Exministr Svoboda: Výjimky z embarga na ruskou ropu? Orbánovo vítězství, Maďarsku můžeme děkovat. EU se na dvoudenním summitu v Bruselu shodla na nových protiruských sankcích včetně zákazu dovozu většiny ruské ropy. Některým zemím, včetně Česka, však byla udělena 18měsíční výjimka. Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody jde o vítězství Viktora Orbána. „Můžeme Maďarsku poděkovat,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik!
Kromě Svobody byl na CNN Prima NEWS hostem také expremiér Jiří Paroubek. „Je otázkou, jaké budou mít sankce následky. Když jsem se ráno díval na kurz ropy na světových trzích, který roste, tak zřejmě zažijeme něco podobného jako se zemním plynem. Jsme na čtyřnásobných cenách oproti těm před dvěma lety,“ uvedl Paroubek.
„Ruský obchod se přesunuje do Asie, takže jeho tankery brázdí vody Tichého a Indického oceánu. Náklady se vykládají v Indii a Číně. Domnívám se, že celá záležitost povede ke zdražení ropy a plynu. Že bychom zabránili, aby měli Rusové peníze na vedení války na Ukrajině? K tomu to zřejmě nepovede,“ pokračoval.
Evropská unie však přišla i s výjimkami, které požadovalo Maďarsko. Německo a Polsko navíc přislíbily do konce roku přestat odebírat ropu severní větví ropovodu Družba, takže by dočasná výjimka měla platit pouze pro jeho jižní část zásobující Česko, Slovensko a Maďarsko.
„Je to Orbánovo vítězství a Česko může být Maďarům vděčné za to, co pro nás udělali. Jde o kompromis, jinak bychom měli dvě extrémní řešení. Tím prvním bylo absolutní embargo. Druhým naopak nic nedělat a dále obchodovat. Problém je, že se kompromis rodil 26 dní, což je dlouho. Zaplať pán Bůh, že ho máme, ale není to vítězství,“ konstatoval Svoboda.
Rusko přeorientuje obchod
„Musíme doplnil naše zásoby ruskými dodávkami, abychom mohli říct stop Rusku,“ dodal. Oba hosté řešili také současnou situaci na Ukrajině. „Rusko prohrálo ve smyslu, že není schopno porazit Ukrajinu. Ukrajina ho však také neporazí. Válka bude trvat ještě dlouho, pokud se nenajde kompromis. Ten však strany mohou najít pouze mezi sebou,“ doplnil Svoboda.
Paroubek si myslí, že každý konflikt či válku ukončuje, když jedné nebo druhé straně dojdou peníze. „Je otázkou, u koho to nastane dříve. Na Ukrajině je situace vážná v běžném zásobování, seniorům nechodí důchody. Země je ve vážné ekonomické situaci, vážnější než Rusko,“ podotkl.
„Ve vyjádřeních ruských představitelů jsem si všiml, že očekávají pokračující sankce. Budou s nimi počítat, a tak přeorientují obchod jinam – do Asie, což se stalo v průběhu posledních týdnů,“ uzavřel.
X X X
VELKÁ KORUPCE POLITIKA ŠVACHULY V BRNĚ
Soud v Brně uložil expolitikovi Švachulovi v kauze Stoka 9,5 roku vězení
Příběh rozsáhlé korupce v Brně s krycím názvem Stoka doputoval před soudem do prvoinstančního finále. Důležité jsou především dvě informace. V Brně skutečně existovala korupční skupina, která manipulovala zakázkami na radnici Brno-střed. Druhým podstatným zjištěním pak je, že dva obžalovaní – podnikatelé Petr Kalášek a Ivan Trunečka – jsou nevinní. Kauza se zcela určitě objeví ještě před odvolacím soudem. Obžaloba olomouckého Vrchního státního zastupitelství v některých ohledech před soudem neobstála a neprošly jí ani návrhy výrazně tvrdších trestů.
Krajský soud v Brně dnes uznal v kauze korupce na radnici Brno-střed vinným bývalého místostarostu a radního městské části Jiřího Švachulu (hnutí ANO) vinným. Odsoudil i dalších osm z 11 obžalovaných.
Zproštěni obžaloby naopak byli podnikatelé Petr Kalášek a Ivan Trunečka. Od začátku tvrdili, že jsou nevinní a Ekonomický deník v několik textech detailně popsal, jak je do příběhu zatáhl brněnský „chábr“ z tamního podsvětí a letitý policejní „ráfek“ Saman El-Talabani.
Bývalý místostarosta Brna-středu Jiří Švachula podle předsedkyně soudního senátu Jaroslavy Bartošové vedl zločineckou skupinu, která manipulovala veřejnými zakázkami v objemu cca 60 milionů korun. Za to mu soud trest 9,5 roku za mřížemi, propadnutí části peněz a majetku.
Státní zástupce přitom navrhoval čtrnáctiletý trest a propadnutí zajištěného majetku.
Žalobce Radek Mezlík navrhl v upřesnění obžaloby propadnutí majetku, zmraženého v rámci trestního řízení. Ten čítá mimo jiné vlastnické i spoluvlastnické podíly na hned několika nemovitostech: v Brně-město, ve Veveří, v Ochozu u Brna a v Čejkovicích. Dále Mezlík navrhuje propadnutí několikamilionové částky na pěti účtech v peněžních ústavech UniCredit Bank a v Komerční bance.
Tím ale Mezlíkův výčet návrhu na propadnutí majetku Jiřího Švachuly zdaleka nekončil. Mezlík chtěl zabavit i veterána Mercedes Benz 420 SL 107. Dále pak Mezlík chtěl, aby státu propadlo také deset náramkových hodinek, například Rolex Oyster Perpetual, Franck Muller Geneve, IWC Schaffhausen, jejichž pořizovací ceny se pohybovaly nad sto tisíci korunami. Dále pak hodinky Rolex Oyster Perpetual.
„Hodnota hodinek stanovená odborným vyjádřením činí 490 000,-Kč,“ tvrdil v upřesnění obžaloby Radek Mezlík. Vyjma toho navrhl i propadnutí zajištěné hotovosti ve výši 5 milionů 800 tisíc korun a psacího pera značky Montblanc, černého s uzávěrem ze žlutého kovu.
„Včetně černé krabičky a návodu k použití, předběžný odhad ceny stanovený policejním orgánem 21 500,- Kč,“ napsal Mezlík. Patnáctiletý trest navrhuje Mezlík Švachulovi odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou, kde se odsouzení pohybují organizovaně, vždy pod dohledem příslušníků vězeňské služby a i návštěvy příbuzných probíhají striktně pod jejich dohledem.
Tři roky pro informátora neklaply
Korunní svědek – brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani usiloval o status spolupracujícího obviněného. Odsouzen byl už v jiné kauze obřích daňových úniků, vyhrožoval vysoce postavenému detektivovi, policii na kauzu Stoku přivedl.
Původní žalobce Radek Mezlík pro něj požadoval trest odnětí svobody ve výměře tří roků se zařazením do věznice s ostrahou, případně souhrnný trest ve výměře pět let s ohledem na jinou věc projednávanou u Krajského soudu v Brně či případně další souzenou trestnou činnost obviněného, při „jejímž rozkrývání obviněný spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení“.
Dále Mezlík Talabanimu navrhl peněžitý trest ve výši 100x denní sazby 10 tisíc korun (tedy 1 milion korun) a náhradní trest odnětí svobody ve výši jednoho roku, pokud by pokutu neuhradil.
Návrh byl později modifikován na trest 4,5 roku, peněžitý trest 500 tisíc korun, zákaz činnosti v obchodních společnostech na 10 let.
Rozsudek zní: Souhrnný trest 6 let i za předchozí trestnou činnost, peněžitý trest jeden milion korun, zákaz činnosti v obchodních společnostech na 10 let.
Podmínky a „peněžáky“
Bývalý člen ANO, bývalý místostarosta brněnských Ivanovic, a šéf investičního odboru na Brně-střed, Petr Liškutin Rozsudek si vyslechl rozsudek na 3 roky s podmíněným odkladem na 5 let, propadnutí 252 tisíc korun, peněžitý trest 2 miliony korun a zákaz činnosti ve veřejné správě na 10 let.
Žalobce mu přitom navrhl 13 let nepodmíněně, peněžitý trest 2 miliony korun, propadnutí zabavených 252 tisíc korun.
Bývalý technický náměstek na správě nemovitostí městské části Petr Kosmák odešel od soudu se souhrnným trestem 3 roky s podmíněným odkladem na 5 let, zároveň mu má propadnout necelých 3,8 milionů korun.
Podnikatel ve stavebnictví Lubomír Smolka a spolumajitel obžalované firmy Kros-stav si vyslechl rozsudek 3 roky s podmíněným odkladem na 5 let, peněžitý trest 3 miliony korun a zákaz činnosti v obchodních společnostech na 10 let.
Žalobce navrhoval 2 roky a 10 měsíců nepodmíněně, peněžitý trest 1,5 milionu korun a zákaz činnosti po dobu 10 let.
Kolega Samana El-Talabaniho Pavel Ovčarčin odešel od soudu s 6 lety natvrdo (souhrnný trest i za předešlou trestnou činnost), peněžitým trestem 500 tisíc korun, zákazem činnosti v obchodních společnostech na 5 let a propadnutím 30 tisíc korun.
Žalobce navrhoval souhrnně 7,5 roku.
Druhdy vlivný brněnský politik Jiří Hos (ODS) si vyslechl souhrnný trest 3 roky s podmínečným odkladem na 5 let, peněžitý trest 3 miliony korun.
Navržen žalobcem však měl 7 let nepodmíněně a peněžitý trest 1 milion korun.
Podnikatel Michal Unzeitig byl odsouzen na 1 rok s podmíněným odkladem na 2 roky a k peněžitému trestu ve výši 250 tisíc korun.
Žalobce navrhoval 2 roky s podmíněným odkladem na 4 roky.
Podnikatel Luboš Krejčí odešel od soudu s verdiktem 1 rok s podmínkou na 2, s podmíněným odkladem na 2 roky a peněžitým trestem 250 tisíc korun.
Odsouzeny byly i dvě stavební společnosti – Kros-stav, UNO. Kros-Stav „vyfasoval“ peněžitý trest 1 milion korun, zákaz veřejných zakázek na 5 let, UNO pak peněžitý trest 300 tisíc korun a zákaz veřejných zakázek na 3 roky.
Dva nevinní
Podnikatelé Petr Kalášek a Ivan Trunečka si po dnešku oddechli. Oba muži, kteří od počátku tvrdí svou nevinu. A tu dnes Krajský soud v Brně stvrdil.
Žalobci Radek Mezlík Karel Cibulka přitom oběma navrhovali v kauze jedny z nejvyšších trestů.
Petr Kalášek měl přitom podle obžaloby vybírat úplatky. Žalobce mu navrhl 12 let a peněžitý trest 2 miliony korun.
Společnosti Ivana Trunečky získávaly zakázky mimo jiné v městské firmě Teplárny Brno. Žalobce pro něj navrhl 12 let za mřížemi, peněžitý trest 3 miliony korun a propadnutí necelých 2 milionů korun.
Senát brněského krajského soudu se neztotožnil s obžalobou ohledně údajné korupce v městských společnostech Teplárny Brno, Technické sítě Brno a SAKO Brno.
„Soud dospěl k názoru, že jednání obžalovaných nebylo trestným činem,“ uvedla předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.
Státnímu zástupci zároveň mimo jiné vrátila část případu k došetření, týká se to některých veřejných zakázek na opravy bytových domů.
Chtěli po mně výpalné
Klíčovou postavou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se stal Saman El-Talabani. O úplatcích v Brně se podnikatel iráckého původu rozmluvil v době, kdy mu hrozil vysoký trest za jinou kriminální činnost.
El-Talabani je známou postavou brněnské šedé zóny. Byl pravomocně odsouzen ke čtyřem letům vězení v kauze rozsáhlých podvodů. Přestože byl jednou ze dvou klíčových postav a organizátorů rozsáhlých podvodů s DPH, dostal jen čtyřletý trest. „Bílí koně“ v této kauze si vyslechli přitom tresty ve výši sedmi let.
Kontakt s El-Talabanim popsal obžalovaný podnikatel v energetice a stavebnictví Ivan Trunečka, aktuálně soudem zproštěn obžaloby.
„Na podzim roku 2015 jsem po schůzce s ing. Petrem Kaláškem (podnikatel Kalášek také seděl na lavici obžalovaných a byl taktéž zproštěn obžaloby – pozn. red.) v restauraci Plzeňský dvůr při odchodu potkal svého známého ing. Miroslava Kubu, který seděl u stolu s nějakou společností. On mě oslovil, oslovil mě ´pane továrníku´ a přivedl mě ke stolu, kde seděla skupina osob. Jednou z těch osob, dnes už to vím na sto procent, byl pan Talabani, který se ke mně přitočil a začal mi prezentovat nějaké portfolio svých služeb a co všechno vykonává.
Byl ozbrojen, dal si na tom poměrně dost záležet, měl střelnou zbraň pod sakem a prezentoval mi, že se pohybuje v oblasti bezpečnosti, že mi nabízí ochranu, ochranu osob, ochranu před trestním stíháním, ochranu před médii, na mě to všechno působil velmi prapodivně. Původně jsem si myslel, že mi nabízí ostrahu majetku, my jsme v té době měli v Brně pouze velmi malý areál a měli jsme tam suma sumárum dva hlídače, kteří se u nás střídali. Tak jsem se mu jal vysvětlovat, že by to pro něj, pro velkou společnost, jak to prezentoval, nebyl obchod. Nicméně posléze jsem pochopil, že šlo úplně o něco jiného a tuto společnost jsem opustil,“ začal popis kontaktu se Samanem El-Talabanim Ivan Trunečka.
Podruhé prý jméno Samana El-Talabaniho zaregistroval, když byl obviněn v kauze vynášení informací z policie a nabízení ochrany podnikatelům. „Na jaře roku 2016 už v celém Brně vibrovalo jméno pan Talabani ohledně nějakých pokusů ovlivňování, neřekl bych ani zakázek, to neuměl, ale o získávání nějakých finančních prostředků z titulu ochrany, bezpečnosti, dnes bych se nebál to nazvat výpalné. Následně se událo několik nešťastných událostí, za oknem u automobilu na parkovišti před hotelem International jsem měl dopis nebo lísteček ´Zaplať!´. Pak mi přišly dvě nebo tři prapodivné SMS zprávy. Moje reakce byla, možná z dnešního pohledu, hysterická, nicméně tehdy jsem to vyřešil tak, že jsme v polovině června opustili republiku, strávili jsme celé léto v Chorvatsku a do Brna už jsme se nevrátili a odstěhovali jsme se na Šumavu, kde jsme měli zakoupený rekreační objekt. Děti začaly chodit na Šumavě do školy a de facto 2 roky jsem se v Brně vůbec nevyskytoval,“ popsal Trunečka, proč z obav o život rodiny opustil brněnskou metropoli.
Trunečka pak před soudem dále prohlásil, že ve druhé polovině roku 2016 tlak na něj vyvrcholil. „Myslím si, že to bylo někdy na úrovni listopadu, prosince, kdy mi přišel dopis, byl psaný přes šablonu, jak se píše technické písmo, výhružný, kde byly informace, že pokud nezaplatím, tak budu perzekuován v médiích a bude informovat policii o nějakých manipulacích se zakázkami, o tom co děláme nebo neděláme v Teplárnách Brno a nejen to. Tento dopis bohužel nemám uschovaný, protože poté, co byl pan Talabani zadržen a zatčen, tak jsem si myslel, že příběh skončil a do Brna jsem se vrátil. Nicméně tento proces pokračoval dál,“ nechal se slyšet dále Ivan Trunečka.
Důkazy předal soudu
Příběh podle jeho výpovědi pokračoval i v roce 2019 po jeho zatčení a zahájení operace Stoka. „Dostal jsem další dopis, dostal ho i můj otec, naši zaměstnanci začali dostávat pochybné SMS zprávy. K tomuto ty dokumenty mám a následně je předám soudu, kde po mně bylo vyžadováno výpalné v řádech několik milionů korun,“ upozornil soud obžalovaný podnikatel.
El-Talabani je podle Trunečky nebezpečná osoba. „Poté, co jsem za stěračem našel papírek, poté, co mi přišla jedna SMS, druhá, tak samozřejmě jsem z toho byl neklidný a požádal jsem našeho zaměstnance, který je bývalým policistou, jestli by mi nemohl poskytnout nějakou informaci k této osobě. Pan Mgr. Z první dobré vyloženě zkoprněl a nebylo mu z toho dobře, že mu říkám toto příjmení. Informoval mě o tom, že je to člověk, který se pohybuje na druhé straně zákona, který má blízko k násilné i majetkové trestné činnosti, kterého v rámci své profese opakovaně mu procházel nějakými spisy, nicméně nebyl konkrétní.
Toto byla jedna z velmi závažných informací, která mě vedla k odchodu z Brna a rozhodli jsme se, že ukončíme svou podnikatelskou činnost v oblasti stavebnictví… …Když se o vás začnou zajímat takoví mimořádní gentlemani jako pan Talabani, tak máte dvě možnosti, buď podáte trestní oznámení a spojíte se s policí, což dle obecných informací byla naprostá hloupost, protože to byl jeho spojenec. Shodou okolností kauza Krov (vynášení informací z policie, ve které je Saman El-Talabani také obviněn – pozn. red.) je toho důkazem. V kauze Krov jsem byl vyslýchán a s největší pravděpodobností si na mě pan Talabani nechal dělat lustraci z policejních databází. Takže ty možnosti byly dvě a jelikož mě kolega informoval v těchto intencích zvolil jsem druhou možnost a Brno jsem opustil,“ vysvětloval podnikatel soudu, proč se neobrátil na policii.
„Až dnes mi to celé začalo docházet. Pana Talabaniho jsem měl víceméně možnost vidět poprvé naživo a jeho osobnostní rozměr mě, na rovinu, omámil. Když jsem poslouchal, jakým způsobem je schopen měnit fakta a připravovat si půdu pod nohama ať už k nějakému vydírání, viz jeho odsuzující rozsudek v oblasti vydírání pana policejního důstojníka Ohnoutky (dnešní náměstek Národní centrály proti organizovanému zločinu Richard Ohnoutka, kterému El-Talabani vyhrožoval – pozn. red.) , tak mi to celé začalo zapadat. Chtěl bych říct, že celé to povídání o nějakých zmanipulovaných zakázkách touto formou je absolutní nesmysl. To jsou všechno rozhodnutí kolektivních orgánů, tam zasedají komise.
Všechny zakázky nad 100 tisíc korun je městská část povinna zveřejňovat do plánu oprav a investic, který je nedílnou součástí rozpočtu. To znamená i ten cenový limit té zakázky víte rok dopředu na základě rozhodnutí zastupitelstva. Já vůbec nechápu, proč by jim za to měl někdo něco platit, to mi absolutně uniká. Ale to jsem odbočil. Tak jestli tento gentleman v létě 2016 byl odstaven od něčeho a možná byl odstaven díky tomu, že já jsem naprosto nepokrytě chodil po městě a zmiňoval jsem jeho příjmení, že takto to opravdu nejde, tak pak tady mám dárek v podobě trestního stíhání. Kdybyste se mě na to zeptali v přípravné fázi, tak jsem tady možná nestál,“ sdělil Trunečka otevřeně obžalobě a soudu.
Část z esemesek, které posílal v minulosti Saman El-Talabani detektivovi (dnes náměstkovi NCOZ) Richardu Ohnoutkovi.
Hrozil, že nás dostane „do tepláků“
Takto pak popsal roli Samana El-Talabaniho hlavní podezřelý, bývalý politik hnutí ANO, Jiří Švachula, který se s El-Talabanim zná ještě z dob socialismu:
„Po mém nástupu na radnici Brno – střed do pozice místostarosty mne Saman El-Talabani telefonicky kontaktoval a požádal mě o schůzku. Tato schůzka proběhla asi v listopadu 2014, potkali jsme se na ní sami dva a nabídl mi spolupráci v oblastech: bezpečnost a ochrana důvěrných informací, získávání informací z politických kruhů v Brně, a navázání klidné spolupráce s opozicí,“ začal svou výpověď u soudu Švachula.
El-Talabani mu podle jeho slov dále nabídl lobbing ve prospěch hnutí ANO, podporu zájmů hnutí a získávání hlasů pro volby mezi fanoušky Komety Brno a Zbrojovky Brno. Dále Švachulovi, který vlastnil galerii nabídl zajišťování bonitních zájemců o umění do galerie. „Například za mnou poslal člověka, který mi nabízel prohlídku kanceláře a zjištění, zda není monitorována. Vždy měl důležité informace z jednání radnice Brno – střed, a to i dříve než byly tyto informace zveřejněny a neměl je od mé osoby,“ sdělil konkrétní aktivity spolupracujícího obviněného.
Saman El-Talabani chtěl postupně získat vliv ve firmách, které byly ve vlastnictví Statutárního města Brno, ve Veletrzích Brno, Pískovně Černovice a dalších. „Nabízel různé formy spolupráce. Tvrdil mi, že je spoluvlastníkem nebo partnerem ve firmě SIKO Koupelny a měl zájem, aby tato firma dodávala jako subdodavatel pro společnosti, které realizovaly zakázky pro městskou část Brno – střed své zboží. Také argumentoval tím, že je partnerem v bezpečnostní agentuře a pracuje pro brněnský hokejový klub Kometa, kde zajišťuje pořadatelskou službu na hokejových utkáních a akcích tohoto klubu. Chtěl po mně, abych se setkal s majitelem klubu Liborem Zábranským a nějakým způsobem pomohl při možné výstavbě nového zimního stadionu. Saman El-Talabani měl zájem se v tom nějakým způsobem majetkově angažovat,“ popsal Švachula další kontakty s El-Talabanim. „Neustále po mně žádal nějaké kontakty a informace o zakázkách, které jsem mu v průběhu roku 2015 předával.
Tyto informace o veřejných zakázkách byly veřejné a mohl se k nim přes portál veřejných zakázek dostat každý. Komunikoval jsem v té době pouze s ním a nevěděl jsem o zapojení nějakých dalších osob do jakékoliv formy spolupráce. Je pravdou, že mi v průběhu roku 2015 předal v různých částkách v hotovosti cca jeden milion korun, což bylo prezentováno jako odměna za spolupráci do budoucna. Nebylo to navázáno na žádný konkrétní případ veřejné zakázky spojené s Městskou částí Brno – střed popř. s městskými firmami,“ tvrdí Švachula.
Začalo ale přituhovat. „Od konce roku 2015 jsem začal zjišťovat, že Saman El-Talabani vystupuje u různých osob mým jménem a žádá o placení nějakých ´provizí´ za to, že tyto firmy a osoby budou oslovovány Městskou částí Brno – střed při veřejných zakázkách. Jelikož jsem ani jemu ani nikomu jinému nic takového neslíbil, dával jsem všem najevo, že s tím nemám nic společného a že na takovéto nabídky Samana El-Talabaniho nemají reagovat. Když to zjistil, začal vyvíjet nátlak na mou osobu a postupně mě začal sám vydírat, popřípadě k tomu použil nějaké další osoby, které jsem ani osobně neznal. V té době se také začaly objevovat informace o trestné činnosti, do které byl Saman El-Talabani zapojen a o tom, že jde o nebezpečného člověka s podezřelými kontakty. Opakovaně mě kontaktoval – telefonicky, SMS, osobně a nevybíravým způsobem mě vydíral a vyhrožoval mi. Měl jsem z něho v té době obavy, zvláště když zmiňoval, že by se mohlo něco stát i mému synovi,“ popsal další vývoj Švachula, který je měsíc propuštěn z vazby, kde trávil cca rok a půl od svého zatčení.
„V říjnu 2016 si mě zavolal do IBC, kde proběhla schůzka. Věděl jsem, čeho je schopný, a proto jsem se mu během tohoto rozhovoru snažil neodporovat. Po celou dobu opakoval, že jsme měli nějakou dohodu, já jsem ji nedodržel, a proto po mně žádá vyrovnání za nějaké nerealizované akce. Snažil jsem se s ním v podstatě mírně rozejít a hrál jsem jeho hru, kdy jsem mu jeho verzi v podstatě odkýval. Jelikož vznášel stále požadavky na zaplacení nějakého ušlého zisku z činností, kterým jsem údajně já zabránil, tak jsem mu slíbil vrácení peněz, které mi v minulosti předal. Ve stejný den jsem mu skutečně částku 1 milion korun vrátil.
Tyto peníze jsem vybral ze svého účtu v bance. Pro úplnost chci dodat, že Saman El-Talabani na mne stále vyvíjel nátlak, abych mu zajistil ´přístup´ k nějakým zakázkám městských firem a ke vlivu na tyto firmy, jako Teplárny Brno, Dopravní podnik, SAKO a další. Já jsem mu nic takového nesliboval a nic jsem pro něho nebo další osoby v tomto směru neudělal, protože jsem ani nemohl. Neměl jsem žádný vliv na chod a řízení těchto společností. On byl přesvědčený, že mu něco dlužím za údajnou podporu hnutí ANO, kterou prý zařídil náborem nových členů a nějakým lobbingem na dění na politické scéně Brna. Vyjadřoval se tak, že bez něho bychom nebyli tam, kde jsme, že platil různá hlasování, že má na výplatní listině důležité lidi z politiky a od policie, apod. Styky s policisty dokazoval tím, že mi asi jednou poskytl, aniž bych o to žádal, nějaké policejní dokumenty, které se týkaly jednoho z radních magistrátu města Brna,“ vzpomínal u soudu na detaily styků s El-Talabanim Švachula.
V období od října 2016 pak prý byl pod neustálým psychickým tlakem z jeho strany a měl a má obavy o bezpečí rodiny. „Když se mu nepodařilo mě zastihnout nebo jsem nereagoval na jeho kontakty, posílal za mnou různé lidi, kteří mi měli od něho něco vyřizovat. Většinou jsem na to nereagoval a snažil se jakémukoliv kontaktu s ním vyhnout. Od 12. října 2016 do svého zadržení jsem Saman El-Talabani viděl přibližně třikrát, a to dvakrát v období do konce roku 2016 a jednou v zimě 2018. Na těchto schůzkách se mnou řešil svůj zájem se nějakým způsobem dostat k vlivu v Pískovně Černovice a opakoval své zájmy angažovat se v rámci Komety Brno. Nic jsem mu neslíbil a ani jsem mu nic nemohl zajistit, kromě případné podpory v rámci zájmu města na výstavbě stadionu,“ pokračoval Švachula.
Poslední setkání proběhlo v době, kdy už Švachula věděl, že Saman El-Talabani je trestně stíhaný, což mu následně sám sdělil. A na této schůzce, která proběhla po jeho propuštění z vazby, mi doslova řekl, že když mu moji ´kamarádi z Prahy´ nepomůžou, tak nás všechny dostane do tepláků. Tato schůzka proběhla na Špilberku, Saman El-Talabani na mne působil až paranoidním dojmem a připadalo mi, že je vybaven nějakým zařízením pro nebo proti případnému nahrávání. Nic jsem mu neslíbil, nic jsem pro něho neudělal a ani nevím, koho měl na mysli, když hovořil o mých kamarádech,“ vypíchl Švachula.
Švachula tvrdí, že kromě El-Talabaniho se v období od začátku roku 2015 do března 2019 o veřejných zakázkách s nikým mimo radnici Brno – střed nebavil a to prý platí i pro ostatní obžalované v kauze Stoka. „Nekontaktoval jsem se s nimi v této souvislosti a nic jsem s nimi ani zprostředkovaně neprojednával. Nebyla tedy z mé strany založena organizovaná zločinecká skupina. V období od konce roku 2015 jsem tušil, že kolem zakázek děje něco nezákonného. Ale měl jsem ze Samana El-Talabaniho obavy a proto jsem v této věci nic neudělal. Kromě částky 1 milion korun od Saman El-Talabani jsem v souvislosti s jednáním popsaným v obžalobě od nikoho nic neobdržel a ani já sám jsem nikomu žádný úplatek neposkytl ani neslíbil,“ tvrdí Švachula.
Psychopat. Vyvíjel na mě tlak
Podobně se před soudem rozhovořil i další obžalovaný Petr Ovčarčin. Ten byl s El-Talabanim odsouzen v kauze podvodů s DPH. „Jsem ještě teď v šoku z částek, co říkal pan Talabani, těch deset a devatenáct milionů, jak řekl, že jsme společníci a že se se mnou z tohoto důvodu podělil. Jednak v té době, jak říká, v půlce léta 2016, už jsme spolu nekomunikovali nebo spíše z jeho strany probíhaly výhrůžky, které doložím soudu. Jednak bych asi nebyl v takových problémech nebo neměli jsme ty společné problémy, co jsme měli s placením nájmu v kanceláři v IBC, kdy jsem ze svého zaplatil majiteli několik nájmů ze svého, podotýkám, že jsem uhradil přes 400 tisíc korun. Na začátku roku 2017 ta, byl doplatek asi 350 tisíc korun a já jsem se s majitelem domluvil na tom, že mu to opravdu uhradím. Já jsem už ani Talabaniho nekontaktoval, protože jsem mu jenom napsal, že vyklízíme kancelář, mám to také zdokumentováno a předložím to soudu, kdy mi napsal, že s tím nesouhlasí, že ty nájmy jsou vymyšlené… …Nechápu, z jakého důvodu pan Talabani tvrdí, že se se mnou dělil o něco, co jsem já si potom platil ze svého a dostal jsem se do finančních problémů. Kdybych z těch peněz něco měl, co říká Talabani, tak budu spokojený a nebudu mít finanční problémy. Ale ty peníze jsem bohužel nedostal v žádném případě, jak pan Talabani tu částku uvedl, tak jsem se z toho skoro zpotil,“ začal argumenty rozporovat výpověď korunního svědka.
Saman El-Talabani je podle Ovčarčina velký manipulátor. Ovčarčin se u soudu začal rozvzpomínat na to, co El-Talabani říkal o dalším z obžalovaných, bývalému šéfovi správy nemovitostí radnice Brno-střed, Petru Kosmákovi. „Talabani říkal, jestli si dobře vzpomínám, že já nebo pan Talabani dal moc panu Kosmákovi. To vůbec nechápu, co tím myslí, protože na jedné straně řekl, že pana Kosmáka viděl jednou v životě, ale ještě předtím řekl, že jsme se s Kosmákem domluvili. On se s ním viděl možná jednou nebo dvakrát v životě, chci ukázat, že Talabani mluví, jak se mu to hodí, na co si zrovna v hlavě vzpomene a ví dobře dopředu, co může následovat.
„Pozastavuji nad tím, že dodává soudu podklady, které po třech domovních prohlídkách policie nenašla a on je dodává… …Připadá mi to připadá zvláštní a jak znám Talabaniho, tak je to zase nějaká manipulace, někde si něco vyrobil, udělal. Nerozporuji to, já souhlasím s tím, co jsem udělal a ponesu si za to následky, jenom říkám, že mi to nepřijde normální,“ poukázal Ovčarčin na další nestandardní vývoj děje ze strany El-Talabaniho.
Ovčarčin pak pokračoval v detailním popisu interakce se Samanem El-Talabanim. „Pamatuji si ho z 90. let, kdy byl normální. Kdybych věděl v tom roce 2008 nebo 2009, když jsem mu nabídl prostor na tu LED diodovou obrazovku, tak bych mu to nenabídl, protože to, že jsem se s ním v roce 2009 dal dohromady, mi přineslo jen to, co za poslední dva roky zažívám a zažívá moje rodina atd. Pan Talabani je pro mě, ale i pro více lidí, kteří ho znají, fakt psychopat a měl by být vyšetřený. Někdo už to navrhoval, aby ho lékaři vyšetřili, protože ten člověk není normální. Vyvíjel na mě tlak už od roku 2009, kdy jsem s ním začal dělat tu LED diodovou obrazovku, začal jsem s ním dělat i jiné věci, kdo kterých mě donutil. A potom pod psychickým tlakem mě nutil dělat nějaké věci, nevyhrožoval mi, že mi něco udělá, ale sem tam mi přišly nějaké SMS. Existuje tady výslech jednoho svědka, který potvrdil, že mu pan Talabani zaplatil za to, aby mě v noci potkal a něco mi udělal, a on mu řekl, že to neudělá, že jsem pro něho starší osoba atd. Mám dokumentaci, kterou jsem si už v roce 2009 udělal, kdy mně vyhrožoval, tuto mám, mohu ji předat,“ popsal dále osobu korunního svědka obžaloby Ovčarčin.
Na otázku, kdy s El-Talabanim ukončil styky, Ovčarčin soudu sdělil: „Řekl jsem mu, že už s ním nechci být dál v kanceláři, nedocházel jsem tam, řekl jsem mu, že ji vypovíme. Také jsme ji na konci roku 2016 vypověděli. Psychicky jsem to už nezvládal. Měl jsem strach z pana Talabaniho a z psychického tlaku. On mi nijak nevyhrožoval, že mi něco udělá, ale vyvíjel na mě psychický tlak, který na mně viděla i rodina, manželka, děti. Já jsem vlastně za něj převzal i společný dluh, a platím za něj dost vysokou částku i za tu cenu, že už s ním nikdy nebudu mluvit, ani mu o tu částku neřeknu, aby mi ji vrátil. Raději to zaplatím a nechci s ním mít nic společného“.
Ovčarčin podotkl, že ho El-Talabani nikdy nenapadl, a že rodině vyhrožoval nepřímo. „On tak nikdy neřekl, ale to byste ho musela znát a být s ním často, já jsem s ním byl de facto jednu dobu skoro každý den. On byl paranoický, pořád žil v tom, že ho někdo sleduje, neustále měl kontakty s policií. Já jsem pořád odcházel z kanceláře, chodili za ním policisté, GIBS, všelijaké složky policie. Já jsem v takovém životě nechtěl žít. Předtím dělal dvacet let fotky, dělám je pořád dál, a i za cenu toho, že přijdu o 50 tisíc měsíčně jsem s ním už nechtěl být,“ prohlásil před soudem obžalovaný podnikatel.
Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová se pak Ovčarčina zeptala, proč s El-Talabanim spolupracoval. „Vy jste ho neznal z minulosti?“ položila otázku obžalovanému. „Znal, ale on v té době v těch 90. letech byl normální člověk, v roce 2008 nebo 2009 jsem ho oslovil s LED diodovou obrazovkou a už tím, co jsme udělali LED diodovou obrazovku, tak nám začaly problémy. Dělali jsme nějakou činnost ve spojitosti s arabskou komunitou, to je součást toho stíhání, o kterém jsme na začátku mluvili, kdy ze mě udělal bílého koně, a když jsem mu po nějaké době řekl, že to není tak, jak to mělo být, tak řekl, že ať se o to nestarám, že to je úplně něco jiného, že tomu nerozumím, ať držím basu a jedu dál. Dnes, tak jak jsem tušil, tak z toho mám velký problém,“ prohlásil na margo korunního svědka obžaloby Petr Ovčarčin.
Popsal také, jakým způsobem měl El-Talabani zesilovat tlak na společnosti, které mu měly dávat provize za to, že získaly nějaké zakázky na Brně-střed. „Já jsem panu Talabanimu v garážích IBC řekl, že z té zakázky ta společnost to nezaplatí, protože tam ty peníze nejsou, že rozpočet je špatně spočítán. A on dostal hysterický záchvat a řekl, že si najde podle výpisu, kde ten majitel bydlí, a že tam někoho pošle, nebo že si pro ty peníze pojede. To byl takový první začátek, kdy jsem už nechtěl dál pokračovat s panem Talabanim,“ přiblížil soudu El-Talabaniho aktivity v brněnské úplatkářské kauze.
K předchozím výpovědím a relevanci informací, které El-Talabani poskytl obžalobě, se přidal i další obžalovaný Petr Liškutin: „Pan Talabani zde uvedl, že jsem převzal nějaký úplatek od firmy Uchytil. K tomu chci uvést, že osobně neznám vůbec nikoho z firmy Uchytil, nikdy jsem se s nikým nesetkal a žádný úplatek jsem od nich nepřevzal,“ konstatoval v návaznosti na výslech korunního svědka obžaloby Petr Liškutin.
Případem se bude zcela jistě kvůli podaným odvoláním zbývat i druhoinstanční soud. Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz
X X X
V Maďarsku se ztrácejí registrační značky. Zlodějům umožní tankovat levněji
Na severozápadě Maďarska ve městě Mosonmagyaróvár poblíž hranic se Slovenskem zaznamenali poněkud kuriózní krádeže. Zloději tu z aut odcizili zhruba třicet registračních značek, aby mohli tankovat pohonné hmoty levněji. Kradené maďarské poznávací značky začaly inzerovat slovenské webové stránky krátce poté, co vláda oznámila, že regulované ceny pohonných hmot budou moci využívat pouze maďarští řidiči.
Maďarská vláda ve čtvrtek 27. května oznámila, že pouze řidiči s maďarskou registrační značkou budou od pátku moct tankovat benzin nebo naftu za limitovanou cenu 1,22 eur (480 maďarských forintů) za litr.
Viceprezident skupiny MOL pro spotřebitelské služby Péter Ratatics v pondělí řekl, že v reakci na toto opatření začali lidé krást maďarské poznávací značky a prodávat je na slovenských webových stránkách.
Pro stránku Euractiv poté uvedl, že se s falešnými registračními značkami již obsluha setkala také na čerpacích stanicích. Tamní prodavači sice mají právo požádat řidiče o předložení technického průkazu, i s tím si ovšem někteří podvodníci umějí poradit. Ke kradené značce si pořídili i falešné doklady.
Nové vládní nařízení maďarské vlády komplikuje život i tamním zemědělcům. Ti teď řeší, zda mohou palivo převážet v kanystrech jako dříve. Zákon o regulaci pohonných hmot totiž platí vždy pro jedno vozidlo. V takovém případě by tedy museli jezdit na čerpací stanici s každým traktorem pro palivo zvlášť.
Podle ekonomů byl tento maďarský krok zbytečný a jeho dopady zároveň už předem očekávatelné. Kritizují hlavně neefektivnost, která s cenovými stropy úzce souvisí.
X X X
MEDVEDĚV: ČEŠI ZAPOMÍNAJÍ NA POMOC RUSKA V NOUZI, OSVOBOZENÍ OD HITLERA
Oni nás nenávidí, sankce poškodí obyčejné Rusy, říká exprezident Medveděv
Nové sankce uvalené Evropskou unií na Moskvu poškodí obyčejné Rusy. Řekl to v úterý místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý premiér a prezident Dmitrij Medveděv. Podle něj je motivem protiruských opatření nenávist. Úterní zpráva ruské tiskové agentury Interfax uvedla, že dopad protiruských sankcí pociťuje 86 procent ruských podniků.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru s agenturou RIA Novosti tvrdě zaútočil na ruské „zrádce“ neboli kritiky ruské invaze na Ukrajině. | foto: Profimedia.cz
Prezidenti a premiéři členských zemí evropského bloku se v pondělí na závěr prvního dne unijního summitu shodli na zavedení dalšího balíku sankcí, které mají postihnout Rusko za jeho válku proti Ukrajině. Tlak na Moskvu se zvýší mimo jiné embargem, které se má týkat více než dvou třetin dovozu ruské ropy. Sedmadvacítka zakáže dovoz suroviny tankery, zatímco přeprava ropovodem Družba má mít výjimku. Český premiér Petr Fiala tuto dohodu označil za výborný výsledek.
Podle Medveděva nebudou mít sankce vliv na nejvyšší ruské politiky a nebudou mít ani „fatální“ důsledky pro obchod. „Jsou namířeny proti ruskému lidu,“ napsal politik na sociální síti Telegram. Medveděv také tvrdí, že cílem opatření mířících na ruskou ropu a plyn je přimět ruskou vládu zavést rozpočtové škrty. „Embargo na nákup ruského plynu a ropy? Totéž: snížit příjmy do rozpočtu a přinutit stát přestat plnit sociální závazky jako například zvýšit platby v souladu s inflací,“ uvádí Medveděv.
„Oni nás nenávidí! Základem těchto rozhodnutí je nenávist vůči Rusku, vůči Rusům a všem obyvatelům Ruska,“ soudí Medveděv.
Pro Ukrajinu naopak nejsou protiruské sankce dostatečné. Zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva řekl, že EU se rozhoduje příliš pomalu a zavádí nedostatečná opatření, navíc příliš pozdě.
Interfax s odvoláním na obhájce práv podnikatelů Borise Titova píše, že dopad protiruských sankcí pociťuje 86,8 procenta podniků v Rusku. Asi 77 procent majitelů uvedlo, že se buď přizpůsobili, nebo doufají, že se jim to podaří v budoucnu. Více než 11 procentům podnikatelů se přizpůsobit nepodařilo a své aktivity ukončili zcela nebo částečně.
Titovův úřad udělal průzkum mezi 6 003 společnostmi v 85 ruských regionech. Z těch, kdo sankce pociťují, 29 procent přiznalo snížení příjmů, ale situaci mají pod kontrolou. Dalších téměř 25 procent svou situaci označilo za zjevné upadání a 7,1 procenta za krizi. Pouze deset procent dotázaných považuje své podnikání za stabilní a na vzestupu.
„Nejvýznamnější problémem je snížení poptávky, což uvedlo 62,2 procent dotázaných. Následuje nedostatek kapitálu a propady v hotovosti, narušení zásobování a problémy s dovozem,“ shrnuje zpráva Titovova úřadu. Více než polovina dotázaných si myslí, že ruská vláda nedělá proti sankcím dost, 35 procent respondentů považuje reakci vlády za „klidnou a účinnou“.
X X X
NÁMĚSTEK ZAHRANIČÍ ČR DVOŘÁK VYHAZUJE RUSKO Z BUDOV, ZAPOMÍNÁ, ŽE LIDÉ ČR POTŘEBUJÍ Z RUSKA LEVNÉ SUROVINY, NEMAJÍ TOLIK PENĚZ, JAKO FIALA A SPOL
Ruské budovy v Česku nesmíte užívat protiprávně, řekli velvyslanci Zmejevskému
Náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák si v úterý předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského kvůli pochybnostem, které vzbuzuje užívání ruských nemovitostí v Česku. Resort minulý týden oznámil, že má u řady z nich velké pochybnosti, zda skutečně stále slouží k diplomatické činnosti podle příslušných mezinárodních konvencí. Ruské velvyslanectví v Praze s tvrzeními nesouhlasí.
Dvořák velvyslanci obavy resortu tlumočil a vyzval jej, aby Rusko při nakládání se svými nemovitostmi na území České republiky neporušovalo bilaterální smlouvy a právní řád země.
Podle ministra Jana Lipavského Rusko nerespektuje Vídeňskou úmluvu, ani místní pravidla a zákony. „Diplomatické mise musí na území cizího státu respektovat nejen Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, ale i pravidla a zákony hostitelské země. Rusko nedělá nic z toho a nerespektuje právní stát,“ uvedl Lipavský.
Ruské velvyslanectví v Praze v reakci na to v úterý uvedlo, že s tvrzeními české strany nesouhlasí a vyzvalo k návratu „k osvědčenému vyjednávacímu procesu.“
„Nemůžeme souhlasit s takovými tvrzeními,“ uvedla ambasáda. Problematika užívání ruských nemovitostí v ČR a českých v Rusku má podle velvyslanectví oboustranný a komplexní charakter a vede se o ní dlouhodobě odborný dialog. Podle ambasády ruská strana navrhla v lednu uspořádání dalšího kola konzultací, Praha na návrh nereagovala.
„Bylo by na místě se zdržet politizace a medializace této sféry našich vzájemných vztahů a vrátit se k osvědčenému vyjednávacímu procesu,“ dodalo velvyslanectví na Facebooku.
„O dodržování Vídeňské úmluvy a českých zákonů se nejedná,“ reagoval následně Lipavský. Předvolání velvyslance není jednáním, poznamenalo ministerstv
Lipavský už minulý týden oznámil, že vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v České republice. Ministerstvo eviduje asi pět desítek nemovitostí. „U řady z nich máme velké pochybnosti, zda skutečně stále slouží k diplomatické činnosti podle příslušných mezinárodních konvencí,“ sdělila minulý týden mluvčí resortu Lenka Do.
Skupina se soustředí na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech. „Budeme proto úzce spolupracovat také se zástupci samospráv, na jejichž katastru se předmětné nemovitosti nacházejí,“ poznamenala mluvčí.
V poslední době se řešila zejména otázka ruské školy v pražském Bubenči. Praha z rozhodnutí zastupitelstva vyzvala vládu, aby připravila zákon, podle něhož by bylo možné omezit vlastnické právo Ruska k budově. Lipavský tehdy opáčil, že problematika ruské školy je provázána s několika mezinárodními smlouvami a je potřeba dodržovat ústavní pořádek ČR.
„Hodláme postupovat bezezbytku podle zásad právního státu. V tom je naše převaha, že respektujeme pravidla a základní hodnoty a nepřistoupíme na hru mimo všechna pravidla, jakou vidíme na druhé straně,“ dodala mluvčí úřadu.
Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po loňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.
Počet ruských diplomatů v ČR byl dále snížen i po ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů. Česko také odebralo Rusku souhlas s provozem konzulátů v Brně a Karlových Varech. Uzavřelo též své konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu a dočasně uzavřen je Český dům v Moskvě.
X X X
Hamáček neuspěl se žalobou na Seznam Zprávy. Soud rozhodl, že server nemusí nic platit
Bývalý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) neuspěl se žalobou na majitele webu Seznam.cz a reportéry Jana Kroupu a Kristinu Cirokovou kvůli tvrzením o jeho záměru vyměnit kauzu Vrbětice za ruské vakcíny. Server mu nemusí platit, rozhodl v úterý soud. Soudkyně Eva Harmachová žalobu Hamáčka vůči serveru zamítla, protože podle ní nebylo zasaženo do osobnostních práv exministra.
Žalobu vůči Kroupovi a Cirokové soudkyně rovněž zamítla, protože reportéři nejsou v dané věci jako zaměstnanci serveru tzv. pasivně legitimováni, což znamená, že nejsou nositelem hmotně-právní povinnosti, o kterou v řízení jde.
Hamáčkova advokátka Adéla Francúzová nechtěla komentovat, zda podá odvolání. Záležitost musí konzultovat s Hamáčkem. Ciroková s Kroupou rozsudek uvítali.
„Pravda je jenom jedna, my jsme do článků napsali jenom pravdu a soud nám dal za pravdu,“ řekla Ciroková.
„Tvrdili jsme, že naše články jsou pravdivé a že k nim máme důkazy. Soudu jsme ty důkazy označili, soud si je provedl a došel k závěru, že jsme pravdu měli,“ dodal Kroupa.
Jednání nechtěl kvůli utajenému řízení blíže komentovat. Poznamenal pouze, že „obsahem tajného dokazování a tajných dokumentů není nic, co říká pan Hamáček“. Reportéři vyjádřili lítost, že Hamáček k soudu nepřišel, i když svou účast slíbil.
Výměna Vrbětic za Sputnik V
Zpravodajský server loni v květnu uvedl, že Hamáček na interní schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Bývalý ministr tvrzení odmítal a požadoval zaplatit deset milionů korun.
Janek Kroupa: Informace o Hamáčkově šíleném plánu máme od vícero účastníků schůzky. I je ten úmysl vyděsil
Soudkyně Harmachová po vynesení verdiktu řekla, že kvůli utajovaným informacím není zdůvodnění rozsudku veřejné. Uvedla, že napadenými články nebylo zasaženo do osobnostních práv exministra, a proto byla žaloba vůči webu Seznam.cz zamítnuta.
Žalobu proti Kroupovi a Cirokové zamítla z jiného důvodu. „Tito novináři nejsou ve věci pasivně legitimováni. Novináři jsou zaměstnanci žalované číslo jedna, tedy Seznamu, tedy odpovědný je prioritně Seznam jako jejich zaměstnavatel,“ řekla soudkyně.
Zaměstnanci jsou podle ní obecně odpovědní pouze v případě, že se dopustí takzvaného excesu, tedy když například vydají články bez souhlasu zaměstnavatele nebo proti jeho vůli.
Jednání mělo začít v únoru. Soudkyně ale žalobu projednávat nezačala, protože si vyžádala dokumenty související s trestním oznámením Hamáčka, které kvůli článku podal a které policie odložila.
Kauza výbuchů ve Vrběticích
Vrbětice zasáhly v roce 2014 dvě exploze. Při výbuchu prvního z muničních skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý sklad explodoval v prosinci téhož roku.
Loni 17. dubna tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) s Hamáčkem oznámili, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které způsobilo výbuch.
Není svědek mého ‚ďábelského plánu‘, podám trestní oznámení a žalobu, uvedl Hamáček. Chce 10 milionů
Rusko účast svých agentů na explozích popírá. Kauza vedla k vážné diplomatické roztržce mezi Českem a Ruskem a ke vzájemnému vypovídání diplomatů.
Server Seznam Zprávy následně počátkem května s odkazem na své zdroje zveřejnil, že Hamáček chtěl v dubnu odcestovat do Moskvy s plánem „vyměnit mezinárodní skandál“ za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta.
Hamáček informace v minulosti popřel, zpráva serveru Seznam Zprávy je podle něj plná lží a spekulací. Uvedl, že v žádném okamžiku se neplánoval „jakýkoliv výměnný obchod s Ruskem“. Šéfredaktor webu Jiří Kubík už dříve prohlásil, že Seznam Zprávy jsou připraveny pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.
X X X
KDY POSTAVÍ FIALA A SPOL PŘEDEVŠÍM BYTY PRO LIDI ČR, JAKO NĚMECKO PRO NĚMCE?
Stát chce stavět bydlení a školy pro uprchlíky bez stavebního řízení, vnitro varuje před zásahem do práv vlastníků
Bez kolaudace a bez běžných standardů pro stavby chce stát zvláštním zákonem zavést výstavbu „nezbytných staveb“ pro uprchlíky z Ukrajiny. Bydlení, školy a infrastruktura mají mít tři roky statut dočasných staveb. Vlastníky budu stát, obce nebo jimi založená právnická osoba, a to i po dobu pěti let při změně na stavby trvalé. V nouzovém stavu nebude nutné získat dopředu ani společný souhlas. Hrozí zneužití a výstavba kobek, varují podnikatelé.
Zvláštní zákon o „zvláštních postupech v oblasti územního plánování a stavebního řádu v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace“ projedná vláda na svém jednání 1. června 2022. Navrhovatelem zákona, který má být projednán ve zrychleném řízení, je ministerstvo pro místní rozvoj.
Dočasnost bude možné změnit na trvalost
Do českého stavebnictví zavádí návrh nový pojem „nezbytná stavba“. Je to každá stavba sloužící ke zmírnění následků uprchlické vlny způsobené Ruskem, jak ji definuje příslušné ustanovení návrhu:
Nezbytná stavba
(1) Nezbytnou stavbou je stavba sloužící ke zmírnění následků hromadného přílivu vysídlených osob v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, pokud jde o a) stavbu nebo soubor staveb pro bydlení nebo ubytování, pro vzdělávání a výchovu stavbu pro vzdělávání, výchovu a školské služby, zdravotní nebo sociální služby a stavby technické a dopravní infrastruktury s nimi související, b) změnu v účelu užívání stavby podmíněnou změnou dokončené stavby, která vyžaduje ohlášení nebo stavební povolení, nebo c) změnu dokončené stavby.
„Nezbytná stavba je stavba dočasná, jejíž doba trvání nesmí přesáhnout 3 roky ode dne nabytí právních účinků souhlasu s jejím provedením. Stavebníkem nezbytné stavby je Česká republika nebo její příspěvková organizace, kraj, obec nebo jimi zřízená nebo založená právnická osoba,“ uvádí se dále v § 2 navrhovaného zákona s tím, že jmenované subjekty jsou vlastníky stavby. Při změně na stavbu trvalou musí zůstat po dobu pět let „od nabytí právní moci rozhodnutí“ vlastníky předmětné subjekty.
Bez předchozího souhlasu i bez kolaudace
Postup takové stavby je jednoduchý. O použití zvláštního zákona, tedy o využití výjimky ze stavebního řízení, rozhodne rada nebo zastupitelstvo obce na žádost stavebníka. Stavebník stavbu postaví na základě ohlášení a společného souhlasu, přičemž přikládá souhlasy vlastníků dopravní a další infrastruktury, jednoduchý nákres stavby a zdůvodnění, jak stavba zmírní následky agrese Ruska na Ukrajinu.
Zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny vláda odhadla na 54 miliard korun Foto: Ministerstvo vnitra
To ovšem nebude platit při výstavbě „nezbytných staveb“ podle krizového zákona v době vyhlášeného nouzového stavu u staveb nařízených vládou nebo hejtmany. Tyto stavby budou moci být podle § 8 návrhu zahájeny bez souhlasu. Společné oznámení pak stavebník podá tři dny po zahájení stavebních prací a přílohy 30 dní od zahájení stavby. Společný souhlas vydá stavební úřad vždy do 15 dní, stojí v návrhu.
Proti rozhodnutí o výjimce nebude možnost odvolání. Po ukončení stavby si stavební úřad stavbu pouze prohlédne. „Dokončená nezbytná stavba nevyžaduje kolaudační souhlas ani kolaudační rozhodnutí,“ stojí v § 12 o užívání nezbytné stavby.
Vnitro: Zahájení stavby bez souhlasu je zásah do práv
Přestože chápeme úmysl předkladatele vyloučit možnost odvolání proti rozhodnutí o výjimce, neslučujeme se s jeho odůvodněním v důvodové zprávě, kde je uváděno, že samotné povolení výjimky nemůže samo o sobě způsobit zásah do právem chráněných zájmů dotčených osob a „až vydáním společného souhlasu (viz § 6 návrhu) ve spojení s vydanou výjimkou může být zasaženo do právem chráněných zájmů dotčených osob“. Zároveň je zde odkazováno na rozsudek Nejvyššího správního soudu č. j. 1 As 163/2019-51. V právní větě tohoto rozsudku je přitom výslovně uvedeno, že „Samotné povolení či naopak nepovolení výjimky z obecných požadavků na využívání území vydané podle § 169 stavebního zákona nemá do práv účastníků žádné přímé dopady. Tak by tomu bylo pouze v případě, pokud by se již na základě samotného rozhodnutí o výjimce mohl záměr, pro který byla tato výjimka požadována, fakticky uskutečnit…“, cituje v připomínkovém řízení ministerstvo vnitra.
Poté vnitro upozorňuje, že zahájení stavby bez souhlasu takový potenciál má: „Navzdory tvrzení předkladatele je však podmínka uvedená ve druhé větě naplněna, a to v navrhovaném § 8, který umožňuje zahájit provádění nezbytné stavby v době trvání nouzového stavu i bez předchozího společného souhlasu (tj. už na základě schválení výjimky může dojít k zahájení stavby, a tedy zásahu do práv vlastníka sousední nemovitosti, popřípadě i vzniku škody). Požadujeme proto vyloučení odvolání proti rozhodnutí o výjimce v důvodové zprávě ve vztahu k § 8 řádně odůvodnit.“
Proti zahájené stavbě bez souhlasu podejte žalobu
Jenže ministerstvo pro místní rozvoj má za to, že dotčené osoby mohou proti zahájené stavbě podat správní žalobu: „I stavba, která bude zahájena bez předchozího souhlasu, musí být následně „povolena“ souhlasem, jinak se bude jednat o stavbu černou. V tomto ohledu jsou práva dotčených osob stále chráněna v rámci vydání společného souhlasu, proti kterému je možné podat správní žalobu,“ vzkazuje vnitru.
Jak dále vyplývá z připomínkového řízení, s takto benevolentním zákonem nesouhlasí ani podnikatelé z Hospodářské komory, podle kterých bez standardní dokumentace hrozí rizika uživatelů takové stavby, ale i staveb okolních „Požadujeme zrušit možnost odchylného řešení, vzhledem k tomu, že zákon připouští možnost změny na stavbu trvalou a hrozí zásadní riziko, že dojde k nadužívání a v konečném důsledku ke zneužití tohoto institutu. Dále také může docházet k dodání nevyhovujících, nevhodných a zdraví ohrožujících komponent a tím ohrozit život nejen ubytovaných osob, ale i sousedů a dalších. Takto stanovené výjimky jsou absolutně neakceptovatelné,“ uvedla Komora.
Masová výstavba kobek je návrat zpět o desítky let
„Není například žádný důvod pro odchylné řešení pro umístění čerpacích stanic, nebo aby provedení plotu mohlo ohrožovat bezpečnost osob, zvířat a účastníků silničního provozu. Neuplatňují se vůbec žádné požadavky na osvětlení, větrání a hrozí masová výstavba životu nebezpečných ,kobek´, dokonce bez zajištění přístupu pro hasiče, lékařskou pohotovost a další složky IZS. Dokonce se připouští, že tyto stavby mohou narušit naplnění požadavků na osvětlení a stínění stávajících budov a zásadním způsobem tak zhoršit stávající stavby. Dokonce nemusí být vybaveny ani prostory pro sběr a svoz komunálního odpadu, tímto zákonem se tedy mohou celé čtvrti vrátit o desítky let zpět v hygienických standardech,“ vypočítává dále Hospodářská komora, co všechno chce stát umožnit.
Na to ministerstvo pro místní rozvoj odpovídá: „V návrhu byla stanovena možnost odchýlit se pouze od takových požadavků, které neohrozí bezpečnost, zdraví nebo život osob a zvířat a životního prostředí. Nejsou tedy namístě obavy, že by docházelo ke zneužití tohoto institutu a stavby takto realizované by ohrožovaly život ubytovaných osob.“ Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Státní zástupce žádá přísnější tresty v korupční kauze soudce Elischera
Státní zástupce žádá přísnější tresty v korupční kauze soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera. Proti nepravomocnému rozsudku se odvolal i Elischer, který nesouhlasí se svou vinou ani s uloženým trestem. Na dotaz to dnes uvedl mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Za braní úplatků od vietnamské komunity kvůli ovlivňování soudních řízení si má Elischer odpykat devět let vězení a zaplatit peněžitý trest milion korun.
Žalobce Vladimír Pazourek se domáhá přísnějších trestů u všech obžalovaných. Při hlavním líčení pro Elischera žádal 11 let vězení, stejný trest chtěl i pro Elischerova přítele Nguyena Quoc Hunga, který podle obžaloby trestnou činnost organizoval. Hunga soud potrestal desetiletým vezením a vyhoštěním naneurčito.
O podaných odvoláních bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.
Pražský městský soud uznal loni v listopadu Elischera vinným ze zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněného přístupu do počítačového systému a z nadržování. Podle obžaloby od roku 2013 dlouhodobě vycházel vstříc požadavkům Hunga a v neveřejných rejstřících pro něj lustroval pachatele z řad Vietnamců. V několika případech pak stíhaným Vietnamcům podle Pazourka zmírnil za úplatek trest za drogovou kriminalitu, v jedné kauze údajně naopak tresty zvýšil ze msty, protože obžalovaní nepřistoupili na nabídku jeho „služeb“.
Ke stěžejním důkazům v případu patří odposlechy. Elischerovi, který od svého zadržení nesmí soudit a pobírá polovinu platu, hrozí až dvanáctileté vězení. Elischer v minulosti odmítl, že by jeho práci ovlivnily peníze nebo jakýkoliv člověk. Připustil, že Hungovi skutečně obstarával informace, nicméně podotkl, že v mnoha případech šlo o informace veřejné. Stejně tak přiznal, že za jednoho z obžalovaných sám zpracoval dodatek k odvolání. Vyzdvihl ale, že prověrka všech jeho spisů, kterou nařídil předseda vrchního soudu, nezjistila nic mimořádného.
Vedle Elischera a Hunga soud potrestal i dvě ženy vietnamského původu, které podle verdiktu poskytly úplatek za své příbuzné, a dva jejich krajany za zprostředkování úplatků. Třem z Vietnamců uložil podmíněné tresty, jednoho poslal na tři roky do vězení, ceskajustice.cz
X X X
BIS zachytila snahy obstarat v ČR zbraně pro země pod sankcemi, mění zákon o službách.
Působnost tajných služeb v „zabezpečování informací o záměrech a činnostech spočívajících v šíření zbraní hromadného ničení a ve zneužití kontrolovaných položek“ zavádí návrh novely zákona o zpravodajských službách. BIS odhalila skryté činnosti ve prospěch zemí a subjektů pod sankcemi, stojí v důvodové zprávě. Tyto činnosti jsou významné pro migraci, radikalizaci obyvatel i terorismus.
Přesné definice a konkrétní pojmy místo obecnosti. V tomto duchu navrhuje BIS změnu zákona o zpravodajských službách. Návrh novely zákona o zpravodajských službách je od 20. května 2022 v připomínkovém řízení.
V první části návrh formálně slaďuje názvosloví – například místo státního a služebního tajemství užívá nově zavedený pojem utajované skutečnosti.
Zpravodajci budou sledovat záměry
V druhé části návrh rozšiřuje působnost zpravodajských služeb shromažďovat informace nejen o činnostech ohrožujících ochranu utajovaných skutečností nebo bezpečnost či významné ekonomické zájmy ČR, ale rovněž informovat o takových „záměrech“.
Pojem „záměr“ totiž dosud figuroval jen u ohrožení demokratických základů, svrchovanosti a územní celistvosti ČR.
Ve třetí části pak návrh novely přidává jednu zcela konkrétní působnost BIS a Vojenského zpravodajství, totiž zabezpečovat informace „o záměrech a činnostech spočívajících v šíření a zneužití zbraní a střeliva, zbraní hromadného ničení, jejich nosičů, vojenského materiálu, výbušnin a zboží dvojího užití“.
BIS zachytila četné aktivity na území ČR
Podle důvodové zprávy by bylo možné předmětnou působnost podřadit pod zabezpečování informací o bezpečnosti České republiky nebo o dalších činnostech. Přidané písmeno s nově formulovanou působností však zákon konkretizuje: „Navrhované doplnění tedy naplňuje původní zákonodárcův záměr nejdůležitější typy ohrožení bezpečnosti České republiky vyjádřit výslovně,“ stojí v důvodové zprávě.
Jak dále vyplývá ze zprávy, změna se zřejmě nekoná bezdůvodně: „Bezpečnostní informační služba identifikovala četné skryté aktivity rizikových subjektů působících na území České republiky při snaze obstarat sensitivní hmotné i nehmotné technologie, materiály, zařízení a know-how ve prospěch sankcionovaných zemí a subjektů,“ stojí doslova v důvodové zprávě.
Význam pro radikalizaci obyvatel, zločin i migraci
Důvodová zpráva jde však ještě dál, když identifikuje uvedené činnosti jako příčinu válek, migrace, radikalizace obyvatelstva i terorismu.
Podle BIS jde o činnosti, jejich důsledky mohou stát ohrozit: „Protože tyto činnosti mají hlavní význam při vzniku, průběhu a udržování ozbrojených konfliktů, a jsou tak příčinou druhotných problémů s přímým dopadem na bezpečnostní situaci v České republice, jako je vznik migračních vln, nárůst organizovaného zločinu (nelegální migrace, pašování zbraní a dalších komodit, netransparentní finanční transakce atd.) a radikalizace obyvatelstva vyúsťující až k provedení teroristického útoku,“ uvádí se doslova v důvodové zprávě k návrhu novely. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Žalobci chybovali, když ustanovili obci Ladná opatrovníka v trestním řízení
Státní zastupitelství chybovalo, když ustanovilo obci Ladná na Břeclavsku opatrovníka v trestním řízení, uvedl v dnešním nálezu Ústavní soud (ÚS). Představitelé samosprávy měli dostat příležitost, aby si sami určili zmocněnce, a to přesto, že starostka i zastupitelé figurují v trestní věci jako podezřelí. ÚS zrušil usnesení Krajského státního zastupitelství v Brně, které nyní musí znovu rozhodnout o stížnosti starostky Renáty Priesterrathové proti postupu Okresního státního zastupitelství v Břeclavi.
Policisté starostku a další zastupitele prověřují kvůli podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obec jako právnická osoba figuruje v trestním řízení jako poškozená. Právě zmocněnec či opatrovník mohou za obec uplatnit nárok na náhradu škody.
Kvůli domnělému konfliktu zájmů dali policisté podnět státnímu zastupitelství, aby obci ustanovilo opatrovníka z řad advokátů. Podle ústavních soudců si ale obec měla určit zmocněnce podle vlastní úvahy.
Ustanovení opatrovníka je krajním prostředkem pro situace, kdy zmocněnec upřednostňuje zájmy podezřelých nebo je nedostupný. „Jen v takových případech je možné právnické osobě přesto, že jí byl zvolen zmocněnec, ustanovit opatrovníka,“ uvedl soudce zpravodaj Pavel Šámal.
Zdůraznil, že v době, kdy státní zastupitelství ustanovilo opatrovníka, byla starostka stále jen v pozici podezřelé. S ohledem na presumpci neviny nelze automaticky předpokládat, že není schopná vybrat obci nestranného zmocněnce.
„Je zřejmé, že starostka ani další členové zastupitelstva jako podezřelí v daném trestním řízení nemohli za stěžovatelku (obec) z důvodu kolize zájmů v předmětném trestním řízení vystupovat, mohli však stěžovatelce jako poškozené právnické osobě sjednat zastoupení zmocněncem,“ stojí v nálezu.
Priesterrathová v pondělí řekla, že prověřování se týká prodeje pozemků, o kterém rozhodlo před několika lety zastupitelstvo. Stavební firma pozemky získala za šest milionů korun a postavila na nich domy. Podle policie mohly mít pozemky vyšší cenu. Starostka uvedla, že vyšší částku nikdo nenabídl a že obec vycházela ze znaleckého posudku. Policie nekomentovala, v jaké fázi se trestní řízení nachází, vyjádřit se dnes nechtěl ani státní zástupce.
X X X
Skutečnost, že dítě nastupuje do první třídy, nebrání podle ÚS střídavé péči
Samotná okolnost, že dítě zrovna nastupuje do první třídy, nebrání svěření do střídavé péče, a to zvláště, pokud jde o jedinou školu v blízkosti bydlišť obou rodičů. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti otce z jižních Čech, který nesouhlasil se svěřením dětí do matčiny péče. ÚS dlouhodobě zdůrazňuje, že pokud jsou oba rodiče ochotní a schopní se dětem věnovat a pokud neexistují závažné překážky, je střídavá péče preferovanou variantou.
„V daném případě nebyla prokázána existence jakékoliv relevantní okolnosti, která by vyvrátila presumpci ve prospěch střídavé péče. V řízení byla naopak prokázána řada okolností, které svědčí jednoznačně ve prospěch střídavé péče,“ stojí v nálezu.
Znovu musí rozhodovat Krajský soud v Českých Budějovicích, který založil předešlý verdikt na obavě z toho, jak bude jedno z dětí snášet střídavou péči v době nástupu do první třídy. Krajský soud konkrétně uvedl, že „pokud má rozhodovat v nejlepším zájmu nezletilého, pak by mu měl být dán ještě určitý časový prostor na to, aby se s touto změnou vyrovnal a aby bylo především ověřeno, že se s touto pro něho podstatnou změnou vyrovnal a zvládá ji“.
ÚS vyhověl stížnosti otce a odkázal na svou dosavadní judikaturu. „Nastoupení do první třídy základní školy nemůže být tím spíše apriorním důvodem pro vyloučení střídavé péče v situacích, navštěvuje-li dítě díky blízkosti bydlišť rodičů – tak jako v nyní posuzovaném případě – pouze jednu základní školu,“ stojí v nálezu.
ÚS také zdůraznil, že obě děti projevily přání trávit čas s otcem i matkou, že oba rodiče mají dobré výchovné kompetence, jsou schopní komunikovat a děti u obou mají dobré prostředí. „ÚS proto dospěl k závěru, že v daném případě nebylo na místě svěřit nezletilé do výlučné péče matky, neboť zde nebyla prokázána existence relevantního důvodu, který by vylučoval uplatnění preferovaného výchovného modelu v podobě střídavé péče,“ uzavřeli ústavní soudci.
X X X
Ruské útoky zničily v Severodoněcku 90 procent budov, zemřelo na 1500 civilistů, řekl starosta
Ruské síly obsadily asi třetinu města Severodoněck postupují ale pomaleji, než původně předpokládaly. Agentuře TASS to řekl vůdce separatistické Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik. Podle starosty města Oleksandra Strjuka nyní frontová linie téměř protíná střed města. Rusko přišlo za bojů na Ukrajině zhruba o 30 500 svých vojáků a ztratilo 3300 obrněných vozidel. Informoval o tom list RBK-Ukrajina, avšak tyto údaje nelze nezávisle ověřit.
O Severodoněck se svádějí tuhé boje, ruští vojáci v pondělí pronikli na severovýchodní a jihovýchodní okraj města, které mělo před válkou přes 100 000 obyvatel. Podle vedení města kvůli bojům není možná evakuace civilistů.
„Můžeme říci, že třetina Severodoněcka je už pod naší kontrolou, chceme ale zachovat infrastrukturu,“ uvedl Pasečnik. Další postup ruských jednotek podle agentury TASS komplikují areály několika velkých chemických továren.
Ruská armáda ovládá velkou část Severodoněcku, dobyta byla asi polovina města a boje probíhají v jeho centrální části, řekl Radiu Svoboda v ranním vysílání šéf správy Severodoněckého okresu Roman Vlasenko.
Útok ze tří směrů
První pokus o vstup do města se podle něj ruským jednotkám nepodařil, napodruhé ale Rusové vytvořili předmostí a útočí ze tří směrů.
Město je kvůli bojům ochromené a zhruba týden už nebylo možné doručit humanitární pomoc, uvedl Vlasenko. Ostřelování a boje jsou nepřetržité, což znemožňuje evakuaci civilního obyvatelstva.
Podle Strjuka ruské dělostřelecké útoky zničily kritickou infrastrukturu a 90 procent budov; od začátku války ve městě zemřelo na 1500 civilistů.
Evakuaci obyvatelstva v Severodoněcku musely úřady zastavit kvůli ustavičnému ruskému ostřelování, napsal ruskojazyčný server BBC.
„Tisíce civilistů nemohou opustit město kvůli střelbě. Nemají přístup k vodě, jídlu, lékům a elektřině,“ řekl Jan England, šéf nevládní organizace Norwegian Refugee Council. Oblastní úřady dříve uvedly, že v Severodoněcku zůstává okolo 15 000 lidí.
Možnost ústupu
„Situace na Donbase je dál nanejvýš obtížná. Ruská armáda se pokouší zajistit si v určitých oblastech zdrcující převahu a zvyšuje tlak na naše obránce… Severodoněck, Lysyčansk, Bachmut, Avdijivka, Kurachove, Slovjansk a několik dalších sídel jsou v tomto směru dál klíčovými cíli okupantů,“ řekl ve svém nočním videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinským silám ve městě nehrozí obklíčení, protože mají stále ještě možnost ústupu do Lysyčansku, uvedl v úterý gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.
Ruské zprávy o dobytí celého města jsou podle něj nepravdivé, ve městě je stále ještě mnoho ukrajinských obránců a postup Rusů komplikuje i odpor místního obyvatelstva, uvedla agentura Unian.
Nedaleko Lysyčansku podle listu serveru Meduza ruští vojáci zahájili palbu na čínské novináře-fotografy, které doprovázeli ukrajinští vojáci. Jeden z vojáků a ukrajinský občan, který novináře doprovázel, jsou zranění. Incident zachytila kamera jednoho z novinářů, kteří byli na cestě do Severodoněcku.
Ztráty Ruska
Z přehledu RBK-Ukrajina vyplývá, že ruská armáda, která zahájila válku proti Ukrajině 24. února, od té doby ztratila 1358 tanků a 3302 obrněných vozidel. Bilance zahrnuje i ztráty z minulého dne – nejvíc jich bylo v Záporoží a Kryvém Rihu.
Ukrajinská agentura Unian uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin dal armádě příkaz postoupit k administrativním hranicím obou separatistických republik na Donbasu do 1. července.
Kreml počítá s tím, že nejprve bude cíl splněn v Luhanské oblasti, jejíž část zaujímá samozvaná Luhanská lidová republika. V Doněcké oblasti je situace komplikovanější, takže tam je nejzazším termínem stanoveným Putinem 1. červenec.
Podle Unianu útočník nechce obsazovat obě republiky souběžně. Zástupci Luhanské lidové republiky tvrdí, že pod ruskou kontrolou je 95 procent území oblasti.
Nyní se tam bojuje o Severodoněck, který byl administrativním centrem té části Luhanské oblasti, kterou dosud kontrolovala vláda v Kyjevě. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj řekl, že nebezpečí, že bude město obklíčeno, nehrozí.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky oznámil, že má potvrzené informace o smrti 4074 civilistů a zranění 4826 Ukrajinců. Předpokládá ale, že skutečný počet je výrazně vyšší, protože údaje z oblastí bojů přicházejí se zpožděním.
Mezi mrtvými je 1540 mužů, 1014 žen, 93 dívek, 100 chlapců a 69 malých dětí. Z mrtvých nebylo 1258 zatím identifikováno.
X X X
Poslanec Brázdil: Na většině Ukrajiny se neválčí. Radí uprchlíkům práci
Stát přivře ruku s penězi při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny před válkou rozpoutanou Ruskem. Vládní návrh, počítá s tím, že uprchlíkům bude stát zdravotní pojištění hradit jen půl roku. Poslanec ANO Milan Brázdil označil půl roku za luxus, navrhl tuto dobu zkrátit na dva až tři měsíce, a mluvil o tom, že na většině Ukrajiny ani válka není.
Vláda plánuje zkrátit dobu, kdy stát platí za uprchlíky platít zdravotní pojištění, uprchlíkům ve věku 18 až 65 let, tedy ne dětem a seniorům. Jinými slovy tak dospělým uprchlíkům říká, že půl rok je dost dlouhá doba na to, aby si našli práci.
„Máme za sebou už tu první, rychlou fázi a snažíme se lidi motivovat vstupovat na trh práce, aktivně se sami starat o sebe v rámci života v České republice,“ zdůvodnil ministr vnitra Vít Rakušan navrženou změnu lex Ukrajina.
Uprchlíci, kteří mají od státu zajištěné bezplatné ubytování, stravu a základní hygienické prostředky, také už nebudou mít nárok pobírat měsíční pětitisícovou humanitární dávku. O nárok na humanitární dávku přijde také ten uprchlík, který se nebude zdržovat na místě, kde má nahlášený pobyt.
Půl roku je luxus, řekl Brázdil. Navrhl zkrátit dobu, kde je uprchlíkům hrazeno pojištění
Poslanec opozičního ANO Milan Brázdil navrhl, aby stát za uprchlíky pojištění hradil jen dva nebo tři měsíce. „Představte si, že vy jste uprchlíci, představte si to, a prcháte někam třeba do Rakouska, něco se tu stalo. Řekněte, dejte si ruku na srdce, za jak dlouho jste schopni si najít práci – třeba jako někdo, kdo bude umývat nádobí, nebo dělat i podřadnou práci. Myslím si, že většina z nás do měsíce, dobře, někdo do dvou. Ale rozhodně půl roku, to je luxus,“ zdůvodnil Brázdil svůj návrh.
„My tu přece nechceme lidi, kteří budou jen v té sociální síti tady čerpat. V současné době vlastně válka na Ukrajině – a prosím vás, neberte mě tu za slovo – není. Je to na nějakém území, ale na většině státu Ukrajina se neválčí, tam se chodí do práce, do školy, nějak funguje zdravotnictví,“ řekl doslova poslanec ANO.
„Nevím, proč by měli být pouze zaměstnáváni v rámci podřadných prací,“ ohradil se proti slovům Brázdila poslanec za TOP 09 Michal Zuna.
„Mně nikdo nebombarduje moje nemovitosti, mě nikdo nevyhání z mé vlastní země. A pokud já bych měl ten váš příměr toho půlroku porovnat s tím, co mají Češi, díky Bohu za to, že mohou být vlastně půl roku na úřadu práce, ti umí česky, umí jazyk, znají zdejší poměry, mají vyřešené bydlení, mají vyřešené ve své podstatě všechno. A kolikrát, co si budeme povídat, většina těch velmi špatně nezaměstnaných je tady déle než půl roku. Takže chtít po Ukrajincích, aby to samé, co Češi kolikrát nezvládají za půl roku, zvládli za dva nebo za tři měsíce, to se mi zdá tedy velmi ambiciózní,“ pobouřila Brázdilova slova poslance STAN Petra Letochu
Na Twitteru se proti vyjádřením poslance ANO ohradil i bývalý poslanec Mirloslav Kalousek, který je nyní ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny, stejně jako Brázdil. „Zatím čerpají velmi málo a 50 tisíc z nich už se zapojilo do práce, takže naopak do systému platí. Rozhodně se nenaplnily obavy z finančního či kapacitního přetížení systému. Smutné je, že Brázdil jako člen správní rady VZP to ví. Projednávali jsme to včera,“ napsal Kalousek.
64 tisíc uprchlíků pracuje. Většina na dohodu
Za velký úspěch vláda považuje to, kolik uprchlíků z Ukrajiny už v Česku pracuje. „Už 64 tisíc uprchlíků, kteří mají udělenou dočasnou ochranu, na pracovním trhu reálně je,“ řekl v úterý ve Sněmovně ministr vnitra Vít Rakušan.
Na dotaz iDNES.cz ministr vnitra upřesnil, že toto číslo ale zahrnuje i uprchlíky, kteří pracují na dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, protože jednak část zaměstnavatelů nechce dávat uprchlíkům stálý pracovní proměr, a krátkodobé dohody preferuje podle ministra také část uprchlíků.
Podle místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové z ANO na jednání bezpečnostího výboru jasně zaznělo, že ze 64 tisíc uprchlíků jich jich na dohody pracuje 55 procent. A neplatí tak ani zdravotní pojištění.
Kritizuje podle ní pozdní předložení vládního návrhu lex Ukrajina 2. „Stále nevíme, kdo tu je a kdo ne,“ řekla Mračková Vildumetzová. Není podle ní jasné, kde přesně se uprchlíci zdržují a stát to nemá pod kontrolou.
Nepřizpůsobiví migranti jsou rozmisťováni proti vůli obyvatel, tvrdil Okamura
Šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ve Sněmovně vytkl vládě, že s návrhem lex Ukrajina 2 přichází pozdě.
„Nepřizpůsobiví migranti jsou rozmisťováni proti vůli obyvatel,“ tvrdil. Hovořil i o nesouhlasu místních samospráv a zmínil stanový tábor v pražských Malešicích či umístění části uprchlíků do Kramolína na Vysočině.
„Podpoříme lex Ukrajina, ale máme na to své názory, chceme je vládě říci,“ řekl ale již před jednáním šéf poslanců SPD Radim Fiala. Podle SPD by například doba, kdy stát za uprchlíky platí zdravotní pojištění, měla být ještě kratší – a to pouze tři měsíce, tedy tak, jak to navrhl Brázdil z hnutí ANO.
Ministr Rakušan to odmítl. „180 dnů je návrh ministerstva zdravotnictví, ale já se s ním vnitřně ztotožňuji, myslím, že to je zdravý kompromis,“ řekl ministr.
Změna pravidel pro vyplácení příspěvku domácnostem, které ubytovaly uprchlíky
Změní se i pravidla pro vyplácení příspěvku rodinám, které u sebe doma ubytovaly uprchlíky. Solidární příspěvek rodinám za bezplatné ubytování běženců z Ukrajiny by lidé měli nově dostávat i tehdy, když se uprchlíci budou podílet na úhradách za spotřebovanou energii.
Doposud mohly české rodiny čerpat 3 tisíce korun za ubytovaného uprchlíka (maximálně však 12 tisíc korun za měsíc), jen když ho u sebe nechaly bydlet nepřetržitě 16 dnů v průběhu měsíce zcela zdarma.
Kdo z uprchlíků žádá o dočasnou ochranu v České republice, bude muset nově podle návrhu vlády doložit, že má zajištěné ubytování, počítat se ale bude i bydlení zprostředkované krajským asistenčním centrem. Prodlouží se lhůta na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí doba, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na 3 dny.
Návrh zákona počítá s tím, že Česko i po skončení nouzového stavu do konce června nebude vydávat víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům. Vláda chce, aby poslanci schválili její návrh zrychleně ve stavu legislativní nouze.
X X X
Poslanec Hrnčíř: České dávky Ukrajince lákají
Příspěvek pět tisíc korun je pro uprchlíky z Ukrajiny finančně zajímavý. Proto není divu, že míří do Česka, kritizuje systém vládní pomoci poslanec SPD Jan Hrnčíř. Podle europoslance Tomáše Zdechovského ale až třetina lidí, kteří v Česku získají práci, o dávky nežádají. Dočasnou ochranu v tuzemsku získalo přes 360 tisíc uprchlíků.
„Když je na Ukrajině průměrný důchod třeba 1 500 korun českých a začalo se jim vyplácet pět tisíc, tak to je víc než trojnásobek. To samozřejmě láká i seniory ze západní Ukrajiny, to se dalo čekat,“ rýpl si do vládního systému poslanec SPD Hrnčíř.
Ve chvíli, kdy kabinet viděl, že Maďaři, Poláci i Slováci nastavili pro uprchlíky nižší příspěvky, měl je podle Hrnčíře snížit. Nyní mají v Česku uprchlíci nárok na podporu pět tisíc korun na pořízení základních potřeb pro začátek nového života. Vyšší příspěvek dává třeba Německo.
Česko udělilo v pondělí uprchlíkům z Ukrajiny 1 896 víz, asi o 200 méně než před týdnem. Od počátku války zde získalo dočasnou ochranu 360 370 běženců. Údaje pravidelně zveřejňuje ministerstvo vnitra na svém Twitteru.
„Kolegu Hrnčíře bych rád vzal do uprchlických center, kde zjistí, že třetina lidí si v současné době ani o žádné dávky nepožádala. Většina lidí, kteří si najdou práci, už o žádné dávky nežádá. Chtěl bych ho ubezpečit, že na jeho důchod vydělává nějaká ukrajinská maminka, která sem přišla, zatímco její manžel bojuje na frontě,“ argumentoval Zdechovský.
To jsou podle něj důvody, proč by měl Hrnčíř změnit rétoriku. „Neměl by mluvit jako neonacionalista v některých státech,“ pokračoval. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že Ukrajinci nejsou lidé, kteří jsou zvyklí nepracovat.
„Tyto nálepky, že lidé ze západní Ukrajiny nebo důchodci si sem jezdí pro dávky, nejsou pravdivé. Řada lidí má stejný důchod srovnatelný s tím českým, mají přes deset tisíc v přepočtu. Průměrný důchod je přes tři tisíce korun,“ oponoval poslanci SPD s tím, že by neměl informace vytrhávat z kontextu a argumentovat důchodem lidí z vesnice.
Připustil však, že existují lidé, kteří mohou systém zneužívat. „Ano, byli tady lidé, kteří toho zneužívali. Třeba ukrajinští a maďarští Romové se pokusili zažádat, ale řada z nich pak nebyla úspěšná,“ zdůraznil.
Hrnčíř však označení za neonacionalistu odmítl. „Nezpochybňujeme pomoc lidem, kteří prchají před válečnými hrůzami. Bavili jsme se o zneužívání systému,“ vysvětlil poslanec.
X X X
Peníze už nedostane každý. Uprchlíkům se zpřísní pravidla podpory, rozhodli poslanci.
Finanční podporu od státu už nedostane každý uprchlík z Ukrajiny. Zpřísnění pravidel poskytování humanitární dávky v úterý schválila Sněmovna. Novelu zákona zvaného lex Ukrajina ještě před tím podpořil hlasy koaličních poslanců bezpečnostní výbor. Plénum ji projednalo zrychleně ve stavu legislativní nouze.
„První soubor opatření lex Ukrajina jsme schválili v březnu, teď ale nastala potřeba na základě aktuálních zkušeností z praxe opatření upravit a doplnit. Musíme reagovat například na to, že už nejsme ve fázi šoku a už k nám nechodí 17 tisíc uprchlíků denně,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Podle něj je zákon důležitým nástrojem na zvládání uprchlické krize v době, kdy přestane platit nouzový stav. Ten vláda vyhlásila do konce června.
Podle předlohy „lex Ukrajina II“ ukrajinští uprchlíci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky už nebudou pobírat pětitisícovou humanitární dávku. Od druhého měsíce bude podpora navíc svázána s trvalým pobýváním v Česku, což má zabránit takzvané „dávkové turistice“.
Novela upravuje také například zdravotní pojištění běženců a příspěvek pro domácnosti za jejich bezplatné ubytovávání. Zdravotní pojištění by měl stát hradit uprchlíkům vyjma dětí a seniorů nejvýše 150 dnů místo jednoho roku ve snaze motivovat je k zaměstnání. Koalice původně chtěla 180 dnů, nakonec ale podpořila návrh opozičního hnutí ANO.
Na solidární příspěvek domácnostem za bezplatné ubytovávání ukrajinských běženců budou mít podle novely nárok i ti ubytovatelé, u kterých si uprchlíci platí spotřebu plynu a elektřiny sami. Vláda by mohla výši příspěvku upravit podle toho, zda mají běženci k dispozici celý byt, nebo bydlí doma u ubytovatelů v pokoji.
Novela dále výslovně odmítá dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlužuje lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu. Naopak zkracuje dobu, v níž musí uprchlík nahlásit změnu místa pobytu. Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem.
„Chceme také do zákona zavést povinnost ukrajinských uprchlíků hlásit změny pobytu delší než 15 dnů ve lhůtě do 3 pracovních dnů. A co považujeme za zásadní – nově budou muset osoby žádající o dočasnou ochranu předkládat doklad o ubytování. Obě tyto změny nám pomohou mít mnohem větší přehled, kde uprchlíci jsou, pomohou nám i lépe monitorovat volné ubytovací kapacity,“ vysvětlil před jednáním Sněmovny Rakušan.
Návrh počítá také s tím, že Česko nadále nebude až na výjimky vydávat víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům.
Nikdo nebyl proti
Poslanci v úterý jednali skoro šest a půl hodiny. Pro koaliční návrh nakonec hlasovalo 158 z 161 přítomných zákonodárců, proti nebyl nikdo.
Opoziční poslanci ANO přednesli několik pozměňovacích návrhů. I zástupci SPD svými příspěvky v úterý diskuzi prodloužili. O obstrukce podle členů hnutí ale nešlo.
Rakušan na tiskové konferenci před jednáním dolní komory uvedl, že do pracovního procesu se zapojilo už 64 tisíc uprchlíků, což pokládá za „velmi optimistický počet“. V Česku je podle něho kolem 300 tisíc běženců, z nichž polovinu tvoří děti.
X X X
ČT chce škrty v programu i provozu za téměř miliardu. Omezí sport, skončí ČT3
Česká televize (ČT) plánuje v letech 2023 a 2024 ušetřit na provozu i programu 910 milionů korun. Důvodem je pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku, řekl v úterý generální ředitel Petr Dvořák. Do konce roku plánuje zrušit 50 míst a dalších 200 během následujících dvou let. Omezí sportovní vysílání, škrty se dotknou všech žánrů. Minimální budou ve zpravodajství, které považuje za stěžejní pilíř služby divákům.
Aktuální strategie udržitelnosti veřejné služby počítá se změnami ve většině oblastí činnosti ČT. Součástí těchto opatření jsou i náročné změny a škrty, které se nám rozhodně nebudou realizovat snadno,“ uvedl Dvořák s tím, že zásadní je zachování statusu České televize jako poskytovatele veřejné služby.
V současné době má televize 2 870 míst, do konce roku 2024 jich chce celkem 250 zrušit, tedy zhruba každé jedenácté místo. Dvořák neupřesnil, kterých konkrétních pozic se redukce bude týkat. V současné době vedení televize jedná s odbory.
300 milionů korun – personální změny, ČT přehodnotí obchodní strategii a bude zvyšovat podíl obchodních sdělení ve vysílání na hranici, kterou umožňuje zákon
320 milionů korun – poklesne počet premiér, sníží výrobní kapacity 120 milionů – škrty v programu, konec ČT 3 80 milionů korun – omezení výroby sportovních pořadů, možnost odprodeje sublicence další televizní společnosti 90 milionů korun – omezení koprodukce filmů |
Od ledna příštího roku ČT rovněž ukončí provoz kanálu ČT3, což přinese úsporu 120 milionů korun.
Kanál ČT sport bude omezovat nákupy vysílacích práv či výrobu sportovních pořadů.
ČT dále omezí investice a také například studiovou výrobu ve studiu Ostrava. Výroba bude zčásti převedena do Brna. Celkem tak chce veřejnoprávní televize uspořit v dalších dvou letech 300 milionů korun. Na audiovizuální tvorbě chce televize ušetřit dalších 320 milionů korun.
Hlavním zdrojem financování ČT je ale koncesionářský poplatek. Jeho výše je však stejná od začátku roku 2008, kdy se zvedla ze 120 na 135 korun. Podle Dvořáka je však jeho současná reálná hodnota 86 korun. Za dva roky to kvůli rostoucí inflaci už bude 50 korun. Pokud by výše poplatku rostla spolu s inflací, musel by být 209 korun, uvedl Dvořák.
„České televizi se v poslední dekádě dařilo navzdory klesající reálné hodnotě televizního poplatku významně rozšiřovat služby poskytované divákům. A to zejména díky tlaku na vnitřní úspory a efektivitu ve všech oblastech. Celých deset let jsme rovněž upozorňovali na to, že takovýto trend není dlouhodobě udržitelný a že přijde okamžik, kdy bez navýšení financování nebude nadále možné stávající rozsah veřejné služby zachovat,“ řekl ředitel.
Dodal, že aktuální vývoj inflace a další ekonomické jevy tento okamžik přiblížily a televize je nucena zavádět změny ve svém provozu, programu a vysílání daleko rychleji. I nedávno provedená nezávislá analýza nákladů ČT pak ukázala, že vnitřní úspory již nemohou kompenzovat nárůst cen, ke kterému dochází postupně od roku 2008, kdy byla výše poplatku naposledy upravena. Jeho reálná hodnota klesla za posledních čtrnáct let o 36 procent.
V úterý představená strategie má název #re_vize_2024. „Přestože budeme nuceni omezit vlastní českou tvorbu, nadále budeme usilovat o to, aby pořady ČT přinášely vysokou obsahovou i tvůrčí hodnotu. ČT dosahuje nadprůměrných čísel divácké spokojenosti, za posledních deset let se dokonce stala šestkrát nejsledovanější televizní skupinou v zemi, zatímco dříve takové pozice nedosáhla ani jednou. Díky těmto zkušenostem dokážeme i v dalších letech divákům nabízet pořady, které pro ně budou relevantní. Pouze jich bude méně,“ poznamenal Petr Dvořák.
Ubezpečil, že televize nehodlá dělat levnější věci, ale bude jich dělat méně. To se bude týkat například dokumentů, tvorby pro děti i kulturních akcí. Úspory se dotknou i vánočních pohádek, kdy ČT nabízela každý rok několik premiér. Teď bude jedna.
ČT v následujících dvou letech také přehodnotí svoji dosavadní obchodní strategii a bude zvyšovat podíl tak zvaných obchodních sdělení ve vysílání až hranici, kterou zákony umožňují. Chce tak maximálně zvýšit příjem z obchodní činnosti na všech kanálech.
Už z květnového jednání Rady České televize vyplynulo, že veřejnoprávní instituce bude zřejmě muset přehodnotit své finanční plány kvůli rostoucí inflaci.
Finanční ředitel České televize David Břinčil už dříve uvedl, že nárůst cen za odběr silové elektřiny mezi podzimem 2021 a rokem 2022 už je téměř 70 %. „Situace je nejistá a mění se průběžně, nejsme schopni říct, za kolik budeme schopni nakoupit silovou elektřinu na rok 2023, už teď jsou ceny vyšší než pro rok 2022,“ popsal pro server Mediaguru.
V lednu rada ČT schválila letošní rozpočet televize s výnosy a náklady 7,17 miliardy korun, což je o 235 milionů Kč víc než byl loňský rozpočet. Výběr koncesionářských poplatků má letos stoupnout o 30 milionů korun na 5,69 miliardy Kč a podnikatelská činnost vynese 901,5 milionu Kč, tedy o 78,4 milionu korun více.
X X X
Trestat ty, kteří jsou proti režimu, je chyba, říká poradce Cichanouské o zákazu víz pro Rusy a Bělorusy
Sněmovna projedná lex Ukrajina II, jenž už dříve schválila vláda. Kromě změn v pomoci uprchlíkům navrhuje také prodloužení zákazu víz pro Rusy a Bělorusy i po skončení nouzového stavu. Děje se tak dva týdny po návštěvě vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské. Podle jejího mluvčího Viačorky takový přístup nahrává represivním režimům v Rusku a Bělorusku. „Chtějí železnou oponu, aby jejich lidé zůstali izolovaní,“ řekl pro iROZHLAS.cz
Svjatlana Cichanouská na své první návštěvě Prahy v roce 2021. Před dvěma týdny přijela znovu. Mimo jiné proto, aby s českou reprezentací jednala o podpoře běloruské občanské společnosti. Možnost plošného pozastavení výdejen víz pro Bělorusy a Rusy ale v lexu Ukrajina II zůstává. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
„Z Česka cítíme hodně solidarity a podpory a doufáme, že tato podpora se přetaví v reálnou pomoc,“ zhodnotil návštěvu Svjatlany Cichanouské její poradce Franak Viačorka pro server iROZHLAS.cz.
Lídryně běloruské opozice zamířila do Česka před dvěma týdny mimo jiné kvůli návrhu ministerstva vnitra novelizovat zákon o pobytu uprchlíků z Ukrajiny, známý jako lex Ukrajina, který mezitím odsouhlasila vláda a nyní míří do sněmovny.
Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská: Rozumíme bolesti Ukrajinců. Zvládneme ji společně
Takzvaný lex Ukrajina II chce zakotvit opatření, která se v průběhu nouzového stavu osvědčila, a vnitro jej popisuje jako „jedno z důležitých opatření, které umožní zvládat uprchlickou vlnu bez nouzového stavu“. Ten by měl skončit k poslednímu červnovému dni.
Kromě změn v pomoci uprchlíkům přináší návrh také možnost prodloužení nevydávání víz Rusům a Bělorusům i po skončení nouzového stavu.
„Ministr Lipavský nám slíbil, že se to nedotkne Bělorusů a že v tomto zákoně nebudou Bělorusové zmínění,“ říká Viačorka z kanceláře Cichanouské, která musela Bělorusko po zfalšovaných volbách v srpnu 2020 opustit. V současnosti sídlí v litevském Vilniusu.
S Cichanouskou před čtrnácti dny nesešel jen Jan Lipavský (Piráti), ale také ministr vnitra Rakušan nebo ministr školství Petr Gazdík (STAN). Všichni běloruské občanské společnosti přislíbili podporu.
V návrhu zákona se skutečně mluví jen o „třetí zemi“, v důvodové zprávě se ale píše: „Cílem navrhované právní úpravy je omezení vstupu a pobytu občanů Ruské federace a Běloruské republiky na území České republiky tím, že nebudou přijímány jejich žádosti o vízum, povolení k dlouhodobému a trvalému pobytu, které mohou podat na zastupitelských úřadech České republiky.“
„Bělorusové jsou vyjmuti z návrhu na plošný zákaz, ministr svůj slib dodržel. Občani Běloruska jsou pak zmíněni v důvodové zprávě, ta spadá pod gesci ministerstva vnitra,“ napsala iROZHLASu.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lenka Do.
„Také nemám rád, když sankce dopadají na ty, kteří si to nezaslouží. Je to reakce na bezprecedentní akt agrese ze strany Ruské federace. My si v lex Ukrajina otevíráme možnosti pro nejrůznější výjimky, například pro lidi, kterým by hrozilo pronásledování nebo kteří chtějí sloučit svou rodinu, ti na to samozřejmě právo mít budou a výjimky budou posuzovány individuálně,“ reagoval pro Radiožurnál ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před úterním jednáním sněmovny.
„Trestat ty, kteří jsou proti režimu, je chyba, pomáhá to Putinovi a Lukašenkovi. To je to, co chtějí. Chtějí železnou oponu, aby jejich lidé zůstali izolovaní,“ argumentoval Viačorka.
Za pokus o terorismus hrozí nově v Bělorusku trest smrti. Je z něj obviněna řada opozičních aktivistů
Smyslem omezení pak má být vytváření „tlaku na uvedené státy, který může v celkovém důsledku napomoci ukončení agrese a návazně i samotné migrační vlny touto agresí vyvolané“.
Podle Krysciny Šyjanok, zástupkyně běloruské národnostní menšiny při pražském magistrátu, takové představy vypovídají o neznalosti reality v zemi, kde nově hrozí trest smrti i jen za pokus o teroristický útok.
Bělorusko je jedinou zemí v Evropě, kde trest smrti nebyl zrušen. Podle neziskové organizace Vjasna je v současnosti z terorismu či pokusu o terorismus obviněno 25 osob, přičemž mnoho neziskových organizací je v zemi klasifikováno jako extremistická organizace.
Represe, okupace a výjimky
„Cichanouská přijela české veřejnosti, politikům a političkám připomenout, že Bělorusové jsou na straně Ukrajiny a v rámci možností bojují, i když už nejsou vidět demonstrace v ulicích jako v roce 2020. Máme ale partyzány, kteří bez nadsázky riskují život. V Bělorusku je represivní režim a navíc je země okupovaná ruskou armádou,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz, proč běloruská opozice klade důraz na rozlišování mezi oficiálním režimem a běloruským národem.
Podle návrhu zákona by ale vláda mohla stanovit výjimky, na které by se plošný zákaz nevztahoval. Nově by tak kromě rodinných příslušníků občanů České republiky a Evropské unie mohlo být umožněno slučování rodin bez ohledu na občanství osoby, na kterou se slučuje. Dosáhnout sloučení nebo získat takzvanou humanitární výjimku ale nebylo ani dosud snadné, jak popsal dříve iROZHLAS.cz.
‚Problém není Lukašenko, ale ruský svět.‘ Bělorusové bojují po boku Ukrajinců proti společnému nepříteli
Kromě toho ministerstvo zahraničí připravilo dle svých slov „robustní“ pobytový program s názvem Občanská společnost, který má pomoci ohroženým Rusům a Bělorusům, kteří aktivně brání demokratické principy, například „nezávislým novinářům a akademikům, jejichž ochrana je v zájmu České republiky“.
Podle informací, které má server iROZHLAS.cz k dispozici, je ale v programu pouze pět set míst, navíc pro občany Ruska a Běloruska dohromady. Počet míst ministertsvo zahraničí potvrdilo.
„Musím vyzdvihnout řadu českých neziskových organizací, jako je Člověk vtísni, které spolu s běloruskou národností menšinou usilovaly o to, aby vznikla větší výjimka pro aktivní zástupce běloruské společnosti. Mrzí nás ale, že program neřeší případy, kdy není možné prokázat pronásledování,“ vysvětluje Šyjanok s tím, že jde například o studenty, kteří se účastnili protestů v roce 2020, naučili se česky a rádi by do Česka přijeli studovat.
„Samozřejmě víme, že není povinnost Česka přijímat běloruské studenty. Kdyby jim tu ale bylo umožněno studovat, dostali by jakýsi balíček evropských hodnot, který by byl i pro Česko výhoda, až se tito lidé vrátí zpět do Běloruska,“ míní Šyjanok.
X X X
Roboti nás v léčbě neplodnosti nenahradí, shodují se lékaři
V Česku se s neplodností potýká 15–20 % párů. Naději upínají na reprodukční odborníky, kteří se na problémy s početím specializují. Těm v léčbě čím dál více pomáhá umělá inteligence – umí například vyhodnotit, které embryo má největší šanci na úspěšný vývoj v děloze matky nebo jaké spermie jsou nejvíce „v kondici“. Pravděpodobnost úspěšného těhotenství a pozdějšího porodu by díky „robotům“ mohla vzrůst o 10–20 %. Přestože prvky umělé inteligence pronikají do reprodukční medicíny čím dál více, lidské ruce podle specialistů nenahradí.
„Umělá inteligence je v léčbě neplodnosti velmi užitečná. Na základě obrovského kvanta dat, které nashromáždí, umí například vyhodnotit, jaké embryo se vyvíjí nejlépe, a má tudíž největší šanci uchytit se v těle matky. Jestliže potom dostane informaci, že se z embrya opravdu narodilo dítě, umí s ní do budoucna pracovat a další embrya hodnotí i podle této informace,“ říká MUDr. Tomáš Bagócsi z reprodukční kliniky Reprofit. Současné hodnocení embryí pod mikroskopem nedokáže vyhodnotit takové množství detailů, jako umělá inteligence.
Při použití moderních inkubátorů se zabudovanou kamerou nemusí embryolog s embryem vůbec manipulovat a má přitom k dispozici obrovské množství informací, které může vyhodnocovat sám nebo zapojit umělou inteligenci. „Na klinice nyní pracujeme s přístrojem, jenž využívá umělou inteligenci a dokáže nám pomoci seřadit embrya pacientky od nejlepšího po nejhorší. Můžeme sledovat určité znaky a navzájem je porovnávat. Umělá inteligence jich však dokáže najednou sledovat násobně víc. Přístroj například pořídí až 8 tisíc fotografií vývoje jednoho embrya, které následně vyhodnotí,“ popisuje embryoložka Mgr. Lenka Soukal Libichová z Reprofitu.
Od nových přístrojů a celkové modernizace léčebných postupů si embryologové a lékaři slibují kvalitnější léčbu pacientů. „Největší přínos budou mít nové metody pro pacientky, u nichž předpokládáme horší vývoj embrya například kvůli vyššímu věku nebo špatné kvalitě spermií. Každá informace, kterou se o embryu dozvíme, je pro nás v tu chvíli velmi cenná,“ vysvětluje MUDr. Bagócsi.
Reprodukční specialisté se shodují, že umělá inteligence bude hrát v léčbě neplodnosti čím dál větší roli. Kromě embryí budou stroje vyhodnocovat kvalitu spermií, vajíček i pacientských statistik. Lékařům poskytnou také přibližnou informaci o tom, do jaké míry bude léčba konkrétního páru úspěšná. Specialisté ale nečekají, že by je v léčbě neplodnosti stroje zcela nahradily. „Člověk není nikdy úplně nahraditelný. Umělá inteligence nám něco doporučí, ale vždy to musí být lékař nebo embryolog, kdo se rozhodne, zda se tímto doporučením řídit. Nesmíme zapomínat, že léčba neplodnosti úzce souvisí s psychikou a s tímto faktorem žádný robot pracovat neumí. Zvláště u nestandardních případů musí vzít specialista v úvahu spoustu proměnných, které umělá inteligence jednoduše nezná,“ dodává specialista na reprodukci MUDr. Pavel Otevřel. Mgr. Dominika Cardová
X X X
Interaktivní aplikace připraví motorkáře na provoz, formou hry jim ukáže nebezpečné situace
Rizika v silničním provozu odhaluje nejen budoucím řidičům motorek nová interaktivní aplikace. Zveřejnilo ji Ministerstvo dopravy na portálu E-testy. Tým silniční bezpečnosti společně s Autoklubem ČR a Platformou VIZE 0 na projektu pracuje již čtyři roky. Při vývoji využili i vlastní zkušenosti z výuky motorkářů.
„Vylepšujeme proces výuky i zkoušení v autoškolách a toto je jedna z cest, která tomu pomůže. Evropský a světový trend je zařazovat taková interaktivní videa do výuky, takže jdeme správnou cestou. Je vhodné, aby byla aplikace vnímána jako metodická i vzdělávací pomůcka a aby veřejnost k ní měla přístup,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Aplikace Hazard Pereception prozatím poslouží k výuce, v budoucnu by se podobné interaktivní programy mohly stát i součástí závěrečných zkoušek. Ministerstvo dopravy aplikaci umístilo na portál E-testy, kde se žáci autoškol také vzdělávají. Na stránkách resortu je odlehčená verze pro začínající motorkáře. Na webu projektu Učme se přežít je pak obsáhlejší varianta určená nejenom pro odborníky. Přístupy jsou samozřejmě zdarma. Trend virtuální výuky nastartovala před několika lety Velká Británie a poslední roky se začal rozvíjet i v dalších evropských státech.
Odhalení rizik v provozu
„Je to vlastně hra. Aplikací projede zájemce za virtuálními řídítky motorky a odhaluje riziková místa a nebezpečné chování ostatních účastníků silničního provozu,“ připomíná Roman Budský, dopravní expert Platformy VIZE 0. „Hráč“ sleduje jízdu a ve chvíli, kdy má za to, že je situace riziková, klikne do obrazu. Video se zastaví na pět vteřin a účastník má čas na označení konkrétního nebezpečí.
Po ukončení dané jízdy je možné si trasu projet znovu, tentokrát bez interakce. Program vyznačí rizika a přidá hodnocení, včetně zdůvodnění. „Mezi zastavením videa a označením nebezpečí je krátký časový interval. Je to logické. Dotyčný nemůže v silničním provozu jen tak zastavit a rozhlížet se po nebezpečí. Musí reagovat okamžitě a my musíme vědět, jestli správně označil potenciální riziko,“ upřesňuje dále Budský.
Jedná ze situací v aplikaci vypadá například takto. Motorkář projíždí obytnou zónou. Dodržuje předepsanou rychlost. Všude je plno lidí a musí být stále ve střehu. Sleduje, co se kolem odehrává. Na levé straně silnice jde mladík, který cosi sleduje v telefonu. Po několika ujetých metrech ostře vycouvá do silnice auto, v protisměru se blíží teenager na skateboardu. Motorkář je skoro na konci obytné zóny. Najednou se zpoza paneláku vyřítí směrem do silnice malé dítě, které běží za míčem, aniž by se rozhlédlo. I takovou situaci lze za řídítky motocyklu zažít.
Výuková videa Hazard Perception do aplikace eTesty technicky začlenil státní podnik CENDIS. „Aplikaci jsme upravili a edukační videa rozdělili do dvou sekcí – na nebezpečí v obci a mimo obec. Jsme rádi, že takto pomáháme začínajícím motoristům připravit se co nejlépe na reálný provoz,“ vysvětluje Jan Paroubek, ředitel CENDISu.
Kurzy pro instruktory a komisaře
Nejen virtuální odhalování rizik v interaktivní aplikaci, ale také kurzy Učme se přežít mají přispět k větší bezpečnosti motocyklistů na tuzemských silnicích. Letos Tým silniční bezpečnosti pořádá pro instruktory, učitele autoškol a zkušební komisaře osm kurzů, které nabízejí mimo jiné zdokonalení v praktických dovednostech. Jejich přínosy se promítnou skrze učitele a zkušební komisaře do budoucích generací začínajících motorkářů.
Ze zkušeností vím, že učitelé autoškol potřebují trénovat, stejně jako se setkávat s novými informacemi a trendy. Důležité je, aby pohled na výuku byl jednotný a zvýšil se standard všech, kteří ukončí autoškolu. Autoškola musí naučit perfektně základům, aby se jezdci mohli věnovat pokročilejším technikám,“ upozorňuje Jiří Novotný, vedoucí instruktor Týmu silniční bezpečnosti a místopředseda Asociace autoškol ČR.
„V kurzech se zaměřujeme i na učitele a instruktory, aby dokázali vše správně vysvětlit a tím pomohli především žákům. Třeba při slalomu je kritériem neshodit kužel, ale důležitější je správné sezení na stroji, protože pak motorku dokáží dobře ovládat,“ podotýká David Pabiška, třináctinásobný účastník Dakarské rallye a instruktor kurzů Učme se přežít.
Část kurzů je diskusní, aby si frekventanti i lektoři vyměnili názory, řekli si, jaká výuka by mohla být efektivnější a sledovat současné poznatky, i vzhledem ke stále se vyvíjející technice.
Nehody na motorce nejsou jen doménou mladých řidičů. Statistiky dopravních nehod naopak ukazují, že nejproblematičtější skupinou jsou motorkáři ve středním věku. Jaké nástrahy číhají na motorkáře a na co si dát pozor i z pozice řidiče automobilu, shrnuje ve své zprávě BESIP.
X X X
Na zkušené v Itálii. Zástupci kraje si přivezli cenné rady v oblasti sociálního systému a péče o osoby s demencí
Výměna zkušeností a získání nových informací v oblasti systému sociální péče. To byly hlavní cíle cesty zástupců Olomouckého kraje v čele s náměstkem hejtmana Ivem Slavotínkem do Itálie.
„Do partnerského regionu Reggio Emilia vyjel tým pracovníků z oblasti sociálních služeb. Mohli jsme nahlédnout do jejich systému sociální péče, především pokud jde o osoby s různými formami demence. Druhým tématem, o kterém jsme mluvili, bylo vytváření sociálně-zdravotního pomezí, což je aktuálně velké téma i u nás,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Ivo Slavotínek.
Vysvětlil, že v Itálii mají propracovaný systém takzvaného case managementu, který umožňuje klientům v jejich složité situaci jednotlivé služby lépe koordinovat. „Italové tento systém budují už dlouhé roky a dle mého názoru jsou nejdál v Evropě. Toto je projekt, který bychom chtěli aplikovat i v Olomouckém kraji, propojení zdravotní a sociální péče a zajištění návaznosti poskytovaných služeb.“
V praxi by to mohlo znamenat, že by byl na úrovni větších měst a obcí určený člověk, který by se v daném místě o občany staral. „Doprovázel by je za návaznými zdravotními nebo sociálními službami a zajišťoval by mezi nimi hladký přechod. Velká propast totiž mnohdy přichází po ukončení hospitalizace. Tedy pokud člověk nemá funkční rodinné zázemí, které pacientovi pomáhá. Bohužel, s přibývajícím počtem osaměle žijících seniorů tato výhoda vícegenerační rodiny stále víc oslabuje,“ podotkl náměstek Slavotínek.
Delegace navštívila několik obcí a přijali ji i zástupci krajského úřadu v Bologni. „Viděli jsme jak zařízení zdravotnická, tak sociální. Ovšem velký benefit naší cesty spatřuji v tom, že se máme na koho obrátit v případě, že bychom potřebovali poradit nebo navázat partnerskou spolupráci. Zkušený mentor je velkou přidanou hodnotou podobných projektů,“ doplnil Ivo Slavotínek./kna/
X X X
Cyklisté mají v Pardubickém kraji ráj
Pardubický kraj se vyznačuje výbornými podmínkami pro cykloturistiku, v minulých letech tu vzniklo velké množství bike parků i trailů pro náročné bikery. I letos nabízí kraj s Destinační společností Východní Čechy turistickou výherní soutěž Cyklopecky
„Očekáváme, že velká část cyklistických návštěvníků, která bude přijíždět na víc nocí, budou aktivní na cyklotrasách, cyklostezkách a trailech. S tím souvisí i krajská podpora budování servisních a nabíjecích stanic na elektrokola. Jejich seznam včetně tipů na cyklovýlety je lehce dostupný na našem turistickém webu www.vychodnicechy.info v záložce Aktivní dovolená – cykloturistika. K cykloturistice se váže i výherní soutěž Cyklopecky, která nabízí konkrétní zajímavé cyklotrasy různých stupňů obtížnosti ve dvou sousedících krajích, Pardubickém a Královéhradeckém,“ uvedl podrobněji radní pro cestovní ruch kraje Alexandr Krejčíř.
Nová dálková cyklotrasa č. 8 povede Pardubickým krajem
Na jednání krajských cyklokoordinátorů při dopravní Komisi rady Asociace krajů ČR došlo ke shodě všech dotčených krajů na trasování dálkové cyklotrasy č. 8, a to v koridoru Děčín – Česká Lípa – Liberec – Jičín – Hradec Králové – Týniště nad Orlicí – Choceň – Ústí nad Orlicí – Česká Třebová – Lanškroun – Hoštejn – Rýmařov – Krnov – Opava – Ostrava.
„Na posledním jednání Rady Pardubického kraje jsme schválili příspěvek 390 tisíc korun pro Klub českých turistů, který letos vyznačí v terénu velkou část této cyklotrasy, zatím bez úseků Brandýs nad Orlicí – Ústí nad Orlicí, kde probíhají stavební práce na železničním koridoru a úseku Rybník – Lanškroun, kde není momentálně připravena základní cyklistická infrastruktura,“ dodal radní Krejčíř. Dálková cyklotrasa č. 8 vstoupí na území Pardubického kraje od Týniště nad Orlicí nivou řeky Tiché Orlice v Chocni (místní část Plchůvky), z Chocně bude pokračovat v souběhu se stávající dálkovou cyklotrasou č. 18 až do Ústí na Orlicí, z Ústí nad Orlicí po 4061 do České Třebové. Dále trasa povede přes Rybník, Třebovice do Lanškrouna a pardubické území opustí u Hoštejna.
Stezku mechu a perníku zdržel covid
Pokračuje také výstavba infrastruktury dálkové cyklotrasy č. 2 Labské stezky, nicméně další potřebné výkupy pozemků zpomalila v uplynulých dvou letech epidemiologická situace. Z toho důvodu se zřejmě některé termíny posunou. PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana
X X X
Vysočina i nadále podporuje zachování prodejen potravin a dalších služeb na venkově
Rada kraje dnes doporučila zastupitelstvu kraje schválit poskytnutí dotací žadatelům z programu Venkovské služby 2022. „V letošním roce podpoříme z krajské dotace celkem 151 obcí za 6,6 milionů korun, které si mohly podat žádost o dotaci na služby, které na svém území poskytují – ať jsou to kamenné nebo pojízdné prodejny potravin, pobočky pošty a pošty Partner, knihovny, prostory pro primární zdravotní péči nebo objekty, které slouží jako atraktivita cestovního ruchu,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj.
Tento program je určen na podporu obcí do 500 obyvatel. Maximální dotace činila 50 000 Kč na jeden projekt. Uzávěrka programu byla 7. května 2022 a k podpoře bylo navrženo celkem 151 žádostí ve výši 6 634 654 Kč. Podpořeno tak bude celkem 138 kamenných prodejen, 2 pojízdné prodejny, 9 poboček pošty, 7 obecních knihoven a 2 atraktivity cestovního ruchu. Několik obcí ve své žádosti kombinovalo až tři služby najednou, což je v souladu s podmínkami programu.
S podporou zachovaní služeb na venkově souvisí i další rozhodnutí rady kraje, přijetí dotace na projekt kraje „Podpora maloobchodních prodejen na venkově 2021“, realizovaný v rámci programu Obchůdek 2021+ Ministerstva průmyslu a obchodu. Rada Kraje schválila v roce 2021 dotaci pro 59 prodejen v souhrnné výši 2 950 000 Kč, právě v souvislosti s dotací přiznanou Kraji Vysočina z tohoto programu. Provozovatelé malých vesnických prodejen umístěných v obcích od 501 do 3 000 obyvatel mohli požádat o dotaci na provoz ve výši až 50 tisíc korun. Na základě podaných závěrečných zpráv s vyúčtováním byla vyplacena z rozpočtu kraje podpora v celkové výši 2 894 025 Kč. Tato částka byla následně uplatněna v žádosti o platbu vůči MPO.
„Mrzí nás, že oproti roku 2021 došlo k mírnému poklesu počtu podaných žádostí do programu Venkovské služby 2022, protože některé prodejny byly i přes podporu kraje bohužel uzavřeny z důvodu nerentability. Přesto věříme, že tato podpora má smysl a počítáme s ní i do budoucna. Co se týče prostředků z programu Obchůdek 2021+, jsme připraveni se opět přihlásit do výzvy Ministerstva průmyslu a obchodu, jakmile ji vypíše. Věřím, že to bude co nejdříve, abychom vše stihli v letošním roce zadministrovat,“ uvedla náměstkyně Hajnová. Ing. Jitka Svatošová
X X X
Slavnosti pětilisté růže, provazochodci nad městem i nové výstavy – to je jen část letošního pestrého kalendáře akcí v Českém Krumlově
Český Krumlov vyhlíží rušnou letní sezónu s bohatým programem. Po dvouletém intermezzu se své oblíbené akce dočkají fanoušci historických Slavností pětilisté růže, do svého původního letního termínu se vrací Mezinárodní hudební festival, v obvyklém rozsahu se v Českém Krumlově uskuteční také další tradiční akce. A chystají se i novinky.
Jednou z nich je zpřístupnění části největší mezinárodní sbírky dětské knižní ilustrace v Evropě čítající přes 600 ilustrací od 30 autorů, kterou v loňském roce město Český Krumlov zakoupilo od nakladatele a sběratele Otakara Božejovského von Rawennoff. Průřezová výstava představí od 1. června do 30. října 2022 necelou čtvrtinu této sbírky a bude prvním počinem nového labelu českokrumlovských klášterů, 3+ galerie. „3+ galerii chceme etablovat jako interaktivní kreativní prostor, ve kterém můžete snít s otevřenýma očima, poznávat, hrát si i tvořit. Vedle výstav bude i nadále její součástí oblíbená interaktivní expozice s historickou hernou a také řemeslné dílny. Přestože jádrem 3+ galerie bude umění věnované dětem, naplníme ji obsahem, který nadchne a zabaví i dospělé,“ představuje nový projekt Ivo Janoušek, místostarosta pro kulturu a programový kurátor Klášterů Český Krumlov.
Další novinkou je první ročník Highline Festivalu Český Krumlov konaný od 23. do 26. června 2022. Už v loňském roce se nad historickým centrem Krumlova poprvé představili a obdiv návštěvníků i místních sklidili novodobí provazochodci přecházející high-a slack „lajny“. O co se jedná? Oproti klasickému provazochodectví po pevně ukotvených lanech jde v tomto případě o sportovní odvětví (či atrakci), při kterém se přecházejí pružné popruhy. „Po úžasné loňské zkušenosti jsme se rozhodli začít ve spolupráci s městem novou tradici ve formě mezinárodního highline festivalu. Český Krumlov má pro náš sport a umění nesmírný potenciál a věříme, že sem za námi dorazí lezci z celé Evropy,“ říká Michal Pírek ze skupiny Slack Show, která festival organizuje. Historické centrum města bude během festivalu propleteno deseti výškovými lajnami (highline) o délce až 270 metrů, na programu jsou závody i exhibiční přechody nad městem, v Městském parku bude několik tzv. trickline s ukázkami akrobatických kousků, uskuteční se workshopy pro veřejnost a další doprovodný program.
Na své si začátkem července přijdou i milovníci trhů s autorskou módou, designem a lokálními produkty. Do Českého Krumlova si našel cestu oblíbený MINT Market, který 9. a 10. července přivede na náměstí Svornosti na padesát tvůrců z celé republiky i ze Slovenska.
Co se tradičních akcí týče, jedním z největších taháků v českokrumlovském kalendáři jsou bezpochyby Slavnosti pětilisté růže®, které letos proběhnou po dvouleté pauze od 17. do 19. června pod mottem Návrat pětilisté růže. Návštěvníci slavností se mohou těšit na historické průvody v kostýmech, rytířský turnaj inspirovaný legendou Dělení růží, exhibice a ukázky práce s koňmi, historické trhy, divadlo, taneční a šermířská představení a mnoho dalšího. Letos poprvé běží i online předprodej vstupenek v síti Go Out za zvýhodněnou cenu, a to až do 17. června.
Další z lákadel krumlovské sezóny, Otáčivé hlediště, ožije v zámecké zahradě letos již 4. června a reflektory nad „otáčkem“ budou zářit až do 11. září. Jihočeské divadlo pro diváky připravilo dvě novinky: rodinné představení Úplně celá česká historie a scénické zpracování Händelova oratoria Mesiáš. Svou derniéru oproti tomu zažije představení Divotvorný hrnec. Muzikál plný nestárnoucího humoru pánů Voskovce a Wericha se hraje od 4. do 18. června a s Otáčivým hledištěm se letos rozloučí.
Do doby baroka na konci června přenese Barokní noc na zámku Český Krumlov, která zprostředkuje atmosféru šlechtických slavností v 18. století. Tato jedinečná příležitost se naskytne 24. a 25. června a zároveň tak zahájí 36. ročník Festivalu komorní hudby. Dalším kulturním vrcholem léta bude Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který se vrací do svého tradičního červencovo-srpnového termínu. Na programu 31. ročníku je 16 hudebních událostí od zahajovacího koncertu Jihočeské filharmonie na hladině jezírka v zámecké zahradě 15. července až po Operní galavečer, který festival 6. srpna uzavře.
Do letního i podzimního kulturního dění v Českém Krumlově se promítne také celoroční projekt Národního památkového ústavu pod názvem Rok šlechtických slavností. Zaměřený je na fenomén slavnostních okamžiků, které byly nedílnou součástí života na hradech a zámcích. „Zapojeno do projektu je 32 památek, přičemž celé téma shrne výstava Šlechtické slavnosti a zábavy, která bude otevřena v nové Zámecké galerii v Českém Krumlově od července do listopadu 2022. Zážitek z výstavy umocní doprovodný program pro děti nebo dobové hřiště na II. zámeckém nádvoří. Dalšími akcemi budou vedle výstavy tematické kurátorské prohlídky, přednášky nebo kurzy dobových tanců pro veřejnost. Zámek Český Krumlov bude zároveň hlavním centrem tradiční Hradozámecké noci, která se uskuteční 27. srpna napříč republikou,“ uvádí Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Ludmila Claussová, marketing manager