ČR Pavla ocení až se lidem lépe žít, firmám podnikat. Zeman: Babiše neodepisuji. Doplnit chytré odborníky do týmu

Prezident Zeman takový náskok nečekal, s Pavlem se rád setká. Babiše nemá za odepsaného. Pokud Pavel o schůzku bude mít zájem, velice rád se s ním setkám, uvedl dosluhující prezident Miloš Zeman. S Pavlem bude chtít mluvit o prezidentském údělu.

V rozhovoru na rádiu Frekvence 1 dodal, že odchází v klidu, míru a šťastně. Pavlovi pogratuloval, ač se už dříve nechal slyšet, že podporuje bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Prezident republiky Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou Zemanovou odvolil ve svém volebním okrsku v budově ZŠ Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech.

Jediné rozlišení voličů, které Zeman uznává, je na ty, kteří jdou k volbám a na ty, kteří nejdou. „Poctivě přiznávám, že mě výsledky překvapily. Netvářím se, že všechno znám dopředu. Čekal jsem, že Pavel možná vyhraje, ale ne že vyhraje s náskokem 16 procent,“ uvedl Zeman.

Zeman se vyjádřil také o výroku Fialy, že jsme svědky konce Andreje Babiše. Zeman připomněl, že také on neuspěl ve volbě v roce 2003. „Pak jsem se vrátil a dvakrát vyhrál prezidentské volby. Neodepisujme nikoho předčasně,“ upozornil.

„Kdyby Babiš vyhřál volby, pronesl bych projev na téma chyb v jeho kampani. Ale protože prohrál, nebudu dávat sůl do jeho ran. A řeknu, co udělal špatně vítěz, Petr Pavel. Omezím se na jednu jedinou věc – není dobré říkat, že ČR je rozdělena do dvou táborů. Tím méně je nazývat tábory dobra a zla. Ve skutečnosti je ČR rozdělena nejméně do deseti táborů, integrovaných sociálními, ekonomickými a dalšími zájmy. A to je v demokracii normální. Pouze v totalitě máte jediný tábor,“ upozornil.

Pokud se s Petrem Pavlem setká, tak mu svůj názor řekne z očí do očí, místo aby psal dopisy, doplnil k americké tradici. „Pavlovi jsem gratuloval, je to běžná slušnost. Bylo by nehezké, kdybych to neudělal,“ řekl.

Připomněl, že otevíral Český dům v Jeruzálemě, Bratislavě a nyní Bělehradě. „Vždycky je radost, když uděláte něco, co třeba vypadá jako maličkost, ale je to něco konkrétního. Ne fráze a věty o vzájemném porozumění, ale konkrétní dílo, které zůstane. Zdůraznil také spolupráci se Srbskem a prezidentem Aleksandarem Vučićem. „Budeme mluvit také o ruské agresi na Ukrajině a roli neutrálního státu v tomto konfliktu,“ doplnil.

Zeman chystá také cestu na Slovensko. Měl by se setkat s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, bývalým prezidentem Rudolfem Schusterem nebo Andrejem Kiskou.

Zeman zároveň odsoudil včerejší útok v Jeruzalémě a sobotní střelbu. „Pořád se stavíme k Palestincům jako k téměř mírotvůrocům. Podle mého názoru, který zastávám desítky let, jsou Palestinci víceméně islámští teroristé. Tímto incidentem to je znovu dokázali,“ konstatoval.

Výstava klenotů má být svátek

Ohledně vystavování korunovačních klenotů by volil zlatou střední cestu. Připomněl, že sám je vystavil čtyřikrát. „Nebyl bych proti tomu, aby se tato frekvence zvýšila. Ale když budou vystaveny trvale, lidem to zevšední,“ míní. „Z tohoto hlediska je dobré chápat to vystavení, v tomto případě k příležitosti třiceti let ČR, jako slavnosti, nikoli jako všední záležitost.“

O setkání s BIS jsem požádal sám

Zeman se také vyjádřil o výslechu BIS. „O toto setkání jsem požádal sám. Nešlo o výslech. Na jedné straně jsem upozornil příslušníky, že došlo k nelegálnímu odposlechu jak mě, tak mých spolupracovníků. Na druhé straně, abych byl objektivní, tyto příslušníky zajímalo, kdo tyto nelegální odposlechy vyzradil,“ nastínil.

Zemana čeká četba knih a stěhování

Zeman také nastínil, na co se chystá v nejbližší budoucnosti: „Budu si jako vždy číst monitory, zajímavé knihy a budu přemýšlet o tom, že mě čeká stěhování. Víte velmi dobře, že stěhování je náročná operace. Těch věcí, které jak z Pražského hradu tak Lánského zámku musím převézt, je poměrně hodně. Ale snad to zvládneme,“ uvedl.

Dodal, že má obrovskou záplavu knih, které dostal mimo jiné k Vánocům či ke svátku. „Řeknu vám, kterou knihu dočtu: po šedesáti letech jsem podruhé začal číst Mňačkovu knihu Jak chutná moc. A uvědomuji si, bez jakýchkoli dalších konotací, že je to kniha velice aktuální i dnes. A to i v souvislosti s prezidentskou volbou.“

Na otázku, zda cítí úlevu, uvedl, že politika je džungle, nikoli park. „Když máme v čele státu vojáka, dá se říci, že politika je minové pole. Jsem ten, kdo po dobu třiceti dvou let prošel – nezraněn – minovým polem. Takže pocit úlevy, že mi ta mina neutrhla nohu nebo něco horšího, je tak silný, že odcházím v klidu, míru a šťastně,“ uzavřel.

Dosluhující prezident Miloš Zeman promluvil o výsledcích prvního kola v debatě Blesku. „Ve většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják. Je třeba přemýšlet, proč to tak je,“ upozornil na adresu Pavla tehdy Zeman. Dodal, že volit bude Babiše, čímž se netajil ani předtím.

„Pavel má masivní podporu médií. V rámci férové konkurence řeknu několik poznámek, které nejsou založeny na emocích, ale na faktech,“ začal. „Zaprvé, několikrát jsem řekl, že Babiš má větší politickou zkušenost než Pavel, což je nesporně jeho výhoda,“ zopakoval totéž, co říkal už před volbami.

X X X

Nově zvolený prezident Pavel: Naslouchat budu i odpůrcům. Promluvil o dalších plánech

Čerstvě zvolený prezident Petr Pavel v jednom ze svých prvních rozhovorů po svém vítězství pro CNN Prima NEWS řekl, že je připraven naslouchat argumentům svých oponentů a lidí, kteří jej nevolili, a především nechce rozdělovat společnost. Kromě toho popsal, jaký bude jeho nadcházející program, a také to, jaké pocity jej při triumfu nad expremiérem Andrejem Babišem (ANO) přepadly.

„Padla na mě ani ne tak radost, jako spíš veliká odpovědnost, která z toho velkého očekávání plyne,“ popsal své pocity na úvod rozhovoru budoucí prezident České republiky.

Pavel zároveň poslal vzkaz lidem, kteří pro něj ve volbách nevolili. „Vzkázal bych jim, že výsledek voleb neznamená, že prohráli,“ řekl generál ve výslužbě. „Jsem připraven nejenom naslouchat jejich argumentům. Na tom se nic nemění,“ doplnil vítěz voleb.

 Podle něj je důležité, aby společnost nebyla nadále rozdělována a právě o to se chce zasadit. „Nikdy jsem neměl ambici spojit nespojitelné. To, že máme jiné názory a přístupy je naprosto v pořádku,“ řekl pro CNN Prima NEWS Pavel s tím, že neshody se ovšem nesmí změnit na nepřátelství. Do budoucna by si totiž přál, aby spolu lidé spolupracovali a ne aby se „neustále hašteřili a zesměšňovali“.

Vítěz prezidentských voleb dále řekl, že zatím osobní vzkaz či gratulaci od svého soupeře Andreje Babiše, nebo od současné hlavy státu Miloše Zemana, nedostal, ale zároveň doplnil, že se po vítězství ještě nedostal k telefonu.

V nadcházejících hodinách a dnech jej čeká velmi obsáhlý mediální program. Mimo jiné bude hostem nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Kvůli svým plánovaným vystoupením proto nepředpokládá, že by během sobotního večera nějak přehnaně oslavoval.

Petr Pavel zvítězil ve volbách s 58,32 procenta hlasů proti Andreji Babišovi. Rozdíl mezi oběma finalisty dosáhl téměř jednoho milionu voličů. Pavel získal více než 3,3 milionu hlasů, zatímco Babiš lehce přes 2,4.

X X X

PREZIDENT  MACRON  ZVE  PAVLA  DO  FRANCIE,  ZAČNOU  SPOLU  S  USA,  ANGLIÍ  JEDNAT  O  KONCI   VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ?

V Paříži jste vítán, vzkázal Pavlovi Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron se přidal ke státníkům gratulujícím Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách. „Srdečně Vám blahopřeji. Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty, a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!“, napsal francouzský prezident na svém twitteru ve francouzštině i češtině.

„Srdečně Vám blahopřeji ke zvolení do úřadu prezidenta České republiky! Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty, a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!“ napsal francouzský prezident na Twitteru.

Macrona navštívil několik týdnů před druhým koleb prezidentské volby Pavlův protikandidát, bývalý premiér Andrej Babiš.

X X X

MANŽELKA   PAVLA   EXPERT  NA  VOJNU

Kdo je nová první dáma? Bývalá vojačka a mediátorka

 Česko má novou první dámu. Je jí profesionální vojačka a mediátorka Eva Pavlová. Už dříve uvedla, že chce být ve své nové roli aktivnější než byla její předchůdkyně.

 Osmapadesátiletá Eva Pavlová je druhou manželkou generála ve výslužbě Petra Pavla. Seznámili se v armádě, a to v polovině 80. let minulého století.

Pavlová vystudovala Vojenskou politickou akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě. Kvůli svému zájmu o vstup do armády tehdy vstoupila do KSČ. V rozhovoru pro Přítomnost uvedla, že vstup do strany byl tehdy povinností a že stranickou průkazku odevzdala 20. listopadu 1989. Svoje členství označila za chybu.

Otázky pro možné první dámy

Partnerkám (a jednomu partnerovi) zájemců o Hrad jsme už před koncem loňského roku položili čtyři důležité otázky týkající se postu první dámy či prvního pána.

Po revoluci pracovala mimo jiné na generálním štábu, který vedl její manžel. Ve štábu měla na starost komunikaci se zahraničními vojenskými přidělenci v České republice.

Z armády odešla poté, co se Petr Pavel stal v roce 2015 předsedou Vojenského výboru NATO, aby se s ním mohla odstěhovat do Bruselu, kde plnila reprezentační povinnosti manželky druhého nejvýše postaveného muže v Severoatlantické alianci.

Po návratu z Belgie spolupracovala s mediačním centrem Manofi. Před dvěma lety jí byl diagnostikován zhoubný nádor štítné žlázy, kvůli rekonvalescenci se proto z pracovního života stáhla. „Byl naštěstí zapouzdřený, nemusela jsem proto na ozařování,“ řekla v rozhovoru pro iDnes. Po vyléčení se zapojila do manželovy kampaně.

V anketě Seznam Zpráv uvedla, že její představy o vykonávání postu první dámy jsou jiné, než jak se úřadu v uplynulých deseti letech věnovala Ivana Zemanová. Tu označila za „paní Columbovou“.

„Chtěla bych dělat nejen ty věci, které by se od role manželky prezidenta očekávaly, ale také ty, kterým bych se ráda věnovala sama za sebe,“ uvedla.

A dodala, že by se ráda zaměřila na otázky rodiny a vztahů a postavení žen ve společnosti. Zajímala by ji i pomoc samoživitelkám, neboť si touto životní etapou v minulosti rovněž sama prošla.

X X X

OTEC  PAVLA  PLUKOVNÍK  V  TÁBOŘE,  SLEDOVAL  NATO

Otec, plukovník Josef Pavel, působil jako zpravodajec a měl na starosti i elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv armád NATO; počínaje rokem 1973 působil po mnoho let v Táboře na tamním Velitelství Západního vojenského okruhu.

A syn Pavel, dnešní generál, se pak dal do služeb NATO, Německa, USA, Anglie a dalších zemí, které dnes bojují na Ukrajině proti Rusku. A do této války Západu stále více zatahována i ČR a SR, proti čemuž hned varoval populistu Fialu i exprezident Klaus. Ale marně. Dnes se musí otec, plk. Pavel, v hrobě obracet.

Generála Pavla nelze srovnávat s prezidentem Svobodou, který nebyl v NATO, ale s Rudou armádou Stalina bojoval proti Hitlerovi a jeho armádu hnal až do Berlína. Pavel nic takového nedělal, a pro ČR se v ničem nevyznamenal.

Varšavská smlouva byla jako NATO, a rozpustila se dohodou USA, Bushe a Gorbačova. Ale už nebylo rozpuštěno NATO, o čemž se také hovořilo, avšak žádný dokument neexistuje, nebo ano? Zapomnělo se na to možná schválně, že zůstane jen NATO

Rusko to dává za vinu Gorbačovovi, protože rozpuštění Sovětského svazu bylo oslabeno Rusko. Proto také Rusko veřejně oznámilo, že na Ukrajině je stále ještě mnoho Hitlerových nacistů a fašistů, kteří by se měli odstranit. Politici Ukrajiny to ale neudělali a nedělají.

Samo Polsko se už na vedení Ukrajiny zlobilo a zlobí, že je na Ukrajině hodně Hitlerových nacistů a Ukrajina je nesmí podporovat, nebo Polsko přestane Ukrajinu podporovat.

X X X

PŘED  PAVLEM  VOJENSKÝ  VÝBOR  NATO  VEDL  HITLERŮV  GENERÁL

Pavel jako pozdější předseda vojenského výboru NATO musel projít nejpřísnějšími bezpečnostními prověrkami. Média však nyní upozornila, že na stejný post prošel prověrkou i bývalý generál wehrmachtu Adolf Heusinger, který připravoval plány na invazi do Polska a Sovětského svazu.

Kromě Heusingera úspěšně prověrkou na stejný post prošel i Johaness Steinhoff, který byl stíhacím pilotem luftwaffe. Oba však minulosti zastávali post předsedy vojenského výboru aliance, informoval server Echo24.cz.

X X X

PAVEL  VZPOMÍNÁ  NA  OTCE

  HRDÝ  NA  TO,  ŽE  SE  Z  NATO  DOSTAL  AŽ  NA  PRAŽSKÝ  HRAD,  KDE  BYL  HITLER

Táta by neměl slov, na oslovení prezident si budu zvykat, přiznal Pavel

Vítěz prezidentských voleb Petr Pavel v úvodu rozhovoru pro Českou televizi přiznal, že na oslovení prezident si ještě chvíli bude zvykat. „Úleva je tak 10 procent, pak 5 procent radosti a zbytek je tíha zodpovědnosti, která s tím přichází,“ řekl Pavel s tím, že současně cítí obrovskou hrdost: „Mrzí mě, že se toho nedožili rodiče.“

 Česká televize rozhovor vysílá z Národního muzea. Před ním se spontánně sešly stovky lidí a slaví zvoleného prezidenta. Pavel je před příchodem na rozhovor pozdravil.

Pavel v rozhovoru přiznal, že kandidatury nelituje. „Myslím, že můj táta by dneska neměl slov. Sledoval bedlivě každý můj krok,“ zavzpomínal na rodiče.

Řeč přišla i na současného prezidenta Miloše Zemana. „O armádu se zajímal. Například souhlasil s mým návrhem, abychom se sházeli každého čtvrt roku, abych ho mohl informovat,“ řekl. Na druhou stranu to bylo podle Pavla srážené Zemanovým přístupem k Rusku.

Od Havla bych si vzal neformálnost

Třeba Václav Klaus měl podle Pavla vždycky styl. „Václav Havel. Líbilo se mi, když organizoval setkání s odborníky. Kdybych si od ně měl něco vzít, tak to bude třeba neformálnost,“ komentovala nově zvolená hlava státu s tím, že by si dokázal představit, že by post prezidenta trochu zcivilnil.

Pavel také v rozhovoru přiznal, že manželku jeho kandidatura nepotěšila. „Bere to jako službu. Sloužili jsme oba, tak je připravena to se mnou zvládnout. Její první slova po sečtení dneska? No asi. Co s tím budeme dělat?,“ řekl se smíchem Pavel. Ke kandidatuře ho prý motivovaly debaty o možném nástupu Andreje Babiše na Hrad. Bylo by to něco, co by si pro Českou republiku nepřál.

Uvedl rovněž, že po vítězství zatím nemluvil ani s Babišem, ani se Zemanem. „Nebýt toho, že by Andrej Babiš byl tak favorizovaným kandidátem, tak bych zřejmě asi ani neměl motivaci kandidovat,“ přiznal Pavel.

Okamžiků, které ho v kampani zasáhly, bylo prý mnoho. „Například děti mi přišly říct, že mi přejí, abych vyhrál ve volbách. Také mi namalovaly obrázky,“ řekl k emotivním chvílím. K nim patřil také příběh ze Staroměstského náměstí v Praze, kdy jedna malá holčička poslala Pavlovi slona. Ten se dostal k manželce Evě Pavlové, která si jej dokonce v sobotu s sebou vzala do volebního štábu.

 Sofinka jela do Prahy dát Petru Pavlovi svého plyšového slona pro štěstí. Říkala jsem jí, že se to asi nepovede. Když se na pódiu zjevil její milovaný Zdeněk Svěrák, na svou misi téměř zapomněla. Když začaly bít zvony na Týnské věži, z níž se rozvinula česká vlajka a všichni začali zpívat, moje dcera zpívala s nimi a já jsem cítila mrazení… Už jsme pomalu odcházeli a Sofi: „Mami, ten slon!“ Ach… A pak tahá tátu za ruku:“Hele,hele, tam je Pavel Fischer! Pojďte, řekneme mu, ať ho dá Generálovi!“ A už byla u něj, poprosila ho a on povídá: „Tak to je ale velmi zodpovědný úkol, ten bych se sám obával vyplnit. Pojď.“ Vzal ji za ruku a odnesli společně plyšáka do zákulisí. Tak se slon pro štěstí dostal až ke Generálovi a proto V Y H R A J E ! ! ! A přidávám fotku, kde sloník kouká z kabelky budoucí paní prezidentové….

Pavel také o sobě řekl, že není politický stratég. „Pokud člověk chce zůstat sám sebou, tak je nutné postavit strategii kolem něj. Oni se mě ani nesnažili předělat,“ podotkla nová hlava státu. Uvolnění pro něj přišlo až se závěrem kampaně.

Pavla přijela podpořit i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se objevila na tiskové konferenci, kterou Pavel pořádal po vyhlášení voleb. Čaputová ještě před příjezdem do štábu v Karlíně Pavlovi prostřednictvím sociálních sítí vzkázala: „Spolu s Vámi zvítězila naděje, že slušnost a pravdivost mohou být silou“.

Pavel již krátce po vyhlášení výsledků oznámil, že v neděli hodlá telefonovat ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. Chtějí totiž spolu probrat možnost, že by na Ukrajinu vyrazil se slovenskou hlavou státu. Ta podle Pavla nápad uvítala.

Nově zvolený prezident již odpoledne pro Českou televizi také uvedl, že se nebrání schůzce se současným prezidentem Milošem Zemanem. „Pokud mi bude chtít sdělit rady do života, rád si je vyslechnu,“ řekl Pavel s tím, že navazovat na svého předchůdce příliš nechce.

Pracovní schůzka s Fialou

Zeman již svému nástupci stihl pogratulovat. Současně však v rozhovoru pro Frekvenci 1 pronesl, že Pavel udělala chybu v kampani, když mluvil o rozdělení země na tábory dobra a zla. Sám by rozlišoval jen voliče a nevoliče.

Pavel se s premiérem Petrem Fialou již domluvili, že se příští týden setkají na pracovní schůzce. „Domluvili jsme se na tom, že se sejdeme v příštím týdnu na pracovní schůzce společně s dalšími ústavními činiteli,“ uvedl Pavel. Schůzka by se měla týkat nastavení vzájemných vztahů a plánů na další období.

X X X

MÉDIA  CIZINY:  VÁLEČNÝ  HRDINA  PREZIDENTEM  ČR

Válečný hrdina prezidentem. Vítězství liberální demokracie, píší zahraniční média

Vítěze českých prezidentských voleb si v sobotu všímají i zahraniční média. Agentura Bloomberg popisuje výsledek jako vítězství bývalého generála NATO nad populistickým expremiérem, který bojoval s Evropskou unií. Britský list Guardian na hlavní stránce píše: Vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem.

„Bývalý generál NATO slibující neochvějnou podporu Ukrajině se stane příštím českým prezidentem poté, co přesvědčivě zvítězil nad expremiérem-miliardářem,“ píše v úvodu textu Bloomberg.

Kandidáta hnutí ANO vykresluje jako „populistu“, který v době svého premiérství bojoval s EU. Naopak „vítězství Pavla by mohlo posílit jednotu Západu vůči ruské agresi“.

 Agentura Reuters rovněž zdůrazňuje Pavlovo „silné prozápadní“ směřování. Euronews zase představuje Petra Pavla jako „polyglota a válečného hrdinu“.

Washington Post upozorňuje, že funkce prezidenta je v České republice „převážně ceremoniální post“.

Vítězství liberální demokracie

Korespondent z Prahy britského listu Guardian vykresluje výsledek jako „vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem“.

„Výsledek představuje osobní ospravedlnění pro prozápadně orientovaného Pavla a ponižující porážku pro Babiše, miliardáře a oligarchu, který vedl bezohlednou kampaň, v níž se soustředil na vykreslení svého protivníka jako válečného štváče, zatímco sám sebe vydával za oběť pomluv a výhrůžek smrtí,“ stojí v textu.

Francouzský deník Le Figaro vysvětluje tamnímu publiku, místo koho Pavel na Hradě usedne: „Vítěz nahradí Miloše Zemana, kontroverzního politika, který měl úzké vazby na Moskvu, než v době ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 obrátil.“

Polský list Gazeta Wyborcza připomíná prvního českého prezidenta a ptá se: „Vrátí se Česko po vítězství Pavla k havlovské ‚pravdě a lásce‘ v politice?“

X X X

Odklon od populismu, hodnotí Pavlovo vítězství zahraničí média

Vítězství nového českého prezidenta Petra Pavla naznačuje odklon Česka od populismu, píší americká a britská média. Podle nich jsou výsledky českých prezidentských voleb jsou ponížením pro Pavlova protivníka, bývalého premiéra Andreje Babiše. Německá média zmiňují překvapivě jasné Pavlovo vítězství.

Americký deník The Washington Post o českých prezidentských volbách píše, že byly vnímány jako zápas mezi ústavní demokracií a populismem, s ruskou válkou na Ukrajině na pozadí. „Pavlova výhra upevňuje odklon od populistické politiky. Alespoň prozatím,“ dodává list.

I britský list The Guardian píše, že Babišova prohra je oslavována jako vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem. „Výsledek představuje osobní satisfakci pro prozápadního Pavla a ponižující zavržení Babiše, oligarchistického miliardáře, který vedl nelítostnou kampaň spálené země, jež se soustředila na vykreslení svého protivníka jako válečného štváče, zatímco sám sebe vydával za oběť pomluv a vyhrůžek smrti,“ uvádí Guardian.

Překvapivě jasné vítězství

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

„Jedenašedesátiletý (Pavel), který se nově vydal do politiky, v rozhodujícím druhém kole volby překvapivě jasně porazil populistického expremiéra Andreje Babiše,“ napsala agentura DPA. Ta čtenářům vysvětlila, že Petr Pavel je generálem ve výslužbě, který působil ve vrcholných pozicích Severoatlantické aliance. Poukázala také na to, že účast ve volbách byla poměrně vysoká.

„Bývalý voják, který byl dříve v Česku náčelníkem generálního štábu, tak počátkem března vystřídá současného prezidenta Miloše Zemana, který často svými kontroverzními výroky rozděloval,“ poznamenala DPA.

Dominantním tématem předvolební kampaně se podle německé agentury stala ruská invaze na Ukrajinu. DPA napsala, že Pavel se zasazoval o větší podporu Kyjeva a Čechům slíbil vrátit klid a řád. „Babiš se snažil bývalého výsadkáře vykreslit jako válečného štváče. Požadoval jednání s Moskvou a oznámil, že Polsku v případě útoku nepošle vojáky,“ uvedla s tím, že těmito slovy vyvolal expremiér pozdvižení doma i v zahraničí. Babiš později svá slova opravil a řekl, že Polsku i Pobaltí by Česko vojensky pomohlo tak, jak to plyne z aliančních závazků.

Porážka populismu

Zvolení Petra Pavla českým prezidentem komentuje polský týdeník Polityka jako porážku populismu Pavlova protikandidáta Andreje Babiše a považuje ho za důležitý signál pro celou Evropu, že ustupování Rusku už nepřináší politický kapitál.

„Na konci kampaně se jako rozhodující ukázala efektivita budoucího prezidenta v přímé konfrontaci s Babišem a také zcela scestná volební strategie druhého jmenovaného, založená na polopravdách o jeho vlastním životopisu a kontroverzních prohlášeních ohledně dalšího postoje České republiky vůči válce na Ukrajině,“ konstatuje komentátor polského týdeníku, který připomíná také Babišovo vyjádření v televizní debatě o neposkytnutí vojenské pomoci pobaltským státům a Polsku v případě jejich napadení Ruskem.

Podle komentáře Babiš před druhým kolem volby zvolil taktiku strašení vlastních občanů a možného usmiřování s Ruskem a vyzdvihoval své zkušenosti z vrcholné politiky, zatímco Pavel měl „působit jako politický nováček, který bude kvůli nedostatku zkušeností řídit stát jako vojenskou jednotku, porušující občanské a především podnikatelské svobody“.

„Výsledky druhého kola ukázaly, že tato taktika měla malý efekt. Také proto, že je to budoucí prezident, kdo má ve skutečnosti více zkušeností na mezinárodní scéně,“ připomíná Polityka mimo jiné působení Pavla ve funkci šéfa Vojenského výboru NATO. „V alianci si cenili zejména jeho analytické schopnosti a v roce 2016 označil Rusko za největší hrozbu pro NATO. Jeho prezidentství bude mít pro Čechy, ale i pro zbytek Evropy důležitý symbolický rozměr,“ píše Polityka.

„Pro Západ je jeho volba jasným signálem, protože ukazuje, že politika papírové neutrality vůči Rusku podporovaná válečnými strašáky už nefunguje. Není možné na tom snadno získat politický kapitál,“ píše týdeník, zatímco porážku Babiše vnímá jako „velkou ránu“ pro populistický blok v Evropě.

Týdeník ale varuje, že na úplnou porážku populistů v Evropě je příliš brzy, neboť režimy tohoto typu jsou překvapivě životaschopné. „V sobotní bitvě v Česku proto zvítězila liberální Evropa. Bohužel válka – doslovná i metaforická – o budoucnost starého kontinentu pokračuje,“ uzavírá Polityka.

X X X

MLUVČÍ  PAVLA  ŘEHÁKOVÁ  OPILÁ?

Veselé oslavy vítězství Pavla. Vysmátá moderátorka Řeháková opilá?

Prezidentské volby jsou u konce, zvítězil v nich generál ve výslužbě Petr Pavel. Ten již dopředu představil svůj tým, který s ním má putovat na Pražský hrad. Jeho důležitou členkou má být i současná ředitelka komunikace Markéta Řeháková, která bude jeho oficiální tiskovou mluvčí. Ta při tiskové konferenci po Pavlově triumfu předváděla velmi veselý výstup před televizními kamerami a zaplněným volebním štábem.

Evidentní radost měla z vítězství Petra Pavla jeho budoucí tisková mluvčí na Pražském hradě. Řeháková se na tiskové konferenci často hlasitě smála a působila žoviálně, až velmi roztržitě.

Slova a výkon Řehákové se ovšem některým lidem vůbec nelíbil. Patří mezi ně například politolog Miloš Gregor. „První úkol pro Pavla: vyměnit Řehákovou. Vážně. Užila si kampaň, ale nechápe svoji roli,“ komentoval na sociální síti Twitter politolog.

Dále se množily texty o tom, že Řeháková si na své první podobné akci vede „příšerně“ nebo že je „opilá“. Kritický, avšak s jistým pochopením, byl spisovatel Petr Kukal. „Pavlovu mluvčí samozřejmě přemohly emoce a je úplně přirozené, že je trochu rozhozená. Není asi namístě ji z klidu svých obýváků povýšeně kritizovat. Současně ale asi platí, že kompetence k tomu být mluvčí jednoho z kandidátů nemusí stačit na to být mluvčí prezidenta republiky,“ komentoval Kukal.

Kritikou nešetřil například ani bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Ta paní v modrém, asi tisková (mluvčí) prezidenta Pavla, je opilá, ne? Dost tu radost ztrapňuje,“ napsal na Twitter Bělobrádek.

U některých však Řeháková naopak našla zastání. „Rád bych se trochu zastal kolegyně, mluvčí Petra Pavla, která tady sklízí kritiku. Má za sebou asi nejnáročnější období své kariéry a právě teď se ji vyplavují endorfiny. Věřím, že svoji novou roli zvládne. Během kampaně jsem žádné významné stížnosti novinářů nezaznamenal,“ postavil se za Řehákovou Ladislav Štícha, sám tiskový mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS).

Řeháková s Pavlem spolupracuje od loňska

Markéta Řeháková není pro příznivce Petra Pavla neznámým jménem. V době prezidentské kampaně působila jako ředitelka jeho komunikace. Spolupráce Řehákové s čerstvě zvoleným prezidentem se datuje od května 2022. Tehdy totiž nastoupila do týmu Petra Pavla v projektu Spolu silnější.

Řeháková předtím pracovala jako bezpečnostní analytička ve společnosti Semantic Visions, kde se věnovala například detekci rizik na internetu nebo radila vládě v boji s covidovými dezinformacemi.

Vystudovala bakalářské obory mediální studia a žurnalistika a evropská studia na Masarykově univerzitě v Brně. Absolvovala také bezpečnostní studia na Birminghamské univerzitě ve Velké Británii. Dříve pracovala ve vydavatelství Economia pro Hospodářské noviny.

X X X

Vysoká volební účast je spíš problém než velké vítězství, míní politolog

 Byl to Andrej Babiš, kdo přiměl nebývalé množství lidí, aby přišli k volbám – ať už volili jednoho, nebo druhého kandidáta. Vysoká volební účast může být dle politologů i v příštích volbách, pokud předseda ANO v politice nekončí.

 Druhé kolo prezidentské volby přineslo extrémně vysokou volební účast. K urnám nakonec dorazilo 70,25 % voličů, což představuje třetí nejvyšší zájem o volby za éry České republiky.

Volební účast nad 70 % v rámci celostátních voleb zaznamenal statistický úřad dosud jen dvakrát. Poprvé ve sněmovních volbách v roce 1996 (76,41 %) a poté v roce 1998 (74,03 %). Po éře opoziční smlouvy (1998 až 2002) následoval prudký sešup.

Za letošní nárůst může „faktor Babiš“, shodují se politologové, které redakce oslovila.

„Velmi překvapující byla vysoká účast už v prvním kole, to jsme nečekali. Tam to bylo dáno tím, že kampaň byla silně mobilizační zejména na straně Andreje Babiše. Ukazovaly to i geografické analýzy volební podpory. V tu chvíli jsme si mysleli, že je to téměř na maximu, které se dá získat,“ říká politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

Ve druhém kole ale volební účast ještě narostla. Andrej Babiš vsadil na konfrontační a emočně vypjatou kampaň. Hned po zveřejnění výsledků prvního kola se na billboardech objevily slogany s válečnou tematikou.

„Neviděl jsem ještě data, takže se mi to nehodnotí úplně dobře. Ale moje hypotéza je, že ve druhém kole byla mobilizace vyšší naopak na straně odpůrců Andreje Babiše a že tou příčinou mohl být právě Andrej Babiš a jeho mobilizační strategie. To je takový ten bumerangový efekt, kdy se snažíte mobilizovat velmi problematickými prostředky své příznivce, ale akce vyvolá reakci a mobilizujete i odpůrce,“ říká politolog.

„Prohrál, ale výsledek to není špatný“

I politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně je toho názoru, že hlavním důvodem rekordní účasti voličů v prezidentských volbách je „faktor Babiš“.

„Andrej Babiš zanechal v myslích lidí hodně silnou stopu a to je motivovalo přijít k volbám,“ uvedl. Připomíná také, že vysoká účast byla už ve sněmovních volbách v roce 2021 (65,43 %), kde vidí podobné mobilizační příčiny.

Podotýká, že volby ukázaly nejen vysokou podporu pro Petra Pavla, ale právě také relativně vysokou podporu pro Andreje Babiše, jemuž se podařilo oslovit 2,4 milionu voličů . „Ten jeho výsledek, kdy jej volilo 41 procent lidí, není vůbec špatný, byť prohrál,“ usuzuje politolog s tím, že je to i slibný kapitál do dalších sněmovních voleb v roce 2025, pokud se jich Andrej Babiš bude chtít v čele hnutí ANO opět zúčastnit.

Lubomír Kopeček zdůrazňuje i to, že pro mnohé voliče šlo o výraz vlastní nespokojenosti s politikou vlády, byť třeba s Babišem běžně nesympatizují. Všímá si i vysokého zapojení mladých voličů. Usuzuje, že zde mohla zapůsobit například Danuše Nerudová, která oslovila právě mladší část populace, která má jindy u voleb slabší účast.

Spíš problém než vítězství

Vysoká volební účast ale podle Lebedy není pouze kladným ukazatelem toho, že by se lidé víc zajímali o veřejné dění.

„Ukázalo se, že dvoukolová volba hlavy státu umí nebývale mobilizovat, ale bohužel i rozdělit společnost. Je to další důkaz toho, že přímá volba prezidenta nebyla úplně dobrou změnou. Prezident reálně nemá tak velké pravomoci jako vláda. Takto vysoká volební účast je spíše k zamyšlení. Já osobně to považuji spíš za problém než za nějaké velké vítězství,“ říká Lebeda.

Prezidentské volby 2023

Historicky čtvrtým prezidentem České republiky se v prezidentských volbách 2023 stal Petr Pavel. Generál ve výslužbě porazil v druhém kole poslance Andreje Babiše, a to při rekordní volební účasti přes 70 %. Inaugurace nového prezidenta proběhne 9. března 2023.

X X X

Bývalé JZD přestavěli na statek s koňmi. Je to zápřah pro celou rodinu

Uprostřed Žďárských vrchů stojí statek Blatiny. Cesta za ním byla hodně dlouhá, ale Jan Teplý za pomoci maminky Marcely a následně i celé rodiny, se svého snu nevzdal. A vyplatilo se.

Původní gymnazijní plán stát se fyzioterapeutem Jan Teplý v čase přehodnotil. Vrhl se do gastronomie a měl štěstí, že mohl sbírat zkušenosti v jednom z nejlepších pražských hotelů U Zlaté studně. Tam začínal doslova od píky, ale pro jeho velké plány to ani jinak nešlo. Věděl totiž, že jednou bude chtít mít něco „svého“.

Když se Honza vrátil z Prahy domů na Vysočinu, pronajal si svou první hospůdku U Kosků. Chtěl, aby se tam i vařilo, proto výběr kuchaře nepodcenil. Jenže ten odešel krátce po rekonstrukci za lepším výdělkem.

Ten další vařil stejně dobře, ale bohužel holdoval alkoholu, takže ho jednoho dne Honzova maminka Marcela, která chodila synovi vypomáhat, impulsivně vyhodila a „načas“ se odhodlaně postavila ke sporáku sama. Bez předchozích znalostí, ale s obrovskou odvahou a chutí to zvládnout. A právě tento krok se ukázal jako skvělé rozhodnutí a také důkaz toho, že i laik může v kuchyni dokázat obrovské věci, když k práci přistupuje poctivě a hlavně srdcem.

X X X

 Tajemství přehrad: Nádherná hráz v Pařížově je skrytým skvostem na Doubravě

Dvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Pardubického kraje na úpatí Železných hor. Prozkoumáme skrytý klenot ve správě Povodí Labe na řece Doubravě, který si v ničem nezadá se slavným Lesem Království na Labi. Zamíříme k vodnímu dílu Pařížov.

 Nenápadná východočeská Doubrava v minulosti mnohokrát ukázala, co umí, když se rozvodní. V době jarního tání a za velkých dešťů si žádná obec na spodním toku nemohla být jistá. Úřadům samozřejmě došla s pravidelnými záplavami trpělivost a začaly plánovat stavbu hráze.

Vybrán byl nakonec profil u Pařížova, kde se zužuje údolí a kde byly nižší ceny pozemků. Výstavba kamenné tížné hráze začala v květnu 1909. Nejprve dělníci vyrazili v pravém břehu obtokový tunel, kam svedli tok Doubravy, potom začali hloubit základovou spáru.

Stavělo se z místní železnohorské ortoruly, která se těžila v místě budoucí zátopy. Kameny na stavbu vozila úzkorozchodná drážka. Před uložením do hráze se žula omyla a vyzkoušela se její jakost.

Přehrada se stavěla výhradně ručně s minimem techniky. Kromě vlastního tělesa hráze se musel zbudovat i poměrně velký boční skluz a dvě šoupátkové věže, včetně technologií. Za čtyři roky bylo hotovo, kolaudovalo se v listopadu 1913.

Hráz vodního díla Pařížov je 142 metrů dlouhá, její výška nad terénem je 25 metrů, ovšem výška nad základovou spárou je ještě o šest metrů vyšší. Má zakřivení 123 metrů a je v ní uloženo 35 tisíc metrů krychlových kamene.

Detailní popis VD Pařížov

Dvě spodní výpusti vedou z předsazených věží. Ocelolitinové potrubí o průměru 800 mm je na návodní straně osazeno šoupátkovými a na vzdušní straně klapkovými uzávěry.

Další výpusti jsou v obtokovém tunelu. Tři původní 800mm potrubí, která vedla skrz betonovou zátku, byla v roce 2005 nahrazena dvěma o průměru 1 200 mm. Návodní stranu chrání dva šoupátkové uzávěry (třmenový a nožový), vzdušní stranu segmentový uzávěr.

Návodní líc byl původně pokryt těsnící omítkou s přísadou draselného mýdla a opatřen siderostenovým nátěrem (směs na bázi oleje, dehtu, parafínu a kaučuku). V roce 1933 byla omítka bez náhrady odstraněna, zjistilo se totiž, že na stav hráze nemá žádný vliv. Další zajímavostí pařížovské přehrady je také to, že je často zanášena splaveninami z okolních polí. Musela být proto už několikrát vypuštěna a vybagrována.

Dobře ukrytá památka

Vodní dílo Pařížov je od roku 1957 zapsané na seznamu kulturních památek. A prozkoumali jsme ji s kamerou. Začali jsme jako obvykle v koruně hráze, našli jsme měřicí body a v šoupátkové věži jsme nahlédli do 25metrové hlubiny, kam hrázný musí slézt několikrát týdně.

Návodní líc VD Pařížov s omítkou těsně po dokončení hráze a bez ní v roce 2022

V reportáži vám také ukážeme, jak v praxi fungují bezpečnostní přelivy. Podařilo se nám získat záběry z povodní z června 2013, kdy voda tekla nejenom skluzem u levého břehu, ale i nehrazenými korunovými přelivy při pravém břehu. A musíme říct, že to byl docela hukot.

S kamerou jsme zamířili také do jedné ze dvou identických štol spodních výpustí. Hrázný Jiří Horský nám tam vysvětlí, jak funguje soustava drénů a odkud se v tělese hráze berou prameny.

A nakonec sestoupíme do nejnovější prostory celé přehrady, do strojovny segmentových uzávěrů obtokového tunelu. Strojovna vznikla až při velké rekonstrukci v roce 2005 a byla do skály vystřílena dynamitem. Samozřejmě tak, aby podzemní detonace nepoškodily těleso hráze. Nahlédneme jak přímo do tunelu, tak ke všem třem uzávěrům.

Pařížovská přehrada za 110 let existence přesně splnila očekávání svých tvůrců. Velkou povodňovou vlnu na Doubravě dokázala ztlumit minimálně dvacetkrát, těch menších mnohokrát více. V příštích letech čeká hráz větší rekonstrukce, ale historický ráz vodního díla se určitě nezmění.

X X X

KLDR  VŽDY  NA  STRANĚ  RUSKA

Vždy budeme na straně Ruska. Bez USA by byl mír, prohlásila Kimova sestra

Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Jo-čong odsoudila rozhodnutí Spojených států dodat Ukrajině 31 pokročilých tanků M1 Abrams. Obvinila také USA z dalšího překročení červené linie. Vyzdvihla hrdinství ruské armády a zdůraznila, že KLDR bude vždy na ruské straně v jednom zákopu.

 „USA eskalují válku tím, že poskytují Ukrajině vojenskou techniku pro pozemní ofenzivu,“ uvedla Kimova sestra. Podle ní v zlovolném záměru uskutečnit své hegemonické cíle USA dále rozšiřují svou zástupnou válku vůči Rusku.

Severokorejský režim se v ukrajinské válce jednoznačně staví na stranu Ruska a přebírá i jeho rétoriku. Stejně jako Moskva i Pchjongjang osočuje Washington, že využívá Ukrajinu jako nástroj k zničení Ruska. Podle KLDR hegemonická politika USA vůči Rusku nedala Moskvě jinou možnost než zahájit invazi k ochraně vlastní bezpečnosti.

„USA jsou arcizločincem, který představuje vážnou hrozbu a problém pro strategickou bezpečnost Ruska,“ prohlásila Kim Jo-čong. Jde o první její veřejné vyjádření po více než měsíci. Naposledy kritizovala Jižní Koreu 20. prosince, připomíná portál NK News.

Sestra severokorejského vůdce rovněž uvedla, že Ukrajina není poušť na Blízkém východě, kde před dvaceti lety americké tanky měli volnost vzít druhým svobodu. „Kdyby USA neexistovaly, svět by byl mnohem krásnějším, bezpečnějším a mírumilovnějším místem,“ cituje jí ruská agentura TASS.

Tanky spálíme

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov opakovaně reagoval na oznámení západních dodávek tanků vyhrůžkou, že budou spáleny jako ty ostatní. Peskov též osočil USA a další západní státy, že poskytnutím vojenské techniky Ukrajině se přímo zapojují do konfliktu na Ukrajině.

Americký prezident Joe Biden o rozhodnutí dodat Ukrajině tanky informoval ve středu. Ukrajinský velvyslanec ve Francii Vadym Omelčenko v pátek uvedl, že několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků.

Severní Korea spolu s Ruskem a Sýrií jako jediné státy uznaly nezávislost obou samozvaných republik na východní Ukrajině. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se vztahy mezi Ruskem a KLDR posílily, ruští představitelé dokonce naznačili, že KLDR by mohla poslat dělníky na Donbas.

Podle Washingtonu KLDR dodává zbraně ruské žoldnéřské Vagnerově skupině. Pro podporu svého tvrzení USA zveřejnily satelitní snímky ukazující severokorejský dodávky zbraní přes železnici.

KLDR obvinění popírá. Ruský podnikatel a majitel vagnerovců Jevgenij Prigožin označil za spekulace prohlášení z USA, že KLDR dodává jeho organizaci zbraně. Naopak se podle něj vagnerovcům daří kupovat americké zbraně.

X X X

Holokaust mýtus, myslí si podle průzkumu čtvrtina mladých v Nizozemsku

Průzkum židovské organizace Claims Conference odhalil znepokojivý nedostatek povědomí Nizozemců o holokaustu. Téměř čtvrtina obyvatel této západoevropské země mladších 40 let považuje holokaust za mýtus nebo uváděný počet jeho obětí za přehnaný.

 Podle organizace sídlící v USA ukazují tento týden zveřejněné výsledky průzkumu, který si nechala zpracovat, „znepokojivý nedostatek povědomí o zásadních historických faktech o holokaustu“.

Organizace vyzvala ke zlepšení vzdělávání v zemi, ve které v posledních letech života pobývala i jedna z nejznámějších obětí systematického vyvražďování Židů Anne Franková, která po sobě zanechala slavný deník.

Průzkum odhalil, že počet respondentů, kteří se domnívají, že holokaust je mýtus, je v Nizozemsku vyšší než v kterékoli z pěti zemí, v nichž byl obdobný průzkum proveden už dříve. Třiadvacet procent dospělých Nizozemců mladších 40 let a 12 procent všech dotázaných se domnívá, že holokaust je mýtus nebo že počet zavražděných Židů je silně přehnaný.

Čtyřiapadesát procent dotázaných a 59 procent mladších 40 let neví, že bylo vyvražděno zhruba šest milionů Židů. Devětadvacet procent si myslí, že počet je dva miliony nebo nižší. „Je to strašné,“ řekl k tomu přeživší holokaustu Max Arpels Lezer, jehož matka byla zavražděna v Osvětimi.

„Měli by znát své vlastní národní dějiny, že tak mnoho Židů bylo během holokaustu zavražděno, a já si myslím, že je to ostuda,“ dodal Lezer.

Ze 140 tisíc Židů, kteří žili v Nizozemsku před 2. světovou válkou, jich bylo během holokaustu zavražděno 102 000. Zabity byly při této genocidě také další dva tisíce židovských uprchlíků v Nizozemsku.

Navzdory této temné historii 53 procent dotázaných nepovažuje Nizozemsko za zemi, v níž se holokaust odehrál. Pouze 22 procent všech respondentů bylo schopno identifikovat Westerbork, tranzitní tábor ve východním Nizozemsku, kam byli Židé, včetně Anne Frankové, posílání před deportací. Nyní je přitom tábor muzeem a památníkem.

Průzkum dále odhalil, že 60 procent respondentů nikdy nenavštívilo muzeum Dům Anne Frankové v Amsterodamu, kde se Anne, její sestra, rodiče a čtyři další Židé skrývali před nacistickými okupanty od roku 1942 do srpna 1944, kdy byli odhaleni a následně deportováni.

Anne a její sestra Margot zemřely v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Z osmi Židů, kteří se skrývali v tajném přístavku v Amsterodamu, přežil holokaust jen Annin otec Otto.

X X X

Odborníci: Mylné představy o pravomocech prezidenta souvisí s odkazem TGM

Mylná představa Čechů o prezidentských pravomocech souvisí s odkazem Tomáše Garrigua Masaryka, který se stylizoval do role císaře pána, shodli se historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR (AV) a sociolog Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu AV. Tehdejší kult osobnosti podle nich provázel československé a české prezidenty celé století, přičemž i v očích dnešní společnosti se prezidentské roli stále přisuzuje větší význam, než jaký reálně má.

Podle Kosteleckého byl Masaryk jako první československý prezident jakousi demokratickou náhražkou císaře pána. Připomněl, že někteří lidé tehdy při vyslovení jména císaře povstali a sejmuli pokrývku hlavy. „Kult té osobnosti, něčeho takového až téměř božského tam bylo, a možná to tak trochu přešlo do prezidentů,“ vysvětlil Kostelecký.

Odborníci míní, že na Masarykovu tradici navázali i další prezidenti, a to i ti, kteří před jmenováním do funkce nebyli považováni za velké osobnosti. „Když byl Klement Gottwald předsedou vlády nebo šéfem komunistické strany, šéfem opozice v Parlamentu, tak to byl ukřičený politik,“ konstatoval Kostelecký. To se podle něj změnilo s nástupem Gottwalda na post hlavy státu.

Podle Gjuričové s Masarykovým prezidentstvím velmi rozsáhle pracoval také první prezident samostatné ČR Václav Havel. „Naprosto vědomě se snažil navázat porevoluční Československo na první republiku, jakkoli to nedává úplně racionální, legislativní a další smysl,“ uvedla Gjuričová a vyzdvihla mimo jiné Havlův přímý kontakt s veřejností.

Kostelecký zdůraznil, že Havel i jeho následovníci Václav Klaus a Miloš Zeman ovlivňovali i záležitosti, na které ze své funkce pravomoce neměli. „Většina lidí není expertem na ústavní právo, tak si vytvoří takovou jednoduchou zkratku – prezident je prostě vládce a hotovo,“ shrnul chybnou představu českých voličů Kostelecký.

Odborníci se rovněž shodli, že vzdělávání může zlepšit informovanost o principech parlamentní demokracie, ve které má prezident pouze omezené pravomoce.

Kostelecký zároveň dodal, že mylné vnímaní prezidentské role posílila i přímá volba hlavy státu, která byla v České republice zavedena v roce 2013. Vítěze totiž logicky musí zvolit velký počet obyvatel. „Počet hlasů je argument, který se pak začne používat třeba i proti celé Poslanecké sněmovně,“ poznamenal sociolog. Upozornil na to, že už po prvním kole prezidentských voleb kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zdůraznil, že získal o půl milionu hlasů víc než jeho hnutí ANO ve sněmovních volbách v roce 2021.

Právě toto může způsobit potíže v momentě, kdy už zvolený kandidát zastává prezidentskou funkci. „Když budou mít nějaké spory třeba, tak ten prezident má tendenci se odvolávat na to, že má velkou podporu voličů, že byl zvolen hodně hlasy, a lidé to tak budou chápat a budou mít tendenci posilovat neformálně vliv prezidenta,“ uzavřel Kostelecký, ceskajustice.cz

X X X

 S granátem jsem rybařil. V Rusku zatýkají za držení zbraní odnesených z fronty

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se již alespoň čtyři desítky ruských vojáků objevily před soudem kvůli nelegálnímu držení zbraní z fronty. Někteří z nich se bránili, že zbraně mají pro osobní bezpečnost, jiní tvrdili, že například ukradené granáty používají k rybaření. V několika případech vojáci z těchto zbraní stříleli na civilisty.

Článek 222. ruského trestního zákoníku zakazuje nelegální získání, převod, prodej, skladování, přepravu a nošení zbraní, jejich základních částí, střeliva, výbušnin ani výbušných zařízení. Právě na základě tohoto zákona soudy již odsoudily alespoň 18 příslušníků ruských ozbrojených sil, kteří se vrátili z fronty s neoprávněně získanými zbraněmi. Zjistila to analýza soudních dokumentů, kterou provdli novináři z ruského nezávislého zpravodajského portálu Verstka.

Jeden voják byl poslán na 2,5 roku za mříže. Při inspekci na krymském kontrolním stanovišti, kterým přecházel, se v jeho batohu našlo pět granátů, čtyři ruční a jeden kouřový a pět nábojnic. Voják tvrdil, že výbušniny jsou pro osobní bezpečnost.

V jiném případě se příslušník ruských ozbrojených sil pokoušel vymluvit tvrzením, že chtěl ruční granát použít na rybaření. Někteří zadržení vojáci se vyhnuli trestům tím, že se omluvili, uspořádali veřejné přednášky o nesprávnosti nelegálního držení zbraní a přispěním 5 až 10 tisíc rublů (1 550 až 3 100 korun) na pomoc dětem.

Ruští vojáci na frontě skrývají zbraně a výbušniny na nejrůznějších místech, ve svých vestách, batozích, spacácích… Když jedou domů na dovolenou, berou si zbraně s sebou. Riskují přitom, že je na kontrolních stanovištích, železničních stanicích či na silnici zadrží hlídky při kontrole jejich věcí.

Často si muži ukořistěné zbraně vystavují doma. V jednom případě voják v Brjansku dal granát z fronty na poličku, tentýž den ale mezi ním a jeho ženou propukla hádka, která přerostla v potyčku. Jakmile přivolaní policisté uviděli granát, okamžitě volali pyrotechniky.

 

Ve městě Reutov v Moskevské oblasti zase dva přátelé z války věnovali majitelce bytu, který si pronajímali, nabité zásobníky z útočné pušky Kalašnikov a z ostřelovací pušky Dragunov. Majitelka si munici vzala, pár dní na to ale zavolala policii.

Střelba na civilisty

Někteří ruští vojáci po návratu z války z ukořistěných zbraní dokonce stříleli. V srpnu 2020 v Smolenské oblasti čtyři ozbrojení muži, z toho jeden smluvní voják, zaútočili na ukrajinské uprchlíky. V tentýž měsíc armádní důstojník zastřelil v Rostově na Donu taxikáře jen proto, že nesouhlasil s válkou.

Ruská generální prokuratura zveřejnila statistiku, podle které se v roce 2022 v Rusku zdvojnásobil počet trestných činů souvisejících s použitím zbraní a výbušnin. Velké množství násilností spáchali právě vojáci.

Vracející se ruští vojáci podle odborníků mohou představovat značnou bezpečnostní hrozbu. „Ti, kteří se vrátili z nepřátelských akcí, se mohou stát zdrojem násilí vůči ostatním. Člověk, který prošel nepřátelskými akcemi a někdy zabil, postrádá psychologické bariéry,“ řekl Rádiu Svobodná Evropa (RFE) advokát Sergej Babinec z lidskoprávní organizace Výbor proti mučení.

Ruská armáda tvrdí, že má pro navrátilce z ukrajinského bojiště připravenou psychologickou pomoc. Podle veteránů je ale systém nefunkční. To potvrzují i někteří odborníci. Podle Sergeje Krivenka z Občanského centra pro lidská práva systém rehabilitace pro veterány v Rusku neexistuje. „Obávám se nárůstu domácího násilí. Prudce narostlo i po afghánské a čečenské válce,“ uzavřel odborník.

X X X

Ať toryové skončí. Rod Stewart volal do televize kvůli rozvratu zdravotnictví

Britský zpěvák Rod Stewart zavolal do kontaktního pořadu televize Sky News, aby vyjádřil znepokojení nad stavem britského zdravotnictví. Zároveň oznámil, že věnuje peníze na několik radiologických vyšetření. Podle zpěváka je „směšné“, jak dlouho musí lidé čekat na nezbytné snímky a následnou léčbu.

 Sir Rod Stewart se zapojil do kontaktního pořadu s nabídkou darování peněz poté, co vyslechl příběhy ostatních lidí o neblahých zkušenostech se státním zdravotnickým systémem NHS.

„Já osobně jsem byl dlouho toryem (konzervativcem), ale myslím, že tato vláda by teď měla odstoupit a předat to Labouristické straně, toto je srdcervoucí,“ řekl 78letý Stewart. „Za celé ty roky v této zemi jsem to neviděl tak špatně. Změňme tuto zatracenou vládu,“ ulevil si rocker.

Dodal, že by rád daroval peníze na zaplacení deseti až 20 radiologických vyšetření. Svěřil se přitom se svou vlastní zkušeností s prázdnou soukromou radiologickou klinikou, kam chodí na každoroční vyšetření.

V roce 2019 Stewart prozradil, že po tři roky tajně bojoval s rakovinou prostaty, ale porazil ji, protože ji zachytil včas.

„Lidé umírají, protože se nemohou dostat na vyšetření,“ řekl Stewart, který rovněž vyjádřil podporu zdravotním sestrám stávkujícím za zvýšení platů. Zdravotnictví podle něj potřebuje obnovu a miliardy liber.

Britské veřejné zdravotnictví se v posledních měsících ocitlo v bezprecedentní krizi. Miliony pacientů čekají na přijetí v nemocnicích, neúměrně dlouho trvá i přejímání naléhavých případů.

V prosinci například na pohotovostní ošetření muselo v Anglii déle než 12 hodin čekat 54 000 lidí. Na příjezd sanitky museli lidé s potížemi, jako je infarkt nebo mrtvice, v prosinci čekat v průměru déle než 90 minut.

X X X

 V Indii se zřítily dva stíhací letouny, jeden z pilotů nehodu nepřežil

V Indii se v sobotu při vojenském cvičení tamních vzdušných sil zřítily dva stíhací letouny, víceúčelový bojový letoun Suchoj Su-30 ruské výroby a francouzský víceúčelový jednomotorový stíhací letoun Mirage 2000. Na palubách obou strojů byli celkem tři piloti, dva se zachránili a jeden zemřel.

 Letouny se zřítily poté, co vzlétly z vojenské základy Gwalior ve státě Madhjapradéš, aby se zúčastnily vojenského cvičení. Příčiny nehody nejsou jasné a vyšetřuje je inspekce indického letectva. Ta má mimo jiné určit, zda se letadla střetla ve vzduchu.

Na palubě Su-30 byla dvoučlenná posádka, zatímco Mirage 2000 řídil jeden pilot. Dva piloty se podařilo zachránit a byli převezeni do nemocnice, tvrdí místní úřady. Na místě, kam dopadly trosky letadel, pracují záchranáři a policie.

„Letadla prováděla běžný let při výcvikové misi. Jeden ze tří pilotů se smrtelně zranil. Bylo nařízeno vyšetřování pro objasnění příčin nehody,“ uvedlo dnes indické letectvo.

„Zpráva o havárii letadel poblíž Kolaras v Moreně je velmi smutná. Dal jsem pokyn místní správě, aby spolupracovala s letectvem při rychlých záchranných a likvidačních pracích. Modlím se k Bohu, aby se pilotům letadel nic nestalo.“ uvedl na Twitteru předseda vlády státu Madhjapradéš Shivraj Singh Chouhana.

V minulosti se zřítilo několik vrtulníků indického letectva. V říjnu při pádu vrtulníku zahynulo pět lidi. V prosinci předloňského roku pak při havárii helikoptéry v jihoindickém státě Tamilnádu zemřel náčelník generálního štábu Bipin Ravat a 13 dalších lidí. Vyšetřování objasnilo, že zřícení stroje Mi-17 ruské výroby zavinilo špatné počasí.

X X X

 Australian Open vyhrála Běloruska Sabalenková. Získala první grandslamový titul v kariéře

Aryna Sabalenková vyhrála tenisové Australian Open. Po obratu ve finále porazila wimbledonskou šampionku Jelenu Rybakinovou 4:6, 6:3 a 6:4. Získala první grandslamový titul a posune se na druhé místo světového žebříčku.

První set patřil ruské rodačce v barvách Kazachstánu Rybakinové, která byla lepší na servisu i ve výměnách. Vedení 4:2 sice neudržela, ale Sabalenková jí za stavu 4:4 dvojchybou pomohla k dalšímu brejku a dvaadvacátá nasazená sadu dopodávala. Stala se tak první hráčkou, která od začátku sezony vzala Sabalenkové set. „V prvním setu jsem byla docela nervózní. Ona hrála skvělý tenis a já jsem nebyla na svém maximu,“ řekla Sabalenková v televizním rozhovoru.

Ve druhé sadě turnajová pětka pozměnila taktiku. „Trochu jsem upravila styl hry, tlačila jsem se jí více do forhendu, snažila jsem se ji rozběhávat. Víc jsem tlačila na servisu,“ přiblížila. Díky tomu se zlepšila na returnu, čím dál častěji se dostávala do výměn a od základní čáry byla agresivnější. Ve druhé sadě byla jednoznačně lepší, a i když proměnila jen jeden ze sedmi brejkbolů, získala ji 6:3.

 Vynutila si rozhodující set, jehož úvod byl poměrně vyrovnaný, ale Rybakinová měla na podání víc problémů než její soupeřka. Rozhodující okamžik přišel v sedmém gamu, kdy Sabalenková konečně proměnila brejkbol a dostala se do vedení. V dlouhé desáté hře pak proměnila čtvrtý mečbol. Celkem nasbírala 51 vítězných úderů, její soupeřka jich měla o dvacet méně. Sice udělala sedm dvojchyb, ale pomohla si sedmnácti esy.

Čtyřiadvacetiletá Běloruska vyhrála i jedenáctý zápas v této sezoně. Po triumfu na přípravném turnaji v Adelaide navázala v Melbourne po deseti letech v na titul krajanky Victorie Azarenkové. Dlouholetá členka tenisové světové špičky se dočkala trofeje, která jí unikala. Před letošním Australian Open byla na grandslamech třikrát v semifinále, ale ani jednou neuspěla. „Každý grandslam byl pro mě další příležitostí, která nevycházel. Bylo těžké se k té trofeji dostat,“ vzpomínala.

Na trůnu nahradila Australanku Ashleigh Bartyovou, která loni ukončila kariéru. Mísila se v ní spousta emocí. „Budu potřebovat ještě pár dnů, abych si to uvědomila. Jsem neskutečně šťastná a pyšná. Hlavou se mi honí spousta věcí. Ještě pořád nejsem myšlenkami na této planetě,“ svěřila se novopečená šampionka.

 X X X

 Shiffrinová ovládla slalom ve Špindlerově Mlýně. Od rekordu ji dělí jediná výhra

Favorizovaná americká lyžařka Mikaela Shiffrinová vyhrála slalom ve Špindlerově Mlýně a 85. vítězstvím ve Světovém poháru se na jedinou výhru přiblížila k rekordu Švéda Ingemara Stenmarka. Vyrovnat jej může už v nedělním slalomu na stejném místě. Martina Dubovská, která jako jediná z kvarteta domácích závodnic proklouzla do 2. kola, obsadila 21. místo.

Shiffrinová vedla už po prvním kole, nejrychlejší čas zajela i ve druhém a stříbrnou Němku Lenu Dürrovou porazila o šest desetin sekundy. Třetí skončila Švýcarka Wendy Holdenerová, která odsunula ze stupňů vítězů Slovenku Petru Vlhovou.

„Jsem ráda, že tu mohu být. Prostě to tady miluju. Je tu úžasná trať a fanoušci jsou neuvěřitelní,“ řekla novinářům Shiffrinová. „Mám odsud skvělé vzpomínky. Nezávodíme tu každý rok, ale tady jsem absolvovala první závod ve Světovém poháru. Také před čtyřmi lety, kdy jsme tu jely naposledy, se mi dařilo. Je skvělé, jak to dnes dopadlo,“ doplnila.

 Sedmadvacetiletá Shiffrinová zvítězila pojedenácté v sezoně, popáté ve slalomu. V něm má v SP na kontě už 52 výher a pokud v neděli přidá další, vyrovná 86. prvenstvím v seriálu absolutní Stenmarkův rekord ze 70. a 80. let.

„Dnes jsem se snažila soustředit hlavně na závod. Kdybych měla myslet na čísla, jen by mě to znervózňovalo. A to nepotřebuji. Dnes to byl prostě výborný den. Od chvíle, co jsem ráno vstala, jsem se cítila dobře a líbilo se mi, jak jsem lyžovala. Vítězství číslo 85 je jen třešnička na dortu. A co se týče 86? Nevím, zda k němu dojde už zítra. Je tu spoustu dalších závodnic, které mohou vyhrát,“ doplnila Shiffrinová.

Vlhová byla zklamaná

Čtvrtá Vlhová, kterou přijelo podpořit mnoho fanoušků ze Slovenska, netajila zklamání. Těsně pod stupni vítězů zůstala po třetím závodě za sebou. „Jsem dost naštvaná, protože jsem druhé kolo hodně pokazila. Udělala jsem tam nějaké chyby. Od startu do cíle jsem se necítila dobře a zkazila nájezd do roviny, kde bylo třeba získat rychlost. Nelyžovala jsem vůbec dobře,“ konstatovala Vlhová.

Dubovská se mezi postupovou třicítku vešla o necelou desetinu. Ve druhém kole si díky osmému času o sedm příček polepšila. Za vítězkou zaostala na 21. pozici v součtu obou jízd o více než tři sekundy. Jejím sezonním maximem je desáté místo.

„Oproti první jízdě jsem si trochu zlepšila náladu. Jsem ráda, že jsem tu jízdu mohla absolvovat. Bylo to ale postavené strašně rovně a s tím bojuju,“ podotkla Dubovská. „Druhé kolo se mi povedlo lépe a i nasazení v něm bylo lepší. Stále je na čem pracovat. Na druhou stranu jsem v cíli a mám nějaké body. Snad mi to do zítra dodá sebevědomí. Věřím, že to bude v neděli mnohem lepší,“ dodala česká reprezentantka.

Adriana Jelínková ztratila na 33. místě na postup pět setin. Gabriela Capová a Klára Gašparíková vypadly hned v horní části trati.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.