ČSSD po Zemanovi, Paroubkovi nechce vládnout, Šmarda nemá na vedení. Gen. Pavel proti ministrovi Blažkovi

ČSSD po odchodu Miloše Zemana a Paroubka upadla. Zbytek politiků, kteří byli ve vládě a v parlamentu nechtějí vzít na sebe zodpovědnost za stranu, kterou by vytáhli do popředí a na Úřad vlády, prospěli lidem, firmám v ČR. Mnozí se mezi sebou jen přou, co by se mělo dělat, ale nemají nápady na vítězství ve volbách, aby ČSSD znovu byla v čele vlády. Někteří politici ČSSD se snaží vyniknout jen v kraji nebo okrese, aby si udrželi politickou a finanční kariéru. To ale pro obnovení silné ČSSD v ČR nestačí.

ŠMARDA  ODMÍTÁ  NÁVRHY  EXPREMIÉRA  PAROUBKA

Paroubek vtahuje ČSSD do obnovované levice, Šmarda s kolegy ale nemá zájem

Pouze měsíc poté, co Jiří Paroubek oznámil založení své nové strany Nespokojení, zahájil politik další významnou operaci. Dobýt nějaká místa ve Sněmovně chce spoluprací s dalšími levicovými stranami. První „na ráně“ je ČSSD, kterou kdysi vedl. U sociálních demokratů už nějakou podporu má, ale její šéf Michal Šmarda je proti.

„Jistě se shodneme, že asociální a protilidová politika současné pravicové vlády vytváří velmi tíživé dopady na široké vrstvy občanů, zejména pak v razantním poklesu jejich životní úrovně,“ píše předseda neparlamentní politické strany Nespokojení Jiří Paroubek šéfovi ČSSD Michalu Šmardovi.

V třístránkovém dopise, kde mimo jiné argumentuje zásahy do zvyšování věku pro odchod do důchodu, Šmardu vyzývá, aby jeho žádost probral se svými spolustraníky.

Valachová krok kvituje, Šmarda nemá zájem

V dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici, znovu Paroubek hovoří o svém dřívějším záměru – a sice spojit celou levici, a to včetně komunistů. Nebojí se ani toho, že by levicovým voličům mělo toto spojení vadit.

„Je to umělá překážka. Když to není nepřekonatelná záležitost pro mě jako bývalého předsedu sociální demokracie, tak nevím, komu z levicových voličů by to mělo vadit. Jednou budou vadit komunisté, pak Suverenita, Paroubek, pak Šmarda. Jde o to dát dohromady všechny levicové síly,“ sdělil redakci iDNES.cz. Spojení s hnutím ANO ale v úvahu nepřipadá.

Jenže přesně kvůli případnému spojení s komunisty nemá ČSSD o spolupráci zájem. „Sociální demokracie nemá zájem o koaliční spolupráci s komunisty a nacionalisty. Je to v rozporu s programem i zásadami sociální demokracie,“ napsal Šmarda redakci v SMS.

Zato exministryně školství a bývalá členka sociální demokracie Kateřina Valachová Paroubkovu myšlenku kvitovala. „Viděli jsme spojení u pravicových a středopravicových stran, tak by to asi bylo moudré i ze strany levicových stran,“ přemítala pro iDNES.cz. Přesto konkrétní osoby nechtěla komentovat.

Na dotaz, zda by si za určitých podmínek dokázala představit návrat do ČSSD ale měla jasnou odpověď: „Ne, neuvažuji o tom. Vždy jsem byla a vždy zůstanu sociální demokratkou, ale o návratu neuvažuji,“ doplnila Valachová.

Paroubek si spojenectví levicových stran představuje nikoliv formou fúze, ale spolupráce po vzoru vládní koalice SPOLU či Francouzů. „Strany se daly dohromady do předvolebních koalic a postupují společně. Pak si každá udělala politický klub, ale více méně postupují společně i v opozici,“ vysvětlil bývalý sociální demokrat.

Uvedl také, že cílem je společná kandidátka do Evropského parlamentu a posléze i do Sněmovny. Zatímco do Evropského parlamentu by vyslal například Kateřinu Konečnou z komunistické strany, o křeslo ve Sněmovně by se rád ucházel sám.

X X X

GENERÁL  PAVEL  ALIBISTA

Pavel je alibista. Zříká se odpovědnosti a pak si myje ruce jako Pilát, míní politolog Valeš

Je dobře, že víme, kdo bude prezidentovi ústavní soudce navrhovat. Jím složená komise je ale právně jednostranná, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš. Prezident podle něj dělá spoustu věcí, která jej zbavují odpovědnosti. Neměl by se schovávat za komise. Podle Valeše zároveň není dobrý nápad jmenovat Marka Bendu (ODS) ústavním soudcem.

„Transparentnosti bylo učiněno zadost. Mám ale problém s tím, že panel pro navrhování ústavních soudců je jednostranný,“ uvedl Valeš. Podle něj by v této komisi mělo najít zastoupení víc právnických institucí, fakult a názorů.

Omlouváme se, ale toto video již není dostupné z licenčních důvodů.

Pro Ústavní soud podle něj není dobré, když v něm jsou lidé zastupující jen jeden právní styl. „Nejsem si jistý, zda komise svým složením zaručuje názorovou pluralitu jí navržených osob,“ míní politolog.

„Petr Pavel se sice vyznamenal v mužném boji, ale přijímá příliš rozhodnutí, která ho zbavují odpovědnosti,“ řekl Valeš. Podle něj se to ukázalo i při Pavlově podepisování snížení valorizace důchodů. Sice vládní zákon podepsal, zároveň ale uvedl, že kdyby opozice v této věci nepodala podnět k Ústavnímu soudu, pošle ho sám.

„Z prezidentovy strany to je možná snaha přenést odpovědnost na někoho jiného a poté si umýt ruce jako Pilát Pontský a říci, že za nic nemůže,“ domnívá se Valeš. Podle něj by se neměl schovávat za komise, naopak by si měl stát za vlastními rozhodnutími.

Prezident Pavel také nedávno zmínil, že si na pozici ústavního soudce dokáže představit poslance občanských demokratů Marka Bendu. „Hlavní argument proti jeho jmenování je to, že Benda sedí 33 let v Parlamentu a nemá praktickou zkušenost s výkonem práva,“ prohlásil Valeš. Podle něj by Bendovo jmenování mohlo ohrozit důvěryhodnost Ústavního soudu i prezidenta samotného.

X X X

Krutá diskriminace, tepe právník „dětskou vyhlášku“ pražského bistra. Majitel se hájí

Nepřekážejte, nerušte, nepobíhejte, nedělejte nepořádek a hlavně po nás nechtějte žádné hračky. Tak by se dala shrnout pravidla pražského bistra Marthy’s Kitchen, která našla spoustu kritiků, ale i zastánců. Lidé se shodují na tom, že jim pravidla v zásadě nevadí, kritizují hlavně jejich formulaci. Podle advokáta Adama Černého nelze předem stanovit pravidla, koho provozovatel pustí dovnitř a koho ne. Pravidla proto považuje za diskriminační.

„Nemám nic proti dětem v restauraci, ale ta kultura by měla být vyžadována,“ uvedl dotázaný muž v anketě CNN Prima NEWS. „Chápu, že děti mohou být hodně otravné, mám s tím zkušenosti. Ale musí se naučit fungovat v rámci celé společnosti a tím, že je budeme separovat do dětských koutků, se to prostě nenaučí,“ sdělila dotázaná žena.

Podobný názor má i zakladatelka iniciativy Děti jsou taky lidi Zdeňka Šíp Staňková. „Nemůžeme očekávat od dítěte, že bude schopné efektivně a zdravě regulovat svoje emoce a projevy až do věku pěti nebo osmi let,“ uvedla. „Nemám problém se samotným požadavkem, spíš mi přišla neuctivá formulace,“ doplnila.

 Restauratéři ale o dětech na place vědí své. „Rodiče si chtějí v klidu vychutnat pivo či kafe a své ratolesti nechají volně pobíhat po restauraci. Může to být nebezpečné. Číšník je může polít třeba horkou vodou,“ vysvětlila své obavy obsluha jedné restaurace.

Bistro přitom nikomu vstup nezakazuje a potvrdil to i jeho majitel. „Na svých webových stránkách jsme jen požádali o ohleduplnost k naší práci a u toho bychom rádi zůstali,“ sdělil Martin Petrák.

Zkušenosti s omezeními pro děti mají ale i jiní restauratéři. „Dříve jsme měli vstup od 18 let. Bohužel jsme však měli problém s českou obchodní inspekcí, protože ta to vyhodnotila jako diskriminaci,“ sdělil provozovatel dětské herničky David Salomon, který v minulosti působil v gastronomii.

Ve světe běžná praxe

Některým nadzvedl mandle hlavně bod č. 5: „Dítě by mělo být schopné jíst na takové úrovni, jak se v lepším podniku očekává.“ „Vnímám to jako velmi nešťastně napsané. Doporučil bych jim jinou formu, ale zároveň je to o obecné diskuzi, na co majitel právo má a na co už ne,“ řekl zástupce gastronomů v Asociaci malých a středních podníků a živnostníků ČR Luboš Kastner.

„Pokud už uvnitř někteří hosté ruší nadměrným způsobem, například hlukem či mezi stoly pobíhajícími dětmi, tak obsluha může zasáhnout třeba i vykázáním. Ale předem stanovit pravidla, koho provozovatel pustí dovnitř a koho ne, to považuji za krutou diskriminaci a to už je nepřípustné,“ uvedl advokát Jan Černý.

Ve světě je odmítání dětí ale běžnou praxí. Na bookingových službách některé hotely rovnou nabízejí pobyty, ze kterých jsou děti rovnou vyloučeny.

Podobná omezení nejsou ani u nás žádnou novinkou. I když provozovatelé podobných podniků na to jdou po Česku s humorem – třeba nápisem „pokud vaše děti budou zlobit, dáme jim dvojité espresso a řekneme pravdu o ježíškovi“.

X X X

GENERÁL  PAVEL  PROTI  MINISTROVI  BLAŽKOVI

Pavel se postavil proti Blažkovu nápadu stíhat novináře za úniky ze spisů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek prohlásil, že by novináři mohli být stíháni za práci s neveřejnými materiály z policejního spisu. Prezident Petr Pavel se však proti nápadu ohradil. „Za úniky ze spisů by měli být trestáni zejména ti, kteří s nimi pracují a kdo únik umožnil,“ zdůraznil Pavel. Novinář podle něj pracuje s informací, ke které se dostane.

 Ministr nápad nastínil při interpelaci na poslance Pavla Bělobrádka. „Mám za to, že zde existuje naléhavá potřeba otevřít odbornou diskusi nad otázkou možnosti definování úniků informací z trestních řízení za trestný čin, a to bez ohledu na to, kdo se jich dopustil,“ napsal podle webu DeníkN.cz Blažek Bělobrádkovi s tím, že se lze inspirovat v jiných státech.

Trestný čin by podle něj platil bez výjimky pro všechny, ať už by se jednalo o orgány činné v trestním řízení, třetí osoby, nebo novináře. Na případ první upozornil web Neovlivní.cz

Blažek současně zdůraznil, že úniky ze spisů jsou problém. „A debatovat nad limitací tohoto je správné. Ale vůbec nic ve smyslu změny zákona se teď nepřipravuje. Je to složitá záležitost,“ uvedl. Interpelace ze začátku března se přitom týkala okolností případů v Brně-středu.

Ministr ještě doplnil, že by byl pro takovou změnu legislativy, která by úniky informací z neveřejného přípravného řízení trestala „velmi přísně“. „Neboť zasahují do osobní integrity dotčených osob ve všech oblastech života, což ostatně dokazují mnohé příklady z minulosti,“ zdůraznil ministr.

Není možné veřejně dehonestovat osoby

Blažek ještě ve čtvrtek v komentáři poskytnutém ČTK uvedl, že s odborníky z řad soudců, státních zástupců, advokátů a dalších profesí vede debatu, jak bylo dodržováno a vymáháno platné právo, podle kterého je přípravné trestní řízení neveřejné. „Diskuse o tom je složitá. Ale žádná změna zákona není na stole,“ uvedl.

„Byl bych proto rád, aby zaznělo, že diskuse o trestnosti takzvaných úniků ze spisů nesměřují proti novinářům, ale proti komukoliv, kdo se podílí na nezákonném nakládání s dokumenty, které mají být neveřejné,“ pokračoval.

„Cílí především na orgány činné v trestním řízení, případně na další osoby, které mají přístup k takovým dokumentům umožněn,“ doplnil.

Podle Bělobrádka však není možné veřejně dehonestovat osoby, proti kterým nemá policie ani státní zastupitelství řádné důkazy.

Proti Blažkovu záměru se ale postavil prezident Petr Pavel. „Novinář pracuje s informací, ke které se dostane. Je potřeba, aby se informace, které jsou důvěrné ve smyslu k instituci nebo přímo utajované, nedostávaly ven. Když se ale dostanou, je potřeba hledat viníky především tam, kde byl únik umožněn, to je vše,“ řekl na tiskové konferenci v Senátu, kam ve čtvrtek dorazil.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila by novinář mohl být trestán tehdy, kdy on danou informaci ukradl a kdy ji získal nezákonným způsobem. „To platí pro každého, když se chováme nezákonně, měl by být ten člověk postižen. Je především na policii a na orgánech činných v trestním řízení, aby nepřipustily, aby informace unikaly,“ doplnil.

 Přípravné řízení trestní má být podle zákona neveřejné už dnes. Není co „plánovat“. Jenže to není dodržováno. Vedu debatu s odborníky ze všech profesí o opatřeních, jak dosáhnout, aby platné právo platilo. Diskuze je složitá. Ale žádná změna zákona není na stole.

Ministr přitom v poslední době čelí kritice. Například v úterý spolek Milion chvilek namaloval před budovu ministerstva spravedlnosti červenou čáru. Chtěli tím vymezit „demokratické hřiště“, které podle nich překračuje tím, že je ve střetu zájmů. Blažek podle nich ohrožuje důvěru občanů v politiky. Ministr v poslední době čelil kritice také za to, že opakovaně žádal informace v kauze kupčení s městskými byty v Brně. Spolek požaduje, aby Blažek rezignoval.

X X X

V  KAUZE  DOZIMETR  OBVINĚNO  PŘES  10  PACHATELŮ

Policie ukončila vyšetřování kauzy Dozimetr, obviněno je přes deset lidí

Kriminalisté ukončili vyšetřování v kauze Dozimetr, která se týká ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP). Obvinění, mezi nimiž je například bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) či tehdejší finanční ředitel DPP Matej Augustín, se začali seznamovat se spisem.

„Policie ukončila vyšetřování a stanovila termíny jednotlivým obviněným k seznámení se spisem,“ potvrdil Deníku N dozorující státní zástupce Adam Borgula. Seznamování by mělo trvat několik týdnů.

V kauze Dozimetr je obviněno víc než deset lidí v čele s podnikatelem Michalem Redlem. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Podle dřívějších informací serveru začal jeden z obviněných, podnikatel Pavel Dovhomilja, s policií spolupracovat výměnou za snížení trestu. Policii podle něj popsal, jak údajná organizovaná skupina fungovala a jakým způsobem měla ovlivňovat zakázky v pražském dopravním podniku.

Kvůli kauze loni odstoupil ministr školství a jeden ze zakladatelů STAN Petr Gazdík, europoslanec Stanislav Polčák kvůli známosti s Redlem v hnutí pozastavil členství. S mužem se scházel i ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek, který následně také rezignoval.

Z funkce místopředsedkyně Sněmovny odstoupila Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Byla terčem kritiky kvůli tomu, že svědkem jejího muže na jejich svatbě a kmotrem jejího dítěte byl podnikatel Zakaría Nemrah, který je v kauze Dozimetr obviněný.

X X X

Hádka o platy politiků hýbe Sněmovnou. Zmrazit, nebo ne? Neshodnou se ani ekonomové

Poslanci a vládní politici budou muset znovu řešit výši svých platů. Finanční odměny totiž byly zmrazeny od roku 2020 a nyní opozici dráždí jejich skokové navýšení. Ekonomové ale upozorňují, že platy politiků mají zanedbatelný vliv na státní rozpočet a jakékoliv vášně okolo jejich platů jsou zbytečné. Zároveň se ale shodují, že by politici neměli o svých platech rozhodovat. Jak by podle nich vypadalo optimální řešení?

Rozmrazování platů ústavních činitelů vyvolává velké vášně u politiků i veřejností. V poslední době se totiž hovoří o nutných úsporách a došlo na snížení valorizace penzí. Kvůli zmrazeným platům však poslancům a vládním politiků výdělky nyní skokově vzrostly. Další navyšování si nepřeje opozice ani prezident Petr Pavel. V koalici se proto rozhořela debata, jak situaci s platy vyřešit.

Podle hlavního ekonoma Roklen Pavla Peterky by měly platy politiků podléhat valorizaci, jako je tomu u důchodů. „Přestal by se z toho dělat politický konflikt. Navíc z pohledu státního rozpočtu jsou platy politiků úplně irelevantní. Debatu ale můžeme vést tak, zda je nutné mít tolik samospráv a platit jejich zástupce,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.

Ekonom také dodává, že by valorizace měla být nastavena na průměrnou mzdu. Z mechanismu by ale vynechal inflaci, aby v případě ekonomických krizí neskákaly platy skokově jako u seniorů.

Hlavní ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň se domnívá, že současný „automat na zvyšování platů“ funguje dobře. Dosavadní vzorec totiž vychází z průměrných příjmů a valorizuje se podle jednotlivých kategorií.

Bartoň je nicméně kritický k současné debatě, zda se mají platy politiků zmrazit na delší časové období. „Lidový soud rozhodl, že maximální zvýšení penzí je vesmírné právo, zatímco jakékoliv zvýšení platu pro ústavní činitele je vesmírný zločin. Přitom rozpočtově je to zcela nesrovnatelné, a tak rádo se zapomíná, že si ústavní činitelé po dva roky platy zmrazili,“ řekl pro CNN Prima NEWS ekonom společnosti Natland.

Poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček tvrdí, že by si politici měli platy zmrazit. Podle něj není možné, aby se v době škrtů výdělky politiků zvedaly. „Je to špatně obhajitelný krok,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Podle něj by se měly platy politiků navázat na mediánovou mzdu nebo průměrnou mzdu v české ekonomice. „Existovala by tak motivace pro politiky, aby se mzdy zvyšovaly rychlejším tempem. Za třetí se domnívám, že by se mělo zpřehlednit ohodnocení politiků. Místo platu jim náleží různé příspěvky, náhrady a ve výsledku není zřejmé, kolik politici berou,“ dodal Křeček.

x x x

Balšínek: Černochová přispívá k radikalizaci společnosti. Reakce na Svobodu byla teatrální

Reakce ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na výrok olympionika Davida Svobody byla nepřiměřená a teatrální. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Zdůraznil, že jí zřejmě chybí „elementární lidské pochopení, že někdo může mít jiný názor“. Naopak komentátor Martin Komárek se šéfky resortu obrany částečně zastával. Rozuměl tomu, co Černochovou pravděpodobně naštvalo.

„Reakce mi přijdou absolutně nepřiměřené a teatrální, zejména ze strany ministryně obrany. Pokud si pamatuji, tak se Svoboda na druhý den okamžitě omluvil a slova bral zpět. Není to zřejmě člověk zvyklý vystupovat v médiích a vyjadřovat se k politickým otázkám,“ hájil olympionika v pětiboji Balšínek. Ten v rozhovoru ve veřejnoprávní televizi souhlasil s návratem ruských a běloruských reprezentantů na mezinárodní sportovní akce. Na to, že valné shromáždění OSN opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, Svoboda reagoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

„Jako by ministryně neměla elementární lidské pochopení, že někdo může mít i jiný názor. Jsem přesvědčený, že takové chování, jaké předvedla, přispívá k radikalizaci společnosti. Jsou lidé, kteří její chování ocení, pro další bude nepřijatelné,“ uvažoval. Připomněl, že se nejedná o první případ, kdy Černochová „neudržela nervy na uzdě“.

 „Neslavnější výrok přišel u reakce dopadu rakety na polské území. Ukázalo se, že střela byla ukrajinská, nikoliv ruská. A ona pomalu vyhlašovala Rusku válku,“ dodal. Komárek situaci vidí podobně, přesto se ministryně částečně zastával. „Svoboda, byť se omlouval, tak se neodřekl od svého výroku, že Rusko není agresorem. To je výrok v rozporu s fakty a musel Černochovou naštvat. Souhlasím ale, že člověk má právo se svobodně vyjádřit,“ sdělil.

Zdůraznil, že svoboda slova „je nade vším“. „I kdyby říkal to, co je věcně špatně, a i když je člen ozbrojené skupiny – byť naoko – má právo se svobodně vyjádřit. Ministryně by ho neměla trestat a hledat způsoby, jak ho sejmout,“ pokračoval a doplnil, že Černochová jednala podle svého přesvědčení.

„Může odsoudit jeho slova, ale vyhrožovat trestem, to může mít opačný efekt. Mám pocit, že jednala bez rozmyslu, má jednat s rozvahou,“ dodal následně Balšínek.

X X X

Na ovlivnění dotací jsem byl malý pán, řekl v závěrečné řeči Pelta

Na ovlivnění dotačního řízení jsem byl malý pán, řekl v dnešní závěrečné řeči u soudu bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. Ke kauze zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství dodal, že někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) u něj jako člověk navždy prohrála.

Valachová má v procesu postavení svědkyně. Proti její výpovědi se dnes vymezili i ostatní obžalovaní včetně šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty a bývalé náměstkyně pro sport Simony Kratochvílové. Rozsudek vyhlásí pražský městský soud 27. dubna.

Peltova závěrečná řeč byla nezvykle krátká – trvala necelé čtyři minuty, fotbalový činovník ji přečetl z papíru a tentokrát se zdržel jakýchkoliv bonmotů či vtipů. „Cítím se stále nevinný, nejsem si vědomý, že bych udělal něco protiprávního,“ řekl. Připomněl, že vyšetřování trvá od roku 2017. „Soudní proces se nevede jen v soudní síni – odehrává se i v médiích, kde moje osoba samozřejmě přitahuje senzace,“ podotkl.

„Nikdy jsem nejednal tak, abych někoho poškodil nebo neoprávněně zvýhodnil.(…) Nikdy jsem nikomu nenabídl ani neposkytl úplatek,“ zdůraznil. „Pokud by ministerstvo školství nechtělo znát můj názor, přece by se na něj neptalo,“ poznamenal muž, pro nějž státní zástupce žádá devět let vězení, peněžitý trest 25 milionů korun a pětiletý zákaz činnosti.

V prvním kole hlavního líčení soud v roce 2021 Peltu a Kratochvílovou uznal vinnými z části žalovaných skutků a uložil jim šest, respektive 6,5 roku vězení. Odvolací soud ale následně tento verdikt, který ostatní obžalované v kauze osvobodil, zrušil a věc vrátil k dalšímu dokazování. „Rozhodnutí vrchního soudu nám v řadě věcí dalo za pravdu a upozornilo na některé nedostatky obžaloby. Veškeré doplněné dokazování pak vyznělo v náš prospěch,“ míní Pelta. Konstrukce státního zástupce, že mohl ovlivňovat ministerské dotace, je podle něj nesmyslná.

Další obžalovaní a jejich advokáti se k práci státního zástupce vyjadřovali ostřeji. Například Kratochvílová řekla, že obžaloba je plná nepravd, domněnek bez předložených důkazů a odposlechů bez konkrétního vyústění. Exministryně Valachová podle ní přímo lhala – ve druhém kole procesu ještě víc než v prvním.

Přátelství s Peltou nic neznamená, hájí se Kratochvílová

„Devítihodinová výpověď paní Valachové byla plná záměrných lží, její cíl byl poškodit mě a přenést negativní světlo na moji osobu,“ prohlásila Kratochvílová o své někdejší nadřízené. Trvá na tom, že nic neovlivňovala. „To, že jsem se bavila s panem Peltou, s tím nesouviselo. Často jsem říkala nadnesené věci, které nebyly pravda,“ dodala k odposlechům pořízeným policií. „Je velmi těžké pracovat s účelovými nepravdami a s manipulací s důkazy a bojovat proti systému, jehož součástí ministerstvo školství bylo a je,“ uzavřela.

Valachová o obžalovaných dříve řekla, že úmyslně nedodržovali, obcházeli a porušovali pravidla, která byla jasně a transparentně nastavená. Odmítla, že by pokyny k ovlivnění dotací vycházely od ní. Popřela také, že by Kratochvílové přidělila Peltu a Janstu jako kontaktní osoby.

Obžaloba tvrdí, že Peltova tehdejší milenka Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výběr dotací ve prospěch Peltovy Fotbalové asociace ČR (FAČR) a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Z manipulace s dotacemi jsou obžalovány i obě zmíněné organizace, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč. Pelta s Kratochvílovou navíc podle státního zástupce společně ovlivnili přidělení peněz konkrétním žadatelům v programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů.

Ministryně Valachová kvůli aféře rezignovala. Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve FAČR vzdal z vazby. Po zatčení Kratochvílové v květnu 2017 ministerstvo vyplácení dotací pozastavilo, příslušné dotační programy zrušilo a následně je vyhlásilo znovu. Proto také stíhané trestné činy – zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky – zůstaly ve stadiu pokusu. Ministerstvo se nicméně po obžalovaných domáhá náhrady škody 1,116 miliardy korun. Peltův advokát to dnes označil za nepochopitelné a skandální. Poukázal na to, že i obžaloba zmiňuje částku v celkové výši 469 milionů Kč.

X X X

 Írán vyhrál soud v Haagu. Některé sankce z USA porušují mezinárodní právo

Některé americké sankce proti Íránu podle Mezinárodní soudního dvora (ICJ) porušují mezinárodní právo a Teherán má nárok na odškodnění. Washington prý zmrazením íránských aktiv porušil bilaterální dohodu o přátelství a ekonomických vztazích z roku 1955. Pro Írán je to však jen částečná výhra. Aktiva jeho centrální banky za 1,75 miliardy dolarů (37,8 miliardy korun) zůstávají zmrazená.

 Rozhodnutí soudci ICJ ve čtvrtek vydali po hlasování, ve kterém pro něj zvedlo ruku deset soudců, proti bylo pět. Spojené státy z dotyčné smlouvy o přátelství odstoupily v roce 2018. Soud v Haagu nicméně ve čtvrtek uvedl, že dohoda byla stále v platnosti, když administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa sankce v srpnu 2018 zavedla.

Na zmrazené finance íránské centrální banky ICJ svou jurisdikcí nedosáhne, jelikož banka není komerční institucí, a tudíž není chráněna smlouvou o přátelství a ekonomických vztazích. Írán ohledně sankcí podal stížnost k ICJ v roce 2016.

Zmrazených 1,75 miliardy dolarů nařídil americký nejvyšší soud vyplatit pozůstalým po obětech teroristických útoků, konkrétně například po bombovém útoku v Libanonu z roku 1983 a dalším útokům patrně spojeným s Teheránem. Peníze jsou prozatím i s úroky na účtu v americké Citibank v New Yorku, uvedla agentura AP.

Právní poradce amerického ministerstva zahraničí Rich Visek má poslední rozhodnutí za „významné vítězství“ pro Spojené státy. „Soudci odmítli valnou většinu íránských argumentů,“ napsal Visek v prohlášení pro agenturu AP. Rozhodnutí však uvítalo i íránské ministerstvo zahraničí, podle kterého soud potvrdil, že íránská pozice je oprávněná a americké jednání bylo nesprávné.

Mezinárodní soudní dvůr sídlí v haagském Paláci míru v Nizozemsku a je jedním z šesti hlavních orgánů OSN. Jeho hlavním úkolem je řešit spory mezi státy a podávat posudky o právních otázkách na žádost oprávněných orgánů. Soud se zabývá například četnými územními spory, v posledních letech rovněž otázkami genocidy.

Rozhodnutí ICJ jsou právně závazná, soud však nemá žádný nástroj, jak je vymáhat. USA i Írán patří do skupiny zemí, které jeho rozhodnutí v minulosti nebraly v potaz, připomíná AP.

X X X

POLITICI  RAKOUSKA  PŘED  ŘEČNĚNÍM  ZELENSKÉHO  ODEŠLI

MÍSTO  ŘCNĚNÍ  UKONČIT  BOJE,  NEZABÍJET  LIDI  A  NIČIT  UKRAJINU

Rakouští populisté při projevu Zelenského odešli. Ctíme neutralitu, tvrdí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek prostřednictvím videokonference promluvil v rakouském parlamentu a poděkoval Vídni za pomoc, kterou poskytuje Ukrajině i uprchlíkům před válkou. Poslanci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) při Zelenského projevu protestně opustili sál, protože „ctí rakouskou neutralitu“.

Předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka na úvod zasedání řekl, že Rakušané považují politickou, finanční a humanitární podporu Ukrajině za významnou věc a že Vídeň už poskytla pomoc ve výši 129 milionů eur (asi tři miliardy korun) a přijala skoro 100 000 ukrajinských uprchlíků.

Zbraně ukrajinské armádě Rakousko nedodává s poukazem na svou neutralitu. „Oficiálně je Rakousko vojensky neutrální, politicky ale nikoli,“ řekl Sobotka.

Rakouskou neutralitu ve své řeči zmínil i Zelenskyj, který zdůraznil, že je potřeba „nezůstat neutrální tváří v tvář zlu“. „Jde o to, aby člověk vždycky zůstal člověkem,“ řekl. „Když se na vás obracíme s prosbou o podporu, tak žádáme o to, abyste pomohli chránit lidské životy,“ dodal.

Rakousko svou vojenskou neutralitu deklarovalo v roce 1955. Jednalo se o podmínku Moskvy pro znovuobnovení rakouské suverenity po druhé světové válce v témže roce. Neutralita je přímo zakotvena v rakouské ústavě a je součástí poválečné identity země.

Rakousko je jednou z posledních evropských zemí, kde Zelenskyj vystoupil s projevem v parlamentu, napsala agentura APA. Poslanci z protiimigrační strany FPÖ už předem ohlásili, že budou proti vystoupení Zelenského protestovat. Při Sobotkově projevu se nepřidali k potlesku, a když začal mluvit Zelenskyj, opustili sál. Na místech přitom nechali plakátky s hesly „místo pro mír“ a „místo pro neutralitu“.

„Je smutné, že FPÖ je jedinou stranou v parlamentu, která bere naši trvalou neutralitu vážně, a tím podporuje mír,“ uvedl tento týden v prohlášení šéf svobodných Herbert Kickl.

X X X

DO  ÚS  BAXU,  ZEMANOVOU,  VÁVRU

Soudcovská unie posílá na Ústavní soud Baxu, Zemanovou a Vávru

 a Soudcovské unie (SU) dnes na svém jednání rozhodla, že prezidentovi republiky navrhne jako kandidáty na ústavní soudce Josefa Baxu, Danielu Zemanovou a Libora Vávru. České justici to sdělil prezident SU Libor Vávra.

Soudcovská unie už má jasno o svých favoritech na nové ústavní soudce. Na dnešním zasedání její republikové rady získali nominace tři členové SU: Josef Baxa, bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS), bývalá soudkyně NSS a čestná prezidentka SU Daniela Zemanová a bývalý dlouholetý soudní funkcionář a dvojnásobný prezident SU Libor Vávra.

Nominace Baxy a Zemanové se očekávala. Pokud by je prezident Pavel navrhnul a Senát schválil, správní justice by získala ve čtvrtém Ústavním soudu (ÚS) hned na počátku výrazné zastoupení. V tom třetím byla reprezentována třemi soudci NSS: místopředsedkyně ÚS Miladou Tomkovou, Kateřinou Šimáčkovou (odešla na Evropský soud pro lidská práva) a Vojtěchem Šimíčkem.

Za Městský soud v Praze (MS) již byla nominována místopředsedkyně tohoto soudu Veronika Křesťanová.

A jasno mají mít i oba vrchní soudy, odkud podle informací České justice poputuje na Pražský hrad jméno soudce Roberta Fremra. Jméno místopředsedy Vrchního soudu v Praze Fremra zaznívá podle informací České justice i při debatách na jiných, Pražským hradem oslovených soudech, a to i v souvislosti s tím, že by mohl být vhodným novým předsedou ÚS.

Bez ohledu na nominační návrhy oslovených institucí již ovšem paralelně probíhal výběr první trojice kandidátů, což dnes při návštěvě v Senátu potvrdil prezident republiky Petr Pavel. Ten oznámil, že již má vybrané první tři jména lidí, kteří by v květnu mohli nahradit ústavní soudce, kterým končí mandát, tedy Miladu Tomkovou, Jana Filipa a Jaroslava Fenyka. Spekuluje se, že v této trojici má být Baxa se Zemanovou. Oba také již měli absolvovat „pohovor“ u Jana Kysely, respektive před tzv. konzultačním panelem. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Městský soud v Praze nominoval na ústavní soudkyni Křesťanovou, Vrchní soud Fremra

 Městský soud v Praze (MS) navrhl prezidentovi republiky jako kandidátku na ústavní soudkyni místopředsedkyni tohoto soudu Veroniku Křesťanovou. České justici to sdělila předsedkyně MS v Praze Jaroslava Pokorná. Vrchní soud v Praze pak nominoval Roberta Fremra. Prezident Petr Pavel dnes představil svůj způsob výběru soudců některým senátorům.

Soud s největším soudcovským sborem v zemi, MS v Praze, již vybral svoji favoritku pro Ústavní soud (ÚS). Je jí místopředsedkyně MS Veronika Křesťanová. „Nominace si velice vážím. Za svou vizitku považuji svou práci,“ reagovala na dotazy České justice soudkyně.

„Na základě rozhodnutí porady vedení našeho soudu a po projednání se soudcovskou radou byla navržena soudkyně tohoto soudu JUDr. Veronika Křesťanová, Dr., a to pro své výjimečné odborné a vysoké osobnostní kvality. Doktorka Křesťanová spojuje osmnáctileté zkušenosti z advokacie, čtyřiadvacetileté zkušenosti z akademické sféry, přičemž soudkyní je posledních třináct let.  Jsem tohoto názoru, že tato její trojí jedinečná a zároveň dlouholetá zkušenost z několika profesí může být pro práci Ústavního soudu velkým přínosem,“ uvedla pro Českou justici předsedkyně MS v Praze Jaroslava Pokorná.

Veronika Křesťanová se specializuje na autorské právo. Je držitelku ocenění Právník roku za rok 2014 v oboru duševního vlastnictví. Po absolvování Právnické fakulty v Praze v roce 1992 působila až do roku 2010 v advokacii. Soudkyní MS v Praze se stala v roce 2010.

Vrchní soud v Praze pak nominoval místopředsedu Roberta Fremra. „Vedení Vrchního soudu v Praze vyzdvihlo v nominačním dopisu JUDr. Roberta Fremra jako respektovaného odborníka na trestní a mezinárodní právo, zejména na oblast válečných zločinů a zločinů proti lidskosti a zdůraznilo, že požívá vysokého odborného i osobního respektu nejen u svých kolegů u Vrchního soudu v Praze, ale je vnímán současně jako výrazná a příkladná osobnost celé naší justiční soustavy,“ informovala Českou justici o obsahu nominačního dopisu mluvčí Kateřina Kolářová.

Prezident republiky Petr Pavel oslovil skrze svoji kancléřku Janu Vohralíkovou desítky institucí, včetně krajských, vyšších a nejvyšších soudů, aby mu navrhly možné kandidáty na ústavní soudce. Ty následně posoudí panel v čele s právníkem Janem Kyselou. Kyselův panel chce sestavit seznam kandidátů pro obměnu Ústavního soudu minimálně do roku 2025, kdy se obmění 13 ústavních soudců. Proces výběru již běží, před panelem měli již vystoupit bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa či čestná prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Panel má také vlastní seznam kandidátů, který čítá podle veřejných vyjádření Kysely 35 jmen.

Způsob výběru kandidátů se v kuloárech setkává i s kritickými ohlasy. Prezident Petr Pavel zahájil dnes ráno návštěvu Senátu, na jehož schůzi promluví. Horní komoru navštívil jako první ústavní instituci, a to tři týdny po nástupu do funkce. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

 Ne zavírací hodině. Prostitutky v Amsterdamu se brání vyhnání z centra

V Amsterdamu ve čtvrtek demonstrovaly sexuální pracovnice proti úmyslu radnice odsunout podniky, které nabízejí jejich služby, z centra nizozemské metropole. Radnice tak chce zamezit zločinu, hluku a obtěžování.

Několik desítek prostitutek se sešlo ve slavné čtvrti známé svými neony osvětlenými výlohami, za nimiž se vystavují sexuální pracovnice, aby přilákaly zákazníky. Ženy s maskami, které jim měly zajistit anonymitu, a s transparenty s texty jako „Zachraňte čtvrť červených luceren“ nebo „Ne časnějším zavíracím hodinám“ šly v průvodu k radnici, kde se konala debata na toto téma se starostkou Femke Halsemaovou.

Magistrát nevěstince hodlá uzavřít a přesunout legální prostituci z oblasti v centru města kvůli kriminalitě a hlučnému chování návštěvníků a turistů. „Opravdu nesouhlasíme s řešeními, která navrhují a zavádějí, dokonce ani nevyjednávají,“ řekla AFP sexuální pracovnice Sabrina Sánchezová.

Město chce také vytvořit erotické centrum se 100 místy pro poskytování sexuálních služeb, i s prostory pro pracovní přestávky a přijímání klientů.

msterdam v úterý oznámil zahájení kampaně, která má odradit turisty od toho, aby do města jezdili jenom na večírky, konzumovat alkohol nebo drogy a navštěvovat čtvrť neřesti. Město také ohlásilo zákaz kouření marihuany v ulicích čtvrti.

X X X

 1,6 milionu stačí. Soud nepřiznal Parkanové další odškodnění za stíhání v kauze CASA

 Obvodní soud pro Prahu 2 dnes nepřiznal bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) další odškodnění za nezákonné dlouholeté trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA, které skončilo osvobozujícím rozsudkem. Ministerstvo se ženě již omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu korun. Podle soudkyně Šárky Henzlové byla částka dostačující. Bývalá politička žádala dalších zhruba 8,5 milionu. Právní zástupce Parkanové Lukáš Blahuš po skončení jednání novinářům řekl, že se o případném odvolání musí nejprve domluvit s klientkou.

„Žaloba je, co do základu, důvodná,“ uvedla soudkyně. Uznala, že devítileté trestní stíhání bylo opravdu nepřiměřeně dlouhé. Ministerstvo za to ženě přiznalo zhruba 124.000 korun, což je podle ní správně. Úřad vyplatil i náklady na obhajobu. Parkanová ale požadovala nejvyšší část peněz za zdravotní a psychické problémy, které jí celá kauza způsobila. Za to již dostala asi 1,5 milionu. „Co se týče nemajetkové újmy, tady se soud zcela ztotožnil s částkou, která již byla vyplacena, která skutečně nemá u tohoto soudu obdoby,“ prohlásila Henzlová.

„Já si v obecné rovině myslím, že náhrada škody v těchto případech v České republice je skutečně na poměrně nízké úrovni. Ale to je otázka individuálních rozhodnutí soudů a judikatury,“ uvedl Blahuš. Další postup bude s Parkanovou řešit, až dostanou písemné odůvodnění verdiktu.

Nákup čtyř transportních letounů zhruba za 3,5 miliardy korun schválila vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Parkanovou a šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka následně policie obvinila ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 819 milionů korun. Obžaloba jim vytýkala to, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek, a že stroje proto byly předražené.

Parkanová čelila stíhání od roku 2012, rezignovala tehdy na funkci místopředsedkyni Sněmovny. Soudy ji definitivně osvobodily v říjnu 2021. Podle pravomocného rozsudku nevznikla státu žádná škoda a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem. Soudci označili za nesmysl i tvrzení obžaloby, že Parkanová se chtěla zavděčit Topolánkovi, aby ji nevyhodil z vlády.

X X X

Fakultní senát VŠE se zastal děkana Ševčíka. Důvody k odvolání nejsou dostatečné, míní

Fakultní senát Národohospodářské fakulty (AS NF) VŠE se zastal svého děkana Miroslava Ševčíka. Rektor univerzity Petr Dvořák ho chce pro nevhodné chování na veřejnosti odvolat. Podle fakultního senátu však nejsou důvody k odvolání dostatečné. Senát tak nechává na rektorovi univerzity, zda využije své pravomoci a Ševčíka odvolá, píší Seznam Zprávy.

 Web zveřejnil usnesení fakultního senátu, pro které per rollam hlasovalo šest členů, dva byli proti a jeden se zdržel. Členové senátu konstatovali, že mediální interpretace událostí, které se staly po skončení protivládní demonstrace 11. března na Václavském náměstí, nepřispívají k udržení dobrého jména VŠE. Děkanovo chování ale považují za lidsky správné a pochopitelné. Několik stovek lidí se tehdy pokusilo vniknout do budovy Národního muzea a strhnout z ní ukrajinskou vlajku. Ševčík, který se do incidentu zapojil, však tvrdí, že jen pomáhal zraněnému.

„Akademický senát naší Národohospodářské fakulty je podle jeho (Dvořákova) přání a jeho návrhu svolán na 5. dubna,“ řekl Ševčík. „Pokud nebude stačit vyjádření, které pan rektor dostal, tak se (AS NF) sejde a bude rozhodovat,“ dodal.

Rektor v pondělí 13. března děkana fakulty kvůli jeho vystupování na protivládních demonstracích vyzval k rezignaci. Ševčík tehdy uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod. Následně po jednání vedení VŠE rektor oznámil, že pokud Ševčík sám nerezignuje, za nejvhodnější řešení považuje, aby ho odvolal akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE.

Pokud by fakultní senát Ševčíka neodvolal, chce rektor využít své pravomoci navrhnout odvolání. K tomu by však potřeboval souhlas akademického senátu celé vysoké školy.

„Z toho lze dovozovat, že pro rektora je již předem akceptovatelné pouze takové stanovisko, které bude odpovídat jeho záměru, tzn. odvolání děkana, a tedy podstata, smysl a účel jakékoliv akademické diskuse je rektorem fakticky předem vyloučen. AS NF za této situace tudíž nemá možnost bránit rektorovi v realizaci jeho předem zamýšleného exekutivního záměru. Nesouhlasí s ním však,“ píše se v usnesení.

Senát také uvádí, že důvody uvedené rektorem nepovažuje za dostatečné pro odvolání děkana. „AS NF tak rektorovi VŠE otevírá možnost, aby svoji pravomoc odvolat děkana z vlastního podnětu využil a předložil na nejbližším zasedání AS VŠE návrh na jeho odvolání,“ dodali členové senátu fakulty.

Tiskový tajemník fakulty Daniel Váňa ve středu sdělil, že zasedání fakultního senátu, na kterém by se mělo jednat o odvolání děkana Ševčíka, zasedne ve středu 5. dubna. Mluvčí VŠE Věra Koukalová už dříve uvedla, že zasedání celouniverzitního akademického senátu bude svoláno až v závislosti na výsledku jednání senátu národohospodářské fakulty.

Kvůli nespokojenosti se Ševčíkovým vystupováním na veřejnosti chtějí odchod nynějšího děkana z funkce také někteří studenti a absolventi VŠE. Naopak ho v otevřeném dopise rektorovi nazvaném „Nechte učit Ševčíka“ podpořili někteří politici, publicisté, podnikatelé či právníci, mezi nimi poslanci SPD Jaroslav Bašta a Jiří Kobza, ústavní právník Zdeněk Koudelka a šéfka Trikolory Zuzana Majerová. Na podporu Ševčíkova setrvání ve funkci děkana vznikla také petice.

X X X

Kreml kvůli raketovým testům oprášil dohodu s USA z dob studené války

Moskva bude i nadále informovat Spojené státy o svých raketových testech, ačkoliv minulý měsíc pozastavila účast na poslední zbývající dohodě o kontrole jaderných zbraní. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov s tím, že se Rusko vrací k dohodě z časů Sovětského svazu.

 Výrok je v rozporu s Rjabkovovým středečním prohlášením, v němž uvedl, že Moskva ukončuje veškerou výměnu informací o svých jaderných zbraních s Washingtonem, která vyplývá ze smlouvy Nový START z roku 2011.

Nyní však Rjabkov sdělil, že Rusko hodlá dodržet svůj slib z minulého měsíce a bude USA o svých raketových testech nadále informovat. Podle agentury AP podotkl, že Moskva tak dodrží dohodu uzavřenou mezi Sovětským svazem a USA v roce 1988. Už však nedodal, zda tato dohoda obsáhne všechny raketové testy, které by Rusové museli hlásit v rámci Nového STARTu.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci února podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START. Ta omezuje počet jaderných zbraní a stanovuje pravidla pro vzájemnou kontrolu. Rusko prý nemůže dovolit Američanům inspekce na svých jaderných zařízeních v době, kdy se svými spojenci v NATO otevřeně deklarují jako svůj cíl ruskou porážku na Ukrajině.

Moskva tehdy zdůraznila, že od smlouvy neodstupuje úplně a bude se i nadále řídit smlouvou stanoveným omezením počtu jaderných zbraní. Kromě zprávy o stavu jaderných sil dané země vydávané každého půl roku smlouva nařizuje i upozorňování na zkušební starty a umístění jaderných zbraní.

Americký deník The Wall Street Journal v úterý s odvoláním na vysoce postaveného představitele Bílého domu napsal, že Spojené státy kvůli pozastavení dohody nebudou s Ruskem nadále sdílet data o svých strategických jaderných zbraních.

Nejmenovaný americký činitel podle agentury Reuters minulý měsíc poznamenal, že Moskva pozastavením účasti na smlouvě ukazuje, že „Rusko není odpovědná jaderná mocnost“. Rusové také ve středu oznámili, že začali cvičení se svými mezikontinentální balistickými raketami Yars a několika tisíci vojáky.

X X X

Trump bude obviněn v souvislosti s penězi pro pornoherečku Stormy Daniels

Velká porota v New Yorku hlasovala pro obvinění exprezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s penězi pro pornoherečku Stormy Daniels. Trump se tak stane prvním americkým exprezidentem, který kdy byl obžalován.

V případu jde o platbu 130 000 dolarů (2,9 milionu Kč) Stormy Daniels v posledních dnech prezidentské kampaně v roce 2016. Pornoherečka peníze dostala od někdejšího Trumpova právníka Michaela Cohena, kterému je pak Trump už v době, kdy byl prezidentem, uhradil osobními šeky.

Daniels tvrdila, že šlo o úplatek za mlčenlivost o jejím románku s Trumpem, což exprezident popírá. Jeho dřívější právník Cohen v roce 2018 přiznal vinu vztahující se k platbě a byl odsouzen ke tříletém trestu vězení. Pokud bude Trump obžalován, očekává se, že se tak stane kvůli falšování obchodních záznamů. Platbu Cohenovi totiž nevykázal, jak měl, čímž mohl porušit pravidla financování volebních kampaní.

Republikánský exprezident odmítá, že by s pornohvězdou měl milostný poměr a hovoří o honu na čarodějnice. Státního zástupce Bragga, který je demokrat a černoch, označil za politicky motivovaného rasistu.

X X X

Ukrajincům hrozí propadák u přijímaček. Kvůli úlevám se dost nenaučili

Důraz na navazování přátelství, oproti tomu výuka příliš snadná a s malými nároky. Vědci upozorňují, že děti ukrajinských uprchlíků mohou pohořet při přijímacích zkouškách na střední. O školu s maturitou usiluje asi dva a půl tisíce Ukrajinců.

Už za dva týdny bude více než sto tisíc dětí sedět v neznámých školních lavicích a skládat přijímací zkoušku na střední školu. Asi dva a půl tisíce ukrajinských teenagerů však možná bude nervóznějších než jejich spolužáci. Rok se vzdělávali v českých školách a jak ukázala hloubková studie vědců z Národního institutu SYRI, kterou má redakce iDnes.cz k dispozici, na znalosti a dovednosti se u nich příliš nehledělo.

„Základní školy se ukrajinským žáků snažily zajistit zejména psychologický a sociální komfort. Učitelé vyjadřovali nejistotu, jak vysoké akademické nároky na ukrajinské žáky klást, jakým způsobem je zapojovat do výuky, do jaké míry jim upravovat kurikulum a jak přistupovat k jejich hodnocení. Přijímací zkoušky na střední školy jsou vedením škol, učiteli a rodiči vnímány jako kritický bod pro další vzdělávání ukrajinských žáků,“ shrnují výzkumníci v závěru studie.

O tom, že se učitelé bojí, jak se ukrajinští teenageři uplatní v dalším vzdělávání, svědčí útržky rozhovorů, které vědci v anonymizované podobě zveřejnili.

„Jak se dostanou na střední školy, to se nedostanou vůbec nebo naopak třeba, že budou mít určité třídy kapacity, které musí zaplnit Ukrajinci? A tím pádem, to řeknu blbě, že se nedostanou naše děcka, které splní to zadání? To mi přijde jako nedořešená otázka, která by se možná měla řešit, protože to je docela dost velká starost. Co s těmi dětmi bude, když ukončí základní vzdělání?“ ptá se jedna z kantorek.

Nejde přitom o to, že by mladým Ukrajincům zabránila v postupu na střední školu podoba přijímacích zkoušek. Ministerstvo školství (MŠMT) už v říjnu mimořádným opatřením nastavilo pro azylanty speciální pravidla. Například nebudou muset skládat zkoušku z češtiny. Že česky umí, si škola ověří rozhovorem. Na přijímací zkoušky z matematiky budou mít zase o čtvrtinu delší čas, pokud nedostanou zadání ve svém mateřském jazyce.

Hloubkový výzkum, který vědci SYRI prováděli v šesti základních školách, nezahrnuje jen postoje pedagogů, ale i rodičů a samotných dětí. Shodně upozorňují na to, že objem získaných vědomostí je jiný než doma na Ukrajině. Ač z logických důvodů a zejména kvůli jazykové bariéře. „Dcera přinesla v září vysvědčení, jenomže na něm byly samé jedničky. Ale já těm jedničkám moc nevěřím, protože tehdy ještě všemu nerozuměla, učila se jeden měsíc. (…) Samozřejmě, že je to příjemné, ale přála bych si spravedlivé známky,“ cituje studie z rozhovoru s jednou z matek.

Podle jednoho z autorů výzkumu Petra Hlaďa je nutné, aby školy kromě adaptace sociální, tedy začleňování dětí do kolektivu a navazování přátelství, plně nabízely a zaměřovaly se také na adaptaci akademickou. Jinými slovy, aby děti v učivu a znalostech nezaostávaly.

„Řada z ukrajinských žáků vnímá českou školu jako snadnou. To ale mimo jiné souvisí s menšími výukovými nároky pedagogů, k čemuž školy přistoupily ve snaze podpořit sociální adaptaci a well-being (začlenění mezi spolužáky a pohodu, pozn. red.) ukrajinských žáků. Školy netlačí tolik na výkon ukrajinských žáků, zároveň ale akceptují jejich možný neúspěch při přijímacím řízení na střední školy,“ uvedl výzkumník SYRI Petr Hlaďo.

Právě příprava ukrajinských žáků ve vyšších ročnících základních škol na přijímací zkoušky na střední školy by měla být jedním z cílů dalšího snažení českých pedagogů. „Tento horizont učitelé vnímají jako kritický a v rámci našeho výzkumu vyjadřovali obavy, že tento posun ukrajinští žáci nemusí zvládnout,“ uvedla Klára Šeďová, která v SYRI vede výzkumnou skupiny zaměřenou právě na vzdělávání.

Podle Cermatu, který připravuje jednotné přijímací zkoušky, je od Ukrajinců podáno 4 726 přihlášek na střední školy s maturitou. Z toho 897 přihlášek na gymnázia. Protože se žáci devátých tříd mohou hlásit jen na dvě školy, předpokládá se, že o navazující středoškolské studium usiluje zhruba dva a půl tisíce žáků z Ukrajiny.

Podle údajů MŠMT je na druhém stupni základních škol v tomto školním roce necelých 17 tisíc ukrajinských azylantů. Počty ukrajinských deváťáků ministerstvo nezveřejňuje.

Data výzkumníci sbírali od podzimu loňského roku do konce února 2023 a měl podobu hloubkových případových studií na vzorku škol s vysokými počty ukrajinských uprchlíků. Jeho součástí byly rozhovory s řediteli, učiteli, žáky a jejich rodiči, stejně jako pozorování ve výuce. Studii a především doporučení z ní plynoucí teď vědci zašlou ministerstvu.

Jedním z nich bude, aby Ukrajinci ve třídě nepředstavovali více než pětinu žáků. Ve studii se totiž ukázalo, že přestože se děti i školy snaží, dochází ke „skupinkování“ a vylučování Ukrajinců z kolektivu tam, kde jich je více. Na to ostatně upozorňovaly i děti, s nimiž vedli výzkumníci hloubkové rozhovory. „Vždycky to je tak, že Češi spolu, že to je jedna skupinka, a my (ukrajinští žáci) děláme jiné úkoly nebo něco lehčího,“ popisuje oba nejvážnější pozorované problémy jedna ze studentek. Jiná z žákyň podotkla, že by chtěla „být brána vážně jako spolužák.“

X X X

Kriminalita v Německu prudce vzrostla, policii trápí sexuální násilí na dětech

 Policie v Německu zaznamenala v loňském roce přes 5,6 milionu trestných činů, což je meziročně o 11,5 procenta více. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová, která společně s šéfem Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holgerem Münchem představila kriminální statistiku za rok 2022. K výraznému nárůstu uvedla, že k němu přispělo mimo jiné zrušení protipandemických opatření. Zároveň ostře odsoudila sexuální násilí na dětech a rostoucí počet útoků na policisty.

„Nárůst kriminality je citelný. My ale vidíme, ve kterých oblastech musíme jednat. Přesto nadále platí, že Německo je silným právním státem a bezpečnou zemí,“ řekla Faeserová. Poznamenala, že ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 činí nárůst kriminality 3,5 procenta. „Ještě před deseti lety byla kriminality s šesti miliony trestnými činy vyšší. Nechci nic přikrášlovat, ale pro srovnání je to důležité,“ uvedla.

Zatímco v pandemickém roce 2021 zaznamenalo Německo 5,04 milionu trestných činů, což bylo nejméně od znovusjednocení země v roce 1990, loni jich bylo 5,63 milionu. „Nárůst kriminality po uvolnění karanténních omezení není překvapující. Ve všedním životě, kdy jsou obchody opět otevřené a kdy nejsou omezení, je více příležitostí ke zločinům,“ vysvětlila.

Z kriminálních činů vidí jako nejvíce problematické tři oblasti, kterými jsou sexuální násilí na dětech, násilí vůči ženám a útoky na policisty. „Sexuální násilí na dětech mi dělá obzvláště starosti. Čísla rok od roku rostou, nyní je to plus osm procent. Tento vývoj musíme zastavit,“ řekla. „Děti jsou tou nejzranitelnější částí naší společnosti, takže to je pro mě priorita,“ ujistila.

Faeserová poznamenala, že nárůst počtu případů souvisí s tím, že temné kouty, ve kterých sexuální násilníci působí, se zmenšují. „Sexuální násilí na dětech ale nezná hranice, úspěšní můžeme být jen díky mezinárodní spolupráci,“ řekla.

Faeserová se ostře ohradila i proti útokům na policisty, které byly zaznamenány mimo jiné během silvestrovských oslav v Berlíně, kdy policie byla terčem cílených útoků. „V loňském roce bylo napadeno 34.218 policistů a policistek, což bylo o 7580 více než o rok dříve. To je pro mě neúnosné,“ řekla.

Ministryně zdůraznila, že policisté denně nasazují životy za bezpečnost obyvatel Německa, proto musí spoléhat na to, že je naopak ochrání stát. „Musíme aktivovat tichou většinu, aby se proti tomuto násilí postavila,“ řekla Faeserová.

X X X

V  PRAZE  SOUBOJ  BASKETBALISTŮ  PRAHY  A  HRADCE  KRÁLOVÉ

Hradec na Folimance „all in“, 10. kolo A2 Kooperativa NBL 2022/23, 1.4.23, 17:30 hod.  USK Praha – Královští sokoli

V sobotu nás čeká soupeř, které doslova hraje o bytí a nebytí v nadcházejícím ročníku Kooperativa NBL. Hradec je na posledním místě a od předposledního Olomoucka ho dělí dvě výhry, ale také horší vzájemná bilance. Do konce nadstavbové části zbývá odehrát poslední tři kola. Pokud se sokoli chtějí vyhnout baráži, musí vyhrát všechna tři zbylá utkání a začít s tím v sobotu na Folimance. Motivace soupeře je tedy velká a
musí riskovat. Pokud na Folimance neuspějí je po všem a můžou se soustředit už jen na barážové klání.

Domácí jsou na opačném pólu problémů. Mají jistou účast v předkole play-off a ve středu v Olomouci získali dvanáctou výhru v řadě, tedy pokořili letošní rekord ligy, který s jedenácti výhrami drželo Ústí nad Labem. Trápí je ale četná marodka, když už o utkání v Olomouci přišli Böhm, Švec, Vlk, i Cortesao. To zrychlilo rotaci trenéra Tabelliniho a bude záležet, kdo z jmenovaných se vrátí zpět do hry do sobotního utkání. I tak je USK Praha stále papírový favorit duelu a bude jen na něm, zda a jak potvrdí roli favorita.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Před pár dny jsme odehráli dobře utkání, přestože jsme se nacházeli v nouzové situaci. I tak jsme byli schopni uspět a jsem na hráče hrdý, protože nám chybělo několik hráčů. Zítra nás čeká něco podobného, protože situace na marodce se od té doby příliš nezměnila. Pokusíme se zopakovat stejné úsilí a přístup, al nebude to lehké. Když se snažíte překonat nepříjemnosti, stojí to hodně emočních sil. To vás potom zanechává emočně prázdné. To je typické a lidské. Pokud jsme před třemi dny se situací poprali a stimulovali sami sebe, teď bude o to těžší, se k tomu vybičovat znovu. Většina běžných týmů se po překonání nepříjemné situace trochu uspokojí. My takoví nechceme být a nesmíme teď zaváhat. Budeme
k tomu potřebovat i podporu domácího prostředí a našich fanoušků.“ Zranění: Böhm, Švec, Vlk, Cortesao. /mš/

X X X

V BRNĚ ODSTARTUJE LETOŠNÍ VRCHAŘSKÁ SEZÓNA

Na Masarykově okruhu v Brně se o víkendu rozjede aktuální sezóna LIQUI MOLY Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu, společně s LIQUI MOLY Maverick Hill Climb Czech a ÖBM Mistrovství Rakouska. Na úvodním podniku se tak představí celkem 201 jezdců a z tohoto důvodu bude letošní VI.GMS PROLOG Automotodrom Brno premiérově dvoudenní.

Masarykův okruh ožil závodními speciály už ve středu 29. března. Prvnímu podniku závodů do vrchu tradičně předchází předsezónní testování a volné jízdy sportovních a závodních automobilů. „Zájem je opět veliký. I přes sněžení a mrazivé počasí testovalo ve středu osmačtyřicet vozů, ve čtvrtek šedesát devět a na pátek je nahlášeno už přes sto jezdců,“ uvádí pořadatel podniku Aleš Gänsdorfer.

Náročné přípravy výrazně zkomplikovalo počasí a silný vítr, který poškodil nainstalované prvky okolo tratě. Všem se tak vrací vzpomínky na loňský velmi chladný ročník GMS PROLOG Automotodrom Brno. I přes brzký jarní termín je do úvodního závodu přihlášen rekordní počet jezdců. LIQUI MOLY Mistrovství ČR čítá 65 přihlášených, celkem 41 účastníků nastoupí do rakouského mistrovství a startovní listina série Maverick Hill Climb Czech zahrnuje 95 jmen. „I když se na poslední chvíli vždy někdo odhlásí, počet účastníků je opravdu veliký. Nicméně jsme to čekali, takže jsme se už předem rozhodli pro dvoudenní formát podniku. V mezinárodním seriálu Maverick Hill Climb Czech padl jeden rekord, a to sice účast zahraničních jezdců. Ve startovní listině je zastoupeno celkem osm evropských zemí,“ doplnil Aleš Gänsdorfer.

Do Brna se chystá i úřadující Mistr České republiky v kategorii II. – Petr Trnka (ACCR CZECH TRNKA RACING TEAM – NORMA M20FC). „Během zimní pauzy jsme museli přestavět náš závodní speciál v návaznosti na nové technické předpisy pro Evropu. Museli jsme přidat váhu a zvednout světlou výšku. Také jsme repasovali mnoho dílů včetně tlumičů a převodovky. Do Brna si tedy jedeme nejen zazávodit, ale hlavně vše vyzkoušet, dostat auto zase do ruky a najít optimální nastavení po úpravě hmotnosti a výšky. Pak musíme vše ještě zkontrolovat, abychom byli připraveni na první evropský podnik ve Francii,“ vysvětlil Petr Trnka.

V kategorii I. (uzavřené vozy), kraloval v loňské sezóně Marek Rybníček a také on začne v Brně s obhajobou mistrovského titulu. (ACCR LIQUI MOLY CZ – KTM X-BOW) „Brno je ideální podnik na rozjezd a odzkoušení auta hned na začátku sezóny. Je super, že se letos pojede jako dvoudenní. Přes zimu jsme na autě hodně pracovali, máme zhruba o padesát koní víc, a to není zdaleka maximum, kterého můžeme dosáhnout. Vylepšili jsme také brzdy, zavěšení i aerokit a jsem zvědavý, jak se všechny úpravy projeví na časech,“ doplnil Marek Rybníček.

VI.GMS PROLOG Automotodrom Brno proběhne v termínu od 31. března do 2. dubna 2023. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.