Demokrati USA chtějí jednání Bidena s Ruskem. Prezident Německa místo cesty na Ukrajinu do Moskvy

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier si zřejmě spletl cestu, protože místo na Ukrajinu, kde mohl přijít o život, se přes hodinu skrýval v bunkru. Rusko totiž upozornilo svět, že na Ukrajině se Zelenským řádí fašisté, a z toho důvodu Rusko začalo chránit občany Ruska a Ukrajiny. A prezident Německa dobře ví, že pohrobci Hitlera nemlčí ani ve velmoci Německa. Chce je Německo odstranit, nebo je nadále podporovat, nechat řádit a bojovat jako za Hitlera?

X X X

BIDEN  JEDNAT   S  RUSKEM,   ABY  NEBYLA  UKRAJINA  NIČENA  A  TISÍCE  ZBYTEČNÝCH   MRTVÝCH

Progresivní demokrati USA chtějí po Bidenovi, aby jednal s Ruskem. 

Třicet demokratů z progresivního křídla strany zveřejnilo dopis zaslaný americkému prezidentovi Joe Bidenovi, v němž ho žádají o hledání diplomatického řešení války na Ukrajině. Podle nich by měly USA s Ruskem zasednout k jednacímu stolu. Dopis byl sepsaný letos v červnu a zveřejněný nyní. Někteří podepsaní však s jeho zněním vzhledem k vývoji války nesouhlasí a proto jeho platnost odvolali.

 „Vzhledem k destrukci způsobené touto válkou na Ukrajině a světě, stejně jako k riziku katastrofické eskalace, věříme, že je v zájmu Ukrajiny, Spojených států a světa vyhnout se dlouhodobému konfliktu,“ napsali liberální demokraté v dopisu zaslaném prezidentovi.

„Z tohoto důvodu vás vyzýváme, abyste spojil vojenskou a ekonomickou podporu, kterou Spojené státy poskytly Ukrajině, s proaktivním diplomatickým tlakem, čímž zdvojnásobíte úsilí o nalezení realistického rámce pro příměří,“ uvedli.

„Neděláme si žádné iluze o obtížích spojených se zapojením Ruska vzhledem k jeho odporné a nezákonné invazi na Ukrajinu,“ stojí dále v dopisu. „Pokud existuje způsob, jak ukončit válku a zároveň zachovat svobodnou a nezávislou Ukrajinu, je odpovědností Ameriky využít všechny diplomatické cesty k podpoře takového řešení, které je přijatelné pro lid Ukrajiny.“

Demokraté nepřekládají žádný konkrétní plán diplomatického řešení, zmiňují možnost zmírnění sankcí uvalených USA vůči Rusku. „Vzhledem ke katastrofálním možnostem jaderné eskalace a chybné kalkulace, které se jen zvyšují, čím déle tato válka pokračuje, souhlasíme s vaším cílem vyhnout se přímému vojenskému konfliktu jako prvořadou národní bezpečnostní prioritou,“ dodávají.

Pramila Jayapalová, šéfka progresivní frakce Demokratické strany, poté uvedla, že dopis se svými stranickými kolegy stahuje. Vysvětlila, že text dopisu vznikl před několika měsíci, ale informace o něm se dostaly na veřejnost bez schválení. Televize CNN na svých internetových stránkách uvádí, že dopis v červnu podepsalo 30 liberálně orientovaných členů Demokratické strany a většina z nich nechtěla, aby informace o něm byly zveřejněny v těchto dnech. Někteří říkají, že nyní by dopis vzhledem k vývoji války nepodepsali.

Podle AP tento dopis mnoho demokratů rozčílil i vzhledem k tomu, že informace o něm vyšly najevo krátce před listopadovými doplňovacími volbami do Kongresu. AP podotýká, že tento incident ukazuje křehký vztah prezidenta Bidena s progresivním křídlem strany a vyvolává otázky ohledně jejich schopnosti spolupracovat nejen v otázkách financování pomoci Ukrajině.

Biden dával opakovaně najevo, že nechce poslat na Ukrajinu americké vojáky ani učinit jiné kroky, které by ruský prezident Vladimir Putin mohl vnímat jako přímé vměšování USA do války. Zároveň ale USA zůstávají největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině.

Nejvyšší američtí činitelé včetně samotného Bidena uvedli, že je na Ukrajincích, aby se rozhodli o tom, zda chtějí s Ruskem jednat. Zároveň dodali, že Kreml nevykazuje žádnou snahu zasednout ke stolu a účastnit se vážné a smysluplné diplomacie.

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v reakci na dopis zopakoval, že konec války na Ukrajině závisí na Ukrajincích i šéfovi Kremlu. „Nebudeme vést rozhovory s ruským vedením bez zastoupení Ukrajinců,“ uvedl. „Všichni bychom si přáli, aby tato válka skončila dnes, a upřímně řečeno, mohla by skončit dnes, kdyby pan Putin udělal správnou věc a stáhl své vojáky,“ dodal.

Kirby demokratům poděkoval za starostlivost. „Pracovali jsme s členy Kongresu během celého tohoto procesu, zvláště když jsme potřebovali další finanční prostředky na podporu ukrajinských obranných potřeb. A bylo to provedeno v plné spolupráci a plné transparentnosti se členy Kongresu. A to je přesně způsob, jakým chce prezident pokračovat dál,“ doplnil.

Kritika z Demokratické strany

Pod žádost se podepsala taková prominentní jména progresivního křídla strany jako je čtveřice demokratických kongresmanek – Alexandria Ocasio-Cortezová, Ilhan Omarová, Ayanna Pressleyová a Rashida Tlaibová. Hlavní iniciátorkou dopisu byla Pramila Jayapalová, předsedkyně Kongresového progresivního výboru.

Pozice liberálních demokratů je minoritní. Mnozí z Demokratické strany se vůči dopisu vyslovili odmítavě. „Příliš brzké jednání s Putinem je morální a strategické nebezpečí. Riskuje to legitimizaci jeho zločinů a předání části Ukrajiny Rusku v dohodě, kterou Putin ani nedodrží,“ uvedl například senátor Chris Murphy.

Skepticismus vyjádřili i někteří představitelé progresivního křídla. „Způsob, jak ukončit válku? Vyhrajte to rychle. Jak se rychle vyhrává? Tím, že dávají Ukrajině zbraně k porážce Ruska,“ napsal demokratický kongresman Ruben Gallego na Twitteru.

Doposud hlavní opozice proti americké podpoře Ukrajinců vycházela z takzvaného trumpovského křídla Republikánské strany. Jeho členové namítali, že válka je evropská záležitost a Washington by se měl soustředit na domácí problémy. Někteří se dříve vyjadřovali pochvalně o Putinovi, včetně samotného exprezidenta Donalda Trumpa.

Řada republikánů kritizovala své kolegy za nadbíhání ruské propagandě. „V konzervativním hnutí nemůže být místo pro omlouvače Putina. V tomto hnutí je prostor pouze pro zastánce svobody,“ uvedl Trumpův viceprezident Mike Pence.

I u tradičnějších republikánů se ale objevují náznaky, že Biden u nich nemůže počítat s automatickou podporou vojenské pomoci Ukrajině. Vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy prohlásil, že pokud v nadcházejících listopadových volbách do Kongresu získají republikáni většinu, nemusí prezident obdržet „bianko šek“.

Podle Colina Duecka z the American Enterprise Institute se McCarthy snaží uspokojit trumpovské křídlo, na celkovém kurzu Republikánské strany k Ukrajině se ale nic zřejmě nezmění. Průzkumy ukazují, že velká většina republikánských voličů podporuje posílání zbraní Ukrajincům.

Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell, s kterým se McCarthy v mnoha věcech názorově rozchází, zdůrazňuje, že Bidenova administrativa musí dělat víc v poskytování pomoci Ukrajině, včetně zaslání zbraní dlouhého doletu.

X X X

POPLACH   V  KYJEVĚ  VYSTRAŠIL   PREZIDENTA  NĚMECKA

 Německý prezident v Kyjevě zažil i letecký poplach

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v úterý ráno přicestoval na neohlášenou návštěvu do ukrajinského hlavního města Kyjeva. Přislíbil zde pokračování pomoci a podle médií oznámil, že Berlín dodá na Ukrajinu další zbraně včetně raketometů MARS. V době návštěvy zastihl Steinmeiera letecký poplach.

„Můj vzkaz Ukrajincům zní: nejenže stojíme na vaší straně, ale budeme Ukrajinu nadále podporovat – ekonomicky, politicky i vojensky,“ řekl podle agentury DPA Steinmeier při příjezdu nočním vlakem do Kyjeva. „Pro mě je velmi důležité v této fázi útoků drony, střelami s plochou dráhou letu a raketami vyslat Ukrajincům znamení solidarity,“ dodal.

Steinmeier po večerním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským oznámil, že Německo poskytne Ukrajině další dvě jednotky raketometů MARS, čtyři houfnice a bude pokračovat v dodávkách systémů protivzdušné obrany, uvedl server RBK-Ukrajina.

Zelenskyj poděkoval za podporu své země a uvedl, že příspěvek Německa na cestě Ukrajiny k míru a obnovení územní celistvosti je velice významný.

Německý prezident chce se Zelenským převzít záštitu nad programem partnerství německých a ukrajinských měst, která by měla být mimo jiné gestem solidarity Německa s Ukrajinou. Momentálně takovýchto partnerství funguje více než sto, z toho asi třetina byla navázána po začátku ruské invaze, uvádí DPA.

Letecký poplach

Německého prezidenta zastihl kolem poledne poplach ve městě Korjukivka v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny, kde musel strávit půldruhé hodiny v krytu, uvedli němečtí novináři. Steinmeier sestoupil do sklepa, kde pokračoval v debatě s místními obyvateli.

List Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenované zdroje z rozvědky uvedl, že z Běloruska odstartovalo deset ruských dronů Šáhed-136 íránské výroby, používaných k přímým útokům na cíl.

Steinmeier přijel do Kyjeva poté, co se mu dvakrát nepodařilo cestu podniknout. V dubnu, kdy chtěl navštívit ukrajinskou metropoli s polským prezidentem Andrzejem Dudou, mu Kyjev vzkázal, že si jeho návštěvu nepřeje.

Patrně kvůli jeho dřívějším postojům, které podle Kyjeva nahrávaly Rusku. Steinmeier pak měl odjet do Kyjeva minulý týden. Po sérii raketových a leteckých útoků ruské armády na velká ukrajinská města ale návštěvu z bezpečnostních důvodů zrušil.

Konference o poválečné obnově

Musíme podpořit obnovu Ukrajiny i s ohledem na její cestu do EU, řekla v Berlíně Ursula von der Leyenová na úvod mezinárodní konference o obnově Ukrajiny. Mezinárodní koordinační platforma pro rekonstrukci musí podle ní vzniknout co nejdříve, nejlépe do konce roku, či začátkem roku příštího.

Také německý kancléř Olaf Scholz, který jednání se šéfkou Evropské komise pořádá, se podle agentury DPA vyslovil pro co nejrychlejší vypracování plánu rekonstrukce, a to ještě před koncem války.

„Nemáme času nazbyt, rozsah destrukce je ohromný. Světová banka odhaduje náklady na 350 miliard eur (8,7 bilionu Kč),“ řekl von der Leyenová. Dodala, že EU je připravena koordinovat rekonstrukční opatření.

„Nevíme, kdy tato válka skončí, ale skončí. A až se to stane, budeme nadále stát po boku Ukrajiny v jejím boji za bezpečnost, svobodu a demokracii,“ řekl na konferenci Scholz.

Německo plánuje se po válce zaměřit na vybudování sektorů logistiky a dopravy, aby byla Ukrajina plně propojena s unijním vnitřním trhem. Kancléř Scholz přirovnal cíle konference k Marshallově plánu.

Na konferenci se na dálku připojil i ukrajinský prezident, který prohlásil, že více než třetinu ukrajinského energetického sektoru měly zničit ruské rakety a íránské drony. Zelenskyj na konferenci v Berlíně sdělil, že Ukrajina zatím nedostala „ani cent“ na rychlou obnovu infrastruktury.

„Rusko by mělo zaplatit Ukrajině válečné reparace,“ deklaroval polský premiér Mateusz Morawiecki a navrhl využít zmrazený majetek ruských oligarchů k obnově Ukrajiny.

X X X

Rusko musí zrychlit rozhodování ohledně svých akcí na Ukrajině, řekl Putin

Putin na prvním zasedání vládní koordinační rady také uvedl, že administrativní postupy v Rusku by měly být „aktualizovány a zdokonaleny“ v reakci na protiruské sankce a potřeby vojenské operace na Ukrajině. Podle agentury Reuters také vyzval vládní struktury a regiony, aby své úsilí lépe koordinovaly.

„Sám život nás tlačí k tomu, abychom se na všechnu tuto práci podívali zblízka a vypracovali společné přístupy k aktualizaci všeho, co souvisí s tím, čemu se říká ‚správa‘ v nejširším slova smyslu,“ citoval TASS hlavu ruského státu.

Vznik koordinační rady ohlásil Putin minulý týden v televizním projevu. Orgán má pod vedením premiéra Michaila Mišustina spolupracovat s ruskými regiony na posílení válečného úsilí Moskvy na Ukrajině.

V souvislosti s mobilizací vyhlášenou v září čelily ruské úřady nebývalé kritice za množství zdokumentovaných přehmatů a celkově chaotický přístup. Putin dílčí chyby připustil a vyzval k jejich nápravě.

Předseda rady Mišustin uvedl, že je potřeba zvýšit výrobu ochranného vybavení pro ruské vojáky. „Je třeba zapojit všechny kapacity lehkého průmyslu, včetně malých podniků, do výroby vojenského materiálu (…) Musíme zajistit, aby našim obráncům nechybělo vybavení,“ uvedl podle Reuters premiér v souvislosti se stížnostmi, že si mnozí vojáci musejí kupovat vlastní vybavení, protože v armádních zásobách ho není dostatek, nebo zcela chybí.

Ruské vedení chce rovněž posílit jednotky v oblastech hraničících s Ukrajinou. Týkat by se to podle moskevského starosty Sergeje Sobjanina mělo mimo jiné města Belgorod, které v minulosti opakovaně čelilo ostřelování, z něhož Moskva viní Ukrajinu. Sobjanina jmenoval Putin v rámci rady koordinátorem pro regiony, připomíná agentura DPA.

 X X X

Rozzuření klienti a ztracené žádosti. Úřady práce mají málo zaměstnanců a nestíhají

Někteří lidé žádají o příspěvek na úřadu již poněkolikáté. „Žádala jsem v červenci, podala jsem všechny potřebné papíry. Po třech měsících mi přišel dopis, podle kterého jsem tady vůbec nebyla a nic jsem nedoložila,“ sdělila reportérům CNN Prima NEWS jedna z klientek úřadu. Pracovníci jí v reakci na stížnost sdělili, že žádosti kvůli nedostatku personálu posílají na jiné pobočky.

Rozzuření klienti a ztracené žádosti. Úřady práce mají málo zaměstnanců a nestíhají© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Mluvčí úřadu práce tvrdí, že není možné, aby se dokumenty ztrácely. Ale někteří klienti i zaměstnanci úřadu tvrdí opak. Naši reportéři se snažili na dotčeném úřadu získat více informací. Tisková mluvčí i ředitelka však vyjádření na kameru odmítly.

Je nás málo, situace je neúnosná

Další problém představuje nepoměr množství klientů a úředníků. „Situace se stává neúnosnou, protože nám chybí strašně moc zaměstnanců. Jenom v létě odešlo z našeho úřadu přes deset lidí. Ty spisy se rozvážejí po celé republice, aby se zadávaly tam, kde tolik žádostí není,“ popisuje současný provoz jeden z pracovníků. Situace je podle něj už tak vážná, že další klienty objednává až na leden.

Úřad práce České republiky (ÚP) tvrdí, že nedostatek personálu řeší. „V souvislosti s energetickou krizí a válkou na Ukrajině roste počet klientů, kteří žádají o dávky. Úřad práce České republiky jim v maximální možné míře poskytuje poradenství. Úřad práce ČR postupně přijímá takové kroky, aby zajistil zpracování všech žádostí v zákonem stanovených lhůtách,“ uvedla tisková mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

X X X

 Putin může nařídit jaderný útok, řekl jeho bývalý autor projevů. Popsal, jak se vládce změnil

Když se Vladimir Putin dostane do neřešitelné situace, vydá rozkaz k jadernému útoku na Ukrajinu. To si myslí někdejší autor projevů ruského prezidenta Abbas Galljamov. Analytik nicméně dodává, že takový příkaz nemusí velení ruské armády uposlechnout. V rozhovoru pro CNN také popsal, jak se Putin od dob jejich spolupráce změnil.

Rusko v posledních dnech opět přitvrdilo ve své rétorice. Kreml se vytasil s tvrzením, že Ukrajinci údajně plánují použít špinavou bombu, a to i proti vlastnímu obyvatelstvu. Západní státy toto tvrzení shodně odmítly. Popřel jej i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který řekl, že obviňování Moskvy působí dojmem, že plánuje operaci pod cizí vlajkou. Podle Galljamova je cílem ruských prohlášení vytvořit na Ukrajince tlak a dostat je k jednacímu stolu.

„Putinovi jde o to přesvědčit Ukrajince, že je připravený zaútočit jadernými zbraněmi. Mohli by si říct: ,Hele, on připravuje ruské veřejné mínění na jaderný útok. A viní z toho nás, což znamená, že to opravdu udělá. Tak radši pojďme zasednout k jednacímu stolu“. Ukrajinci teď jednat odmítají, tak jim chce navodit tento dojem,“ myslí si analytik.

 Podle Galljamova se ale použití jaderných zbraní nedá vyloučit. Putin totiž hraje na Ukrajině o vše. „Musíte si uvědomit, že prohra ve válce pro něj znamená s velkou pravděpodobností, zhruba 95 %, i ztrátu moci a to by pro něj zase na 100 % znamenalo pobyt ve vězení, v tom lepším případě,“ míní expert. Jedním dechem ale dodává, že i kdyby Putin takový rozkaz vydal, nemusí ho armáda uposlechnout. „Je tam rostoucí nevole a propast mezi Putinem a armádou. To je zcela nový faktor v ruské politice, který tu nikdy předtím nebyl. Dříve byl Putin brán něco jako otec armády, ale to už neplatí.

Bývalý pisatel Putinových projevů také zavzpomínal na spolupráci s ruským prezidentem. „Autoři měli volné ruce a psali jsme, co jsme my a úředníci zodpovědní za strategie v určitých oblastech uznali za vhodné a nezbytné. Takže jsme mu to prostě napsali, předali a on to četl z papíru. Prostě se podíval, přečetl to, zvedl oči a začal mluvit,“ popsal Galljamov.

Na závěr rozhovoru pak Galljamov popsal i to, jak se v jeho očích Putin v poslední době změnil. „Stává se více a více emocionálním. Předtím byl velmi logický a racionální. Uměl dobře kontrolovat své emoce. Teď je vyčerpaný. Zdá se mi, že ztrácí schopnost bořit trendy, překonávat paradigmata, čímž se dříve pyšnil. Teď zkrátka kráčí po cestě a už není schopný z ní sejít,“ uzavřel.

X X X

 NATO  VEDL  I  GENERÁL  HITLERA,  KOLIK  JE  TAM  JEŠTÉ  NACISTŮ  NĚMECKA?

Prezidentský kandidát Petr Pavel se v poslední době snaží rozptýlit pochybnosti ohledně minulosti u komunistické vojenské jednotky. Podle jeho zastánců Pavel jako pozdější předseda vojenského výboru NATO musel projít nejpřísnějšími bezpečnostními prověrkami. Média však nyní upozornila, že na stejný post prošel prověrkou i bývalý generál wehrmachtu Adolf Heusinger, který připravoval plány na invazi do Polska a Sovětského svazu.

Kromě Heusingera úspěšně prověrkou na stejný post prošel i Johaness Steinhoff, který byl stíhacím pilotem luftwaffe. Oba však minulosti zastávali post předsedy vojenského výboru aliance, informoval server Echo24.cz.

Ohledně minulosti prezidentského kandidáta Petra Pavla je známo, že byl od poloviny 80. let minulého století členem KSČ. To Pavel obhajuje slovy „nutné zlo“, které musel jako tehdejší příslušník Československé lidové armády podstoupit, a to kvůli kariéře. Pavel však opakovaně zdůrazňuje, že nikomu neubližoval.

Jenže média později přišla na to, že některé informace Pavla vykreslují jako příslušníka komunistické vojenské rozvědky. Podle daných zpráv se ukázalo, že například prošel Zpravodajským institutem při generálním štábu. To bylo tehdejší školící středisko pro budoucí vojenské špiony. Pavel to ani nijak nepopírá.

Nikdo neměl vzdělání na to dělat diplomaty

„Chtěl jsem pracovat jako vojenský diplomat v zahraničí. Kdekoli, kam bych byl vyslán a kde bych mohl uplatnit některý z jazyků, které jsem v té době ovládal, tedy angličtinu, francouzštinu a ruštinu,“ vysvětloval Pavel pro Týdeník Echo.

Tuto verzi ale nabouralo svědectví jednoho z jeho bývalých kolegů ze zpravodajského kurzu. „Nikdo z nás neměl vzdělání na to dělat diplomaty, my jsme byli vojáci školení na to být pomocníky vojenských přidělenců, být jejich očima při výkonu výzvědných činností na území cizího nepřátelského státu v zájmu Varšavské smlouvy,“ řekl někdejší spolužák Petra Pavla (v letech 1988 a 1989) z elitního zpravodajského kurzu Pavel Beneš pro Právo.

Podle něj vystupoval Pavel ještě v září 1989 jako loajální komunista. Nakonec si Beneše předvolal výbor KSČ, kde byl tou dobou Pavel jako předseda. Prezidentský kandidát se nyní verzi svého spolužáka snaží vyvrátit a označuje jeho výpověď za „spekulativní vyjádření“.

Podle webu Echo24.cz však samotný fakt, že byl generál Pavel zvolen do čela vojenského výboru Severoatlantické aliance (ve funkci byl jako první Čech mezi lety 2015 a 2018), mnoho neříká o tom, zda byla jeho někdejší příslušnost ke komunistickému režimu skutečná, nebo pouze předstíraná. Ze seznamu předchůdců vyplývá, že to nemusí hrát roli.

Na začátku 60. let minulého století vedl vojenský výbor aliance třeba i bývalý generál nacistického Německa a svého času jeden z nejvýznamnějších představitelů wehrmachtu Adolf Heusinger. Překážkou tehdy nebyla ani jeho účast na plánování invaze do Polska a spolupráce na řízení operací při invazi do Sovětského svazu.

X X X

DCERA  TRUMPA  ZÍSKÁ  V  PRAZE  NA  HRADĚ  OCENĚNÍ  ZA  MATKU

Dcera exprezidenta Trumpa Ivana letí do Prahy na Hrad pro vyznamenání matky, rodačky ze Zlína

 Dcera zesnulé Ivany Trumpové Ivanka přiletí do Česka, aby na Pražském hradě převzala ocenění od Miloše Zemana pro svou matku. Taky si v Česku bude vyřizovat dědictví, které Ivana Trumpová po sobě zde zanechala.

 „Ivana Trumpová přijíždí do Prahy jako soukromá osoba. Velvyslanectví USA se na její návštěvě nepodílí. Nicméně jsme velmi rádi za ocenění, které má její matka – slavná Čechoameričanka – dostat; je vyjádřením dlouholetých osobních vazeb mezi našimi dvěma národy,“ uvedla na dotaz iDNES.cz mluvčí amerického velvyslanectví v ČR Natalie Wilkins.

Dcera bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa má dorazit do Prahy ve středu někdy v průběhu dne. Deník Aha! uvádí, že Ivanka Trumpová přiletí soukromým speciálem, který na Letišti Václava Havla Praha zamíří k terminálu 3 určenému pro státní delegace.

Ve čtvrtek by Trumpová měla vyřizovat dědictví po matce, v pátek převzít vyznamenání in memoriam na Hradě.

Podle Aha! chce Zeman ocenit sedm desítek lidí, například tenistu Ivana Lendla, ředitele Ústřední vojenské nemocnice a prezidentova lékaře Miroslava Zavorala či protinacistického odbojáře a člena skupiny Tři králové Josefa Mašína. Prezident nezapomene ani na zemřelou zpěvačku Hanu Zagorovou a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

X X X

 To je na obklad a demisi, čílí se učitelé nad Balašovým nápadem zrušit příplatky

Učitelskou veřejnost nadzvedly výroky, které zazněly z úst ministra školství v rozhovoru pro Deník N, kde mimo jiné zmínil, že si učitelé nezaslouží příplatky za suplování – jsou prý přežité a ne všichni učí kvalitně. Navíc si myslí, že ředitelé jsou hysteričtí a vydírají ho kvůli chybějícím penězům. Ti spolu s učiteli jeho slova považují za skandální, část žádá jeho demisi.

„Myslím, že situace ve školách se stále zlepšuje. Je mnohem lepší než například před deseti lety, protože se díky vyšším platům učitelů podařilo školství konsolidovat. Zákon o pedagogických pracovnících jim garantuje 130 procent průměrného platu,“ řekl Balaš Deníku N. Realitou ale je, že v příštím roce by podle návrhu měl průměrný plat poklesnout na hodnotu 110 procent.

Hlavním tématem rozhovoru byly ostatní neinvestiční výdaje (ONIV), ze které ředitelé hradí pomůcky pro učitele, učebnice, školení a pojištění pedagogů či jejich nemocenské. Na problém před časem upozornil iDNES.cz v článku Covid vysál rozpočty škol. Nejsou peníze na pomůcky, hrozí pokles výplat učitelů.

Ministr by chybějící miliardu, kterou z ONIV vzal školám rezort ještě za dob Petra Gazdíka minulý rok, rád kompenzoval například tím, že jim sáhne na příplatky za suplování. V současnosti pobírají kantoři 200 % za každou odsuplovanou hodinu, Balaš by částku rád snížil. Jeho následná argumentace ale zvedla ze židlí odbory i samotné kantory.

„Vy si myslíte, že se zhroutí školství, že (školy, pozn. red.) nemají peníze? Nejsem s tím spokojený, ale myslím, že to je trošku hysterie. Myslím, že hlavní problém je v nešťastném ustanovení zákoníku práce, který stanoví dvojnásobnou platbu suplujícím učitelům. Navrhnu tuto část zákona upravit,“ řekl s tím, že dvojnásobná platba suplujícímu učiteli dnes již nemá smysl.

„Měla smysl v době, kdy byly nízké platy. Kdyby tato povinnost nebyla, školy dnes s ONIV nemají žádný problém. Abych to uzavřel, na výdaje škol není dost peněz, ale školství se kvůli tomu nezhroutí. Je to do jisté míry hysterie ředitelů škol a vydírání. Já bych to dělal taky, pokud bych byl v jejich pozici. Ale nemyslím, že je to tak velký problém.“

Doplnil ještě, že se školství měly původně nechat peníze, jaké mělo. „Balík peněz je omezený, ale jsou i jiné priority. Nemáme přitom finanční výhled na další roky, nevíme, kolik peněz budeme mít v letech 2023 a 2024. Je to tristní situace.“

Ministr školství má stát za učiteli, míní kantoři

Dalším „problémovým“ výrokem je podle učitelské veřejnosti jeho zpochybňování kvality učitelů v souvislosti s rušením či snižováním příplatků. „Nemyslím si, že by byli všichni tak skvělí, ale chápu, že je dobré odměnit ty dobré. To ale nejsou všichni ve škole.“

„Pan ministr by si měl dát studený obklad a než něco řekne, měl by začít přemýšlet. Nevím, jestli umí stanovit metodiku toho, kdo učí kvalitně, a kdo ne. Ale za výuku zodpovídá ředitel, nikoliv ministr. Prosil bych ho, aby se staral o to, co má, a nepletl se do toho, čemu nerozumí,“ rozčílil se ředitel vsetínské Základní školy Luh Petr Kořenek.

Doplnil, že by měl Balaš okamžitě odstoupit funkce ministra. „Má hájit pedagogy, a ne dehonestovat naše povolání. To si fakt myslí, že kdekdo přijde na ministerstvo a může pak kvákat takové nesmysly?“ rozčiloval se se slovy, že Balaš nikdy neučil na základní škole.

„Přišel z Plzeňských práv, kde se pichtlovalo. Je ze strany, která rozkrádala Prahu, a on bude něco říkat na kvalitu učitelů. Já být jím, tak mlčím a zmizím,“ dodal.

Předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová iDNES.cz sdělila, že věří, že by školství potřebovalo kompetentnějšího ministra. „Přijde mi to od ministra školství strašlivé. Není mi příjemný ani tón rozhovoru. Od autorky rozhovoru vím, že okruhy dostal předem, ale přišel mi výrazně nepřipravený. Nezná úplně nejzákladnější věci, jak to v regionálním školství funguje.“

Upozorňuje, že ve školství pracuje dvacet let, přesto za tu dobu nezažila ministra, který by o učitelích a ředitelích mluvil s takovým despektem. „Má to být náš ministr. Člověk, který se za nás postaví a bude hájit naše zájmy. Podpora učitelů je důležitá pro celou vzdělávací soustavu. Snažíme se profesi zatraktivnit, narovnat, posunout ji ve společnosti na místo, na které patří. Tímhle rozhovorem to pan ministr shodil velmi dolů,“ štve ji.

Mazancové vadila v rozhovoru i část, kdy Balaš přiznal, že nevěděl o obsahu novely o ONIV, přičemž se neúčastnil ani hlasování za její prosazení. Navíc u vládních kolegů ani neloboval, aby změnu podpořili. „Dokážu pochopit ledacos včetně toho, že situace je složitá. Ale dopředu to vzdát a tvářit se, že jsem funkci dostal a všichni máme být vděční, že to vůbec někdo obsadil, je, pardon, na mé očekávání od ministra školství trochu málo.“

I když si nemyslí, že by v případě zrušení či snížení příplatku za suplování učitelé hromadně odcházeli ze školství, nevrhá to podle ní dobré světlo na školství pro mladší kolegy či zájemce o učitelskou profesi.

Nespokojenost ve školství roste

Šéf Pedagogické komory Radek Sárközi varuje, že ve školství roste nespokojenost. Popisuje, že ministr nepracuje ani se správnými informacemi, čímž mate a popuzuje učitele.

„Například na posledních interpelacích tvrdil, že školy už dostaly finance na zvýšení tarifních platů pro nepedagogické pracovníky o deset procent, které platí od letošního září. Ale parlament o nich hlasoval až následující týden. Ředitelé škol budou rádi, pokud jim tyto peníze přijdou do konce listopadu. Takže je rozhodně nemohou mít. Pokud bude ministr v podobných nekompetentních návrzích a výrocích pokračovat, opravdu hrozí, že učitelé i ředitelé škol navrhnou premiérovi jeho odvolání,“ míní Sárközi.

Podle jeho názoru se navíc zrušením příplatku za suplování v ONIV nic neušetří. Dodal ještě, že v první řadě by měl Balaš co nejrychleji vyměnit úředníky, kteří mu zpracovávají podklady.

V podobném duchu promluvil i předseda školských odborů František Dobšík. „Jestli by měl odstoupit? Má to nádech hodně silného vyjádření, ale spíš bych se pídil, kdo ho panu ministrovi poradil, ten by měl odstoupit. To nemohl vymyslet pan ministr. Vzhledem k tomu, že je vysokoškolský učitel, tak mu to někdo musel poradit, protože na vysokých školách je režim platů jiný,“ říká odborář.

X X X

Případ vraždy učitele v Praze: škola žákům nepomáhala, poradkyně neměla vzdělání

Přestože je březnová vražda kantora Jaroslavem Ř. na pražském učilišti neomluvitelná, poukazuje Česká školní inspekce na řadu nedostatků ve vzdělávání a práci se studenty na dané škole. Byť se o problémech zavražděného pedagoga a tříd, ve kterých vyučoval, vědělo, nepodniklo vedení školy žádné kroky k nápravě. Navzdory snaze studentů a rodičů situaci řešit.

 „Škola neprováděla potřebnou analýzu vývoje skupinových a individuálních výsledků vzdělávání žáku ve třídě ME3 (ani v dalších třídách), nepřijímala vhodná a účinná intervenční opatření pro jejich zlepšení. Nezajistila včasnou podporu a pomoc žákům ohroženým zásadní studijní neúspěšností,“ stojí ve zprávě České školní inspekce (ČŠI) o Výsledku šetření stížnosti, kterou podal na školu anonym a také Policie České republiky. Jako první o výsledcích informovaly Seznam Zprávy.

Ve zprávě, kterou má k dispozici i iDNES.cz, inspektoři dále uvádějí, že „škola také v dostatečné míře nevěnovala pozornost speciálním vzdělávacím potřebám žáka.“ Tomu byla diagnostikovaná smíšená vývojová dysfázie, přičemž mu školské poradenské zařízení vypracovalo plány pedagogické podpory, které měli respektovat všichni kantoři.

Své seznámení s diagnózou a doporučenými postupy pomoci studentovi kantoři stvrzovali podpisem. Mezi doporučení patřilo naučit ho pracovat s textem, kontrolovat pochopení obsahu sdělení, dělení látky do menších kroků, respektovat formulační problémy, oslabení paměti a umožnit mu vhodné zápisy do sešitu.

Co je to smíšená vývojová dysfázie

Jde o poruchu postihující vývoj řeči. Postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat.

Všichni pacienti s expresivní poruchou řeči mají do určité míry rovněž obtíže s porozuměním mluvenému, přinejmenším na úrovni složitějších gramatických struktur, stejně jako všichni pacienti s percepční poruchou zákonitě v jejím důsledku produkují obsahově neadekvátní sdělení, která mohou působit jako obtíže s vyjadřováním.

Podle závěrů inspektorů ale právě zmíněný přístup zabitý učitel Jan K. neuplatňoval, vedení navíc nijak nekontrolovalo jeho naplňování. Z rozhovorů se spolužáky devatenáctiletého útočníka Jaroslava Ř. se inspektoři dozvěděli, že jim u daného kantora nevyhovoval způsob zápisu učiva (diktování do sešitů) ani zkoušení, pro které se museli učit nazpaměť celé statě. Všichni se také shodli, že byl náročným učitelem a jím vyučované předměty byly těžké, a to zejména pro velký objem informací.

Ve zprávě stojí, že o jeho přísnosti a důsledném trvání na požadavcích věděli i učitelé odborného výcviku. Navzdory daným skutečnostem ale někteří žáci hodnotili pedagoga kladně, především pro jeho znalosti.

Inspektoři také zjistili, že zavražděný Jan K. nerespektoval doporučení ministerstva školství, které na školy apelovalo, aby byly k žákům po distanční výuce shovívavější. Oproti druhému pololetí školního roku 2020/2021 na online výuce se většina studentů v prvním pololetí roku 2021/2022 zhoršila – shodně v předmětech, které vyučoval.

„U čtvrtiny žáků došlo k výraznému zhoršení prospěchu v předmětu číslicová technika. U některých dosáhlo hodnocení dokonce rozdílu tří až čtyř klasifikačních stupňů. Nejhorší prospěch zaznamenali žáci této třídy v 1. pololetí školního roku 2021/2022 v novém předmětu sdělovací technika. Průměrné hodnocení žáků ve třídě bylo 3,9, přičemž žádný žák nebyl hodnocen stupněm výborný a sedm žáků bylo hodnoceno stupněm nedostatečný,“ uvádějí inspektoři.

Poukazují také na samotného Jaroslava Ř., kterého ve zprávě zmiňují jako předmětného žáka. „Předmětný žák na konci 2. pololetí školního roku 2020/2021 prospěl s vyznamenáním, z předmětu vyučovaného daným vyučujícím – číslicová technika – byl hodnocen stupněm výborný. Žákovi zároveň byla udělena pochvala za vynikající studijní výsledky a za příkladnou docházku, a to jak v teoretické, tak i praktické výuce. V 1. pololetí 2021/2022 žák neprospěl z předmětů číslicová technika a sdělovací technika (výuku obou předmětů zajišťoval předmětný vyučující),“ napsali.

Problémy řešili studenti se svým třídním učitelem, který je pouze odkázal na doučování u daného kantora. V případě rodičů Jaroslava Ř. volal opakovaně do školy jeho otec. Jeho rozhovory s třídním učitelem, který údajně rodinu o zhoršeném prospěchu informoval, ale inspekci to nebyl schopný dokázat, a ředitelem nikam nevedly.

Jednou z možností, jak problémy řešit, byla hospitace ředitele Karla Dvořáka v daných předmětech. K té ale v průběhu roku nedošlo. „Ze sdělení ředitele školy uvedeného do zápisu jednání s ČŠI vyplynulo, že v hospitační činnosti sám nespatřuje přínos, neboť jinak vypadá hodina v jeho přítomnosti a rovněž také nedokáže posoudit účinnost vzdělávacích metod v hodinách, které jsou mu aprobačně vzdáleny,“ stojí ve zprávě inspekce.

Podle ní v daném roce prováděla návštěvy v hodinách pouze jeho zástupkyně a vdova po zavražděném učiteli.

 Pomoc poskytuje nezkušená pracovnice

Studenti se v případě problémů mohli obracet na výchovnou poradkyni, ta ale danou funkci začala vykonávat až ve školním roce, kdy k útoku došlo. Zjištění ČŠI dokládají, že funkci ve své předchozí praxi nevykonávala, ani neabsolvovala příslušné studium.

Ředitel Dvořák sdělil, že s její prací není spokojený a od 30. června 2022 by danou funkci měla vykonávat nová výchovná poradkyně. O nefungující spolupráci ČŠI informoval i metodik prevence, podle kterého se na něj studenti často obracejí s problémy, ty ale nechtěl konkretizovat.

Inspektoři navíc ve zprávě upozorňují na skutečnost, že některá zjištění korelují se závěry inspekce z roku 2020. Redakce iDNES.cz oslovila ředitele školy s žádostí o vyjádření. Ptala se také, jestli se již podařilo zjednat alespoň částečnou nápravu nedostatků dvakrát avizovaných Českou školní inspekcí. K otázkám se ale odmítl vyjádřit.

„Jsme otřeseni současnou mediální kampaní. Naše škola se půl roku za vydatné pomoci odborníků snaží stabilizovat psychiku žáků i pedagogů. Současná mediální kampaň naši práci neguje. K jarní tragické události se nebudeme vyjadřovat. Je v šetření orgánů činných v trestním řízení,“ napsal.

Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys redakci sdělil, že vzdělávání na učilištích dlouhodobě vykazuje mnoho různých problémů. „Nebylo by korektní si myslet, že se SOU Ohradní v tomto negativním slova nějak výrazně odlišuje od řady ostatních učilišť, jakkoli jsou zjištěné problémy v dané škole dlouhodobé.“ Zmínil, že existují i učiliště s přesně obráceným přístupem, která v hodnoceních vychází kladně.

Doplnil, že „v případě SOU Ohradní nejde pouze o situaci kolem toho jednoho žáka. To, co udělal, není samozřejmě možné ničím relativizovat. Nicméně tento pohled je třeba oddělit od celkového pohledu na dlouhodobý přístup školy k žákům, řešení jejich vzdělávacích problémů, k podpoře poskytované v rámci jejich vzdělávání, k nastavování a udržování klimatu, k prevenci studijní neúspěšnosti a podobně.“

X X X

Nedostatek nafty i dražší káva. Windfall tax může způsobit ještě větší drahotu, varují experti

Ještě větší drahota. I to by mohla podle některých odborníků znamenat takzvaná windfall tax pro zákazníky energetických a rafinérských společností a bank. Peníze, které jim chce stát sebrat, totiž mají připravené na přechod k úspornějším zdrojům, které by navíc nebyly závislé na dodávkách z Ruska. Dotčené firmy je pak budou muset najít jinde – třeba právě v peněženkách svých zákazníků.

Energetické firmy, petrolejáři, těžaři a banky. Hned pro čtyři oblasti má být windfall tax zásadním omezením jejich finančních kapacit. I když Evropská unie představila společné řešení pro všechny své státy. Česká republika na to šla po svém. „Zatímco evropské řešení míří někam na 25 až 30 procent, tak v České republice to bude 80 procent, popsal ekonom Lukáš Kovanda.

Například energetický průmysl přijde o peníze připravené na přechod na úspornější zdroje energií. „Tahle daň způsobí i to, že se nebude investovat, a tím pádem tu za pár let bude další krize, která bude způsobena tím, že ty problémy oddálíme a prohloubíme,“ řekl investor v energetice Michal Šnobr.

 Podobné by mohly být následky u rafinerií. „Pro řidiče to může znamenat, že tu konečnou daň nakonec nezaplatí petrochemická společnost, ale motorista,“ sdělil Kovanda. Další variantou by bylo i to, že petrolejáři by mohli přeprodávat paliva do okolních států jako Polsko nebo Německo, kde by za ně dostali víc. „To by samozřejmě mohlo vést k nedostupnosti. Benzínu je v Evropě nadbytek, ale bude se to týkat nafty. Po ní je velká poptávka a bude hůř,“ míní předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

„Návrh navíc postihuje i jiné, pro aktuální situaci nerelevantní, oblasti našeho podnikání,“ uvedl mluvčí společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Na čerpacích stanicích by se pak 79 procenty danily i káva nebo párek v rohlíku. A i to by se mohlo odrazit na peněženkách řidičů. Jestli by i banky přenesly daň na své klienty v podobě dražších úvěrů a poplatků, už žádná z nich říct nechtěla. „Těžko říct, ale asi to spíš odnesou ti obyčejní lidé,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Asi je to nezbytně nutný,“ sdělil další.

 Minulý týden navíc celé téma válečné daně doprovázely zmatky ohledně termínu její účinnosti. „Kdybychom danili již rok 2022, což sice umožňuje evropská legislativa, ale naráželo by to na tu českou, zdaňujeme minulost, která už se stala, a ty firmy nevěděly, že se bude něco takového dít. To je něco, co je právně za hranou,“ popsal ekonom Štěpán Křeček.

Plánem ministerstva financí je vybrat v rámci válečné daně kolem 85 miliard korun. Tedy pokud se firmy, kterých se to týká, nepustí do masivních investic. Ty by totiž mohly základ pro takovou daň podstatně snížit.

X X X

Rusko posiluje vývoz plynu a uhlí do Číny. Brzdí ho ale logistika

Vývoz uhlí z Ruska do Číny se od začátku roku zvýšil asi o třetinu. Podle zdrojů z odvětví ale tento boom omezují nedostatky v dopravní infrastruktuře, uvedla v úterý agentura Reuters. Čína hledá dodávky uhlí ze zahraničí, zejména poté, co v době protipandemických omezení uzavřela mnoho dolů. Ruská společnost Gazprom také zahájila zkušební dodávky zemního plynu z pole Kovykta, největšího na východní Sibiři, do plynovodu Síla Sibiře, který vede do Číny.

Doly byly uzavřeny v hlavních uhelných regionech, v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a v provincii Šen-si. Poptávka po uhlí v odvětvích výroby elektřiny a vytápění se s příchodem zimy brzy zvýší.

Kreml plánuje zvýšit dodávky energetických surovin do Asie, zejména do Číny, aby kompenzoval propad vývozu na Západ, který na Rusko uvalil sankce za jeho invazi na Ukrajinu. Rusko je šestým největším producentem uhlí na světě a spolu s Indonésií a Austrálií patří k největším vývozcům této suroviny.

Objevují se problémy

V loňském roce při dodávkách 223 milionů tun dosáhl podíl Ruska na celosvětovém vývozu uhlí 17 procent. Teď, když více vývozu směřuje na východ do Asie místo na západ do Evropy, se však objevují logistické problémy.

„Mnohé z nás prodejci informovali, že nakládka i časy dodání se zpozdí,“ řekl jeden z čínských obchodníků s uhlím. Jiný zdroj uvedl, že některým obchodníkům prodejci nebo těžaři jen sdělili, že dodávka uhlí byla odložena kvůli nedostatku železniční kapacity a že se může zpozdit o několik týdnů.

Problém s omezením infrastruktury uznal i první místopředseda ruské vlády Andrej Bělousov. Ten uvedl, že situace s vývozem uhlí a přetížením železničního systému se nestabilizovala, i když se zlepšuje.

Dovoz uhlí z Ruska do Číny v září podle údajů čínských celních úřadů klesl ze srpnového maxima 8,54 milionu tun na 6,95 milionu tun. Podle ruských zdrojů z dopravního odvětví zvýšilo Rusko v období od ledna do srpna dodávky uhlí do Číny po železnici přibližně o třetinu na 27,6 milionu tun.

V období od července do září trvalo podle analýzy agentury Reuters doručení nákladu uhlí z ložisek na Sibiři, například z Kuzbasu, do ruských tichomořských přístavů přibližně 12,6 dne, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo v průměru 11,3 dne. Dodací lhůty po železnici se v celém Rusku prodloužily v průměru o pětinu, respektive o 1,4 dne. V zimě se mohou časy prodloužit kvůli přetížení železnic a omezení kapacity přístavů.

„Hromadí se spousta vagonů, na přístavních stanicích se tvoří zácpy. Výrazně se u vagonů prodlužuje doba obratu, odesílatelé hledají prázdné vagony,“ uvedl zdroj z ruského odvětví dopravy.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak uvedl, že Rusko plánuje zvýšit kapacitu své infrastruktury, včetně kapacity východních přístavů. Do roku 2031 ji tam chce Moskva zvýšit o 55 až 211 milionů tun ročně ze současných 150 milionů tun.

Z celkového objemu 223 milionů tun uhlí vyvezeného z Ruska v loňském roce bylo podle ministerstva energetiky 49 milionů tun dodáno do Evropy. Ruská vláda očekává, že export uhlí může kvůli sankcím letos klesnout o 22 procent a v roce příštím o dalších 31 procent.

Gazprom zahájil zkušební dodávky plynu

Ruská společnost Gazprom také zahájila zkušební dodávky zemního plynu z pole Kovykta, největšího na východní Sibiři, do plynovodu Síla Sibiře, který vede do Číny.

Firma v úterý uvedla, že do ostrého provozu by pole i nová zařízení na přepravu plynu měla být uvedena v prosinci.

Gazprom na konci roku 2019 začal plynovodem Síla Sibiře dodávat plyn do Číny z pole Čajanda. Plynovod má kapacitu 38 miliard metrů krychlových ročně.

V roce 2020 vyvezl Gazprom do Číny 4,1 miliardy metrů krychlových plynu, o rok později se objem exportu zvýšil asi na 11 miliard metrů krychlových. Očekává se, že příští rok vyveze Rusko do Číny zhruba 22 miliard metrů krychlových plynu.

Začátkem tohoto měsíce ruský vicepremiér Alexandr Novak uvedl, že plynovod Síla Sibiře dosáhne plné kapacity v roce 2027. To znamená o dva roky později, než se plánovalo.

 X X X

Nejsem náročná. Přála bych si muže, který mě docení, říká Taťána Kuchařová

Taťána Kuchařová (34) promluvila o tom, jaký by měl být její budoucí životní partner. Modelka a Miss World 2006 se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila také s tím, jak si užívá svůj momentální single život po rozvodu s Ondřejem Gregorem Brzobohatým (39) a čím tráví chvíle volna mezi pracovními závazky.

Rozhodla jste se na trh uvést svůj vlastní parfém…

Já jsem tu myšlenku nosila v hlavě už nějakou dobu. Bylo to na mém „to-do“ seznamu toho, co chci udělat. Je pravda, že moc ráda kombinuji různé vůně. Říkala jsem si tedy, proč nevytvořit nějakou vlastní parfemaci, úplně identickou, jen podle mě. A protože s kadeřníkem Tomášem Arsovem se prolínáme pracovně už nějakou dobu, známe se a fandím mu, slovo dalo slovo a bylo to. Tomáš je velmi pracovitý a talentovaný, takže to bylo hrozně rychlé, naprosto přirozené a parfém byl do půl roku na světě. Je to krásné.

x Přilnula jste k vašemu označení „ikonická“ od fanoušků, když jste se rozhodla předat to v názvu vůně i tomuto produktu?

Já jsem svoji firmu založila pár let zpátky, a to jsem ještě vůbec netušila, co všechno z toho vznikne. Ale „iconic“ znamená něco výjimečného, mimořádného. Snažím se veškerý ten smysl, který z toho slova vnímám, dávat do svých projektů. Takže asi jo, sedí to k tomu.

x Parfém se křtil v salonu kadeřníka Tomáše Arsova. Jak moc velkou péči sama věnujete svým vlasům?

Ne, že bych se nějak odbývala, ale moc to neprožívám. Mám to štěstí, že o mé vlasy a líčení se starají jiní, já už se v soukromí skoro ani nelíčím. Už to ani neumím, ale teď se to budu muset znovu naučit, protože chystám svoji make-up řadu, a tak slídím po internetu, jaké jsou nové trendy. Je to ve vývoji, moc se na to těším. Ale jinak opravdu na chalupě nosím tepláky, mikinu, čepici a brejle a vůbec to neřeším. Nechávám pleť i vlasy odpočinout.

x Jaký byl pro vás pocit držet v ruce opět po čase občanský průkaz s příjmením Kuchařová?

Hele, hezkej. Částečně taková nostalgie, částečně nová svoboda. Nezapomněla jsem podpis, takže to je fajn. Tím bych to asi uzavřela. Nějak extra jsem to neprožívala. Pořád jsem to já a je jedno, jaké jméno člověk nosí.

x Jaký je single život? Užíváte si ho plnými doušky?

Není vůbec špatnej, opravdu ne. Užívám si svobody a… Jak bych to řekla? Nevím, kam dřív (smích). Pořád mě zvou přátelé a kamarádi na různé večeře, obědy. Práce mě obrovsky vytěžuje, hodně cestuji. Musím říct, že to je fajn období, které se mi možná už nikdy nezopakuje.

Věnujete se teď něčemu, na co jste dříve neměla čas?

Hodně pracuji. Jsem zakouslá do práce a dávám veškerou energii do nových projektů. Chystám i vlasovou péči, kterou teď vyvíjím na příští rok a tak dále. Odevzdala jsem návrhy na mou už třetí autorskou kolekci oblečení, takže makám. Věnuji se nadaci, věnuji se spolupráci s OSN a chystáme aktivity na příští rok do zahraničí, takže jsem plně vytížená. Pak mi zbývá trošku času pro sebe, který vyplňuji chalupou a kamarády. Ale nebráním se novým kontaktům. Samozřejmě, že ne.

x Přemýšlíte někdy v tom svém nabitém tempu, jaký by měl být ten pan pravý?

Určitě nad tím přemýšlím. Já jsem ta kritéria moc nezměnila. Jenom doufám, že příště vsadím na někoho, kdo takový opravdu bude a nebude to jenom hrát.

x A neměl by to být určitě nějaký, jak už je to velkým nešvarem u mnoha modelek, zajištěný pán za zenitem…

(smích) Já jsem pána za zenitem nikdy neměla a neřekla bych, že by to byl úplně můj target, můj cíl. Ale přála bych si někoho fajn, někoho, kdo mě docení a kdo si mě bude vážit proto, jaká jsem a ne proto, co jsem. Někoho, kdo bude mít stejné hodnoty a bude vnímat rodinu a fungování rodiny stejně jako já. Já vlastně opravdu nemám velké nároky. Chtěla bych někoho laskavého, milého, inteligentního, úspěšného, aby se mnou nesoupeřil a aby mi nechával moji svobodu. Protože jsem hodně houževnatý a pracovitý člověk. Ale zas dokážu vrátit tuhle svobodu zpátky. Nejsem opravdu nijak náročná. Chci někoho, s kým se budu cítit v bezpečí a kdo mi bude vracet tu lásku, kterou dávám já, protože já mám velké srdce.

x Jsou ty mosty, přes které jezdily všechny ty nepříjemné věci už spálené? Nebo se to musí odžít?

Asi to musí odvát čas, to se nedá přeskočit. Ale jsem na tom, řekla bych, velice dobře. A protože jsem zdravý empatický člověk, tak s takovouhle zradou se prostě holt člověk vyrovnává nějakou dobu. Ale už je to za mnou, zaplaťpánbůh za to.

x Vyzařujete náboj a vášeň. Musí to samé být i na straně vašeho partnera?

Stoprocentně. Jsem hodně živelný člověk, vášnivý. Takže očekávám, že určitě. I když se říká, že protiklady se přitahují. Ale nevím, to vám řeknu až někoho takového potkám. Ale asi jo, musí tam být všechno. Všechno kompletně.

X X X

 Vamos Viktoria. Fanoušci Barcelony se sletěli na Plzeň a modlí se, požadují zázrak s Interem

Co se to na sociálních sítích Viktorie Plzeň děje? Zničehonic mají čeští fotbaloví mistři pod novými příspěvky stovky komentářů. A naprosté minimum z nich na svých klávesnicích či mobilních displejích vyťukali příznivci západočeského klubu. Dorazila totiž tsunami barcelonských podporovatelů, kteří mají jedno přání: „Oberte Inter Milán o body.“ Pokud by se to týmu trenéra Michala Bílka zázračně povedlo, může být katalánský gigant stále ve hře o postup do jarní fáze Ligy mistrů.

Hráči Viktorie by měli absolvovat rychlokurz španělštiny. Případně jim může tlumočit kolumbijský záložník Jhon Mosquera. Nebo jim možná postačí znalosti angličtiny, protože fanoušci Barcelony zahlcují komentářové sekce pod příspěvky plzeňského klubu i v tomto jazyce.

Může být s podivem, že tábor jednoho z nejslavnějších a historicky nejúspěšnějších klubů světa se ve velkém vloudil na sociální sítě českých šampionů. Ale kontext probíhající skupinové fáze Ligy mistrů mu neumožňuje nic jiného než zbožně doufat ve velkou pomoc mrňouse mezi evropskou elitou.

Barcelona se totiž sama dostala do velké brindy. Byl to průšvih, když před rokem Katalánci skončili ve skupině na třetím místě a museli se spokojit pouze s play-off až v druhé nejlepší kontinentální klubové soutěži – Evropské lize. To se stalo po 20 letech. Trenér Xavi si verbálně odplivl: „Jsme nas*aní.“ A teď vážně hrozí stejná situace.

Blaugranas už nemají postup ve svých rukách. Samozřejmě musí sami uspět ve dvou zbývajících zápasech, tedy napřed proti mnichovskému Bayernu a pak právě proti českému vyslanci. Ale bez pomoci Plzně jim ani dvě vítězství nebudou stačit. Proto potřebují, aby viktoriáni ve středu (18:45) oloupili Inter.

Když nyní zamíříte pod jakýkoliv příspěvek na oficiálním facebookovém, twitterovém i instagramovém účtu Plzně, pravděpodobně se raději ujistíte, jestli jste opravdu u českého mistra. Pod posty, které by jinak měly jednotky komentářů, se nyní nachází až stovky vzkazů. Plzeňští také evidují rapidní narůst lajků. Z názvu účtů, profilových fotografií nebo textu je patrné, že toto nejsou západočeští příznivci.

Společné klubové barvy červená a modrá možná dobře spojují, ale spíše jde o požadovaný spásný scénář pro Barcelonu.

Ukažte pravé české catenaccio

Její fanouškovská obec se snaží mančaft Michala Bílka nahecovat, zmiňuje, jak bude Viktorii věrná, pokud outsideři skutečně dokáží zaskočit favorita. Zdá se, že zahraniční příznivci budou mačkat palce daleko více než ti, kteří pravidelně chodí do Štruncových sadů.

Někteří uživatelé to s dočasným nadšením pro Viktorii přehání a často se dá mluvit o nadsázce. Ale zase je patrné, že si o Plzni něco zjistili. „Od narození fandím Viktorii Plzeň, vyrůstal jsem na (Petru) Jiráčkovi, v dospívání jsem sledoval, jak si František Rajtoral upravuje blond vlasy a teď vidím Lukáše Hejdu, jak je kapitánem v nejkrásnějším dresu světa. Doosan Aréna je můj domov,“ zmínil bývalé opory i současného lídra týmu a název stadionu fanoušek Alexinho.

Další člen rodiny „Culés“ – jak se fandům giganta z Camp Nou přezdívá – Goated Culé už při rešerši nebyl tak pečlivý: „Potají fandím Viktorii už od roku 1905. Vybojujte aspoň bod.“ Byl opraven, že plzeňský klub vznikl až v roce 1911.

Někteří sympatizanti Barcelony dokonce na profilovou fotografii dočasně zařadili logo Plzně. Jeden takový napsal: „Ukažte jim, co je pravé české catenaccio.“ To je italský termín pro herní styl založený na pevné defenzivě a rychlých protiútocích.

I jiní radili kouči Bílkovi: „Pokud dají gól, ať jich všech 11 zaleze do brány a postaví tak Berlínskou zeď.“

Vyskytlo se i přání výsledku 0:0, přičemž všem hráčům Viktorie fanoušci Barcelony pak zaplatí dovolenou. Další vzkaz hlásá, že brankář Jindřich Staněk je „nejlepším gólmanem na světě“.

Muž jménem Leo – evidentně odkaz na barcelonskou legendu Lionela Messiho – uvedl: „Viktoria Plzeň – klub mého života.“ Pod jiným příspěvkem zase poznamenal, že jeho největším zážitkem v dětství bylo sledovat, jak generální manažer Adolf Šádek vede Plzeň ke slávě.

Jiní přízemněji napsali pouze: „Věřím ve vás.“ Případně: „Vamos Viktoria!“

Objevilo se také video, které mělo znázorňovat, jak zhruba působí zoufalá a masivní snaha příznivců fotbalového velikána v komentářích na sociálních sítích Viktorie. Na krátkém záznamu je populární dagestánský tiktoker Hasbulla. 20letý mladík, který kvůli genetické vadě vypadá jako malé dítě.

Nelze vyjmenovat všechny reakce z Pyrenejského poloostrova nebo od zahraničních fanoušků Barcelony. Každopádně vzhledem k výsledkům Plzně z prvních čtyř skupinových zápasů nejde o skromná přání. Zatím si červenomodří nepřipsali ani bod, mají skóre 3:16. Nyní tedy reálně spíše jen usilují o to, aby nebyli nejhorším týmem aktuálního ročníku Ligy mistrů, případně historicky nejhorším. Tento primát drží Dinamo Záhřeb ze sezony 2011–2012, přičemž chorvatský tým tehdy zapsal šest porážek s rozdílem mezi vstřelenými a inkasovanými brankami -19.

Zářijové střetnutí Plzně s „Nerazzurri“ v západočeské metropoli skončilo 0:2. Bude Viktoria po odvetě na milánském San Siru dál zaplavována ze strany „Culés“ přízní a láskou?

X X X

 Odvolání Grinnerové nevyšlo. Moskevský soud potvrdil basketbalistce z USA devítiletý trest

Na původním verdiktu se nic nemění. Moskevský soud zamítl odvolání americké basketbalové reprezentantky Brittney Grinerové proti devítiletému vězení za držení a pašování drog. Zadržena byla v únoru na moskevském letišti Šeremetěvo poté, co u ní byly objeveny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem.

Basketbalistka se po zadržení hájila tvrzením, že má látku na lékařský předpis a užívá ji proti bolesti.

S odvoláním Grinerová sice neuspěla, soud však současně oznámil, že za každý den strávený ve vazbě se z basketbalistčina trestu odečte den a půl. Ve vězení by tak bývalá hvězda Jekatěrinburgu měla strávit ještě asi osm let.

Zatčením Grinerové se v době napjatých vztahů mezi USA a Ruskem kvůli invazi na Ukrajině zabývali nejvyšší představitelé obou států. Spekulovalo se o tom, že 32letá basketbalistka by se mohla stát součástí výměny vězňů.

X X X

 Vědci vyvinuli metodu, která odhalí Parkinsonovu chorobu z mimiky obličeje

Ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace patří k běžným projevům Parkinsonovy choroby. Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT ve spolupráci s neurology z 1. lékařské fakulty UK vyvinuli metody automatické videoanalýzy pohybů obličeje a akustické analýzy řeči, podle nichž dokáží odhalit Parkinsonovu chorobu v počátečních fázích onemocnění. Jejich práci v září 2022 publikoval prestižní vědecký časopis npj Digital Medicine ze skupiny časopisů vydavatelství Nature.

Až 92 % pacientů s Parkinsonovou chorobou trpí snížením mimiky, tedy ztrátou spontánních pohybů obličeje. Společně s poruchami řeči se jedná o jeden z nejrannějších projevů tohoto závažného neurodegenerativního onemocnění, přičemž další orofaciální symptomy, jako potíže s polykáním a slinění, se objevují až v pozdějších fázích onemocnění. Hodnocení mimiky patří do standardního neurologického vyšetření. Doposud však nebylo možné ztrátu expresivity obličeje v brzkých stádiích Parkinsonovy choroby objektivně zkoumat kvůli nedostatku účinných diagnostických nástrojů.

Vědecký tým ve složení doc. Jan Rusz, dr. Michal Novotný, dr. Tereza Tykalová z katedry teorie obvodů FEL ČVUT a doc. Petr Dušek, prof. Evžen Růžička a dr. Hana Růžičková z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN vyvinul metodu automatické videoanalýzy pohybů obličeje při běžné promluvě, která dokáže zachytit Parkinsonovu chorobu u nově diagnostikovaných pacientů, tedy v brzkém stádiu onemocnění.

Nová metoda využívá dvanáct biometrických ukazatelů (markerů), popisujících pohyby čela, kořene nosu, obočí, očí, tváří, úst a čelisti. Podle prvního autora studie dr. Michala Novotného popisuje algoritmus změny tvaru obličeje měřením změn vzdálenosti mezi detekovanými významnými obličejovými body a také změny ve vráskách pomocí hodnocení změn textury definovaných oblastí.

„Automatická videoanalýza zachytí rozdíly ve všech předem definovaných oblastech obličeje. Nejčastějším projevem je snížená variabilita pohybů úst a čelisti související se ztrátou hybnosti spodní části obličeje. Dalším signálem je snížený výskyt vrásek na čele a u kořene nosu, jež provází pokles emoční mimiky během mluvení,“ vysvětluje výzkumník z katedry teorie obvodů Fakulty elektrotechnické ČVUT, který se na výzkumu podílí již deset let ve skupině vedené doc. Janem Ruszem.

Pro sběr dat využívají vědci hovory v mobilních telefonech pacientů

Od samého počátku vývoje nástrojů hodnotících změny mimiky a řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou vědci z FEL ČVUT úzce spolupracují s lékaři z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Vedle videoanalýzy obličejových markerů tým vědců z obou pracovišť již dříve vyvinul metodu akustické analýzy řeči, která představuje další způsob, jak odhalit Parkinsonovu chorobu v raném stádiu.

„U Parkinsonovy choroby je typickým projevem rigidita, tedy ztuhnutí svalstva,“ vysvětluje doc. Petr Dušek z 1. lékařské fakulty UK. „To se časem začne projevovat v řeči, která je monotónní, hůře artikulovaná a v pozdních stádiích se může stát zcela nesrozumitelnou.“

Sběr dat pro následnou akustickou analýzu probíhá tak, že je pacient vybaven mikrofonem a logoped ho instruuje k provádění různých řečových úloh, přičemž se zaznamenává jeho hlas, způsob řeči i výraz obličeje. Neurolog pak pacientovi provede klinické vyšetření doplněné magnetickou rezonancí.

Další součástí výzkumu se stal i projekt SmartSpeech, který vědci spustili v loňském roce. „Pětasedmdesát účastníků studie má dva roky k dispozici mobil se speciální aplikací a z něj vyřizuje své běžné telefonní hovory,“ vysvětluje Jan Rusz. Výzkumníci po dvouletém intervalu vyhodnotí, zda došlo k významnému zhoršení řeči, například zda účastníci méně intonují a jejich artikulace se stává nepřesnější. To by mohlo poukázat na rozvoj Parkinsonovy nemoci. „Pokud se potvrdí naše hypotéza, bude projekt SmartSpeech znamenat průlom v možnostech časné diagnózy a zlepšení náboru vhodných pacientů pro klinické studie zabývající se vývojem neuroprotektivní léčby,“ dodává doc. Rusz.

Tým z FEL ČVUT a 1. LF UK již dříve spolupracoval s Michael J. Fox Foundation a dalšími evropskými a americkými špičkovými klinickými centry a soustředí se na rozšíření testování na větší vzorky pacientů v dalších indoevropských jazycích. „Kromě aplikace v různých jazycích se naše akustické metody dají využít i u dalších neurodegenerativních onemocnění, jako je například roztroušená skleróza nebo Huntingtonova nemoc,“ uzavírá doc. Rusz. Ing. Mgr. Radovan Suk, Oddělení vnějších vztahů FEL ČVUT, Mgr. Lukáš Malý, Oddělení komunikace 1. LF UK

X X X

Kadeřnice i budoucí kuchaři a číšníci z jihlavské střední školy absolvovali stáž ve Francii

Na začátku října vycestovalo osm žáků z oborů kadeřník a kuchař-číšník na čtrnáctidenní stáž do Francie. „V březnu tohoto roku jsme ve francouzské Remeši absolvovali důležitou schůzku s Delphine Clement, koordinátorkou zahraničních projektů školy Alméa ze Châlons-en-Champagne. Na této schůzce jsme diskutovali o možnosti uskutečnění stáže našich žáků ve Francii v podzimním termínu. Konečné rozhodnutí potom padlo v září,“ přiblížil Miroslav Šoukal z Obchodní akademie, Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Jihlava.

První týden stáže žáci absolvovali na odborných pracovištích v partnerské škole, kde si měli možnost vyzkoušet praktické dovednosti po boku svých francouzských vrstevníků. Děvčata z oboru kadeřník trénovala společenské účesy na cvičných hlavách a měla možnost zúčastnit se i teoretické výuky např. hodin angličtiny pro kadeřnice nebo kadeřnické teorie. Žáci z oboru kuchař-číšník se podíleli na přípravě pokrmů ve školním stravovacím centru, které připravovali společně s francouzskými studenty pro sjednané partnery.

O víkendu byl pro účastníky připraven kulturní program. V sobotu se uskutečnil výlet do Remeše, jehož součástí byla prohlídka katedrály a jejího okolí. V neděli následovala prohlídka vinného sklepa Josephe Perrier v Châlons-en-Champagne a prohlídku města, tamní katedrály, parků a zejména historického centrua.

Druhý týden stáže strávili žáci ve firmách v Châlons-en-Champagne. Jednalo se o kadeřnické salony, hotely a restaurace. Kadeřnice pracovaly se skutečnými zákazníky, kuchaři-číšníci vařili v kuchyních, např. v restauraci s jednou michelinskou hvězdou. Odnesli si spoustu nových zkušeností s francouzskou účesovou tvorbou i francouzskou gastronomií.

„Stáž byla pro žáky skvělým zážitkem. Seznámili se s fungováním odborného vzdělávání ve škole a měli možnost vyzkoušet si reálnou praxi ve firmách. Během stáže měli studenti možnost porovnat české a francouzské školství, ověřit si své znalosti a dovednosti v praxi a vyzkoušet si „na vlastní kůži“ život v jiné zemi s odlišnou kulturou,“ uzavřel zástupce ředitele pro odborný výcvik Miroslav Šoukal. Ing. Eva Neuwirthová

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.