Dr. Štrougal 100x lepším premiérem než Topolánek, 1000x než Fiala. Putina se nedaří usvědčit

Někdy na počátku svého zvolení za poslance ČNR (později změněné na Poslaneckou sněmovnu), a je tomu už přes třicet let se poprvé objevily snahy stíhat Lubomíra Štrougala za střelbu na hranicích. Zastával jsem právní názor, že je to absurdní a jedná se jen o novodobý hon na čarodějnice.

A protože jsem Štrougala pokládal (ač nečlen KSČM) za jednoho z nejschopnějších politiků minulého režimu, v létě, když jsem byl na dovolené v Harrachově jsem si nějak zjistil jeho telefon a zastihl jsem jej na jeho chalupě v Rokytnici ,domluvili jsme si schůzku a já za ním zajel. Právě štípal dříví.

Troufám si tvrdit, že téměř tříhodinový rozhovor, který jsem s ním měl, byl jeden z nejzajímavějších v mém politickém životě. Nikdy nesoudím lidi černobíle. A tak jsem dovedl oceňovat Klausovy realistické názory na zahraniční politiku ve vztahu k Srbsku, válce v Iráku či velmi pozitivní k Rusku a nesouhlasit s jeho názory na ekonomiku. To se ovšem netýká jeho nástupců Topolánka, Nečase a už vůbec Fialy. Ti byli a ten poslední z nich vůbec strašní. A kdyby to bylo reálné, s radostí bych je vyměnil právě se zmíněným Lubomírem Šrougalem.

Ten chlap byl velmi sebekritický, okamžitě se odstřihl po roce 1989 od toho myšlenkového póvlu Jakeše a spol., nikdy se nezúčastnil komunistických 1. májů, kde je oslavován Gottwald a spol.

Líčil mi své krize, kdy v roce 1968 nastupoval jako místopředseda vlády jako stoupenec ekonomické reformy a poté viděl, jak se vše boří. A i když několikrát byl s Husákem domluven, že se začne uvolňovat, Husák se vrátil z Krymu a opět vše bylo odpískáno, a on se šel ze vzteku ožrat, jak říkal.

Poslední představy o masivním politickém i ekonomickém uvolnění se rodily v roce 1977, ale přišla Charta 77 a byl už všemu konec.

Velice zajímavé byly jeho názory na kombinaci ekonomiky a politiky. Už v té době v Číně zářila hvězda Theng Siao- Phinga a on jeho přizpůsobení kapitalistických metod a jejich spoluurčování v jednotném centru moci ve spojením se sociálnem, jednoznačně preferoval. A vidíme–li jakého gigantického nárustu bohatství Čína dosáhla za 30 let a západní svět jí zčásti nadbíhá a z části se jí hrozí, je zjevné, že tento ekonomicko-politický model ukazuje historickou úspěšnost. Podobnou cestou dnes jde například Vietnam, který se stává nejrychleji se rozvíjející ekonomikou.

Klidně si nechám nadávat, že pohrdám liberální demokracií. Ovšem patří- li k liberální demokracii volání po válce, výroky, nadávek a zášti, jakou jsme včetně zapojení médií zažili právě v proběhlých prezidentských volbách, a nyní zavádění cenzury, a Fialova udávání, kterým i já jsem vystavován, které zde nebyly ještě před 10-15 lety, tak já o takovou liberální demokracii rozhodně nestojím.

Lubomír Štrougal zemřel a rozhodně byl chytřejší a mnohem schopnější než liberální demokraté v této vládě. Při komparativním srovnání v rámci obrovským omezením byl neskonale lepší než současná ukrajinsko-banderovská elita… Čest jeho památce, server vasevec.cz

X X X

Mezinárodní tým pozastavil vyšetřování sestřelení letadla MH17, Putina se nedaří usvědčit

Mezinárodní tým pozastavil vyšetřování sestřelu letadla MH17 nad separatistickým územím na východě Ukrajiny, které si v roce 2014 vyžádalo 298 životů. Na tiskové konferenci v nizozemském Haagu o tom dnes podle agentury AP informovali vyšetřovatelé. Uvedli, že nemají dostatek důkazů, aby mohli trestně stíhat další osoby, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Loni v listopadu nizozemský soud kvůli sestřelení malajsijského letadla odsoudil v nepřítomnosti na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského separatistu.

Nizozemská vyšetřovatelka Digna van Boetzelaerová dnes prohlásila, že vyšetřování dosáhlo svého limitu. Vyšetřovatelé tak sice třeba mají „silné indicie“, že ruský prezident Putin rozhodl o dodání raketového systému Buk proruským separatistům na východě Ukrajiny. Právě ten pak letadlo směřující z Amsterodamu do Kuala Lumpuru 17. července 2014 sestřelil. Důkazy jsou ale nedostatečné k zahájení trestního stíhání. Podobně je tomu také v případě dalších podezřelých.

Premiér Nizozemska Mark Rutte dnes fakt, že vyšetřování skončilo bez dalšího trestního stíhání, označil za „hořké zklamání“. „Budeme i nadále volat Ruskou federaci ke zodpovědnosti za její roli v této tragédii,“ zdůraznil v prohlášení.

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin v reakci uvedl, že se Kyjev stejně pokusí využít všech existujících právních mechanismů, aby dohnal Putina ke zodpovědnosti za sestřelení letadla.

Nizozemský soud loni došel k závěru, že dopravní stroj společnosti Malaysia Airlines sestřelila raketa ruské výroby odpálená z pole na východě Ukrajiny, který v té době kontrolovali proruští separatisté. Rusko, které jakýkoliv podíl na tragédii odmítá, verdikt označilo za politickou objednávku. Na vyšetřování neštěstí se odmítalo podílet.

Konkrétně soudci za vinné shledali Rusy – Igora Girkina a Sergeje Dubinského – a také ukrajinského občana Leonida Charčenka, a to z toho, že pomáhali s převozem a instalací odpalovacího sytému, ačkoli to nebyli oni, kdo raketu vypálil. Odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Předpokládá se, že se všichni nacházejí v Rusku, které je nechce vydat.

Vyšetřovací tým byl složen z expertů z Nizozemska, Austrálie, Malajsie, Belgie a Ukrajiny. Z Nizozemska pocházelo nejvíce – 196 – obětí neštěstí.

X X X

POLSKO  CHCE  MAJETEK  RUSKA?

„Nemůžeme čekat, až válka skončí.“ Pobaltí a Polsko jde po ruském majetku

 Lídři Polska a pobaltských států naléhají na EU, aby urychlila jednání o využití zmrazených ruských majetků. Chtějí, aby se jimi zaplatila obnova Ukrajiny. Krok týkající se stovek miliard eur nicméně rozporují právníci.

 Po ruské invazi na Ukrajinu zablokovala Evropská unie majetek ruských občanů a firem figurujících na sankčních seznamech. Už několik měsíců probíhá diskuze o tom, zda by tyto prostředky nemohly posloužit na obnovu napadené země. Zatímco jednání dále pokračují, Kyjev na své spojence naléhá, aby proces schválili.

Podporu v této oblasti má u Polska a pobaltských států, které nyní společně před dvoudenním summitem EU vyzvali k ráznějšímu přístupu.

Země východního křídla Unie, které dlouhodobě zabavení majetku prosazují, žádají podle deníku Guardian konfiskaci zmrazených rezerv ruské centrální banky. Konkrétně částka asi 300 miliard eur (zhruba 7,3 bilionu korun) by měla podle států jít na pomoc vnitřně vysídleným obyvatelům Ukrajiny a na zahájení rekonstrukce země.

„Tato zmrazená aktiva musí být použita co nejdříve. Nemůžeme čekat, až válka skončí a bude podepsána mírová dohoda,“ napsaly země ve společném dopise zaslaném předsedkyni Evropské komisi Ursule von der Leyenové a šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi.

Představitelé států výzvu zaslali i švédskému premiérovi Ulfu Kristerssonovi, jehož země nyní Unii předsedá.

Stockholm označil za svůj hlavní cíl půlročního předsednictví vedle nynější podpory Kyjeva i sestavení plánu rekonstrukce země. Prostředky by měly zajistit právě peníze ze zmrazeného ruského majetku, potvrdil Kristersson minulý měsíc v Evropském parlamentu.

Estonsko jako první země EU ohlásilo převedení zmrazeného ruského majetku

„Ať zaplatí reparace.“ Estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu ve středu oznámil, že jeho země dokončuje právní základ pro převod ruských aktiv zmrazených sankcemi Evropské unie na Ukrajinu.

Právní experti nicméně upozorňují, že konfiskovat finance oligarchů či bank nebude jednoduché a mohou hrozit dlouholeté soudní spory.

Exekutiva EU upozornila, že bude obtížné rozhodnutí přijmout, dokud nebude jasnější objem aktiv, která by mohla být použita. Prvním krokem k zabavení je tak jejich lokalizace, napsal server Euractiv.

Zabavené peníze by pak mohly vedle obnovy země pokrýt i platy státních zaměstnanců a další výdaje spojené s provozem země.

Estonsko, které je mezi zeměmi žádajícími rychlejší přístup Unie, již oznámilo, že zabavený majetek využije na pomoc Ukrajině. Země ohlásila záměr na začátku ledna. „Půjde o precedens v mezinárodním právu,“ podotkl estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu. Krok obhájil obecnou zásadou mezinárodního práva, podle které musí agresor zaplatit reparace.

Evropská komise již na konci listopadu navrhla plán na zabavení zmrazeného majetku a využití prostředků na nápravu škod, které ruská invaze způsobila. Důležitost kroku zdůraznil na návštěvě Kyjeva i evropský komisař Valdis Dombrovskis.

„Je důležité začít pracovat se zabaveným ruským státním majetkem, aby Rusko zaplatilo za škody, které v této válce způsobilo,“ řekl ukrajinským představitelům.

Otázka se podle deníku Guardian pravděpodobně bude probírat na čtvrtečním summitu EU, kterého se zúčastní taktéž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hlavním tématem jeho první návštěvy Bruselu od začátku invaze budou dodávky zbraní, uvedl ve středu večer.

X X X

Spojené státy sjednotily NATO, řekl Biden v poselství o stavu unie

Postavili jsme se Putinově agresi, prohlásil americký prezident Joe Biden v poselství o stavu unie. Vyzdvihl také americkou podporu Ruskem napadené Ukrajině a řekl, že Spojené státy sjednotily NATO, vytvořily globální koalici a postavily se agresi ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Společně jsme udělali to, co Amerika vždycky dělá nejlépe,“ řekl Biden ve svém druhém poselství o stavu unie, které se konalo téměř rok od začátku ruské invazi ne Ukrajinu.

„Vedli jsme. Sjednotili jsme NATO. Vytvořili jsme globální koalici. Postavili jsme se proti

Putinově agresi. Postavili jsme se na stranu ukrajinského lidu,“ dodal americký prezident a poukázal na přítomnost ukrajinské velvyslankyně ve Washingtonu Oksany Markarovové s tím, že zastupuje nejen svou zemi ale i odvahu svého lidu. Amerika je podle Bidena sjednocená v podpoře Ukrajiny a bude jí podporovat tak dlouho, jak to bude třeba.

Krátce nato se Biden vyjádřil k napjatým vztahům s Čínou. Uvedl, že svému čínskému protějšku dal jasně najevo, že Amerika usiluje o „konkurenci, nikoliv konflikt“. Přímo nezmínil roztržku kolem čínského balonu sestřeleného po přeletu nad USA, ale zdůraznil, že Spojené státy budou vždy hájit svou suverenitu.

„Jsem odhodlán spolupracovat s Čínou tam, kde to může podpořit americké zájmy a prospět světu,“ řekl. „Jak jsme ale dali jasně najevo minulý týden, pokud Čína ohrozí naši suverenitu, budeme naši zemi chránit, a to jsme také udělali,“ řekl Biden.

Spolupráce napříč stranami

„Příběh Ameriky je příběhem pokroku a odolnosti… Jsme jedinou zemí, která z každé krize vyšla silnější, než když do ní vstupovala. To se nám nyní opět daří,“ řekl Biden v úvodu více než hodinového projevu. Poznamenal přitom, že covid-19 již neovládá životy Američanů a že demokracie v USA je nezlomená. Útok na Kapitol před dvěma lety označil za největší ohrožení americké demokracie od občanské války.

Biden uvedl, že od jeho nástupu do úřadu bylo v USA vytvořeno 12 milionů nových pracovních míst a dodal, že to je více, než se podařilo jiným americkým prezidentům za čtyři roky. S odkazem na svého otce řekl, že práce není jen o „výplatní pásce“, nýbrž o respektu a důstojnosti. Dodal, že nezaměstnanost v USA činí 3,4 procenta s tím, že je to nejméně za 50 let.

Demokraté a republikáni podle Bidena mohou navzdory tvrzením „cyniků“ spolupracovat. Prezident v této souvislosti poznamenal, že od nástupu do úřadu podepsal více než 300 zákonů, na nichž se podíleli republikáni i demokraté.

„Pokud jsme dokázali spolupracovat v minulém Kongresu, není důvod, proč bychom nemohli spolupracovat i v tomto novém Kongresu. Lidé nám poslali jasný vzkaz. Boj pro boj, moc pro moc, konflikt pro konflikt nás nikam neposune,“ uvedl.

Prezident zklamal, reagují republikáni

Biden a jeho demokraté Američany zklamali, uvedla v republikánské reakci na Bidenovo poselství o stavu unie guvernérka státu Arkansas Sarah Huckabeeová Sandersová. Prezident se podle ní odmítá postavit za zájmy Spojených států a vzepřít se Číně a dalším zemím.

„Nemáme toho s prezidentem Bidenem příliš společného,“ uvedla na začátek projevu Huckabeeová Sandersová, která bývala mluvčí Bílého domu za Bidenova předchůdce Donalda Trumpa.

„Jsem pro svobodu. (Biden) je pro vládní kontrolu. Dělící čára Ameriku už nerozděluje na pravici a levici. Na výběr je mezi normálním a šíleným,“ řekla guvernérka. Demokraty a Bidenovu administrativu podle ní ovládla radikální levice, která odmítá konzervativní hodnoty.

„Prezident Biden a demokrati vás zklamali. Je čas na změnu,“ uvedla Huckabeeová Sandersová a slíbila, že nová generace republikánů přinese Američanům změnu.

Biden podle Huckabeeové Sandersové nechrání Spojené státy před vnitřními hrozbami, když podporuje hlasy volající po policejní reformy. „Za našimi hranicemi, od Afghánistánu po Ukrajinu, od Severní Koreje po Írán, vystavuje Biden svým slabošstvím náš národ riziku,“ dodala. Biden se také podle guvernérky odmítá postavit Číně, která je největším protivníkem USA.

X X X

Zemětřesení pomohlo Erdoganovi k moci, teď může jeho pozicí otřást

Ničivé zemětřesení, které zasáhlo Turecko v roce 1999, pomohlo bývalému istanbulskému starostovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi k moci. Tehdejší vláda totiž čelila silné kritice za to, jak na katastrofu zareagovala. Pondělní zemětřesení, které postihlo jihovýchodní část země, však může pozicí současného prezidenta, který se uchází o další mandát, naopak otřást, píše mezinárodní tisk. Podobu a rychlost vládní pomoci v oblasti, kde je silná opoziční a prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), už kritizují Erdoganovi odpůrci.

ředchozí rozsáhlé zemětřesení s několika tisíci mrtvými Turecko zasáhlo v roce 1999. Tehdy v Istanbulu a okolí zemřelo na 17 000 lidí. „Tehdejší vláda čelila silné kritice kvůli své reakci a zloba veřejnosti ohledně toho, jak (vláda) na zemětřesení zareagovala, přispěla k vzestupu současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jehož Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) vyhrála v roce 2002 volby a začala svou dvacetiletou dominanci na turecké politické scéně,“ připomíná deník The Wall Street Journal. Tehdejší kabinet mimo jiné čelil kritice, že nestanovil dostatečně přísná pravidla pro výstavbu v seizmicky aktivních oblastech.

Reakce Erdoganovy vlády na zemětřesení z tohoto týdne, při němž podle posledních zpráv zahynulo 12 tisíc lidí, se podle analytiků může výrazně promítnout do výsledku prezidentských a parlamentních voleb, které Turecko čekají v polovině roku, píše agentura Reuters. Erdogan v nich bude usilovat o třetí prezidentský mandát. Podle washingtonského analytika Sonera Cagaptaye by vládní reakce na zemětřesení „mohla opravdu zničit Erdoganův obraz mocného, autoritářského, ale také efektivního vůdce“. V úterý reportérovi deníku The Washington Post Cagaptay řekl, že „příštích 48 hodin bude pro Erdoganovu kariéru klíčových“.

Za 20 let u moci se Erdogan musel vypořádat s celou řadou přírodních katastrof, aniž by mu to zatím výrazněji uškodilo v preferencích. AKP ale v poslední době zaznamenala odliv voličů kvůli hospodářským problémům Turecka. Pokud by veřejnost vyhodnotila působení úřadů jako úspěšné, tak by naopak vládní strana mohla posílit. Erdogan má navíc tendenci se v kritických momentech příliš neobjevovat na veřejnosti.

„Obvykle nechává na svých ministrech a spolupracovnících, aby se starali o problémy. Pokud něco špatně dopadne, může na ně svalit vinu,“ řekla serveru Politico analytička Gönül Tolová.

Vládní reakce na zemětřesení se ale postupně stává tématem turecké domácí politiky, napsala ve středu agentura DPA. Šéf největší opoziční Lidové republikánské strany (CHP) a pravděpodobný kandidát opozičního bloku na prezidenta Kemal Kiliçdaroglu kritizoval Erdogana, že nedokázal v posledních 20 letech připravit zemi na možné budoucí zemětřesení. Vláda podle něj selhává v poskytování pomoci zasaženým oblastem. „Není tady profesionální koordinace pomoci,“ řekl šéf opoziční Strany dobra Ugur Poyraz. Na první kritiky Erdogan reagoval tím, že v úterý vyhlásil v zasažených oblastech nouzový stav. Podle prezidenta navíc o zemětřesení koluje řada lží.

Opozice vládu vyzvala k politické neutralitě při poskytování pomoci. V části postižených oblastí žije silná kurdská komunita a dobrých výsledků tam ve volbách v roce 2018 dosáhla Lidová demokratická strana. Tu se úřady snaží zrušit kvůli údajnému napojení na Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Zdroj z Erdoganova okolí řekl agentuře Bloomberg, že prezident trvá na svém úmyslu uspíšit volby. Ty by se měly konat 14. května místo původního letního termínu.

  X X X

Babiš svým rozhodnutím udělal mainstreamu čáru přes rozpočet, míní politolog

Andrej Babiš i nadále zůstává poslancem a předsedou hnutí ANO. Jeho rozhodnutí politologové hodnotí kladně. Pokud by odešel z politiky, SPD by ve Sněmovně mohla výrazně posílit, hnutí by ztratilo tvář a navíc, utekl by z boje poté, co v nedávných, prezidentských volbách získal 2,4 milionu hlasů, míní.

„Byl to chytrý a jediný možný tah. Pokud by politiku opustil, přenechal by Sněmovnu Tomio Okamurovi. Babiš je tváří hnutí ANO a ví, že on dokáže jednoduše a emočně voličům vysvětlovat kroky vlády a hnutí. Havlíček, ale ani další nejsou tak silní, jako on. Babiš je schopen v příštích volbách v roce 2025 SPD oslabit, což i na tiskové konferenci uvedl,“ říká politolog Jan Kubáček.

Šéf ANO zahájil tiskovou konferenci hodnocením prezidentské kampaně. „Můžeme konstatovat, že hlasy 2,4 milionů hlasů je skvělý výsledek. Víc, než získalo hnutí ANO ve sněmovních volbách v roce 2021. Můžeme zastupovat voliče, kteří nemají zastoupení v parlamentu,“ řekl Babiš po jednání klubu. Následně oznámil, že zůstává šéfem hnutí.

„Babiš se navíc dokáže vymezovat vůči Fialovi. Být tou silnou tváří hnutí. Pokud by nebyl předákem, ANO by ztrácelo. Je třeba zmínit i přednostní právo. Nyní jich sice nemá mnoho, ale nějaká jsou. A především, pokud by opustil politiku, v očích voličů a že jich nebylo málo, 2,4 milionu, by utekl z boje. To si nemůže dovolit,“ dodal Kubáček.

Podle politologa Lukáše Valeše udělal Babiš mainstreamu tak trochu čáru přes rozpočet.

„Mainstream očekával, že dnes oznámí Babiš konec v politice, ale on jim udělal čáru přes rozpočet. Je jasné, že si tímto krokem, tedy setrváním na postu poslance, dělá prostor, zůstává hlavou a vůdčí osobností ANO. Hnutí tento krok jistě řešilo a je jasné, že tvář Babiše má stále veliký potenciál už i jen v tom ohledu, kolik získal v prezidentské kandidatuře hlasů,“ míní Valeš.

Babiš považuje za důležité dobudovat strukturu hnutí ANO, soustředit se na mladou generaci, hledat nové tváře a připravit se na příští volby. Omezí své mediální a společenské aktivity. „Abych mediální a politické scéně sebral hlavní terč obsesivní nenávisti,“ řekl.

Babiš patří k nejvýraznějším tvářím současné české politické scény. Od chvíle, kdy v roce 2011 založil hnutí ANO, se prosadil do Sněmovny i do čela vlády a nedávno se probojoval i do druhého kola volby prezidenta republiky, ve kterém ale jasně prohrál s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem.

X X X

Politolog o Babišově úkroku: ANO zvolilo polský model

Politolog Lubomír Kopeček hodnotí večerní rozhodnutí předsednictva hnutí ANO. Sleduje v něm snahu vydat se takzvanou polskou cestou.

 Předsednictvo hnutí ANO dnes po více než čtyřhodinovém jednání rozhodlo, že hlavními tvářemi hnutí se stanou Karel Havlíček a Alena Schillerová. Andrej Babiš chce dál zůstat předsedou a řadovým poslancem, zároveň se ale chce stáhnout z mediálního výsluní a věnovat se spíš výjezdům za voliči.

Podle politologa Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka tímto hnutím ANO zvolilo takzvaný polský či slovenský model, kdy se šéf strany stáhne do pozadí, aby zvýšil koaliční potenciál své strany. Více ho popsal v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

„Já jsem to sledoval a říkal jsem si, že tak ostrého Babiše jsem od prvního kola prezidentských voleb neviděl,“ říká.

x Jaký pocit jste tedy z té tiskové konference měl?

Polský model. Polský a slovenský model. Oni se zjevně rozhodli okopírovat to, co udělal Jaroslav Kaczyński v Polsku. Tedy lehce se stáhnout do pozadí, zůstat předsedou strany, ale vystrčit dopředu někoho jiného. S tím, že tady to není jedna osoba, jako byla v Polsku Beata Szydlová a později Mateusz Morawiecki. Už před volbami v roce 2015 měl PiS (polská vládní strana Právo a spravedlnost, pozn. red.) tento model opravdu propracovaný, protože počítali s tím, že předseda strany nebude premiérem. Tady je to v náznaku, ale vlastně je to vidět taky. A něco podobného se odehrálo i na Slovensku, ale tam už to bylo přímo vysunutí na post premiéra ve chvíli, kdy padla vláda. Kdy se vlastně Igor Matovič stáhl a za sebe vysunul Eduarda Hegera. Tady vysunuli dvě osoby.

x Andreji Babišovi letos bude 69 let. Stojí mu to ještě za to schovávat se v závětří a čekat na nějakou příležitost?

Podívejte se, jak je starý Kaczyński, ten je o 10 let starší. Věk v tom nehraje podstatnou roli. Ono to zvyšuje koaliční potenciál hnutí ANO pro budoucí vyjednávání o nové vládě. Já si myslím, že oni potom před volbami řeknou, že Andrej Babiš neaspiruje na post premiéra, na ten budou aspirovat Alena Schillerová nebo Karel Havlíček. A v tu chvíli neřešíte ten problém, který by tady byl, to jest nepřijatelnost Babiše jako premiéra, ale řešíte něco jiného. To je dobrý tah.

Hnutí ANO naznačilo, jak budou vypadat další měsíce

Na pražském Chodově se sešlo nejužší vedení hnutí ANO. Řešilo politickou budoucnost Andreje Babiše, prohrané prezidentské volby i další směřování.

x ANO ještě bude další dva roky v opozici. Jak si po jejich dnešních prohlášeních máme představit jejich další práci v Poslanecké sněmovně? Bude to tvrdší opoziční práce? Nebo naopak obrousí hrany?

Já si po těch obstrukcích už moc nedovedu představit, že by byla ještě tvrdší. Jedině, že by Sněmovnu zablokovali trvale. To se samozřejmě stát může, ale když jsem viděl dnešek, ono to k tomu nemá už moc daleko (středečním obstrukcím jsme se věnovali zde). Dnešek je vypovídající pro to, co se zjevně bude dít – když to bude potřeba, zablokují Sněmovnu. A Babiš bude za lepšího počasí objíždět republiku, to ho baví. Smysl to celkem dává.

x Jaký je důvod, že z jedné hlavní tváře najednou budou hlavní tváře dvě?

Že to rozdělili, podle mě umožňuje variabilitu, že si před volbami mohou vybrat. Je to velmi racionální model, jak zvýšit koaliční přijatelnost pro vyjednávání o příští vládě a současně úplně neodstranit Babiše. To udělat nemůžou, on je klíčový pro rozhodování ve straně. A současně je důležitý i jako taková ta hlavní osoba pro tvrdé jádro voličů ANO. Všechno dává logiku a myslím, že to nevyřešili špatně.

x  Jak vnímáte prohlášení Andreje Babiše, kdy jasně řekl, že si teď vyloženě půjdou pro hlasy voličů SPD?

Já si myslím, že to smysl dává. V tuhle chvíli se ukázalo, že minimálně část jejich voličů dokáže oslovit při prezidentských volbách. Tady to prostě je jen otevřené přiznání strategie, která se už dala tušit v tom, jak vypadala kampaň před prvním i před druhým kolem prezidentských voleb. Jak v tom budou úspěšní, je otázka. Já si myslím, že SPD si to dost dobře uvědomuje, a že ty vztahy mezi nimi v Poslanecké sněmovně, byť jsou teď obě hnutí v opozici, asi zvlášť kooperativní nebudou.

x ANO má v tuto chvíli volební potenciál nad 30 procent, politologové často říkají, že tím už narazilo na svůj strop. Může jim ho tento krok najednou zvednout?

Nevím. Vy po mně chcete křišťálovou kouli (rozesměje se). Jako fakt je, že to, co teď udělali, že tvrdý elektorát fixovaný na Babiše zůstane, protože lídr zůstane, a zároveň mohou nabízet i trochu přívětivější tvář, je dobrý krok. Podstatnější ale bude kontext. ANO se může dařit zvyšovat podporu, pokud by tady byla ještě horší ekonomická situace, pokud by inflace zůstala hodně vysoká. Podle mě nemusí být zas tak podstatné to, co teď udělali, ale to, jak bude vypadat situace v tomhle státě.

X X X

NS  13  SOUDCŮM  VÝTKA

Nejvyšší soud vyzývá soudce, aby podávali pravdivá majetková přiznání, předseda uložil třinácti soudcům výtku

  V roce 2022 uložil předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy třinácti soudcům výtku za pozdní splnění majetkové oznamovací povinnosti. Průběžné oznámení podalo za rok 2021 celkem 2987 soudců, z nich 33 po lhůtě. Porušení povinnosti může mít znaky kárného provinění. Kontrolou byla zjištěna neúplná a nepřesná podání. Nejvyšší soud apeluje na soudce, aby podávali úplná, pravdivá a přesná přiznání.

Uvedla to za Nejvyšší soud, který ze zákona vede evidenci o oznámeních, činnostech, majetku, příjmech a závazcích soudců v České republice, vedoucí oddělení střetu zájmů NS Ivana Zámečníková.

Soudci ve výkonu funkce ke dni 1. ledna 2022 byli povinni podat tzv. průběžné oznámení za období rok 2021 nejpozději do 30. června 2022. „Toto oznámení zahrnovalo informace o vykonávaných činnostech, nově nabytém majetku a příjmech za kalendářní rok 2021 a informace o výši existujících a dosud nesplacených závazků k 31. prosinci 2021,“ uvádí Nejvyšší soud ve zprávě.

Zákonná povinnost podat průběžné oznámení za rok 2021 se vztahovala na 2 988 soudců.
„Průběžné oznámení za rok 2021 nakonec podalo 2 987 soudců, neučinil tak jeden soudce, který oznámení nepodal ze závažných zdravotních důvodů,“ uvádí Nejvyšší soud.

Předseda váží zdravotní a osobní důvody

Celkem 33 soudců přitom podalo oznámení po zákonem stanovené lhůtě, tj. po 30. červnu 2022. U těchto soudců podle zprávy zvažoval předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy individuálně přiměřené opatření vedoucí k nápravě.

Ve svém přístupu vážil „zdravotní a osobní důvody, které některým soudcům znemožnily splnit jejich povinnost včas“. „Všichni tito soudci byli současně předsedou Nejvyššího soudu upozorněni na potřebu plnit svoji zákonnou oznamovací povinnost v předepsané lhůtě, neboť porušení této povinnosti může naplňovat znaky kárného provinění. Mezi soudci, kteří podali oznámení po zákonné lhůtě, byli mj. dva soudci, kteří již ukončili výkon funkce,“ dodává k tomu Nejvyšší soud.

Takový postup zvolil předseda Nejvyššího soudu už v roce 2021, kdy podalo po lhůtě 30. června 2020 majetkové přiznání celkem 26 soudců, jak Česká justice informovala.

Soud soudcům pomáhá, přesto přiznávají  pozdě

Celkem třinácti soudcům byla udělena předsedou Nejvyššího soudu výtka za nesplnění povinnosti podat průběžné oznámení za rok 2021 v zákonem stanovené lhůtě.

Ve srovnání s rokem 2021 došlo podle Nejvyššího soudu loni ke snížení počtu průběžných oznámení podaných po zákonem stanovené lhůtě z čtyřiceti tří na třicet tři. Ve srovnání s rokem 2021 pak byl udělen stejný počet výtek za porušení zákona, a to třináct.

„Přestože Nejvyšší soud informuje soudce opakovaně o jejich zákonné oznamovací povinnosti před lhůtou pro podání průběžného oznámení a současně jim pomáhá formou osobních, e-mailových a telefonických konzultací, i tak u některých soudců dochází k opakovanému porušení zákonem stanovené povinnosti ve lhůtě podat oznámení,“ uvedl Nejvyšší soud doslova. Za to je jim udělena výtka či může být případně podán návrh na zahájení kárného řízení.

Povinnost spojená s důvěrou v soudcovský stav

To se stalo v závěru roku 2021. Předseda Nejvyššího soudu podal v závěru roku 2021 proti jednomu soudci návrh na zahájení kárného řízení, neboť tento učinil průběžné oznámení za rok 2020 až delší dobu po zákonné lhůtě, uvedl k tomu Nejvyšší soud: „Je nutné podotknout, že šlo o opakované porušení zákona, kdy v minulosti byla soudci již udělena výtka za obdobné nesplnění povinnosti ve vztahu k podání průběžného oznámení, což dotvářelo okolnosti, za kterých kárně obviněný znovu svoji povinnost včas nesplnil,“ dodává k tomu zpráva Nejvyššího soudu.

Tohoto soudce v červnu 2022 pak Nejvyšší správní soud uznal vinným tím, že spáchal kárné provinění a byla mu uložena důtka. Podle soudu šlo o porušení povinnosti soudce, která je s výkonem jeho funkce spojena a jejíž řádné plnění se odráží v důvěře společnosti v soudcovský stav.

Česká justice už v lednu 2021 informovala o kárném řízení se soudcem Okresního soudu v Mělníku Janem Veselým kvůli nesplnění povinnosti podat řádně majetkové přiznání. Soudce Veselý podal prohlášení neúplná a zkreslená, způsobem, který nenaplňuje zákonné povinnosti. Podle kárného senátu NSS Veselý vědomě podcenil význam oznamovací povinnosti, přiznání podal ledabyle, avšak neměl v úmyslu zastřít majetek.

Kontrola úplnosti odhalila nesprávná vyplnění

Podle zprávy Nejvyššího soudu v roce 2022 zahájilo výkon funkce 138 soudců, kteří měli povinnost podat tzv. vstupní oznámení. Tuto povinnost splnili a oznámení podali. Oznamovací povinnost v souvislosti s ukončením výkonu funkce v roce 2022 vznikla u 71 soudců. Soudci, kterým byla stanovena lhůta pro podání výstupního oznámení v roce 2022, své oznámení podali.

„Průběžné oznámení za období výkonu funkce v kalendářním roce 2022 bude podáváno ve lhůtě nejpozději do 30. června 2023. Veškeré informace, které by měly soudcům pomoci tuto zákonnou povinnost splnit, jsou dostupné na webových stránkách www.nsoud.cz, v sekci „O Nejvyšším soudu“ – „Evidence podle zákona o střetu zájmů“,“ upozorňuje Nejvyšší soud.

Jak dále upozorňuje Nejvyšší soud, loni byla také provedena kontrola úplnosti podaných oznámení u 122 soudců, přičemž bylo zkontrolováno celkem 211 oznámení.

„Lze konstatovat, že při provádění těchto kontrol se Nejvyšší soud setkává s tím, že soudce z důvodu úspory času při vyplňování oznámení odkazuje na jiný registr či soudní rozhodnutí, jež obsahuje povinné údaje požadované zákonem. Avšak oznámení vyplněné tímto způsobem je neúplné,“ uvádí dále Nejvyšší soud.

Soudci musí přiznávat úplně, přesně a pravdivě

Dalším nedostatkem je podle soudu neuvedení povinného údaje, tj. buď zcela chybí uvedení určité skutečnosti, která podléhá oznamovací povinnosti a je v oznámení opomenuta, nebo skutečnost je uvedena, avšak chybí související povinné údaje. Nepřesné a neúplné uvedení údajů je podle Nejvyššího soudu „taktéž porušením oznamovací povinnosti, je nutné tedy uvádět přesné částky nikoliv např. přibližný odhad výše závazku či příjmu“.

„Taktéž je nezbytné např. u daného druhu peněžitého příjmu plynoucího z více zdrojů uvádět konkrétní výši příjmu od každého plátce jednotlivě. Uvedení výše závazku k jinému dni, než je rozhodný den, je dalším častým porušením informační povinnosti. Je tedy potřebné apelovat na to, aby soudci vyplňovali oznámení podle zákona úplně, přesně a pravdivě,“ vyzývá Nejvyšší soud soudce. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

 Spravedlnost ruší Rejstřík trestů jako organizační složku státu, systém je překoná

 Ministerstvo spravedlnosti ruší Rejstřík trestů jako samostatnou organizační složku státu v čele s ředitelem. Agendu povede samo ministerstvo, kam přejdou zaměstnanci Rejstříku. Podle důvodové zprávy je současný systém úřadu s několika pobočkami překonán. Nově stát umožní přístup k datům v anonymizované podobě pro vědecké účely. Odsouzení v cizině budou vykazována až po uznání rozsudku. Rejstřík už byl pod ministerstvem v roce 1957.

Vyplývá to z návrhu novely zákona o Rejstříku trestů. K návrhu dala kladné stanovisko Legislativní rada vlády. Vláda návrh schválila usnesením už 25. ledna 2023.

Rejstřík trestů se podle návrhu mění z úřadu zřízeného ministerstvem spravedlnosti v čele s ředitelem na pouhý informační systém, jehož správcem je ministerstvo spravedlnosti. Na ministerstvo spravedlnosti mají přejít podle přechodného ustanovení k 31. prosinci 2024 současní zaměstnanci Rejstříku. Současný vedoucí zaměstnanec se stane představeným až do vyhlášení výběrového řízení.

Ministerstvo nemá mít zvláštní přístup

Takto vypadá podle nového § 1 nová definice Rejstříku trestů: „Rejstřík trestů je informační systém veřejné správy, který obsahuje údaje o fyzických a právnických osobách (dále jen „osoba“) pravomocně odsouzených soudy v trestním řízení a dále údaje o jiných významných skutečnostech pro trestní řízení, pokud tak stanoví tento nebo jiný zákon. Údaje z rejstříku trestů slouží pro potřebu trestního, občanskoprávního nebo správního řízení a k prokazování bezúhonnosti. Správcem rejstříku trestů je Ministerstvo spravedlnosti (dále jen „ministerstvo“).“

Podle důvodové zprávy však ministerstvo spravedlnosti ve vztahu k informacím z Rejstříku nezíská žádnou výhodu: „Navrhovanou změnou nedochází ani k rozšíření možností pro Ministerstvo spravedlnosti používat pro výkon svojí dnešní agendy informace obsažené v rejstříku trestů nebo evidenci přestupků, tyto údaje bude moci používat v témže rozsahu, jaký je stanoven v dosavadní právní úpravě,“ stojí doslova v důvodové zprávě.

Samostatný úřad pro evidenci zůstal jediným

Rejstřík trestů v současné podobě byl zřízen zákonem č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů.

K tomu ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě podniká exkurzi do historie: „Tento zákon svěřil vedení evidence trestních odsouzení novému samostatnému subjektu; ta dříve byla vedena v rámci státního zastupitelství (vládní nařízení č. 198/1922 Sb., o evidenci soudních provinilců a sbírání dat pro účely kriminální statistiky) či následně prokuratury (počínaje nařízením ministra spravedlnosti č. 117/1950 Sb., o rejstříku trestů) s výjimkou období od 1. 9. 1957 do 6. 11. 1958, kdy byla tato evidence vedena Ministerstvem spravedlnosti, a pokud jde o československé státní občany narozené na Slovensku, pověřenectvem spravedlnosti,“ stojí v důvodové zprávě.

Jak dále uvádí důvodová zpráva, v 90. letech, kdy byl přijat zákon o Rejstříku trestů, „představovalo vedení evidence odsouzení rozsáhlou listinnou agendu“ Tato agenda byla zabezpečována Rejstříkem trestů s několika územními pobočkami, což bylo ve své době odůvodnitelné.¨

Podle ministerstva spravedlnosti však tento systém dnes neobstojí: „S ohledem na elektronizaci celé agendy je toto ale již překonáno; evidence trestů a evidence vybraných přestupků tak představují zřejmě jediné evidence, které jsou spravovány samostatnou organizační složkou státu, která se věnuje výlučně vedení evidencí,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Stát chce rovněž ušetřit náklady. Už od roku 2019 byl snížen původní počet 50 zaměstnanců o 14 míst. Současný stav je jen 34 zaměstnanců. Na ministerstvo má přejít jen 31 z nich. „Tím dojde k úspoře 3 funkčních míst a roční úspoře výdajů v celkovém objemu 1 358 794 Kč, z toho 1 000 584 Kč na platech zaměstnanců a 358 210 Kč na příslušenství (odvody na sociální a zdravotní pojištění a příspěvek do fondu kulturních a sociálních potřeb),“ uvádí k tomu důvodová zpráva.

Odsouzení v cizině jen po uznání rozsudku

Současně návrh mění vykazování odsouzení občanů České republiky soudy jiných členských států Evropské unie a Spojeného království. Změna spočívá v tom, že „všechna tato odsouzení budou vykazována v příloze opisu i výpisu z evidence Rejstříku trestů; na tato rozhodnutí se nicméně bude hledět jako na odsouzení soudem České republiky pouze v případě, kdy dojde k jejich uznání, a to na základě § 4 odst. 1 písm. a) zákona o Rejstříku trestů“, stojí v důvodové zprávě.

To podle zprávy umožní vypustit „ze hry“ Nejvyšší soud. „Budou-li informace o notifikovaných odsouzeních občanů České republiky obsahem nové přílohy výpisu z evidence Rejstříku trestů, ztrácí opodstatnění stávající § 4a odst. 3 zákona o Rejstříku trestů, který tak může být vypuštěn (dojde tak k vypuštění pravomoci Nejvyššího soudu rozhodovat na návrh Ministerstva spravedlnosti o tom, že se na dané odsouzení jiným členským státem Evropské unie hledí jako na odsouzení soudem České republiky),“ uvádí se v důvodové zprávě, podle které současná právní úprava není pro praxi vyhovující.

Od 1. července 2024 tak bude Rejstřík evidovat odsouzení, která mu cizí stát z EU nebo Velká Británie zašlou.

Získat rozsudek trvá i celá léta

Jedním z důvodů je liknavost a nekomunikace se zahraničím: „Nejsou výjimkou případy, kdy je pro účely podání návrhu podle § 4a odst. 3 zákona o Rejstříku trestů zapotřebí několikrát (často bezvýsledně) urgovat příslušný orgán členského státu o zaslání příslušného rozsudku a celá délka řízení od notifikace odsouzení až po rozhodnutí Nejvyššího soudu tak trvá např. i několik let,“ uvádí případ z aplikace ministerstvo spravedlnosti.

Nová úprava bez Nejvyššího soudu jako prostředníka povede k úspoře: „Pozitivní dopad do státního rozpočtu bude dále spočívat ve vypuštění pravomoci Nejvyššího soudu rozhodovat na návrh Ministerstva spravedlnosti o tom, že se na odsouzení jiným členským státem Evropské unie hledí jako na odsouzení soudem České republiky podle dosavadního § 4a odst. 3 zákona o Rejstříku trestů,“ uvádí dále důvodová zpráva.

Tím bude uspořeno 550 000 korun ročně za překlady. „Tuto částku tvoří zejména náklady Ministerstva spravedlnosti na pořizování překladů rozhodnutí soudů jiných členských států Evropské unie pro účely vyhotovení návrhu Nejvyššímu soudu (částka je vypočtena dle průměru za posledních pět let, přičemž má vzestupnou tendenci),“ vysvětluje zpráva.

Vnitro může mít informace pro účely bezpečnosti

Naopak nový modul, který bude podle nového § 16m vytvořen pro pseudo anonymní verzi za účelem výzkumu, bude stát 440 000 korun ročně.

Jde o předávání informací na základě žádostí a) Ministerstvu vnitra pro plnění úkolů v oblasti bezpečnostní politiky a prevence kriminality, b) výzkumné organizaci, nebo  c) osobě, která doloží, že tyto údaje potřebuje pro účely výzkumu zadaného státem nebo podpořeného z veřejných prostředků. V dalším ustanovení se navrhuje, že tyto informace mohou být poskytnuty za úhradu.

„Výslovně se proto stanovuje, že Ministerstvo spravedlnosti může při plnění svých úkolů v oblasti přípravy a realizace trestní politiky a správy justice používat údaje z rejstříku trestů a evidence přestupků, a to i prostřednictvím svých podřízených organizací (zejm. se bude jednat o Institut pro kriminologii a sociální prevenci). Rovněž se stanoví možnost poskytnout tyto údaje na základě písemné žádosti také Ministerstvu vnitra pro plnění úkolů v oblasti bezpečnostní politiky a prevence kriminality,“ odůvodňuje novinku ministerstvo spravedlnosti. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

Nové posudky nemění pohled na vinu Kramného, řekl žalobce k obnově řízení

Závěrečné řeči zazněly dnes u Krajského soudu v Ostravě, který projednává návrh na obnovu procesu v kauze Petra Kramného, který si odpykává 28 let vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Státní zástupce s obhájkyní se shodli jen na jedné chybě v přepisech odposlechů. V hodnocení nových posudků znalců navržených obhajobou se zcela rozcházejí.

 Odsouzený Petr Kramný, který trest vykonává ve věznici v Mírově na Šumpersku, se během dnešního jednání k ničemu nevyjadřoval. Až po vyzvání k poslednímu slovu nejprve odkázal na závěrečnou řeč své obhájkyně a pak jen poznamenal: „Svým holkám, Monice a Klárce, jsem nikdy neublížil.“

Státní zástupce Vít Legerský však hned na počátku zmínil, že obhajoba nepředložila žádné nové důkazy a jen stále opakuje předchozí výhrady. „Účelem možné obnovy řízení je zjištění, zda vyšly najevo nové důkazy, které by mohly změnit pohled na vinu odsouzeného. Ale tady se tak nestalo,“ řekl Legerský.

S tím však Kramného obhájkyně Jana Rejžková zásadně nesouhlasí: „Mám za to, že nové zjištěné skutečnosti jednoznačně dokazují, že k úmrtí elektrickým proudem u obou zemřelých nedošlo a že Petr Kramný těla obou nevystavil účinkům elektřiny.“

Podle obhájkyně nové znalecké posudky daly úplně nový pohled na to, co se v hotelu v Hurghadě stalo. „Respektive daly jasný pohled na to, co se nestalo,“ konstatovala.

Částečně se obě strany shodly jen na jedné chybě při přepisech telefonních odposlechů Kramného. Pouze u telefonátu Kramného s tetou policejní přepis hovoru uvádí údajná Kramného slova, že „nakonec budu vysmátý, všechno mi vychází, a to i v tom Egyptě.“ Legerský přiznal, že zmínku o Egyptě skutečný hovor neobsahoval.

Jak důležitá byla chyba v přepisu?

„Je to však jediný moment ze všech přepisovaných odposlechů, kdy je možno sdělit, že to nezaznělo. Šlo však o hovor dlouhý 32 minut a je poměrně přirozené, že čím delší hovor, tím může dojít k určitému zkreslení,“ uvedl Legerský.

V hovoru Kramný zmiňuje zrušení zákazu odcestovat z Egypta, přičemž ho všichni strašili, že bude soud a bude muset prokazovat, že nic neudělal.

„Tato pasáž tedy vyznívá tak, jak je obsaženo v protokolu o odposlechu. Rozhodně však nejde o něco, na čem by stála nebo by byla dokazována vina odsouzeného,“ upozornil státní zástupce.

Rejžková však poukázala na zdůvodnění rozsudků. „Krajský soud uvádí, že se v telefonátu přímo nachází, ‚že mi to všechno vyšlo, i v tom Egyptě‘. Vrchní soud píše, že rozhodně nelze nechat bez povšimnutí korespondenci s tetou, v níž obžalovaný výslovně uvedl, že ‚mu to vše vyšlo, a to i to v Egyptě‘,“ citovala zdůvodnění rozsudků.

Rejžková zmínila také Nejvyšší soud, který podle ní ve svém usnesení konstatoval, že „soudy také nepřehlédly, že obviněný své tetě sdělil, že mu to vyšlo i v tom Egyptě.“

Státní zástupce se s obhájkyní také zcela rozcházeli v hodnocení nových posudků znalců navržených obhajobou.

Smrt na hotelovém pokoji

Legerský považuje jejich zjištění za neprůkazná. „Projevuje se v nich tendenčnost a v některých ohledech ani nejsou seriózní,“ konstatoval státní zástupce a zmiňoval například, že znalec porovnával stopy elektřiny zjištěné na tělech ženy a dívky se stopami sebevraha, kde elektřina působila mnohem déle a silněji.

Obhájkyně však na nových posudcích staví svou žádost o obnovu procesu. „Soud nemůže dopustit, aby rozsudek mohl přepsat fyzikální zákonitosti a aby popíral teorie působení elektrického proudu na lidské tělo. Ohmův zákon platí i v Egyptě,“ prohlásila.

Dvakrát slovům obhájkyně zatleskala část přihlížejících z řad veřejnosti, na což soudkyně reagovala napomenutím a varováním, že tito lidé mohou být ze soudní síně vykázáni. „To byl hlas občanské poroty,“ řekl jeden z tleskajících.

Soudkyně nakonec rozhodla o odročení jednání na páteční dopoledne, kdy zazní verdikt.

Kramného šestatřicetiletá manželka a osmiletá dcera zemřely 30. července 2013 v hotelovém pokoji v egyptském letovisku Hurghada. Kramný uváděl, že se tak stalo poté, co všichni měli těžké zažívací potíže po tamním jídle, což potvrdil i egyptský patolog.

Jenže podle posudku ostravských znalců po převozu nekompletních těl z Egypta do České republiky byla příčina smrti změněna na zásah elektrickým proudem a Kramný byl ze smrti ženy a dívky obviněn a poté i obžalován.

X X X

Soud rozhodl o odblokování Janouškova a Paškova majetku, zlato se jim má vrátit

 Paškův majetek zajistila policie v červnu 2013 v rámci zásahu na Úřadu vlády ČR, který vedl k pádu kabinetu Petr Nečase (ODS). Janouškův majetek – bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly – pak zablokovala v březnu 2017.

 Pražský vrchní soud už rozhodl ohledně odblokování majetku lobbisty Romana Janouška a jeho obchodního partnera Luboše Paška, který policie zajistila v kauze Chambon. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová s tím, že rozhodnutí zatím nemůže komentovat, protože není vyhotovené a doručené. Vzhledem k tomu, že soud v úterý potvrdil osvobození obou mužů, lze předpokládat, že odsouhlasil i odblokování majetku. Ten podle předchozích informací médií přesahuje 145 milionů korun.

„Věc byla vyřízena. Oficiálně nemohu rozhodnuti komentovat, jelikož dosud nebylo vyhotoveno a doručeno stranám trestního řízení,“ sdělila k tomu dnes ČTK Kolářová. Seznam Zprávy poté uvedly, že podle jejich zjištění soud stížnost státního zástupce zamítl a že rozhodl, že úřad musí vrátit Romanu Janouškovi a Luboši Paškovi hotovost v různých měnách, zlato a akcie. To, že se soud přiklonil k odblokování, vyplývá i z justiční databáze Infosoud, která pod příslušnou spisovou značkou píše „rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno“.

Janoušek, Pašek a další tři lidé čelili v kauze Chambon obžalobě z toho, že vylákali od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažili. Policie zajistila Janouškův a Paškův majetek na případné pokrytí škody způsobené trestnou činností. Zajištění majetku obou mužů pak loni nepravomocně zrušil pražský městský soud, a to poté, co v březnu rovněž nepravomocně rozhodl o tom, že jednání obžalovaných nebylo trestné.

Blokován byl majetek za 80 milionů

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího pražského městského soudu byly mezi zajištěnými věcmi cenné papíry, peněžní prostředky i zlato. Paškův právník v minulosti sdělil serveru Seznam Zprávy, že zajištěný majetek jeho klienta má hodnotu zhruba 80 milionů korun. Státní zástupce si proti tehdejšímu odblokování majetku podal stížnost s tím, že rozhodnutí je předčasné, protože rozsudek ohledně osvobození v kauze Chambon ještě není pravomocný. Proto o věci nyní rozhodoval ještě vrchní soud, a to v neveřejném zasedání.

Paškův majetek zajistila policie v červnu 2013 v rámci zásahu na Úřadu vlády ČR, který vedl k pádu kabinetu Petr Nečase (ODS). Janouškův majetek – bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly – pak zablokovala v březnu 2017 poté, co byl obviněn právě v kauze Chambon.

Společnost Chambon prováděla v letech 2009 až 2011 vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Podle obžaloby k tomu neměla oprávnění, a pojišťovnám tak účtovala za analýzu lidské DNA, která je dražší. Janoušek byl jakožto akcionář Chambonu obžalovaný z podílnictví. Podle odvolacího senátu ale z důkazů nevyplynulo, že by Chambon před pojišťovnami cokoli zakrývala.

Janoušek loni v prosinci předčasně opustil vězení, kde si odpykal zhruba polovinu z trestu 4,5 roku odnětí svobody za nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Soud mu stanovil sedmiletou zkušební dobu.

Kauzy vzniklé po razii na úřadu vlády vedly jen k podmíněným trestům

V souvislosti s razií na úřadu vlády v roce 2013 vznikla kolem tehdejšího premiéra Pera Nečase a jeho manželky Jany Nečasové (tehdy Nagyové) řada kauz, které zaměstnávají soudy dodnes. Týkají se tzv. trafik pro poslance a krácení daně, zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) a lživé výpovědi a také možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). V souvislosti s razií na úřadu vlády policie také zabavila zlato a desítky milionů korun, k zabavenému majetku se poté přihlásil podnikatel Luboš Pašek, obchodní partner lobbisty Romana Janouška.

Pražský vrchní soud nyní v jiném případu, Chambon, který se týká údajného vylákání peněz od zdravotních pojišťoven, rozhodl o odblokování majetku Janouška i Paška. Vzhledem k tomu, že soud v úterý potvrdil osvobození obou mužů, lze předpokládat, že povolil i odblokování majetku. Podle předchozích informací médií přesahuje 145 milionů korun.

Výběr informací o dosavadních výsledcích kauz vzniklých v souvislosti s razií na úřadu vlády:

Petr Nečas – Expremiér byl letos 1. února v souvislosti s případem zneužití VZ nepravomocně odsouzen za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany. Soud mu uložil roční podmínku a peněžitý trest 100.000 korun. Nečas vinu odmítá. U Obvodního soudu pro Prahu 1 čelí s manželkou obžalobě v případu údajného podplacení poslanců ODS.

Jana Nečasová – Někdejší šéfku Nečasova kabinetu a jeho nynější manželku soud potrestal za zneužití vojenského zpravodajství nejvyšším možným podmíněným trestem – tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou – a také maximálním, tedy desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Prezident Miloš Zeman nedávno Nečasové udělil milost, prominul jí zbytek zkušební doby.

– Nečasová stále čelí obžalobě v případu údajného podplacení poslanců ODS.

– Nečasová čelila i obžalobě z krácení daně, policie ji v březnu 2015 obvinila kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činila 736.000 korun. Nečasová daň později uhradila. Stíhání Nečasové kvůli nezdanění luxusních darů soud loni v říjnu zastavil, protože je už promlčené.

– V případu možného úniku informací z BIS ji justice pravomocně osvobodila.

Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa – Bývalí poslanci ODS, kteří podle obžaloby získali lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Původně byli také stíháni, v jejich případě ale zasáhl v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Stát se pak exposlancům za stíhání a vazbu omluvil, dostali odškodné v rozmezí 507.000 až 847.000 korun.

Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek – Dva bývalí šéfové rozvědky a zpravodajec. V kauze zneužití VZ dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let.

Roman Boček – Někdejšího náměstka ministra zemědělství soud v polovině roku 2020 zprostil obžaloby v kauze tzv. trafik pro poslance.

Ivo Rittig, Tomáš Jindra a David Michal – Lobbistu Rittiga a právníka z kanceláře MSB Legal Michal soud ve věci možného úniku informací z BIS spolu s Nečasovou v listopadu 2019 zprostil obžaloby. Rittigova obchodního partnera Jindru soud obvinění zprostil už dříve.

Luboš Pašek – Podnikatel Pašek se po razii na úřadu vlády přihlásil k zabavenému majetku. Nebyl z ničeho obviněn, ale majetek mu vrácen nebyl. Pražský vrchní soud nyní v kauze Chambon rozhodl ohledně odblokování majetku lobbisty Janouška a Paška. Vzhledem k tomu, že soud v úterý potvrdil osvobození obou mužů, lze předpokládat, že schválil i odblokování majetku. Paškův majetek zajistila policie v červnu 2013. Janouškův majetek – bankovky v české i zahraniční měně, akcie a zlaté cihly – pak zablokovala v březnu 2017 poté, co byl obviněn právě v kauze Chambon.

 X X X

STOKA  BRNA,  ZÁVAŽNÉ  VADY,  ZRUŠILI  OBVINĚNÍ  DVOU  ŽEN

Brněnská Stoka: NSZ zrušilo pro závažné vady obvinění dvou žen

 Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v polovině ledna zrušilo pro závažná pochybení usnesení o zahájení trestního stíhání dvou žen, které v listopadu minulého roku obvinila policie v tzv. případu Stoka. Monika Janošková a Denisa Hlubocká se měly podle policie a státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) Petry Lastovecké podílet na údajně nezákonném převodu komunálního majetku v Brně. Podle NSZ ovšem policejní orgán pod dozorem státní zástupkyně účelově selektoval výpovědi v neprospěch obou obviněných žen.

„Policie jde po bydlení, které získali příbuzní političky ODS. Stíhá dvě ženy.“ S tímto titulkem přinesl server Seznam Zprávy minulý rok v listopadu zprávu o tom, že se policie měla dostat při vyšetřování údajných čachrů s brněnským komunálním majetkem do blízkosti primátorky Brna Markéty Vaňkové z ODS. Jen pouhý den předtím totiž policie sdělila obvinění Monice Janoškové a Denise Hlubocké, na které ve svých výpovědích ukázal Pavel Hubálek. Bývalý regionální politik již několik let spolupracuje s policií a obviňuje politiky z ODS z korupce.

V tomto konkrétním případě měly obě ženy podle názoru policie slibovat za úplatek zajištění pronájmu podkrovních prostor v jednom z domů, vlastněných statutárním městem Brnem, dvěma lékařům, a to s příslibem pozdější privatizace. K údajnému podvodnému jednání mělo dojít mezi prosincem 2014 až červnem 2016. V celé „transakci“ šlo o bezmála 4 mil. Kč, přičemž tento „úplatek“ si nechali zájemci o podkroví pojistit notářským zápisem o zápůjčce právě Hubálkovi a navrch zástavní smlouvou na nemovitost Hubálkovy matky. Když ovšem k uzavření smlouvy o pronájmu nedošlo, peníze Hubálek postupně lékařům na jejich opakované naléhání a po několika schůzkách vrátil. Na tomto místě je také třeba zmínit, že na začátku děje byla Janošková Hubálkovo partnerkou, s níž se pak v únoru 2015 pohádal a rozešel.

Přesto na základě těchto skutkových zjištění a primárně výpovědi s policií spolupracujícího Pavla Hubálka došlo v listopadu ke sdělení obvinění jak Monice Janoškové, tak Denise Hlubocké. Ty si podaly stížnost, o níž musel rozhodnout státní zástupce NSZ. Dozorující státní zástupkyně Petra Lastovecká totiž dala policii se stíháním souhlas.

A státní zástupce NSZ Rudolf Misák 16. ledna letošního roku stíhání obou žen zrušil, když jim dal ve většině jejich výhrad za pravdu. Podle jeho zjištění totiž usnesení „vykazuje významné formální vady“ a ani shromážděné důkazy neodůvodňují zahájení trestního stíhání.

Policie nevysvětlila, proč upřednostnila tvrzení

Jde především o to, že podle jeho závěru policie selektivně hodnotila svědecké výpovědi a zcela ignorovala zásadní rozpory, které se v nich objevily.

„Policejní orgán při popisu skutku v napadeném usnesení některá tvrzení některých osob ignoroval a do popisu skutku je nezahrnul. V odůvodnění napadeného usnesení přitom absentují úvahy o tom, které výpovědi (či části výpovědí) výše uvedených osob považuje policejní orgán za věrohodné a které nikoli, a z jakých důvodů,“ uvádí v odůvodnění svého rozhodnutí státní zástupce NSZ. Důvody rozporů mohou být přitom podle něj různé, včetně obavy z trestního stíhání. Poukázal také na skutečnost vyplývající ze spisu, že vztahy mezi Hubálkem a oběma ženami „nejsou již delší dobu přátelské“.

„Policejní orgán ve výroku napadeného usnesení vytvořil popis skutku, který však v některých podstatných skutečnostech neodpovídá některým tvrzením některých osob. V rámci odůvodnění napadeného usnesení přitom policejní orgán nijak nevysvětlil, proč skutek popsal právě takto a proč upřednostnil tvrzení některých osob před jinými,“ uvádí se dále v odůvodnění.

Zjištěné skutečnosti podle Misáka naopak zpochybňují policejní verzi o tom, že by Janošová, Hlubocká i Hubálek chtěli na lékařích spáchat od počátku podvod a způsobit jim majetkovou škodu. Sám Hubálek totiž připustil, že měl možnost přepis nájmu zařídit. Byla o tom přesvědčena i Hlubocká, která měla s Hubálkem oba lékaře o záměru přesvědčit. Navíc zde byla již zmíněná smlouva o zápůjčce a zástava, které minimalizovaly riziko způsobení škody.

Řada otázek zůstala otevřená

Prověřování naopak podle státního zástupce Misáka nechalo otevřenou celou řadu otázek. Především motivaci obou lékařů poskytnout Hubálkovi a oběma ženám 4 mil. Kč, jaké konkrétní plnění za peníze očekávali, jaká panovala tehdy pravidla na příslušné městské části ohledně pronájmů prostor, jaký vliv měli Hubálek a obě ženy na rozhodování úřadu či že nebyl objasněn úmysl obviněných. A že nebyla zjištěna hodnota nemovitosti Hubálkovy matky, tudíž zda vůbec byla naplněna skutková podstata trestného činu podvodu.

„Jako poměrně neobvyklým se pak stížnostnímu orgánu jeví procesní postup policejního orgánu, kdy bylo zahájeno trestní stíhání obviněných Denisy Hlubocké a Moniky Janoškové pro trestný čin podvodu, aniž bylo zahájeno trestní stíhání Pavla Hubálka, který se měl (alespoň podle závěrů policejního orgánu a podle popisu skutku v napadeném usnesení) úmyslně a rozhodujícím způsobem spolupodílet na spáchání předmětného trestného činu,“ uzavírá v rozhodnutí Misák a otevírá tím tak logicky otázku, za jakých okolností, podmínek a dalších výhod Hubálek s policií spolupracuje. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Město a kraj řeší budoucí rozvoj letiště Pardubice

Dostavba terminálu, částečná energetická soběstačnost. Parkování v areálu. To jsou hlavní témata, o kterých v současných dnech hovoří akcionáři pardubického letiště. Magistrát i kraj budou své priority projednávat na společném jednání radních v příštím týdnu. Také se řeší, jak na rozvoj areálu sehnat potřebné peníze.

 S kolegy z magistrátu se budoucností letiště intenzivně zabýváme. Pardubický kraj sice vlastní jen 34 % společnosti, ostatních 66 % náleží městu Pardubice, ale jsem rád, že se na principech a přístupu k záměru shodujeme. Dostavba terminálu, zkvalitnění parkování i fotovoltaika v areálu nejsou projekty pouze na letošní rok, ale spíše roky. Proto už teď musíme začít řešit nejenom, kde získáme peníze, ale například se zavčas zabývat i dopravní situací u letiště. Pokud chceme areál rozvíjet, navyšovat počet linek, letů a odbavovat více lidí, tak musíme také počítat s tím, že se nám zvedne v území doprava a my musíme zavčas reagovat například modernizací silnic, vybudováním parkovacích míst a brát ohled na obyvatele. Proto jsem doporučil nechat vypracovat studii a řešit budoucí dopravní situaci komplexně a hned při přípravách rozvoje letiště,“ řekl k jednání náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

Pro rozvoj letiště je klíčová zejména dostavba nadzemního podlaží terminálu. Investice za odhadovaných zhruba 80 milionů korun počítá s vybudováním nové odletové brány, toalet či zázemí pro zaměstnance. „Díky tomu bude možné zvýšit komfort cestujících, personálu a samozřejmě i přepravní kapacitu. S kolegy jsme toho názoru, že potřebné peníze by letiště mělo získat prodejem některých méně využívaných budov a pozemků a tyto finance následně použít k zajištění svého rozvoje. Investice jsou nutné pro to, aby se letiště stalo plnohodnotným poskytovatelem služeb a přilákalo cestující. Nicméně tento záměr musíme probrat na společném jednání rady města a kraje,“ uvedl za magistrát náměstek primátora pro dopravu Jan Hrabal.

Samospráva nicméně dopředu avizuje, že nehodlá odsouhlasit plošný prodej majetku letiště. „Máme vytipované některé budovy v severní části letiště, konkrétně starý terminál a administrativní budovu. Na základě analýzy vedení společnosti zvažujeme i možný prodej dalších nemovitostí v areálu, ideálně však po jednotlivých částech. Nicméně naší prioritou je prodej nevyužívaných či málo využívaných budov, jejichž provoz je ztrátový a nutné opravy by stály miliony korun. Chceme je nabídnout zájemcům, prodat je za nejvýhodnější ceny a tyto peníze použít pro rozvoj letiště. Podle současných odhadů by prodej nevyužívaných budov měl přinést potřebné finance,“ sdělila náměstkyně primátora Jiřina Klčová.

Vyrůst má nový hangár, počítá se i se solárními panely

V příštích letech by mohlo dojít i k výstavbě nového hangáru. Projekt, jehož náklady se v současné době odhadují na zhruba půl miliardy korun, by však nemělo financovat samotné letiště, ale soukromý investor. „Ten by v hangáru prováděl opravy i údržbu letadel, letiště by mělo zisk z pronájmu a poplatku za přílet a odlet letadel, která by do hangáru mířila,“ dodal ředitel pardubického letiště Ivan Čech a popsal i třetí velký projekt pro následující roky: „V současné situaci se samozřejmě zabýváme i možnými úsporami elektrické energie, proto chceme v areálu instalovat fotovoltaické panely na střechy budov a na volných pozemcích, samozřejmě při zajištění bezpečných vzdáleností od ranveje a technického vybavení, a alespoň částečně tak být v tomto směru soběstační.“ Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

TEST  Z  KRVE  NA  VAJÍČKA  ŽEN

Zásobu vajíček v těle ženy umí odhalit test z krve

Pojišťovny ho však zatím nechtějí proplácet

 Kolik času ženě zbývá na to, aby založila rodinu, umí odhalit jednoduché testy z krve. Podle ultrazvukového vyšetření vaječníků a výsledků krevních testů lékaři vyhodnotí, zdali ženě hrozí brzký nástup menopauzy. Měření tzv. ovariální rezervy využijí také ženy před gynekologickou operací nebo onkologické pacientky, aby si ověřily, že počet jejich vajíček nebyl zákrokem či léčbou narušen. Ne všechny testy ale hradí zdravotní pojišťovny. Ten nejpřesnější – AMH – si ženy stále musí platit ze svého. Lékaři nyní usilují o změnu.

Desítky tisíc žen potřebují zjistit svoji ovariální rezervu, tedy kolik mají vajíček. Existují krevní testy, které hradí zdravotní pojišťovny, ale jsou komplikované. Žena například musí přijít na odběr pouze v období menstruace. Šanci na vyšetření máme tedy jen několik dní v měsíci a výsledek nemusí být přesný. Testy navíc nelze provést, pokud žena užívá hormonální antikoncepci,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. Lékaři proto usilují, aby zdravotní pojišťovny začaly proplácet přesnější AMH test, který lze provést kdykoliv, nejen během ženiny menstruace. Ženy za něj nyní platí až 800 korun.

„Měření ovariální rezervy provádíme nejčastěji u žen, které si přejí otěhotnět, ale z nějakého důvodu se jim to přirozenou cestou nedaří. Je to základní údaj, který potřebujeme k léčbě neplodnosti znát,“ vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit. Počet vajíček u žen ale lékaři potřebují znát i z dalších důvodů. Jedním z nich jsou gynekologické operace vaječníků. Specialisté změří stav pacientčiny ovariální rezervy před operací i po ní a na základě výsledků jsou pak schopni zhodnotit, zda byla její schopnost stát se matkou vlivem operace narušena. „Úhradu měření ovariální rezervy pomocí AMH testů podporují také onkologové. Jejich pacientky si často nechávají změřit ovariální rezervu před zahájením léčby. Podobně jako u chirurgických zákroků je i v tomto případě AMH měření mnohem lepší volbou než starší metody,“ popisuje MUDr. Machač.

Měření ovariální rezervy pomocí AMH je standardně hrazeno ve většině západních zemí a proplácí ji také pojišťovny v sousedním Slovensku. Na zjištění počtu svých vajíček by ženy měly mít podle specialistů na reprodukci nárok nejméně čtyřikrát za život v odstupu alespoň jednoho roku. Žena se rodí s předem danou zásobou vajíček. Výchozí počet je dán geneticky. Běžně se ženě, která již menstruuje, každý měsíc připraví několik desítek vajíček, jedno z nich dozraje a uvolní se, ostatní pak nenávratně zaniknou. Jakmile je jejich zásoba vyčerpána, žena přechází do menopauzy, nemenstruuje a přestává být plodná. U některých pacientek dochází k tzv. předčasnému ovariálnímu stárnutí a do menopauzy vstupují už před 40. rokem věku.

„Tyto ženy se s nižším počtem vajíček již narodily, ale neví o tom. Odhalí to až speciální testy z krve. U některých pacientek se může nedostatek vajíček projevovat zkracujícím se intervalem mezi menstruacemi, který by měl standardně trvat 21 až 30 dnů,“ říká MUDr. Otevřel.

Předčasné ovariální stárnutí neznamená, že by žena nemohla mít v budoucnu děti. Je ale důležité, aby svůj stav znala a přizpůsobila mu plánování rodiny. „V případě, že se na mateřství zatím necítí, ale do budoucna by děti chtěla, může si nechat svá vajíčka odebrat a zamrazit,“ uzavírá MUDr. Otevřel. Mgr. Dominika Cardová

X X X

MISTROVSTVÍ V ŘEZU RÉVY VINNÉ HOSTÍ CHATEAU BZENEC

Rulandské bílé z viničného statku Chateau Bzenec. Právě tyto keře prověří 17. února 2023 zkušenost a zručnost účastníků Mistrovství ČR v řezu révy vinné 2023 – Memoriálu Jana Hajdy. Už po osmnácté jej pořádá Svaz vinařů ČR a společnost BS vinařské potřeby. Samotnou soutěž doplní také zajímavý doprovodný program. Po třech letech bude jeho součástí i odborná přednáška.

 Zimní řez révy se řadí ke klíčovým pracím na vinici a jeho správné provedení má výrazný vliv na zajištění kvalitní úrody. Kdo u nás patří k nejlepším v této činnosti ukáže už pátek 17. února 18. ročník Mistrovství ČR v řezu révy vinné. Soutěžící zavítají do vinic Chateau Bzenec, kde budou mít za úkol prořezat keře odrůdy Rulandské bílé s rokem výsadby 2005 a vedením rýnsko-hessenským.

Nepsaným pravidlem soutěže je, že se jí neúčastní řezači z místního vinařství – vinice znají a byli by tak oproti ostatním zvýhodněni. Proto se „domácí“ z Chateau Bzenec, kteří jsou jinak pravidelnými účastníky mistrovství, do letošního ročníku nezapojí.

O hlavní trofej, Zlaté nůžky, se soutěžící utkají ve dvou kategoriích. „Nejprve se do řezu pustí účastníci kategorie Elite, tedy ve věku od 21 let. Následně pak soutěžící kategorie Junior, která je určena pro studenty do 21 let včetně,“ uvedl Milan Chlad, prezident Svazu vinařů ČR.

Na všechny tentokrát čeká stejná odrůda, již zmíněné Rulandské bílé. „Protože se jedná o starší vinohrad, doporučujeme účastníkům vzít si i pilku,“ podotkl za organizátory Miloš Balga, jednatel BS vinařské potřeby, a dodal, že je samozřejmě jako vždy povolené používat pouze mechanické nástroje.

Každý soutěžící bude řezat 25 keřů révy vinné. „Odborná porota bude posuzovat architekturu a čistotu keře, počet oček a kvalitu řezu,“ vysvětlil hodnoticí kritéria Milan Chlad. „Rozhodující je kvalita řezu. Doplňkovým kritériem je pak rychlost řezu.“ Celkový časový limit pro obě kategorie bude upřesněn před soutěží.

Pro účastníky mistrovství, hosty i odbornou veřejnost je zdarma připraven doprovodný program. Jeho součástí bude přednáška na téma Možnosti eliminace přenosu chorob kmínku révy řezem, se kterou vystoupí Martin Vrabec ze společnosti Biocont, prezentace partnerů soutěže i stylové občerstvení spojené s degustací místních vín.

Soutěž Mistrovství ČR v řezu révy vinné vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezačů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za 17 ročníků si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem osmdesáti soutěžících.

Ing. Kateřina Martykánová, Mgr. Renata Hlavačková

X X X

BÝVALÝ DŮL GABRIELA SE PROMĚNÍ V ŽIVÉ CENTRUM POHORNICKÉ KRAJINY.

PŮLMILIARDOVÝ PROJEKT NA REKONSTRUKCI JE V DALŠÍ FÁZI

V pohornické krajině na Karvinsku vznikne do roku 2027 POHO Park. Nabídne lidem zábavu, vzdělávání i nové příležitosti. K projektu, jehož cílem je hlavně kompletní rekonstrukce bývalého dolu Gabriela, je už hotová architektonická studie. Před dokončením je studie proveditelnosti, finišují přípravy žádosti o dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci. Také se rýsuje způsob financování provozu.

„Karvinsko je stále ještě průmyslová krajina. Vidíme to opravdu na každém metru země. Ty milióny tun uhlí, co si lidé odsud dlouhé roky brali, bychom měli krajině nějakým způsobem vrátit. Před minulostí nemůžeme strkat hlavu do písku, prostě tady těm místům něco dlužíme. Chceme, aby se území v budoucnu dál rozvíjelo, vznikly zde nové průmyslové plochy, ale nemůžeme zapomínat, že se tady odehrál jeden z nejdůležitějších příběhů historie energetiky u nás. Nechceme tradiční hornické muzeum, těch je hodně. Chceme spíše ukázat, jak žili lidé na povrchu a co všechno s sebou hornictví přinášelo.

POHO Park Gabriela bude taky připomínat minulost i budoucnost přístupu člověka k přírodě při hledání vhodných zdrojů energie. Celý areál bude splňovat náročná energetická kritéria, nová přístavba bude jako jedna z prvních staveb u nás stoprocentně rozebratelná a recyklovatelná. POHO Park se v tomto směru může stát vzorem pro další projekty obnovy industriálních památek nejen u nás, “ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka a připomněl, že rekonstrukce dolu Gabriela je součástí strategického projektu POHO Park, který se bude ucházet o peníze z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Projekt POHO Park, který je součástí programu POHO 2030, řeší území o celkové rozloze 22 hektarů. Bude se rozkládat od kostela sv. Petra z Alkantary včetně přilehlé vodní plochy až k bývalému dolu Gabriela. „Okolí šikmého kostela se stalo oblíbeným místem pro výletníky. Dnes jich je násobně více než třeba před třemi lety a POHO Park jim brzy přinese další možnosti. Návštěvnické centrum nabídne zábavu, kulturu i prostor pro odpočinek. K dispozici budou výstavní a konferenční sály, ale také komerční prostory. Lidé se sem budou sjíždět na nejrůznější akce nebo třeba navštíví unikátní audiovizuální expozici, která představí příběh zaniklé Karviné. Jsme v kraji hrdí na industriální dědictví a i tady chceme ukázat, že tyto památky mají co nabídnout a přitahují čím dál více lidí,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a doplnil, že odhadované náklady projektu jsou vyčísleny na 503 milionů korun. Dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci pak bude 85 %.

„Žádost o podporu projektu připravujeme na konec února. Projekt jsme chystali s krajem opravdu zodpovědně, je navržen tak, aby splňoval nejpřísnější environmentální standardy. POHO Park bude místem, na kterém ukážeme, že to s transformací myslíme vážně a že kraj je do ní připraven investovat,“ řekl předseda představenstva MSID Václav Palička s tím, že projekt POHO Parku nefunguje izolovaně. Funguje společně s dalšími chystanými aktivitami v území. Například s projektem Eden Silesia nebo s budoucími rozvojovými plochami. A už nyní jsou do oživení pohornické krajiny a okolí dolu Gabriela zapojeny i místní komunity nebo studenti.

POHO Park budou společně provozovat Moravskoslezský kraj, statutární město Karviná, MSID a spolek Iniciativa Dokořán.

„V Karviné jsme rádi za každou investici a projekt, který je na našem území realizován. Jsme si rovněž plně vědomi, že Karviná a celý náš region byl po dlouhou dobu zdrojem obrovského nerostného bohatství republice a jsem přesvědčen, že nyní je řada na státu, aby to našemu regionu vrátil. Moc bych si přál, aby se nejen projekt POHO parku zrealizoval, ale abychom úspěšně dotáhli do konce další projekty v rámci Fondu pro spravedlivou transformaci. Byl by to obrovský impulz, který by celý náš region nastartoval a určil mu nový směr,“ řekl primátor Karviné Jan Wolf.

Architektonickou studii zpracovalo NEXT Studio v čele s architektem Vojtěchem Lekešem a ve spolupráci se společností Technoprojekt. Stejný tým aktuálně zpracovává také studii proveditelnosti. Žádost o dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace bude podána v nejbližších dnech, následovat bude převod pozemků, které jsou doposud ve vlastnictví společností Asental a DIAMO. Ve druhé polovině tohoto roku budou zahájeny práce na projektové dokumentaci. Stavební práce by měly začít v roce 2025, POHO Park spustí provoz během roku 2027.  Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

Další vybydlené domy v Sokolově mění SUAS Bytová na kvalitní a příjemné bydlení

 Najít pěkný byt v Sokolově za rozumné peníze potřebují především mladé rodiny, ale ocení ho i všichni ostatní. SUAS Bytová proto v současnosti ve městě rekonstruuje 10 bytových domů, z toho 6 bytových domů prochází kompletní přestavbou. Celkem jde o 78 nových bytů pro nájemní bydlení, v ostatních se dělají menší opravy.

Opravené domy výrazně zpříjemnily prostředí v ulicích Sokolovská, Heyrovského a Pod Háječkem. „S rekonstrukcí bytových domů jsme začali v únoru 2021. V ulici Pod Háječkem nyní máme hotovy 3 bytové domy, ve kterých je celkem 42 bytů. Všude jsme museli provést doslova totální rekonstrukci vybydlených domů. Téměř všechny opravené jednotky jsou již obsazeny nájemníky. Aktuálně probíhá přestavba dalších tří bytových domů, hotovo bude v půlce roku 2023. Nájemníci je budou mít plně k dispozici na podzim letošního roku,“ upřesňuje Josef Bucifal, jednatel SUAS Bytová.

Na rekonstrukci bytových domů vynaloží společnost cca 170 milionů korun, z toho menší část nákladů pokryje úspěšně získaná dotace z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Z celkového objemu financí je proinvestována zatím asi polovina. Část bytů skupina rezervuje pro stávající i nově příchozí zaměstnance Sokolovské uhelné a SUAS GROUP. Díky rekonstrukci se významně zvýšila nejen kvalita bydlení pro nájemníky, ale mění se k lepšímu i tvář Sokolova, protože původně zdevastované domy dnes září novotou.

Vedení společnosti Sokolovská uhelná a skupiny SUAS GROUP spolupracuje na nabídce bydlení, jež by pomohla udržet mladé lidi na Sokolovsku a také by současně poskytla různorodé možnosti bydlení pro jednotlivce a rodiny, které najdou v regionu zajímavé pracovní příležitosti, i s městy a obcemi v širokém okolí. „Jde především o řešení vhodných pozemků, které obce pro rozvoj bydlení potřebují. Nyní o tom například diskutujeme s obcí Březová, kde by měly vzniknout nejen bytové a rodinné domy, ale i doprovodné služby,“ říká Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné a SUAS GROUP. Zásadní zlom v problematice bydlení v regionu pak bude znamenat postupná realizace rozvojových aktivit skupiny zaměřená na oblast v okolí jezera Medard. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

30  LET  FIRMY  NA  VÝROBU  STŘEŠNÍ  KRYTINY,  SOUTĚŽ  O  TŘI  STŘECHY

Jedna z největších rodinných firem na výrobu střešní krytiny v Česku slaví 30 let.

Eduard a Miroslav Poncovi jsou jedni z předních výrobců v oblasti střešních krytin u nás. Ve zpustlém zemědělském areálu v Kočíně u Týna nad Vltavou začali v roce 1993 vyrábět pod značkou Betonpres betonové střešní tašky. Letos slaví 30 let, během kterých zásadně vyrostli.

Od zlomového roku 2012, kdy se jejich výroba stala plně automatizovaná, je nyní obrat za jejich výrobky více než desetinásobný. Starší Eduard se zaměřuje na obchod, mladší Miroslav má na starosti výrobu. V rodinné́ firmě mají následovníky, čtyři synové vystudovali stavařinu a zapojili se do běhu společnosti. Stejně jako se za tři dekády měnil jejich obor, tak se měnila i jejich výroba. Dnes mají automatickou linku, 3D tiskárnu na vývoj nových produktů a výrobu některých střešních příslušenství a v továrně jim pomáhají roboti.

Betonpres zaměstnává šedesátku lidí a ročně vyrobí tašky na zhruba 5000 průměrných rodinných domů. Hlavními produkty jsou základní střešní tašky s rozsáhlým portfoliem betonových tvarovek i kompletní řešení střešního systému s dlouhodobou životností a třicetiletou zárukou na tašky.

 Původní moto, aby se na střechy od nich mohli zákazníci vždycky spolehnout, rozšířili bratři Poncové i o šetrnost k životnímu prostředí. Díky tomu využívají například k sušení tašek vyzrávací box vytápěný zemskou energií a na střechách závodu mají solární elektrárnu. A v nejbližších letech plánují zavést další technologie. „Myšlenka na založení firmy se vyvíjela postupně. Měli jsme touhu vytvářet něco s přidanou hodnotou. A je pravdou, že když jste na začátku devadesátých let přišli do stavebnin, tak se na materiál muselo čekat,“ vzpomíná Miroslav Ponec, který už plánuje i další třicítku.

„Určitě bychom chtěli postavit novou výrobní kapacitu, která bude ještě modernější a chceme se zapojit do debat a vývoje budoucnosti střešní krytiny. Řešit otázky, zda ji vyrábět jen z betonu nebo zda pojivem bude cement. Právě to je i kvůli karbonové stopě hodně diskutovaná věc. A rádi bychom přišli s něčím, co by skočilo do nové vývojové etapy. Naše krytina musí mít do budoucna přidanou hodnotu,“ říká Miroslav Ponec.

Prvními zákazníky Betonpresu byli zkraje devadesátých let hlavně farmáři, kteří rekonstruovali restituované zemědělské objekty. Postupem let se ale společnost z jižních Čech rozrostla do celé České republiky. „A také se celý obor postupně zprofesionalizoval. I střechy mají úplně jinou úroveň. I z tohoto důvodu organizujeme v zimních měsících školení pro pokrývače. Chceme, aby se střechy dělali tak, jak se má. To je vklad naší firmy do oboru. Chceme tím přispět k lepším střechám i propagaci, aby se střechy obecně dělali dobře,“ doplňuje Eduard Ponec a dodává, že zásadní byl i vstup synů do byznysu.

„V rámci rodiny probíhá podnikání v úplně jiné rovině. V rovině jakéhosi uvolnění. Nás je v podstatě šest chlapů, šest akcionářů a řekl bych, že to všichni dělají s chutí a nasazením a zároveň i pro zábavu. Z jedné strany je to samozřejmě vážná práce se vším, co k tomu patří. Z druhé strany je v tom i radost a lehkost. Těžko si v rámci pracovního procesu můžete z nějakého kolegy vystřelit až za hranu. Kdežto v rámci rodiny je to mezi námi úplně běžné,“ uzavírá.

Společnost Betonpres, která se tento týden od 9. do 11.2. zúčastní Veletrhu Střechy Praha v PVA EXPO Praha Letňany, vyhlašuje k oslavám výročí soutěž o tři střechy. Každou v hodnotě 330 000 korun. Veškeré informace lze nalézt na ww.betonpres30let.cz. Soutěž potrvá do 7. května. ROMAN HELCL

X X X

Obnova pardubického zámku pod dohledem významných architektů je za poločasem

Národní kulturní památka Zámek v Pardubicích, která je v majetku Pardubického kraje, představuje pro  region symbolicky něco jako Hradčany pro Českou republiku. Pro její postupnou rekonstrukci a co nejlepší funkčnost proto ustavil náměstek hejtmana Roman Línek před časem poradní sbor architektů. Vedle autora generelu zámku Petra Všetečky do něj patří emeritní děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus a také další uznávaný architekt Josef Pleskot. Všichni se nyní sešli na zámku, aby posoudili hotové části a debatovali nad dalšími etapami rozvoje.

„Poprvé jsem je pozval do Pardubic v roce 2017 a od té doby konzultujeme naše postupy pravidelně. Stáli jsme hlavně  o to, aby se tito špičkoví odborníci se zkušenostmi z rekonstrukcí památek,  podívali na to, co řešíme, zvenčí a nezaujatě. To se podařilo a získali jsme mnoho cenných podnětů, díky kterým se na zámku otevřely ty nejcennější prostory pro veřejnost. Pro muzejní výstavy a provoz vznikly a ještě budou vznikat prostory nové. Vedlejším efektem těchto schůzek byl i plán vystěhovat ze zámku galerii a zakoupit pro ni hlavní budovu v Automatických mlýnech,“ uvedl Roman Línek.

Spokojenost nad tím, co se na pardubickém zámku od první návštěvy architektů změnilo, vyjádřil po prohlídce Ladislav Lábus: „Je to velice citlivě udělaná rekonstrukce, která je kvalitní nejen ve vazbě na stavbu historického zámku, ale i formou svých expozic a vybraných materiálů. Před pěti lety zde byly některé expozice trochu přeplněné a jiné zase nebyly příliš vhodné do reprezentačních prostor zámku. Například přírodě, která má nyní výstavu v hospodářských budovách, sluší nové sály mnohem více. Zámek a jeho výstavy dostaly také určitou provázanost jako celek, což je dobře. Je to provedeno s velkorysostí, která je adekvátní významu tohoto sídla.“

 Zámek má být jako šperk, ale také k dennímu užívání

V procesu těsně před zahájením jsou nyní na pardubickém zámku dva velké projekty – návštěvnické centrum podle návrhu architekta Všetečky a nový společenský sál, jehož návrhu včetně ikonického skleněného schodiště se ujala Eva Jiřičná. Tím bude dokončena hlavní osa rekonstrukce, ale stále je zde mnoho dalších míst, která je možné vylepšit. Jedním z nich je třeba opuštěná terasa vedle zbrojnice, kde by mohl vzniknout reálný skleník, volně přístupné lapidárium v podzemí, rekonstrukci budou potřebovat další prostory po galerii a jejích kancelářích a ve výhledu jsou i zahradnické úpravy valů a jejich případné zprůchodnění z Podzámeckého parku.

„Chceme na zámku vyzdvihnout několik výjimečných záležitostí, takových šperků a taháků pro návštěvníky. Jednak to bude klenotnice s nejcennějšími archeologickými nálezy z historie, jejíž podobu navrhla Eva Jiřičná. Dalším šperkem bude jistě i skleněné schodiště v sále od stejné autorky a nakonec také renesanční zasedací sál ve 3. podlaží. O jeho finální podobě se zatím radíme. Zároveň tu chceme mít také dobré zázemí pro provoz muzea, pro návštěvníky zámku, ale i pro ty, co sem přijdou jen na procházku,“ okomentoval nové projekty Roman Línek.

Hlavně nepřeleštit

Sály paláce ve třetím patře, které jsou nyní bez dveří a vytváří průchozí enfiládu, si prošli i přítomní architekti. Řeč byla hlavně o tom nejzachovalejším, s nádherným kazetovým stropem s motivy mořských božstev. V nástěnných malbách je tu naznačeno i originální rozmístění lavic a motivy maleb vytvářejí dojem trojrozměrné architektury. „Máme z posledních let dostatek historických výzkumů na to, abychom mohli zrekonstruovat nejpravděpodobnější původní podobu této místnosti,“ řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek a pokračoval:

To znamená, že bychom v této místnosti nástěnné malby nechali domalovat na celou plochu a vybavili ji historicky přesnými replikami stolu a sedacího nábytku, případně i dveří.“. Na to navázal Josef Pleskot: „Pokud bude mít zasedací sál v této podobě svou užitnou reprezentativní funkci v rámci kraje a města a zároveň i vědecky podloženou funkci edukativní a historickou, rozhodně bych se toho nebál,“ uvedl architekt, který zároveň varoval před zbytečnou nablýskaností některých opravených památek. „Když mají nějaký svůj pel a omšelost danou časem, ne zanedbáváním, je na místě jim takovou autenticitu ponechat, hlavně nepřeleštit,“ dodal na závěr.PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.