Drony USA zdržiavajú ďalej od Krymu. SR dotácie rodinných domov. Syntetické palivá len pre bohatých

Znamená to problém. Americké prieskumné bezpilotné lietadlá začali po nedávnom incidente so zapojením ruskej stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper lietať ďalej od ukrajinského polostrova Krym. Rozhodnutie lietať južnejšie nad Čiernym morom pritom obmedzuje schopnosť Američanov zhromažďovať spravodajské informácie o ruskej invázii na Ukrajinu, uviedla stanica CNN s odvolaním sa na nemenovaný vysoko postavený zdroj z americkej armády.

Lietanie dronov vo väčšej vzdialenosti od pobrežia podľa činiteľa znižuje kvalitu spravodajských informácií. Špionážne satelity to môžu do istej miery kompenzovať, ale družice nad pozorovanými oblasťami strávia kratší čas, čo ich v porovnaní s prieskumnými bezpilotnými lietadlami robí menej efektívnymi, konštatuje spravodajská stanica.

Americké prieskumné bezpilotné lietadlá začali podľa nej lietať nielen južnejšie od Ruskom anektovaného polostrova, ale aj vyššie.

Nové trasy pre drony

Ďalší nemenovaný americký činiteľ už skôr pre CNN poznamenal, že nové trasy pre bezpilotné lietadlá sú súčasťou snahy Washingtonu vyhnúť sa „prílišnej provokácii“, pretože administratíva prezidenta Joea Bidena chce zabrániť prípadnej eskalácii do priameho konfliktu medzi USA a Ruskom.

Dôvodom je incident z polovice marca, kedy sa jedna z dvojice ruských stíhačiek Su-27 zrazila nad Čiernym morom s americkým prieskumným bezpilotným lietadlom MQ-9 Reaper.

Washington vyhlásil, že ruský stroj vypustil na americký dron palivo a potom do neho úmyselne alebo omylom narazil, dron tak následne skončil v mori.

 Incident ruského lietadla s dronom

Pentagón tiež zverejnil video, ktoré zachytáva, ako sa ruské lietadlo priblížilo k americkému dronu. Na konci videa je vidieť poškodenú vrtuľa dronu. Moskva tvrdí, že medzi dronom a jej lietadlom nedošlo k žiadnemu fyzickému kontaktu.

Americký minister obrany Lloyd Austin po incidente uviedol, že USA budú „lietať tam, kde im to medzinárodné právo dovolí“.

Podľa medzinárodného práva hranice teritoriálnych či výsostných vôd siahajú 12 námorných míľ (asi 22,2 kilometra) od brehu. Nové trasy umiestňujú lety amerických prieskumných dronov do vzdialenosti viac ako 40 námorných míľ od ukrajinského pobrežia.

Stanica neuviedla, ako ďaleko od ukrajinského pobrežia lietali americké drony do zmieneného incidentu. Podľa americkej armády sa ruská stíhačka stretla s bezpilotným lietadlom MQ-9 Reaper vo vzdialenosti približne 40 až 50 námorných míľ od Krymu. Stret nastal o zhruba desať míľ ďalej a dron sa zrútil do mora zhruba 75 až 85 námorných míľ od brehu.

BBC: Ukrajinská obrana zneškodnila 12 z 13 útočiacich dronov

Ukrajinská protivzdušná obrana nedávno v noci na utorok zlikvidovala 12 z 13 dronov-kamikadze vyslaných ruskou armádou. Zneškodnila aj jeden prieskumný dron Granat-4, uviedla britská stanica BBC.

Ukrajinské letectvo vo svojom vyhlásení spresnilo, že ruská armáda pri svojom najnovšom nočnom nálete použila 13 bezpilotných lietadiel typu Šáhid 136/131, informuje TASR.

Predtým náčelník kyjevskej mestskej vojenskej správy Serhij Popko oznámil, že podľa predbežných informácií boli všetky drony letiace smerom na Kyjev zostrelené, aktuality.sk

X X X

Spustili novú výzvu na dotácie obnovy rodinných domov. Štát hlási obrovský záujem, telefóny vraj horia

Menej dokladov, viac peňazí a jednoduchšie podmienky. Taká je nová, v poradí už tretia, výzva na obnovu rodinných domov. V pondelok 27. marca bola oficiálne spustená. Vyhradili na ňu ďalších 190 miliónov eur. Záujemcovia môžu podávať žiadosti od 24. apríla. Dovtedy si majú ľudia naštudovať nové podmienky.

Minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati), informuje o zjednodušených podmienkach podávania žiadostí pre spolufinancovanie na obnovu rodinných domov.

Po novom štát uhradí 75 percent oprávnených nákladov, nie iba 60 percent. Maximálne dostane záujemca 15-tisíc eur. Základná podmienka však zostáva zachovaná – usporiť aspoň 30 percent energetických nákladov. Ak však žiadateľ preukáže aspoň 60-percentnú úsporu, automaticky získa navyše bonus vo výške 4 000 eur. Ten mu vyplatia po realizácii rekonštrukcie.

Ďalšou podmienkou je vykonanie aspoň jednej renovácie zo skupiny A. To je napríklad zateplenie obvodového plášťa, výmena okien a dverí, zateplenie stropu a podlahy. Všetky informácie nájdu ľudia na stránke obnovdom.sk.

Potrebné už nebude množstvo dokumentov ako napríklad projektová dokumentácia. Na vyplnenie žiadosti bude stačiť občiansky preukaz, list vlastníctva a potvrdenie o veku stavby. Vek rodinného domu bude možné potvrdiť predložením kolaudačného rozhodnutia alebo znaleckého posudku o veku, respektíve stačí potvrdenie od mestského či obecného úradu. Vyplnenie formulára by nemalo zabrať viac ako 30 minút.

Ako štát zjednodušil dotácie na domy

528 miliónov z Plánu obnovy a odolnosti je vyčlenených na zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov. Dokopy sa má zrenovovať 30-tisíc domov, čo je asi 1 percento všetkých rodinných domov na Slovensku.

Obnovou musí dôjsť k úspore primárnej energie minimálne o 30 % oproti stavu pred obnovou.

Žiadateľ dostane maximálne 15-tisíc eur v prípade, že obnovou sa dosiahne úspora primárnej energie v rozsahu 30 až 60 % oproti stavu pred obnovou, Ak sa usporí viac ako 60 percent, žiadateľ dostane bonus 4-tisíc eur.

Po novom musí žiadateľ na celú rekonštrukciu vynaložiť iba 25 % z investície, nie 40 %. Súčasťou obnovy musí byť aspoň jedno opatrenie zo skupiny A To je napríklad zateplenie obvodného plášťa, výmena okien a dverí, zateplenie stropu a podlahy.

Pri žiadosti sa nebude vyžadovať napríklad potvrdenie o trvalom pobyte či overenie podlžností voči štátu. Energetický certifikát budovy, ktorý je nevyhnutnou podmienkou čerpania peňazí, bude stačiť doložiť dodatočne tri mesiace od podpisu zmluvy.

K žiadosti nebude potrebné predkladať ani doklady zo stavebného úradu, stačiť bude čestné vyhlásenie, že občan stavia v súlade s predpismi a nejde o čiernu stavbu.

Pripravuje sa tiež možnosť priebežného zaplatenia faktúry ešte pred ukončením celého diela.

Informácie by mali byť k dispozícii aj telefonicky na Zelenej linke. Pri zjednodušení podmienok by sa malo zrýchliť vybavovanie žiadostí. Všetky informácie nájdu ľudia na stránke obnovdom.sk.

Celý projekt na renováciu 30-tisíc rodinných domov je financovaný z plánu obnovy a je naň vyčlenených dokopy 528 miliónov eur. Agendu zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá spadá pod rezort životného prostredia Jána Budaja (Demokrati). Agentúra tvrdí, že po spustení novej výzvy im začali „horieť telefóny“. Hlási nápor na regionálne kancelárie a pokračuje, že počet záujemcov sa zdvojnásobil. Dosiaľ prišlo vyše 3 500 žiadostí o peniaze, ale agentúra podpísala zmluvu len s 209 žiadateľmi. Tretia výzva sa skončí 28. augusta 2023 alebo po prijatí 10-tisícej výzvy od záujemcu.

Budaj verí, že sa všetko podarí

Po novom záujemca už nemusí dokladať ani potvrdenie o trvalom pobyte v danom rodinnom dome. Ani potvrdenie o tom, že nemá dlžoby voči štátu, čo tiež mnoho ľudí považovalo za obrovský problém. Podľa podmienok v novej výzve už nebude musieť žiadateľ dokladať energetický certifikát budovy a projektové energetické hodnotenie hneď pri vypĺňaní formulára, ale doplniť ho môže do troch mesiacov od podpisu zmluvy.

Stavebné povolenie a ohlásenie drobnej stavby nahradí čestné vyhlásenie žiadateľa. Samozrejme, záujemca musí splniť všetky podmienky, ktoré vyplývajú zo stavebného zákona. Na podanie žiadosti o finančný príspevok nie je potrebný doklad o bankovom účte, ten sa predkladá až k podpísanej zmluve, uviedla agentúra životného prostredia.

 „Do spustenia prijímania žiadostí plánujeme vyhodnotiť čo najviac starých žiadostí. Keďže momentálne neprijímame nové, vyhodnocovanie prebieha rýchlejšie,“ uviedla agentúra.

Budaj je už pri novej výzve presvedčený, že zjednodušené podmienky výrazne zrýchlia posudzovanie žiadostí. Vyhlásil, že cieľom je, aby do tridsiatich dní od podania žiadosti dostal každý žiadateľ spätnú väzbu o splnení či nesplnení podmienok. „Pri zrýchlenom tempe hodnotenia žiadostí budeme schopní do 31. júla zazmluvniť 9– až 10-tisíc ľudí, ktorí sa ešte pred vykurovacou sezónou môžu pustiť do obnovy svojich domov,“ povedal Budaj.

Ľudia majú o peniaze veľký záujem

Zjednodušenie podmienok víta združenie Budovy pre budúcnosť, ktoré sa zaoberá energetickými úsporami. „Samotným cieľom zjednodušenia podmienok a zatraktívnenia dotácií je prilákať väčší počet záujemcov. Dá sa teda predpokladať, že tieto zmeny k tomu povedú,“ uviedol analytik združenia Richard Paksi.

Iniciatíva si dokonca dala vypracovať prieskum o tom, koľko ľudí má záujem za peniaze z plánu obnovy zrenovovať si svoj starý dom. Z prieskumu vyplýva, že záujem je naozaj veľký. V najbližších dvoch rokoch chce príležitosť využiť až 80-tisíc vlastníkov rodinných domov starších ako desať rokov. Dosiahnuť 10-tisíc žiadostí sa preto zdá pomerne realistický cieľ, tvrdí Paksi.

„Je logické, že po prvých výzvach, ktoré sa nestretli s očakávaným záujmom, bolo nutné upraviť podmienky tak, aby boli menej administratívne náročné a viac prozákaznícky orientované,“ uviedol Martin Hudcovský z Katedry hospodárskej politiky Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Takisto dodáva, že už z podstaty plánu obnovy nie je čas nastavovať a dolaďovať podmienky mesiace či roky. Peniaze vyhradené na tento cieľ majú stanovený čas, dokedy ich treba vyčerpať, aby sa mohol urobiť ďalší krok k naplneniu míľnika pri žiadosti o nasledujúcu platbu. Hudcovský takisto víta zjednodušenie podmienok, pretože čím viac ľudí ušetrí napríklad zateplením domu na energiách, tým menej bude rukojemníkov vysokých cien elektriny či plynu na trhoch.

Čaká sa príliš dlho

Aj keď štát spúšťa už tretiu výzvu, mnoho záujemcov stále čaká na vyhodnotenie prvých dvoch. Tí sú však nespokojní, pretože čakajú príliš dlho. Denník Pravda oslovil ľudí, ktorí sa sťažovali na ťažkopádne procesy na facebookovej stránke ministerstva životného prostredia. Jedným z nich je aj Lukáš. Svoju žiadosť posielal začiatkom tohto roka. Doteraz čaká na odpoveď. „Keď som volal na zákaznícku linku, tak mi bolo povedané, že ešte vyhodnocujú žiadosti z októbra. Nerozumiem, prečo to tak trvá, keďže sme kompletne museli vyplniť žiadosť, kde bolo všetko popísané,“ sťažuje sa.

Hovorí, že musel zaplatiť 500 eur za energetické hodnotenie, ktoré keď nesplní podmienky, vyletia hore komínom. Nepáči sa mu, že tretia výzva je oveľa jednoduchšia a štedrejšia, pretože sám musel prekonať ťažšie podmienky za menej peňazí. Súhlasí s ním aj Paksi. „Pokiaľ žiadateľ nevykoná späťvzatie žiadosti a nebude sa uchádzať s novou žiadosťou v novej výzve, jeho žiadosť bude posudzovaná podľa podmienok pilotných výziev,“ dodal.

Slovenská agentúra životného prostredia tvrdí, že dopredu avizovala, že prvé výzvy budú takpovediac skúšobné. „Pri spustení pilotných výziev sme avizovali, že na nich budeme testovať silné a slabé stránky a podmienky upravíme podľa potrieb trhu a samotných majiteľov rodinných domov. Aj žiadatelia, ktorým bola žiadosť schválená, ak nepodpíšu zmluvu do desať dní, môžu podať žiadosť vo výzve číslo tri,“ radí ľuďom agentúra.

Agentúra: treba čakať

Kristína si tiež podala žiadosť ešte počas prvej výzvy. Takisto čaká na odpoveď „Termíny na vydanie a nevydanie súhlasu nemajú a nikto nevie, kedy nejaké odpovede žiadatelia z prvej výzvy dostanú,“ uviedla. „Možno by mali šancu v ďalšej výzve, ak neuspeli v prvej, pretože podmienky sa zmiernili. Ako ísť do novej, keď nevedia ako dopadli v prvej?“ pýta sa.

Svoju žiadosť po predchádzajúcej osobnej konzultácii na jeseň v roku 2022 po zhromaždení dokumentov osobne odovzdala v pobočke v Košiciach 1. decembra 2022. Na svojom dome plánuje zlikvidovať azbestovú strechu a následne ju vymeniť za plechovú. „K žiadostiam som doložila dokumentáciu, ktorú požadovali, vrátane energetického certifikátu,“ dodala.

Kristína viackrát písala do Slovenskej agentúry životného prostredia na sekciu obnov dom. Vždy však dostala rovnakú odpoveď: treba čakať. Agentúra sľubuje, že žiadosti postupne vybaví všetky. Ľuďom odporúča tiež sledovať na webe zoznam úspešných žiadateľov./agentury/

X X X

Syntetické palivá sú dobré. Ale len pre bohatých

 Predstava, že umelo vyrábané syntetické palivá zachránia spaľovacie motory v rozsahu, ako ich dnes poznáme, je fikcia. Úžitok z nich budú mať len prémioví výrobcovia. Aj to za predpokladu, že uhlíkovo neutrálnych palív bude dostatok. Vo veľkom ich zatiaľ nik nevyrába.

 Výnimka pre spaľovacie motory používajúce syntetické palivo prišla vhod luxusným značkám, akými sú Porsche, Ferrari alebo Lamborghini.

Európska komisia podľahla tlaku Nemecka, Talianska a niektorých ďalších európskych krajín, aby dohoda o zákaze spaľovacích motorov od roku 2035 obsahovala výnimku pre autá s motormi spaľujúcimi uhlíkovo neutrálne palivá. Sú to uhľovodíkové palivá vyrobené zo „zeleného“ vodíka a CO2 získaného z atmosféry. Uhlíková neutralita spočíva v tom, že pri ich spaľovaní vnikne len toľko CO2, koľko bolo spotrebovaného pri výrobe. Predstava, že by tieto palivá mohli zachrániť automobilový priemysel pred prechodom k čisto elektrickým autám, je však naivná.

Tieto palivá nik zatiaľ vo veľkom nevyrába. Prvý komerčný závod na svete bol otvorený v Čile v roku 2021 s podporou Porsche, ktorého cieľom je vyrábať 550 miliónov litrov ročne. Medzi ďalšie plánované závody patrí nórsky Norsk e-Fuel, ktorý má začať vyrábať v roku 2024 so zameraním na letecké palivo. Takže je zrejmé, že ak sa syntetické palivá presadia, tak to bude v tých sektoroch dopravy, ktoré sa ťažko dekarbonizujú – napríklad v spomínanej leteckej alebo nákladnej a lodnej doprave, ktoré sa ešte roky nebudú môcť spoľahnúť na batériový pohon.

 Navyše sú syntetické palivá minimálne dvakrát drahšie ako tie vyrobené z fosílnych zdrojov. A aj keď časom teoreticky zlacnejú, nikdy ich nebude dostatočné množstvo, aby zachránili milióny áut so spaľovacími motormi alebo aby sa automobilkám oplatilo investovať popri elektromobiloch ďalšie prostriedky do vývoja áut na benzín alebo naftu. Pre koho budú teda uhlíkovo neutrálne palivá vlastne dobré? Pre automobilové značky, ktoré majú celkom inú klientelu ako tie mainstreamové. Napríklad tie, ktoré budú chcieť stoj čo stoj zachovať svoje burácajúce 8– alebo 12-valce.

 Šéf Ferrari Benedetto Vigna na konferencii Reuters Newsmaker povedal, že výnimka pre syntetické palivá je pre Ferrari veľmi zaujímavá, pretože umožní so spaľovacími motormi prekročiť rok 2035“. Ani Ferrari sa však nevyhýba elektrifikácii. Prvý čistý elektromobil predstaví už v roku 2025 a do konca dekády má byť až 80 % jeho modelov elektrifikovaných. A podobne je to s Porsche, ktoré plánuje pomocou e-palív zachrániť kultový model 911. „Dohoda o e-palivách pomôže nízkoobjemovým modelom, ako je Porsche 911. Syntetický benzín vnímame ako užitočný doplnok pre špeciálne aplikácie,“ uviedlo Porsche.

 Kto z vás si ale plánuje kúpiť Porsche, Ferrari, Lamborghini alebo Bugatti so spaľovacím motorom a tankovať dvakrát drahšie palivo? Čo teda znamenajú syntetické palivá pre budúcnosť? „Nie je to záchranné lano pre segment lacných áut. A ani východisko pre automobilový priemysel. Výrobcovia teraz stoja pred dilemou, či zachovať vývojové a výrobné kapacity spaľovacích áut, aby vyhoveli zákazníkom, ktorí odmietajú akýkoľvek typ elektromobilov a sú ochotní zaplatiť vyššiu cenu za e-palivá, alebo prejsť k čistým elektromobilom,“ napísal analytik Steve Young v stĺpčeku pre Automotive News Europe.

 Jednoducho, uhlíkovo neutrálne palivá nezmenia smerovanie, ktorým sa autopriemysel uberá už roky. Navyše majú aj množstvo nevýhod. Kritici zdôrazňujú, že výroba e-palív je veľmi drahá a energeticky náročná. Podľa časopisu Nature Climate Change používanie e-palív v spaľovacom motore vyžaduje päťkrát viac obnoviteľnej elektriny ako prevádzka plne elektrického vozidla. Je to logické. Ak už máte zelenú elektrinu, je ju jednoduchšie vložiť rovno do batérie elektromobilu s 90% účinnosťou motora a premeniť ju na pohyb, ako ju použiť na výrobu umelých palív a spáliť v motore so maximálne 40 % účinnosťou.

Každý liter e-paliva si vyžaduje 25 kWh zelenej energie, na ktorú by elektromobil prešiel viac ako 100 km. Na jeden liter syntetického benzínu však prejde auto so spaľovacím motorom pri priemernej spotrebe siedmich litrov len 14 km. Dokonca aj zástancovia syntetických palív tvrdia, že Európa nebude mať dostatok voľnej zelenej energie na výrobu uhlíkovo neutrálnych palív a bude ju musieť nakupovať z iných regiónov. Nič dobré v zmysle lacných áut nás teda nečaká. Podľa Steve Younga sú už karty dávno rozdané. Z obchodného hľadiska dáva zmysel už len orientácia na čisto elektrické autá po roku 2035. Tie na syntetické palivo budú len hračkami pre bohatých./agentury/

X X X

Pápež František je hospitalizovaný, má infekciu dýchacích ciest

Vatikán v stredu večer oznámil, že pápež František bude niekoľko dní hospitalizovaný v nemocnici v Ríme a budú mu liečiť infekciu dýchacích ciest. Oznámil to hovorca Vatikánu Matteo Bruni, informuje agentúra AP.

 František (86) nemá ochorenie COVID-19, ale potrebuje niekoľkodňovú liečbu, dodal Vatikán. Bruni v stredu večer spresnil, že František mal v posledných dňoch problémy s dýchaním a do rímskej nemocnice Gemelli išiel na testy a vyšetrenia.

„Testy ukázali infekciu dýchacieho systému (covid bol vylúčený), ktorá si vyžaduje niekoľko dní odbornej liečby,“ napísal Bruni v oznámení./agentury/

X X X

Starosta postavil za peniaze z EÚ chodník v korunách stromov, ktoré vyrúbali

Starosta obce Nyírmártonfalva na východe Maďarska nechal za peniaze z Európskej únie – v prepočte asi 166-tisíc eur – postaviť 50 metrov dlhý drevený chodník v korunách stromov. Háčik je v tom, že ešte skôr okolitý les úplne vyrúbali, a tak sa teraz drevená konštrukcia turistickej atrakcie týči uprostred púšte, uviedol server Átlátszó.

 50 metrov dlhý „drevený chodník v korunách stromov“ pri maďarskej obci Nyírmártonfalva.

Projekt nevyžadoval, aby okolo chodníka bol les, povedal o chodníku v korunách stromov bez stromov starosta obce maďarskej televízii. Les sa podľa neho musel vyrúbať, aby boli peniaze na spolufinancovanie investície, pretože medzi podaním žiadosti o grant a schválením projektu ceny v stavebníctve stúpli. Čiže za všetko vlastne môže Brusel, podotkla televízia na svojom webe. Starosta sľúbil, že chodník bude čoskoro obklopený lesom, pretože tu vysádzajú sadenice rýchlo rastúcich stromov. Ale podľa lesníkov potrvá ešte desiatky rokov, kým zo stromčekov vyrastie les, dodala stanica.

„Toto je geniálne! Vyrúbeme les, na ktorého vzhliadnutie niečo vytvoríme z peňazí EÚ. Ak je niekto normálny v Nyírmártonfalve, tak Budapešť je ústav pre duševne chorých,“ poznamenal na webe jeden z divákov.

Starosta Mihály Filemon z vládnucej strany Fidesz podľa serveru získal dotáciu ako súkromná osoba prostredníctvom programu pre rozvoj vidieka: žiadosť podal v roku 2018 a uspel predvlani. Starostom obce je od roku 2019. Filemonovi patria aj pozemky, na ktorých stojí chodník korunami stromov financovaná EÚ.

Ukážka otrasných krádeží

„V posledných rokoch som sa snažil prezentovať miesta, ktoré názorným spôsobom ukazujú otrasné organizované krádeže peňazí EÚ za posledných desať rokov. Verím, že len ťažko nájdeme krajšie, symbolickejšie miesto,“ povedal serveru po prechádzke korunami stromov bez stromov poslanec Ákos Hadházy, známy bojom proti korupcii v Maďarsku.

Kvalita diela, vybudovaného firmou z neďalekého mesta Nyíregyháza, je podľa reportérov nevelká. Konštrukcia z borovicového dreva nie je lakovaná a je vystavená poveternostným vplyvom. Strechu jednej z budov už vietor odniesol. Toalety sú hotové iba zvonku.

Reportéri Átlátszó navštívili aj starostov penzión, tiež postavených z peňazí EÚ, kde však chýba povinná tabuľka upozorňujúca na túto skutočnosť.

Výstavba podobných chodníkov v korunách stromov s finančnou podporou EÚ je v súčasnej dobe medzi miestnymi politikmi Fidesz populárna, píše Átlátszó a uvádza ako príklad susednú dedinu Nyíradony, kde získal dotáciu aj podpredseda krajskej rady Fideszu Sándor Tasi. Podobný chodník nechal postaviť aj poslanec Fideszu László Tasó. V týchto prípadoch aspoň stromy zostali.

Starosta Mihály Filemon tvrdí, že sa okolo jeho osoby v poslednej dobe vynorilo v médiách mnoho nepravdivých a zlomyseľných tvrdení, a preto poveril svojich právnych zástupcov, aby zjednali nápravu.

Maďarsko v súčasnosti rokuje s Európskou komisiou, ktorá zadržiava Budapešti peniaze z fondov Európskej únie kvôli korupcii a obavám, že vláda narúša demokratické práva. Premiér Viktor Orbán tieto obvinenia odmieta./agentury/

X X X

Valné zhromaždenie OSN schválilo historickú klimatickú rezolúciu

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) v stredu prijalo prelomovú rezolúciu, ktorá vyzýva Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu, aby stanovil právne povinnosti štátov v boji proti klimatickej zmene. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

 „Spoločne tvoríte históriu,“ povedal generálny tajomník OSN António Guterres. Zdôraznil, že aj keď stanovisko ICJ nie je právne záväzné, „pomôže VZ OSN, OSN a členským štátom prijať odvážnejšie a tvrdšie opatrenia v oblasti klímy, ktoré svet tak zúfalo potrebuje“.

Schválenie rezolúcie, ktorú podporilo viac ako 130 členských štátov, sa všeobecne očakávalo. Dokument žiada ICJ, aby určil povinnosti štátov v oblasti ochrany klímy a právne dôsledky, ktorým budú krajiny čeliť, ak ich neprijmú.

Prijatie rezolúcie podľa vanuatského premiéra Ishmaela Kalsakaua vysiela „hlasný a jasný odkaz nielen do celého sveta, ale aj ďaleko do budúcnosti“. Vláda tichomorského ostrovného štátu začala lobovať za klimatickú rezolúciu v roku 2021 po kampani, ktorú v roku 2019 iniciovala skupina študentov z univerzity na Fidži.

Hoci stanoviská ICJ nie sú právne záväzné, majú významnú právnu a morálnu váhu a národné súdy ich často berú do úvahy, píše AFP. Podľa agentúry Reuters by ICJ mohlo vydať poradné stanovisko približne za 18 mesiacov.

Medzivládna komisia pre klimatickú zmenu (IPCC) vo svojej šiestej hodnotiacej správe uviedla, že emisie sa musia do polovice budúceho desaťročia znížiť na polovicu, ak si svet chce zachovať šancu na zníženie globálneho otepľovania na úroveň 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie. To je tiež kľúčovým cieľom Parížskej dohody z roku 2015./agentury/

X X X

Oslobodili mužov obžalovaných z vraždy niekdajšieho mafiánskeho bossa Sýkoru

V kauze vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru oslobodil Okresný súd (OS) Bratislava I Ľuboša Ferusa a ďalších troch mužov spod obžaloby. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátorka sa odvolala. TASR to potvrdil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Upozornili na to noviny.sk a tvnoviny.sk.

 Ľuboš Ferus (vpravo) a Richard Benčič pred pojednávacou miestnosťou na Okresnom súde Bratislava I. 29. septembra 2020.

„Vykonaným dokazovaním nebolo bez akýchkoľvek pochybností preukázané, že sa obžalovaní dopustili žalovaného skutku,“ sprostredkoval hovorca vyjadrenie predsedu senátu OS Bratislava I. O odvolaní prokurátorky bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave.

Okrem údajného bývalého bossa nitrianskeho podsvetia Ľuboša Ferusa v prípade obžalovali aj Marka Ľuptáka, Milana Majtána a Richarda Benčiča, prezývaného tiež Kofola. Vinu odmietajú. Sýkoru mali podľa obžaloby zavraždiť vo februári 1997 na parkovisku hotela na Bajkalskej ulici v Bratislave./agentury/

X X X

   Ukrajinci pohrozili Putinovi: Máme drony, ktoré doletia až do Moskvy?

Tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov v stredu v príspevku na sociálnych sieťach naznačil, že ukrajinské drony by mohli doletieť až do Moskvy.

 Ukrajina má k dispozícii útočné bezpilotné lietadlá s doletom vyše 3000 kilometrov, napísal Danilov. Pripomenul tiež prípad, keď sa v roku 1987, v časoch Sovietskeho zväzu, podarilo nemeckému amatérskemu letcovi Mathiasovi Rustovi preletieť v športovom lietadle veľkú časť prísne stráženého sovietskeho vzdušného priestoru a pristáť na Červenom námestí.

 „Ukrajinský roj Mathiasa Rusta – to sú desiatky modelov, tisíce dronov. Útočné bezpilotné lietadlá vo výzbroji ukrajinských ozbrojených síl s doletom vyše 3000 kilometrov,“ napísal na twitteri Danilov.

Pripojil tiež historickú fotografiu zachytávajúcu Rustovo lietadlo pred chrámom Vasiľa Blaženého na moskovskom Červenom námestí. Snímku okomentoval slovami „rok 1987, Červené námestie, lietadlo, Rust“.

Na konci minulého mesiaca ohlásili incident s dronom úrady Moskovskej oblasti. Podľa gubernátora Andreja Vorobjova dopadol bezpilotný prostriedok neďaleko mesta Kolomna na objekt civilnej infraštruktúry, pričom nevznikli škody ani nikto nebol zranený. Stanica BBC k tomu vtedy podotkla, že počas ruskej invázie na Ukrajinu sa stalo prvýkrát, keď cudzie bezpilotné lietadlo doletelo až do Moskovskej oblasti.

Koncom minulého roka vzbudili pozornosť médií dronové útoky, ktoré sa odohrali v hĺbke Ruska, pri meste Engels alebo jeho okolí, teda vo vzdialenosti okolo 500 kilometrov od ukrajinských hraníc. Podľa zdrojov denníka The New York Times boli do útokov zapojené drony, ktoré vyleteli skutočne z ukrajinského územia. Pravdepodobne išlo o upravené drony Tupolev Tu-141 sovietskej výroby, známe tiež pod názvom Striž, uviedlo zhodne niekoľko médií vrátane agentúry AFP alebo ruských zdrojov./agentury/

X X X

Advokát stíhaných vyšetrovateľov NAKA: čakali sme márne, opäť sme dostali neúplné nahrávky

Časti, ktoré zjavne chýbajú, pritom môžu mať zásadný význam, myslí si advokát Peter Kubina. Skupinu vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu už od septembra stíha policajná inšpekcia. Oni dlhodobo požadujú kompletné nahrávky odposluchov, ktoré sa v ich prípade robili. Dnes ráno vyšetrovateľ inšpekcie napokon doručil obhajcovi čurillovcov Petrovi Kubinovi disk s materiálom, ktorý bol prezentovaný ako kompletné nahrávky z realizovaného odpočúvania.

„Po predbežnej analýze poskytnutých záznamov je však zjavné, že tieto záznamy určite nie sú kompletné,“ píše Kubina na sociálnej sieti.

Časti, ktoré zjavne chýbajú, pritom môžu mať podľa jeho názoru zásadný význam. Dôvody sa z taktických dôvodov rozhodol nekomentovať.

„Podľa Trestného poriadku môžu byť v trestnom konaní zvukové záznamy použité ako dôkaz iba vtedy, ak sa V CELOSTI nachádzajú vo vyšetrovacom spise a sú tak prístupné obhajobe. K dnešnému dňu teda stále platí, že v našom vyšetrovacom spise tieto záznamy v celosti nie sú a preto sú ako dôkaz používané nezákonne. V ďalšom konaní budeme naďalej trvať na poskytnutí nahrávok V CELOSTI, teda vrátane tých častí, ktoré zatiaľ chýbajú,“ vyjadril sa advokát Peter Kubina.

Skupinu policajtov z Národnej kriminálnej agentúry obvinili z toho, že chceli účelovo stíhať ľudí z inšpekcie a ich spolupracovníkov, aby predišli vlastnému zadržaniu. Podľa textu obvinenia im mal pomáhať aj bývalý šéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz.

Kľúčovými dôkazmi proti nim majú byť práve odposluchy z ich kancelárií v budove policajného prezídia. Z tých najdôležitejších pasáží na policajnej inšpekcii urobili textový prepis. Jedna krátka časť z jednej nahrávky dokazuje, že textový prepis nahrávky, ktorý urobili na inšpekcii, celkom nesedí s tým, čo na nahrávke skutočne počuť, aktuality.sk

X X X

S operáciou ešte počkajte. Je tu celosvetovo najúčinnejšia metóda, ktorá vás zbaví bolesti

Máte pocit, že každý okolo vás rieši boľavé kĺby? Ak tento problém trápi aj vás, je tu metóda, ktorá vás zbaví bolestí. Dlhoročné problémy s artrózou či osteoporózou pôjdu do zabudnutia. Ako je to možné?

 Boľavé kĺby sú čoraz väčším problémom. Vo veku nad 50 rokov trápi artróza okolo 80% ľudí. Vzniká opotrebovaním kĺbov – predovšetkým tých veľkých, ako je koleno a bedro. Dochádza k tomu najmä preto, že v chrupavke ubúda kolagén, preto prestáva byť dobre prekrvená a v dôsledku toho degeneruje a rozpadá sa. Pokročilá artróza sa prejavuje bolesťou aj počas relatívneho pokoja. Poškodený kĺb reaguje zápalom, opuchom, zvýšenou bolesťou i obmedzeným pohybom.

Existuje však spôsob, ako od bolestí uľaviť. O najmodernejšej a celosvetovo najúčinnejšej neinvazívnej liečebnej metóde hovorí primár z Centra liečby ochorení pohybového aparátu MUDr. Vladimír Hudec: „Ortopédi majú niekoľko možností na konzervatívne zmiernenie artrotických bolestí. Trh je taktiež zaplavený rôznymi výživovými doplnkami, ktoré do určitej miery odolnosť a trvanlivosť chrupavky môžu podporovať. Veľa preparátov však obsahuje minimum účinných látok, pritom adekvátna denná dávka je pre účinok úplne zásadná.“

Keď už nepostačujú konzervatívne liečebné metódy, prichádza na rad operačné riešenie, príp. umelá náhrada kĺbu. To si však vyžaduje dlhé týždne až mesiace rekonvalescencie, po ktorej je návrat do práce často problematický.

Ako sa vyhnúť operácii

Až donedávna u nás neexistovala žiadna terapia, ktorá by riešila úbytok chrupavky či kostnej hmoty, teda samotnú príčinu ochorenia. „Klasická liečba je zameraná na dočasné potlačenie bolesti a oddialenie operačného riešenia. Pokrok v medicíne sa však výrazne prejavil aj v tejto oblasti a nemeckí lekári vyvinuli kauzálnu (príčinnú) terapiu, ktorou je molekulárna biologicko – stimulačná metóda (MBST terapia). Jej výsledkom je nárast objemu chrupavky v kĺboch pri liečbe artrózy a zvýšenie hustoty kostí pri liečbe osteoporózy,“ prináša nádej MUDr. Hudec.

Liečba prebieha v modernej liečebnej jednotke, ktorá pracuje na tom istom princípe ako MRI diagnostická metóda a ktorá cielene podľa konkrétnej diagnózy pacienta spúšťa proces regenerácie chrupaviek a kostí. Výsledným efektom je podľa primára Hudeca zreteľný nárast objemu kĺbovej chrupavky (liečba artrózy) a zvýšenie hustoty kostnej hmoty (liečba osteoporózy).

MBST terapia je celosvetovo najúčinnejšia neinvazívna terapia na ošetrenie kĺbových a kostných ochorení, pretože sa nezameriava iba na symptómy, ale aj na základné príčiny ochorenia. Napr. vo Švajčiarsku a Nemecku sa metóda úspešne využíva a neustále zdokonaľuje na špičkových klinikách už viac ako 24 rokov. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a o jej vhodnosti pre pacienta rozhodne po vyšetrení lekár, ktorý následne terapiu nastaví podľa konkrétnej diagnózy. „Terapia je účinná až do 3.stupňa artrózy (vrátane), keď je ešte v kĺbe zachovaná aspoň nejaká chrupavková vrstva, ktorú dokážeme regenerovať,“ tvrdí primár.

Je to bezpečné?

„Chodia k nám pacienti, ktorí už absolvovali všetky dostupné neinvazívne možnosti liečby kĺbov. Avšak nikdy som u pacientov nevidel tak evidentné zlepšenie klinického stavu, ako po absolvovaní MBST terapie. Liečba je bezbolestná a nemá žiadne vedľajšie nežiadúce účinky. Nehrozí žiadne riziko infekcie, krvácania či zrastov. Výhodou je, že pacient nemusí prerušiť svoje pracovné či pohybové aktivity,“ sľubuje MUDr. Hudec.

Ustúpenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbu často nastupuje už počas terapie.

Ak ste sa teda rozhodli, že by ste to chceli skúsiť, na Slovensku je MBST terapia poskytovaná na certifikovanom pracovisku v Sun Medical centre v Leviciach. Na základe ich 8-ročných skúseností vám terapiu nastavia presne podľa individuálnych potrieb. Pacientom vychádzajú v ústrety a terapiu môžete absolvovať aj vo večerných hodinách a taktiež počas víkendov. „Je to naozaj dôležité z toho hľadiska, že terapia musí byť poskytnutá intenzívnou formou každý deň po sebe bez prestávky, inak stráca účinnosť,“ prízvukuje primár Hudec.

Dohodnite si termín

Ak máte bolesti, nečakajte a zavolajte na číslo 0949 67 77 99. Dohodnite si termín vstupnej lekárskej konzultácie, kde odborníci posúdia váš zdravotný stav a odporučia vhodný postup.

Terapiu odporúča aj známy kardiochirurg:

„Dôkladne som si vyhľadal a preveril všetky informácie o MBST terapii a rozhodol som sa ju absolvovať. Môžem konštatovať, že som veľmi prekvapený výborným efektom na moje kolená. Ako športový nadšenec sa teším na to, že v tenise teraz dokážem poraziť aj doteraz nezdolaných protivníkov. MBST terapiu v Sun Medical centre v Leviciach naozaj odporúčam každému, kto trpí bolesťami kĺbov,“ netají spokojnosť Prof. MUDr. Viliam Fischer, CSc., úspešný kardiochirurg, ktorý v roku 1998 realizoval prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku./agentury/

X X X

Matovič: 500 eur pre poslanca je plat za dva dni. Ukázali prostredník voličom aj nevoličom

 Poslanec Národnej rady (NR) SR Igor Matovič (OĽaNO) opätovne predložil do parlamentu návrh na zavedenie 500-eurovej odmeny za účasť v tohtoročných voľbách. Totožný návrh v stredu parlament neposunul do druhého čítania. Dodal, že nejde o avizovaný „plán B“, ktorý chce oznámiť vo štvrtok (30. 3.).

 „Mrzí ma, že dnes zástupcovia všetkých politických strán symbolicky ukázali prostredník svojim vlastným voličom aj dvom miliónom nevoličov. Ukázali, že im na nich nezáleží, že nimi pohŕdajú,“ komentoval odmietnutie 500-eurovej odmeny v stredu Matovič. Plán B označil za dosť kontroverzný.

Návrh predložený do parlamentu by podľa Matoviča mal byť zaradený vzhľadom na to, že bol predložený ešte pred odmietnutím pôvodného návrhu v parlamente. Očakáva, že sa o ňom bude rokovať na májovej schôdzi. Odmieta, že by išlo o návrh v rovnakej veci ako návrh na desaťpercentnú zľavu z poplatkov za účasť vo voľbách. Poukazuje na výrazný rozdiel v dosahu na verejné financie. Kým pri zľave išlo o približne deväť miliónov, 500-eurová odmena by štát stála 1,5 miliardy eur.

Zopakoval, že odmena by podľa neho priniesla vysokú účasť vo voľbách. Obáva sa nízkej účasti a snahy po voľbách zmeniť režim.

V rokovacom poriadku NR SR sa uvádza, že ak národná rada návrh zákona neschválila, nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.

 Matovič do poslednej chvíle loboval za svoj návrh: Budete mať pocit hrdosti, keď budú ľudia pred volebnými miestnosťami stáť ako za komunizmu na banány.

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) návrh zaradí na rokovanie ďalšej riadnej schôdze v máji. Tvrdí, že ide o inú formu odmeny ako zľavu z poplatkov štátu, ktorú už vo februári poslanci odmietli.

Matovič podľa neho využil možnosť, že návrh podal ešte pred neschválením svojho pôvodného návrhu v pléne. „Nie je to štandardné, ale je to legitímne,“ povedal Kollár novinárom s tým, že problematiku konzultoval s parlamentným legislatívnym a právnym odborom, ktoré mu to odobrili. „Predtým bol podobný zákon, že mala byť nie finančná odmena, ale zľavy z poplatkov štátu. Toto je finančný bonus, ktorý by ľudia dostali do rúk. Je to úplne iná hmota a určite to zaradím,“ doplnil. Ak by sa v návrhu menila suma odmeny, bola by to podľa Kollára iná situácia.

 Parlament odmietol návrh na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách.

Poslanci NR SR v stredu odmietli návrh na 500-eurovú odmenu pre voličov za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách. Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva neposunuli do druhého čítania.

Odmenu malo podľa novely vyplácať ministerstvo vnútra prostredníctvom poskytovateľa univerzálnej služby podľa zákona o poštových službách. Matovič návrh odôvodňoval snahou o zvýšenie účasti vo voľbách, obával sa, že voliť príde nízky počet ľudí. Štátu na vyplatenú odmenu dosiahli asi 1,5 miliardy eur,“ uviedol v dôvodovej správe k návrhu. Považuje to za motivujúcu, spravodlivú odmenu a návratnú investíciu.

„Samozrejme, nejde o zanedbateľnú sumu. Na druhej strane, v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide približne len o 5 percent z ich lupu,“ napísal.

Zároveň tvrdí, že 30 miliárd eur si rozdelilo niekoľko desiatok skorumpovaných ľudí. „V tomto prípade by si 1,5 miliardy eur rozdelili 3 milióny zväčša úplne obyčajných ľudí. Preto ide o spravodlivú investíciu s mimoriadne rýchlou návratnosťou,“ do­dal.

Vetrák: Opätovné predloženie Matovičovho návrhu je legitímne

Opätovné predloženie návrhu na zavedenie 500-eurovej odmeny za účasť v tohtoročných voľbách je legitímnou cestou, keďže návrh poslanec Matovič podal ešte pred hlasovaním o pôvodnom návrhu, uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽaNO).

Vetrák argumentuje, že pokiaľ Matovič predložil do parlamentu nový návrh o odmene skôr, ako sa o pôvodnom návrhu hlasovalo, mohlo by sa o ňom rokovať aj na ďalšej májovej schôdzi. Záleží to podľa neho od rozhodnutia predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina). „Podľa mojich informácií podal predseda OĽANO Igor Matovič návrh zákona ešte pred hlasovaním. Je to teda legitímna cesta spracovania legislatívneho návrhu,“ skonštatoval. V oboch prípadoch ide o novelizáciu zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

Podobne podľa Vetráka postupoval v januári podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) pri novele Ústavy SR, keď predložil nový návrh v tej istej veci ešte skôr, ako bola pôvodná novela odhlasovaná. Išlo o novelizáciu ústavy v súvislosti so skrátením volebného obdobia.

Rokovací poriadok NR SR hovorí, že ak parlament návrh zákona neschválil, nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.

Vo februári už parlament odmietol novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. V nej navrhovali poslanci odmenu vo forme zľavy desať percent z poplatkov štátu za účasť vo voľbách. Keďže ešte neuplynula polročná lehota, mohol by to byť dôvod na nezaradenie aktuálneho Matovičovho návrhu. „Pokiaľ to predseda parlamentu predloží na posúdenie ústavnoprávnemu výboru, budeme sa zaoberať tým, či ide o návrh v tej istej veci. Verím, že výbor rozhodne v súlade s doterajšími stanoviskami,“ reagoval Vetrák.

Dostál: Opätovný návrh na odmenu 500 eur sa nedá zaradiť na ďalšiu schôdzu

Opätovný návrh Matoviča na zavedenie 500-eurovej odmeny bol podaný v rozpore s rokovacím poriadkom, myslí si poslanec Ondrej Dostál (SaS). Týka sa podľa neho rovnakej veci ako návrh na zľavu z poplatkov štátu za účasť vo voľbách odmietnutý vo februári, teda pred menej ako šiestimi mesiacmi. Nie je teda možné ho zaradiť do programu nasledujúcej schôdze. V liste na to upozornil predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina).

„Nový návrh poslanca Matoviča bez najmenších pochybností upravuje tie isté právne vzťahy, ktoré upravoval neschválený návrh poslancov OĽaNO, a to poskytnutie odmeny za účasť vo voľbách do NR SR, a preto je dnes podaný nový návrh poslanca Matoviča predložený v rozpore s paragrafom 96 odseku 3 zákona o rokovacom poriadku,“ uviedol Dostál.

Slovné spojenie „v tej istej veci“ obsiahnuté v zákone o rokovacom poriadku podľa neho neznamená, že musí ísť o úplne identické návrhy zákonov. Ako poukázal, oba návrhy zákonov majú novelizovať zákon o podmienkach výkonu volebného práva a obsahom oboch je návrh poskytnúť voličom odmenu za účasť vo voľbách do Národnej rady SR, hoci Matovičov návrh sa vzťahuje iba na septembrové parlamentné voľby, nie trvale.

Obsahovú zhodu podľa neho dokazuje aj spôsob predloženia pôvodného návrhu zákona, ktorý Matovič doručil do parlamentu krátko pred hlasovaním o návrhu poslancov OĽaNO. „Čo len potvrdzuje, že aj sám poslanec Matovič si bol vedomý, že jeho pôvodný návrh a návrh poslancov OĽaNO sú návrhmi zákona v tej istej veci a po neschválení návrhu poslancov OĽaNO by začala plynúť šesťmesačná lehota, počas ktorej by takýto návrh zákona nemohol predložiť,“ vysvetlil poslanec.

Dostál hodnotí opätovné predloženie návrhu na 500-eurovú odmenu ako zjavný pokus obísť zákon o rokovacom poriadku. Predložením rovnakého návrhu ešte pred hlasovaním chcel podľa neho evidentne dosiahnuť, aby obišiel ustanovenie o polročnej lehote na predkladanie návrhov v rovnakej veci./agentury/

X X X

Premnožené nutrie útočia na ľudí. Niektorých fascinujú, iných dráždia

Ľudia ich prikrmujú, možno aj preto sa im u nás darí. Nutria riečna je invázny druh hlodavca pochádzajúceho z Južnej Ameriky. Celé „mraky“ ich už zaznamenali vo viacerých kútoch Slovenska. Niekde ich odchytávajú, inde surovo zabíjajú. Sloboda zvierat upozorňuje, že hoci nejde o chránený druh, nesmú ho usmrcovať trýznivým spôsobom.

 Natrafiť na nutrie je možné napríklad v Piešťanoch, kde sa zdržujú najmä pri potoku Dubová na Kukorelliho ulici. Pokojná zóna, v ktorej sú rodinné domy, ale tiež sídlisko, je pre tieto zvieratá „rajom“. Nehovoriac o tom, že okrem rastlinnej potravy v prírode im mnohí nosia rôzne dobroty z domácností.

 „Kŕmia ich všetkým možným, od pečiva cez ovocie až po zeleninu. V minulých rokoch ich tu bola viac ako stovka. Začínalo to byť neúnosné, pobehovali po celom sídlisku. Úplne strácali plachosť, boli až otravné. Niektoré dokonca útočili na ľudí,“ hovoria obyvatelia jedného z panelákov. „Je to tu samá diera. Aj ľudia v okolitých záhradách sa na to sťažujú.

Keďže ide o zviera, ktoré má problém prežiť mrazivé obdobie, viacerí si mysleli, že nutrie v zime prirodzene vyhynú. Tento scenár sa však nenaplnil.

„V ostatných rokoch sú zimy veľmi mierne, takže nič podobné sa nestalo. Práve naopak, každým rokom ich pribúdalo,“ povedal nám starší pán. Odhaduje, že do mesta prišli zhruba pred štyrmi rokmi. „Zrejme niekomu ušli z chovu,“ predpokladá.

 Turistická atrakcia

Popri brehoch potoka sme videli nory, v ktorých žijú piešťanské nutrie naozaj v hojnom počte. Každú chvíľu nejaká vyplávala alebo sa tam skryla. Viaceré sa pásli na tráve alebo len tak oddychovali.

Vo vode sa „premávajú“ popri kačkách či labutiach. Spozorovali sme tiež miesta so zvyškami potravy, ktoré im nosia ľudia. Nejedna nutria sa na takej „kôpke“ občerstvila.

Do Piešťan chodia tieto hlodavce obdivovať aj ľudia z iných miest. Keď je pekné počasie, v okolí potoka vidieť autá s ešpézetkami z rôznych častí Slovenska. Veľký záujem zo strany turistov nám potvrdila aj Veronika, ktorá nutrie vída počas prechádzok so psom.

„Naozaj sem prichádzajú aj ľudia z iných kútov. Fotia sa s nimi, niektorí ich aj kŕmia. Sú veľmi priateľské, vôbec nie útočné ani agresívne,“ protirečí názoru, ktorý sme si vypočuli predtým. „Dali sa dokonca aj pohladkať. Majú tu veľa nôr, a keď majú mladé, labute im ich chcú napádať,“ poznamenala Veronika.

 Hovorca piešťanskej samosprávy Martin Ričány potvrdil, že sa nutrie v toku Dubová vyskytujú vo výraznejšom počte. Evidenciu o tom, koľko ich je, však nevedú. Ako a kedy sa na toto územie dostali, im vraj nie je známe.

Problémy tieto zvieratá údajne robia hlavne správcovi pobrežných pozemkov, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik.

„Ide najmä o podhrabávanie a vyhrabávanie nôr do brehov, ktoré sa môžu následne zosunúť do koryta vodného toku,“ ozrejmil Ričány. Škodlivé sú tiež ich útoky na hniezda vodných vtákov. Zároveň predstavujú zvýšené hygienické riziko prenosu patogénov.

Hovorca zdôraznil, že samospráva nie je vlastníkom ani správcom pozemkov, kde sa nutrie vyskytujú, ale iniciuje stretnutia dotknutých organizácií, ktoré by v tejto veci podľa zákona mali zasiahnuť.

Zvrátená zábava

Patálie s nutriami majú aj v dedine Veľký Kýr v Novozámockom okrese. V tamojšom potoku Malá Nitra sa im darí, no ich zvýšený počet sa nepozdáva záhradkárom, ktorým vraj ničia úrodu. Sťažujú sa tiež mamičky s deťmi, ktoré majú neďaleko ihrisko. Obávajú sa šírenia chorôb.

Nedávno zrejme niekomu „praskli“ nervy a na neželané hlodavce strieľal pomocou takzvanej fúkačky oceľové šípky dlhé pätnásť centimetrov. Takto zasiahnutého jedinca našla jedna z obyvateliek, ktorá už predtým zaregistrovala, že osem nutrií z tejto lokality zrazu záhadne zmizlo.

Rozhodla sa preto podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Nezostala v tom osamotená. Silvia Čaňová zo Slobody zvierat potvrdila, že rovnaký krok urobila aj ich organizácia. Zdôraznila, že v takomto prípade ide o týranie.

„Napriek tomu, že nutria nepatrí medzi chránené zvieratá a ide o celoročne lovný druh, nesmie byť zraňovaná ani usmrcovaná trýznivým, bolestivým spôsobom. Podľa nás ide o porušovanie viacerých zákonov a zvrátenú zábavu,“ uviedla Čaňová.

„Treba si uvedomiť, že nutrie neprišli do našej prírody samy. Dostali sa tam po vyhodení človekom z chovov na kožušiny a mäso. Takže pôvodnou príčinou ich rozmnoženia vo voľnej prírode je ľudské zlyhanie,“ uzavrela Čaňová.

Trestným oznámením sa zaoberá Národná centrála osobitných druhov kriminality, ktorá patrí pod policajné prezídium.

„Je to v štádiu preverovania, keďže zatiaľ nie je možné rozhodnúť, či došlo k trestnému činu, alebo k priestupku,“ potvrdila Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie. Koľko nutrií takto kruto usmrtili, stále preverujú. „V čase oznámenia bola preukázateľne zranená kovovou šípkou jedna. Telá ďalších nenašli,“ dodala.

Ich šírenie je zakázané

Štátna ochrana prírody (ŠOP) upozorňuje, že nutrie na Slovensku patria medzi invázne nepôvodné druhy živočíchov vzbudzujúce obavy Európskej únie. Nesmú sa úmyselne držať, rozmnožovať, chovať ani púšťať do voľnej prírody.

Na základe platnej legislatívy je každý vlastník, správca alebo užívateľ pozemku povinný odstraňovať takéto druhy zo svojho pozemku tak, aby sa zamedzilo ich šíreniu. Pri nedodržaní opatrení hrozí fyzickým osobám pokuta do 900 eur, právnickým osobám až do 15-tisíc eur.

Vedúca oddelenia zoológie ŠOP Ivana Havranová vysvetlila, že do Európy toto zviera doviezli ako chovný druh na kožušinu a chutné mäso začiatkom 20. storočia. Z chovov však často unikol do voľnej prírody.

„Živí sa najmä rastlinnou potravou v okolí vodných plôch, ktoré obýva. Väčšie množstvo jedincov dokáže spásť pobrežnú vegetáciu, rozhrabať brehy a vyhrabávať do nich nory, čím prispieva k brehovej erózii a zúženiu toku,“ objasnila.

 Úbytok vegetácie na brehoch môže spôsobiť zaplavenie poľnohospodárskej pôdy aj infraštruktúry a môže sa negatívne prejaviť na hniezdení niektorých vtákov. „V blízkosti polí môže spôsobovať ekonomické škody poľnohospodárom,“ podotkla Havranová.

Výskyt nutrie ŠOP mapuje a o jej rozšírení informuje poľovnícke organizácie. Tie sú povinné ju loviť a zamedzovať jej rozširovaniu.

Nutria sa úspešne adaptovala na život v prostredí močiarov, vodných nádrží, rybníkov a riek, predovšetkým v časti Žitného ostrova. Najväčšie škody spôsobuje najmä na Podunajsku a Záhorí.

Havranová upozorňuje, že pre človeka predstavuje zvýšené riziko prenosu črevných prarazitov či bakteriálneho ochorenia. Kontakt s týmto živočíchom neodporúča a pripomína, že jeho kŕmenie či starostlivosť oň nie sú povolené.

Ján Káľavský, zoológ ŠOP zo Správy CHKO Dunajské luhy, zdôrazňuje, že v prípade nutrií v obci Veľký Kýr je vzhľadom na ich krotkosť najúčinnejší spôsob odchytu do živolovných pascí, prípadne do samotných odchytových prepraviek, kde sa nastraží potrava./agentury/

X X X

Heger odštartoval kampaň v Košiciach. S Demokratmi sa chystá aj do krčiem

V publiku aj viacerí prednostovia okresných úradov, primátor Prešova aj samosprávni politici.

KOŠICE: Premiér a predseda Demokratov Eduard Heger dnes v Košiciach ukázal, ako sa v kampani odlíši od svojho niekdajšieho straníckeho šéfa Igora Matoviča. Kým predseda OĽaNO obieha Slovensko s konfliktnými diskusiami pod názvom Bez ochrankyHeger pôjde presne opačnou cestou. Záujem však vzbudil rovnaký.

Jeho prvá predvolebná stranícka Debata D bola úplným opakom toho, čo sme dosiaľ mohli vidieť v podaní Matoviča v Michalovciach či Námestove.

Priateľská atmosféra

Líder Obyčajných ľudí si priam pýta spor. Stredajšia diskusia s Hegerom sa však niesla v pokojnej, miestami až priateľskej atmosfére.

Do sály, kam si premiér odskočil počas prestávky v oficiálnom programe, prišlo cez dvesto záujemcov. Medzi nimi boli aj viacerí prednostovia okresných úradov, ale aj komunálni košickí politici či aktivisti.

„Podebatujeme o demokracii, vízii úspešného a bezpečného Slovenska a o tom, ako nestrácať nádej v slušnú a zodpovednú politiku,“ pozývali prostredníctvom sociálnych sietí Demokrati.

Do Košíc prišiel okrem Hegera aj minister obrany a podpredseda strany Jaroslav Naď a podpredsedníčka Demokratov Andrea Cocherová, ktorá bola dlhoročnou šéfkou Nadácie Orange a donedávna aj podpredsedníčkou Rady pre mediálne služby.

Medzi známymi tvárami v publiku bol aj štátny tajomník rezortu diplomacie Andrej Stančík či primátor Prešova a predseda mimoparlamentnej strany Šanca František Oľha a jeho predchodca Viliam Novotný.

Základy na troch hodnotách

Na rozdiel od Igora Matoviča v Michalovciach prišli obaja ústavní činitelia s ochrankou, ktorá sa počas pokojnej debaty držala v úzadí.

Diskusiu rozdelili do dvoch blokov. V prvom moderátorka Lucia Štasselová, ktorá v minulosti pôsobila v strane Spolu a bola viceprimátorka Bratislavy, kládla trom hosťom otázky. Prítomní sa dozvedeli niečo zo zákulisia rodinného života premiéra, aj to, že Naď rád chodí na rybačku.

Heger poukázal, že za posledné tri roky vláda jasne deklarovala, kde Slovensko stojí a kto sú jeho spojenci. Pripomenul, že jeho kabinet prijal viac ako 40 reforiem v parlamente.

„Strana Demokrati stavia na troch hodnotách, a to slušnosť, spolupráca a skúsenosť,“ priblížil Heger. Nechce byť podľa vlastných slov vajatavý, ale „radšej poviem krutú pravdu ako sladkú lož“.

Bez kriku, iba s mobilom v ruke

Minister Naď potvrdil, že Slovensko aj naďalej bude pokračovať v pomoci Ukrajine. Poznamenal, že mnohí predstavitelia samospráv a opozičných strán sa stretávajú „aj v pivniciach“ s predstaviteľmi a spolupracovníkmi ruskej ambasády. „Poškodzujú bytostne záujmy Slovenska,“ konštatoval.

Počas jeho slov o podpore ľudí z Ukrajiny a pomoci vojnou postihnutej krajine si ho na mobil natáčal jeden z účastníkov debaty. Celý čas aj s ďalšími dvoma ženami nesúhlasne krútili hlavami a po chvíli odišli. Pri odchode, už mimo sály muž utrúsil, že všetko je to proamerické a sprostosti počúvať nemusia.

V druhom kole sa pýtali ľudia z obecenstva. Mladého muža zaujímalo, či je dobré, aby sa blokovali niektoré webové stránky a či by nebolo lepšie s takými ľuďmi radšej diskutovať. Podľa Hegera sloboda prejavu je kľúčová, no šírenie klamstiev nie je názor, ale zlomyseľné konanie. Naď bol nekompromisný a niektoré stránky by zablokoval definitívne.

Ľudia sa pýtali aj na vytváranie regionálnych štruktúr strany Demokrati a zaznela aj otázka, ako chcú získať nezaradených voličov, ktorí sedia v krčmách a sú znechutení. „Pôjdeme za nimi po krčmách,“ reagoval pohotovo Heger.

Aj ti cestu zaplatím,“ vyzval familiárne „Laci” z Plešivca, ktorého trápilo, že starostovia rozhodujú o tom, kto bude pracovať z peňazí, ktoré dostali od štátu a ako že to treba riešiť a zároveň sa pýtal „Jara“, či sa niečo nezmení na zákone, podľa ktorého vojaci nemôžu podnikať. Nezmení, odpovedal mu Naď.

Laci bol posledným diskutujúcim, potom už nasledovalo fotografovanie a individuálne debaty a po besede ešte mali stranícke stretnutie.

Nabitý pracovný program

Demokrati usporiadali debatu v sále na Bačíkovej ulici. Podľa cenníka je prenájom za túto miestnosť do troch hodín 500 eur a má kapacitu 200 ľudí.

Predseda Heger využil čas na stretnutie počas dvoch pracovných dní v Košiciach. V stredu sa stretol na slávnostnom obede s prezidentom Estónska, zúčastnil sa konferencie Clusters meet Regions a rokoval s predstaviteľmi piatich regiónov o zriadení Európskeho zoskupenia územnej spolupráce.

Vo štvrtok jeho program na východe Slovenska pokračuje stretnutím s vedením Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, prehliadkou miesta, kde sa odstraňujú nebezpečné PCB látky v areáli podniku Chemko Strážske a pri obci Moravany si pozrie prieskumný vrt, ktorý znečisťuje životné prostredie.

Strana Demokrati podľa prieskumu preferencií politických strán, ktorý agentúra Focus realizovala od 14. do 22. marca 2023 pre reláciu Na telo TV Markíza, mala päťpercentnú podporu, čo by im prinieslo deväť kresiel v parlamente. OĽaNO, odkaľ sa oddelil Heger a niektorí ďalší, by získalo 4,3-percenta, čo by nestačilo na vstup do Národnej rady, aktuality.sk

X X X

Šéf NAKA o vražde Tupého: Puškár nám v minulosti nechcel dať DNA, bolo to podozrivé

 Daňko vyšetroval vraždu študenta Tupého od roku 2012. Vypočúval aj dnes obvineného Adama Puškára. „Zanechal u mňa určitú stopu, určité vyššie podozrenie. Musím to takto povedať,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk.

Daniela Tupého zavraždili v novembri 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave. Vyšetrovanie sa na istý čas ocitlo v slepej uličke. Posun nastal minulý týždeň po akcii Karma, o ktorej polícia proaktívne informovala. Šéf NAKA Ľubomír Daňko v tejto súvislosti hovorí o policajnej taktike, ktorá podozrivých vyprovokovala k istému konaniu. Napokon vyšetrovateľ obvinil advokáta Adama Puškára a sudca okresného súdu ho poslal aj do vyšetrovacej väzby. Rozhodovať ešte bude krajský súd.

Daňko túto vraždu vyšetroval od roku 2012 až do roku 2020, keď sa stal riaditeľom NAKA. „Ja som aj otcovi poškodeného Daniela Tupého povedal, že urobíme všetko pre to, aby sme tento prípad dotiahli do úspešného konca,“ hovorí o vyšetrovaní prípadu šéf kriminálnej agentúry.

Dodnes nerozumie, prečo už jeho predchodkyne nevzali vzorky DNA všetkým podozrivým. Vyšetrovanie to totiž mohlo významne posunúť. Dnes polícia vie, komu patrí DNA na boxeri, ktorý sa našiel na mieste činu. Je to jeden z mužov, ktorého zadržali pri minulotýžňovej akcii Karma.

Daňko ešte ako vyšetrovateľ vypočúval pred časom aj dnes už obvineného advokáta Puškára. „Zanechal u mňa určitú stopu, určité vyššie podozrenie. Musím to takto povedať,“ hovorí riaditeľ NAKA v rozhovore pre Aktuality.sk. Puškár totiž podľa neho v roku 2020 odmietol vypovedať aj odovzdať vzorku DNA. Nevypovedá ani dnes. Jeho advokát však už pre médiá potvrdil, že bol v čase útoku na mieste činu.

 X Myslíte si, že skutočný vrah Daniela Tupého je práve vo väzbe?

Nechcel by som na túto otázku odpovedať áno alebo nie, pretože platí prezumpcia neviny. Pokiaľ súd právoplatne nerozhodne o vine alebo nevine, tak ide o podozrenie, ktoré je voči nemu vedené v súvislosti s vraždou. Musíme si počkať na finále. Vyšetrovateľ chce tento prípad čo najskôr ukončiť, pravdepodobne ešte v základnej lehote väzby. Čiže možno tri-štyri mesiace, maximálne pol roka, ak sa nevyskytne niečo, čo by tomu bránilo.

Sudca Okresného súdu v Petržalke vzal obvineného advokáta Adama Puškára do väzby. Obával sa úteku a ovplyvňovania svedkov. Nemal obvinený za 18 rokov dosť času ujsť alebo pozametať stopy?

Osemnásť rokov je naozaj dlhá doba, takže áno, mal dosť času. Ale my sme vo vyšetrovacom spise zabezpečili také skutočnosti, na základe ktorých je dôvodná obava, že by obvinený Puškár mohol ujsť alebo ovplyvňovať svedkov.

Čo to znamená?

V čase, keď sme zadržali tých ôsmich podozrivých (akcia Karma z 21. marca 2023, pozn. red.), boli zabezpečené také skutočnosti, že sa obvinený Puškár dopustil takého konania, ktoré mohlo nasvedčovať, že by ušiel.

x Takže po tom, čo ste minulý utorok zadržali osem ľudí, advokát Puškár sa niekam chystal, začal sa baliť?

Myslím si, že som to povedal dosť zrozumiteľne, tie konkrétnosti nebudem uvádzať. Ako vás poznám, určite si vyžiadate anonymizované uznesenie súdu, pravdepodobne to tam bude rozpísané.

X Potom tam bol ešte dôvod kolúznej väzby. Ovplyvňoval Adam Puškár doteraz nejakých svedkov alebo ľudí, ktorí sa vyskytli na mieste činu alebo iných ľudí, ktorí by mohli vypovedať o vražde Daniela Tupého na polícii?

Áno, boli zabezpečené dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, že sa obvinený mohol dopustiť kolúzneho konania. Nechcem detailne rozvádzať, o koho presne ide. Bolo to naznačené už v uznesení o obvinení.

X Podľa uznesenia sa obvinený Puškár snažil ovplyvniť svedka, ktorý bol vo väzení s ďalším zo skupiny útočníkov – je to tento prípad alebo ste zaznamenali aj nejaké ďalšie pokusy?

Podľa mojich vedomostí je to aj tento prípad.

X A sú aj iné?

Sú aj iné. Nebudem konkretizovať, ale nie je to len tento prípad.

X Je to aj časovo bližšie k jeho zadržaniu?

Počkajme si na rozhodnutie krajského súdu, ten ešte nerozhodol o sťažnosti voči uzneseniu o vzatí do väzby obvineného. Možno sa potom budem môcť bližšie vyjadriť, ale zatiaľ by som viac nechcel uvádzať.

X Minulý týždeň polícia proaktívne informovala o zadržaní ôsmich ľudí podozrivých v prípade vraždy Tupého. Bola to taktika?

Áno, bola to taktika. Zaznela aj kritika, že policajný prezident v rádiu Expres informoval, že sme zadržali osem ľudí a že sme na 110 percent presvedčení, že boli na mieste činu (vraždy D. Tupého, pozn. red.). Uvádzal to však zámerne. Ani on, ani ja nie sme orgány činné v trestnom konaní, ale vždy informujeme verejnosť iba v takom rozsahu, ako nás vyšetrovateľ požiada. Napríklad, aby sme niektoré skutočnosti zverejnili.

Bol to taktický postup vyšetrovateľa, ktorý sa naozaj vyplatil. Dospel k tomu, že sa nám podarilo vzniesť obvinenie konkrétnej osobe. To, že prezident je kritizovaný za to, že niečo zverejnil alebo niečo povedal, je neoprávnená kritika. On vedel, prečo to robí, bol požiadaný, aby sme túto skutočnosť zverejnili.

X Takže ste mali súhlas vyšetrovateľa?

Určite.

 X Obvinený Adam Puškár doštudoval právo a stal sa dokonca pedagógom na právnickej fakulte. Verejne vystupoval napríklad v rádiu Infovojna, písal blogy, komunikoval s novinármi, chodil na rozhovory. Z pohľadu laickej verejnosti nevyzerá ako vrah, ktorý sa schováva, nechce byť videný a počutý…

Chápem, že na laickú verejnosť to tak môže pôsobiť. Ale mali sme aj v minulosti také prípady, keď by sme nikdy nepovedali, že nejaká osoba sa môže dopustiť takého závažného trestného činu. Spomeniem prípad, ktorý som vyšetroval: asi málokto by povedal na starostu obce Dolný Chotár – pána Františka Doru staršieho, že by bol schopný objednať si niekoľko vrážd. Bol starostom obce niekoľko rokov, požíval priazeň občanov, občania tomu nechceli veriť, že takého niečoho sa mohol dopustiť. Teraz je právoplatne odsúdený, že si objednal, myslím, tri vraždy.

X Otázka bežných ľudí však znie, prečo ste Adama Puškára nezadržali už v ten utorok pri akcii Karma spolu s ostatnými ôsmimi podozrivými. Bol to zámer? Čakali ste, že spraví nejakú chybu?

Môžeme to pripísať aj taktike, bolo to po porade vyšetrovateľa s prokurátorkou krajskej prokuratúry, že sa to urobí takto.

x Bol Adam Puškár zadržaný spolu s kľúčovým svedkom Vladimírom M.?

Najprv (minulý utorok) sme zadržali osem ľudí, ale celkovo sme zadržali až 11 ľudí, ďalšia osoba bola z výkonu trestu eskortovaná k nám na vykonanie procesných úkonov. Mali sme teda zmapovaných 12 podozrivých. Z dôkazov vyplývalo, že tieto osoby sa naozaj nachádzali na mieste činu (v novembri 2005). Takže osoby boli postupne zadržiavané – najprv osem, potom dvaja, čo sme spomenuli na tlačovke, a potom ešte jedna osoba.

Vy ste už v januári 2022 v rozhovore pre Denník N naznačili posun v kauze vraždy Daniela Tupého. Povedali ste, že máte okruh nových podozrivých, ktorí boli v deň vraždy na mieste činu a dokonca ste naznačili, že to nie sú piťovci, ale tá druhá skupina. Aj toto bola taktika?

Áno, aj toto bola taktika, ktorú sme si naplánovali s vyšetrovateľom, že to takto poviem. Som rád, že som to tak povedal.

Aj sa niečo udialo po týchto vašich slovách v rozhovore?

Nebudem to komentovať.

X Vyšla táto taktika v januári 2022?

Podľa mňa vyšla.

X Vráťme sa ešte do obdobia pred obvinením advokáta Puškára. Existovali aj nejakí iní podozriví, ku ktorým mohlo smerovať obvinenie z vraždy?

Vo všeobecnosti môžem povedať, že všetci, ktorí boli na mieste činu, boli podozrivými osobami. Potrebovali sme zistiť, kto z týchto osôb bol ten, ktorý sa dopustil konania a dobodal poškodeného Tupého. Mali sme určité verzie, ale nakoniec rozhodli dôkazy, ktoré boli zadovážené do vyšetrovacieho spisu.

X Kedy sa stal hlavným podozrivým?

Jeho meno bolo v spise spomínané už v roku 2005. Podľa dôkazov, ktoré sme postupne získavali, tak od roku 2018 patril medzi podozrivých aj on.

X A je to tak, že až minulý týždeň sa v spise a u vás na polícii ustálilo, že Adam Puškár je ten, ktorý dobodal Daniela Tupého?

Nepovedal by som to takto. Ale, samozrejme, aj minulý týždeň prispeli nejaké dôkazy k tomu, že vyšetrovateľ vzniesol obvinenie tejto osobe. Ale dôkazy existovali už aj predtým, teraz sa len doplnili.

X Kedy a v čom nastal po toľkých rokoch zlom?

Nedá sa povedať, že nastal zlom a zrazu sme mali všetko vyšetrené. Ja osobne som dostal prípad zhruba v roku 2012 po tom, čo bol vrátený z Okresného súdu Bratislava I. Boli oslobodené osoby, ktoré mali príslušnosť k zločineckej skupine piťovci. Začal som to vyšetrovať, stále boli na stole dve verzie – prvá, že to boli naozaj piťovci a treba získať viac dôkazov. Druhá verzia bola, že to bola iná skupina – neonacisti, ku ktorým smerovali nejaké skutočnosti zadovážené v spise už v roku 2005. Podotýkam, že to boli hlavne operatívne informácie. Týmito verziami sme sa zaoberali.

Jeden čas bolo vyšetrovanie aj prerušené pre nedostatok dôkazov. Až tým, že vyšetrovateľ Ján Čurilla v iných trestných veciach vzniesol obvinenie zločineckej skupine piťovcov a tieto osoby začali spolupracovať, mohli sme sa pohnúť ďalej. To bola aj taktika, že musíme najprv rozložiť skupinu piťovcov, a tak sa nám podarí zistiť, či za vraždou Tupého stáli alebo nie. Keďže sme túto zločineckú skupinu rozložili, veď aj pán Juraj Ondrejčák (bos piťovcov, pozn. red.) napokon spolupracoval, došli sme k záveru, že piťovci a pôvodne obvinené osoby nemali s tou vraždou nič spoločné.

X Piťovci v rámci spolupráce iba potvrdili, že to neboli oni alebo upriamili pozornosť na skupinku neonacistov, ktorá bola na mieste činu?

Upriamili pozornosť niekam, ale nebudem rozvádzať tieto skutočnosti. Nie je to pre verejnosť podstatné. Ale je dôležité, že potom sme sa sústredili už len na vyšetrovanie pôvodného motívu. Začali sme zbierať dôkazy postupne, jeden po druhom. Operatíva zohrala veľmi dôležitú úlohu, veľmi dobre si urobili mravčiu prácu, zabezpečili sme a vypočuli množstvo svedkov, zmapovali sme celý deň, čo všetko títo podozriví robili. Určite nemôžeme povedať, že to bol nejaký zlom, bolo to sústavné vyšetrovanie s určitými prestávkami od roku 2018 až doteraz.

X Vypočúvali ste ešte ako vyšetrovateľ dnes už obvineného Adama Puškára?

Áno, vypočúval som ho v roku 2020. Pán Puškár vtedy nevypovedal, využil svoje právo a odmietol to. Rovnako však odmietol poskytnúť svoju vzorku DNA. Ale ja som vydal príkaz a so súhlasom prokurátora sme mu odobrali DNA (ster z úst, pozn. red.).

X Takže ste jeho DNA napokon získali?

Áno, podarilo sa to, napriek tomu, že dobrovoľne ju odmietol vydať.

X Ako si spomínate na výsluch Puškára v roku 2020? Ako na vás pôsobil?

Zanechal u mňa určitú stopu, určité vyššie podozrenie. Musím to takto povedať…

X Práve preto, že odmietol dať vzorku DNA?

Aj z týchto dôvodov. Bolo pre mňa prekvapujúce, že takáto osoba odmietla poskytnúť DNA.

X Ako to myslíte, že „takáto osoba“? Že bol trestný právnik?

Áno, napríklad.

X Ale na mieste činu bolo viacero osôb, tiež ste ich asi vypočúvali. Líšil sa Puškár niečím od ostatných, pripadal vám podozrivejší?

Ja som ho vypočúval ešte v roku 2020, od tej doby ubehli takmer tri roky, kým sme si boli na 110 percent istí, kto všetko bol na mieste činu. Za to obdobie sme zabezpečili ďalšie dôkazy. V roku 2020 však na mňa zanechal taký dojem, bol som rozčarovaný, že sa odmietol podrobiť odberu vzorky DNA. Len ma to utvrdilo, že patrí do okruhu podozrivých.

X Odmietli aj iní podozriví alebo svedkovia poskytnúť vzorku DNA?

Niektorí odmietli, niektorí s tým nemali problém.

 X Vypočúvali ste už v roku 2020 aj kľúčového svedka Vladimíra M.? Ten dnes opisuje polícii, že stál pri študentovi Tupom a videl, ako ho Adam Puškár zbil a dobodal.

Nie. Mali sme len nestotožnenú osobu, iba podľa mena, nevedeli sme ju stotožniť až do poslednej chvíle.

X Z medializovaných informácií vyplýva, že mohol byť policajtom alebo colníkom. Spolupracoval aj s niekým od vás?

Nemám takú vedomosť, že by bol Vladimír M. policajt. V médiách sa dokonca objavilo, že je z Akadémie Policajného zboru, to môžem vylúčiť. Nie je policajt, nie je z akadémie. A neviem o tom, či sa tu na polícii motal, či tu spolupracoval.

X A odkiaľ sa tento kľúčový svedok vzal, keď ste ho až do uplynulého týždňa nikdy nevypočuli a nemali ste ho stotožneného?

Na základe výpovedí ďalších svedkov sme zistili, o koho ide.

X Neprihlásil sa teda sám?

Po tom, čo sme zadržali prvých osem osôb a zistili sme totožnosť Vladimíra M., tak ho vyšetrovateľ kontaktoval, nachádzal sa v zahraničí. Dostavil sa v sprievode advokáta na policajné prezídium, kde bol zadržaný.

X Z uznesenia vyplýva, že o dobodaní Tupého obvineným Puškárom vypovedá iba jeden priamy svedok – Vladimír M. Tvrdí, že bol na Tyršovom nábreží v Bratislave, strhla sa vraj bitka, útočníkom bol údajne Puškár, ktorý Tupého dobodal, a potom sa vraj išiel prejsť k brehu Dunaja. Prečo sa zrazu rozhodol vypovedať?

To neviem, o tom som sa s vyšetrovateľom nerozprával.

X Po prečítaní uznesenia o obvinení Puškára sa môže zdať, že kľúčový svedok Vladimír M. sa len vyviňuje a snaží sa hodiť vinu na kamaráta. Je to vylúčené?

Nechcem hodnotiť dôkazy, či sa snažil alebo nesnažil niečo hodiť na druhého. Mám informáciu, že svedok vypovedal niekoľko hodín, vyšetrovateľ to nejako vyhodnotil, určite aj v kontexte iných dôkazov. Aj dozorová prokurátorka sa vyjadrila, že ak by išlo len o osamotenú výpoveď, tak by nesúhlasila so vznesením obvinenia.

Okresný súd sa pri vzatí Puškára do väzby stotožnil s materiálnou stránkou väzby, čiže dôvodnosťou vzneseného obvinenia. Nie je to len jeden osamotený výsluch svedka, sú tam aj ďalšie dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, ako vyšetrovateľ rozhodol – teda že vzniesol obvinenie. Ak má vyšetrovateľ dôvody na vznesenie obvinenia, je povinný ho vzniesť. A sme na samom začiatku, pán Puškár ešte nevypovedal, nevypovedal ani pred súdom, vypovedal iba k dôvodom väzby. Treba si počkať, akú taktiku zvolí, čo bude vypovedať. Aj v minulosti sa stalo, že sme vzniesli obvinenie konkrétnej osobe a dôkazná situácia sa vyvinula iným smerom. Všetky konkrétne otázky sú preto predčasné.

X Ale z výpovede svedka Vladimíra M. vyplýva, že nad študentom Tupým stáli dvaja. On a obvinený Adam Puškár. Je možné, že napokon budeme mať dvoch obvinených z vraždy a preukáže sa, že v skutočnosti zavraždili Tupého až dvaja?

Ak by vyšetrovateľ zabezpečil nejaké iné dôkazy alebo by sa situácia vyvinula inak, bude na to musieť reagovať. Nemôže sa tváriť, že nemá dôkazy, ktoré niečomu nasvedčujú. Ale iba vyšetrovateľ má naštudovaný celý spis, pozná každý jeden dôkaz pre a proti, vie vyhodnotiť dôveryhodnosť toho svedka, či hovorí pravdu alebo či nehovorí pravdu. Zrejme si počká na výsluch obvineného a na základe toho prijme ďalšie opatrenia.

X Svedok Vladimír M. priznal, že po tom, čo jeho kamarát Puškár dobodal študenta, sa Tupý ešte postavil a on sám mu uštedril pár rán do tváre. Je to reálne možné, že po bodných ranách sa ešte dokáže postaviť?

Nechcem o tom bližšie hovoriť, či sa dokázal postaviť, lebo to všetko vyplýva zo znaleckého skúmania. Nie je vhodné, aby sme ho uvádzali verejnosti, znalec opísal všetky zranenia Daniela Tupého. K tomu, či sa mohol postaviť alebo nie, sa môžu vyjadriť iba znalci z odboru zdravotníctva. Pokiaľ teda vyšetrovateľ dospeje k záveru, že ich treba vypočuť. Je to predčasná otázka.

Prešlo takmer 18 rokov, je to veľmi dlhý čas. Nemôže sa to napokon skončiť tak, že jeden bude hovoriť o druhom, že „ty si bodal“ a nikdy sa nedozvieme pravdu?

Vyšetrovateľ si nemôže povedať, čo má kto vypovedať. Aj takáto situácia môže nastať. Obvinený môže tvrdiť čokoľvek. Nie je to možné potvrdiť ani vylúčiť. Mali sme viacero iných prípadov, kde obvinení vypovedali na seba navzájom a vyšetrovateľ, prokurátor a v konečnom dôsledku súd museli vyhodnotiť, či niekto vypovedá pravdu alebo nie.

V minulosti sme mali prípad v obci Kolta, kde boli v studni nájdené dve osoby. Boli tam dvaja obvinení, ktorí hádzali vinu jeden na druhého – súd sa s tým vyrovnal a naozaj jedna osoba bola odsúdená a druhá nie. Takže na to si budeme musieť počkať.

My sme tu na to, aby sme zabezpečili všetky dôkazy, ktoré svedčia v prospech aj neprospech obvineného, a keď ich zabezpečíme, vyhodnotenie je už na nás, prokuratúre a v konečnom dôsledku na súde.

X Spis dobre poznáte. Znalecký posudok hovorí, že zranenia spôsobila dvojčepeľová alebo jednočepeľová zbraň. Je možné, že pri útoku na Daniela Tupého boli použité dva nože?

Ide o takú skutočnosť, ktorú naozaj nie je možné teraz prezradiť. Keby som potvrdil jednu alebo druhú verziu, môže to ovplyvniť obranu obvineného alebo výpovede svedkov.

X Vladimír M. podľa uznesenia presviedčal ostatných účastníkov bitky na Tyršovom nábreží, že páchateľom je Puškár. Nemohol sa snažiť ich ovplyvniť?

Neviem, či on tie stretnutia vyvolal, alebo boli náhodné. Určite nechcem hodnotiť jeho výpoveď, či to bolo alebo nebolo podozrivé. Túto výpoveď treba hodnotiť v kontexte ďalších výpovedí svedkov.

 Akcia Karma

X Polícia proaktívne informovala o zadržaní ôsmich osôb v súvislosti s vyšetrovaním vraždy. Sám ste povedali, že išlo o taktiku. Čo sa dialo v pozadí tej informácie v priebehu minulého týždňa z pohľadu polície?

Nerád by som hovoril o taktike. Metódy postupu polície sú niekedy utajené. My vieme presne, čo sa kedy dialo a prečo sme to povedali. Poslúžilo dobrému cieľu, že sme takúto informáciu povedali.

X Vyvolali ste paniku u podozrivých osôb?

Nie je vylúčené, že aj to. Mali sme dve možnosti. Vyšetrovateľ sa rozhodol urobiť to takto. V roku 2005 boli tieto podozrivé osoby postupne predvolávané, vypočúvané a nepodarilo sa dostať ďalej k tomu, aby mohlo byť vznesené obvinenie konkrétnej osobe.

X Takže táto vaša taktika viedla k nejakému konaniu podozrivých osôb, ktoré ste si vy zmapovali?

Dá sa to tak povedať.

X Prokurátorka Juríčková v podstate vylúčila, že by ste v týchto dňoch odpočúvali podozrivé osoby. Monitorovali ste ich?

Určite sa nebudem vyjadrovať, či sme mali niekoho nahodeného alebo monitorovali teraz či v minulosti.

X Prokurátorka povedala, že v minulosti odposluchy boli, teraz nie.

Máme aj iné informačno-technické prostriedky.

X Ako dôkaz sú použité aj údaje o pohyboch a telefonátoch podozrivých v deň vraždy. Znamená to, že sa nanovo analyzovali staršie zaistené dáta od mobilných operátorov?

Využili sme ich a analyzovali sme ich v kontexte osôb a dôkazov, ktoré sme mali zabezpečené vo vyšetrovacom spise. Dotvárajú pohyb osôb pred skutkom, na mieste činu aj potom.

X Takže ste si vzali dáta z roku 2005 a pozreli ste sa na ne dnešnou optikou a vďaka nim sa vám podarilo zmapovať pohyb podozrivých osôb v aktuálnom vyšetrovaní?

Presne tak. Nebudem to tajiť, tieto skutočnosti prispeli k tomu, že máme okruh podozrivých osôb, ktoré boli na mieste činu. Bohužiaľ, plynutím času nie je možné vzniesť obvinenie všetkým osobám, pretože veľa skutkov je premlčaných. Pokiaľ by sme boli rok-dva po skutku, bolo by možné, že by aj všetci podozriví boli obvinení napríklad z výtržníctva alebo iných menej závažných trestných činov.

Keďže tieto skutky sú premlčané, mohli sme riešiť jedine vraždu, ktorá ešte premlčaná nie je. Premlčala by sa o dva roky. Vedeli sme o tom a pracovali sme s tým, že musíme konať, pretože v roku 2025 by sa premlčala aj táto vražda.

X Bratislavská krajská prokuratúra už niekoľkokrát reagovala kriticky na verejné vyjadrenia Štefana Hamrana a tento prípad dokonca dozoruje…

Podľa mňa bola tá kritika neoprávnená. Povedzme si, čo také povedal prezident, že by to ovplyvnilo vyšetrovanie? V rádiu dodržal do bodky to, čo sme chceli, aby zaznelo. Bola to taktika. My zodpovedáme za vyšetrovanie, čiže vyšetrovateľ sa tak rozhodol po porade so všetkými osobami, ktoré na prípade pracujú.

X Ale asi nie s dozorujúcou prokurátorkou.

Nie je povinný sa dohadovať s prokurátorkou, čo naozaj zverejníme pre médiá. Len ústami prezidenta policajného zboru povedal to, čo potreboval, aby zaznelo na verejnosti. Vieme, prečo sme to povedali.

X Prezident opakovane zdôraznil, že na tomto prípade pracujú policajti okolo Jána Čurillu, ktorých stíha inšpekcia pod dozorom bratislavskej krajskej prokuratúry. Môže to byť dôvod pre kritickú reakciu na jeho vyjadrenia?

Nechcem špekulovať, či aj táto skutočnosť ich mohla vyprovokovať k reakcii. Je fakt, že ľudia okolo Jána Čurillu veľmi prispeli k tomu, aby tento prípad mohol byť vyšetrovaný. Už som spomínal, akú úlohu zohral vo vzťahu k tomu, aby nám úplne vyvrátil jednu vyšetrovaciu verziu, ktorá bola v podstate nezmysel.

X Podieľajú sa na objasňovaní vraždy Daniela Tupého aj obvinení operatívci?

Určite niektorí z nich plnili nejaké úlohy, ale vyšetrovanie vedie nový vyšetrovateľ, ktorý k nám prišiel mesiac predtým, ako som mu odovzdal spis. Bolo to vtedy, keď som sa stal riaditeľom NAKA (január 2022, pozn. red.).

X Nemôže krajskej prokuratúre prekážať, že na tomto prípade pracujú policajti obvinení zo zneužitia právomoci?

Prípad vraždy je vedený na odbore Bratislava, kde je riaditeľom Ján Čurilla a zástupcom Branislav Dunčko. Obaja sú zároveň stíhaní na Krajskej prokuratúre Bratislava a tá nepodnikla žiadne kroky, aby tento spis odboru Bratislava odňala a pridelila nejakému inému odboru.

 Vražda D. Tupého, november 2005

X Vieme, že vy ste vyšetrovanie vraždy dostali až neskôr. Ale vráťme sa do roku 2005, keď vyšetrovateľka zabezpečila množstvo dôkazov, ktoré používate dodnes. Mala dobrý smer. Prečo sa to pokazilo? Čo sa stalo?

Pre mňa je veľmi ťažké hodnotiť, čo sa stalo, pretože prípad som dostal v roku 2012. Nemal som ani možnosť rozprávať sa o tomto prípade s vyšetrovateľkami, ktoré na prípade pracovali v minulosti. Boli by to teda len moje špekulácie.

Môj názor je taký – ale nemusí byť správny –, že tam síce boli pôvodne zabezpečené dôkazy, ale mali najmä operatívny charakter. A potom sa objavili noví svedkovia a dôkazy, ktoré zmenili verziu tým smerom, že sa začalo vyšetrovať vo vzťahu k piťovcom.

X Hovoríme o utajených svedkoch, ktorí v tomto prípade vystupovali?

Podľa mňa áno.

X Otec Daniela Tupého spomínal ako problém fakt, že nebolo možné zobrať všetkým podozrivým vzorky DNA. Ako to presne bolo? Skomplikovalo to vtedy vyšetrovanie?

Z vyšetrovacieho spisu viem, že ak v tom období niekto odmietol odovzdať svoju DNA, tak sa s ním ďalej nepracovalo. Podľa mňa to bola chyba, pretože Trestný poriadok bol v tom čase ešte benevolentnejší, než je teraz. Naozaj bolo vtedy možné každej osobe zobrať DNA. Paragraf 155 vtedy jasne hovoril, že každá osoba je povinná podrobiť sa takémuto úkonu a paragraf 106 hovorí, že ak sa odmietne takémuto úkonu podrobiť, po márnej výzve je možné takýto úkon vykonať aj proti jej vôli, teda za použitia donucovacích prostriedkov.

Terajšia právna úprava to trošku sprísnila. Ak ide o podozrivú osobu, tá nemusí takémuto úkonu vyhovieť, ale na základe príkazu policajta so súhlasom prokurátora sa musí takémuto úkonu podrobiť.

Tento krok zo strany bývalých vyšetrovateliek prípadu som nevnímal ako šťastný.

 X Na Tyršovom nábreží sa na mieste činu našiel boxer a našla sa na ňom DNA. Podarilo sa zistiť, komu patrí?

Je to jeden z podozrivých. A naozaj môžeme potvrdiť, že máme tú správnu skupinu osôb, ktorá bola na mieste činu.

X Takže ak by v roku 2005 vzali DNA všetkým podozrivým, vedeli by identifikovať správny okruh osôb, ktoré boli na mieste činu?

Podľa mňa áno.

X A snažili sa už vtedy získať aj DNA Adama Puškára, ktorý je dnes obvinený z vraždy?

Neviem.

X Prípad ste prevzali po tom, ako pôvodná verzia o piťovcoch neuspela na súde. Aké bolo začínať vyšetrovanie odznova v takejto nevďačnej pozícii?

Bolo to naozaj veľmi ťažké. Mal som aj iné vyšetrovacie spisy. Dodnes si pamätám, že za mnou prišiel môj vedúci a povedal mi: „Ľubo, dávam ti tento prípad. Pozri sa, či sa s tým ešte dá niečo urobiť.“ Zo začiatku to bolo naozaj aj dlhší čas prerušené a nevedeli sme sa pohnúť ďalej. Keď sme potom získali nové skutočnosti, vo vyšetrovaní sme znovu pokračovali.

Spis som držal od roku 2018 neprerušený. Nechcel som ho za každú cenu prerušiť, pretože som si uvedomoval, že hneď ako by skončil v archíve, zabudlo by sa naň.

Aj otcovi poškodeného Tupého som povedal, že urobíme všetko pre to, aby sme tento prípad dotiahli do úspešného konca. Stále som mu hovoril, že do roku 2025 ešte stále máme nejaký čas, kým sa skutok premlčí. Nechcel som tento prípad len tak pustiť. Uvedomoval som si, že traumatizuje nielen samotných poškodených, ale celú spoločnosť, sktuality.sk

X X X

Režisér Brych: Rusi dobre vedia, kde je najúrodnejšia pôda pre konšpirácie. Slovensko je jedným z hlavných cieľov

 Český režisér Matyas Brych žijúci v Košiciach pripravuje nový film o dezinformáciách a politickej propagande.

„Máme ako ľudstvo toľko veľkých výziev, napríklad riešenie klimatickej krízy a jej nielen ekologické, ale aj humanitárne dopady, ale namiesto toho nás zamestnáva a brzdí vyvracanie klamstiev,“ hovorí v rozhovore filmár a grafický dizajnér Matyas Brych.

Témam konšpirácií, rozdelenia spoločnosti a vnášania nedôvery medzi ľudí sa bude venovať vo svojom novom filme s názvom Uranus s podtitulom Dezinformácie zabíjajú, na ktorého vznik môžu aktuálne prispieť ľudia cez crowdfunding.

Filmový thriller, na ktorom spolupracuje aj slovenský odborník na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák, zobrazí politika konajúceho s ohľadom na svoje záujmy a nie v najlepšom záujme voličov.

Keď ide politik autom na predvolebné stretnutie s občanmi, jeho cestu naruší telefonát hackera zo skupiny „Duchovia pravdy“. Film pracuje s nečakanou paralelou na rozprávku Vianočná koleda, v ktorej sa chamtivému boháčovi zjavujú traja duchovia Vianoc a konfrontujú ho s dôsledkami jeho konania.

 X Informačnou bezpečnosťou ste sa začali zaoberať pred pár rokmi. Prečo? Považujete to za jeden z najnaliehavejších problémov súčasnosti?

Viete, deväťdesiate roky som prežíval ako bezstarostné dieťa, ale spomienky rodičov na útlak komunizmu, ktoré v dospeláckych diskusiách poletovali vzduchom, sa mi nejako zavŕtali do podvedomia. Deti jednoducho nasávajú ako huby. Cítil som to rodičovské nadšenie z toho, že je sloboda, že máme farebné oblečenie, počúvame západnú hudbu a máme možnosť robiť niečo zaujímavé so svojím životom.

Keď som potom v dospelosti vnímal spomienkový optimizmus starších generácií, vnútorne mi to prekážalo a po presťahovaní sa na východ Slovenska za mojou láskou som tú falošnú nostalgiu počúval ešte častejšie. Stojí tu busta Biľaka a nielen v Košiciach na hlavnom námestí sú stále komunistické symboly kosáka a kladiva, a tak vo mne odpor ku klamstvu a prekrúcaniu dejín stále rástol.

Po roku 2014 a obsadení Krymu Ruskom a tiež vďaka rozvoju amerických sociálnych sietí, ktoré pre svoj zisk uprednostňujú zaujímavejší, a teda extrémnejší obsah, dopad informačných operácií z Kremľa prerástol do obludných rozmerov. Počas covidu sa dezinformačný ekosystém z neho žijúci stal vlastne mainstreamom.

Chlapci v Moskve sú si dobre vedomí toho, kde je najúrodnejšia pôda na uchytenie konšpirácií, ktoré majú za cieľ rozštiepiť Európu. Slovensko je, bohužiaľ, jedným z hlavných cieľov. To uvedomenie u mňa teda neprišlo z hodiny na hodinu, ale postupne. Máme ako ľudstvo toľko veľkých výziev, napríklad riešenie klimatickej krízy a jej nielen ekologické, ale aj humanitárne dopady, ale namiesto toho nás zamestnáva a brzdí vyvracanie klamstiev.

X Ako vznikol námet na film o politikovi využívajúcom nenávisť a lož, ktorého si podá hacker s cieľom získať jeho priznanie? Bola naozaj inšpiráciou rozprávka Vianočná koleda?

Príbeh filmu Uranus vznikal trochu zložitejšie. Prvý draft scenára som mal po intenzívnej dvojmesačnej práci na začiatku roku 2021. Vianočná koleda Charlesa Dickensa mi doň zapasovala asi až po roku písania. Sedel som vtedy s mojimi dvoma deťmi na gauči „zachumlaný“ pod dekou posiatou omrvinkami z pečiva, boli vianočné sviatky a v televízii bežala filmová verzia s Patrickom Stewartom. A hoci som naozaj kvantový požierač filmového obsahu, táto verzia mi akosi unikla. Okamžite sa mi tie príbehy prepájali a dávalo mi logiku „koledu“ do môjho scenára pretlačiť. Dokonca som si prečítal po rokoch aj originálne literárne dielo.

X Aká je vaša hlavná motivácia vyrobiť tento film?

Najväčšou motiváciou sú vždy a vo všetkom, čo robím, moje deti. Keď vidím reálne výzvy, ktoré čakajú našich potomkov, mám vnútorný pocit povinnosti a zodpovednosti niečo s tým robiť. Prichádza totiž doba, keď sú dezinformácie považované za adekvátnu alternatívu k faktom a pravde a ovplyvňujú všetky naše rozhodnutia. Cieľom filmu, ktorý je tak mojou malou snahou z tejto šlamastiky pomôcť von, bude ukázať praktiky politika, ktorý využíva dezinformácie na upevnenie moci a obnaženie jeho zvrhlej hry s občanmi.

 X Prečo ste zvolili názov Uranus?

Názov Uranus vychádza z chemického prvku využívaného na jadrové štiepenie. Dezinformátori totiž chcú našu súdržnosť rozštiepiť, našu ľudskosť rozdrobiť, atomizovať nás v nedôvere ku všetkému a všetkým, aby sme stratili ochotu postaviť sa za hodnoty a do značnej miery sa im to darí. V tejto čisto animálnej letargii a neschopnosti sa brániť odovzdáme všetko autoritárskemu vodcovi, ktorý nás presvedčí, že on je oným spasiteľom a záchrancom, paradoxne, pred ním vymyslenými hrozbami. Názov som zároveň zvolil podľa planéty Urán, chcel by som totiž, aby miesto, kde je živná pôda pre dezinformácie, bolo tri miliardy kilometrov ďaleko od nás.

X Ste režisérom filmu a taktiež ste k nemu vytvorili scenár. Ako vyzerala príprava v súvislosti s jeho písaním? Konzultovali ste ho s niekým?

Scenár som písal ako príbeh, ako fikciu, ktorá má ale k realite veľmi blízko a preto, aby bol autentický, oslovil som Tomáša Kriššáka, ktorého som už dlho predtým vnímal ako odborníka na informačnú bezpečnosť. Chcel som, aby mal nad textom dohľad niekto, kto tejto problematike skutočne rozumie. Pascou, do ktorej nás totiž celý ten obrí aparát dezinformácií zavŕtal, je aj neschopnosť vyhodnotiť, či sa máme vyjadrovať verejne k niečomu, čomu absolútne nerozumieme.

Dnes je každý profesionálny hokejový tréner, ústavný právnik, vakcinológ a geopolitik zároveň. To bol tiež dôvod, prečo som venoval príprave toľko času, prečo som študoval mechanizmy dezinfoscény a ich ciele. Základom pre každého z nás by mala byť elementárna schopnosť rozoznať skutočných odborníkov od pseudoodborníkov a vďaka tomu sa opierať o argumenty skutočne múdrejších a nielen tých, čo sa na múdrejších hrajú na selfie videách natáčaných v aute. Preberanie headlinových hesiel a výkriky, že som niekde niečo čítal na internetoch, našu diskusiu pokrútili tak, že vyzerá ako debata generátorov náhodných slov. Chcel som si za svojím dielom stáť a Tomáš bol, našťastie, ochotný mi pomôcť, za čo som mu nesmierne vďačný.

 X Na stránke vašej kampane píšete, že film bude minimalistický. V akom zmysle? Ako pristúpite k jeho vizuálnej stránke a kde sa bude odohrávať?

Milujem minimalizmus a filmy ako Telefónna búdka, Pochovaný zaživa, Locke alebo Guilty. Celé tie filmy sa odohrávajú na jednom mieste a viac-menej s jedným hercom, ktorý svojím výkonom previaže celú stopáž. Uranus bude z väčšiny prebiehať v aute, v ktorom ide skazený politik a bude vlastne zaberať reálny časový úsek – jeden večer, na jednej lokácii, ale žiadne kompromisy. Vizuálne aj hudobne by mal byť film to najlepšie, čoho som so svojím tímom schopný a mal by stáť rozhodne za zhliadnutie nielen po obsahovej stránke, ale aj po tej formálnej, filmovej.

X Ste grafický dizajnér a na konte máte animované filmy. Prečo ste sa teraz rozhodli pre hraný film?

Môj celoživotný sen je odovzdávať dôležité posolstvá cez príbehy, motivovať divákov, dať nejakú víziu a film je mi v tomto najbližší. Spája sa v ňom literárna zložka s obrazovou a hudobnou, dávate téme umeleckú formu, a to ma na tom ohromne baví. To, že som začal ako grafik s animovaným filmom, bolo logickým vyústením možností. Jednoducho som začal kresliť. Teraz som o krok ďalej.

To ale neznamená, že som animovaný film opustil. Stále sa snažím posunúť k produkcii kolos veľkého animovaného filmu pre deti o lesných škriatkoch s ekologickou témou záchrany posledného skutočného Lesa. Je to ale vzhľadom na veľký rozpočet beh na dlhú trať a minimalistický hraný film je tak krok, ktorý teraz robím.

X O obsadení hlavnej postavy rokujete s hercom Ondřejom Vetchým. Prečo práve on?

Ondřej Vetchý bol prvý, koho som s projektom oslovil. Vnímam ho totiž ako hodnotového človeka, demokrata s obrovským srdcom, ktorý kam chodí, prebúdza v ľuďoch to lepšie. Varoval ma ale, že ho budem musieť prehovárať, pretože herecké ambície nemá, že hrá vo filmoch buď svojich priateľov, alebo v takých, ktoré majú zmysel. Tak snáď to druhé Uranus spĺňa.

 X Bude vám na výrobu filmu stačiť 5 000 eur, ktoré zbierate v crowdfundingovej kampani, alebo máte aj ďalšie zdroje financovania?

Najprv chcem povedať, že každú pomoc od fanúšikov si obrovsky vážim. Podporili vždy aj moje predchádzajúce filmy a len vďaka nim som bol vo svojej tvorbe slobodnejší. Cieľom kampane ale nie je vyzbierať celý budget na film, ten bude rádovo vyšší. Vďaka crowdfundingu zaplatíme napríklad hudbu k filmu alebo zvukový design. Veľmi dôležitú zložku, ale iba jednu z mnohých.

Film, aj keď minimalistický, je finančný obor a vybrať celý rozpočet sa na našom malom Slovensku asi ani nedá. Hlavne v čase, keď ľudia musia kvôli Putinovej vojne a následnej inflácii šetriť a podporujú aj iné veľmi dôležité zbierky buď na pomoc Ukrajine, alebo napríklad naposledy na hroznú tragédiu v Banskej Štiavnici. Dôležité ale je, či je vôbec o také dielo záujem, a tak platí, že čím viac dobrých ľudí, ktorí si problém dezinformácií uvedomujú, prispeje hoci len symbolickou čiastkou, tým sa aj nám bude tvoriť lepšie s vedomím, že nádej stále máme a že film nebude len vlnkou v hrnčeku vody.

Je ťažké získať na Slovensku ďalšie zdroje financovania pre tento váš film? Ak sa vám aj podarí vyzbierať finančné prostriedky cez crowdfunding, viete povedať, či určite vznikne vzhľadom na potrebu ďalšieho financovania?

Budem len opakovať odpoveď asi všetkých rovnako opýtaných tvorcov predo mnou – je to veľmi ťažké. Máte v podstate len dve možnosti, buď sa trafíte do noty inštitúciám ako je Audiovizuálny fond, televízia, distribučná spoločnosť, alebo nájdete osvieteného investora či donora. Ideálne je kombinácia.

Financovanie filmu je najťažšia časť celej realizácie. Mám jedno šťastie, že za mnou stojí produkcia, ktorá verí tej látke a je schopná prostriedky zohnať. Sám by som nemal takmer žiadnu šancu. Crowdfunding je v podstate tretia cesta financovania a preto je každý dar taký dôležitý, pretože odbremeňuje produkciu.

X Kde budú môcť podporovatelia a ďalší diváci vidieť film po dokončení?

Film chceme dostať do čo najväčšieho počtu domácností, takže po festivaloch, klasickej kinodistribúcii a televízii chcem robiť aj verejné prednášky s premietaním filmu a nakoniec dať film aj online.

X Ste filmár pôvodom z Česka žijúci v Košiciach. Bude film v češtine alebo v slovenčine? Bude určený aj pre české publikum, je tam tiež potrebný? Ako by ste porovnali stav na Slovensku a v Česku, čo sa týka náchylnosti jednotlivých národov k dezinformáciám?

Film bude v češtine, teda pokiaľ ide o hlavné dve úlohy stvárnenia politika a hlasu, ktorý sa k nemu do auta prihovára, ale zaznie v nemalej časti aj slovenčina. Ak totiž môžem byť k nám Čechom kritický, odstrihli sme sa od Slovenska naozaj dôkladne a mladá generácia má s porozumením slovenského jazyka značný problém. A navyše, film je pre českého diváka z môjho pohľadu potrebný skoro rovnakou mierou.

Miera zakonšpirovania, skepsy a nedôvery a výtlak politikov, ktorí dezinformácie využívajú a šíria strach, klamstvá a nenávisť, je len o vlások lepšia ako na Slovensku. Česko, ak sa dá porovnávať, má lepšie budované inštitúcie chrániace demokraciu, kvalita verejnoprávnych médií je na vyššej úrovni a aj tretí sektor je väčší a teda aktívnejší. Na Slovensku vnímam vo väčšej miere panslavizmus a politici naprieč spektrom sú o stupeň agresívnejší a extrémistickejší. Objektívne posúdenie by som ale nechal na skutočných sociológov.

 X Na stránke kampane sa píše: „Predstavte si, že by si duchovia Vianoc podali nejakého politika. Politika, o ktorom viete, že nekoná v najlepšom záujme voličov, ale v záujme svojom…“ Myslíte, že mnohí z politikov, ktorí využívajú dezinformácie, sami neveria tomu, čo hlásajú, ale robia to cielene na zisk hlasov?

Asi je istý bod, keď človek sám uverí vlastným klamstvám a celou svojou bytosťou sa prehodí z role do reálu, pretože hrať to donekonečna sa nedá. Taký extrémista je potom autentický. Na Slovensku sú takí tiež, ale skutočný preferenčný výtlak majú oportunisti. Tí, ktorí dokážu meniť svoju rétoriku podľa nálad a manipulovať podľa svojich potrieb. Skutoční extrémisti sú, samozrejme, hrozbou, ale ich vplyv nie je taký gargantuovský ako vplyv populistov a demagógov, ktorí dnes dominujú preferenciám a ktorí sa bez hanby upnú aj ku krajným názorom a dezinformáciám. Takí politici sa neštítia klamať ani vlastnej mame, len aby z toho niečo mali a táto vypočítavosť stojí mnohokrát peniaze, zdravie aj samotné životy ľudí.

X Informovali ste, že cieľovou skupinou filmu sú aj všetci potenciálni voliči, ktorí by mohli byť ovplyvnení manipulatívnymi kampaňami a toxickou propagandou politikov. Myslíte si však, že bude takáto skupina ľudí otvorená sledovaniu takéhoto filmu? Neobávate sa, že sa filmom utvrdia len tí, ktorí už vedia, ako fungujú dezinformácie a ako ich využívajú politici?

Túto otázku si, samozrejme, pokladám. Myslím si však, že film môže pomôcť. Máme tu evidentne nepresvedčiteľnú časť národa, tá volí ten najhrubší extrém a žije v podstate v alternatívnej realite plnej čipovania, chemtrails a zlého Západu. Ale potom tu okrem nás, ktorí sme si problému vedomí, žije ešte obrovská tichá masa, počtom tretina národa, ktorá osciluje medzi oboma pólmi a na našu smolu sa teraz viac prikláňa k tej dezinfo-alternatíve, pretože tá je skrátka hlasnejšia a zahlcuje priestor. Táto masa sa na správnu stranu postavila v dôležitých momentoch histórie, v SNP, v 89-tom, aj po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Snáď sa to opäť podarí, tú nádej mám… Jeden film ich určite nevytrhne, ale môže prispieť, preto to robím.

X Film ponúkne divákom pohľad do zákulisia politickej propagandy. Chcete ho stihnúť vydať ešte pred parlamentnými voľbami v septembri a prispieť tak k tomu, aby sa ľudia zamysleli nad svojou voľbou, alebo to nie je cieľom filmu?

Pred voľbami to nestíhame, proces výroby filmu je na viac ako polroka a potom potrebujete čas na samotnú distribúciu. Budem teda dúfať, že to nebudú posledné slobodné voľby na Slovensku. Príbeh je to nadčasový, a aj keď pracuje s niektorými špecifikami doby, fungoval by pred päťdesiatimi rokmi a bude fungovať aj za ďalších päťdesiat rokov, rovnako ako Vianočná koleda. Skazení politici a dezinformátori nevymiznú. Informácie sú zbraňou stovky rokov a s technológiami, ktoré teraz máme, sa to meniť nebude. Naopak. Takže áno, chceme filmom prispieť k tomu, aby sa ľudia zamysleli nad svojou voľbou, ale vždy, nielen na jeseň 2023. A hlavne zodpovedne. Ako hovoria múdri so vztýčeným ukazovákom: „Demokracia je krehká a veľmi ľahko o ňu môžeme prísť.“

Mnohí ľudia hovoria, že ak by septembrové voľby dopadli v prospech nedemokratických síl, odišli by zo Slovenska. Rozmýšľate nad niečím takým aj vy?

Slovensko je aj môj domov, moja mama je od Nitry, je to vlasť mojich detí a mojej manželky a mám túto krajinu rovnako rád ako moju rodnú „Bohémiu“. Rozhodne nebudem utekať, ale budem ďalej pracovať na tom málu, čo môžem sám ako občan robiť, či už cez filmy alebo občiansky aktívnym postojom. Ak nám záleží na budúcnosti našich detí, musíme sa zlu postaviť, aktuality.sk

X X X

Elon Musk s expertami vyzvali na pozastavenie vývoja výkonnej umelej inteligencie

Predmetnú výzvu podpísalo viac ako tisíc odborníkov na umelú inteligenciu vrátane Muska a spoluzakladateľa spoločnosti Apple Stevea Wozniaka.

Miliardár Elon Musk a skupina expertov v stredu v otvorenom liste vyzvali na pozastavenie vývoja výkonných systémov umelej inteligencie, aby mohla byť preverená ich bezpečnosť. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Predmetnú výzvu podpísalo viac ako tisíc odborníkov na umelú inteligenciu vrátane Muska a spoluzakladateľa spoločnosti Apple Stevea Wozniaka. Ich žiadosť podnietilo vydanie novej verzie chatbotu ChatGPT zvanej GPT-4 z dielne americkej organizácie OpenAI.

Vývojári tohto chatbotu tvrdia, že najnovšia verzia je oveľa výkonnejšia ako predchádzajúca. Softvér ChatGPT verejnosti voľne sprístupnili vlani v novembri. Používateľov mimoriadne zaujal schopnosťou jasne odpovedať na zložité otázky, písať básne či prejsť vedomostným testom.

„Systémy umelej inteligencie schopné konkurovať ľudskej inteligencii môžu predstavovať vážne riziká pre spoločnosť a ľudstvo,“ píše sa v otvorenom liste zvanom „Pozastavte gigantické experimenty s umelou inteligenciou“.

„Výkonné systémy umelej inteligencie by mali byť vyvíjané iba vtedy, ak sa uistíme, že ich účinky budú pozitívne a ich riziká budú zvládnuteľné,“ dodali experti.

Musk bol jedným z prvých investorov v organizácii OpenAI a roky pôsobil aj vo výkonnej rade tejto spoločnosti, pripomína AFP. Jeho automobilka vyvíja systémy umelej inteligencie, ktoré majú pomôcť pri autonómnom riadení vozidiel.

List iniciovala organizácia Future of Life Institute, ktorú Musk financuje, a podpísal ho aj Emad Mostaque, šéf spoločnosti Stability AI – priameho konkurenta OpenAI.

Nezávislé skúmanie

V liste citujú aj výrok zakladateľa OpenAI Sama Altmana, že „v určitom okamihu môže byť pred začatím vývoja budúcich systémov dôležité získať ich nezávislé preskúmanie“.

„Súhlasíme. Tento okamih je teraz,“ napísali autori listu. Z tohto dôvodu zároveň vyzvali všetkých vývojárov umelej inteligencie, aby aspoň na šesť mesiacov pozastavili vývoj systémov výkonnejších ako GPT-4.

Šesť mesiacov má byť podľa autorov listu využitých na vývoj bezpečnostných protokolov, riadenia umelej inteligencie a zameranie sa na výskum, aby boli dané systémy presnejšie, bezpečnejšie, „dôveryhodné a lojálne“.

List možné hrozby najnovšej verzie chatbotu od firmy OpeanAI GPT-4 nešpecifikuje. Odborníci však dlhodobo tvrdia, že chatboty sú skvelými „klamármi“ a majú potenciál stať sa obrovskými šíriteľmi dezinformácií, aktuality.sk

X X X

Rusi potvrdzujú, že ich boľavé miesto je hokej. Naozaj chcú americkí giganti snímať za miliardy neznáme tváre, pýtajú sa

 V deň, keď sa nad územím Ukrajiny vznášali cudzie drony a dopadali na ňu bomby. Keď bola zasiahnutá nemocnica a šéf ruskej bezpečnostnej rady hrozil ostatnému svetu, že ho dokáže zničiť.

 Vstupná brána do budovy Ruského olympijského výboru v Moskve.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v tom istom čase vyzval športové federácie, aby umožnili návrat ruských a bieloruských športovcov na scénu. Bez hymny, symbolov a pod neutrálnou vlajkou.

Slová šéfa MOV Sebastiana Bacha pobúrili. Na jednej strane Západ, ktorý drží s Ukrajinou a na druhej Rusko cítiace krivdu. Ako budú vyzerať olympijské hry v Paríži 2024 a v Cortine 2026, zatiaľ nevedno.

Na definitívny verdikt však už veľa času nie je. Do budúcoročného sviatku zostáva 484 dní.

Odkaz pre Putina

Ako si to teda strešný olympijský orgán predstavuje?

Návrat by sa mal týkať len jednotlivcov, nie tímov. Vylúčení by mali zostať športovci, ktorí sú príslušníkmi armády alebo domácich bezpečnostných zložiek. Do súťaží by medzinárodné federácie nemali pripustiť ani aktívnych podporovateľov vojny na Ukrajine.

 MOV odporučil, aby sa v prípade športovcov z Ruska a Bieloruska na medzinárodných súťažiach striktne dodržiavala absencia národných symbolov, hymny a národných farieb. To by malo platiť nielen pre samotných aktérov a ich tímy, ale aj celé športoviská. Ruské a bieloruské vlajky by sa tak nemali objaviť ani v hľadisku.

Na základe analýzy, ako športové federácie dodržiavajú tieto odporúčania, MOV rozhodne o účasti neutrálnych športovcov na najbližších dvoch olympiádach. Konkrétny termín rozhodnutia Bach zatiaľ nespresnil.

Dalo sa očakávať, že takéto konanie vyvolá vášne. Presne tak sa aj stalo. Paradoxne, nespokojnosť vládla na všetkých stranách. Ukrajinci nemohli uveriť, Vladimir Kličko, legendárny boxer a olympijský víťaz, vraví, že dovoliť Rusom súťažiť pod neutrálnou vlajkou je „nezmysel“ a Bacha otvorene obvinil z toho, že „slúži záujmom Ruska“.

 „Šport, biznis a politika toho majú veľa spoločného. A predovšetkým olympijské hry boli vždy súčasne aj politickou akciou. Tu nie je čo riešiť. Bach sa vyfarbil. Obhajujú záujmy agresora, namiesto toho, aby hájil olympijské hodnoty,“ hneval sa.

„Všetko je prepojené. Kto teraz spolupracuje s Ruskom, prispieva k tomu, že už rok naše mestá ostreľujú raketami a zabíjajú naše deti a vojaci znásilňujú naše ženy,“ dodal pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Odporúčanie MOV postupne kritizovali aj európske politické špičky. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová a námestník poľského ministra zahraničných vecí Piotr Wawrzyk si nebrali servítky pred ústa, hoci Bach všetkých na tlačovej konferencii varoval, aby neťahali politiku do športu.

 Faeserová hovorí o údere do tváre všetkým ukrajinským športovcom. „Priala by som si, aby ruskí a bieloruskí atléti zostali naďalej vylúčení. Neexistuje žiadny dôvod na návrat Ruska do svetového športu,“ uviedla. Wawrzyk utorok označil za „hanebný deň pre MOV“.

Tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin týmto krokom okrem iného dostáva informáciu o oslabovaní pozície Západu a môže tiež veriť v skoré uvoľňovanie sankcií.

Wawrzyk však zašiel ešte ďalej. Poliaci by sa podľa neho nemali zúčastniť na súťažiach, kde budú Rusi. Zdôraznil však, že takéto rozhodnutie by nemala urobiť jedna krajina samostatne.

Keď sme už pri Poľsku, podľa rýchleho prieskumu až 63,5 percenta opýtaných s rozhodnutím MOV rozhodne nesúhlasí, skôr nesúhlasí 9,1 percenta a skôr súhlasí 8,5 percenta. Ďalších 6,7 percenta opýtaných výrazne podporuje ruskú a bieloruskú účasť na olympiáde, zatiaľ čo 12,2 percenta nemá na vec žiadny názor.

 Má ho však renomovaný český novinár Tomáš Macek…

„Na fronte aj pri bombardovaní zahynulo už viac ako 250 ukrajinských športovcov. Čo by tým odporučil pán Bach? A čo tým ďalším, ktorí bojujú, namiesto toho, aby športovali a boli s rodinami? Povedal by im, nech si trasú s Rusmi v Paríži rukou?“ napísal na Twitteri redaktor, ktorý dlhodobo navštevuje olympijské podujatia.

V skratke: Ukrajina a stredoeurópske štáty sú proti stanovisku MOV, rovnako aj západná Európa a Severná Amerika, no ázijské, africké a juhoamerické krajiny vylúčenie Ruska nepodporujú a zároveň tvrdia, že šport by mal byť oddelený od politiky.

Achilovka hokej

Nespokojní však nie je len Západ , ale aj samotné Rusko. To totiž požaduje návrat do súťažného diania bez akýchkoľvek podmienok. Kremeľ v stredu uviedol, že usmernenia od MOV obsahujú „prvky diskriminácie“.

„Budeme pokračovať v obrane záujmov našich športovcov všetkými možnými spôsobmi.“ povedal novinárom počas konferenčného hovoru hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Ruský minister športu Oleg Matycin tiež toto rozhodnutie odsúdil. Tvrdí, že je protizákonné a MOV obvinil z toho, že síce Rusom pootvára dvere späť, ale zároveň im kladie nové prekážky.

„Predovšetkým Rozhodnutie o tímových športoch je otvorene diskriminačné,“ uviedol aj s výzvou, aby MOV „neničil už aj tak krehký medzinárodný šport“.

 Denník Sovietsky Sport dokonca píše o kolapse športového systému a o hrách rôznych politických blokov.

Ukázalo sa tiež, že ruskou Achillovou pätou je hokej. Denník sa totiž vo svojom hodnotení venuje práve tomuto zimnému športu. Tvrdí, že „ruská hokejová reprezentácia bola na neurčito zresetovaná.“

„Vyvlastňovatelia olympijskej myšlienky sa postavili na stranu väčšiny. Lebo na rozdiel od NHL, ktorá bez Ruska odmietla zorganizovať finančne neúspešný Svetový pohár, si MOV nemôže dovoliť zrušiť hokej v programe hier. Masky boli zahodené.

Je zrejmé, že Bach sa zmieta medzi dvomi kameňmi a svojho potomka sa snaží zachrániť kvôli americkým televíznym gigantom. Tí predsa nedávajú MOV miliardy dolárov, aby potom snímali neznáme tváre,“ píše sa v komentári.

Sovetskij Sport dokonca naznačuje, že Bach v roku 2025 opustí post šéfa MOV a bude to vraj pre neho najlepšie, lebo „je pred nevyhnutým krachom súčasného olympizmu. Napokon, presne minulý týždeň sám predtým varoval,“ píše denník.

„Popravde – kto pri zdravom rozume by mal záujem o olympijskú kabínu v úplne nehokejovom Taliansku bez NHL a KHL?! Ak sa Bettman bez Rusov rozhodol presunúť Svetový pohár v hokeji, pokazí si potom kalendár NHL, príde o milióny a pošle svojich otrokov na nejakú ľavicovú žúrku?“

Podľa Sovietskeho Sportu Bach v utorok uzatvoril tému skutočných olympijských hier. Minimálne čo sa hokeja týka. „No titulní sponzori MOV sú najmä z USA a kto v Amerike túži po talianskej olympijskej zábave bez ruských tímov?“ končí autor.

Rusi skôr takúto olympiádu odmietnu

Na sociálnej sieti Telegram komentoval vzniknutú situáciu aj politológ Alexej Makarkin. Tvrdí, že odporúčanie MOV vyznieva ako pokus o kompromis, otázkou však zostáva, či bude vôbec niekomu vyhovovať.

Pripomína dianie v šermiarskej komunite, kde síce ruskí športovci už zelenú dostali, ohradila sa však proti tomu 300 iných šermiarov.

„A otázkou tiež zostáva, či takýto kompromis bude vyhovovať aj ruskej strane. Predtým, počas dopingových škandálov, Rusko schválilo kompromisné scenáre – síce bez nadšenia, ale na základe záujmov vlastných športovcov, pre ktorých je prípadné vynechanie olympiády profesionálnou i ľudskou pohromou.

Teraz sa však priority štátu zmenili – neutralita s apolitickosťou nie sú pre dosiahnutie individuálnych cieľov vítané. A čiastočné vstupné za prísnych podmienok – nielen bez vlajky a hymny, ale aj bez najpopulárnejších kolektívnych športov – vyzerá pre ruskú stranu mimoriadne neatraktívne. Navyše, prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdnjakov už označil nové pravidlá za frašku.“/agentury/

X X X

Ďalší úder pre londýnsky veľkoklub, výkonný riaditeľ dostal celosvetový dištanc. V kauze figuruje aj Nedvěd

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) vyhovela žiadosti Talianskej futbalovej federácie (FIGC) a rozšírila zákaz pôsobenia vo futbale pre člena vedenia anglického klubu Tottenham Hotspur Fabia Paraticiho na celosvetový.

 Paratici pôvodne dostal za účasť na finančnom škandále talianskeho klubu Juventus Turín dištanc na dva roky vo vlasti, no teraz už nemôže zastávať ani funkciu výkonného riaditeľa pre futbal v londýnskom klube.

Vo vedení Juventusu ešte v novembri nastalo „zemetrasenie“, keď z funkcií odstúpili šéf klub Andrea Agnelli, viceprezident Pavel Nedvěd, výkonný riaditeľ Maurizio Arrivabene aj celá správna rada.

Spomenutí predstavitelia klubu údajne v rokoch 2018 až 2020 nelegálne brali provízie z prestupov hráčov a investorom vykazovali falošné zisky.

FIGC odobrala Turínčanom pred dvomi mesiacmi 15 bodov z tabuľky Serie A 2022/2023 ako trest za finančné machinácie.

Fabio Paratici pracoval v Juventuse ako športový riaditeľ, keď sa prevalila kauza. Okrem neho FIFA rozšírila zákaz činnosti z lokálneho na celoplošný aj ďalším funkcionárom zapleteným do prípadu.

Paratici mal v Tottenhame patriť medzi ľudí, ktorí nájdu náhradu za trénera Antonia Conteho.

 „Budeme bojovať za dosiahnutie našich cieľov až do konca sezóny. Všetci sa musia sústrediť na záver ročníka,“ povedal Paratici po odchode talianskeho kouča.

Medzi kandidátov na uvoľnený post patrí aj bývalý kormidelník Bayernu Mníchov Julian Nagelsmann. „Kohúti“ stále bojujú o miestenku do skupinovej časti Ligy majstrov 2023/2024.

Predstavitelia Juventusu Turín začiatkom marca vyjadrili nádej, že „stará dáma“ by vďaka procesnej chybe vo vyšetrovaní mohla dostať naspäť odobratých 15 bodov.

 Podľa webu denníka Gazzetta dello Sport zástupcom klubu umožnia nahliadnuť do „tajného dokumentu“, čo by následne mohlo viesť k zrušeniu uvalenej sankcie.

Klub plánuje apelovať na to, že sudcovia zainteresovaní v tomto prípade pochybili v kľúčovej veci a nebrali do úvahy, že platnosť niektorých dokumentov vypršala a preto nie sú platné.

Vyšetrovateľ FIGC údajne požiadal o začatie vyšetrovania 14. apríla 2021 a prvé dokumenty na vyšetrovanie boli získané o týždeň neskôr – 21. apríla.

Vyšetrovatelia mali podľa predpisov 60 dní na prešetrenie týchto dokumentov a akýkoľvek dokument vyžiadaný po 14. júli 2021 by bol vo vyšetrovaní, ktoré viedlo k odpočítaniu bodov Juventusu, považovaný za neplatný. To by v takom prípade znamenalo neplatnosť celého procesu./agentury/

X X X

Weiss si vie urobiť poriadok v tíme. Aj preto Trnava derby nevyhráva

V nedeľu ho čaká jeho desiate najslávnejšie futbalové derby na trnavskej lavičke, ak rátame do bilancie aj minuloročné finále Slovenského pohára. Bude to aj zápas najúspešnejších trénerov.

 Michal Gašparík prevzal Trnavu v januári 2021 a je aktuálne najdlhšie slúžiaci kouč v lige.

Skúsený Vladimír Weiss vyhral anketu Tréner roka 2021 i 2022 a Michal Gašparík, predstaviteľ nastupujúcej generácie, skončil hneď za ním.

X V lige je mladší tréner len Peter Struhár. Súťaž je plná mladých hráčov. Dostávajú dosť priestoru aj mladí tréneri?

Mám pocit, že tento trend sa už pomaly prejavuje. V kluboch siahajú aj po menej frekventovaných menách a chcú skúsiť niečo nové. A aj modernejšie, čo sa od mladších trénerov očakáva. Ale ak potom niečo nefunguje a výsledky nie sú také, ako funkcionári očakávali, vyťahujú známe a skúsené mená. To je teraz prípad Trenčína, kde nastúpil František Straka.

X O vás sa hovorí ako o začínajúcom trénerovi, hoci ste už prekročili štyridsiatku. Bayern donedávna viedol Nagelsmann, ktorý ho prevzal ako 33-ročný, a ako 28-ročný trénoval Hoffenheim…

Aj v Trnave by sme našli podobný príklad z nedávnej minulosti – Nestor El Maestro nastúpil v Spartaku, keď mal 34 rokov a doviedol ho hneď k titulu. On i Nagelsmann sú tréneri, ktorí nemali za sebou profesionálnu hráčsku kariéru. Od mladého veku sa venovali trénerstvu, získali veľký časový náskok./agentury/

 X Spartak ste prevzali v januári 2021 a ste aktuálne najdlhšie slúžiaci kouč v lige. To potvrdzuje, že tréneri nemajú dlhú životnosť…

Súhlasím, je trochu úsmevné, že stačí tak málo na aktuálny rekord. Ale myslím si, že bývali aj horšie časy. V tomto ročníku kluby nevymenili toľko trénerov ako vo viacerých predchádzajúcich. S prekvapením som sa práve dozvedel aj iný fakt.

x Aký?

Že v nedeľu prekonám Juraja Jarábka a budem v Spartaku už na druhom mieste v slovenskej ére. Predo mnou zostane len Karol Pecze, ktorý viedol tím plné tri ročníky. Tak to v slovenskom futbale chodí. Najmä v kluboch, ktoré majú ambície a medzi ne patrí aj Trnava. Keď sa nedarí, najskôr sa siaha k výmene trénera.

X V trénerskej ankete ste obsadili dva razy druhé miesto. Ako vnímate tieto ocenenia?

Samozrejme, je to veľmi príjemné. Veľký bonus i motivácia do budúcnosti. Veľmi si to cením, pretože niečo podobné sa už v nasledujúcich rokoch nemusí opakovať.

x  Preskočil vás tréner Slovana Vladimír Weiss. Ktoré jeho silné stránky vnímate, v čom vás môže inšpirovať?

Prvá vec: vie si spraviť poriadok v mužstve. A druhá: má výborný cit pre hru, videnie futbalu, striedania, vstupy do zápasu, ktorými vie zmeniť jeho priebeh – herný i výsledkový.

X Po vypadnutí s Bazilejom tvrdil, že taký zápas, aký odohrali jeho hráči, nezvládne ani Trnava, ani DAC. Váš názor?

Tréner mal pravdu. Slovan má vyššiu kvalitu ako my i Dunajská Streda. Dvojzápas s Bazilejom odohral na vysokej úrovni, prejavila sa kvalita hráčov, ich skúsenosť s významnejšími zápasmi. Nám toto chýba. Keď sa v nich slovanisti maximálne sústredia, vyžmýkajú zo seba všetko, je to cítiť. Škoda, že nepostúpili, ja ako Trnavčan som im to želal.

X Vystupujete zväčša pokojne, nezvyšujete hlas. Viete byť na hráčov aj tvrdší?

To je presne to, ako ma vidia iní. Ale v šatni sa často správam inak ako na verejnosti. Viem byť veľmi tvrdý. Hráči by to potvrdili./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.