Eurokomisárka Jourová proti chudým luďom EU, lacné energie nebudú, EU držat sa chytrého Orbána

Európska únia nechce stavať vzdušné zámky, takže nemôže garantovať lacné energie pre nadchádzajúcu zimu, ľudia ale budú mať čím kúriť a budú mať dostatok potravín. V stredu zverejnenou rozhovre s nemeckou mediálnou skupinou RND to vyhlásila podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. Ostro kritizovala nielen ruskú inváziu na Ukrajinu, ale aj ruskú propagandu, ktorá podľa nej hrozným spôsobom postavila pravdu na hlavu.

 V boji s propagandou predstaviteľka exekútívy prisľúbila rázny postup, ale zároveň uistila, že únia žiadny cenzorný úrad či ministerstvo pravdy zriaďovať nemieni, pretože sa nechce znížiť na ruskú úroveň.

„Nesmieme sľubovať nič, čo nemôžeme splniť. Klamať ľuďom alebo lakovať veci na ružovo by bola osudná chyba. Môžeme ale zaručiť, že bude dostatok energie na vykurovanie a dostatok jedla,“ povedala Jourová o rýchlo rastúcich cenách.

„Nízke ceny energií však sľúbiť nemôžeme. Musíme sa preto spoľahnúť na členské štáty, že zmiernia dopady na tých, ktorí majú len málo peňazí, alebo nemajú peniaze žiadne,“ uviedla. Dodala, že je zároveň potrebné požiadať obyvateľov, aby energiou šetrili všade, kde je to možné.

„Je úplne nehorázne, čo Kremeľ robí, a to nielen od začiatku vojny, ale už roky. Štátne médiá v Rusku už nie sú žiadnymi médiami, ale Kremeľ ich používa ako zbrane,“ povedala. Rusko podľa nej pravdu stavia desivým spôsobom na hlavu. „Pripomína mi to zlodeja, ktorý kričí chyťte zlodeja,“ uviedla.

Boj s propagandou vidí Jourová v lepšej komunikácii, aby bolo ľuďom jasné, že rastúce ceny energií a potravín nie sú následkom sankcií, ale pramenia z ruskej agresie. Chce tiež lepšie chrániť novinárov pracujúcich na Ukrajine, pretože Európa potrebuje dôkazy o vojnových zločinoch.

„A musíme opustiť naivný postoj, že sloboda prejavu musí byť chránená za každú cenu,“ povedala. Vysvetlila, že nie je možné zmieriť sa so šírením ruskej propagandy, preto európske štáty uvalili sankcie na tých, ktorí tlačovú činnosť len predstierajú, ale v skutočnosti sú nástrojom Kremľa. „Preto sme sa dohodli s veľkými digitálnymi hráčmi, že sa už nebudú len nečinne prizerať. Povedala som Facebooku, Googlu a ďalším platformám, že sa musia rozhodnúť, či sa postavia na stranu (ruského prezidenta Vladimira) Putina, alebo na stranu tých, ktorí musia utekať, prípadne dokonca zomrieť,“ povedala.

Podľa Jourovej je potrebné, aby internetové spoločnosti kontrolovali, čo sa na ich sieťach deje. „Dúfam, že v polovici júna podpíšu nový kódex Únie o správaní,“ povedala. Uviedla, že kódex je dobrovoľný, ale regulačné úrady budú kontrolovať, či ho technologické spoločnosti dodržiavajú. „Kódex správania ale nesmie byť vynucovaný cenzorom,“ povedala. „Ak dáme moc rozhodovať o pravde a klamstve jedinému grémiu, tak zlyhá, EÚ nebude zriaďovať žiadne ministerstvo pravdy. Nie sme ako Rusko,“ uistila.

V rozhovore Jourová hovorila aj o tom, že Európska únia nechce robiť ústupky v sporoch o hodnoty a právny poriadok s členskými štátmi výmenou napríklad za podporu ukrajinských utečencov. „Európska komisia je strážkyňou zmlúv (o EÚ), preto je povinná zakročiť, ak má podozrenie na ich porušovanie,“ povedala.

Komisia chce zároveň pomôcť krajinám, na ktoré najviac dolieha starostlivosť o utečencov. To sa týka predovšetkým Poľska, ale aj Slovenska či Česka. „Som zástancom toho, aby mali tieto krajiny k dispozícii nové peniaze, a tak sa mohli lepšie o utečencov postarať. Grécko počas utečeneckej krízy v rokoch 2015 a 2016 tiež dostalo peniaze,“ povedala.

O Nemecku, ktoré podľa kritikov v zbrojnej podpore Ukrajiny postupuje len váhavo, Jourová povedala, že Berlín po ruskej invázii statočne prekročil príslovečný Rubikon a do vojenskej pomoci sa zapojil. Naopak, sklamal ju maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý ďalej prehlbuje priekopy medzi Budapešťou a Bruselom.

„Nie sme vo vojne s Maďarskom, ale Orbán musí skrátka prijmú to, že EÚ záleží na dodržiavaní pravidiel,“ povedala o sporoch s Budapešťou o dodržiavaní zásad právneho štátu./agentury/

X X X

  Šiesty balík sankcií proti Rusku sa zasekol, pre Maďarsko a Kirilla

 Maďarsko sa v stredu opäť postavilo proti prijatiu šiesteho balíka protiruských sankcií, ktorý dlhodobo blokovalo kvôli nesúhlasu s podmienkami embarga na dovoz ruskej ropy.

Podľa diplomatických zdrojov ČTK v stredu maďarský zástupca na rokovaní únijných veľvyslancov požadoval, aby EÚ nezaraďovala na sankčný zoznam ruského patriarchu Kirilla. K úplnej zhode zástupcovia členských krajín nedošli ani v technických detailoch ropného embarga. Na obrysoch sankcií sa v pondelok zhodol summit únijných lídrov, ich detailnú podobu musia však štáty ešte len schváliť.

Šiesty súbor sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu navrhla Európska komisia už začiatkom mája. Jeho zásadnou časťou mal byť úplný zákaz dovozu ruskej ropy od začiatku budúceho roka, po maďarskom tlaku však dostala časovo neupresnenú výnimku ropa prepravovaná ropovodom Družba. Premiér Viktor Orbán navyše na summite vyjednal možnosť doviezť ropu tankermi v prípade výpadku potrubia.

Prezidenti a premiéri potom dali zelenú prijatiu celého balíka, ktorý okrem ukončenia dovozu 90 percent ruskej ropy počíta so sankciami proti najväčšej ruskej banke Sberbank, trom médiám šíriacim ruskú vojnovú propagandu a piatim desiatkam činiteľov, oligarchov či ruských právnych subjektov.

Podľa diplomatov sa však v stredu nepodarilo dôjsť ku konečnej dohode, pretože Budapešť trvala na vyškrtnutí hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi. Patriarchu Kirilla navrhla komisia potrestať za to, že verejne obhajuje ruskú inváziu na Ukrajinu. Orbán sa už začiatkom mája vyslovil proti jeho zaradeniu na zoznam, ktoré sa podľa neho negatívne dotýka náboženskej slobody niektorých komunít v Maďarsku.

Úplne vyladiť sa nepodarilo ani všetky podrobnosti embarga. Medzi krajinami požadujúcimi ústupky bolo ešte v pondelok popri Slovensku aj Česko. Prahe sa však dostalo vytúženej výnimky zo zákazu exportu produktov z ropy dovezenej potrubím a celý balík podporuje. Diplomati sa na rokovania vracajú vo štvrtok.

Poľská vláda je znepokojená postojom Maďarska k zákazu dovozu ruskej ropy

Poľská vláda vyjadrila znepokojenie nad postojom Maďarska k šiestemu balíku sankcií EÚ voči Rusku, ktorý zahŕňa čiastočný zákaz dovozu ruskej ropy. Budapešť oznámila, že tieto opatrenia plánuje vetovať. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry PAP.

„Postoj Maďarska v nadväznosti na už prijaté rozhodnutie na summite Európskej rady je pre nás znepokojujúce,“ povedal na tlačovej konferencii hovorca poľskej vlády Piotr Müller. Predstaviteľov Maďarska vyzval, aby schválenie balíka neblokovali./aktuality.sk/

X X X

Interpol sa obáva, že zbrane dodané na Ukrajinu skončia u zločincov

Veľký počet zbraní dodaných na Ukrajinu kvôli obrane pred ruskou agresiou môže po vojne skončiť v rukách zločincov v Európe aj inde vo svete. Varovala pred tým medzinárodná policajná organizácia Interpol. Krajiny, ktoré zbrane posielajú, by mali venovať pozornosť ich trasovaniu, povedal podľa agentúry AFP generálny tajomník Interpolu Jürgen Stock.

 „Široká dostupnosť zbraní počas súčasného konfliktu povedie k šíreniu nelegálnych zbraní vo fáze po konflikte,“ povedal Stock na tlačovej konferencii v Paríži. „Zločinci sa na to zameriavajú už teraz,“ dodal.

Zbrane podľa Stocka pravdepodobne skončia v Európskej únii, pretože práve tu, a najmä v Škandinávii, sú ceny strelných zbraní na čiernom trhu najvyššie. Zločinci sú podľa neho pripravení v budúcnosti využiť aj ťažké zbrane, ktorými v tejto chvíli disponujú armády.

Spojenci Kyjeva na Ukrajinu poslali tony vojenského materiálu, medzi významných dodávateľov patrí aj Česko či Slovensko.

„Zločinci, o ktorých hovorím, pôsobia celosvetovo, takže sa s týmito zbraňami bude obchodovať naprieč kontinentmi,“ uviedol generálny tajomník.

Konflikt na Ukrajine podľa Stocka viedol aj ku „krádežiam hnojív vo veľkom meradle a k nárastu objemu falšovaných poľnohospodárskych chemikálií, pretože tieto produkty sa stali cennejšími“. Z rovnakého dôvodu sa podľa neho „zvýšil počet krádeží pohonných hmôt v Európe“./aktuality.sk/

X X X

Prokurátor Michal Šúrek: Vyšetrovanie Kováčika sme tajili. Keď sme ho zadržali, viditeľne sa mu uľavilo

 Ako dozorujúci prokurátor dostal pred súd svojho šéfa – špeciálneho prokurátora Kováčika. Vyšetrovanie museli tajiť do poslednej sekundy. „Urobili sme to tak, aby sa to nedozvedel a nemohol urobiť nejaké rozkladné opatrenia. A vyšlo to,“ hovorí v rozhovore pre Aktuality.sk prokurátor Šúrek.

 X Prvého a dlhoročného šéfa špeciálnej prokuratúry, teda úradu, ktorý má riešiť najzávažnejšie kauzy, odsúdia za prijatie úplatku od mafie. Ako to podľa vás spoločnosť vníma?

K problému v spoločnosti sa treba postaviť a nie si zatvárať oči. Teraz tu máme právoplatný rozsudok, že vysokopostavený predstaviteľ prokuratúry prevzal úplatok za to, že pomohol niekomu, kto bol považovaný za vysokopostaveného člena organizovaného zločinu.

X Nezvládol Dušan Kováčik také významné postavenie?

Nerád by som sa vyjadroval k jeho osobe, sú podané obžaloby v iných trestných veciach.

X Kováčik dostal trest osem rokov väzenia. Zohľadnil podľa vás Najvyšší súd skutočnosť, že sa dopustil korupcie ako špeciálny prokurátor?

Keď som v záverečnej reči navrhol trest, zvažoval som všetky dôkazy a hodnotil som aj jeho osobnosť. Navrhol som minimálne 13 rokov. Samosudkyňa mu uložila 14 rokov, Najvyšší súd potom trest modifikoval. Poukázal na to, že s niektorými právnymi posúdeniami sa nestotožnil.

X Najvyšší súd pri rozhodovaní uvažoval v rozmedzí 5 až 16 rokov. Osem rokov je ale spodná hranica. Verejnosť by možno očakávala, že súd v prípade odsúdenia špeciálneho prokurátora pristúpi aspoň k polovici, čo je 10 až 11 rokov…

Priznám sa, že aj ja som mal obdobné očakávania, a to aj v prípade, že by došlo k miernym úpravám v právnych posúdeniach skutkov. Dopadlo to takto, treba to rešpektovať.

To je však presne to, čo by som rád vyčítal z písomného rozhodnutia, ktoré ešte zrejme nie je vypracované. Budem sa môcť zamyslieť, či teda pristúpim k využitiu mimoriadnych opravných prostriedkov.

X Po právoplatnom rozsudku pre Dušana Kováčika ste na otázku, či ste spokojný, povedali: „Nehovoril by som o spokojnosti. Treba sa zamyslieť nad tým, čo bolo preukázané. To signalizuje závažný problém v spoločnosti.“ Vy nie ste spokojný, že sa podarilo odhaliť a potrestať korupciu na najvyšších poschodiach v štáte?

V našej práci nemôžeme hovoriť o nejakej absolútnej spokojnosti, lebo riešime trestné činy. A keď sa dejú trestné činy, tak niečo v spoločnosti nie je v poriadku. Raz sa ma v minulosti po rozsudku v prípade brutálnej vraždy pýtali, či som spokojný. Ja by som bol spokojný, keby sa také veci nestávali. A teraz je to ten istý pocit.

Preukázalo sa to, čo sme tvrdili a do značnej miery to potvrdil súd. Ani Najvyšší súd nemal výhrady ku skutkovým zisteniam, v tomto by sme mohli nájsť určitú spokojnosť. Ale ten problém v spoločnosti treba vnímať dosť citlivo, lebo sa preukázalo niečo, čo tu predtým preukázané nebolo. Treba si otvoriť oči a začať tieto veci vnímať.

X Dušan Kováčik bol vo funkcii takmer 17 rokov. Veríte tomu, že po toľkých rokoch v takej vysokej funkcii by sa nejakej trestnej činnosti mohol dopustiť prakticky každý? Že to človeka jednoducho zomelie?

Určite záleží na príležitosti, lebo, ako sa hovorí, príležitosť robí zlodeja. Záleží aj na vôli a nastavení hodnôt človeka. Veľa ľudí bolo v rôznych funkciách a ničoho sa nedopustili alebo neboli podozrenia. Veľa ľudí bolo vo funkcii oveľa kratšie a zostala za nimi, slušne povedané, paseka.

X Takže je to vec charakteru?

Do značnej miery určite áno.

Vyšetrovanie vlastného šéfa

X Poďme na začiatok tohto korupčného príbehu. Mnohí zástancovia Dušana Kováčika kritizujú, že celú kauzu si len vymyslel obvinený exriaditeľ daňových kriminalistov Ľudovít Makó, aby sa dostal z väzby. V skutočnosti ste sa však o úplatku dozvedeli ešte pred tým, ako ste zadržali Makóa. Je to tak?

Už v minulosti boli určité indície. My sme ale právnici a ako orgány činné v trestnom konaní sa musíme riadiť zákonom a musíme vychádzať z riadne vykonaných dôkazov. Keď aj máme „off the record“ informácie, tak ich potrebujeme mať procesne použiteľné.

X Ja narážam na výpoveď člena takáčovcov Mateja Zemana, ktorý sa v lete 2020 rozhodol spolupracovať a prvýkrát spomenul aj to, že Kováčik za peniaze pomohol s prepustením ich bosa na slobodu.

Áno, to odznelo aj na hlavnom pojednávaní.

4fotky v galériiMichal ŠúrekZdroj: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

X Ako veľmi presvedčivé bolo jeho svedectvo? Predsa len – člen zločineckej skupiny sa po viac ako pol roku vo väzbe rozhodne spolupracovať a rovno vám spomenie vášho šéfa a úplatok.

Hoci už takáto informácia mohla odznieť, tak k samotnému zadržaniu odsúdeného Kováčika prišlo až oveľa neskôr. Až keď sme nazbierali dostatok dôkazov, ktoré do seba navzájom reálne zapadali a vytvárali súvislú reťaz dôkazov. Nemali sme jedno alebo dve svedectvá, mali sme aj listinné dôkazy, ktoré boli v súlade so svedectvami.

X Potom ste 17. septembra 2020 zadržali bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa. Netrvalo dlho a začal spolupracovať. Prehovoril o úplatku pre Dušana Kováčika sám od seba?

Náznaky o tom, že by mal záujem spolupracovať, boli zachytené aj priamo v zápisnici o jeho vzatí do väzby.

X Už vtedy pred súdom avizoval, že bude hovoriť aj o špeciálnom prokurátorovi?

Ak sa niekto rozhodne spolupracovať, netreba si to predstavovať tak, že začne hovoriť o konkrétnych skutkoch. Vy neviete, čo ten človek vie, môžete sa len domnievať.

Nepovedal by som, že došlo k tomu ihneď, ale postupnými výpoveďami osôb, medzi nimi aj Zeman a Makó, došlo na informácie, ktoré sa začali prekrývať. A prekrývali sa do takej miery, že sa začali potvrdzovať. Jedna z tých vecí bol aj ten dnes už odsúdený korupčný skutok.

X Kováčik a Makó boli priatelia, priznali stretnutia na spoločných ranných kávach v nákupnom centre. Ako je možné, že vtedy špeciálny prokurátor nevyzradil pripravovanú akciu na Makóa?

To neviem povedať. Stretávali sa, čo obaja priznali. Preto ma prekvapilo, ako sa menila rétorika odsúdeného Kováčika vo vzťahu k Makóovi. Bolo to pre mňa nečakané. Najprv tvrdil, že „to bol môj veľmi dobrý priateľ, stretávali sme sa, vymieňali sme si informácie“ a o pár mesiacov nemal na tohto človeka jedno pekné slovo.

Vidím v tom značnú účelovosť. A či mu niečo prezradil… Pán Makó to aj priznal, že oni si už žili v takom svojom svete, kde sa už mohli aj o niečom presvedčiť. Verili, že keby sa niečo chystalo, tak sa to dozvedia. Otázka je, či mal Kováčik toľko informácií, že by mu to mohol povedať.

X Dá sa pred nadriadeným utajiť, na akom prípade robíte, teda kto v ňom figuruje?

Áno, dá. Nám sa to podarilo.

X Ako ste dokázali utajiť, že pracujete na vlastnom šéfovi?

Bolo to riziko, podstúpili sme ho. A dnes sa dá hovoriť o právoplatne skončenej veci. Nemôžem hovoriť všetky podrobnosti, ktoré sme museli podstúpiť, akým spôsobom sme zachytávali informácie, ale urobili sme to tak, aby sa to nedozvedel, aby nemohol urobiť nejaké rozkladné opatrenia. A vyšlo to.

X Čo ste prežívali vy osobne, keď ste museli v utajení vyšetrovať vlastného šéfa? Takú situáciu ste zrejme doteraz nezažili…

Nezažil som a neviem, koľko z mojich kolegov takú situáciu zažilo alebo zažije. Verím, že už žiadny.

Ja som to bral ako robotu, na to som sem prišiel. Vôbec som si to nejako nepripúšťal. Doteraz som presvedčený, že to, čo sme robili, bolo správne.

Postupovali sme striktne podľa zákona, na to sme si obzvlášť dávali pozor, aby nenastal nejaký procesný problém. Musím vyzdvihnúť, že je nevyhnutné, aby ste mali oporu vo vyšetrovateľoch, ktorým môžete veriť.

X Váš kolega prokurátor Tomáš Honz na súde vypovedal, že Kováčik chodil krátko pred zadržaním skleslý a smutný. „Mal som pocit, ako keby ho to zlomilo. Hovoril mi, že očakáva, že bude zadržaný,“ povedal. Vnímali ste aj vy strach Kováčika?

Pamätám si tú výpoveď môjho kolegu a iba potvrdila, že pán Kováčik mal strach, lebo asi vedel, z čoho môže a má mať strach. Bol to ďalší kamienok do mozaiky.

X Pokúšal sa vyzvedať u kolegov?

Z výpovedí jednotlivých svedkov – prokurátorov – bolo cítiť, že mal vybudované určité mechanizmy, ako sa dostával k informáciám. Či už oslovil pani sekretárku, aby mu to-ktoré meno vylustrovala a vytlačila, čo potreboval. Alebo sa išiel informovať za konkrétnym kolegom, o čo ide, možno aj predstierajúc nezáujem. To všetko, spolu so samotnými vyšetrovanými skutkami, dotváralo osobnosť toho človeka.

X Koľko vašich kolegov prokurátorov vedelo, že pracujete na Dušanovi Kováčikovi?

Asi jeden, dvaja.

Báli ste sa, že to vyzradia?

Nie. Mám v nich dôveru.

X Bol Kováčik prekvapený, keď ho zadržali?

Bolo to dosť hektické obdobie. Pamätám si, že na jednej strane tam bolo určité prekvapenie, možno z toho pramenila určitá neopatrnosť, boli uňho nájdené listiny alebo vyššia finančná hotovosť, ktorá tiež môže evokovať nejaké ďalšie náznaky alebo konšpirácie.

Ale na druhej strane si pamätám, že uňho nastala taká úľava. Samozrejme, to sa dalo chápať ako počiatočný stav, ale potom ste aj na pojednávaní videli jeho správanie. Každý má možnosť urobiť si na to názor.

X Prečo ste Kováčika nezadržali ako mnohých ostatných – v skorých ranných hodinách a doma? Napokon ste ho zatkli cestou na policajné prezídium.

Bolo uňho bezpečnostné riziko, lebo chodil s ochrankou. Nikdy neviete, ako ktorá osoba, ktorá je poverená ochranou subjektu, zareaguje. Museli sme zvažovať, nielen my ako prokuratúra, ale najmä policajná zložka, kde by bolo najvhodnejšie zadržať ho. Toto bolo vyhodnotené ako najbezpečnejšie miesto a došlo k jeho zadržaniu, našťastie sa nikomu nič nestalo, nedošlo k žiadnemu konfliktu alebo nebezpečnej situácii.

X Pri zadržaní mal Dušan Kováčik v peňaženke vyše 5-tisíc eur, ďalších 10-tisíc v čiernej koženej taške, vraj na „kúpu lúky“. Máte informácie, či boli peniaze určené na niečo iné alebo že by ich niesol na NAKA?

O tom nie sú žiadne informácie, nechcem špekulovať. On to vysvetlil takým spôsobom, nepotvrdila sa žiadna iná verzia.

X Tiež sa uňho v pracovnej zásuvke našlo tritisíc eur a ďalších 18-tisíc českých korún, na povale domu v škatuli od cigár 10-tisíc eur. Vedel to nejako vysvetliť?

Pán Kováčik opakovane zdôrazňoval svoju dobrú finančnú situáciu z vysokého funkčného platu, ktorý bol ešte štedro dopĺňaný výsluhovým dôchodkom. Je uveriteľné, že peniaze mohli pochádzať aj z úspor. Týmto to aj on vysvetľoval. A či to pochádzalo práve z toho úplatku od pána Makóa, to vám vie povedať jedine on.

 Zločinecká skupina

X Pôvodne ste Dušana Kováčika stíhali za to, že spolupracoval so zločineckou skupinou takáčovcov. Najvyšší súd ale vyhlásil, že skôr išlo o jednorazovú pomoc. Ako vnímate to ich zatiaľ len ústne odôvodnenie?

Keď som písal obžalobu, kládol som Kováčikovi za vinu podporu zločineckej skupiny. Samosudkyňa to v prvostupňovom rozsudku aj veľmi pekne odôvodnila.

Nikde v dostupnej literatúre som sa nedočítal, že by podpora nemohla byť aj jednorazová. Pretože keď ja napomôžem prepusteniu z väzby takej osobe, ktorá je považovaná za najvyššie postavenú v určitej hierarchii zločineckej skupiny, podľa môjho názoru sa dá hovoriť o podpore skupiny.

X Na druhej strane ale zaznieva kritika, že ste to vedome nadkvalifikovali, aby mal Kováčik nad sebou hrozbu prepadnutiu majetku a vysoký trest, aby sa zlomil a rozprával.

To môžem vylúčiť. Všetky skutkové závery boli potvrdené aj Najvyšším súdom. Samotné konania neboli spochybnené ani obhajobou. Tá sa snažila v tomto konaní spochybniť absolútne všetko. Má na to právo, akceptujem to.

Sám budem zvedavý na písomné odôvodnenie súdu. Ja si za obžalobou stojím, ale rešpektujem rozhodnutie Najvyššieho súdu. Budem zvedavý na tú presvedčivosť a silu argumentov na podporu ich tvrdenia, že nebola naplnená subjektívna stránka – teda to vedomé konanie Dušana Kováčika v prospech skupiny.

I keď je možné polemizovať, či on zo svojej pozície špeciálneho prokurátora mal a mohol mať alebo musel mať vedomosť, o akú skupinu ide a kto bol popredný alebo najvyšší predstaviteľ.

Počkám si na písomné rozhodnutie a potom sa rozhodnem, či využijem mimoriadny opravný prostriedok (návrh na podanie dovolania ministerky spravodlivosti, pozn. redakcie).

X To, že Ľubomír Kudlička má byť údajným bosom takáčovcov predsa pán Kováčik musel vedieť. V lete 2017 písal list generálnej prokuratúre, kde ho takto sám označil. List sa vykonával ako dôkaz na súde.

A presne pre toto som zvedavý, ako sa s tým vyrovná odvolací súd v rozhodnutí. Ale treba brať do úvahy aj to, že doposiaľ nebolo o pánovi Kudličkovi rozhodnuté ako o najvyššie postavenom členovi skupiny. Môžu byť o tom dôkazy, ale hovoriť o ňom takto môžeme až po právoplatnom odsudzujúcom rozsudku. Takže treba zachovávať prezumpciu neviny.

X Najvyšší súd uznal Kováčikov argument: ak kľúčový svedok Ľudovít Makó popiera činnosť pre zločineckú skupinu, potom tú skupinu nemohol podporovať ani Dušan Kováčik, keď pomáhal Makóovi. Nevnímali ste to ako možný zádrheľ v dôkaznej situácii?

To, že nejaký medzičlánok, nejaké jedno oko v reťazi tvrdí, že to robil výlučne z iného dôvodu, to je jeho vnútorná pohnútka. Ale či a akým spôsobom to bude v konečnom dôsledku vyhodnotené, aj v kontexte informácií od zapojených osôb, to je na vyhodnotení súdu.

X Medzi dôkazmi na súde sa objavil aj úradný záznam z roku 2017, ktorý spísala vtedajšia Kováčikova podriadená prokurátorka Blanka Godžová. Potvrdzuje, že špeciálny prokurátor s ňou mal rozhovor o prepustení Kudličku na slobodu a že jej „poradil“, aby v prípade prepustenia na slobodu nepodala sťažnosť. Aký dôležitý bol tento dôkaz?

Povedal by som, že dosť zásadný. Išlo o absolútne objektívny dôkaz, o ktorého existencii nemal dnes už odsúdený Kováčik vedomosť.

X Objektívny dôkaz to bol preto, že sa dá len ťažko spochybniť niečo, čo napísala roky predtým?

Áno. A do značnej miery to vyvracalo určitý spôsob jeho obhajoby.

X Ako si vysvetľujete, že Kováčik v lete 2017 poučuje podriadenú, čo má ako v kauze takáčovcov urobiť a potom po sebe nezahladí stopy? Bol nedôsledný?

To by bola špekulácia. Je to otázka naňho, prečo si to nedosledoval. Mohol si však myslieť, že v živote k takému niečomu nepríde.

X Kováčik mal podľa obžaloby podporovať skupinu takáčovcov, zároveň je obvinený v ďalšej zločineckej skupine okolo Norberta Bödöra (kauza Očistec). Ako veľmi tieto dve skupiny súvisia?

Dá sa povedať, že do istej miery cez určité personálne prepojenia sa tam dá hovoriť o nejakej osobe alebo dvoch, ktoré vedeli o jednej aj druhej skupine.

X Vydržali takáčovci fungovať tak dlho práve preto, že mali informácie alebo krytie od policajnej mafie?

Určite to do značnej miery sťažovalo vyšetrovanie tohto zoskupenia nazývaného takáčovci a aj vyšetrovanie tých daných trestných činov. Keď si len všimnete, aké enormné množstvo osôb má vznesené obvinenie pre členstvo alebo činnosť, pričom mnoho z nich už je právoplatne odsúdených. A najmä to, že tieto osoby, ktoré niektoré sú už aj odsúdené, pochádzajú z prostredia orgánov činných v trestnom konaní, to dáva samo osebe odpoveď na to, že mať takéto kontakty do značnej miery sťažuje vyšetrovanie.

Vojna v bezpečnostných zložkách

X Viacerí vaši kolegovia odmietajú označenie „vojna v bezpečnostných zložkách“ – ako teda napätie medzi zložkami polície, prokuratúry, inšpekcie a SIS nazývate vy?

Ťažká otázka a možno jednoduchá odpoveď. Každý sa rozhodol, na ktorú stranu sa prikloní.

X Je normálne, že v takom malom štáte, ako je Slovensko, proti sebe bojujú jednotlivé zložky prokuratúry a polície a do toho vstupuje SIS?

Či to je normálne, neviem. Nemám naštudované, či niečo podobné neprebieha aj v okolitých štátoch. Existujú tu určité indície o tom, že v každej týchto zložiek, ktoré stoja proti Úradu špeciálnej prokuratúry, sú osoby, ktoré majú záujem na nejakom kontraopatrení možno vo vzťahu k niektorým veciam, ktoré robíme my. To je možno len môj osobný pocit. Hovoriť o vojne v bezpečnostných zložkách je nadnesené. Určite tu ale nie je všetko s kostolným poriadkom.

X Vy ste pred chvíľou povedali, že každý si vybral, na ktorej strane bude. To asi znamená, že cítite, že ste tu dve strany a cieľ nie je spoločný.

Za seba môžem povedať, že to tak je. Nemôžem povedať, kto na koho strane je a prečo má záujem nejaká iná súčasť prokuratúry konať niečo, čo môže sťažiť postup v našom trestnom konaní. To sa musíte pýtať tých konkrétnych osôb.

Poviem to takto: keď niekoho predvoláte, aby išiel na výsluch a tvrdí, že je nevinný, prečo si pripraví nejaké vyjadrenie a odmietne odpovedať na otázky? Ak som nevinný, tak môžem ísť hneď na výsluch a odpovedať na tisícky otázok.

X V minulosti sa objavila informácia, že má dôjsť k zadržaniu množstva osôb vrátane prokurátorov Úrad špeciálnej prokuratúry. Mali ste vtedy obavy, že k tomu dôjde?

Nie. Bral som to, že sa to môže stať a bol som s tým v podstate vyrovnaný, že keď to príde, tak to príde. Vedel som, že nič protizákonné som neurobil, takže som sa v zásade v tomto ohľade nemal čoho báť.

X Čo znamená, že ste očakávali možné zadržanie, hoci viete, že ste sa nedopustili ničoho protizákonného?

Pretože som sa z verejných zdrojov oboznámil s uzneseniami, ktoré sa týkali vyšetrovateľov NAKA.

X To je tá vecná stránka, ale o čom to svedčí, ak prokurátori čakajú, že ich hocikedy môžu prísť zobrať, hoci sú presvedčení, že sa ničoho nedopustili?

Ja dúfam, že to je problém, ktorý sa v budúcnosti rozlúskne a dostaneme sa tomu na koreň. Zistíme, kto všetko za tým je, a budeme múdrejší. Potom sa o tom budeme môcť otvorene porozprávať.

X Prečo sa na tie dôvody za dva roky neprišlo?

Vezmime si napríklad jednu z údajne najväčších zločineckých skupín nazývanú takáčovci. To, že momentálne prebieha pojednávanie pred súdom, je do značnej miery výsledkom práce a odvahy jedného človeka, jedného vyšetrovateľa. Takže veci nejdú vždy rýchlo a nie vždy je nasadený dostatočný počet ľudí na to, aby to mohlo byť vyšetrované s rýchlejším spádom.

Na niektoré veci musí buď dozrieť čas, alebo musí byť priaznivé ovzdušie a situácia. Do úvahy prichádza veľmi veľa faktorov a niektoré veci naozaj trvajú dlho. Ja verím, že sa to vyrieši.

X Nemala by to byť priorita?

Mala.

X A je?

Ja verím, že je. A pre osoby, s ktorými prichádzam do pracovného kontaktu, je to určite priorita.

X Nie je nezmyselné, keď sa orgány činné v trestnom konaní vyčerpávajú vzájomným súbojom miesto toho, aby sledovali spoločný cieľ, ktorým má byť boj so zločinom?

Ja to tiež vnímam ako nezmyselné, ale treba sa opýtať aj inde, nielen u nás.

 Paragraf 363

X Generálna prokuratúra ostro kritizuje prípady, keď nedostala priestor rozhodnúť o citlivých kauzách na základe paragrafu 363. Ako prvý ste zabehnutý zvyk počkať na generálnu prokuratúru prelomili. Išlo o prípad Košč – Kováčik. Stojíte si za týmto postupom?

Stojím.

X Urobili by ste to znovu?

Áno.

X Prečo to bolo potrebné urobiť práve takto?

Urobil by som to znova preto, že som presvedčený, že bolo správne to urobiť. Pokiaľ sa má preukázať, že tie osoby sú nevinné, tak jediný, kto môže rozhodnúť o vine a treste, je súd.

X Na čo potom existuje paragraf 363?

To je otázka na generálnu prokuratúru.

X Takže keby bolo na vás, tak by ste tento paragraf zrušili?

Minimálne by som ho obmedzil. Nie som na prokuratúre jeden ani dva, ani päť rokov a pokiaľ si ja pamätám, tento paragraf mal slúžiť na úplne iné rozhodnutia – na meritórne rozhodnutia. Obžaloba je iba nejakým medzitýmným rozhodnutím, ktorým sa rozhodnete, že máte dostatok dôkazov a idete s kožou na trh – idete dokazovať pred súd.

X Nie je to len zbytočné vytváranie napätia medzi vami a generálnou prokuratúrou?

Aj na základe tohto môjho podania obžaloby vznikli dve rozhodnutia – Najvyššieho a Ústavného súdu, kde bol tento postup vyhodnotený ako zákonný. V žiadnom prípade nebol vyhodnotený tak, že by som dané osoby obral o nejaké práva. Rozhodnúť o vine a treste môže iba súd. Aj keby sa malo preukázať, že daná osoba je nevinná, tak o tom môže rozhodnúť iba súd.

Spolupracujúci obvinený Ľudovít Makó

X Ľudovít Makó vypovedá vo viac ako 80 prípadoch. Zaznieva kritika, či by mal mať status spolupracujúceho obvineného a či nepatrí medzi organizátorov alebo návodcov, pri ktorých zákon tento status neumožňuje.

Treba si pozrieť, odkiaľ tá kritika zaznieva.

Spomína to napríklad Vladimír Pčolinský…

Táto osoba je, pokiaľ viem, tiež obvinená z určitého trestného činu.

X Ale čo hovoríte na ten vecný argument?

Vecný argument je v podstate namieste. Ale nemožno súhlasiť s tým, že by to bolo pri tomto obvinenom opomínané a dostával nejaké výhody. Vychádza sa z dôkazov, ktoré sú vykonané. Pokiaľ by sa preukázalo, že bol návodcom či organizátorom, je jasné, že mu takéto možnosti nebudú dané a bude sa postupovať inak.

X Je možné, že vyviazne s peňažným trestom ako Zoroslav Kollár alebo s podmienečným trestom?

Je predčasné hovoriť čokoľvek, kým tie veci nebudú uzavreté.

X Môže človek, ktorý je stíhaný za členstvo v zločineckej skupine a spolupracuje s políciou, dostať podmienku?

Zákon to povoľuje. Nie je to nič ojedinelé. V prípade zločineckých skupín osoby, ktoré sa pohybovali na spodných priečkach a poskytli svedectvo, ktoré zosilnilo obžalobnú verziu, mohli vyviaznuť s podmienečným trestom, ak nemali iné trestné činy, ktoré by ich posúvali do vyšších trestných sadzieb.

X Na súde ste zastupovali prokuratúru pri schvaľovaní dohody o vine a treste so Zoroslavom Kollárom. Ten po rozsudku odkázal, že ešte niečo zažijeme a budúcnosť bude zaujímavá – to je podľa vás primerané, ak človek, ktorý práve uzavrie dohodu a mal by ľutovať svoje skutky, odkazuje namiesto toho nejaké senzácie?

To je otázka na neho. V tejto veci som zastupoval kolegu, takže som si ju pozrel do rozsahu, ktorý bol nevyhnutný, aby som ho riadne zastúpil na konaní pred súdom.

X Aj vy uzatvárate dohody s rôznymi obvinenými. Je bežné, že niekto po uzavretí dohody avizuje nejaké veci do budúcna?

Je to minimálne neštandardné, ale bude už na ňom, aby sa prihlásil, keď si myslí, že by mohol ešte niečo povedať a priniesť zaujímavé svedectvá. Zobral som to ako vyhlásenie práve odsúdenej osoby. Možno to bolo myslené ako avízo niekomu, kto sa v tom našiel. Ja som sa nad tým nezamýšľal.

X Zoroslav Kollár sa priznal k podplácaniu v kauze Vladimíra Pčolinského a Borisa Beňu a k nepriamej korupcii pri krytí nelegálnych fabrík na cigarety. Nemal by sa pri výške peňažného trestu zohľadniť aj jeho majetok tak, aby ten efekt bol výchovný a nie len symbolický?

Zo zákona to tak je, že by trest mal byť primeraným zásahom do sféry odsúdenej osoby. Neprináleží mi vyjadrovať sa k pohnútkam kolegu, ktorý sa na treste dohodol. Pre mňa je smerodajné, že trest ako dostačujúci vyhodnotila samosudkyňa. Či by som ja postupoval inak a navrhoval iný trest, to je číra špekulácia. Neprináleží mi vyjadrovať sa k tomu.

Gestapácky kabát od Fica

X Expolicajt Marián Kučerka tvrdí, že ste na neho spolu s kolegom Ondrejom Repom vyvíjali nátlak, aby sa priznal k trestnej činnosti. Spísal o tom dve notárske zápisnice. K tejto verzii sa vrátil opäť aj na hlavnom pojednávaní. Vyvíjali ste na Kučerku nátlak?

To môžem absolútne vylúčiť. Ja som vo všetkých trestných veciach pána Kučerku vylúčený, pretože sme sa poznali už predtým. Týkalo sa to športovej činnosti, ktorej sme sa venovali. Dá sa povedať, že pán Kučerka zneužil naše kamarátstvo.

Prišiel sem s určitými predstavami, či už sa stretli, alebo nestretli s porozumením, to sa treba opýtať jeho. Ale žiadny nátlak sme na neho nevyvíjali. On bol iniciátorom toho stretnutia a neviem si predstaviť, že by som si sem niekoho zavolal a vyvíjal na neho nátlak.

O pánovi Kučerkovi som sa všetko dozvedel len z médií. Mám od neho ospravedlnenie. Preto ma prekvapilo, keď na súde prišla opäť verzia o nátlaku. Všetko, čo som vedel, som spolu s kolegom spísal do úradných záznamov, ktoré boli vydané príslušným štátnym orgánom. Pre mňa je to uzatvorené. Nič takéto sa nestalo.

X Rátate s tým, že z toho stretnutia môže existovať aj nahrávka? A nemáte z nej obavy?

Bol by som rád, keby bola zverejnená. Viem, čo sa na tom stretnutí odohralo, čo kto z nás povedal a veľmi rád by som si ju vypočul.

X Robert Fico na jednej tlačovke vytiahol gestapácke kabáty – demonštroval prístup vás a kolegu prokurátora Ondreja Repu, povedal, že vám ich pošle. Poslal?

Áno, to si veľmi dobre pamätám. Doteraz ten kabát nemám.

X Prežívate nejako politické útoky, keď sa spomína vaše meno?

Snažím sa nevšímať si to. Beriem to tak, že je to možno nejaká odvrátená súčasť agendy, ktorej sa venujem. Je to možno trošku viac na očiach, ale nejako to neprežívam, aktuality.sk

X X X

Matovič sa snaží vysvetliť rokovanie s ĽSNS, no zamotáva sa. Dnes tvrdí niečo úplne iné ako v polovici mája

Igor Matovič pred dvoma týždňami v RTVS vysvetľoval, že prídavky na deti zvýšia, lebo sa tak dohodli v koalícii. Dnes ponúka inú teóriu.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa zamotáva pri svojej snahe vysvetliť, ako to bolo s presadzovaním návrhov ĽSNS do miliardového balíčka na pomoc rodinám.

Odpovede na novinárske otázky, ktoré verejnosti ponúkal pred dvoma týždňami, sú v protiklade s tým, čo vyhlasuje dnes.

Problematické je najmä to, ako Matovič dospel k finálnej výške prídavkov na deti a tzv. krúžkovnému. Minister totiž najskôr oznámil, že prídavky na dieťa budú po novom 40 eur a zavedie sa krúžkovné vo výške 60 eur.

Neskôr informoval, že prídavky budú 50 eur a taký istý bude aj príspevok na krúžky. Na poslednú chvíľu sa však zákon menil. Prídavky opäť padli na 40 eur a krúžkovné sa zdvihlo na 60 eur.

Náhla zmena výšky prídavkov doslova pár hodín pred hlasovaním v parlamente vyvoláva otázky, či zo strany Matoviča nešlo o ústretový krok smerom k poslancom ĽSNS, ktorí za zákon hlasovali.

Čo povedal v RTVS

Práve kotlebovci totiž od ministra žiadali, aby boli prídavky nižšie, „aby sa z rodení detí nestal biznis“.

Pripomienky ĽSNS odovzdal Matovičovi osobne podpredseda strany Martin Beluský. Niektoré považovali za zásadné a ich splnením podmieňovali svoju podporu zákona.

Prvýkrát o zmene výšky prídavkov Matovič hovoril v relácii RTVS O päť minút 12 v nedeľu 15. mája. Vtedy oznámil, že prídavky budú vo výške nie 40, ale 50 eur.

Podstatné je, že líder OĽaNO v relácii doslova uviedol, že sa tak dohodli všetci traja koaliční partneri, teda Obyčajní ľudia, Sme rodina a Za ľudí. SaS bola od začiatku proti návrhu.

„Presvedčil som svojich kolegov v troch koaličných stranách (…). Nakoniec sme sa rozhodli, že v balíku, ktorý príde v stredu na vládu, nastanú dve zmeny, vymenia sa dve čísla. Desať eur pridáme v prídavku na dieťa, čiže malo byť od 1.1. budúceho roku 40 eur. Nebude 40, bude 50 a o tých desať eur sa zníži krúžkovné,“ povedal Matovič v RTVS pred vyše dvoma týždňami.

Čo hovorí teraz

V stredu 1. júna sa novinári po rokovaní vlády pýtali Matoviča na výšku prídavkov znovu. Od ministra financií sa konkrétne dožadovali odpovede na otázku, prečo prídavky napokon opäť upravili na 40 eur a či nešlo o splnenie požiadavky ĽSNS.

Matovič odmietol, že by presadzoval návrhy ĽSNS, ale inak hovoril niečo úplne iné ako predtým v RTVS.

„Áno možno trochu som cítil krivdu voči koaličným partnerom z prorodinnej koalície, že som prišiel s návrhom na zmenu 50:50 bez toho, aby som sa dohodol s nimi. Takže chcel som to vrátiť späť, aby to bolo v súlade s tým, ako sme sa verejne za to strana Sme rodina, Za ľudí a my postavili,“ vysvetľoval v stredu, prečo sa rozhodol výšku prídavkov opäť upraviť.

Inak povedané, po dvoch týždňoch už Matovič tvrdí, že zmenu prídavkov zo 40 na 50 eur navrhol sám, hoci predtým tvrdil, že sa tak dohodli v koalícii.

Keďže jeho vyhlásenia z 15. mája a 1. júna sa vzájomne vylučujú, ministra sme sa chceli spýtať, ktoré tvrdenie môžeme považovať za relevantné. Z tlačového oddelenia OĽaNO na našu otázku neodpovedali.

Čo žiadala ĽSNS

Matovičove vyjadrenia navyše nepotvrdzujú ani jeho koaliční partneri zo Za ľudí a Sme rodina. Minister financií hovorí, že návrhy kotlebovcov určite nepresadzoval. Ani Za ľudí, ani Sme rodina však od neho nežiadali, aby výšku prídavkov menil.

Tesne pred hlasovaním okrem toho do zákona pribudla možnosť odobrať polovicu detských prídavkov rodičom, ktorých deti neplnia školskú dochádzku. Aj to do legislatívy žiadali zapracovať iba kotlebovci.

Matovič hovorí, že túto zmenu žiadal on. „Toto sme tam zaviedli na základe mojej iniciatívy cez ministerstvo financií, potom následne cez pozmeňovací návrh,” povedal v stredu Matovič. Práve jemu Beluský doručil svoje pripomienky.

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová priznala, že jediné, čo jej strana žiadala do zákona pridať, bolo, aby mohli peniaze na krúžky v plnej miere využiť aj zdravotne postihnuté deti.

A keď sme sa pýtali predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského, či vie, prečo sa výška prídavkov znižovala z 50 na 40 eur, odpovedal, že nevie.

Zmenou zákona na pomoc rodinám sa po hlasovaní pochválili sami kotlebovci. Marian Kotleba na Facebooku zverejnil status, kde napísal, že „vrámci procesu schvaľovania sa nám totiž podarilo pretlačiť pár dôležitých zmien“.

Kotlebovci pomohli

Poslanci ĽSNS zohrali pri schvaľovaní balíčka významnú úlohu. Matovič síce neustále opakuje, že opatrenia by schválili aj bez nich, čo je pravda, avšak nebyť siedmich kotlebovcov, zákon by sa ani len nepodarilo zaradiť na rokovanie vtedy prebiehajúcej schôdze parlamentu.

Zákon napokon parlament odhlasoval minulý týždeň v utorok (24. mája) hlasmi 83 zo 131 prítomných zákonodarcov. Národnou radou by teda prešiel aj bez sedmičky poslancov z ĽSNS. Vopred však nikdy nie je isté, koľko poslancov bude na samotnom hlasovaní.

Ak by do Národnej rady prišlo všetkých 150 zákonodarcov, ako to bolo napríklad pri hlasovaní o vydaní Roberta Fica súdu na rozhodovanie o väzobnom stíhaní, hlasovanie by pre Matoviča bolo oveľa napínavejšie.

Bez siedmich poslancov ĽSNS by zákon podporila len tesná väčšina 76 poslancov. „Som hrdý na to, že sa k nám pridali aj ľudia z ĽSNS a zo strany Život,“ hovoril po schválení zákona Matovič, aktuality.sk

X X X

Na výrobe bojových vozidiel sa budú podieľať aj Slováci – vzniknú nové pracovné miesta

Švédska spoločnosť prináša na Slovensko okrem nových bojových vozidiel aj zákazky pre viac ako 30 firiem, čo povedie k nárastu počtu pracovných príležitostí. Spoľahlivé vozidlá okrem svojej obrannej funkcie prinesú aj zahraničné know-how pre slovenské technlogické firmy, keďže sa na ich výrobe a servise budú sami podieľať.

BAE Systems Hägglunds plánuje slovenskej armáde dodávať moderné a bojom overené vozidlá s názvom CV90. Nekončí to dohodou o dodaní, švédska firma plánuje finančné zdroje preinvestovať aj na Slovenskom trhu. V rámci rovnakej priemyselnej spolupráce s krajinami ako sú Holandska, Švajčiarsko, Dánsko, Fínsko či Nórsko už preinvestovala 2,37 miliardy eur.

„Sme skutočne hrdí na našu ponuku priemyselnej spolupráce a naše doterajšie výsledky. BAE Systems Hägglunds úspešne realizovala priemyselnú spoluprácu presahujúcu objem 2 miliardy eur v rámci programov CV90 v zákazníckych krajinách ako Švajčiarsko, Holandsko, Fínsko, Dánsko a Nórsko. Vždy sme splnili to, čo sme sľúbili, a často aj viac,“ povedal Tommy Gustafsson-Rask, generálny riaditeľ BAE Systems Hägglunds.

CV90 slúžilo na bojových misiách v Afganistane a Libérii, zúčastnilo sa mnohých vojenských cvičení NATO a medzinárodných cvičení, a je nasadené v službách siedmich najefektívnejších európskych armád. BAE Systems Hägglunds so švédskou vládou ponúkli Slovensku najnovšiu verziu – CV90MkIV. Vozidlo sa stane dôležitou súčasťou bezpečnosti Slovenskej republiky, ochráni slovenských vojakov a zabezpečí im prevahu na modernom bojisku.

 So slovenským obranným priemyslom už aktívne spolupracujú

BAE Systems Hägglunds už potvrdila viacero partnerstiev so spoločnosťami na Slovensku. Má troch hlavných partnerov: ZTS – ŠPECIÁL, Koval Systems a Aliter Technologies, ktorých dopĺňajú spolupracujúci partneri: EVPÚ, Ray Service, Virtual Reality Media, KONŠTRUKTA – Defence, TACT, MIBA Steeltec, Neways Slovakia, Ardaco, Spinea a Matador Industries. Spolu ide o viac ako 30 spoločností. Vzhľadom na to, že rokovania s ďalšími stále prebiehajú, ani toto číslo nie je konečné.

Slovenská firma KONŠTRUKTA – Defence dokonca už v súčasnosti dodáva 120-milimetrové hlavne, ktoré sú životne dôležité pre mobilný mínometný systém Mjölner – integrovaný do CV90 švédskej armády. Prvá dodávka Mjölneru od zadania požiadavky po hotové vozidlá bola dokončená v rekordnom čase a armáda odvtedy objednala ďalšie systémy.

Výsledky, nielen sľuby

“V našich partnerstvách ide o oveľa viac ako o kompletnú montáž – čo bude aj tento prípad – slovenské firmy sa budú môcť ďalej zapájať do dodávateľského reťazca, najmä pokiaľ ide o kritické subsystémy. To prinesie príležitosti s vysokou pridanou hodnotou v oblasti výskumu a vývoja, ako aj servisu a údržby, kde budú slovenské firmy hrať aktívnu úlohu počas celej životnosti vozidla.“ povedal Tommy Gustafsson-Rask, generálny riaditeľ BAE Systems Hägglunds.

„K našim partnerstvám sa zaväzujeme dlhodobo a máme najvyššiu dôveru v slovenský priemysel a jeho inovačné schopnosti. Základom našej priemyselnej spolupráce je využiť odbornú oblasť každého v prospech všetkých. Ak napríklad postavíte dočasnú továreň, ktorá vznikne len na výrobu jednej jedinej veci na obmedzený čas – nie je to efektívne. Preto sa zameriavame na rozširovanie know-how a kapacít miestnych partnerov, ktoré im umožnia vstúpiť na nové trhy a stať sa súčasťou nášho globálneho priemyselného reťazca,“ dodáva Gustafsson-Rask.

Hodnota dokončenej priemyselnej spolupráce

 Aké časti vozidla budú vyrábať Slováci

“Vlastníme unikátne technológie na opracovanie a výrobu hlavní, takže sme pripravení podieľať sa na výrobe kanónu NATO štandardu, ale aj na výrobe ďalších dielov a finálnej montáži pásových obrnených vozidiel a ich testovaní na polygóne či strelnici. Tento konkrétny projekt by nám priniesol ďalšie know-how spojené s výrobou kanónu NATO štandardu a, samozrejme, zvýšenie zamestnanosti v administratíve a výrobe,“ povedal námestník generálneho riaditeľa ZTS – ŠPECIÁL Martin Galik.

Ďalší zo strategických partnerov BAE Systems Hägglunds, spoločnosť Koval Systems, sa bude venovať výrobe a komplexnej montáži veže a výrobe komponentov časti vozidiel. Plánuje postaviť novú výrobnú halu a subdodávky na výrobu vozidiel CV90 vytvoria nové pracovné miesta.

„Koval Systems má dlhodobé skúsenosti s vysoko sofistikovanými technológiami, ako dokazuje aj naše výrobné portfólio. Práca na vybavení pre Ozbrojené sily SR nám umožní získať transfer nových technológií a podnety pre rozvoj nových výrobných postupov. V konečnom dôsledku nám to umožní rozšíriť naše výrobné kapacity a tiež vytvoriť nové pracovné miesta s pridanou hodnotou,“ povedal obchodný riaditeľ Koval Systems Ján Michálek.

Členovia exkluzívneho klubu pre výskum

Vďaka zákazke pre OS SR získa Koval Systems know-how v oblasti nových výrobných procesov a prístupu na trhy ďalších existujúcich používateľov CV90. Týchto sedem krajín (Švédsko, Nórsko, Dánsko, Švajčiarsko, Holandsko, Fínsko a Estónsko) tvorí Klub používateľov CV90, ktorý zdieľa skúsenosti, technológie, ako aj výskum a vývoj pre toto vozidlo. Vďaka tomu dostanú slovenskí vojaci nielen bojom overené a všemožne odskúšané vozidlo, ale slovenské firmy získajú prístup na trhy a k špičkovému know-how. Našťastie, CV90 nie je prototyp, ktorý by sa musel desiatky rokov aktualizovať na slovenské náklady.

Pavol Gálik zo spoločnosti Aliter Technologies, ktorá je súčasťou pripravovanej priemyselnej spolupráce, povedal, že „v tomto projekte našou účasťou budú dodávky a služby špeciálnych informačných a komunikačných technológií pre bojové vozidlá, ktoré budú zabezpečovať dátovú hlasovú komunikáciu v rámci vozidiel a medzi vozidlami, vrátane príslušnej bezpečnosti týchto systémov. Od našej účasti očakávame udržanie zamestnanosti, otvorenie nových pracovných pozícií a zintenzívnenie a vyššie investície do vývoja našich produktov a systémov a možnosť otvorenia nových trhov v rámci tohto konzorcia.“

Dodávkami to nekončí

Holandská spoločnosť Van Halteren Defense je skvelým príkladom toho, čo môže pre slovenské firmy znamenať spolupráca na projekte CV90. Partnerstvo dalo firme príležitosť konkurovať väčším spoločnostiam. Van Halteren Defense reagoval zvýšením kvalitatívnej úrovne a presvedčil BAE Systems, že je pre projekt správnou voľbou. V rámci toho spoločnosť BAE Systems počas celého projektu poskytovala aj technickú podporu s cieľom zlepšiť schopnosti Van Halteren Defense a pomôcť jej pri dokončení kontraktu, aktuality.sk

X X X

Dvaja muži narušili vojenskú prehliadku venovanú britskej kráľovnej

Polícia oboch narušiteľov, z ktorých jeden mal na hlave zlatú korunu, odviedla preč.

Najmenej dvaja ľudia narušili vo štvrtok priebeh vojenskej prehliadky v centre Londýna, ktorou sa začali oslavy platinového jubilea britskej kráľovnej Alžbety II.. Oboch mužov napokon polícia zadržala.

Muži odbehli od zábran rozostavených na bulvári vedúcom k Buckinghamskému palácu, kde sa zhromaždili desiatky tisíc ľudí, aby si pozreli tradičnú vojenskú prehliadku Trooping the Colour. Podľa videozáznamov z miesta si muži následne ľahli na zem pred pochodujúcu kapelu.

Zdalo sa, že jeden z mužov v rukách v čase incidentu držal nejaký transparent. Polícia oboch narušiteľov, z ktorých jeden mal na hlave zlatú korunu, odviedla preč.

„Bolo zadržaných niekoľko ľudí, ktorí sa snažili vstúpiť na ceremoniálnu cestu na (bulvári) The Mall,“ uviedla londýnska polícia na sociálnej sieti Twitter.

„Ďakujeme davu, ktorý preukázal svoju podporu potleskom venovaným našim dôstojníkov. Tí sa rýchlo vrátili na svoje pozície po tom, ako sme sa vysporiadali s incidentom,“ dodala polícia.

Vojenská prehliadka Trooping the Colour sa koná každoročne na počesť osláv oficiálnych narodenín britskej kráľovnej. Súčasťou tejto prehliadky je približne 1500 vojakov a dôstojníkov.

Na prehliadke sa v konskom sedle zvykla zúčastňovať aj samotná Alžbeta. Naposledy tak urobila v roku 1986 – päť rokov pred tým na ňu z davu šesťkrát vystrelil slepými nábojmi muž, keď okolo neho prechádzala, čo spôsobilo, že kôň, ktorom Alžbeta sedela sa splašil. Koňa sa však napokon podarilo upokojiť a kráľovná z incidentu vyviazla bez zranení. Muža, ktorý na ňu vystrelil, zatkli, aktuality.sk

X X X

Únia pošle do Grécka na boj proti lesným požiarom požiarnikov zo šiestich krajín

Záchranári z piatich členských krajín EÚ a Nórska budú financovaní a koordinovaní v rámci Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že viac ako 200 hasičov a technického vybavenia z Bulharska, Fínska, Francúzska, Nemecka a Rumunska, ako aj z Nórska bude neustále prítomných v priebehu najkritickejších mesiacov v Grécku, aby miestnym záchranárom pomáhali v prípade rozsiahlych zásahov pri lesných požiaroch.

„Je jasné, že čelíme celosvetovej zmene klímy a že od nás Európanov si to vyžaduje spoločnú reakciu. V auguste 2021 zaznamenalo Grécko približne 65 lesných požiarov za deň, keď priemerné teploty často vystúpili nad 40 °C. S gréckymi úradmi sme sa preto dohodli na pohotovostnej prítomnosti viac ako 200 vysokokvalifikovaných hasičov z celého kontinentu na podporu vnútroštátnych záchranárov, keď vypuknú požiare,“ opísal situáciu eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič v správe pre médiá.

Podľa jeho slov táto koordinovaná pomoc umožní nielen rýchlu reakciu na vypuknuté požiare, ale zabezpečí sa aj dôležitá výmena skúseností v rámci všetkých zapojených hasičov.

Posilnená spolupráca európskych hasičských zborov s Gréckom nasleduje po predošlej mimoriadne horúcej sezóne s výskytom mnohých lesných požiarov. Z hľadiska EÚ ide o opatrenia na najvyššej úrovni na pripravenosť na lesné požiare. Tieto opatrenia zahŕňajú aj flotilu „vodných bombardérov“ systému rescEU, ktoré sú k dispozícii členským štátom EÚ a štátom zúčastňujúcim sa na Mechanizme EÚ v oblasti civilnej ochrany, aktuality.sk

X X X

Salvádorský experiment s bitcoinom sa zrejme skončí fiaskom

Podľa pôvodného zámeru salvádorského prezidenta sa zavedením bitcoinu ako druhej meny mala znížiť závislosť krajiny od amerického doláru, zároveň mal prilákať zahraničných investorov.

Stredoamerický štát Salvádor sa v priebehu posledných rokov výrazne zviditeľnil. O tejto vyše šesťmiliónovej republike začali písať svetové médiá pravidelne. Dôvodom je bitcoin. Túto najväčšiu kryptomenu totiž tamojší prezident presadil ako druhé oficiálne platidlo v krajine.

Mnoho digitálnych nadšencov upriamilo pozornosť na Salvádor, aj keď už na začiatku upozorňovali na riziká takéhoto strategického rozhodnutia. Na jednej strane sa im pozdávala predstava ďalšieho rozšírenia používania bitcoinu, na druhej strane sa im nepáčil spôsob pretlačenia takéhoto kroku.

Prvotný ošiaľ

Mladý salvádorský prezident Nayib Bukele spočiatku svojím nápadom vyvolal medzi tamojšími obyvateľmi nadšenie. Pomohla tomu aj výrazná vládna propaganda v spojitosti s finančnou odmenou. Každý človek, ktorý si stiahol štátnu peňaženku s názvom Chivo (slangový výraz v Salvádore pre anglické slovo cool, pozn. red.), dostal 30-dolárový vstupný bonus.

Väčšina Salvádorčanov tak vstúpila do sveta kryptomien. Ako však informuje portál finmag.cz, táto stávka na kryptomeny zrejme bola chybná.

Podľa pôvodného zámeru prezidenta Bukeleho zavedením bitcoinu ako druhej meny sa mala znížiť závislosť krajiny na americkom doláre, zároveň mal prilákať zahraničných investorov, ako aj zjednodušiť a zlacniť remitencie, teda platby plynúce zo zahraničia do Salvadoru.

Mnoho občanov tejto chudobnej krajiny totiž pracuje v zahraničí a pravidelne posiela časť zarobených peňazí domov svojej rodine a blízkym.

Ruky preč od bitcoinu

V priebehu niekoľkých mesiacov sa však ukázalo, že vládna kryptopeňaženka je zlá a má mnoho chýb. Väčšina ľudí ju tak po vybratí 30-dolárového vstupného bonusu prestala používať.

„Od tohto experimentu začína dávať ruky preč aj samotná Bukeleho vláda, ktorá prestala Chivo propagovať v rozhlase, televízii a na sociálnych sieťach. Zastavila aj masívnu kampaň v dopravných prostriedkoch,“ uvádza finmag.cz.

Portál okrem iného cituje ekonóma z Chicagskej univerzity Fernanda Álvareza, ktorý tvrdí, že nepozná žiadny iný prípad, keď by zavedenie novej meny sprevádzala taká silná podpora a napriek tomu sa skončilo neúspechom.

Do tohto projektu Salvádor investoval stovky miliónov amerických dolárov. Na nákupy bitcoinov, ktoré sú súčasťou verejných financií krajiny, vláda vynaložila desiatky miliónov dolárov. V súčasnosti štát vlastní približne 2300 bitcoinov.

Oveľa viac minula vláda na jeho zavedenie, keďže celkové náklady presiahli 150 miliónov dolárov (140 miliónov eur), aktuality.sk

X X X

Pocta od kráľovnej Alžbety II. Dvaja futbalisti získali vyznamenanie

Päťnásobný víťaz Ligy majstrov Gareth Bale a James Milner z FC Liverpool si prevzali Rad britského impéria.

 Gareth Bale.

Obaja prominentní futbalisti sa dočkali vyznamenania v rámci série podujatí, ktoré sa konajú počas osláv 70. výročia nástupu kráľovnej Alžbety II. na trón.

Waleský reprezentant Bale a Angličan Milner budú od štvrtka nositeľmi titulu Člen Rádu britského impéria (MBE), ktorý si popri úspešnej futbalovej kariére vyslúžili aj vďaka charitatívnej činnosti.

 32-ročný krídelník Bale tento týždeň oznámil, že po deviatich rokoch strávených v Reale Madrid opustí rady španielskeho šampióna a víťaza Ligy majstrov.

36-ročný Milner pôsobí v FC Liverpool od roku 2015 a o štyri roky neskôr oslavoval s The Red triumf v Lige majstrov. Anglický stredopoliar v minulosti pôsobil v Leedsi, Newcastli, Aston Ville a Manchestri City a 61-krát si obliekol dres národného tímu./agentury/

X X X

Real Madrid hlási prvú veľkú posilu. Získal top obrancu z Anglicka

Nemecký futbalista Antonio Rüdiger sa dohodol na štvorročnom kontrakte s Realom Madrid.

 Španielsky majster a aktuálny víťaz Ligy majstrov to potvrdil vo štvrtok spoločne s FC Chelsea, kde obranca doteraz pôsobil.

„Hrdo oznamujem, že sa pripojím k Realu Madrid. Som nadšený zo všetkých výziev, ktoré ma čakajú a nemôžem sa dočkať prvého zápasu za tento veľký klub,“ uviedol Rüdiger na sociálnej sieti Twitter.

 Dvadsaťdeväťročný obranca prichádza do Realu ako voľný hráč po neúspešných pokusoch o jeho udržanie zo strany Chelsea. Tú v uplynulej sezóne trápili problémy súvisiace so sankciami uvalenými na jej bývalého majiteľa Romana Abramoviča.

 Tím fungoval v obmedzenom režime a problémy sa podpísali aj na jeho výkonoch – predčasne vypadol z boja o titul v Premier League a prehral vo finále Pohára FA i anglického Ligového pohára.

X X X

Rezervovali si dom, developer ale zmluvu zrušil. Teraz ho predáva o stotisíc drahšie

Chceli vlastné bývanie, no nedočkali sa ho. Denníku Pravda sa ozvala čitateľka, ktorá si s priateľom rezervovala nový dom v Bernolákove neďaleko Bratislavy. Developer jej však zrušil rezervačnú zmluvu a novostavbu jej odmietol predať.

Štvrť novopostavených domov v Bernolákove, kde si jeden z nich zarezervovala aj pani Jana.

Pani Jana (skutočné meno má redakcia k dispozícii) s partnerom majú za to, že developer Jadran Rental Services rezervačnú zmluvu úmyselne zrušil, lebo chcel dom predať novému záujemcovi, no oveľa drahšie, keďže v ostatných mesiacoch závratne stúpa cena stavebných materiálov.

Pani Jana uzavrela rezervačnú zmluvu v lete 2020 a zaplatila rezervačný poplatok vo výške 3 000 eur. Cena domu vo vybavení štandard s rozlohou 128 štvorcových metrov a pozemku s 430 štvorcovými metrami v štvrti Nová Bažantnica 2 predstavovala 183-tisíc eur.

V lete 2020 odznievala prvá vlna pandémie Covidu-19 a o zdražovaní stavebných materiálov sa toľko nehovorilo, aj keď stavebné firmy badali prvé signály zdražovania. Odvtedy však ceny dreva, ocele či polystyrénu narástli násobne. V roku 2020 sa tona ocele predávala asi za 700 eur, dnes je jej hodnota medzi 1 800 až 2 200 eurami. Pri stavebnom dreve cena za kubický meter vyskočila z 80 eur v roku 2020 na 300 v roku 2022, tvrdí prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

 Po podpise rezervačnej zmluvy si pani Jana s partnerom začali dom upravovať za vlastné peniaze do vybavenia nadštandard. Prvý problém prišiel, keď im developer v januári 2021 poslal oznámenie, že stavba mešká a nebude ju možné pripojiť k dodávateľom energií a vody. V liste uviedol, že pani Jana môže od rezervačnej zmluvy odstúpiť, no odmietla to, pretože mali o dom stále záujem.

 Druhý problém prišiel, keď v auguste toho roku zistili, že dom vytopilo. Majú za to, že chybu spravila stavebná firma, napriek tomu nápravu plánovali uhradiť za vlastné peniaze. V septembri 2021 dokonca podpísali aj záložné zmluvy medzi bankou a konateľom developera Jurajom Kavackým. Schválili im aj úver a boli pripravení podpísať kúpnu zmluvu.

Ide o peniaze: Prečo stále rastú ceny nehnuteľností a kedy sa to zastaví? Predávať zdedený byt či radšej prenajímať? Odpovedá Viktor Obtulovič z FinGO.sk. Odvysielané 1. 6. 2022.

O stotisíc drahšie

Následne však pani Jana tvrdí, že developer prestal komunikovať a nepredložil im na podpis kúpnu zmluvu. Potom prišlo prekvapenie. Na začiatku októbra 2021 im developer zaslal odstúpenie od rezervačnej zmluvy. Stálo v ňom, že existuje riziko, že dom má poškodenú statiku, a preto developer odstupuje od rezervačnej zmluvy.

Pani Jana má za to, že developerovi išlo o úmyselné odstúpenie od zmluvy a využil ich problémy s opravami vytopenia na to, aby dom v pôvodne predávanej sume 183-tisíc eur predal ďalšiemu záujemcovi, no o vyše stotisíc eur drahšie. Hovorí, že vie o ďalších ľuďoch, ktorým buď developer vypovedal rezervačné zmluvy, alebo pýta od nich peniaze navyše, teda tzv. inflačné doložky.

O cene svedčia aj inzeráty, ktoré dom, aký si chcela pani Jana kúpiť, predávajú už za 300-tisíc. Navyše, pani Jana sa už dokonca skontaktovala s novým záujemcom, ktorému ich sľúbený dom predali. Podľa čísiel Národnej banky Slovenska sa koncom roka 2020 pohybovala cena štvorcového metra v kategórii dom za 1 369 eur. O rok neskôr to bolo už 1 831 eur a najnovšie dáta za prvý kvartál 2022 hovoria o 1 873 eurách za meter. Samozrejme, ide o priemerný údaj za celé Slovensko a čím bližšie ku rajskému mestu sa nehnuteľnosť nachádza, tým viac stúpa jej cena.

 O to viac to platí v okolí Bratislavy, kde sa tzv. satelity rozrastajú veľmi rýchlym tempom. Napríklad v Bernolákove pribudne podľa starostu Miroslava Tureniča 600 až 700 nových obyvateľov za rok. Podľa Štatistického úradu má Bernolákovo vyše 9 100 obyvateľov, pričom päť rokov dozadu malo iba niečo vyše 6 800 obyvateľov. Neoficiálne sa však hovorí, že obec má o pár tisíc viac obyvateľov, ktorí tam nie sú prihlásení na trvalý pobyt. V súčasnosti uvádzajú realitné portály bežne ceny rodinných domov v Bernolákove s rozlohou približne 100 štvorcových metrov úžitkovej plochy plus ďalších 100 metrov pozemku v rozmedzí od 250– do 300-tisíc eur.

Developer hovorí o bludoch

Developera sa medzitým pani Jana s partnerom snažili kontaktovať a dožadovali sa svojej kúpnej zmluvy, no márne. Rozhodli sa preto, že s problémami sa obrátia na súd. Prvý návrh na neodkladné opatrenie podali v októbri 2021 po vypovedaní rezervačnej zmluvy, no súd ju odmietol z dôvodu nedostatočných dôkazov.

Denník Pravda oslovil aj developera Jadran Rental Services, no jeho konateľ Juraj Kavacký odpísal, že z dvesto klientov sa ozvali iba dvaja, ktorí mali problémy, a tí podľa neho uvádzajú „bludy“. Tvrdí, že aj pani Jane vrátili rezervačný poplatok, no pani Jana oponuje, že žiadne peniaze im naspäť neprišli. Na opakované výzvy mailom, aby sa Kavacký detailnejšie vyjadril k obidvom prípadom, už nereagoval.

Denník Pravda dal prípad posúdiť aj realitným expertom. Realitný advokát Mojmír Plavec z Realitnej únie SR k prípadu pani Jany hovorí, že v rezervačnej zmluve si jednoznačne určili, kedy smie developer od zmluvy odstúpiť. A to vtedy, keď si predávajúci splní všetky svoje povinnosti a pani Jana by aj tak odmietla uzavrieť kúpnu zmluvu.

„S ohľadom na nám známe okolnosti prípadu je však zrejmé, že k uvedenej situácii nedošlo a toto odstúpenie preto považujeme za neplatné,“ konštatuje Plavec. Pokračuje, že obvyklým riešením obdobných právnych problémov je žaloba o nahradenie prejavu vôle zmluvnej strany, ktorá neoprávnene odmieta uzavrieť zmluvu.

„Ak by tejto žalobe súd vyhovel, zaviazal by predávajúceho uzavrieť kúpnu zmluvu,“ tvrdí Plavec. No medzitým developer predmetný dom už previedol na tretiu osobu spriaznenú s predávajúcim, vyplýva z katastra nehnuteľností. „Pretože nik nesmie predať vec, ktorá mu nepatrí, ani predávajúci v súčasnosti nemôže predmetný rodinný dom kupujúcej predať. Z toho dôvodu možno očakávať, že by súd žalobu o nahradenie prejavu vôle zamietol z dôvodu nemožnosti plnenia,“ konštatuje Plavec.

Realitný advokát Plavec pani Jane odporúča čo najpresnejšie určiť výšku škody, ktorá jej zaplatením rezervačného poplatku a investovaním do rodinného domu vznikla a na súde podanou žalobou sa domáhať jej náhrady od predávajúceho.

Veronika Krížová, advokátka kancelárie Vojčík & Partners, na základe poskytnutých informácií tvrdí, že developer môže odstúpiť od zmluvy iba v prípade, ak je to ustanovené v zákone alebo zmluvnými stranami v zmluve dohodnuté. „Rezervačná zmluva pani Jany neobsahuje ako zmluvný dôvod odstúpenia dôvod, ktorý uviedol vo svojom odstúpení od zmluvy developer, preto developer nekonal v súlade s rezervačnou zmluvou,“ tvrdí jasne Krížová.

 Krížová upozorňuje, že rezervačná zmluva pani Jany obsahuje prvky tzv. zmluvy o budúcej zmluve. To znamená, že v právnom systéme existuje zákonná prekluzívna jednoročná lehota, počas ktorej sa môže domáhať na súde nahradenia prejavu vôle developera. Tá zase v praxi znamená, že ak by uspela na súde, podpísanie kúpnej zmluvy zo strany developera by bolo nahradené súdnym rozhodnutím.

No pani Jana sa takouto cestou vybrala a nepochodila. Podľa Krížovej má teraz zhoršenú pozíciu. A preto Krížová odporúča pani Jane to isté ako advokát Plavec. „Bez ohľadu na uvedené prichádza do úvahy i možnosť domáhať sa náhrady škody od developera, ktorá vznikla tým, že nedošlo k uzatvoreniu kúpnych zmlúv,“ tvrdí Krížová. Ak by už pani Jana nechcela s developerom nič riešiť, Krížová hovorí, že do úvahy prichádza i možnosť domáhať sa vrátenia všetkých platieb zaplatených developerovi a sprostredkovateľovi z titulu bezdôvodného obohatenia s poukazom na ukončenie zmluvy zo strany developera.

Stratené peniaze aj nervy

V kontexte tohto prípadu odborník na financie z Katedry podnikových financií Ekonomickej univerzity v Bratislave a zároveň analytik spoločnosti Swiss Life Select Pavel Škriniar upozorňuje, že kým na strane developera pripravuje zmluvy často niekoľko právnikov chrániacich práva developera, na druhej strane klient – teda často obyčajný človek – potrebuje s podmienkami zmlúv súhlasiť, inak nebude môcť nehnuteľnosť kúpiť.

„Klienti tieto zmluvy málokedy dávajú na posúdenie vlastným právnikom ešte pred ich podpisom. So zmluvou idú za právnikom až vtedy, keď vznikne problém a potrebujú radu, respektíve vysvetlenie, čo vlastne podpísali,“ hovorí Škriniar. Podľa neho je tak klient pri podpise zmluvy s veľkou inštitúciou vždy v nevýhodnejšej pozícii.

Medzitým prišla pani Jana nielen o peniaze, ale aj o veľa času a psychických síl, vraví. „Po roku doťahovania s developerom sme prišli o peniaze, ktoré nám doteraz nevrátili, aj o dom, v ktorom sme plánovali bývanie. Prišli sme tiež o kopu nervov a sme sklamaní z prístupu developera a je nám ľúto, koľko ľudí ešte oklamali. Do budúcnosti budeme určite opatrnejší pri ďalšej kúpe nehnuteľnosti,“ hovorí pani Jana o svojom prípade.

Na developera podali dve žaloby. Za ušlý zisk a za neoprávnené obohatenie sa ich finančnými prostriedkami, ktoré do teraz predstavujú približne 10-tisíc eur./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.