Exprezident Klaus vyzývá Fialu: Neudržitelná situace v ČR, EU, za Trumpa by se to nestalo, rychle řešit

Burcující hlas  Václava Klause je varující! Lidé probuďte se  nebo shoříme! Klaus napsal Fialovi, který ničí ODS i ČR. Vážený pane předsedo! Asi se s námi shodujete, že je situace neudržitelná a vrcholně nebezpečná pro všechny. Konflikt na Ukrajině je dlouhodobě největší bezpečnostní hrozbou na našem kontinentě. Probíhající vojenská eskalace ohrožuje celou Evropu, včetně ČR. I když si naše veřejnost hrozící nebezpečí příliš nepřipouští, je možnost vzniku otevřeného válečného konfliktu v naší blízkosti velmi reálná.

Největší obětí dnes a denně vyhrocované situace je a bude Ukrajina samotná. Nikoli v zájmu obyvatel této země se odehrává velmocenský střet USA s Velkou Británií na straně jedné a Ruska na straně druhé. Zájmem Ukrajinců válečný střet na jejich území není a být nemůže.

Na válku mezi Ukrajinou (v zastoupení USA) a Ruskem na ukrajinském území by Ukrajinci doplatili dalším hlubokým ekonomickým rozvratem, společenskou destabilizací a totální ztrátou nezávislosti. Válečné hrátky s nejmodernějšími zbraněmi nejsou nevinnou počítačovou hrou. Nelze lehkovážně spoléhat na to, že se v napjaté situaci a v nestřežené chvíli do takových hrátek nemůže vloudit chyba. Ta by uvedla do pohybu nezvladatelný vývoj se spontánní dynamikou, jež zastavit by nebylo možné. Nestalo by se tak v historii poprvé.

I když Rusko nepochybně sleduje své vlastní zájmy, které nejsou totožné se zájmy dalších účastníků konfliktu, jeho obavy jsou legitimní a je třeba je brát vážně. Bez Ruska a na jeho úkor nelze dnešní konflikt vyřešit.

My už nechceme a nemůžeme mlčet. Už bylo dost politických vytáček, šíření paniky a přilévání oleje do ohně. Odmítáme pokusy zapojovat Českou republiku do vojenské eskalace konfliktu, dodávat do jeho ohniska zbraně, podílet se na zvyšování napětí, jakož i zneužívat konflikt kolem Ukrajiny v domácím vnitropolitickém zápase a vytvářet atmosféru, v níž je povolován jen jeden „správný“ názor. Nevytvářejme nepřátele z těch, kteří mají názor jiný.

Žádáme Vás, pane premiére Fialo, abyste zajistil zodpovědné a důstojné vystupování jednotlivých členů Vaší vlády v této věci a abyste se zasadil o zahájení vážných a zodpovědných jednání všech zainteresovaných stran s cílem naplnit minské dohody a vyjednat bezpečnostní záruky pro všechny zúčastněné strany konfliktu. INSTITUT VÁCLAVA KLAUSE, Václav Klaus

X X X

Poslankyně se ptala Fialy, co kromě „cedníku“ nabídne proti drahým energiím

Premiér Petr Fiala čelil interpelacím ve Sněmovně. Opozice ho „grilovala“ hlavně kvůli vysoko letícím cenám energií. „Pokročili jste dál, než s tím cedníkem, který jste lidem nabídli?“ zeptala se ironicky předsedy vlády poslankyně Berenika Peštová. Fiala vládní „deštník proti drahotě“ hájil a slova o cedníku označil za přeřeknutí.

 Opáčil jí, stejně jako exministryni financí Aleně Schillerové, že vláda připravuje „úsporný tarif“, který budou lidé platit za spotřebovanou energii, ale jen do určitého limitu. Kdy přesně s tím vláda přijde a do jakého limitu bude možné čerpat úsporný limit, ale neřekl.

„Jak víte, tak vláda připravuje úsporný tarif a to bude pomoc, která určitě všem pomůže,“ řekl jen obecně při odpovědi na dotaz Schillerové.

Hned pět z prvních deseti vylosovaných poslanců si na premiéra připravila otázku na drahé energie či na počínání většinově státem vlastněné energetické společnosti ČEZ.

„Problém, který tu je, je inflace. Máme třetí největší inflaci ze zemí Evropské unie. To nás nutí, abychom byli rozpočtově odpovědní,“ řekl poslancům Fiala při obhajobě počínání vlády.

Bývalý premiér Andrej Babiš už před interpelacemi kritizoval, že si vláda nechce vzít mimořádnou dividendu z ČEZ. „Má nerozdělený zisk 150 miliard a topí se v zisku. Za první kvartál má tolik zisku jako za celý minulý rok,“ prohlásil Babiš. Letošní zisk se ale bude rozdělovat až příští rok.

Stát by měl z dividendy ČEZ 44 korun za akcii za rok 2021 podle premiéra Fialy letos získat 16,6 miliardy korun a vláda s nimi už počítá v rozpočtu.

Stanjura vysvětloval, proč je u nás sleva na spotřební dani na paliva nižší než v Německu:

 Proč neodejdeme z burzy v Lipsku? ptala se premiéra poslankyně SPD Pošarová

„Proč Česká republika neodejde z burzy v Lipsku? V České republice vyrábíme elektřinu za 25 haléřů za megawatthodinu a pak se k českým občanům dostává za 10 korun za megawatthodinu?“ ptala se premiéra Fialy při interpelacích poslankyně opozičního hnutí SPD Marie Pošarová.

„My jako stát nejsme jediným vlastníkem, máme pouze většinu,“ opáčil jí premiér. Kdyby se stát choval jinak, vedlo by to podle něj k arbitrážím. „Je nutné respektovat zájmy minoritních akcionářů ČEZ,“ řekl poslankyni Fiala.

„Rostoucí ceny energií pro občany jsou problém,“ připustil premiér. Děláme, co můžeme, tvrdil Fiala. „Pomáháme občanům, kteří se dostanou do problémů v důsledku rostoucích cen energií,“ odvětil Pošarové.

Zmínil, že vláda upravila podmínky pro získání příspěvku na bydlení. Příjemci příspěvku na bydlení už také podle návrhu vlády nebudou muset každého čtvrt roku dokládat příjmy a náklady. Doložit by bude stačit jednou za půl roku.

X X X

Zbavil bych nás ukrajinských vlajek. Prezidentský kandidát přišel s nečekaným návrhem

V lednu čekají Česko prezidentské volby 2023. Počet zájemců o Hrad se neustále zvyšuje. Kandidaturu oznámili mimo jiné matematik Karel Janeček, zakladatel iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert či šéfka České asociace povinných Denisa Rohanová. Všichni tři byli hosty v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Proč se považují za vhodné kandidáty na prezidenta?

„Jsem člověk, který dokáže přinést zásadní změny a zlepšení pro celou společnost. Věci, které dělám, dělám dlouhodobě. Dokážu vzdělávat děti i dospělé. Umím propojit myšlení a intuici. Jako prezident se budu zasazovat o kvalitnější reformu vzdělávání. Cílem mé nadace je, aby děti v předškolním věku uměly malou násobilku,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS matematik a filantrop Karel Janeček.

Na dotaz moderátora, zda by tedy nechtěl být spíš ministrem školství, odpověděl následovně: „Jde o vliv a možnost inspirovat ke kvalitním změnám.“

Sebevědomí nechybí ani podnikateli Jakubu Olbertovi. „Na podzim se setkají negativní ekonomické vlivy. Bude pokračovat zdražování, přijde opět covid nebo cokoliv jiného. Potřebujeme mít v čele státu člověka, který se nebojí a který se postaví za lidi, právo a ústavu. Já byl první, kdo se postavil proti bezpráví, které páchala Babišova vláda. Pomohl jsem živnostníkům. Ani pan Babiš, ani pan Hamáček nedokázali zavřít podniky, co jsme otevřeli,“ řekl.

Olbert leckomu utkvěl v paměti jako zakladatel iniciativy Otevřeme Česko – Chcípl PES. Ta organizovala protesty proti covidovým vládním opatřením. V únoru iniciativa nabádala své stoupence, aby šli protestovat před domovy poslanců, kteří zvedli ruku pro navrhovanou novelu pandemického zákona. Zveřejnila i adresy těchto zákonodárců.

Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová v souvislosti se svou kandidaturou uvedla, že je odjakživa zvyklá pomáhat lidem. „Náš stát potřebuje změnu. Musí zase sloužit lidem. Prezident je schopen obrovským způsobem ovlivnit jednání obou komor Parlamentu i vlády. Není lepší volba než já,“ sdělila.

Pomáhá symbolická podpora?

Kandidáti rovněž diskutovali o dopadech ruské invaze na Ukrajinu. Například Olbertovi vadí ukrajinské vlajky vyvěšené v českých městech. „Prezident má lid spojovat. Já bych jako první zbavil naši republiku jakýchkoliv vlajek. Potřebujeme mít klid. Když se projedete Prahou, půlka památek je zahalena do cizí vlajky. Stále nám to připomíná ten konflikt. Jsem po podporu Ukrajiny, ale nemusíme si to dennodenně připomínat. Válečných konfliktů je na celé zeměkouli spousta,“ řekl.

Janečkovi naopak ukrajinské vlajky v Česku nevadí. „Podpora Ukrajiny je žádoucí i ze symbolického pohledu. Jako budoucí hlava státu bych lidi uklidnil, že nám válka nehrozí. Jsme v NATO. Samozřejmě budu apelovat na to, aby si lidi uvědomili, že jsme v krizi. Inflace tady ještě nějakou dobu bude. Je nutné si to připustit. Musíme se uskromnit a snížit spotřebu,“ zmínil Janeček.

Podle Rohanové by se symbolická gesta neměla přehánět: „Jediné, co mi vadí na ukrajinských vlajkách, je to, že Ukrajincům takto nemůžeme skutečně pomoci. Přehnaná symbolika může začít našim lidem skutečně vadit.“

Třetí přímá volba prezidenta České republiky se bude konat v roce 2023 před 8. březnem, kdy současné hlavě státu Miloši Zemanovi končí v pořadí druhé funkční období a o Hrad už ze zákona usilovat nemůže.

Přesný termín voleb ještě není znám. Hlavními favority z ohlášených i neohlášených kandidátů jsou zatím expremiér a současný poslanec Andrej Babiš (ANO) a generál Petr Pavel.

X X X

Jurečkův příspěvek 5000 korun je symbol byrokracie, míní politolog Kubáček

Politolog Jan Kubáček kritizuje formu příspěvku 5 000 korun pro rodiny s dětmi, se kterým přišla vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Kabinet si tímto krokem podle něj vykopal hlubokou strž, do níž už několikrát spadl. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Podle experta si příspěvkem 5 000 korun pro rodiny s dětmi vláda sama škodí. „Mně přijde, že si vykopala neskutečně hlubokou kamenitou strž, do které už několikrát spadla,“ řekl Kubáček. Nechápe, že s pomocí představitelé vlády přišli, aniž by ji měli reálně promyšlenou. Upozornil například na zmatky kolem toho, zda se příspěvek bude udělovat na základě čisté nebo hrubé mzdy.

Kubáčkovi se nelíbí zejména všudypřítomná byrokracie, kterou podle něj „Češi milují“. „Český úředník je skvělý v tom, že vám vymyslí 102 důvodů, proč to nejde, ale nemá stále čas vymyslet způsob, aby to fungovalo,“ poznamenal politolog ve vysílání CNN Prima NEWS.

Samotný příspěvek se podle něj stal symbolem složité byrokracie. „Někdy mám pocit, že stát chce člověka uondat,“ prohlásil dále Kubáček. Česká vláda by podle něj měla značným způsobem osekat byrokracii. To by dle jeho slov běžní občané ocenili nejspíš ještě více než peníze.

Řada lidí si podle Kubáčka může například stěžovat na to, že pro ně zůstává velká byrokratická zátěž, ale pro ukrajinské uprchlíky, kteří do Česka uprchli před válkou ve své domovině, se vytvořila velmi zjednodušená pravidla, díky nímž snadno dosáhnou na pomoc. „Nejhorší je, když stavíte chudé proti chudým. To se fakt mohlo celou řadou opatření stát, že by migranty, kteří jsou ve složité uprchlické situaci, jste stavěli proti českým domácnostem,“ poznamenal Kubáček.

Vláda by v tomto ohledu měla jednat a stejně tak by měla působit empatičtěji k vlastním občanům. Jinak by se podle Kubáčka mohlo stát, že to vládním stranám voliči ošklivě vrátí. „Pokud se to nestane, tak už komunální volby můžou být zdviženým prstem,“ řekl politolog a doplnil, že daleko větší problém pak může nastat u prezidentských voleb.

Těch se totiž zřejmě účastní expremiér Andrej Babiš (ANO), který dnes sbírá politické body na kritice současného vládnoucího kabinetu.

X X X

Podnikatel Janiga podle odposlechů u soudu simuloval. Dbalému stíhání zrušili

Podnikatel Ladislav Janiga, obžalovaný v korupční kauze Nemocnice Na Homolce, simuloval podle státního zástupce zdravotní a duševní problémy, aby se vyhnul trestu. Stíhání lékaře a spoluobžalovaného Vladimíra Dbalého ve čtvrtek naopak zastavil.

     Pražský městský soud nechal Janigu sledovat a odposlouchávat, aby si ověřil, zda je muž schopný účasti v trestním řízení. Soudce Lukáš Slavík to uvedl při čtvrtečním předběžném projednání obžaloby.

„Pojal jsem podezření, že chování a jednání pana Janigy může být účelové,“ řekl soudce v úvodu čtvrtečního jednání. Nařízené odposlechy a sledování to podle něj potvrdily. „Mám za jednoznačně prokázané, že pan doktor Janiga je schopen účasti na trestním řízení,“ prohlásil.

Výsledky sledování poté shrnul státní zástupce Zdeněk Matula. „Pan obžalovaný normálně pracuje, což svědčí o jeho schopnosti vykonávat duševní činnost,“ podotkl. Podle Matuly Janiga na dálku například pomáhal upravovat softwarový systém jiné nemocnice.

Podnikatel sám jezdil hromadnou dopravou i autem, došel si bez hole na nákup. Janigova dcera přitom podala návrh na omezení otcovy svéprávnosti. Podle Matuly jej doložila falešnými znaleckými důkazy, čímž mohla spáchat jak padělání veřejné listiny, tak přečin křivé výpovědi.

Třetí obžaloba někdejšího ředitele nemocnice Dbalého tvrdí, že přijímal úplatky od dodavatelů nemocnice. Obžalovaný je i bývalý Dbalého náměstek Michal Toběrný a právě Janiga, jehož firma Janiga Labs získala krátce před Dbalého nástupem na místo ředitele zakázku na správu a vývoj aplikací.

Obžaloba uvádí, že Dbalý požádal Janigu o pravidelné poskytování úplatků za to, že nemocnice uzavřenou smlouvu nevypoví. Janiga pak údajně svému známému, někdejšímu primáři neurochirurgie Františku Tovaryšovi, měsíčně předával 55 tisíc korun a Dbalému posílal dalších 50 tisíc, a to od října 2006 až do ledna 2010, tedy úplatky tvořily celkem 4,3 milionu korun. Dbalý si pak údajně od Janigy vyžádal navíc ještě 1,5 milionu korun za prodloužení smlouvy.

Dbalý chce ordinovat i ve vězení

Ve třetí části korupční kauzy soud zastavil trestní stíhání Dbalého. Lékař si za braní úplatků odpykává deset let ve vězení, celkově by mohl dostat nanejvýš o dva roky vyšší trest. Toto navýšení by již podle předsedy senátu pražského městského soudu Lukáše Slavíka nemělo jakýkoli pozitivní efekt. Stíhání soud zastavil i u někdejšího Dbalého náměstka Michala Toběrného, proti čemuž si však státní zástupce podal stížnost

„S důvody, pro které byl podán návrh na zastavení stíhání pro neúčelnost, jsme se mohli ztotožnit,“ uvedl Slavík. Soud podle něj neměl důvod pochybovat o tom, jaké následky má již dříve uložený trest na lékařův život. Podle předsedy senátu jsou „devastující“. Kvůli prodloužení trestu o několik měsíců nemá tak smysl vést další proces, prohlásil.

Proti ukončení Dbalého stíhání nebyl ani státní zástupce Matula, který soudu řekl, že rozhodnutí ponechá na jeho úvaze. Uvedl, že Dbalému by v aktuálním řízení navrhoval celkově jedenáctiletý trest odnětí svobody – tedy jen o rok vyšší, než už dostal. Žalobce si však ponechal lhůtu pro případnou stížnost proti rozhodnutí.

„Ten trest jsem – samozřejmě s řadou osobních námitek – přijal,“ řekl ve čtvrtek ke svému předchozímu odsouzení Dbalý a připomněl, že do vězení řádně nastoupil právě před rokem. Trest, který už dříve označil za „drakonický a exemplární“ si odpykává ve Vinařicích. Zatím tu vyučuje spoluvězně angličtinu a usiluje o to, aby mohl pracovat jako vězeňský lékař. „Já bych to velmi uvítal, i když by to u mě znamenalo ekonomickou ztrátu: plat lékaře ve vězení je nižší než můj starobní důchod,“ podotkl Dbalý.

Naopak u Toběrného státní zástupce se zastavením stíhání nesouhlasil, a to kvůli jeho postoji k celé věci. Na rozdíl od Dbalého totiž u bývalého primáře chirurgie postrádal sebereflexi. „Z jeho řeči jsem pochopil, že s ničím nesouhlasí, že trest je nespravedlivý a poškodil mu kariéru. Za této situace nevidím prostor, abychom stávají trest považovali za zcela dostačující,“ podotkl Matula. Podle soudce by však v případném dalším stíhání nebyl výrazný prostor mu již uložený šestiletý trest výrazně navýšit

Toběrný je za braní úplatků ve vězení na šest let, na Pankráci působí jako lékař. „Jako chirurg jsem pracoval 33 let. Přicházím o odbornost. Budoucnost mé kariéry je v troskách. Myslím, že je to škoda,“ řekl soudu. Zároveň zpochybnil obžalobu, která vychází mimo jiné z Dbalého deníkových záznamů. Zdůraznil, že Dbalý byl v předmětné době závislý na alkoholu, a že s věrohodností jeho zápisků lze proto polemizovat.

Podle Toběrného neexistuje jediný důkaz pro to, že se předmětných schůzek účastnil. Upozornil také na to, že uhradil nemocnici škodu 52 milionů korun. Podle jeho obhájce si za tímto účelem zřídil úvěry.

X X X

  Pokus o vtip či sarkasmus. Pět soudců ostře zkritizovalo rozhodnutí svých kolegů

 Ústavní soud dříve nebyl tak zdrženlivý a vyhýbavý. Pět soudců Ústavního soudu tvrdě zkritizovalo usnesení týkající se věkové hranice 70 let pro výkon funkce soudce. „Stejně tak považujeme za spíše nepodařený pokus o vtip konstatování, že „domnělá neústavnost nevytváří v postavení žalobce žádnou nejistotu“. Jistě, žalobce má jistotu, že jeho funkce k uvedenému datu skončí. Podstata věci však přece spočívá právě v tom, že tuto úpravu považuje za protiústavní (!),“ píší soudci v disentu, který opět obnažuje atmosféru na Ústavním soudu, o které se v kuloárech mluví již delší dobu.

Původní soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček předložil zamítavý nález, tedy rozhodnutí s plnou vahou a jasným stanoviskem, potvrzujícím současný stav. Plénum návrh neschválilo, novou zpravodajkou se stala Milada Tomková, která připravila odmítavé usnesení. Společně se většinou soudců dospěla k závěru, že okresní soud nebyl v pozici, aby se mohl trváním soudcovského mandátu zabývat, nemohl tedy podat ani návrh na zrušení právní úpravy.

Podle Šimíčka, Jaromíra Jirsy, Pavla Šámala, Davida Uhlíře a Jiřího Zemánka se ale měl ÚS problematikou věcně zabývat a vyhlásit jasný a závazný nález. Na věkové hranici by se nic nezměnilo, ale bylo by evidentní, jaký je postoj ÚS. „Dovedli bychom ještě pochopit, když by většina pléna dokázala odůvodnit, že procesní cesta, zvolená žalobcem a následně okresním soudem, sice není možná, nicméně je myslitelná nějaká procesní cesta jiná. Nic takového však Ústavní soud ani nenaznačil. Učinil tak ze sebe zcela nepatřičně průvodce, který upozorňuje: Tudy ne, přátelé! – aniž by však alespoň naznačil schůdnou cestu jinou,“ zlobí se disentující soudci.

ÚS má hledat způsoby, nikoliv důvody

Úkolem ÚS je primárně hledat způsoby, jak se návrhem věcně zabývat, a nikoliv důvody, pro které se této svojí povinnosti zbaví, stojí v odlišném stanovisku soudcovské menšiny. Kritizuje také to, že většina nenavrhla jinou právní cestu, jak by mohl soudce dosáhnout přezkoumání věkové hranice. Možnost, že by se například po zániku funkce dobýval do své kanceláře, vyvolal zásah justiční stráže a pak podával správní žalobu, označili za fantasmagorickou. „

Za nekorektní také považují poznámku učiněnou v tom smyslu, že si soudce, který žalobu podal, ze soudů dělá „právní poradnu“. „Tak to přece není: v daném případě podal žalobce žalobu, a jelikož považuje aplikovanou zákonnou úpravu za protiústavní, navrhuje její zrušení. Žalobce má proto o daném stavu zcela jasno a je úkolem okresního soudu – a následně Ústavního soudu – mu poskytnout odpověď, zda má pravdu, anebo se mýlí,“ stojí v usnesení pětice soudců.

Závěr většiny pléna, který vylučuje možnost domáhat se cestou určovací žaloby vyslovení závěru, že funkce soudce nezaniká, za současné akceptace civilní soudní ochrany ve věcech platu a kárných opatření, proto pětice soudců považuje za nekonzistentní a věcně neudržitelný. „Vždyť přece ani plat soudce není soukromoprávní povahy, jelikož je také dán přímo zákonem (zákon č. 236/1995 Sb.) a za situace, kdy se soudci v minulosti domáhali doplacení rozdílu platu, na který podle zákona neměli nárok, tyto návrhy zdejší soud neodmítl pro chybějící aktivní legitimaci navrhujících obecných soudů, nýbrž je projednal věcně a většinově jim vyhověl a napadenou zákonnou úpravu zrušil, čímž vytvořil podmínky pro následné vyhovění podaným žalobám. Přitom povaha věci byla obdobná: civilní žalobou se vytvořil procesní prostor pro podání návrhu Ústavnímu soudu podle čl. 95 odst. 2 Ústavy na zrušení platné zákonné úpravy,“ stojí ve stanovisku.

To končí poznámkou o gruzínském filmu Pokání z roku 1984. Je zakončen scénou, kdy se babička ptá místní cukrářky, jestli se touto cestou dostane ke kostelu Bohorodičky. Po negativní odpovědi reaguje: „K čemu je taková cesta, co nevede ke chrámu?“ „K čemu je ÚS, který se vyhýbá odpovědím na položené otázky a řešení problémů?,“ uzavřeli přehlasování ústavní soudci.

U ÚS věkové omezení neplatí, řada bývalých i současných soudců sedmdesátku během mandátu překročila. Například předsedovi Pavlu Rychetskému je 78 let, ceskajustice.cz

X X X

Babiš navrhl předběžné neveřejné projednání obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Bývalý premiér Andrej Babiš ve středu navrhl soudu předběžné projednání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, ve které je stíhán spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou). Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

Na podání návrhu upozornil server Seznam Zprávy. Nagyová podle serveru obdobný návrh podala již před dvěma týdny. Podle serveru navrhuje státní zástupce pro obžalované tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Babiš by pak podle žalobce měl dostat navíc peněžitý trest ve výši 10 milionů korun a Nagyova ve výši 500 tisíc korun.

„Návrh jsem podal, hodlám jej ještě následně doplnit, ale k jeho obsahu a naší argumentaci se nebudu vyjadřovat,“ potvrdil serveru Babišův obhájce Michael Bartončík. Podle mluvčího pražského městského soudu Adama Weniga obdržel soud Babišův návrh ve středu.

Předběžné projednání obžaloby je zpravidla neveřejné, soud ho může nařídit například v případě, že nebyly potřebně objasněny základní skutkové okolnosti, bez kterých soud nemůže rozhodnout. Soud může po předběžném projednání obžaloby mimo jiné zastavit či přerušit trestní stíhání, postoupit případ jinému orgánu nebo ho vrátit státnímu zástupci k došetření. Může ale také nařídit hlavní líčení ve věci.

Podstatou kauzy je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Nagyová Deníku N po podání obžaloby řekla, že jde o „exemplární příklad apolitického a objektivního rozhodovaní o vině a nevině, životě a smrti“. K trestnému činu má podle ní jednání „na hony daleko“. Někdejší náměstkyni jihlavského primátora nedávno navrhl krajský sněm ANO na Vysočině do podzimních senátních voleb za okrsek Jihlava. O kandidatuře Nagyové ještě musí rozhodnout předsednictvo nejsilnějšího opozičního hnutí.

I Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. V březnu po podání obžaloby ČTK sdělil, že se potvrdilo, že kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces. U soudu chce prokázat, že nikdy nic trestného neudělal.

X X X

Babiš navrhl předběžné neveřejné projednání obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Bývalý premiér Andrej Babiš ve středu navrhl soudu předběžné projednání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, ve které je stíhán spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou). Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

Na podání návrhu upozornil server Seznam Zprávy. Nagyová podle serveru obdobný návrh podala již před dvěma týdny. Podle serveru navrhuje státní zástupce pro obžalované tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Babiš by pak podle žalobce měl dostat navíc peněžitý trest ve výši 10 milionů korun a Nagyova ve výši 500 tisíc korun.

„Návrh jsem podal, hodlám jej ještě následně doplnit, ale k jeho obsahu a naší argumentaci se nebudu vyjadřovat,“ potvrdil serveru Babišův obhájce Michael Bartončík. Podle mluvčího pražského městského soudu Adama Weniga obdržel soud Babišův návrh ve středu.

Předběžné projednání obžaloby je zpravidla neveřejné, soud ho může nařídit například v případě, že nebyly potřebně objasněny základní skutkové okolnosti, bez kterých soud nemůže rozhodnout. Soud může po předběžném projednání obžaloby mimo jiné zastavit či přerušit trestní stíhání, postoupit případ jinému orgánu nebo ho vrátit státnímu zástupci k došetření. Může ale také nařídit hlavní líčení ve věci.

Podstatou kauzy je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Nagyová Deníku N po podání obžaloby řekla, že jde o „exemplární příklad apolitického a objektivního rozhodovaní o vině a nevině, životě a smrti“. K trestnému činu má podle ní jednání „na hony daleko“. Někdejší náměstkyni jihlavského primátora nedávno navrhl krajský sněm ANO na Vysočině do podzimních senátních voleb za okrsek Jihlava. O kandidatuře Nagyové ještě musí rozhodnout předsednictvo nejsilnějšího opozičního hnutí.

I Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. V březnu po podání obžaloby ČTK sdělil, že se potvrdilo, že kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces. U soudu chce prokázat, že nikdy nic trestného neudělal.

X X X

  Sněmovna schválila nový zákon o kapacitě plynu v zásobnících. Má posílit energetickou soběstačnost

Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, budou moci o část této kapacity přijít. Umožní to novela energetického zákona, kterou ve čtvrtek ve zrychleném režimu v legislativní nouzi schválila Sněmovna. Změna zákona, kterou musí ještě projednat Senát, reaguje na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině.

Předloha má posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost Česka. Novela také zkracuje režim dodavatele poslední instance na polovinu, tedy ze šesti měsíců na tři a mění způsob řízení Energetického regulačního úřadu.

Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) má změna zákona sloužit jako pojistka k plnění zásobníků. Na ranní tiskové konferenci informoval, že na konec června chystá ministerstvo širší novelu energetického zákona, která zahrne například zjednodušení povolování budování obnovitelných zdrojů energie. Síkelu, který je v izolaci, před poslanci zastoupil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Hlavním důvodem, proč vláda k této změně zákona přistoupila, je zvýšení energetické bezpečnosti ČR, řekl Stanjura poslancům. Novinkou v zákoně se stane princip „use it or lose it“, tedy „využívej to, nebo o to přijdeš“.

Tento princip zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, podle které musí využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu.

Vážení čtenáři a čtenářky,
velice se omlouváme za více než devítihodinový výpadek, který byl způsobený technickou závadou, již jsme nemohli ovlivnit, ani opravu urychlit. Děkujeme za pochopení a trpělivost.
Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil.

Efektivní skladování

Účelem principu má být efektivní využití skladovacích kapacit v zásobnících plynu k zajištění bezpečnosti dodávek plynu. Nevyužitou kapacitu bude muset provozovatel zásobníku nabídnout prostřednictvím aukce.

Pokud se mu to nepovede ani za nulovou cenu, bude mu moci ministerstvo průmyslu nařídit za zákonem daných podmínek, aby skladování umožnil za zápornou cenu, tedy že za to bude platit. Stát mu v tom případě ale bude muset nahradit vzniklou škodu.

Ke čtvrtku bylo v zásobnících podle ministra Síkely 1,86 miliardy metrů krychlových plynu, zaplněny byly z 55 procent. Místopředseda Sněmovny a někdejší ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) míní, že je šance, aby zásobníky byly plné na 80 procent k 1. listopadu.

Poslanci do zákona také vložili pozměňovací návrh hospodářského výboru, který mění způsob řízení Energetického regulačního úřadu. Posiluje postavení předsedy Rady ERÚ. Nyní má nově platit, že předseda Rady jedná jménem ERÚ a stojí v jeho čele.

„Kolektivní odpovědnost není to pravé, co nyní potřebujeme,“ řekl již ráno předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS).

X X X

Je to tady, Alžběta II. slaví své jubileum. Co všechno si královská rodina připravila?

Čtvrtek 2. června: Trooping the Colour

Tradiční vojenskou přehlídku Trooping the Color oslavuje Velká Británie své panovníky už od roku 1820. Vojáci na koních nesou vlajky (odtud název „Trooping the Colour“ – tedy „nesení vlajky“) a doprovázejí ulicemi kočáry, ve kterých sedí královská rodina. Ti mávají a zdraví přihlížející. Královna povede jednotky z nádvoří Horse Guards k Buckinghamskému paláci a v Green Parku, který je hned vedle, za zvuků oslavných salv svým jednotkám zasalutuje. Nakonec na balkóně paláce bude s ostatními členy rodiny sledovat přelet stíhaček RAF. Ve čtvrtek také dojde ke slavnostnímu rozsvícení majáků, tedy Platinum Jubilee Beacons. V zemi je tradicí rozsvěcet majáky během různých královských výročí. V celém Spojeném království, Normanských ostrovech, Isle of Man a zámořských územích Spojeného království bude rozsvíceno více než 1 500 majáků. https://www.instagram.com/p/CeL7XBAsLN1/?utm_source=ig_web_copy_link

Pátek 3. června: Bohoslužba díkůvzdání

Bohoslužba se bude konat v katedrále svatého Pavla a bude k ní vyzvánět Velký Pavel, největší kostelní zvon v zemi. Ten pochází z roku 1882, v 70. letech se kvůli rozbitému mechanismu odmlčel. Uveden do provozu byl v roce 2021 a od té doby se na něj zvonilo osmkrát. Nyní jde ale o první královskou a tedy o to slavnostnější příležitost.

Sobota 4. června: Debry v Epson Downs

Královna je velkou milovnicí koňských dostihů. Na derby plnokrevníků v Epson Downs ji doprovodí členové královské rodiny. Na sobotu je také naplánována platinová párty v paláci. Na ní se sejdou známé tváře ze světa zábavy, akce by se mělo zúčastnit až 22 tisíc lidí. Moderátoři Kirsty Young a Roman Kemp povedou živé vysílání Platinové párty v paláci na BBC One, BBC iPlayer a v síti BBC. [clanek]431218[/clanek]

Neděle 5. června: Jubilejní oběd

Až 60 tisíc lidí se zaregistrovalo na pořádání velkých jubilejní obědů a očekává se, že se k oslavám připojí miliony Britů, aby se podělili o přátelství, jídlo a zábavu na Big Jubilee Lunches (velké výroční obědy) jako součást komunitního přátelství. V plánu jsou ale podobné obědy po celém světě – od Kanady po Brazílii, Nový Zéland, Japonsko, Jižní Afriku či Švýcarsko. Nedělní oslavy završí průvod, jehož dominantou bude královnin zlatý kočár. Použita bude i moderní technologie, která přizpůsobí královninu cestu na korunovaci před 70 lety. Alžběta v kočáře sedět nebude, ale v plánu je velké překvapení. Průvod vyvrcholí zpěvem národní hymny, ‚God Save the Queen‘ a gospelovým sborem královského námořnictva.

X X X

Nejzajímavější momenty oslav: Louise musela krotit královna, Meghan to schytala

Britská královna Alžběta II. slaví neuvěřitelných 70 let svého působení na trůnu. Na britských ostrovech tak započaly velkolepé oslavy, které mají trvat přes víkend. Největší akce probíhají pochopitelně v hlavním městě Londýně. Jubilejní akce už stihla ukázat momenty, které vyvolaly úsměv na rtech i slzy dojetí.

 Překvapivý rozruch z členů královské rodiny udělal jeden z nejmladších příslušníků monarchie. Malý princ Louis, třetí potomek prince Williama a vévodkyně Kate, se totiž během výstupu na proslulém balkóně Buckinghamského paláce tvářil všelijak, jenom ne tak, jak by se od člena vládnoucí rodiny očekávalo. Vzhledem k tomu, že jsou mu teprve čtyři roky, mu to však lze odpustit.

Louise velmi zaujaly stíhačky, které se nad oslavami vznášely. Při jejich letu nadšeně poskakoval opírajíc se o zeď, ale zvuk stíhaček už mu tak příjemný nebyl. Že mu hukot vadí, dal najevo tím, že si zakryl uši, což doplnil ještě grimasami, podle kterých bylo patrné, že zase tak velkým fanouškem stíhaček nebude.

Kromě toho se malý princ během ceremoniálu také šťoural v nose a předváděl další „ksichty“. Kvůli tomu ho musela okřikovat jak jeho matka, tak sama královna.

 Harry a Meghan v pozadí

Na slavnost překvapivě dorazili i princ Harry s manželkou Meghan. Dvojice se s královskou rodinou před lety rozkmotřila, přičemž vévodkyně to zdůvodňovala rasismem uvnitř vládnoucí větve. Sama je totiž smíšeného původu a tvrdí, že jistý člen rodu se zamýšlel nad tím, jakou barvu pleti bude mít její a Harryho potomek.

Sama Markleová si v posledních letech nezískala příliš na popularitě ani svými dalšími vyjádřeními vůči královské rodině. Nyní se však zdá, že mosty v rodině by mohly být znovu postaveny. Manželé totiž přijali pozvání na královské jubileum a britští fotografové je na slavnosti skutečně zachytili.

Na místě jsou i se svými dětmi Archiem a Lilibet. Na balkón během oslav však nevystoupili, pouze se drželi v ústraní. Místo toho se snažili utišit děti. Právě to někteří královští fanoušci později na Twitteru kritizovali. „Taková ironie. Meghan někomu říká, aby byl zticha, když si sama pouští pusu na špacír,“ cituje Daily Star jeden z tweetů.

Ukápla korunnímu princi slza?

Již před smrtí prince Phillipa, manžela Alžběty II., prováděl královnu takřka na všech akcích její prvorozený syn a korunní princ Charles. Toho zjevně oslavy uchvátily ještě více než samotnou hlavu celé monarchie.

Při přeletu stíhaček, které společně na obloze vytvořily číslo 70, tedy počet let vládnutí Alžběty II., zachytili fotografové monarchu velmi dojatého. Britská média začala spekulovat, že během akce Charles samým nadšením plakal.

Stíhačky ve stylu 70 let na trůnu

Korunní princ Charles, princ Louis a zbytek obecenstva, který sledoval průlet stíhaček v rámci oslav, zaujala především formace, v jaké stroje letěly. Letouny totiž na obloze vytvořily obří číslo 70.

Tím odkazovaly právě na počet let, který Alžběta II. sedí na britském trůnu. Jiná skupina stíhaček kromě toho zahltila oblohu kouřem v barvách vlajky Spojeného království.

 Demonstranty zpacifikovali policisté

Královská oslava přilákala nejen příznivce monarchie a fanoušky vládnoucí rodiny, ale také různé aktivisty a odpůrce systému. Skupinka takových lidí nakonec na chvíli narušila vojenský průvod, který se během čtvrtka v rámci oslav konal.

Má jít o aktivisty z hnutí Animal Rebellion. Policisté s nimi ovšem neměli příliš velkou práci. Rychle je zpacifikovali a zadrželi. Podle záběrů neměli z počínání aktivistů příliš velkou radost Britové, kteří přišli oslavit jubileum královny. Policie později uvedla, že během ceremoniálu zatkla několik lidí.

 X X X

 Hejtman jednal se starosty v Kyselce a v Jáchymově

Do údolí Ohře zamířil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek v úvodu své další pracovní cesty do měst a obcí v regionu. V Kyselce se řešil stav komunikace do Nové Kyselky, možnost regulace rychlosti při průjezdu obcí či budoucí zapojení rekonstruovaného kina v Kyselce do festivalových aktivit v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Starosta Kyselky Aleš Labík spolu s místostarostou Vladimírem Zichou představili hejtmanovi projekt nové cyklostezky se dvěma lávkami přes Ohři i záměr vytvořit volnočasovou zónu poblíž dřevěného mostu v Radošově. „Mluvili jsme ale také o postupně revitalizovaném areálu lázní Kyselka, který se jen  velmi pomalu probouzí  životu. Proto jsme se dohodli, že vyvoláme další jednání s obecně prospěšnou společností, která rekonstrukci řídí, abychom získali přehled o současné situaci a dalších plánech obnovy,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

Do místní části Nová Kyselka vede komunikace se zákazem vjezdu motorových vozidel, kterou smějí využívat jen místní. Vzhledem k tomu, že je silnice ve velmi špatném stavu, řešila se i možnost oprav poškozeného povrchu. „Pan starosta také zmínil nutnost regulovat rychlost v kritických místech při průjezdu obcí  na 30 kilometrů v hodině. Téma projednám s krajským policejním ředitelstvím, které by pak s obcí probralo konkrétní úseky, jichž se to týká,“ vysvětlil hejtman. V místním kině si také prohlédl zdařilou obnovu interiéru s 93 místy pro návštěvníky i novou techniku. Přislíbil starostovi, že s organizátory Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bude diskutovat o možnosti zapojit kino v Kyselce do festivalového dění.

V Jáchymově je už při příjezdu do města patrná snaha postupně rekonstruovat některé historické domy i bytovou zástavbu. Město ale trápí nedostatek financí na rozvoj infrastruktury. Podle starosty Bronislava Grulicha je zásadní  především problém s opěrnými zdmi, které jsou ve špatném stavu, a jejich revitalizace je pro rozpočet města příliš nákladná. Před lety se město pokoušelo diskutovat s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR o možnosti získat na opravy dotace, ale neúspěšně. „Toto téma bych otevřel se současným ministrem průmyslu a obchodu, jakmile budu mít příležitost se s ním setkat, nejspíše na červencovém setkání hejtmanů s vládou,“ upřesnil Petr Kulhánek.

Starostu hejtman také informoval, že kraj plánuje v návrhu rozpočtu na rok 2023 opět přispět na rozvoj oblastí zapsaných na seznam UNESCO. Řeč byla rovněž o záměru města obnovit kapličku na Mariánské, která by se mohla stát celoročně přístupným pietním místem připomínky období 50. let minulého století a utrpení politických vězňů v lágrech a v uranových dolech.

Místostarosta Jáchymova František Holý na závěr setkání hejtmanovi ukázal moderně vybavenou ordinaci nové zubní lékařky. Na obnovu prostor i vybavení přispěl Karlovarský kraj dotací ve výši 600 tisíc korun. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

ZNÁTE VÝJIMEČNÉHO PĚSTOUNA? NOMINUJTE HO NA OCENĚNÍ

Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči. Jedním z kroků, jak na ni upozornit, je ocěňování pěstounů, které se koná v rámci projektu Dejme dětem rodinu. Stejně jako v předchozích letech kraj poděkuje třem pečujícím náhradním rodičům. Ocenění jim předá náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil na akci Dny rodin, která se bude konat v září letošního roku.

„Je to velmi jednoduché. Každé dítě by mělo vyrůstat v přirozeném rodinném prostředí. Je to nejlepší pro jeho zdravý vývoj, je to nejlepší pro společnost. Proto tak intenzivně podporujeme náhradní rodinnou péči. Věříme, že setkání s příběhy pěstounských rodin může některé lidi inspirovat nebo namotivovat, aby se i oni ujali dítěte, které z nějakého důvodu nemůže být se svou biologickou rodinou a vyrůstá v dětském domově. V Moravskoslezském kraji jsme v této oblasti poměrně úspěšní, moc bych si přál, aby se nám i nadále dařilo naplňovat hlavní vizi našeho projektu Dejme dětem rodinu,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a vyzval všechny, aby nominovali pěstouny, o kterých si myslí, že by si ocenění zasloužili.

Lidé mohou své nominace posílat do 30.června 2022 na emailovou adresu renata.seveckova@msk.cz. Měli by jimi navržené pěstouny představit, stručně popsat jejich příběh a přístup. V nominaci nesmí chybět kontaktní údaje pěstounů, tedy jméno, emailová adresa a telefonní číslo.

„Ochota nabídnout zázemí, péči a lásku dítěti, které by jinak muselo žít v dětském domově, je úžasná. Pěstouni mají velké srdce, neskutečnou obětavost a často obrovskou trpělivost. Díky našim oceněním se setkáváme se silnými příběhy, které si zaslouží pozornost a uznání. Jejich aktivní přístup a odhodlání pomáhá náhradní rodinnou péči rozvíjet,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil.Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

 BAR NEBO LAVIČKA Z DŮLNÍHO VOZÍKU. V POHORNICKÉ KRAJINĚ VZNIKAJÍ PRVNÍ PROTOTYPY UDRŽITELNÉHO MOBILIÁŘE

V rámci transformačního programu POHO 2030 vznikly první prototypy návrhů mobiliáře pro pohornickou krajinu na Karvinsku. Ty mají sloužit jako inspirace pro obce a firmy k vytvoření nové infrastruktury s ohledem na udržitelnost a historický kontext dané oblasti. Lidé si jednotlivé prototypy budou moci prohlédnout na letních festivalech v Moravskoslezském kraji v rámci nové POHO zóny, kde si vyzkouší například to, jak pohodlné a stylové může být posezení na nových lavičkách z důlních vozíků.

Klíčovou součástí rozvoje pohornické krajiny je vytvoření vhodné infrastruktury, která by měla zatraktivnit místo pro návštěvníky a investory. Minulý rok se v rámci programu POHO 2030 uskutečnil kreativní workshop s názvem POHO 3C, jehož výstupem bylo několik konkrétních návrhů produktů pro mobiliář z nevyužitého materiálu v pohornické krajině. Jednalo se nejčastěji o důlní vozíky a stroje, které s ukončením těžby uhlí ztratily své využití. Cílem bylo vytvořit nový, funkční mobiliář pro města a obce, který bude zároveň odkazovat na historický kontext a zachová i nadále symbol hornictví v dané krajině.

„Program POHO 2030 funguje na principech udržitelnosti a modernizace, zároveň má zachovat historický odkaz pohornické krajiny Karvinska. Proto jsem z využití původních důlních vozíků nadšený. Vozíky přetvořené na lavičky nebo dokonce bar působí designově, a zároveň odkazují na hornickou historii regionu. K dispozici máme zatím jen pár kousků, věřím, že jich bude brzy přibývat. Mobiliář se dá vytvářet i z dalšího nevyužitého materiálu, jako jsou železné trubky či výztuhy. Byla by velká škoda je jen vyhodit, když z nich mohou vznikat lavičky, lehátka, informační tabule nebo dokonce ohniště,” řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Ze zpracovaných návrhů v současnosti vzniklo několik prototypů, které budou dále sloužit jako ukázka a inspirace pro obce a firmy v pohornické krajině na Karvinsku. Jedná se například o bar či venkovní lavičky z důlních vozíků, které mohou být umístěny na veřejných prostranstvích ve městech a obcích. Lidé můžou na tyto prototypy mobiliáře narazit v rámci POHO zóny na regionálních festivalech jako Colours of Ostrava, na Dnech Karviné nebo na ostravském Festivalu v ulicích.

„POHO2030 budujeme jako silný brand a lidem musí být zároveň jasné, co znamená. Na mobiliář jsme nechtěli jít úplně standartní cestou. To, že lidé narazí na lavičku z důlního vozíku, rozhodně upoutá pozornost a taky řekne, že to místo je něčím výjimečné. Myslím, že se nám to ve spolupráci s kreativními kolegy podařilo. Navíc ne všechno, co ztratilo svou původní funkci, patří do odpadu a udržitelný přístup k POHO 2030 rozhodně patří,“ doplnil člen představenstva společnosti Moravskoslezské Investice a Development Petr Birklen.

Do spolupráce se při realizaci prototypů mobiliáře zapojily i firmy, které se v loňském roce účastnily již zmíněného odborného workshopu POHO 3C.

“Naše firma klade důraz na cirkulární ekonomiku a udržitelnost, a právě z toho důvodu je nám také blízký program POHO 2030. V kreativním zpracování volného a odpadního materiálu, který by v jiném případě ležel na skládkách, jsme viděli dobrou příležitost, a proto jsme se rádi společně s POHO 2030 a ostatními firmami zapojili do tvorby tohoto nového mobiliáře,” uvedl jednatel společnosti Seepoint Marek Konečný.

Do spolupráce se při realizaci prototypů mobiliáře zapojily i firmy, které se v loňském roce účastnily již zmíněného odborného workshopu POHO 3C. IdeaHUB je sdílené vývojové centrum a zapojení do aktivit jako je POHO 2030 je pro nás hezkou výzvou. Náš tým vytvořil design a konstrukci znovuvyužití důlních vozíků, které do budoucna plánujeme vyvinout také jako ostrovní nabíjecí stanici pro mobilní telefony a elektrokola. Takové příležitosti bereme jako ideální prostor pro náš tým, jehož součástí jsou studenti, kteří tak mají možnost kreativní tvorby pro vytváření nových produktů s využitím metodiky Design for X,” doplnil předseda společnosti IdeaHUB Vladimír Dostál. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.