Expert: Fiala rád předá vládu dr. Kubovi, Zeman jednat. Zelenskyj posílá lidi na smrt jen chudé, bohaté ne

 Nový trenér hokejistů ČR Hadamczik hned, jak byl zvolen, přesně zhodnotil celou situaci s válkou na Ukrajině, jak ji prožívají i obyčejní Ukrajinci, kteří musí bojovat a ve válce umírat, ale ti, kteří jsou bohatí, mají miliony a miliardy, si stále žijí na vysoké noze. Do ČR i do jiných zemí EU jezdili, a možná stále ještě jezdí, pro drahé zahraniční auta, jak o tom hovořil trenér Hadamczik.

A je mu to divné, protože když je válka, všichni musí bojovat, jak to bylo v Hitlerově válce. Válka na Ukrajině je, jak to už několikrát zdůraznil exprezident Klaus, válkou Západu, USA, Bidena, Anglie, Johnsona a spol. Přidala se k tomu i EU, Německo, Francie a další země spolu s ČR, i když exprezident Klaus před tím varoval Fialu a spol., protože to naši zemi, občany a podniky značně poškodí, a nadále bude poškozovat.

A to se už projevilo v nedostatku levné ropy, plynu, elektřiny a dalších surovin z Ruska. Fiala si nedal říci, protože tomu nerozumí, není žádný odborník, ekonom, národohospodář, a chtěl Klausovi snad dokázat, že je chytřejší…

A teď to celý národ ČR vidí, jaká je situace v ČR, a jak lidé i odborníci volají po tom, aby Fiala co nejdříve zabalil kufry a Úřad vlády opustil. Otevřeně to řekl i hejtman jižních Čech dr. Kuba, který má jasnou představu, jak se má vládnout a  velké Fialovy chyby urychleně napravit, než začne zima a bude mráz, hodně sněhu a lidé i firmy budou mrznout a podniky zastaví práci. EU s Leyenovou, Michelem a spol. ČR a dalším zemím nepomůže, protože je neschopná, jako Fialova vláda. 

X X X

Vlastizrádná vláda leze do zadku Německu, kritizuje Okamura Fialův kabinet kvůli energiím

Tlak opozice na kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) se v souvislosti s energetickou krizí nadále stupňuje. Podle poslance Tomia Okamury se vláda chová vlastizrádně, jelikož prý nemyslí na české občany. Šéf SPD to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Pětikoalice podobnou kritiku dlouhodobě odmítá. Problém hodlá řešit i v kooperaci se zbytkem Evropské unie.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v důsledku rapidního růstu cen plynu svolal na 9. září mimořádnou evropskou radu pro energetiku. Tam chce s představiteli EU hledat společné řešení. Podle Okamury však celoevropské řešení není reálné.

 Předseda SPD vidí problém mimo jiné v tom, že společnost ČEZ obchoduje s elektřinou na lipské burze. „Jsme v elektřině soběstační, ale kvůli Fialovi vyvážíme elektřinu na lipskou unijní burzu. Pak ji kupujeme zpět mnohonásobně zdraženou. Ať se na unijní burzu prodávají jen přebytky,“ navrhoval Okamura ve vysílání CNN Prima NEWS.

Stát je sice v případě firmy ČEZ většinovým vlastníkem (69,8 procenta), ale ani to mu podle vlády i mnoha odborníků neumožňuje stáhnout se z obchodování na burzách bez souhlasu menšinových akcionářů.

Jako další řešení snížení dopadů energetické krize Okamura navrhuje odstoupení České republiky od Green Dealu, na jehož základě se uzavírají jaderné a uhelné elektrárny, či nákupy části plynu přímo od Ruské federace.

„Každá země má své zájmy. My musíme myslet na Českou republiku. Proč je naše vláda tak zaprodaná a vlastizrádná? Jelikož Němci a Rakušani potřebují naši elektřinu, tak si radši vybere jejich zájem. Kdybych byl ve vládě, tak je pro mě na prvním místě Česko a Bruselu nebo Německa se neptám,“ tvrdil opoziční politik.

Vláda chce ČEZ získat zpět

Okamura také v pořadu K věci připomněl, že je Česko jedním z největších vývozců elektřiny na světě. „Místo aby Fiala naplnil nejdřív naše potřeby, tak s prominutím servilně leze do zadku Němcům a Rakušanům na úkor našich občanů, to má vlastizrádné znaky. U vlády je na prvním místě Brusel a Berlín,“ prohlásil.

Fiala už nepřímo potvrdil, že se vláda směřováním k získání stoprocentního podílu ve výrobních kapacitách Skupiny ČEZ zabývá. Premiér to uvedl v reakci na navrhovaná řešení krajů. „Žádné z těchto opatření ale nemá rychlé a jednoduché řešení,“ doplnil premiér.

Čeští představitelé chtějí s evropskými partnery projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Fiala rovněž po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem zopakoval, že se Česko chce podílet na rozvoji evropské energetické infrastruktury i na získání kapacit v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Podle Síkely se úsilí kabinetu sjednotit Evropskou unii, a tím obnovit funkčnost trhů s energiemi, pomalu začíná vyplácet. „Trhy reagují a ceny elektřiny i plynu letí dolů. Plyn z páteční ceny 339 euro za megawatthodinu klesl až k 260 eurům. Elektřina z pátečních 984 eur za megawatthodinu k 610 eurům,“ sdělil ministr.

X X X

VÁLKA  ZÁPADU  PROTI  RUSKU  NA  UKRAJINĚ

V Záporožské jaderné elektrárně explodovaly dvě střely, Rusko viní Ukrajinu

Ruskem dosazená správa ukrajinského města Enerhodar obvinila v úterý ukrajinské vojáky z dalšího ostřelování okupované Záporožské jaderné elektrárny. Informovala o tom agentura TASS, podle které dvě střely explodovaly nedaleko skladu vyhořelého paliva. Kyjev dlouhodobě tvrdí, že za útoky na zařízení stojí ruská armáda.

„Dnes (v úterý) v 6:50 (místního času, 5:50 SELČ) ozbrojené síly Ukrajiny útočily na Záporožskou jadernou elektrárnu a pobřežní linii města (Enerhodaru). Použili velkorážní dělostřelecké zbraně. V důsledku toho jsme zaznamenali dva výbuchy nedaleko skladu vyhořelého paliva,“ napsal na telegramu zástupce ruské okupační správy Enerhodaru.

Rusko tvrdí, že Ukrajina se ostřelováním snaží narušit inspekci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ta se nyní nachází v Kyjevě a chystá se do elektrárny.

O dvou zásazích ukrajinského dělostřelectva na území elektrárny hovořilo i ruské ministerstvo obrany, podle kterého se jeho silám podařilo sestřelit ukrajinský bezpilotní letoun. Dron dopadl na střechu budovy, kde je uskladněno jaderné palivo a jaderný odpad. Tyto zprávy nelze nezávisle ověřit.

Ministerstvo obrany v Moskvě zároveň uvedlo, že radiační situace v Záporožské jaderné elektrárně je normální.

Satelitní snímky jaderné elektrárny od společnosti Maxar Technologies, které v pondělí večer zveřejnila stanice CNN, ukazují, že se na střeše budovy objevily čtyři díry, zhruba 150 metrů od nejbližšího reaktoru. Snímky na telegramu sdílel také člen okupační oblastní správy Vladimir Rogov, podle kterého jsou důkazem, že Ukrajinci na zařízení útočí.

CNN se podařilo ověřit pravost snímků, nelze však zjistit, která strana místo ostřelovala. Na satelitních snímcích je kromě zasažené střechy vidět i tři ruské obrněné transportéry, které jsou zaparkované v areálu. Rusko opakovaně tvrdí, že v elektrárně nemá žádnou těžkou techniku.

Záporožskou jadernou elektrárnu od března okupují ruské invazní síly. Kyjev i Moskva shodně popírají, že by na největší jadernou elektrárnu v Evropě jakkoliv útočily, a z pokračující ostřelování trvale obviňují protistranu.

Inspekce jaderné elektrárny

Delegace MAAE před inspekcí Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny přicestovala do Kyjeva. S šéfem MAAE Rafaelem Grossim se setkal prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Důvěřujeme vašim odborníkům. Chtěli bychom ale, aby to byla nejen kontrola,“ uvedl Zelenskyj. „Pro nás jsou důležité naléhavé požadavky ze strany MAAE, ze strany OSN …. na urychlenou demilitarizaci elektrárny, stažení všech vojáků Ruské federace se všemi zbraněmi, osvobození naší elektrárny,“ řekl dále prezident, podle něhož je také nutné předání atomové elektrárny pod kontrolu Ukrajiny.

Grossi v pondělí uvedl, že mise se vydala na cestu. O přístupu do zařízení MAAE vyjednávala v posledních týdnech, podle dřívějších informací listu The Wall Street Journal k finálnímu rozhodnutí přispělo Rusko, které slevilo ze svých – pro Kyjev a MAAE nepřijatelných – požadavků.

Kontrola Záporožské jaderné elektrárny je v zájmu Ruska, uvedl v úterý Kreml a vyjádřil naději, že se inspekce uskuteční podle dohody. „Máme na misi zájem a už dlouho na ni čekáme,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Provoz zařízení vedou stále ukrajinští zaměstnanci, jsou ale pod dohledem ruských jednotek a expertů.

X X X

Smrt zrádce zachytila kamera. Kolaborantství škodí zdraví, vzkazují ukrajinští partyzáni

Zradit svou vlast se nevyplácí. Alespoň to vzkazují Ukrajinci po zveřejnění videa, které ve městě Starobilsk zachytilo výbuch auta. Ve voze totiž podle nich seděl Askyar Lajšev, který dříve pracoval pro ukrajinské tajné služby. V roce 2014 ale přeběhl do Ruskem podporované Luhanské lidové republiky, kde se stal šéfem rozvědky. Bombu mu do měli nainstalovat partyzáni. O případu informují ukrajinská i zahraniční média, v době válečného konfliktu ale není možné nahrávku nezávisle ověřit.

Dramatické záběry z bezpečnostních kamer se na sociálních sítích objevily v sobotu. Video z 11. srpna zachycuje výbuch bomby, kterou do auta Lajševa měli nainstalovat ukrajinští partyzáni, píše web NY Post. Záběry exploze zveřejnil na svém profilu také plukovník ukrajinské armády Anatolij Štefan. Z videa je patrné, že vůz explodoval za jízdy a okamžitě ho pohltily mohutné plameny. Nikdo v autě neměl sebemenší šanci přežít. V ohrožení byli v tu chvíli také lidé v bezprostředním okolí.

Na místě řidiče seděl podle Ukrajinců Askyar Lajšev, někdejší ukrajinský rozvědčík, který se v roce 2014 stal po ruské anexi Krymu šéfem rozvědky v samozvané Luhanské lidové republice. Ukrajinský odboj si tak zřejmě na Lajševa počíhal a ve městě Starobilsk jeho vůz odpálil.

„Ještě jednou zdůrazňujeme, že kolaborace škodí zdraví. Žádný zrádce nemá naději, že unikne odplatě,“ uvedla podle webu Newsweek partyzánská skupina, která má atentát na svědomí.

Americký Institut pro studium války (ISW) dále uvedl, že mezi představiteli dvou proruských separatistických útvarů na východě Ukrajiny se objevují další známky rozkolu. Některé jednotky samozvané Luhanské lidové republiky údajně odmítly pokračovat ve vyčerpávajících bojích s ukrajinskou armádou v Doněcké oblasti.

X X X

EXPERT  ŠÁNDOR  O  VÁLCE  A  POTÍŽÍCH

Armádě chybí vojáci i kvalitní výbava, varuje Šándor. Zhodnotil i možný útok Ruska na Polsko

Některé státy Evropy se připravují na možná bezpečnostní rizika. O budování velké armády, která by odstrašila Rusko, se intenzivně mluví například v Polsku. Bezpečnostní expert Andor Šándor ve vysílání CNN Prima NEWS upozornil na nedostatky české armády, která podle něj při současné bezpečnostní situaci nemá odpovídající kvalitu.

Česká republika má podle Šándora štěstí, že je obklopena přátelskými zeměmi. Kvalita české armády podle něj totiž neodpovídá současné bezpečnostní situaci. „Česká armáda má problém v tom, byť se to nová ministryně Jana Černochová (ODS) snaží vyřešit, že nemá odpovídající a kvalitní tankové vojsko, bojová vozidla pěchoty, létá na starých vrtulnících a nemá dobrou protiraketovou a protivzdušnou obranu,“ sdělil expert ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že spousta věcí se zanedbala. „Počet vojáků v této bezpečnostní situaci neodpovídá potřebám,“ zdůraznil.

Česko plánuje koupit americké letouny F-35. „Pokud by byly použity pouze pro protivzdušnou obranu České republiky, tak je to velmi drahý stroj, který podváže akvizice armády a disproporce v její výzbroji bude pořád stejná,“ zdůraznil odborník. Podle něj by si Česko nejprve mělo ujasnit, jakou armádu chce, pro jaké závazky do NATO a EU se rozhodne, a potom ji vyzbrojit.

Polsko buduje obrovskou armádu

Výrazně zbrojí například Polsko, které zahájilo nákupy tanků, stíhaček, houfnic a další vojenské techniky. „Došlo k podepsání nákupu 900 tanků a 40 letounů z Jižní Koreje, aby byly dodány velmi rychle. Poláci ve svých vojenských plánech odráží dlouholeté zkušenosti s Rusy,“ řekl Šándor a dodal, že konflikt na Ukrajině podněcuje snahu vybudovat armádu, která by z Polska učinila velmoc Evropy. „Počet by přesáhl ozbrojené síly Francie, Německa i Velké Británie,“ vysvětlil expert.

Útok na Polsko nyní ale podle něj nehrozí. „Rusko má na Ukrajině problémy. Přechod dál na Polsko, které je velmi odhodlané se bránit, by znamenal tuhý odpor, jenž by nepochybně vyvolal článek 5 a Rusko by se ocitlo ve válce s NATO,“ sdělil Šándor. Podle něj budou mít Rusové co dělat, aby udrželi nynější uzemní zisky na Donbase.

X X X

Ruský Gazprom měl v pololetí navzdory sankcím rekordní zisk. Vydělal zhruba bilion korun

Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním prvním pololetí vydělal rekordní 2,5 bilionu rublů (zhruba bilion Kč). V úterý to podle agentury Reuters oznámila firma. Dodala, že její vedení doporučilo vyplacení průběžné dividendy. Za loňský rok Gazprom nevyplatil žádnou dividendu, jeho akcionáři tak roční dividendu nedostali poprvé od roku 1998.

Rusko se letos kvůli svému útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých hospodářských a finančních sankcí ze strany západních zemí. Gazprom začal omezovat dodávky plynu do Evropy, firma nicméně těží z prudkého nárůstu cen této suroviny.

 „Navzdory sankčnímu tlaku a nepříznivému vnějšímu prostředí vykázala skupina Gazprom v první polovině roku 2022 rekordní tržby i čistý zisk. Zároveň snížila čisté zadlužení,“ uvedl náměstek ředitele podniku Famil Sadygov.

Vedení podniku v úterý doporučilo vyplatit za první pololetí dividendu ve výši 51,03 rublu na akcii. Celkově by tak firma akcionářům vyplatila přes 1,2 bilionu rublů. Návrh ještě musejí akcionáři schválit na mimořádné valné hromadě, která se má konat 30. září. Hlavním akcionářem Gazpromu je ruská vláda.

V květnu vedení Gazpromu navrhlo vyplatit za loňský rok rekordní dividendu 52,53 rublu za akcii. O měsíc později však ruská vláda na výroční valné hromadě toto rozhodnutí zvrátila, což vedlo k prudkému poklesu ceny akcií Gazpromu, píše Reuters.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím sítě plynovodů.

X X X

ÚMRTÍ  GORBAČOVA,  91  LET

Zemřel sovětský lídr Michail Gorbačov. Stál u konce studené války i u rozpadu SSSR

Ve věku 91 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci bývalý nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov. S odkazem na prohlášení nemocnice o tom informovaly agentury TASS a Interfax. Politik, který se podílel na ukončení studené války a odvrácení hrozby jaderného konfliktu, byl ale ve své zemi obviňován z rozpadu Sovětského svazu a jeho ústupu z pozice jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí. Držitel Nobelovy ceny míru byl jednou z nejvýznamnějších politických osobností druhé poloviny 20. století.

Michail Gorbačov se narodil 2. března 1931 ve vesnici Privolnoje ve Stavropolském kraji do rolnické rodiny. Vystudoval právnickou fakultu v Moskvě a od roku 1952, kdy vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS), trpělivě postupoval po stranickém žebříčku. Věrným průvodcem mu od roku 1953 až do své smrti v roce 1999 byla půvabná manželka Raisa, která vytvořila nový obraz ženy sovětského státníka. Měli spolu dceru Irinu.

Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 ekonomické a politické změny, takzvanou perestrojku (přestavbu) a glasnosť (otevřenost), které měly reformovat a částečně demokratizovat komunistický systém a dodat ekonomicky vyčerpanému sovětskému impériu novou sílu. Opak se ale stal pravdou a Sovětský svaz se v roce 1991 rozpadl a komunistický systém zhroutil. Sám Gorbačov později přiznal, že reformovat ani nešel.

Oblíbenec Západu a naděje Východu

Záhy po svém nástupu na vedoucí pozici v Sovětském svazu se stal oblíbencem Západu a nadějí Východu na obnovení svobody a demokracie, v domovském Rusku však po rozpadu SSSR velké pochopení nenašel. Pro řadu lidí jeho reformy představovaly spíše než návrat vytoužené svobody zdražování a ztrátu jistot a bezpočet Rusů mu nemůže dodnes rozpad sovětského impéria zapomenout.

 Bývalý šéf stavropolských komunistů se do Moskvy propracoval v roce 1978 a dotáhl to až do politbyra (nejvyšší orgán komunistické strany). Volbě Gorbačova generálním tajemníkem ÚV KSSS předcházela tři rychle po sobě jdoucí úmrtí předchozích sovětských vůdců, kdy v listopadu 1982 zemřel Leonid Brežněv, v únoru 1984 Jurij Andropov a v březnu 1985 Konstantin Černěnko.

Gorbačov tehdy působil jako „zjevení“ i díky svému věku, kdy navzdory 54 letům byl mezi tehdejší nomenklaturou takřka „mladíkem“. Během prvních deseti měsíců po jeho nástupu odešly z vysokých funkcí desítky ministrů a oblastních tajemníků strany. Začala modernizace hospodářství, poprvé od dob Lenina bylo umožněno soukromé podnikání a propouštěni na svobodu byli disidenti a političtí vězni.

Konec studené války a uplatňování moci nad satelity

Se svým ministrem zahraničí Eduardem Ševardnadzem Gorbačov odstartoval historické změny v sovětské diplomacii. Perestrojka a glasnosť začaly pronikat i do tehdejších satelitů SSSR. Již koncem roku 1986 se Gorbačov vyslovil proti monopolu politických stran a o rok později odsoudil výlučnost jakéhokoli státu uvnitř socialistického bloku. V takové atmosféře navštívil v dubnu 1987 i Prahu.

V roce 1988 odmítl Brežněvovu doktrínu o omezené svrchovanosti socialistických zemí, což byl krok k rozpadu socialistického bloku. V únoru 1989 byl ukončen odsun sovětských jednotek z Afghánistánu.

 Na poli zahraniční politiky se Gorbačov rovněž snažil narovnat vztahy se Západem a zejména s USA. Přátelil se se západoněmeckým kancléřem Helmutem Kohlem, britskou premiérkou Margaret Thatcherovou či americkým prezidentem Ronaldem Reaganem.

Právě po setkání s americkým prezidentem Reaganem v říjnu 1986 v Reykjavíku přijel na Západě populární „Gorby“ v prosinci 1987 na oficiální návštěvu USA, kde byla podepsána mimo jiné Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). Koncem roku 1989 oznámil na Maltě při schůzce s Georgem Bushem st. konec studené války a svět si mohl po letech oddechnout od neustále hrozícího jaderného konfliktu mezi Východem a Západem.

Rozpad SSSR a návrat demokracie

Reformy v Sovětském svazu se však Gorbačovovi nedařily podle plánu, obchody zely prázdnotou a osvobození od cenzury přineslo touhu republik odtrhnout se od Sovětského svazu. V roce 1991 tak přišel jeho kolaps a nástup Borise Jelcina.

Změny nastartované Gorbačovem pomohly k návratu demokracie do bývalého komunistického bloku a ke změně politické mapy světa a v roce 1990 svět jeho zásluhy ocenil Nobelovou cenou za mír. Cenu Gorbačov přebíral již jako první sovětský prezident. Prezidentství však trvalo jen krátce, do zániku SSSR v prosinci 1991.

V nástupnickém Rusku se však z něj stal jeden z nejméně oblíbených politiků. V polovině roku 1991 se ještě stal smutným hrdinou neúspěšného pokusu konzervativních sil o puč. V té době byl pučisty izolován na Jaltě a hrdinou se stal naopak tehdejší ruský prezident Boris Jelcin.

Podpora anexe Krymu a pochvala Putina

O pět let později se Gorbačov pokusil o návrat, v prezidentských volbách ale získal jen necelé jedno procento hlasů. Po neúspěšném založení několika bezvýznamných stran už zůstal jen v čele svého výzkumného fondu.

 Gorbačov později také třeba podpořil anexi Krymu jako napravení někdejší chyby sovětského vedení, které poloostrov předalo Ukrajině. Současně odsoudil počínání Západu, který v reakci na anexi uvalil na Rusko sankce. „Uvedeným cílem je potrestat Rusko, ale sankce mají pouze jeden účinek: vzájemné odcizení se zvětšuje…Rusku a Rusům bude znovu přidělena role strašáků,“ varoval před návratem studené války ve své knize, která vyšla v roce 2019 v Německu s názvem ve volném překladu Co je nyní v sázce. V ní také ocenil vzestup Ruska za prezidenta Vladimíra Putina.

Za svou politickou činnost získal i řadu ocenění a vyznamenání. V roce 1990 obdržel Nobelovu cenu za mír a v roce 1992 mu bylo uděleno ocenění Ronald Reagan Freedom Award (Cena svobody Ronalda Reagana). V roce 1999 dostal z rukou Václava Havla Řád bílého lva.

Uznání od Putina, Bidena, Merkelové nebo Zemana

Při příležitosti Gorbačovových 90. narozenin v březnu 2021 ho český prezident Miloš Zeman označil za jednoho z největších světových státníků. „Vaše jméno je spojeno s hlubokými proměnami v Sovětském svazu, které podstatným způsobem přepsaly politickou mapu světa a doslova změnily osudy i naší země,“ uvedl tehdy na jeho adresu.

Podobně se vyjádřili i přední světoví lídři. Mezi nimi i ruský prezident Vladimir Putin: „Právem patříte do plejády zářných, mimořádných lidí, vynikajících státníků současnosti, kteří významně ovlivnili běh dějin vlasti a světa.“

„Vaše oddanost svobodě a vaše odvaha během desetiletí přijmout těžká, nicméně nezbytná rozhodnutí, učinily svět bezpečnějším místem a nadále budou zdrojem inspirace,“ vzkázal tehdy Gorbačovovi americký prezident Joe Biden.

„Váš důležitý příspěvek ke znovusjednocení ve svobodě zůstává v Německu nezapomenut stejně jako vaše trvalé osobní úsilí o přátelské vztahy mezi našimi dvěma zeměmi,“ uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

X X X

Putin zničil moje celoživotní dílo, zlobil se Gorbačov. Co říkal o dnešním vládci Ruska?

Poslední lídr Sovětského svazu Michail Gorbačov ještě krátce před smrtí kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli válce na Ukrajině. V červencovém rozhovoru pro ruskou verzi magazínu Forbes to řekl novinář Alexej Venediktov, který byl s Gorbačovem v kontaktu. Podle bývalého prezidenta nynější hlava státu kompletně zničila politické reformy, které tvrdě vyjednal.

Kroky ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině s velkou nelibostí sledoval poslední vládce SSSR Michail Gorbačov. Podle bývalého šéfredaktora nezávislého rádia Echo Moskvy měl Gorbačov pocit, že Putin doslova ničí jeho celoživotní práci. „Gorbačovovy reformy – politické, nikoliv ekonomické – byly kompletně zničeny,“ prohlásil letos v červenci Venediktov v rozhovoru pro ruskou verzi magazínu Forbes.

 Venediktov dodal, že důkazem budiž přítomnost vojáků Severoatlantické aliance (NATO) v zemích, které hraničí s Ruskem. „Když Gorbačov odcházel, byly v jednotce rychlé reakce čtyři tisíce vojáků. Nyní NATO oznámilo, že ke konci příštího roku to bude 300 tisíc,“ připomněl novinář.

 Samotný Gorbačov k ruské invazi na Ukrajinu nikdy veřejně nepromluvil, ale podle Venediktova byl jeho názor jasný. „Můžu vám říci, že je zklamaný. Vnímá to, že šlo o jeho celoživotní práci,“ prozradil novinář v rozhovoru. Díky Gorbačovovým reformám došlo kromě rozdělení SSSR a možnostem osobního vlastnictví také k udělení svobody církvi či tisku, ta ovšem nyní opět mizí, dodal.

Gorbačov zemřel 30. srpna ve věku 91 po dlouhé těžké nemoci. Někdejší státník trpěl onemocněním ledvin a hodně času musel trávit na dialýze. Kromě toho byl během pandemie koronaviru v nemocnici.

Gorbačov kritizoval NATO i Putina

Ačkoliv měl Gorbačov mezinárodní věhlas za rozpuštění SSSR a zahájení důležitých demokratických reforem, i on si v souvislosti s Ukrajinou v minulosti vysloužil kritiku.

V březnu 2014 například hájil ruskou anexi poloostrova Krym. Podle něj byl totiž Krym k Ukrajině v rcoe 1954 připojen jen kvůli vůli tehdejšího lídra Sovětského svazu Nikity Chruščeva. Za tato slova si později vysloužil zákaz vstupu na ukrajinské území.

 Poté, co na Donbase vypukla občanská válka mezi místními separatisty a Kyjevem, obě válčící strany tepal za porušování příměří či za bezohlednost s ohledem na civilisty.

V posledních letech střídavě kritizoval jak NATO, tak Putina, nebo volal po nutném sblížení Ruska se západními mocnostmi. Putina, kterého osočil z autoritářského vládnutí, například vyzval k jednání s USA o jaderném odzbrojení.

X X X

Nemáte na zaplacení elektřiny a plynu? Poradíme, jak se zachovat a kde ušetřit

Statisíce domácností budou muset výrazně přehodnotit výdaje ve svých rozpočtech, největší zátěží se stanou platby za energie. Jak řešit nedostatek financí na elektřinu a plyn? Redakce CNN Prima NEWS si pro vás připravila rady, jak se zachovat a čeho se vyvarovat.

Recept na zvládání vysokých cen elektřiny a plynu není jednoduchý. Například snížení teploty vytápění znamená úsporu za energie okolo šesti procent. „V případě, že se podaří snížit spotřebu ne jednorázově, ale během dvou, třech měsíců, jsme schopni snížit zálohy,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

 Podle Davida Šmejkala, ředitele Poradny při finanční tísni, by lidé měli konat, protože přichází podzimní a následně zimní období. „Základní návyky a drobné investice bychom měli podniknout už teď,“ radí. Jedním z řešení je také používání pevných paliv. Je už mnoho domácností, které k tomuto kroku sáhly.

 Půjčky, splátky, komunikace

Existují i další možnosti, jak jednorázově zlepšit stav své peněženky. „Pokud je platba neodkladná a potřebuji ji skutečně do několika týdnů, napadá mě dávka mimořádné okamžité pomoci, která by měla řešit situace ohrožující život a zdraví, pokud by člověk neměl přístup k energiím,“ popisuje šéf Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda.

Mezi další dávky patří například příspěvek na bydlení. Ten v současnosti využívá jen pětina z těch, kteří na něj mají nárok.

A pak zde máme odložení plateb za energie. „Jde o splátkový kalendář, který si individuálně dohodne každý klient v problematické situaci,“ vysvětluje mluvčí společnosti Innogy Martin Chalupský. Služba je prý bezúročná. „Platbu si lze rozložit až do deseti měsíců,“ dodává Gazdík z ČEZ.

 Situace prý zatím neeskaluje a počet neplatičů se pohybuje v řádů tisíců. Zhoršení se ale očekává na podzim. Vůbec nejhorší je, pokud člověk, který nemá na zaplacení záloh, s dodavatelem navíc nekomunikuje. V takovém případě se vystavuje hrozbě úplného odpojení.

Další vývoj lze momentálně jen těžko odhadovat, aktuálně začaly ceny energií v Evropě prudce klesat. Zřejmě zafungovala hrozba jejich zastropování.

X X X

Zemřel poslední šéf KGB. Američanům prozradil plány odposlechu jejich velvyslanectví

Poslední šéf sovětské tajné policie KGB Vadim Bakatin zemřel v Moskvě ve věku 84 let, oznámila v pondělí agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný informovaný zdroj. Vládní list Rossijskaja gazeta upřesnil, že Bakatin zemřel v neděli. Agentura RIA Novosti, jejíž zprávu převzala i další ruská média, zdůraznila, že Bakatin svého času prozradil Američanům, jak je odposloucháváno jejich velvyslanectví v Moskvě.

Bakatin, rodák ze sibiřského Kiseljovska, byl původní profesí stavbař, než v roce 1973 přešel do aparátu komunistické strany. Vedl stranickou organizaci v Kirovské a Kemerovské oblasti, stal se členem ústředního výboru a v roce 1988 byl jmenován ministrem vnitra. V roce 1991 kandidoval na ruského prezidenta, ale skončil jako poslední ze šesti kandidátů. Do čela KGB se dostal po zmařeném pokusu o komunistický puč v tehdejším Sovětském svazu v srpnu 1991.

Bakatin podle agentury RIA Novosti proslul hlavně tím, že se souhlasem sovětského prezidenta Michaila Gorbačova jako gesto dobré vůle předal Američanům plán odposlouchávacího zařízení v jejich velvyslanectví v Moskvě. Bakatinovým úkolem byla reforma dříve všemocné KGB, která se ve výsledku rozdělila na různé tajné služby.

Zpravodajský web Meduza připomněl, že za Bakatina jako ministra vnitra byl zrušen systém placených donašečů. Bakatin se také stavěl proti tomu, aby policie potlačovala protesty, a to i v Pobaltí. V prosinci 1990 jej sesadili a v čele vnitra jej vystřídal Boris Pugo, který patřil k strůjcům puče v srpnu 1991. Sám Bakatin se tehdy proti puči postavil. Byl členem delegace, která se vypravila za prezidentem Gorbačovem, internovaném pučisty v letovisku Foros. Za Bakatinova působení KGB oficiálně ukončila svou existenci.

Rossijskaja gazeta připomněla, že Bakatin se stal prvním z regionálních stranických vedoucích, kteří se do funkce dostali za nového generálního tajemníka Gorbačova. Ten Bakatinovi nečekaně nabídl funkci ministra vnitra. Bakatin později vzpomínal, že Gorbačov byl nejspíše přesvědčen, že ho bude snadno ovládat. Ale propuštěn byl poté, co odmítal použít sílu k rozhánění demonstrací v sovětských republikách. V prezidentských volbách pak dostal jako nezávislý kandidát okolo šesti milionů hlasů.

Během puče vystupoval jako aktivní vyjednávač s cílem vyvarovat se krveprolití. Na Jelcinovo naléhání jej Gorbačov postavil do čela KGB, ale při jejím reformování Bakatin odmítl Jelcinovy nejradikálnější návrhy: KGB rozpustit a začít s náborem nových agentů do nové organizace. To by podle Bakatina znamenalo zhroucení bezpečnostních orgánů, a tak KGB reformoval cestou reorganizace.

Jelcin mu před odvoláním nabízel, že jej vyšle jako velvyslance do USA, ale Bakatin odmítl. Spojeným státům ovšem prokázal neocenitelnou službu předáním plánu supermoderního odposlouchávacího zařízení v nové budově amerického velvyslanectví v Moskvě. Bakatin se za to nikdy neospravedlňoval, i když jej obviňovali málem ze zrady. Až později vyšlo najevo, že o tom nerozhodl sám, ale nejvyšší vedení země, dodal deník Rossijskaja gazeta.

X X X

KONTROLA  ČR  NAD  ČEZ?

Stát chce mít větší kontrolu nad energetickými zdroji. Fiala jednal s šéfem ČEZ

Premiér Petr Fiala (ODS) jednal s ředitelem ČEZ o chystané transformaci firmy. Cílem je získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji, napsal Fiala na svém Twitteru. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vzkázal, že na zlevnění energií má Česko měsíc.

Fiala v minulém týdnu na briefingu ve Sněmovně řekl, že kabinet má na stole několik variant transformace energetické skupiny ČEZ a že předpokládá, že brzy bude moci oznámit řešení. Bude ale fungovat nejdříve příští rok, nikoli letošní zimu. „Naším cílem je získat výrobu a cenotvorbu elektrické energie pod kontrolu státu,“ řekl v minulém týdnu.

„S generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem jsem jednal zejména o aktuálních cenách elektřiny a o konkrétních krocích k jejich snížení. Bavili jsme se také o chystané transformaci společnosti s cílem získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji,“ napsal pak v úterý vpodvečer na svém Twitteru.

Web iDnes.cz mimo jiné zveřejnil vyjádření ministra dopravy Martina Kupky. Vláda se totiž snaží zkrotit ceny energií nejen pro domácnosti a společnosti, ale také pro dopravce – například ty železniční. Ti stále neví, za jaké ceny budou příští rok provozovat elektrické vlaky. „Pokud se do přelomu září a října nenajde celoevropská shoda, bude potřeba přejít k českému řešení,“ uvedl ministr.

Směřujme k zastropování cen

Podle Fialy je třeba směřovat k zastropování cen energií. Řešení je ale podle něj nutné dosáhnout na evropské úrovni. Na nutnosti nalezení celoevropského řešení snížení cen elektřiny se v pondělí na jednání v Praze shodl s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na 9. září mimořádnou evropskou radu pro energetiku. Bude projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny.

 List El País napsal, že Španělsko se chystá na schůzce ministrů energetiky v Praze navrhnout, aby byl jeho systém zastropování cen elektřiny rozšířen na celou unii. Systém platí ve Španělsku a sousedním Portugalsku od poloviny července a podle prvních výsledků vedl ke zpomalení růstu cen pro koncové spotřebitele. Španělská ministryně Teresa Riberová chce také navrhnout omezení cen emisních povolenek.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová však v úterý odmítla polskou výzvu, aby Evropská unie dočasně pozastavila svůj systém obchodování s emisními povolenkami, a pomohla tak snížit vysoké ceny elektřiny. Informovala o tom agentura Reuters. Von der Leyenová uvedla, že náklady spojené s tímto systémem přispívají k cenám elektřiny jen zhruba šesti procenty, zatímco za 94 procenty stojí jiné faktory, především vysoké ceny plynu.

„Potřebujeme systém obchodování s emisními povolenkami, abychom snížili emise oxidu uhličitého,“ dodala. Namísto pozastavení tohoto systému podle ní EU pracuje na nouzovém opatření a strukturální reformě trhu s elektřinou, aby zajistila pokles cen.

X X X

Mrazivé detaily znásilnění, které měly na svědomí i hvězdy NHL. Kanadou dál otřásá skandál

Kanadský hokej je sice díky úspěchům na ledě nahoře, ovšem nyní mu značně ubližují skandály z minulosti, které vyplouvají na povrch. (Ilustrační fotografie)Zdroj: Profimedia.cz

Hokejová velmoc pravidelně vyrábí na velkých akcích jeden úspěch za druhým. Ovšem zvláště poslední týdny má Kanada pořádný škraloup, o který se rovněž postarali hoši „od ledu“. Rozruch způsobila tři obvinění týkající se sexuálního násilí a momentálně je nejožehavější časově vůbec nejvzdálenější případ z roku 2003.

Tehdy kanadský tým juniorů nedokázal ukořistit z domácího šampionátu do 20 let v Halifaxu zlato. Musel se poklonit Rusům a bral stříbro. Vzhledem k tomu, že od té doby „javorové listy“ turnaj mladíků pokukujících po NHL včetně letoška hned devětkrát ovládly, na tehdejší výsledkový nezdar si dnes nikdo nevzpomene.

Ale přesto mistrovství světa odehrané před 19 let povstalo z mrtvých. Pro Kanadu z daleko horšího důvodu, než kterým je prohrané finále. Jak se ukázalo letos v červenci, několik tehdejších reprezentantů mělo znásilnit dívku a tento hrůzný čin si ještě natočit. Kanadská policie i média záznam získaly a mluvily i s osobami, které byly součástí tehdejšího kádru.

Stanice CBC teď zveřejnila detaily prostřednictvím rozhovoru s jedním účastníkem šampionátu, který si přál zůstat v anonymitě. Uvedl, že zapomenutý záznam už viděl, když mluvil s policisty. A poznal na něm dva hráče, kteří měli posléze úspěšnou kariéru v NHL.

 „Z videa se mi udělalo špatně od žaludku,“ popisoval. Jedním z nejmenovaných hokejistů, kterého identifikoval, byl ten, který v hotelovém pokoji držel kameru a v jednom okamžiku natočil svůj obličej. Na záznamu měl prohlásit: „Tohle bude zas*aný lambroast.“ Což je slangový výraz pro sexuální aktivitu zahrnující skupinu mužů a jednu ženu.

Požírá mě to zevnitř

„Byl jsem vychován tak, že mám být zticha a nic neříkat. Věděl jsem, že taková věc je špatně. Jen jsem nevěděl, že se to hlásí policii,“ prohlásil celkem zvláštně zdroj CBC.

Devadesátisekundová nahrávka má mimo jiné ukazovat, jak mladá žena – podle všeho značně opilá – leží na posteli a jeden z hráčů ji znásilňuje. Dalších pět hokejistů pak postávalo v blízkosti, masturbovalo a bez okolků řečeno čekalo, až na ně přijde řada.

„Pokaždé, když od té doby nastoupí junioři, mám v žaludku divný pocit a myslím na tu holku. Neustále mě to zevnitř požírá,“ pokračoval zdroj.

Z obliga by ohledně události z roku 2003 měla být pětice hráčů. Tehdejší juniorští reprezentanti Jordin Tootoo, Nathan Paetsch, Carlo Colaiacovo a Pierre-Alexandre Parenteau vydali prohlášení, že nebyli zapojeni do zmiňovaného incidentu nebo o něm nevěděli. Další bývalý hokejista, Scottie Upshall, vyzval k prošetření údajného násilného činu.

 Vzhledem k závažnému obvinění – třetímu v řadě podobného druhu – se kanadský hokej otřásá v základech. Oficiální federace Hockey Canada je vyzývána, aby její představitelé rezignovali, a už čelí i politickým tlakům. Ministryně sportu Pascale St-Ongeová chce také změnu a zmiňuje, že organizace ztratila důvěru Kanaďanů. „Je to extrémně znepokojující a děsivé,“ poznamenala.

Už na konci června zmrazila vládní agentura Sport Canada financování kanadského hokeje. Od něj se také odvrátili štědří partneři.

Za to mohla kauza z roku 2018 a opět v ní byl namočen juniorský tým, byť logicky s jinými mladíky. V červnu zmíněného roku se reprezentanti sešli na srazu. Společné chvíle nevěnovali jen hokeji a při návštěvě místního baru v ontarijském městě London vzali do party jednu mladou dívku. Odvedli ji na hotel, kde pak byla sexuálně napadena. „Cítím se bezbrann

X X X

Hlubuček je oficiálně bez majetku. Nemovitosti převedl na partnera, ten většinu po razii prodal

Bývalý radní Petr Hlubuček obviněný v kauze Dozimetr je oficiálně bez majetku. Všechny své nemovitosti v Česku převedl na svého partnera Jiřího Karvánka, který podle zjištění Radiožurnálu většinu z nich krátce po policejní razii prodal. Vyplývá to z katastru nemovitostí. Marek Chromý z protikorupční organizace Transparency International upozorňuje, že okolnosti a načasování převodu nemovitostí působí jako snaha dostat majetek z dosahu policie.

 Vila v Lysolajích, byt v Masné ulici v centru Prahy a jednotka v bytovém komplexu v Holešovicích. Ještě začátkem letošního roku patřily všechny tři nemovitosti Petru Hlubučkovi, tehdejšímu pražskému radnímu a lysolajskému starostovi za STAN.

Dnes už tomu tak není. Vilu i byty Hlubuček převedl v průběhu roku na svého partnera Jiřího Karvánka. Ten, jak nyní zjistil Radiožurnál, oba byty prodal a to krátce po policejní razii, při které byl Hlubuček letos v červnu zadržen.

Jak vyplývá ze smluv uložených v katastru nemovitostí, přípravy na přesun majetku mezi Hlubučkem a Karvánkem začaly už v druhé půlce února. Právě v únoru se v médiích objevily zprávy o tom, že se o radního zajímá policie. Ta si skutečně pro Hlubučka přišla o čtyři měsíce později a obvinila ho jako jednoho z členů organizované zločinecké skupiny v kauze Dozimetr.

Konkrétně smlouvu na převod jednoho bytu, jak dříve informovaly Seznam zprávy, sepsali partneři 19. února, druhou pak o tři dny později. Radiožurnál informoval, že 22. února vznikla smlouva, kterou Hlubuček na Karvánka přepisuje lysolajskou vilu.

V následujících měsících Hlubuček byty na Karvánka převedl. Z listin uložených v katastru nemovitostí lze zjistit, že Hlubuček s Karvánkem byty dříve pronajímali. Oproti tomu s faktickým převodem vily, v níž oba žili, muži vyčkávali.

Převod nakonec odstartoval Karvánek až 15. června, tedy v den, kdy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili Hlubučka spolu s dalšími dvanácti lidmi a soud následně poslal politika do vazby. Karvánek nebyl v souvislosti s kauzou z ničeho obviněn.

Podle Marka Chromého, vedoucího analytika protikorupční organizace Transparency International, působí okolnosti a načasování převodů účelově. Totiž v případě, že policie v rámci vyšetřování prokáže způsobenou škodu, může pachatelům zabavit majetek, kterým pak alespoň část škody nahradí.

„Načasování převodu majetku pana Hlubučka na jeho partnera, ať už v řádu dnů po zveřejnění prvních informací o tom, že je v hledáčku policie, nebo několik hodin po jeho zadržení, působí účelově, tedy aby se zadržení majetku vyhnul,“ řekl Radiožurnálu Chromý. „Je pak otázkou pro orgány činné v trestním řízení, jak moc byl nebo nebyl pan Karvánek informován o aktivitách svého partnera,“ doplnil.

Prodáno za téměř 15 milionů

Karvánek nechtěl vysvětlit, proč na sebe nechal nemovitosti napsat. „Určitě se nechci vyjadřovat k nějakým vašim úvahám a spekulacím“ reagoval na dotazy Radiožurnálu. „Nemám důvod někomu sdělovat, proč jsem udělal, co jsem udělal,“ podotkl Karvánek.

Oslovit s dotazy exradního Hlubučka není možné, jelikož je stále ve vazbě. Jeho advokát Lukáš Trojan Radiožurnálu pouze řekl, že jako advokát má mlčenlivost, ale o převodech majetku mezi Hlubučkem a Karvánkem stejně nic neví. „V této záležitosti jsem vůbec nic nedělal,“ uvedl.

Karvánek se pak nechtěl vyjádřit ani k tomu, proč prodal byty krátce po policejní razii. Podle smluv, které má Radiožurnál k dispozici, měl za ubytovací jednotku v Holešovicích dostat 5,1 milionů korun a za byt na Starém městě dokonce 9,5 milionů.

Radiožurnál se obrátil s žádostí o komentář i na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které kauzu Dozimetr dozoruje. „K dané věci není možné poskytovat jakékoliv podrobnosti s ohledem na fázi trestního řízení,“ uvedl ale pouze státní zástupce Adam Borgula.

Policie přitom v kauze již jednu nemovitost zajistila. Jak upozornil Deník N, konspirační byt v centru Prahy, kde se scházeli obvinění členové skupiny, má na sobě od července v katastru plombu.

Apartmány ve Španělsku

Kromě nemovitostí v Česku měl Hlubuček před svým zadržením ještě další majetek. Vlastnil podíly ve dvou společnostech Combi travel partner a IDUP Group. Zatímco v první společnosti mu podíl zůstal, v IDUP Group ho převedl opět na Karvánka. Kdy přesně se tak stalo, není jasné.

Obchodní rejstřík uvádí 25. března 2022. Na druhou stranu, ve sbírce listin lze dohledat Karvánkovo rozhodnutí, kterým jako jediný majitel společnosti Hlubučka odvolává z pozice jednatele už 21. února. To odpovídá období, kdy spolu připravovali smlouvy na převod nemovitostí.

Kromě majetků v Česku patřilo Hlubučkovi i několik apartmánů ve Španělsku. Seznam Zprávy dříve uvedly, že Hlubuček dva dny po zadržení a obvinění nechal nemovitosti ve městě Torremolinos nedaleko Málagy přepsat. Majitelem apartmánu o velikosti 110 metrů čtverečních v rezortu Castillo de San Carlos se stal opět Karvánek.

X X X

 Ministr Blažek jmenoval náměstkem VSZ v Olomouci Bartoše, Daňhel je rád za kontinuitu

 Novým náměstkem Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci se stane Radek Bartoš, který v instituci působí přes deset let a kterého na funkci nominoval nový šéf instituce Radim Daňhel. Na twitteru to dnes oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), jenž Bartoše jmenoval s účinností od 1. září. Bartoš ve funkci nahradí Pavla Komára, který na vlastní žádost končí po výměně vrchního státního zástupce. Na VSZ v Olomouci Komár zůstává, od září bude zařazen jako řadový státní zástupce na odboru trestního řízení, řekl dnes Daňhel.

„Přeji mu mnoho zdaru a pevné nervy,“ vzkázal Blažek Bartošovi, který se specializuje na hospodářskou a majetkovou trestnou činnost, na dohled vůči nižším státním zastupitelstvím a na legislativu.

Podle olomouckého vrchního žalobce Radima Daňhela byla volba jeho zástupce poměrně rychlá. „Měl jsem jednak možnost se seznámit s kolegou Bartošem osobně, s jeho výstupy, s tím jak reaguje, jak je pečlivý, rychlý a jak má mimořádně dobrou pověst u všech svých kolegů….Tím pádem se pro mne velmi brzy po mém jmenování stal vlastně jedinou volbou. Byl jsem velmi rád, že na mou nabídku kývnul, že se rozhodl být náměstkem někoho, koho v podstatě neznal. A jsem také rád, že pan ministr mému návrhu vyhověl a s velkým napětím jsem čekal na dnešní den, jak bude rozhodnuto,“ řekl dnes Daňhel.

Podle něj je výhodou, že se jeho náměstkem stal někdo přímo z úřadu. „Je to výhoda určitě z toho důvodu, že se tím dává najevo, že je jakási kontinuita v tom úřadě. Mám za to, že justice obecně v širším slova smyslu, tím pádem i státní zastupitelství, by měly být v zásadě konzervativní, nemělo by tam docházet k prudkým a radikálním změnám. A v tomto smyslu je to určitě výhoda, která je pro mne v tento okamžik zcela zásadní,“ doplnil olomoucký vrchní státní zástupce. Bartoš, který byl dosud na VSZ v Olomouci ředitelem odboru trestního řízení, by měl nyní podle něj navrhnout svého nástupce.

Absolvent Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Bartoš nejdříve krátce působil jako advokátní koncipient, následně byl čekatelem u ostravského krajského státního zastupitelství. Jako státní zástupce pracoval nejprve u Okresního státního zastupitelství v Olomouci a následně také v olomoucké pobočce Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Na VSZ začínal v roce 2011 v odboru trestního řízení, který od roku 2019 vedl. V mezičase pracoval v odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Nástup nového náměstka završí personální změny na VSZ, jež začaly v únoru rezignací bývalého vrchního žalobce Ivo Ištvana. Dosavadní náměstek Komár oznámil svůj odchod z funkce před příchodem Ištvanova nástupce Daňhela, bývalého okresního státního zástupce v Kroměříži. Ten stojí v čele VSZ od poloviny července, Blažkovi ho navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Předchozího šéfa zastupitelství Ištvana ministr Blažek dlouhodobě kritizoval. V červenci zveřejnil výsledky analýzy, která podle ministerstva odhalila zásadní nedostatky jak v hospodaření, tak i v efektivitě olomouckého úřadu. Ištvan od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství. Ministerskou analýzu zpochybnil.

X X X

Olomoučtí žalobci mají od září nového náměstka, Blažek mu popřál pevné nervy

Novým náměstkem Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci bude Radek Bartoš. Na funkci ho nominoval nový šéf instituce Radim Daňhel. Na Twitteru to v úterý oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Bartoš se funkce ujme od 1. září, nahradí Pavla Komára, který na vlastní žádost rezignoval po výměně vrchního státního zástupce Ivo Ištvána. Fungování VSZ v Olomouci Blažek v červenci kritizoval.

 „Přeji mu mnoho zdaru a pevné nervy,“ vzkázal Blažek Bartošovi, jenž v instituci působí od roku 2011. Podle zveřejněného profesního životopisu Bartoš začal v odboru trestního řízení, který od roku 2019 vedl. V mezičase pracoval v odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

 Podle šéfa instituce Daňhela je výhodou, že se jeho náměstkem stal někdo přímo z úřadu. „Je to výhoda určitě z toho důvodu, že se tím dává najevo, že je jakási kontinuita v tom úřadě. Mám za to, že justice obecně v širším slova smyslu, tím pádem i státní zastupitelství, by měly být v zásadě konzervativní, nemělo by tam docházet k prudkým a radikálním změnám. A v tomto smyslu je to určitě výhoda, která je pro mne v tento okamžik zcela zásadní,“ doplnil olomoucký vrchní státní zástupce.

Bartoš, který byl dosud na VSZ v Olomouci ředitelem odboru trestního řízení, by měl nyní podle něj navrhnout svého nástupce.

Absolvent Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Bartoš nejdříve krátce působil jako advokátní koncipient, následně byl čekatelem u ostravského krajského státního zastupitelství. Jako státní zástupce pracoval nejprve u Okresního státního zastupitelství v Olomouci a následně také v olomoucké pobočce Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Na VSZ začínal v roce 2011 v odboru trestního řízení, který od roku 2019 vedl. V mezičase pracoval v odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Nástup nového náměstka završí personální změny na VSZ, jež začaly v únoru rezignací bývalého vrchního žalobce Ivo Ištvana. Dosavadní náměstek Komár oznámil svůj odchod z funkce před příchodem Ištvanova nástupce Daňhela, bývalého okresního státního zástupce v Kroměříži. Ten stojí v čele VSZ od poloviny července, Blažkovi ho navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Předchozího šéfa zastupitelství Ištvana ministr Blažek dlouhodobě kritizoval. V červenci zveřejnil výsledky analýzy, která podle ministerstva odhalila zásadní nedostatky jak v hospodaření, tak i v efektivitě olomouckého úřadu. Ištvan od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství. Ministerskou analýzu zpochybnil.

X X X

Rumunsko si předvolalo Orbána kvůli proslovu o míšení ras, hrozí mu pokuta

Rumunský antidiskriminační úřad si předvolal maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho nedávný projev v rumunském Sedmihradsku, v němž hovořil o nežádoucím „míšení ras“. Datum bylo stanoveno na 1. září. Předsedovi maďarské vlády hrozí pokuta za diskriminační výroky. Předvolání ale může ze své pozice ignorovat.

V červencovém projevu v rumunském městě Baile Tušnad (maďarsky Tusnádfürdö), kde žije početná maďarská menšina, Orbán znovu odmítl „multietnickou“ společnost. „Existuje svět, ve kterém se evropské národy mísí s těmi, kteří přicházejí z mimoevropských zemí. To je svět smíšených ras,“ řekl maďarský premiér. „Na druhé straně je tu například Karpatská kotlina, kde se spolu mísí evropské národy jako Maďaři, Rumuni či Slováci. Jsme ochotni se mísit spolu, ale nechceme být rasovými míšenci,“ dodal.

Podle šéfa rumunské Národní rady proti diskriminaci (CNCD) Csaby Asztalose se předvolání zakládá na stížnosti, kterou na Orbána podal místopředseda vládní Národně liberální strany (PNL) a současně poradce rumunského premiéra pro otázky boje proti antisemitismu a xenofobii Iulian-Alexandru Muraru.

Maďarský premiér má možnost osobně vyhovět předvolání, ignorovat ho nebo se nechat zastoupit, uvedl Asztalos. Předvolání mu bylo doručeno prostřednictvím maďarského velvyslanectví v Bukurešti. Úřad uvedl, že vzhledem k imunitě, kterou požívají hlavy států a vlád v zahraničí, nemohl zasáhnout bezprostředně po Orbánově červencovém projevu. Je nicméně ze zákona povinen prošetřit každou obdrženou stížnost.

Muraru ve stížnosti poukázal na to, že maďarský premiér pronesl svůj projev během soukromého pobytu v Rumunsku, a nikoliv při výkonu oficiálních povinností. Jeho výrok o míšení ras byl podle něj „zjevnou formou diskriminace na základě rasy, národnosti a etnického původu“, která porušuje lidská a občanská práva.

Orbánův projev vyvolal minulý měsíc také napětí v rumunské vládní koalici. Část představitelů liberálů i spoluvládnoucích socialistů (PSD) tehdy kritizovala, že se koaliční strana rumunských Maďarů (UDMR) nechtěla od Orbánových výroků veřejně distancovat.

X X X

Vězně soudí za napadení Ratha, při lékařské prohlídce na něj zaútočil nůžkami

Případ napadení Davida Ratha začal projednávat Krajský soud v Brně. Incident se odehrál loni v květnu, když si lékař a bývalý středočeský hejtman odpykával sedmiletý trest za korupci. Rath ve věznici působil jako praktický doktor a při rutinní prohlídce ho podle žalobce napadl jiný z trestanců Vietnamec Hoang Anh Vu.

 O případu informoval Deník Rovnost. Někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath u soudu vypověděl, že šlo o běžnou zdravotní prohlídku, kterou limitovala jazyková bariéra mezi lékařem a pacientem.

„Snažil jsem se jako doktor zrekonstruovat, co se mi muž o svém zdravotním stavu snažil říct, ale když jsem začal psát poznámky do systému, měl najednou v ruce nůžky. Reflexivně jsem vyskočil, vykryl nůžky oběma rukama, a pak už útočníka srazil příslušník vězeňské služby,“ popsal Rath loňský útok.

Obžalovaný Vietnamec vinu u soudu nepřiznal, zároveň tvrdil, že byl zmatený a měl strach z neznámého prostředí. „V minulosti byl odsouzený za drogovou trestnou činnost. Jaký trest budeme nyní navrhovat, to zatím v tuto chvíli nemůžu prozradit,“ uvedl pro Deník Rovnost státní zástupce Petr Bejšovec.

Podle výpovědi příslušníka vězeňské služby, který byl napadení přítomen, cizinec zaútočil v okamžiku, kdy se ho Rath zeptal na zdravotní stav.

„Pacient vstal a chytl nějaký ostrý předmět. Lékař se lekl, chytil útočníka oběma rukama za zápěstí s nůžkami, pak už jsem ho odtáhl já. Snažil jsem se mu dostat předmět z ruky a vzal ho takzvaně do kravaty, pak jsem jej složil na zem,“ popsal dozorce ve své svědecké výpovědi.

Dodal, že útok byl vedený maximální silou a napadený lékař mohl být rád, že reflexivně natáhl ruce před sebe.

Stejně incident popsala také tehdejší Rathova zdravotní sestra Bohuslava Nečasová. Uvedla, že dotyčný pacient byl nejdříve klidný, dokonce až zpomalený, ale pak se vrhl po tiskárně, kterou měla sestra na stole, a do ruky vzal nůžky.

Bývalý politik ČSSD David Rath opustil brněnskou věznici letos v lednu poté, co si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. O jeho propuštění tehdy v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně.

S brněnskou vazební věznicí v současnosti spolupracuje coby praktický lékař, působiště střídá s ordinací v pankrácké vazební věznici v Praze.

Za pokus o těžké ublížení na zdraví zdravotnickému pracovníkovi hrozí mladému Vietnamci až dvanáctiletý trest za mřížemi. Verdikt v případu zatím nepadl.

X X X

Je to horší než vězení. Afghánští spojenci Američanů už rok trčí v Kosovu

Vězni nejsou, ale odejít nesmějí, tedy pokud se ještě chtějí vrátit. Pracovat nemohou a živit svou rodinu ve vlasti také ne. Dveře do USA však mají zřejmě kvůli nepříznivým prověrkám zavřené. Afghánci, kteří doma pomáhali Američanům a po příchodu Tálibánu k moci jim hrozila smrt, loni touto dobou „dočasně“ zakotvili v Kosovu. Ani po roce ovšem netuší, co s nimi bude.

„Někteří jsou v depresi, někteří mají psychické problémy. Řekli nám, že tu budeme pár měsíců, ale už je to skoro rok. Po osmi měsících přišli s tím, že na odjezd do Ameriky nemáme nárok. Ptali jsme se jich na důvod, ale nic nám neřekli,“ vypráví Afghánec, který si nepřál uvést své jméno.

Je jedním z těch, kteří ve vlasti až do okamžiku, kdy ji po dvaceti letech znovu ovládli islamisté, spolupracovali s Američany. Po vpádu Tálibánu do Kábulu začalo těmto lidem hrozit bezprostřední riziko smrti. Američtí vojáci je proto při kvapném odchodu ze země vzali s sebou. Tedy, ne tak úplně.

Ubytovali je v Kosovu, v nově postaveném táboře Camp Liya vedle tamní americké základny Bondsteel. Slíbili jim, že zde budou dočasně, než se vyřeší potřebná byrokracie. Pak se uprchlíci měli přestěhovat do Spojených států „nebo do třetí země“, jak řekl tehdejší mluvčí Pentagonu John Kirby.

Dodal, že celý proces bude trvat maximálně rok. Stovkám Afghánců se přesun skutečně podařil. Jenže zbyli ti, kteří neprošli bezpečnostní prověrkou anebo odpověď úřadů vůbec nedostali. Včetně žen a dětí. Jako hosté už se dávno necítí, popisuje reportáž stanice Deutsche Welle.

Spíš mají pocit, že jsou ve vězení. Obyvatelé tábora podle citovaného muže nesmějí ze základny odejít, pokud se tedy ještě chtějí vrátit. Nesmějí pracovat. Vydělané peníze by přitom rádi poslali rodině, kterou velmi často museli nechat doma v Afghánistánu. Už měsíce přežívají ve stanech.

Možná je toto vakuum nakonec horší než vězení, přemítá muž. „Vězeň má alespoň přístup ke spisu o svém případu, může se zeptat, proč je zavřený a jak dlouho ještě bude,“ srovnává.

Na začátku léta už frustrace někdejších spolupracovníků Západu přerostla v protesty. Demonstranti tehdy drželi cedule s nápisy „ženy a děti trpí“ nebo „chceme spravedlnost“. „Pořád říkají to samé, že to chce čas a že máme mít trpělivost,“ napsal tehdy agentuře AP Muhammad Arif Sarwari a uvedl, že je v táboře dohromady asi pětačtyřicet lidí.

Sarwari má jako jeden z mála v táboře právního zástupce. Ujala se ho advokátka Julie Sirrsová. Pamatuje si ho totiž z doby, kdy pracovala pro americkou vládu a Sarwari vedl afghánské tajné služby. „Pro tým ze CIA, který se vydal do Afghánistánu hned po 11. září, byl primárním kontaktem,“ popisuje právnička.

I takto exponovaný spolupracovník však dodnes trčí v Kosovu. „Ochránil život můj i životy mnoha dalších Američanů. Nemyslím si, že je v Afghánistánu někdo, kdo Spojeným státům pomohl víc než on,“ pokračuje Sirrsová, která se tak po pádu Kábulu rozhodla Sarwarimu jeho dávnou vstřícnost oplatit.

Stěžuje si, že k mužově případu od úřadů, které Afghánci odmítly udělit americké vízum, nemá dostatek informací. „Myslím, že je to velmi nevhodné chování. Obzvlášť v případech, jako je ten od mého klienta, který za nasazení vlastního života (USA) poskytl obrovskou pomoc,“ dodala s tím, že nezpochybňuje snahu úřadů každého žadatele pořádně prověřit.

„Ale pro lidi, kteří jsou stále v tom táboře, to vypadá, že jde o proces, který se nějak pokazil,“ míní. Popisuje také, že jakmile jsou žadatelé v USA odmítnuti, uzavírá se jim mnohdy i možnost přestěhovat se do některé třetí země. Podle Sirrsové totiž tamní úřady začnou dotyčného podezírat, že by mohl být bezpečnostní riziko.

A samotné Kosovo dává od tábora Liya, kterému právě končí smluvená „doba spotřeby“, ruce pryč. Vyřešit si to prý mají Američané. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price k situaci Afghánců v Kosovu pouze řekl, že je tam „malé množství lidí, kteří stále procházejí dodatečnou prověrkou“ a že se každý případ posuzuje individuálně. Kolik lidí ještě v „dočasném“ táboře přebývá, však neupřesnil.

X X X

Šebrle se předvedl s novou láskou. Prozradil, kde krásnou blondýnku potkal i její jméno

Moderátor zpravodajské relace CNN Prima NEWS a olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle sice stále řeší rozvod, zároveň však nedávno přiznal, že má novou přítelkyni. A nyní se dokonce rozpovídal o jejím jméně i vzájemném seznámení.

 Roman Šebrle stále řeší rozpad 22 let trvajícího manželství s atletkou Evou, se kterou má syna Štěpána a dceru Kateřinu. Že vztah nefunguje, oznámil již před Vánocemi. Na letní párty televize Prima následně přiznal, že „někoho má“. Dotazy, o koho jde, na sebe nenechaly dlouho čekat.

Šebrle nátlaku nakonec podlehl a pro Showtime vše vysvětlil. „Ano, je to moje nová přítelkyně, jmenuje se Lenka a jsme spolu již tři měsíce,“ prozradil poté, co během společné dovolené v Toskánsku poprvé zveřejnil fotografii své čtyřicetileté přítelkyně, se kterou se seznámil v Praze.

X X X

Podpora malých i velkých zemědělců je pro Plzeňský kraj důležitá

 Podpora malých i velkých farmářů a zemědělců není lhostejná ani Plzeňskému kraji. Po návštěvě významných zaměstnavatelů v technické oblasti navštívil hejtman Rudolf Špoták se svým náměstkem Pavlem Čížkem také vybrané rodinné farmy či zemědělské podniky. Hlavními tématy setkání přímo v podnicích byl podpora uvedených lokálních výrobců a také s tím související problematika školství v dotčených oborech.

„Hodně se hovoří o důležitosti technických oborů a o nedostatku profesně zdatných lidí v tomto směru. O čem se ale mluví méně je významná úloha zemědělců a farmářů na trhu, v našem kraji i celé republice,“ říká hejtman Rudolf Špoták a dodává: „Ať už jde o malou farmu rodinného typu nebo o větší společnost, je to činnost, bez níž bychom si neuměli představit trh. Kvalitní maso, mléčné výrobky ale i koření nebo luštěniny, to jsou běžně dostupné komodity, za nimiž ale stojí právě opomíjení výrobci a producenti často lokálního charakteru. Ti si zaslouží naši pozornost, podporu nejen na úrovni kraje.“

Hejtman Rudolf Špoták navštívil například rodinnou farmu v Roupově, minimlékárnu Hůrky, farmy v Útušicích, Soběkurech a ZOD Mrákov. Se zástupci zemědělců hovořil o aktuální problematice jak v oblasti finanční, oblasti dotací, výroby tak i o spolupráci se školami, které zřizuje Plzeňský kraj.

„Jsme si vědomi toho, že také ve školství jsou v tomto směru nedostatky, proto ve spolupráci se zemědělci a farmáři umožňujeme studentům zemědělských oborů praxi. Někteří si pak farmu oblíbí, práce je zaujme natolik, že po skončení studia tam pracují,“ říká Rudolf Špoták.

V ZOD Mrákov již řadu let studenty na praxi mají a spolupráci s odbornými školami kvitují. „Už sedm let spolupracujeme s krajskými školami, umožňujeme studentům praxi u nás v mrákovském zemědělském družstvu. Dokonce u nás studenti na praxi mohou dostat také stipendium. Daří se nám některé pak po skončení školy zaměstnat. Je to velmi náročné, ale jsme rádi, že ta spolupráce se školami funguje a v oboru nám pak mladí lidé zůstávají,“ říká předseda ZOD Mrákov Jiří Schamberger.

Podpora Plzeňského kraje

Od roku 2019 podporuje Plzeňský kraj menší zemědělské podniky dotačním titulem Podpora zemědělské činnosti v Plzeňském kraji. V letech 2019 – 2021 byly každoročně do programu alokovány 2 mil. Kč. Na základě žádostí pak bylo alokováno celkem 6,2 mil. Kč na uvedené období. Z toho bylo vyčerpáno téměř 5 mil. Kč. Podpořeno bylo celkem 41 žadatelů. V letošním roce jsou v rozpočtu vyčleněny již 4 mil. Kč.

Dotace jsou určeny pro oblast Investice do nemovitostí pro prvovýrobu tj. nákup, výstavba, rekonstrukce (technické zhodnocení) a oprava nemovitostí sloužících pro zemědělskou prvovýrobu. Náklady na nákup pozemku jsou způsobilé pouze do výše nepřesahující 10 % celkových způsobilých nákladů schválené dotace. Druhou oblastí programu jsou Investice do technologií pro zhodnocení prvovýroby. Sem spadají nákup a instalace nové technologie spojené s nemovitostmi, sloužící pro zhodnocení vlastní produkce prvovýroby dále určené k přímému prodeji. Příkladem jsou zařízení tzv. „bourárny“ (stoly pevné, mrazáky komorové, pojezdové závěsy, regály, …), skladovací technologie (pevné kóje, regály, pevné dopravníky, sušičky, třídičky, baličky, hydraulické lisy, výtahy, …), zabudované napáječky pro zvířata, klimatizace s rozvody, tepelná čerpadla s rozvody, vzduchotechnika, apod. Bc. Eva Mertlová, tisková mluvčí

X X X

Kvitová vstoupí do US Open s úspěšnou přípravou v zádech. ‚Dodalo mi to psychický klid,‘ těší ji

Dlouho komplikovaná sezóna by se pro tenistku Petru Kvitovou mohla obracet k lepšímu. Dvojnásobná grandslamová šampionka v to doufá i před svým úvodním zápasem na US Open. A posílená je několika čerstvými pozitivními zkušenostmi a zážitky. „Po Wimbledonu jsem zase trpěla s rukou. Naštěstí se to potom zlepšilo,“ vysvětlila v rozhovoru pro média.

 „Určitě se to překlopilo, ta tráva mi pomohla,“ vzpomíná Kvitová na Wimbledon. Ten sice odehrála se zánětem zápěstí a pod prášky, ale už tam měla ze svých výkonů lepší pocity než třeba v prvních měsících roku.

Těsně před tím vyhrála turnaj v Eastbourne a ani konec na travnatém grandslamu po těsné porážce od Španělky Badosové nebrala jako nějaký nezdar.

Navíc hned další den dostala výjimečnou příležitost oslavit 100 let tamního Centre Courtu a po boku velkých šampionů třeba i Rogera Federera, Rafaela Nadala či Novaka Djokoviće nastoupila v šatech na své nejoblíbenější tenisové místo, na kterém v letech 2011 a 2014 triumfovala.

„Předtím, než jsme šli na kurt, jsme byli v takové velké místnosti, kde jsme byli úplně všichni hráči bez manažerů. To bylo neuvěřitelné,“ vypráví Kvitová.

A nebyl to jediný velký zážitek z letošního Wimbledonu, ten další přesahuje tenisové dvorce, protože ji trenér a přítel Jiří Vaněk požádal o ruku.

Čerstvě zasnoubená tenistka se od té doby stihla uzdravit, a díky povedenému turnaji v Cincinnati také zase mnohem víc usmívat na kurtu.

„Po Wimbledonu jsem zase trpěla s rukou. A tak to mám celou sezonu, že hraju, ale vlastně nehraju. Je to potácení se s bolestmi, nejde úplně trénovat. Naštěstí se to potom zlepšilo, což mi dodalo psychický klid,“ vysvětluje.

Do svého patnáctého US Open vstoupí Petra Kvitová zápasem proti Andrejevové z Ruska. A právě newyorský grandslam je jediným ze čtyř největších turnajů, na kterém startovala nepřetržitě od své premiéry v roce 2008.

„Nejhorší je, že je to daleko z hotelu, jinak je to dobré,“ naráží Kvitová i na to, že na dlouho nepříliš oblíbeném turnaji měla v posledních deseti letech zřejmě nejstabilnější výsledky, se dvěma čtvrtfinálovými a dalšími třemi osmifinálovými účastmi.

X X X

Horácké divadlo Jihlava vstupuje do nové sezóny s premiérou inscenace Klaunova cesta ze Země na Měsíc

Horácké divadlo v Jihlavě zahájí svoji 83. divadelní sezónu autorskou inscenací Michala Skočovského s názvem Klaunova cesta ze Země na Měsíc. Premiéra bude odehrána v sobotu 3. září. Na stejný den herecký soubor plánuje happening, který novou sezonu uvede.

Herecký koncert v inscenaci Klaunovy cesty ze Země na Měsíc rozehrává trojice ústředních protagonistů – František Maňák, Jakub Škrdla a Jiří Juráš v choreografii Anny Korba Vanacké, v kostýmech výtvarnice Lucie Špalková, pod dozorem režiséra Michala Zetela. „Představení upírá pozornost k jádru činorodého procesu a s ním spojené potřeby a nutnosti imaginace. Tuto linii můžeme sledovat prostřednictvím fantazijního děje, jež nás provází hlavou neúspěšného klauna na sklonku jeho kariéry,“ uvedl dramaturg jihlavské scény Jaroslav Čermák.

Na inscenaci spolupracovalo divadlo s akrobaty ze spolku SGYM – Sokol Jihlava a tanečnicemi Nart Dance School. Hostující Jiří Juráš mohl poskytnout své mnohaleté zkušenosti z divadel a projektů nového cirkusu, zejména divadla Continuo. Autorem doprovodných skladeb letošní první premiéry, které tvoří repertoár hereček Stanislavy Hajdukové a Svetlany Hruškociové, je Mario Buzzi, který s Horáckým divadlem spolupracoval už při nastudování hrer Scapinova šibalství nebo Škola základ života.

„Na nadcházející sezonu má Horácké divadlo připraveno pro velkou scénu pět premiér. Už v říjnu bude publiku představena česká premiéra titulu Fabin od Ericha Kästnera, v prosinci bude do divadla přenesena původní filmová povídka Ingmara Bergmana Šepoty a výkřiky. Ve druhé polovině divadelní sezóny bude nasazen muzikál Nad Sázavou, v dubnu pak přijde na řadu Popel na křídlech Suzanne Renaud,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury a památkové péče Roman Fabeš.

Kompletní repertoár Horáckého divadla Jihlava je možné absolvovat pohodlně například díky zvýhodněnému předplatnému, které je možné pořídit v několika podobách dle preferencí konkrétního diváka. Více informací na stránkách Horáckého divadla Jihlava. Ing. Jitka Svatošová

X X X

Festival světla VARY°ZÁŘÍ se blíží…

Přijďte o víkendu 9. – 10. září vždy od 21:00 – 24:00 do lázeňského centra města na unikátní světelnou show.

Festival světla se ponese v rytmu svobodného snění. Pro tvorbu je svoboda klíčová. Karlovy Vary i celá Česká republika mají velké štěstí být v období svobodném.  Tak přijďte s námi snít a žít naplno. Trasa festivalu povede i v letošním roce lázeňským centrem města.

První světla objevíte ve Smetanových sadech, kde si návštěvníci festivalu mohou vyrobit originální lucernu, kterou si odnesou domů nebo jí zapojí do landartové instalace od žáků karlovarských ZŠ.

Hotel Thermal dostane novou fasádu a také rozjede párty kolem světelného ohniště. Iluzivní zasněná instalace Second Litany od Borise Vitázka se ocitne přímo v jámě lvové – v proluce po bývalé centrále Policie ČR v ulici I. P. Pavlova.

Instalace Pavly Beranové promění Dvořákovy sady v zahradu, kde se setkají přes dvě desítky svítících ptáků z různých končin. Ti rozzáří park a spolu se světlem přinesou slova o svobodě. To vše za hudebního doprovodu od skladatelky Vladivojna La Chia.

Mlýnská kolonáda poskytne tentokrát úplně jiný zážitek – němečtí Raumzeitpiraten představí svoji vrcholnou instalaci Octopus Garden. Jejich hravá udělátka nejrůznějších tvarů a schopností zajistí zábavnou hru světla a stínu.

Středobodem festivalu je Zámecká věž! Ta bude oblečena do stylového světelného kabátu s hudebním doprovodem Karlovarského symfonického orchestru (pátek i sobota vždy ve 21:30 a 22:30). Na slavnostní rozsvícení vás srdečné zve primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová v pátek v 21:30 hodin.

Chybět nebude samozřejmě ani videomapping – tentokrát na budově Spořitelny z tvůrčí dílny ukrajinské umělkyně Svitlany Reinish. Její snění o svobodě není třeba dále vysvětlovat, snad jen nalákat na záplavu efektů a pozitivních barev. Stejně tak i obří projekce od maďarských matadorů Night projection pod zkratkou Fasády 2022.

Jedna z nejznámějších fasád Karlových Varů patří Grandhotelu Pupp, který je symbolem elegance a stylu. Stejně tak i křehká instalace Bubbles. Špičkové, leč zábavné světelné umění bude reprezentovat instalace BROCKEN 5 od japonského umělce Yasuhiro Chida.  Zářící  stříbrný objekt z něhož stoupá dým přistane v Sadech Karla IV.. Jednoduše si pomocí QR kódu, který najdete v programu akce, stáhněte světelnou trasu přímo do mobilu a nechte se vést. Bc. Eva Mertlová, tisková mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.