Fiala nebezpečný populista na války, vraždy lidí, ničení domů, fabrik. Klaus upozornil na špatné hospodaření ČR Fialou. Německo navrhne Schrödera pro jednání s Ruskem? Topolánek novou vládu bez Fialy

 ČR už dávno se měla Fialy zbavit, protože vyhazuje miliardy státu na válku na Ukrajině, místo budování levných bytů, staveb pro lidi, podniky, opravy stadionů, skokanských můstků v Harrachově, fotbalového stadionu v Praze na Strahově, v Brně Zbrojovky, hřiště na venkově, ve městech.

NSZ Stříž, policie, NKÚ prezidenta Kaly vyšetřit Fialovu kampeličku, kde se praly a zřejmě stále perou špinavé peníze, o nichž se stále podle ČNB hovoří. Fiala o tom nic nechce slyšet, ale orgány činné v trestním řízení o tom nic nerozhodly. Poslanci ANO, SPD a mnozí jiní už dávno měly žádat šetření policie, NSZ a NKÚ. 

X X X

ZAKLADATEL  ODS  KLAUS  V  MINULÝCH  DNECH  UPOZORNIL  NA  ŠPATNÉ

HOSPODAŘENÍ  STÁTU   FIALOU

Horko ve Sněmovně: Chudák Klaus, pustil se Babiš do ODS.

Jste stále ta ODS, kterou založil 20. dubna 1991 Václav Klaus? Chudák, musí být z toho na prášky. Během pátečního jednání Sněmovny to občanským demokratům vzkázal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zároveň zkritizoval nepřítomného premiéra Petra Fialu i ministra dopravy Martina Kupku (oba ODS). Druhý jmenovaný se proti kritice ohradil. Do debaty se vložil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Páteční ráno ve Sněmovně odstartovala diskuze mezi Martinem Kupkou a Karlem Havlíčkem (ANO). Ministr dopravy si se svým předchůdcem vyjasňoval některé okolnosti týkající se resortu, který spravuje. Vzhledem k velmi napjatým vztahům pětikoalice a opozice z posledních měsíců se debata Kupky s Havlíčkem dala označit za vcelku korektní.

Poté se však slova chopil Andrej Babiš, který se ostře pustil do Kupky: „Pane ministře, já vám závidím, jak umíte mluvit. Byl jste asi jedenáct let mluvčí, až jste se promluvil do ministra. Já mluvit neumím, možná umím jiné věci. Jste stále ta ODS, kterou založil 20. dubna 1991 Václav Klaus? Jste to vy? Chudák Václav, ten musí být z toho na prášky. Vy něco vykládáte o dopravní důležitosti? A co jste dělali od roku 1991? Nevím, jestli jste byl už na světě.“

  Následovalo Babišovo podivné vyjmenovávání měst, které připomínalo expremiérův známý projev ze září 2022. „Jedu Brno, Bratislava a Břeclav napravo, je to Rakousko 30 kilometrů. A Karlovy Vary? Vždyť Karel IV. přece založil Karlovy Vary,“ prohlásil Babiš.

Přesto ke konci svého projevu Kupku částečně pochválil: „Je pravda, že vy občas přiznáváte, že jsme něco udělali. Jenže pan premiér Petr Fiala brutálně lže a říká, že za nás nic nebylo. To je ten rozdíl. Nebaví se s námi, se mnou nikdy nemluvil. Přitom ještě jako premiér jsem u něho byl třikrát v kanceláři. Vykládal jsem mu, jak funguje Evropská unie. Bylo to zbytečné, protože to nepochopil.“

Babišův projev vyvolal několik reakcí. „Musím ocenit péči, kterou Andrej Babiš věnuje mému profesnímu životopisu. Musím ho však opravit. Do role ministra jsem se nepromluvil, spíš prostavěl. Předcházela tomu jedenáctiletá práce starosty, za níž jsou zcela konkrétní projekty a výsledky,“ řekl Kupka s tím, že se česká dálniční síť od sametové revoluce výrazně rozvinula. Babišovi rovněž vzkázal, že „je vedle jak ta jedle“.

Do diskuze se zapojil také Pavel Blažek. „Pan poslanec Babiš řekl, že s Petrem Fialou nikdy neseděli. Myslím, že to je pro oba dva velmi dobrá zpráva. Přeji jim, aby to tak zůstalo,“ glosoval ministr spravedlnosti.

Poté se vyjádřil ke kritice své strany: „ODS je jediný právní nástupce Občanského fóra. Dodnes existuje, což je rarita v celém východním bloku. Revoluční strany v jiných zemích zanikly. Po ODS zůstalo mnoho, například dodnes platná Ústava České republiky. Ani hnutí ANO ji po osmi letech ve vládě nechtělo nijak měnit. Jistě se staly různé věci, které se stát neměly. ODS ale provedla Českou republiku úspěšnou dekomunizací. Nebuďme pouze negativní.“

X X X

TOPOLÁNEK  NAVRHUJE  MÍSTO  FIALY  NOVOU  VLÁDU

MENŠINOVÁ  VLÁDA

ANO vládu s SPD odmítá. Mají jinou „pěknou“ variantu, odhalil možný plán Topolánek

Zatímco předseda SPD Tomio Okamura opakovaně hovoří o eventuální možnosti povolebního sestavení vlády s ANO, vrcholní členové hnutí takovou možnost odmítají. Například místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (za ANO) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS uvedla, že si vládu s SPD neumí představit. Někdejší premiér Mirek Topolánek vedle toho prohlásil, že se nabízí i jiná varianta – popsal cestu menšinové vlády.

„Hlásím, že rozumím,“ sdělil Topolánek na sociální síti X k informacím, podle kterých si vládu s SPD nepřeje ani šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Kdyby ANO, nedej Bože, vyhrálo, je tu ještě jedna pěkná varianta. A už jen ta jedna. Menšinová vláda,“ napsal bývalý premiér.

Topolánek zároveň poznamenal, že takové řešení by vyhovovalo i SPD. „Hnutí má, slušně řečeno, na ministerské posty jistou personální nouzi,“ konstatoval expremiér.

 Okamura o myšlence na vládu s ANO hovořil například již v březnu. Tehdy dokonce vyjmenoval rezorty, které by jeho stranu zajímaly. „Hnutí SPD chce být součástí příští vlády. Ve Sněmovně jsou jen dvě opoziční strany, a pro nás tak ani není jiný partner k jednání než ANO, ať si o Andreji Babišovi myslíme, co chceme,“ řekl Okamura v podcastu Chuť moci s tím, že zájem by měl o resorty vnitra, spravedlnosti, zahraničí nebo práce.

 Ačkoli myšlenku vlády ANO a SPD na sobotním kongresu podpořil i exprezident Miloš Zeman s tím, že by si ji jako občan přál, vlivní členové hnutí Andreje Babiše to vidí jinak. „S SPD mám obrovský problém, pro mě jsou tam no-go zóny, například v podobě vystoupení z EU nebo NATO. Je možné, že SPD některé poznatky přehodnotí,“ řekla Dostálová ve vysílání CNN Prima NEWS. O tom však vzápětí zapochyboval i poslanec SPD Radim Fiala: „Pro nás je referendum o vystoupení z Evropské unie prioritou.“ Na otázku, jestli by v tomto strana ustoupila ANO, řekl, že „rozhodně ne“.

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO, jehož podpora ale meziměsíčně klesla o čtyři procentní body na 34,5 procenta. Druhá by byla ODS se 16 procenty, třetí Piráti s 10,5 procenta. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD (8 procent) a STAN (6,5 procenta). Vládní TOP 09 a lidovci by skončili pod potřebnou pětiprocentní hranicí. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT).

X X X

ČR  BRÁNIT  SE  ČERNÉMU  KAŠLI

FIALA,  VÁLEK  VŠECHNY  LÉKY  A  OČKOVÁNÍ  ZDARMA,  MÍSTO  MILIARD  UKRAJINĚ

 Rekordní skok. Nakažených černým kašlem přibylo minulý týden 1 494

Teplé počasí nepomohlo, černý kašel se šíří Českem stále rychleji. Minulý týden přibylo 1 494 nemocných, což je nejvyšší týdenní přírůstek od začátku roku. V celkovém součtu letos onemocnělo už 7 888 lidí, loni jich přitom za celý rok bylo 494. Země tak zaznamenává nejsilnější epidemii za více než šedesát let. Tři lidé s nákazou včetně novorozence zemřeli.

Odborníci upozorňují, že zažíváme situaci, jaká tu nebyla od roku 1959. O rok dříve se totiž začalo v tehdejším Československu proti černému kašli očkovat a počet nakažených rychle klesal. Před tím onemocněly každý rok desítky tisíc lidí a desítky až stovky z nich umíraly, zejména malé děti.

Když v polovině března evidoval Státní zdravotní ústav okolo tří tisíc nakažených, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) i další lidé z vedení resortu ujišťovali, že Česku žádná epidemie černého kašle nehrozí a že jde jen o zvýšenou vlnu nákaz, která už dosáhla svého vrcholu.

Odborníci jim ale oponovali, že epidemie to jednoznačně je a navíc stále sílí, což potvrdil vývoj v následujících týdnech.

Jelikož v období Velikonoc šíření černého kašle mírně zpomalilo, mnozí lékaři doufali, že vrchol epidemie máme konečně za sebou. Vycházeli z toho, že zatímco v týdnu od 18. do 24. března onemocnělo 1 151 lidí, v následujících dvou týdnech byly počty nových případů o něco nižší: 1 044 a poté 1 100.

„Černý kašel je sezónní respirační onemocnění, které se přenáší vzduchem jako další kapénkové nákazy. S příchodem teplého počasí začíná epidemie postupně odeznívat. Nakažených bude ubývat i proto, že lidé budou více času trávit venku než v uzavřených prostorách,“ popisoval v minulých dnech primář infekčního oddělení v Ústí nad Labem a šéf Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý.

Epidemiologové však byli ve svých soudech opatrnější a ne tak optimističtí. Upozorňovali, že počty nakažených sice ve dvou týdnech po sobě mírně klesly, ale že díky svátkům v nich byly pouze čtyři pracovní dny.

„Roli v poklesu nakažených mohlo hrát i to, že v týdnu před Velikonocemi měli školáci výuku jen tři dny,“ podotkla epidemioložka Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová.

Souhlasil s ní i epidemiolog Roman Prymula. „Zatím se nedá odhadnout, zda epidemie začne ustupovat, nebo bude naopak sílit. Uvidíme, až co nám ukážou čísla za plný pracovní týden,“ nastínil nedávno Prymula.

Jejich obavy se naplnily. Přesto, že v první polovině dubna leckdy panovaly až letní teploty přes 25 stupňů a v neděli 7. dubna dokonce meteorologové v několika místech naměřili tropické třicítky, černý kašel to nezpomalilo. Naopak. „V minulém týdnu přibylo 1 494 nakažených, což je absolutně nejvyšší letošní přírůstek,“ říká Kateřina Fabiánová.

Nakažených bude víc, než odborníci čekali

V lednu epidemioložka varovala, že letos se mimořádně rozšíří bakterie Bordetella pertussis, což je původce černého kašle. „Bude to pertusový rok. Očekáváme, že celkem onemocní až čtyři tisíce lidí,“ odhadovala tehdy.

Po čase svůj odhad zdvojnásobila. A teď už ví, že realita bude ještě mnohem horší. Hranici předpokládaných osmi tisíc nakažených totiž překonáme téměř jistě už příští týden. V ohrožení jsou nejmenší děti. „Pokud se onemocnění šíří v populací takovou silou, je riziko nákazy nejmenších dětí velmi vysoké,“ upozorňuje epidemioložka.

Nejpostiženější je od začátku roku Jihočeský kraj. Nejvíc nemocných je ve většině regionů mezi mladými lidmi ve věku od 15 do 19 let a pak mezi dětmi ve věku od 10 do 15 let. Podle odborníků to má několik důvodů. Jedním z nich je častý a těsný sociální kontakt těchto dětí, teenagerů a mladých dospělých ve školách, družinách, kroužcích, sportu i při jiných volnočasových aktivitách. Dalším důvodem může být vyprchávající imunita po očkování z dětství.

Ale problém je podle lékařů i v klesající proočkovanosti starších dětí. „Zhruba deset procent dětí neabsolvovalo povinné přeočkování proti černému kašli ve věku pěti a deseti let. Rodiče by měli zkontrolovat očkovací průkazy svých potomků a chybějící očkování dořešit,“ říká Pavel Dlouhý.

I když podle něj je černý kašel nepříjemný a trvá dlouho, pro většinu dospělých nejde o smrtelné onemocnění. Přesto odborníci doporučují, aby se alespoň jednou nechal každý přeočkovat i v dospělosti.

„Přednostně doporučujeme vakcínu těhotným ženám ve třetím trimestru, protože tak ochrání novorozence, které infekce ohrožuje nejvíc. Matkám se v těle zvýší hladina protilátek, které pak předávají svým dětem přes placentu a po porodu v mateřském mléce,“ vysvětluje Dlouhý. Očkování proti černému kašli doporučuje i dospělým, kteří se setkávají s nechráněnými novorozenci a mohli by je nakazit, ale i lidem s oslabenou imunitou, zejména seniorům.

Letos zatím zemřeli tři lidé prokazatelně nakažení černým kašlem, dva senioři a novorozená holčička z Ústí nad Orlicí, která se nedožila ani měsíce. Všichni tři měli velmi oslabenou obranyschopnost, protože trpěli několika nemocemi současně. Černý kašel nebyl podle ministerstva zdravotnictví ani u jednoho přímou příčinou úmrtí. Podle lékařů se ale nedá vyloučit, že kdyby se nenakazili černým kašlem, mohli přežít.

Podle Kateřiny Fabiánové se letos nakazilo černým kašlem už 119 dětí do jednoho roku věku, které ještě nechrání očkování. Každé druhé se léčilo v nemocnici. „Nejmenší děti často potřebují intenzivní lékařskou péči. Domácí léčba nakažených kojenců je riziková v tom, že nelze dobře odhadnout další vývoj nemoci. Stav dítěte se může velmi prudce zhoršit,“ vysvětluje lékařka.

X X X

 Extrémní nárůst černého kašle není daný migrací, říká Prymula v Rozstřelu

Kromě černého kašle přibyly v prvním letošním čtvrtletí také spalničky, legionelóza, svrab či záškrt, a vrátily se dokonce i neštovice. Začíná tak být zvýšený zájem o očkování dětí, dospívajících, ale i samotných dospělých na vybrané nemoci. Kde však tyto vakcíny sehnat? A proč nyní dochází ke zvýšenému výskytu? Na to odpovídá epidemiolog Roman Prymula v Rozstřelu.

„Ohledně černého kašle bych nepropadal panice. Nejrizikovější kategorií jsou malé děti a kojenci. Ty budeme chránit, pokud budeme očkovat těhotné. U seniorů je to otázka,“ říka Prymula. „Doufám, že stát zareaguje adekvátně a očkování bude zdarma,“ dodává.

„Celá řada studií ukazuje, že proočkovanost u těhotných je účinná. V těhotenství může být ohrožena matka i plod, proto bych se za očkování výrazně přimlouval,“ říká. „Ochrana dítěte není až tak dlouhá. Potřebujeme vykrýt prvních dva a půl měsíce, od tří měsíců už se kojenec sám naočkován,“ dodává.

„Vedlejší účinky jsou naprosto minimální. Nebuněčná vakcína má dva až pět antigennů a je výrazně méně reaktogenní, vážné komplikace nehrozí,“ vysvětluje Prymula.

„V poslední době máme viditelný nárůst případů černého kašle, letošní rok bude naprosto rekordní. Spolehlivě překonáme deset tisíc případů,“ říká.

„Očkování jednou dávkou přetrvává zhruba dva až pět let. Jsme tedy trochu nechráněni,“ odpovídá Prymula na otázku, po jak dlouhou dobu trvá imunita po očkování.

„V tuto chvíli se pracuje na dvou nosních vakcínách, které jsou ve fázi dvou až tří klinických zkoušek. Během dvou až tří bychom tedy měli mít vakcínu, kterou by člověk mohl být výrazně jednodušeji přeočkován,“ uvádí.

„Byla diskuze, zda mít povinné očkování na tuberkulozu, ukazalo se, že to bylo správně. Povinné je pouze očkování rizikových skupin. Nemoc však může být problémem kvůli přílivu migrantů. Za poslední rok už nedošlo k poklesu výskytu nemoci, ale k nárůstu. Většinová populace se však nemusí obávat.

„Ze záškrtu bych nedělal výrazné nebezpečí. Pokud by tu bylo tolik případů záškrtu jako případů černého kašle, byl by to problém, jelikož záškrt je výrazně nebezpečnější. Nejsou však vidět žádná ohniska, šlo o importované případy,“ říká.

„Pokud jsme byli jako děti očkování proti záškrtu, je ochrana teoreticky dostatečná. Produkce protilátek se však zvyšuje při kontaktu s nemocí,“ říká Prymula a dodává, že vzhledem k tomu, že jsme se s nemocí běžně nepotkávali imunita upadá.

„Máme devět povinných očkování, které by měl mít každý, což je hexavaxína. Ke zvážení je také očkování na tuberkulózu,“ uvedl Prymula. „Pro ty, kteří jezdí do přírody bych doporučil očkování proti klíšťové encefalitidě,“ dodal.

Epidemiolog Roman Prymula byl na podzim 2020 krátce ministrem zdravotnictví. Má za sebou působení v královéhradecké nemocnici, koordinoval boj s koronavirem jako náměstek zdravotnictví.

Krátce vedl krizový štáb, působil jako zmocněnec pro vědu a výzkum. V březnu 2021 se stal poradcem prezidenta Miloše Zemana. Má vojenskou hodnost plukovníka.

Od roku 2007 je profesorem v oboru hygieny, epidemiologie a preventivního lékařství. Působil také jako předseda České vakcinologické společnosti.

X X X

ZADLUŽENÁ   AMERIKA,  NEMÁ  MILIARDY  NA  VÁLKU,  PRO  LIDI

Neudržitelné zadlužení USA

Modelové simulace, které provedl Bloomberg Economics, ukazují, že státní dluh Spojených států, který už je na úrovni ročního HDP, stále poroste.

Nejnovější prognózy Rozpočtového úřadu Kongresu CBO opakují již mnohokrát vyslovené varování: Trajektorie zadlužování vlády USA je neudržitelná. Washington, který se soustředí na letošní volby, není jen neochotný jednat, ale tento problém zcela ignoruje, varuje redakční úvodník agentury Bloomberg.

Je to přitom ještě horší. Bloomberg nabízí čísla, která překračují pohled kongresové instituce, údajně příliš optimistické. CBO vychází z představy, že současná státní zadluženost Spojených států blízká jejich jednomu ročnímu HDP, tedy 25 bilionů dolarů, se dostane roku 2034 na 116 procent HDP, nejvýš od konce 2. světové války.

To však nepočítá s nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta, který zachová snížení daní zavedené jeho administrativou roku 2017. Platnost tohoto snížení by jinak skončila v příštím roce. Očekávalo se také, že obrovské americké zbrojní náklady ke konci předpovídaného období relativně poklesnou, to znamená, že se sníží jejich podíl na HDP. Jenže mezinárodní napětí roste. Redakční úvodník agentury Bloomberg potvrzuje varování před fiskálním kolapsem Spojených států a vyzývá politiky, ať s tím něco udělají.

Uvedené varování se netýká rizika, že Spojené státy nebudou mít pokrytu část provozu federálních institucí vůbec žádným rozpočtem, protože kongresová jednání na toto téma postupují v přískocích na poslední chvíli a řeší jen několik příštích měsíců. Vázne také vojenská pomoc Ukrajině ve výši 60 miliard dolarů, ale to je čtvrtina jednoho procenta HDP, pod úrovní statistické chyby.

Důležitější jsou celková čísla o hospodářském růstu a obchodní výměně, daně, úroky, kurz dolaru, celkové rozpočtové výdaje. Předpovědi všech těchto veličin jsou těžké (zvláště jde-li o budoucnost, jak kdysi někdo vtipně poznamenal). Můžeme třeba upozornit na rozpad globalizace, kde si USA nedokážou poradit s růstem technologické úrovně Číny, nebo na dedolarizaci, která nabírá tempo nejen v Asii a v obchodech s Ruskem, ale i na Blízkém východě a v Latinské Americe.

Svět se rozděluje, ale jinak, než by si USA přály – na jedné straně je 40 spojenců a na druhé dvě stovky zemí světa, které nesdílejí americkou snahu izolovat Rusko. Obtížně předpověditelné jsou ceny energií, protože sílí snaha USA i EU celně omezit dovozy čínských solárních panelů a elektrických aut, zatímco vývoj v oblasti Perského zálivu nahrává vyhlídce ropné krize. Nevíme, co s námi udělá klima, jehož výkyvy jsou stále divočejší.

Proto ekonomický útvar agentury – Bloomberg Economics – provedl simulaci milionu nejrůznějších kombinací příštího vývoje s proměnami obtížně předpověditelných prvků makroekonomické hry (stochastická simulace). Výsledek? V 90 procentech případů podíl dluhu na HDP během příští dekády poroste, což je neudržitelné. Nejhorších 5 % případů míří k zadluženosti roku 2034 nad 139 % HDP s tendencí dalšího růstu. S tímhle se prostě musí politici poprat, jinak to špatně dopadne.

Bidenova administrativa slibuje zvýšení daní pro korporace a nejbohatší skupinu daňových poplatníků. Teď však nemá sílu na menší věci a roste pochybnost, jak dlouho tady bude. Předstih Donalda Trumpa ve volebních preferencích se v posledním období snížil, znovu je to o fous.

V pondělí jde Trump před soud kvůli nákladnému utišení pornohvězdy Storm Daniels. S tou měl cosi mít roku 2006 (on to popírá), ale roku 2016 se to mělo vytáhnout, aby mu to rozvrátilo volební kampaň. Vytáhl tedy zklidňující prachy. Sáhl však přitom do volebního fondu a porušil zákon dokonce v trestní věci. Předstupuje tak před trestní senát jako první bývalý prezident v celé americké historii.

Trump označuje případ za politický, podobně jako civilní při o údajném nadhodnocování majetku Trump Organisation pro potřeby jednání s bankami. Teď má zaplatit kauci půl miliardy dolarů, aby se vůbec mohl odvolat k samosoudci! To je pomalu spravedlnost jak na frontové linii, kde má vojenský soud – jak napsal Karel Havlíček Borovský – všechny paragrafy v jedné patrontaši.

Soudy zatím Trumpovi u voličů vždycky pomohly, takže jeho nástup do funkce je snáze předpověditelná veličina než jiné. Ale ve fiskálních záležitostech víc závisí na Kongresu než na prezidentech. V každém státě unie dopadnou volby trochu jinak a mohou tak vznikat zcela jiné koalice než kolem prezidenta a okolní washingtonské bažině.

Od Trumpa se očekává, že zachová snížení daní, ale jeho Republikáni teď požadují také snížení výdajů. Když se povede obojí, třeba to nějak půjde. Pokud jde o úspory, má to však být zářez do krve. Federální nemandatorní výdaje by měly zůstat pod 1,5 bilionem dolarů, tedy na 6 procentech HDP a jejich příští růst nesmí přesáhnout inflaci. To míří na výdaje na obranu, školství, zdravotnický výzkum nebo na resort spravedlnosti.

Zrušily by se nevyčerpané rezervy z covidového fondu, ale taky plánované navýšení prostředků pro finanční úřady, tedy zlepšení daňového výběru. Podstatně větší úsporu by přineslo zrušení Bidenova zákona o snížení studentského dluhu, kde to dělá půl bilionu dolarů za deset let. A dalších půl bilionu má vynést zrušení daňových úlev pro čistou energii. Šetřilo by se i na sociální pomoci důraznějším vyžadováním hledání práce.

Jak je vidět, rozpočet Spojených států stojí před spletí klikatých stezek, o kterých není jasné, kam vedou. Jasné je to jen politicky – když Biden kývne, dává hlavu na špalek. Třeba ještě něco vymyslí.

Například, kdyby zastavil válku na Ukrajině, kterou by Trump ukončil, jak říká, „za 24 hodin“ … Rozpočtu možná pomůže jen nepatrně, ale lidstvu obrovsky. A možná i ta perspektiva USA by najednou vypadala trochu jinak. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

KDO  BUDE  PLATIT  HDP  ZA  UKRAJINU?

FIALA   NAVRHNE  I  ČR?

 Chtějí posílat Ukrajině část HDP. Bude štědré také Česko?

Na summitu Iniciativy tří moří, který se konal ve čtvrtek ve Vilniusu, byl polský prezident Andrzej Duda dotázán, zda Polsko a Ukrajina plánují uzavřít dohodu, která by Polsko zavázala věnovat konkrétní procento HDP na vojenskou podporu Ukrajiny. Uvádí to portál rmf24.pl.

Takovou dohodu podepsalo tento týden Lotyšsko. Duda řekl, že postoj Polska byl jasný od samého počátku ruské operace na Ukrajině. „Podporujeme Ukrajinu od prvního dne této války,“ řekl.

Prezident informoval, že o vztazích Varšavy s Ukrajinou několikrát mluvil s premiérem Donaldem Tuskem. „Naše politika je zde stabilní a jasná a v Polsku neexistuje žádný spor ohledně pomoci Ukrajině,“ řekl. Svými slovy prakticky potvrdil, že také Polsko by posílalo do Kyjeva určitou část polského HDP. Jsem přesvědčen, že po ukončení jednání vláda takovou dohodu uzavře,“ uvedl Duda.

Takovou dohodu podepsalo tento týden Lotyšsko. Riga každoročně poskytně Ukrajině vojenskou pomoc v celkové výši 0,25 procenta hrubého domácího produktu.

Setkání ve Vilniusu se zúčastnil rovněž český prezident Petr Pavel. Dá se odůvodněně  předpokládat, že i vláda Petra Fialy bude část českého HDP Ukrajině posílat, server vasevec.cz

X X X

NĚMECKO  NAVRHNE  NA  JEDNÁNÍ  S  RUSKEM  SCHRÖDERA

 Wagenknechtová Scholzovi: Využijte Schrödera pro jednání s Ruskem

Sarah Wagenknechtová kritizovala Olafa Scholze za jeho neochotu jednat s Moskvou, píše Der Spiegel. Přátelské vazby jeho spolustraníka Gerharda Schrödera by podle ní mohly pomoci při mírových jednáních. A nevyužít takovou šanci je jako nedbalost.

Wagenknechtová, předsedkyně nedávno konstituované Aliance Sahry Wagenknechtové, vyzvala německou spolkovou vládu, aby jmenovala bývalého kancléře Gerharda Schrödera oficiálním zástupcem oprávněným vést jednání o Ukrajině. V rozhovoru pro zpravodajský portál t-online uvedla, že kancléř Olaf Scholz (SPD) má ve straně člověka – Gerharda Schrödera, který má přímý komunikační kanál s Vladimirem Putinem. Bylo by absurdní nepožádat ho, „aby v zákulisí prozkoumal šance na příměří a mírová jednání“.

Wagenknechtová nepovažuje finanční vazby Schrödera na Rusko za problém. Vychází z toho, že bývalý kancléř opustil své posty v dozorčích radách ruských státních podniků. Schröder navíc „nebude vyjednávat, ale jednoduše si předem nastuduje směr pohybu“. Bývalý kancléř a předseda SPD má dobré vztahy s ruským prezidentem. „Nevyužít této příležitosti je prostě nedbalost,“ řekla levicová politička.

Podle jejího názoru by v případě příměří měla Ukrajina vyhlásit svou neutralitu výměnou za bezpečnostní záruky. A až palba ustane, ručitelské státy budou muset vzít ukrajinské území pod svou ochranu. Budou se muset zavázat k pomoci Ukrajině. Pokud bude napadena, budou muset zemi bránit vojensky.

Jak uvedla Wagenknechtová, během jednání bude nutné určit, které země budou v takovém scénáři schopny poskytnout Ukrajině vojenskou ochranu. „Dovedu si představit Čínu, Turecko nebo dokonce Francii.“ Turecko i Francie jsou členy NATO. Německo však podle jejího názoru nemůže za Ukrajinu vystupovat jako garant. „Pochybuji, že Německo tady pomůže. Bylo vtaženo do konfliktu, takže je těžké si ho představit jako garanta.“

Wagenknechtová také poznamenala, že taková dohoda by měla eliminovat riziko války mezi Ruskem a NATO. „Jakákoli dohoda musí být postavena na podmínkách absence přímé konfrontace mezi Ruskem a NATO.“

Dlužno ovšem připomenout všechny problémy Gerharda Schrödera s mateřskou sociální demokracií. Její část ho dokonce, byť nakonec neúspěšně, chtěla za jeho práci např. ve vedení společnosti Nord Stream, ale také přátelské vztahy s Vladimirem Putinem ze strany vyloučit, server vasevec.cz

X X X

Ministr Blažek: Spravedlnost politický resort více než před deseti lety.

Zuří kulturní válka spojená s diskusí nad občanským a trestním zákoníkem, uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek na kongresu ODS. Pavel Blažek také hájil před spolustraníky své kontakty s exprezidentem Milošem Zemanem a popisoval, jak se zasadil o vznik vládní pětikoalice. Předseda Senátu Miloš Vystrčil vyzval k otevření témat pro mladé jako je manželství pro všechny nebo Istanbulská úmluva.

Podle ministra by bylo špatnou vizitkou se od muže, který byl spojen se Zemanem, odvrátit ve chvíli, kdy už je na Hradě někdo nový. „To mne neomlouvá z těch pěti hodin. Ta bouřka byla a nechci se k tomu vracet,“ uvedl Blažek, který již loni říkal, že se v restauraci jen schovával před bouřkou a narazil tam na Nejedlého. Loni po kritice, mj. i od stranického šéfa Fialy, Blažek ve vyjádření pro média uznal, že jeho setrvání v restauraci za přítomnosti Nejedlého bylo nevhodné. Omluvil se všem, kterých se zpráva o setkání dotkla. Podle premiéra Fialy Blažek dostal od vedení strany „žlutou kartu“.

„Žádám vás o pochopení toho, že nejenom já z Brna, občas žijeme život, jaký jsme žili, než jsme se dostali do veřejných funkcí. Má to svou cenu. To jsou ty moje hospůdky,“ uvedl Blažek. Zakončil konstatováním, že vnímá přínos takových setkání, na druhou stranu by někdy potřeboval sebekázeň premiéra a předsedy ODS Fialy.

Pavel Blažek také mimo jiné řekl, že spravedlnost je politický resort více než před deseti lety. „Zlatá doprava, zlatá kultura, zlaté dokonce i zdravotnictví, pokud nestávkují lékaři,“ uvedl. Podle něj zuří kulturní válka spojená s diskusí nad občanským a trestním zákoníkem. Míní, že neoliberálové nechtějí, aby resort vedla ODS.

Naopak předseda Senátu žádal otevření pokrokových témat: Dívejme se kolem sebe a nepokoušejme se zastavit čas, vyzval občanské demokraty na jejich kongresu předseda Senátu Miloš Vystrčil, aby strana otevřela témata mladých jako Istanbulská úmluva proti násilí na ženách, rovnost pohlaví či manželství pro všechny.

Na příkladu svých dcer popsal, že mladí lidé respektují ekonomický program a často podle něj obdivují zahraniční politiku ODS, jak se ale začne mluvit o rovnosti žen a mužů či manželství pro všechny, strana ztrácí. „Takových voličů každý rok přibývá přibližně 100.000, tolik voličů můžeme pro sebe získat,“ uvedl předseda Senátu, ceskajustice.cz

X X X

Ochránci lidských práv a soukromí brojí proti velkému bratru na letišti. Kamerový systém nás přiblíží Číně, varují experti

Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se ostře vymezil proti novému nastavení pravidel používání speciálního kamerového systému na pražském Letišti Václava Havla. Ten umí jako jediný v republice dálkově rozpoznávat obličeje cestujících v reálném čase a porovnávat je s policejními databázemi. A vzhledem k tomu, že přitom využívá i umělou inteligenci, spadá nově pod působnost speciální evropské legislativy – takzvanému aktu o umělé inteligenci.

Ta má od začátku příštího roku v členských zemích jasně vymezit mantinely jejího používání a zpřísnit ochranu soukromí. Jenže způsob, jakým chce české ministerstvo vnitra zajistit její „překlopení” do tuzemského právního řádu, vyvolává o odborníků na oblast lidských práv a ochrany osobních údajů vážné obavy.

Oficiálně má totiž postavení státu zmírnit a naopak posílit práva dotčených osob, ale v případě citlivých kamer na pražském mezinárodním letišti to může v praxi být přesně naopak. Podle ÚOOÚ dokonce tak, že by mohl hrozit až „čínský scénář”, tedy nadměrné sledování lidí a neoprávněné zásahy do jejich soukromí.

Vyplývá to ze znění stanovisek jednotlivých ministerstev a dalších úřadů nebo institucí z meziresortního připomínkového řízení k rozsáhlému legislativnímu návrhu resortu vedeného šéfem STAN Vítem Rakušanem, které Ekonomický deník prostudoval.

„Obecně lze vyjádřit obavu, zda předložený návrh v některých svých aspektech jdoucích nad nezbytné evropským právem vyžadované minimum nepovede k čínskému modelu, tedy k masivnímu nasazení kamerových systémů se systémem na rozpoznávání tváří a jejich následnému masovému vytěžování, a to za využití AI, což věc činí násobně více rizikovou,” uvádějí doslova zástupci úřadu.

Připomínají přitom, že Čína patří mezi nejvíce „policejní” státy světa.

„Čínská lidová republika si tento systém bezpečnostních kamer logicky chválí, avšak z hlediska obecných lidskoprávních principů dochází k porušení práv na soukromí a politické a sociální svobody jednotlivců. V této souvislosti lze, jak upozorňuje NÚKIB, připomenout, že nabídka kamer, které již nyní využívá veřejný sektor, je velmi často právě čínské provenience a existuje jisté riziko zadních vrátek,” upozorňuje pak ÚOOÚ.

Návrh mimo jiné počítá s tím, že systém bude smět být použit po souhlasu vrchního soudu, a to buď u konkrétních lidí, ale i u obecně popsaných skupin osob podezřelých z předem definovaných trestných činů. A právě v tom je podle kritiků návrhu jeden z jeho háčků – soud totiž v takových případech nemá rozhodovat o jedinci, ale o větší skupině lidí.

„Gumová ustanovení předloženého návrhu, navíc bez zabezpečení dostatečné kontroly, v praxi umožní hypertrofii používání navržených systémů a velmi tím zvýší riziko nadměrného zásahu do práv podezřelých, a i potenciálně podezřelých osob ve smyslu takzvaného rybaření,” upozorňuje úřad s tím represivní prostředky tak bude možné nasadit fakticky bezprocesně.

„Což eliminuje možnost, aby osoby, vůči nimž mají být tyto prostředky použity, měly garantovány svá ústavní práva,” doplňují zástupci úřadu.

Podle nich je obecná definice skupin podezřelých a s tím související paušální soudní povolení nepřijatelné. Úřad navíc připomíná, že samotný evropský akt o umělé inteligenci (AIA) stanoví, že soud musí povolit každé jednotlivé nasazení systému.

„Neobstojí přitom argument, že se jedná pouze o podezřelé ze závažných trestných činů. U nasazení jiných prostředků i tam soudce rozhoduje o konkrétním člověku. Soud má posuzovat konkrétní účel nasazení na konkrétního člověka, na konkrétním místě a v konkrétním čase,” shrnuje Úřad na ochranu osobních údajů.

Velmi podobně pak argumentuje i úřad vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Laurenčíkové Šimáčkové: „Zatímco u jiných případů vydává soudce písemné povolení k použití pro konkrétní fyzickou osobu, u předem určených kategorií osob soudce povoluje pouze zahájení činnosti systému, ne ale už jeho využívání vůči konkrétním osobám. To považuji za problematické.”

Připomíná přitom, že soud v takovém případě sice může adekvátně posoudit místo nasazení systému, ale čas a osobní rozsah pak už musí nechat na pozdějším zvážení provozovatele kamer, tedy na policii. To podle ní koliduje jednak se zásadou předvídatelnosti, ale také se zákonným požadavkem na respektování soukromí.

Podle zmocněnkyně není z návrhu vůbec zřejmé, jak jeho autoři posuzují nezbytnost, přiměřenost a rizikovost zpracování osobních dat.

„Důvodová zpráva odkazuje na to, že návrh zavádí pravidla pro existující využívání neodkladné vzdálené biometriky. Nicméně skutečnost, že takové systémy jsou již dnes využívány, nijak negarantuje jejich soulad s ochranou osobních údajů, a není důvodem neposuzovat jejich nezbytnost, přiměřenost a rizikovost. Zpřísnění podmínek pro užívání těchto technologií nařízením o umělé inteligenci se vztahuje stejně tak na existující systémy jako na ty budoucí,” připomíná Laurenčíková Šimáčková.

I ona proto navrhuje – stejně jako úřad ochránců osobních údajů – aby soud musel vždy rozhodovat o nasazení kamer schopných rozpoznávat biometriku cestujících v reálném čase pro konkrétní osobu, v konkrétní době, na konkrétním místě a nezávisle na tom, jestli jde o jakékoliv předem definované kategorie osob.

Nová úprava je součástí obsáhlejších změn zákona o policie a několika dalších norem, která souvisí s implementací evropských norem. Ty se kromě harmonizace pravidel pro využítí umělé inteligence a nastavení jasných mantinelů pro využívání vzdálené biometrické identifikace lidí týkají také mezinárodní spolupráce donucovacích státních složek nebo ochrany osobních údajů. Platnost nové legislativy má být k začátku ledna příštího roku.

Systém rozpoznávání obličejů na ruzyňském letišti získal koncem března tradiční anticenu Velkého bratra jako letošní Úřední slídil roku.

„Oceněním chceme znovu upozornit na problematický přístup vedení Policie ČR k využívání nových technologií; jeví se totiž jako systémový a měl by zajímat jak regulační orgány, tak vládu a zákonodárce,” uvedli k tomu zástupci pořadatele soutěže, tedy organizace Iuridicum Remedium. Tomáš Svoboda, ceskajustice.cz

X X X

Ruští IT specialisté dál hledají práci na Západě. Jen platy jsou nízké, říkají

Ruský IT sektor se řadí mezi nejvíc válkou zasažených odvětví. Mnoho tamních odborníků svou domovinu opustila opustila, podle odhadů šlo dokonce o 700 tisíc z 1,5 milionu specialistů. Trend navíc trvá i více než dva roky po počátku ruské agrese. Výraznějším přesunům na Západ tak prozatím Rusům brání jen přívětivější platové podmínky.

V prvních týdnech války se ruští IT odborníci obávali mobilizace, ekonomických dopadů či s ruskou válkou na Ukrajině jednoduše nesouhlasili. Ze země odcházeli a trend trvá i dnes. O ruské IT specialisty mají západní technologické společnosti zájem i nyní. Velmi často totiž jde o poměrně vysoce kvalifikovanou a málo nákladnou pracovní sílu. Mnoho z nich pak aktivně využívá i populární sociální sítě, mezi které se řadí hlavně LinkedIn, píše portál The Moscow Times.

„Ruští IT specialisté jsou pro západní firmy navzdory geopolitické situace stále velmi žádaným zbožím,“ tvrdí Fjodor Čemažkin, technický ředitel poradenské firmy Yakov and Partners.

Řadí se k nim i Sergej, jehož náboráři z IT prostředí oslovují poměrně pravidelně. „Pracovníci západních firem mne často oslovují a zjišťují, jestli bych měl o práci zájem. Už jsem také absolvoval několik pracovních pohovorů. Často je podmínkou prokazatelná znalost anglického jazyka,“ říká Sergej, který momentálně pracuje pro ruskou firmu a žije v Srbsku.

Někdo na Západě zůstává

Někteří ruští IT specialisté se již do své mateřské země vrátili. Mnohé totiž zlákalo osvobození od vojenské služby. Zaujala je i vyhlídka na stabilní život v domovském prostředí. Přesto se odhaduje, že více než polovina těch, kteří v prvních měsících války na Ukrajině ze země odešli, v zahraničí stále zůstává a Rusku se nedaří je dostat zpět.

„Válka pro mnohé Rusy vytvořila novou motivaci pro odchod ze země. O práci v západních firmách často stojí, i při pohovorech si vedou dobře. Úroveň technických univerzit v Rusku bývá vysoká a znalost anglického jazyka je v rámci technologického sektoru obecně na dobré úrovni,“ říká George Rowberry ze společnosti MODE, která má na starosti náborové aktivity pro malé a střední podniky. V rámci německého a britského trhu se specializuje na ruské, ukrajinské a další východoevropské IT pracovníky.

Platy na Západě se Rusům často zdají nízké

Výraznějším přesunům z Ruska na Západ tak prozatím Rusům brání jen přívětivější platové podmínky. Týká se to i Jevgenije, který z Kazachstánu pracuje pro ruskou IT společnost, v minulosti jej oslovily britské i estonské technologické podniky. „Ani jedna nenabízela nic nového. Šlo o stejnou pozici i plat. Jedinou výhodou bylo přemístění,“ řekl listu The Moscow Times. Nakonec se rozhodl v Kazachstánu zůstat a nadále pracovat pro svého ruského zaměstnavatele.

Aktuální data ukazují, že poptávka po povoleních k pobytu v Evropské unii mezi ruskými IT specialisty vzrostla v prvním čtvrtletí roku 2024 ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 o 233 procent. O práci v západních IT firmách tedy je stále zájem.

„Platy, které západní firmy nabízejí, nejsou vyšší než v případě ruských podniků. V Gruzii mohu ze své mzdy velmi dobře vyžít, ale pokud se budu muset přestěhovat do Evropy, mzda se mi o mnoho nezvýší. Západní ekonomiky jsou navíc z pohledu života mnohem dražší,“ uzavírá pro The Moscow Times i Alexej.

X X X

ZACHRÁNIL  FARU  V  CHUDENICÍCH

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český patriot žijící v cizině. A postaral se o důkladnou opravu.

Ondřej Souček objevil Chudenice na počátku roku 2000, když cestoval po jižních Čechách se svým přítelem, architektem Mackem. Bývalou faru zakoupil v aukci s přáním obnovit budovu v bývalé vlasti. Dlouhodobě totiž s rodinou žije v Anglii.

Fara postavená v roce 1737 je atraktivní barokní stavba zasazená do půvabné historické vesnice. V 50. letech minulého století přestala sloužit svému původnímu účelu a začalo ji využívat místní JZD. V polovině 90. let ji restituovala církev, a to už byla ve velmi špatném stavu – vlastně v mnohem horším, než si kdokoli uvědomoval.

Jako první se opravila střecha přilehlé stodoly. Záměrem bylo použít všechny původní nahrazené trámy k opravě částí shnilých paprsků na střeše fary. Střecha fary je komplikovaná stavba typicky obložená lehkými dřevěnými taškami, často natřenými. V tomto případě se na hnijící dřevěné tašky položily cementové tašky.

Střecha musela být zcela odstraněna, načež se ukázalo, že vazný trám se změnil v prach a mnoho vaznic bylo shnilých v místech kontaktu se spojovacím trámem. Obrovská váha střechy tak tlačila zdi ven. Proto bylo nutné budovu svázat ocelovými tyčemi k zajištění zdí.

Při rozebírání podlah v prvním patře byly objeveny původní podlahové desky, které byly postupně obnoveny. Při výměně oken uchoval majitel původní mechanismus zámku ve francouzském stylu.

Původní dispozice zůstaly zachovány, jak jen to bylo možné. Z márnice je nyní ložnice s úzkou přístupovou chodbou proměněnou v moderní koupelnu. V přízemí objevené autentické šestistranné keramické dlaždice a široká prkna byly restaurovány. Rekonstrukcí, která trvala deset let, se podařilo budově vrátit původní kouzlo.

Faru, která vnese nádech barokní krásy do života turistů, kteří navštíví tento region, je nyní možné si pronajmout.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.