Putin chce ovládnuť Časiv Jar do osláv 9. mája. Tisíce Iráncov v nedeľu vyšli do ulíc. vyjadrili podporu pre útoky. Kde bude bývať Pellegrini? Pápež vyjadril znepokojenie a bolesť v spojitosti s útokom Iránu na Izrael

Syrskyj: Ukrajinci sa zahryzli do krajiny, no Rusov je násobne viac. Ruská armáda má v pláne ovládnuť mesto Časiv Jar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny do 9. mája, uviedol na sociálnych sieťach vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj. Uvedený deň sa v Rusku zvyčajne organizujú pompézne oslavy pripomínajúce víťazstvo nad nacistickým Nemeckom v roku 1945. Časiv Jar, ktorý leží neďaleko od už ovládnutej Avdijivky, je pod neustálou paľbou, upozornil na začiatku mesiaca starosta mesta Serhij Čaus.

 Časiv Jar je dôležitý oporný bod ukrajinskej armády v Doneckej oblasti, poznamenal server BBC News v ruskojazyčnom vydaní. Jeho prípadné obsadenie by ruským jednotkám umožnilo vystupňovať útoky na asi 25 kilometrov vzdialený Kramatorsk, poznamenala predtým agentúra AFP. Kramatorsk a neďaleký Slovjansk sú jedny z posledných veľkých miest na Donbase kontrolovaných Kyjevom.

 Taktiež podľa oznámenia Syrskeho ide Rusom o vytvorenie podmienok pre ďalší postup smerom na Kramatorsk, ako aj o získanie prístupu ku kanálu Siverskyj Donec-Donbas.

Rusi však zatiaľ podľa Sýrskeho pri meste Časiv Jar narážajú na odpor ukrajinských vojakov, ktorí sa doslova „zahryzli do krajiny“. Syrskyj však pripustil, že jednotlivým skupinám ruských vojakov, ktorí majú početnú prevahu, sa podarilo dostať až do jednej zo štvrtí na juhovýchode mesta, kým boli odrazení pomocou dronov a delostrelectva.

„Hrozba je naďalej aktuálna vzhľadom na to, že ruské velenie dalo svojim vojskám za úlohu ovládnuť Časiv Jar do 9. mája,“ napísal Syrskyj.

Ukrajinskí aj západní predstavitelia dlhodobo tvrdia, že Rusko si potrpí na symbolické dátumy a že sa tiež snaží o významnejšie úspechy v bojoch na Ukrajine pred rôznymi vojenskými oslavami alebo plánovanými vystúpeniami prezidenta Vladimira Putina. Na jar 2022 napríklad médiá s odvolaním sa na amerických činiteľov oboznámených s informáciami amerických tajných služieb písali, že sa Rusko bude do 9. mája snažiť ovládnuť oblasť ukrajinského Donbasu./agentury/

X X X

Izraelský vojnový kabinet sa prikláňa k odvete za útok Iránu, chýba zhoda na rozsahu a načasovaní

Irán v sobotu spustil rozsiahly letecký útok na Izrael v reakcii na nedávny úder na iránsky konzulát v Damasku pripisovaný židovskému štátu. Teherán proti Izraelu vyslal vyše 300 dronov a rakiet. Izraelu a spojencom sa podarilo zostreliť až 99 percent z nich. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo vyhlásení uviedol, že Izrael sa na priamy útok Iránu pripravoval a že akýkoľvek úder nenechá bez odvety. Stanica CNN s odvolaním sa na svoje zdroje informovala, že USA nepodporia a nesúhlasia s izraelským protiútokom. Je to po prvý raz v histórii, keď Irán útočil na Izrael priamo zo svojho územia.

X X X

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval na „maximálnu zdržanlivosť“ v súvislosti s útokom Iránu na Izrael. „Ani región, ani svet si nemôže dovoliť ďalšiu vojnu,“ uviedol Guterres na mimoriadnom zasadaní Bezpečnostnej rady OSN.

„Blízky východ je na pokraji (vojny),“ upozornil Guterres. „Ľudia v regióne čelia reálnemu nebezpečenstvu zničujúceho konfliktu v plnom rozsahu,“ dodal šéf OSN s tým, že teraz je čas na deeskaláciu. Dodal, že Irán napísal list predsedovi BR OSN, v ktorom tvrdil, že útok na Izrael bol obranou po údere na iránsky konzulát v sýrskom Damasku.

Súčasne na pôde bezpečnostnej rady pripomenul, že „charta Organizácie Spojených národov zakazuje použitie sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti akéhokoľvek štátu“. Poznamenal tiež, že nie sú dovolené ani akékoľvek útoky na diplomatické zariadenia.

„Je čas ustúpiť z okraja. Je nevyhnutné vyhnúť sa akejkoľvek akcii, ktorá by mohla viesť k veľkým vojenským konfrontáciám na viacerých frontoch na Blízkom východe,“ upozornil s tým, že „civilisti už znášajú toto bremeno a platia najvyššiu cenu“.

Guterres pripomenul, že zodpovednosťou všetkých členov bezpečnostnej rady je pomôcť zabezpečiť prímerie v Gaze, bezpodmienečné prepustenie izraelských rukojemníkov zadržiavaných palestínskym radikálnym hnutím Hamas i zaistiť neprerušované dodávky humanitárnej pomoci.

„Máme spoločnú zodpovednosť pracovať za mier,“ zdôraznil.

X X X

Izrael má po nočnom raketovom a dronovom útoku Iránu pripravené plány na útočnej i obrannej operácie. Na večernom brífingu po nedeľňajšom zasadaní vojnového kabinetu to oznámil hovorca izraelských ozbrojených síl Daniel Hagari.

„Budeme pokračovať v ochrane Izraela a spolu s našimi partnermi budeme pokračovať vo vytváraní bezpečnejšej a stabilnejšej budúcnosti pre celý Blízky východ,“ konštatoval Hagari, ktorý obsah plánov nekonkretizoval.

Spresnil, že Irán pri nočnom útoku na Izrael vypustil približne 350 bezpilotných lietadiel a rakiet. Strely obsahovali 60 ton výbušnín, ktoré „mohli spôsobiť obrovské škody“.

Hagari povedal, že palestínske radikálne hnutie Hamas zadržiava rukojemníkov odvlečených pred vyše polrokom z Izraela aj v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Zopakoval, že Izrael urobí všetko pre to, aby sa rukojemníci vrátili domov.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v meste Rafah plánuje spustiť pozemnú inváziu, a to aj napriek protestom medzinárodného spoločenstva. Pred týždňom Netanjahu uviedol, že dátum začiatku invázie už bol stanovený – nezverejnil ho však.

Izraelská armáda tvrdí, že Rafah je poslednou baštou Hamasu, a preto aj tam musí vykonať pozemnú operáciu.

X X X

Izraelský vojnový kabinet niekoľko hodín rokoval o reakcii na nočný iránsky dronový a raketový útok na Izrael, na postupe sa však zatiaľ nezhodol, uvádzajú s odvolaním sa na svoje zdroje izraelské aj zahraničné médiá. Podľa agentúry Reuters sa členovia kabinetu prikláňajú k odvete, na jej rozsahu a načasovaní však zhoda nie je.

Televízia CNN s odvolaním sa na nemenovaného izraelského činiteľa informovala, že kabinet poveril armádu, aby pripravila dodatočné scenáre izraelskej odpovede.

Podľa spravodajského webu The Times of Israel prišli niektoré hebrejské médiá s informáciou, že Benny Ganc, ktorý bol pred vypuknutím vojny v Pásme Gazy jednou z tvárí izraelskej opozície, a bývalý náčelník generálneho štábu Gadi Eisenkot chceli spustiť odvetný úder už v noci na nedeľu, keď ešte iránsky útok prebiehal. Myšlienka okamžitej odpovede však bola rýchlo zavrhnutá.

Po bezprecedentnom iránskom údere, ktorý podľa všetkého nespôsobil výraznejšie škody, je zásadnou otázkou, či bude vyústením ďalšej eskalácie už tak výbušnej situácie na Blízkom východe. Mnohí štátnici volali po maximálnej zdržanlivosti a Washington dával najavo, že sa chce vyhnúť vystupňovaniu konfliktu medzi Izraelom a Iránom, ktorý bol doteraz považovaný za „tieňovú vojnu“.

X X X

Irán tvrdí, že tri dni pred útokom naznačil svoje plány susedným krajinám a informoval aj USA o zámere vykonať „obmedzenú“ operáciu. Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ americkej administratívy podľa agentúry Reuters pripustil, že USA boli s Iránom v kontakte prostredníctvom Švajčiarska, ale poprel, že by od Teheránu dostali nejaké varovanie.

„Žiadne upozornenie nedali,“ citovala tohto činiteľa agentúra Reuters. „Je očividné, že ich zámerom bolo ničiť a pôsobiť obete,“ uviedol tiež. Pripustil pritom, že USA a Irán „mali niekoľko priamych komunikačných výmen cez švajčiarsky kanál“.

X X X

Iránom podporované šiitské hnutie Hizballáh schvaľuje a oceňuje masívny útok Teheránu na Izrael, ku ktorému došlo v noci na nedeľu.

Ako informovala britská spravodajská televízia Sky News, útok na Izrael označil Hizballáh za „odvážne“ rozhodnutie a dodal, že Irán uplatnil svoje zákonné práva napriek „hrozbám, zastrašovaniu a tlaku“.

Hizballáh sídliaci v Libanone sa od začiatku vojny Izraela proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas púšťa do cezhraničných prestreliek s izraelskými jednotkami v libanonsko-izraelskom pohraničí, pripomenula Sky News.

Dodala, že v oblasti Blízkeho východu Irán v rôznej miere podporuje, financuje a školí niekoľko svojich spojeneckých militantných formácií – okrem Hamasu v palestínskom Pásme Gazy sú to aj húsíjskí povstalci v Jemene, Hizballáh v Libanone a mnoho ďalších frakcií so sídlom v Sýrii a Iraku.

X X X

O situácii na Blízkom východe na diaľku hovorili aj lídri G7, teda Spojených štátov, Kanady, Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska. „Lídri odsúdili bezprecedentný útok Iránu proti Izraelu a potvrdili záväzok G7 voči bezpečnosti Izraela,“ zhrnul videokonferenciu Biely dom.

Na rokovaní sa zúčastnil aj predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý vyzval na zdržanlivosť na všetkých stranách. „Budeme pokračovať vo všetkých našich snahách dosiahnuť deeskaláciu. Čo najrýchlejšie ukončenie krízy v Gaze, najmä cez okamžité prímerie, na to bude mať vplyv,“ uviedol. Podporu okamžitému prímeriu v Pásme Gazy podľa agentúry Reuters vyjadrovalo aj spoločné vyhlásenie siedmich hospodársky vyspelých krajín.

X X X

Člen izraelského vojnového kabinetu Benny Ganc, ktorý je zároveň rivalom premiéra Benjamina Netanjahua, chce kvôli bezprecedentnému iránskemu útoku vytvoriť „regionálnu koalíciu“ proti Iránu. Podobne sa vyjadril aj minister obrany Joav Galant, zatiaľ čo sa čakalo na správy o ďalších krokoch Izraela. Tie by mohli prísť po avizovanom rokovaní vojnového kabinetu.

Jeho členmi sú Netanjahu, Galant a Ganc, ako pozorovatelia v ňom zasadajú bývalý náčelník generálneho štábu Gadi Eisenkot a minister pre strategické záležitosti Ron Dermer.

Netanjahu v sobotu večer vyhlásil, že Izrael „ublíži komukoľvek, kto ublíži nám“. Vyjadrenie prišlo vo chvíli, keď Irán začal svoj prvý priamy úder proti židovskému štátu.

„Táto udalosť nie je na konci. Tvárou v tvár iránskej hrozbe vybudujeme regionálnu koalíciu a vyberieme si od Iránu daň, a to spôsobom a vo chvíli, aké nám budú vyhovovať,“ uviedol Ganc, ktorý bol pred vypuknutím vojny v Pásme Gazy jednou z tvárí izraelskej opozície.

Minister obrany Galant vo vlastnom stanovisku uviedol, že Izrael má príležitosť vytvoriť „strategickú alianciu proti tejto vážnej iránskej hrozbe“.

Ďalší politici vrátane krajne pravicového ministra národnej bezpečnosti Itamara Ben Gvira však volali po rýchlej a ráznej odpovedi.

X X X

Izraelská armáda odpovie na nočný útok Iránu „činmi a nie slovami“. Uvádza sa to v perzskej verzii oficiálneho účtu izraelských obranných síl (IDF) na sociálnej sieti X s tým, že sa tak bez ďalší podrobností vyjadril hovorca IDF v rozhovore pre iránsku exilovú televíziu Iran International.

„Každá akcia vyvolá nejakú reakciu, nie však v slovách, ale v činoch,“ uvádza sa po perzsky v ďalšom príspevku na zmienenom účte, informuje agentúra DPA.

Dosiaľ nie je zrejmé, ako Izrael zareaguje. O ďalšom postupe rokuje popoludní izraelský vojenský kabinet. Mnohí svetoví lídri útok odsúdili a obe strany vyzvali na zdržanlivosť v snahe vyhnúť sa ďalšej eskalácii napätia.

Izrael hlásil po útoku len menšie škody na jednej vojenskej základni. Podľa miestnych médií hospitalizovali po útoku prinajmenšom 12 ľudí vrátane sedemročného dievčaťa z mesta Arad, ktoré vážne zranil šrapnel z rakety. Najmenej osem ďalších ľudí utrpelo ľahké zranenia, buď ich zasiahol šrapnel, alebo sa zranili pri útekoch do úkrytov.

X X X

Irán tvrdí, že tri dni pred útokom naznačil svoje plány susedným krajinám.

Od blízkovýchodných krajín ihneď neprišlo oficiálne potvrdenie, že by varovanie z Teheránu dostali. Agentúra Reuters však citovala nemenovaný zdroj z tureckých diplomatických kruhov, podľa ktorého Irán na útok proti Izraelu upozornil Ankaru vopred.

Iránsky šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján tiež povedal, že iránska vláda informovala aj Washington o pláne vykonať „obmedzenú, minimálnu“ operáciu s cieľom „potrestať izraelský režim“. Podľa spomínaného zdroja Reuters bola Ankara prostredníkom v komunikácii USA a Iránu, pričom Američania odkázali, že iránska operácia musí zostať „v istých medziach“.

X X X

Irán využil svoje právo na sebaobranu, keď v noci na nedeľu vyslal na Izrael stovky dronov a striel, uviedla sýrska vláda. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá podotýka, že režim prezidenta Bašára Asada je spojencom Teheránu.

Irán svoj bezprecedentný útok na Izrael vysvetlil ako reakciu na „zločiny“ dlhoročného nepriateľa vrátane bombardovania iránskeho konzulátu v Damasku, ktoré zabilo predstaviteľov iránskych revolučných gárd. Izrael sa k incidentu z 1. apríla neprihlásil, ale akcia mu je pripisovaná a revolučné gardy tvrdia, že v noci mierili na zariadenia použité na útok na konzulát.

„Iránska odpoveď… je legitímnym právom na sebaobranu,“ uviedol sýrsky minister zahraničia Fajsal Mekdad. Jeho vyhlásenie publikovala sýrska štátna tlačová agentúra SANA v súvislosti s telefonátom Mekdada s jeho iránskym náprotivkom Hosejnom Amírabdolláhjánom.

X X X

Francúzske ministerstvo zahraničia francúzskym občanom odporučilo, aby dočasne opustili Irán kvôli riziku eskalácie ozbrojeného konfliktu. Holandská vláda svojich občanov z rovnakého dôvodu odrádza od ciest do Izraela.

 X X X

Partneri Iránu dostali tri dni pred nočným útokom na Izrael informáciu, že Teherán chystá kroky proti židovskému štátu, uviedol iránsky šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján. Podľa televízie CNN pritom nespresnil, ktoré krajiny či skupiny takéto upozornenie dostali, a okolité štáty túto informáciu ihneď nepotvrdili.

„Asi 72 hodín pred našimi operáciami sme informovali našich priateľov a susedov v regióne, že odpoveď Iránu proti Izraelu je istá, legitímna a neodvolateľná,“ vyhlásil Amírabdolláhján. „Považujeme bezpečnosť našich susedov a regiónu za bezpečnosť Iránskej islamskej republiky,“ uviedol.

Velenie iránskych revolučných gárd, ktoré útok vykonali, podľa denníka The New York Times vyhlásilo, že drony a strely mierili iba na zariadenia, ktoré Izrael použil na úder v Damasku. K incidentu v sýrskej metropole, pri ktorom zomreli aj významní predstavitelia revolučných gárd, sa židovský štát neprihlásil, avšak predpokladá sa, že za ním stál.

Teherán teraz deklaruje, že akákoľvek ďalšia izraelská „agresia“ by vyvolala ešte silnejšiu reakciu.

X X X

Turecký minister zahraničia Hakan Fidan volal svojmu iránskemu náprotivku Hosejnovi Amíraabdolláhjánovi a oznámil mu, že Ankara „si neželá eskaláciu v regióne“, povedal AFP diplomatický zdroj. Iránec podľa tohto zdroja v telefonáte vyhlásil, že iránska „odvetná operácia“ proti Izraelu sa skončila a Teherán nezačne novú operáciu, ak nebude napadnutý.

Iránom podporovaní šiitski povstalci Húsíovci, ktorí ovládajú veľkú časť západného Jemenu, stupňujú svoje útoky proti lodnej doprave na kľúčovej obchodnej trase v oblasti Červeného mora. Nočný iránsky útok na Izrael ich hovorca označil za legitímny čin a dodal, že tiež sami povstalci sú v priamej konfrontácii s Izraelom.

X X X

  Iracký prezident Abdal Latíf Rašíd vyzval na zníženie napätia na celom Blízkom východe. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej tiež varoval pred rozšírením konfliktu po tom, čo Irán podnikol bezprecedentný dronový a raketový útok na Izrael.

S odvolaním sa na „najnovší vývoj v regióne a jeho dôsledky“ Rašíd vo svojom vyhlásení tiež zdôraznil „nutnosť zastaviť agresiu proti Pásmu Gazy a nájsť riešenie palestínskej otázky, keďže ide o zásadný prvok stability regiónu“.

X X X

Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján povedal, že jeho krajina nemá v úmysle pokračovať vo vojenskej operácii proti Izraelu. „V tomto okamihu Iránska islamská republika nemá v úmysle pokračovať v obranných operáciách,“ napísal minister na mikroblogovacej sieti X. „Ale ak to bude potrebné, nebude váhať chrániť svoje legitímne záujmy pred akoukoľvek novou agresiou,“ dodal šéf iránskej diplomacie.

Abdollahján označil útok na Izrael za „využitie práva na legitímnu obranu“ a uviedol, že to ukazuje zodpovedný prístup Iránu k „regionálnemu a medzinárodnému mieru a bezpečnosti“.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell na utorok zvolal mimoriadnu schôdzku ministrov zahraničia krajín Európskej únie. Pôjde o iránske útoky proti Izraelu, uviedol na sociálnej sieti X Borrell, podľa ktorého je cieľom únie prispieť k zníženiu napätia a zvýšeniu bezpečnosti v regióne.

„V nadväznosti na iránske útoky proti Izraelu som zvolal na utorkové mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ. Naším cieľom je prispieť k deeskalácii a bezpečnosti v regióne,“ napísal Borrell.

X X X

Britské stíhačky zostrelili časť z dronov, ktorými Irán v noci na nedeľu útočil na Izrael. Povedal to v nedeľu britský premiér Rishi Sunak.

„Môžem potvrdiť, že naše lietadlá zostrelili množstvo iránskych útočných dronov,“ povedal Sunak. Potvrdil tým medializované správy, že Británia pomohla Izraelu a ďalším spojencom odvrátiť iránske útoky, píše AFP.

Spojené kráľovstvo bolo podľa premiérových slov súčasťou medzinárodného koordinovaného úsilia s cieľom zneškodniť strely a drony vyslané Iránom. „Britské kráľovské letectvo (Royal Air Force – RAF) vyslalo do oblasti ďalšie lietadlá,“ povedal ďalej Sunak. Útok Iránu zároveň dôrazne odsúdil a označil za nebezpečnú a zbytočnú eskaláciu napätia.

Britský premiér zdôraznil, že v súčasnosti je potrebné, aby si svet zachoval „chladnú hlavu“. Británia sa podľa jeho slov bude spolu so spojencami usilovať o deeskaláciu situácie.

X X X

Iránska mena sa v nedeľu na neoficiálnom trhu prepadla až na rekordné minimum voči doláru. Dôvodom bol rozsiahly raketový a dronový útok na Izrael, ktorý Teherán podnikol v sobotu (13. 4.) večer, čo ešte viac vystupňovalo napätie na Blízkom východe.

Výmenný kurz iránskeho rialu sa na voľnom trhu v nedeľu okolo 10.30 h miestneho času pohyboval na úrovni 705.000 rialov za jeden americký dolár. Iránska mena odvtedy zmazala časť strát. Teherán stanovil oficiálny kurz rialu v roku 2018 na 42.000 rialov/USD.

X X X

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v nedeľu povedala, že nočný iránsky útok na Izrael priviedol Blízky východ na „pokraj priepasti“, a vyzvala na zdržanlivosť.

Teherán podľa slov Baerbockovej „uvrhol celú oblasť do chaosu“. Ministerka tvrdí, že eskalácia napätia sa musí skončiť.

Nemecký kancelár Olaf Scholz taktiež odsúdil útok ako „vážnu eskaláciu“ napätia. Zároveň zdôraznil „solidaritu“ Berlína s Izraelom a obe strany vyzval na zdržanlivosť. „Nemôžeme spraviť nič iné, než vyzvať všetkých, najmä Irán, aby nepokračovali v tejto ceste,“ povedal novinárom počas svojej návštevy Číny.

X X X

„Irán práve zaútočil na Izrael. Ide o útok regionálnej mocnosti na regionálnu jadrovú mocnosť. Bude veľmi záležať, ako silný tento útok nakoniec bude. Verím, že Irán neprekročí červenú líniu. Ľudia štátu Izrael, naše modlitby sú s vami,“ uviedol na sociálnej sieti predseda Demokratov Jaroslav Naď.

X X X

Strana Modrí – ES považuje útok za pokračovanie politiky Iránu, ktorej cieľom je zničenie Izraela. „Novú vlnu napätia v Izraeli i celom regióne spôsobil brutálny masaker hnutia Hamas 7. októbra 2023, ktorého sa hnutie dopustilo voči nevinnému obyvateľstvu Izraela,“ uviedla strana v stanovisku. Izrael má podľa Modrých právo na sebaobranu. Dodali, že zodpovednosť za násilie v Izraeli a napätie na Blízkom východe nesie Irán, ktorý môže toto napätie zmierniť tým, že tieto organizácie prestane vojensky podporovať, akceptuje štát Izrael a pridá sa k úsiliu medzinárodného spoločenstva vyriešiť spolužitie Izraela a Palestíny mierovou cestou, teda rokovaniami.

X X X

Libanon oznámil, že Izrael v nedeľu zasiahol budovu hnutia Hizballáh na libanonskom území. Jordánsko hlási zneškodnenie letiacich predmetov, ktoré narušili jeho vzdušný priestor.

Zdroj z prostredia libanonského hnutia Hizballáh uviedol, že Izrael v nedeľu zasiahol jednu z budov tohto hnutia na východe Libanonu neďaleko hraníc so Sýriou. Terčom izraelského útoku bola podľa zdroja dvojposchodová budova patriaca Hizballáhu v okolí mesta Baalbek.

Libanonská štátna tlačová agentúra tiež informovala, že nepriateľský letecký útok zasiahol a zničil budovu v jednej dedine v okrese Baalbek na východe Libanonu.

Jordánska vláda vo vyjadrení uviedla, že sa zaoberala niektorými z letiacich predmetov, ktoré v noci stúpili do vzdušného priestoru krajiny. Libanonská armáda bude podľa vyjadrení vlády reagovať na všetko, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť krajiny.

X X X

Pápež František po nedeľnej modlitbe Anjel Pána vyjadril znepokojenie a bolesť v spojitosti s útokom Iránu na Izrael. Obe strany žiadal, aby sa vyhli konaniu vedúcemu k prehĺbeniu konfliktu na Blízkom východe.

„Modlím sa a so znepokojením, no takisto aj s bolesťou, sledujem správy, ktoré v týchto hodinách prichádzajú, o zhoršujúcej sa situácii v Izraeli z dôvodu zásahu Iránu,“ povedal pápež ľudom zhromaždením na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Prihovoril sa im z okna nad týmto námestím, pripomína AP.

František upozornil, že Blízky východ sa môže dostať do ešte hlbšej priepasti násilia a žiadal riešenie konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi na úrovni dvoch štátov, píše APA. „Nik nesmie zasahovať do existencie iného štátu,“ uviedol.

X X X

Irán si v nedeľu predvolal francúzskeho, britského aj nemeckého veľvyslanca v Teheráne, a to v súvislosti s reakciou predstaviteľov ich krajín na iránsky nočný raketový a dronový útok na Izrael.

„Britský, francúzsky a nemecký veľvyslanec v Teheráne boli predvolaní na (iránske) ministerstvo zahraničných vecí v dôsledku nezodpovedných postojov istých predstaviteľov týchto krajín k reakcii Iránu na akcie sionistického režimu (Izraela) proti občanom aj záujmom našej krajiny,“ informovala iránska štátna agentúra IRNA.

Britský premiér Rishi Sunak už v noci nedeľu odsúdil iránsky útok proti Izraelu ako „bezohľadný“. Varoval, že tieto údery môžu vyvolať napätie a destabilizovať región.

Obdobne sa vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Útok odsúdil, vyjadril solidaritu s Izraelom a vyzval obe strany na zdržanlivosť. Nemecký kancelár Olaf Scholz taktiež útok označil za „nezodpovedný a neospravedlni­teľný“, rovnako vyslovil solidaritu s Izraelom aj obavy z eskalácie napätia v oblasti. Podobne sa vyjadrili už aj mnohí ďalší svetoví lídri, vrátane predstaviteľov NATO či EÚ. Zúčastnené strany vyzývajú na zdržanlivosť

X X X

Severoatlantická aliancia v nedeľu taktiež odsúdila iránsky nočný útok na Izrael. Označila ho za „eskaláciu“ napätia v regióne a všetky zúčastnené vyzvala na zdržanlivosť.

„Odsudzujeme nočnú eskaláciu zo strany Iránu, vyzývame na zdržanlivosť a pozorne sledujeme vývoj situácie. Je nevyhnutné, aby sa konflikt na Blízkom východe nevymkol spod kontroly,“ uviedla hovorkyňa NATO Farah Dakhlallahová.

X X X

Útok Iránu je podľa opozičného hnutia PS hrozbou pre globálnu bezpečnosť. Vypálenie stoviek rakiet a dronov na Izrael označuje za odsúdeniahodné a v kontexte diania na Blízkom východe za mimoriadne nebezpečné. Apeluje na zdržanlivosť všetkých zúčastnených strán.

„Útok eskaloval už aj tak veľmi citlivú situáciu na Blízkom východe a zvyšuje riziko vypuknutia otvorenej vojny dvoch regionálnych mocností. Apelujeme na všetky strany v oblasti, aby konali zdržanlivo a aby podnikli kroky na ukončenie špirály násilia,“ zdôraznil podpredseda PS Tomáš Valášek.

X X X

Slovensko odsudzuje iránske útoky na Izrael. Vyzýva na zdržanlivosť a vrátenie sa k hľadaniu mierových riešení pre Blízky východ. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR to uvádza na sociálnej sieti.

„Slovensko ako krajina podporujúca mier ostro odsudzuje útoky Iránu na Izrael. Útoky značne zvyšujú napätie a riziko širšieho konfliktu v regióne,“ konštatuje rezort slovenskej diplomacie.

Ministerstvo zdôrazňuje potrebu obnovy dialógu a diplomacie. „Vyzývame všetky strany, aby boli zdržanlivé a vrátili sa k hľadaniu mierových riešení pre Blízky východ,“ apeluje rezort diplomacie.

X X X

Európska únia jednoznačne odsúdila iránsky útok na Izrael a označila ho za neprijateľný. Na sociálnej sieti to v noci uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Ide podľa neho o bezprecedentné zostrenie situácie a hrozbu pre bezpečnosť regiónu. Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že je hlboko znepokojený reálnou hrozbou eskalácie na Blízkom východe a vyzval na maximálnu zdržanlivosť. Berlín a Rím vyjadrili obavy z možného chaosu a eskalácie konfliktu. Iránsky útok odsúdili okrem iného francúzsky prezident Emmanuel Macron, japonský premiér Fumio Kišida alebo juhokórejská diplomacia. Spojené arabské emiráty a Rusko vyzvali na hľadanie riešenia diplomatickou cestou.

X X X

Iránsky prezident Ebráhím Raísí varoval v nedeľu Izrael a jeho spojencov pre akýmkoľvek neuváženým, respektíve bezohľadným konaním. Urobil tak po tom, ako Irán dronmi a raketami zaútočil na Izrael v odvete na útoky na iránsky konzulát v Damasku z 1. apríla.

„Ak sionistický režim (Izrael) alebo jeho podporovatelia preukážu bezohľadné správanie, dostanú rozhodnú a oveľa ráznejšiu odpoveď,“ uviedol Raísí.

X X X

Útok Iránu na Izrael podľa českého prezidenta Petra Pavla nebezpečne eskaluje konflikt v regióne. Na sieti X uviedol, že ČR je v kontakte s partnermi v snahe bezpečnostnú situáciu upokojiť.

„Jednoznačne odsudzujem priamy útok Iránu na Izrael. Hoci sa Izraelu a spojencom dnes v noci podarilo absolútnu väčšinu smrtonosných iránskych dronov a rakiet úspešne zneškodniť, ide o krok, ktorý nebezpečne eskaluje konflikt v regióne. Zostávame v priebežnom kontakte s našimi partnermi v snahe bezpečnostnú situáciu upokojiť,“ uviedol prezident, ktorý Izrael tento rok v januári navštívil.

Podporu Izraelu v uplynulých hodinách vyjadrili mnohí českí politici. Niektorí myslia, že rovnakú podporu, akú má teraz Izrael, by si zaslúžila aj Ukrajina, ktorá už viac ako dva roky čelí ruskej invázii.

X X X

Izrael znovu otvoril svoj vzdušný priestor, ktorý uzavrel počas útoku Iránu dronmi a raketami. Izraelské ministerstvo dopravy uviedlo, že hlavné medzinárodné letisko krajiny obnovilo prevádzku. Dodalo, že v priebehu nedele bude krajina obnovovať aj vnútroštátnu leteckú dopravu.

X X X

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu vyjadrilo znepokojenie so stupňovaním napätia v oblasti Blízkeho východu a zúčastnené strany žiadalo o zachovanie zdržanlivosti.

„Všetky zúčastnené strany žiadame o zdržanlivosť. Spoliehame sa na to, že krajiny z tohto regiónu existujúce problémy vyriešia politickými a diplomatickými prostriedkami,“ uviedol ruský rezort diplomacie vo vyhlásení, píše AFP.

X X X

Irán zasiahol Izrael až 350 dronmi a balistickými a riadenými strelami. Aj za pomoci USA väčšinu z nich zničila protivzdušná obrana židovského štátu. Čo bude nasledovať po tomto bezprecedentnom útoku? Pre Pravdu to vysvetlil James Dorsey, odborník na Blízky východ z Nanyanskej technologickej univerzity v Singapure.

X X X

  Opozičná strana SaS odsudzuje iránsky útok na Izrael. Verí, že útok nespôsobí ďalšiu eskaláciu napätia na Blízkom východe, ktorá by viedla k zabíjaniu tisícov nevinných civilistov.

„Považujeme za silný signál, že sa západní spojenci a Jordánsko postavili na stranu Izraela nielen s odrazením útoku, ale aj diplomaticky. Na vojnu totiž vždy v prvom rade doplatia civilisti,“ uviedol podpredseda SaS Juraj Droba.

X X X

Tisíce Iráncov v nedeľu ráno vyšli do ulíc miest, aby vyjadrili podporu pre útoky dronmi a raketami, ktoré Irán v noci na nedeľu uskutočnil voči Izraelu.

Demonštranti na jednom z námestí v hlavnom meste Teherán skandovali „Smrť Izraelu!“ a „Smrť Amerike!“, píše AFP. Reagovali tým na oznámenie iránskych Revolučných gárd, ktoré hlásili začiatok operácie Čestný sľub voči Izraelu. Účastníci zhromaždení mávali iránskymi a palestínskymi zástavami.

Ľudia sa zhromaždili aj pri hrobe generála Kásema Solejmáního v meste Kermán v južnej časti krajiny. Solejmání zomrel pri americkom útoku dronmi v Iraku v januári 2020. Demonštrácie sa konali aj v ďalších iránskych mestách.

X X X

Izraelu by v tejto chvíli najviac pomohlo, keby americká Snemovňa reprezentantov schválila balík pomoci v celkovom objeme 95 miliárd dolárov zahŕňajúci peniaze pre Tel Aviv či Kyjev. Podľa denníka The Guardian to uviedol líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer po bezprecedentnom nočnom útoku Iránu na izraelské územie.

Podľa denníka čoraz viac predstaviteľov amerického Kongresu vyzýva na odsúhlasenie balíka, ktorý vo februári schválil Senát USA, ale republikánske vedenie Snemovne reprezentantov ho odmieta predložiť na hlasovanie. Návrh sa týka čisto zahraničnej pomoci a okrem financií pre Izrael zahŕňa tiež viac ako 60 miliárd dolárov pre Ukrajinu čeliacu ruskej agresii, ďalej peniaze pre spojencov USA v juhovýchodnej Ázii a na humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy.

Predseda snemovne Mike Johnson na konci marca načrtol niektoré podmienky na schválenie balíka, vrátane zvrátenia nedávneho rozhodnutia americkej vlády pozastaviť schvaľovanie nových terminálov na vývoz skvapalneného zemného plynu. Administratíva prezidenta Joea Bidena však takýto postup odmietla, informovala predtým agentúra Bloomberg./agentury/

X X X

 Legendárna prezidentská vila je neobývateľná, užíval ju len Schuster. Po piatich rokoch sa znova otvára otázka bývania: Aké možnosti má Pellegrini?

 Vo vlastníctve Kancelárie prezidenta SR je už 24 rokov. V roku 2000 ju druhý slovenský prezident Rudolf Schuster kúpil od VSŽ Košice, podniku dnes známeho ako U.S. Steel po dohode s vtedajším riaditeľom Júliusom Rezešom. Schuster bol zároveň jediným prezidentom, ktorý ju užíval a už 20 rokov v nej nikto nebýva. Reč je o prezidentskej vile na Slavíne na Pažického ulici, ktorej problematika ožíva každých päť rokov. V súčasnosti je neobývateľná a z bezpečnostných dôvodov nevhodná na bývanie pre akúkoľvek hlavu štátu. Aj budúci prezident Peter Pellegrini tak bude stáť pre otázkou, čo s ňou. Na to, ako vyzerá prezidentská vila a čo sa nachádza na jej pozemku sme sa boli pozrieť.

 Vila, ktorú Schuster vtedy kúpil v prepočte za zhruba 1,2 milióna eur, má množstvo negatív a za dvadsať rokov nenašiel ani jeden z prezidentov riešenie, aj keď sa nejaká iniciatíva začala.

Neobývateľné dedičstvo Schustera

Otázka bývania prezidenta bude možno toto volebné obdobie aktuálnejšia aj kvôli nedávnemu incidentu, keď neznáma žena preliezla plot prezidentkinho domu v Pezinku. Prezidentská vila však na prvý pohľad určite nevyzerá ako reprezentatívne miesto, kde by mal prezident prijímať návštevy či dokonca bývať. Po dlhých rokoch chátra, vo vnútri sa nenachádza takmer žiaden nábytok a napriek tomu, že má rozlohu 850 m2, je malá a dispozične zle riešená.

„Vila je momentálne v takom stave, že obývateľná nie je,“ uviedol hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec. Trojpodlažná vila má okrem reprezentatívnych priestorov a prezidentskej pracovne aj jedáleň, kuchyňu a štyri izby.

Napriek tomu sa vilu snažia udržať, a aj preto sa robí na viac ako štyritisíc metrov štvorcovom pozemku aspoň základná údržba vrátane kosenia. „Náklady na to sú približne tisíc eur mesačne. Robí sa tu len to, čo sa musí, aby sa sem dalo prísť. Je to stále chránený objekt,“ uviedol.

To, že vila ostáva v poškodenom stave má niekoľko objektívnych príčin. „Treba si uvedomiť, že toto naozaj nie je miesto vhodné pre bývanie akejkoľvek hlavy štátu,“ hovorí Strižinec. Okrem stavu, v akom sa nachádza, je nevhodná na bývanie aj z bezpečnostného hľadiska. Do vily vedie len jedna prístupová cesta vysoko na kopci a chýba tam druhá – úniková – cesta. V okolí rezidencie sú už totiž obývané parcely, ktoré neumožňujú žiadne zásahy.

Bude z vily verejný priestor?

Každých päť rokov sa tak s voľbou novej hlavy štátu otvára aj otázka, čo s nevyužívanou vilou. Plány každého prezidenta však stroskotali. Končiaca hlava štátu Zuzana Čaputová síce takisto otvorila otázku, čo s vilou, no plány prekazila pandémia covid, vojna na Ukrajine a ďalšie krízy. Na začiatku obdobia sa však Čaputová pokúsila nájsť riešenie, ako sa s týmto priestorom vysporiadať.

 Začalo sa to súťažou pre mladých architektov. V septembri 2019 prezidentka informovala, že študenti dostanú v rámci 25. ročníka medzinárodnej súťaže študentov architektúry a pozemného staviteľstva zadanie pre architektonicko-urbanistické štúdie, ktorým bude práve prezidentská rezidencia na Slavíne.

Išlo o ideovú súťaž, kde mali študenti priniesť možnosti, ako vilu využiť. „Študenti mohli riešiť tému, ktorú ešte predtým neriešili v tých zadaniach. Takže takpovediac popustili uzdu fantázie a vznikli z toho naozaj veľmi zaujímavé nápady, ako by mala vyzerať rezidencia hlavy štátu,“ povedal Strižinec. Akýkoľvek projekt by však narazil na praktickú stránku. „Akákoľvek investícia by bola naozaj vysoká,“ uviedol Čaputovej hovorca.

Kde bude bývať Pellegrini?

„O bývaní sa budem rozhodovať aj po diskusii s Úradom na ochranu ústavných činiteľov. Incident v záhrade prezidentkinho rodinného domu ukazuje, že nič nemožno podceniť,“ uviedol pred časom pre Pravdu vo veľkej prezidentskej ankete.

Okrem toho by bol problém aj s tým, ako by na kopec dostali stavebný materiál. „Po tejto úvahe s novou súťažou, ktorá ukázala, že akákoľvek rekonštrukcia je nemožná, pretože by sa tu musel postaviť úplne nový dom, čo by bolo nákladné, sa začali hľadať skôr iné možnosti,“ vysvetľuje Strižinec. Do úvahy prichádzala možnosť výmeny pozemkov, ale aj to, čo sa zatiaľ ukazuje ako najschodnejšia možnosť. „Tento priestor by mohol v budúcnosti slúžiť verejnosti,“ uviedol.

„Keďže sme veľmi blízko pamätníka Slavín, kam Bratislavčania chodia tráviť čas, lebo je odtiaľto krásny výhľad na mesto, a zároveň je to pietny priestor, mohla by vedľa byť verejne prístupná záhrada,“ informoval Strižinec s tým, že to už bude na novom prezidentovi a vedení Kancelárie prezidenta, ktorí si možno túto myšlienku osvoja.

Ani predaj, ani rekonštrukcia, ani výmena…

Zámer urobiť z prezidentskej vily komunitný priestor zatiaľ nie je hlbšie rozpracovaný. „Na to treba nájsť nejakého partnera, možno samosprávu a podobne. Sú to úvahy, no ak dáte preč možnosti, že tu prezident nebude bývať, že sa tu nepostaví nový drahý dom a že tu je vlastne jedna cesta a neexistuje úniková cesta z druhej strany, je jasné, že bude treba nájsť nejaké schodnejšie, rozumnejšie a logickejšie riešenie ako využiť tento priestor,“ vysvetlil hovorca.

Kedysi sa uvažovalo aj o predaji, no vila a pozemok sú majetkom Kancelárie prezidenta. „V momente predaja by tie peniaze skončili v nejakej kapitole štátneho rozpočtu a už by nimi kancelária nedisponovala. Je to tiež praktická otázka, no vila nikdy nebola v štádiu, že je na predaj,“ uviedol Strižinec s tým, že riešenie, ako sa adekvátne postarať o štátny majetok sa hľadá roky. Odhadovaná cena pozemku v tesnej blízkosti pietneho miesta je pritom asi šesť miliónov eur. V minulosti prebiehala komunikácia aj medzi štátnymi organizáciami a medzi samosprávou ohľadom možnej výmeny pozemkov. „Ale nie je to finálne riešenie. Zostane na stole a nový prezident a vedenia sa budú môcť rozhodnúť,“ dodal na margo riešení.

Oproti Českej republike nemáme na Slovensku žiadne letné prezidentské sídlo, ani rezidenciu a priestorov, kde sa dajú prijímať návštevy, nie je veľa. Spôsobuje to komplikácie? „Nie úplne. Sídlom hlavy štátu je Grasalkovičov palác v centre Bratislavy, ktorý je pripravený plniť reprezentatívnu funkciu. Všetci však vieme, že pokiaľ sa robí niečo väčšie, k dispozícii je sála slovenskej filharmónie v Redute, prípadne Bratislavský hrad, staré priestory Národnej rady SR a podobne,“ uviedol hovorca Čaputovej.

Po piatich rokoch, ktoré strávil po boku prezidentky však Strižinec zhodnotil, že v hlavnom meste je len veľmi málo priestorov na najvyššej reprezentatívnej úrovni. „Oproti väčším mestám v iných krajinách logicky, lebo v Bratislave boli skôr paláce pre akúsi šľachtu, nikdy nie pre panovníkov. Takže to treba vnímať aj v historickom kontexte. Možnosti sú pomerne limitované a kto videl Prezidentský palác zvnútra, tak si uvedomí, že je oveľa menší, ako ho možno vidieť v televízii,“ hovorí Strižinec.

 Aké sú možnosti bývania?

Otázka náhradného bývania nebola pre prezidentov prioritou aj preto, lebo sa rozhodli bývať u seba doma. „Vila samotná je dedičstvo po prezidentovi Rudolfovi Schusterovi a všetci jeho nástupcovia sa rozhodli bývať takpovediac doma. Či už pán prezident Gašparovič, pán prezident Kiska, alebo aj pani prezidentka Zuzana Čaputová,“ povedal Strižinec.

Kým Gašparovič býval vo svojom dome v Limbachu a prezidentka Čaputová v Pezinku, exprezident Kiska býval po zvolení v rodinnom dome v Ivanke pri Dunaji, no jeho bývanie komplikovala najmä príjazdová cesta, ktorá nedovoľovala, aby sa pred dom umiestnila unimobunka pre ochranku. Aj preto sa na jeseň v roku 2014 niekoľko mesiacov po jeho inaugurácii presťahoval do bytu s rozľahlou terasou v centre Bratislavy – do štátnej bytovky pre politikov a diplomatov v diplomatickej štvrti Čmeľovec v centre mesta pri vládnom hoteli Bôrik.

Ďalšie možnosti bývania sa tak veľmi nehľadali. Zo zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z roku 1993 vyplýva, že by mal mať poskytnuté adekvátne bývanie. „Okrem iného sa ako benefit k bývaniu spomína aj telefónna linka, ale to teraz hovorím skôr položartom,“ zavtipkoval Strižinec. Ak teda nový prezident prejaví záujem o to, aby sa riešila otázka bývania iným spôsobom, ako to bolo bežné doteraz, tak prezidentská kancelária bude v spolupráci s ním a v spolupráci so Správou služieb diplomatického zboru pripravená nájsť adekvátne riešenie tejto otázky.

Schuster sa kedysi pokúsil bývať v Grasalkovičovom paláci, no ani to nie je vhodné riešenie. „Býval viac menej pod strechou v podkroví. Nie som si istý, ako dlho reálne vydržal. Potom sa rozhodol, že kancelária kúpi práve túto vilu s pozemkom,“ povedal hovorca.

Schuster sa ubytoval v priestor v podkroví, kam kedysi chodieval odpočívať a cvičiť ešte prezident Michal Kováč. Súčasťou výbavy, ktorú si Schuster sťahoval do paláca na Hodžovom námestí, bola aj legendárna dvojplatnička. Podľa bývalého prezidenta mu na nej manželka pripravovala dokonca aj halušky. Varič zostal v paláci aj po jeho odchode. Bol to až exprezident Kiska, kto rozhodol, že poputuje do múzea.

 Grasalkovičov palác však takisto nie je vhodné miesto na bývanie. „Je to pomerne stiesnený priestor a takisto nespĺňa otázku bezpečnosti. Respektíve spĺňa, keďže je to oficiálny chránený objekt, ale sú to veľmi stiesnené priestory, ktoré sa teraz využívajú na kancelárie,“ dodal Strižinec.

Prvý priamo volený prezident Schuster zabuchol na rezidencii na Slavíne dvere tesne pred koncom svojho mandátu. Na jar 2004 sa vo vile pokazilo kúrenie a vybuchol v nej kotol. Nateraz ostáva otázne, čo s lukratívnym pozemkom vymyslí nová hlava štátu, ktorá nastúpi do funkcie v polovici júna./agentury/

X X X

Taraba: Danko sa o zem hádzať nebude, všetko závisí od Hlasu

 Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) popiera, že by sa nejakým spôsobom prerozdeľovali posty vo vláde. V relácii televízie ta3 V politike dodal, že o tom na koaličnej rade nepadlo ani slovo. Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci si nevie predstaviť, že by bol Danko šéfom parlamentu.

 „My máme jasne rozdelené posty,“ vyjadril sa. Na rošády podľa neho nie je žiadny dôvod. Taraba takto reagoval na špekulácie, ktoré sa objavili v médiách, že po zvolení Petra Pellegriniho (predseda strany Hlas) za prezidenta by mohlo dôjsť k zmenám na viacerých ministerských postoch.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.