Fiala nejhorší premiér od dr. Husáka. Vyvolají nedůvěru vládě. Babiš v Paříži jednal s Macronem. Hašek přišel o 50 milionů

Generální prokurátor Slovenska Žilinka zahájil vyšetřování politiků, kteří zavili zbytečné úmrtí mnoha lidí covidem, Podobně by měl jednat i NSZ Stříž proti Fialovi, Válkovi, že je nedostatek léků, a pacienti podle lékařů jsou v ČR na smrtelné posteli.

Víc než třetina občanů země je v chudobě, bez bytů, domů, bydlí v kanálech, pod mosty, firmy krachují. Fialova vláda nic od svého vzniku neřeší a rozhazuje miliardy cizincům, což Austrálie, Švýcarsko a další rozumné země světa nedělají. Ano a spol. proto chtějí ještě před volbou na Pražský hrad vyvolat jednání o vyslovení nedůvěry Fialovi a ustavit novou vládu.

X X X

ANO vyvolá jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Hlasovat by se mohlo během prezidentských voleb

Poslanci opozičního hnutí ANO vyvolají sněmovní jednání o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Shodl se na tom v úterý klub hnutí, oznámila na tiskové konferenci předsedkyně Alena Schillerová. Žádost o svolání schůze chce frakce ANO podat do konce tohoto týdne. Hlasování by se tedy mohlo konat mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby. Vzhledem ke sněmovní většině je pravděpodobné, že pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

 Schillerová zdůvodnila postup hnutí tím, že koalice v úterý zamezila sněmovní debatě o opozičních tématech, které podle ANO trápí obyvatele. Jmenovala například dostupnost léků, financování sociálních služeb, situaci na úřadech práce a úvahy o změnách v dani z přidané hodnoty.

„Předpokládáme, že ministři budou reagovat,“ uvedl místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček. Poslanci a senátoři z klubů ANO pomohli k nominaci do prezidentských voleb třem Babišovým soupeřům

 „Počítám, že během dvou dnů budeme mít podpisy sebrané,“ uvedla Schillerová, podle níž se přítomní členové klubu shodli na vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě jednomyslně.

Předsedkyně klubu také zdůraznila, že klub postup neprobíral s předsedou ANO a prezidentským kandidátem Andrejem Babišem, jenž byl z úterního jednání Sněmovny omluven a neúčastnil se ani schůze klubu.

Uvedla, že schůzi k vyslovení nedůvěry vládě by s prezidentskou volbou nespojovala. „Žádná takováto taktika v tom taky není,“ řekla.

Hlasování jako kampaň?

Podle Fialy má právo svolat hlasování o nedůvěře kdykoliv. Aktuální návrh dává do souvislosti s blížící se volbou hlavy státu.

„Vzhledem k tomu, jaké je rozložení sil v Poslanecké sněmovně, se lze jen těžko ubránit dojmu, že se opoziční hnutí snaží o jakousi prezidentskou kampaň na úkor Parlamentu,“ sdělil předseda vlády.

Naopak podle předsedy poslanců vládní KDU-ČSL Marka Výborného jsou důvody ANO pro svolání schůze zástupné. „Jde o jasnou součást předvolební kampaně Andreje Babiše. Je smutné, že k tomu zneužívá Sněmovnu. Právo na to má, stejně jako má koalice pevnou (většinu) 108 (z 200 hlasů),“ napsal na twitteru.

 Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. Klub ANO čítá 72 členů. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) musí schůzi svolat podle jednacího řádu neprodleně po obdržení žádosti.

K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Koaliční tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Jednání s SPD

Hnutí SPD oznámilo úmysl vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě v polovině prosince. Jeho klub ale čítá 20 členů, lídr SPD Tomio Okamura chtěl jednat s ANO o případné podpoře podnětu tento měsíc.

Prvnímu opozičnímu pokusu o svržení odolal Fialův kabinet loni v září. Hlasování o nedůvěře vyvolalo ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem už bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize.

Debata tehdy trvala nepřetržitě 22 hodin a celá schůze ještě skoro o hodinu déle. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.

Ze 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl v historii samostatné České republiky jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila vládu Mirka Topolánka (ODS).

X X X

Babiš mluvil v Paříži s Macronem o válce a energiích. Přijal ho i král luxusu

Kandidáta na prezidenta a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše přivítal v Paříži francouzský prezident Emmanuel Macron. Mluvili spolu o Evropě či Ukrajině. Předtím Babiše přijal na společnou snídani nejbohatší muž planety, francouzský miliardář Bernard Arnault.

Babiš odletěl do Paříže tři dny před prvním kolem prezidentské volby.

„Strávili jsme spolu s panem prezidentem Macronem asi 40 minut. Zajímal jsem se o jeho názor na ukončení války na Ukrajině a samozřejmě řešení energetické krize v Evropě. Na čtyři oči jsme řešili všechna aktuální témata a evropskou agendu,“ uvedl Babiš.

Expremiér také poznamenal, že jsou s Macronem přátelé. „Vážím si toho, že si na mě našel čas v Elysejském paláci, tak jak si ho pro mě našel i před nedávnem v Praze,“ dodal.

Mluvčí Macronova úřadu v pondělí ČTK řekla, že Babišova návštěva neznamená vyjádření Macronovy podpory před volbami.

Babiš se s Macronem setkal také na podzim v Praze v době neformálního summitu EU. Mluvili tehdy rovněž o evropských otázkách, válce na Ukrajině a energetické krizi, přičemž šéfa opozičního hnutí ANO zajímalo, jak tuto krizi řeší Francie.

Zhruba týden před sněmovními volbami v roce 2021 navštívil tehdejšího předsedu vlády Babiše v České republice maďarský premiér Viktor Orbán. Navštívili spolu mimo jiné Ústecký kraj, kde Babiš vedl volební kandidátku hnutí ANO.

Setkání s nejbohatším mužem světa

Předtím se Babiš setkal s nejbohatším mužem planety Bernardem Arnaultem. „Bavili jsme se především o charitě a investicích do výzkumu ve zdravotnictví, ale samozřejmě i o celkové situaci ve světě a válce na Ukrajině,“ napsal o setkání na sociálních sítích.

„Bylo to skvělé a měl jsem možnost poznat i jeho syna, ostatně všech pět jeho dětí pracuje ve firmě, což je samozřejmě sen každého podnikatele. Strašně skromný a příjemný pán,“ shrnul Babiš setkání.

 S Bernardem Arnaultem, nejbohatším mužem světa. Ve svých firmách Louis Vuitton, Dior, Givenchy, Fendi, Moët & Chandon a dalších zaměstnává 200.000 lidí, hlavně ve Francii.

Francouzský magnát Arnault se dostal do čela žebříčku nejbohatších lidí světa agentury Bloomberg poprvé v prosinci 2022. Je spoluvlastníkem módního domu LVMH zabývajícího se výrobou luxusního zboží.

Arnault tehdy sesadil z první pozice majitele Twitteru Elona Muska. Ke stejnému výsledku došel i časopis Forbes, který pořadí nejbohatších lidí stanovuje na základě odlišné metodiky.

Podobného úspěchu dosud nikdy předtím nedosáhl žádný Francouz ani nikdo z Evropy. Na rozdíl od Muska nový nejbohatší člověk světa netweetuje, podobně úzkostlivě si chrání i svoje soukromí. Babiš před cestou uvedl, že se možná uvidí i se spisovatelem Milanem Kunderou a jeho manželkou.

X X X

TAJNÉ  DOKUMENTY  U  PREZIDENTA  USA  BIDENA

Tajné dokumenty našli i u Bidena. Kdy bude razie FBI? ptá se Trump

V bývalé kanceláři současného amerického prezidenta Joea Bidena se našly tajné vládní dokumenty z doby, kdy byl viceprezidentem, uvedl zpravodajský server televize CBS. Dokumentů podle něj bylo asi deset a žádný z nich neobsahoval informace týkající se jaderných zbraní USA. Kvůli tomu, že měl ve své floridské rezidenci řadu utajovaných dokumentů z doby svého prezidentství, se do hledáčku úřadů nedávno dostal také exprezident Donald Trump.

Dokumenty našli Bidenovi právníci v uzamčené skříni, když v loni listopadu vyklízeli kancelář ve Washingtonu, kterou nyní osmdesátiletý politik využíval v letech 2017 až 2020. O nálezu informovali Bílý dům a dokumenty předali Národnímu archivu.

Dokumenty, které se nacházely ve složce s dalšími neutajenými spisy, nyní prověřují zástupci ministerstva spravedlnosti. Do případu je podle CBS zapojen také Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Co přesně dokumenty obsahují ani jaký je stupeň jejich utajení, zatím není jasné.

Americké zákony stanoví, že všechny prezidentské i viceprezidentské dokumenty musejí být předány Národnímu archivu. Prověření aktuálního případu by tak mělo odpovědět mimo jiné na to, proč se tak nestalo a jak se dokumenty dostaly z Bílého domu do washingtonské kanceláře demokratického politika. Biden byl viceprezidentem v letech 2009 až 2017.

Za velmi znepokojivý případ označil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Na otázku, zda kauza nevykazuje výrazné rozdíly od té Trumpovy, protože Bidenovi právníci materiály rychle předali příslušné instituci, dal McCarthy najevo své pochyby. „Ale, opravdu? Našli je až teď, po všech těch letech.“

Právě Trump čelí vyšetřování kvůli tomu, že při odchodu z Bílého domu na začátku roku 2021 neodevzdal stovky citlivých dokumentů. Mnoho měsíců trvající spor mezi úřady a exprezidentem, který podle ministerstva spravedlnosti nespolupracoval a část spisů odmítal předat, vyústil loni dokonce v domovní prohlídku agentů FBI v Trumpově sídle na Floridě.

Reakce Trumpa na sebe nenechala dlouho čekat. „Kdy FBI podnikne razii v některém z mnoha domů Joea Bidena, možná dokonce v Bílém domě? Tyto dokumenty určitě nebyly odtajněné,“ napsal exprezident na platformě Truth Social.

Nález dokumentů staví do jiného světla Bidenovo vyjádření z loňského září, kdy fotografii dokumentů nalezených v Trumpově floridském sídle komentoval slovy: „Jak se to jen mohlo stát? Jak může být někdo tak nezodpovědný.“ A dodal: „Je to prostě zcela nezodpovědné“.

X X X

 Bývalého finančního ředitele Trumpovy firmy čeká pět měsíců ve vězení. Přiznal se k daňovým podvodům

Reuters: Bývalý finanční ředitel firmy The Trump Organization amerického exprezidenta Donalda Trumpa Allen Weisselberg byl v úterý odsouzen k pětiměsíčnímu vězení za daňové úniky, informuje agentura AP.

 Bývalý finanční ředitel The Trump Organization Allen Weisselberg sleduje Donalda Trumpa na konferenci v Trump Tower na Manhattanu v roce 2016 | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Pětasedmdesátiletý dlouholetý manažer Trumpova obchodního impéria, jehož výpověď pomohla usvědčit exprezidentovu firmu z daňového podvodu, se v srpnu přiznal ve všech patnácti bodech obžaloby. Souhlasil s tím, že bude vypovídat proti The Trump Organization výměnou za pětiměsíční trest.

Trumpova firma je vinná, rozhodl soud. The Trump Organization se dopustila daňového podvodu

 Weisselberg vypověděl, že on a další zaměstnanci po léta systematicky podváděli ministerstvo financí. Benefity, jako jsou luxusní auta, školné a drahé byty, totiž byly poskytovány mimo účetní knihy. Svým přiznáním Weisselberg unikl možnému trestu odnětí svobody až na patnáct let.

Weisselberg také vypověděl, že Trump podepsal šeky na prémie a školné a další dokumenty, ale nebyl zapojen do systému daňových podvodů. V listopadu poznamenal, že doufal, že tento měsíc dostane bonus ve výši 500 tisíc dolarů a že společnost platí jeho právníky, píše agentura Reuters. Trump obviněn nebyl a odmítá jakékoliv pochybení.

V rámci dohody o přiznání viny manhattanský soudce Juan Manuel Merchan také nařídil Weisselbergovi, který v The Trump Organization pracoval od poloviny osmdesátých let do svého zatčení, aby zaplatil skoro dva miliony dolarů na daních, pokutách a úrocích.

Částka byla podle AP zaplacena k 3. lednu. Po propouštění bude Weisselberg pět let v podmínce. Ačkoliv Weisselberg už finančním ředitelem The Trump Organization není, má placené volno, píše Reuters.

Krátce po vynesení rozsudku byla Weisselbergovi nasazena pouta a byl odveden ze soudní síně. Očekává se, že si trest odpyká v nechvalně známé newyorské věznici na ostrově Rikers.

Předčasně propuštěn za dobré chování by mohl být po třech měsících. Pobyt za mřížemi přitom pro něj zřejmě nebude snadný, píše Reuters s tím, že věznice na Rikers Island, kde je bezmála 6000 trestanců, je proslulá násilím, drogami a korupcí. Loni tam zemřelo devatenáct vězňů. Zavřena má být v roce 2027.

 X X X

 Žid a gay, nebo heterosexuální katolík? Republikán Santos lhal téměř o všem

Na podzim uspěl ve volbách do americké Sněmovny reprezentantů, nedlouho poté však vyšlo najevo, že si svůj poutavý životopis z větší části vybájil. Od té doby je život republikánského politika George Santose předmětem neúprosného zkoumání. Spekuluje se o jeho majetku, víře i studiu. Santos také čelí otázkám Federální volební komise (FEC) ohledně financování jeho poslední kampaně.

Od chvíle, kdy deník New York Times odhalil, že George Santos není tak docela tím, za koho se voličům vydával, je těžké vypátrat, co přesně je na životním příběhu tohoto republikánského politika pravdivé. Je na mizině, nebo je bohatý? Je žid, nebo katolík? Zemřeli členové jeho rodiny skutečně při holocaustu nebo 11. září?

 1Neznámý absolvent střední i vysoké školy

Santos, jehož rodiče emigrovali z Brazílie, tvrdí, že v počátcích svých středoškolských let navštěvoval školu Horace Manna v Bronxu. V posledním ročníku musel prestižní soukromou školu opustit, protože jeho rodiče prý „zažívali těžké časy“. Mluvčí školy však v prosinci pro televizi CNN uvedl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by ji Santos navštěvoval. Maturitní vysvědčení získal později.

Santos také tvrdí, že v roce 2010 dokončil studium ekonomie a financí na Baruch College. Kdyby ovšem v roce 2008 skutečně absolvoval školu Horace Manna, čtyřletý vysokoškolský program by dokončil za pouhé dva roky. Zástupce Baruch College však listu The Times sdělil, že o Santosově zápisu do ročníku 2010 neexistuje žádný záznam.

Santosův životopis na webových stránkách Národního republikánského kongresového výboru také uvádí, že Santos strávil nějaký čas i na Newyorské univerzitě. Deníku New York Post později řekl, že „žádnou vysokou školu nedokončil“.

2Své zaměstnance vydával za mrtvé

Polopravdy kolují i o Santosově zaměstnání. Ve svém životopise republikánský politik uvedl, že pracoval v Goldman Sachs a Citigroup, ale zástupci obou společností deníku The Times sdělili, že o jeho zaměstnání nemají žádné záznamy. Zde se ale prozradil i sám Santos, neboť uvedl, že v realitním oddělení Citigroup pracoval v roce 2010. Banka však prodala svá aktiva ještě dávno předtím.

V rozhovoru pro stanici WNYC po svém zvolení Santos také uvedl, že při střelbě v nočním klubu Pulse ve floridském Orlandu roce 2016 „ztratil čtyři své zaměstnance“. Deník New York Magazine však upozornil, že žádná ze 49 obětí nepracovala v žádné ze společností, které Santos jmenoval ve svých životopisech.

Naopak. Santosovi zaměstnanci velmi živě lobovali v jeho kampani, aby získali nemalé množství peněz. Člen Santosova volebního štábu Sam Miele se v letech 2020 a 2022 vydával za šéfa štábu vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevina McCarthyho, aby snáz získal finanční obnos.

3Oběti holocaustu i útoku 11. září

V květnu 2022 Santos uvedl, že jeho „prarodiče přežili holocaust“. V jeho životopise dále stojí, že „utekli před pronásledováním během druhé světové války“. V televizi k tomu dodal, že má z matčiny strany ukrajinský původ, přičemž o původu prarodičů se moc neví, neboť u mnoha lidí, kteří jsou potomky uprchlíků z druhé světové války nebo přežili holocaust, bylo ve jménu přežití změněno mnoho jmen a dokumentů“. Podle genealogických záznamů, které prověřil list The Forward , ovšem „neexistují žádné známky židovského ani ukrajinského dědictví“.

V červenci 2021 pak Santos na Twitteru napsal, že na následky útoků z 11. září zemřela i jeho matka. Na webových stránkách své kampaně tvrdil, že se 11. září nacházela ve své kanceláři v Jižní věži. O pár let později podle Santose podlehla rakovině.

 Opět ovšem neexistují žádné záznamy o tom, že by Santosova matka trpěla zdravotními problémy způsobenými toxickými látkami, které vznikly vinou útoků. Jako její jediný známý zaměstnavatel je poté uveden podnik v Queensu, který zanikl v roce 1994. Britský deník The Times uvedl, že kdysi pracovala jako zdravotní sestra v Brazílii.

4Homosexuální žid nebo heterosexuální katolík?

Po listopadovém vítězství ve volbách se Santos stal prvním otevřeně homosexuálním republikánem zvoleným do Kongresu. Hovořil tehdy otevřeně o svém manželovi, čímž nepochybně prolomil bariéry a získal na popularitě zejména u členů LGBT komunity.

Na veřejnosti se však s manželem nikdy neobjevil a v roce 2019 média odhalila jeho nepřiznaný rozvod se ženou. „Jsem do značné míry gay,“ hájil se poté Santos. „Nikdy jsem neměl problém se svou sexuální identitou. Lidé se prostě mění. Já patřím k těm, kteří se mění,“ dodal pro Daily Beast.

Ačkoliv Santos prohlašoval, že jeho předci se stali oběťmi holocaustu, a že on sám je židovského vyznání, později řekl, že je „konzervativní římský katolík“. Za žida se prý označil pouze proto, že se dozvěděl o židovském původu prarodičů z matčiny strany.

 5Charita pro zvířata, nebo pro Santose?

V jeho životopise dále stojí, že vedl nadaci Friends of Pets United, která v letech 2013 až 2018 zachránila 2 500 psů a koček. Neexistují ovšem žádné účty této organizace na sociálních sítích, žádné záznamy finančního úřadu ani důkazy o tom, že by tato charitativní organizace byla registrována v New Yorku nebo New Jersey, kde Santos tvrdil, že působí.

Deník The Times navíc zjistil, že nadace Friends of Pets United uspořádala pouze jedinou dobročinnou akci, na níž si navíc účtovala vstupné 50 dolarů. Skupina, která akci pořádala, však uvedla, že nikdy žádné prostředky neobdržela, a že Santos si vymyslel několik výmluv, proč peníze nemá.

6Záhadné zdroje financí a podvody se šeky

V souvislosti s financemi teď Santos ovšem čelí mnohem většímu problému. List The Guardian upozornil, že Santos „porušili federální zákony o financování volební kampaně tím, že vědomě a úmyslně zatajili skutečné zdroje získaných financí“.

Finanční prostředky určené pro kampaň pak také použil k uhrazení osobních výdajů včetně nájemného za dům, v němž bydlel během kampaně. Nikdo dnes pořádně neví, kde Santos peníze vzal, a do případu už se zapojila i FEC. Santose už vyšetřuje také úřad generálního prokurátora státu New York a federální prokurátoři ve východním okrese New Yorku.

Veškerou skepsi ohledně Santosových financí umocnily také jeho dřívější podvody. V roce 2008, kdy bylo Santosovi 19 let a žil v Brazílii, podle soudních záznamů ukradl šekovou knížku muži, o něhož se starala Santosova matka. Santos tehdy vypsal podvodné šeky na 700 dolarů (zhruba 15 600 korun). Brazilští právníci se nyní rozhodli tento případ znovu otevřít.

X X X

Čtyřicet let a zbičování. Írán poslal do vězení Belgičana za špionáž

Na 40 let poslal do vězení soud v Íránu belgického humanitárního pracovníka, kterého uznal vinným mimo jiné ze špionáže. Má také dostat 74 ran bičem. Napsala to agentura Reuters. Soud nižší instance Olivieru Vandecasteeleovi přitom v půlce prosince udělil 28 let za mřížemi.

Belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová později v úterý informovala, že si kvůli případu předvolala íránského velvyslance.

Jedenačtyřicetiletý Vandecasteele byl zatčen v únoru roku 2022 při krátké návštěvě Teheránu. Předtím v Íránu šest let působil jako zaměstnanec Norwegian Refugee Council a dalších humanitárních organizací. Íránské úřady ho viní i ze spolupráce s USA s účelem poškození íránské národní bezpečnosti.

Prosincový verdikt v Íránu padl jen několik dní poté, co belgický Ústavní soud odložil začátek platnosti dohody mezi Belgií a Íránem o vyměňování vězňů. Vlády ji schválily v březnu a mnozí se domnívají, že je šitá na míru íránskému diplomatovi Asadolláhu Asadímu.

Ten byl předloni v Belgii odsouzen ke 20 letům vězení za to, že dodal výbušniny k pokusu o bombový útok na exilovou íránskou opoziční skupinu ve Francii v roce 2018.

X X X

V Athénách zemřel poslední řecký král. Konstantin II. byl bratrancem Karla III.

V Aténách v úterý ve věku 82 let zemřel poslední řecký král Konstantin II. Vládl do roku 1967, kdy ho vojenská junta, se kterou dříve spolupracoval, donutila opustit zemi. Jeho vláda patřila k nejvíce neklidným obdobím v historii moderního Řecka, píše agentura Reuters.

Podle agentury AFP byl Konstantin II. bratrancem britského krále Karla III.

Konstantin II. nastoupil na trůn v roce 1964 po smrti svého otce, krále Pavla. Ve věku 23 let čelil neklidnému politickému období. V dubnu roku 1967 sesadil vládu vojenský puč a král s juntou zpočátku spolupracoval.

Skupina důstojníků ho však na konci tohoto roku donutila opustit zemi. Řecko oficiálně monarchii zrušilo v roce 1973. Konstantin II. pak několik let musel zůstat v zahraničí.

Podle řecké veřejnoprávní televize ERT bývalý král zemřel v důsledku mozkové příhody. Hospitalizován byl od minulého týdne.

X X X

RUSKO  PO  HITLEROVI  NOVOU  EVROPU

Rusko chce po Hitlerovi jinou Evropu. Ukrajina dostane, co potřebuje, shodují se NATO a EU

Severoatlantická aliance a Evropská unie musí silněji podporovat Ukrajinu proti ruské agresi a zároveň posilovat vzájemnou spolupráci, shodli se představitelé obou organizací v Bruselu ve společné deklaraci. Zároveň vyzvali Rusko k ukončení brutální války a stažení vojsk z napadené země s tím, že euroatlantická bezpečnost čelí největšímu ohrožení za několik desetiletí.

Charles Michel, Jens Stoltenberg a Ursula von der Leyen po podpisu společné deklarace NATO a EU | foto: NATO Photos

„Režim v Moskvě chce jinou Evropu. Chce ovládat své sousedy. A považuje demokracii a svobodu za hrozbu. To bude mít dlouhodobé důsledky pro naši bezpečnost,“ varoval šéf NATO Jens Stoltenberg.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová k tomu uvedla, že EU bude vyvíjet na Rusko tlak prostřednictvím sankcí tak dlouho, dokud to bude nutné. Zároveň podpořila státy, které zvažují dodávky moderních západních bojových tanků jako Leopard 2 nebo Challenger 2 na Ukrajinu.

„Ukrajina by měla dostat veškerou potřebnou vojenskou techniku, kterou potřebuje, aby mohla bránit svou vlast,“ prohlásila.

V další pomoci by podle ní neměly chybět vyspělé systémy protivzdušné obrany a další pokročilé zbraně. Jak podotkla, EU vedle dalších sankcí proti Rusku chystá také nové postihy pro země, které Rusko ve válce podporují. Například Bělorusko nebo Írán.

Předseda Evropské rady Charles Michel připomněl, že Ukrajinci bojují nejen o budoucnost, ale také za naše společné hodnoty. „Existuje agresor, to je Kreml, a existuje oběť, to je lid Ukrajiny,“ řekl.

Lídři obou organizací v úterý v Bruselu podepsali historicky třetí společnou deklaraci, v níž potvrdili podporu Ukrajiny zároveň se přihlásili k posilování spolupráce Aliance a unie. Poslední společnou dekoraci podepsali představitelé NATO a EU už v roce 2018.

Přijetí nového dokumentu se proti původnímu plánu zdrželo o několik měsíců. Obě organizace by podle prohlášení chtěly společně lépe čelit například kybernetickým a hybridním hrozbám či dezinformacím, chránit kritickou infrastrukturu, posilovat obranný výzkum a vývoj, odolnost společnosti ale také nástup převratných technologií.

„Jsme odhodláni posunout partnerství na další úroveň,“ konstatoval Stoltenberg.

Čtrnáctibodová deklarace rovněž nabádá, aby se spojenci zabývali novými výzvami, které představuje „rostoucí čínská asertivita“. Klíčovým prvkem pro bezpečnost západních zemí podle NATO i EU ale nadále zůstává podpora Ukrajiny.

Ruská válka podle dokumentu podkopává evropskou a globální bezpečnost a stabilitu a prohlubuje potravinovou a energetickou krizi, která postihla miliardy lidí po celém světě.

Stoltenberg připustil, že spojenci z NATO a EU už na pomoc Ukrajině vyčerpali část svých zásob vojenského materiálu a zbraní. Označil to však za správnou věc. „Ale samozřejmě, když naše zásoby vyčerpáme, existuje pouze jedno dlouhodobé řešení, a to vyrábět více,“ konstatoval.

Připomněl, že Aliance má dlouhodobý proces obranného plánování a cíle v oblasti schopností pro každého spojence, včetně zásob a munice. A plány podle jeho slov Aliance reviduje, aby byla kromě podpory Ukrajiny schopná zaručit dostatek zásob k ochraně vlastního území.

„Rusko bychom neměli podceňovat. Mobilizují více vojáků, tvrdě pracují na získání dalšího vybavení, více munice a prokázali ochotu skutečně trpět, aby pokračovali ve válce,“ varoval s tím, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident Vladimir Putin změnil svůj cíl. „Musíme být tedy připraveni na běh na dlouhou trať,“ dodal.

X X X

PO  HITLEROVI  V  NĚMECKU   STÁLE  ŘÁDÍ  FAŠISTÉ  A  NACISTÉ

KANCLÉŘ  SCHOLZ  NEMÁ  ODVAHU  NA  ŘEŠENÍ  S  EU,  LEYENOVOU  Z  NĚMECKA,  MICHELEM  A  SPOL.

Sedmnáctiletý student napadl v Německu učitelku. Ubodal ji nožem

Německá policie vyšetřuje vraždu ženy ve škole v Ibbenbürenu na západě země. Podezřelým je sedmnáctiletý student, který zřejmě pobodal svou učitelku. Ta byla v úterý odpoledne sama ve třídě. Pachatel následně zavolal na tísňovou linku a mužům zákona se vzdal dobrovolně, uvedla policie.

O události píše například portál Focus.de či Bild. Vyšetřování je na úplném začátku, upozorňují policisté. Čin se odehrál v úterý odpoledne ve školní třídě na ulici Wilhelmstrasse v Ibbenbürenu. Město patří do spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a leží nedaleko Münsteru.

Podle prvotních závěrů přišel sedmnáctiletý mladík kolem třetí hodiny za pětapadesátiletou učitelkou do třídy, kde kromě ní nikdo jiný nebyl. Napadl ji nožem, v důsledku toho žena zemřela. Pak zavolal tísňovou linku a po příjezdu policie se vzdal. Policisté ho zatkli.

Na místo pak podle portálu Focus přijely policejní posily, dále dorazili vrtulník záchranářů, sanitka a údajně i kaplan. V době vraždy byli ve škole i další studenti, do školy proto přijel také krizový intervenční tým.

Soudní lékaři nejdříve ve středu provedou pitvu zesnulé ženy. Zatím není jasné, kdy bude provoz vyšší odborné školy pokračovat, dodávají média.

X X X

KLIMATIČTÍ  TERORISTÉ  V  NĚMECKU

Klimatičtí teroristé jsou německým paslovem roku. Diskredituje, míní porota

Německým paslovem roku se stalo sousloví „klimatičtí teroristé“ (Klimaterroristen). Oznámila to porota, podle níž se loni výraz používal často k diskreditaci lidí demonstrujících za lepší ochranu klimatu. Paslovo roku se ve spolkové republice vybírá už od roku 1991. Cílem je upozornit na nevhodné používání jazyka.

Porota používání sousloví klimatičtí teroristé kritizovala, protože podle ní aktivistky a aktivisty staví naroveň teroristů, a tím je kriminalizuje a hanobí. Nenásilný protest a občanská neposlušnost se podle ní nedá srovnávat s násilným odporem ke státu.

Na druhém místě se u poroty složené převážně z jazykovědců loni umístil výraz „sociální turistika“ (Sozialtourismus), který se už v roce 2013 stal patvarem roku. Šéf opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz ho v září použil v souvislosti s válečnými uprchlíky z Ukrajiny, za což se později omluvil. Porota výraz vnímá jako diskriminující vůči lidem, kteří prchají před válkou a v Německu hledají ochranu.

Třetí v roce 2022 skončila formulace „obranná architektura“ (defensive Architektur), kterou porota považuje za zavádějící a eufemistickou. Výraz označuje stavební postupy, které mají například bezdomovcům zabránit, aby se delší dobu zdržovali na veřejných místech.

Svůj návrh na paslovo roku loni poslalo 1476 lidí. Z téměř 500 zaslaných výrazů jich 55 odpovídalo kritériím poroty, která hledá především slova, jež jdou proti principům lidské důstojnosti a demokracie.

V roce 2021 se patvarem stal anglicismus pushback, což je termín používaný pro vytlačování migrantů od hranic pohraniční stráží, policií a vojskem.

X X X

DOHODA  S  LUPIČI  V  DRÁŽĎANECH

Soud uzavřel dohodu s lupiči z Drážďan, trest jim může kdykoli zvýšit

Čtyři obžalovaní z drážďanské loupeže šperků se v úterý se soudem a státním zastupitelstvím dohodli na přiznání a trestu. V případě loupeže z klenotnice Zelená klenba (Grünes Gewölbe) budou tři obžalovaní souzeni podle trestního zákoníku pro dospělé, mladiství dostanou mírnější trest. Nyní se obžalovaní musí u soudu přiznat a konkrétně popsat, jak loupež plánovali.

O dohodě mezi soudem, státním zastupitelstvím a čtyřmi ze šesti obžalovaných informovala agentura DPA. Tři obžalovaní, kteří jsou souzení podle trestního zákoníku pro dospělé, by měli jít do vězení na dobu mezi pěti lety a devíti měsíci a šesti lety a devíti měsíci. Obžalovaní souzení podle trestního zákoníku pro mladistvé mají mít mírnější tresty.

Jeden z obžalovaných se ještě nerozhodl, zda bude se dohodou o přiznání a trestu souhlasit, oznámit to má příští jednací den, který je naplánovaný na 17. ledna. Další tvrdí, že má pro noc, kdy byla klenotnice Grünes Gewölbe vyloupena, alibi.

Soudce Andreas Ziegel řekl, že na mírnějším trestu se s obžalovanými dohodl poté, co byla část ukradených šperků zajištěna. Aby dostali dohodnuté tresty, musejí se u soudu přiznat a konkrétně popsat, jak loupež plánovali, jak ji provedli a jak po ní uprchli. Pokud nebudou na otázky odpovídat seriózně, nebo se budou vymlouvat, může jim soud trest kdykoliv zvýšit, píše deník Bild.

Ziegel také uvedl, že navrácení části lupu inicioval nejstarší obžalovaný. Nicméně 17. prosince, kdy jeho obhájce ve své berlínské kanceláři předměty vracel, se ukázalo, že jich je méně, než se očekávalo, a některé z nich nebyly kompletní. Část šperků byla navíc kvůli špatnému uložení a snahám o odstranění stop poškozená.

Proces s údajnými pachateli loupeže se koná už skoro rok. Jsou jimi muži mezi 23 a 29 lety, kteří pocházejí ze známého berlínského klanu arabského původu. Dva z nich si v současnosti odpykávají několikaleté tresty za krádež zlaté mince z berlínského Bodeho muzea z roku 2017.

Pachatelé se do drážďanského Rezidenčního zámku vloupali 25. listopadu 2019. Lupiči sekyrami rozbili vitrínu a odnesli si šperky ze 17. a 18. století. Ukradli 21 šperků obsahujících 4 300 diamantů a briliantů v celkové hodnotě přesahující 113 milionů eur (asi 2,7 miliardy korun) a při loupeži způsobili také věcnou škodu ve výši přesahující milion eur.

X X X

Žid a gay, nebo heterosexuální katolík? Republikán Santos lhal téměř o všem

Na podzim uspěl ve volbách do americké Sněmovny reprezentantů, nedlouho poté však vyšlo najevo, že si svůj poutavý životopis z větší části vybájil. Od té doby je život republikánského politika George Santose předmětem neúprosného zkoumání. Spekuluje se o jeho majetku, víře i studiu. Santos také čelí otázkám Federální volební komise (FEC) ohledně financování jeho poslední kampaně.

Od chvíle, kdy deník New York Times odhalil, že George Santos není tak docela tím, za koho se voličům vydával, je těžké vypátrat, co přesně je na životním příběhu tohoto republikánského politika pravdivé. Je na mizině, nebo je bohatý? Je žid, nebo katolík? Zemřeli členové jeho rodiny skutečně při holocaustu nebo 11. září?

1Neznámý absolvent střední i vysoké školy

Santos, jehož rodiče emigrovali z Brazílie, tvrdí, že v počátcích svých středoškolských let navštěvoval školu Horace Manna v Bronxu. V posledním ročníku musel prestižní soukromou školu opustit, protože jeho rodiče prý „zažívali těžké časy“. Mluvčí školy však v prosinci pro televizi CNN uvedl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by ji Santos navštěvoval. Maturitní vysvědčení získal později.

Santos také tvrdí, že v roce 2010 dokončil studium ekonomie a financí na Baruch College. Kdyby ovšem v roce 2008 skutečně absolvoval školu Horace Manna, čtyřletý vysokoškolský program by dokončil za pouhé dva roky. Zástupce Baruch College však listu The Times sdělil, že o Santosově zápisu do ročníku 2010 neexistuje žádný záznam.

Santosův životopis na webových stránkách Národního republikánského kongresového výboru také uvádí, že Santos strávil nějaký čas i na Newyorské univerzitě. Deníku New York Post později řekl, že „žádnou vysokou školu nedokončil“.

2Své zaměstnance vydával za mrtvé

Polopravdy kolují i o Santosově zaměstnání. Ve svém životopise republikánský politik uvedl, že pracoval v Goldman Sachs a Citigroup, ale zástupci obou společností deníku The Times sdělili, že o jeho zaměstnání nemají žádné záznamy. Zde se ale prozradil i sám Santos, neboť uvedl, že v realitním oddělení Citigroup pracoval v roce 2010. Banka však prodala svá aktiva ještě dávno předtím.

V rozhovoru pro stanici WNYC po svém zvolení Santos také uvedl, že při střelbě v nočním klubu Pulse ve floridském Orlandu roce 2016 „ztratil čtyři své zaměstnance“. Deník New York Magazine však upozornil, že žádná ze 49 obětí nepracovala v žádné ze společností, které Santos jmenoval ve svých životopisech.

Naopak. Santosovi zaměstnanci velmi živě lobovali v jeho kampani, aby získali nemalé množství peněz. Člen Santosova volebního štábu Sam Miele se v letech 2020 a 2022 vydával za šéfa štábu vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevina McCarthyho, aby snáz získal finanční obnos.

3Oběti holocaustu i útoku 11. září

V květnu 2022 Santos uvedl, že jeho „prarodiče přežili holocaust“. V jeho životopise dále stojí, že „utekli před pronásledováním během druhé světové války“. V televizi k tomu dodal, že má z matčiny strany ukrajinský původ, přičemž o původu prarodičů se moc neví, neboť u mnoha lidí, kteří jsou potomky uprchlíků z druhé světové války nebo přežili holocaust, bylo ve jménu přežití změněno mnoho jmen a dokumentů“. Podle genealogických záznamů, které prověřil list The Forward , ovšem „neexistují žádné známky židovského ani ukrajinského dědictví“.

V červenci 2021 pak Santos na Twitteru napsal, že na následky útoků z 11. září zemřela i jeho matka. Na webových stránkách své kampaně tvrdil, že se 11. září nacházela ve své kanceláři v Jižní věži. O pár let později podle Santose podlehla rakovině.

 Opět ovšem neexistují žádné záznamy o tom, že by Santosova matka trpěla zdravotními problémy způsobenými toxickými látkami, které vznikly vinou útoků. Jako její jediný známý zaměstnavatel je poté uveden podnik v Queensu, který zanikl v roce 1994. Britský deník The Times uvedl, že kdysi pracovala jako zdravotní sestra v Brazílii.

4Homosexuální žid nebo heterosexuální katolík?

Po listopadovém vítězství ve volbách se Santos stal prvním otevřeně homosexuálním republikánem zvoleným do Kongresu. Hovořil tehdy otevřeně o svém manželovi, čímž nepochybně prolomil bariéry a získal na popularitě zejména u členů LGBT komunity.

Na veřejnosti se však s manželem nikdy neobjevil a v roce 2019 média odhalila jeho nepřiznaný rozvod se ženou. „Jsem do značné míry gay,“ hájil se poté Santos. „Nikdy jsem neměl problém se svou sexuální identitou. Lidé se prostě mění. Já patřím k těm, kteří se mění,“ dodal pro Daily Beast.

Ačkoliv Santos prohlašoval, že jeho předci se stali oběťmi holocaustu, a že on sám je židovského vyznání, později řekl, že je „konzervativní římský katolík“. Za žida se prý označil pouze proto, že se dozvěděl o židovském původu prarodičů z matčiny strany.

  V jeho životopise dále stojí, že vedl nadaci Friends of Pets United, která v letech 2013 až 2018 zachránila 2 500 psů a koček. Neexistují ovšem žádné účty této organizace na sociálních sítích, žádné záznamy finančního úřadu ani důkazy o tom, že by tato charitativní organizace byla registrována v New Yorku nebo New Jersey, kde Santos tvrdil, že působí.

Deník The Times navíc zjistil, že nadace Friends of Pets United uspořádala pouze jedinou dobročinnou akci, na níž si navíc účtovala vstupné 50 dolarů. Skupina, která akci pořádala, však uvedla, že nikdy žádné prostředky neobdržela, a že Santos si vymyslel několik výmluv, proč peníze nemá.

6Záhadné zdroje financí a podvody se šeky

V souvislosti s financemi teď Santos ovšem čelí mnohem většímu problému. List The Guardian upozornil, že Santos „porušili federální zákony o financování volební kampaně tím, že vědomě a úmyslně zatajili skutečné zdroje získaných financí“.

Finanční prostředky určené pro kampaň pak také použil k uhrazení osobních výdajů včetně nájemného za dům, v němž bydlel během kampaně. Nikdo dnes pořádně neví, kde Santos peníze vzal, a do případu už se zapojila i FEC. Santose už vyšetřuje také úřad generálního prokurátora státu New York a federální prokurátoři ve východním okrese New Yorku.

Veškerou skepsi ohledně Santosových financí umocnily také jeho dřívější podvody. V roce 2008, kdy bylo Santosovi 19 let a žil v Brazílii, podle soudních záznamů ukradl šekovou knížku muži, o něhož se starala Santosova matka. Santos tehdy vypsal podvodné šeky na 700 dolarů (zhruba 15 600 korun). Brazilští právníci se nyní rozhodli tento případ znovu otevřít.

X X X

Dva svědci v kauze Čapí hnízdo měli křivě vypovídat. Případ bude řešit městské státní zastupitelství

Městské státní zastupitelství v Praze bude řešit možné křivé výpovědi svědků v kauze Čapí hnízdo. Radiožurnálu to řekl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Na možné lhaní u soudu, ale taky vydírání upozornil v pondělí po vynesení rozsudku soudce Jan Šott.

 „Dva svědci vypovídali podle našeho vyhodnocení vědomě nepravdivě. U jednoho svědka máme za to, že by bylo na místě zabývat se i případnou odpovědností pro trestný čin vydírání,“ uvedl soudce Jan Šott.

Jestli a za jak dlouho se bude policie výpověďmi zabývat, záleží na množství dostupných informací. „Zda bude potřeba vyčkat třeba na písemné vyhotovení rozsudku,“ vysvětluje Radiožurnálu mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Konkrétně jde o možné křivé výpovědi finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové a člena představenstva firmy Imoba Františka Šlingra. Advokát Procházkové Petr Kočí nechtěl situaci komentovat s odvoláním na mlčenlivost.

Šlingr i Procházková na dotazy odmítli reagovat. Možné vydírání se podle soudce Šotta týká bývalého manažera Čapího hnízda Tomáše Raka. Ten Radiožurnálu řekl, že jakékoliv obvinění z vydírání odmítá.

X X X

MINISTR  BLAŽEK:  SOUDCE  ŠOTT  UKÁZAL,  JAK  SE  MÁ  SOUDIT

Soudce Šott podle Blažka ukázal, jak má justice fungovat. Ocenil ho za odvahu

 Soudce Jan Šott prokázal rozhodnutím v dotační kauze Čapího hnízda odvahu, řekl dnes novinářům ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Pan soudce Šott prokázal, jak to má u soudu fungovat. Bylo jasné, že pokud Andreje Babiše neodsoudí, bude předmětem vlny mediální kritiky, která nebude založena na rozumu, ale na emocích,“ uvedl dnes s tím, že Šott jednoznačně prokázal svou odvahu.

Sám Šott po vyhlášení rozsudku řekl, že necítil při rozhodování žádný vnější tlak a s politickými okolnostmi případu se vyrovnal.

Ministr zopakoval, že je zapotřebí ctít presumpci neviny. Debata kolem případu kandidáta na prezidenta a předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše je podle ministra nenormální a míra emocí přehnaná.

„Je potřeba vždy dbát presumpce neviny a je to i velmi praktické,“ prohlásil k pondělnímu nepravomocnému osvobozujícímu rozsudku Blažek, který je advokátem. Konstrukci presumpce viny pro politiky odmítl. V dnešní době je to podle něj nesmyslné, protože internet je denně plný obvinění vůči nejrůznějším lidem. Ministr zdůraznil, že rozhodovat může jen soud. Odmítl také, že by měl být najednou více kritický ke státnímu zastupitelství. Podle něj když ministr kritizuje žalobce, je obviňován, že zasahuje do jejich nezávislosti. „Ti stejní lidé pak v jiné mediální vlně křičí, ať ministr proti státním zástupcům zasáhne, že se něco nepovedl,“ uvedl.

Odvaha se u orgánů činných v trestním řízení podle Blažka pozná podle toho, když i o politicích rozhodují objektivně. O tom podrobně mluvil v rozhovoru pro Českou justici.

Debatu, kterou rozsudek vyvolal, Blažek odsoudil. „Je vidět, že nežijeme v úplně normální době. Chápu emoce v dobách hilsneriády, ale tam šlo o vraždu,“ poznamenal. Dodal, že na presumpci neviny má právo „i Andrej Babiš, i Petr Fiala, i Miloš Zeman, i Miloš Vystrčil“.

Samotná přímá volba prezidenta podle Blažka způsobuje rozdělení národa, a to zejména ve druhém kole. „Neměli bychom to podněcovat,“ uzavřel, ceskajustice.cz

X X X

ZÁKAZ  PRŮZKUMU  PŘED  VOLBAMI  ŠKODÍ

Zákaz průzkumů nám letos škodí, lituje sociolog po rozuzlení Středuly a Babiše

Od pondělí platí zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů. Podle sociologa Jana Herzmanna to při letošní volbě škodí. „Podle mého názoru není toto umělé období zákazu k ničemu dobré, a teď jsme přesně v situaci, kdy se nám nehodí,“ řekl sociolog v rozhovoru pro Rádiu Impuls. Průzkumy totiž nezahrnovaly odstoupení Josefa Středuly ani osvobození Andreje Babiše.

Od pondělí platí zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů. Podle sociologa Jana Herzmanna je to na škodu, protože kvůli tomu neznáme aktuální situaci.

„Všechny průzkumy, které byly do včerejška zveřejněné, tak vycházely z dat sebraných před tím, než byl Andrej Babiš osvobozen soudem, byť nepravomocně. A také před tím, než Josef Středula zrušil svou kandidaturu. Takže vlastně vznikaly v situaci, která neodpovídá té aktuální. Bylo by dobré udělat nové průzkumy a zveřejnit je,“ tvrdí. Zároveň však Herzmann uznává, že to tak definuje zákon.

Sociolog zmiňuje, že existují i zastánci myšlenky, aby se průzkumy nezveřejňovaly vůbec, případně aby poslední vyšly čtrnáct, nebo dokonce padesát dní před volbami. „Podle mého názoru není toto umělé období zákazu k ničemu dobré, a teď jsme přesně v situaci, kdy se nám nehodí,“ míní Herzmann.

Odhaduje, že právě pondělní rozhodnutí soudu, který zbavil Andreje Babiše viny, mu mohlo navýšit počet voličů. „Očekávám, že jeho podpora o nějaké tři, čtyři procentní body naroste,“ odhaduje sociolog.

V českém prostředí podle něj průzkumy fungují nejvíce tam, kde signalizují, že někdo nemá šanci. Důsledkem publikování takových výsledků podle sociologa je, že podpora těmto subjektům dál slábne.

„Jestliže se média dopředu rozhodnou, že rozdělí kandidáty na nadějnou trojici a zbytek světa, tak to ten zbytek světa může vnímat jako nespravedlnost,“ vysvětlil sociolog.

Stížnosti kandidátů na to, jaké šance jim jednotlivé průzkumy dávají, přesto podle něj nejsou namístě. „Je to, jako kdybyste měli doma zrcadlo a nelíbili byste se sami sobě. Také nemůžete říct, že je na vině to zrcadlo,“ dodal Herzmann.

X X X

NÍZKÉ  TARIFY  PRO  ADVOKÁTY?   KDO  POMŮŹE  LIDEM  BEZ  PENĚZ?

I advokáti z menších měst musí mít z čeho žít, říká Blažek. Tarif chce zvednout už letos

 Odměny advokátů by se měly zvýšit od letošního července. Počítá s tím ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který dnes o podobě vyhlášky k advokátnímu tarifu jednal s vedením České advokátní komory (ČAK). Společně řešili také chystanou novelu zákona o advokacii. Šéf profesní organizace Robert Němec na tiskové konferenci uvedl, že některé body návrhu bude potřeba prodiskutovat ještě se státními zástupci – například problematiku prohlídek v advokátních kancelářích.

Ministerstvo spravedlnosti už od počátku roku zvýšilo odměny notářům, u některých úkonů až dvojnásobně. Reagovalo tak na současnou inflaci. Už předtím avizovalo, že v brzké době plánuje změnit i odměny pro advokáty a exekutory.

Němec dnes upozornil, že advokátní tarif upravuje i odměnu za bezplatnou právní pomoc, která je nástrojem pro zajištění dostupnosti právních služeb jak u trestního řízení, tak u civilního práva. Řekl, že příslušná ministerská vyhláška se nenovelizovala od roku 2006. „S ministerstvem spravedlnosti jsme se dohodli ve všech podstatných ohledech,“ sdělil s tím, že výsledek je kompromisem i se zástupci neziskového sektoru.

Podle Blažka je zapotřebí hledět i jinam než na Prahu či Brno. „I pro městečka je třeba, aby tam advokáti měli z čeho žít,“ řekl s tím, že i advokátům se zvedají náklady. Státní rozpočet bude navýšení advokátního tarifu stát asi půl miliardy.

Přesná čísla nového tarifu nechtěl Němec uvádět s tím, že některé položky se zvednou více, jiné například v bagatelních věcech zase méně.

Debatu ohledně exekutorského tarifu pokládá za složitější, protože zvýšení proplácení nákladů za exekuce může dopadnout na sociálně slabé vrstvy.

Chystanou novelu zákona o advokacii zmiňovali Blažek s Němcem už na tiskové konferenci, která se konala před více než rokem. Ministr tehdy advokátům slíbil maximální součinnost. Němec dnes zrekapituloval, že ČAK v mezidobí novelu připravila, provedla připomínkovým řízením v advokacii a předložila ministerstvu. Se státními zástupci bude podle něj zapotřebí probrat například důvěrnost vztahu mezi advokátem a klientem.

Novale upraví i podmínky pro konání on-line sněmu České advokátní komory.

Ohledně prohlídek v advokátních kancelářích panuje mezi advokáty a státními zástupci dlouhodobý střet. „Česká advokátní komora pochopitelně zastává stanovisko, že advokátní kancelář nemůže sloužit jako zdroj důkazů o trestné činnosti,“ poznamenal Němec. Blažek k tomu dodal, že advokátní mlčenlivost je podle něj základním předpokladem pro výkon této profese a měla by se zachovávat v co největším rozsahu, ceskajustice.cz

X X X

V  PRAZE  OPĚT  STUDIUM  RUŠTINY

Karlova univerzita přilákala velká jména ruského exilu, otevírá Ruská studia

Vývoj Ruska od rozpadu Sovětského svazu do současnosti se stane tématem zcela nového magisterského oboru, který se od podzimního semestru otevře na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Cílem je pomoci ruské společnosti na cestě k demokracii a zároveň pomoci ruským akademikům, kteří po začátku války odešli z vlasti.

Navazující magisterský obor o kapacitě dvaceti studentů se bude přednášet v ruštině a angličtině. Ruská studia se zaměří na čtyři hlavní témata: vývoj ruské společnosti po roce 1991, zahraniční politiku Ruské federace, média a ruskou identitu.

V současnosti probíhá akreditace, zájemci o studium se však s chystaným oborem mohou seznámit už v sobotu 14. ledna na Dni otevřených dveří FF UK. „Debaty o založení podobného programu začaly už po anexi Krymu. Válka všechno urychlila. Cílem je vychovávat odborníky v duchu západní demokracie a aspoň zprostředkovaně ovlivnit ruskou společnost,“ vysvětluje Marek Příhoda, který připravoval materiály pro akreditační proces.

Pro nový obor se už podařilo získat několik známých ruských akademiků, kteří po začátku války odešli z Ruska. Odborným garantem programu bude historik a politolog Sergej Medveděv, kterému v Česku vyšla oceňovaná kniha Návrat ruského Leviathana. V programu bude přednášet také expert na ruský politický diskurz Ivan Fomin.

„Řada kvalitních akademiků se ocitla v emigraci a je škoda tohoto potenciálu nevyužít. Nebude to ale azylový dům pro lidi prchající z Ruska. Nebude to obor jen pro ruské emigranty, navíc bude mít velmi omezenou kapacitu,“ říká Příhoda, který působí v Akademickém centru Borise Němcova pro výzkum Ruska FF UK.

Univerzity ještě před rokem představovaly v putinovském Rusku oázy myšlenkové svobody, po začátku války však byly rychle zlikvidovány. Rektoři nejprestižnějších škol museli vyjádřit loajalitu režimu a podpořit válku, kritičtí profesoři byli vyhozeni. Styky se západními univerzitami byly ze dne na den ukončeny a řada kvalitních vědců odešla do zahraničí.

Zatímco jiné evropské země poskytly ruské demokratické emigraci azyl, Česko jí přibouchlo dveře před nosem. Den po začátku války zastavilo vydávání víz pro občany Ruska, výjimku tvoří jen humanitární případy. Loni v říjnu vláda zakázala vstup do země i Rusům s platným schengenským vízem, kteří cestují za účelem turistiky, sportu či kultury.

S mimořádně přísnou vízovou politiku české vlády se nyní musí vyrovnat i organizátoři nového oboru na FF UK. „Je to těžké, ale budeme se snažit zapůsobit, aby byly výjimky pro lidi, kteří se ocitají v problémech a chtějí u nás studovat. Chápu bezpečnostní rizika, ale není dobré, že se víza nevydávají vůbec nikomu,“ dodává Příhoda.

X X X

Odsouzená ruská aktivistka Sapegaová nedostala od Lukašenka milost, oznámil její obhájce. Důvody nezná

Ruská opoziční aktivistka Sofija Sapegaová, odsouzená loni v Bělorusku na šest let vězení, nedostala milost, o kterou loni v létě požádala běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka. Novinářům to řekl advokát Sapegaové. Rusky se běloruské úřady zmocnily předloni v květnu spolu s jejím přítelem, běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem poté, co donutily v Minsku přistát civilní letoun letící z Atén do Vilniusu.

 Odsouzená se proti rozsudku neodvolala. V žádosti o milost Sapegaová mimo jiné uvedla, že se dříve přiznala a splnila všechny podmínky předběžné dohody s vyšetřovateli

„Důvody odmítnutí milosti nikdo nevysvětlil,“ řekl nezávislému serveru Zerkalo obhájce Sapegaové Anton Hašynski. „Požádám, aby ji odeslali do Ruska k odpykání trestu. Tam bude více možností: podmínečné propuštění, anebo omilostnění prezidentem,“ dodal.

Žádost Sapegaové o omilostnění ještě na podzim podpořilo vedení věznice v Homelu, kam ji převezli z vazební věznice po vynesení rozsudku.

Nucené přistání letadla v Bělorusku mohlo být státem podporovaným únosem, tvrdí šéf Ryanairu

 Běloruský soud shledal loni v květnu Rusku vinnou z jednání, které podle něj „směřovalo k podněcování společenské nenávisti a sváru“ a také z „nezákonného shromažďování a šíření osobních údajů“.

Kromě šesti let za mřížemi jí stanovil povinnost zaplatit „odškodné obětem“, které podle BBC činilo v přepočtu více než 1,2 milionu korun.

Odsouzená se proti rozsudku neodvolala. V žádosti o milost Sapegaová mimo jiné uvedla, že se dříve přiznala a splnila všechny podmínky předběžné dohody s vyšetřovateli. Lukašenkovi také napsala, že ji ke zločinu přivedlo „mládí a hloupost“ v kombinaci s nestabilním psychickým a fyzickým stavem.

Tvrdila, že propadla „vlivu destruktivně naladěné skupiny lidí“ a za mřížemi si plně uvědomila protiprávnost svých činů, kterých lituje. Uvedla také, že vyplatila odškodnění běloruským policistům, hodnostářům a soudcům.

‚Ať dělají, co chtějí‘

Lukašenko se dříve vyjádřil, že je mu Rusky líto, ale je připraven ji pouze předat do Ruska, aby si odpykala trest tam. „Anebo, ať si tam udělají, co chtějí,“ řekl běloruský vůdce loni novinářům. Podle ruské diplomacie může být Sapegaová předána k výkonu trestu do Ruska, ale musí o to požádat.

Pratasevič stál v čele populárního zpravodajského kanálu Nexta, který podrobně informoval o rozsáhlých povolebních protestech proti režimu autoritářského prezidenta Lukašenka v roce 2020.

Běloruský soud poslal do vězení partnerku opozičního novináře Prataseviče, uvádí agentury. Dostala šest let

 Pratasevič zatím souzen nebyl a stav vyšetřování proti němu je v tuto chvíli nejasný. Loni v květnu oznámil, že se před časem rozešel se svou ruskou přítelkyní a je šťastně ženatý, jméno manželky neuvedl.

Krátce po zadržení Sapegaové běloruská státní televize zveřejnila videozáznam, na němž se žena přiznává, že pracovala pro web zveřejňující údaje o policistech zasahujících proti demonstrantům.

Mnozí ovšem důvěryhodnost jejího přiznání zpochybnili a upozornili, že záznam působí jako odříkávání předem naučeného textu.

Bělorusko zveřejnilo i videa s Pratasevičem, kde se novinář doznává k organizování nepokojů. Také jeho přiznání řada lidí zpochybňuje jako vynucená pod nátlakem.

X X X

PODMOL  O  DAKARU

Podmol o hrůzném pádu na Dakaru: Takhle vypadá umírání, krásné a děsivé, říkal  

Motorkář Libor Podmol si ani letos nesplní sen dokončit legendární dakarskou rallye. Hned v první etapě těžce havaroval a se zlámanými žebry a obratli se před pár dny vrátil domů. Na Dakaru startoval už v roce 1994 jeho otec, který soutěž rovněž nedokončil a později tragicky zahynul. Libor by rád jednou rodinný prapor dovezl do cíle a chtěl by se o to znovu pokusit hned v příštím roce.

 

Hrozivě vypadající pád zkušeného českého jezdce a freestylisty Libora Podmola se odehrál beze svědků, v akci nebyla ani malá kamera umístěná na přilbě závodníka. Do všemi obávané první etapy přitom vyrážel s chutí a až do osudného pádu se mu jelo dobře: „Jelo se mi skvěle, cítil jsem se ve formě. V době pádu jsem se pohyboval okolo 30. až 40. místa celkově a vedl jsem kategorii.“

Pak ale přišel zatím trochu tajemný pád v devadesátikilometrové rychlosti. „Malinko jsem ztratil koncentraci kvůli pomalejšímu jezdci přede mnou, kterého jsem dojížděl, a najednou jsem letěl přes řídítka. Byl tam nejspíš zavátý kámen. Podle analýzy elektronických dat jsem letěl rychlostí 74 km/h s přetížením 2,6 G,“ řekl.

„Pět minut jsem tam ležel, než mě našli ostatní jezdci. V bezvědomí se mi zdálo o oceánu a říkal jsem si, že takhle nějak to musí vypadat, když člověk opravdu umírá. Krásná, ale současně děsivá představa. Pak jsem nad sebou uviděl helmy ostatních jezdců, kteří jeli za mnou. a bylo mi jasné, že jsem stále na Dakaru,“ dodal Podmol.

Český drsňák se dlouho nerozpakoval, jen co mu kolegové pomohli na nohy, se jal startovat nepoškozený stroj. „Po tom pádu jsme byl v šoku, působil na mě stres a adrenalin. Takže jsem i přes bolest těch 25 km do cíle etapy dojel. Pak mi samozřejmě došlo, že jsem si měl raději zavolat vrtulník a neblbnout,“ připustil. Mimochodem, velmi podobně havaroval na Dakaru československý závodník Pavel Ort na stroji Jawa v roce 1988. Do cíle ale jel ještě asi 150 km, až potom vzdal.

Podmolovi vystavil stopku zlomený obratel a tři žebra. Na jednu stranu mě mrzí, že tam nejsem teď s klukama, ale na druhou stranu jsem rád, že to dopadlo takhle, i když mě bolí každý nádech, nedejbože zakašlání,“ popsal Podmol.

Tři měsíce by teď měl být v klidu, pak už může zase pozvolna začít pracovat na dokončení své dakarské mise: „Od fanoušků dostávám zprávy, abych to nevzdával a ukázal jim to příští rok. Byl jsem v životní formě, fakt mě mrzelo, jak to letos dopadlo,“ uzavřel rozhovor pro CNN Prima NEWS Libor Podmol.

X X X

 BRANKÁŘ  HAŠEK  PO  HOKEJI  NIC  NEDOKÁZAL,  PŘIŠEL  O  50  MILIONŮ

Další Haškovo investiční fiasko. V obrovském podvodu přišel o více než 50 milionů

Dominik Hašek se zase jednou investičně spálil. Patří mezi tisíce poškozených, kteří poslali své peníze do finanční společnosti WSM podnikatele Jiřího Kubíčka. Slavný hokejový gólman, který České republice na olympiádě v Naganu zařídil největší sportovní úspěch v historii, v celé záležitosti utopil 52 milionů korun.

Jiří Kubíček podle verdiktu soudu z loňského června podvedl téměř 8 000 investorů. Kromě osmiletého vězení mu byl nepravomocně vyměřen peněžitý trest devět milionů a desetiletý, tedy maximální, zákaz působit ve vedení firem.

Na seznamu podvedených se nachází například herci Martin Dejdar s Markem Vašutem i několik sportovců – lezec Adam Ondra, vodní slalomář Vavřinec Hradilek nebo zástupci hokejového světa trenér Josef Jandač, bývalý útočník Radim Vrbata a legendární brankář Dominik Hašek.

Právě šestinásobný vítěz Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana NHL špatnou investicí „vyhodil oknem“ oproti kolegům výrazně větší peníze. Hospodářské noviny uvádějí, že z Haškových účtů odešlo na konto WSM celkem 60,5 milionu korun. Několik milionů mu sice jako výplata z investičního systému přišlo zpět, ale o 52,6 milionu nenávratně přišel.

Navzdory ohromné částce hrdina z Nagana pro zmíněné médium poznamenal: „Není to něco, co by mě… Jak to říct? Prostě na tom nejsem závislý.“

Dominátor už to zkoušel s oblečením i nápoji

V případě byznysové kariéry dnes 57leté někdejší opory Buffala Sabres nebo Detroitu Red Wings nejde o první omyl. Hašek neúspěšně rozjel sportovní oděvní značku pojmenovanou dle jeho přezdívky „Dominátor“, dlouho se také snažil s nevelkým úspěchem prosadit na nápojovém poli s drinky Smarty. Nedávno prostřednictvím své firmy propůjčil značku produktu společnosti Grabmuller a zbavil se zásob.

To, že se v případě WSM „spálilo“ několik hokejistů, není náhoda. Společnost byla titulárním sponzorem druhé nejvyšší soutěže – první ligy. Mezi lety 2012 a 2017 českým a slovenským zájemcům nabízela licence k údajnému vynálezu – robotovi, jenž měl samostatně vyhodnocovat obchodní příležitosti na devizovém trhu Forex.

Policisté však během pátrání žádné softwarové roboty nenašli a soud prohlásil, že celý systém, který nedisponoval žádným povolením od České národní banky, fungoval jako takzvané letadlo neboli Ponziho schéma. Hašek a spol. s tímto letadlem zažili velmi tvrdé přistání. Celková škoda činí dvě a čtvrt miliardy.

 X X X

 Na stavbu nových výjezdových základen ve Svitavách a Litomyšli chce kraj získat evropské dotace

Radní Pardubického kraje na svém pondělním jednání řešili postup příprav na vybudování nových výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje ve Svitavách a v Litomyšli. Na oba projekty chce kraj získat evropské dotace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. V případě Svitav je předpokládaná hodnota stavby necelých 112 milionů korun včetně daně, v Litomyšli pak 45 milionů korun.

 „Příprava obou důležitých staveb probíhá momentálně podle plánu. Na konci loňského roku bylo vydáno společné povolení stavby pro výjezdovou základnu ve Svitavách, která by podle stávajících předpokladů měla vyjít na 112 milionů korun včetně daně. V rámci této stavby se město Svitavy domluvilo s ŘSD, že projekčně zpracuje a vybuduje příjezdovou komunikaci k základně, protože tato komunikace bude sloužit i pro základnu hasičů.

V případě Litomyšle, kde se pohybujeme na částce 48 milionů korun, momentálně stavební řízení probíhá. Následovat bude zpracování projektové dokumentace pro provádění stavby. Na obě stavby chceme získat evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. V tuto chvíli předpokládáme, že bychom do určené výzvy podali žádost o dotaci nejpozději do konce března. Pokud by vše šlo podle plánů, tak by stavba v Litomyšli mohla být dokončena na podzim 2024 a ve Svitavách na jaře 2025,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Podle radního pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislava Valtra by měla evropská dotace pokrýt většinu nákladů. „V rámci aktuálně vyhlášené výzvy Integrovaného regionálního operačního programu, která je zaměřena na zdravotnickou záchrannou službu, předpokládáme u obou staveb možnost získání 85 procent z celkových způsobilých výdajů na stavbu. U Svitav je to až 72 milionů korun, u Litomyšle pak 34 milionů korun,“ sdělil radní Valtr.

Pardubický kraj v posledních letech vybudoval hned několik moderních výjezdových základen. Patří mezi ně například Chrudim, Holice, Vysoké Mýto, Seč či Moravská Třebová, kde je základna součástí nového pavilonu nemocnice následné péče. „V rámci budování všech samostatně stojících výjezdových základen vycházíme vždy ze společného designu, který je na první pohled rozpoznatelný a společný pro všechny základny. Vždy je jen adaptován na konkrétní projekt, jelikož se samozřejmě základny liší počtem stání pro sanitní vozy či místními podmínkami pozemku,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

Náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková připomněla, že stávající výjezdové základny ve Svitavách a v Litomyšli se nachází v centrech měst. Ty nové pak budou na jejich okraji s dobrou dopravní dostupností a možností rychlého výjezdu. „U Svitav se jedná o nezbytnou podmínku dalšího rozvoje nemocnice, kde potřebujeme, aby stávající výjezdová základna uvolnila prostor našim záměrům. Obecně však v rámci budování nových základen jde nejen o dostupnost rychlé péče, ale také o odpovídající zázemí pro naše posádky, které potřebují kromě zázemí pro vozy a techniku také prostory pro svůj odpočinek a přípravu na výjezdy,“ uvedla Matoušková. Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

Z Karlových Varů se bude od června létat na dovolenou i do Bulharska

Karlovarské letiště se chystá v letní sezóně rozšířit počet destinací charterových letů na tři – k turecké Antalyi a Heraklionu na Krétě přibude i bulharská Varna. Zájezdy s odletem z Karlových Varů nabízí CK Alexandria. Cestující budou moci navštívit vyhlášená a oblíbená letoviska, jako jsou Zlaté Písky, Obzor či Albena.

Zájezdy s odletem z Karlových Varů a mezipřistáním v Pardubicích jsou naplánované na každou neděli od 18. června do 10. září 2023. „Jak je vidět, naše letiště se nadechlo po problematických uplynulých letech a opět začíná lidem z Karlovarského kraje i dalších regionů nabízet zajímavé možnosti dovolenkových letů. Věřím, že bude Bulharsko pro cestující minimálně stejně tak atraktivní, jako byly populární zájezdy do Turecka v minulém roce a rovněž nově nabízená Kréta. Stále platí, že obrovským benefitem je téměř rodinné prostředí menšího letiště, rychlé odbavení a úroveň služeb,“ uvádí Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje.

„Za letiště se velmi těšíme na zvýšený provoz a jsme připraveni našim cestujícím poskytnout na odletu maximální komfort včetně nákupu v letištních obchodech a občerstvení. Parkování bude i letos poskytováno cestujícím zdarma s výjimkou VIP parkovacích míst přímo před terminálem, za která bude vybírán rezervační poplatek,“ dodává Alice Justina Undus, jednatelka Letiště Karlovy Vary.

CK Alexandria začala zájezdy s odletem z Karlových Varů prodávat od začátku prosince 2022.
„V Karlových Varech máme již mnoho let úspěšnou pobočku a celkově vnímáme od lidí z Karlovarského kraje výraznou poptávku po leteckých zájezdech za rozumnou cenu. Proto jsme se rozhodli zařadit nově do nabídky i zájezdy s odletem z místního letiště, které nabízí mnoho výhod. Bulharsko je zde dlouhodobě na špičce našich prodejů a tak bylo volba destinace jasná. CK Alexandria navíc v této oblasti nabízí hned 4 klubové hotely, kde budou působit naši čeští animátoři s bohatým programem plným zábavy nejen pro děti, ale i pro dospělé. Věřím tedy, že tato nabídka je opravdu lákavá a ti, kteří si náš zájezd vyberou, budou maximálně spokojeni,“ vysvětluje Petr Šatný, marketingový ředitel CK Alexandria

Bulharské pobřeží se pyšní řadou moderních, nedávno nově postavených či kompletně zrekonstruovaných hotelů, které dnes nabízí velmi kvalitní služby a leží přímo u překrásných písčitých pláží. Více informací o nabízených zájezdech najdou zájemci na internetových stránkách CK Alexandria. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

  Galerie uvolní prostory dalšímu rozvoji pardubického zámku a muzea

 Zámek Pardubice nedávno ožil novými expozicemi Východočeského muzea i pernštejnským prohlídkovým okruhem. Kromě toho se tu za plného provozu chystají ještě dvě velké stavby – nový společenský sál se zázemím v hlavním paláci a nové návštěvnické centrum a stálá expozice muzea v hospodářských budovách, kde nyní sídlí Gočárova (dříve Východočeská) galerie. Ta se v průběhu letošního roku přestěhuje do Automatických mlýnů a prostory uvolní.

„Obě krajské instituce, muzeum i galerie, si polepší a svým způsobem se emancipují. Budou mít své areály a také pro místní veřejnost i pro návštěvníky ze vzdálenějších míst bude jejich propagace lépe srozumitelná. Nikdo nebude ve stínu toho druhého,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek.

 Poslední příležitost vidět výstavy na zámku

„Až do neděle 15. ledna jsou v prostorách galerie na zámku k vidění poslední výstavy – výstava Těla v úzkých a dlouhodobá expozice Reflexe krajiny a přírody. Určitě bych všem zájemcům o výtvarné umění doporučila jejich návštěvu. Zároveň se tu všichni mohou naposled podívat do výstavních sálů, které galerii sloužily od začátku 70. let minulého století. Až do otevření budovy v Automatických mlýnech bude hlavní výstavní plocha Gočárovy galerie v Domě U Jonáše, který zůstává v krajském vlastnictví a budeme ji nadále využívat k prezentaci umělecké tvorby, sbírek a edukaci dětí,“ informovala ředitelka Gočárovy galerie Klára Zářecká.

Pardubický kraj předpokládá stěhování sbírek a kanceláří galerie ze zámku postupně v průběhu celého letošního roku. Nejprve zde galerie opustí dosavadní výstavní prostory, poté depozitáře a nakonec i kanceláře v zámeckém areálu.

„Předběžně počítáme s tím, že samotná rekonstrukce bude zahájena v závěru letošního roku, nebo nejdéle na začátku toho příštího. Letos budeme chtít vysoutěžit dodavatele. Zatím architektonickou studii návštěvnického centra Východočeského muzea a celého zámku od architekta Petra Všetečky přizpůsobujeme dotačním možnostem čerpání prostředků z Evropské unie a nově jsme celý projekt rozdělili do několika etap, což si nyní vyžádalo v rámci projektování určité vícepráce,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek.

 Zpracovatelem projektové dokumentace je ateliér Masák & Partner. Radní Pardubického tento týden schválili dodatek smlouvy s projektanty. „Máme už stavební povolení na celou stavbu, ale rozdělení projektu nám nově umožní postupovat po částech, jak to bude podle okolností možné. Tyto vícepráce jsou pod hranicí deseti procent, celková cena projektové dokumentace se zvýší o 270 tisíc korun,“ dodal Línek. PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.