Fico ako vražda Horákovej? Expremiér SR odmietol vypovedať obvineniu

 Na policajnom prezídiu v SR je od rána rušno. Vypovedať bol nitriansky oligarcha Norbert Bödör, aj líder strany Smer a bývalý viacnásobný premiér Robert Fico. Fico nechcel komentovať svoju výpoveď. Jeho právny zástupca David Lindtner po výsluchu povedal, že obvinenie je nezrozumiteľné. To isté tvrdí aj Kaliňák.

Fico na brífingu po výsluchu vyhlásil, že si nerobí žiadne ilúzie a predpokladá, že parlament ho vydá na väzobné stíhanie. Parlament bude o súhlase s vydaním Fica na väzobné stíhanie rokovať vo štvrtok.

 Prokurátor v žiadosti Národnej rady uviedol, že výsluchy obvinených a svedkov sú naplánované až do konca mája. Verejné vystúpenia Fica považuje za spôsob, ako môže ovplyvňovať svedkov.

Vypovedať bol aj Vasiľ Špirko, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. O ňom mala údajná zločinecká skupina získavať informácie a snažiť sa ho ako prokurátora profesionálne spochybniť. Špirka však predvolali vypovedať v rámci obvinenia prominentného advokáta Mareka Paru.

Polícia Paru zadržala v rámci akcie Súmrak, obvinený je však samostatne. V nedeľu ho Špecializovaný trestný súd nezobral do väzby.

 „Už štyri roky upozorňujem, že je tu určitá skupina ľudí na rôznych organizačných funkčných zaradeniach v rámci NAKA, prokuratúry a v neposladnom rade aj na úrovni politiky, ktorí mali záujem na to, aby som bol odstavený,“ povedal Špirko.

Fico aj Bödör sú obvinení zo zosnovania zločineckej skupiny, Fico aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a prezradenia daňového tajomstva. To sa týka informácií o daňových deliktoch bývalého prezidenta Andreja Kisku a súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).

„Dnes sú naplánované viaceré procesné úkony vo viacerých veciach. S Norbertom Bödörom absolvujeme jednoduchý úkon, ktorý by som nerád špecifikoval,“ povedal jeho obhajca Michal Mandzák. Norbert Bödör svoju krátku prítomnosť na policajnom prezídiu nechcel komentovať.

Zločinecká skupina mala fungovať v čase, keď bol Fico premiérom. Obvinený je aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, ktorého poslal Špecializovaný trestný súd zatiaľ neprávoplatne do väzby, a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Polícia akciu, v rámci ktorej bol minulý týždeň zadržaný Kaliňák a obvinený Fico, nazvala Súmrak.

 Slovenskí europoslanci odmietli vyjadrenia Fica

Skupina slovenských europoslancov v liste adresovanom vedeniu európskych inštitúcií odmietla vyjadrenia Roberta Fica. List inicioval europoslanec Ivan Štefanec ako reakciu na výzvu, ktorú mal Smer zaslať predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a členom Eurokomisie.

„Zásadne odmietame vyjadrenia Roberta Fica o spolitizovaní obvinení. Bol to práve expremiér Fico, ktorý na Slovensku za svojich vlád obmedzoval nezávislosť inštitúcií a vytvoril systém privilegovaných ‚svojich ľudí‘ a keď boli mnohé orgány zneužívané proti politickým súperom,“ skonštatoval v liste Štefanec.

V liste tiež píše, že obvinenie Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka je dôkazom fungovania právneho štátu a funkčnosti inštitúcií, „ktoré si majú plniť svoje povinnosti bez ohľadu na politické garnitúry“. List podpísalo ďalších osem slovenských europoslancov – Peter Pollák, Michal Wiezik, Vladimír Bilčík, Eugen Jurzyca, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Michal Šimečka, Martin Hojsík a Miriam Lexmann.

X X X

Robert Fico bol na polícii pre obvinenie zo založenia zločineckej skupiny

Expremiér a predseda strany Smer čelí obvineniu zo založenia zločineckej skupiny, zneužitia právomocí a ohrozenia daňového tajomstva.

„Chcete šou? Budete ju mať,“ povedal Robert Fico novinárom tesne potom, ako v utorok ráno prišiel vypovedať na policajné prezídium k obvineniu zo založenia zločineckej skupiny.

„Cítite krv smeráka,“ reagoval Fico pred novinármi.

Približne po hodine sa Ficov výsluch skončil. „Ja vás pozývam na tlačovú konferenciu strany Smer, bude zábava,“ povedal Fico počas odchodu z policajného prezídia.

„Pán poslanec Fico bol riadne poučený. Následne bol vyzvaný vyšetrovateľom, či bude vypovedať. Pán poslanec nerozumie, čo mu je kladené za vinu. Z obsahu uznesenia podľa neho takéto veci vôbec nevyplývajú… Nebol nám vysvetlený obsah uznesenia tak, aby sme mu porozumeli,“ povedal Ficov obhajca David Lindtner.

Popoludní mal Fico k dnešnej návšteve policajného prezídia tlačovú besedu:

Obvinený Fico

Fico bol trikrát premiérom, ale po druhom menovaní do funkcie v apríli 2012 mal spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom a policajným prezidentom Tiborom Gašparom založiť zločineckú skupinu. Aspoň to tvrdí policajný vyšetrovateľ z NAKA, ktorý Robertovi Ficovi minulý týždeň vzniesol obvinenie.

„Páchali trestnú činnosť aj za účelom zabezpečenia si osobných výhod, ako aj výhod v politickom súboji pre stranu Smer-SD,“ napísal vyšetrovateľ v uznesení o vznesení obvinenia.

Skupina sa mala zamerať na získavanie informácií o obchodnej činnosti exprezidenta Andreja Kisku či lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktoré sú daňovým tajomstvom. Zaujímal ich vraj aj dnešný predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár, expolitik, dnes špeciálny prokurátor Daniel Lipšic či prokurátor Vasiľ Špirko.

„V obvinení si doslova vymysleli príbeh, ako som vraj vytvoril zločineckú skupinu, ktorá mala škodiť Kiskovi, Matovičovi a Kollárovi,“ reagoval na obvinenie Fico. Zoznam poškodených je podľa neho „dôkaz nad dôkazy“, že ide o politický revanš. Fico vyhlásil, že je obvinený preto, lebo bol v rokoch 2006 – 2018 predsedom vlády a nahlas hovoril o daňových podvodoch lídra OĽaNO Igora Matoviča a exprezidenta Andreja Kisku.

Proti Ficovi vypovedajú v kauze viacerí kajúcni svedkovia, ktorí za jeho éry zastávali vysoké posty.

„Čo sa týka Roberta Fica, tak tento za svojej vlády zneužíval svoje postavenie na diskreditáciu rôznych osôb, najmä tých, ktoré ho mohli nejakým spôsobom politicky ohroziť,“ citoval vyšetrovateľ bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

V uznesení o obvinení Fica a spol. sa spomína aj svedectvo bývalého policajného funkcionára Bernarda Slobodníka. „Počas vládnutia strany SMER bola celá štátna správa prerastená vybranými nominantmi, ktorí museli plniť potrebné úlohy nielen v rámci politiky, ale aj v rámci skrytého štátneho biznisu.“

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze zas vypovedal, že v súvislosti s výkonom jeho funkcie boli naňho vyvíjané rôzne politické tlaky smerujúce k diskreditácii politických oponentov strany Smer.

Na polícii boli aj Bödör a Špirko

V utorok ráno sa na policajnom prezídiu objavil aj nitriansky oligarcha Norbert Bödör. Novinárom nepovedal, v akej veci a či bol na polícii vypovedať.

Po Bödörovi sa na políciu dostavil aj prokurátor Vasiľ Špirko. Vypovedať prišiel v kauze svojej diskreditácie.

Vyšetrovatelia zmapovali časté návštevy obvineného advokáta Mareka Paru na policajnom prezídiu, kam mal chodiť koordinovať svoje kroky s členmi bödörovskej policajnej skupiny, aby Špirka začali trestne stíhať, aktuality.sk

X X X

V Bruseli veria Hegerovi, nie Ficovi. Jeho listy európskym politikom neberú vážne

„Ak by ste sa v Bruseli pýtali, či dôverujú viac Ficovi alebo Hegerovi, odpoveď by bola jednoznačne v prospech toho druhého,“ hovorí zdroj z Európskej komisie.

Líder Smeru Robert Fico, obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny, sa o svojej nevine snaží presvedčiť nielen verejnosť, ale aj európskych politikov.

Členom Európskej komisie, jej predsedníčke Ursule von der Leyenovej, predstaviteľom frakcií v europarlamente, ale aj mnohým prezidentom či premiérom poslal list, v ktorom sám seba vykresľuje ako obeť sprisahania Igora Matoviča a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Podľa našich informácií však minimálne v Bruseli Ficove sťažnosti nikto príliš vážne neberie. Reputácia bývalého trojnásobného premiéra má za hranicami Slovenska vážne trhliny.

Ako Milada Horáková

Ficov podpredseda Ľuboš Blaha svojho šéfa na Facebooku prirovnáva k Milade Horákovej, zavraždenej komunistami po vykonštruovanom procese v roku 1950.

Podobný odkaz sa snaží Smer adresovať aj európskym štátnikom. Fico im v liste opisuje „nevídaný útok na opozíciu za účelom zosadenia opozičného lídra a uvalenia väzby za každú cenu“.

Udalosti sú na Slovensku podľa lídra Smeru alarmujúce, pretože vláda sa podľa neho rozhodla zničiť opozíciu cez trestné konania.

„Toto nemá nič spoločné s demokraciou, so spravodlivosťou a je to hrubé pošliapanie princípov, na ktorých stojí Európska únia,“ napísal.

V stredu a vo štvrtok chce byť Fico v Berlíne a Bruseli osobne. Plánuje hovoriť o „krivení spravodlivosti“ na Slovensku. Vo štvrtok by pritom mal parlament rozhodovať o tom, či Fica vydá na väzobné stíhanie alebo nie.

Rozprávali sa v Kyjeve

V Bruseli aj napriek aktivitám predsedu Smeru z diania u nás znepokojení nie sú. Aktuality.sk sa rozprávali s predstaviteľom Európskej komisie, ktorý si želal zostať v anonymite.

Šéfka Komisie Ursula von der Leyenová podľa neho dobre vie, čo sa na Slovensku deje, a pozná aj kontext, v akom Fico list napísal.

Pred necelými troma týždňami bola spolu s premiérom Eduardom Hegerom v Kyjeve a podľa nášho zdroja sa spolu rozprávali aj o situácii na Slovensku. Ficove ponosy v Európskej komisii vnímajú skôr ako súčasť jeho politického boja o prežitie.

„Ak by ste sa v Bruseli pýtali, či dôverujú viac Ficovi alebo Hegerovi, odpoveď by bola jednoznačne v prospech toho druhého,“ hovorí náš zdroj.

Kredibilita Roberta Fica v Bruseli a v európskych inštitúciách nie je podľa neho veľmi vysoká. Predseda Smeru na tom pracoval roky.

Ešte ako premiér na seba upútaval pozornosť svojimi xenofóbnymi protimigračnými postojmi. Známy je tiež svojimi proruskými názormi.

Kritika Jourovej

Smer po útoku Ruska na Ukrajinu odmieta Kyjev vojensky podporovať a nekritizuje Kremeľ, ale Spojené štáty, ktoré vraj na vojne bohatnú. Keď Heger na Ukrajine, kde bol práve s von der Leyenovou, oznámil darovanie systému protivzdušnej obrany S-300, Fico vyhlásil, že robí zo Slovenska terč.

Na Fica už otvorene reagovala česká podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. Ani ona sa však šéfa Smeru nezastala. Naopak, vyčíta mu, ako sa vyjadruje o prezidentke Zuzane Čaputovej.

„Nazvať prezidentku Čaputovú americkou paničkou, to je za čiarou všetkého mysliteľného, čo sa v politike môže diať,“ vyhlásila v Českej televízii.

Fico jej už odpovedal, že síce berie plat „tak 20-tisíc eur mesačne“, vôbec ju však podľa neho nezaujíma „totálny rozklad spravodlivosti na Slovensku“.

Smer tvrdí, že sa listom obrátil aj na frakcie v Európskom parlamente, no podpory sa mu nedostalo ani z Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), v ktorej sú aj traja europoslanci Smeru.

Znepokojení socialisti

Šéfka frakcie Iratxe García Pérez pre portál Euractiv povedala, že ju správy zo Slovenska znepokojujú. Hovorkyňa skupiny Utta Tuttlies pre Aktuality.sk dodala, že vo štvrtok sa zíde predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES), ktoré sa bude zaoberať aj obvinenými politikmi Smeru.

Europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) v pondelok vyhlásil, že podľa jeho informácií sa sociálni demokrati už niekoľko týždňov zaoberajú aj členstvom strany Smer v ich európskej frakcii.

Monika Beňová zo Smeru to označila za klamstvo. „Absolútne nikto v S&D nespochybňuje členstvo Smeru vo frakcii,“ napísala nám.

Najväčšou frakciou v europarlamente je Európska ľudová strana. Ani ľudovci Fica nijako nepodporili. Naopak, podľa ich hovorcu Pedra Lopeza de Pablo sú si vedomí toho, že sa „Fico v minulosti dopustil výrokov, ktoré sú v rozpore s princípmi právneho štátu, slobodou médií, verbálnych útokov na novinárov, ktoré sa skončili vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej“.

„Všetko sa to stalo za jeho pôsobenia vo vláde a myslíme si, že pred zákonom sú si všetci rovní. Nech zvíťazí spravodlivosť,“ uzavrel de Pablo, aktuality.sk

X X X

  Fico očakáva, že poslanci budú súhlasiť s jeho väzbou

 „Obvineniu nerozumiem,“ zopakoval bývalý trojnásobný premiér Robert Fico (Smer) po výsluchu na Národnej kriminálnej agentúre.

Spresnil, že samotná výpoveď trvala asi desať minút. „Stále nechápeme, v čom spočíva podstata tohto šialeného uznesenia,“ povedal Fico na tlačovej besede po výsluchu. Podčiarkol, že napriek tomu sa rozhodol zúčastniť na procesných úkonoch a v utorok prišiel na deviatu ráno na výsluch.

„Pýtali sme sa vyšetrovateľa, v čom spočíva obvinenie,“ pokračoval Fico s tým, že tak ako vyšetrovateľ nahrával výsluch na kameru, má aj on k dispozícii zvukový záznam. „Spýtal sa ma vyšetrovateľ, či budem vypovedať. Tak som povedal: My to čítame zhora-zdola, my tomu uzneseniu nerozumieme a neviem, proti čomu sa mám brániť,“ pokračoval. Fica sprevádzal jeho právny zástupca David Lindtner.

„On čušal a pozeral sa na mňa ako výr,“ opísal reakciu vyšetrovateľa. Tieto slová použil Fico na adresu policajta viackrát. Podľa neho vyšetrovateľ nevedel vysvetliť ani prípad, ktorý riešil Európsky súd pre ľudské práva a na ktorý odkazuje v uznesení. Aj preto je Fico presvedčený, že uznesenie nenapísal vyšetrovateľ, ale „Matovičov pes Lipšic na Úrade špeciálnej prokuratúry“. Dôvodí, že vyšetrovateľ nevie po anglicky a nevedel vysvetliť „ťažké právnické vety v angličtine“.

Myslel tým špeciálna prokurátora Daniela Lipšica. Ten je však z tohto prípadu vylúčený, o čom rozhodol generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte minulý týždeň. „Mám sa brániť, že som bol predseda vlády, alebo, že som nominoval ľudí? Mám sa brániť za to, že Kiska s Matovičom páchali daňovú trestnú činnosť?“ položil Fico otázku na margo svojho obvinenia.

S Kaliňákom sú obvinení, že zneužili právomoc verejného činiteľa a daňové tajomstvo, keď si nechali zistiť a zverejnili detaily o daňových deliktoch terajšieho ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) a bývalého prezidenta Andreja Kisku.

„Je zločinom byť premiérom, je zločinom vymenovať si svojho človeka napríklad za šéfa úradu, je zločinom informovať, čo páchali vaši politickí oponenti,“ pokračoval Fico.

Potom sa pustil do prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá mu na sociálnej sieti odkázala, že sa namiesto právnych prostriedkov „bráni politickými útokmi“ a Ficova hra je podľa nej „založená na lži a oslabuje dôveru v spravodlivosť“ s tým, že ide o politické tlaky na orgány činné v trestnom konaní. Podľa Fica mu prezidentka chce zabrániť, aby sa bránil aj politicky. Vyčíta jej, že sa minulý rok zastala vyšetrovateľov NAKA, ktorí tiež išli do väzby.

Fico tvrdí, že si stojí za svojim a mohol na tlačových besedách informovať o daňových kauzách Matoviča a Kisku. „To je náš hriech. Za tým si stojím, tak ma obeste,“ vyhlásil.

„Nerobím si žiadne ilúzie,“ zhodnotil svoje šance Fico pri prejednávaní jeho vydania na väzobné stíhanie v parlamente. Mandátovo-imunitný výbor bude o jeho vydaní rokovať v stredu, tam sa chce brániť. Vo štvrtok ráno by malo otázku jeho vydania prerokovať plénum. „Mňa čaká vydanie do väzby vo štvrtok,“ skonštatoval Fico a dodal, že „sme svedkami konca demokracie na Slovensku“.

 Tvrdí, že vedenie strany počas jeho väzby vyriešia. „My nejako vyriešime, ako bude fungovať Smer, keď ja budem v teplákoch v Justičnom paláci. Zajtra je výbor, ktorý sa tým bude zaoberať, zaznie tam aj naša obhajoba. Ale pozerajúc sa na ľudí vo vládnej koalícii, nemám žiadnu ilúziu ako to dopadne. Toto je fašistická metóda likvidácie opozície, aká nemá obdobu v modernej histórii Slovenskej republiky od roku 1993,“ dodal.

Podľa podpredsedu Smeru a poslanca Ľuboša Blahu „Fico nesmie ísť do väzby“. „Pokiaľ ho strčia do väzby, nie je v bezpečí,“ podotkol s odkazom na osud bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Blaha vyzval verejnosť, aby prišla Fica do parlamentu vo štvrtok podporiť./agentury/

X X X

Bugár o väzbe pre Fica: Bol by som veľmi opatrný

 Nie som si istý, či je to najlepší nápad, komentuje bývalý politik Béla Bugár návrh prokuratúry väzobne stíhať poslanca Roberta Fica (Smer) obvineného zo založenia zločineckej organizácie. Je to chúlostivá vec, pretože keď urobia chybu, veľmi ťažko sa bude dať napraviť, upozorňuje Bugár.

 X V parlamente ste strávili tri desaťročia. Aká je prax Národnej rady pri udeľovaní súhlasu na zadržanie či väzobné stíhanie poslanca? Ako zvykol parlament rozhodovať?

Do roku 2012 fungovala ešte trestnoprávna imunita poslancov, čo znamenalo, že ich bez súhlasu parlamentu nebolo možné ani len trestne stíhať. Potom sa ale menili zákony a Národná rada už dávala len súhlas na zadržanie alebo na väzbu poslanca. Odvtedy si už nepamätám veľa prípadov, kedy rozhodoval parlament o takomto súhlase. Pamätám si ešte prípad zakladateľa a riaditeľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša, ktorý mal v roku 1994 spôsobiť pri autonehode ťažké ublíženie na zdraví. Normálne vtedy poprosil poslancov, aby hlasovali za jeho vydanie na trestné stíhanie. Národná rada zas v roku 1999 súhlasila s väzobným stíhaním bývalého riaditeľa SIS a vtedy poslanca Ivana Lexu ml.

X Prečo vôbec v ústave existuje potreba súhlasu parlamentu na zadržanie a väzobné stíhanie poslanca?

V každej demokracii je poslanec zástupcom ľudí, ktorí ho do zákonodarného zboru zvolili. Tento inštitút má brániť pred tým, aby vládna moc zbavila poslanca mandátu a tak obrala voličov o ich zástupcu v parlamente. Takto ústava chráni aj tých, ktorí mu dali svoj hlas. Neviem, ako to riešia iné štáty. Som zvedavý, ako bude v prípade väzby zabezpečený výkon poslaneckého mandátu. Poslanec je poslancom aj vtedy, keď je trestne stíhaný, až do právoplatného rozhodnutia súdu. Ak hovoríme o poslancovi Ficovi, tak myslím, že mu nemôžu odoprieť zúčastňovať sa hlasovania. Ako to budú robiť?

X Poslanecký mandát by v prípade vzatia do väzby nezanikol, len by sa neuplatňoval. Fica by v parlamente zastúpil náhradník a po návrate z väzby by sa do parlamentu mohol vrátiť…

Nie som si istý, či sa to dá takto aplikovať. Nepamätám si to už presne.

 X Ako by ste hlasovali? Ako vnímate obvinenie expremiéra, dnes opozičného poslanca Roberta Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorí mali ako zločinecká skupina pôsobiť aj v čase, keď ste boli koaliční partneri?

Je to teoretická otázka a ja už navyše nie som poslancom. Predpokladám, že na výbor dostanú všetky potrebné materiály, na základe ktorých sa majú rozhodnúť. To ale ja tiež nemám a nepoznám podrobnosti. Je to chúlostivá vec, pretože keď urobia chybu, veľmi ťažko sa bude dať napraviť. Čítal som vyjadrenia dekana Eduarda Burdu alebo bývalého šéfa vyšetrovateľov Jaroslava Ivora, ktorí si myslia, že to obvinenie zo založenie zločineckej skupiny stojí na vratkých nohách. Neviem, čo je napísané v tom odôvodnení, ale ak to nie je dobre vyargumentované a vydokladované, obávam sa, aby poslanci neurobili chybu. Aby sme sa nevrátili do čias Vladimíra Mečiara, keď poslanca Františka Gauliedera zbavili mandátu poslanca na základe toho, že akože napísal list, ktorým sa mandátu sám vzdal. On pritom tvrdil, že takýto list nenapísal. Zdá sa mi, že to nebude jednoduché rozhodovanie. Poslanci, ktorí budú o Ficovom vydaní hlasovať, by mali pamätať aj na to, že ak urobia chybu, tá sa bude ťažko odstraňovať.

X Prečo by to bola chyba, veď o tom, či Fico bude, alebo nebude stíhaný väzobne, rozhodne napokon aj tak len súd?

Nie som právnik, ale dobre viem, že poslanca možno stíhať aj na slobode. Veď to nie je problém. Tu nestojí otázka, či poslanca stíhať, alebo nie, ale či väzobne. Ak ho vydajú na väzobné stíhanie, nebude môcť vykonávať svoj mandát a nakoniec môže súd povedať, že to obvinenie neobstojí. V takom prípade by podobne ako podnikateľa Jaroslav Haščák mohol žiadať odškodnenie od štátu. Je to chúlostivá záležitosť a mali by si dobre premyslieť, či ho vydajú do väzby. Nie som si istý, či je to najlepší nápad.

X V súvisiacom prípade údajného vydierania prezidenta Andreja Kisku Robertom Ficom ste boli v apríli 2019 vypovedať ako svedok. Aký je teda váš názor na to trestné stíhanie?

To uznesenie som nečítal. Ako dôchodca mimo politiky robím radšej iné veci. Ako som hovoril, z vyjadrení právnikov, ktoré som čítal, si myslím, že to hlavné obvinenie zo založenia zločineckej skupiny stojí na vratkých nohách. Bol som vtedy vypovedať, ale nepamätám si to už presne. V tom čase som to ale nebral ako vydieranie. Zdá sa mi, že takto som aj vypovedal. Nemyslím si, že vyzvedanie informácií o Kiskovi, Matovičovi alebo komkoľvek inom a obsadenie funkcií ľuďmi, ktorým politik verí, znamená, že založil zločineckú skupinu. Nemyslím si, že toto je správne. Ale pripomínam, že je to názor laika, a nie odborníka.

X X X

Kríza dôvery v spravodlivosť

Hitmi predvolebnej kampane OĽaNO boli boj s korupciou, tvrdenie, že za vlády Smeru sa ročne rozkradli tri miliardy eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu.

 Po viac ako dvoch rokoch má vila stále pôvodného majiteľa, hoci zábery na ňu urobili z Igora Matoviča premiéra. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vyparil z koaličnej pozornosti. Veď kto by chcel brať hmotnú zodpovednosť za všetky podivné obstarávania počas pandémie, však áno? Slovensko sa za dva roky rekordne zadlžilo napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť dvakrát tri miliardy, ktoré sa za vlády OĽaNO predsa už nemohli rozkradnúť.

Boj s korupciou sa začal pexesom Veroniky Remišovej, pokračoval vyhrážaním premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho šúchali nožičkami a čakali, kým si po nich príde NAKA. Obšťastňoval ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafiáni a patria do basy. O jednom opozičnom poslancovi povedal, že ho treba postaviť k múru a zastreliť. Len ťažko sa tieto slová z úst predsedu najsilnejšej vládnucej strany nedajú chápať ako politická objednávka určená orgánom činným v trestnom konaní.

Lipšic v konflikte záujmov

Tým skôr, že za šéfa špeciálnej prokuratúry presadil svojho blízkeho človeka, bývalého politika Daniela Lipšica, ktorý nikdy nebol prokurátorom. Muža, ktorý už na začiatku svojej kariéry stratil mravnú integritu tým, ako sa vyhol trom rokom praxe v advokátskej kancelárii, prihlásil sa na justičnú skúšku, hoci nepracoval na súde, vybavil si skrátenie obdobia justičného čakateľa na jeden rok a po privilegovanom priebehu skúšok sa hneď dal zapísať do advokátskej komory. Ako zamestnanec americkej právnickej a lobistickej firmy Dentons bol v takom konflikte záujmov, že podľa bývalého veľvyslanca v USA Petra Kmeca by mu to v USA znemožnilo uchádzať sa o akúkoľvek verejnú funkciu.

Keďže ako advokát obhajoval množstvo ľudí vrátane exprezidenta Kisku, ktorých kauzy sú v právomoci špeciálnej prokuratúry, ocitol sa v mnohonásobnom konflikte záujmov, čo mu ešte viac ubralo z nezávislosti, ktorá sa od pôsobenia na takomto poste očakáva. Už len čerešničkou na torte je, že bol právoplatne odsúdený za zločin zabitia chodca na priechode. Ktorýsi bloger jeho dosadenie do funkcie nazval znásilnením práva a morálky. Preto je len pochopiteľné, že jeho dôveryhodnosť nedosahuje ani 30 %.

Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov došlo k ich surovej politizácii.

Nedôveryhodní nositelia spravodlivosti

Ďalším významným aktérom boja s korupciou sa stal minister vnútra Roman Mikulec, najodvolávanejší člen vlády, ktorý urobil toľko prešľapov a ocitol sa v toľkých podozreniach, že ho trpia len preto, aby nerozbili koalíciu. Naposledy sa objavil záznam jeho korešpondencie s Milanom Lučanským, podľa ktorého sa neoprávnene oboznamoval so živými spismi. Tento nedôveryhodný človek má pod sebou Policajný zbor.

Dôveryhodnosťou jeho podstatnej zložky – NAKA – otriasli legálne odpočúvania vyšetrovateľov policajnou inšpekciou. Ich otrasné vyjadrenia na adresu šéfky vyšetrovacie tímu Diany Santusovej, následná likvidácia tohto tímu a prikrytie praktík tzv. elitných vyšetrovateľov nielen ministrom vnútra, ale aj prezidentkou, sa tak stali potvrdením podozrení, ktoré v marci 2021 adresovala SIS najvyšším ústavným činiteľom, že vyšetrovatelia NAKA v súčinnosti s prokurátormi špeciálnej prokuratúry manipulujú vyšetrovania.

O tom, že vyšetrovatelia plnia politickú objednávku, čo je absolútne neprípustné, svedčia tieto citáty z legálnych odpočúvaní: 8. júla 2021, vyšetrovateľ Magula: „Úloha je spraviť Smer zločineckú skupinu a tak úplne zničiť opozíciu.“ 14. júla 2021, vyšetrovateľ Ďurka: „Fica treba robiť, Kaliňáka, Pellegriniho.“ 16. júla 2021, vyšetrovateľ Čurilla: „Ešte je na úrade špeciálnej prokuratúry minister. Lebo to rieši aj minister.“ Novinári neskôr odhalili, že policajný prezident Hamran sa na jednej policajnej stanici tajne stretol s Matovičom a ministrom vnútra. Pritom ministrovi financií vôbec neprislúcha zaoberať sa policajnou agendou.

Škandálom sa nevyhla ani ministerka spravodlivosti. Ten najväčší súvisí s tým, že väzenská správa, ktorá je pod jej velením, nedokázala zabrániť úmrtiu generála Lučanského počas jeho kolúznej väzby, ani hroznému zachádzaniu s ním vo vojenskej nemocnici.

Suverénne najnedôveryhodnejší politik Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov došlo k ich surovej politizácii. Namiesto sľubovanej obnovy dôvery v spravodlivosť nastala za vlády OĽaNO hlboká kríza právneho štátu, ktorá prerastá do krízy politického systému a uplatňovania autoritárskych metód vládnutia. Potvrdením tohto záveru sú opakované verejné vyjadrenia stavovských organizácií sudcov, prokurátorov a advokátov, ako aj články sudcov a významných ústavných právnikov, že na Slovensku sa nerešpektujú princípy právneho štátu.

Je preto načase, aby Európska komisia začala venovať situácii v tejto oblasti podobnú pozornosť ako v prípade Poľska a Maďarska. Peter Weiss, bývalý politik a diplomat, /agentury/

 X X X

 Peter Bárdy: Uniká nám pointa Ficovho stíhania

Fico je nervózny, lebo ide o veľa. V návale emócií – pozitívnych aj negatívnych – sme akosi opomenuli podstatu vyšetrovania Roberta Fica s Robertom Kaliňákom.

Kus práce pre to urobili orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa okamžite stali terčom pochvál verejnosti volajúcej po odkrývaní korupčných káuz, ale aj nenávistných prejavov prevažne Smeru, Hlasu a dezinformačnej scény. Situácia zašla tak ďaleko, že sú dnes trestne stíhaní.

Verejne akoby sa celý boj s korupčnou chobotnicou personifikoval do postáv Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Milana Sabotu, Štefana Mašína, Daniela Lipšica, Ondreja Repu, Michala Šúreka, Petra Kysela…

Fico a Boris Kollár ich nazvali mafiou. Pre predsedu Smeru sa diskreditácia spomínaných stala jednou zo základných stratégií spochybňovania vyšetrovania jeho osoby a jeho ľudí.

No a tu sa dostávame k podstate.

Akosi sa zabúda, alebo prehliada, že základom pre vyšetrovania Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, ale aj iných ľudí napojených na Smer a jeho bývalé vlády, sú výpovede ich vlastných ľudí. V korupčných kauzách vypovedajú desiatky z radov systému „našich ľudí“, ktorý fungoval počas Ficových vlád.

Bodka.

To je pointa celého. Smeráci (starí aj noví), ich obhajcovia, sympatizanti sa môžu snažiť spochybňovať vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov, ale Ľudovít Makó, Bernard Slobodník, Boris Beňa, Adrián Szabó, František Imrecze, Daniel Čech, Lenka Wittenbergerová, Norbert Paksi, Michal Suchoba, Pavol Vorobjov, Vladimír Sklenka, Monika Jankovská a desiatky ďalších priznávajú, že boli súčasťou systému, ktorý chránil mocných ľudí okolo Smeru-SD a kedykoľvek diskreditoval oponentov, vydieral, sledoval, ovplyvňoval rozsudky…

Fico môže ukazovať prstom na Jána Čurillu, ale nie je to Čurilla, kto usvedčuje Fica a jeho systém. Vypovedajú proti nemu „produkty“ jeho éry, jeho systému. Sami mnoho rokov profitovali zo systému „našich ľudí“ a zároveň ich tento sytém aj chránil.

Podstata vyšetrovania teda stojí a padá na tom, že sa Ficov systém začal rúcať. Je to postupné, ale deje sa to. Preto je Fico nervózny a agresívny. Hrá sa totiž v jeho prípade naozaj o veľa,aktuality.sk

X X X

 Lavrov: Hrozba III. svetovej vojny je vysoká. Kuleba: Len sa snažia nahnať strach

 Hrozba, že vypukne tretia svetová vojna, uviedol minister zahraničných vecí Ruska Lavrov a dodal, že Rusko sa zasadzuje o výlučenie jadrových konfliktov.

 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil v pondelok ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z „predstierania“ na mierových rokovaniach medzi Moskvou a Kyjevom, uviedla agentúra AFP.

„Je dobrý herec,“ povedal Lavrov v rozhovore pre ruskú televíziu, ktorý ruský rezort diplomacie zdieľal v pondelok večer na platforme Telegram. „Keď pozorne sledujete a pozorne čítate, čo (Zelenskyj) hovorí, nájdete tisíc protirečení,“ dodal.

Ruský minister zahraničných vecí napriek tomu uviedol, že Moskva bude pokračovať v mierových rokovaniach s Kyjevom; zároveň však varoval pred „reálnou“ hrozbou tretej svetovej vojny. „Nebezpečenstvo je vážne, je skutočné, nemôžete ho podceniť,“ upozornil Lavrov podľa ruskej agentúry Interfax.

Najnovšie vyjadrenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova sú náznakom toho, že Rusko stratilo svoju „poslednú nádej nahnať svetu strach z podpory Ukrajiny“, uviedol v pondelok na sociálnej sieti Twitter šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba, uviedla BBC.

„Takto sa hovorí o ‚skutočnej‘ hrozbe tretej svetovej vojny. Znamená to, že Moskva cíti porážku na Ukrajine,“ napísal Kuleba.

Rusko sa zasadzuje o vylúčenie jadrových konfliktov, tvrdil Lavrov. Moskva podľa neho chce obmedziť všetky možnosti umelého zvyšovania takýchto rizík. Ruská vláda pritom od februárového napadnutia Ukrajiny oznámila zvýšenie bojovej pohotovosti jadrových síl a opakovane hovorí o možnosti použitia jadrových zbraní.

„Toto je náš kľúčový postoj, o ktorý opierame všetko. Riziká sú teraz značné,“ povedal Lavrov ruskej štátnej televízii k údajnej snahe znižovať napätie. „Nechcel by som tieto riziká umelo zvyšovať. Mnohým by sa to páčilo. Nebezpečenstvo je vážne, skutočné. A my to nesmieme podceňovať,“ pokračoval šéf ruskej diplomacie.

Ruské ministerstvo obrany minulý týždeň ako absurdné poprelo tvrdenie Washingtonu, že sa Rusko chystá použiť na Ukrajine taktické jadrové zbrane. Moskva tvrdí, že jadrové zbrane použije iba v prípade ohrozenia vlastnej existencie. Zároveň obviňuje Západ, že opatreniami prijatými po invázii na Ukrajinu v zásade útočia na Rusko.

Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predminulý týždeň varoval, že by sa všetky štáty mali pripraviť na možnosť, že by ruský prezident Vladimir Putin mohol použiť na Ukrajine taktické jadrové zbrane. Putin na konci februára nariadil uviesť ruské jadrové sily do „zvláštneho režimu“ bojovej pohotovosti, pričom nebolo príliš jasné, aké má tento krok praktické dôsledky.

V súvislosti s prebiehajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine Lavrov vyjadril presvedčenie, že sa „všetko sa samozrejme skončí podpísaním dohody“. „Ale parametre tejto dohody budú definované stavom bojov, ktoré budú prebiehať v momente, keď sa dohoda stane skutočnosťou,“ dodal.

Lavrov ďalej podľa agentúry DPA v súvislosti s porovnaním súčasnej situácie a Ukrajine s kubánskou raketovou krízou z roku 1962 uviedol, že „vtedy tam bolo vlastne len niekoľko pravidiel, písaných pravidiel“. Ako však podotkol, „pravidlá správania“ počas kubánskej krízy boli jasné – v Moskve bolo jasné, ako sa správa Washington, a Washington si bol na istom, ako sa správa Moskva, cituje DPA.

Lavrov s odvolaním sa na novú dohodu START o jadrovom odzbrojení povedal, že aj v súčasnosti existujú nejaké pravidlá. „Zároveň sú však všetky ostatné nástroje kontroly zbraní a ich nešírenia prakticky zničené,“ dodal.

Počas kubánskej krízy podľa neho existoval aj komunikačný kanál, ktorému dôverovali lídri Sovietskeho zväzu i Spojené štáty. Dnes takýto kanál neexistuje a nikto sa o ho ani nepokúša vytvoriť, uviedol podľa agentúry DPA šéf ruskej diplomacie./agentury/

 X X X

 Slovensko vlani patrilo medzi najhoršie hospodáriace štáty v rámci EÚ

Zadlženosť Slovenska dosiahla v minulom roku historicky najvyššiu úroveň. Slovenské verejné financie v minulom roku utrpeli ďalšiu tvrdú ranu. Hospodárenie štátu sa výrazne zhoršilo. V medzinárodnom hodnotení tak Slovensko skončilo na nelichotivom treťom mieste od konca.

Ako vyplýva z údajov Eurostatu, verejný dlh za vlaňajšok narástol oproti roku 2020 o 3,4 percentuálneho bodu hrubého domáceho produktu (HDP). V tomto porovnávaní horšie skončila už len Malta s nárastom dlhu 3,6 percentuálneho bodu HDP a Česká republika so 4,2 percentuálneho bodu.

Naopak, najlepšie hospodáriacimi štátmi v minulom roku boli prekvapivo Grécko, Cyprus či Portugalsko, ktorých zadlženie sa napriek pandemickým časom výrazne znížilo.

 Pandémia stále úradovala

„Verejné financie boli do veľkej miery zasiahnuté vývojom pandémie koronavírusu, ktorá určovala aj objem pomoci, ktorý vláda musela do ekonomiky púšťať, ako aj príjmy rozpočtu, a to najmä cez obmedzovanie mobility, a teda aj spotreby,“ zhodnotil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Na druhej strane trh práce sa však držal v dobrej kondícii, čo spolu s poľavením opatrení po zvyšok roka napokon pozitívne vplývalo aj na príjmovú stránku rozpočtu.

„Dôležitú úlohu zohrávala aj vyššia hotovostná rezerva štátu, keďže štát využil vhodné podmienky na finančných trhoch na vytvorenie rezervy, ktorá ale zdvihla úroveň dlhu,“ dodal Horňák.

Verejný dlh Slovenska v pomere k HDP tak dosiahol v uplynulom roku 63,1 percenta, čo v peňažnom vyjadrení predstavuje 61,3 miliardy eur.

Najvyšší dlh

Ako upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RZZ), Slovensko sa za minulý rok ocitlo v historicky najvyššom dlhu. „Jeho hodnota sa tak ešte viac vzdialila od najvyššieho sankčného pásma dlhovej brzdy, ktoré je v súčasnosti na úrovni 56 % HDP,“ skonštatovala RRZ.

Ekonómovia predpokladajú, že ani v tomto roku nedôjde k výraznému zlepšeniu vo verejných financiách. Naša verejná kasa by mala skončiť v deficite na úrovni 6 percent HDP.

Zvýšené verejné výdavky v tomto roku vyplývajú najmä z nových fiškálnych potrieb na humanitárne či obranné účely, ako aj na zmierňovanie dôsledkov v náročných ekonomických časoch.

Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu by sa vláda nemala púšťať do nových miliardových sociálnych balíčkov. Inflácia bude totiž prifukovať verejné príjmy, ak sa podarí ustrážiť rast výdavkov, deficit by mal klesať.

„Neistota však ostáva vysoká a ďalší vývoj konfliktu na Ukrajine môže celkový ekonomický výhľad meniť. Napriek týmto náročným podmienkam ostáva trh práce stabilný, keď sme v marci zaznamenali mierny pokles miery nezamestnanosti. Pozitívne správy prichádzajú aj zo služieb v eurozóne, povzbudené uvoľňovaním opatrení. Naopak, niektoré priemyselné odvetvia zažívajú náročné časy,“ uzavrel Horňák, aktuality.sk

X X X

Slavěna Vorobelová a Jozef Kanuščák zložili poslanecký sľub

Slavěna Vorobelová nahrádza v parlamente Mariana Kotlebu a Jozef Kanuščák Ondreja Dostála.

V úvode 65. schôdze Národnej rady (NR) SR zložili poslanecký sľub noví členovia zákonodarného zboru Slavěna Vorobelová a Jozef Kanuščák. Vorobelová si uplatnila mandát ako náhradníčka za šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu. Kanuščák prišiel do poslaneckého klubu SaS po odchode Ondreja Dostála na post štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR.

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života,“ znie sľub. Poslanec ho potvrdzuje slovom „sľubujem“ a podpisom.

Kotlebovi zanikol mandát poslanca v dôsledku odsúdenia za úmyselný trestný čin. Najvyšší súd SR ho odsúdil v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou.

Šéf ĽSNS sa v utorok pred začiatkom schôdze snažil dostať do budovy NR SR ako poslanec. Opakovane hovoril, že mandát nestratil, odvolával sa na Ústavu SR. Kotleba napokon z budovy odišiel. Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) v pléne ozrejmil, že sa s otázkou straty poslaneckého mandátu Kotlebu obrátili na autorov ústavy i ústavných právnikov. Tí podľa neho jednoznačne potvrdili, že Kotleba mandát stráca, aktuality.sk

X X X

 Djokovič sa zastáva Rusov. Jeden z nich do neho i tak rýpe

 Sociálne siete majú veľkú moc. Posolstvá bežných ľudí i svetových hviezd sa nimi šíria rýchlosťou blesku. A rovnako rýchlo cez ne prichádzajú aj reakcie na rôzne názory.

  Novakovi Djokovičovi sa zrejme slová Garriho Kasparova nebudú páčiť.

Inak to nie je ani v prípade Novaka Djokoviča. Srbský tenista sa nedávno vyjadril k tomu, že organizátori Wimbledonu, najslávnejšieho turnaja sveta, zakázali štart ruským a bieloruským hráčom.

„Vždy budem odsudzovať vojnu a nikdy ju nebudem podporovať. Sám som dieťaťom vojny. Viem, akú veľkú emocionálnu traumu to zanecháva. V Srbsku všetci vieme, čo sa stalo v roku 1999.

Na Balkáne sme mali v nedávnej histórii veľa vojen. Nemôžem však podporiť rozhodnutie Wimbledonu, myslím si, že je šialené.

Hráči, tenisti, športovci s tým nemajú nič spoločné. Keď politika zasahuje do športu, nie je to dobré,“ uviedol dvadsaťnásobný grandslamový šampión.

A dodal: „Nemyslím si, že by ruských hráčov mali suspendovať. To, že sú konkurenciou, je ich právom. V tenise existuje pravidlo proti diskriminácii. To hovorí, že každý môže hrať na základe výkonnosti, nie národnosti. Wimbledon to porušil.“

Zatiaľ čo ruskí tenisti za tento názor Djokovičovi tlieskajú, našiel si aj odporcov.

Jedným z nich je Garri Kasparov, niekdajší ruský šachista, niekoľkonásobný majster sveta.

Ten poslal Djokovičovi cez sociálnu sieť Twitter odkaz.

„Áno, Rusi môžu hrať podľa výkonnosti, no zabíjajú podľa národnosti. Ruskí športovci, ktorí neodsudzujú Putinovu vyhladzovaciu vojnu, ju mlčky podporujú,“ napísal veľký kritik súčasného ruského režimu.

„A ak to neurobí ani Srb, je to vzhľadom na históriu obzvlášť nevhodné,“ dodal legendárny šachista, ktorý na budúci rok oslávi šesťdesiate narodeniny./agentury/

X X X

Poľsko hlási ilegálnych migrantov na hraniciach s Bieloruskom

Migranti cestujú do Bieloruska cez Dubaj a Rusko.

Poľská pohraničná stráž zaznamenala v posledných týždňoch opätovný nárast počtu migrantov, ktorí sa nelegálne pokúšajú vstúpiť z územia susedného Bieloruska do Poľska. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Lepšie počasie

Pohraničná stráž v utorok uviedla, že len v priebehu pondelka sa pokúsilo poľsko-bieloruské štátne hranice prekročiť 103 migrantov a v posledných týždňoch sa ich počet pohyboval medzi 40–120 denne.

„Tento trend (nárastu počtu migrantov) je zapríčinený lepším počasím. Očakávame, že počet pokusov o prekonanie hraníc môže v najbližších týždňoch dosiahnuť aj 200 denne,“ uviedol pre DPA hovorca poľskej pohraničnej stráže.

Na rozdiel od vlaňajšej bezprecedentnej migračnej krízy na hraniciach Poľska a ďalších východoeurópskych členov EÚ však utečenci z vojnových zón teraz neprichádzajú priamo do Bieloruska. Podľa vyjadrenia hovorcu tam v súčasnosti cestujú cez Dubaj a Rusko.

Lukašenko a migračná vlna

Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko boli vlani vystavené náporu tisícov migrantov, ktorí sa snažili dostať na územie EÚ cez Bielorusko. Prílev migrantov podľa nich zámerne organizoval bieloruský líder Alexander Lukašenko, aby sa v rámci odplaty za európske sankcie pokúsil destabilizovať Európsku úniu. Migračná kríza na východných hraniciach eurobloku z roku 2021 si vyžiadala najmenej 12 životov.

Poľsko v reakcii na krízu spustilo koncom januára na hraniciach s Bieloruskom výstavbu stálej bariéry s celkovou dĺžkou 186 kilometrov. V budúcnosti sa plánuje tento múr vybaviť moderným monitorovacím zariadením vrátane kamier a pohybových senzorov, aktuality.sk

X X X

Po streľbe v ruskej škôlke sú mŕtvi štyria ľudia

Útočník po streľbe spáchal samovraždu.

Najmenej štyria ľudia zahynuli v utorok pri streľbe v škôlke v ruskom administratívnom územnom celku Uľjanovská oblasť, oznámili miestne úrady. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP, ktorá citovala z agentúry Interfax.

„Potvrdzujeme streľbu, našli sme štyri telá,“ uviedol zástupca miestnych úradov. Zdroj blízky ruským orgánom činným v trestnom konaní pre agentúru TASS uviedol, že pri útoku zahynuli dve deti.

Útočník po streľbe spáchal samovraždu, informuje agentúra Reuters.

Zranená je ďalšia učiteľka

„Dve deti, učiteľka a útočník zahynuli,“ uviedol vedúci informačného oddelenia Uľjanovskej oblasti Dmitrij Kamal. Ruský poslanec Sergej Morozov, ktorý bol v minulosti guvernérom Uľjanovskej oblasti, informoval, že pri útoku sa okrem toho zranila ďalšia učiteľka.

Zdroj blízky polícii pre agentúru TASS povedal, že streľbe pravdepodobne predchádzal „konflikt v domácnosti“.

Útočník vošiel do škôlky s brokovnicou typu Iž-27 v čase, keď deti spali, napísal na sociálnej sieti Telegram profil Baza, ktorý disponuje informáciami ruských orgánov činných v trestnom konaní. Autor príspevku dodal, že v škôlke v čase útoku nebola ochranka.

Ruskom v roku 2021 otriasla streľba v škole v meste Kazaň a na univerzite v Perme. Tieto udalosti podnietili ruských poslancov k sprísneniu zákonov upravujúcich prístup k zbraniam, aktuality.sk

X X X

Gazprom podľa Kremľa pracuje na schéme platieb za plyn v rubľoch

Väčšina európskych odberateľov ruského plynu odmietla platby rubľami.

Kremeľ v utorok uviedol, že Gazprom pracuje na realizácii prezidentského dekrétu o platbách za dodávky ruského plynu v rubľoch. Neposkytol však ďalšie podrobnosti, keď sa ho pýtali na usmernenia Európskej komisie k ruskému plánu.

„Všetky kontakty s odberateľmi plynu sa uskutočňujú cez Gazprom, takže Gazprom zverejní informácie o výsledkoch rokovaní,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov počas konferenčného hovoru s novinármi.

Gazprom to odmietol komentovať.

Putinova požiadavka

Zdroj oboznámený s rokovaniami s odberateľmi plynu, ktorí odmietli byť menovaní, uviedol, že nie je jasné, ako sa bude schéma zavádzať, ale práce na nej pokračujú.

Ruský prezident Vladimir Putin požaduje, aby krajiny, ktoré označil za „nepriateľské“, súhlasili so zavedením schémy, otvorili si účty v Gazprombank, uskutočňovali platby v eurách alebo dolároch a tá ich prevedie na ruble.

Peskov uviedol, že platby za dodávky, ktoré sa uskutočnia po nadobudnutí platnosti Putinovho dekrétu, sa očakávajú v máji.

Rusko tento plán oznámilo po tom, ako Moskva 24. februára začala na Ukrajine špeciálnu vojenskú operáciu, ktorá podnietila sankcie Západu vrátane zmrazenia časti ruských zlatých a devízových rezerv.

Väčšina európskych odberateľov ruského plynu odmietla platby rubľami.

Varovanie Moskvy

Moskva však varovala Európu, že riskuje prerušenie dodávok plynu, pokiaľ nezaplatí v rubľoch. Niekoľko odberateľov odvtedy uviedlo, že by mohli súhlasiť s požiadavkami Moskvy.

Uniper, hlavný nemecký dovozca ruského plynu, v pondelok (25. 4.) vyhlásil, že za budúce dodávky bude možné platiť bez porušenia sankcií Európskej únie.

Maďarsko zase oznámilo, že plánuje platiť za ruský plyn v eurách cez Gazprombank, ktorá prevedie platbu na ruble, aby splnilo novú požiadavku.

TASR o tom informuje na základe správy Reuters, aktuality.sk

X X X

 Kotleba sa chcel dostať do parlamentu, aj keď stratil mandát. Skončil na vrátnici

Marian Kotleba mohol ísť do parlamentu ako návšteva, to však odmietol.

Predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu pred tromi týždňami Najvyšší súd odsúdil za prejavy sympatií k neonacizmu, a tak stratil mandát poslanca Národnej rady.

Dnes sa napriek tomu Kotleba pokúšal dostať do parlamentu a chcel sa zúčastniť na jeho schôdzi. Nepodarilo sa mu to.

Kotleba si myslí, že mandát poslanca mu ani po odsúdení Najvyšším súdom nezanikol. Odvoláva sa pri tom na Ústavu SR, ktorá hovorí, že poslanec stráca mandát, ak bol odsúdený „za úmyselný trestný čin alebo bol odsúdený za trestný čin a súd v jeho prípade nerozhodol o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody“.

Šéf ĽSNS sa chytil druhej časti vety. Tvrdí, že keďže bol jeho trest podmienečne odložený, mandát mu ostáva. Navyše svojich voličov presviedča, že za úmyselný trestný čin ani odsúdený nebol.

Ako návšteva ísť nechcel

„V mojom prípade je situácia taká, že mne žiadny úmysel nikdy na súde dokázaný nebol,“ povedal vo videu, ktoré zverejnil na webe strany. To však nie je pravda.

Najvyšší súd v odôvodnení svojho rozsudku konštatoval, že Kotleba konal v priamom úmysle. Podľa ústavných právnikov tu preto nie je čo riešiť – predseda ĽSNS automaticky stráca svoj mandát.

Kotleba svoj zámer prísť dnes na rokovanie zákonodarného zboru avizoval dopredu na sociálnej sieti. Ďalej ako na vrátnicu sa však nedostal.

Poslanecká karta mu už pri vstupe nefungovala. Zamestnanec kancelárie parlamentu mu pri vchode do budovy odovzdal dokument podpísaný podpredsedom Národnej rady Gáborom Grendelom, v ktorom Kotlebovi oznamuje, že jeho mandát zanikol.

Keby Kotleba chcel, do parlamentu sa mohol dostať ako návšteva v sprievode iného poslanca. Takúto možnosť však šéf ĽSNS nevyužil.

Náhradníčka

V Národnej rade je už aj Slavěna Vorobelová, ktorá nastupuje ako jeho náhradníčka. Novinárom pri príchode do parlamentu ešte nechcela povedať, či sa pridá ku kotlebovcom.

Ak by tak spravila, bolo by ich opäť osem a znovu by tak mali nárok na poslanecký klub, ktorý im po Kotlebovom odchode zanikol./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.