Fico Fialovi pre Bidena: Akonáhle skončí vojna, záujem na štandardizácii vzťahov s Ruskom 97. Irán zaútočil dronmi na Izrael. Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka

Akonáhle skončí vojna, bude záujem na štandardizácii vzťahov s Ruskom. Uviedol to predseda vlády Robert Fico v relácii RTVS Sobotné dialógy. Ako premiér vyhlásil, chce robiť politiku na všetky štyri svetové strany. „Chcem robiť politiku dobrých priateľských vzťahov s každým, kto má o takúto politiku záujem,“ vyhlásil Fico s tým, že Ukrajina je susedom SR, a preto majú záujem aj o to, aby boli vzťahy s Ukrajinou normálne.

„Len máme iný názor,“ uviedol Fico a dodal, že ak bude mať Ukrajina ambíciu vstúpiť do NATO a bude premiérom, tak bude presviedčať poslancov, aby toto rozhodnutie vetovali. „Členstvo Ukrajiny v NATO je dobré akurát na tretiu svetovú vojnu. Nám svedčí nezávislá Ukrajina,“dodal Fi­co.

Premiér sa vyjadril aj o pakte o migrácii, ktorý prijala EÚ. Ako pripomenul, hlasovali proti tomuto paktu. Predseda vlády ho vníma ako povinnú solidaritu, ktorú odmietajú. „Každá krajina by sa mala sama rozhodovať, ako bude pomáhať,“ vyhlásil Fico a dodal, že SR sa pridá k iniciatívam na zmenu paktu. „Ak bude možnosť zmeniť tento nezmysel, tak to budeme podporovať,“ uzavrel Fico./agentury/

X X X

Irán zaútočil dronmi na Izrael, Netanjahu sľúbil odpoveď

 Irán vyslal na Izrael bezpilotné lietadlá po tom, čo sľuboval odvetu za útok na iránsky konzulát v Damasku pripisovaný židovskému štátu. Informovala o tom podľa agentúry Reuters izraelská armáda.

 Teherán zaútočil na Izrael „bezpilotnými lietadlami“, ktoré priletia do niekoľkých hodín, uviedol v sobotu večer hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Krajina sa podľa neho v predstihu „dobre pripravila“ na rôzne scenáre.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo vyhlásení uviedol, že Izrael sa na priamy útok Iránu pripravoval a že akýkoľvek úder nenechá bez odvety.

„Stanovil som jasný princíp: Keď nás niekto zasiahne, zasiahneme my jeho,“ citoval spravodajský web The Times of Israel z videa zverejneného premiérom.

Vývoj znamená ďalšiu eskaláciu konfliktov na Blízkom východe po viac ako šiestich mesiacoch vojny medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas v Pásme Gazy. Teherán reaguje na útok na svoj konzulát v Damasku, ktorý zabil niekoľko predstaviteľov iránskych revolučných gárd. Izrael sa k útoku neprihlásil, predpokladá sa ale, že je zaň zodpovedný.

 Židovský štát sa v posledných dňoch na možnosť priameho iránskeho útoku pripravoval, dnes jeho armáda oznámila, že je v plnej pohotovosti. Po štarte iránskych dronov uviedla, že izraelská protivzdušná obrana situáciu monitoruje a je pripravená lietadlá zneškodniť a že v ohrozených oblastiach by sa prípadne rozozneli sirény.

Pred správou o útoku sa objavili neoficiálne informácie, že Iránci sa pokúsia zasiahnuť vojenské ciele. Vo vysielaní televízie Channel 12 uviedol bývalý šéf izraelskej vojenskej rozviedky Amos Jadlin, že každý dron nesie 20 kilogramov výbušnín./agentury/

X X X

Prichádza trest za zvolenie Pellegriniho, alebo stret s realitou? V určitých oblastiach sa jej nevyhneme

Voľby ukázali, že vláda má veľkú časť spoločnosti na povel. A strach je najväčšou mobilizačnou silou, konštatujú Marián Repa a Andrej Matišák v záverečnom vydaní víkendového podcastu, komentovaného prehľadu politicko-spoločenských udalostí týždňa.

Na prezidentských voľbách komentátorov Pravdy samozrejme prekvapila vysoká účasť voličov, teda to ako sa najmä táboru Petra Pellegriniho podarilo medzi kolami volieb mobilizovať.

Najviac však Andreja Matišáka na základe diania fascinuje, že súčasná vládna koalícia má veľkú časť spoločnosti takpovediac „na povel. „Za pár dní im povedali, ak sa Ivan Korčok stane prezidentom, ohrozí to vaše životy a tí ľudia na to jednoznačne reagovali,“ hovorí Matišák.

Ivan Korčok voči kampani, ktorá bola založená na lžiach o tom, že bude zodpovedný za posielanie Slovákov na Ukrajinu, zrušenie sociálnych istôt a pád vlády podľa komentátorov nemal zbraň. Šírenie klamstiev a strachu je totiž v našej spoločnosti silnejšie ako pravda. „Tá emócia, že budeme zavlečení do vojny bola najsilnejšia a toto posolstvo vyhralo Pellegrinimu voľby,“ hovorí Marián Repa.

Bolo preto na mieste rozhorčenie Korčoka, keď v prvej reakcii na výsledky volieb hovoril, že na Slovensku sa dá vyhrať voľby klamstvami a s netransparentnou kampaňou, pretože to nikoho nezaujíma? „Ivan Korčok nezniesol svoju frustráciu a toto jednoducho nepatrilo do toho povolebného večera. Následne sa frustrácia šírila ďalej. Jednoducho vyhlásenia, že sa ideme odsťahovať, alebo berieme prášky na upokojenie, to mi prišlo tiež cez čiaru,“ myslí si Repa.

„Rozumiem Korčokovi, že to povedal a frustrácia by sa šírila aj tak, ale tiež súhlasím s tým, že to do prvej reakcie nepatrilo,“ dodáva Matišák. „Na druhej strane aj v Pellegriniho reakcii boli veci, ktoré tam nemali zaznieť, typu, že bude tejto vláde držať chrbát a podobne. V tej chvíli sa očakávajú skôr formálne vystúpenia. Takže obidvaja kandidáti nie celkom zvládli výhru a v druhom prípade prehru,“ hovorí.

Vyjadrenie jedného z influencerov, ktorí akoby koordinovane tesne pred a počas moratória podporili Petra Pellegriniho, zápasníka Atillu Végha, že Ivana Korčoka nepozná, tvorí pre komentátora referenčný rámec, že Korčok napriek prehre dosiahol v kampani výrazný úspech. „On bol spočiatku veľmi nevýrazným kandidátom. Mnohí ľudia ešte v januári, keď boli vyhlásené voľby, o existencii nejakého Korčoka ani len netušili. Hoci sa potom zlepšoval, nestačilo to,“ konštatuje Repa.

Druhá vec je, že v prípade Pellegriniho podpore zo strany Végha, rapera Patrika Vrboského, či tenistky Dominiky Cibulkovej môže ísť o skutočne koordinovanú a zaplatenú kampaň, ktorá mala nastavené posolstvá, ktoré by chcel Pellegriniho tím cez vplyvné osoby prezentovať aj mladšiemu publiku. „V tom, že Korčoka nepozná bol Végh však rozhodne autentický. Verím, že zápasník Végh ho skutočne nepoznal,“ dodáva Matišák.

Môže teda vládna koalícia počítať s podporou zo strany Petra Pellegriniho aj po jeho zvolení do prezidentského paláca? Už jeho ubezpečením voličom o držaní chrbátu vláde hneď v prvej reakcii vo volebnú noc Pellegrini potvrdil, že obavy predsedu SNS Andreja Danka, podľa ktorých by sa mohol stať „druhým Michalom Kováčom“ sú zbytočné. „Uistil ich, že sa toho skutočne nemusia báť a že bude skôr druhý Ivan Gašparovič, ktorý aj stál po jeho boku vo volebnú noc,“ hovorí Matišák. „Gašparovič bol produkt Vladimíra Mečiara a stvoriteľ Petra Pellegriniho je zasa Robert Fico. Pellegrini pochopil, že za danej konštelácie by mohol svoj úspech zopakovať aj nabudúce, takže sa nemôže vymedziť voči Ficovi, lebo by si sám pod sebou podpílil konár,“ dodáva Repa.

Môže Pellegrini spájať rozdelenú spoločnosť a dá sa to? Nie je to naivná predstava? Oba tábory, aj ten opozičný, ktorý cíti frustráciu z prehry Korčoka, by mali podľa komentátora Repu v prvom rade „vypustiť paru“. „ Za dnešných okolností sa ťažko bude dať spájať. Na podanie rúk potrebujete dvoch. A ja nemám vôbec pocit, že Robert Fico by chcel v tom čo robí poľaviť, Skôr naopak, videli sme, že v okamihu, keď skončili voľby nevyberaným spôsobom zaútočil na sudcov a môžeme očakávať, že tie ataky sa budú stupňovať,“ hovorí Marián Repa.

Podľa Matišáka je problém v tom, že časť spoločnosti je nastavená extrémisticky. „Toto už nie je debata o tom, ako by mal byť riadený štát, aké máme mať dane, akým spôsobom má fungovať zdravotníctvo či školstvo, ale naozaj sa už pomaly rozprávame o tom, že či tu máme mať plnohodnotnú demokraciu. A tam sa ťažko hľadá prienik,“ tvrdí Andrej Matišák.

Slovensko pritom už začínajú dobiehať skutočné problémy, ktorými sa podľa očakávaní voličov bude samozrejme zaoberať vláda. „Ja by som veľmi prekvapený, ak by Robert Fico teraz vytiahol bielu zástavu, že chce pokoj a začne riešiť reálne problémy, ako napríklad, či človek zo stredného Slovenska bude vedieť umiestniť svojho rodiča do domova dôchodcov alebo dieťa do škôlky. To sa zatiaľ za šesť mesiacov nerieši vôbec, vidíme stále nejaké vyfabrikované, zástupné témy,“ hovorí Repa.

V podcaste je tiež reč o stále sa zvyšujúcom riziku zastavenia prísunu miliárd eur z únie na Slovensko a či za to môže prehra Korčoka, alebo progresívci v europarlamente, aj o spoločnom rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády a o tom, čo týmto premiér Fico zrejme chce dosiahnuť./agentury/

 X X X

Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka, za neoprávnené zbieranie informácií

Predseda Súdnej rady Ján Mazák hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom, uviedli jej členovia Marcela Kosová a Peter Šamko.

Návrh na odvolanie Mazáka publikovali na serveri Pravnelisty.sk. Pod tento návrh sa podpísalo sedem členov Súdnej rady.

„Ján Mazák si ‚prisvojil‘ kompetencie súdnej rady ako kolektívneho orgánu, respektíve kontrolných komisií súdnej rady a sekciu vyhľadávania súdnej rady zneužil ako svoju súkromnú detektívnu službu, ktorá podľa jeho protiprávnych pokynov zbierala informácie na vybraných sudcov (nižšie uvedené skutky tvoria len výsek údajov z niekoľkých spisov a je takmer isté, že dôsledná previerka činnosti predsedu súdnej rady by odhalila aj ďalšie),“ uviedli predkladatelia.

„Za pozornosť stojí napríklad skutok, v ktorom sa popisuje konanie predsedu súdnej rady, ktorý dal protiprávny pokyn na preverenie majetkových pomerov sudkyne a to ‚náhodou‘ tesne potom ako rozhodla o ‚uzemnení‘ vrtuľníka Ministerstva vnútra SR. Alebo možno spomenúť skutok, kde sa predseda súdnej rady angažoval vo vzťahu k sudkyni, ktorá je ‚náhodou‘ dcéra známeho advokáta, či skutok, v ktorom predseda súdnej rady na základe anonymu (ktorý ‚náhodou‘ obdržal tesne pred svojím odvolávaním) protiprávne lovil informácie na svojho názorového oponenta v súdnej rade prostredníctvom ÚŠP a polície. Podľa nášho názoru (viacerých členov súdnej rady) je neprijateľné, aby na čele súdnej rady stál človek, ktorý používa takéto totalitné metódy a ktorý si zo súdnej rady urobil súkromnú firmu na zbieranie informácií na sudcov pre svoje vlastné účely. Ale možno práve to bol účel prečo sa stal predsedom súdnej rady,“ dodali navrhovatelia a na serveri zverejnili kompletný anonymizovaný návrh na odvolanie Mazáka./agentury/

X X X

Prichádza trest za zvolenie Pellegriniho, alebo stret s realitou? V určitých oblastiach sa jej nevyhneme

Voľby ukázali, že vláda má veľkú časť spoločnosti na povel. A strach je najväčšou mobilizačnou silou, konštatujú Marián Repa a Andrej Matišák v záverečnom vydaní víkendového podcastu, komentovaného prehľadu politicko-spoločenských udalostí týždňa.

Na prezidentských voľbách komentátorov Pravdy samozrejme prekvapila vysoká účasť voličov, teda to ako sa najmä táboru Petra Pellegriniho podarilo medzi kolami volieb mobilizovať.

Najviac však Andreja Matišáka na základe diania fascinuje, že súčasná vládna koalícia má veľkú časť spoločnosti takpovediac „na povel. „Za pár dní im povedali, ak sa Ivan Korčok stane prezidentom, ohrozí to vaše životy a tí ľudia na to jednoznačne reagovali,“ hovorí Matišák.

Ivan Korčok voči kampani, ktorá bola založená na lžiach o tom, že bude zodpovedný za posielanie Slovákov na Ukrajinu, zrušenie sociálnych istôt a pád vlády podľa komentátorov nemal zbraň. Šírenie klamstiev a strachu je totiž v našej spoločnosti silnejšie ako pravda. „Tá emócia, že budeme zavlečení do vojny bola najsilnejšia a toto posolstvo vyhralo Pellegrinimu voľby,“ hovorí Marián Repa.

Bolo preto na mieste rozhorčenie Korčoka, keď v prvej reakcii na výsledky volieb hovoril, že na Slovensku sa dá vyhrať voľby klamstvami a s netransparentnou kampaňou, pretože to nikoho nezaujíma? „Ivan Korčok nezniesol svoju frustráciu a toto jednoducho nepatrilo do toho povolebného večera. Následne sa frustrácia šírila ďalej. Jednoducho vyhlásenia, že sa ideme odsťahovať, alebo berieme prášky na upokojenie, to mi prišlo tiež cez čiaru,“ myslí si Repa.

„Rozumiem Korčokovi, že to povedal a frustrácia by sa šírila aj tak, ale tiež súhlasím s tým, že to do prvej reakcie nepatrilo,“ dodáva Matišák. „Na druhej strane aj v Pellegriniho reakcii boli veci, ktoré tam nemali zaznieť, typu, že bude tejto vláde držať chrbát a podobne. V tej chvíli sa očakávajú skôr formálne vystúpenia. Takže obidvaja kandidáti nie celkom zvládli výhru a v druhom prípade prehru,“ hovorí.

Vyjadrenie jedného z influencerov, ktorí akoby koordinovane tesne pred a počas moratória podporili Petra Pellegriniho, zápasníka Atillu Végha, že Ivana Korčoka nepozná, tvorí pre komentátora referenčný rámec, že Korčok napriek prehre dosiahol v kampani výrazný úspech. „On bol spočiatku veľmi nevýrazným kandidátom. Mnohí ľudia ešte v januári, keď boli vyhlásené voľby, o existencii nejakého Korčoka ani len netušili. Hoci sa potom zlepšoval, nestačilo to,“ konštatuje Repa.

Druhá vec je, že v prípade Pellegriniho podpore zo strany Végha, rapera Patrika Vrboského, či tenistky Dominiky Cibulkovej môže ísť o skutočne koordinovanú a zaplatenú kampaň, ktorá mala nastavené posolstvá, ktoré by chcel Pellegriniho tím cez vplyvné osoby prezentovať aj mladšiemu publiku. „V tom, že Korčoka nepozná bol Végh však rozhodne autentický. Verím, že zápasník Végh ho skutočne nepoznal,“ dodáva Matišák.

Môže teda vládna koalícia počítať s podporou zo strany Petra Pellegriniho aj po jeho zvolení do prezidentského paláca? Už jeho ubezpečením voličom o držaní chrbátu vláde hneď v prvej reakcii vo volebnú noc Pellegrini potvrdil, že obavy predsedu SNS Andreja Danka, podľa ktorých by sa mohol stať „druhým Michalom Kováčom“ sú zbytočné. „Uistil ich, že sa toho skutočne nemusia báť a že bude skôr druhý Ivan Gašparovič, ktorý aj stál po jeho boku vo volebnú noc,“ hovorí Matišák. „Gašparovič bol produkt Vladimíra Mečiara a stvoriteľ Petra Pellegriniho je zasa Robert Fico. Pellegrini pochopil, že za danej konštelácie by mohol svoj úspech zopakovať aj nabudúce, takže sa nemôže vymedziť voči Ficovi, lebo by si sám pod sebou podpílil konár,“ dodáva Repa.

Môže Pellegrini spájať rozdelenú spoločnosť a dá sa to? Nie je to naivná predstava? Oba tábory, aj ten opozičný, ktorý cíti frustráciu z prehry Korčoka, by mali podľa komentátora Repu v prvom rade „vypustiť paru“. „ Za dnešných okolností sa ťažko bude dať spájať. Na podanie rúk potrebujete dvoch. A ja nemám vôbec pocit, že Robert Fico by chcel v tom čo robí poľaviť, Skôr naopak, videli sme, že v okamihu, keď skončili voľby nevyberaným spôsobom zaútočil na sudcov a môžeme očakávať, že tie ataky sa budú stupňovať,“ hovorí Marián Repa.

Podľa Matišáka je problém v tom, že časť spoločnosti je nastavená extrémisticky. „Toto už nie je debata o tom, ako by mal byť riadený štát, aké máme mať dane, akým spôsobom má fungovať zdravotníctvo či školstvo, ale naozaj sa už pomaly rozprávame o tom, že či tu máme mať plnohodnotnú demokraciu. A tam sa ťažko hľadá prienik,“ tvrdí Andrej Matišák.

Slovensko pritom už začínajú dobiehať skutočné problémy, ktorými sa podľa očakávaní voličov bude samozrejme zaoberať vláda. „Ja by som veľmi prekvapený, ak by Robert Fico teraz vytiahol bielu zástavu, že chce pokoj a začne riešiť reálne problémy, ako napríklad, či človek zo stredného Slovenska bude vedieť umiestniť svojho rodiča do domova dôchodcov alebo dieťa do škôlky. To sa zatiaľ za šesť mesiacov nerieši vôbec, vidíme stále nejaké vyfabrikované, zástupné témy,“ hovorí Repa.

V podcaste je tiež reč o stále sa zvyšujúcom riziku zastavenia prísunu miliárd eur z únie na Slovensko a či za to môže prehra Korčoka, alebo progresívci v europarlamente, aj o spoločnom rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády a o tom, čo týmto premiér Fico zrejme chce dosiahnuť./agentury/¨

X X X

 Muž polial benzínom a zapálil jednu z brán pri Úrade vlády, čelí obvineniu

 Obvineniu z trestného činu výtržníctva v súbehu s trestným činom poškodzovania cudzej veci čelí 56-ročný Jozef T. z Bratislavy, ktorý mal ešte v utorok (9. 4.) večer poliať benzínom a následne zapáliť jednu z brán vedúcich do objektu Úradu vlády SR.

 Dôvodom jeho konania mali byť jeho osobné problémy, informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

„Muž sa na mieste k spáchaniu skutku priznal a uviedol, že ho spáchal vedome, pričom dôvodom mali byť jeho osobné problémy,“ skonštatoval Szeiff.

Podľa doterajších informácií mal muž vyliať benzín z dvojlitrovej bandasky na bránu vedúcu do podateľne Úradu vlády SR. Tú následne zapálil, čím došlo k poškodeniu murovanej fasády, oplotenia, ako aj časti kovovej brány vedúcej do podateľne.

Polícia muža eskortovala na príslušné oddelenie, vyšetrovateľ voči nemunásledne vzniesol obvinenie. Obvinený je stíhaný väzobne./agentury/

X X X

Jiřina Bohdalová je stále plná energie, hovorí režisér Jiří Strach

Určite poznáte vianočnú rozprávku Anjel pána. Režíroval ju Jiří Strach, okrem iných dobrých filmov ako láskavé Vrásky z lásky s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavom Brzobohatým. Druhým pólom v jeho tvorbe sú filmy a seriály plné napätia, aj s kriminálnou zápletkou, ako Labyrint či Klec. Na Slovensku a v Čechách práve nakrúca nový mysteriózny seriál Lovec.

X Pán režisér, vaše meno je Strach a teraz nakrúcate horor. Budú sa diváci báť?

To je princíp hororu a ja dúfam, že sa báť budú. Už s tým mám skúsenosti, pre Českú televíziu som už natočil trojdielne minisérie Ztracená brána a Ďáblova lest aj trikrát sedem častí pomerne úspešného seriálu Labyrint, ktorý sa odohráva v mysterióznych vodách. Baví ma, keď v internetovej diskusii k týmto snímkam ľudia píšu, že si museli nechať zasvietené v chodbe, aby vôbec zaspali.

X Najznámejšia je však vaša rozprávka Anjel Pána, nie je to odklon od žánru k žánru?

To ma práve baví. Nechcel by som celý život natáčať iba rozprávky alebo iba mysteriózne horory či sociálne drámy. Skáčem si cez potok z kameňa na kameň sem a tam a ani chvíľu sa nenudím. Sám sebe v mnohých žánroch dokazujem, že viem režírovať. Prineste mi dobrý scenár na science-fiction, natočím peknú science-fiction.

 Jiřina Bohdalová natočila s režisérom Jiřím Strachom film Vrásky z lásky, v ktorom hrala so svojím bývalým manželom Radoslavom Brzobotatým, v napínavom trilleri Klec hrala s Kryštofom Hádkom a najnovšie účinkuje v novom televíznom filme Svatá.

X V pripravovanom seriáli Lovec účinkuje v hlavnej postave Pavel Kříž, prečo ste si vybrali práve jeho?

Poznáme sa už dlho, asi tridsať rokov, hral asi v desiatich alebo dvanástich mojich filmoch – sám to už neviem spočítať. Sme kamaráti, máme sa radi a na ťažké natáčanie a náročnú postavu som potreboval niekoho, na koho sa môžem absolútne spoľahnúť – herecky aj ľudsky. A to mi Pavel poskytuje úplne skvele.

X Nakrútili ste viacero filmov aj s Jiřinou Bohdalovou, Vrásky z lásky, kde je jej partnerom bývalý manžel Radoslav Brzobohatý, alebo veľmi sugestívny film Klec, kde účinkuje s Kryštofom Hádkom. Nedávno ste spolu nakrúcali nový film Svatá, aký bude?

Natáčali sme v lete. Je to celovečerný film podľa scenára Marka Epsteina. Tento film uvažuje nad pravdou, nad tým, či je pravda absolútnou hodnotou. Či predsa nad pravdou nestojí vyššie láska, pretože veľká láska dokáže odpustiť aj lož. V príbehu panej, ktorá tvrdí, že v 50. rokoch prešla gulagom, dostáva za to odškodné aj vyznamenanie od prezidenta a užíva si popularitu hrdinky, sa postupne ukáže, že to možno nebolo celkom tak, ako hovorí.

X Aké je to nakrúcať s Jiřinou Bohdalovou?

Je to úžasné! Tento rok v máji bude mať deväťdesiattri rokov a je to stále tá silná Jiřina Bohdalová, ako ju poznáme, plná energie ako atómová elektráreň. Je neuveriteľná! Ja ako režisér mám pocit, že každý záber, ktorý s ňou natočím, ma nesmierne obohacuje a posúva.

X Zrejme ste ju teda nemuseli dlho presviedčať na túto postavu.

Vôbec nie, naopak. Teraz sme dotočili a ona vraví: Dobre, urobili sme vážnu vec, chcelo by to zas nejakú komédiu! Len aby som sa toho ja režisér dožil… Pre mňa je Jiřina Bohdalová zázrak prírody a dôkaz Božej existencie, že stvoril niekoho natoľko talentovaného a láskavého. Mám ju veľmi rád. V živote som nestretol niekoho ešte spravodlivejšieho ako ona.

 Najznámejším filmom režiséra Jiřího Stracha (vpravo) je rozprávka Anděl Páně v hlavnej úlohe s Ivanom Trojanom. ktorú nakrútil pre Českú televíziu.

X Natočili ste tiež už viacero filmov aj seriálov s kriminálnou zápletkou, čím vás láka detektívka?

Pre filmára je to vždy lákavá téma, všimnite si, koľko sa nakrúca kriminálok všade vo svete. Mojou špecialitou je primiešať do bežnej detektívky ešte kúsok niečoho nadprirodzeného. Po prvé preto, že tu je diera na trhu, také veci sa nenatáčajú, a tiež si myslím, že je to tak pre diváka ešte napínavejšie. Koľkokrát počujem, že v televízii stále dávajú nejaké vraždy. Sme zahltení zlom už v správach, prečo sa na to dívať ešte v seriáli? Keď však do toho primiešame trocha „mystery“, je to zveličenie a divák vie, že sme v rozprávke pre dospelých. Všetko to zlo a vraždy tak prijme oveľa ľahšie.

Nechcem, aby moje filmy zomreli spolu s vyriešením nejakej témy, ktorá je aktuálna iba momentálne

X Dnes je veľký problém s hoaxami a veľa ľudí podlieha konšpiračným teóriám. Nebojíte sa, že pri nakrúcaní mystery žánrov niektorých len utvrdíte v ich mylnom obraze sveta, ktorý je veľmi ďaleko od reality?

Určite sa môžu objaviť niektorí takí jednotlivci, rovnako ako sa niekto môže inšpirovať vrahom z filmu, ale to neznamená, že sa začnú natáčať kriminálky tak, aby nikoho neinšpirovali ku kriminálnym činom. Konšpiračné teórie typu, že Zem je plochá a Američania nikdy nepristáli na Mesiaci, tu boli vždy, nie je to nič nové. Len dnes sme sa na to viac zamerali, lebo v čase globálnej informovanosti nás to viac obklopuje, najmä cez sociálne siete. Keď v 60. rokoch niekde v Texase niekto založil sektu, ani sme o tom nevedeli, dnes sa to dozvieme za pol hodiny. Konšpiračné teórie, ktoré „vládnu svetom“ by som nepreceňoval, spoliehal by som sa na inteligenciu ľudí, ktorí vedia rozlíšiť, čo je a čo nie je pravda. Viac sa desím umelej inteligencie, ktorá bude veľmi nápomocná lživým správam – hoaxom. Bojím sa, že niekde niekto raz dá vyrobiť video, ktoré môže spustiť lokálálny alebo aj väčší konflikt a nenávisť k ľuďom.

X To sa už vlastne deje…

Z mesiaca na mesiac je táto „pani“ umelá inteligencia stále šikovnejšia, múdrejšia a rýchlejšia – a kde sa to skončí o dva roky? Ja vyznávam slobodu a nemám rád regulácie, ani s odôvodnením, že to niekoho uráža či dehonestuje, sloboda slova má byť absolútna. Lenže tu nikto nedokáže odhadnúť, kam až to zájde. Umelá inteligencia je pre mňa ako atómová zbraň a tie treba držať pod kontrolou, aby nás to v marazme, v akom žijeme, ešte viac nerozvrátilo.

X Môže byť umelá inteligencia raz témou pre váš film?

Neviem, či by to bola veselá téma. Pri závažnejších filmoch sa snažím, aby mali presah viacero generácií, aby fungovali aj o dvadsať rokov alebo aj vždy, ako láska Rómea a Júlie. Nechcem, aby moje filmy zomreli spolu s vyriešením nejakej témy, ktorá je aktuálna iba momentálne.

X Stalo sa vám niekedy, že vaše filmy dakoho urazili alebo vyvolali hnev či odmietnutie?

Nie som typ konfliktného človeka, takže nemyslím, že by niekoho mohli moje filmy uraziť. Skôr vyvolávam rozruch mojimi názormi na genderovú ideológiu, keď ich publikujú v rozhovoroch. Som veriaci človek a myslím si, že existuje muž a žena, a nie dvadsaťsedem rôznych pohlaví. Keď to poviem nahlas, okamžite ma chcú zadupať do zeme. Pohybujem sa viac v tradičných a konzervatívnych vodách a myslím, že naša civilizácia, ktorá vyrástla na anticko-židovsko-kresťanskom základe funguje podľa noriem ako Desatoro. Nevydáš krivého svedectva – to je predsa Boží zákaz všetkých hoaxov. Keď zahodíme všetko, na čom civilizácia stála dvetisíc a viac rokov, čo nám zostane? Obávam sa, že smerujeme k civilizačnej samovražde, ale nechcem byť falošným prorokom.

X Myslím, že vždy sa jedno hovorilo a iné konalo.

Áno, aj to je pravda.

Jiří Strach: Narodil sa 29. 9. 1973 v Prahe. Začínal ako detský herec, vyštudoval réžiu pražskej FAMU. Dostával herecké ponuky, divákom je známy najmä z rozprávky Lotrando a Zubejda či zo seriálu Bylo nás pět, hral aj v legendárnom filme Smrt krásných srnců (1986; r. Karel Kachyňa), rozhodol sa však pre réžiu. Ešte ako študent natočil pre ČT svoj prvý celovečerný „absolventský film“ Svědectví. Pre ČT režíroval filmy a inscenácie podľa literárnych predlôh ako Genij vlasti, Na zámku, Vyvraždění rodiny Greenů, Santiniho jazyk, pôvodné námety Vůně vanilky, Povodeň, Tři životy, Operace Silver A, BrainStorm, rozprávky Probuzená skála, O dívce, která šlápla na chléb. Najznámejšia je jeho vianočná rozprávka Anděl Páně (2005) a Anděl Páně 2. Po rozprávkovom úspechu uviedol do kín horkú komédiu Vrásky z lásky s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavom Brzobohatým (2012). Pre ČT natočil minisérie Ďáblova lest (2009), Ztracená brána (2012), Labyrint (2015, 2017). /agentury/

X X X

Ivan Korčok neprijal pozvánku do maďarského rádia. Možno to bola chyba, priznal po voľbách

Ivan Korčok priznal, že sa mu úplne nepodarilo medzi ľuďmi vyvrátiť podľa neho lživú kampaň Petra Pellegriniho, že je vojnový štváč. Doplnil, že je to dôsledok 10 rokov budovaného protizápadného sentimentu, ktorý Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko šíria.

Ivan Korčok v rádiu Expres pomenoval chyby, ktoré možno v prezidentskej kampani spravil a mohli ho stáť víťazstvo vo voľbách. Išlo však o červené čiary, ktoré nechcel prekročiť.

Jednou z nich bolo, že neprišiel do vysielania maďarského súkromného rádia, ktoré svoje relácie vysiela aj na Slovensku a počúvajú ho u nás žijúci Maďari.

„Mal som ponuku medzi dvoma kolami ísť do jedného maďarského rádia do Budapešti a absolvovať rozhovor v tom rádiu, ktoré vysiela aj na Slovensku. Je mimoriadne počúvané, nie je to verejnoprávne médium. Ja som to odmietol,“ uviedol Korčok a vysvetlil to práve červenou čiarou, ktorú nechcel prekročiť.

Jeho oponent Peter Pellegrini totiž pred druhým absolvoval rozhovor pre maďarskú verejnoprávnu televíziu M1, v ktorej vysvetľoval, prečo by ho mala maďarská komunita na Slovensku voliť. Televízia vysielala rozhovor aj na Slovensku počas moratória, keď slovenské média nemôžu vôbec o kandidátoch na prezidenta informovať.

„Je možné, že to fakticky bola chyba. Ale ja som povedal, že pre mňa sú a mali by byť v politike nejaké červené čiary, lebo keď ich začneme prekračovať, tak nás to začne ťahať dolu,“ komentoval Korčok a zároveň označil aj druhú chybu v predvolebnej kampani. Rovnako však aj v tomto prípade by išlo o niečo, voči čomu mal výhrady a neľutuje ju.

„Veľa ľudí mi radilo a vyčítalo, aby som robil viac PR okolo seba cez moju manželku a cez mojich synov. Hovorili aj o zjavnom kontexte. Lebo veď teda konzervatívne Slovensko dá viac na niekoho, kto je 36 rokov ženatý,“ opísal Korčok nápady, ktoré mu pred neúspešným druhým kolom prezidentských volieb dávali ľudia na mobilizáciu väčšieho počtu voličov.

Korčok: Je to prvoplánové

Novozvolený prezident Peter Pellegrini nemá manželku ani partnerku a pred voľbami voličom oznámil, že ho vo funkcii nebude sprevádzať prvá dáma ani iná osoba. „Ja s nikým nezdieľam spoločnú domácnosť,“ povedal novozvolený prezident.

„Ja som ani po tomto nesiahol,“ vysvetlil Korčok s tým, že išlo o jeho osobné rozhodnutie nevťahovať jeho manželku a deti do predvolebnej kampane. „Od začiatku som rešpektoval moju manželku a celý tento rodinný rozmer. Mne sa to zdá byť tak strašne prvoplánové. Možno je to chyba, ale ja už nebudem iný,“ dodal.

Ivan Korčok počas volebnej noci, keď priznal porážku, kritizoval Petra Pellegriniho za kampaň, ktorú voči nemu on, jeho ministri a vládna koalícia viedli. „Kampaň sa dá vyhrať aj tak, že z toho druhého, aby som bol presný zo mňa, urobíte kandidáta vojny. Chcem vám povedať veľmi zreteľne a jasne, toto vám nezabudnem,“ povedal v sobotu o polnoci.

Ako dnes skonštatoval v relácií Braňo Závodský Naživo, vládna koalícia voči nemu viedla lživú kampaň, keď z neho robila vojnového štváča. Priznal však, že mu to nedarilo medzi ľuďmi vyvrátiť.

„Viete, prečo sa to nedá pretaviť do silného politického posolstva? Lebo vláda Roberta Fica s Petrom Pellegrinim, dnes už budúcim prezidentom, a Andrejom Dankom vytvára na Slovensku neustále protizápadný sentiment. To robí dôsledne už 10 rokov. Toto je to, že tu bola nakultivovaná pôda a teraz v týchto voľbách išlo len o to, že pred ľudí postaviť tvár, čo som bol ja, pokropiť tú pôdu, ktorá sa tu desať rokov kultivuje a proste oni zožali úrodu,“ objasnil svoj pohľad na prehru v prezidentských voľbách Korčok, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.