Fico odmietol nový migračný pakt EÚ. Súdna radam SR odvolala šéfa, Mazák na rokovaní nebol. Mazák: Sú to nepravdivé obvinenia. Francúzsko pozve Rusko k vylodenia spojencov v Normandii. Poľsko zlepšiť protivzdušnú obranu, aby bolo bezpečné ako Izrael

Opatrenia označil za diktát. Valášek: Vláda za mesiace ničí to, čo sme roky budovali. Premiér Robert Fico (Smer) odmietol nový migračný pakt, ktorý minulý týždeň schválil Európsky parlament. Opatrenia v podobe prevzatia časti utečencov alebo finančnej či materiálnej pomoci pre krajiny zasiahnuté prílivom migrantov označil pred novinármi za diktát, nejde podľa neho o solidaritu.

 „Toto nie je tá solidarita, o ktorej sme hovorili, že každá krajina má mať možnosť sa sama rozhodnúť, ako pomôže,“ povedal Fico k schválenej úprave. Prirovnal ju k skoršej myšlienke zavedenia kvót na povinné prerozdeľovanie migrantov medzi členské krajiny európskeho bloku.

 Podľa Fica vládne strany v parlamente zrejme nepodporia opatrenia z migračného paktu. „S vysokou pravdepodobnosťou celá vládna koalícia nebude súhlasiť na pôde parlamentu s týmto legislatívnym balíkom,“ povedal premiér po stretnutí so šéfom diplomacie Jurajom Blanárom.

 Fico zopakoval, že jeho terajšia vláda, ktorá nastúpila do úradu zhruba pred pol rokom, plánuje presadzovať „suverénnu zahraničnú politiku“ orientovanú na všetky štyri svetové strany. „Naši partneri boli zvyknutí na servilné správanie predchádzajúcich vlád a na to, že o čokoľvek Slovensko požiadali, tak to dostali. My sme suverénna krajina,“ vyhlásil Fico. Informoval tiež napríklad o pripravovanej návšteve Číny.

 Súčasná Ficova vláda okrem iného zastavila vojenskú pomoc Ukrajine brániacej sa ruskej invázii, ktorú Slovensko poskytovalo zo svojich štátnych zásob. Fico predtým opakovane tvrdil, že ukrajinsko-ruský konflikt nemá vojenské riešenie, a kritizoval protiruské sankcie. Podobné názory ohľadom Ukrajiny má Maďarsko.

 Fico na tlačovej konferencii s Blanárom, ktorú po svojom príhovore opustil, bez bližších podrobností tvrdil, že v Prahe bol pripravovaný rozpad V4, ktorá združuje Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Februárová schôdzka premiérov V4 v Prahe ukázala, že tieto krajiny sa líšia v názoroch na príčiny ruskej agresie na Ukrajine i na formy pomoci, ktoré sú ochotné napadnutej krajine poskytovať.

„Pán premiér hovoril o úvodnom stretnutí, ktoré bolo ešte pred oficiálnym plenárnym stretnutím za účasti všetkých delegácií, kde prebehla veľmi ostrá výmena. Nakoniec sa zhodli, že v drvivej väčšine sa zhodujeme na rovnakých témach, čo sa týka Ukrajiny. Azda iný názor máme názor v tom, ako dosiahnuť mier,“ doplnil Blanár.

 Blanár novinárom povedal, že Slovensko má záujem o nadštandardné vzťahy s Českou republikou. Marcový krok českej vlády, ktorá prerušila medzivládne konzultácie s Bratislavou pre rozdielne názory na kľúčové zahraničné témy, označil slovenský minister zahraničia za zbytočný.

„Zrušiť spoločné rokovanie vlád, ktoré prebiehalo od 2012 len na základe toho, že máme odlišný názor, ako dosiahnuť mier na Ukrajine, bolo zbytočné gesto. Čakáme na pozvanie Českej republiky, teraz je na ťahu česká vláda,“ povedal Blanár.

PS: premiér hovorí a koná ako geopolitický analfabet

Premiér Robert Fico (Smer) podľa Progresívneho Slovenska (PS) hovorí a koná ako geopolitický analfabet. „Chce sa orientovať na všetky štyri svetové strany, čiže napríklad aj na Rusko, s ktorým si jeho minister nedávno triasol rukami. A zároveň byť pevnou súčasťou EÚ a NATO,“ uviedol podpredseda hnutia a podpredseda zahraničného parlamentného výboru Tomáš Valášek v reakcii na kontrolný deň premiéra v rezorte diplomacie.

„Takto sa to nedá, pán premiér. Zvyšok EÚ a NATO má jasno v tom, že Rusko nie je kamarátom, ale hrozbou pre Európu. Napadlo susednú Ukrajinu a aj nám na Slovensku sa snaží diktovať podmienky, kedy, s kým a ako sa môžeme brániť pred bezpečnostnými hrozbami,“ vyhlásil.

PS upozornilo, že Slovensko rýchlo prichádza o spojencov, ktorí ho vylučujú z citlivých konverzácií o témach ako Rusko či pomoc Ukrajine. „Ficova vláda za mesiace ničí to, čo sme budovali desaťročia. Slovenské záujmy poškodzujú z výsostne sebeckých dôvodov. Na Slovensku už ovládajú všetky mocenské pozície, a tak sa snažia hľadať nepriateľov aj v zahraničí. Z nepochopiteľných dôvodov si však vyberajú tých, ktorí sú nám najbližšie,“ skonštatovala Ľubica Karvašová z hnutia. „V normálnej vláde by toto bolo možno už aj na uterák pre ministra zahraničných vecí,“ dodal Valášek./agentury/

X X X

Chýbali rakety, zničili elektráreň. Zelenskyj sa hnevá, že Ukrajine chýba ochrana, akú dostal Izrael

 Bol to ruský útok, pri ktorom Ukrajincom vznikli veľké škody. Keď minulý štvrtok Putinove rakety zasiahli svoj cieľ, poničili najväčšiu tepelnú elektráreň v Kyjevskej oblasti. Prezident Volodymyr Zelenskyj teraz pripomenul túto skazu, aby poukázal na to, že jeho spojenci musia urobiť viac pre ochranu neba nad Ukrajinou.

Už po útoku na Trypiľskú tepelnú elektráreň ukrajinský líder dal najavo svoju nevôľu s tým, ako mu západné štáty pomáhajú chrániť vzdušný priestor. Vyhlásil, že zatvárajú oči pred potrebami jeho štátu. Nečudo, že sa nahneval, pretože ruské rakety spôsobili príliš veľkú ujmu. „Je to čierny deň v histórii Centreenerga. Rozsah deštrukcie je hrozný. Je to najväčšia výzva v dejinách našej firmy,“ upozornila energetická firma Centreenergo vo svojom tlačovom vyhlásení.

Tri dni po iránskom útoku proti Izraelu sa Zelenskyj vrátil k pohrome v Trypiľskej tepelnej elektrárni. Najprv sa zmienil o podrobnostiach jej likvidácie. „Letelo jedenásť rakiet. Sedem sme zničili, štyri zničili elektráreň. Prečo? Pretože sme mali nulu rakiet. Nemali sme už zásoby tých, ktoré chránili elektráreň,“ povedal v rozhovore pre americkú televíznu sieť PBS. Znamená to, že Ukrajinci sa ocitli pred štyrmi ruskými strelami úplne bezbranní.

Zelenskyj vzápätí poukázal na stovky iránskych dronov a rakiet, ktoré nezasiahli Izrael aj vďaka tomu, že ich zlikvidovali jeho spojenci. Poznamenal, že štáty, ktoré podporujú Ukrajinu v jej obrane proti ruskej agresii (čo si v Kyjeve, samozrejme, veľmi vážia), tvrdia, že niektoré zbrane jej neposkytnú, pretože by to mohlo vtiahnuť Severoatlantickú alianciu do vojny. „Pýtam sa: Izrael je v NATO alebo nie? Izrael nie je členská krajina NATO, ale spojenci vrátane štátov NATO chránia Izrael. Ukázali silám Iránu, že Izrael nie je osamotený. Je to poučenie. A je to odpoveď všetkým, ktorí na ktoromkoľvek kontinente hovoria, že Ukrajine treba pomáhať veľmi ostražito, aby sa štáty NATO nezaplietli do vojny,“ zdôraznil Zelenskyj.

Úder na tepelnú elektráreň vzdialenú 45 kilometrov od Kyjeva má ešte ďalší rozmer. Nielen ten, že ukrajinskej protivzdušnej obrane chýbali strely proti útoku. Rusi totiž načreli do svojho najmodernejšieho arzenálu. Použili aj rakety typu Ch-69. „Ich nasadenie v zmysle dôsledkov môže byť z pohľadu Ukrajincov nebezpečnejšie ako použitie rakiet Ch-47M2 Kinžal,“ napísal server Defense Express (Kinžal je nadzvuková balistická raketa typu zem-vzduch).

 Ch-60 je podzvuková riadená strela určená do výzbroje taktických vojenských lietadiel. Zdá sa, že Rusi ich prvýkrát použili až vo februári tohto roku. Raketa má dĺžku okolo 20 metrov a zmestí sa do nej možno až 300 kilogramov výbušniny.

Ukrajinský vojenský analytik Valerij Rjabich upozornil, že protivzdušná obrana ich dokáže oveľa ťažšie zamerať v porovnaní so strategickými raketami. Zdôraznil však, že Rusi s najväčšou pravdepodobnosťou majú zatiaľ veľmi obmedzený počet Ch-69, pretože ešte ich ešte nezačali sériovo vyrábať. Za riziko označil to, že sú vystreľované z menšej vzdialenosti „Obranné sily majú menej času na reakciu a na ich zostrelenie,“ uviedol pre server Liga.

 Rjabich ďalej varoval pred tým, že strela Ch-69 má zjavne potenciál preniknúť cez ukrajinskú protivzdušnú obranu. Za dôležitý faktor považuje sofistikovaný systém navádzania týchto striel: „Okrem toho takáto raketa dokáže letieť v nízkej letovej hladine, iba vo výške dvadsať metrov, čo zmenšuje možnosť včas proti nej zasiahnuť.“

 Čo sa ešte týka zničenej Trypiľskej tepelnej elektrárne, bola najväčším dodávateľom energie v Kyjevskej oblasti (jej likvidácia však našťastie nijako neovplyvnila zabezpečenie hlavného mesta elektrinou). „Fungovala ako jedna z dvoch najväčších tepelných elektrární na Ukrajine,“ napísal server RBK-Ukrajina. Hlavu v smútku majú najmä obyvatelia Ukrajinky, čo je mesto, v ktorom žije približne 15-tisíc ľudí. Nachádza sa na pravom brehu rieky Dneper a od Kyjeva je vzdialené 40 kilometrov. „Ľudia v Ukrajinke sú v ťažkej situácii. Vykurovanie a ohrev vody im v plnom rozsahu zabezpečovala Trypiľská tepelná elektráreň. Mesto nemá vlastnú kotolňu, aby si v zime samo mohlo kúriť v domoch,“ podčiarkla agentúra UNIAN./agentury/

X X X

Súdna rada odvolala svojho šéfa. Ján Mazák na rokovaní nebol

Navrhovatelia argumentovali, že Ján Mazák hrubo zneužil funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči sudcom. Podľa Mazáka návrh obsahuje veľmi vážne, nepravdivé obvinenie zo zneužívania právomoci. Avizuje podanie ústavnej sťažnosti.

Súdna rada na dnešnom rokovaní odvolala svojho predsedu Jána Mazáka. Za jeho koniec vo funkcii hlasovalo 10 zo 16 prítomných členov, proti nebol nikto, dvaja sa zdržali a štyria nehlasovali. Minimálne desať hlasov navrhovatelia na odvolanie šéfa súdnej rady potrebovali. Ján Mazák z rokovania odišiel ešte pred tým, ako sa začal riešiť návrh na jeho odvolanie. Prekážalo mu, že nedostal dostatok času na prípravu. Ján Mazák však zostáva radovým členom súdnej rady.

„Rešpektujem rozhodnutie súdnej rady. Ako som už avizoval, budem sa brániť na Ústavnom súde so zreteľom na porušenie viacerých mojich základných práv. Je to jediná cesta, ako potvrdiť, či som sa dopustil skutkov, ktoré sú mi kladené za vinu, alebo spadali plne do mojej kompetencie,“ reagoval Ján Mazák.

Návrh na Mazákovo odvolanie podalo pred niekoľkými dňami sedem členov súdnej rady. Tvrdia, že hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom. Sudcovia opísali deväť pochybení, ktorých sa mal predseda súdnej rady Ján Mazák dopustiť.

Podľa nich bolo „neprijateľné, aby na čele súdnej rady stál človek, ktorý používa totalitné metódy a ktorý si zo súdnej rady urobil súkromnú firmu na zbieranie informácií na sudcov pre svoje vlastné účely“.

Odvolávať ho chceli už na dnešnom zasadnutí, hoci Mazák chcel návrh riešiť až na májovom rokovaní rady. Väčšina členov súdnej rady napokon zahlasovala za návrh sudkyne Marcely Kosovej, ktorým sa tento bod presunul na začiatok dnešného programu. Za hlasovali jedenásti zo sedemnástich prítomných členov. Proti boli štyria členovia a dvaja sa zdržali.

Mazák z rokovania odišiel

Ján Mazák z rokovacej sály odišiel a vedenie rokovania prenechal podpredsedovi súdnej rady Jánovi Gandžalovi. Návrh na odvolanie prezentovala sudkyňa Kosová. Nakoniec predniesla návrh v tejto podobe: „Súdna rada Slovenskej republiky odvoláva Jána Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky s účinnosťou odo dňa prijatia tohto uznesenia.“ Rokovanie pokračovalo rozpravou.

Sudca Šamko sa vyjadril k bodu, kde sa zisťovali informácie priamo k nemu. Šéf súdnej rady podľa neho zisťoval informácie najprv na Úrade špeciálnej prokuratúry a potom aj na polícii. Odpoveď mala znieť, že je to stará vec a so Šamkom nijako nesúvisí.

„Orgán, ktorý vykonáva dozor, mu napísal, že sa ma to netýka a že sa to netýka ani korupcie. K výkonu akej právomoci to potreboval? Disciplinárnej právomoci, preskúmania majetkových pomerov? Asi nie, keď sa ma to netýka. Zdá sa mi to ako nehoráznosť,“ povedal Šamko. Deväť bodov z návrhu označil za bezbrehé zisťovanie údajov pre „bohviečo“.

Osobitne upozornil na prípad, kde Ján Mazák podľa návrhu na odvolanie v októbri 2023 udelil písomné poverenie riaditeľovi sekcie vyhľadávania na nahliadnutie do spisu, kde bola poškodená sudkyňa Mestského súdu Bratislava II. O disciplinárnej právomoci tak podľa neho nemohla byť ani reč, keďže sudkyňa bola poškodená, nie podozrivá. Šamko sám vopred hovorí, že bude hlasovať za odvolanie predsedu súdnej rady. Advokát Martin Bezák hovorí, že by sa pôsobením predsedu súdnej rady mala zaoberať aj polícia. „Orgány činné v trestnom konaní by mali preveriť, za akých okolností a s akými pohnútkami pán predseda takto konal,“ povedal.

Žiadal viac času

Ján Mazák od začiatku avizoval, že sa na svoje odvolávanie nemal čas pripraviť. Povedal, že ak súdna rada schváli, že sa o odvolávaní bude rokovať už dnes, on sa na ňom nezúčastní. „Ja sa nebránim tomu, aby som bol odvolaný, ale v súlade so zákonom a s ústavou.“

Včera v stanovisku reagoval, že na prípravu potrebuje primeraný čas a pôvodne avizoval, že tento bod zaradí až na májovú schôdzu súdnej rady. Dnes sa však bod o odvolávaní Jána Mazáka objavil v programe zasadnutia na siedmom mieste s tým, že by sa o ňom malo začať rokovať zajtra ráno.

„Návrh vyžaduje veľmi podrobné štúdium všetkých spisov. Vyžaduje preskúmať postupy predovšetkým bývalej predsedníčky súdnej rady Lenky Praženkovej, ktorá postupovala presne tak, ako sa mi vytýka v návrhu,“ vysvetľuje Ján Mazák, preto potrebuje čas na prípravu. Samotný návrh sa mu totiž dostal do rúk len v pondelok ráno. „Snáď nechce nikto povedať, že som mal dostatok času na prípravu vyjadrenia?“ podotkol.

Ústavná sťažnosť

Na začiatku rokovania si súdna rada schvaľuje program. Členka súdnej rady Marcela Kosová navrhla, aby sa o odvolávaní Jána Mazáka začalo rokovať ešte dnes – hneď po schválení programu zasadnutia. O jej návrhu sa rokuje už viac ako dve hodiny.

„Bez ohľadu na to, ako to skončí, buď mi umožníte, aby som sa dôsledne vyjadril pred vami, alebo moje stanoviská a námietky budú obsahom ústavnej sťažnosti, ktorú podám na Ústavný súd Slovenskej republiky,“ povedal Mazák.

Marcela Kosová na svojom návrhu trvá a chce, aby sa rokovalo už dnes čím skôr. Členka súdnej rady Lucia Berdisová, naopak, navrhuje, aby sa bod presunul až na máj, aby nielen predseda, ale aj členovia súdnej rady mali čas na prípravu. Je podľa nej dôležité vedieť, ako postupovali predchodcovia Jána Mazáka na poste šéfa súdnej rady.

Sudca Peter Šamko pripúšťa, že by mal dostať Ján Mazák istý čas. „Ale ak sa poskytne lehota na prípravu a už duplom mesačná, kto nám zabezpečí, že sa so spismi nebude manipulovať, nebudú pribúdať alebo miznúť veci?“ pýta sa. Sám sa preto prikláňa skôr k možnosti, aby sa rokovalo už dnes. Vie si však predstaviť aj možnosť, že samotné hlasovanie by sa odložilo na neskôr.

Ján Mazák sa ostro ohradil voči načrtnutným podozreniam: „Toto považujem za veľmi čudné vyjadrenie, že ja som podozrievaný, že by som chcel manipulovať so spismi.“ Zdôraznil, že zasahovanie do spisov by bolo trestným činom. Riadne by sa podľa svojich slov dokázal pripraviť približne za dva týždne. „Doslova všetky podozrenia viem vysvetliť, ale potrebujem si k tomu sadnúť.“

Mazák: Sú to nepravdivé obvinenia

Mazák vo včerajšom stanovisku upozornil, že každý, proti komu sa podáva návrh, ktorý zasahuje do jeho postavenia, najmä do jeho verejnej funkcie, má právo na to, aby sa k návrhu v primeranej lehote vyjadril, a tak uplatnil svoje právo na obhajobu a obranu.

„To platí aj pre návrh na odvolanie predsedu súdnej rady, ktorý podľa žiadosti navrhovateľov by sa mal prerokovať po niekoľkých hodinách po jeho doručení predsedovi súdnej rady, bez ohľadu na to, že obsahuje veľmi vážne, nepravdivé obvinenie zo zneužívania právomoci v deviatich prípadoch, ktoré sa mali stať od roku 2021,“ napísal vo včerajšom stanovisku Ján Mazák.

Na vyjadrenie k tomuto obvineniu potrebuje podľa svojich slov primeraný časový priestor. „Je totiž potrebné preskúmať spisy Kancelárie Súdnej rady Slovenskej republiky, pripraviť faktickú aj právnu analýzu a prípadne preskúmať to, či rovnakým spôsobom nepostupovali aj posledné dve predsedníčky súdnej rady. Primeraným časom na prípravu vyjadrenia nemôže byť niekoľko hodín od doručenia návrhu na odvolanie predsedovi súdnej rady,“ argumentuje Mazák.

Kompromis zo strany navrhovateľov by bol, že by dnes len predniesli svoj návrh na odvolanie Jána Mazáka a o týždeň v utorok by sa mohol vyjadriť. Ani na tomto riešení sa obe strany nedohodli.

Odvolávali ho už vlani, neúspešne

Pod návrh na jeho odvolanie z funkcie predsedu Súdnej rady SR sa podpísali jej členovia Marcela Kosová, Peter Šamko, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelínková Dudzíková, Marián Fečík, Ludmila Joanidisová a Martin Bezák. Prípadné odvolanie Mazáka z postu predsedu by neznamenalo stratu funkcie člena Súdnej rady SR.

„Ján Mazák si ,prisvojil‘ kompetencie súdnej rady ako kolektívneho orgánu, respektíve kontrolných komisií súdnej rady a sekciu vyhľadávania súdnej rady zneužil ako svoju súkromnú detektívnu službu, ktorá podľa jeho protiprávnych pokynov zbierala informácie na vybraných sudcov,“ tvrdia navrhovatelia.

Mazák čelil návrhu na odvolanie z čela súdnej rady aj v závere roka 2023. Navrhovatelia však vtedy nenašli dostatok hlasov na jeho koniec v predsedníckej funkcii. Zo šestnástich prítomných členov rady bolo za deväť, proti traja, zdržali sa traja a Ján Mazák nehlasoval. Výsledok bol tesný, na odvolanie by bolo potrebných desať hlasov, aktuality.sk

X X X

Mazáka odvolali z funkcie predsedu Súdnej rady. Zostáva však jej členom

 Členovia Súdnej rady SR odvolali Jána Mazáka z funkcie jej predsedu. Naďalej však zostáva členom rady. Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo na utorkovom zasadnutí desať členov Súdnej rady, dvaja sa zdržali hlasovania, nikto nebol proti, štyria nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných minimálne desať hlasov.

 Pod návrh na odvolanie Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR sa podpísali jej členovia Marcela Kosová, Peter Šamko, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Marián Fečík, Ludmila Joanidisová a Martin Bezák.

Argumentovali hrubým zneužitím funkcie na neoprávnené zbieranie informácií voči sudcom. Mazák chcel odvolávanie pôvodne riešiť na májovom zasadnutí, zdôrazňoval, že má právo sa k nemu v primeranej lehote vyjadriť. Na rozprave a ani hlasovaní o návrhu na jeho odvolanie sa preto nezúčastnil. Tvrdil, že je mu kladené za vinu niečo, čo je plne v jeho kompetencii. Avizoval podanie na Ústavný súd SR.

 Odvolanie Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady SR kritizujú opozičné hnutia PS a KDH aj strana SaS.

Podľa poslankyne Národnej rady (NR) SR Lucie Plavákovej chce koalícia úplne ovládnuť aj súdnictvo. „Upozorňujeme na to už dlho, no dnes sa k tomu priblížili hneď dvomi krokmi – odvolaním predsedu Súdnej rady Jána Mazáka a zvolením jej nového člena. Ten podľa nášho názoru nemá pre výkon tak dôležitej funkcie žiadne predpoklady,“ upozorňuje Plaváková. Po týchto krokoch podľa nej Súdna rada už naďalej nebude plniť kľúčovú úlohu vo vzťahu k zabezpečeniu nezávislosti súdnictva.

Poslankyňa NR SR Mária Kolíková (SaS) varuje, že Súdna rada ako orgán sudcovskej legitimity na dlhšie obdobie stratí svoju spôsobilosť byť jasne a dôsledne na strane čestných sudcov. Upozorňuje, že činnosti rady treba venovať pozornosť, pretože zasahuje do fungovania súdnictva.

 Mazákovo odvolanie kritizuje aj predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková. „Vládna koalícia valcuje ďalej. Po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, odstavených vyšetrovateľoch a ďalších nespočetných výmenách v štátnych inštitúciách bol odvolaný aj predseda Súdnej rady Ján Mazák,“ uviedla Holečková. Poukázala na to, že premiér Robert Fico (Smer-SD) už minulý týždeň avizoval, že sa čoskoro rozhodne o Mazákovom osude.

Mimoparlamentná strana Demokrati považuje utorkový postup Súdnej rady za nedôstojný. Mazák sa podľa nej nemohol pripraviť na svoju obhajobu.

Mazák čelil návrhu na odvolanie z čela Súdnej rady SR aj v závere roka 2023. Za návrh vtedy hlasovalo deväť členov rady, čo nestačilo na jeho odvolanie. Traja členovia sa vtedy zdržali hlasovania, traja boli proti.

X X X

 SNS odmieta argumenty Hlasu, na poste šéfa parlamentu vidí Andreja Danka

SNS v snahe získať post šéfa parlamentu povzbudil aj premiér Robert Fico. „Absolútne najlepším riešením pre Slovensko by bolo, keby vo vládnej koalícii vznikla dohoda, aby bol prezidentom už zvolený Peter Pellegrini, predsedom vlády by bol Robert Fico a predsedom parlamentu Andrej Danko,“ povedal nedávno líder koalície.

Po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta nastal v koalícií spor o to, kto po ňom zasadne na kreslo predsedu parlamentu. Neukončilo ho ani jednoznačné pondelkové vyhlásenie strany Hlas, že novým predsedom Národnej rady bude súčasný minister investícií Richard Raši.

Poslanci SNS totiž aj počas prvého rokovacieho dňa parlamentu po prezidentských voľbách tvrdia, že o poste sa stále rokuje. Vraj by mohol napokon pripadnúť ich strane, o čom sa snažia presvedčiť koaličných kolegov. Naopak v Hlase trvajú na tom, že sa nič meniť nebude a funkcia patrí im.

Na zvolenie predsedu parlamentu je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Koaličné strany majú k dispozícii 79 hlasov, čo znamená, že sa budú musieť dohodnúť všetky tri subjekty.

Hlas neprijíma argumenty SNS

„Viete, že rokovania stále pokračujú a ešte to nie je uzatvorené. Uvidíme, ako to nakoniec celé dopadne. Všeličo sa môže stať, ale my sme deklarovali, že nech to dopadne akýmkoľvek spôsobom, Slovenská národná strana je pevným členom koalície a koalíciu neohrozí,“ povedala pre Aktuality.sk poslankyňa SNS Dagmar Kramplová.

SNS v snahe získať post šéfa parlamentu povzbudil aj premiér Robert Fico. „Absolútne najlepším riešením pre Slovensko by bolo, keby vo vládnej koalícii vznikla dohoda, aby bol prezidentom už zvolený Peter Pellegrini, predsedom vlády by bol Robert Fico a predsedom parlamentu Andrej Danko,“ povedal nedávno líder koalície. Podľa informácií Akuality.sk nejde len o jeho názor a stoja za ním aj poslanci Smeru, aktuality.sk

X X X

Poľsko musí zlepšiť protivzdušnú obranu, aby bolo bezpečné ako Izrael, vyhlásil Donald Tusk

Poľsko sa chce pripojiť k projektu pozemného integrovaného európskeho systému protivzdušnej obrany.

Poľsko by malo vzhľadom na ruské letecké útoky na susednú Ukrajinu lepšie chrániť svoj vzdušný priestor, vyhlásil predseda vlády Donald Tusk v utorok vo Varšave po zasadnutí kabinetu. „Našou dnešnou úlohou je použiť každý systém na obranu vzdušného priestoru, aby bolo Poľsko rovnako bezpečné ako Izrael,“ povedal poľský premiér. Informovala o tom agentúra DPA.

Izraelu sa počas víkendového iránskeho útoku podarilo zlikvidovať takmer všetky rakety a drony, zatiaľ čo Ukrajine sa darí zachytiť len tretinu ruských rakiet. „Z toho vyplýva, že na zlepšenie bezpečnosti musíte kontrolovať vzdušný priestor nad vaším územím,“ konštatoval Tusk.

Tusk ďalej uviedol, že Poľsko sa preto chce pripojiť k projektu pozemného integrovaného európskeho systému protivzdušnej obrany European Sky Shield (ESSI), ktorý iniciovalo Nemecko. V súčasnosti sa na ňom podieľa približne 19 krajín. Počíta s tým, že viaceré európske krajiny si spoločne zaobstarajú nemecký systémy protivzdušnej obrany Iris-T, ktorým vyplnia medzery v ochrannom dáždniku NATO v Európe.

Poľsko je jedným z najvernejších spojencov Ukrajiny, ktorá sa bráni vojenskej agresii Ruska. Plní tiež dôležitú úlohu ako centrum západnej vojenskej pomoci Kyjevu. Rusko preto považuje Poľsko za nepriateľa, aktuality.sk

X X X

Európa: Prídeme o eurofondy? Čo chce o zrušení špeciálnej prokuratúry vedieť Komisia (podcast)

Slovensko bolo minulý týždeň opäť témou v Bruseli. K právnemu štátu na Slovensku a slobode médií v europarlamente prebehla rozprava. Na to, či by sme mohli prísť o eurofondy a aké ma Komisia otázky na Slovensko, sme sa pýtali viacerých europoslancov. Nemyslím si, že sa niečo udeje pred eurovoľbami, hovorí Štefanec v podcaste.

Európska komisia je v úzkom kontakte so slovenskou vládou, uviedol komisár pre spravodlivosť Didier Reynders počas minulotýždňovej rozpravy o právnom štáte a slobode médií na Slovensku v Európskom parlamente. Komisia si všimla snahy o zmenu trestných kódexov. „Zmeny boli prijaté v zrýchlenom konaní začiatkom februára napriek tomu, že Komisia žiadala, aby bolo viac času pre vhodné konzultácie, ktoré by prebiehali nielen na národnej, ale aj európskej úrovni,” uviedol v súvislosti s novelou trestného zákona.

Zmeny podľa Reyndersa ohrozia boj proti korupcii a obhajovanie finančných záujmov Európskej únie. „Reforma ako bola prijatá zohľadnila určité pochybnosti, ktoré Komisia mala v súvislosti s predchádzajúcim návrhom,” uviedol komisár pre spravodlivosť.

Európska komisia je v kontakte so slovenskými inštitúciami pri hodnotení dopadov zmien. „Ide o to, aby sa zabezpečilo efektívne pokračovanie prebiehajúcich vyšetrovaní prípadov. Vrátane tých, ktoré sa týkajú finančných záujmov EÚ,” dodal Didier Reynders.

Budete počuť aj vicepremiéra pre Plán obnovy Petra Kmeca. Popiera, že by Slovensko malo prísť o miliardy eur.

Na tému sme sa pýtali aj viacerých europoslancov. Budete počuť europoslancov za KDH – Miriam Lexmann a Ivana Štefanca. „Nemyslím si, že sa niečo udeje pred eurovoľbami,“ hovorí Štefanec v podcaste.

Robert Fico po výhre Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách hovoril, že by ho neprekvapilo, ak by nám teraz z čisto politických dôvodov a výsledku prezidentských volieb Európska Komisia skočila na fondy.

„To, že to Robert Fico pustil do éteru znamená aj to, že možno vie a uvedomuje si, že zrušenie úradu špeciálnej prokuratúry a prerozdeľovanie procesov – pri tom prerozdeľovaní môže nastať vstup do týchto procesov. Či nastane alebo nenastane, závisí od Roberta Fica, akým spôsobom transparentne bude nakladať s týmto prerozdeľovaním. Európska prokuratúra to bude skúmať a v prípade, že bude jasné, že tam prichádza k ovplyvňovaniu súdnych procesov alebo stupovaniu do súdnych procesov, tak že sa nechránia ekonomické záujmy a transparentnosť európskych prostriedkov, tak v tom prípade príde k odoberaniu. Ked to Fico hovorí znamená, chce sa chrániť, že on s tým nič nemá a len tá zlá opozícia. To robí dlhodobo,“ myslí si Miriam Lexmann, aktuality.sk

X X X

 Kuffa na výbore vysvetľoval prelet vrtuľníkom ponad chránené územia, prirovnal to k taxíku

Pre nízky prelet vrtuľníkom ponad Národný park Malá Fatra so štátnym tajomníkom envirorezortu Filipom Kuffom (SNS) na palube v utorok zasadal Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a očakával vysvetlenie tohto letu. Kuffa mal letieť veľmi nízko v miestach, kde hniezdia chránené orly a sokoly.

 Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Filip Kuffa na mimoriadnom zasadnutí Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie v Bratislave 16. apríla 2024

Podľa Kuffu však nebolo čo vysvetľovať, nakoľko podľa neho k žiadnemu porušeniu zákona nedošlo. Svoj prelet prirovnal k ceste taxíkom, kde vy nezodpovedáte za šoféra, dodal Kuffa a doplnil, že jeho prácou je aj zonácia národných parkov a tá sa nedá robiť od stola.

 Kuffa uviedol, že pilot neporušil zákon a povolenie z Okresného úradu nepotreboval. „Výnimka nemala byť prečo udelená. Bol to pracovný let. Ostatné veci zo zostrihaného videa považujem za očierňujúce a prekrúcajúce fakty, nakoľko ja sám neschvaľujem nezákonnú činnosť,“ spresnil Kuffa.

Podľa Tamary Stohlovej (Progresívne Slovensko), podpredsedníčky Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie bol Kuffa na palube vrtuľníka, ktorý v príkrom rozpore so zákonom letel ponad najprísnejšie chránené územia Malej Fatry.

Pre prelet vrtuľníkom sa Stohlová obrátila na dopravný úrad aj na letové prevádzkové služby. „Zatiaľ mám odpoveď z letových prevádzkových služieb, ktoré potvrdili to, že takýto let vrtuľníka nebol nahlásený,“ povedala.

 „A potom sa v inom národnom parku nechal prevážať na štvorkolkách, čo je bez povolenia dokonca trestným činom. Vyzývame ministra životného prostredia Tarabu, aby odvolal Filipa Kuffu z pozície štátneho tajomníka a vyvodil politickú zodpovednosť,“ dodala Stohlová.

 Mimoparlamentná strana Demokrati sa pre prípad obrátila na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorá má preveriť všetky relevantné informácie o zákonnosti alebo nezákonnosti letu.

Bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča (Demokrati) je presvedčený, že let bol v rozpore so zákonom. „Ten problém na konci dňa bude mať pravdepodobne pilot vrtuľníka, ak sa neukáže v konaní na inšpekcii životného prostredia, že tento let si objednal Kuffa alebo zadal naňho pokyn. Z jeho vyjadrení je zrejmé, že k tomuto mohlo dôjsť,“ skonštatoval Kiča./agentury/

X X X

Bude Danko nakoniec predsedom NR SR? Pred nami sú dva mesiace koaličného šachu

Po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta sa Andrej Danko už vôbec netají požiadavkou stať sa novým predsedom Národnej rady. Podporil ho aj predseda najsilnejšej koaličnej strany Smer Robert Fico. Hlas okamžite kontroval a nominoval Richarda Rašiho. Zatiaľ sa však žiadny koaličný spor nečrtá, konečné rozhodnutie padne až po júnových eurovoľbách.

Alternatív je viacero. Nominácia Rašiho vysiela dva signály. Hlas národniarom oznamuje, že zvolením Pellegriniho za prezidenta sa nemenia počty poslancov v NR SR. Hlas má stále 27 poslancov, SNS 10. Vo voľbách ľavičiari získali takmer trikrát viac hlasov ako národniari. Tak na základe čoho si Danko brúsi zuby na druhú najvyššiu ústavnú funkciu? Šéf SNS dostal ešte jeden jasný odkaz. Denisa Saková zostáva vo funkcii ministerky hospodárstva, Hlas sa postu nevzdá. Na ten rezort si tak SNS tiež musí prestať robiť chuť.

Danko však nie je bez šancí. Koaliční lídri urobili jeden múdry krok. Dohodli sa, že o funkcii predsedu parlamentu sa rozhodne až o dva mesiace po voľbách do Európskeho parlamentu. Dovtedy je čas na preskúmanie všetkých alternatív.

Pretože nie je pravda, že politická mapa sa nezmenila, ako tvrdí Hlas. Počty v parlamente sa síce nemenia, ale Hlas bez Pellegriniho už nikdy nebude tým Hlasom, ako býval. To je proste fakt. A časom to pravdepodobne potvrdia aj prieskumy verejnej mienky. Hlas nedisponuje ďalšou výraznou osobnosťou. Preto je pre jeho budúcnosť životne dôležité, aby niekto z Hlasu zastával významnú ústavnú (reprezentatívnu) funkciu. Záleží na tom viac ako na tom, kto sa stane predsedom strany.

Rozhodne koalícia vo svojom fungovaní musí priznať zmeny. Odchod Pellerginiho sa nedá prehliadnuť. Koaliční lídri urobili najmúdrejší krok, aký mohli, aby predišli sporom, dali si pauzu do eurovolieb.

To vôbec nevylučuje ministerské rošády. Práve výsledky eurovolieb rozhodnú, aké budú. Voľby na začiatku júna budú prvým testom, ako sú na tom Hlas i SNS. Udrží si Hlas preferencie okolo 15 %? A prehupne sa SNS cez päťpercentnú hranicu, alebo nezíska ani jediný mandát europoslanca?

Na čele kandidátky národniarov je pritom sám predseda Danko, nasledujú silné kalibre – ministri Tomáš Taraba a Martina Šimkovičová. Hlas už naznačil, že má v rámci rošády záujem o post ministra kultúry. Ak sa nakoniec dostane Šimkovičová do europarlamentu, tento variant sa stáva reálnym. Lenže ona samotná sa postu nemusí dobrovoľne vzdať. Nezabúdajme, že koalícia má iba 79 poslancov, nemôže si dovoliť žiadne oslabenie. A o slovo sa hlási aj pravicové krídlo v Hlase, prišelci zo strany Dobrá voľba. Minister školstva Tomáš Drucker by opäť rád zasadol na stoličku ministra zdravotníctva, na ktorej sedel ako nominant Smeru v druhej Ficovej vláde.

V hre je aj zlúčenie Rašiho ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie s novým rezortom cestovného ruchu a športu, ktorý ešte poriadne ani nefunguje. Nebolo by to silové ministerstvo, o akom sníva Danko, no zato so silným politickým výtlakom. Odváži sa prípadne Danko vziať sám opraty do svojich rúk?

Existujú aj iné varianty, na ktoré nevystal priestor. Rozhodne koalícia vo svojom fungovaní musí priznať zmeny. Odchod Pellerginiho sa nedá prehliadnuť. Koaliční lídri nateraz urobili najmúdrejší krok, aký mohli, aby predišli sporom, dali si pauzu do eurovolieb. V nich sa uvidí, kto má aký výtlak./agentury/

X X X

Európska únia pracuje na rozšírení sankcií voči Iránu po raketovom útoku na Izrael

Ministri EÚ by mohli o návrhu diskutovať budúci pondelok na stretnutí v Luxemburgu, avizuje šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Niektoré členské krajiny Európskej únie v reakcii na víkendový útok Teheránu na Izrael vyzvali na rozšírenie sankcií proti Iránu. Diplomatická služba Európskej únie začne na návrhu pracovať, vyhlásil v utorok v Bruseli šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Informuje o tom TASR.

Ako napísala agentúra AFP, po utorkovom mimoriadnom online rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ Borrell povedal, že blok sa bude snažiť sprísniť opatrenia proti dodávkam zbraní z Iránu – vrátane bezpilotných lietadiel Rusku a rakiet pre spojencov Teheránu na Blízkom východe.

Podľa agentúry Reuters takýto návrh verejne podporilo Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších členov EÚ. Súhlas s ním vyslovil aj Borrell, ktorý dodal, že diplomatická služba Európskej únie bude v najbližších dňoch na návrhu pracovať tak, aby o ňom ministri mohli diskutovať na budúci pondelok na svojom stretnutí v Luxemburgu.

Vôbec prvý priamy raketový a dronový útok Iránu na Izrael, ktorý sa odohral v noci na nedeľu, bol reakciou na nálet na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla, ktorý sa pripisuje Izraelu – i keď ten sa k nemu neprihlásil, ale ani to nepoprel. Nálet zrovnal so zemou päťposchodovú budovu konzulátu pri iránskom veľvyslanectve. Zahynulo tam sedem členov iránskych elitných Revolučných gárd vrátane dvoch generálov, aktuality.sk

X X X

Treba šetriť, rozhodla Dolinková. Benefity u zubárov končia, zdravý chrup budú mať len tí, čo si nasporia

 Drahšie preventívne prehliadky, plomby, anestézie, ale aj korunky a fazety. Za pekný chrup dnes Slováci zaplatia podstatne viac ako pred pandémiou. Podľa Štatistického úradu SR vzrástli vlani ceny u zubárov takmer o pätinu. Náplasťou na rastúce ceny za zdravý chrup boli aspoň sčasti benefity zdravotných poisťovní. Od mája však pacienti o ne prídu.

 To však bude minulosťou: príspevky na zubára musia ustúpiť riadenému šetreniu štátu. Dospelí budú mať po novom nárok už len na jednu preventívnu prehliadku za rok zadarmo u zmluvného lekára. Deti do 18 rokov a ženy počas tehotenstva majú nárok na dve preventívne prehliadky ročne. Doteraz pritom platil motivačný systém, podľa ktorého tí, čo preventívnu prehliadku v predošlom kalendárnom roku absolvovali, mali zubné ošetrenia lacnejšie.

Všetky zubné benefity zdravotných poisťovní sa však skončia 30. apríla. Nezáleží teda na tom, či pôjdete na preventívnu prehliadku, alebo chodíte k súkromníkovi, platiť budete toľko, čo si zubár naúčtuje. Poisťovne sľubujú, že zrušenie benefitu vynahradia zameraním sa na prevenciu. Akou formou to chcú zrealizovať, však nateraz nie je známe.

 „Benefity sú financované z toho istého zdroja ako zdravotná starostlivosť, to znamená zo zdravotných odvodov a z platieb za poistencov štátu. Je preto dôležité, aby uvedené zdroje prinášali maximálnu hodnotu za peniaze pre pacienta,“ ozrejmila ministerka Zuzana Dolinková (Hlas).

O príspevok na zubné ošetrenie bude možné požiadať ešte do 30. apríla 2024 s tým, že zubné ošetrenie alebo dentálnu hygienu je možné absolvovať do 30. mája 2024. Zároveň platí, že najneskôr do 30. mája 2024 je potrebné doložiť k podanej žiadosti doklad o zaplatení. Všetky dovtedy podané žiadosti budú spracovávať a vyplácať postupne aj po 30. máji 2024.

Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov, však upozorňuje, že to, na čo nie sú vyčlenené peniaze z poistenia, si doplatia v rámci priamych platieb pacienti – poistenci. „Mnoho ľudí však žije vyslovene z ruky do úst a ošetrenie u zubárov sa stáva výsadou bohatých,“ zdôraznila Lévyová.

 Najviac príspevky na zuby ľudia využívajú aspoň na čiastočné pokrytie výdavkov na zubné ošetrenie, ktoré je dnes veľmi drahé. No kým obdobné benefity dokázali aspoň pri zubných plombách pokryť aspoň časť úhrady, chirurgické zákroky a zubné implantáty stoja v rámcoch tisícok eur.

„Do budúcnosti to môže mať fatálne následky, lebo ľudia si povedia, čo už z tých benefitov mám. Keď aj prestanem chodiť na preventívne prehliadky, v podstate o nič neprídem,“ skonštatoval exminister Marek Krajčí (OĽaNO). Zároveň poznamenal, že vďaka prevencii možno u pacientov v skorom štádiu zachytiť akúkoľvek zdravotnú komplikáciu, ktorá je liečiteľná. „Teda stoja aj zdravotnícky systém menej peňazí,“ dodal.

Lévyová pripomína, že pacientov veľmi trápi finančná náročnosť zákrokov a protetiky, mnohí na to nemajú. „Netreba sa čudovať, že uprednostnia zabezpečenie základných životných potrieb, ako je bývanie, strava či lieky na chronické ochorenia, pred návštevou zubára. Pričom si treba uvedomiť, že zubné kazy sú zdrojom infekčných ložísk, ktoré môžu vyvolať mnoho ďalších zápalových a akútnych ochorení,“ upozornila s tým, že ich následná liečba je potom náročná a omnoho drahšia ako samotný stomatologický zákrok.

 Priišlo po konzultácii s ministerstvom financií. „Benefity sú financované, rovnako ako aj zdravotná starostlivosť, z verejného zdravotného poistenia. Preto je dôležité, aby uvedené zdroje prinášali maximálnu hodnotu za peniaze pre pacienta,“ povedala Dajana Petríková, výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Slovenskej republiky.

Lévyová však pripomína, že problémov, ktoré by bolo potrebné v slovenskom zdravotníctve riešiť, je mnoho. „Aktuálne sú horúcou témou ambulancie a hroziace poplatky za návštevy všeobecných lekárov aj špecialistov. Je teda otázne, kedy sa dostanú na rad zubné ambulancie. Najmä ak je už roky štandardom, že si za ošetrenie zubov platíme z vlastného vrecka,“ dodala.

Podmienky vyplatenia príspevku na zuby v jednotlivých poisťovniach

Dôvera – Poisťovňa poskytuje klientom benefit vo výške 30 eur päťkrát do roka. Poistenci si ho môžu uplatniť iba v prípade, že majú mobilnú aplikáciu alebo elektronickú pobočku Dôvery. Na to, aby im Dôvera peniaze vyplatila, musia mať absolvovanú preventívnu prehliadku u zubára aj u všeobecného lekára. Klienti zároveň nemôžu mať dlh na zdravotnom poistení.

Union – Poisťovňa klientom hradí ročne 150 eur – z toho 100 eur je určených na ošetrenie u zubára a ďalších 50 eur na dentálnu hygienu. Klienti musia mať na vyplatenie príspevku absolvovanú preventívnu prehliadku u zubára v predchádzajúcom kalendárnom roku a rovnako aj preventívnu prehliadku u všeobecného lekára v predchádzajúcich dvoch rokoch, najneskôr však deň pred zubným ošetrením.

Všeobecná zdravotná poisťovňa – S Peňaženkou zdravia môžu poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne získať príspevok na zuby do výšky 120 €. Podmienkou vyplatenia benefitu je absolvovanie povinných preventívnych prehliadok u všeobecného lekára pre dospelých, ženy musia mať absolvovanú aj prehliadku u gynekológa a muži vo veku 50 až 70 rokov prehliadku u urológa. Preventívna prehliadka u zubára je odporúčaná, ale nie je povinná.

Najvyužívanejší benefit zrušený

V roku 2023 uhradili zdravotné poisťovne svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 milióna eur. Len na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu vynaložili všetky zdravotné poisťovne celkovo sumu 45,8 milióna eur, čo predstavovalo 75 percent z celkových výdavkov na benefity za rok 2023. Ďalšími najrozšírenejšími benefitmi v roku 2023 boli príspevky na lieky v celkovej sume takmer 5,5 milióna eur a očné vyšetrenia, resp. očné zdravotné pomôcky v celkovej sume 4,5 milióna eur.

Ministerstvo tvrdí, že počas existencie benefitu zdravých zubov v rokoch 2019 až 2023 sa zlepšilo nielen orálne zdravie Slovákov, ale aj ich účasť na preventívnych prehliadkach. Vďaka spojeniu benefitu s absolvovaním preventívnej prehliadky u všeobecného lekára sa zvýšila účasť poistencov na prevencii o 12 percent, čo je až o 427-tisíc preventívnych prehliadok viac, ako by v sledovanom období „tradične“ absolvovali.

 Pri návštevách zubárov je viac odstrašujúcim faktorom ako bolesť cena zákrokov, pričom poisťovne hradia len ich časť. „Boli tu aj úvahy o možnom pripoistení na stomatologické výkony, ale je otázne, v akej výške by bolo stanovené a čo by toto pripoistenie zahŕňalo,“ pripustila Lévyová. No za problémom vidí nedostatočné platby zdravotných poisťovní.

K výkonom plne hradeným poisťovňou, teda k takým, za ktoré pacient nedopláca a zazmluvnený lekár za ne nemá požadovať úhradu, patria napríklad preventívna prehliadka, ošetrenie zubného kazu či RTG snímka. Za všetko ostatné si pacient dopláca z vlastného. Úlohu zohráva aj nespokojnosť zubných lekárov s úhradami zo zdrojov zdravotného poistenia. „Je potrebné uviesť, že systém poistenia pokrýva iba časť nákladov na ošetrenie u stomatológa a tie najlacnejšie materiály pri niektorých zákrokoch,“ skonštatovala šéfka asociácie Lévyová.

Predseda Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík podotkol, že úhrady z verejného zdravotného poistenia nepokrývajú ani reálne náklady plne hradených výkonov. Asociácia na ochranu práv pacientov pripomína, že vo všeobecnosti platí, že jedno euro vynaložené na prevenciu sa nám trojnásobne vráti, nehovoriac o benefitoch pre pacientov, ich rodiny a spoločnosť v prípade úspešného vyliečenia. „Je otázne, či po zrušení benefitov nájdu zdravotné poisťovne, tak ako deklarujú, iné benefity v rámci nepeňažného plnenia, zamerané na podporu prevencie a zdravého spôsobu života, ktoré budú mať z dlhodobého hľadiska pozitívny vplyv na zdravie poistencov a na úsporu nákladov na zdravotnú starostlivosť,“ podotkla Lévyová.

Kreativite sa medze nekladú

Rezort zdravotníctva je presvedčený, že zubný benefit naplnil svoj účel a jeho potenciál ďalej zvyšovať účasť na preventívnych prehliadkach sa vyčerpal. „Môžem vás však uistiť, že každá ZP už teraz pracuje na príprave nových exkluzívnych benefitov pre svojich poistencov. Zdravotné poisťovne sú presvedčené, že podpora prevencie má nezastupiteľné miesto vo zvyšovaní kvality života poistencov a zdravotnému systému znižuje náklady do budúcnosti. V novo vyvíjaných benefitoch by bolo vhodné sa napr. sústrediť na prevenciu najzávažnejších ochorení v oblasti onkologickej neurológie. Všetko ale závisí od kreativity jednotlivých poisťovní,“ ozrejmila Petríková.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera tvrdí, že zrušenie niektorých benefitov ju mrzí. „No spolu s ďalšími opatreniami ide o snahu nájsť dostatok finančných zdrojov na zachovanie súčasnej kvality a rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Inými slovami, tento krok nám umožní presmerovať do platieb za inú zdravotnú starostlivosť približne 20 miliónov eur,“ ozrejmil jej hovorca Matej Štepiansky. Dodal, že rušia aj poskytovanie príspevku na vyšetrenie u nezmluvného zubného lekára. Okrem príspevkov na zubárov poisťovne ponúkajú aj príspevky na umelé oplodnenie, monitory dychu pre novorodencov či očkovania. Zároveň do tejto kategórie patria aj zľavy v rôznych e-shopoch, fitnescentrách či v špecializovaných zariadeniach.

Zdravotná poisťovňa Union poskytovala príspevok na zuby od roku 2018. Podľa hovorkyne Kristíny Balúchovej ho odvtedy vyplatila 194-tisíc poistencom. „Vzhľadom na súčasné nedostatočné financovanie zdravotníctva sa Union stotožnila s návrhom revízie benefitov zo strany ministerstva zdravotníctva,“ ozrejmila Kristína Balúchová zo zdravotnej poisťovne Union s tým, že ostatné benefity zostávajú v platnosti./agentury/

X X X

Pred parlamentom sa zišli stovky ľudí. Protestovali proti zásahom do kultúry i životného prostredia

Na protest proti zásahom do kultúry, životného prostredia a mimovládneho sektora sa v utorok pred budovou parlamentu zišlo niekoľko stoviek ľudí.

 Protest organizovali platforma Otvorená kultúra!, Platforma pre demokraciu a Koalícia environmentálnych organizácií a platforiem i ďalšie spriatelené občianske organizácie a iniciatívy.

Poukázali na to, že vláda má vynakladať maximum úsilia, aby sa kľúčové piliere demokracie mohli rozvíjať slobodne, participatívne a udržateľne, a aby boli dostupné celej spoločnosti, nielen vybraným subjektom, ktoré z nich ťažia súkromné zisky alebo politické body.

Účastníci protestu poslali poslankyniam a poslancom hromadné emaily v reakcii na to, že na Výbore NR SR pre kultúru a médiá bol v utorok predložený pozmeňovací a doplňujúci návrh poslanca za SNS Romana Michelka, ktorým sa krátko pred druhým čítaním zásadne mení zákon o Fonde na podporu umenia.

„Ide o účelovú zmenu, ktorou Ministerstvo kultúry mocensky ovládne rozhodovací proces o prideľovaní finančných prostriedkov. Odborné komisie budú iba poradným orgánom a na ich hodnotenia projektov sa nebude musieť pri rozhodovaní o prideľovaní finančných prostriedkov vôbec prihliadať,“ píše sa vo vyhlásení účastníkov protestu.

 „Pošlite, prosím, poslankyniam a poslancom NR SR email s výzvou, aby takúto účelovú legislatívu odmietli. Pripravili sme znenie výzvy aj zoznam emailových adries poslancov. Zoznam adries obsahuje oficiálne emaily všetkých poslankýň a poslancov,“ oznámili organizátori mítingu a účastníkom pripravili aplikáciu, kde stačí kliknúť na tlačidlo a email pre poslankyne a poslancov sa vytvorí automaticky: platformaok.sk/na­pis-poslancom./agentury/

X X X

 Ukrajina zničila mocnú radarovú stanicu v Rusku. Poskytovala podporu útočiacim ruským bombardérom

Ukrajinským silám sa podarilo zničiť výkonnú radarovú stanicu na západe Ruska, ktorá monitorovala oblohu nad Ukrajinou a mala dosah 700 kilometrov do ukrajinského vnútrozemia, oznámila viacerým ukrajinským médiám anonymne ukrajinská tajná služba SBU. Stanica podľa SBU okrem iného poskytovala podporu ruským bombardérom, ktoré útočia na Ukrajinu pomocou riadených leteckých bômb.

 X X X

 Agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) vlani v decembri vypočúvali politika nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Maximiliana Kraha kvôli jeho kontaktom na Rusko. Informovali o tom dnes televízie ZDF a magazín Der Spiegel.

Stalo sa to, keď chcel Krah odletieť zo Spojených štátov. Výsluch sa týkal jeho kontaktov v Rusku a jeho chatovej konverzácie s niekdajším ukrajinským poslancom Olehom Vološynom, ktorého Ukrajina obvinila z vlastizrady. Tento politik figuruje na americkom sankčnom zozname kvôli snahám o destabilizáciu Ukrajiny.

Krah, ktorý vedie kandidátku AfD do európskych volieb, informácie o výsluchu potvrdil. „Na hranici sa ma pýtali, či poznám pána Vološyna, a ja som povedal, že áno,“ uviedol politik AfD. Išlo podľa neho o konverzáciu na chatu z roku 2020, keď v jednej zo správ Vološyn po anglicky napísal, že „sme vyriešili problém s našimi kompenzáciami za vaše technické výdavky, od mája budú opäť také ako pred februárom“.

Krah však podľa ZDF odmieta, že by nejaké takéto platby prijímal. „Nikdy som od pána Vološyna neprijal ani cent,“ povedal a tvrdí, že nevie, čo Vološyn vo svojej správe o kompenzáciách mal na mysli.

ZDF uvádza, že Krah a Vološyn sú dlhoroční priatelia. Krah napríklad išiel v roku 2021 na oslavu Vološynových narodenín do Kyjeva, v septembri 2019 sa stretli na plese v Petrohrade.

Vološyn, ktorý má podľa ukrajinských médií ruské občianstvo, bol od roku 2019 poslancom za ukrajinskú proruskú stranu Opozičná platforma – Za život a podľa informácií médií krátko pred ruským vpádom na Ukrajinu v roku 2022 ušiel pravdepodobne do Bieloruska. Šéfom strany býval Viktor Medvedčuk, podnikateľ a dlhodobý priateľ ruského prezidenta Vladimira Putina. Medveďčuk údajne stál za internetovým portálom Voice of Europe šíriacim protiukrajinskú propagandu.

X X X

 Ruská armáda v utorok zaútočila navádzanou bombou na mesto Zoločiv v Charkovskej oblasti, pričom zasiahla budovu pošty. Pri útoku utrpeli zranenia dvaja civilisti, a to 50-ročný muž a 57-ročná žena. Ukrajinská polícia začala trestné stíhanie pre porušenie zákonov a vojnových zvykov. Oznámil to na komunikačnej platforme Telegram šéf vojenskej administratívy Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov, informuje web Ukrajinská pravda.

X X X

Slovensko sa pripojilo k iniciatíve českej vlády na nákup munície pre Ukrajinu. Informovalo o tom občianske združenie Mier Ukrajine a spresnilo, že česká vláda odštartovala celosvetovú iniciatívu na nákup munície, ktorú potrebuje Ukrajina.

 X X X

Vďaka českej iniciatíve na nákup munície pre Ukrajinu sa už podarilo zohnať 500 000 kusov delostreleckej munície a nie je dôvod, prečo by to do roka nemohol byť ďalší milión. V konzervatívnom americkom think tanku, Hudsonskom inštitúte, to povedal český premiér Petr Fiala, ktorý je na dvojdňovej návšteve USA.

„Som rád, že v tejto chvíli sa k našej iniciatíve pripojilo už asi dvadsať krajín – od Kanady, Nemecka a Holandska až po Poľsko. Vďaka nim môžeme teraz poskytnúť 500 000 kusov delostreleckej munície,“ uviedol český premiér. „Neexistuje žiadny dôvod, prečo by sme v nasledujúcich 12 mesiacoch nemohli dodať ďalší milión kusov,“ doplnil.

Muničnú iniciatívu predseda českej vlády opísal ako snahu zabezpečiť nákup munície z tretích krajín, kým jej nebudú dostatok vyrábať štáty na Západe. „Máme know-how, kontakty a skúsenosti,“ poznamenal Fiala. Českú republiku premiér označil za schopného a spoľahlivého spojenca s vyvinutým obranným priemyslom a dobrými obchodnými kontaktmi po celom svete. Pripomenul tiež československé zbrojné dodávky mladému izraelskému štátu v roku 1948.

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37 000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť „oveľa vyššie“.

Určiť presné číslo nezvestných osôb je ťažké, keďže ruské jednotky stále okupujú približne pätinu územia Ukrajiny a žiadna zo strán pravidelne nezverejňuje údaje o obetiach v radoch armády.

„Takmer 37 000 ľudí sa považuje za nezvestných – deti, civilisti i členovia armády. Tieto čísla môžu byť oveľa vyššie,“ upozornil ukrajinský ombudsman pre ľudské práva Dmytro Lubinec.

Ako dodal, Ukrajina a Červený kríž identifikovali zhruba 1 700 ľudí „nelegálne zadržiavaných“ Ruskom, ktoré obviňuje z únosov civilistov už od roku 2014, keď vypukla vojna s Moskvou podporovanými separatistami na východe Ukrajiny. Ľudskoprávne skupiny obviňujú Rusko z únosov detí z okupovaných oblastí. Kremeľ tieto obvinenia odmieta, pripomína AFP.

X X X

Poľsko by malo spolupracovať s ďalšími krajinami na európskej iniciatíve protivzdušnej obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), povedal podľa onet.pl po rokovaní poľskej proeurópskej vlády premiér Donald Tusk. Projekt sa však nepozdáva konzervatívnemu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Povedal, že ide o nemecký obchodný projekt.

„Poľsko by malo byť časťou mnohých systémov, z ktorých by mohla vzniknúť železná kupola nad poľským nebom,“ povedal Tusk s odvolaním sa na izraelský systém protivzdušnej obrany. „Budeme spolupracovať v rámci iniciatívy European Sky Shield. Neprekáža mi, že iniciátorom tohto systému bolo Nemecko, sú tam tiež izraelské súčasti,“ uviedol. Dodal, že Poľsko bude vo veci protivzdušnej obrany spolupracovať s Britániou a bude rozvíjať svoj systém protivzdušnej obrany Pilica-Narew-Wisla. „Kľúčová zostane samozrejme spolupráca so Spojenými štátmi,“ poznamenal Tusk.

Podľa Dudu Poľsko zatiaľ o zapojení do European Sky Shield Initiative neuvažovalo, pretože realizuje vlastný projekt protivzdušnej obrany v spolupráci s USA, Britániou a so zapojením svojho obranného priemyslu. „Systém protivzdušnej obrany budujeme primárne okolo (amerického) systému Patriot,“ povedal Duda. Dodal, že je pre neho „nepredstaviteľné, že by sme od tohto projektu budovaného starostlivo celé roky mali upustiť“.

X X X

Francúzsko pozve Rusko, aby si 6. júna pripomenulo 80. výročie vylodenia spojencov v Normandii, ktoré otvorilo druhý front v druhej svetovej vojne.

 Tá uviedla, že ruskí predstavitelia budú prítomní v Normandii začiatkom júna, ak Moskva prijme pozvanie Paríža. Rozhlasová stanica Europe 1 tiež poznamenala, že pozvánka bude zaslaná ruským diplomatickým zástupcom vo Francúzsku.

Zatiaľ nie je jasné, kto bude v tomto prípade zastupovať Rusko, keďže Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na šéfa Kremľa Vladimira Putina. Sovietsky zväz v roku 1944 priamo neparticipoval na vylodení spojencov v rámci protihitlerovskej koalície v Normandii.

 X X X

 Po viac ako ročnej prestávke spolu dnes hovorili šéfovia armád dvoch najsilnejších svetových ekonomík, teda Spojených štátov a Číny. Americký minister obrany Lloyd Austin a jeho čínsky náprotivok Tung Ťün absolvovali videohovor, ktorého témou boli podľa Pentagonu „regionálne a svetové bezpečnostné otázky“.

Rokovania prišli v čase, keď sa USA a Čína rozchádzajú v pohľade na mnohé geopolitické otázky od vojny na Ukrajine po budúcnosť Taiwanu a súperia o vplyv v juhovýchodnej Á­zii.

Médiá hovor spájajú so snahou oboch veľmocí zlepšovať komunikáciu medzi svojimi ozbrojenými silami. Impulz na obnovenie rozhovorov na vysokej vojenskej úrovni vzišiel z novembrového stretnutia prezidentov Joea Bidena a Si Ťin-pchinga v San Francisku. Krátko po ňom na diaľku rokovali tiež najvyššie postavení dôstojníci dvoch krajín.

 X X X

Francúzsko je pred európskymi voľbami „zaplavené propagandou a dezinformáciami“, upozornil v utorok jeho minister pre európske záležitosti Jean-Noël Barrot. Počas samitu Tech & AI spravodajského média Politico povedal, že francúzske bezpečnostné orgány čelia vlnám dezinformácií a tradičné médiá a webstránky ministerstiev podvodom, ktoré v ich mene presviedčajú ľudí, aby verili dezinformáciám. Sociálne siete zažívajú intenzívnejšiu aktivitu falošných účtov.

„Za posledných šesť týždňov (neexistoval) jediný týždeň bez koordinovanej dezinformačnej kampane zasahujúcej Francúzsko,“ skonštatoval minister.

Francúzsky orgán pre dohľad nad zahraničnými dezinformáciami Viginium vo februári informoval, že zaznamenal plánovanú dezinformačnú kampaň vo Francúzsku, Nemecku a Poľsku súvisiacu s druhým výročím ruskej invázie na Ukrajinu a júnovými voľbami do Európskeho parlamentu.

V marci zase české úrady uvalili sankcie na web Voice of Europe, ktorý je podľa Prahy súčasťou proruskej ovplyvňovacej kampane, a jej dvoch predstaviteľov. Spoločnosti ako Meta a Google stiahli v ostatných týždňoch kanály Voice of Europe, ale ten je stále aktívny na platformách X a Telegram a pred pár dňami sa mu podarilo spojazdniť aj webstránku.

X X X

  Rozdielne názory na zahraničnú politiku medzi niektorými českými a slovenskými politikmi by podľa českého prezidenta Petra Pavla nemali narúšať vzťahy medzi občanmi oboch krajín. Povedal to v utorok počas návštevy Zlínskeho kraja, ktorý so Slovenskom susedí.

  Súd v Moskve vyhovel žiadosti vyšetrovateľov a v neprítomnosti nariadil vziať do väzby známeho ruského novinára Michaila Zygara, ktorý je stíhaný v prípade šírenia ‚dezinformácií‘ o ruskej armáde.

Ak by sa Zygar vrátil do Ruska, môže byť zadržaný priamo na letisku a prevezený do vyšetrovacej väzby. Súdom nariadené dva mesiace väzby sa budú počítať od jeho vydania na ruské územie alebo od jeho zadržania.

Za šírenie ‚dezinformácií‘ o ruskej armáde mu hrozí do desať rokov väzenia. S odvolaním sa na ruskú tlačovú agentúru TASS o tom v utorok informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) monitorovaná agentúrou TASR.

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa. V najnovšej knihe, ktorá vyšla v slovenskom preklade pod názvom Vojna a trest, sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine./agentury/

X X X

Neistota vývoja americkej ekonomiky sa podpísala pod pokles ceny ropy

Ceny ropy klesli len mierne, cena Brentu skĺzla pod 90 USD za barel.

Ceny ropy mierne klesli, pričom cena Brentu skĺzla pod 90 USD za barel (159 litrov). Trhy tak reagovali najmä na správy z USA, ktoré zvýšili neistotu v súvislosti s ďalším vývojom ekonomiky. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 19.11 h SELČ 89,93 USD (84,54 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 17 centov (0,19 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom dosiahla 85,27 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 14 centov alebo 0,16 %.

Náladu na trhoch do veľkej miery ovplyvnili vyjadrenia predstaviteľa americkej centrálnej banky Philipa Jeffersona, že v prípade zotrvávania inflácie na vyššej úrovni je Fed pripravený udržiavať prísnu menovú politiku v platnosti aj naďalej. Pokračovanie takejto menovej politiky však znamená väčší tlak na ekonomiku a tempo jej rastu, čo sa môže odraziť na dopyte po rope, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.