Policie v Bruselu blokovala Orbána. Zákaz odsoudili belgický i britský premiér. Zastaví Německo Leyenovou do EU, nebo další země? Klaus: Politici v EU, ČR slabí, pasivní. Otruba partnerem majitelky TV Nova Kellnerové

Policie v Bruselu blokovala konferenci, na níž je pozván Orbán. Výjev z diktatury, zní komentář. Plánovanou dvoudenní konferenci konzervativních a nacionalistických osobností v Bruselu ve středu hned v úvodu narušila policie poté, co akci nařídil ukončit starosta příslušné městské části. Uvedl, že krajní pravice není v jeho čtvrti vítána, informoval belgický deník Le Soir.

Podle agentury DPA policisté několik hodin bránili lidem ve vstupu, uvnitř ale pokračovaly některé projevy nebo panelové diskuze, a zatím není jasné, zda akce bude nějakou formou pokračovat i ve středu. Belgický premiér Alexander De Croo zákaz večer označil za nepřijatelný a útok na svobodu projevu jen několik týdnů před evropskými volbami. Britský premiér Rishi Sunak rozhodnutí vnímá jako za krajně znepokojivé.

Na akci označené jako „konference národního konzervatismu“ měl ve středu vystoupit maďarský premiér Viktor Orbán. Mezi pozvanými byli také někdejší kandidát na prezidenta Francie Éric Zemmour nebo jeden ze strůjců brexitu Nigel Farage. Ten podle zpravodajky bulvárního listu The Sun Martiny Betové právě řečnil, když do místa konference v bruselské části Saint-Josse-ten-Noode dorazila policie.

Farage během svého projevu prohlásil, že ve srovnání s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem působí jako eurofil, tedy někdo, kdo má Evropskou unii v oblibě. Předpověděl také, že Trump se po listopadových prezidentských volbách vrátí do Bílého domu. „Bude to tak skvělé,“ dodal.

 Místní starosta Emir Kir uvedl, že vydal nařízení, které konferenci zakázalo v zájmu „veřejné bezpečnosti“. „V Saint-Josse krajní pravice není vítána,“ napsal na sociální síti X liberální politik.

Setkání euroskeptických osobností se konalo za zavřenými dveřmi ve společenském centru Claridge poté, co dva jiné podniky akci odmítly hostit, píše Le Soir. V lokalitě poblíž sídel institucí Evropské unie plánovali na podvečer demonstraci levicové skupiny. Policie se podle webu Politico na místo dostavila přibližně dvě hodiny po začátku konference.

„Je to vskutku jako výjev z podřadné diktatury,“ reagoval na zákaz akce jeden z organizátorů Frank Füredi. „Řekli majiteli, že když se to neukončí, odpojí je od elektřiny,“ dodal.

Kolem půl čtvrté odpoledne přišel v obklopení kamer Zemmour ke dveřím konferenčního sálu, kam mu policisté zablokovali přístup, což odsoudil jako „diktaturu“. Jako útok na svobodu projevu vnímá zákaz akce maďarský premiér Orbán. „Asi už nemohli snést svobodu slova,“ napsal Orbán na sociální síti X. „Naposledy mě chtěli umlčet policií, když ji na mě nasadili komunisté v roce 88. Tehdy jsme se nevzdali a nevzdáme se ani tentokrát!“ dodal.

Zákaz odsoudili belgický i britský premiér

Belgická policie konferenci zčásti ukončila tím, že účastníkům znemožnila návrat do místa jejího konání, pokud z něj odešli. Asi tucet policistů blokoval hlavní vchod. Organizátoři účastníkům akce sdělili, že uzavření bude „postupné a že na středu hodlají najít nové místo. Později však na X uvedli, že příkaz právně napadnou.

 Proti zákazu se ohradili belgický i britský premiér. „Komunální autonomie je základním kamenem naší demokracie, ale nikdy nemůže mít přednost před belgickou ústavou, která od roku 1830 zaručuje svobodu projevu a pokojného shromažďování,“ zdůraznil De Croo na síti X. „Tato informace je mimořádně znepokojivá,“ uvedla Sunakova mluvčí k zákazu akce.

Zpravodajka deníku The Washington Post Emily Rauhalaová poznamenala, že ústředním tématem úvodních projevů na zrušené konferenci bylo to, jak jsou podle účastníků konzervativci umlčováni. „Zvěsti o tom, že přichází policie, v davu vyvolaly jisté vzrušení,“ napsala.

Rozhodnutí akci přerušit bylo podle AFP ostře odsouzeno uvnitř haly, kde se od rána shromáždilo několik set lidí, včetně mnoha nacionalistických, konzervativních a euroskeptických europoslanců. Lobbystická skupina Alliance Defending Freedom, která má za cíl šířit křesťanské hodnoty, uvedla, že podala právní stížnost na bruselské úřady kvůli rozhodnutí akci uzavřít.

X X X

ZASTAVÍ  NĚMECKO  LEYENOVOU  DO  VEDENÍ  EU,  NEBO  STÁTY  EU?

LEYENOVÁ  STÍHÁNA  ZA  ROZHÁZENÉ  MILIARDY  NA  COVID

Piepergate sráží šance Leyenové získat znovu post. A kontroverzí přibývá

Šéfka evropské exekutivy Ursula von der Leyenová dává všem jednoznačně najevo, že najisto počítá i s druhým termínem ve funkci, snaží se nasávat přízeň ze všech stran. Ve stejné chvíli se jí ale lepí na paty problémy s tímto oportunismem provázané.

Čerstvým příkladem je aféra „Piepergate“. Německý europoslanec Markus Pieper měl v úterý nastoupit do lukrativní funkce unijního zmocněnce pro malé a střední podniky s platem nejméně 18 000 eur měsíčně. Pár hodin předtím ale odmítl. Patrně nechtěl dál snášet kritiku, že dostal „trafiku“. Ve výběrovém řízení totiž zvítězila česká kandidátka, europoslankyně Martina Dlabajová, Pieper skončil až třetí. Von der Leyenová ho přesto protlačila do vlivné funkce, což vzbudilo v Bruselu velké kontroverze.

Snahu von der Leyenové může ohrozit pro ni nepříhodné složení nového europarlamentu – pokud získají silné pozice strany označované jako „populistické“. Druhé riziko spočívá v pozici vlivné Francie.

X X X

FIALA  PODPORUJE  KAMARÁDA  BEKA,  ROZHAZUJE  MU  MILIONY  ČR

ZAKROČÍ  NKÚ,  NSZ,  DR.  STŘÍŽ?,  TRESTNÝ  ČIN?

Byt, který si dává proplácet ministr Bek, je o desítky tisíc dražší než sousedů

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) má nejen nejdražší služební bydlení v metropoli ze všech členů vlády, ale ukazuje se, že bydlí i za mnohem víc než jeho sousedé ve srovnatelných bytech. Vyvolává to otázky, proč od státu čerpá takovou sumu.

„Ať to veřejnosti vysvětlí ministr,“ vyzvala Beka znovu místopředsedkyně ODS Eva Decroix. MF DNES už minulý týden informovala, že ministerstvo školství proplácí šéfovi resortu náhradu na přechodné ubytování v Praze ve výši 57 105 korun. Nyní redakce našla i bytový dům, v němž má Bek pronájem. A to třípokojového bytu o velikosti 80 m2 s garážovým stáním na Břevnově.

„Kolik že platí? To je moc, my máme podobný byt a vejdeme se do čtyřiceti tisíc,“ prohlásila asi šedesátiletá žena, která vyšla z vedlejšího vchodu, než bydlí ministr. „Bydlím tu čtyři měsíce. Beka neznám, ale tolik neplatím. Jsem zhruba na polovině, ale můj byt je o něco menší,“ řekl asi třicetiletý Ukrajinec.

X X X

POLITICI  EU  I  V  ČR  SLABÍ  A  PASIVNÍ

KLAUS  KRITIZUJE  FIALU  ZA  VELKÉ  NEDOSTATKY  V  HOSPODAŘENÍ

Kovanda: Stali jsme se socialistickou zemí s tržními prvky. Politici jsou slabí a pasivní

Česká ekonomika má větší potenciál, ale problémem je neefektivita práce. Politici by měli být v rámci EU mnohem asertivnější, uvedli v reakci na kritické vyjádření Václava Klause ekonomové Lukáš Kovanda a Pavel Peterka ve vysílání CNN Prima NEWS.

Přední čeští ekonomové se ve studiu zabývali výroky bývalého prezidenta Václava Klause, podle kterého se české hospodářství nachází v krizi. Klaus navrhuje systémové změny.

 Podle Lukáše Kovandy je Klausův postoj správný. Klíčovým problémem české ekonomiky, a zároveň celé Evropské unie, je přeregulovanost. „Stali jsme se socialistickou zemí s prvky tržního hospodářství,“ domnívá se ekonom. Příčinou tohoto stavu je podle něj ekonomický konstrukt EU. Nastavení českého hospodářství vnímá jako nešťastné. „Struktura pracovních míst je neodpovídající, přestože máme nízkou nezaměstnanost, naše ekonomika není efektivní,“ dodává.

 Vedle toho Pavel Peterka názor exprezidenta Klause o špatném stavu českého hospodářství zcela nesdílí. „Ekonomika na tom není tak hrozně. Pravda, těžko se nám dohání předcovidová čísla a energetická krize byla zásah, protože jsme závislí na průmyslu,“ uznává Peterka. Optimisticky dodává, že letos a příští rok se očekává ekonomický růst.

Pro Peterku je zároveň členství České republiky v EU, i přes možné snahy o federalizaci, pořád výhodné. Z velké části bude záležet na přístupu voličů. „Pokud se bude EU dlouhodobě ubírat směrem, který se nebude obyvatelům Evropy líbit, tak přijde změna a ten projekt třeba ještě půjde zachránit,“ nahlíží do budoucnosti Peterka. Je přesvědčen, že namísto odchodu z Evropské unie by bylo lepší se snažit o reformu a „být hlasem rozumu.“

Kovanda upozornil na slabost a pasivitu českých politiků při jednáních na půdě evropských institucí. Čeští představitelé by podle něj měli důrazněji bojovat za zájmy tuzemského hospodářství. Jako příklad uvádí nesplněné předvolební sliby současné české vlády o výhodnějším nákupu emisních povolenek.

„Třeba Poláci vystupují mnohem asertivněji na bruselském kolbišti,“ uvádí Kovanda. „Dnes už nás dohání i Rumunsko a nevidím zásadní snahu vlády s tím něco dělat. Pasivně přijímáme to, co přijde z Bruselu,“ uzavírá.

X X X

 Václav Klaus a mlátička z MMA vzhlížejí ke stejnému muži

Těžko si představit dva rozdílnější muže. Uhlazeného dvaaosmdesátiletého českého exprezidenta Václava Klause a čtyřiatřicetiletého potetovaného brazilského zápasníka MMA Renata Moicana. A přesto je minulý týden spojila snad ta nejméně pravděpodobná věc. Oba veřejně vzývali odkaz půl století mrtvého ekonoma Ludwiga von Misese.

Každý to samozřejmě udělal po svém. „Musíme přestat věřit státu a začít znovu věřit trhu, tomuto mocnému, a navíc neosobnímu alokačnímu a motivačnímu systému. Vyžaduje to opustit koncept nárokové společnosti. … Chce to Adama Smithe, Misese, Hayeka a Friedmana,“ napsal Klaus v závěru své poslední knihy, kterou představil spolu se svými devatenácti body na reset české ekonomiky. Na Misese se v ní odvolává hned několikrát.

 „Miluju soukromé vlastnictví. A něco vám řeknu. Pokud vám záleží na vaší za**ané zemi, přečtěte si Ludwiga von Misese a jeho Šest lekcí rakouské ekonomické školy, vy s**či!“ řekl jinými slovy k jinému publiku vlastně úplně totéž bijec Moicano hned poté, co v noci na neděli v zápasnické kleci sundal Američana Jalina Turnera.

Mises, který se narodil v roce 1881 ve Lvově, vystudoval ekonomii ve Vídni a druhou část svého života prožil ve Spojených státech, se proslavil jako kritik státních zásahů do ekonomiky. A i když to možná mohlo vypadat, že s koncem socialistického hospodaření už jeho myšlenky nebudou aktuální, vývoj v posledních letech ukazuje, že má naopak co říct pořád.

Ludwig von Mises

Ekonom Pavel Ryska před časem v rozhovoru pro iDNES.cz zmínil dva hlavní Misesem popisované problémy. První je nahlodávání trhu expanzí státu. Jako kdyby Mises dávno předvídal smršť směrnic, které svazují podnikání záplavou regulací, byrokratické povinnosti typu ESG, jež odčerpávají invenci a energii firem, nebo europoslance předhánějící se v oslavách sjednocených nabíječek pro mobily či znepřístupnění Google map z vyhledávačů.

Druhým rizikem je manipulace cen ze strany státu – když se vynoří problémy, které by bez vládních (nebo nadnárodních) zásahů vůbec nevznikly, vždycky se někdo z lídrů vytasí s nápadem, že se to vyřeší dotacemi. Dosaďte si cokoli od energetiky přes elektromobily po chybějící byty.

 Klimatické cíle musíme dodržet. Abychom se tu neuvařili a nepředali planetu dalším generaci v katastrofickém stavu. Ekonomiku musíme transformovat. Jde o epochální změnu, která se děje na celém světě. Evropský byznys nesmí zaspat.

Chybí ale jeden klíčový aspekt – peníze.

Není nutné být fanouškem bojových sportů ani českého exprezidenta. Pokud nás ale opakované připomínky Ludwiga von Misese přimějí k zamyšlení nad tím, kam jsme si všude stát už pustili a kolik peněz a sil by se dalo ušetřit, kdybychom ho přiměli stáhnout se zase zpátky, bude to jen dobře. A klidně se osvěty můžou chopit sportovci, od současných politiků nic podobného neuslyšíme. „Dnešní politici, dnešní vláda, dnešní pětikoalice (a mám strach, že ani dnešní opozice) ničeho takového schopni nejsou,“ píše Klaus ve své knize. A v tom má bohužel pravdu.

X X X

JOUROVÁ,  CHARANZOVÁ   PRO  ČR  ZA  10  LET  NIC  NEUDĚLALY  V  EU

ŠPATNÝ  VÝBĚR  POLITIKŮ  BABIŠEM,  DŘÍVE  TO  BYL  I TELIĆKA

PO  EU  TELIČKA  ZMIZEL,  TEĎ  UTÍKÁ  I  JOUROVÁ,  BABIŠOVI  NEPOMŮŽE

KDYŽ  SE  JOUROVÁ  HLÁSILA  K  ANO,  MĚLA  VELKÉ  PLÁNY,   V  ČR  NECHCE  PRO  ANO NIC  DĚLAT,  Z  EU  UŽ  MÁ  DOST  MILIONŮ

V Evropské komisi strávila Eva Jourová (ANO) deset let a nyní přiznává, že neví, jestli jí politika nebude chybět, na rozdíl od Bruselu. Podle svých slov pomýšlí na kariéru v akademické sféře.

„Strašně náročná práce, velká míra nejistoty, která spočívá i v určité jazykové bariéře. To, že umíte anglicky, neznamená, že umíte tu speciální slovní zásobu pro jednotlivé obory. Takže tam byla velká míra nejistoty pro někoho, kdo nepřetéká sebevědomím,“ vzpomíná Jourová.

Prostředí v Evropské komisi je podle Jourové zároveň velmi konkurenční, člověk si nemůže dovolit selhat, protože pak se to projeví i na tom, jaký je jeho další vliv, a nezapomíná se na to. „Píše se rok 2015, lotyšské předsednictví, byla jsem v Rize a na tiskovce padla otázka, jestli si myslím, že návrat islámských bojovníků do Evropy může spočívat i v tom, že se napraví a společnost jim odpustí, tedy jestli mají dostat šanci,“ vzpomíná.

Nejbezpečnější je podle ní držet se takzvaných „lines to take“, tedy předem připravených obecných vyjádření k dané problematice. „Ve výsledku to ale může znamenat, že neřeknete nic. A já mám už asi nevykořenitelnou vlastnost, že jsem zvyklá odpovídat na otázky a navíc pravdivě, takže jsem měla i spoustu trablů s tím, že jsem vyběhla před zákopy a řekla jsem něco, co třeba nebylo úplně politicky korektní,“ dodává Jourová.

Mandát Jourové vyprší již za pár měsíců. Po návratu do Česka jí podle jejích slov budou chybět hlavně lidé, kteří ji obklopují. Můj kabinet, to je moje druhá rodina, říká. „Ještě vůbec nevím, jak to vydejchám, až budu odcházet. Jsou to lidé, se kterými dělám celá léta. Fakt se na sebe musíme spolehnout. Já na ně, že mě dobře připraví, a oni zase, že to při jednáních nepokazím.

x x x

Volby na Šalamounových ostrovech. Peking nebo Washington?

Šalamounovy ostrovy, jedna z nejmenších zemí světa, skládající se z šesti hlavních velkých ostrovů a více než 900 menších, na nichž žije asi 720 tisíci obyvatel, volí ve středu nový parlament. Ostrovy jsou vzdáleny dvacet hodin letu od západního pobřeží Spojených států, přesto jsou volební výsledky pro Washington dráždivým otazníkem. Volby se totiž konají na pozadí sporu o geopolitickou budoucnost souostroví a celé Oceánie.

Podle některých analytiků jsou  „možná nejdůležitější pro Šalamounovy ostrovy od získání nezávislosti“ kvůli jejich roli v rostoucí rivalitě mezi Čínou a Spojenými státy.   Pro zahraniční pozorovatele jsou hlavní otázkou vztahy Šalamounových ostrovů s Čínou a možnost jejich rozvoje, pokud si udrží moc  současný premiér Manasseh Sogavary.  Během jeho vlády podepsaly Šalamounovy ostrovy uznání Čínské lidové republiky jako legitimního čínského státu, zrušily uznání úřadů na Tchaj-wanu a v dubnu 2022 podepsaly bezpečnostní dohodu s Čínskou lidovou republikou. Ta zejména umožňuje čínským lodím kotvit    v přístavech Šalamounových ostrovů kvůli zásobám.

Washington poté  oficiálně varoval  Šalamounovy ostrovy, že jakékoli kroky ke zřízení čínské vojenské základny nebo k vytvoření stálé vojenské přítomnosti se setkají s „náležitou reakcí“.  Oficiálně však úřady Číny i Šalamounových ostrovů tvrdí, že neexistuje žádná možnost zřízení čínské námořní základny.  V souvislosti s postojem USA v srpnu 2022 úřady Šalamounových ostrovů odmítly povolit hlídkovému plavidlu americké pobřežní stráže vstoupit do jednoho z jejich přístavů. Poté dočasně pozastavily možnost vstupu válečných lodí do jejich vod. Komentátoři to interpretovali jako signál asertivity vůči USA.

Američané by nepochybně uvítali změnu v politickém rozložení sil na Šalamounových ostrovech. Jeden ze soupeřů nynějšího premiéra, Peter Kenilorea Juniro, člen parlamentu a syn prvního premiéra země,  totiž  během volební kampaně oznámil návrat k uznání úřadů na Tchaj-wanu, což se rovná přerušení vztahů. s ČLR.

Voleb do Národního parlamentu se zúčastní 13 stran, z nichž každá měla v průběhu volebního období své zástupce v parlamentu. Vzhledem k rozloze Šalamounových ostrovů je logistika voleb náročná a jejich výsledky budou zřejmě oznámeny až za několik týdnů.

Je samozřejmě zajímavé, že USA  se cítí ohroženy možnou bližší spoluprací Šalamounových ostrovů a Číny, podobně se vyjadřuje i Austrálie, ačkoli vzdálenost těchto zemí od hlavního města ostrovů Honiary je 9800 kilometrů, respektive 1700 kilometrů.  Souvislosti netřeba připomínat, server vasevec.cz

X X X

Adsense

Humanitární bombardování a vražda M. Rakić

1V sobotu 17. dubna 1999 byla v Batajnici nedaleko Bělehradu při leteckém útoku sil NATO zabita ve spánku kazetovou bombou tříletá holčička Milica Rakić. Stala se jedním ze symbolů nepromlčitelných zločinů NATO a utrpení Srbů během agrese proti Jugoslávii.

Od samého začátku bylo zřejmé, že útok na Jugoslávii je podle mezinárodního práva agresivní válkou. Vedle např. Billa Clintona, Madelaine Albrightové, Tony Blaira, Javiera Solany nebo útoku velícího Wesley K. Clarka mají na rukou krev nevinných i představitelé České republiky. Patříme mezi agresory, když vláda, čest těm hlasujícím proti, vyslovila s operací NATO bez rezoluce Rady bezpečnosti souhlas a zejména umožnila přelety bombardujících letadel vzdušným prostorem republiky. Později ve druhé etapě bombardování dokonce vyslovila souhlas se zaměřením na mezinárodně zapovězené cíle.

Nepochybnou spoluodpovědnost má tehdejší prezident Václav Havel, který dokonce k bombardování vyzýval a je autorem hanebného pojmu „humanitární bombardování”. Protože stoupenci Havla často tento skandální výrok popírají, je třeba citovat z francouzského Le Monde z 29. dubna 1999: „Domnívám se, že existuje za NATO intervencí na Kosovu element, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární …“ Není co dodávat.

NATO tvrdilo, že důvodem agrese je politika Bělehradu v Kosovu. Jugoslávská armáda v té době bojovala s teroristickou tzv. Kosovskou osvobozeneckou armádou (UCK), která ostatně byla v i na americkém seznamu teroristických organizací a byla z něho vyřazena v roce 1998. Tady je třeba uvést, že W. Clark později ve své knize Vedení moderní války přiznal, že plánování operace NATO proti Jugoslávii bylo v plném proudu již v polovině června 1998.

Útokem na Jugoslávie se svět stal mnohem nebezpečnější, protože se stal světem bez pravidel, světem lži, práva toho, kdo   shodí bombu z výšky pěti kilometrů. Hovoříme – a často s chloubou a nadřazeností – o naší euro-atlantické civilizaci. Cynicky hrajeme film Život a doba soudce Roye Beana. Vystupujeme jako jediní oprávnění tvůrci pravidel, jediný soudci a jediní vykonavatelé rozsudku střelbou od pasu.

Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii se zločiny představitelů NATO a jeho členských států, mezi jiným i smrtí Milice Rakić, odmítl zabývat. Zločin ale zůstane zločinem a lhůta pro spravedlnost nikdy nevyprší. Milica Rakić zůstává ve vzpomínkách slušných lidí. Petr Meduna, server vasevec.cz

X X X

Seznam Zprávy: Soudce získal nemovitosti ve dražbách, kterých se nesmí účastnit

 Soudce zlínské pobočky brněnského krajského soudu Radomír Koudela získal v exekučních dražbách dva domy, přestože zákon soudcům účast v tomto typu dražeb zakazuje, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Exekutoři podle něj obě nemovitosti vydražili kvůli dluhům ve výši desítek tisíc korun. Koudela se hájí tím, že nevykonával činnost, o které by věděl, že není soudci dovolena.

Nemovitosti v Pačlavicích na Kroměřížsku a v Kojetíně na Přerovsku koupil podle serveru soudce Koudela v letech 2012 a 2013. V první z obcí exekutor vydražil dům kvůli dluhu 10.500 korun a zlínský soudce ho získal za 200.000 Kč. Ve druhém případě byla jistina dluhu 45.866 korun a Koudela nemovitost vydražil za 890.000, uvádí web. Dům v Kojetíně soudce týž rok prodal se ziskem 200.000 korun. Téměř 100.000 Kč získal na přeprodeji usedlosti v Pačlavicích, píše server.

V minimálně dalších 14 případech podle Seznam Zpráv získala od exekutorů nemovitý majetek Koudelova manželka. U sedmi z těchto nákupů z posledních 12 let však současní nájemníci nebo bývalí majitelé serveru řekli, že se u toho soudce významně angažoval. Koudelův bratr Vladimír podle Seznam Zpráv od roku 2006 zvítězil v 11 nedobrovolných dražbách.

Koudela webu řekl, že nikdy nekonal činnost, o které by věděl, že není soudci dovolena. „Bohužel těch zákonů už je tolik, že málokterý právník zná i všechny ty zákony ze své oblasti,“ uvedl soudce a dodal, že on je specialista na trestní právo. V posledních deseti letech už se soudce Koudela dražeb osobně neúčastní, píše server.

Koudelův nadřízený, předseda Krajského soudu v Brně sdělil Seznam Zprávám prostřednictvím své mluvčí, že s Koudelou v pondělí o jeho činnosti v oblasti realit hovořil. Koudela mu řekl, že mu pošle komunikaci s redaktory serveru a další podklady, ceskajustice.cz

X X X

OTRUBA  PARTNER  MAJITELKY  TV  NOVA  KELLNEROVÉ

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních architektů těchto změn je právník a investor Tomáš Otruba. Podle Deníku N, který přinesl jeho osobnostní i podnikatelský profil, se do dění ve skupině PPF zapojil nejen jako člen poradního sboru rodiny Kellnerových, ale i jako nový partner nejbohatší Češky Renáty Kellnerové.

Otruba se v minulosti podílel například klíčových transakcích PPF, například převzetí Telefónicy či spojení České pojišťovny s italskou Generalipřipomíná Deník N. Zdroje, které oslovil se shodují na tom, že jeho zkušenosti s přípravou a vypořádáním takovýchto obchodů mohou být pro PPF velmi přínosné.

„Pro PPF může mít Tomáš teď obrovskou přidanou hodnotu, zejména může významně pomoci se strategií a novými dealy,“ řekl deníku advokát Petr Přecechtěl z právní kanceláře BBH, kde Otruba léta působil.

Podle dalších citovaných zdrojů řídí nyní Otruba přesun klíčových aktiv do nově vytvořeného rodinného holdingu Amalar vlastněného Renátou Kellnerovou a jejími dvěma dcerami, Annou a Larou. „Své dovednosti už ukázal, teď už to byla jen otázka lidské důvěry, kterou si dokázal získat. Důvěry, že bude Kellnerovým říkat věci pravdivě a že nebude hrát sám na sebe,“ popsal deníku zapojení zkušeného právníka další z obeznámených insiderů.

Po smrti Petra Kellnera totiž potřebovala dědička rozsáhlého byznysového impéria Renáta Kellnerová někoho, komu mohla důvěřovat, shodují se lidé z kruhů blízkých rodině i PPF. Mezi klíčovými vlastnostmi Tomáše Otruby pak zmiňují chytrost, analytický přístup a cílevědomost. V roce 2022 dokázal jako patnáctý Čech zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest, připomíná Deník N.

Tomáš Otruba je zakladatelem investiční skupiny Nordic Investors Group, do níž spadá i operátor Nordic Telecom. Ten se v minulosti zkoušel stát čtvrtým tuzemským mobilním operátorem, nakonec neúspěšně. V současnosti je investorsky činný i v Peci pod Sněžkou, kde mu patří například Grand Hotel Hradec.

X X X

Podezřelá SMS a přátelství s vlastizrádcem. Americká FBI vyslýchala člena AfD kvůli kontaktům na Rusko

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) loni v prosinci vyslýchali politika německé strany Alternativa pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha kvůli jeho kontaktům na Rusko. Informovaly o tom v úterý televize ZDF a magazín Der Spiegel.

 Stalo se to, když chtěl Krah odletět ze Spojených států. Výslech se týkal jeho kontaktů v Rusku a jeho chatové konverzace s někdejším ukrajinským poslancem Olehem Vološynem, kterého Ukrajina obvinila z vlastizrady. Tento politik figuruje na americkém sankčním seznamu kvůli snahám o destabilizaci Ukrajiny.

Krah, který vede kandidátku AfD do evropských voleb, informace o výslechu potvrdil. „Na hranici se mě ptali, jestli znám pana Vološyna, a já jsem řekl, že ano,“ uvedl politik AfD. Šlo podle něho o konverzaci na chatu z roku 2020, kdy v jedné ze zpráv Vološyn anglicky napsal, že „jsme vyřešili problém s našimi kompenzacemi za vaše technické výdaje, od května budou opět takové jako před únorem“.

Krah ovšem podle ZDF odmítá, že by nějaké takové platby přijímal. „Nikdy jsem od pana Vološyna nepřijal ani cent,“ řekl a tvrdí, že neví, co Vološyn ve své zprávě o kompenzacích měl na mysli.

ZDF uvádí, že Krah a Vološyn jsou dlouholetí přátelé. Krah například jel v roce 2021 na oslavu Vološynových narozenin do Kyjeva, v září 2019 se setkali na plese v Petrohradu.

Vološyn, který má podle ukrajinských médií ruské občanství, byl od roku 2019 poslancem za ukrajinskou proruskou stranu Opoziční platforma – Za život a podle informací médií krátce před ruským vpádem na Ukrajinu v roce 2022 uprchl pravděpodobně do Běloruska. Šéfem strany býval Viktor Medvedčuk, podnikatel a dlouhodobý přítel ruského prezidenta Vladimira Putina.

Medvedčuk údajně stál za internetovým portál Voice of Europe šířícím protiukrajinskou propagandu. Česko Medvedčuka a tento zpravodajský portál minulý měsíc zařadilo na svůj sankční seznam. Kromě Kraha rozhovory Voice of Europe poskytovala i dvojka na kandidátce AfD do eurovoleb, poslanec německého Spolkového sněmu českého původu Petr Bystroň.

Podle českého Deníku N a německého Der Spiegel přes Voice of Europe přitékaly z Ruska pravicovým politikům, včetně těch z AfD. Bystroň i Krah popírají, že by za rozhovory obdrželi jakékoliv peníze nebo jiné odměny.

X X X

Zapojení zubařů ze třetích zemí se nejspíš usnadní. Sněmovna novelu schválila, Šmucler ji kritizuje

Usnadnit zapojení zubařů ze zemí mimo Evropskou unii do poskytování péče v Česku má senátní novela, kterou v úterý Sněmovna ve zrychleném režimu schválila. Novela má v reakci na nedostatek zubařů umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa. Proti tomu se již dříve postavil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který hodlá novelu v případě přijetí napadnout u soudů.

 Novela, kterou nyní dostane k potvrzení souhlasu Senát, má podle předkladatelů pomoci nahradit nedostatek zubařů v Česku, aniž sníží nároky zákona na odbornou způsobilost zubních lékařů.

Podle zákona nyní musejí lékaři ze zemí mimo Evropskou unii, například z Ukrajiny, získat uznání svého diplomu, složit zkoušku z českého jazyka a odbornou aprobační zkoušku. Kvůli tomu podle místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL) raději zamíří do Polska nebo na Slovensko.

Nově by tak podle novely mohli stomatologové po ověření jejich zubařského vzdělání pracovat pod dohledem zubařů s nejméně pětiletou praxí, kteří mají smlouvu nejméně se třemi zdravotními pojišťovnami, případně na pracovištích, které mají akreditaci pro vzdělávání. Tato pracoviště už nyní mohou zaměstnat zahraniční lékaře na šest měsíců kvůli získávání odborné praxe.

Novelu podpořilo 98 ze 111 přítomných poslanců. Pro hlasovali zástupci vládních stran a opozičního hnutí ANO, poslanci SPD se hlasování zdrželi.

Šmucler už dříve řekl, že kontrolu lékařského diplomu nepovažuje za dostatečnou, protože je pouze formální. Vyjádřil také pochybnosti o tom, zda bude mít lékař v ordinaci čas na svého kolegu-cizince dohlížet.

„A víceméně odpadne jazyková zkouška, tedy pacient jim nebude rozumět,“ dodal. Novela je podle prezidenta komory v rozporu s unijním právem, hodlá ji v případě přijetí napadnout u českých i evropských soudů.

Senátor Ladislav Václavec (ANO) za předkladatele označil Šmuclerův přístup k novele za arogantní a negující. Podotkl, že podobné řešení už před několika lety přijali v Polsku a na Slovensku. V Česku jsou podle Václavce zhruba tři stovky zubařů z Ukrajiny čelící ruské agresi, kteří musejí vykonávat jiné profese.

V Česku podle senátora nemá zubaře 1,5 až 1,8 milionu obyvatel. S tím dlouhodobě nesouhlasí komora, podle jejíchž lednových dat je bez systematické stomatologické péče asi 600 000 lidí. Přes 82 procent obyvatel má podle komory zubního lékaře na pojišťovnu a dochází na preventivní prohlídky, další dvě procenta chodí jen s akutními potížemi. Zhruba desetina lidí si zubní péči hradí sama.

X X X

 PEUGEOT RALLY CUP CZ ZAHÁJÍ V KLATOVECH UŽ OSMOU SEZÓNU

 Populární seriál Peugeot Rally Cup CZ odstartuje na 58. ročníku Rallye Šumava Klatovy už osmou závodní sezónu. Početní převahu stále nabírají nové vozy Peugeot 208 Rally4, i když do cupu se mohou přihlásit i posádky s původní „erdvojkou.“ Peugeot Rally Cup je vypsán na všech šesti podnicích Autoklub MČR v rally, české účastníky doplní opět několik zahraničních posádek.

 Seznam vítězů seriálu Peugeot Rally Cup CZ doplnila v loňském roce posádka David Štefan a Ondřej Vichtora. Tato dvojice navíc vybojovala titul Mistrů České republiky ve skupině 2WD. V předchozích sezónách se z vítězství radoval Jaromír Tarabus (2022), René Dohnal (2019 a 2021 ve třídě Rally4), Dominik Brož (2021 ve třídě R2 a celkově), Dominik Stříteský (2020), Jan Talaš (2019) a v prvním roce Filip Mareš (2018).

Formát cupu je podobný loňskému: „Po dohodě s vedením značky Peugeot v České republice jsme pouze navýšili finanční odměny za první místo v jednotlivých podnicích a zrušili bodový koeficient za umístění při Barum Czech Rally Zlín,“ řekl manažer seriálu Jan Koudelka. „Speciál Peugeot 208 ve starší i v novější specifikaci už řadu let dokazuje svůj obrovský potenciál. Jeho úkolem je podpořit povědomí o sériových vozech, k čemuž teď dostane skvělou příležitost. Právě v těchto dnech totiž na český trh přichází nový Peugeot 208, který se také vyznačuje dravým atraktivním designem a vysokou technologickou vyspělostí. Věřím, že nám posádky v cupu opět pomohou posílit image našich modelů i naší značky,dodává ředitel značky Peugeot v ČR – Marco Venturini.

 Podle prvních zpráv po zimní přestávce je pravděpodobné, že se letos v cupu sejde slušná konkurence. Po dvouleté pauze, kdy startoval v České republice jen sporadicky, se na domácí tratě vrací René Dohnal, který se svým dlouholetým parťákem Romanem Švecem zvítězil ve dvou ročnících Peugeot Rally Cupu a v loňském roce také v seriálu FIA European Rally Trophy. „Přes zimu jsem usilovně přemýšlel, co dál se svojí kariérou. A rozhodl jsem se vrátit tam, kde to celé před dvanácti lety začalo, tedy do České republiky. Mám pouze jeden zásadní cíl, užít si sezónu a každý závod. Prioritou jsou velké soutěže, startovat budeme ale i na vybraných sprintech. V loňském roce jsme se stali absolutními vítězi ERT a na letošní sezónu máme prioritu FIA. Měli bychom tedy mít startovní číslo jedna, i když pojedeme vždy mezi dvoukolkami, aby to bylo pro ostatní fér. To bude ale především na pořadatelích jednotlivých podniků. Zimní přestávku jsem věnoval především fyzické přípravě, a i když si už nemusím nic dokazovat, těším se, že si letos opět pořádně zazávodíme,“ nechal se slyšet René Dohnal.

V předchozím sedmém ročníku Peugeot Rally Cupu zvítězila posádka David Štefan – Ondřej Vichtora a také tato dvojice je na letošní sezónu připravena. „Nejraději bych se opět podíval na nějaké zahraniční podniky, ale uvidíme, je to pochopitelně o penězích. Naše původní auto jsme prodali, pojedeme s novou dvěstěosmičkou, kterou jsme pořídili v loňském roce. Pochopitelně nás bude zajímat obhajoba vítězství v cupu a ve dvoukolkách, ale konkurence bude opět silná, a navíc asi nepojedeme kompletní šampionát,“ vysvětlil David Štefan.

Miroslav Číž vyměnil v průběhu loňského roku spolujezdce, Jiřího Kalkuse vystřídal Jaroslav Novák. S první generací závodní dvěstěosmičky v provedení R2 vybojovali druhé místo v cupu a jen těsně jim uniklo celkové prvenství. „Zůstat ve hře o přední pozice je s naším vozem každou sezónu obtížnější. V záplavě nových moderních dvěstěosmiček Rally4 musíme jet na hraně, a to není snadné. Letos se budeme snažit podat co nejlepší výsledky a zaměříme se především na konkurenci v naší třídě RC4 II,“ odhalil své plány Miroslav Číž.

PEUGEOT RALLY CUP CZ, Jan Koudelka

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.