Jadrový kufrík či balistická ochrana? Kufrík Putina vzbudil pozornosť. Matovič: Štát vracať ľuďom peniaze

 Ruský prezident Vladimir Putin mal pri sebe počas štvrtkovej návštevy cvičiska pre mobilizovaných záložníkov v Riazanskej oblasti možno tzv. jadrový kufrík, informuje televízia Sky News. Ide však len o špekuláciu, pretože to mohla byť aj protibalistické ochranné zariadenie.

Šéfa Kremľa počas návštevy cvičiska sprevádzal ruský minister obrany Sergej Šojgu. Putin na zverejnených záberoch objíma vojakov a neskôr strieľa z pušky.

Na jednom z videí však v pozadí vidieť muža s kufríkom, o ktorom sa niektorí pozorovatelia domnievajú, že môže ísť o ruský jadrový kufrík známy ako čeget. Redakcia Pravda dostala však viacero ohlasov od čitateľov, ktorí hovoria, že to môže byť balistický kufrík – „protibalistické ochranné zariadenie, niečo na spôsob kufríkového airbagu“. Ruský jadrový kufrík by mal mať iné rozmery než má to, čo nesie ochrankár.

Napriek tomu, že obsah kufríka nie je možné nezávisle overiť, Sky News predpokladá, že zverejnenie takejto nahrávky je ďalšou Putinovou snahou o zastrašenie Západu. V poslednom čase totiž ruský prezident v niekoľkých vyhláseniach spomenul jadrové schopnosti svojej krajiny.

 Čeget je súčasťou automatického systému na velenie a ovládanie ruských strategických jadrových zbraní. Podľa televízie Sky News existujú tri takéto kufríky, pričom jeden z nich má ruský prezident neustále po ruke./agentury/

X X X

Von der Leyenová: EÚ bude dávať Ukrajine 1,5 miliardy eur mesačne

Európska únia plánuje dávať Ukrajine na budúci rok 1,5 miliardy eur mesačne. Potvrdila to v piatok na záver summitu EÚ v Bruseli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Informuje o tom TASR na základe správ agentúry AFP a magazínu Politico.

 Ako pripomína Politico, Komisia sa k platbám Ukrajine zaviazala už predtým. Avšak kľúčové detaily — ako napríklad celková suma pomoci alebo koľko z nej bude musieť Kyjev vrátiť — zatiaľ neboli dohodnuté.

Von der Leyenová však zdôraznila, že Ukrajina bude môcť rátať na budúci rok s touto mesačnou pomocou ako „spoľahlivým zdrojom príjmu“. Podrobnosti budú musieť ešte doriešiť ministri financií členských krajín EÚ.

„Dôležité bolo dať signál Ukrajine, že si veľmi dobre uvedomujeme dôležitosť tohto spoľahlivého toku príjmov,“ povedala šéfka eurokomisie.

Kyjev aj Washington predtým kritizovali Európsku úniu, že otáľa s prisľúbenou pomocou Ukrajine. Sľúbila jej deväť miliárd eur, avšak doteraz zaplatila iba miliardu./agentury/

X X X

V Poľsku sa stretnú kritici Putina, ktorí chcú prevziať moc po jeho páde

Neďaleko Varšavy sa začiatkom novembra stretnú bývalí ruskí poslanci a ďalší opoziční politici a aktivisti, aby rokovali o odpore voči režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina a možnom prevzatí moci po jeho páde, píše na svojom webe poľský denník Rzeczpospolita.

 Do paláca patriacemu Poľskej akadémii vied v dedine Jablonna severne od poľského hlavného mesta medzi 4. a 7. novembrom dorazia niektorí bývalí poslanci, bývalí štátni úradníci a predstavitelia samospráv a aktivisti z ruskej opozície, ktorí odsudzujú Putinov režim a anexiu niekoľkých ukrajinských regiónov.

Očakáva sa, že príde Ilja Ponomarjov, jediný poslanec ruskej Dumy, ktorý v roku 2014 hlasoval proti anexii ukrajinského Krymu. Ďalej Rzeczpospolita píše o advokátovi Markovi Fejginovi, bývalom poslancovi Gennadijovi Gudkovovi a advokátke Jelene Lukjanovovej.

 Plánujú prijať vyhlásenie o zásadách, na ktorých má byť založené slobodné Rusko. Tento dokument bude podľa nich základom novej ruskej ústavy. Rokovať chcú aj o „národnom odpore“ proti Putinovu režimu v Rusku aj v zahraničí. Organizátori stretnutia povedali, že chcú začať vytvárať alternatívne mocenské orgány, ktoré by boli schopné prevziať riadenie Ruska po páde Putina. Všetky vraj spája, že boli v minulosti zvolení v medzinárodne uznaných voľbách.

„Bez účasti Rusov nemožno Putina poraziť. Nejde len o obranu ukrajinského územia, ale aj o to, aby režim v Rusku nevydržal a aby sa Kremeľ nemohol dopúšťať ďalšej agresie,“ povedal Rzeczpospolite Vladimir Ponomarjov, otec Iľju Ponomarjova, ruského fyzika a ministra vo vláde niekdajšieho premiéra Michaila Kasjanova. „Situácia v Rusku sa stále zhoršuje, musíme odsunúť nabok všetky osobné ambície, zjednotiť sa a pustiť sa do práce,“ dodal./agentury/

X X X

Lídri EÚ sa dohodli, čo s vysokými cenami energií. Plynový strop len s podmienkami

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie sa v piatok nadránom zhodli na opatreniach proti vysokým cenám energií. Po zhruba desaťhodinovom rokovaní to oznámil predseda Európskej rady Charles Michel. Séria dohodnutých krokov by mala podľa neho znížiť ceny energií, zabezpečiť bezpečnosť dodávok a obmedziť spotrebu.

 Zľava dánska premiérka Mette Frederiksenová, slovenský premiér Eduard Heger, holandský premiér Mark Rutte, rumunský prezident Klaus Werner Ioannis a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis sa rozprávajú na rokovaní za okrúhlym stolom počas summitu EÚ v Bruseli 20. októbra 2022.

 Lídri podporili dobrovoľné spoločné nákupy plynu či mechanizmus cenovej korekcie v prípade mimoriadneho zdraženia. Prípadné zastropovanie ceny plynu, na ktoré majú členské krajiny stále rôzne názory, spojil summit so splnením niekoľkých podmienok. „Pevne verím, že výsledky tejto dohody pocítime veľmi skoro,“ vyhlásil Michel po rokovaní.

Heger je spokojný s korekčným mechanizmom

Slovensko je spokojné s výsledkom rokovaní o skresávaní cien energií v Európe, uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽANO) po prvej časti dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.

Heger sa netajil spokojnosťou a rokovania označil za výrazný posun pri hľadaní politickej dohody na zavedenie mechanizmu na korigovanie cenových výkyvov plynu. Po dohode lídrov bude na odbornej príprave tohto mechanizmu pracovať Európske komisia a ministri energetiky EÚ, ktorí sa stretnú už na budúci týždeň v Luxemburgu.

„Trh bol dlhé roky nastavený na potrubný plyn, teraz vidíme, že sú alternatívy aj v podobe skvapalneného plynu LNG. Potrebujeme preto prepracovať cenový mechanizmus aj na LNG, čo je trochu dlhší proces. V krátkodobom hľadisku – kvôli súčasným vysokým cenám plynu – potrebujeme mechanizmus obmedzenia výkyvov cien zaviesť čo najrýchlejšie. To je možné a to je výsledok štvrtkových rokovaní,“ opísal situáciu Heger.

„Tých 15 krajín, ktoré prišli s týmto návrhom, uspeli,“ tvrdí Heger. Nepodarilo sa presadiť návrh na zastropovanie veľkoobchodných cien plynu, podľa nemenovaných diplomatov to však ani nebolo zámerom summitu. Premiér spresnil, že prioritou je neohroziť dodávky plynu cez zimu, čo by podľa niektorých krajín mohlo spôsobiť zastropovanie cien.

„Ten mechanizmus bude zavedený tak, aby obmedzoval výkyvy cien, ktoré rýchlejšie spôsobujú nárast cien plynu. Toto ak sa podarí zaviesť v priebehu týždňov, tak do zimy by sme išli lepšie pripravení a bol by menší tlak na štátne rozpočty,“ uviedol.

Korekčný mechanizmus je dočasný, šitý na mieru nastávajúcej zime a mal by byť nahradený, aby zahŕňal aj ceny LNG. Platiť by mal od budúceho roka.

Spoločné nákupy plynu Heger považuje za úspech. Krajiny, ktoré sa chcú zapojiť, vedia, že môžu ísť do spoločných nákupov od hranice minimálne 15 percent celkovej spotreby plynu. „Toto sme schválili, samozrejme tie nákupy budú dobrovoľné. Bude na každej členskej krajine či sa prihlási a bude chcieť využiť tento atraktívnejší model nákupov. Toto vyhovuje Slovensku,“ vysvetlil.

Orbán hovorí o výnimke pre Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán po rokovaní na sociálnej sieti uviedol, že Maďarsko získalo výnimku zo všetkých stropov na cenu zemného plynu. Podľa premiéra sa v Bruseli na summite EÚ podarilo dosiahnuť dohodu, že ani jeden strop na cenu zemného plynu, ktorý sa v budúcnosti zavedie, sa nebude vzťahovať na dlhodobé zmluvy o dodávkach plynu, ktoré už Maďarsko uzavrelo. Ide napríklad o dohodu, ktorú má Maďarsko už 15 rokov uzatvorenú s ruským plynárskym koncernom Gazpromom.

„Máme výnimku zo stropu na cenu plynu, takže nebude ohrozená bezpečnosť dodávok zemného plynu do Maďarska,“ napísal Orbán na sociálnej sieti Facebook. Zároveň dodal, že ak sa EÚ dohodne na spoločnom obstarávaní plynu, takáto dohoda „nebude pre Maďarsko záväzná“.

Debata šéfov členských krajín vychádzala z utorkového návrhu Európskej komisie, ktorá s cieľom zmierniť súčasnú energetickú krízu navrhla okrem iného začať spoločné nákupy plynu, vytvoriť mechanizmus núdzového obmedzenia ceny plynu alebo prijať pravidlá solidarity medzi členskými krajinami. Lídri sa zhodli na podpore všetkých troch bodov a vyzvali komisiu, aby urýchlene prišla s konkrétnymi riešeniami všetkých troch bodov. Kolektívne nákupy plynu majú byť podľa nich dobrovoľné s výnimkou plnenia 15 percent objemu plynových zásobníkov, ktorého sa majú týkať povinne.

Dohodu komplikoval najmä spor o stanovenie maximálnych cien plynu, ktoré požaduje väčšina únijných štátov, majú však o ňom často rôzne predstavy. Najmä Nemecko cenový strop stále odmieta. Lídri nakoniec jeho prípadné zavedenie podmienili predchádzajúcou analýzou finančných dopadov a tým, že nepovedie k zvýšeniu spotreby plynu. Splnenie týchto a ďalších stanovených podmienok môže podľa odhadov únijných činiteľov jeho uvedenie do praxe výrazne oddialiť.

 Podľa šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej lídri počas summitu hovorili o dvoch rôznych variantoch cenového stropu. Jeden by sa týkal plynu používaného na výrobu elektriny, druhý virtuálneho uzla Title Transfer Facility (TTF), ktorý je pre ceny plynu v EÚ rozhodujúci.

Lídri tiež chcú, aby EÚ na začiatku budúceho roka stanovila nový referenčný cenový index plynu, ktorý by lepšie zodpovedal súčasnej situácii na trhu ako práve TTF. Ten je podľa nich reprezentatívny pre plyn prúdiaci potrubím, v súčasnosti však už v Európe prevláda skvapalnený plyn LNG./agentury/

X X X

Taliansky prezident poveril Giorgiu Meloniovú zostavením vlády

Taliansky prezident Sergio Mattarella poveril víťazku tamojších parlamentných volieb Giorgiu Meloniovú zostavením vlády. Meloniová zároveň prezidentovi predstavila zoznam navrhovaných ministrov. TASR správu prevzala z agentúry ANSA.

 Predsedníčka strany Bratia Talianska (FdI) Giorgia Meloniová odchádza z Prezidentského paláca po tom, čo ju taliansky prezident Sergio Mattarella poveril zostavením novej vlády v Ríme 21. októbra 2022.

„Prezident Talianskej republiky Sergio Mattarella poveril zostavením vlády Giorgiu Meloniovú, ktorá túto úlohu prijala a prezidentovi predstavila zoznam navrhovaných ministrov,“ vyhlásil pred Kvirinálskym palácom v Ríme šéf prezidentskej kancelárie Ugo Zampetti.

Meloniová sa tak stane prvou ženou na čele vlády v histórii Talianska. Podľa agentúry AP bude jej kabinet zároveň prvým krajne pravicovým od konca druhej svetovej vojny. Vymenovanie premiérky a členov novej vlády je naplánovaný na sobotu o 10.00 h.

Líderka postfašistickej strany Bratia Talianska (FdI), ktorá získala v septembrových voľbách 26 percent hlasov, vytvorí koalíciu so spriaznenými stranami pravicového bloku – Ligou Mattea Salviniho a stranou Vpred, Taliansko expremiéra Silvia Berlusconiho./agentury/

X X X

Minister zahraničí Káčer: V niektorých veciach sa Maďarsko správa dosť nezrozumiteľne

„V Maďarsku existujú prvky, ktorým Slováci pri najlepšej možnej viere nedokážu porozumieť, a preto sa legitímne pýtame, čo je cieľom, zvlášť, keď niečo také inde nevidíme a nepovažujeme to za normálne,“ povedal v rozhovore pre Pravdu slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer. Týmito slovami odpovedal na otázku, čo si myslí o nákupoch nehnuteľností na slovenskom území prostredníctvom maďarskej vlády.

 Rastislav Káčer

X Trúfate si odhadnúť, ako sa skončí vojna na Ukrajine a kedy by to mohlo byť?

Som optimista, čiže v prospech Ukrajiny, verím, že vojnu vyhrá. A vedie spravodlivý boj za svoju zvrchovanosť a nezávislosť. Dúfam, že dobro zvíťazí nad zlom. Ale nedokážem odhadnúť, pričom pochybujem, že by to niekto vedel, kedy sa tak stane. Určite však koniec vojny musí vyzerať tak, aby dohoda nebola urobená poza chrbát Ukrajiny. Aby to nedopadlo tak, ako zažili Slováci, respektíve Česi, keď najprv Mníchovská dohoda a po nej Viedenská arbitráž znamenali, že mocnosti nás pri rozhodnutí obišli. Chvalabohu, že v prípade Ukrajiny sa svet správa úplne odlišne.

  X Po teroristických útokoch v USA 11. septembra 2001 sa hovorilo, že svet už nebude taký, aký bol predtým. Platí to aj po 24. februári 2022, čiže po spustení ruskej invázie na Ukrajinu, a ešte prihliadnuc na fakt, že kým teroristi atómové zbrane nemali, naopak, šéf Kremľa ich vlastní?

Po strašných atentátoch v USA sa svet zmenil v mnohom, napríklad doteraz to pocíti každý pri veľkých bezpečnostných kontrolách na letiskách. Ruský vpád na ukrajinské územie mení svet ešte viac, pretože došlo k niečomu, čo sme už dlho-dlho nezažili. Stály člen Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vznikla po skončení druhej svetovej vojny s cieľom, aby sa nezopakovali jej hrôzy, porušil všetky pravidlá, ktoré platili po roku 1945. Napadnúť vlastného suseda, anektovať jeho územie, chcieť ho zlikvidovať – to v európskom priestore naposledy urobil Hitler. Rusko porušilo všetky medzinárodné tabu i systém, podľa ktorého svet funguje, na ktorom je postavený. Také spochybnenie hraníc v tunajšom zemepisnom priestore sme naozaj od Hitlerovho napadnutia Československa nezažili.

X Slovensko sa chce úplne odstrihnúť od dodávok plynu aj ropy z Ruska. Keby sa vojna o pár mesiacov skončila, mali by sme naďalej ísť za týmto cieľom alebo nevylúčiť nákup ruských energetických surovín?

V prvom rade treba dosiahnuť to, čo hovorím už dlhé roky, že musíme dosiahnuť, že ani ropa, ani plyn nemôžu byť kladivom, ktorým nás v prípade vážnych kríz niekto môže biť do hlavy. Tieto energonosiče musia byť normálnou, bežnou komerčnou komoditou, ktorú vieme diverzifikovať a nakúpiť z iných zdrojov, aby sme sa zbavili závislosti. Nejde tu však len o Rusko. Ide o to, aby sme dokázali nielen zdroj pôvodu, ale trasy prepravy plynu a ropy.

Nechceme sa odstrihnúť od energonosičov z Ruska len preto, že sú ruské, ale preto, že Moskva je agresor a príjmy z nich využíva na financovanie svojej vojny proti Ukrajine, a tiež vydiera štáty, aby nepodporovali obeť tejto invázie. Dokiaľ bude Rusko toto zneužívať vo vojne, dovtedy sme povinní zdržať sa nakupovania jeho energonosičov. V budúcnosti, keď budeme vidieť nové Rusko, ktoré nebude mať imperiálne agresívne záujmy, môžeme sa k ich nákupu vrátiť. V najbližších rokoch však takúto možnosť zmeny nevidím.

X Ako vnímate kroky maďarskej vlády, ktorá na území Slovenskej republiky nakupuje rôzne nehnuteľnosti?

Najprv sa pristavím pri niečom inom. Keďže hovorím po maďarsky, občas si dám do internetového vyhľadávača v maďarských médiách moje meno a som prekvapený, koľko pozornosti mi venujú od vymenovania za ministra a že ma označujú za hungarofóba, štváča i nekonštruktívneho človeka, ktorý nemá záujem o dobré susedské vzťahy. Smejem sa na tom, pretože každý, kto ma pozná, veľmi dobre vie, že nie som hungarofób, iba sa kriticky vyjadrujem k vecným záležitostiam. Maďarsko ako krajinu mám veľmi rád, žil som tam päť rokov, keď som zastával post veľvyslanca v Budapešti. Veľká časť mojej rodinnej histórie je maďarská.

Veľmi si vážim spoločné dedičstvo Uhorska, nemám rád slovenský mýtus, že máme za sebou tisíc rokov maďarského útlaku, lebo keby to bola pravda, tak Slováci dnes neexistujú. Okolo 950 rokov slovensko-maďarského manželstva bolo pomerne normálne až do začiatku maďarizácie v druhej polovici 19. storočia. Niečo z dedičstva pred tým obdobím bolo dobré, niečo zlé. Na Slovensku však z toho nemáme traumu, naopak, Maďarsko má traumu z Trianonu.

X Vráťme sa teda k samotnej otázke.

V niektorých veciach sa Maďarsko správa dosť nezrozumiteľne, čo platí o nákupoch nehnuteľností na území Slovenska. Keď sa rozhliadnem široko-ďaleko, neviem o tom, že by existoval nejaký iný štát v EÚ, ktorý by mal ako Maďarsko zriadený štátny fond a štátnu agentúru, ktorá skupuje v okolitých krajinách pozemky či budovy. Ďalšia vec: Rakúsko po rozpade Rakúsko-Uhorska stratilo oveľa viac územia, ale rakúski politici nevyplakávajú, že pred sto rokmi prišli o Ľvov, južné časti Poľska či o Južné Tirolsko. V pracovni rakúskeho kancelára alebo v iných štátnych orgánoch a inštitúciách neuvidíte historické mapy Rakúsko-Uhorska, nezačujete tam bedákanie, že po Trianone prišli o nejaké teritóriá. Naopak, v Maďarsku existujú prvky, ktorým Slováci pri najlepšej možnej viere nedokážu porozumieť, a preto sa legitímne pýtame – ako to robil môj predchodca vo funkcii Ivan Korčok – čo je cieľom, zvlášť, keď niečo také inde nevidíme a nepovažujeme to za normálne. No nechcem vyznieť príliš paranoidne, pretože to, čo sa nachádza na slovenskom území, tak na ňom aj zostane. Urobím všetko pre to, aby slovenská suverenita a územná celistvosť boli obhájené, lebo to je cieľ a účel zahraničnej politiky nášho štátu, jednoducho to je svätý grál. Určite zmienené postupy Maďarska neprispievajú k dôvere na strane Slovenska. V aktivitách exministra Korčoka budem pokračovať a verím, že z Budapešti dostaneme odpovede.

X Bol vám nanútený Andrej Stančík ako poslanec OĽaNO za nového štátneho tajomníka rezortu diplomacie? Nemá z tejto oblasti žiadne skúsenosti a má len 27 rokov.

Nebol mi nanútený. Určite nie. Ako budúcemu ministrovi mi bolo povedané, že ak chcem mať dvoch kariérnych štátnych tajomníkov, môže to byť moja voľba, bude rešpektovaná. Priznám sa, že ja som chcel politického štátneho tajomníka, čiže nominovaného politickou stranou, čo bol aj prípad Martina Klusa navrhnutého stranou SaS. Je to pre mňa dobrá vec. Nie som totiž straník a Andrej Stančík je z môjho pohľadu takpovediac prevodovkou medzi ministerstvom a politikou. Aj to zvyšuje transparentnosť smerom dovnútra rezortu diplomacie. Pána Stančíka som registroval ako člena NR SR a jeho postoje sa zlučovali s mojimi, takže som si ho vybral. A chcem ešte zdôrazniť, keď som prijímal ponuku byť ministrom, povedal som, že personálnu politiku budem robiť ja v zmysle, že si nič vnucovať nedám. Tí, čo ma poznajú, vedia, že by som v tejto veci necúvol.

X Do funkcie ministra ste prišli z postu veľvyslanca v Prahe. Už ste si vyhliadli nástupcu? A keby táto vláda predčasne skončila, mohli by ste sa vrátiť ako ambasádor do Českej republiky?

Určite si neponechávam pootvorené zadné dvierka a určite by som sa nedal vymenovať za veľvyslanca, ani v prípade pádu tejto vlády, ani po vypršaní jej riadneho mandátu. A ani profesne, ani v medziľudských vzťahoch som si nikdy zadné dvierka nevytváral. Ďalšia vec je, že človek, ktorý keď už nebude minister zahraničných vecí, tak podľa môjho presvedčenia by sa nemal len tak vrátiť na pozíciu veľvyslanca, považujem to aj za vec stavovskej cti a hrdosti. A koho do Prahy? Úprimne sa priznám, že zatiaľ ešte neviem, ale práve minulú noc som sa zobudil okolo tretej nadránom a dumal som o nejakých menách. Nechcem dlho ponechať neobsadené miesto v Prahe, ale zároveň sa nechcem ponáhľať.

X Prečo?

Neviem, ako dlho táto vláda bude vládnuť. Netuším, či skutočne zostane pri moci pol druha roka alebo rok, prípadne pol roka. Existuje viacero krajín, kde je striedanie veľvyslancov rutinná záležitosť, ale sú štáty, ktorých je menej ako prstov na mojej ruke, keď treba postupovať veľmi opatrne. Ide o strategicky dôležité krajiny zo slovenského pohľadu. Platí to napríklad o Českej republike. Nebolo by veľmi zodpovedné obsadiť tento post tesne pred parlamentnými voľbami na Slovensku.

Aj keby čisto teoreticky zajtra vláda schválila nomináciu pána alebo pani XY, tak reálny čas výjazdu do Prahy by bol až niekedy na jar 2023, pretože celý proces obsahuje veľa formálnych krokov, ktoré treba vykonať. V prípade Českej republiky vyslanie nového veľvyslanca v rozpätí medzi záverom fungovania jednej vlády a nástupom budúcej vlády je veľmi otázne. Samozrejme, že si zároveň uvedomujem, že dlhšie neobsadený post v Prahe by nevysielal priaznivý signál k našim susedom. Súčasne platí, že napriek tomu, že tam zatiaľ nemáme veľvyslanca, tak prakticky čokoľvek nevyhnutné môžem riešiť po vlastnej linke – mám telefónne čísla na členov českej vlády, takže v prípade potreby hocikedy môžem zobrať do ruky mobil.

X Počnúc rokom 2013 sa každoročne konali spoločné rokovania českej a slovenskej vlády. V rokoch 2020 a 2021 sa neuskutočnili pre pandémiu koronavírusu, tá však už pominula, prečo teda nijaké zasadnutie v tomto roku nebolo?

Bohužiaľ, stali sme sa trochu obeťami vnútropolitických dynamík. Určite máme o spoločné rokovania záujem. Mali sme to naplánované na túto jeseň, prípravy som robil ako veľvyslanec v Prahe. Už v máji tohto roku sa hovorilo o spoločnom rokovaní vlád, ale ťažko sa hľadal termín, pretože Česko sa chystalo na svoje polročné predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré prevzalo 1. júla. Teraz to malo byť na začiatku októbra, lenže na Slovensku nastala vládna kríza, prechod na menšinovú vládu atď., čo prekopalo dobré úmysly. Vstúpil do toho pritom nielen faktor slovenskej politickej nestability, ale aj zvýšená záťaž na české predsedníctvo v Rade EÚ, čo súvisí s brutálnou ruskou agresiou proti Ukrajine. Predpokladám preto, že naše vlády sa stretnú počas budúceho roku./agentury/

X X X

Šéf SND urazil poslancov. Vraj ľutuje, že „ešte stále dýchajú“

Výbor Národnej rady pre kultúru a médiá sa ohradil voči vyjadreniam generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mateja Drličku. Ten sa počas konferencie v Budapešti vyjadril na adresu politikov, že „nanešťastie ešte stále dýchajú“.

 Podľa členov a členiek výboru sú takéto vyjadrenia neprijateľné a za čiarou. Členstvo výboru tiež pobúrili jeho posmešné slová o národných umelcoch. Riaditeľ SND o tých, ktorí pôsobili i pôsobia v súboroch SND povedal, že „že sú hádam tie najdôležitejšie osoby na Slovensku“.

Výbor to považuje za mimoriadne neslušné a nedôstojné. Výbor NR SR pre kultúru a médiá to uviedol v spoločnom vyhlásení svojich členov.

Členstvo výboru tiež apeluje na šéfku rezortu kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO), aby na tieto vyjadrenia reagovala a vyvodila z nich zodpovednosť. Šéfku rezortu kultúry Drličkovo vyjadrenie rovnako pohoršilo. Prerušila jeho pracovnú cestu, aby sa s ním ešte v piatok osobne stretla.

Členovia výboru poukázali i na to, že dané výroky sú obzvlášť neprijateľné v kontexte atmosféry na Slovensku, v atmosfére slovných i fyzických útokov, ale i obetí na životoch.

Vyjadrenie vydali predseda výboru Kristián Čekovský (OĽaNO), podpredsedníčka výboru Jana Žitňanská, (Za ľudí), podpredseda výboru Dušan Jarjabek (Smer) a členovia a členky výboru Monika Kozelová (OĽaNO), Jarmila Vaňová (OĽaNO), Róbert Halák (OĽaNO), Ľubica Laššáková (Hlas), Michal Luciak (SaS) a Milan Potocký (OĽaNO).

Na Drličkove vyjadrenia reagoval na sociálnej sieti aj poslanec NR SR a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Slová o tom, „ako naneštastie mnoho politikov ešte stále dýcha/žije”, označil za hanebné.

 V kontexte teroristického útoku na LGBTI+ komunitu na Zámockej ulici v Bratislave a za situácie, keď strelec deklaroval zámer zabiť premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD) či bývalého ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), poukázal Šeliga na to, že slová majú váhu.

Poslanec doplnil, že očakáva reakciu od kultúrnej obce i do vlastných radov, keďže často a oprávnene kritizuje politikov za ich slová. Drličkove slová podľa neho nie sú hodné nielen riaditeľa SND, umelca, ale ani človeka.

„A nie, nie som precitlivený, sám som zažil viackrát vyhrážky smrťou, ale stačilo, aj politici sú ľudia, robia dobré veci, robia chyby, každý má právo ich kritizovať, ľudia majú právo vo voľbách ich vymeniť, no hovoriť na medzinárodnom fóre v Budapešti o tom, ako na nešťastie ešte veľa politikov stále žije, to nie. Stačilo!,“ zakončil Šeliga svoj status./agentury/

X X X

Matovič prichádza s novou „atómovkou“. Štát má vracať ľuďom peniaze

 Poslanci najväčšej koaličnej strany OĽaNO predložili do parlamentu nový zákon. Zjednodušene by malo nové pravidlo fungovať tak, že keď si ľudia vypýtajú bloček v reštaurácii alebo trebárs kaderníctve, štát im pošle nejakú sumu naspäť na účet. Zákon by mal platiť už od polovice tohto novembra, resp. najneskôr od 1. decembra.

 Zákon si všimol Denník E. Návrh prešiel aj výbormi aj prvým čítaním, v druhom čítaní sa bude pokračovať na budúci týždeň.

Konkrétny poslanecký návrh predložili poslanci OĽaNO Milan Vetrák a Anna Andrejuvová. Cieľ novinky je vybrať viac daní a aby podnikatelia oficiálne štátu priznávali svoje tržby.

Prostriedkom ako tržby evidovať by mohla mobilná aplikácia. Tá má stáť pol milióna eur, ročne jej prevádzka by mala vyjsť za 300 tisíc eur.

 Ak si napríklad dáte večeru, nahráte si QR z účtenky práve do mobilnej aplikácie a Finančná správa vám na účet pripíše odmenu. Tento systém má motivovať podnikateľov v službách oficiálne dokladovať tržby a ľudí platiť dane.

„Primárnym cieľom predkladaného návrhu zákona je efektívne znižovanie daňovej medzery, zapojením širokej verejnosti do kontroly dodržiavania ustanovení zákona, čo bude mať vplyv na zvýšenie motivácie podnikateľov vydávať pokladničné doklady,“ vysvetľujú v dôvodovej správe poslanci.

 V dôvodovej správe sa píše, že tento zákon bude mať „pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu“. V akých službách sa budú peniaze posielať späť, zatiaľ nevedno. Vláda to má spresniť v nariadení.

Vo štvrtok sa o tomto návrhu debatovalo aj v parlamente. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v nej priznal, že je to návrh ministerstva financií, ktorý predkladajú prostredníctvom poslancov. „A tá predstava je taká, že napríklad vyhlási vláda Slovenskej republiky cez prijaté uznesenie, že každý zákazník v reštauráciách napríklad od januára do marca, keď príde do reštaurácie, tak z toho bločku, ktorý dostane za svoje služby, si po načítaní QR codu z toho, z toho bločku do svojho mobilu mobilného zariadenia mu automaticky príde na účet suma x,“ vysvetľoval podstatu návrhu Matovič.

„A tak ten predpoklad je alebo tá prvá idea je, že by sme vracali z bločku 20 %. Podotýkam, to nie je, aj keď sa to na prvý pohľad zdá, to nie je len výška DPH, je to viac ako DPH. Lebo DPH síce máme 20 %, ale aj keď teda veľmi zjednodušene poviem, keď máte účet v reštaurácii 10 eur k tomu plus 2 eurá DPH, ale tá DPH tvorí len 16,6 % periodického z 12 eur, lebo to sú 2 eurá z 12,“ pokračoval v rozprave ďalej minister financií.

Matovič ďalej povedal, že chce podporiť návštevu reštaurácií vo večernom čase, no nie v čase obeda. „Všetci, ktorí pôjdu do reštaurácie v určenom čase, uvažujeme najmä teda podporiť návštevu reštaurácií vo večernom čase, kedy tých zákazníkov býva menej a je to citeľné v reštauráciách. Čiže nie počas obedovej špičky kedy reštaurácie bývajú vypredané,“ tvrdí minister financií.

Takto zámer vysvetľoval sám Matovič: „A áno, neskrývame aj teda v odôvodnení o tom hovoríme chceme takýmto spôsobom aj nabádať ľudí k tomu, a by si pýtali pokladničné bločky za poskytnuté služby v tomto prípade za tie reštauračné služby,“ vyhlásil.

Na záver svojej rozpravy Matovič povedal, že jeho návrh pomôže vlastne všetkým zainteresovaným. „Toto je dobrý návrh, ktorý ľuďom pomôže, pomôže reštauráciám, lebo budú mať viacej zákazníkov. Pomôže viac poctivým reštauráciám a prevádzkovateľom reštaurácií. Čím viacej bločkov vydávajú, tým viac im to pomôže. Menej to pomôže tým, ktorí bločky nevydávajú. Pomôže to na konci Finančnej správe, pomôže to nám všetkým. Lebo keď v tomto segmente trošku viac naučíme podnikateľov priznávať tržby a vydávať bločky, tak v tom prípade potom nám to do budúcna aj sa do tej štátnej kasy vráti,“ dodal Matovič./agentury/

X X X

Polícia informovala o zásahu NAKA v súvislosti s prípadom „SLOVAKBRO”

Policajti dnes v Bratislave zadržali 16-ročnú osobu, s ktorou vykonávajú procesné úkony. Zásah NAKA súvisel s vyšetrovaním tresnej veci „SLOVAKBRO”, kde boli podľa polície zabezpečené dôkazy o páchaní trestnej činnosti iným páchateľom.

„V tejto súvislosti príslušníci NAKA v súčinnosti s Vojenským spravodajstvom dňa 21.10.2022 vykonali realizáciu trestnej veci pod názvom „BALERION“ vedenej pre trestný čin Niektoré formy účasti na terorizme podľa § 419b ods. 2 Trestného zákona a Založenie, podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd § 421 ods. 1 Trestného zákona,” informujú policajti.

Aktuality.sk už dnes informovali, že elitní policajti z NAKA zadržali na západnom Slovensku stredoškoláka, ktorého podozrievajú z účasti na terorizme. Prípad by nemal nijako súvisieť s nedávným teroristickým útokom mladíka na Zámockej ulici v Bratislave, ktorý pred podnikom Tepláreň zabil dvoch ľudí, aktuality.sk

X X X

Počet dospelých na Slovensku za desať rokov stúpol, najviac v Bratislavskom kraji

Na Slovensku za desať rokov pribudlo dospelej populácie. Počet obyvateľov vo veku 18 a viac rokov stúpol v porovnaní rokov 2011 a 2021 o 49 663 ľudí. Vyplýva to z výsledkov sčítania. Informovala o tom hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

„Kým v roku 2021 žilo na území Slovenskej republiky 4 424 283 obyvateľov vo veku 18 a viac rokov, v predchádzajúcom sčítaní v roku 2011 bol počet obyvateľov vo veku 18 a viac rokov 4.374.620,“ priblížila hovorkyňa.

Najvyšší nárast dospelých zaznamenali v bratislavskej mestskej časti Ružinov. V roku 2011 tu žilo 57 957 obyvateľov nad 18 rokov a v roku 2021 66 775 obyvateľov, čo predstavuje nárast o 8 818 ľudí.

Najviac dospelých pribudlo v Bratislavskom kraji

Spomedzi krajov pribudlo najviac dospelých v Bratislavskom kraji. Ich počet stúpol z 503 962 v roku 2011 na 581 579 v roku 2021, teda o 77 617 obyvateľov.

Výrazne menšie nárasty počtu obyvateľov vo veku 18 a viac rokov zaznamenali v Žilinskom, Trnavskom a Prešovskom kraji. „V Žilinskom kraji sa medzi rokmi 2011 a 2021 zvýšil počet obyvateľov vo veku 18 a viac rokov o 8920 obyvateľov, v Trnavskom kraji o 8386 obyvateľov a v Prešovskom kraji o 4503 obyvateľov,“ priblížila Stauder.

Najvyšší pokles dospelej populácie zaevidovali v Banskobystrickom kraji, kde sa počet obyvateľov 18-ročných a starších znížil z 539 444 (SODB 2011) na 513 755 (SODB 2021), čo predstavuje pokles o 25 689 obyvateľov.

V Košickom kraji sa počet obyvateľov vo veku 18 a viac rokov znížil o 4307 obyvateľov, v Nitrianskom kraji o 6560 obyvateľov. V Trenčianskom kraji klesal počet zo 494 494 (SODB 2011) na 481 287 (SODB 2021), čo predstavuje pokles o 13 207 obyvateľov, aktuality.sk

X X X

Michel Miklík – s hetrikom na „kapurkový“ výlet

Strieborný medailista z MS v roku 2012 vo Fínsku oslávil uprostred letných prázdnin štyridsiatku. Aj v tomto veku je však piešťanský rodák Michel Miklík stále postrach brankárov súperov. Naposledy sa o tom presvedčil žilinský Tomáš Tomek, ktorému útočník HK Gladiators Trnava strelil tri zo štyroch gólov svojho tímu.

MICHEL MIKLÍK JE AJ V ŠTYRIDSIATKE JEDEN Z NAJPRODUKTÍVNEJŠÍCH HRÁČOV SLOVENSKEJ HOKEJOVEJ LIGY

Účastník piatich svetových šampionátov najskôr zhodnotil stredajší šláger 8. kola Slovenskej hokejovej ligy (SHL), v ktorom štvrtá Trnava vyhrala nad treťou Žilinou tesne 4:3. „Žilinčania majú kvalitné mužstvo, ale víťazstvo nad nimi ide najmä na konto nášho brankára Juraja Hollého. Vychytal hosťom veľa čistých šancí, a tí zase nedokázali dať viacero gólov do odkrytej bránky. Aj preto sme uhrali šťastné víťazstvo,“ povedal autor hetriku.

Svoj posledný trojgólový zápas zažil 40-ročný útočník nedávno v skupine Slovenského pohára proti druholigovému Púchovu. „Ten sa ale asi veľmi neráta, či?“ odpovedal so smiechom Michel Miklík a potom už vážnejšie dodal: „Vlani som asi tiež jeden hetrik dal, už si na to presne nespomínam. Najpamätnejší pre mňa však bude prvý hetrik v Steel aréne v drese Košíc proti Trenčínu.“

Len pre úplnosť dodáme, že Miklík dal vlani v SHL hetriky až dva. Prvý 5. januára pri výhre 8:3 nad Považskou Bystricou, druhý 15. marca vo štvrťfinálovom dueli play-off proti Skalici, ktorý „gladiátori“ vyhrali 5:2.

PREKVAPENÝ Z PRODUKTIVITY

Druhá najvyššia súťaž je ešte len v úvodnej štvrtine svojej základnej časti, ale Trnavčanom sa zatiaľ darí. Z deviatich zápasov majú 19 bodov a sú na tretej priečke v tabuľke. „Hovorí sa, že úvod do sezóny je dôležitý. Nám zatiaľ vychádza, z čoho sa tešíme. V porovnaní s vlaňajškom máme lepší tím, hoci sa káder veľmi neobmenil. Mladší chalani ale nazbierali v minulej sezóne skúsenosti a dokazujú to aj v zápasoch.

Vždy sa však dá hrať lepšie. Zatiaľ by som naše výsledky veľmi nepreceňoval, no budeme sa snažiť víťaziť čo najviac,“ hovorí útočník, ktorý je s bilanciou 9+8 a celkovo sedemnástimi bodmi z ôsmich duelov v popredí produktivity SHL. Jeho o dva roky starší spoluhráč z útoku, center Roman Kukumberg starší, má iba o dva body menej.

Miklík však opäť skromne skonštatoval, že to ešte o ničom nesvedčí. „S Romanom už svoje kariéry iba dohrávame, sme v lige v podstate ‚dôchodcovia‘. Nie je zlé, že sa nám tak darí, ale nerobil by som z toho nejakú vedu. Na ľade si veľmi dobre rozumieme a darí sa nám bodovať. Vlani nám to tak v úvode sezóny nešlo. Najmä u mňa je to prekvapujúce, pretože počas kariéry som nikdy nemal štart do ročníka vydarený a produktívny. Dúfam, že nám to obom vydrží čo najdlhšie.“

S Trnavou by Miklík rád zopakoval vlaňajšiu účasť vo vyraďovacej časti. „Máme obrovské množstvo mladých hráčov, ktorí stále zbierajú skúsenosti a aj preto si nedávame zatiaľ nejaké vysoké ciele. Chceme ísť od zápasu k zápasu a uvidíme, čo z toho nakoniec bude. Ak by sa nám podarilo uhrať prvú šestku a postúpiť priamo do štvrťfinále, bol by to menší zázrak. Som však realista. Budeme radi, ak sa, rovnako ako vlani, dostaneme do play-off.“

TRÚFAJÚ SI AJ NA LÍDRA

Miklík spolu s Kukumbergom dostali vo včerajšom víťaznom dueli na ľade slovenskej osemnástky v Poprade voľno. „Nie je to pre mňa odmena za hetrik. S naším odo mňa o päť rokov mladším ambicióznym trénerom Martinom Baranom máme výborný vzťah. Spolu s Romanom sme sa s ním rozprávali, že by nebolo vhodné, aby sme hrali proti 16, 17-ročným chalanom. Máme dostatočne široký káder a aj juniorov, ktorí môžu práve v takýchto dueloch nazbierať skúsenosti. Tréner s tým súhlasil, a tak nastúpime až v Humennom.“

Práve v dnešnom dueli so začiatkom o 18.00 h na ľade prvého tímu tabuľky sa budú skúsenosti a dobrá forma oboch trnavských štyridsiatnikov hodiť.

„Po stretnutí v Poprade necestujeme domov. Ostávame spať pod Tatrami a odtiaľ smerujeme na Zemplín. Smiali sme sa s Romanom, že je to možno náš posledný hokejový výlet za súpermi, takzvaný ‚kapurkový‘, tak si ho chceme užiť. Humenné je líder súťaže. Má kvalitné mužstvo aj výsledky. Nič ľahké nás nečaká, ale radi by sme súperovi ukončili sedemzápasovú šnúru bez prehry. Poriadne sa na nich pripravíme a pôjdeme na to,“ dodal na záver Michel Miklík.

BALÍ KUFRE DO ARGENTÍNY

Michel Miklík sa budúci týždeň poberie z Trnavy až do ďalekej Argentíny. Neprestupuje však do žiadnej juhoamerickej súťaže, ale od 29. októbra do 6. novembra sa tam zúčastní so slovenskou reprezentáciou na svetovom šampionáte v in-line hokeji. „V Trnave urobili ústupok a môžem vynechať dva ligové a jeden pohárový duel. Som klubu vďačný, že mi na staré kolená doprial možnosť zažiť atmosféru aj iných majstrovstiev sveta ako v ľadovom hokeji,“ povedal Miklík, ktorý hráva in-line hokej za klub VÚJE Fevra Blue Vipers Bratislava, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.