Nesledovanější TV Nova, jak se chlubí veřejnosti, majitelky Renáty Kellnerové, se dosud nezasadila o to, aby pomohla lidem ČR ve změně vládnutí v ČR odborníky, místo neschopného Fialy, jehož odmítá více než 70 % občanů. Zabývá se raději poškozenými banány a dalšími potravinami. To by se ovšem musela zbavit vedení TV Nova v čele se Šmejcem a spol. Určitě by si to přál i její manžel, jak ho znají jeho dřívější spolupracovníci z doby před převratem.
V ČR je tolik problémů s Fialou, Jurečkou, Pekarovou a spol., o nichž TV Nova mlčí a nejde po tom, aby místo politiků Fialy byla nastolena nová vláda odborníků.
Ve zprávách dávat krátké dotazy politikům naprosto nestačí, protože si řeknou sami, co chtějí, ale TV Nova už na to nereaguje. Nezajímala se o to, aby vyslechla gen. Pavla o velkých demonstracích v Praze i jinde, volání lidí a firem po demisi Fialy a spol. jak se to bude řešit, kdy, co pro to udělá okamžitě gen. Pavel a podobně.
Velkou bolestí občanů je nedostatek léků, za což zodpovídá i premiér Fiala, který to měl rázem napravit a ministra zdravotnictví vyměnit. Neřeší se rušení pošt v celé ČR, fronty na Úřadech práce, kde lidovec Jurečka stále jen slibuje nápravu, ale žádná není. Žádné jasno není o důchodech, o nichž mluví jen lidovci, Jurečka a spol., ale nikdo tomu nerozumí. Jednoduchý systém je převzít zkušenosti ze zahraničí, Švýcarska, Austrálie, Rakouska, Německa, Maďarska a dalších zemí. Lidovec Jurečka umí jezdit jen s traktorem, tak by měl řídit traktor, místo toho, aby s pletl do politiky, tvrdí lidé i odborníci.
X X X
TV NOVA MÁ DOSTATEK MILIARD, MOHLA BY BUDOVAT BYTY, DOMY PRO LIDI, JAKO TO DĚLAL BAŤA V GOTTWALDOVĚ, OKD, DOC ČUBA VE SLUŠOVICÍCH A DALŠÍ KAPITALISTÉ
TV Nova si všímat víc i lidí, kteří jsou na mizině, spí na ulicích, pod mosty, v kanálech a Fialova vláda to neřeší. Pokud něco slibují lidovci, měli by říci, kdy se nové byty budou hotové a jak budou sloužit lidem.
Je divné, že Polsko, SR, Maďarsko, Rumunsko a další země odmítají obilí z Ukrajiny, protože je závadné, ale ministr, lidovec z ministerstva zemědělství Nekula prohlašuje, že je obilí, které ČR nakupuje na Ukrajině, bez závad? Nařídil mu to šéf lidovců Jurečka, nebo další politici strany?
TV Nova jim dělá reklamu o špatných potravinách, místo aby se věnovala závažnějším problémům a potížím občanů a firem ve státe. Vyřešeny nejsou školy a školky, platy vysokoškolských učitelů, kteří chtějí jít do stávky, protože Fiala a spol. to neřeší. V pátek profesoři vysokých škol předali petici ministru školství, kde píší i o stávce. Takže TV Nova by jim v tom měla pomoci.
Mohla by dát prostor i kandidátovi na prezidenta ČR dr. Tomáši Pollertovi, který hovoří na demonstracích a snaží se pomoci řešit politickou situaci s neschopnou vládou Fialy. Pollert by byl skvělý premiér nové vlády místo Fialy a Nova by se o to měla zasloužit. Majitelka Novy Kellnerová by se o to měla postarat.
X X X
FILALA JAKO ANGLIČAN RAAB, PODAT DEMISI
Britský vicepremiér Raab po obviněních končí, podřízení ho měli za tyrana
Britský vicepremiér a ministr spravedlnosti Dominic Raab v pátek rezignoval poté, co nezávislé vyšetřování potvrdilo, že se dopouštěl šikany zaměstnanců. Raab uvedl, že se rozhodl z kabinetu odejít, i když se závěry vyšetřování nesouhlasí. Úřad vlády oznámil, že ve funkci vicepremiéra Raaba nahradí Oliver Dowden, novým ministrem spravedlnosti byl jmenován Alex Chalk.
„Cítím povinnost přijmout výsledek vyšetřování, i když zamítlo všechna nařčení proti mně s výjimkou dvou. Také se domnívám, že dvě nepříznivá zjištění jsou chybná a vytvářejí nebezpečný precedens pro řádný výkon státní správy,“ uvedl Raab v prohlášení. Podobná vyšetřování by mohla vést k paralýze vlády, dodal ministr.
Raab uvedl, že ministr musí vykonávat přímý dohled nad vysoce postavenými úředníky a poskytovat jim kritickou zpětnou vazbu. Zároveň se omluvil, pokud svým chováním někomu způsobil stres nebo ho urazil. Autor vyšetřovací zprávy, právník Adam Tolley, došel k závěru, že Raab se zaměstnanci jednal „zastrašujícím způsobem“, byl „bezdůvodně a trvale agresivní“ a jeho styl vedení mel v sobě „represivní prvky“.
„Vaši rezignaci jsem přijal s velkým smutkem,“ napsal v pátek Raabovi v oficiálním dopise premiér Rishi Sunak. Také on zmínil, že ve vyšetřování byly podle něj určité nedostatky.
V křesle vicepremiéra nahradí Raaba Oliver Dowden, který měl do nynějška v kabinetu na starosti každodenní chod britské vlády a do loňska byl i předsedou Konzervativní strany. Novým ministrem spravedlnosti bude Alex Chalk, dosavadní náměstek na ministerstvu obrany.
Raab loni v listopadu uvedl, že byl upozorněn na dvě stížnosti, které byly vůči němu formálně vzneseny, vyšetřování jich nakonec zkoumalo osm. Někteří úředníci, kteří pro Raaba pracovali, tvrdili, že byl tvrdým a náročným šéfem, zatímco další ho podle místních médií označili za hrubého a agresivního tyrana. Bývalý vicepremiér obvinění odmítl.
Konečné slovo ve věci setrvání Raaba v kabinetu měl mít premiér, který výsledky vyšetřování obdržel ve čtvrtek. Raab jej ale svým rozhodnutím rezignovat této povinnosti zbavil.
X X X
ČÍNA VARUJE POLITIKY SVĚTA PŘED VMĚŠOVÁNÍM DO VELMOCI
Zahráváte si s ohněm! Čína sepsula vměšování do své politiky k Rusku a Tchaj-wanu
Žádná země nemá právo vměšovat se do vztahů Číny s Ruskem. Prohlásil to dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin. Podle agentury Reuters tím reagoval na poznámku americké ministryně Janet Yellenové, která řekla, že čínské neomezené partnerství s Ruskem naznačuje, že Čína nemyslí vážně snahy o ukončení války na Ukrajině.
Čínský ministr zahraničí Čchin Kang se dnes vyjádřil k otázce Tchaj-wanu. Použil nezvykle tvrdé výrazy, když varoval, že každý, kdo se staví proti čínské snaze vymoci si kontrolu nad ostrovem, si „zahrává s ohněm“, napsala agentura AP.
„Problém Tchaj-wanu patří mezi základní zájmy Číny,“ dodal Čchin. „Nikdy neustoupíme tváří v tvář jakémukoli činu, který podkopává suverenitu a bezpečnost Číny. Ti, kdo si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, se sami spálí.“
Takové výroky jsou obvykle namířeny proti demokraticky zvolené vládě ostrova pod vedením prezidentky Cchaj Jing-wen a jejímu nejdůležitějšímu spojenci, Spojeným státům. Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území, které má být v případě potřeby anektováno silou.
Začátkem dubna Čína uspořádala rozsáhlé letecké a námořní cvičení v oblastech obklopujících Tchaj-wan v odvetě za setkání Cchaj s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym, které se uskutečnilo 5. dubna v Kalifornii. Čína uvedla, že cvičení simulující obklíčení Tchaj-wanu mělo být „vážným varováním“ politikům podporujícím nezávislost samosprávného ostrova a jejich zahraničním stoupencům.
Čína v posledních letech zesílila svůj vojenský tlak a diplomatickou izolaci vůči Tchaj-wanu a téměř denně vysílá k ostrovu stíhačky a námořní plavidla. Tchaj-wan sice má oficiální diplomatické vztahy s pouhými třinácti suverénními státy, ale s většinou velkých zemí, včetně USA, udržuje pevné vazby.
X X X
Experti: Válka na Ukrajině slouží vládě jako covid Babišovi? Jdeme přesně po řecké cestě
Agrese Ruska vůči Ukrajině vytváří prioritu, která je nad prioritami finančními, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Podle něj válka slouží současné vládě úplně stejně jako pandemie koronaviru vládě Andreje Babiše. Ekonomka a bývalá zástupkyně při Světové bance Jana Matesová podotkla, že nastupujeme na řeckou cestu.
Výše státního dluhu se blíží třem bilionům korun a Česká republika je jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropy. Ekonom a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer pronesl, že k jeho snižování navíc ani není tendence. „Jsem přesvědčený, že agrese Ruska vytváří prioritu, která je nad prioritami finančními. De facto vládě funguje jako covid Babišovi a vytváří pozici, že zásadní je zůstat pohromadě,“ řekl Singer. Vládě prý chybí politické poznání, že změny musí bolet.
Zároveň podotkl, že někteří ministři stále přicházejí s návrhy nových opatření a zvyšováním výdajů. „Jmenují další a další skupiny, kterým je potřeba pomoci. Bavíme se o důchodové reformě, ale nebavíme se o tom, že by se do důchodu odcházelo v okamžiku, kdy člověk něco vyprodukuje,“ zdůraznil Singer s tím, že debatu o rozpočtu jen simulujeme.
Myslí si to i ekonomka a bývalá zástupkyně při Světové bance Jana Matesová. „V loňském roce bych vládě alibi uznala. Předsedala radě Evropské unie a to je opravdu obrovská práce. Doufala jsem ale, že se skončením předsednictví se vláda začne opravdu intenzivně věnovat základním domácím problémům, jenže to se nějak nestalo,“ popsala Matesová.
Podle ní nyní v České republice vidíme déjà vu řeckého vývoje a krok za krokem jdeme stejnou cestou. „Vzali jsme si turistickou mapu řecké cesty a jdeme pěkně po značkách,“ sdělila ekonomka a připomněla, že když Řecku v roce 2015 už žádná země nebyla ochotná půjčit, muselo během jednoho roku ze svého deficitu do primárního přebytku. „To znamená, že si od všech výdajů mohlo odečíst náklady na obsluhu dluhů, ale výdaje musely být nižší než příjmy,“ řekla Matesová. Pokud by se Česká republika ocitla ve stejné situaci, musela by z rozpočtu během jednoho roku seškrtat 250 miliard korun.
Matesová ale vidí problém také ve společnosti. „Pro mě řecká cesta je, když si společnost zvykne, že se ze státních peněz má financovat eticky zdůvodnitelný příběh, na který ovšem nemáme,“ podotkla ekonomka.
X X X
MAĎARSKO O STOLTENBERGOVI Z NATO, VYMÝŠLÍ SI
Orbán o výroku Stoltenberga: Cože?
Všechny země NATO se shodly na tom, že místo Ukrajiny je v NATO a členem aliance se jednou stane, uvedl dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zdržel se ovšem jakýchkoli slibů o případném harmonogramu členství. Dodal, že hlavním cílem je nyní soustředit se na to, aby Ukrajina zvítězila nad Ruskem.
Stoltenberg na tiskové konferenci připustil, že ukrajinské úřady nastolí otázku členství v NATO a očekávaných bezpečnostních záruk na červencovém summitu NATO ve Vilniusu. Dodal, že to bude důležitý bod jednání. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zase věří, že summit „se může stát historickým“.
„Aliance a spojenci NATO se nyní musí zaměřit na to, aby Ukrajina přežila, aby zůstala suverénní, nezávislou demokratickou zemí v Evropě,“ řekl Stoltenberg.
Ukrajinská vláda formálně požádala o „urychlené členství“ v NATO v září 2022. V roce 2008 dostal Kyjev příslib, že se Ukrajina v budoucnu k alianci připojí, ale většina členů včetně Spojených států nechce v této věci činit závazná prohlášení, zejména v době války.
Portál Politico upozorňuje, že zatímco všechny členské státy souhlasí s tím, že Ukrajina se nyní nemůže stát členem aliance, některé země střední a východní Evropy tlačí na alespoň nějaké symbolické gesto vůči Kyjevu.
Prohlášení Jense Stoltenberga okomentoval na Twitteru předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Krátce napsal: „Cože?!“, server vasevec.cz
X X X
Podezření nad Evropskou komisí. Úředníkům platily lety vlivné firmy
Úředníci oddělení Evropské komise pro hospodářskou soutěž uskutečnili za minulý rok 150 letů, které platily třetí strany. Zjistil to list Politico. Podle některých europoslanců praxe vznáší podezření, zda si plátci tímto způsobem nepokoušeli úředníky naklonit. Evropská komise už minulý měsíc cestovní výdaje omezila.
Evropská komise uvedla, že 150 diplomatických misí úředníků Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž bylo „zcela nebo částečně zaplaceno třetími stranami“. Z nich 23 hradily právní, konzultační nebo průmyslové firmy, píše Politico.
Mluvčí komise Arianna Podestàová uvedla, že úředníci placené cesty přijali, pokud to bylo v „souladu s propagačními a osvětovými účely“. Vystoupení na konferencích, přednášky a zapojení do akademických diskusí „byly vždy důležitou součástí advokační činnosti Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž“, dodala.
Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že celou záležitost prověří. „Potřebujeme zjistit fakta,“ uvedla.
Europoslanci praxi tvrdě zkritizovali. „Je to politováníhodné,“ řekl německý europoslanec René Repasi (SPD, S&D). Podle něj kauza vrhá na práci Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž pochybnosti. Není jisté, zda úředníci nepodnikali cesty placené těmi společnosti, které ředitelství vyšetřuje kvůli podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže.
Minulý měsíc Evropská komise pravidla pro cestovní výdaje zpřísnila. Nyní mohou evropští činitelé přijmout sponzorované cesty nebo ubytování jen v tom případě, pokud je financují univerzity, unijní orgány nebo mezinárodní organizace, jako je OSN či G20.
Komise tak reagovala na případ generálního ředitele odboru pro dopravu a mobilitu Henrika Hololeie, kterému cesty platil Katar, zatímco jeho tým vyjednával hlavní dohodu o letectví důležitou pro katarskou státní leteckou společnost. Hololei kvůli kauze rezignoval.
Podle evropských činitelů se už efekt opatření přijatých Evropskou komisí projevuje. Kvůli omezenému rozpočtu někteří úředníci zrušili svou účast na konferencích nebo se jich účastnili vzdáleně. Komise tlačí na omezení letů i v rámci zelené politiky.
EU je v poslední době pod mikroskopem kvůli korupčnímu skandálu, do něhož byli údajně zapojeni nejvyšší činitelé. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová byla obviněna z braní úplatků právě od Kataru.
X X X
Zeman podpořil demonstrace proti vládě, míní experti
Po desetiletém působení v prezidentském úřadu Miloš Zeman několik týdnů odpočíval ve svém lánském bungalovu, nyní ale začal úřadovat z nové kanceláře a podle expertů opět štěpí společnost. Ze židlí odborníky nadzvedly výroky, kterými vyzval demonstranty, aby vykopli vládu. I když je v rozhovoru pro MF DNES smírnější, „stále je to starý dobrý Zeman,“ hodnotí politolog.
„Nechci posuzovat primárně lídry těchto demonstrací, mě daleko více zajímají jejich účastníci. A ti evidentně nejsou spokojeni se svým osudem a zhoršující se životní úrovní. Tady bych citoval Ronalda Reagana, který jednou řekl: Jestliže vláda zhoršila vaši životní úroveň, vykopněte takovou vládu!“ komentoval současnou situaci Miloš Zeman pro MF DNES.
Zároveň se vyjádřil k označení, která se pro demonstrující vžila. Část politiků je totiž označuje za „dezoláty, flastence, chcimíry“. „V této souvislosti jsem mnohokrát citoval jednu krásnou větu ze Smetanovy opery Braniboři v Čechách. Ta zní: My nejsme lůza, my jsme lid.“
„Umírňuje se, ale provokovat bude nadále“
„Vyjádření dodává legitimitu snahám demonstrujících. Podpořil, že nejsou lůza, ale jsou to občané, kterým jde o něco významného a zajímají se o společnost a chtějí společenské problémy řešit. Tím pádem mají nárok být tam, kde jsou a dělat to, co dělají,“ hodnotí slova bývalé hlavy státu sociolog Pavol Frič.
Myslí si, že slova takto zkušeného politika občany podpoří, což v důsledku může znamenat nárůst nových demonstrujících. „Pro nezodpovědné politiky typická vlastnost. Štěpí společnost, rozdělují ji a jitří společenské vědomí,“ kroutí hlavou.
„Lidé, kteří Zemana v minulosti podporovali, budou jeho slova chápat jako normální, jako něco, co je standardní. Na demonstracích se neodehrávají jenom vulgarity, ale i skutečná verbální napadení. Jestli to bývalý prezident podporuje, legitimizuje tím násilí ve veřejném prostoru,“ zlobí se Frič.
Podobně jeho rozhovor v nové roli – roli občana – hodnotí i politolog Aleš Michal. Připouští sice, že se Zeman nepatrně umírňuje, protože už nemá politickou moc, zároveň ale dává za pravdu Fričovi. „Pro část demonstrantů to může sehrát roli, mají politickou podporu, protože bývalý prezident je pořád politickou figurou,“ domnívá se.
Zároveň sice připouští, že na rozdíl od demonstrantů i v rámci rozhovoru opakovaně vyjádřil podporu Ukrajině, čímž se odlišuje, ale stejně jako nespokojeným občanům i jemu vadí kroky vlády. „Je to umírněnější, ale pořád klasický Miloš Zeman,“ hodnotí Michal.
Zastavil se i u následujícího programu Zemana. Ačkoliv si zřídil kancelář, která donedávna plnila roli ložnice, nedá se předpokládat podobný osud jako u jeho předchůdce Václava Klause staršího. „Kancelář a její podoba neodpovídá tomu, že se jedná o bývalou hlavu státu, je to nevhodné,“ myslí si a dodává:
„Ztotožňuji se s názorem Klause, že Zeman psát knížky nebude. Deklaroval, že si chce hlavně odpočinout. Je jiný, než byl Klaus, který působí mnohem akademičtěji a jeho institut lze vnímat jako nositele hodnot, který rámuje konzervatismus a lehký nacionalismus.“
Kohout už není součástí politické arény
Ani politologa Lukáše Valeše nepřekvapují Zemanovy výroky. Upozorňuje ale, že v rámci kritiky vůči současné vládní koalici není bývalý prezident jediný, komu není po chuti. „Kritických hlasů je nyní celá řada. Ke kritikům vlády patří i předchůdce Václav Klaus nebo expremiér Jiří Rusnok.“
„Podobný názor má řada významných politiků. Myslím si, že bychom Zemanův výrok neměli přeceňovat. Lidé půjdou do ulic bez ohledu na to, jestli je k tomu exprezident vyzval, nebo ne,“ vysvětluje.
I on si ale všiml, že v nejčerstvějším rozhovoru už nebylo tolik zlosti a urážek, jako tomu bývalo v minulosti. „Musíme si uvědomit, že už není ve funkci, navíc má jistý věk. Nemá důvod už být osobní, kohout už není součástí politické arény,“ říká obrazně Valeš.
X X X
SOUDCI V TEPLICÍCH MOHOU POUŽIVAT ALKOHOL?
I když mají tepličtí soudci pohotovost, mohou požívat alkohol, zaznělo u kárného senátu
Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v čele se soudcem Davidem Hipšrem se tento týden opět zabýval případem teplického soudce Miroslava Čapka. Kárnou žalobu na Čapka podal ještě bývalý předseda Okresního soudu v Teplicích (OS), a to pro údajnou Čapkovu účast na oslavě narozenin teplického podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu během pandemických opatření vlády. Soudce Čapek účast na akci popírá, kárný senát mj. přehrával kamerové záznamy z ulice a vyslechl některé svědky.
Kárný senát NSS se tento týden vrátil k případu soudce trestního úseku OS v Teplicích Miroslava Čapka. Ten čelí kárné žalobě za svoji údajnou účast na akci teplického podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu během pandemických opatření vlády v lednu před dvěma lety. Dále je mu vytýkáno, že měl v této souvislosti podávat médiím nepravdivé informace.
Kárný senát ještě pod vedením Karla Šimky řízení přerušil a věc předal do přestupkového řízení teplickému magistrátu. Ten však nebyl schopen v zákonné lhůtě podnět vyřídit. A jak zmínil předseda kárného senátu, ani u dalších podezřelých z účasti na akci pak nebyl přestupkový orgán schopen na základě opatřených důkazů tyto ztotožnit, pokud je nezachytili fotografové, popřípadě se k účasti sami nepřiznali. Přestupci pak dostali ve správním řízení pokutu.
Prohlášení zaměstnankyně hotelu
I přes změnu v osobě kárného žalobce a uplynulý čas trvala kárná žalobkyně, předsedkyně OS v Teplicích Dana Kolářová, jak na projednání kárné žaloby, tak na návrhu kárného opatření. Tedy odvolání Čapka z funkce soudce. Kolářová také senát informovala, že se objevilo nové údajné svědectví o účasti soudce na oslavě. Má se jednat o „spontánní prohlášení“ zaměstnankyně hotelu v trestním řízení vedené u OS v Teplicích, které se mělo udát před soudcem, státním zástupcem a obhájcem. Nikoliv ovšem do protokolu a mimo záznam, jak později upřesnila.
Čapkův obhájce Stanislav Balík senát upozornil, že věcí samou, tedy údajnou účastí soudce na oslavě, se nezabývala ani policie. Šetření měl spustit až bývalý předseda soudu Jan Tichý na základě anonymního oznámení. Tichý, který ještě před koncem mandátu u OS v Teplicích odešel vést děčínský soud, byl podle Balíka nebývale aktivní, když úkoloval policisty, aby si opatřovali kamerové záznamy a vyslýchali svědky. Nechal si také za účelem porovnání chůze soudce stáhnout záznamy z kamerového systému soudu, což Balík označil za nezákonné. „Až se budou soudit u soudu v Teplicích, zajdu si raději na toalety jinam, protože se z pohledu ochrany soukromí nebudu cítit bezpečně,“ dodal Balík.
Pokuta v řádech tisícikorun
Ten upozornil i na to, že zatímco usvědčení účastníci oslavy dostali pokutu maximálně v řádu tisícikorun, kárný návrh žádá odvolání z funkce soudce. To, spolu s nebývalou aktivitou bývalého předsedy soudu, který ještě před podáním kárného návrhu vyzýval soudce k rezignaci, svědčí o osobním zaujetí a snaze vedení soudu se soudce Čapka zbavit.
A kárnému senátu směřoval podnět, aby se zabýval tím, do jaké míry lze soudce špiclovat zařízením, které má sloužit k jeho ochraně, zda je zákonem o soudech a soudcích svěřena vedení soudu pravomoc provádět přípravné řízení a zda může předseda soudu intervenovat u policie, aby někoho zařadila do vyšetřování. „To je příklad nekolegiality, neboť bývaly doby, kdy se anonym zahazoval do koše. Naopak tohle jednání může narušit dobrou pověst justice, kdy se vyřizují věci ad personam, místo ad rem,“ konstatoval Balík.
Soudce Čapek při své výpovědi setrval na odmítnutí účasti. Na dotaz předsedy senátu vysvětloval svá tehdejší stanoviska pro média, kdy vznikly jisté pochybnosti o jejich konzistenci. Podle Čapka však byla všechna vyjádření pravdivá. Médiím sdělil, že je doma, má tzv. trestní příslužbu a navíc se stará o svoji postarší matku, kterou po víkendu měl odvážet na očkování proti covidu.
Kopie jídelního lístku
„Osobně bych nechodil kvůli covidu někam, kde je riziko nákazy, jsem diabetik. Navíc jsem musel být dosažitelný, měl jsem trestní službu. Ve spise je záznam o termínu očkování. Matku jsem na chatě vyzvedával v pátek přes poledne, byla u mne přes víkend, jediný termín na očkování byl v pondělí. Neříkal jsem tedy něco, co by si odporovalo,“ vysvětloval soudce Čapek.
Následovaly dotazy kárné žalobkyně, kterou zajímalo, zda a jak zná Petra Bendu, zda chodí na akce pořádané jeho hotelem či golfovým klubem. Kárnému senátu pak předložila kopii reklamního jídelního lístku z hotelu, kde byl Čapek uveden jako ten, kdo kontroloval ceny. Senát také před přehráním videozáznamu z kamer stačila upozornit, že soudce mezitím výrazně zhubl.
Senát posléze přehrál jeden videozáznam z kamer před hotelem, kde se měla konat v lednu 2021 ona akce. A to z času údajného příjezdu soudce taxíkem a jeho odjezdu na druhý den po druhé ráno. Na prvním záznamu byla vidět z velké dálky ovšem jen těžko identifikovatelná postava člověka. Druhým byl záznam na počítači puštěného záznamu z kamery z křižovatky ulic poblíž bydliště soudce, kudy měl projíždět taxík, v němž měl podle tvrzení kárné navrhovatelky soudce sedět.
Benda odmítl vypovídat
Z pěti předvolaných svědků se dostavili tři, přičemž Petr Benda odmítl vypovídat s tím, že by mohl sobě či svým blízkým přivodit trestní stíhání.
Bývalý ředitel teplické věznice Petr Blažek uvedl, že byl silně opilý a nic si z oné akce nepamatuje. Blažek se před dvěma lety k účasti na akci přiznal, rezignoval na vedení teplické věznice a odešel ze služebního poměru. Dnes pracuje jako občanský zaměstnanec na personálním oddělení litoměřické věznice, vyučuje na ústecké pedagogické fakultě a zčásti i na základní škole.
V jeho případě kárnou navrhovatelku zajímalo, proč při svém odchodu z funkce neinformoval jejího předchůdce o tom, že na akci soudce Čapka neviděl, když z médií musel vědět o jeho záměru podat kárnou žalobu. „Měl jsem svých starostí dost, bylo mi to jedno,“ konstatoval Blažek.
Posledním svědkem byl taxikář, který měl soudce Čapka podle tvrzení kárného žalobce z akce odvézt. Ten zopakoval to, co již řekl policii, totiž že Čapka neodvážel. Na daném záznamu má být sice zachyceno jeho auto, ale podle jeho tvrzení odvážel v té době jiné zákazníka, který bydlí poblíž soudce, což pak senátu také demonstroval i na mapce Teplic.
Naléval se jako brok
Při čtení listinných důkazů došlo i na rozvrh práce, z něhož vyplynulo, že v pátek a přes víkend, kdy měla oslava probíhat, měl soudce Čapak opravdu tzv. trestní příslužbu. Měl být tedy k dosahu pro případné neodkladné úkony v trestním řízení. To glosoval soudcův obhájce Balík, podle něhož je s podivem, že v kárné žalobě to není dáno soudci k tíži, že se „naléval v době služby jako brok“. A svědčí to tedy spíše ve prospěch soudce Čapka a jeho obhajoby.
S tím ovšem důrazně nesouhlasila kárná žalobkyně. Podle předsedkyně teplického soudu totiž skutečnost, že mají tepličtí soudci trestní příslužbu neznamená, že nemohou požívat alkohol.
Kárná navrhovatelka také trvala na tom, aby se jako důkaz přehrály záznamy z kamer soudu, které mají ilustrovat typickou chůzi soudce Čapka. Předseda kárného senátu si zase od ní vyžádal informace, jakým způsobem ztotožňoval kárný žalobce některé svědky. A také bližší údaje k novému, spontánnímu svědectví. Za tímto účelem bylo jednání kárného senátu přerušeno a odročeno na červen. Petr Dimun, ceskajustice. Cz
X X X
ŽALOBKYNĚ MÁCHOVÁ Z PRAHY ODSOUZENA? PODALA ODVOLÁNÍ
Soud rozdal v kauze Bereta tresty několika let vězení. Avšak nepravomocně
Soud projednávající kauzu Bereta poslal nepravomocně pražskou žalobkyni Dagmar Máchovou na tři roky a čtyři měsíce do vězení. a další obžalované. Trest se týká údajného vynášení informací z trestních řízení a odsouzeni do vězení byli i další obžalovaní. Ti vinu od počátku odmítají.
Obžalovaná Dagmar Máchová, policista Radek Holub a celník Pavel Šíma podle obžaloby poskytovali soukromému detektivovi Igoru Gáboríkovi neveřejné informace z trestních řízení.
Gáborík a v jednom případě i jeho spolupracovník Vladimír Zmrhal je podle spisu předávali dál, například klientům Gáboríkovy společnosti, která se zaměřovala na detektivní služby a poradenství. V některých případech za to podle obžaloby od klientů společnost inkasovala peníze.
Peněžité tresty a zákaz činnosti
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která kauzu dozoruje, navrhla v závěrečné řeči pro Gáboríka čtyři roky vězení a zákaz výkonu živnosti v oboru služeb soukromých detektivů na osm let.
Holubovi, Šímovi a Máchové navrhla tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Pro poslední dva zmíněné chtěla také peněžité tresty 100 tisíc korun a 75 tisíc korun. Holubovi a Šímovi navrhla Bradáčová i zákazy činnosti na šest let, Máchové pak na tři roky.
Pro Zmrhala Bradáčová požadovala peněžitý trest 100 tisíc korun, navrhla u něj také změnu právní kvalifikace z podílnictví na legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Máchová u soudu opakovaně odmítla, že by Gáboríkovi, se kterým měla přátelský vztah, za úplatu vyzrazovala informace. Připustila, že při hovorech s ním mohla být obezřetnější, odmítla ale, že by jako státní zástupkyně porušila jinou povinnost než povinnost mlčenlivosti. Stejně jako další obžalovaní odmítla, že by ji Gáborík o informace žádal. Zdůraznila, že žádná z informací, o kterých se s Gáboríkem bavila, neohrozila trestní řízení.
I Holub v závěrečné řeči popřel, že by Gáboríkovi předal jakoukoli informaci, která by mohla řízení ohrozit. Gáborík policistovi, který pracoval v tehdejším protikorupčním útvaru, podle jeho slov nosil poznatky o možné trestné činnosti. Šíma odmítl, že by přijal jakýkoli úplatek, s Gáboríkem podle něj celní správa spolupracovala jako s informátorem. Obžalobu v minulosti odmítl také Zmrhal.
X X X
VĚZNICE POTŘEBUJÍ NA 800 STRÁŽCŮ
Agresivita vězňů stoupá, chybí téměř 800 příslušníků
Počet vězňů za mřížemi v Česku nadále stoupá, zatímco Vězeňské službě stále chybí zaměstnanci. Za loňský rok přibylo zhruba 400 vězňů, od začátku letošního roku vzrostl jejich počet o dalších téměř 640 lidí. Šéf Vězeňské služby Simon Michailidis dnes na setkání s novináři řekl, že ve věznicích jsou v poslední době mnohem častější případy agresivity vězňů vůči dozorcům. Bezpečnostní sbor hledá nové členy, Michailidis o tom jednal i s Českou poštou, která chystá propouštění.
Počty vězňů začaly stoupat po roce 2021. „Trend se zatím nijak nezpomaluje. Čekáme, že za rok touto dobou budeme opět v situaci, kdy kapacita pro ubytování vězněných osob nebude stačit,“ varoval Michailidis. Od 1. ledna 2024 navíc začnou platit nové normy, podle kterých musí Vězeňská služba zajistit každému prvnímu vězněnému v cele šest metrů čtverečních prostoru a dalším vězňům minimálně čtyři metry čtvereční. „Ubytovací kapacita českých věznic se tím sníží přibližně o deset procent,“ upozornil.
Bezpečnostní sbor má vyhrazených zhruba 12.000 tabulkových míst – z toho 7500 pro příslušníky a zbytek pro civilní zaměstnance. Neobsazených ale z těchto místo zůstává 1150, z toho téměř 800 u příslušníků, tedy například dozorců. V jednotlivých věznicích je nedostatek příslušníků různý, nejhorší situace je v obou pražských věznicích, ve Valdicích či Plzni. Ve Valdicích, kde si odpykává trest zhruba 800 lidí v režimu zvýšené ostrahy, chybí například přes 25 procent tabulkového stavu.
Případů fyzického napadení přibývá
„Vězněné osoby si toho také všímají, ten stav nepřispívá k dobrým vztahům. Často zaznamenáváme neadekvátní chování a agresivitu ze strany vězněných, na kterou jsme ještě nedávno nebyli zvyklí. Případů fyzického napadení bylo dříve do deseti za rok. Loni jich bylo 48, čili téměř každý týden,“ řekl Michailidis.,Uvedl, že vězni se také častěji než dříve pokoušejí o útěk.
Vězeňská služba ročně přijme 400 až 500 nových příslušníků, kteří splní přijímací testy. Uspěje zhruba každý sedmý uchazeč. Většina odmítnutých zájemců neprojde psychotesty, které jsou zaměřené na emoční stabilitu. Michailidis zmínil, že v poslední době začínají být pro uchazeče problémem i testy fyzické. „Nemáme kam v téhle věci ustupovat,“ podotkl. Řada příslušníků zároveň odchází, ať už v souvislosti s výsluhami či s vysokou psychickou náročností práce a častými přesčasy.
Nováčkům Vězeňská služba nabízí náborový příspěvek ve výši 75.000 až 150.000 Kč. Pro své členy má řadu benefitů, závodní stravování a třeba také možnost zapojit se do nového kurzu manažerského vzdělávání. „Můžeme nabídnout práci téměř ve všech regionech kromě Zlínského kraje, kde není věznice. Každý středoškolsky vzdělaný a zdravý český občan, který má předpoklady k úspěšnému projití přijímacím řízením, bude vítán,“ uvedl Michailidis. České poště například předal pracovní nabídky podle jednotlivých věznic. Instituce je podle něj bude předávat lidem, kterým oznámí, že se s nimi kvůli rušení poboček musí rozloučit.
X X X
NSS: Po odtahu kvůli blokovému čištění lze vrátit na místo i auto bez technické
Pokud radnice nechá kvůli blokovému čištění odtáhnout nepojízdné auto, může ho vrátit zpět na místo, i když momentálně nemá platnou technickou prohlídku ani registrační značky. Vyplývá to z nového rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), který se po několika letech sporů zastal řidiče z Loun. Jeho auto značky BMW, poškozené předešlým požárem v motorovém prostoru, odvezla odtahová služba kvůli blokovému čištění na odstavné parkoviště – a tam taky zůstalo. Aktuální verdikt NSS je dostupný na úřední desce.
„Podle NSS je možné vrátit vozidlo na původní místo odtahu či na místo v bezprostředním okolí i přesto, že nemá platné technické osvědčení. Poté záleží na aktivitě vlastníka pozemní komunikace, který má zákonné prostředky k tomu, aby provozovatele vozidla donutil vozidlo odstranit nebo s ním podstoupit technickou prohlídku,“ stojí v rozsudku.
Podle soudu není sporu o tom, že Technická správa města Louny měla právo auto odtáhnout, pokud ho před blokovým čištěním neodstranil majitel, který údajně o čištění nevěděl, protože se kvůli zdraví zrovna nevzdaloval od domu a dopravní značky byly poměrně daleko. Zákon ale stanovuje povinnost vozidlo vrátit na místo, a to i když řidič nechce ihned uhradit poplatek za odtah a za parkování na odstavném parkovišti.
Nelze uplatňovat jakési „zadržovací právo“, zdůraznil NSS a poukázal na nepoměr mezi hodnotou vozidla a náklady na odtah. „Technická správa tak měla povinnost vydat stěžovateli vozidlo i bez zaplacení nákladů za odtah na místě. Stěžovatel by měl následně povinnost uhradit dlužnou částku. V případě, že by tak neučinil, mohla by na něm být tato částka vymáhána v samostatném řízení,“ rozhodl soud.
Spor začal odtahem provedeným v říjnu 2019. Když Technická správa města Louny auto nechtěla vrátit na místo, obrátil se muž na Krajský soud v Ústí nad Labem se žalobou proti nezákonnému zásahu. Krajský soud nejprve žalobu odmítl jako opožděnou, jeho usnesení ale tehdy poprvé zrušil NSS. Napodruhé krajský soud žalobu zamítl s odůvodněním, že řidič v žalobě označil Městský úřad Louny místo města Louny. I druhé rozhodnutí zrušil NSS.
Napotřetí už se krajský soud žalobou věcně zabýval, ale postup města označil za správný. Dnes zrušil NSS i třetí verdikt krajského soudu, který teď proto musí rozhodnout znovu, už počtvrté. Bude při tom vázaný právním názorem nejvyšší instance.
X X X
Soudní dvůr EU snížil pokutu pro Polsko kvůli justiční reformě na polovinu
Soudní dvůr Evropské unie snížil Polsku pokutu vyměřenou kvůli justiční reformě z milionu eur denně na 500.000 eur (11,7 milionu Kč) denně. S odkazem na vyjádření soudu o tom dnes informovala agentura Reuters. Pokutu soudní dvůr uložil v říjnu 2021 za to, že se Polsko nepodřídilo jeho nařízení zrušit disciplinární komoru nejvyššího soudu, která podle Evropské komise (EK) nesplňuje unijní standardy nezávislosti a nestrannosti.
Pokuty jsou odečítány z prostředků EU určených Polsku. Varšava také nemůže čerpat miliardy eur z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19.
Polsko 10. března požádalo soud o zrušení nebo snížení uvalené pokuty. Na podporu své žádosti uvedlo, že po legislativních změnách zcela splnilo své povinnosti vyplývající z dřívějších předběžných opatření, uvedl v dnešním odůvodnění soud.
„Místopředseda (soudního dvora EU) došel k závěru, že opatření přijatá Polskem nejsou dostatečná k zajištění prozatímních opatření uvedených v rozhodnutí ze 14. července 2021,“ uvedl soud. Definitivní verdikt vynese 5. června.
Vládní koalice ve Varšavě změnila předpisy ohledně kázeňského postihu soudců v únoru 2020. Evropská komise shledala, že tyto předpisy porušují právo EU, a zažalovala Polsko u Soudního dvora EU. Na návrh EK místopředsedkyně soudu v červenci 2021 nařídila Polsku přestat používat zpochybněné předpisy, zejména ty, které se týkají disciplinární komory, a to až do rozhodnutí soudu v této věci. Protože Polsko toto nařízení nesplnilo, místopředsedkyně unijního soudu 27. října nařídila Polsku milionovou pokutu denně.
Polsko je s EU dlouhodobě ve sporu kvůli reformě justice, jejíž části podle Evropské komise ohrožují nezávislost soudnictví v zemi. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) tvrdí, že soudní reformy jsou nutné, aby se systém zbavil zbytků komunismu. Varšava mezitím nahradila disciplinární komoru novým orgánem, podle kritiků se tím však problém zásahů politické moci do nezávislosti soudců nevyřešil.
X X X
Vojáci se vrátili ze zahraničních misí, na Vítkově dostali medaile
V Kolumbáriu Národního památníku na Vítkově se uskutečnil slavnostní nástup vojáků Armády ČR po návratu ze zahraničních operací v Iráku, Kosovu, na Golanských výšinách a na území Bosny a Hercegoviny. Ceremoniálu se zúčastnilo vedení ministerstva obrany a generálního štábu.
Medaile Za službu v zahraničí převzali z rukou zástupců ministerstva obrany a generálmajora Ivo Střechy příslušníci 9. úkolového uskupení AČR Irák, jejichž úkolem byla poradní a asistenční činnost pro irácké ozbrojené složky v rámci operací OIR (Operation Inherent Resolve) a NMI (NATO Mission Iraq) na území Iráku a Kuvajtu.
Ocenění převzali i příslušníci 23. úkolového uskupení AČR, kteří působili na velitelství mise KFOR v kosovské Prištině. Jejich úkolem bylo vytváření a udržování bezpečného prostředí, které umožňuje pokračování mírového procesu a rozvoje země bez přítomnosti mnohonárodních vojenských jednotek.
Na Golanských výšinách působili pozorovatelé 7. skupiny AČR velitelství mise United Nations Disengagement Observer Force (UNDOF). Úkolem skupiny bylo vykonávat dohled nad územím separace mezi Sýrií a Izraelem. I oni, stejně jako příslušníci velitelství ALTHEA na území Bosny a Hercegoviny převzali ocenění, čestné odznaky AČR Za zásluhy a věcné dary.
X X X
Udělal jsem si rešerši, Protivín mohl působit jako pračka, říká poradce
Ondřej Fér je mediální poradce, který měl pomáhat s prezentací projektu zámku v Protivíně na veřejnosti. MF DNES však získala nahrávku z jednání s dalšími kolegy. Na ní říká, že cílem projektu je dostat do Evropy peníze, které se kumulují v zahraničí, a zařídit, aby nikdo z novinářů nepřišel a neřekl, že celý projekt je pračkou na peníze.
x Redakce MF DNES disponuje nahrávkou, v níž hovoříte o projektu zámku v Protivíně. Předpokládám, že si vás najala společnost IC Management.
Vůbec, já s nimi žádný vztah nemám a neměl jsem.
x Dobře, zastupujete v oblasti PR Pavla Bodláka, který je nepřímým skutečným majitelem společností stojících za projektem zámku Protivín. Na nahrávce ze schůzky, kterou máme k dispozici, jste kolegům zmiňoval, že právě firma IC Management je vaším budoucím klientem. A na té schůzce zazněly tyto věty: Abyste to věděli, obchází se tím zákaz vstupu některých osob do Evropské unie.
Hm.
Váš kolega Lukáš Koutník, figurující rovněž na nahrávce, mluvil o Pavlu Bodlákovi následovně: „Toho šaška, co tam dělá bílého koně, musíme vyprofilovat jako superekonoma, který stojí za perfektním projektem.“ Vy jste ještě říkal, že je potřeba se na ten projekt podívat tak, aby novináři nezjistili, co za tím je, a že „kumulují se tam peníze, které leží na účtech. Chtějí to někam dostat, ven ze svých domovských zemí. To udělají ale jen jediným způsobem – ty peníze musí vyinvestovat ven. Musí je prostě vyvést. Jedním ze způsobů je tenhle Royal Capital Club. Když se někdo stane členem klubu, tak musí zaplatit obrovské vstupné v desítkách milionů eur. V tu chvíli jsou peníze v klubu, a co s nimi ten klub udělá, už je další věc“. Tak se chci zeptat, proč jste o projektu takhle hovořil a kde jste vzal tyto informace?
Mě tedy překvapuje za prvé něco, co je takhle vzdálené. Ale to, co je podstatné, je to, že žádná spolupráce z mé strany nevznikla. Nikdy. Jako že nikdy. Vůbec nikdy. Vůbec ničím.
X Zastupoval jste však pana Bodláka, který je uváděn jako skutečný majitel oněch firem?
Tam je na tom podstatné, že tahle situace, kterou jste popsal, ta nastala velmi, velmi posléze. To je jedna věc. V době, o které mluvíte, tohle neexistovalo. Jako to nebylo. To, co je jako pravda, a to je pravda, je to, že já jsem se na to celé jako na projekt… Když jsem se dozvěděl, že něco takového je někde v diskusi, tak jsem se na to díval. Prostě udělali jsme si vlastní rešerši toho. Vůbec si tedy nejsem jistý, že by nějaký takovýhle záznam, u kterého mám pochybnosti, je reálný nebo nevím. To nevím, to fakt nevím, to se omlouvám.
X My jsme si naprosto jistí, že to, co vám tady teď cituji, je reálný záznam a že na něm hovoříte vy a vaši kolegové. Když říkáte o vlastní rešerši, tak co vám z toho vyplynulo?
Nějaký obrázek, který byl v tu chvíli na trhu. A dál se nedělo nic. Nic. Jako nic.
x Udělal jste si tedy rešerši a přišel jste na to, že zámek Protivín je pračka na peníze, protože přesně to také na nahrávce zaznívá, a že jde jen o to vyvést peníze přes Českou republiku. Chápu to dobře?
Ne, to nechápete dobře.
X Tak kde jste na to tedy přišel?
To nechápete dobře. To, co vy citujete, a tam si opravdu nejsem jistý tím, že něco takového takhle bylo… tam si nejsem jistý, to opravdu nevím. Opravdu to nevím. Tak každopádně to je něco, co asi mohl být nějaký dílčí pohled na věc. Fakt nevím. Opravdu to netuším.
x Tak já se ptám, jak jste přišel na to, že zámek Protivín je pračka peněz. Vy jste doslova řekl, že je potřeba udělat všechno pro to, aby nepřišel nějaký novinář a nenapsal, že je to pračka peněz.
Hm. To opravdu jako netuším. Ale to není oficiální stanovisko nebo něco takového.
X My se nebavíme o oficiálním stanovisku..
Ne, počkejte, počkejte, počkejte, ať si to hodíme na koleje. Vy mi teď voláte a ptáte se mě na něco, u čeho já si fakt nejsem jistý tím, že je to realita, a vlastně ode mě chcete, abych tady suploval názor experta na daně nebo ekonomiku. Já tomu trošku jako nerozumím.
X Ne, vůbec. Já se vás ptám na jednoduchou věc…
Moment, moment. To je situace, ve které já teď nevím, jestli v ní potřebuju být. Takže bych to udělal trochu jinak. Zaprvé nejsem zvyklý na to, aby na mě někdo takhle jako vybafl, začal mi něco předkládat a chtěl ode mě vysvětlení. To jako ne. To, co mi tady předkládáte, je závažná věc, na kterou já vám opravdu neumím odpovědět. Takže vás poprosím, abyste mi tohleto úplně normálně napsal do nějakého e-mailu, tam mi napsal, s čím jako pracujete, co ode mě chcete a já se na to podívám a vyřešíme to.
x A já se vás úplně jednoduše zeptám: když jste řekl na schůzce s kolegy, že zámek Protivín je pračka peněz a je potřeba vymyslet strategii, jak to přikrýt, aby na to novináři nepřišli a vypadalo to navenek dobře, a že se umožňuje obcházet zákaz vstupu některých osob do Evropské unie, tak já se vás úplně normálně ptám, kde jste na tuto informaci přišel a proč jste ji zmiňoval. Na tom přece není nic, o čem musíte přemýšlet…
Ne, ne, ne. My se úplně míjíme v tom, co je důležité. Vaše priorita je úplně jiná než moje.
x Moje priorita je položit vám otázku, jak jste přišel na to, že zámek Protivín je pračka peněz, že se přes to vyvádějí peníze do Evropské unie a bude to sloužit k obcházení zákazů vstupu… Nad tím nemusíte přemýšlet, a pokud si myslíte, že jste to neřekl, tak řekněte, že jste to neřekl.
Já vám ale s čistým svědomím nemůžu říct, že jsem to neřekl, protože to opravdu netuším. Jako když já se vás zeptám, jestli víte, co jste říkal v prosinci 2021, tak vzpomenete si?
X Vzpomněl bych si, jestli jsem někdy vnímal zámek Protivín jako pračku peněz…
Rozumím. Ale já hluboce pochybuji, ale jako hluboce, že jsem něco jako tímto způsobem vyhodnotil ve smyslu jako nějakého závazného stanoviska či něčeho takového.
x Já se neptám, jestli to bylo závazné stanovisko…
Ono to ale důležité je a je to důležité velmi vzhledem k nějakým krokům, které teď dělám já.
X Kde jste vzal informaci, že je to pračka peněz?
Tam to celé bylo tak, že když se ten projekt objevil, tak já jsem si ho nějak vyhodnocoval nebo požádal jsem, aby se k tomu udělala nějaká rešerše. Ve chvíli, kdy pro někoho pracujete, je vaše povinnost udržovat si obraz o tom, jak se vyvíjí komunikační prostředí okolo něj.
X V té době jste pracoval už pro pana Bodláka, předpokládám.
V té době byl pan Bodlák klientem agentury, kde jsem byl. Tam potom funguje to, že si zjišťujete všechno o nějakých věcech, které se pohybují okolo klienta. A jedna z těch aktivit bylo tohle. A tehdy na základě v té době dostupných informací jsme udělali nějakou pravděpodobně úplně základní analýzu. V médiích je tohle a tohle a tak dále. A já vůbec nemůžu vyloučit, že ten dojem, který jste vy zmiňoval, že jsem o něm mluvil, že tímto dojmem to jako působilo. To nevylučuji. Tak jsme si to interně vyhodnocovali. Já nevím, jak to vypadá u vás, když máte poradu, ale sdělujete si dojmy. Každopádně ten další postup, který tam následoval, byl ten, že jsem pro pana Bodláka začal pracovat mimo agenturu, měl jsem smluvní vztah mezi mnou a nějakou jeho společností a v rámci toho, co jsem dělal, jsem se já už celým tím projektem nezabýval. Tam naopak bylo naplacato řečeno, že se tím zabývat nebudu.
X Mně šlo o to, z čeho jste vy usoudil nebo vzal tu informaci, že Protivín bude pračka na peníze…
Je možné, že v tu chvíli, o které mluvíte, to přesně takhle působilo a že jsme si pojmenovali rizika. Ale to není oficiální stanovisko, ale dojem, který z toho vyplynul.
Ono z těch vašich slov to právě úplně nevypadá, že by to byly vaše dojmy. Řekl jste třeba větu „jenom abyste to věděli, obchází se tím zákaz vstupu některých osob do Evropské unie“. Neříkal jste působí to tak a je třeba s tím něco udělat. Zároveň jste říkal „musíme vymyslet, čím to bude přikryté“, váš kolega dodal „čím to bude přikryté, jim máme říct my, jim jsou u prdele jednotky milionů… musíme jim prostě poradit, jak to udělat, aby to nepůsobilo křivě“.
A to je podle mě přesně ono, to je ten point. Tam velmi pravděpodobně došlo k tomu, že na nás to jako působilo blbě…
X Jak tedy vysvětlíte větu „k tomu jim řekneme, že vidíme riziko, že se v tom nějaký novinář bude šťourat a řekne, že je to pračka na peníze…“
Ve chvíli, kdy je nějaký složitý projekt, který není transparentní, tak se přesně tohle může stát, to je normální vyhodnocení rizik.
X Já vím, ale vyhodnocení rizik přece není to, že vy usoudíte, že se tím obchází zákaz vstupu některých osob do Evropské unie. Jak by vás to napadlo z veřejných zdrojů? A mluvili o tom i vaši kolegové. A o panu Bodlákovi tam váš kolega mluví „toho šaška, co tam dělá bílého koně, musíme vyprofilovat jako superekonoma, co stojí za super projektem…“ To přece není vyhodnocení projektu?
No já nevím…
X Dokonce jste řekl: když vymyslíte mustr, který bude funkční, tak ICM jej vezme a bude jej aplikovat dál a dál a dál na dalších místech…
Já vás teď zastavím. Nic z toho se nestalo.
To však přece není vysvětlení, kde jste přišel na to, že to bude pračka na peníze, a kde se vzala myšlenka, že se takto obejdou zákazy vstupu…
Já jsem si téměř jistý tím, že jsme na nic takového nepřišli. Nestavte to…
X Vy jste to přece řekl, že jste na to přišli, když jste si udělali rešerši a z ní jste si mohl uvědomit, že to tak může působit… Vy na té nahrávce tu informaci předkládáte kolegům jako hotovou věc. Všem oznamujete, a dokonce říkáte, že jim to sdělujete ultradůvěrně…
Teď vás znovu zastavím. Je potřeba říct to, co je úplně klíčové. Ve chvíli, kdy probíhalo tohle, tak my jsem měli k dispozici standardní rešerši, která vychází z veřejně dostupných zdrojů. Z obchodního rejstříku.
X To chápu, ale o žádné rešerši tam nemluvíte..
Ve chvíli, kdy to takhle působilo a vypadalo na základě rešerše, která proběhla, tak se už žádné další kroky nestaly.
X A teď mi vysvětlete, co byl tedy okamžik, kdy jste si řekl, že to je důkaz, podle kterého je to pračka peněz…
Já jsem nebyl a nejsem v pozici, kdy bych měl nějaký důkaz. To je mimo moji odbornost. To, co je podstatné, je to, že já jsem byl ujištěn posléze, že tento dojem, který tam vznikl, je daný tím, že je to ve stadiu rozvoje a že to tak není. A neměl jsem důvod se tím zabývat. Druhá část je, že v poslední době nějak ty pochybnosti, které jsem o tom měl, se opakují na základě nějakých věcí, ke kterým jsem se dostal…
X Tak já vás zastavím. Upřímně – požádal vás někdo, abyste projekt tím, jak se bude dále komunikovat, přikryli?
Ne. Nepřišla poptávka po tom něco přikrýt. Žádné zadání ve smyslu objednávky nepřišlo.
X Řekl vám někdo, abyste zakryli oficiální důvod, proč se vše dělá?
Ne. Ne. Je ale pochopitelné, že když jsem ten projekt na začátku viděl, tak opravdu nevypadal dobře. Pohled do obchodního rejstříku byl jasný.Jak jste usoudil, že se tím obchází zákaz vstupu některých osob do Evropské unie? To je věc, kterou nelze z obchodního rejstříku vyčíst či usoudit.
V tom roce 2021, to si vybavuji úplně přesně, tak tam byla jména, která byla z Dagestánu, Tádžikistánu, a ta pokud si to dobře vybavuji, tak na seznamech byla.
X My jsme všechny firmy, které jsou provázané, prohlédli důkladně a žádná jména, která by byla na sankčních seznamech, jsme nenašli ve veřejně dohledatelných zdrojích.
Určitě by to bylo v prezentaci, která k tomu vznikla.
X Tu prezentaci byste mi dokázal tedy poskytnout?
No, když se mi podaří ji najít… Podívám se na to, vím, že to nebyl pan Kuchakov, ale nějaké další jméno, já to zkusím najít.
X Ono nevypadá moc důvěryhodně, že byste si sedli a tyto věci odhalili z veřejných rejstříků. Lidé, kteří stejné věci popisují, o nich mluví na základě toho, že v celé operaci figurovali a měli přístup k dokumentům a viděli do firem hluboko. A nelze je usuzovat z veřejně dostupných zdrojů…
Hm. Ten projekt prostě nepůsobil důvěryhodně a možnost spolupráce jsem položili právě z těchto důvodů.
X X X
Blokovali dopravu v Londýně 40 hodin, ve vězení stráví v součtu téměř šest let
Britský soud v pátek poslal do vězení dva ekologické aktivisty, kteří loni na podzim vyšplhali na dálniční most přes Temži na obchvatu Londýna, a na frekventovaném tahu tím na 40 hodin zablokovali dopravu. Podle soudce má přísný trest odstrašit další aktivisty, kteří by se mohli tímto způsobem protestu inspirovat.
Dva demonstranti ze skupiny Just Stop Oil použili lana a další horolezecké vybavení k překonání mostu, na němž vyvěsili transparent. Oba si tím vysloužili vězení.
Čtyřicetiletý Morgan Trowland stráví za mřížemi tři roky, čtyřiatřicetiletý Marcus Decker dostal dva roky a sedm měsíců. Soudce Shane Collery toto rozhodnutí odůvodnil tak, že Trowland, který má šest předchozích odsouzení souvisejících s protesty, měl ve věšení transparentu na most sehrát „vedoucí roli“. Decker má v trestním rejstříku pouze jedno odsouzení související s protestem, proto má trest o něco málo mírnější.
„Musíte dostat trest za chaos, který jste způsobili, a také proto, abychom odradili ostatní od toho, aby se nechali inspirovat,“ řekl soudce.
„Jsem naprosto zděšená a znechucená tím, co se tady dnes stalo, tady vůbec nešlo o spravedlnost,“ komentovala verdikt mluvčí hnutí Just Stop Oil Rachel Boslerová.
Členové skupiny Just Stop Oil loni v říjnu vyšplhali s horolezeckým vybavením do výšky asi 60 metrů na jeden z pilířů mostu Královny Alžběty II. v Dartfordu východně od Londýna. Chtěli tak protestovat proti plánům vlády na udělování nových licencí na těžbu ropy a plynu.
Policie musela most uzavřít a na místo dovézt jeřáb, aby aktivisty dostala dolů. Auta tam nemohla projíždět přes 40 hodin, což způsobila obrovské dopravní zácpy a fronty dlouhé několik kilometrů.
X X X
Zelenského jsme za prezidenta nechtěli, říká Ukrajinka.
Zelenského jsme za prezidenta nechtěli, říká Ukrajinka. Putin je hovado, válčit nemusel© Poskytovatel: www.ctidoma.cz
Vítat ruské tanky v ukrajinských městech je pro ně dnes nemyslitelné. Ačkoliv ještě před začátkem invaze Putinovy armády by si o připojení k Moskvě klidně nechali vyprávět a zasněně by se při tom usmívali. „Nevadilo by nám patřit k Rusku. Před válkou. Teď už ne. Jsou to vrazi,“ říká jasně paní Anna.
Do České republiky přišla nejprve se dvěma dcerami. Poté za nimi dorazili další členové rodiny. Všichni utíkali z východu země. Konkrétnější být nechce. „Víte, my jsme se našimi postoji nikdy netajili. A teď jsme vyvrhelové. Upřímně řečeno, nikomu se nedivím, že se na nás dívá skrz prsty. Ale my jsme jen lidé, kteří se chtěli mít lépe. Netušili jsme, co Putin udělá.“
Když Anna vzpomíná na domov, oči se jí lesknou. Později přiznává, že místo, kde bydlela, už dnes neexistuje. „Já nikdy nevěřila, že v dnešní době bude někdo v Evropě schopen zabíjet bezbranné ženy, děti a posílat rakety na školy a nemocnice. Putin není člověk, ale hovado. Vždyť mohl mít kus Ukrajiny úplně bez boje.“
Bývalá učitelka naráží na to, že podobně jako její rodina přemýšlela i spousta jiných. „Zelenskyj předtím nebyl náš prezident. Nevěřili jsme mu ani nos mezi očima. Loutka, kterou si tahají Američané. Ale to je teď jedno, je to pryč. V době krize se ukázal jako silný muž, za kterým ostatní půjdou. I my. Stále si o něm myslíme své, ale už ho bereme jako svého. Putin to zařídil.“
Dobře si uvědomuje, že pokud se na Ukrajinu vrátí, určitě nepůjde do míst, kde žila. Nechce znovu budovat tam, kde ji znají. „Nejde to napravit. Nejsem naštvaná. Začneme jinde. Teď jsme v České republice, dcery mají práci, jsme v klidu. Rozmyslíme se až podle toho, jak to na Ukrajině dopadne.“
I když vypadá se vším smířená, je vidět, že uvnitř se trápí. Ráda by domů, jenže domov už nemá. A budoucnost se stejnými sousedy, kterým dost možná Rusové zabili známé či příbuzné, zkrátka myslitelná není. Nikdo se nemůže příliš divit.
KAM DÁL: Svědectví Ukrajinky: Sousedé by nás zabili, domů nesmíme. Hodně lidí fandí Rusku.
X X X
Svědectví Ukrajinky: Sousedé by nás zabili, domů nesmíme. Hodně lidí fandí Rusku
Válka na Ukrajině přinesla neštěstí milionům lidí. Ruská invaze přináší smrt, zkázu a zničené životy. Jedním z válečných uprchlíků prchajících před Putinovými vrahy je i paní Světlana, která se pro odchod ze země rozhodla velmi brzy. Do Prahy dorazila mezi prvními. Dnes ví, že v České republice zůstane hodně dlouho, možná navždy. Stejně jako její rodina.
S manželem si občas pošlou SMS, téměř si nevolají. Neví, kde přesně je
Světlana dorazila do „kontrolovaného chaosu“, jak dnes říká. Vzpomíná, že v Praze byly stovky tisíc uprchlíků, ale že všechno fungovalo skvěle. „Postarali se o nás dobrovolníci, dali nám jídlo, zajistili přespání a slíbili, že se nám pak další lidé budou věnovat. Vše, co řekli, se opravdu stalo. Češi se vytáhli před celým světem,“ říká uznale pro Čtidoma.cz.
Manžel bojuje na frontě
Odešla z jedné vesnice poblíž Izjumu. Vzala si jen to nejnutnější. S rodinou si mohli dovolit sednout do auta, zůstalo neporušené. „Někteří naši známí už museli po svých, na kole, případně se k někomu připojit. Většinou mířili na vlak, my jsme mohli jet rovnou. Na hranicích nám řekli, že Česká republika uprchlíky přijímá. A dostali jsme dobré reference. Bylo rozhodnuto.“
Do Prahy dorazila se synem, dcerou a rodiči. Její manžel zůstal. Původně proto, aby se postaral o majetek, který nechali na místě. Nakonec ale vstoupil do jedné z dobrovolnických jednotek a zapojil se do bojů proti Rusům. „Dnes o něm vím jen to, že je naživu. Ale kde přesně jsou, jak moc bojují, to netuším. Je mu šedesát let. Je to blázen, ale jsem na něj pyšná.“
Hodně lidí fandí Rusku
V české metropoli nezůstali dlouho. Několik jejích příbuzných ji vzalo k sobě, teď jsou všichni na Vysočině. Světlana má práci, více ale na toto téma říkat nechce. „Vše je neoficiální. Dostávám peníze na ruku. Nejsem zdaleka sama, takových nás je tu hodně. Stejně jako těch, kteří vědí, že už se na Ukrajinu pravděpodobně nevrátí. Přestože bychom moc chtěli.“
Ne všichni její sousedé totiž smýšleli stejně jako její rodina. „Hodně lidí fandilo a stále fandí Rusku. Někdo z přesvědčení, jiní zkrátka proto, že si myslí, že Putin vyhraje a chtějí být na straně vítězů. Bublalo to roky, teď to vyplulo na povrch. Takže ne, tam už se s našimi prozápadními názory vrátit nemůžeme. Pověsili by nás,“ pokyvuje zcela vážně hlavou.
Mohlo by se zdát, že Světlana je ze všeho v depresích a má poraženeckou náladu. Opak je ale pravdou. Často se usmívá, mluví o budoucnosti. Jen při zmínce o manželovi posmutní. „Měli jsme spolu krásný život. Jestli ho zabijí, budu moc plakat. Ale zároveň budu věřit, že zemřel při tom, co chtěl dělat a co považoval za nutné a správné. Dnes to ale není na pořadu dne. Protože se mi vrátí,“ doplňuje odhodlaně.
X X X
Českomoravská myslivecká jednota slaví 100 let
V sobotu 22. dubna oslaví 100. výročí založení Českomoravská myslivecká jednota. Jde o významnou událost a v souvislosti s ní bude pořádána celá řada slavností. U nás na Vysočině bude na téma myslivost organizován například Myslivecký den, kterým bude o prvním květnovém státním svátku na hradě Roštejn zahájena hradní návštěvnická sezóna. Součástí programu bude povídání o mysliveckých zvycích a tradicích, ukázky loveckého troubení i vábení zvěře, ukázky sokolnictví a kynologie.
„Myslivecký den na Roštejně, to je nedílná součást myslivosti na Vysočině. S myslivostí nejen na Vysočině je Českomoravská myslivecká jednota pevně spjata. Pokud se podíváme do historie, do doby jejího vzniku, měli bychom vzpomenout na významné osobnosti, jakými jsou například Josef Žalman, rodák z podhůří Orlických hor, Karel Podhájský – významný kynolog, Zdenko Slanina, jako vůbec první předseda tehdy Československé myslivecké jednoty, která byla založena 22. 4. 1923 a je přímým předchůdcem dnešní Českomoravské myslivecké jednoty,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
Zakládající schůze Československé myslivecké jednoty byla uspořádána v Brně a byla výsledkem předchozích, nelehkých jednání. Ze stejné doby pochází název mysliveckého periodika – Stráž myslivosti. V souvislosti se vznikem Československé myslivecké jednoty došlo k zániku celé řady doposud fungujících mysliveckých spolků, které do sebe nově vznikající organizace zahrnula.
Tak jak se měnil čas, měnil se i název této myslivecké organizace. Za dobu svého trvání byla například Českou mysliveckou jednotou, Československým mysliveckým svazem nebo Českým mysliveckým svazem.
Z nedávného období je možné také vzpomenout předsedu Josefa Hromase, který se významně zasloužil o to, že byla myslivost 23. 12. 2011 zapsána Ministerstvem kultury České republiky na národní Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury.
Českomoravská myslivecká jednota je největší mysliveckou organizací v České republice. K dalším patří například Řád svatého Huberta, který vznikl 3. 11. 1444 jako světský myslivecký řád. Na území českých zemí byl stejnojmenný řád ustaven v Lysé nad Labem 3. 11. 1695. K obnově tohoto řádu došlo po dlouholeté odmlce v roce 1992.
„Mysliveckou spolkovou činnost podporuje Kraj Vysočina pravidelně finanční částkou 100 000 korun v oblasti podpory vzdělávání, výchovy a práce s mládeží,“ dodává závěrem radní Pavel Hájek. Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství,
Krajský úřad Kraje Vysočina
X X X
Hejtmani a starostové podepsali v Krupce partnerskou smlouvu
Starostové a starostky šesti měst a obcí ležících na území Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, který je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, a hejtmani Ústeckého a Karlovarského kraje Jan Schiller a Petr Kulhánek podepsali na hradě Krupka novou smlouvu o partnerství. Ta má zabezpečit efektivní rozvoj a správu české části krušnohorské památky světového dědictví, již zajišťuje obecně prospěšná společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge.
„Společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge zastřešuje správu všech pěti lokalit, které tvoří památku světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na území Ústeckého a Karlovarského kraje. Nová smlouva o partnerství, která nahrazuje předchozí smlouvu z roku 2013, jež byla podepsána rovněž v Krupce, vytváří podmínky pro to, aby tato správa mohla kvalitně fungovat i do budoucna,“ sdělil Rostislav Kadlec, místostarosta Krupky, která setkání signatářů smlouvy zorganizovala.
„Je pozitivní, že se devět signatářů dokázalo shodnout na dokumentu, který jasně definuje princip financování a rozděluje role při správě statku UNESCO mezi jednotlivé aktéry. Péče o památku zapsanou na seznam světového dědictví má tak nastavena jasná pravidla, což v budoucnu zajistí předvídatelnost pro dlouhodobé plánování,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Kromě Ústeckého a Karlovarského kraje smlouvu podepsaly města Boží Dar, Horní Blatná, Jáchymov, Krupka a Loučná pod Klínovcem, obec Měděnec a Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o.p.s. Kraje a obce se přitom společně zavázaly, že správu krušnohorské památky UNESCO podpoří významnými finančními prostředky, které budou využity nejen na administrativní činnost, ale také na vzdělávací, výzkumné a propagační aktivity.
Signatáři smlouvy se zavázali vyčlenit pro rok 2023 v rámci svých rozpočtů finanční prostředky v celkové výši 2 040 000 korun. Osmdesát procent této částky, tedy 1,632 milionu korun, uhradí rovným dílem oba kraje a o zbylých 20 procent (408 tisíc korun) se pak postarají města a obce. Přesnou částku, kterou budou hradit, určuje přímo ve smlouvě klíč, který přihlíží k aktuálnímu počtu obyvatel jednotlivých měst a obcí. Nejvyšší částku tak zaplatí Krupka (cca 144 tisíc korun), následovaná Jáchymovem (cca 110 tisíc korun) a ostatními menšími městy (cca 38 tisíc korun). Pokud by v následujících letech mělo dojít k navýšení zmíněných částek, musí se signatáři smlouvy znovu sejít a podepsat dodatek.
„Nastavené financování umožní nejen to, aby společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o.p.s., mohla dlouhodobě vykonávat funkci správce krušnohorské památky světového dědictví včetně povinností, které má vůči ministerstvu kultury a Centru světového dědictví v Paříži, ale také aby se mohla podílet na projektech zaměřených na ochranu hornických památek a na jejich výzkum a prezentaci,“ doplnil Kadlec. Mgr. Jarmila Ivasková, tiskové oddělení
x x x
Čeští vědci studují pohoří na Tchaj-wanu, výsledky budou moci využít i v Česku
Čeští vědci již druhým rokem studují seismicky a tektonicky velmi aktivní pohoří na Tchaj-wanu, kde v současné době probíhají procesy velmi podobné těm, jež v geologické minulosti vedly ke vzniku pohoří Vnějších Západních Karpat na východě České republiky. Výsledky získané na tomto vzdáleném tropickém ostrově tedy bude možné v budoucnu využít i v Česku.
Střední a východní část ostrova Tchaj-wan tvoří až 3 952 m vysoké hory, táhnoucí se převážně v severojižním směru. Vznikají od třetihor tektonickými posuny i doprovodnou horotvornou činností způsobenou kolizí filipínské oceánské desky s jihočínskou deskou.
Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR (ÚSMH AV ČR) a z Ústavu geologických věd Masarykovy univerzity (MU) zkoumali letos v březnu ve spolupráci s kolegy z tchajwanské National Central University a National Changhua University současné tektonické zlomy a také s nimi související sesuvy, které vznikly při zemětřeseních v nedávné době, takzvané koseismické sesuvy. Výzkum těchto jevů probíhá za použití moderních strukturně-geologických, sedimentologických a geomorfologických metod a je realizován v rámci dvoustranného projektu podpořeného Grantovou agenturou České republiky a tchajwanskou National Science and Technology Council.
Pohyby zemských desek podél zlomů vyvolávají zemětřesení, a proto je důležité tyto pohyby sledovat. Mezinárodní vědecký tým proto v rámci pilotní studie nainstaloval na dvou zdejších seismicky aktivních zlomech unikátní přístroje, které umožňují bezkontaktní trojrozměrné měření i velmi malých pohybů na zkoumaných zlomech. „Výsledky systematického dlouhodobého měření umožní lépe poznat dynamiku přípovrchového chování těchto zlomů. Hlavním cílem je možnost identifikovat varovné signály blížícího se zemětřesení,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Dr. Ivo Baroň z ÚSMH AV ČR. Vysvětlil, že jedním z těchto varovných signálů může být právě zvýšený pohyb na zlomech nebo změny jeho rychlosti.
Jeden zlom, na němž začali měřit, je hlavní částí expozice muzea Chelungpu Fault Park, které je věnováno poslednímu katastrofickému zemětřesení na Tchaj-wanu v roce 1999. Tehdy byla při zemětřesení o síle 7,6 Richterovy škály poničena velká část ostrova a zahynuly při něm nejméně dva tisíce lidí a dalších 11 tisíc utrpělo zranění. Nyní je výchoz využíván pro vzdělávání veřejnosti o zemětřeseních a ochraně proti nim. Další sledovaný zlom prochází areálem základní školy ve městě Wan´aan na rozhraní Euroasijské litosférické desky a desky Filipínského moře (Chishangský zlom) ve východní části Tchaj-wanu.
„Uvedené zlomy jsme zkoumali pomocí nejmodernějších metod studia, jakými jsou anizotropie magnetické susceptibility nebo metody přesného měření mikrometrických pohybů na zlomech,“ doplnil doc. Rostislav Melichar, spoluřešitel projektu z Masarykovy univerzity.
„Získané poznatky nám pomohou lépe porozumět vztahům mezi dynamikou tektonických zlomů a souvisejícími sesuvy, které byly nově objeveny v geologicky podobném, ale v současné době seismicky daleko klidnějším horstvu Vnějších Západních Karpat,“ řekl Dr. Filip Hartvich, ředitel ÚSMH, a rovněž člen výzkumného týmu. Připomněl, že nový přístroj na měření pohybů na zlomech byl vyvinut spolu s kolegy z Vysokého učení v Brně a Institute of Material Science v Barceloně v rámci nedávno ukončeného projektu GAMA 2 4GEO podpořeného Technologickou agenturou ČR.
Oboustranná spolupráce mezi českými a tchajwanskými vědci se nezaměřuje jen na bádání na Tchaj-wanu. Tento mezinárodní tým zkoumal v loňském roce v České republice pohyby na zlomech ve Vnějších Západních Karpatech, a to v Lidečku na Vsetínsku a v Mikulově. Mimo jiné chtěli vědci zjistit, zda za vznikem zdejších sesuvů stojí výrazné deště nebo zemětřesení. Podle nich je možné porovnávat výsledky ze zkoumání seismicky aktivního horstva na Tchaj-wanu se zjištěními v České republice a vyvodit z nich užitečné závěry. Tento výzkum stále pokračuje.
Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, v.v.i. je pracoviště zaměřené na studium struktury a vlastností horninového prostředí, hornin, odvozených materiálů a speciálních kompozitních materiálů. Zkoumá přírodní i indukované jevy a procesy působící na chování, vývoj a stabilitu hornin v jejich přirozeném uložení v zemské kůře a širokou škálu anorganických a organických materiálů jak na místě, tak vytvořených v laboratorních podmínkách. Uplatňuje pokročilé monitorovací i laboratorní metody výzkumu s cílem formulovat vědecké poznatky a stanovit podmínky jejich využití v praxi.
x x x
Ceny kultury mají nové vítěze. Uspěl váš favorit?
Numerologové by o čísle 11 řekli, že je nositelem velkých duchovních hodnot. Jenže Olomoucký kraj numerologii nepěstuje. Zato se zabývá mnoha jinými užitečnými věcmi. Třeba udílením Cen za přínos v oblasti kultury. A právě deset čerstvých držitelů tohoto prestižního ocenění a jeden mistr rukodělné výroby si pro své tituly přišli ve středu 19. dubna do Moravského divadla Olomouc, kde se ceny předávaly. Letos měly podobu skleněných plastik.
„Děkuji všem lidem, kteří se o kulturu v našem kraji starají. A děkuji také těm, kteří na kulturní akce chodí. Kultura je nedílnou součástí života v Olomouckém kraji, a proto ji hejtmanství podporuje – finančně i pořádáním akcí, jako je právě udílení cen za přínos v oblasti kultury,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Kraj registroval téměř 70 návrhů na ocenění, ze kterých vzešlo 61 nominací. Devět oceněných vybrala hodnoticí komise a desátého prostřednictvím webu cenykraje.cz veřejnost – nejvíce hlasů získal zámek Skalička. Například cenu v kategorii divadla obdržel mezinárodní festival Divadelní Flora a ocenění za literaturu si převzala Kateřina Tučková. Jedenáctou předanou cenou byl titul mistra rukodělné výroby, kterým se tentokrát stala Bronislava Millá. Seznam všech oceněných najdou zájemci pod článkem.
„Těší mě, že také letos jsme mohli výherce ocenit uměleckým dílem od výtvarníka s vazbou na Olomoucký kraj, který do jeho pojetí obtiskl specifika krajské kultury, a přitom do něj vnesl autorskou originalitu,“ dodal Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury. Autorem cen je umělecký sklář David Valner. Ing. Mgr. Alena Minxová, tisková mluvčí