Medvedev varoval: Moskva zruší obilninovú dohodu. Čína novú zbraň. Európska banka odchod od prísnej menovej politiky

Ak G7 zakáže vývoz do Ruska. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v nedeľu vyhlásil, že ak skupina G7 pristúpi k zákazu vývozu do Ruska, Moskva bude reagovať zrušením dohody umožňujúcej vývoz ukrajinských obilnín cez Čierne more. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.

 Skupina G7 zvažuje takmer úplný zákaz exportu do Ruska, uviedla minulý týždeň japonská tlačová agentúra Kjódó s odvolaním sa na zdroje z vlády v Tokiu. Rusko opakovane pohrozilo ukončením svojej účasti na tzv. obilninovej dohode, ktorá je aktuálne predĺžená do 18. mája.

Medvedev na sociálnej sieti napísal, že zákaz vývozu do Ruska bude znamenať recipročný zákaz dovozu z Ruska, týkajúci sa aj kategórií tovaru, ktorý podľa neho krajiny G7 potrebujú. Medvedev, dlhoročný spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, je podpredsedom Rady bezpečnosti Ruskej federácie a vedie vládnu komisiu pre výrobu zbraní pre vojnu na Ukrajine.

G7 údajne diskutuje o zmene sankčného režimu voči Rusku tak, aby bol vývoz do tejto krajiny automatický zakázaný s výnimkou tovaru zaradeného na zoznam povolených produktov. V súčasnosti možno do Ruska predávať všetok tovar, ktorý nie je na sankčných zoznamoch.

 Ministri hospodárstva zoskupenia G7 v nedeľu vyzvali na „predĺženie, plnú implementáciu a rozšírenie“ dohody. „Odsudzujeme pokusy Ruska využiť potraviny ako prostriedok destabilizácie a ako nástroj geopolitického nátlaku a opakujeme náš záväzok konať solidárne a podporovať tých, ktorí sú najviac zasiahnutí“ tým, že Rusko potraviny využíva ako zbraň, uviedli ministri G7 v dokumente po dvojdňovej schôdzke v Japonsku.

Čiernomorská obilná iniciatíva (tzv. obilná dohoda) medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorú pomohli vlani v júli sprostredkovať Turecko a OSN, obsahuje dve dohody. Jedna z nich umožňuje vývoz obilnín, ktoré v ukrajinských čiernomorských prístavoch zablokovala vojna. Druhá má uľahčiť export ruských obilnín a hnojív napriek sankciám uvaleným na Moskvu za rozpútanie vojny na Ukrajine.

Obilná dohoda vlani pomohla obmedziť narastajúce ceny potravín; prvýkrát bola predĺžená vlani v novembri o 120 dní. V marci súhlasilo Rusko už len s jej 60-dňovým predĺžením, hoci Ukrajina, Turecko aj OSN požadovali 120-dňové predĺženie.

 Moskva sa opakovane sťažovala na podmienky dohody o obilninách, ktorá je jediným významným diplomatickým úspechom počas 14-mesačnej vojny na Ukrajine. Vyhlásila, že z tejto iniciatívy sa stiahne, ak Západ nezruší obmedzenia vývozu ruských poľnohospodárskych produktov a hnojív.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov má o obilnej dohode čoskoro diskutovať v New Yorku s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom./agentury/

X X X

Politici už kreslia čiary: Najväčší koaličný potenciál má Kollár, OĽaNO klesá k nule. Pri Hlase sú lídri opatrní

Predčasné voľby sa blížia a na stole je už tradične otázka povolebnej spolupráce. Niektorí lídri sa vyjadria jasne, iní si radšej počkajú, ako volič rozdá karty. Isté je, že prvé deliace sú už nakreslené. Päť strán zo spolupráce nevylúčil nikto. Ostatné strany vylúčil minimálne jeden zo subjektov. Iba Borisovi Kollárovi a jeho hnutiu Sme rodina sa darí držať neutrálny postoj. Do vlády je Kollár ochotný ísť prakticky s každým, čím si vydláždil cestu do každej potenciálnej vlády.

 Najopatrnejšie vo svojich vyjadreniach sú strany pri Hlase Petra Pellegriniho, ktorý bude po voľbách kľúčovým hráčom. Najväčší koaličný potenciál ma hnutie Sme rodina, naopak najmenší má Smer a strany krajnej pravice ĽS NS a Republika, ale aj SNS. Zo spolupráce nevylúčil nikto stranu Za ľudí, KDH, Jablko, Maďarské fórum (MF), Alianciu a hnutie Sme rodina.

 Na základe oficiálnych stanovísk strán, vyjadrení lídrov či predstaviteľov strán, ale aj vzhľadom na preferencie zostavila redakcia Pravdy rebríček koaličného potenciálu jednotlivých strán.

Redakcia Pravdy sa pozrela na koaličný potenciál celkovo 16 strán. Medzi nimi sú strany pôvodnej štvorkoalície – OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí a SaS, opozičné strany Smer a Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS), ale aj strany, ktoré sa počas tejto vlády oddelili od pôvodne zvolených strán – Hlas a Republika.

Zástupcov v parlamente má aj Progresívne Slovensko a Demokrati. Do zoznamu redakcia zaradila aj zvyšné relevantné strany z prieskumov – Modrí, Maďarské fórum, Aliancia – Szövetség, KDH a SNS, ale aj stranu Jablko, ktorá nedávno vyzbierala podpisy a vystupuje v rokovaniach pri spájaní pravice.

1. Sme rodina

Hnutie Sme rodina má zo všetkých jednoznačne najväčší koaličný potenciál. Nikto ich zo spolupráce nevylúčil a Kollár takisto nedal priamo stopku ani jednej strane. Predseda hnutia svoje vyjadrenia niekoľkokrát korigoval. Sme rodina si dalo tri podmienky na spoluprácu a aktuálne platí, že vylučujú strany, ktoré ich nespĺňajú.

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár hovorí o podmienkach na povolebnú spoluprácu. Nevylúčil nikoho.

Kollárovo hnutie požaduje, aby bol akceptovaný ich program a vylučuje strany, ktoré spochybňujú holokaust a schvaľujú fašistickú minulosť, Tisov režim a ktoré napádajú západné smerovanie krajiny. Dočasne poverený minister práce Milan Krajniak na margo podmienok povedal, že Smer ani Republika ich v tejto chvíli nespĺňajú. „Reči o tom, že pôjdeme do vlády so Smerom, sme počúvali v roku 2016, a nešli sme, v roku 2020, a nešli sme,“ dodal.

Aktuálne si to Kollár nevie so Smerom a Republikou predstaviť ani Kollár. „Exaktne nechcem vylúčiť nikoho,“ povedal v diskusii TA3 s tým, že strany môže svoje postoje k niektorým otázkam prehodnotiť, lebo každá strana má právo na reparát. Je vysoko pravdepodobné, že práve Kollár a jeho strana budú jazýčkom na váhach a budú sa rozhodovať, k akej vláde sa priklonia.

 Líder Sme rodina sa vyjadril, že sa už nechystajú byť drahou nevestou, ale rozumnou. Podľa politológa z Prešovskej univerzity Michala Cirnera politici zrejme rátajú s tým, že bude súčasťou akejkoľvek novej vlády, pokiaľ sa hnutie dostane do parlamentu. Sme rodina podľa neho nie je veľmi vyberavá, pokiaľ sú naplnené požiadavky napríklad o prerozdelení postov či hlavné programové zámery s „nádychom populizmu“.

„V zásade chcú post pre pána Kollára, ministerstvo pre pána Krajniaka a nejaké ministerstvo s hospodárskym alebo ekonomickým vplyvom,“ zhodnotil pre Pravdu. Podľa politológa netreba zabúdať na to, že v boli v tomto volebnom období tzv. opozíciou v koalícii. „Dostať ich do vlády nie je ťažké, je jasné, aké majú záujmy, ale vládnuť s nimi nie je jednoduché – vždy pýtajú prst, ale často potom chcú celú ruku,“ uviedol.

2. Hlas

Hlas zo spolupráce jasne vylúčili len tri strany – Za ľudí, OĽaNO a Demokrati. Jeho koaličný potenciál je však priamo úmerný jeho aktuálnym preferenciám. Saska, KDH, Jablko, Progresívne Slovensko (PS) a MF sú zatiaľ aj vzhľadom na preferencie Hlasu vo vyjadreniach opatrnejšie a dvere si zatiaľ zatvoriť nechcú.

Pellegrini bude po voľbách určite kľúčovým hráčom. Síce uviedol, že na žiadnej koalícii s PS a Saskou nepracuje, až po voľbách sa uvidí, akou cestou sa vyberie. Rozhodovať budú mandáty a lepšia „ponuka“, v prípade, že by voľby vyhral Smer.

Pokiaľ by sa podarilo Pellegrinimu zvrátiť trend nárastu Smeru a poraziť Fica, je otázne, či sa jeho slová o tom, že si nevie predstaviť byť vo vláde so svojím bývalým šéfom, naplnia. Zo svojho portfólia zatiaľ Hlas vylúčil len OĽaNO a ĽS NS.

 Čo sa týka Republiky Pellegrini uviedol, že do volieb už nikoho vylučovať nebudú, ale predsedníctvo Hlasu ani len neuvažuje o nejakej koalícii s Republikou. Koaličný potenciál Hlasu by sa prepadol len v prípade, ak by Pellegriniho predbehli aj pravicové strany. Fico však bude na Pellegriniho vyvíjať čoraz väčší tlak, aby ho dostal do pozície, v ktorej nebude mať na výber.

3. Progresívne Slovensko

Na čele PS je už tretí líder a v prieskumoch sa aktuálne stabilne nachádzajú na treťom mieste so ziskom v priemere okolo desať až dvanásť percent. Zo spolupráce ich vylúčilo len hnutie Republika a dá sa predpokladať, že o spoluprácu s nimi nebudú mať záujem ani ĽS NS či Smer, ktorí ich často označujú ako „progresívnych ši ultraliberálnych bláznov“.

 PS je aktuálne potenciálnym partnerom pre viacero subjektov aj vzhľadom na preferencie. Strana postupuje opatrnejšie, ako pred voľbami 2020 a na čele s Michalom Šimečkom si zrejme nebudú hneď rozdeľovať posty ako bývalé vedenie a nebudú ani riskovať sedempercentnú hranicu v prípade koalície. Zo spolupráce vylúčili tri strany. „Z povolebnej spolupráce vylučujeme extrémistické strany a Smer, o ďalších krokoch budeme informovať neskôr,“ uviedlo pre Pravdu hnutie.

4. KDH, Aliancia a Maďarské fórum

Ani jedna z týchto strán nemala v parlamente dlhé roky žiadne zastúpenie. KDH by tentokrát mohlo uspieť, no posledné prieskumy zaznamenali mierne klesajúci trend. Líder Milan Majerský rokoval o spájaní s viacerými subjektmi, nakoniec sa však rozhodol, že do volieb pôjde samostatne.

 V posledných dňoch sa skloňuje spájanie s Demokratmi Eduarda Hegera, no tieto rokovania už raz stroskotali, keď Majerský ponúkol Hegerovi dvojku na kandidátke. Je ťažké si predstaviť, že by sa teraz, keď je lídrom aj Heger, dokázali dohodnúť. Podľa politológa Cirnera musia KDH a Demokrati poznať svoj potenciál a veriť alebo neveriť v úspech volebnej kampane. KDH vylúčilo zo spolupráce Smer, ĽS NS a Republiku. Pri Hlase im zatiaľ svieti „kontrolka“.

Čo sa týka zástupcov maďarských občanov, voliči majú na výber Maďarské fórum, ktoré sa nedávno spojilo s niekoľkými menšími slovenskými stranami – s ODS Pavla Macka, s Demokratickou stranou, ktorú reprezentoval Jozef Rajtár, so stranou Za regióny a so Stranou rómskej koalície, alebo stranu Aliancia – Szövetség.

Maďarské fórum a Aliancia sa nedohodli, problémom bola kandidátka

Kým Aliancia sa pohybuje okolo štyroch percent a má väčšiu šancu dostať sa do parlamentu, MF má oveľa menšiu šancu dostať sa do parlamentu. Obe maďarské strany vylúčili zo spolupráce trojicu Smer, Republika a ĽS NS. Líder MF Zsolt Simon dodal, že nevstúpi do vlády, ktorú bude skladať Hlas.

Ak by však skladal vládu niekto iný, ale Hlas by bol potenciálne jej súčasťou, MF by to zvážilo. „V tom prípade sme ochotní o tom uvažovať, resp. za istých podmienok sa zúčastniť takejto vlády,“ dodal Simon pre Pravdu. Ak by sa ani v týchto voľbách nepodarilo KDH či jednej z maďarských strán dostať do parlamentu, znamenalo by to veľký neúspech a obrovský prepad hlasov.

5. Saska

Dôvodom, prečo sú liberáli vzhľadom na koaličný potenciál pod KDH a Maďarmi je fakt, že nálepky rozbíjača vlád sa už líder Richard Sulík zrejme nezbaví. Otázne je, čo na to ich voliči a či sulíkovcom pomôže nový „kampaňový“ dizajn. Ešte pred rokom mali v prieskumoch okolo 12 percent, dnes sa pohybujú tesne nad päťpercentnou hranicou. Sulíkovou ambíciou však je voľby vyhrať.

Sulík aj o Pellegrinim: Ukázal, že nie je lídrom ničoho

Liberáli zatiaľ vylúčili spoluprácu so Smerom, ĽS NS a SNS. Podpredseda strany Branislav Gröhling uviedol tiež, že si nedokáže predstaviť spoluprácu ani s hnutím OĽaNO na čele s Igorom Matovičom. V prípade Sasky sa však oveľa intenzívnejšie rieši spojenie s Hlasom. O koalícii Hlas, Saska a PS hovorí Fico aj líder OĽaNO Igor Matovič.

Pre Sasku nie je Hlas „želaný partner“, ale vylučovať zo spolupráce ho určite nebudú. Zaujímavé pri vytváraní koalície môže byť aj to, či sa budú liberáli držať svojej požiadavky – že pôjdu len do takej koalície, ktorá do koaličnej zmluvy zakotví pomoc LGBTI+ ľuďom.

6. Demokrati

Eduard Heger, ešte stále dočasne poverený premiér, ma o niečo lepšiu pozíciu ako jeho materská strana OĽaNO. Po dlhých týždňoch rokovaní sa spojil s Miroslavom Kollárom, vytlačili Mikuláša Dzurindu a zo Spolu sa nakoniec stali Demokrati. Hegerova nová strana tak mala vo vláde hneď štyroch ministrov a premiéra. V prvom prieskume vyskočili na päť percent, no odvtedy, aj keď mestá na Slovensku už zaplavili ich bilboardy, nie sú veľmi aktívni.

Poslednýkrát sa Heger pred kamery postavil, aby v strane privítal ďalších zbehov od Veroniky Remišovej – Juraja Šeligu a Janu Žitňanskú. Čo sa týka spolupráce, jasne ich nikto nevylúčil, aj keď sa dá predpokladať, že krajná pravica a Smer si s nimi ruku nepodajú.

 Eduard Heger, Jana Žitňanská a Juraj Šeliga si robia selfie po ohlásení vstupu dvojice poslancov do strany Demokrati.

Demokrati zo spolupráce vylúčili štyri strany. „Vylučujeme možnosť spolupráce so stranami vedenými ľuďmi s korupčným pozadím (Smer, Hlas), ako aj s antisystémovo zameranými stranami (Republika, ĽS NS),“ uviedla strana. Rastislav Káčer sa však vyjadril v podobnom duchu ako liberáli a Hlas by ešte nedával bokom, čo Matovič ihneď skritizoval.

Na potenciálnych voličov Demokratov môže vplývať aj fakt, že ide o odídencov z OĽaNO. „Myslím, že voliči ešte nezabudli, že pán Heger bol len donedávna pevný zástanca Igora Matoviča a predstaviteľ OĽaNO,“ zhodnotil Cirner.

7. Za ľudí, Jablko a Modrí

Koaličný potenciál strán Za ľudí, Jablko a Modrí by bol vysoký, keďže ich nikto nevylúčil. Vzhľadom na preferencie je situácia iná. Za ľudí nemá takmer žiadnu šancu dostať sa do parlamentu samostatne. Líderka strany Veronika Remišová rokuje s hodnotovo blízkymi stranami a nie je vylúčené ani to, že sa vráti do svojej materskej strany OĽaNO, zatiaľ však platí, že do volieb pôjdu samostatne. Zo spolupráce Za ľudí vylúčilo Smer, Hlas, ĽS NS, Republiku a SNS.

 Dočasne poverená ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) počas schôdze vlády 15. februára 2023.

„Strana ZA ĽUDÍ omieta víziu Slovenska, v ktorej sa v niektorých médiách vykresľuje vláda s HLASom ako nutnosť. Po troch vládach v službách Fica chce Pellegrini ľudí opiť rožkom, ale spoločné roky rozkladania ekonomiky, právneho štátu a životnej úrovne ľudí na Slovensku nezamaskuje žiadny názov strany, ani hra na umierneného sociálneho demokrata,“ uviedla pre Pravdu strana.

 Jablko už vyzbieralo potrebné podpisy, no strana ešte zaregistrovaná nie je a nebola zatiaľ v žiadnom prieskume. Líderka strany Lucia Ďuriš Nicholsonová dodala, že ak nebude mať strana šancu, zváži spájanie alebo prípadné odstúpenie. Z povolebnej spolupráce vylúčila Smer, Republiku, ĽS NS, SNS, OĽaNO a „rôznych Tarabov, Čepčekov, Záborské a spol.“. S Hlasom spolupracovať nechce, no definitívne nie nehovorí. „Urobíme všetko pre to, aby sme nemuseli spolupracovať ani s Hlasom, aj keď pre túto chvíľu Hlasu definitívne NIE povedať nevieme vzhľadom na prieskumy,“ povedala Ďuriš Nicholsonová.

Predsedníčka strany Jablko L. Ď. Nicholsonová: Politiku chápeme ako službu občanom

Čo sa týka Modrých a Dzurindu, od vyzbierania podpisov o nich nepočuť, aj keď chcú majú veľké plány. Dzurinda sa nedokázal zatiaľ spojiť s nikým, úspešné neboli ani rokovania s KDH, aj keď stál na čele veľkého spájania. Je otázne, koľko voličov dokáže osloviť a či sa v tomto prípade nedostaneme od spájania k prepadu ešte väčšieho počtu hlasov, než v roku 2020. Na otázku, koho zo spolupráce vylučujú, neodpovedali.

8. SNS

Líder SNS Andrej Danko sa po neúspešných voľbách vrátil na politickú scénu a takisto ohlásil vytváranie vlastného tzv. národného bloku. Zatiaľ rokoval s menšími stranami krajnej pravice ako Slovenský patriot či Národná koalcia/Nezávislí kandidáti či s komunistami. No a kým v roku 2020 z povolebnej spolupráce Smer vylúčil, dnes je jeho prianím, aby sa spolu s Hlasom pridali k tomuto bloku.

 Líder SNS Andrej Danko sa spája s Tomášom Tarabom (Život-NS). Do volieb pôjdu na spoločnej kandidátke.

Danko organizuje aj spoločné stretnutie, na ktoré však Peter Pellegrini nepríde. Má iný pracovný program a nevidí dôvod na to, aby na priateľskom stretnutí s lídrom SNS mala byť nejaká tretia osoba, čím narážal na Fica. Okrem toho pred troma rokmi vylúčil aj ĽS NS, dnes má na kandidátke Tomáša Tarabu a Filipa Kuffu, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Mariana Kotlebu.

 Pred týmito voľbami sa Danko rozhodol, že vylučovať nebude nikoho. „Nebudeme sa v tejto etape vyjadrovať ku konkrétnym stranám. Uvidíme, kto, aký získa mandát, naša politika je jasne antiliberálna,“ reagovala pre Pravdu hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. Ak by sa Dankovi podarilo dostať sa do parlamentu, Ficovi by v prípade jeho výhry pri skladaní koalície strana určite pomohla. „SNS môže byť žolíkom volieb,“ zhodnotil Cirner.

9. Smer

A aj keď je Smer v prieskumoch prvý, zo spolupráce ho vylučuje až deväť strán. Vzťahy Fica a Pellegriniho sa naštrbili ešte viac potom, čo ho líder Hlasu označil za politika minulosti a vo viacerých vyjadreniach uviedol, že si s ním nevie predstaviť vládnuť. V posledných týždňoch však Smer prešiel do útoku a snaží sa svoju bývalú dvojku zatlačiť do kúta. Zatiaľ úspešne.

Samotný Smer nevylúčil zo spolupráce nikoho. Ide o dlhodobý postoj strany. Napriek roztržkám chce vládnuť s Hlasom. „Pre Slovensko bude najlepšie, keď sa budú spájať strany, ktoré sú silne sociálne orientované a ktoré majú aj silný národný rozmer. Pre stranu Smer je najvhodnejšia dvojica – pre zostavenie stabilnej a sociálne orientovanej vlády – spolupráca Smeru a Hlasu. Mali by sa teda spájať sociálne a národne orientovane politické strany a mali by prevalcovať bláznov v politike, ktorých tu máme už toľko, že ich nevieme ani spočítať,“ reagoval pre Pravdu hovorca Smeru Ján Mažgút.

10. OĽaNO

Víťazné časy už má hnutie za sebou a koaličný potenciál OĽaNO sa dnes blíži k nule. Zo spolupráce ho zatiaľ jasne vylúčil Hlas, Republika a Jablko. Voličov a jeho kolegov odradil štýl politiky lídra hnutia Matoviča a podľa Cirnera je logické, že sa voči OĽaNO strany začínajú vymedzovať. „Ak si voliči želajú zmenu, tak si neželajú OĽaNO ani Igora Matoviča,“ povedal.

 OĽaNO sa jasne vymedzilo voči Smeru, Hlasu, ĽS NS a Republike. V podstate aj voči všetkým, ktorý si vedia predstaviť spoluprácu s Hlasom, čo je napríklad KDH, SaS, Jablko či Progresívne Slovensko. OĽaNO tieto strany vyzvalo, aby spoluprácu s Hlasom vylúčili a Matovič kritizoval, že tak doteraz nespravili. „SaS sa dokonca vyjadrila, že by radšej spolupracovala s mafiánmi z Hlasu okolo Pellegriniho, Žigu či Sakovej,“ uviedlo hnutie. Okrem toho kritizoval aj Káčera za jeho vyjadrenia o Hlase.

Okrem toho si Matovič stanovil podmienku, ktorou svoj koaličný potenciál priblížil ešte viac k nule. Do budúcej vlády totiž vstúpi len vtedy, ak bude každému vyplatených 500 eur za účasť v predčasných voľbách.

11. Republika a ĽSNS

Na konci rebríčka sa nachádza ĽS NS, ktoré takisto nemá šancu dostať sa do parlamentu samostatne, a hnutie Republika, ktoré založili odídenci od Kotlebu. Oba subjekty zo spolupráce vylúčili takmer všetky strany s výnimkou Smeru či SNS. ĽS NS na otázku, koho vylučuje, nereagovalo.

 Republika strany nepomenovala, ale z odpovede je jasné, že vylučujú strany ako SaS či PS a spoločné slovo nenájdu ani s OĽaNO či Demokratmi. „Vylučujeme progresívcov, liberálov, bláznov a im podobné klony. Svoju možnosť vládnuť už mali. Už by to s nimi bolo len horšie. Republika preferuje vládu mieru a stability,“ uviedla Republika. Hnutie, na ktorého čele je Milan Uhrík však v prieskumoch atakuje dvojcifernú hranicu a problém so spoluprácou by v ich prípade nemal ani Smer a zrejme ani SNS.

Aj politológ Cirner predpokladá, že ĽS NS sa do parlamentu nedostane a nahradí ju práve Republika. „Tá sa netvári tak radikálne. Všetci dobre vedia, že sú to bývalí kotlebovci len v oblekoch. S nimi vládnuť nebude chcieť nikto z tzv. stredopravých politických síl. Bez problémov by s nimi vládol Smer, možno Sme rodina alebo SNS,“ skonštatoval.

Má vylučovanie zo spolupráce vplyv na voličov?

Michal Cirner, politológ: „Nejaký vplyv to má – je to hra o koaličný potenciál. Keď má nejaká strana nízky koaličný potenciál, časť voličov to môže odradiť od voľby danej strany, ale napríklad domnievam sa, že pre voličov Smeru to neplatí. Darmo každý povie, že so Smerom nie.“

Martin Slosiarik, sociológ: „Vymedzovanie sa voči iným stranám pred voľbami je skôr dané celkovým rozdelením straníckej scény. Ak by sme si ju pre zjednodušenie predstavili ako kontinuum, tak k stredu tohto kontinua sú z jednej strany strana Hlas a z druhej strany strana Sme rodina. Istá nevyhranenosť týchto strán a pozícia v strede ich nenúti k tomu, aby tak jasne deklarovali strany, ktoré sú pre nich neprijateľné alebo problematické z hľadiska budúcej spolupráce. V prípade voličov viac od stredu je toto očakávanie silnejšie, či sa to už týka jednej strany kontinua (Smer, Republika), alebo druhej strany kontinua (väčšina stredopravých strán).“

Ktorá strana má najpevnejšie voličské jadro?

V prieskumoch síce strany môžu mať peferencie nad hranicou zvoliteľnosti, no to ešte nemusí znamenať úspešný výsledok. Veľa závisí aj od toho, aké pevné voličské jadro strany majú. Z výskumov agentúry Focus vyplýva, že najväčšie voličské jadrá majú strany Smer, Republika, KDH či Aliancia.

Voliči pri nich uviedli možnosť som si úplne istý/á, že by som túto stranu volil/a. „Zatiaľ čo v prípade Smeru a Republiky aj samotné jadrá voličov zabezpečujú strane preferencie nad úrovňou päť percent, tak v prípade KDH je to pri preferenciách na úrovni šesť percent stále nedostatočne veľké jadro,“ vysvetlil pre Pravdu šéf agentúry a sociológ Martin Slosiarik.

Aliancia získava síce voličov na základe etnickej príslušnosti, ale v tomto prípade to podľa Slosiarika nie je primárne o jadre, ale o potrebe mobilizácie Maďarov žijúcich na južnom Slovensku. „Aj pri strane Hlas je jadro tiež dostatočne veľké a strana by len na základe jadra voličov nemala mať problém presiahnuť päťpercentnú hranicu,“ uviedol. Naopak stredopravé strany sú skôr charakteristické podstatne menšími jadrami voličov. „Čo indikuje práce možnosť prechodu voličov medzi nimi,“ dodal./agentury/

X X X

Čína má novú zbraň. Vyzerá ako zo sci-fi filmu, má byť použitá na špeciálne účely

Magnetická puška CS/LW21, hoci sa opisuje ako „nesmrtiaca zbraň“, nie je hračka. Testy ukázali, že kovový projektil v tvare mince je po vystrelení schopný preraziť drevo a rozbiť sklo.

Zábery odvysielané začiatkom apríla 2023 na čínskom televíznom kanáli CCTV-7, ktorý je napojený na vládu a denne ponúka programy venované Čínskej ľudovej oslobodeneckej armáde, predstavili novú zbraň.

Nesmrtiaca zbraň

Magnetickú pušku CS/LW21 navrhla spoločnosť China North Industries Group Corporation ako zbraň pre poriadkové sily, ktorá by „znížila riziko zranenia ľudí“. Kľúčovou vlastnosťou novej zbrane je, že strelec má možnosť meniť silu, s akou sú guľky vystrelené, v závislosti od vzdialenosti a typu cieľa.

Na rozdiel od tradičných zbraní na strelný prach využíva puška CS/LW21 elektromagnetickú silu. Cez cievku preteká prúd, čo vedie k vytvoreniu príslušného magnetického poľa.

Vďaka prvkom, ktoré ho ovládajú, opúšťa kovový projektil hlaveň. Samotná zbraň je napájaná lítium-iónovou batériou a strelec môže ľahko doplniť muníciu výmenou zásobníka ako v modernej strelnej zbrani.

Obávajú sa zneužitia

Vystrelený projektil je plochý, aby sa znížilo riziko vážneho poranenia. Treba však mať na pamäti, že puška CS/LW21 rozhodne nie je žiadna hračka. Pri testoch sa ukázalo, že strela v tvare mince je schopná preraziť trojmilimetrovú dosku alebo rozbiť sklenené fľaše naplnené tekutinou.

V decembri 2021 sa do predaja dostalo podobné zariadenie, ktoré strieľa 32-milimetrové kovové náboje rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu. Pre predstavu, výstupná rýchlosť strely vystrelenej zo známej americkej pušky M4 je takmer 1 500 kilometrov za hodinu.

Cieľom čínskej zbrane CS/LW21 je síce spôsobiť čo najmenšie škody, no stále môže byť ničivejšia ako bežné zbrane, ak sa namiesto plochého projektilu použijú ostré, špicaté strely.

Obavy formuloval napríklad denník South China Morning Post: „Schopnosti elektromagnetickej zbrane môžu viesť k obavám z postupov pri potláčaní protestov, ktoré porušujú ľudské práva.“

Na záver dodajme, že nová čínska elektromagnetická zbraň sa vyznačuje tichou streľbou, absenciou zábleskov, dymu a nízkym spätným rázom. Nie je preto vylúčené, že v blízkej budúcnosti sa viac krajín rozhodne pre nákup alebo vlastnú výrobu tohto typu alternatívy ku konvenčným zbraniam, aktuality.sk

X X X

Prigožin sa snaží presvedčiť Putina, aby sa stiahol do obrany. A nielen on

 Rusko by pred možnou ukrajinskou protiofenzívou malo prejsť do defenzívy, snaží sa ruského prezidenta Vladimira Putina presvedčiť šéf Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin.

 Vo svojej pravidelnej analýze situáciu na ukrajinskom bojisku to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). K tomu istému sa šéfa Kremľa podľa ISW zrejme snaží prehovoriť aj ruské vojenské vedenie, ale nie je schopné mu túto správu povedaťna rovinu.

Prigožin sa tiež zasadzuje o to, aby sa ruské jednotky sústredili na udržanie súčasných frontových línií a neusilovali o ďalšie zisky. Rusko podľa zakladateľa wagnerovcov musí čeliť nadchádzajúcej ukrajinskej protiofenzíve plnou silou a pokúsiť sa udržať pozície bez toho, aby ukončilo vojnu alebo začalo mierové rokovania.

 Pauza po vyvrcholení ukrajinského útoku by Rusku umožnila posilniť bojové sily a vybudovať v ruskej spoločnosti nacionalistickú podporu pre obnovenie boja aj v prípade porážky, domnieva sa podľa amerických analytikov Prigožin.

Ruské vojenské velenie sa pravdepodobne snaží presvedčiť Putina, aby sa tiež obrátil k obranným operáciám, ale toto posolstvo sa mu zrejme nedarí ľahko odovzdať. Ruský minister obrany Sergej Šojgu a náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov podľa analýzy pravdepodobne vnímajú hrozbu ukrajinskej protiofenzívy, ale na Putinovo naliehanie zrejme pokračujú vo vysielaní vojakov na posilnenie „nezmyselných“ útočných operácií. Ruská zimná ofenzíva nedosiahla ambiciózne ciele Kremľa, ruské sily ale pokračujú v snahe dosahovať svoje taktické ciele, bez ohľadu na to, aké okrajové a nákladné tieto zisky sú.

 Ruské vojenské velenie tiež možno čiastočne napravilo napäté vzťahy s Prigožinom, aby presvedčilo Putina k zastaveniu útočných operácií, uvádza ISW.

Ruské ministerstvo obrany začalo rozsiahlu kampaň pre dobrovoľných regrútov, v ktorej sa snaží podporiť ich mužnú hrdosť. Snaží sa ich prilákať tvrdením, že hľadá „skutočných mužov“, uviedla britská vojenská rozviedka v prehľade situáciNa ruských sociálnych sieťach, bilbordoch a v televízii ľudia zaznamenali „všadeprítomnú“ reklamnú kampaň, ktorá tiež zdôrazňovala finančné výhody prihlásenia sa do armády. Je však veľmi nepravdepodobné, že by prilákala Ruskom uvádzaný cieľ získať 400-tisíc dobrovoľníkov, uvádza rozviedka./agentury/

X X X

Západné krajiny evakuujú svojich občanov zo Sudánu. V konvoji postrelili Francúza

Sudán po niekoľkých dňoch bojov medzi tábormi dvoch znepriatelených generálov opúšťajú občania západných krajín. Evakuáciu diplomatov a ďalších občanov oznámili Spojené štáty, Británia, Nemecko či ďalšie európske štáty. Francúzsko a Holandsko uviedli, že pracujú na tom, aby z africkej krajiny dostali aj ľudí zo „spriatelených partnerských krajín“.

 Sudánom zmieta konflikt o moc medzi štátnou armádou a polovojenskými jednotkami. Na snímke dym v hlavnom meste Chartúm.

Boje o moc medzi štátnou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF) zmietajú Sudánom od minulého víkendu. Letecké spojenie so Sudánom je v posledných dňoch veľmi problematické a napríklad Saudská Arábia v sobotu pristúpila k evakuácii svojich občanov cez prístav na východe krajiny. Zo Sudánu sa aktuálne chystá niekoľko evakuačných konvojov, zatiaľ čo ozbrojené strety ďalej pokračujú.

Ako v nedeľu informoval portál britskej televízie Sky News, počas evakuácie Francúzov zo Sudánu bol postrelený francúzsky občan. Správa prišla z oboch znepriatelených táborov. Tie sa navzájom obviňujú z údajného útoku na konvoj veľvyslanectva, keď práve odchádzal v hlavného mesta Chartúm. V ňom sa najviac sústreďujú boje a tie pokračovali aj v nedeľu.

Nie je však jasné, kto je za útok na konvoj zodpovedný. Sily rýchlej podpory (RSF) vo vyhlásení napísali, že Francúz utrpel zranenia, keď konvoj pred veľvyslanectvom dostal v nedeľu ráno zásah pri paľbe armádneho lietadla. Sudánske ozbrojené sily zasa obvinili z útoku polovojenské RSF a tiež oznámili, že zranený bol jeden Francúz. Francúzsko ešte incident nepotvrdilo a pokračuje v evakuácii svojich občanov aj diplomatov zo Sudánu.

Slovákom odporúča rezort nezdržiavať sa v krajine

Slovenský rezort diplomacie eviduje v Sudáne jedného Slováka. Ide o osobu s dvojitým štátnym občianstvom SR i Sudánu. Uviedol to komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„S uvedenou osobou, ako aj jej rodinou v SR je rezort diplomacie v kontakte. Podľa dostupných informácií je táto osoba nachádzajúca sa v Sudáne v poriadku,“ priblížil komunikačný odbor.

 MZVEZ na svojom webe odporúča občanom SR nezdržiavať sa v Sudáne a krajinu opustiť. „Internetové a telefónne služby sú nespoľahlivé a obmedzované bezpečnostnými zložkami. Politická a bezpečnostná situácia sa môže ďalej zhoršovať,“ poukázalo s tým, že tam došlo aj k prerušeniu leteckého spojenia.

„Ak je cestovanie nevyhnutné, sledujte miestne médiá, vyhýbajte sa demonštráciám a riaďte sa radami miestnych úradov. Počas trvania demonštrácie zostaňte v mieste pobytu,“ skonštatoval rezort. Pripomenul, že SR nemá v Sudáne veľvyslanectvo a pre poskytnutie pomoci má len obmedzené možnosti. V naliehavých prípadoch preto odporúča kontaktovať Honorárny konzulát SR v Chartúme alebo veľvyslanectvo niektorej inej členskej krajiny Európskej únie.

Česko aj Maďarsko pracujú na záchrane svojich občanov

„Naši kolegovia v Káhire, v Bruseli i v Prahe v centrále pracujú na tom, aby do týchto konvojov českých občanov dostali,“ oznámila dnes ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikácie ministerstva zahraničia. Česi sú vedení na evakuačných zoznamoch štátov EÚ, vrátane toho francúzskeho. „So všetkými sme v kontakte priamo alebo nepriamo cez ich zamestnávateľov,“ dodala Wernerová. Čechov je v Sudáne podľa ministerstva päť.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa tiež už v sobotu večer vyjadril k situácii v Sudáne. „Je stále extrémne krehká a nestabilná“. Dodal, že počet Maďarov, ktorí sú ešte stále v Sudáne zasiahnutom bojmi, sa zvýšil na 15. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra MTI.

Szijjártó v sobotu večer na Facebooku napísal, že vláda sa snaží týchto maďarských občanov evakuovať a dúfa, že táto operácia sa čoskoro uskutoční. „Sme v kontakte s krajinami v (africkom) regióne a spolu s OSN zaisťujeme, aby boli všetci Maďari zachránení a čo najskôr prevezení do bezpečného prostredia,“ uviedol Szijjártó.

V sobotu už skôr bola z pobrežnej oblasti Sudánu zachránená skupina dovolenkárov – 14 Maďarov a 48 občanov iných krajín. Boli prevezení loďou do Egypta.

Operácie sú veľmi zložité

Začatie evakuácie svojich občanov dnes oznámili Francúzsko a Nemecko. Nemecké ministerstvo obrany agentúre Reuters bez ďalších podrobností oznámilo, že nemecká armáda vedie evakuačnú operáciu. Francúzi podľa informácií agentúry AFP už zabezpečili transport stovke ľudí nielen z Francúzska a chystali presun ďalšej podobne veľkej skupiny. Operácie sú podľa nemenovaných vládnych zdrojov extrémne zložité.

Britská vláda popoludní oznámila evakuáciu pracovníkov svojej ambasády a ich rodín. „Vzdávam hold odhodlaniu našich diplomatov a statočnosti vojenského personálu, ktorý túto náročnú operáciu vykonal,“ uviedol britský premiér Rishi Sunak na twitteri. „Pokračujeme v úsilí o ukončenie krviprelievania v Sudáne a zabezpečenie bezpečnosti britských štátnych príslušníkov, ktorí v krajine zostávajú,“ dodal.

Svojich občanov sa medzitým z krajiny pokúša dostať aj Holandsko. „Prebieha operácia viacerých krajín na evakuáciu občanov zo Sudánu. Holandsko sa jej zúčastňuje spolu s tímom z Jordánska. Urobia všetko pre to, aby sa odtiaľ Holanďania dostali čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie,“ uviedol minister zahraničia Wopke Hoekstra v príspevku na twitteri.

Spojené štáty už diplomatov evakuovali

Svojich diplomatov by mali v najbližšom čase evakuovať aj Čína alebo Japonsko, zatiaľ čo Spojené štáty už tento krok podnikli. Oznámil to americký prezident Joe Biden, ktorý podľa agentúr nariadenie vydal, keď začalo byť zjavné, že boje v dohľadnej dobe neustanú. Kanada dnes oznámila, že dočasne pozastavila operácie v Sudáne a že kanadskí diplomati budú dočasne pracovať z bezpečného miesta mimo krajiny.

Taliansky minister zahraničia Antonio Tajani dnes uviedol, že všetkých Talianov v Sudáne kontaktovalo krízové oddelenie úradu a sú podľa neho v poriadku. V sobotu večer sa konala schôdzka vrcholných talianskych predstaviteľov, na ktorej bol vypracovaný krízový plán na ochranu približne 140 Talianov, ktorí sa v súčasnosti v krajine nachádzajú, uviedla agentúra ANSA.

Pápež František vyzval dnes na dialóg tvárou v tvár „vážnej“ situácii v Sudáne. „Vyzývam všetkých, aby sa modlili za našich sudánskych bratov a sestry,“ dodal počas tradičnej nedeľnej modlitby na Svätopetrskom námestí.

 Šéf milície RSF Muhammad Hamdan Dagalo v sobotu vyhlásil, že pomôže s koordináciou evakuácie cudzincov. O tom, že návrat cudzincov do ich domovských krajín „uľahčí a zaručí“, ubezpečil tiež Dagalov protivník, generál Abdal Fattáh Burhán, ktorý vedie sudánsku armádu a je de facto vládcom krajiny. Pokračujúce prestrelky v sudánskom hlavnom meste tieto tvrdenia ale spochybnili, uviedla agentúra AP.

V Omdurmáne, ležiacom na druhom brehu Nílu od Chartúmu, dnes zúrili boje, povedali miestni obyvatelia agentúre AP, podľa ktorej mestom otriasla silná streľba a hrmenie výbuchov. Milície RSF tvrdí, že armáda podnikla nálety na luxusnú štvrť severne od Chartúmu.

Znepriatelené skupiny vedú bývalí spojenci, generáli Burhán, veliteľ armády, a šéf milície RSF Dagalo. V októbri 2021 spoločne zorganizovali vojenský prevrat, ktorý zmaril krátky prechod Sudánu k civilnej vláde. Prípadné rokovania s RSF armáda vo štvrtok vylúčila a uviedla, že prijme iba ich kapituláciu.

OSN a zahraničné štáty vyzvali súperiacich generálov, aby dodržiavali vyhlásené prímerie a aby otvorili bezpečný priechod pre utekajúcich civilistov a dodávky pomoci. Boje sa začali minulú sobotu a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si vyžiadali najmenej 413 obetí a viac ako 3 500 zranených./agentury/

X X X

Nižší deficit nás podľa Michala Šimečku dobehne v budúcnosti. Igor Matovič ho označil za svoju vizitku

Ekonomické predpovede podľa podpredsedu europarlamentu hovoria o tom, že nás minuloročné hospodárenie dobehne v najbližších rokoch.

To, že Slovensko malo za rok 2022 nižší deficit, ako sa predpokladalo, je podľa podpredsedu Európskeho parlamentu a predsedu Progresívneho Slovenska (PS) Michala Šimečku iba výsledkom toho, že nás zásadné výdavky iba čakajú. Vyhlásil to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

„Deficit nás dobehne. Teraz klesol aj preto, že ľudia pre infláciu zaplatili viac na DPH, nespolufinancovali sme eurofondy a niektoré rodinné balíčky začnú platiť od januára,“ vysvetlil s dodatkom, že aj podľa EÚ máme jedny z najhorších verejných financií.

Exminister financií a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič označil nižší deficit za výsledok dobrého hospodárenia z čias, keď viedol rezort financií. Zároveň tiež argumentoval tým, že už v tomto roku išlo z rozpočtu 750 miliónov eur dôchodcom, od prvého júla sa zvýšili daňové bonusy a prídavky na dieťa. To všetko je podľa Matoviča zahrnuté v rozpočte.

Pomoc má byť adresná

Vlaňajšie hospodárenie podľa Šimečku nebolo dobré aj preto, že nebolo adresné. Daňový bonus sa zvyšoval plošne, čoho výsledkom je, že peniaze dostali aj tí, ktorí ich nepotrebujú.

„Rodina s vysokým príjmom dostane automaticky vyšší daňový bonus ako nízkopríjmové rodiny,“ doplnil.

Igor Matovič na kritiku reagoval tým, že jeho návrhy sú vždy kryté a spolu s nimi rovno predkladá aj spôsoby ako peniaze na svoje „atómovky“ chce získať.

„Chceme zdaniť mimoriadny zisk Slovnaftu a zvýšiť odvodové zaťaženie pre ľudí s vysokými príjmami,“ dodal s tým, že to by malo za rok priniesť 600 miliónov eur.

Okrem vyššieho daňového bonusu a prídavku na deti chce Igor Matovič odpustiť dane matkám detí do 15 rokov a tiež mladým ľuďom do 25 rokov. Výsledkom má byť podľa neho dorovnanie rozdielov medzi platmi mužov a žien a tiež motivácia mladých zostať na Slovensku.

„Mladí ľudia neodchádzajú zo Slovenska len pre peniaze. Odchádzajú do štátov, kde sú vyššie danie. Nemáme kvalitné vzdelanie, príležitosti pre kariérny rast a nie sú tu kvalitné verejné služby,“ vysvetlil. Matkám s deťmi by sme mali podľa neho pomáhať napríklad budovaním miest v škôlkach a jasliach.

Šimečka zároveň ocenil, že táto vláda rozviazala polícii ruky, čo však nie je niečo, čím sa treba chváliť, lebo by to mala byť samozrejmosť.

„Načo sú však rozviazané ruky, keď tu máme paragraf 363 a generálny prokurátor všetko zmení?“ pýtal sa nahlas podpredseda europarlamentu.

Spolupráca s Hlasom je nejasná

Progresívne Slovensko podľa Šimečku vylúčilo spoluprácu so strana Smer a Hlas pred župnými voľbami. So Smerom odmieta spolupracovať aj po parlamentných. Čo sa týka prípadnej spolupráce s Hlasom, tú zatiaľ nevylúčil s tým, že voliči sa o povolebných plánoch dozvedia včas. Kedy sa tak udeje však nespresnil.

„Dúfam, že sa bude dať zložiť proeurópska vláda bez Fica a Pellegriniho,“ doplnil.

Igor Matovič deklaroval, že OĽaNO so stranami Smer a Hlas spolupracovať nebude. V záverečných otázkach sa vyjadril, že zákaz nedeľného predaja v aktuálnom znení parlamentom pravdepodobne neprejde. Čo sa týka interrupcií, Slovensko by sa podľa neho nemalo vydať po vzore prísnej legislatívy Poľska.

Michal Šimečka nevylúčil, že by sa súčasný policajný prezident Štefan Hamran mohol objaviť na kandidátke PS, zároveň však vyhlásil, že o tom momentálne nerokujú. Či bude prijatie zákona o registrovaných partnerstvách podmienku vstupu PS do prípadnej koalície nekomentoval, aktuality.sk

X X X

Šimečka Matovičovi: To, že je Fico prvý v prieskumoch, je odrazom vášho vládnutia

 Líder mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka dúfa, že po septembrových voľbách bude možné zložiť príčetnú a proeurópsku vládu bez Smeru a Hlasu. Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

 Hnutiu OĽANO vyčíta zmarené nádeje z roka 2020 a nárast preferencií Smeru označil za odraz vládnutia tohto volebného obdobia. Líder OĽANO Igor Matovič mu zas v reakcii vyčítal, že PS doteraz nevylúčilo z povolebnej spolupráce Hlas.

„Nádej z roku 2020 ste zmarili. Nevyhovárajte sa na PS. PS bolo konštruktívnou opozíciou,“ vyhlásil Šimečka. Považuje za nedôstojné, že sa Matovič vyhovára na mimoparlamentnú stranu. Podotkol, že vládna koalícia mala v parlamente väčšinu a napriek počtu poslancov nebolo OĽANO schopné presadiť niektoré svoje sľuby. Poznamenal, že za nárast predvolebných preferencií Smeru môže aj spôsob vládnutia v uplynulých troch rokoch.

 „Nemôžete hovoriť, že ste boli mimoparlamentná strana, mali ste poslanca,“ reagoval Matovič s tým, že PS mohlo prostredníctvom Tomáša Valáška podporiť vládne návrhy. Líder OĽANO podčiarkol, že jeho hnutie predložilo do parlamentu návrhy na splnenie predvolebných sľubov, napríklad zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov. Podotkol však, že to nepodporili poslanci SaS, ani Valášek. Pripomenul, že aj oni hlasovali za vládny program a tento bod bol jeho súčasťou.

Čo sa týka spolupráce s Hlasom, Šimečka poukázal na procesy prijímania rozhodnutí v strane. Pripomenul, že pred komunálnymi voľbami odmietli spoluprácu s touto stranou i so Smerom. Na otázku, či tak urobia aj pred parlamentnými voľbami odpovedal, že kým pôjdu voliči k urnám, budú poznať úvahy PS o povolebnom postupe.

 Matovič tiež poznamenal, že ak PS hovorí o rodovej rovnosti, očakáva od neho podporu návrhu OĽANO na zrušenie dane z príjmu matkám s maloletými deťmi a mladým do 25 rokov. Deklaroval, že financie na to v štáte sú. Aj takto chce pomôcť zabrániť odlivu mladých ľudí do zahraničia. Podotkol, že keď štát nedokáže súkromným firmám prikázať zvýšiť platy, môže mladým odpustiť dane.

Šimečka reagoval, že na Slovensku chýba kvalitné vzdelanie, príležitosť na kariérny rast a tiež kvalitné služby. Matovičove návrhy to podľa neho nevyriešia. Podotkol, že líder OĽANO v tomto volebnom období „šermuje miliardami“. Pýta sa, aké iné dane bude musieť štát zdvihnúť, aby dokázal financovať tieto jeho návrhy./agentury/

X X X

Kollár: Keby sme za každé voľby dostali 500 eur, dôchodky budú o rok polovičné. Parlament sa venuje bludom, tvrdí Pellegrini

 Líder strany Sme rodina a predseda parlamentu Boris Kollár počíta s tým, že návrh šéfa OĽaNO Igora Matoviča na odmenu 500 eur vo voľbách sa prerokuje na najbližšej schôdzi Národnej rady. Myslí si však, že Slovensko si také niečo dovoliť nemôže. „Keby tam bolo len tých 500 eur, ale máme tam sliepky, porno, petardy. Ľudia od nás očakávajú riešenia a my tam máme 150 bludov,“ skonštatoval k programu rokovania parlamentu predseda strany Hlas Peter Pellegrini.

 Pellegrini tvrdí, že ak by bol šéfom parlamentu on, návrh na odmenu 500 eur vo voľbách by na schôdzu nezaradil.

 Boris Kollár ku možným koaličným partnerstvám či návrhu na odmenu 500 eur za účasť na voľbách

„Tento štát potrebuje šetriť každú korunu. Ísť voliť je právo, nie povinnosť. Prečo by som ja alebo ministri mali dostať 500 eur za to, že prídeme voliť?“, pýta sa Kollár.

Myslí si, že takýto krok je diskriminačný voči ďalším voľbám. Ako príklad uviedol voľby do Európskeho parlamentu či prezidentské voľby. Štátnu pokladnicu by také niečo podľa jeho slov vyšlo na miliardy eur. „To sa nedá, to je proste nezmysel“ skonštatoval k návrhu Kollár.

 Dodal, že každá strana je už teraz v kampani a asi príde s nejakým populistickým návrhom či bombastickým nápadom, ktorý sa bude ľuďom páčiť. „Keby ľudia dostávali za každé voľby 500 eur, tak o rok budú dôchodky polovičné, rodičia budú musieť deťom platiť stredné školy a možno sa zrúti aj zdravotná starostlivosť a ľudia si budú musieť každú operáciu platiť,“ uviedol Kollár.

Koľko by stáli voľby v roku 2020?

Odvolilo 2 916 840 ľudí (účasť zhruba 65 percent), podľa Matovičovho návrhu by sa na odmeny stáli štát takmer 1,5 miliardy eur.

Pokiaľ by vtedy k urnám pristúpilo všetkých 4 432 419 opráv­nených voličov, tak by štát musel vyplatiť vyše 2,2 miliardy eur.

Kollár zároveň priblížil, že do programu schôdze NR SR zaradí najprv vládne návrhy zákonov, nasledovať budú návrhy v druhom a treťom čítaní. Následne v rámci grémia vyberú tri-štyri návrhy každej strany. „Populizmus dáme úplne na koniec. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa parlament rozhodne, že to sekne pri šesťdesiatke normálnych zákonov a to ostatné sa odhodí na ďalšiu schôdzu,“ povedal Kollár.

Pellegrini s Kollárovou „taktikou“ vytvorenia programu súhlasí. Evidujte tiež myšlienku na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorá by riešila návrhy zákonov k zdražovaniu potravín.

Zastropovanie cien potravín označil Kollár za podvod na občanoch. Pellegrini reagoval, že Kollár ako predseda parlamentu mal preto navrhnúť prezidentke Zuzane Čaputovej odvolanie dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. „Nestačí ho len tieto sprostosti nechať robiť,“ poznamenal./agentury/

X X X

Politika je všade okolo nás. Prečo ju teda máme na háku?

Kým sa budeme otáčať politike chrbtom, vládnuť nám budú tí najneschopnejší z nás. Zároveň nechceme, aby o našej budúcnosti rozhodoval niekto iný. Nielen na tom sme dokázali nájsť zhodu. Prečo nám je potom politika ľahostajná?

 Viac ako 80 percent diskutujúcich sa v aktuálnej DEMDIS diskusii zhodlo na tom, že politika je súčasťou spoločnosti a je prítomná všade okolo nás. Súhlasne tvrdíme, že politika sa nás týka a apolitický postoj sa nevypláca, pretože má politické dôsledky. Skutočne tak platí, že jeden hlas nič nezmení?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a nájdime spoločné riešenia problému, ktorý sa týka nás všetkých. Keď zahlasujete za aspoň 7 komentárov, budete zoskupení v názorových skupinách.

Kto sa zapojil?

Do diskusie sa zapojilo vyše 240 účastníkov, ktorí sa zaradili do dvoch názorových skupín – skupiny A a skupiny B.

Skupina A vykazovala spoločnú črtu, ktorou bola hodnota demokracie a aktívne pristupovanie k politike. Diskutujúci zo skupiny A si uvedomujú podstatu politickej participácie a dôsledky, ktoré nastanú v prípade jej absencie (87 %). Majú za to, že občania sú vďaka ich politickým nástrojom schopní zmeny (74 %). Všetci zo skupiny plánujú ísť voliť v najbližších voľbách.

Skupina B protipólne tvrdila, že aj napriek vôli občanov nezmeníme politické rozhodnutia (70 %) a nemáme ako zlepšiť stav, v ktorom sa nachádzame dnes (63 %). Taktiež nesúhlasila s výrokom, že „ako občan mám k dispozícii (politické) nástroje, ktorými viem prispieť k zmene“. Napriek tomu 62 % deklaruje, že sa plánuje zúčastniť jesenných volieb.

Ubližuje nám ľahostajnosť?

Diskusia ukazuje, že väčšina z diskutujúcich si uvedomuje, že politické rozhodnutia sa nás dotýkajú (82 %). A to bez ohľadu na to, či sme súčasťou politického života alebo nie.

Myslíme si, že politika je všade okolo a každé rozhodnutie – ostať aktívny alebo pasívny voči politike – má dôsledky na spoločnosť (79 %). Až 79 % účastníkov diskusie sa zhodlo na výroku, že aj apolitický postoj má politické dôsledky.

Názorové štiepenie nastalo pri tvrdení, či politická pasivita môže uškodiť spoločnosti. Zatiaľ čo skupina A je presvedčená (63 %) o negatívnych dosahoch spôsobených politickým nezáujmom občanov, diskutujúci zo skupiny B (54 %) si myslia opak – uviedli, že „byť apolitický“ nikomu neubližuje.

Otázne je, či medzi výrokmi nenachádzame rozkol? Aké dôsledky má nezapájanie sa občanov do verejného života a prečo nám pasivita občanov môže uškodiť?

Má pasivita zmysel?

Čomu pomáha apatia verejnosti? Má zmysel ostať politicky neaktívny?

Skupina A sa v diskusii zhodla na tom, že občianska ľahostajnosť a neúčasť občanov vo voľbách pomáha radikálnym stranám (79 %). Až 60 % diskutujúcich zo skupiny B sa v diskusii vyjadrilo, že sa cítia demotivovaní a politiku pokladajú za špinavú a amorálnu.

Obe skupiny sa zhodli, že politici sú neschopní hľadať konsenzus a jednotné riešenia (77 %).

Nezvýši snaha politikov o hľadanie spoločného konsenzu aktívnejší prístup občanov k správe vecí verejných? A ako dokážeme prispieť k zmysluplnejšej participácií?

Zapojte sa do pokračovania diskusie!

O projekte

Diskusiu zastrešuje občianske združenie DEMDIS, ktorého mediálnym partnerom je denník Pravda. Cieľom spolupráce je zapájanie širokej verejnosti do slušnej diskusie a nachádzanie konsenzu v rozdelenej spoločnosti.

Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike nájdete na tomto linku. Live report z diskusie viete zas sledovať tu./agentury/

X X X

Hoci liberáli idú do volieb s heslom Meníme hru, žiadne veľké zmeny či prekvapenia sa na ich kongrese nekonali. Za predsedu po piatykrát zvolili Richarda Sulíka. Ten by si mal dávať pozor, aby nedostal prívlastok večný…

 Prekvapujúci bol azda iba jeho bojový výkrik, že Saska ide vyhrať voľby. Na stranu, ktorá doteraz dosiahla najlepší výsledok 12 percent a momentálne jej hrozí, že sa ani nedostane do parlamentu, je to veľmi trúfalé tvrdenie.

Dá sa pochopiť, že podobne ako Maori si pred bitkou dodávajú odvahu prostredníctvom rituálneho tanca haka, aj šéf liberálov potrebuje svojich „spolubojovníkov“ vyburcovať k čo najlepšiemu výsledku. No Saska už len svojím zameraním, objektívne, nikdy nemôže voľby vyhrať, to by museli drvivú väčšinu obyvateľov Slovenska tvoriť podnikatelia, ktorých záujmy predovšetkým zastupuje.

Niekto by mohol oponovať, že Sulík má všetky predpoklady, aby sa stal lídrom pravice. Napokon, v bývalej vláde v porovnaní s Matovičom vystupoval vždy ako ten „racionálnejší“. Nuž, keď si latku nastavíme tak strašne nízko, že meradlom je Matovič, tak áno, ale inak je to žalostne málo.

Okrem toho, že Sulík sa ukázal slepý, pokiaľ išlo o zahraničnopo­litické otázky (jeho vyjadrenia týkajúce sa Krymu a sankcií voči Rusku vyvolali medzinárodný škandál), jeho politika tzv. „malého štátu“, ktorú sa snaží presadzovať prostredníctvom znižovania daní, by v aktuálnej situácii, keď je dlh štátu enormne vysoký, bola cestou do pekla. Nehovoriac o tom, že SaS je strana takmer bez členskej základne (čo sa vyčíta len Matovičovi) a je riadená pevnou rukou „večného predsedu“, čo napriek deklarovanému liberalizmu zaváňa skôr autokraciou. Len si spomeňme, ako Sasku vždy očistil od „nežiaducich elementov“: v r. 2013 opustili stranu Kollár, Miškov a Krajcer, v ďalšej vlne v r. 2019 Galko, Rajtár a Blahová. Okrem toho rady liberálov opustili v r. 2017 Jozef Mihál, Martin Poliačik a ako posledná Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Summa summárum: napriek veľkohubým vyhláseniam, že SaS odmieta byť len do počtu, budú sulíkovci napokon radi, ak prelezú do parlamentu./agentury/

X X X

Boj o titul sa dramatizuje. Dunajská Streda zakopla, Slovan stráca už len bod

Futbalisti bratislavského Slovana zvíťazili v 6. kole nadstavby skupiny o titul na trávniku Žiliny 4:2. Vedúci tím tabuľky z Dunajskej Stredy iba remizoval na trávniku Spartaka Trnava 1:1. Obhajca titulu tak stráca na DAC už len bod, aktuality.sk

X X X

 Psychologička Kočnerová: Cítite sa deprimovaní? Môžete byť len vyčerpaní. Oddychovať sa treba naučiť

 Vyčerpanie si ľahko zmýlite s depresiou. Môže byť aj dôvodom, prečo ste často chorí.

Voľnočasové aktivity by nám mali robiť radosť a nemali by byť ďalším nepríjemným tlakom na výkon. Hoci je oddych vlastný celej živočíšnej ríši, ľudia ho neraz odsúvajú na okraj. Končí sa to vyčerpaním, únavou, problémami s pozornosťou, v horších prípadoch až vyhorením či depresiou.

„Keď si chceme stále niečo dokazovať a myslíme si, že sme hodnotní iba vtedy, keď podávame výkon, môžeme pri potrebe oddychu pociťovať zlyhanie. Nie je to však dobré životné presvedčenie,“ vysvetľuje v rozhovore psychologička Barbora KOČNEROVÁ.

 X Ste poradenská psychologička a robíte kariérne poradenstvo. V práci sa zrejme často stretávate s ľuďmi zameranými na kariérny rast. Ako často narazíte na to, že klient nevie oddychovať?

Stáva sa to pomerne často, hlavne pri ľuďoch, ktorí majú vysoké pracovné tempo a prídu s celkovým vyhorením, únavou, vyčerpaním, prípadne s ľahkou depresiou. Neraz na to narazíme, keď sa ich pýtam, ako trávia voľný čas, čo ich zaujíma, baví – pre psychológov je aj toto dôležitý zdroj informácií.

Niektorí ľudia prídu vyslovene s tým, že nevedia oddychovať a potrebujú zmenu, lebo sa v živote nevedia pohnúť ďalej. Ďalší si však neuvedomujú, že ich problémom môže byť práve nedostatok oddychu – žijeme v dobe nastavenej na výkon, oni sú jej súčasťou a berú to ako štandard.

X Ako sa môže nedostatok oddychu prejaviť?

Vyčerpaním, únavou, človek cíti, že nevládze a má problémy s pozornosťou. Nevie sa na prácu sústrediť tak, ako predtým, alebo ho už nebavia veci, ktoré mal rád. Skôr ho otravujú, než by mu prinášali radosť. Sťahuje sa zo sociálneho kontaktu, nechce byť v spoločnosti iných.

Môže dôjsť aj k oslabeniu imunity, opakovaniu ochorení, ktoré môžu prerásť do chronických. Prípadne majú psychosomatický pôvod bez telesnej príčiny.

X Aký je rozdiel medzi vyčerpaním a vyhorením, teda burn-out syndrómom?

Vyčerpanie môžeme pomenovať ako extrémnu únavu a má v porovnaní s burn-out syndrómom užší vzťah k fyzickej záťaži. Zmiernenie prichádza často vďaka spomaleniu, oddychu. Pri vyhorení to už nestačí.

Fyzická únava a emocionálna vyčerpanosť môžu byť jednými zo symptómov syndrómu vyhorenia. Zároveň však platí, že vyčerpanie môže mať podobné príznaky ako depresia, napríklad spomínané problémy so sústredením, pesimizmus, negativita, únava.

Pri depresii sa objavujú aj samovražedné myšlienky, nemáme záujem o život, strácame schopnosť tešiť sa či vidieť zmyslel života. Vyhorenie a depresia majú k sebe veľmi blízko a je medzi nimi tenká hranica. Ak sa už viac ako dva týždne oddýchnutí necítime dobre a máme spomínané problémy, je namieste vyhľadať odbornú pomoc.

X Kto je najohrozenejší tým, že si nebude vedieť nájsť čas na reálny oddych?

Týka sa to všetkých – ako zamestnancov, tak aj matiek a otcov na materskej či rodičovskej dovolenke.

Najohrozenejší sú však výkonovo orientovaní ľudia. Tí aj počas „oddychu“ vyhľadávajú výkon, napríklad výkonové športy. Ako jediný oddych si často zvolia aktivitu, ako je aktívny beh či iný šport. Pasívny oddych môže byť pre nich signálom, že sú neefektívni, leniví, sprevádza ich pocity viny z nečinnosti.

 X Mnohí ľudia však potrebujú práve aktívny oddych. Ako zistiť, čo je pre nás najlepšie a nepadnúť do pasce, že aj voľnočasové aktivity si budeme vyberať na základe výkonového nastavenia? Čo by sme mali v oddychových aktivitách hľadať?

Radosť. Mali by sme premýšľať, čo nám robí radosť a či nám aktivita prináša to, čo chceme a potrebujeme. Oddýchli sme si pri nej? Mali by sme spomaliť, zamyslieť sa nad svojimi emóciami.

A položiť si otázku, kedy oddychujem, keď podávam výkon v práci aj vo voľnom čase. Oddychujem vôbec niekedy? Podobná pasca prichádza aj v prípade, že si síce dáme dovolenku, ale aj tak si kontrolujeme maily a pracujeme počas nej aspoň dve-tri hodinky denne. Je to oddych?

X Už ste spomínali, že dôvodom, prečo ľudia nevedia oddychovať, je fakt, že žijeme v dobe zameranej na výkon. Môžu však niekedy ľudia pri neustálom zamestnávaní sa utekať pred vlastnými problémami?

Dôvodom môže byť jedno aj druhé. Niektorých ľudí vedú k výkonu už od malička a táto doba prispieva k tomu, že na nič nechceme čakať, nie sme zvyknutí na pomalé veci, všetko chceme instantne, rýchlo. Aj preto sme často vyčerpaní, unavení.

Človek však možno uteká pred niečím, čo nechce riešiť a radšej sa namiesto toho zahltí mnohými vecami. Ale keď už raz niečo v sebe máme, raz to vybuble na povrch, neujdeme pred tým.

X Majú ľudia pri vyčerpanosti či vyhorení pocit zlyhania? Na sociálnych sieťach sa na nás z každej strany valia obrázky či príbehy ľudí, pri ktorých sa zdá, že sú nezastaviteľní.

Keď si chceme stále niečo dokazovať a myslíme si, že sme hodnotní iba vtedy, keď podávame výkon, môžeme pri potrebe oddychu pociťovať zlyhanie. Nie je to však dobré životné presvedčenie. Mali by sme smerovať k tomu, že pre túto spoločnosť budem hodnotný vtedy, keď si aj oddýchnem, načerpám sily.

Porovnávanie je však veľmi časté. Sociálne siete nás privádzajú k pocitu, že nám niečo uniká. Existuje syndróm Fear of missing out (FOMO, v preklade: strach z premeškania, pozn. red.), ktorý môže spôsobovať doslova fóbiu z voľného času. Ľudia sa boja, že spomalenie, vyhradenie si času na seba, bude znamenať, že niečo zmeškajú alebo nebudú vykonní.

X Ak zistíte, že klient nevie oddychovať, ako ďalej postupujete?

Vždy záleží na tom, s čím človek prichádza. Neexistuje jednotný postup. Otázkou je, či si vôbec uvedomuje, že nevie oddychovať.

Niekedy používame techniku, že klient sa pokúša pozerať akoby zhora sám na seba a analyzuje, čo robí počas dňa. Vďaka tomu sa môže zamyslieť nad tým, ako by sa jeho denný režim dal upraviť tak, aby mal čas aj na oddych. Tiež vďaka tomu zistíme ako funguje, čo sa môže za neschopnosťou oddychu skrývať. Často to nebýva len o nedostatku času.

Je veľmi dôležité byť voči sebe otvorený a chápavý. Začať sa počúvať, lebo naše telo je múdre a dáva nám najavo, keď už nevládze. Veľkú úlohu zohráva aj sebapoznanie a sebaláska.

X Ako počúvať svoje telo?

Je dôležité stíšiť sa a vnímať ho. Ak človek dlhodobo vníma, že má migrénu alebo žalúdočné problémy, čo predtým nemával, treba rozmýšľať, čo mu tým telo chce dať najavo. Mali by sme si nájsť chvíľku na oddych tak, že vypneme notebook, nepustíme si seriál, dokument, podcast, dokonca ani nebudeme čítať knihu.

Je skvelé, keď ľudia majú takéto aktivity, ale náš mozog stále načerpáva nové informácie a potom sa k oddychu ani nedostane. Niekedy treba dať priestor pokoju, tichu.

X Platí, že tí, čo robia intelektuálnu prácu, by mali oddychovať skôr tak, že vypnú hlavu a budú sa venovať fyzickej aktivite, a tí, ktorí pracujú manuálne, si zase sadnú a niečo dobré si pozrú či vypočujú?

Striedanie aktivít je určite dobré. Ak robím niečo hlavou, mala by som oddychovať iným spôsobom. Každý vyžaduje inú formu oddychu.

Dôležité je hľadať a skúšať aj nové veci, byť stále otvorený tomu, že aj keď mi možno niečo v minulosti robilo radosť alebo mi to pomáhalo oddýchnuť si, v inej fáze života mi môže pomôcť niečo iné. Je dôležité hľadať v sebe. Je ťažké dať návod v podobe niekoľkých tipov, lebo každý je veľmi individuálny.

X Veľa ľudí s oddychom čaká na dovolenku. Je toto vhodná stratégia alebo je lepšie nájsť si čas na oddych každý deň?

Mali by sme oddychovať aj mimo dovonelky, teda aj počas roka. Je super, keď môžem mať tri týždne dovolenky. Podľa výskumov je najlepšie, ak sa oddychuje viac ako osem dní, aj keď ďalšie výskumy hovoria až o troch týždňoch. Ja sa však stotožňujem aj s tým, že naozaj oddychovať treba aj v priebehu celého roka.

 X Ako si nájsť čas oddych? Postačí, keď si skúsim každý deň nájsť aspoň 15 minút pre seba?

Keď si vyhradíme 15 minút, už to je náznak, že sme všímaví voči sebe a chceme si dopriať. Môžeme si tak vytvoriť rutinu, návyk, ktorý nám pomôž pochopiť, aký je oddych dôležitý.

Keď pre nás oddychovanie nie je prirodzené a musíme sa to učiť, spočiatku to pre nás môže byť nasilu. Keď však človek uvidí benefity, ktoré mu oddych prináša, a vytvorí si návyk, postupom času sa do neho nebude musieť nútiť. Zistí, aké má benefity, stane sa pre neho rutinou a ak tak nespraví, bude mu chýbať.

X Odborníci v rámci oddychu odporúčaju aj meditácie. Ako na ne?

Ide hlavne o to, aby sme myšlienky smerovali inam než na naše problémy – viac k sebe. Príkladom môže byť mindfullnes, teda sprítomňovanie, ktoré spočíva v tom, že si uvedomíme, že žijeme teraz, v tejto chvíli. Vnímame to, čo sa deje okolo nás.

Zameriavame sa na naše zmysly a prežívanie, na to, čo počujeme, cítime, a to nás svojím spôsobom upokojuje. Myslenie na minulosť alebo na budcúcnosť v nás totiž často vyvoláva úzkosť. Očakávame, že sa stane niečo zlé a väčšinou sa zacyklíme v negativite.

Na začiatok je však najjednoduchšia meditácia taká, že si nájdete pokojné miesto, kde si môžete sadnúť či ľahnúť, buď zatvoríte oči, alebo ich necháte otvorené – podľa toho, ako vám to je príjemné – a len pomaly a zhlboka dýchate. Nie rýchlo, aby ste si nevyvolali ešte väčšiu úzkosť alebo aby ste nehyperventilovali. Práve sústredenie sa na svoj dych zabraňuje tomu, aby sa v našej mysli rozvíjali negatívne myšlienky.

X Ako môžeme pomôcť blízkemu, na ktorom vidíme, že neoddychuje?

V prvom rade je super, že si to všímate – vidieť tak, že vám na ňom záleží. Keď je to blízka osoba a vzťah je tam dobrý, možno stačí povedať, že ste si všimli, že v poslednej dobe trávi veľa času v práci, a spýtať sa ho, ako sa cíti. Je dôležité byť empatický a spýtať sa na jeho prežívanie, nedávať mu hneď rady. Stačí prejaviť záujem. Možno sa aj vďaka vašej otázke zamyslí nad tým, že v poslednej dobe toho bolo veľa, a možno sa aj rozhovorí. A ak máme aj osobnú skúsenosť, môžeme mu skúsiť poradiť – ak treba, tak odbornú pomoc alebo si naňho nájsť čas a mať s ním ľudský rozhovor. Niekedy má veľkú silu.

X Aktuálne je jar, ktorú sprevádza aj jarná únava. Ako sa s ňou vyrovnať?

 Jarná únava je prirodzená vec. Mení sa ročné obdobie, máme viac svetla, viac času, je prirodzené, že to oplyvňuje biorytmus. Tiež sme senzitívni na počasie. Základom je vedieť, že únava nás môže počas jari sprevádzať – informácie znižujú úzkosť. Je dobré dopriať si trošku viac spánku, dať si kvalitné jedlo, pomáha už kvalitný životný štýl, láskyplný a milý prístup k sebe. Základom je zaujímať sa o svoje prežívanie a fyzické či duševné zdravie.

Barbora Kočnerová

Vyštudovala psychológiu na Trnavskej univerzite a Univerzite Komenského. Je certifikovaná koučka a frekventantka dlhodobého psychoterapeutického výcviku v terapii zameranej na riešenie. Už niekoľko rokov pôsobí v oblasti ľudských zdrojov, pracovala tiež ako psychologička na krízovej linke. Momentálne pracuje okrem iného aj v psychologickej poradni Duše naše, aktuality.sk

X X X

Európska centrálna banka by mala priskorý odchod od prísnej menovej politiky zvážiť

Európska centrálna banka (ECB) by mala zatiaľ zotrvať pri reštriktívnej menovej politike, ktorá pomáha tlmiť dopyt. Povedal to cez víkend člen Rady guvernérov ECB Olli Rehn. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Čo sa týka menovej politiky, dostali sme sa na úroveň, ktorá obmedzuje celkový dopyt a nie je dôvod, aby sme ju predčasne opustili,“ povedal Rehn, ktorý je zároveň guvernérom fínskej centrálnej banky.

Na druhej strane však varoval pred návratom k „šokovej terapii“ zo začiatku 80. rokov 20. storočia, keď sa prudko zvýšili úrokové sadzby. Podľa Rehna je možné infláciu zmierňovať aj menej striktným spôsobom než je šoková terapia.

„Cesta k udržateľnému rastu je síce dosť úzka, proaktívnou a vyváženou menovou politikou je ju však možné zvládnuť,“ povedal Rehn, podľa ktorého bude takto možné dosiahnuť ciele bez zbytočného zaťaženia ekonomiky. Umožňuje to aj fakt, že centrálne banky sú v súčasnosti nezávislé, na rozdiel od konca 70. rokov minulého storočia, keď boli vystavené politickým tlakom, aktuality.sk

X X X

Boris Kollár a Peter Pellegrini si nevedia predstaviť povolebnú spoluprácu s Republikou

Prekážkou je podľa predsedov strán Sme rodina a Hlas postoj voči fašizmu i členstvu Slovenska v EÚ a NATO.

Strana Republika nie je v súlade so základnými piliermi strán Hlas a Sme rodina. Najväčšou prekážkou je podľa predsedov Petra Pellegriniho a Borisa Kollára postoj strany k vojnovému slovenskému štátu, holokaustu a tiež k Slovenskému národnému povstaniu. Obaja to uviedli v diskusnej relácii TA3 V politike.

Problémom je podľa oboch tiež názor uhríkovcov na postavenie Slovenska v rámci medzinárodných zoskupení.

„Jedným z našich základných pilierov je aj to, že náš medzinárodný priestor je na západ od nás,“ vyhlásil Pellegrini. Členstvo Slovenska v EÚ a NATO je kľúčovou hodnotou aj pre Sme rodina.

Boris Kollár zároveň uviedol, že si nevie predstaviť ani povolebnú spoluprácu so stranou Smer. „Na každej strane niečo nájdete. Dôležité je po voľbách spájať a nerozdeľovať,“ doplnil.

Kurilovská má budúcnosť v Hlase

Peter Pellegrini jasne spoluprácu so Smerom nevylúčil. Na margo posledných prieskumov, v ktorých za stranou Roberta Fica zaostáva, uviedol, že Slovákov momentálne ovládajú emócie ako strach či hnev.

„Je tu dopyt po tvrdších slovách a ráznejšej rétorike. My takúto politiku nechceme ponúkať,“ vyhlásil.

Na margo odvolanej šéfky Akadémie policajného zboru Lucie Kurilovskej vyjadril šéf Hlasu kritiku na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Nikto jej nepovedal, že ju musí odvolať hneď. Mohla počkať aj mesiac, prípadne na nového ministra vnútra,“ uviedol s tým, že namiesto Kurilovskej mala odvolať ministra Romana Mikulca.

Strana Hlas podľa Pellegriniho s Kurilovskou spolupracuje už dlhšie a považuje ju za vysokokvalifikovanú odborníčku v oblasti trestného práva.

„Momentálne rokujeme aj o jej budúcnost v rámci štruktúr strany Hlas,“ dodal Pellegrini.

Voľby vyhlási čo najskôr

Predseda parlamentu plánuje vyhlásiť voľby hneď, ako mu to Ústava dovolí. Tento deň pripadá na 23. máj.

„Nechceme čakať aj preto, aby bola kampaň čo najtransparentnejšia,“ ozrejmil a potvrdil, že voľby sa uskutočnia 30. septembra. Predčasný termín je podľa Kollára zažehnaný, pretože ak by sa aj teraz rozhodlo, že budú voľby skôr, pre lehoty by sa konali koncom augusta, čo podľa Kollára nechce ani opozícia.

O 500-eurovom príspevku za účasť vo voľbách sa podľa Borisa Kollára na najbližšej schôdzi rokovať bude, pretože ho Igor Matovič stihol podať. Návrh však označil za nezmyselné rozhadzovanie peňazí.

„Sú to dve miliardy. Ak si niekto zmyslí, že treba ďašlie príspevky vo voľbách do europarlamentu či v prezidentských voľbách. To sú miliardy navyše, ktoré nemáme,“ ozrejmil Kollár s tým, že tieto financie by sme mali radšej využiť na dobudovanie škôlok či na sanáciu zdravotníctva. Peter Pellegrini vyhlásil, že jeho strana tento návrh nepodporí.

Odmietavý postoj má podľa Kollára Sme rodina aj voči zákazom nedeľného predaja, sprísneniu interrupcií či notárskym povoleniam na sledovanie porna. Prijímať kontroverzné zákony pred voľbami nie je podľa neho vhodné, aktuality.sk

X X X

Prioritou je dočerpať eurofondy zo starého obdobia, tvrdí Remišová

Prioritou pri eurofondoch je dočerpať v tomto roku najprv zdroje zo starého programového obdobia. Uviedla to dočasne poverená ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v diskusii s poslancom Národnej rady SR a podpredsedom opozičnej strany SaS Branislavom Gröhlingom v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Pôvodne mal s Remišovou diskutovať predseda SaS Richard Sulík, ktorý neprišiel do nedeľnej diskusie RTVS, pretože podľa Gröhlinga stratil hlas.

„Do konca roka budú vypísané výzvy na viac ako 50 percent prostriedkov nového programového obdobia, teda z 12 miliárd eur. Keď si však povieme priority, tak v prvom rade priorita je dočerpať staré programové obdobie. Na to my u nás sústredíme všetku energiu,“ priblížila Remišová v reakcii na Gröhlingovu kritiku nečerpania prostriedkov z nového eurofodového programového obdobia.

Nevyčerpané financie

„Nové programové obdobie s 12 miliardami eur malo začať v roku 2021, keď už bolo vytvorené ministerstvo investícií s viac ako 1000 zamestnancami. Je rok 2023 a doteraz sme minuli za dva roky z uvedených 12 miliárd eur celkom nula eur. A toto je Vaša zodpovednosť, keď budete niekedy rozprávať o tom, ako pomáhate, ako sa staráte, ako bojujete, pretože za dva roky, ktoré sme mohli čerpať, sa vyčerpalo iba nula eur. Je to preto, že nebola podpísaná tzv. partnerská dohoda. Doteraz nie je ani žiadna metodika na to, aby sa vyhlasovali výzvy. Zároveň nie je vyhlásená žiadna výzva z nového programového obdobia,“ spresnil kritiku Remišovej Gröhling.

Staré programové obdobie podľa Remišovej začalo v roku 2014. „Keď sme nastupovali do vlády v roku 2020, teda za necelých sedem rokov vyčerpali predchádzajúce vlády necelých 30 percent zdrojov programového obdobia. My sme za tri roky vlády vyčerpali viac ako oni za sedem rokov. My máme čerpanie na úrovni takmer 70 percent. Museli sme dobiehať to, čo oni za sedem rokov nevyčerpali,“ vysvetlila Remišová.

Prepadnuté eurofondy

Poslanec NR SR zdôraznil, že do konca roka 2023 má byť zo starého programového eurofondového obdobia vyčerpaných ešte asi päť miliárd eur. „Ja si to neviem predstaviť, akým spôsobom sa to minie,“ podčiarkol Gröhling.

„Za operačný program v mojej gescii, z ktorého sa podporujú rôzne veci pre samosprávy, máme zazmluvnených 120 percent vyčlenenej sumy programu. Som si na 100 percent istá, že pri takomto zazmluvnení nám v tomto mojom programe neprepadne ani euro. Za ostatných kolegov ministrov to neviem garantovať. Verím však, že rozmýšľajú podobne ako ja a chcú tiež, aby ani jediné euro neprepadlo,“ dodala Remišová, aktuality.sk

X X X

Politika je všade okolo nás. Prečo ju teda máme na háku?

Kým sa budeme otáčať politike chrbtom, vládnuť nám budú tí najneschopnejší z nás. Zároveň nechceme, aby o našej budúcnosti rozhodoval niekto iný. Nielen na tom sme dokázali nájsť zhodu. Prečo nám je potom politika ľahostajná?

 Viac ako 80 percent diskutujúcich sa v aktuálnej DEMDIS diskusii zhodlo na tom, že politika je súčasťou spoločnosti a je prítomná všade okolo nás. Súhlasne tvrdíme, že politika sa nás týka a apolitický postoj sa nevypláca, pretože má politické dôsledky. Skutočne tak platí, že jeden hlas nič nezmení?

Zapojte sa do pokračovania diskusie a nájdime spoločné riešenia problému, ktorý sa týka nás všetkých. Keď zahlasujete za aspoň 7 komentárov, budete zoskupení v názorových skupinách.

Kto sa zapojil?

Do diskusie sa zapojilo vyše 240 účastníkov, ktorí sa zaradili do dvoch názorových skupín – skupiny A a skupiny B.

Skupina A vykazovala spoločnú črtu, ktorou bola hodnota demokracie a aktívne pristupovanie k politike. Diskutujúci zo skupiny A si uvedomujú podstatu politickej participácie a dôsledky, ktoré nastanú v prípade jej absencie (87 %). Majú za to, že občania sú vďaka ich politickým nástrojom schopní zmeny (74 %). Všetci zo skupiny plánujú ísť voliť v najbližších voľbách.

Skupina B protipólne tvrdila, že aj napriek vôli občanov nezmeníme politické rozhodnutia (70 %) a nemáme ako zlepšiť stav, v ktorom sa nachádzame dnes (63 %). Taktiež nesúhlasila s výrokom, že „ako občan mám k dispozícii (politické) nástroje, ktorými viem prispieť k zmene“. Napriek tomu 62 % deklaruje, že sa plánuje zúčastniť jesenných volieb.

Ubližuje nám ľahostajnosť?

Diskusia ukazuje, že väčšina z diskutujúcich si uvedomuje, že politické rozhodnutia sa nás dotýkajú (82 %). A to bez ohľadu na to, či sme súčasťou politického života alebo nie.

Myslíme si, že politika je všade okolo a každé rozhodnutie – ostať aktívny alebo pasívny voči politike – má dôsledky na spoločnosť (79 %). Až 79 % účastníkov diskusie sa zhodlo na výroku, že aj apolitický postoj má politické dôsledky.

Názorové štiepenie nastalo pri tvrdení, či politická pasivita môže uškodiť spoločnosti. Zatiaľ čo skupina A je presvedčená (63 %) o negatívnych dosahoch spôsobených politickým nezáujmom občanov, diskutujúci zo skupiny B (54 %) si myslia opak – uviedli, že „byť apolitický“ nikomu neubližuje.

Otázne je, či medzi výrokmi nenachádzame rozkol? Aké dôsledky má nezapájanie sa občanov do verejného života a prečo nám pasivita občanov môže uškodiť?

Má pasivita zmysel?

Čomu pomáha apatia verejnosti? Má zmysel ostať politicky neaktívny?

Skupina A sa v diskusii zhodla na tom, že občianska ľahostajnosť a neúčasť občanov vo voľbách pomáha radikálnym stranám (79 %). Až 60 % diskutujúcich zo skupiny B sa v diskusii vyjadrilo, že sa cítia demotivovaní a politiku pokladajú za špinavú a amorálnu.

Obe skupiny sa zhodli, že politici sú neschopní hľadať konsenzus a jednotné riešenia (77 %).

Nezvýši snaha politikov o hľadanie spoločného konsenzu aktívnejší prístup občanov k správe vecí verejných? A ako dokážeme prispieť k zmysluplnejšej participácií?

Zapojte sa do pokračovania diskusie!

O projekte

Diskusiu zastrešuje občianske združenie DEMDIS, ktorého mediálnym partnerom je denník Pravda. Cieľom spolupráce je zapájanie širokej verejnosti do slušnej diskusie a nachádzanie konsenzu v rozdelenej spoločnosti.

Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike nájdete na tomto linku. Live report z diskusie viete zas sledovať tu./agentury/

X X X

Éra Messiho a Ronalda sa skončila, tvrdí Rooney. Menoval najlepšieho hráča súčasnosti

Legenda Manchestru United a anglickej reprezentácie si myslí, že najlepším futbalistom na svete je v súčasnosti útočník Manchestru City Erling Haaland.

 Wayne Rooney.

22-ročný Haaland prežíva v drese citizens unikátnú sezónu. V 42 zápasoch strelil 48 gólov – z toho 32 dosiahol v Premier League.

„Erling Haaland je momentálne najlepší futbalista na svete,“ napísal Rooney vo svojom pravidelnom stĺpčeku v The Times. „Lionel Messi je najlepší v histórii, ale v tejto chvíli nikto nehrá lepšie ako útočník, ktorý – aj keď som sám lámal rekordy v tejto pozícii – mi vyráža dych úrovňou, ktorú dosahuje,“ chválil Haalanda.

 V súčasnosti tréner DC United v americkej Major League Soccer si myslí, že Nór je najlepší kvôli číslam, výkonom a mentalite, ktoré každý týždeň na trávniku dosahuje.

Bývalá hviezda Premier League uviedla, že Haaland je pre neho favoritom na zisk Zlatej lopty za rok 2023. „Ak sa pozeráte na to, kto vyhrá Zlatú loptu, potom to musí byť on, ak si udrží formu z tejto sezóny. A prečo by nemal?“

 Decembrové MS v Katare boli míľnikom kvôli tomu, že Ronaldo sa rozhodol odísť do Saudskej Arábie a Messi na nich získal vytúžený titul majstra sveta.

„Mali sme éru Messiho a Cristiana Ronalda, teraz je jeho čas, éra Haalanda a Kyliana Mbappého. Keď vidíte toľko talentu, ako má on, jednoducho si to musíte užiť – aj keď má na sebe dres Manchestru City,“ dodala dlhoročná opora konkurenčného Manchestru United./agentury/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.