Kissinger Leyenové, Fialovi: Tři východiska z války Ukrajiny, Radí vzdát se území

 Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger rozvinul svoji tezi z Davosu, kde k pohoršení řady posluchačů naznačil, že by se Ukrajina měla vzdát Krymu a separatistických republik na východě země. Nyní v rozhovoru pro Spectator uvedl, že jsou tři možná východiska, a upozornil, že Západ nemusí nutně s Vladimirem Putinem prohrát.

„Ideální by bylo, kdyby se dělicí čára vrátila ke statu quo ante (původnímu stavu před válkou, tedy k 24. únoru – pozn. red.). Pokračovat s válkou i za tento bod by už nebylo o svobodě Ukrajiny, ale o nové válce proti Rusku.”

Tak zněla ona kontroverzní věta, kterou Kissinger pronesl na konci května na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Ukrajinští činitelé jeho myšlenku okamžitě odmítli a zopakovali, že požadují úplné stažení ruských vojsk, a také to, že se Moskva vzdá nároku na všechna ukrajinská území, tedy včetně Krymu a takzvaných republik v Doněcké a Luhanské oblasti.

„Účelem prohlášení v Davosu bylo poukázat na to, že je třeba vyřešit otázku válečných cílů dříve, než ji dynamika války učiní politicky nezvládnutelnou,” vysvětluje matador světové diplomacie v novém rozhovoru pro The Spectator.

Podle Kissingera tehdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval bez toho, aby si přečetl, co ve skutečnosti zaznělo. „V posledních vyjádřeních ale v podstatě přijímá to, co jsem v Davosu nastínil,” odkazuje na rozhovor Zelenského ze 7. června pro Financial Times.

Vidí tři scénáře:

1. Rusko získá dobytá území

„Pokud Rusko zůstane tam, kde je nyní, získá 20 procent Ukrajiny a většinu Donbasu, hlavní průmyslovou a zemědělskou oblast a pás země podél Černého moře. Pokud tam zůstane, bude to pro ně vítězství, navzdory všem neúspěchům, které na začátku utrpělo. A role NATO nebude tak rozhodující, jak se dříve předpokládalo,” říká Kissinger.

2. Válka Západu s Ruskem

„Druhým východiskem je pokus o vytlačení Ruska z území, které získalo před touto válkou, tedy včetně Krymu, a pak vyvstane otázka války se samotným Ruskem, pokud bude válka pokračovat,” popisuje druhý scénář.

3. Návrat před 24. únor a dlouhá jednání

Třetí východisko je zopakováním toho, co už Kissinger řekl v Davosu. Pokud ukrajinská armáda zvládne tu ruskou vytlačit zpátky do pozic před zahájením invaze, pak bude možné hovořit o tom, že „současná agrese byla viditelně poražena”.

„Ukrajina bude obnovena v podobě, v jaké byla na začátku války: bojová linie po roce 2014. Bude přezbrojena a úzce spojena s NATO, ne-li jeho součástí. Zbývající otázky by mohly být ponechány na vyjednávání. Jednalo by se o situaci, která bude na nějakou dobu zmrazena. Ale jak jsme viděli při sjednocování Evropy, během určité doby jich (dohod o ostatních územních otázkách) lze dosáhnout,” pokračuje Kissinger.

S takovými návrhy jděte do pr**le, vzkázal poradce Zelenského KissingeroviEvropa

Z Kissingerových slov plyne, že je přesvědčen, že nějaké ústupky budou muset Ukrajinci udělat. Otázku Krymu považuje za poněkud odlišnou, protože „jeho vztah k regionu je jiný než čistě ukrajinský, protože byl po staletí ruský”.

Pokud Západ uspěje v pomoci Ukrajině vyhnat ruské agresory z území obsazeného po 24. únoru, bude se muset rozhodnout, jak dlouho chce, aby válka ještě pokračovala, soudí Kissinger. Tedy jestli bude trvat na tom, aby Rusové opustili i celou Doněckou a Luhanskou oblast, případně anektovaný Krym.

Návrat do stavu před invazí bude Putinova prohra

Na otázku, zda se všechny scénáře nevyhýbají potrestání Vladimira Putina za napadení Ukrajiny, odpovídá: „Právě naopak. Pokud válka skončí tak, jak jsem nastínil v Davosu, bude to myslím pro spojence výrazný úspěch.” Kissinger navrhl Ukrajincům vzdát se území. Ještě že na vás nemáme čas, odpověděli mu

Válka na Ukrajině

„NATO bude posíleno o Finsko a Švédsko, čímž budou ochráněny pobaltské země. Ukrajina bude mít největší konvenční pozemní síly v Evropě, ať už budou s NATO spojené, nebo přímo v nich,” říká Kissinger.

„Rusko uvidí, že strachu z úderu ruské armády, který visí nad Evropou od 2. světové války, lze zabránit konvenční akcí NATO. Poprvé v novodobé historii by Rusko muselo čelit tomu, že musí koexistovat s Evropou jako celkem, Amerika se svými jadernými silami by už nebyla hlavním prvkem obrany,” uzavírá bývalý ministr zahraničí USA.

X X X

Orbán nechce další sankce proti Rusku, ale okamžité příměří

„Musíme nastartovat motory… a zrychlit program rozvoje obrany,“ cituje maďarského konzervativního premiéra agentura Reuters. „Válečná realita“ na Ukrajině, která každým dnem ztrácí velký počet vojáků, podle něho pomalu vychází najevo. Upozornil, že i když se fronta zdá být daleko, situace se může změnit. Nejtvrdší boje mezi ukrajinskou armádou a ruskými silami se v posledních týdnech odehrávají hlavně v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, Rusko ovšem podniká raketové útoky i na cíle jinde na ukrajinském území.

Orbán, který se svojí stranou Fidesz v dubnu vyhrál čtvrté parlamentní volby v řadě, řekl, že Maďarsko není ochotné jednat s Evropskou unií o jakémkoliv případném embargu na ruský plyn nebo o omezení jeho odběru. Zopakoval, že by to drasticky poškodilo maďarskou ekonomiku. „To, co potřebujeme, nejsou sankce, ale okamžitý klid zbraní a mírová jednání,“ řekl a dodal, že míru mezi Ruskem a Ukrajinou je také potřeba dosáhnout kvůli tomu, aby se podařilo zkrotit „válečnou inflaci“.

Inflace v Maďarsku dosahuje dvouciferné hodnoty navzdory zastropování cen paliva, energií a základních potravin. Maďarská centrální banka v úterý šokovala finanční trhy, když základní úrokovou sazbu zvýšila o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta.

X X X

Turecko zablokovalo přístup k vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

Soud v Ankaře nechal ve čtvrtek večer zablokovat webové stránky DW a tureckou mutaci webu Hlas Ameriky. Soud tak rozhodl poté, co obě média odmítla požádat Tureckou radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RTÜK) o licenci

Deutsche Welle své odmítnutí vysvětlila tím, že by to turecké vládě umožnilo cenzurovat redakční obsah. „Média s licencí v Turecku jsou povinna mazat on-line obsah, který RTÜK interpretuje jako nevhodný. To je pro nezávislého provozovatele vysílání zkrátka nepřijatelné. DW podnikne právní kroky proti zablokování, k němuž nyní došlo,“ uvedl generální ředitel DW Peter Limbourg. Obavami z cenzury argumentoval dříve i Hlas Ameriky.

Rozhodnutí Turecka vyvolalo znepokojení německé vlády. „Je to špatná zpráva pro již omezenou svobodu projevu a tisku v Turecku,“ řekla agentuře DPA německá vládní zmocněnkyně pro tisk a kulturu Claudia Rothová. Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit uvedl, že Berlín se v rozhovorech s tureckými protějšky vyjádřil k rozhodnutí tureckých úřadů kriticky. Další kroky ale záleží na stanici Deutsche Welle, která je nezávislá, dodal.

Radu ovládá vládnoucí strana tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a její nacionalističtí spojenci. Kritickým médiím RTÜK pravidelně dává pokuty.

Krok tureckých úřadů kritizoval také člen RTÜK za opoziční Republikánskou lidovou stranu (CHP) Ilhan Taşci. Rozhodnutí zablokovat dvě stanice představuje podle něj pro Turecko milník. „Protidemokratické počínání se stane silnější, především v tomto předvolebním období,“ řekl tureckému vysílání stanice BBC Taşci. Prezidentské a parlamentní volby čekají zemi příští rok.

Turecký svaz novinářů označil čtvrteční rozhodnutí za cenzuru. „Vzdejte se pokusů zakázat vše, co se vám nelíbí, tato společnost chce svobodu,“ napsal na twitteru.

Organizace Freedom House loni ohodnotila Turecko v indexu Freedom of the Net (Svobodný internet) jako nesvobodné. V zemi se blokují statisíce domén a webových adres. Rozhodnutí soudu může vyvolat napětí mezi Tureckem a Spojenými státy v době, kdy Ankara usiluje o souhlas Washingtonu s nákupem amerických stíhaček F-16, napsal deník Financial Times

X X X

 Sankce proti oligarchům? Scestné, je to dárek pro Putina. Západ nic nechápe, říká expert

Už první sankční balíčky Evropské unie, Velké Británie nebo Spojených státy mířily na peněženky a jmění ruských oligarchů. Zabavovaly se jachty nebo vily na plážích. Na základě těchto sankcí chtěl Západ přinutit ruské byznysmeny, aby v krizi zatlačili na ruského prezidenta Putina a požadovali ukončení války na Ukrajině. Objevily se i hlasy, že protesty oligarchů mohou vést i ke svržení ruského vládce.

Nekrasov vnímá, že tyto pochody se mohou zdát logické, ve skutečnosti jsou prý ale naprosto scestné. Sankce uvalené na oligarchy jsou podle něj naopak hotovým dárkem pro Moskvu. Proč?

Expert se domnívá, že řada ruských oligarchů byla před válkou napojená na západní svět, obchod a smýšlení. Jenže ve chvíli, kdy Západ těmto vlivným lidem zavřel dveře, a dokonce jim i zabavil zahraniční majetek, zůstali tito oligarchové odkázani na Kreml. Mnozí z nich přitom zvažovali emigraci z Ruska a přesun kapitálu do zahraničí, teď se ale pro ně úspěch Moskvy stal existenčně důležitým. Kolaps Ruska by totiž znamenal i jejich konec.

„Jakékoli naděje, že by oligarchové, kteří ztratili své jachty, byli schopni ovlivnit nebo snad svrhnout Putina, jsou iluzorní. Většina z nich je teď na něm kvůli sankcím ještě více závislá, a tudíž více loajální,“ popsal Nekrasov.

Utopický nápad

Odborník se domnívá, že Ukrajině ve válce nijak nepomůže ani zabavení majetku ruských oligarchů. Některé státy chtějí částku za prodej zkonfiskovaných aut, jacht a nemovitostí věnovat na ukrajinské válečné snahy, podle Nekrasova je to ale utopický nápad. Respektive to nepůjde tak snadno.

„Hned zítra Ukrajina určitě z konfiskací žádné peníze nedostane. Západ má funkční a nezávislý soudní systém a bohatí Rusové mají dobré právníky a hromadu zkušeností. Jakákoli snaha prodat zabavený majetek skončí u soudu. I kdyby se majetek podařilo prodat, stane se tak nejdřív za pět let,“ míní Nekrasov

X X X

Putin:: Pohled na nahého Johnsona by byl nechutný. Putin vrací úder lídrům Západu za jejich vtipy

„Máme na sobě obleky? Sundáme obleky? Sundejme obleky. Všichni musíme ukázat, že jsme tvrdší než Putin,“ vtipkoval britský premiér Boris Johnson poté, co se u stolu usadili představitelé skupiny velkých světových ekonomik G7. Ostatní účastníky včetně amerického prezidenta Joea Bidena tím Johnson očividně pobavil.

„Měli bychom napodobovat jeho (Putinovy) fotky. Nechat se vyfotit během jízdy na koni s odhalenou hrudí,“ přidal se další účastník summitu, kanadský premiér Justin Trudeau. „Ježdění na koni by bylo nejlepší,“ doplnila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová (předseda EK se účastní summitů G7, s ním i předseda Evropské rady, pozn. red.).

Reakce ruského prezidenta, který se v minulosti často chlubil vysportovaným tělem či černým páskem v taekwondu, na sebe nenechala dlouho čekat. „Nevím přesně, jak moc se chtěli svléknout. Jestli do půlky těla, nebo úplně? Ale myslím, že v každém případě by to byl nechutný pohled,“ reagoval Putin pro ruská média během oficiální návštěvy v Tádžikistánu. Poté dodal, že západní vůdci prý na rozdíl od něj pijí příliš alkoholu a nesportují.

X X X

Johnson: Měl by řešit důsledky svého barbarství

Na tuto poznámku Johnson později během pokračujícího summitu NATO v Madridu reagoval následovně: „Měl by spíš přemýšlet o důsledcích svých barbarských činů na Ukrajině. O tom, jak jeho invaze ve skutečnosti spojila G7, Evropu, NATO i Západ jako takový. Podívejte se na to, jak se lidé spojili.“

„Chtěl u svých hranic méně jednotek NATO a napadl Ukrajinu. Přitom nebylo nikdy ani vzdáleně pravděpodobné, že by se Ukrajina v dohledné době k Severoatlantické alianci připojila. Bylo to zcela mytické. Teď Putin poslal do náruče NATO Švédy a Finy, kteří v důsledku zděšení z jeho agrese porušují svůj historický slib neutrality,“ dodal britský premiér.

Právě dobrou náladu během neformální debaty na summitu G7 Johnson považuje za jeden z důkazů, jak moc ruská invaze na Ukrajinu sjednotila západní země proti společnému nepříteli. Lídři G7 se během jednání mimo jiné shodli na tom, že je třeba dál v ukrajinsko-ruské válce Ještě důrazněji se do Putina pustil další člen Johnsonova kabinetu – britský ministr obrany Ben Wallace. „Pohled prezidenta Putina na sebe samého a na svět je důkazem syndromu malého muže. Zvrácený pohled šílence. Myslím, že to má v žilách,“ řekl v rozhovoru pro rádio LBC London.

X X X

Rusko je podle Putina otevřené dialogu o nešíření jaderných zbraní

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že mezi Rusko a Západ se spouští nová železná opona.

Moskva i Washington navzdory ruské invazi na Ukrajinu zdůrazňují důležitost udržování komunikace v otázce jaderných zbraní. Obě země jsou zdaleka největšími jadernými velmocemi na světě. Dohromady mají k dispozici odhadem 11.000 jaderných hlavic.

 „Rusko je otevřené dialogu o zajištění strategické stability, o zachování režimů nešíření zbraní hromadného ničení a o zlepšení situace v oblasti kontroly zbraní,“ řekl Putin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však později potvrdil, že od začátku ruského vojenského zásahu na Ukrajině, tedy od konce února, se neuskutečnil žádný přímý kontakt mezi Putinem a jeho americkým protějškem Joem Bidenem.

Na otázku, zda se chystají rozhovory mezi oběma zeměmi o strategické stabilitě, Peskov odpověděl: „Bohužel k tomuto zatím nejsou žádné skutečné plány.“

Putin řekl, že jakékoli úsilí ohledně rozšíření kontroly zbraní by vyžadovalo „pečlivou společnou práci“, a to by mohlo vést i k zamezení opakování „toho, co se dnes děje na Donbase“. Putin přitom tvrdí, že Rusko vpadlo na Ukrajinu, aby ochránilo etnicky ruské a ruskojazyčné obyvatelstvo před pronásledováním ze strany Kyjeva. Nyní tato slova podle agentury Reuters zopakoval a obvinil Ukrajinu ze „zločinů proti lidskosti“.

Ukrajina a Západ tvrzení Moskvy odmítají a ruskou invazi považují za nevyprovokovaný akt agrese, jejímž cílem je zmocnit se ukrajinského území a svrhnout prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ruský prezident v projevu na petrohradském fóru dále uvedl, že v současnosti se „nezvratně“ vytváří „spravedlivější“ systém multipolárních vztahů mezi státy, který je „založený na důsledném dodržování mezinárodního práva“ a zachovává „kulturní a civilizační rozmanitost lidstva“.

„Některé státy se nechtějí smířit se ztrátou své dominance na světové scéně a snaží se udržet nespravedlivý unipolární model. Pod rouškou takzvaného řádu založeného na pravidlech a dalších pochybných koncepcí se snaží kontrolovat a řídit globální procesy podle vlastního uvážení,“ dodal Putin s tím, že prospěch z tohoto stavu má pouze jedna země – Spojené státy.

Podle Putina jsou práva ostatních aktérů ignorována a základní princip „nedělitelnosti bezpečnosti“ se vykládá selektivně. Protiruské sankce uvalené Západem v souvislosti s invazí na Ukrajinu označil za „nelegitimní“ a „bezprecedentní“.

Šéf ruské diplomacie Lavrov dnes řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. „Prakticky už se to děje. Jen ať se chovají opatrně,“ poznamenal Lavrov na adresu západních zemí.

Ruské rozhodnutí poslat tisíce vojáků na Ukrajinu si vynutilo přetvoření zahraniční, obranné a bezpečnostní politiky evropských zemí a posílilo protiruské nálady napříč kontinentem.

X X X

TOPOLÁNEK  FIALOVI  A  LEYENOVÉ  Z  EU:  VLÁDA  ČR  SE  ODTRHNE  OD  POTÍŽÍ  LIDÍ  A  FIREM  ČR

Z předsednictví mám obavu. Vláda se odtrhne od problémů českých lidí, varuje Topolánek

Od českého předsednictví v Radě Evropské unie bych neměl přehnaná očekávání, prohlásil v pořadu 360° bývalý předseda vlády Mirek Topolánek (ODS). Podle něj naopak hrozí, že čeští voliči tyto aktivity neocení. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že vrcholným zástupcům mohou kvůli půlroční štafetě „utéct problémy republiky“.

„Bude mi stačit, když zvládneme moderovat proces. Neměl bych velká očekávání,“ reagoval na české předsednictví EU Topolánek. Půlroční štafetu vnímá jako povinnost, ale také možnost prosadit české zájmy.

Zároveň ale upozornil, že následujících šest měsíců tu ministři prakticky nebudou. „Očekává se však, že politici budou řešit problémy českých občanů. Ti předsednictví neocení,“ odhaduje bývalý předseda v pořadu 360°.

Práci nechat úředníkům

Proto by měl dle Topolánkových slov celý aparát odvádět dobrou práci. „Je to úřednická válka. Doporučil bych, aby co nejvíce práce odvedli úředníci a ministři absolvovali pouze cesty, jinak jim práce doma uteče,“ dodal jasně ve vysílání CNN Prima NEWS.

Politici totiž musí řešit celou řadu krizí. Z toho by však expremiér neobviňoval Fialův kabinet. „Tato vláda nemůže za ceny energií a inflaci, ale voliči jsou nespravedliví. Může to vládě zkomplikovat život, budou se hrát pseudoskandály, bude se útočit a oni tu nebudou. Tak se ještě více vláda odtrhne od aktuálních problémů, mám z toho docela obavu,“ připustil Topolánek.

Je ale rád, že v době předsednictví zemi řídí právě premiér Petr Fiala (ODS). „Andrej Babiš (ANO) na tom neměl zájem, jeho voličům jsou tyto věci nesdělitelné. Je daleko menším p*ůserem, že to bude projednávat Fiala,“ nebral si servítky.

Naše pozice v Unii je podle něj ale složitá. „Britové byli naši spojenci. I když to dělali kvůli sobě, ale mohli jsme balancovat mezi Francii, Německem a Británií, kde jsme měli hodnotové zájmy. Odchodem Anglie se nám to zredukovalo na úsečku,“ dodal.

Česko poprvé stálo v čele Rady EU v první polovině roku 2009. Předsednictví bylo výrazně ovlivněno pádem vlády právě Mirka Topolánka. Současný kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se podle dřívějších vyjádření svých členů podobného scénáře neobává.

Podle premiéra Fialy mezi hlavní politické priority předsednictví patří zvládnutí energetické krize, ale i poválečná obnova Ukrajiny, posílení obrany i kybernetická bezpečnost. Na těchto bodech se v pátek shodl s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

X X X

Zdražování v eurozóně opět zrychlilo. Inflace v červnu stoupla na 8,6 procenta

Cenová hladina v zemích platících eurem se v červnu meziročně zvýšila o 8,6 procenta. To je o půl procentního bodu více než v květnu. Vyplývá to z předběžného odhadu Eurostatu. Inflace zrychlila s výjimkou Německa a Nizozemska ve všech členských státech Evropské měnové unie.

 

Spotřebitelské ceny vzrostly meziročně nejrychleji v Estonsku, které čelí rovněž nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. Červnový růst cen zde dosáhl rovných 22 procent. O 20,5 procenta stouply ceny v Litvě, Lotyšsko s 19procentní inflací bere smutný pomyslný bronz.

Inflace se zvýšila také v zemích, kde se tempo zdražování drželo výrazně pod průměrem eurozóny. Ve Francii a na Maltě se v červnu ceny meziročně zvedly o 6,5, respektive 6,1 procenta, přičemž v květnu se inflace držela ještě pod šestiprocentní úrovní.

Německo a Nizozemsko jsou jediné dva státy eurozóny, které v červnu zaznamenaly nižší míru inflace než v květnu. Německé meziroční tempo růstu cen aktuálně činí 8,2, nizozemské 9,9 procenta. V obou zemích také došlo k meziměsíčnímu poklesu cen, a to o 0,1 procenta.

Hlavní příčinou zrychlujícího růstu spotřebitelských cen zůstaly i v červnu energie. Jejich ceny se meziročně zvýšily o necelých 42 procent a zatím nic nenasvědčuje, že by se na tom mělo něco v dohledné době změnit. Energie totiž zdražily i v meziměsíčním srovnání o 3,3 procenta. Druhým nejvýznamnějším faktorem zrychlující inflace byly nezpracované potraviny, jejichž ceny se meziročně zvýšily o 11,1 a meziměsíčně o 0,6 procenta.

X X X

FIALA  S  LEYENOVOU  ZAJISTIT  V  DOBĚ  VEDENÍ  EU  LIDEM  ČR  A  EU

LEVNÉ  PHM,  PLYN,  ROPU,  ENERGII  Z  RUSKA,  ŽÁDÁ  TO   I  POLITIK   SÖDER  Z  NĚMECKA

Historicky druhé předsednictví České republiky v Radě Evropské unie začíná v pátek slavnostní akcí v Litomyšli. Na tamním zámku přivítala česká vláda u příležitosti jeho zahájení delegaci předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové s velkou částí eurokomisařů. Setkání vrcholných představitelů EU a předsednické země je tradiční událostí.

 Příjezd členů české vlády a delegace Evropské komise do Litomyšle na slavností zahájení českého předsednictví proběhlo za skoro aprílového počasí. Když na zámek v Litomyšli dorazil jako první Fiala začalo pršet. A déšť postupně zesiloval, až do silné bouřky. Ještě předtím bylo ve městě slunečno.

I kvůli nevlídnému počasí měli nejen ministři, ale i eurokomisaři zpoždění. Bouřka trvala po celou dobu, kdy politici přijížděli k zámku v Litomyšli, který je centrem pátečního setkání českých a unijních politiků. Když dorazila von der Leyenová, vítalo ji u brány zámku několik desítek podporovatelů, kteří tleskali a mávali vlajkami Evropské unie. Následně ji už přivítal premiér Fiala květinou.

Po uvítání Evropské komise Petrem Fialou se všichni odebrali na společný oběd na litomyšlském zámku. Odpoledne je v plánu bilaterální jednání Fialy s Von der Leyenovou, po kterém následovala tisková konference.

Na brífinku po zasedání vlády a Evropské komise uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyenová, že spoléhá na to, že české předsednictví v Radě EU posune řadu věcí dopředu. Po pátečním společném zasedání komise s českou vládou v Litomyšli zmínila například energetický program Repower EU, který otevírá cestu ke společným nákupům plynu a dobudování energetické soustavy. Komise a české předsednictví se podle ní zaměří i na plány na nejbližší dobu pro případ omezení dodávek z Ruska. Zahrnovat mají omezení spotřeby i solidární sdílení surovin.

Dodala také, že předsednictví ČR musí pomoci Evropě k energetické nezávislosti, řekla šéfka EK v Litomyšli. Za dva týdny Leyenová představí krizový plán.

Česko má také zájem posunout kupředu otázku rozšíření Evropské unie například o země západního Balkánu, řekl premiér Petr Fiala. Podle von der Leyenové je rychlost přístupového procesu v rukou daných zemí.

Do Litomyšle k večeru dorazila i předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která řekla, že Česko přebírá předsednictví v Radě EU v době plné výzev. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila není role ČR vést, ale spíše spojovat členské země.

Závěrem celého programu je pro celou reprezentaci Koncert pro Evropu na druhém zámeckém nádvoří pod taktovkou České filharmonie. Na něm zazní například symfonická báseň Bedřicha Smetany, který se v Litomyšli narodil, Z českých luhů a hájů, nebo Sukova Praga a Brahmsův první klavírní koncert.

Premiér Fiala před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nacházíme v těžké době. 

Dosavadní klidný průběh programu v Litomyšli narušily dvě osoby, které se těsně před koncertem připoutaly k pódiu. Policisté je odpoutali a oba muže převezli na služebnu za účelem podání vysvětlení.

Příjezdu politiků přihlíželi protestující i pamětníci

Příjezd politiků do Litomyšle se obešel takřka bez protestů. Zkomplikoval se pouze během zahájení Koncertu pro Evropu, kdy vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Svůj nesouhlas na české předsednictví Radě EU přijeli k litomyšlskému zámku vyjádřit jen dva muži. Jeden postával s husitskou vlajkou, druhý ho doplňoval hlasitou píšťalkou ve chvíli, kdy z limuzín vystupovali čeští ministři.

“Nelíbí se mi, kam Evropská unie, která byla založena za úplně jiným účelem, směřuje. Českému národu se rozsvítí, až se zhasne. Myslíte si, že Evropa bude s námi tak solidární, až přestane proudit plyn? Každý se bude starat sám o sebe,“ řekl muž, který se představil jako Karel z Prahy.

Průtrž mračen neodradila ani pamětníky 28 let starých události, kdy Litomyšl hostila sedm středoevropských prezidentů. „Je to ohromná událost a jsme hrdí na svoje město, ve kterém můžeme přivítat evropskou špičku a vládu, kterou máme. Při setkání sedmi prezidentů mi bylo sedm let a pamatuji si, jak ulice byly zaplněné lidmi. Lidi to hodně prožívali, byla to euforie. O to víc mě mrzí, že je tady dnes tak málo lidí. Zrovna jsme se se sestrou bavili, proč to tak je. Jestli lidé nemají zájem o demokracii, o to, co nás čeká do budoucna…těžko říct,“ řekla s českou vlajkou promočená Aneta Komárková Drahošová.

Ze sedmadvaceti unijních komisařů se omluvilo z účasti na slavnostním zahájení předsednictví šest politiků. Je mezi nimi třeba šéf unijní diplomacie Josep Borrell či místopředseda komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Dále pak nepřijel ani maďarský nebo rakouský eurokomisař.

„Vážený Petře Fialo, máte Evropu v srdci. Vím, že vaše evropská vášeň a odhodlání a tvrdá práce vaší vlády zajistí, aby české předsednictví EU bylo úspěšné,“ napsala von der Leyenová na Twitteru.

„Budeme jednat s členy Evropské komise, což je nejvýznamnější orgán EU z hlediska denní agendy, oni přicházejí s návrhy, dokážou ty věci posouvat. Pro mě bude důležité hovořit s kolegou (Marošem) Šefčovičem, nebo (Janezem) Lenarčičem, protože jejich portfolia jsou důležitá pro zahraniční agendu,“ přiblížil při příjezdu ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Slovenský místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič má na starosti agendu interinstitucionálních vztahů a strategického výhledu. Slovinský eurokomisař Janez Lenarčič pak řešení krizí, právě s ním by chtěl Lipavský diskutovat otázky humanitární pomoci na Ukrajině.

Logisticky, personálně a organizačně je v rámci půlročního předsednictví setkání v Litomyšli jedno z nejexponovanějších. Odpovídá tomu i nasazení policistů. Těch má být na místě přítomno zhruba dvě stě. Dohlížejí především na bezpečnost všech politiků.

„Nejexponovanějším a nejvytíženějším útvarem bude ochranná služba, zapojena však bude i letecká a pyrotechnická služba. Ve zvýšeném počtu bude přítomna i cizinecká policie. Pardubičtí policisté se zaměří zejména na plynulost a bezpečnost silničního provozu,“ přiblížil mluvčí Policejního prezidia České republiky Ondřej Moravčík. Unijní politici totiž přiletí na letiště v Pardubicích, poté se budou přesouvat do Litomyšle.

Setkání čelních představitelů Evropské unie v Litomyšli využili členové dvou agrárních uskupení, Agrární komory ČR a Zemědělského svazu, kteří umístili na všech příjezdech do města své transparenty. Na nich se dožadují férových podmínek podnikání. Zemědělci protestují už od ledna proti podle nich diskriminační agrární politice.

Evropští komisaři z Litomyšle po prvním dni českého předsednictví neodjedou s prázdnou. Na památku si odvezou i místní pivo uvařené v minipivovaru Veselka ověnčené řadou ocenění. „Radnice si u nás objednala do balíčků Bedřichovu polotmavou jedenáctku. Celkem třicet lahví s patentním uzávěrem. Je to pro nás pocta, že budou mít na Litomyšl vzpomínku zrovna v podobě piva,“ řekl Jiří Kohák, majitel minipivovaru Veselka, který je jen pár kroků od litomyšlského zámku. „Nemyslím si, že se k nám některý z eurokomisařů zatoulá. Možná někdo z doprovodu,“ usmíval se dopoledne před příjezdem politiků Kohák.

Pro veřejnost se v podvečer v Klášterních zahradách otevře vernisáž výstavy fotografií u příležitosti výročí 18 let České republiky v Evropské unii s názvem Dospěli jsme v EU, která bude otevřena za účasti starosty a ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka.

Litomyšl nehostí podobnou akci poprvé. V roce 1994 se na zámku sešlo sedm středoevropských prezidentů v čele s Václavem Havlem, o rok později Litomyšl navštívil španělský král Juan Carlos s manželkou.

X X X

POLITOLOK:  MINISTR  VNITRA  RAKUŠAN  NEMÁ  ODVAHU  ŘEŠIT  POTÍŽE  STAROSTŮ

Politolog: Rakušan nemá odvahu říznout do hnisů ve STAN. Volí varianty zimních králů

Předseda Starostů Vít Rakušan nemá odvahu říznout do rozbujelých hnisů ve svém hnutí. Myslí si to politolog Jan Kubáček, který to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že Rakušan nebude mít situaci vzhledem ke kauze Dozimetr jednoduchou, a promluvil o variantách „zimních králů“.

Chytré hodinky pro ženy

Kubáček ve vysílání hodnotil STAN – nejen v souvislosti s vypořádáváním se s kauzou Dozimetr, ale také to, jak hnutí zvládá sám premiér Petr Fiala (ODS). „Fiala akci utnul. Podařilo se mu situaci uklidnit projevem, kdy nahodil výhybku. Hádáme se o složenkách a ČEZ. Zároveň startuje české předsednictví, kde poptávka většinové společnosti je, abychom ho zvládli se ctí,“ uvedl politolog.

Na účet Rakušana prohlásil, že není připraven na nepříjemná rozhodnutí. „Nemá odvahu lidově řečeno občas říznout do opravdu rozbujelých hnisů ve svém hnutí. Nebude to mít jednoduché,“ podotkl. Následně uvedl, co by mu mohlo pomoci.

„Určitou šanci nabízí mimořádný sněm, kdy by se mu mohlo podařit objevit a do popředí veřejnosti dostat nové tváře se silným politickým příběhem. Pak by měl šanci se nadechnout a přijít s jinými tématy. Zatím je vše ostatní překlenovací variantou,“ podotkl Kubáček.

Jako příklad uvedl jmenování nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). „Ten okamžitě oznámil, že je do budoucna připraven vyměnit svou pozici s Farským. Tak co si mnozí řeknou – je plnohodnotným ministrem, nebo zimním králem čekatelem?“ ptal se.

Stejně tak má dojem, že je s hnutím spojena další plejáda variant zimních králů. „Tedy čistě překlenovací varianty. To nikdy žádné politické uskupení nestabilizovalo a negenerovalo růst preferencí,“ uzavřel.

X X x

ZEMAN:  MINISTR  LIPAVSKÝ  ZPŮSOBIL  KRIZI  S  IZRAELEM,  FIALA  ŘEŠIT, LIPAVSKÉHO  ODVOLAT

Spory o Izrael. Zeman chce omluvou Lipavského „proplesknout“, míní politolog

Spor prezidenta republiky Miloše Zemana s pirátským ministrem zahraničí Janem Lipavským pokračuje. Podle hlavy státu způsobil Lipavský krizi česko-izraelských vztahů a Zeman se za to chce nyní svému izraelskému protějšku chce omluvit. Slova hlavy státu jsou sice přehnaná, ale postoj šéfa diplomacie působí v koalici nepokoje, míní politolog Josef Mlejnek.

„Lipavský teď dokázal, že není na svém místě, tím, že vyvolal krizi v našich vztazích s Izraelem. A protože sem za několik málo týdnů přijede izraelský prezident Jicchak Herzog, tak se mu chci jako hlava státu za našeho ministra zahraničí omluvit,“ uvedl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES.

Svým výrokem narážel na nedávný krok české diplomacie. Česko se totiž v polovině června nepřipojilo k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva, která je vůči Izraeli kritická. Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Co se týče Rady OSN pro lidská práva, ČR vloni odmítla samotný vznik vyšetřovací komise. Zdůrazňuji, že žádná ze zemí EU vznik komise v loňském roce nepodpořila. Nyní jsme se připojili ke společnému kritickému prohlášení EU, protože jsme členským státem,“ uvedl pro iDNES.cz ministr Lipavský.

Partnerství Česka a Izraele naopak dle jeho slov zažívá nyní nejlepší časy, o čemž prý svědčí i návštěva místopředsedy vlády Ivana Bartoše v Izraeli tento týden. „Ze setkáních, která jsem absolvoval, rozhodně o žádné krizi ve vztazích nelze hovořit,“ doplnil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Zahraniční politiku tvoří vláda, nikoliv prezident republiky, a stanovisko vlády je v této věci stále stejné,“ dodal ministr Lipavský.

Politolog Josef Mlejnek poukazuje, že rozhodnutí české diplomacie je skutečně překvapivé. „V OSN mají většinu státy, které jsou vůči Izraeli kritické. Česká republika se v minulosti opakovaně zapojila do menšinové skupiny podporovatelů Izraele na půdě OSN,“ vysvětluje kontext.

Změna nicméně může být spojena s českým předsednictvím. „Evropská unie více manévruje a snaží se být v konfliktu Izrael-Palestina neutrální. Je možné, že i my se přesunujeme do jiného jízdního pruhu, protože předsednická země by měla hájit většinovou politiku Unie,“ myslí si Mlejnek. Samotný Izrael přitom podle politologa pozici EU vnímá jako z části propalestinskou.

Lipavského přístup budí rozpaky

Část vládních představitelů ale s tímto „jízdním pruhem“ rovněž nesouhlasí. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová sice gesto Zemana odsoudila, zároveň ale vyzvala Lipavského, aby zmíněnou zprávu jednoznačně odsoudil.

„Tato laciná gesta prezidenta Miloše Zemana jsou podle mě zcela zbytečná. Když měl sám svůj vztah k Izraeli vyjádřit činy, tak radši zůstal na Rhodosu s ruským agentem KGB Jakuninem, než aby přiletěl na pohřeb bývalého izraelského prezidenta Šimona Perése. Nicméně zprávu komise Rady OSN považuji vůči Izraeli za předpojatou. Tento postoj už koneckonců Česko vyjádřilo a pan Lipavský by tak měl být konzistentní a přidat se k zemím, které ji opětovně odsoudily,“ uvedla Pekarová Adamová pro iDNES.cz.

Podobně se vyjádřil i lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. „To co se odehrálo skutečně znejistělo izraelskou stranu. Česko bylo i proti vzniku komise, není proto důvod se zprávou vůbec zabývat a bylo na místě se k jejímu odsouzení připojit,“ uvedl Bartošek. Zemanovu reakci a plánovanou omluvu označil v tomto kontextu za pochopitelnou.

Bartošek z pozice předsedy Meziparlamentní skupiny přátel ČR – Izrael svolal jednání. K němu přizval i ministra Lipavského, aby jim vysvětlil svou pozici. „Z jeho úst jasně zaznělo, že Izrael je vnímaný jako klíčový strategický partner,“ sdělil místopředseda Bartošek. Zahraniční výbor Lipavského dle jeho slov vyzval, aby o podobných změnách vždy předem informoval.

Politolog Mlejnek vysvětluje, že Piráti jsou v rámci koalice k Izraeli rezervovanější. „Politika Pirátské strany vůči Izraeli je blízká politice Evropské unie. Je tedy otevřenější k diplomatickému, konsensuálnímu řešení izraelsko-palestinské otázky. Lipavský není proizraelský jestřáb, který by vehementně podporoval například přesun izraelské ambasády do Jeruzaléma,“ uvádí odborník.

Osobní nevraživost

Negativní názor má prezident Zeman na pirátského ministra dlouhodobě. S tím mohou podle politologa Mlejnka souviset i Zemanova vyostřená slova a plány se za něj omlouvat. „Prezident Zeman pravděpodobně stále nevydýchal samotné jmenování Lipavského. Pokud není po jeho vůli a má s daným člověkem problém, snaží se ho lidově řečeno ‚proplesknout‘,“ komentuje Mlejnek.

Komise OSN dlouhodobě vyšetřuje porušování lidských práv Palestinců ze strany Izraele. Ve zprávě uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům.

Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi oběma státy. Zprávu odsoudilo 22 zemí včetně Spojených států.

X X X

Za násilné vracení migrantů může Řecko přijít o peníze z EU, hrozí komisařka

Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nepřestane s „násilným“ vracením migrantů do Turecka. Uvedla to evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. Řekové se letos potýkají se zvýšeným přílivem migrantů z Turecka, ale pojem „násilné“ bránění hranic dlouhodobě odmítají.

Michl nastupuje do funkce guvernéra ČNB. Prioritou bude snížení inflace, řekl

Cenovou stabilitu, tedy udržování nízké a stabilní inflace, bude podle svého vyjádření nadále zajišťovat prostřednictvím režimu cílování inflace. „Dohledem nad finančním trhem a makroobezřetnostní politikou budeme pečovat o finanční stabilitu a odolnost bankovního systému. Budeme pokračovat v koordinovaném působení měnové a makroobezřetnostní politiky tak, aby byla udržována důvěra v hodnotu české koruny a stabilita makroekonomického prostředí. Povedeme dialog s vládou ohledně širší hospodářské politiky žádoucí pro vytváření zdravého makroekonomického prostředí,“ uvedl.

Michl se úvodním prohlášením zavázal k plnění mandátu banky, řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. V následujících měsících bude pro něj nejdůležitější dostat pod kontrolu inflaci. O té se v minulosti Michl vyjádřil, že je jen přechodným vyústěním pandemických opatření, a sám tak vyšší inflaci neočekával, dodal analytik. „Další kroky banky budou důležité, protože je inflace nad 16 procenty a růstem sazeb se ji stále nepodařilo zkrotit. To může vytvářet horší makroekonomické prostředí do budoucna a bude na Michlovi, aby včas uvolnil měnové podmínky pro růst ekonomiky,“ podotkl Hájek.

„Kroky nového vedení ČNB ve zbytku roku budou záležet na vývoji inflace,“ doplnil analytik Purple Trading Petr Lajsek. Očekává ji ve třetím čtvrtletí stále výrazně nad deseti procenty. „A ani známé ‚holubici‘, jako je Michl, pak patrně nezbyde nic jiného než navrhnout další zvýšení úrokové míry. To i přes fakt, že inflace, která aktuálně sužuje českou ekonomiku, je zčásti dovezená, a nedá se tak rychle zkrotit zvyšováním úrokových sazeb,“ poznamenal.

Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal kvitoval, že nový guvernér vydal něco jako programové prohlášení. Nicméně první bod prohlášení podle něj nevychází striktně ze zákonů, ale zřejmě z nějakého přesvědčení. „ČNB má v ústavě definován jako hlavní cíl péči o cenovou stabilitu, o cíli finanční stability se tam nemluví. I v zákoně o ČNB se jako hlavní cíl uvádí péče o cenovou stabilitu, o finanční stabilitě není slovo. Chápu, že takto chce Michl veřejnosti slibovat, že banky budou stabilní. Nicméně není správné vytvářet dojem, že tyto dva cíle si jsou v zákonech rovny,“ poznamenal.

Meziroční inflace v květnu v ČR stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Podle analytiků budou ceny dále růst a inflace bude kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent.

Michl ve funkci nahradil Jiřího Rusnoka. Funkcí se dnes ujímají i nová viceguvernérka Eva Zamrazilová a noví členové bankovní rady Jan Frait a Karina Kubelková. Prezident Miloš Zeman jmenoval dosavadního člena bankovní rady Michla guvernérem ČNB 11. května. Rusnokovi skončil druhý mandát a znovu kandidovat nemohl. Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. V dosavadní sedmičlenné bankovní radě byl s dalším členem Oldřichem Dědkem v tomto názoru v menšině.

Michl hned po svém jmenování uvedl, že na prvním zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb beze změny. Michlovo jmenování vyvolalo rozporuplné reakce na politické scéně i mezi ekonomy, koruna reagovala prudkým oslabením.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná.

Guvernér České národní banky podle zákona vystupuje navenek za ČNB. Řídí jednání bankovní rady a v případě rovnosti hlasů je jeho hlas rozhodující. Dále má právo účastnit se zasedání vlády. V dalších záležitostech ohledně řízení ČNB jsou kompetence rozděleny mezi všech sedm členů rady.

X X X

Řecko může přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví „násilné“ vracení migrantů do Turecka.

Podle agentury Reuters to řekla ve čtvrtek po setkání s řeckými vládními činiteli evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. Řecko dlouhodobě odmítá, že by při ochraně svých a zároveň unijních hranic bránilo vstupu migrantů na své území z Turecka násilím. Řecko se letos potýká s větší migrační vlnou přes pozemní hranice s Tureckem i na své ostrovy v Egejském moři.

„Ochrana vnějších hranic EU před ilegálními vstupy je povinnost… Násilné a ilegální deportace migrantů musí přestat,“ napsala na Twitteru komisařka Johanssonová. „Prostředky z fondů souvisejí s dodržováním základních práv,“ dodala. Uvedla ale také, že ji zástupci řecké vlády informovali o novém systému, který by od září měl dodržování základních práv zajistit. Bližší údaje k tomu ale neposkytla ona, ani řecká strana                                                    

Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis v pondělí v Evropském parlamentu vyzval EU, aby Řecku více pomohla v ochraně vnějších hranic. „Očekávali bychom aktivnější roli unijních institucí ve výzvě Turecku, aby plnilo své závazky,“ řekl také Mitarakis. „Podle četných svědectví žadatelů o azyl turecké úřady ilegální přechody hranic do Řecka podporují,“ dodal.

Koncem května ministr civilní obrany Takis Theodorikakos řekl, že bezpečnostní složky chránící hranice od začátku roku zabránily na pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40 000 migrantů. Podle agentury AFP je migrační vlna do Řecka letos silnější, než byla ve stejném období loni.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Řecka z Turecka na 5 100 migrantů, loni to bylo za celý rok 9 150 běženců. Do Řecka, Španělska, Itálie, na Kypr a na Maltu se letos podle UNHCR dostalo na 47 000 běženců. Podle agentury Reuters očekávají tyto středomořské země letos přes 150 000 běženců i kvůli tomu, že ruská válka na Ukrajině zvyšuje ceny potravin a v některých afrických zemích způsobuje jejich nedostatek.

X X X

Člen Hlubučkovy skupiny vydělával milion měsíčně. Podvodem s reklamou

Z Pavla Kose chtělo v roce 2016 hnutí STAN udělat klíčového muže pro volební kampaň. Dva měsíce poté ho police obvinila z podvodu. Nyní sedí ve vazbě kvůli obvinění z úplatků kolem zakázek pražského dopravního podniku.

 Detektivové ho mají za zakládajícího člena korupční skupiny, která systematicky odčerpávala miliony z veřejných zakázek. Člena, kterému se dalo věřit: v konspiračním bytě směl přepočítávat úplatky a rozdělovat podíly.

Devětačtyřicetiletý podnikatel Pavel Kos sedí od minulého týdne ve vazbě, společně s bývalým primátorským náměstkem Petrem Hlubučkem (STAN) nebo podnikatelem Michalem Redlem, kteří podle policie vybírali úplatky od firem pracujících pro pražský dopravní podnik.

Podnikatel Kos se stal součástí Hlubučkovy korupční skupiny před dvěma lety – v té době už měl za sebou plánování spolupráce s hnutím STAN, ale hlavně též odsouzení za velký daňový podvod ve výši 135 milionů.

Seznam Zprávy pročetly dosud neznámý rozsudek, jímž Městský soud v Praze potrestal Kosa v roce 2020 tvrdými pěti lety vězení a milionovou pokutou.

Fragment z rozsudku jménem republiky. Pavel Kos dostal v roce 2020 od Městského soudu v Praze pět let vězení a navrch milionovou pokutu.

V tehdejší rozsáhlé kauze, v níž figurovalo ještě dalších sedm lidí, šlo o podvody s reklamou na velkoplošných obrazovkách, mimo jiné i na známém megadispleji na Nuselském mostě v Praze. Zjednodušeně: Kosova firma nakupovala u poskytovatelů čas pro promítání reklamních spotů, který si pak další firmy napsané na takzvané bílé koně mezi sebou dál přeprodávaly – ovšem výrazně dráž, v celkovém objemu stovek milionů.

Kosova firma díky tomu mohla uplatnit u finančního úřadu odpočet daně z přidané hodnoty. „Těžko lze vysvětlit jiný motiv k jednání, jehož podstatou bylo nakoupit vysílací čas za co nejvyšší cenu, nežli je snaha o krácení DPH,“ konstatovala v rozsudku soudkyně Helena Kutzlerová.

Bílí koně za pár tisíc

Z pohledu soudu byl případ jednoznačný: Pavla Kose a další aktéry usvědčily policejní odposlechy a také fakt, že se někteří obžalovaní rozhodli s vyšetřovateli spolupracovat. A bílí koně navíc před soudy popsali, jak ve skutečnosti o žádném zapojení do reklamního byznysu nemají potuchy. Do vedení firem se většinou nechali zapsat proto, že jim přišlo vhod několik tisíc měsíčně, které za funkce jednatelů nastrčených firem dostávali.

Pavel Kos, jeho firma Czech Public Media a další podnikatelé zapojení do podvodů tímto způsobem vydělávali v letech 2012 až 2014 obrovské peníze.

Pavel Kos – sponzor STAN

Podnikatel Pavel Kos se stal v roce 2014 sponzorem hnutí STAN. Na jeho účet poslal 350 tisíc korun. Bylo to právě v době, kdy podle pravomocného rozsudku podváděl s daněmi: únik na DPH policisté spočítali na 135 milionů. Po zatýkání v údajné zločinecké skupině kolem náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) a podnikatele Michala Redla vedení STAN oznámilo, že dar Kosovi vrátí.

„Obžalovaný Kos byl zvyklý na sumu minimálně milión korun měsíčně a rozhodně se nelze domnívat, že ostatní se do této riskantní činnosti zapojili zdarma,“ poznamenala předsedkyně soudního senátu Kutzlerová.

Jak lze vyčíst z obžaloby, Pavel Kos se u výslechu na policii hájil: „Je absurdní, že by faktury na vstupu byly fiktivní, neboť dodané služby byly řádně zaplaceny převodem z účtu.“

A státní zástupce ještě do obžaloby připojil svůj postřeh z Kosovy výpovědi: „(Kos) nezná jediný jiný důkazní materiál, kterým by mohl dokázat, že služba byla dodána, cenu považuje v daném čase za standardní a obvyklou. Více odmítl vypovídat.“

Polčák: Byl to šok

Jak teď ukazuje Hlubučkova a Redlova kauza, o Kose přesto stálo hnutí STAN v roce 2016 jako o důležitého spolupracovníka.

„(Kose) již dne 19. 2. 2016 představil tehdejší místopředseda hnutí STAN JUDr. Stanislav Polčák na zasedání pražského krajského výboru hnutí jako nového fundraisera (člověka zodpovědného za získávání peněz) a majitele mediální agentury, který nyní primárně pomáhá shánět peníze na kampaň Středočeského kraje a který bude jako poradce pro finanční plánování kampaně k dispozici i krajského výboru STAN Praha,“ píší policisté v usnesení o zahájení stíhání Hlubučkovy a Redlovy skupiny.

„S Pavlem Kosem jsem se seznámil před komunálními volbami v roce 2014. Vlastnil totiž společnost nabízející inzertní plochy, mediální agenturu, o jejíž službách jsme neměli žádný důvod pochybovat, která spolupracovala již déle i s jinými stranami. Logicky jsme i pro krajské volby v roce 2016 uvažovali o pokračování spolupráce. Pavel Kos byl však několik týdnů na to zadržen a vzat do vazby, což byla pro mne šokující zpráva,“ řekl Polčák a dodal, že s Kosem hnutí STAN ukončilo kontakty hned po jeho zatčení.

Pravda je, že Kosa policisté obvinili z krácení daní v dubnu 2016, dva měsíce potom, co ho europoslanec Polčák představoval jako novou naději pro krajské volby.

S Michalem Redlem, jehož je Kos blízkým přítelem, se však Polčák zná mnoho let, oba pocházejí ze Zlínska. Polčák s Redlem spolupracoval například v roce 2017, kdy spolu probírali obsazení politických postů pro hnutí STAN.

Pavel Kos v korupční skupině kolem pražských zakázek působil nejméně dva roky, fungoval – tvrdí policie – jako vyjednavač korupčních zakázek.

Bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček si ho pustil do své blízkosti, ačkoli byl Kos v té době už odsouzen, byť nepravomocně. Policejní usnesení o zahájení Hlubučkova stíhání popisuje několik situací, kdy Kos v Redlově odposlouchávaném bytě v Dlážděné ulici počítá peníze a Redl určuje, kdo má kolik dostat z údajných úplatků. Většinou ve statisících.

„Pavla Kose lze označit za nejbližšího přítele a důvěrníka Michala Redla v rámci celé organizované zločinecké skupiny. S Redlem tráví většinu času při jeho pravidelných pobytech v Praze, účastní se většiny schůzek Michala Redla s podřízenými členy organizované zločinecké skupiny, pravidelně mu pomáhá při rozdělování neoprávněně získaných hotovostních prostředků…,“ zdůrazňují policisté v textu obvinění v nové kauze.

Neměl na pokutu, na apartmá ano

Po odhalení daňové kauzy se Kosův finanční život z výšin milionových příjmů měsíčně očividně propadl. Ve dva roky starém rozsudku v daňovém případu soudkyně píše, že Kosovi nemůže dát vyšší než dvoumilionovou pokutu, protože je nemajetný. Co měl, to mu totiž zabavila policie.

Díky spolupráci s Redlem se v posledních letech však zase vše vylepšilo. Kos měl opět tolik peněz, že – jak uvádí policie – si mohl dovolit dlouhodobý pronájem apartmá v hotelu v centru Prahy.

Co si Pavel Kos o novém policejním obvinění z korupce myslí, zatím nevíme. „Pan Kos se k obvinění staví tak, že zatím si přečetl mnohastránkový výtisk. Musí se seznámit s poklady, které policejní orgán vedly k zahájení trestního stíhání. Je velmi předčasné se k tomu vyjadřovat,“ uvedl jeho advokát Vlastimil Rampula.

Ve středu 15. června ráno spustili detektivové z NCOZ rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli ní ministr školství a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.

X X X

K poklesu cen nemovitostí dojde. Spíše ale očekávám jejich stagnaci, míní bývalý guvernér Rusnok

Ekonomickou situaci v Česku pokládá za špatnou podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM 83 procent obyvatel a 85 procent pohlíží na další vývoj s obavami a nejistotou. A to i kvůli vysoké inflaci, která v květnu dosáhla 16 procent. „Rozhodně jsem si představoval, že konec mého mandátu bude mnohem klidnější a jednodušší,“ říká bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok, podle kterého centrální banka udělala vše pro obnovení cenové stability.

Zvyšování úrokových sazeb zatím nevedlo ke snížení inflace, podle Rusnoka se projevuje minimálně s ročním zpožděním. Výrazně by se pak mělo projevit v příštím roce, pokud se ovšem nezmění podmínky, například v důsledku zastavení dodávek ruského plynu.

„Kdybychom ty sazby nezvyšovali, což je samozřejmě hypotetická úvaha, tak by podle výpočtů našich expertů inflace byla na 20 procentech a kurz koruny by byl rozhodně slabší, než momentálně je,“ zdůrazňuje.

Rusnok odmítá tvrzení prezidenta Miloše Zemana, podle kterého je inflace převážně importovaná přes ceny energií a zvyšování sazeb tedy nemá smysl.

„Pokud vypukne taková globální vlna obrovského vzedmutí inflačních tlaků, kterou teď zažíváme nejen my, tak inflace funguje samo se rozvíjejícím mechanismem a vůbec není podstatné, co bylo původním impulzem,“ vysvětluje.

„Není to bezbolestná léčba, to jsme nikdy nezakrývali, ale je to léčba efektivní.“

Jiří Rusnok

V takovém případě se roztáčí inflační spirála a jedinou možností je zásah centrální banky, a to i za cenu toho, že může způsobit ochlazení ekonomiky, nebo i recesi. „Dnes tento názor, který jsme zastávali už před rokem a dříve, prezentuje celý svět,“ upozorňuje Rusnok.

„Jaká je alternativa? Nedělat nic? Nechat projít vlnu, která by za aktivního působení centrální banky mohla trvat rok, s tím, že tady lidé budou pět let ztrácet kupní sílu svých peněz? To je úplně nepřijatelné,“ dodává.

Realitní krize na obzoru?

Zvyšování úrokových sazeb prodražuje úvěry domácnostem a firmám, které pak méně investují a nepůjčují si peníze. Zároveň ovšem hrozí, že stávající úvěry nebudou schopni splácet.

„To samozřejmě není bezbolestná léčba, to jsme nikdy nezakrývali, ale je to léčba efektivní, vyzkoušená a je třeba ji provést. Čekání na nějakého léčitele, který nás zbaví problémů, prostě nefunguje,“ podotýká Rusnok s tím, že ohrožených úvěrů je jen okolo jednoho procenta či nižších jednotek procent.

Česká národní banka v minulosti varovala, že ceny nemovitostí jsou v Česku nadhodnocené. Rusnok odmítá, že by na obzoru byla realitní krize, minimálně dočasně a možná i dlouhodobě ovšem dojde k posílení nájemního, komunitního nebo družstevního bydlení na úkor toho vlastnického.

„Určitě budou nějaké typy nemovitostí ve specifických lokalitách klesat na ceně. Řada těch cen byla asi už opravdu mimo realitu a poptávka bude z různých důvodů slabší. K nějakému poklesu dojde, ale nemyslím si, že bude zásadní. Spíše bych očekával několikaletou stagnaci,“ uvádí bývalý guvernér.

X X X

 Šimka očekává, že vláda u ESLP kvůli kárným řízením využije opravný prostředek

Předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka očekává, že vláda v reakci na verdikt Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ohledně českých kárných řízení využije opravný prostředek. Problematikou by se tak ještě zabýval velký senát štrasburského soudu. V rozsudku z minulého týdne zazněla kritika českého systému kárných řízení s exekutory, který je jednoinstanční, stejně jako v případě soudců a státních zástupců. Šimka považuje dosavadní rozhodování kárných senátů u NSS za kvalitní. Vše obstálo před Ústavním soudem, řekl dnes.

Rozhodnutí ESLP (Česká justice informovala zde) podle Šimky stojí spíše na systémových abstraktních úvahách, jak by měla být kárná justice správně uspořádaná. „V každé evropské zemi je však jiný systém,“ uvedl předseda NSS, který podkládá dosavadní zkušenost s českou právní úpravou za dobrou. Nedomnívá se, že by rozhodnutí ESLP jakkoliv zpochybňovalo výsledky skončených kárných řízení nebo uložená kárná opatření. „Věcně se rozhodovalo správně,“ míní Šimka.

Předseda NSS neočekává, že by se již zahájená kárná řízení u NSS zastavovala. Nevyloučil však, že některé kárné senáty, kterých je v současnosti pět, mohou řízení přerušit a vyčkat na rozhodnutí velkého senátu ESLP. Jde však čistě o kompetenci jednotlivých senátů, do které nemůže Šimka jako soudní funkcionář zasahovat. Nic se také nezměnilo na možnosti podávat nové kárné žaloby.

Soud ve Štrasburku rozhodoval o stížnosti pražského exekutora Jana Grosama, kterého v roce 2010 kárně zažalovala tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (za ODS). NSS jej o dva roky později shledal vinným a uložil mu pokutu 350.000 korun, proti čemuž se muž marně bránil u Ústavního soudu. U ESLP pak úspěšně namítl, že kárné řízení s ním nemělo parametry řádného procesu, že český soud neměl parametry soudu a že proti rozhodnutí kárného senátu není odvolání.

„Stěžovateli bylo upřeno jeho právo na nezávislý a nestranný soud z důvodu, že jeho případ projednával disciplinární senát, který tyto požadavky nesplnil,“ uvedl ESLP. Grosamovi přiznal 4000 eur (zhruba 99.000 korun) za nemajetkovou újmu.

Hovoří se o Velkém kárném senátu

Šimka dlouhodobě nevidí v jednoinstančnosti kárných řízení – tedy v chybějící možnosti odvolání – zásadní problém. Ve dvojinstančním řízení by se podle něj mohla rozmělnit odpovědnost. Nyní členové kárného senátu vědí, že jejich rozhodnutí je zásadní, v podstatě definitivní, a že musí být schopní verdikt obhájit před účastníky řízení i veřejností. Potrestaní soudci, státní zástupci či exekutoři se sice nemohou odvolat, lze však podat ústavní stížnost. Ústavní soud žádné z více než 50 ústavních stížností, které byly zatím v kárné agendě podány, nevyhověl.

V Česku se dlouhodobě mluví o různých možnostech reformy kárných řízení a návratu ke dvěma instancím. Podle Šimky jde o záležitost politiků, soud se bude vždy řídit přijatou právní úpravou. Pokud by se druhá instance vytvářela, jako zajímavou možnost zmínil ustavení nového „velkého“ kárného senátu u NSS, ve kterém by zasedali předsedové a místopředsedové všech nynějších kárných senátů. Jde o soudce NSS a Nevyššího soudu.

Velký kárný senát by mohl fungovat jako odvolací instance v nejzávažnějších případech, kdy je soudce, státní zástupce nebo exekutor zbaven funkce. Vedle toho by sjednocoval kárnou judikaturu. „Zatím se však pohybujeme jen ve stadiu spekulací a prvotních úvah, jasněji bude nejspíš na podzim,“ uvedl Šimka.

Dostat se před Velký senát ESLP je obtížné

Velký senát Evropského soudu pro lidská práva, ke kterému se s případem chce dostat česká vláda, však nefunguje na principu „odvolání“, na jehož základě se štrasburský soud „případem znovu zabývá“. O tom, zda stížnost projedná Velký senát Evropského soudu pro lidská práva, rozhoduje panel soudců Velkého senátu na základě žádosti. Té mohou, ale nemusí soudci bez dalšího vyhovět nebo nevyhovět.

Panel soudců Velkého senátu vyhoví ročně deseti až dvanácti žádostem o projednání věci před Velkým senátem, přičemž soudci musí k postoupení věci Velkému senátu shledat důvod a případ musí být pro judikaturu Soudu významný. V takových případech se pak uskuteční veřejné slyšení před sedmnácti soudci Velkého senátu. Poté je obvykle do roka vydán konečný rozsudek. V současnosti čeká na vyřízení před Velkým senátem 49 stížností, ceskajustice.cz

X X X

Soud odmítl stížnost Postoloprt, žádaly odškodnění za stíhání zastupitelů

Ústavní soud odmítl stížnost Postoloprt na Lounsku, které se jako právnická osoba domáhaly odškodnění za zásah do dobré pověsti. Podle žaloby zásah způsobilo nezákonné stíhání zastupitelů města. Zodpovědnost za škodu vyčíslenou na pět milionů korun měl podle Postoloprt nést stát. Ústavní soudci rozhodovali bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnili ve své databázi.

Deset zastupitelů Postoloprt téměř tři roky čelilo stíhání kvůli tomu, že schválili prodej obecního majetku za údajně nevýhodnou cenu. Revizní posudek ale prokázal, že cena odpovídala okolnostem. V roce 2019 byli zastupitelé pravomocně zproštěni.

V pozdější žalobě o odškodnění stálo, že se zástupci města v době stíhání museli zabývat neproduktivními činnostmi kolem vlastní obhajoby, místo aby „vytvářeli hodnoty“ pro občany. Postoloprty se navíc v médiích zmiňovaly v negativním kontextu, což město poškozovalo.

Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu zamítl s vysvětlením, že zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci vylučuje možnost odškodnit subjekt, který nebyl účastníkem řízení a adresátem nezákonného rozhodnutí. V trestní kauze totiž figurovali zastupitelé, nikoliv město jako právnická osoba.

Postoloprty neuspěly ani u Městského soudu v Praze, který odmítl tezi, že obžalovaný starosta a zastupitelé jsou sami „městem“, protože jej přímo reprezentují. Naopak vysvětlil, že obec je samostatnou právnickou osobou, kterou nelze ztotožňovat se zastupiteli či starostou. Jako fyzické osoby jsou pouze orgány obce.

Město pak podalo ještě dovolání k Nejvyššímu soudu, který se ale podnětem blíže nezabýval. Dovolání prý dostatečně jasně nevymezilo právní otázku, kterou by nejvyšší instance měla vyřešit. Postoloprty v tom spatřovaly přepjatý formalismus a podaly ještě ústavní stížnost. Ústavní soud ale důvod k zásahu nenašel. „K porušení práva stěžovatele na přístup k soudu nedošlo,“ stojí v usnesení.

X X X

Nové dokumenty zpochybňují vnuka Alfonse Muchy. Dědic podle nich není příbuzný

Bývalý britský bankéř, zakladatel Muchovy nadace a kurátor celé řady výstav John Omond Mucha nemusí být pokrevním vnukem slavného českého malíře. Mají to dokazovat nové dokumenty, které zveřejnil portál Prahain.cz. V nich se například píše, že pravým otcem Johna Omonda byl filmový režisér Vladimír Čech, kterému Jiří Mucha psal scénáře k filmům.

Autor Slovanské epopeje Alfons na straně jedné a britský bankéř částečně spravující odkaz velikána českého umění John Omond na té druhé. Oba spolu pojí jméno Mucha. Nově zveřejněné dokumenty ale zpochybňují, že by čtyřiasedmdesátiletý rodák z Londýna na Muchovu pokrevní linii přímo navazoval. Alfons Mucha měl dvě děti. Syna Jiřího a dceru Jaroslavu. Jiří Mucha byl celkem dvakrát ženatý. Ve druhém manželství s Angličankou Geraldinou Thompson, s níž se seznámil během druhé světové války v Londýně, se v roce 1948 narodil Jan Marek Mucha. Jenže jestli byl Jan Marek skutečně synem Jiřího Muchy jasné není.

Redakce iDNES.cz Johna Omonda Muchu opětovně kontaktovala s dotazy na jeho identitu i dědické řízení. Na dotazy ale zatím neragoval a telefon po představení položil.

Dle několika zveřejněných dokumentů byl otcem Johna Omonda filmový režisér Vladimír Čech, kterému Jiří Mucha psal scénáře k filmům. Tento fakt Jiří Mucha uvedl i ve svém písemném prohlášení, v němž rovněž uvádí, že si nepřeje, aby po něm John Omond dědil jakékoliv obrazy, peníze nebo autorská práva. Dokument zveřejnil server PrahaIN.cz, ale zda jej opravdu podepsal Mucha nelze ověřit.

Pochybnosti vyjádřila i Meda Mládková

Není to poprvé, co okolnosti identity Johna Omonda přicházejí na přetřes. Na skutečnost, že John Omond Mucha není pokrevním vnukem Alfonse Muchy, dříve upozorňoval i Peter Kováč, novinář Rudého Práva v článku ze dne 23. srpna 1994. Ten vychází ze svědectví Wolfganga T. Swateka, dlouholetého přítele Jiřího Muchy, sběratele a znalce děl Alfonse Muchy. Swatek tuto informaci získal od samotného Jiřího Muchy, který i veřejně ve své deklaraci ze 14. září 1972 uvedl, že John Omond není jeho pokrevní syn. Z toho důvodu Jiří Mucha zdůraznil, že si nepřeje, aby po něm John Omond cokoli zdědil.

Obdobně se v roce 2003 vyjádřila i Meda Mládková v dopisu adresovaném tehdejšímu ministru kultury Pavlu Dostálovi. V něm uvedla, že Jiří Mucha byl její přítel, který ji navštěvoval řadu let. Rodina paní Mládkové se dle jejích slov s Jiřím Muchou velmi spřátelila a poznala i jeho dceru, o které zdůrazňoval, že ona je jeho skutečná dcera, zatímco syn, který si říká Mucha III. (John Omond) je synem pouze jeho ženy. V dopisu je též uvedeno, že paní Mládková dokonce nabízela o této situaci dceři Jiřího Muchy svědectví při soudním přelíčení.

X X X

Tour de France i další klasiky vnímají cyklisté daleko silněji než olympijský závod, říká Svorada

Hostem pořadu Páteční finiš Kateřiny Neumannové byl bývalý profesionální cyklista Ján Svorada. Rodák z Trenčína, který během bohaté kariéry vyhrál tři etapy na Tour de France, pět na italském Giru a další tři na španělské Vueltě, odpovídal na otázky, proč mu více seděly dojezdy ve sprintu než v kopcích a na jakém kole se nyní nejraději projede.

x Honzo, během závodní kariéry jste byl hlavně sprinterem. Jak jste na vícedenních závodech přežíval vrchařské etapy, aby jste vždy dojel v limitu?

Hlavně v začátku mé kariéry u profesionálů jsem měl problémy, protože jsem nebyl zvyklý na tak dlouhé a náročné kopce. Postupem času, kdy jsem se dostával na závody do zahraničí, tak pro mě každá etapa byla tréninkem na ty náročné vícedenní soutěže. Vybudoval jsem si potřebnou silovou vytrvalost a při dobré formě už pro mě nebyl problém dokončit etapu v takzvaném gruppetu.

Svého hosta zpovídá bývalá běžkyně na lyžích, olympijská vítězka ze ZOH v Turíně 2006, šestinásobná olympijská medailistka a dvojnásobná mistryně světa Kateřina Neumannová. Poslouchejte každý pátek od 10.00 na Radiožurnálu Sport nebo na serveru iROZHLAS.

x Pod pěti olympijskými kruhy jste startoval hned třikrát. Co pro cyklisty start na této vrcholné akci znamená?

Cyklistika má poměrně silnou historii a důležité závody jako Tour de France, světový šampionát, klasiky typu Kolem Flander a podobně. Myslím si, že spousta cyklistů tyto akce vnímá daleko silněji než olympiádu. Nehledě na to, že silniční cyklistika je týmový sport a na olympijské hry se startovní místa přidělují na základě bodového ohodnocení státu. Je pak těžké jako jediný zástupce státu bojovat například proti osmičlennému týmu. Když si vzpomenu na svoji účast v Atlantě, tak tam jsem za Českou republiku startoval sám. Není pak lehké vymýšlet nějakou taktiku. Důvodem je i to, že v profesionálním cyklistickém týmu je o závodníka lépe postaráno než na olympijských hrách, což je ale z hlediska počtu startujících pochopitelné.

x Měl jste po skončení kariéry na stole i nabídky trénovat mladé cyklisty, kterým byste mohl předávat zkušenosti?

 Nikdo se mě nesnažil tímhle směrem lámat. Ani si nejsem jist, zda by to bylo to pravé ořechové pro mě. Cyklistiku miluji, ale trénování by mě aktuálně ani nebavilo. Člověk je vyčerpaný z toho věčného cestování a asi by mě život v týmovém autě a pořád na jiných hotelech nenaplňoval.

x Jak Svoradovi po skončení kariéry funguje byznys s cyklistickým vybavením?

Jak často si bývalý závodník sedne do cyklistického sedla? Myslí si, že může vyrůst nějaký následovník po Peterovi Saganovi? Užijte si rozhovor s bývalým vynikajícím spurterem a poslouchejte Radiožurnál Sport, kde budeme monitorovat to nejdůležitější z letošního 109. ročníku Tour de France.

X X X

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Nález zaznamenali podle Kudláčkové policisté ve čtvrtek, od krajského ředitelství si případ centrála převzala o den později. „Nebudu specifikovat ani místo, ani konkrétní množství,“ uvedla Kudláčková.

V areálu firmy podle Deníku balík vyhodnotili jako podezřelou zásilku, protože obsah neodpovídal surovinám, které firma zpracovává. Přivolali policii, která zalarmovala záchranný systém. Na místo vyjeli kriminalisté, hasiči i pyrotechnik. Následný chemický rozbor rychlotestem ukázal na kokain. Pokud by v zásilce z Brazílie bylo skutečně 250 kilogramů kokainu, vyšla by jeho cena na černém trhu zhruba na čtvrt miliardy korun.

Policisté objevili 10. června v několika českých supermarketech v bednách s banány okolo 840 kilogramů kokainu, což byla podle dostupných údajů největší zadržená zásilka kokainu v ČR. Droga pocházela zřejmě z Kolumbie. Prodejcům by takové množství kokainu vydělalo na černém trhu přes dvě miliardy korun.

 X X X

 MLADÍ SPORTOVCI Z MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE VEZOU DOMŮ 50 OLYMPIJSKÝCH MEDAILÍ. ZAZÁŘILI HLAVNĚ JUDISTÉ

Sportovní naděje z Moravskoslezského kraje vybojovaly na letošní Olympiádě dětí a mládeže celkem 50 medailí. Náš kraj se tak v celkovém pořadí mezi regiony umístil na pátém místě. Olympiáda se letos konala v Olomouckém kraji. Své síly poměřilo od 26. do 30. června přes tři a půl tisíce mladých sportovců ze všech krajů České republiky, včetně hlavního města Prahy.

„Mladým sportovcům z našeho regionu gratuluji. V celkovém pořadí náš kraj sice skončil pátý, přesto se můžeme pochlubit celou řadou skvělých výkonů našich reprezentantů. O mnohých z nich sportovní svět ještě uslyší. Olympiády dětí a mládeže jsou pro tyto mladé lidi skvělou příležitostí poznat skvělou atmosféru, ale také náročnost podobných závodů, je to dobrá průprava pro jejich budoucí kariéru,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a upřesnil, že sportovci z našeho kraje získali 9 zlatých medailí, 15 stříbrných a 26 bronzových.

„Letos byli nejúspěšnější naši judisté. V této disciplíně jsme získali celkem 7 medailí, čtyři z nich byly zlaté. Za tento úžasný výsledek děkuji Monice Jančíkové, Amalii Ščerbové, Adamovi Rusňákovi a Viktorovi Schindlerovi. Jsou z oddílů z Ostravy, Opavy a Frýdku-Místku, tedy z více klubů, což by mohlo znamenat, že se v našem regionu v této disciplíně zrodila velmi silná generace. Určitě stojí za zmínku i další úspěchy, hned dvě zlaté cinkají na krku Klaudii Kudělkové za synchronizované plavání. David Rousek byl úspěšný v kanoistice, dařilo se i v atletice. Zlatou medaili domů vezou Štěpán Bednář a Tereza Kubajurová. Věřím, že pro ně  bude jejich úspěch velkou motivací do dalších tréninků,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny. Doplnil, že mladí sportovci z Moravskoslezského kraje vybojovali stříbro a zlato v řadě dalších disciplín. Úspěšní byli i v plavání, střelbě nebo například gymnastice. Podrobný přehled výsledků je k dispozici na stránkách olympiády.

Olympiáda dětí a mládeže se koná od roku 2003, je určena pro sportovce od 12 do 16 let. Olympiády se odehrávají ve dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. V pořadatelství se střídají jednotlivé kraje, příští olympiádu bude od 22. ledna 2023 hostit Královéhradecký kraj. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

 VLCI PÁCHAJÍ ŠKODY. KRAJ POMŮŽE HOSPODÁŘŮM CHRÁNIT STÁDA

Vlci způsobují drobným chovatelům ovcí a koz nemalé škody. Proto jim Moravskoslezský kraj kompenzuje ztráty, které ve stádech tato stále ještě kriticky ohrožená šelma způsobuje. Teď kraj přichází s další nabídkou. Hospodářům kraj rozdělí až 4 miliony korun na aktivní ochranu jejich stád ovcí či koz

„V posledních letech vlků přibylo v Beskydech i Jeseníkách. Z hlediska ochrany přírody a zachování živočišného druhu to je dobrá zpráva. Návrat vlka ale začal komplikovat život farmářům a chovatelům, proto jim chceme pomoci. Přispějeme zejména na přenosné oplocení, mobilní košáry, ale také na modernizaci stávajících ohrad. Farmáři si z krajských peněz budou moci také pořídit pasteveckého psa. Tato opatření by měla snižovat škody, které v našem kraji vlk obecný způsobuje,“ uvedla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostřední Zdenka Němečková Crkvenjaš a připomněla, že kraj také chovatelům zprostředkovává kompenzaci škod, které šelmy způsobují. Předloni kraj farmářům za škody způsobené vlkem proplatil 1,9 milionu korun, vloni 540 tisíc korun.

„Tímto příspěvkem chceme přispět k zachování pasteveckých tradic. Nemůžeme dopustit, aby chov ovcí a koz vymizel z oblastí, kam tradičně patří. Byla by velká škoda, kdyby kvůli obavám z predátora, který u nás nemá přirozeného nepřítele, se tyto tradice staly pouze historií,“ vysvětlila krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.

O krajský příspěvek na ochranu stád si mohou zažádat chovatelé evidovaných ovcí a koz, kteří mají pastviny ve správních obvodech obcí s rozšířenou působností Jablunkov, Krnov, Nový Jičín a Třinec. Krajský úřad bude žádosti přijímat od 4. do 18. července 2022. Další podrobnosti o dotaci jsou na stránkách kraje. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

Dlouhá turecká mise je u konce. Veselý bude hrát za Barcelonu a potká Satoranského

Basketbalový reprezentant Jan Veselý se po odchodu z Fenerbahce Istanbul stal hráčem Barcelony. Se španělským klubem podepsal český pivot tříletou smlouvu. Katalánci v pátek příchod třiatřicetiletého hráče coby první posily oznámili na svém webu.

Veselý, který osmileté působení v Turecku zakončil nedávno ziskem čtvrtého titulu, by se měl v týmu španělského vicemistra setkat s další reprezentační oporou Tomášem Satoranským. Jeho příchod klub oficiálně ještě nepotvrdil, ale podle dřívějších informací médií už český rozehrávač s šestiletou zkušeností v NBA podepsal v bývalém působišti čtyřletou smlouvu.

Také Veselý má za sebou působení v zámořské lize, ale v kádru Washingtonu, a poté v Denveru, se neprosadil podle svých představ a po třech sezonách se vrátil do Evropy. Do Turecka přišel v roce 2014 a o tři roky později s Fenerbahce vyhrál Evropskou ligu. Dva roky nato byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem soutěže.

Turecký titul získal v letech 2016, 2017, 2018 a letos, kdy byl po triumfu nad vítězem Evropské ligy Efesem vyhlášen nejužitečnějším hráčem finále. Třikrát s Fenerbahce získal i Turecký pohár. V předchozím evropském angažmá vybojoval Veselý také tři ligové tituly a stejný počet pohárových trofejí s Partizanem Bělehrad. A třikrát také ovládl anketu o nejlepšího českého basketbalistu roku.

X X X

Mizerná sezona Plíškové pokračuje. Pro loňskou finalistku končí Wimbledon ve druhém kole

Ne, toto není pro tenistku Karolínu Plíškovou vydařený ročník. Nechytla se ani na grandslamu, na kterém loni doputovala až do finále. Na slavném Wimbledonu končí po pouhých dvou zápasech, ve čtvrtek nestačila na domácí Katie Boulterovou, až 118. ženu žebříčku. Česká jednička prohrála 6:3, 6:7 a 4:6.

Třicetiletá rodačka z Loun prohrála se 118. hráčkou světa Boulterovou podruhé v devíti dnech. Minulý týden s o pět let mladší Britkou vypadla ve druhém kole v Eastbourne. Také tehdy Češka nedotáhla dobře rozehraný zápas, v němž vyhrála první set.

Dvojnásobná grandslamová finalistka Plíšková vypadla ve druhém kole stejně jako na konci května na Roland Garros. Celkově má letos vzhledem ke svému postavení značně nelichotivou bilanci devíti výher a 11 porážek. Brzké konce na turnajích se jí drží jako klíště.

Plíšková v úvodu prohrávala 0:2, poté ale pěti gamy za sebou úvodní set otočila. Ve druhém si obě hráčky dvakrát vzaly servis, v tie-breaku se ale Boulterová opírala o výborné podání a vyhrála jej 7:4.

V rozhodující sadě byla Britka odvážnější a za stavu 4:4 prolomila Plíškové servis. Vzápětí využila první mečbol a slavila první postup do třetího kola grandslamového turnaje v životě. V něm narazí na přemožitelku Sereny Williamsové Harmony Tanovou. Plíškové v utkání nepomohlo ani 13 es.

Kvitová s Krejčíkovou jdou dál

Naopak Petra Kvitová a Barbora Krejčíková slaví ve Wimbledonu postup do 3. kola. Prvně jmenovaná neprohrála už sedmý zápas za sebou. Duel proti 111. hráčce světa Bogdanové zahájila lépe než v prvním kole s Italkou Jasmine Paoliniovou. Díky šesti esům získala první set za půl hodiny. Také ve druhé sadě měla pětadvacátá nasazená Češka utkání ve svých rukou. Dvakrát prolomila soupeřce servis a vedla 5:1. Pak ale přišla o pět her za sebou a během toho také nevyužila mečbol.

Za stavu 5:6 čelila Kvitová dvěma setbolům. Ty se jí podařilo odvrátit a nakonec ve vyrovnané zkrácené hře o tři roky mladší Rumunku zdolala. Celkem nasbírala v utkání deset es.

„Několik her při mém podání bylo opravdu hodně dlouhých a psychicky náročných. Myslím, že i tohle mi možná vzalo při mém servisu trochu energie. Nakonec jsem to ale nějak zvládla. Nevím jak, ale podařilo se to,“ citovala agentura Reuters Kvitovou.

Pokračuje také světová čtrnáctka Krejčíková. Čtvrtfinalistka letošního Australian Open se po zranění lokte a koronaviru vrací do herního rytmu a ani v duelu proti Golubicové neztratila ve Wimbledonu set.

Rodačka z Brna získala nejprve první sadu díky brejku za stavu 4:3. Ve druhém setu sice Krejčíková nevyužila čtyři brejkboly a prohrávala 1:3, čtyřmi hrami za sebou ale strhla výhru na svoji stranu. V závěru proměnila čtvrtý mečbol a dál živí naději na zopakování loňského osmifinále.

X X X

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo je již v České republice

Apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo dnes 1. července 2022 krátce před polednem přistál v České republice. Již na letišti ho přivítali zástupci ČBK a apoštolské nunciatury. Jeho první kroky směřovaly na ministerstvo zahraničních věcí, kde předal ředitelce diplomatického protokolu kopie pověřovacích listin. Poté se vydal na Arcibiskupství pražské, kde ho čekalo oficiální přivítání za účasti českých a moravských biskupů.

Podle generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla nový apoštolský nuncius hned po příletu hovořil perfektní češtinou. „Vypadalo to, jako by odjel z ČR teprve nedávno, jeho čeština je velmi dobrá. Také mě překvapila jeho znalost lidí, hned nás všechny poznal,“ uvedl P. Stanislav Přibyl.

Nuncia přivítal na pražském arcibiskupství již emeritní pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka: „Vítám ho rád, v poslední den svého působení v úřadu, jako ordinář místa, kde bude nový pan nuncius působit. Jsem rád, že mohu uvítat muže, který ve službách Svatého stolce usiluje o porozumění mezi lidmi, i o jejich pochopení, o čemž svědčí jeho znalost českého jazyka, i znalost dalších pěti světových jazyků. 

Apoštolský nuncius pozdravil všechny biskupy v češtině a ve svém krátkém proslovu uvedl, že se těší na svou misi v České republice, kterou již zná ze svého dřívějšího působení.
 
Nový apoštolský nuncius bude již přítomen na slavnostní bohoslužbě 2. července v pražské katedrále, při které bude uveden do funkce arcibiskupa pražského Mons. Jan Graubner. 4. července odjede na moravské poutní místo Velehrad, kde se bude účastnit Dnů lidí dobré vůle, Národního synodálního setkání a plenárního zasedání ČBK, které proběhne 7. – 8. července.

Arcibiskup Okolo se narodil 18. prosince 1956 v Kanu v Nigérii. Na kněze byl vysvěcen 2. července 1983. V roce 1990 vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce a působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku, České republice a Austrálii. V letech 2002-2006 působil již na nunciatuře v České republice jako rada. 2. srpna 2008 byl jmenován apoštolským nunciem ve Středoafrické republice a Čadu, 6. října 2013 apoštolským nunciem v Dominikánské republice a apoštolským delegátem v Portoriku. 13. května 2017 byl arcibiskup Okolo jmenován apoštolským nunciem v Irsku. 1. května 2022 ho papež František jmenoval novým apoštolským nunciem v České republice. Hovoří anglicky, italsky, francouzsky, německy a španělsky a také česky. CSILIc. Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.