Klaus závidí Slovákům, rozumného prezidenta Pellegriniho. V ČR změnit škodlivou vládu Fialy. Postará se o změnu gen. Pavel? Bude vedle Hradu řídit i novou vládu odborníků, lidi a firmy? Pellegrini vítězem, odmítá válku na Ukrajině

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka a ne Aspen Institute. Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý prezident Václav Klaus. „Závidím Slovákům, že si zvolili svého člověka a ne Aspen Institute,“ uvedl Klaus a svou gratulací Pellegrinimu si tak zároveň rýpl do českého prezidenta Petra Pavla.

„Blahopřeji vítězi slovenských voleb Peteru Pellegrinimu. Blahopřeji Slovensku, že si dobře zvolilo. Závidím Slovákům, že si zvolili člověka k obrazu svému, že neposlouchali rady chytrých a mocných ze světa, a zejména z České republiky. Závidím Slovákům, že si zvolili svého člověka a ne Aspen Institute. Věřím, že nový prezident bude pozitivně rozvíjet česko-slovenské a slovensko-české vztahy,“ uvedl Klaus ve svém komentáři ke slovenským volbám, který iDNES.cz zprostředkoval Petr Macinka, jeho spolupracovník z Intitutu Václava Klause.

„Iniciativy Aspen Institutu, které rozvíjejí to nejdůležitější z euro-atlantické duchovní tradice, jsou účinnou zbraní s rostoucí polarizací v online i fyzickém světě,“ uvedl listopadu 2023 prezident Petr Pavel.

Exprezident Václav Klaus v roce 2019 obvinil organizaci, že si zmonopolizovala exkluzivitu vztahů s USA. „Jsou to lidé, kteří bez sebemenšího zakolísání přežili všechny ideové obraty a zvraty politiky nejen naší, ale i politiky americké. Přežili všechny americké prezidenty a velmi se lišící vládní konstelace. Vždycky byli ‚in‘. Vždy byli na straně značně proměnlivé americké politiky,“ uvedl v Lidových novinách Klaus.

V Aspen institutu působil současný hradní kancléř Milan Vašina, který vystřídal před časem Janu Vohralíkovou, a členem jeho mezinárodního poradního výboru je i Petr Kolář, bývalý diplomat a v současnosti „přítel po boku“ českého prezidenta.

X X X

ZEMAN  NA  OSLAVĚ  S  KLAUSEM,  BABIŠEM

 Tři dny z nemocnice a už na oslavě. Zeman se družil s Klausem i Babišem

Ačkoliv byl prezident Miloš Zeman teprve ve středu propuštěn z nemocnice, kde se tři týdny léčil s nedokrvenou nohou, ihned tři dny poté, v sobotu, dorazil do pražského Top Hotelu popřát internetové televizi XTV k sedmým narozeninám. Podle fotografií byl i navzdory nedávným zdravotním problémům ve výborné náladě.

 Kromě Zemana si oslavu televize XTV, v níž moderuje novinář Luboš Xaver Veselý, nenechal ujít ani předseda hnutí ANO Andrej Babiš či bývalý prezident Václav Klaus. Celkem do pražského hotelu dorazilo přes 900 lidí.

Do poslední chvíle nebylo jisté, zda se exprezidenti Klaus a Zeman na akci objeví. Klaus se právě vracel z pracovní cesty z Budapešti a Zeman byl nedávno propuštěn z nemocnice, kde strávil tři týdny. Jeho zdravotní stav je stále křehký, přesto se však rozhodl akci nevynechat. Hlavní tvář televize, Xaver Veselý, pak s oběma bývalými prezidenty vedl na pódiu rozhovory.

„Byl původně připravený jet z nemocnice na narozeniny XTV a pak se zase vrátit do Motola. Ale tenhle plán vzal za své, když ho ve středu propustili do domácího léčení. Je zlatý,“ řekla pro Blesk.cz moderátorka XTV Alex Mynářová.

Zeman měl původně také v plánu zajet na Slovensko podpořit prezidentského kandidáta Petera Pellegriniho, to mu ale jeho zdravotní stav neumožnil. Ve čtvrtek si alespoň tedy zavolal se slovenským premiérem Robertem Ficem. Zkritizovali spolu současné směřování Evropské unie a probrali také válku na Ukrajině.

Bývalého prezidenta ve středu propustili po třech týdnech z Fakultní nemocnice Motol do domácí péče. Podle vyjádření nemocnice je bývalý prezident schopný chůze v chodítku. Na akci však přijel na vozíku.

Zeman podstoupil v půlce března operaci z důvodu nedokrvení nohy způsobené krevní sraženinou. Na komplikaci přišli lékaři při preventivním vyšetření. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček předtím uvedl, že hospitalizace souvisí i s cukrovkou, kterou devětasedmdesátiletý exprezident dlouhodobě trpí.

X X X

 Ruská média mají jasno: slovenské volby vyhrál podporovatel mírového řešení

Na Slovensku vyhrál prezidentský kandidát odmítající dodávky zbraní na Ukrajinu a podporující rychlé řešení konfliktu, píší ruská média o vítězi voleb, předsedovi slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peteru Pellegrinim.

Média na Ukrajině, která se už přes dva roky brání ruské ozbrojené agresi, připomínají Pellegriniho výroky ohledně války či pomoci Kyjevu a upozorňují na blízké vztahy s premiérem Robertem Ficem, jehož názory označují za proruské.

„Pellegrini se zasazuje o ukončení bojů na Ukrajině,“ napsala ruská agentura RIA Novosti a připomněla, že nově zvolený prezident „projevil obavy“ ohledně dodávek munice Kyjevu. Agentura TASS Pellegriniho označila za „podporovatele rychlého řešení konfliktu na Ukrajině“.

Agentura Interfax naopak vyzdvihla postoje poraženého exšéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka, který podle ní ohledně mezinárodních otázek zastává „otevřeně prozápadní pozici“. Citovala také premiéra Fica, v jehož straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Pellegrini v minulosti po dvě desetiletí působil a který nového prezidenta nazval někým, kdo si váží míru.

Pellegrini vyhrál sobotní druhé kolo voleb prezidenta se ziskem 53,12 procenta hlasů, Korčoka podpořilo 46,87 procenta voličů.

Moskva, jejíž vojska v roce 2022 invazí zahájila na Ukrajině rozsáhlý vojenský konflikt, tvrdí, že je v případě realistických nároků ochotna s Kyjevem jednat o míru. Ukrajina ale opakovaně upozorňuje, že v případných mírových hovorech odmítá slevit ze svých požadavků – mimo jiné na stažení ruských vojsk z ukrajinského území a na obnovení hranic země v podobě z roku 1991, tedy včetně Krymského poloostrova. Ten Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo už v roce 2014.

Tyto požadavky Rusko, které si ke svému území kromě Krymu připojilo i čtyři ukrajinské oblasti, odmítá. Pro Kyjev jsou pak hovory o mírovém řešení konfliktu podporou kremelské agendy.

Ukrajinská média jsou v hodnocení Pellegriniho opatrná. Jeho postoje zmiňují zejména v souvislosti s Ficem, kterého list Ukrajinska pravda označil za „antiukrajinského“.

„Pellegrini sdílí postoj slovenské vlády ohledně normalizace vztahů s Ruskem,“ podotýká agentura Ukrinform, podle které je Pellegrini také odpůrcem západních protiruských sankcí.

Agentura Unian přinesla přehled Pellegriniho výroků o Ukrajině a mimo jiné připomněla, že nově zvolený prezident v předvolebních debatách požadoval „okamžité ukončení bojů a zahájení mírových rozhovorů“.

X X X

 PELLEGRINI  PROTI  VÁLCE  JAKO  FICO,  ROZUMNĚ  JEDNÁNÍ

DRŽET  SE  RAKOUSKA,  ŠVÝCARSKA,  MAĎARSKA…

 Pellegrinimu pomohla sázka na válku i mobilizace voličů, píší slovenská média

Vítězi sobotního rozhodujícího kola prezidentských voleb na Slovensku, předsedovi parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peteru Pellegrinimu pomohla sázka na téma války, mobilizace voličů vládní koalice a oslovil také regiony s početnou maďarskou menšinou, píší dnes slovenská média.

 Podle listů Sme a Denník N výsledek hlasování znamená, že moc konsolidoval premiér Robert Fico, v jehož straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Pellegrini v minulosti po dvě desetiletí působil.

„Velkou část voličů podporujících současnou vládní koalici mobilizovalo nepochybně i to, že ve dvou předchozích volbách zvítězil ?opoziční ? kandidát. Chtěli, aby se to obrátilo. Podobně to zafungovalo i v sousedním Česku, jen v obráceném gardu – po dvou neúspěšných pokusech porazit Miloše Zemana se opoziční tábor zmobilizoval až potřetí, když vyhrál Petr Pavel,“ napsal list Pravda.

Pellegrinimu podle deníku pomohlo i strašení, že jeho soupeř Ivan Korčok zatáhne Slovensko do války. „Ačkoliv takovéto kompetence prezident nemá, na velkou část voličů to pravděpodobně zabralo. Strach je nejsilnější mobilizační prvek,“ dodal.

Šéf sněmovny Pellegrini vyhrál sobotní druhé kolo voleb prezidenta se ziskem 53,12 procenta hlasů, Korčoka podpořilo 46,87 procenta voličů.

„Je legitimně zvoleným prezidentem. Problémem je způsob, jak se jím stal. Do paláce se dostal lžemi, šířením strachu, úmyslnou polarizací, neférovou kampaní či bratříčkováním s extrémisty,“ napsal o Pellegrinim list Sme.

Tvrdí, že Pellegrini nebude nadstranickým prezidentem a že Fico výsledkem prezidentských voleb konsolidoval moc. „Takováto vládní koalice samozřejmě nemůže změnit ústavu, ale v rámci jejích dnešních mantinelů může postupně ovládnout i další složky státu,“ uvedl deník. Dodal, že bude pokračovat šikana kritických úředníků či policistů, postup vůči kritickým médiím bude tvrdší a na řadu přijdou i nevládní organizace.

„Prezidentem bude Peter Pellegrini. Prezidentem, ale jen na obrazech ve státních kancelářích a ve školách. Skutečným prezidentem bude Robert Fico. Fico bude reálným prezidentem, protože je nezpochybnitelným šéfem koaliční skupiny. Pellegrini ho poslouchá na slovo,“ napsal list Denník N.

„Pellegrini svého protikandidáta porazil až s překvapivým náskokem téměř 170 tisíc hlasů,“ naspal list Plus Jeden deň. Průzkumy předpovídaly mnohem těsnější výsledek rozhodujícího duelu, březnové první kolo prezidentských voleb zase vyhrál Korčok s nečekaně vysokým náskokem téměř 124.000 hlasů před Pellegrininim.

Podle portálu Aktuality.sk byla nejsilnější zbraní Pellegriniho vládní koalice. Web doplnil, že vládní strany s výjimkou nacionalistické Slovenské národní strany si udržují v průzkumech vysokou podporu navzdory masivním občanským a opozičním protestům, které začaly po loňském nástupu nynější Ficovy vlády do úřadu.

„Pellegrini se sám zúčastnil jedné z největších a nejšpinavějších antikampaní v dějinách slovenské politiky,“ napsaly Aktuality.sk. Dodaly, že z diplomata Korčoka vládní politici udělali válečného štváče.

X X X

 ZÁPAD  ZÁVIDÍ  SR,  PROTI  VÁLCE

ZÁPAD  SE  O  UKRAJINCE  STARAT  NECHCE,  Z  VÁLKY  BERE  JEN  MILIARDY

NELITUJE  MILIONY  MRTVÝCH  LIDÍ  A  ZNIĆENOU  UKRAJINU

Vítěz voleb na Slovensku Pellegrini  proti válce,  Rusko  neštve

Vítězství předsedy parlamentu Petera Pellegriniho v rozhodujícím druhém kole přímé volby nového slovenského prezidenta si všímají zahraniční média. Vesměs se shodují v tom, že to je prorusky orientovaný populista. Také ukrajinské sdělovací prostředky připomínají Pellegriniho výroky ohledně války či pomoci Kyjevu a upozorňují na blízké vztahy s premiérem Robertem Ficem.

Německý týdeník Die Zeit označil budoucího slovenského prezidenta v titulku za populistu a britská BBC za proruského populistu. O proruské orientaci a Pellegriniho vazbách na populistického premiéra Roberta Fica píše i americký deník The New York Times (NYT), podle nějž Pellegriniho vítězství posílí vliv Rusku nakloněných politických sil ve střední Evropě.

Podle NYT se na slovenské prezidentské volby nahlíželo jako na test rozložení síl mezi politickými tábory s výrazně odlišnými názory na Rusko. List zdůrazňuje, že Pellegrini je proti poskytování vojenské a finanční pomoci Ukrajině, zatímco poražený bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok Ukrajinu vytrvale podporoval.

Podle agentury AP se kritici slovenské vlády podporované Pellegrinim obávají, že Slovensko pod vedením Fica opustí svůj prozápadní kurz a bude následovat Maďarsko vedené populistickým premiérem Viktorem Orbánem. Podle BBC bylo Slovensko před nástupem Ficovy vlády jedním z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny. Až Pellegrini nahradí ve funkci prezidenta Zuzanu Čaputovou, Ukrajina definitivně ztratí podpůrný hlas v této členské zemi EU a NATO, dodává britská zpravodajská stanice.

Jako o populistickém kandidátovi píše o pravděpodobném příštím prezidentovi i francouzský deník Le Monde. Toho, že je Pellegrini skeptický vůči pomoci Ukrajině, si všiml i britský deník The Guardian.

X X X

 Prezident Pavel gratuloval Pellegrinimu. Pozval ho na návštěvu Česka

Prezident Petr Pavel gratuloval Peterovi Pellegrinimu k vítězství ve slovenských prezidentských volbách. „Gratuluji Peteru Pellegrinimu ke zvolení novým prezidentem Slovenska. Věřím, že navážeme na tradici mimořádně dobrých sousedských vztahů a budu se těšit na konstruktivní spolupráci,“ uvedl Petr Pavel na sociální síti x

V telegramu pozval Pellegriniho na oficiální návštěvu České republiky.

„Vážený pane zvolený prezidente, blahopřeji Vám k vítězství ve volbách prezidenta Slovenské republiky. Věřím, že spolu navážeme na tradici mimořádných vzájemných vztahů a jsem připraven hledat příležitosti k jejich dalšímu upevnění. Rád bych Vás zároveň pozval na oficiální návštěvu České republiky po Vašem nástupu do prezidentského úřadu. Vážený pane zvolený prezidente, přeji Vám hodně úspěchů ve Vaší nové funkci a těším se na naše setkání a konstruktivní spolupráci,“ napsal Pavel v telegramu, který zveřejnil Hrad.

Prezident Pavel, který je momentálně na návštěvě Rwandy, se k volbám na Slovensku vyjadřoval těsně před nimi zdrženlivě, když slovenským voličům přál hlavně šťastnou ruku.

Pellegrini dostal ve druhém kole voleb 53,12 procenta hlasů, jeho soupeř Ivan Korčok 46,87 procenta. Nepotvrdily se tak průzkumy veřejného mínění, které předpovídaly mnohem těsnější výsledek a některé dokonce úspěch Korčoka.

Gratulace od premiéra byla již v noci

Už v noci Pellegrinimu gratuloval také premiér a předseda ODS Petr Fiala. Podle něj nový prezident bude podporovat česko-slovenskou spolupráci.

„Věřím, že ve své nové pozici bude plně podporovat česko-slovenskou spolupráci a bude zárukou pevného zakotvení Slovenska v evropských a transatlantických strukturách,“ uvedl šéf diplomacie za Piráty Jan Lipavský.

Pelegrinimu v neděli na X gratuloval i šéf Senátu Miloš Vystrčil z ODS.

 Gratuluji Peteru Pellegrinimu k vítězství v prezidentských volbách. Věřím, že podpora tradičních velmi dobrých a blízkých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude naší společnou prioritou.

„Přeji mu hodně úspěchů v práci ve prospěch občanů Slovenska,“ gratulovala Pellegrinimu šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

„Vítězem prezidentských voleb na Slovensku je Peter Pellegrini. Nezbývá než doufat, že nově zvolený prezident bude nadstranicky chránit slovenskou demokracii, nikoli hájit mocenské zájmy Roberta Fica. Věřím, že bude ve své nové pozici podporovat pevné ukotvení Slovenska v mezinárodních strukturách EU a NATO,“ napsal na X předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Kampaň na prezidenta v roce 2013 a 2023 byla v mnohem podobná té skončené na Slovensku. Pracovalo se se strachem a nepravdivými argumenty. U nás se loni podařilo porazit takové praktiky. Přeji si, aby kampaní toto skončilo a slovenský prezident byl dobrým prezidentem,“ napsal šéf lidovců Marian Jurečka.

Česká a slovenská vláda se neshodují v pohledu na válku a na míru pomoci Ukrajině

Česká a slovenská vláda se momentálně neshodují v pohledu na válku na válku, kterou proti Ukrajině rozpoutalo Rusko a na míru pomoci zemi napadené vojsky ruského diktátora Vladimira Putina.

Vláda Petra Fialy na začátku března zrušila společné zasedání kabinetů obou zemí, což kritizoval slovenský premiér Robert Fico a proti rozhodnutí české vlády se vymezoval také Pellegrini, Česko by se podle něj nemělo vůči Slovensku stavět do role staršího bratra.

Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš věří ve zlepšení vztahů mezi Českem a Slovenskem. „Slováci si vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany. Věřím, že se Peter zasadí i o zlepšení vztahů mezi ČR a Slovenskem,“ pogratuloval celému Slovensku Babiš, který Pellegriniho před volbami přijel na Slovensko osobně podpořit.

Předseda SPD Tomio Okamura uvel, že Pellegrini je pro Česko lepší volbou, protože preferuje nadstandardní česko-slovenské vztahy založené na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí druhého státu. „Podporuje úzkou spolupráci v rámci V4, hájí právo veta v EU, zdůrazňuje národní suverenitu a také potřebu vlastní národní suverénní zahraniční politiky,“ uvedl Okamura.

X X X

Pellegrini bude rozvíjet vztahy, věří Fiala i Babiš. Europoslanci jsou smutní

Český premiér Petr Fiala pogratuloval Peteru Pellegrinimu ke zvolení slovenským prezidentem. Podle něj nový prezident bude podporovat česko-slovenskou spolupráci. Expremiér Andrej Babiš věří ve zlepšení vztahů mezi Českem a Slovenskem. Někteří čeští europoslanci vyjádřili nad výsledky voleb zklamání a smutek.

„Gratuluji Peteru Pellegrinimu k vítězství v prezidentských volbách. Věřím, že budeme nadále co nejlépe rozvíjet výborné a hluboké vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem,“ napsal Fiala na sociální síti X.

Gratuluji Peteru Pellegrinimu k vítězství v prezidentských volbách. Věřím, že budeme nadále co nejlépe rozvíjet výborné a hluboké vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem.

Pellegrini ve volbách získal téměř 1,4 milionu hlasů. Označil to za satisfakci za vše, co ho během kampaně potkalo. Vláda se nemusí obávat, že z Prezidentského paláce vznikne centrum, které vládě bude škodit, uvedl příští prezident. Jeho soupeř, kariérní diplomat Ivan Korčok, podporovaný opozicí, obdržel asi 1,23 milionu hlasů.

X X X

 Jako Schwarzenberg proti Zemanovi. A Fico má prezidentství, komentují Slováci

Peter Pellegrini zvítězil ve slovenských prezidentských volbách nad Ivanem Korčokem díky mobilizaci vesnic a podpoře maďarských voličů i extrémních vrstev společnosti, myslí si slovenští pozorovatelé. Slovenští novináři výsledky považují i za vítězství slovenského premiéra Roberta Fica, jemuž se v podstatě dostal do rukou prezidentský palác.

 „Zafungoval model jako při volbách v České republice, kdy proti sobě stáli Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman. Města byla nadšená, vyhajpovaná volbou velmi sympatického kandidáta, pana Schwarzenberga. Venkov zabral a v podstatě tu volbu města znemožnil,“ řekl zpravodajskému portálu HNonline.sk slovenský marketingový odborník Michal Ruttkay.

Schwarzenberg se střetl se Zemanem v první české přímé volbě prezidenta v roce 2013. Tu nakonec vyhrál se ziskem 54,8 procenta hlasů Zeman. Schwarzenberg obdržel 45,2 procenta hlasů, rozdíl tak byl skoro půl milionu hlasů.

„Pellegrini to nakonec dal na Zemana,“ zní titulek článku komentátora Petera Tkačenka pro deník SME. Podle něj se bezprostředně po prvém kole slovenských prezidentských voleb uvádělo, že slovenský kandidát na hlavu státu musí předvést stejný výkon jako český exprezident v roce 2018, kdy dostal více hlasů než v souboji se Schwarzenbergem a porazil vyzyvatele Jiřího Drahoše. Tkačenko podotýká, že Pellegrinimu se skutečně povedlo zopakovat Zemanův úspěch.

Ruttkay se domnívá, že Pellegrinimu pomohlo oslovení maďarských voličů. Předseda slovenského parlamentu podle něj těžil i ze získání voličů neúspěšného prezidentského kandidáta Štefana Harabina, kteří zřejmě nechtěli udělat stejnou chybu jako v předposledních volbách, kdy nepřišli podpořit Maroša Šefčoviče, a prezidentkou se tak stala jimi neoblíbená Zuzana Čaputová.

Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková uvedla, že maďarští voliči se přiklonili k volbě šéfa Hlasu. „Očekávali jsme, že Peter Pellegrini bude mít při současném sčítání lidu náskok,“ řekla.

 Mobilizace nenávisti, píší slovenští novináři

Slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda vyčetl slovenské opozici, že Korčoka dostatečně nepodpořila. „Kde bylo dva týdny Progresivní Slovensko?“ uvedl. Řekl, že se bojí budoucnosti, kdy vládní koalice bude mít i prezidentský palác. Pellegrini je Ficovým spojencem, premiér mu na tiskové konferenci po oznámení výsledků prezidentských voleb osobně pogratuloval, přičemž je označil přímo za „referendum o vládě“, které pro ni dopadlo dobře.

„Robert Fico bude mít vlastního prezidenta,“ komentovala výsledky voleb šéfredaktorka slovenského deníku SME Beata Balogová. Podle ní Pellegrini nevyhrál, protože by „Korčok byl slabým kandidátem“. Fico a Pellegrini po jeho vítězství v prvním kole pochopili, že Korčoka nemohou porazit „bez intenzivnější pomoci nejextrémnějších vrstev společnosti“, které dokázali zmobilizovat, myslí si šéfredaktorka.

„Vítězství Petera Pellegriniho je zároveň vítězstvím Roberta Fica, který mu příliš nepomohl,“ uvedl šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy. „Pellegriniho podrželi voliči (Ficova) Smeru a Štefana Harabina. Paradoxně o tom nerozhodl on, ale spíše nenávist k liberálům, USA, EU a všemu, co Korčok zosobňoval v antikampani vůči němu. Rozhodl strach a nenávist.“

„Pokud měl být prezidentský palác symbolem odporu proti Ficově zlé vládě, dnes padl,“ dodal Bárdy s tím, že vítězství Pellegriniho není dobrou zprávou pro zahraničně-bezpečnostní ukotvení Slovenska a jeho spojence a partnery v Evropě i ve světě.

Pellegrini podle téměř kompletních výsledků získal přes 53 procent hlasů (asi 1,4 milionu), Korčok téměř 47 procent (asi 1,23 milionu). Volební účast činila asi 61 procent, byla tedy nejvyšší od roku 1999.

X X X

UPRCHLÍCI  DO  AFRIKY?  NOVÝ  PROGRAM  ZÁPADU?

AFRIKA  UŽ  VYHODILA  FRANCII,  ZNEUŽÍVALA   AFRIKU

Pavel jednal s rwandským prezidentem. Africká země chce přijímat uprchlíky

Česká republika oceňuje přístup Rwandy k možnosti poskytovat útočiště žadatelům o azyl ze zahraničních zemí. Po jednání se svým rwandským kolegou Paulem Kagamem to dnes prohlásil český prezident Petr Pavel, podle něhož by Česko mělo hledat další možnosti spolupráce s touto africkou zemí v řadě oblastí.

 Kagame vzkázal českým podnikatelům, že jsou do rychle ekonomicky rostoucí středoafrické země zváni. „Přístup Rwandy není jen konstruktivní, ale i humanitární,“ prohlásil Pavel po zhruba hodinovém jednání s Kagamem. Rwanda uzavřela dohodu s Británií, která chce do země posílat migranty.

O možnosti podobné spolupráce se nyní uvažuje i v Evropské unii. Česko se podle Pavla v této souvislosti rozhodlo poskytnout milion eur (přes 25 milionů korun) do fondu UNHCR.

Kagame prohlásil, že Rwanda je ochotna migranty z cizích zemí přijímat, potřebuje však peníze. „Jsme malá země a nemáme mnoho zdrojů. Nemáme peníze, abychom je živili,“ řekl novinářům po jednání. Oba státníci se přitom shodli, že ve Rwandě mohou mít migranti důstojnější podmínky než v nevyhovujících centrech v přetížených zemích.

Prezidenti jednali zejména o dalších možnostech spolupráce. Rwanda se v posledních letech stává jedním z hlavních českých partnerů na africkém kontinentu. Už v roce 2014 uzavřely obě země dohodu o obranné spolupráci a uskutečnily několik obranně-průmyslových projektů.

V současnosti jsou české firmy a organizace ve Rwandě aktivní v oblasti satelitní techniky a vesmírného programu či zdravotnictví. Obě země spojuje také projekt odchovu nosorožců černých v zoo Dvůr Králové nad Labem pro místní národní park.

X X X

 Titovy ostatky chtějí poslat z Bělehradu do Chorvatska. Hanebnost, zuří vnuk

Starosta Bělehradu Aleksandar Šapić uvedl, že navrhne přemístit ostatky jugoslávského exprezidenta Josipa Broze Tita z mauzolea v srbské metropoli do jeho rodné vsi v Chorvatsku. Šapić řekl, že takzvaný Dům květin, v němž je kromě Titova hrobu také muzeum Jugoslávie, by se měl přeměnit na muzeum srbské historie. Titův vnuk to považuje za hanebnost.

 Ostatky bývalého partyzánského velitele a pozdějšího vůdce komunistické Jugoslávie by podle Šapičových představ měly být převezeny do chorvatského Kumrovce na chorvatsko-slovinském pomezí, kde se Tito v roce 1892 narodil.

„Zahájím iniciativu, aby se z Domu květin stalo muzeum srbské historie, a Josip Broz se vrátil Chorvatům do Kumrovce,“ napsal Šapić na Instagramu. Otázka Titova mauzolea by se podle něj měla vyřešit „jednou provždy“ a nově by zde měli spočinout „největší srbští velikáni“.

V příspěvku také vychvaloval Dragoljuba Mihailoviče, kontroverzního generála a velitele jednotek srbských nacionalistů za druhé světové války, v roce 1946 popraveného Titovými komunisty, mimo jiné za kolaboraci s nacisty. Samotného Tita označil za „padoucha“ nových srbských dějin.

„Je to hanebný nápad,“ řekl časopisu NIN ke snaze odstranit hrob Titův vnuk Joška Broz, který do roku 2022 stál v čele marginální Komunistické strany. Opozičně orientovaný časopis vnímá iniciativu Šapiče, člena vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), jako snahu nastolit nacionalistická témata před důležitými místními volbami, které se v Bělehradě uskuteční 2. června.

Kontroverzní dědictví

Někdejší doživotní prezident komunistické Jugoslávie Tito zanechal kontroverzní stopu v dějinách jihoslovanských zemí. Jím vedený stát dokázal držet na uzdě etnické napětí, které bylo důsledkem krvavého vyřizování účtů mezi Chorvaty a Srby – a nejen jimi – za druhé světové války.

Když v květnu 1980 zemřel, začalo se ale jeho životní dílo hroutit. Rozpad mnohonárodního státu v 90. letech pak doprovázely války, které si vyžádaly desetitisíce obětí.

Srbové jsou ve vztahu k Titovi tradičně rozdělení. Jejich nacionalisticky orientovaná část usiluje o revizi pohledu na antifašistické hnutí za druhé světové války a pokouší se Mihailovičovy takzvané četniky vydávat za srbský antifašismus. Příčí se jim také Titova vize decentralizace, která v dobách komunistické Jugoslávie připravila nejpočetnější Srby o převahu. Pozitivně není Tito převážnou většinou obyvatel vnímán ani v Chorvatsku.

X X X

 Izrael udeřil na východě Libanonu. Zasáhl protivzdušnou obranu Hizballáhu

Izrael v noci na neděli provedl vzdušné údery v údolí Bikáa na východě Libanonu proti pozicím ozbrojeného hnutí Hizballáh. S odvoláním na dva zdroje z libanonských bezpečnostních kruhů o tom informovala agentura Reuters a připomněla, že jen několik hodin předtím Hizballáh prohlásil, že se mu nad územím Libanonu podařilo sestřelit izraelský bezpilotní letoun.

 Izraelská armáda ráno údery potvrdila a uvedla, že mířily hlavně na infrastrukturu související s protivzdušnou obranou Hizballáhu. Cílem izraelského útoku byl také výcvikový tábor Hizballáhu ve vesnici Džanta u hranic se Sýrií, uvedly zdroje Reuters.

Jeden z úderů mířil na obec Sefri nedaleko města Baalbek, které bývá označováno za baštu tohoto Íránem podporovaného šíitského hnutí, dodaly zdroje s tím, že oběti na životech nejsou hlášeny.

V libanonsko-izraelském pohraničí dochází od 8. října téměř denně k ostřelování mezi izraelskou armádou a Hizballáhem, který se tak snaží podporovat spojenecké palestinské hnutí Hamás, proti němuž Izraelci válčí v Pásmu Gazy v odvetě za jeho teroristický útok ze 7. října. Izraelská armáda na útoky Hizballáhu pravidelně odpovídá.

Hizballáh se předtím přihlásil k sestřelení izraelského bezpilotního letounu. „Dron izraelské armády, který byl v sobotu 6. dubna večer sestřelen nad libanonským územím bojovníky islámského odporu, je typu Hermes 900,“ uvedlo hnutí v prohlášení. Izraelská armáda pak v ranní zprávě uvedla, že noční údery na pozice protivzdušné obrany Hizballáhu byly skutečně odpovědí na sestřelení dronu.

Armáda také oznámila, že v bojích s palestinskými ozbrojenci v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy přišli v sobotu odpoledne o život čtyři její vojáci. Celkový počet padlých izraelských vojáků od zahájení pozemní ofenzivy na konci loňského října tak stoupl na 260. Za půl roku války přišlo podle úřadů ovládaných Hamásem o život přes 33 tisíc Palestinců, podle Izraele tento údaj zahrnuje přes 13 tisíc zabitých bojovníků Hamásu.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.