Lekári SR neustupujú z plánu podávať výpovede. Z Ruska prestala tiecť do SR ropa. Čo ďalej…?

Z ôsmich požiadaviek im splnili jednu. Zatiaľ na Úrade vlády vyšli lekárom v ústrety len s jednou požiadavkou. Otázku navyšovania platov ešte nevyriešili. Keď sa dnes nedohodne nič, nepríde žiadny návrh, ideme svojou cestou, hovoril odborár a lekár Peter Visolajský pred rokovaním s premiérom Eduardom Hegerom o požiadavkách, ktoré majú.

Táto cesta by znamenala, že začnú zbierať výpovede od lekárov, ktorí sú do nich ochotní ísť. Je to spôsob ako zatlačiť na kabinet, aby riešil problémy v zdravotníctve.

Dnešné rokovanie nakoniec trvalo päť hodín, ale zdá sa, že nebolo také úspešné, aby lekári zmenili názor. “Zatiaľ sa nečrtá žiadna dohoda, takže ideme svojou cestou,” skonštatoval Visolajský po stretnutí.

Dohoda na jednej požiadavke

O požiadavkách rokovali s premiérom už aj v polovici júla, ale bez konkrétnych záverov, na augustovom stretnutí lekári žiadali už predloženie konkrétnych vecí.

Požiadaviek, medzi ktorými je aj navýšenie platov, majú celkovo osem. Medzi nimi sú systémové veci ako poriadok vo financovaní nemocníc, riešenie nedostatku personálu či zreformovanie vzdelávania mladých lekárov.

Visolajský označil dnešné niekoľkohodinové rokovanie za náročné.

Z ôsmich požiadaviek, padla na stretnutí dohoda zatiaľ len na jednej z nich. Na jeseň by sa malo zrušiť zdaňovania vzdelávania lekárov.

Pri zostávajúcich siedmich lekári žiadajú písomnú záruku, že budú splnené.

„Čo sa týka miezd lekárov a sestier, tam sme nedostali zatiaľ konkrétne predstavy,” hovorí Visolajský.

Zatiaľ im bol návrh predstavený len v hrubých rysoch. Visolajský zopakoval, že je pre nich kľúčové, aby bol systém odmeňovania motivačný a preto trvajú na tom, aby boli zohľadnené roky praxe.

„Žiadame, aby to bolo formou zákona,” dodal.

Na stretnutí bola okrem zástupcov lekárov aj zástupkyňa sestier, odborárka a zároveň poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká. Tá sa k návrhom nechcela vyjadrovať vôbec.

Povedala iba toľko, že problematika sa rieši a vláda si plne uvedomuje dôležitosť zdravotníctva. Rokovania so sestrami budú podľa nej ešte intenzívnejšie a budú ich mať aj samostatne, teda mimo lekárov.

Dve cesty

Na konkrétne návrhy navyšovania platov, čakajú zdravotníci už mesiace. Pôvodne im mali byť predstavené koncom júna, ale nestalo sa. Veľké očakávania boli aj od dnešného stretnutia, na kotorom bol okrem Hegera prítomný aj minister financií Igor Matovič a šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Podľa Visolajského slov im bolo na stretnutí povedané len toľko, že sa rysujú dve možné varianty ako sa dopracovať k navýšeniu miezd, ale ministerstvá a zdravotníctva a financií si vypýtali čas na analýzu do budúceho pondelka. V pondelok má byť ďalšie stretnutie.

„Tak ako pri platoch školských pracovníkov či štátnych zamestnancov, priebeh rokovaní nebudeme komentovať. Dôležité sú výsledky a čiastkové či neúplné informácie môžu tento zámer sťažiť. Diskusia bola konštruktívna, na pondelok sme iniciovali ďalšie stretnutie,” uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

Podľa odborára im nič iné ako čakať nezostáva, no poukazuje na to, že situácia v nemocniciach je vážna. „Neznesie odklad,” povedal.

Na neustále rokovania podľa neho chodia práve preto, že sa všemožne chcú výpovediam vyhnúť.

Ochota ísť do výpovedí

Ochotu ísť do výpovedí, v prípade, že vláda nesplní požiadavky, prejavilo doposiaľ okolo 3500 lekárov.

Ide o lekárov zo všetkých typov nemocníc, univerzitných, fakultných aj menších.

„V Bratislave je to približne každý druhý lekár. Odhadol by som to, že 50 percent lekárov v nemocniciach v Bratislave sa zapojilo,” hovorí Visolajský.

Či všetci lekári, ktorí prejavili ochotu podať výpovede, by aj reálne výpoveď podali, Visolajský nevedel povedať, no podotýka, že už odchod jedného lekára môže pre oddelenie, na ktorom pracuje, predstavovať vážne problémy.

„V roku 2011 stačilo, aby podalo výpoveď necelých dvetisíc lekárov, obávam sa, že teraz je situácia ďaleko horšia a bude nám stačiť aj ďaleko menej lekárov,” hovorí odborár.

V roku 2011 musela vtedajšia Radičovej vláda vyhlásiť kvôli výpovediam lekárov núdzový stav, ktorý sa týkal časti nemocníc.

„Nedospejeme do štádia podávania výpovedí vtedy, keď budeme vidieť, že zdravotníctvo sa naozaj začína riešiť, zatiaľ tieto kroky nevidíme. Máme ústne prísľuby, ťažko sa nám po tých rokoch politikom dôveruje, ale istá snaha zo strany vlády tu je, tak dúfam, že si plne uvedomujú zodpovednosť za chod zdravotníctva a štátu,” povedal Visolajský, aktuality.sk

 X X X

Predvádzaš sa v Soči? Skončil si. Zelenskyj zasiahol proti korčuliarovi

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odobral štipendium olympijskému víťazovi v krasokorčuľovaní z Albertville 1992 Viktorovi Petrenkovi.

Ako uviedla agentúra TASS dôvodom na odobratie olympijského štipendia bola účasť Petrenka na júlovej exhibičnej korčuliarskej šou Šarlátový kvet v Soči. V dokumente o odobratí sa tiež uvádza, že športovec sa prestal podieľať na tréningovom procese, príprave športovcov pre národné tímy a aktivitách na rozvoj telesnej kultúry a športového hnutia.

53-ročný Petrenko pochádza z Odesy a momentálne žije v USA. V roku 1992 sa stal olympijským víťazom pod hlavičkou Spoločenstva nezávislých štátov. Prvého ukrajinského vlajkonosiča v histórii Zimných olympijských hier už minulý mesiac vylúčili z Ukrajinskej krasokorčuliarskej federácie.

Akciu, na ktorú Petrenko doplatil, organizovala Tatiana Navková. Ide o olympijskú víťazku v tancoch na ľade z Turína 2006 a manželku hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

 V ehibícii vystupoval po boku mnohých ruských krasokorčuliarskych hviezd vrátane Kamily Valijevovej, ktorej dopingový škandál bol jednou z top udalostí poslednej olympiády v Pekingu.

Účasť Petrenka na podujatí v Soči vyvolala na Ukrajine veľké rozhorčenie. „Svoje hanebné rozhodnutie vykonal napriek krvavej totálnej vojne, ktorú Rusko vedie proti Ukrajine už piaty mesiac,“ uviedla vo vyhlásení krasokorčuliarska federácia Ukrajiny./agentury/

X X X

Z Ruska prestala tiecť na Slovensko ropa. Čo sa bude diať ďalej, aké sú krízové scenáre?

 Tranzit ruskej ropy južnou trasou ropovodu Družba je pozastavený. Tou vedie strategická surovina aj na Slovensko, kde ju spracováva bratislavská rafinéria Slovnaft.

 Preprava je pozastavená už od 4. augusta. Dôvodom sú problémy s platbami za dodávky. Ruský prevádzkovateľ ropovodov Transnefť ako dôvod uviedol, že pre sankcie proti Rusku nebolo možné spracovať platby za tranzit.

Od ruského prevádzkovateľa ropovodov Transnefť sa podľa oznámenia neuskutočnila platba smerom k ukrajinskému prevádzkovateľovi ropovodov Ukrtransnafta. Ukrajina tak ropu neposlala ďalej. Ruská banka Gazprombank, ktorá má platby na starosti, podľa agentúry Reuters uviedla, že peniaze sa vrátili pre reštrikcie zo strany Európskej únie. Severnej vetvy ropovodu smerom do Poľska a Nemecka sa spor o peniaze netýka.

  Slovenský rezort hospodárstva potvrdil, že ruskej spoločnosti Transnefť bola bankou vrátená platba za prepravu ropy ukrajinským územím. „Z uvedeného dôvodu ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta pozastavila prepravu ropy ropovodom Družba, z čoho vyplýva, že momentálne je preprava ropy ropovodom Družba cez územie Slovenskej republiky pozastavená. Rezort hospodárstva sa vzniknutou situáciou zaoberá,“ napísalo v stanovisku ministerstvo hospodárstva.

Odborník na energetiku Karel Hirman tvrdí, že pravdepodobne si to zle vyložila ukrajinská banka, ktorá si nesprávne vysvetlila sankčný režim a neprijala ďalšiu platbu od ruskej strany. „Azda sa situácia rýchlo vyjasní a dodávky sa obnovia, lebo vidíme, že ropa stále prúdi z Ruska severnou vetvou, ako aj tankermi do Európskej únie, keďže sankcie nabehnú až neskôr. Dúfajme, že štátny Transpetrol a hlavne politické vedenie ministerstva hospodárstva v súčasnom tvrdom vnútrokoaličnom boji situáciu nezanedbali a nepodcenili,“ tvrdí Hirman.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v utorok ohlásil tlačovku na stredu, na ktorej chce informovať o ďalších detailoch.

Český ekonóm Lukáš Kovanda z Trinity bank upozorňuje, že je v hre aj taká možnosť, že Rusi rozohrali s dodávkami energií ďalšiu hru a svoje dodávky obmedzujú umelo, tak ako to podľa mnohých robia v prípade plynu cez plynovod Nord Stream 1.

Slovnaft: Zásobovanie je plynulé

Pozastavenie prepravy ropy potvrdil rezort hospodárstva, slovenský prepravca Transpetrol aj Slovnaft. Hovorca rafinérie v Bratislave Anton Molnár v stanovisku zareagoval, že výrobný proces v rafinérii aktuálne funguje bez prerušenia a zásobovanie trhu je plynulé.

„Bratislavská rafinéria v úzkej spolupráci s národným prepravcom, spoločnosťou Transpetrol, ako aj v súčinnosti Ministerstvom hospodárstva SR využíva na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme,“ tvrdí Molnár. Podľa jeho slov Slovnaft spolu s maďarským petrochemickým podnikom a jeho matkou MOL-om inicioval rozhovory s oboma stranami sporu o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOL-u, respektíve Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy. „Slovnaft očakáva odpoveď na daný návrh. V prípade pozitívneho prístupu z oboch strán dodávky by mohli byť obnovené do niekoľkých dní,“ dodal.

Slovnaft či MOL na ruskej rope výrazne zarábajú. Slovenská, ako aj maďarská rafinéria od začiatku vojny na Ukrajine ťažia z lacnejšej ruskej ropy, ktorá sa predáva s výrazným diskontom. Podľa ekonóma Kovandu tak pre nich bude „stále prijateľnejšie zaplatiť poplatok namiesto Ruska, ako o výhodu lacnej ropy prísť“.

Dva scenáre vývoja

Slovensko teraz čakajú dva scenáre. Buď sa spor o peniaze medzi Ukrajinou a Ruskom vyrieši a ropa bude na územie Slovenska ďalej tiecť, alebo budeme musieť siahnuť na svoje strategické zásoby s ropou. „Najlepší scenár je ten, že finančný spor sa vyrieši do niekoľkých dní,“ povedal pre agentúru Bloomberg analytik Erste Bank Tamas Pletser.

Ak sa zastavenie dodávok ropy predĺži, maďarská rafinéria MOL má zásoby paliva na niekoľko týždňov, ale potom by Maďarsko muselo využiť svoje strategické zásoby ropy, povedal. Akcie spoločnosti MOL v reakcii klesli o päť percent. Podobný scenár zrejme nastane aj na Slovensku. V prípade, že ropa južnou vetvou nebude tiecť dlhšie, Slovensko by muselo siahnuť na svoje strategické zásoby s ropou, ktoré máme zhruba na 90 dní.

Denník Pravda zaslal otázky o objeme strategických rezerv s ropou a ich možnom využití aj Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHZ). „V prípade potvrdenia informácie bude Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky postupovať v otázkach uvoľňovania núdzových zásob ropy a ropných výrobkov v súlade so zákonom o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,“ zareagoval predseda SŠHZ Ján Rudolf.

Podľa spomínaného zákona núdzové zásoby možno uvoľniť len na základe rozhodnutia vlády. Návrh na uvoľnenie núdzových zásob predkladá vláde Správa rezerv. Vláda môže v dôsledku nepriaznivej situácie vyhlásiť aj stav ropnej núdze. V čase stavu ropnej núdze môže vláda na obmedzenie spotreby ropy a ropných výrobkov prijať viacero opatrení. Napríklad obmedziť rýchlosť jazdy motorových vozidiel, obmedziť otváracie hodiny čerpacích staníc či zakázať vývoz ropy a ropných produktov.

Dve vetvy ropovodu

Ropovod Družba začína v Rusku na východnom brehu Volgy a v Bielorusku sa delí do dvoch vetiev. Tá severná vedie do Poľska a Nemecka, južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky. Rusko bežne dodáva okolo 250-tisíc barelov denne cez južnú vetvu ropovodu Družba do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky.

Rafinéria Duna pri Budapešti má kapacitu 162-tisíc barelov za deň. Bratislavská rafinéria Slovnaft má dennú kapacitu 124-tisíc barelov. Česká rafinéria v Litvínove má kapacitu 100-tisíc barelov za deň, informuje agentúra Bloomberg.

Európska únia sa ešte začiatkom júna dohodla, že od 5. decembra prestane dovážať ruskú ropu a o dva mesiace neskôr aj ropné produkty. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba. Na správu už zareagovala aj cena ropy, ktorá vyletela v reakcii na správy nahor. V utorok popoludní sa barel severomorskej ropnej zmesi Brent predával za 98 dolárov./agentury/

X X X

Zdravotníci sa s Hegerom stále nedohodli, pokračujú v pondelok

Rokovania k zvyšovaniu platov zdravotníkov budú na Úrade vlády SR pokračovať v pondelok (15. 8.). Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier ich zástupcovia na utorkovom stretnutí nedostali. Po jeho skončení to oznámil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

 Štát nedodržal ďalší termín, ktorý si určil na vyriešenie podmienok v zdravotníctve. Najskôr premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyhlásil, že do 30. júna bude zvyšovanie platov v zdravotníctve vyriešené. Nestalo sa tak a teda ďalší termín bol stanovený na 9. augusta. V utorok po päť hodinovom rokovaní vyšli zo starej budovy Úradu vlády zástupcovia Lekárskeho odborového združenia. S premiérom a ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO) sa dohodli, že sa dohodnú a ďalší termín si stanovili na pondelok 15. augusta.

Premiér ani financmajster po stretnutí pred novinárov nepredstúpili. „Priebeh rokovaní nebudeme komentovať, dôležité sú pre nás až výsledky,“ vyhlásila po stretnutí hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková. Potvrdila, že diskusia bola konštruktívna a ďalšie stretnutie sa uskutoční na budúci týždeň.

Jeden z ôsmich

„Na stretnutí padlo viac otázok ako odpovedí,“ uviedol po stretnutí prezident Lekárskeho odborového združenia a nemocničný lekár Peter Visolajský. Spresnil, že sa dohodli na jednej požiadavke a na jeseň by sa tak malo zrušiť zdaňovanie vzdelávania lekárov.

„Lekár má zo zákona povinnosť sa vzdelávať a toto vzdelávanie je zdaňované a robí to viac problémov ako osohu,“ vyhlásil Visolajský. Priznal však, že k tomu, aby nenastali hromadné výpovede lekárov zostáva štátu na splnenie ešte sedem bodov. Ak ich štát nesplní, prídu hromadné výpovede lekárov. Medzi požiadavky patrí napríklad financovanie nemocníc, tak aby sa nezadlžovali, zavedenie DRG systému, či navýšenie miezd.

Pri mzdách sa podľa Visolajského rysujú dve cesty na splnenie požiadavky. Dodal však, že ako rezort zdravotníctva, tak premiér a minister financií si vypýtali čas do budúceho pondelka. „Žiadne čísla ani prepočty sme nedostali, tak nič iné ako čakať nám neostáva,“ skonštatoval Visolajský. Napriek tomu tvrdí, že nerozumie ako si po roku pýtajú čas na preštudovanie analýz.

Pre Lekárske odborové združenie je kľúčové, aby bol systém odmeňovania lekárov natoľko motivačný, aby mladí po štúdiu zostávali na Slovensku a neodchádzali do zahraničia a aby sa pri platoch zohľadnili roky praxe. „Požadujeme to formou zákona, pretože len vtedy nemocnice tie peniaze od zdravotných poisťovní dostanú,“ dodal. Dúfa, že štát má finančné krytie na návrhy, ktoré predstavil.

Upozorňuje, že situácia v nemocniciach je vážna a poukazuje na to, ako sa zatvárajú oddelenia kvôli nedostatku personálu. „Naše výpovede zastaví len to, ak vláda začne zlepšovať podmienky v zdravotníctve. Chodíme sem kvôli tomu, aby sme sa výpovediam vyhli,“ dodal.

Skonštatoval, že hoci za stav v zdravotníctve nemôže len súčasná vláda, no podľa neho má mandát na to aby to vyriešili.

Kým nie je dohodnuté všetko

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek rokovalo na Úrade vlády o niečo dlhšie, pretože problematika sestier je podľa jeho predsedníčky Moniky Kaveckej (OĽaNO) najvypuklejšia. „Môžem s plným vedomím a svedomím odprezentovať, že táto problematika sa rieši. A rieši sa tak, aby mzdové ohodnotenia boli motivujúce a aby sme zabezpečili dostatok personálu.“ Bližšie podrobnosti uviesť nechcela. „Čo nie je dohodnuté, nie je platné, ale dúfam, že v blízkej budúcnosti to bude potvrdené,“ skonštatovala.

Rokovania so sestrami majú podľa Kaveckej pokračovať intenzívnejšie než s lekármi. „Čiže nie len v pondelok, ale my sa tu budeme stretávať viac,“ priblížila s tým, že vzhľadom na rozsah problematiky na spoločných rokovaniach nedostávajú potrebný priestor. Myslí si, že dohoda by nemala padnúť neskôr než pri lekároch.

No ani Kavecká nechcela povedať nič bližšie k ponukám, ktoré od štátu sestry dostali. Podľa nej by to bolo „subjektívne, špekulatívne a ohrozilo by to rokovania“.

Nevedela odpovedať na otázku, či sa zdravotným sestrám budú skokovo zvyšovať platy o 400 eur. „Čo nie je dohodnuté a nie je platné, ale verím, že v blízkej budúcnosti to platné bude,“ uzavrela.

Sledujte premiérov profil

Posledné rokovanie o zvyšovaní platov zdravotníkov, ktoré sa uskutočnilo na Úrade vlády v polovici júla, bolo bez ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO). Ešte pred stretnutím nebolo jasné, či na rokovanie o lepších podmienkach pre zdravotníkov bol minister pozvaný a na priame otázky nevedel odpovedať ani tlačový odbor rezortu. O účasti Lengvarského na stretnutí sa novinári dozvedeli z videa na profile premiéra na sociálnej sieti.

Spolu s ním sa stretnutia zúčastnila aj štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská. Podľa Visolajského sa do debaty moc nezapájali a zarazilo ho aj to, že potrebujú čas na ďalšiu analýzu.

Visolajský pred stretnutím potvrdil, že lekári svoj postoj nemenia a trvajú na svojich požiadavkách. „V priebehu augusta, ak nedôjde k riešeniam zo strany vlády, tak začneme zbierať už konkrétne výpovede,“ vyhlásil šéf lekárskych odborárov. Aktuálne je podľa neho ochotných podať výpovede za požiadavky približne 3 500 lekárov.

Lekárski odborári sú podľa Visolajského ochotní urobiť všetko pre to, aby sa výpovede lekárov nezopakovali. Uvítali by, ak by v utorok padlo rozhodnutie a vláda predstavila konkrétny návrh riešení, nevylúčil však ochotu ďalej rokovať, ak by sa tak nestalo. „Má to v rukách vláda. Nie je to len o tom, aby sa zabránilo výpovediam lekárov. My sme tu za to, aby sa zabránilo personálnemu kolapsu zdravotníctva,“ dodal.

Hlas: Rokovania sú nedôstojné

Spôsob, akým rokujú Heger a Matovič so zdravotníkmi, je nedôstojný a neslušný. Ide len o politickú hru s naťahovaním času. Uviedla to podpredsedníčka Hlasu Zuzana Dolinková.

„Považujem za šialené, že táto vláda nie je schopná prijať rozhodnutie a riešenie a potrebuje zase ďalšie analýzy. Každý deň váhania znamená prehlbovanie krízy a rozvrat zdravotníctva,“ povedala Dolinková.

Utorkové rokovanie o platoch zdravotníkov na Úrade vlády SR podľa nej zase potvrdilo neschopnosť premiéra riešiť problém. Ako dodala, pre Slovensko je najlepšie riešenie okamžitý odchod tejto vlády.

„V čase, keď si všetky okolité krajiny chránia svojich zdravotníkov a okamžite im navýšili platy, naša vláda za dva a pol roka nie je schopná urobiť nič,“ skonštatovala Dolinková.

Požiadavky Lekárskeho odborového združenia:

Financovanie nemocníc, aby neboli nútené robiť pod náklady. Platby od zdravotných poisťovní musia hradiť aspoň náklady za adekvátne poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Zavedenie DRG systému, ktorý prinesie do systému financovania nemocníc poriadok. Navýšenie miezd.

Podpora lekárskych fakúlt aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov. Reforma špecializačného vzdelávania lekárov podľa štandardov EÚ. Na oddeleniach určiť funkciu školiteľa pre mladších neatestovaných lekárov. Zrušenie nepeňažného plnenia.

Priblíženie miezd lekárov okolitých krajín V4. Nemôže dôjsť k zrušeniu akéhokoľvek oddelenia, či nemocnice v takzvanej „Optimalizácii siete“, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie v nemocniciach na tých oddeleniach, ktoré majú prebrať zdravotnú starostlivosť o pacientov zo zrušených oddelení či nemocníc./agentury/

X X X

Na Ruskom okupovaných územiach silnie ukrajinský odpor, píše AP

Na Ruskom okupovaných územiach na juhovýchode Ukrajiny silnie odpor obyvateľov. Ten oslabuje kontrolu Kremľa nad regiónmi a ohrozuje jeho plány na usporiadanie referend, ktoré majú umožniť Moskve územie anektovať. Informovala o tom agentúra AP. Partizánske jednotky verné Kyjevu podľa nej zabíjajú proruských predstaviteľov, vyhadzujú do povetria mosty či vlaky a pomáhajú ukrajinskej armáde pri identifikácii kľúčových cieľov.

 Figuríny zobrazujúca ruských vojakov umiestnené na ceste neďaleko frontovej línie v Charkovskej oblasti na Ukrajine, v sobotu 23. júla 2022.

„Naším cieľom je urobiť život ruských okupantov neznesiteľným a využiť všetky prostriedky na prekazenie ich plánov,“ povedal Andrij, 32-ročný koordinátor partizánskeho hnutia v Chersonskej oblasti. Andrij je členom odbojovej skupiny zvanej Žovta strička (Žltá stužka), s AP hovoril pod podmienkou, že ho agentúra nebude citovať pod celým menom, aby ho nevypátrali Rusi. Hnutie svoj názov odvodzuje od jednej z dvoch národných farieb Ukrajiny a jeho členovia používajú takto farebné stužky na označenie potenciálnych cieľov partizánov.

Bomby sa v poslednom čase podľa AP objavili v blízkosti administratívnych budov, pri domoch úradníkov alebo na cestách, kadiaľ jazdia do práce. Napríklad výbušnina umiestnená na strome pred časom explodovala, keď okolo prechádzalo vozidlo so šéfom chersonskej väzenskej správy Jevhenom Sobolevom, útok prežil. Cez víkend naopak zahynul na následky postrelenia zástupca vedúceho miestnej správy v Novej Kachovci.

Miestni geriloví bojovníci sa opakovane pokúsili zabiť tiež šéfa Moskvou dosadenej oblastnej administratívy Volodymyra (rusky Vladimira) Salda. Jeho asistent bol zastrelený vo svojom aute a ďalšieho úradníka Dmytra (Dmitrija) Savlučenka zabila bomba nastražená v aute.

Útoky podľa Salda prinútili Moskvu vyslať do Chersonu protipartizánske jednotky. „Každý deň špeciálne jednotky z Ruska odhalia dve alebo tri skrýše so zbraňami určenými pre teroristické aktivity,“ tvrdil Saldo na sociálnej sieti. „Zhabanie zbraní pomáha znižovať hrozbu sabotáží,“ dodal.

 „Dávame ukrajinskej armáde presné súradnice rôznych cieľov a vďaka pomoci partizánov sú nové ďalekonosné zbrane, najmä HIMARS, ešte mocnejšie,“ tvrdí ďalej Andrij a dodáva: „Za ruskými líniami sme neviditeľní a v tom je naša sila.“

Ukrajinské jednotky nedávno použili americký systém HIMARS a zasiahli strategický most na rieke Dneper v Chersone, čím prerušili hlavné zásobovacie spojenie Rusov. Mesto, ktoré ruské invázne sily obsadili na začiatku vojny, podľa AP zaplavili letáky odboja, ktoré hrozia činiteľom dosadeným Ruskom. Tesne pred ukrajinským útokom na most sa objavili letáky s textom: „Ak to nezvládne HIMARS, pomôže partizán.“

Ukrajinci zúfalým Rusom: HIMARS-y ste netrafili. Zahráme vám Metallicu

Zároveň s tým, ako ukrajinské ozbrojené sily zosilňujú útoky v regióne a získavajú späť niektoré miesta západne od Dnepra, sa zvyšuje aj aktivita partizánov, píše AP. Tí sa podľa nej koordinujú s ukrajinskými jednotkami pre špeciálne operácie, ktoré im pomáhajú vypracovávať stratégie a taktiku. Vyberajú ciele a vytvorili aj webovú stránku s tipmi, ako organizovať odpor, chystať útoky zo zálohy a unikať zatknutiu. V okupovaných regiónoch vznikla sieť úkrytov zbraní a tajných skrýš, píše agentúra.

Na začiatku okupácie tisíce Ukrajincov proti Rusom pokojne protestovali. Invázne jednotky ich však rýchlo rozohnali, pozatýkali aktivistov, čím odpor zradikalizovali. Napríklad svadobný fotograf a teraz aktivista Oleksandr Charčikov zo Skadovska uvádza, že ho po záťahu ruských síl zatkli, bili a mučili. „Represie sa stupňujú. Vytvárajú pre Ukrajincov neznesiteľné podmienky a tým robia prežitie pod ruskou okupáciou čím ďalej, tým ťažšie,“ opísal 41-ročný muž, ktorému sa podarilo z okupácie po 155 dňoch utiecť.

Podľa starostu Melitopolu Ivana Fedorova, ktorý tiež strávil čas v ruskom zajatí, okupačné sily zadržali okolo 500 ukrajinských aktivistov, mnoho z nich mučili. Niektorí po svojom zatknutí na niekoľko mesiacov zmizli.

V máji a júni partizáni vyhodili do povetria dva železničné mosty v Melitopole a vykoľajili dva ruské vojenské vlaky, uviedol Fedorov. „Hnutie odporu sleduje tri ciele – zničiť ruské zbrane a možnosti ich zásobovania, zdiskreditovať a zastrašiť okupantov a kolaborantov a informovať ukrajinské špeciálne zložky o pozíciách nepriateľa,“ dodal.

Ukrajinci: Nové ruské tanky horia lepšie ako staré

Rusko reagovalo posilnením hliadok a pravidelnými kontrolami Ukrajincov podozrivých z napojenia na partizánov. Pri raziách kontrolujú telefóny a zatýkajú ľudí s ukrajinskými symbolmi alebo fotografiami príbuzných vo vojenských uniformách, opisuje AP. „Ak nájdu akékoľvek ukrajinské symboly alebo napojenie na ukrajinskú armádu, umiestnia všetkých členov rodiny do filtračného tábora,“ tvrdí Fedorov, ktorý zároveň ubezpečuje, že miestny odpor prekazí referendum o pripojení k Rusku. Partizáni už podľa AP priviazali na budovy, kde sa má hlasovať, žlté stužky, čím varovali obyvateľov, že by sa počas hlasovania mohli stať terčom bombových útokov.

Odpor siaha od radikálnych aktivistov až po učiteľov či dôchodcov, ktorí v parkoch spievajú ukrajinské piesne a tajne nosia žlté a modré stužky, píše agentúra. V jednom z nedávnych gest odporu v Mariupole sa na ulici vedľa divadla zničeného ruskými bombami postavil mladý muž zahalený do ukrajinskej vlajky. Fotka sa rozšírila v ukrajinských médiách a odvahu muža ocenil prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave k národu.

Hoci v prevažne ruskojazyčnom priemyselnom Donbase panujú silné promoskovské nálady, partizánske hnutie sa podľa AP objavilo aj tam. Minulý mesiac utrpelo zranenia šesť ruských vojakov po tom, ako ich vozidlo odpálila gerila v Severodonecku krátko po jeho ruskom obsadení, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Partizáni sa tiež zamerali na železnice, čím narušili dodávky ruskej munície a ďalších zásob.

Podľa pozorovateľov sa partizánske hnutie v jednotlivých regiónoch líši a v záujme oboch strán je zveličovať jeho rozsah. „Rusi to robia, aby ospravedlnili svoje represie na okupovaných územiach, zatiaľ čo Ukrajinci sa snažia demoralizovať ruské sily a velebiť svoje víťazstvá,“ myslí si Vadym Karasev z kyjevského Ústavu globálnych štúdií./agentury/

X X X

Bývalý hovorca Merkelovej sa stal veľvyslancom v Izraeli

Steffen Seibert odovzdal v utorok svoje poverovacie listiny izraelskému prezidentovi Isaacovi Herzogovi. Steffen Seibert, dlhoročný hovorca bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, sa v utorok oficiálne stal novým veľvyslancom Nemecka v Izraeli. Informovala o tom agentúra DPA.

Šesťdesiatdvaročný Seibert, ktorý v minulosti pracoval ako redaktor nemeckej verejnoprávnej televízie ZDF, odovzdal v utorok svoje poverovacie listiny izraelskému prezidentovi Isaacovi Herzogovi.

„Priateľstvo medzi Izraelom a Nemeckom je veľmi cenné a ja mám tú česť pracovať na jeho posilňovaní,“ napísal Seibert na Twitteri po oficiálnej ceremónii, ktorá prebehla v Jeruzaleme.

„Nezabúdame na minulosť, ale pozeráme sa spoločne do budúcnosti,“ povedal novému nemeckému veľvyslancovi Isaac Herzog. Ocenil skutočnosť, že sa Nemecko podieľa na zaisťovaní bezpečnosti Izraela.

Steffen Seibert bol hovorcom nemeckej spolkovej vlády v rokoch 2010 – 2021, teda väčšinu obdobia, keď ju viedla Merkelová. Na veľvyslaneckom poste v Tel Avive vystriedal Susane Wasumovú-Rainerovú, ktorá zavŕšila svoje pôsobenie koncom júna, aktuality.sk

X X X

Zomrel japonský módny návrhár Issey Miyake

Vo veku 84 rokov zomrel japonský módny návrhár Issey Miyake, ktorého kariéra vo svete módy trvala viac ako pol storočia.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Podľa zistení agentúry AFP, odvolávajúcej sa na návrhárových blízkych spolupracovníkov z Tokia, Issey Miyake zomrel večer 5. augusta. Medzičasom sa už konal aj jeho pohreb, a to v úzkom rodinnom kruhu.

História návrhára

Miyake bol súčasťou vlny mladých japonských módnych návrhárov, ktorí sa od polovice 70. rokov presadili v Paríži, kde začínal v módnych domoch Guy Laroche a Givenchy.

Narodil sa v roku 1938 v meste Hirošima a mal len sedem rokov, keď Spojené štáty v auguste 1945 zhodili na toto mesto atómovú bombu. V dôsledku výbuchu zomrelo približne 140.000 obyvateľov mesta. Medzi obeťami bola aj návrhárova matka, ktorá v roku 1948 zomrela na následky ožiarenia.

Podľa rozhlasovej stanice RFI bol Miyake priekopníkom v oblasti tvorby pohodlných odevov s použitím nezvyčajných materiálov a nových výrobných postupov, pričom sa vyhol veľkoleposti haute couture v prospech toho, čo nazýval jednoducho „vytváraním vecí“.

Podľa odborníkov sa Miyake vyznačoval výnimočnou schopnosťou snúbiť japonský štýl do západným, pričom čerpal z tradícií svojej krajiny a vytváral módu, ktorá vyhovuje všetkým vkusom a typom postavy. Vo svojej odevnej tvorbe využil aj tradičné japonské umenia skladania – origami – a vytvoril líniu odevov, ktoré sú vrstvené a dokážu sa prispôsobiť telu.

Bol tiež veľmi inovatívny – používal laserové rezy, ktoré boli v tom čase v krajčírskych dielňach ešte úplne neznáme.

Prispel i k boju za rozmanitosť na prehliadkových mólach: už v roku 1976 na jeho módnych prehliadkach predvádzali modely mladé dievčatá tmavej pleti, čo sa pritom zaobišlo bez publicity či zverejnenia stanoviska či tlačovej správy. Na prehliadkové mólo pozval aj osemdesiatročné modelky, a to dávno pred diskusiou o ageizme.

Podľa rozhlasovej stanice RFI Miyake miloval rôznosť textilných materiálov, experimentovanie, ale fascinoval ho predovšetkým vzťah odevu k telu.

„Vždy ho priťahovali ľudia na ulici, a tak trávil čas snahou pochopiť, ako žijú a ako sa obliekajú,“ konštatovala RFI s tým, že Miyake podľa vlastných slov tvoril oblečenie, ktoré treba „vidieť zvonku a zažiť zvnútra“.

V jeho chápaní sa oblečenie má stať „nástrojom kreativity“ človeka, ktorý ho nosí. Vo viacerých rozhovoroch sa priznal, že ho teší, keď vidí, „ako ľudia preberajú zodpovednosť za to, čo nosia“. Rád videl, keď ľudia pretvorili ním vytvorené modely tak, že ich on sám ťažko spoznával, aktuality.sk

X X X

Jej otec zatkol Hitlerovu pravú ruku. Newtonová-Johnová nahrala vyše 20 albumov

 Stvárnila jednu z najznámejších muzikálových postáv v histórii, no sláva ju neopantala a počas života sa aktívne zaujímala o práva zvierat, životné prostredie a podporovala výskum rakoviny prsníka, s ktorou sama bojovala. Austrálska herečka a speváčka Olivia Newtonová-Johnová zomrela 8. augusta vo veku 73 rokov.

 Austrálčanka spieva country

Olivia Newtonová-Johnová sa narodila 26. septembra 1948 v britskom Cambridgei. Jej starým otcom bol Max Born, laureát Nobelovej ceny za fyziku, ktorý pre svoj židovský pôvod utiekol spolu s rodinou z Nemecka do Veľkej Británie.

Oliviin otec Brinley Newton-John, ktorý bol pôvodom Welšan, pracoval pre MI5. Zúčastnil sa na projekte Enigma a bol tým, kto zatkol vysokopostaveného nacistu Rudolfa Hessa. Olivia mala dvoch starších súrodencov – lekára Hugha a herečku Ronu. Keď mala Olivia šesť rokov, spolu s rodinou sa presťahovala do austrálskeho mesta Melbourne.

 Svoju kariéru začala už ako tínedžerka, keď bola pravidelnou súčasťou relácií regionálnej austrálskej televízie. V roku 1965 vyhrala talentovú súťaž Sing, Sing, Sing, ktorú moderoval populárny spevák Johnny O’Keefe. O rok neskôr nahrala Olivia vo Veľkej Británii svoj prvý singel s názvom Till You Say You’ll Be Mine. S Patom Carrollom sformovala duo Pat and Olivia a spoločne koncertovali po európskych kluboch.

 Neskôr sa Olivia Newtonová-Johnová stala súčasťou skupiny Toomorrow, ktorú založil americký producent Don Kirschner. Ten bol známy pod prezývkou „muž so zlatým uchom“ a počas svojej kariéry spolupracoval s menami ako the Monkees, Kansas či the Archies. V roku 1970 si členovia Toomorrow zahrali v muzikálovej sci-fi snímke nesúcej ich meno, ku ktorej zložili aj soundtrack.

Kapela však nemala dlhý život a čoskoro sa rozpadla. V roku 1971 vydala Olivia svoj prvý sólo album s názvom If Not For You. Rovnomenná skladba, ktorú napísal Bob Dylan, sa stala medzinárodným hitom. Zadarilo sa aj piesni Banks of the Ohio, ktorá sa dostala medzi top 10 skladieb v Británii.

Olivia Newtonová-Johnová – If Not For You

V roku 1973 vydala Olivia pieseň Let Me Be There, ktorá jej priniesla Grammy za najlepšiu country speváčku. O rok neskôr reprezentovala Veľkú Britániu na Eurovízii s piesňou Long Live Love, no napokon skončila na štvrtom mieste. Víťazom sa stala skupina ABBA s piesňou Waterloo.

Olivia neskôr vydala album If You Love Me, Let Me Know, ktorý zaznamenal úspech, ale aj kontroverziu. Americkým puritánom sa totiž nepáčilo, že cudzinka spieva country. Ich hnev ale Oliviino šťastie nezastavil – Asociácia country hudby ju v roku 1974 ocenila ako speváčku roka. V kategórii stála proti takým zvučným menám, ako Dolly Partonová či Loretta Lynnová. Okrem toho mala Newtonová-Johnová aj podporu samotnej country komunity. Sestra Dolly Partonovej Stella pre ňu napísala pieseň Ode to Olivia.

 Neskôr sa Olivia presťahovala do Spojených štátov amerických, kde vydala ďalší hitový album Have You Never Been Mellow. Vďaka nemu sa stala držiteľkou Guinnessovho rekordu za najkratšiu dobu (154 dní) medzi vydaním dvoch albumov, ktoré sú na prvom mieste hitparády US Billboard 200 album charts.

Olivia Newtonová-Johnová – Have You Never Been Mellow

Tento rekord si držala neuveriteľných 45 rokov, pokým ho neprekonala Taylor Swiftová v roku 2020. V priebehu ďalších rokov vydala Olivia albumy Clearly Love, Come on Over, Don’t Stop Believin‘ a Making a Good Thing Better.

Najúspešnejší film roka

Najväčší zlom v kariére zaznamenala v roku 1978, keď si po boku Johna Travoltu zahrala jednu z hlavných úloh vo filmovom spracovaní Broadwayského muzikálu Pomáda. Spočiatku váhala rolu prijať, ako 28-ročná mala totiž stvárniť tínedžerku. Napokon však súhlasila a úlohu Sandy prijala. Tvorcovia kvôli Oliviinmu austrálskemu prízvuku zmenili korene postavy, ktoré boli pôvodne americké.

Pomáda sa stala najzárobkovejším filmom roku 1978 a jeho soundtrack sa držal na prvom mieste hitparád celých 12 týždňov. Za stvárnenie Sandy bola Newtonová-Johnová nominovaná na Zlatý glóbus a získala tiež ocenenie People’s Choice Award za najlepšiu herečku. Koženú bundu a nohavice, ktoré na sebe Olivia mala ako Sandy v Pomáde, vydražili za rekordnú sumu 363-tisíc amerických dolárov.

Scéna z Pomády – You’re The One That I Want

V roku 2016 mal premiéru film Pomáda: Naživo. Tvorcovia ponúkli Olivii Newtonovej-Johnovej rolu riaditeľky školy, tá to ale odmietla. Nechcela totiž kradnúť pozornosť novej Sandy, ktorú stvárnila Julianne Houghová.

Po úspechu Pomáhy pokračovala Olivia v úspešnej hudobnej kariére. Vydala albumy Totally Hot, Physical, Soul Kiss, The Rumour, Warm and Tender, Gaia: One Woman’s Journey a Back with a Heart. Spolupracovala s hviezdami ako Andy Gibb či Cliff Richard a v roku 1980 si zahrala vo fantasy muzikále Xanadu.

 Album Physical, ktorý vyšiel v roku 1981, sa stal jej najúspešnejším vôbec. Zároveň ním rázne zmenila štýl hudby a začala sa orientovať skôr na rock. Text piesne, podľa ktorej nesie album svoj názov, bol navyše natoľko provokatívny, že sa ho niekoľko rádií v americkom Utahu rozhodlo vyhodiť z vysielania.

Olivia Newtonová-Johnová – Physical

V roku 1983 sa Olivia Newtonová-Johnová opäť spojila s Johnom Travoltom vo filme Nebeský pár, ktorý bol však veľkým neúspechom. Na druhej strane sa zadarilo aspoň jeho soundtracku, ktorý sa stal platinovým.

Olivia si zahrala tiež vo filmoch ako Vyrieši to dieťa?, Posledný večierok, Život na nič, Čivava z Beverly Hills 2 či Bláznivá jazda. Objavila sa aj v seriáli Glee, kde stvárnila samú seba, a v epizódach relácií RuPaul’s Drag Race, Bette, Sordid Lives: The Series či Dancing with the Stars.

Po roku 2000 vydala ešte ďalších desať albumov, pričom posledný s názvom Friends for Christmas vyšiel v roku 2016. V roku 2015 ju uviedli do Siene slávy Music Victoria.

Boj s rakovinou

V roku 1968 sa Olivia Newton-Johnová zasnúbila s producentom Bruceom Welchom, no nikdy sa nevzali a v roku 1972 sa rozišli. O rok neskôr začala vzťah s podnikateľom Leeom Kramerom, ktorý sa zároveň stal aj jej manažérom. Pár sa rozišiel v roku 1979.

V roku 1984 sa Olivia vydala za herca Matta Lattanziho, s ktorým sa poznala z natáčania filmu Xanadu. V roku 1986 sa im narodila dcéra Chloe Rose. Manželia sa napokon v roku 1995 rozviedli. Následne mala Olivia vzťah s kameramanom Patrickom McDermottom, ktorý sa v roku 2005 stratil na mori. V roku 2008 sa Olivia vydala za Johna Easterlinga, ktorý bol zakladateľom Amazon Herb Company.

Speváčka počas svojho života zvádzala boj s rakovinou prsníka. Prvýkrát jej bola diagnostikovaná v roku 1992. Podarilo sa jej však vyliečiť a následne sa začala venovať podpore výskumu rakoviny prsníka. Okrem toho sa zaujímala aj o práva zvierat a o životné prostredie.

Olivia Newtonová-Johnová o svojom boji s rakovinou prsníka.

V roku 1978 napríklad zrušila svoje koncerty v Japonsku, aby tak protestovala proti zabíjaniu delfínov chytených do sietí na lov tuniakov. O rok neskôr vystúpila na koncerte Music for UNICEF Organizácie spojených národov v rámci Medzinárodného dňa detí.

Rakovina sa jej vrátila v roku 2013 a následne v roku 2017, keď jej prenikla do kostí, čo Newtonovej-Johnovej spôsobovalo veľké bolesti. Na jej následky napokon 8. augusta zomrela.

„Dáma Olivia Newtonová-Johnová zomrela dnes ráno v pokoji na svojom ranči v južnej Kalifornii, obklopená rodinou a priateľmi,“ píše sa v príspevku na sociálnej sieti. „Prosíme všetkých, aby v tomto ťažkom období rešpektovali súkromie rodiny,“ uviedol manžel zosnulej umelkyne John Easterling.

„Moja najdrahšia Olivia, vďaka tebe sa nám všetkým žije oveľa lepšie. Tvoj vplyv bol neuveriteľný. Mám ťa veľmi rád,“ napísal na instragrame herec John Travolta./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.