Maďarská banka šokovala trhy, úrokovou sazbu zvedla nejvýš v Unii, Putin na G 20

Reuters: Maďarská centrální banka razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Ačkoli ekonomové odhadovali původně jen půlprocentní navýšení, nakonec se bankéři rozhodli přidat rovnou 1,85 procentního bodu. Se sazbou 7,75 procenta se tak Maďarsko stalo rázem zemí s nejvyšším sazbami v EU. Doposud měla nejvyšší úrokovou sazbu v EU Česká republika, a to 7 procent.

Centrální banka zpřísňováním měnové politiky reaguje na vysokou inflaci a na pokles kurzu domácí měny. Maďarský forint se v pondělí propadl na rekordní minimum vůči euru, po dnešní zprávě o překvapivě prudkém zvýšení úroků posílil.

Banka v úterý uskutečnila nejvýraznější zvýšení své základní úrokové sazby od října 2008. Tehdy základní úrok zvýšila o tři procentní body v reakci na negativní důsledky globální finanční krize.

Dnešní zvýšení úroků podle analytika Josepha Marlowa ze společnosti Capital Economics ukazuje, že centrální banka má teď mnohem výraznější obavy z rostoucí inflace a slabého forintu. „Domníváme se, že je pravděpodobné další zvyšování (úroků),“ uvedl Marlow. Základní sazba by se měla podle něj vyšplhat minimálně na devět procent.

„Myslím, že další zvyšování je pravděpodobné, v následujících měsících se sazby dostanou až k devíti procentům,“ odhadl.

Meziroční míra inflace v Maďarsku v květnu podle předběžných údajů tamního statistického úřadu vystoupila na 10,7 procenta z dubnové hodnoty 9,5 procenta. V celoročním průměru měla letos podle posledních prognóz přesáhnout deset procent, což by znamenalo nejrychlejší růst cen za posledních 24 let.

Češi jsou druzí, třetí je Polsko

Podle údajů serveru Trading Economics má po Maďarsku a Česku nejvyšší úrokovou sazbu v EU Polsko (šest procent). V Evropě má vyšší úrokovou sazbu jen Ukrajina (25 procent), Moldavsko (18,5 procenta), Turecko (14 procent), Bělorusko (12 procent) a Rusko (9,5).

Evropská centrální banka (ECB) na nedávném zasedání základní úrokovou sazbu nechala podle očekávání zatím na rekordním minimu nula procent, ale oznámila, že od července zahájí její zvyšování. ECB, která určuje měnovou politiku v zemích eurozóny, sazby nezvýšila už 11 let a depozitní sazbu má od roku 2014 zápornou. To znamená, že komerční banky musejí za uložení peněz v ECB platit.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Takto vysoko byla její základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Až do úterý byla nejvyšší základní sazba centrální banky v zemích EU právě v Česku.

 Nejvyšší inflace je v Estonsku

Míra inflace v zemích Evropské unie v květnu opět překonala rekord a vystoupila podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat na 8,8 procenta. Dosud nejvyšší hodnotu z dubna převýšila o sedm desetin procentního bodu. Nejvyšší inflaci v EU v květnu zaznamenalo Estonsko, kde se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 20,1 procenta.

Druhá a třetí nejvyšší inflace byla v Litvě (18,5 procenta) a Lotyšsku (16,8 procenta). Čtvrtá nejvyšší inflace byla v Česku (15,2 procenta). Naopak nejnižší míra inflace byla na Maltě a ve Francii, kde růst cen činil 5,8 procenta

X X X

 G7: Zvážíme cenové stropy na ruské energie. Gazprom požádá o změnu smluv, kontroval Kreml

„Budeme stát za Ukrajinou tak dlouho, dokud to bude třeba. Poskytneme jí potřebnou finanční, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu v její statečné obraně suverenity a územní celistvosti,“ uvedli představitelé Velké Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa a USA, jejichž země skupinu tvoří.

„Budeme pokračovat v uvalování tvrdých a dlouhodobých opatření proti Rusku, abychom tuto válku pomohli ukončit,“ konstatovali státníci. „Zůstáváme pevně odhodláni dále koordinovat bezprecedentní sankce, dokud to bude třeba. Budeme postupovat jednotně v každé fázi a budeme snižovat ruské příjmy včetně těch ze zlata,“ dodali.

Spojené státy, Británie, Kanada a Japonsko během summitu oznámily, že zakážou dovoz ruského zlata. Evropská unie, která se vrcholné schůzky rovněž zúčastnila, chce o tomto odvetném opatření jednat, přičemž její představitelé se k takovému kroku staví vstřícně.

Spojené státy hodlají také zavést cenový strop na ruskou ropu, aby znemožnily Rusku vydělávat na vysokých cenách energií. EU má vůči tamu výhrady, v závěrečném komuniké se nicméně země G7 zavázaly, že prověří možnosti „dodatečných opatření, jako jsou cenové stropy“.

Kreml ihned reagoval prohlášením, že pokud Západ zavede cenový strop na ruský plyn, mohla by ruská plynárenská společnost Gazprom usilovat o změnu současných smluv. „Záleží to na rozhodnutí, které přijme Gazprom,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Zřejmě budou klást podmínky týkající se změn ujednání současných smluv ohledně ceny. Nakolik je to možné z právního hlediska a podobně… Je to předmětem jednání,“ doplnil.

Scholz: Ve vztazích s Ruskem není cesty zpět

„G7 odsuzuje brutální ruskou válku a stojí pevně na straně Ukrajiny,“ prohlásil po jednání německý kancléř Olaf Scholz, podle kterého Západ nabízí Ukrajině perspektivu budoucnosti. „Ve vztazích s Ruskem není cesty zpět do doby před invazí,“ uvedl. „Stejně tak je jasné, že je před námi čas nejistoty. O to více je důležitá jednota,“ řekl. Dodal, že takovou jednotu a přátelství si státy G7 vzájemně poskytují.

Podle Scholze budou země G7 pokračovat s politickým a ekonomickým tlakem na Putinův režim. Uvedl, že pro mírové soužití je nezbytný respekt nedotknutelnosti hranic a státní svrchovanosti.

Kyjev podle Scholze může s podporou G7 nadále počítat. Uvedl také, že Ukrajina se po skončení konfliktu neobejde bez obdoby Marshallova plánu, který umožnil poválečnou obnovu západní Evropy.

Rusko nese odpovědnost za růst cen potravin

Rusko také podle G7 kvůli své agresivní válce proti Ukrajině nese obrovskou odpovědnost za enormní růst cen potravin a hnojiv a za dramatické zhoršení potravinové krize ve světě. Na boj proti hladu a podvýživě vyčlení dodatečných 4,5 miliardy dolarů (105 miliard korun).

„Ruská agresivní válka proti Ukrajině včetně blokování tras pro vývoz ukrajinského obilí dramaticky zhoršuje krizi s hladem,“ uvedli státníci. „Ceny potravin a hnojiv rostou do bezprecedentních výšin, za což Rusko nese obrovskou odpovědnost,“ dodali.

Opětovně vyzvali Rusko, aby bezpodmínečně uvolnilo blokádu ukrajinských černomořských přístavů, které jsou pro vývoz obilí klíčové. Chtějí také, aby Rusko skončilo s ničením důležité přístavní a dopravní infrastruktury, s likvidací obilných sil a s nelegálním přivlastňováním ukrajinských zemědělských produktů.

 X X X

CO  ODBORY,  ANO,  SPD,  ČSSD,  DALŠÍ  STRANY  ČR  A  POLITICI?

Poradce Fialy Kovanda:  Vláda nemá na to, aby každého zachránila. Padnou až statisíce lidí, vzkázal. Co odbory, Ano, SPD, ČSSD?

Lidé podle aktuálního průzkumu STEM hodnotí současnou situaci hůře než během koronavirové pandemie. Podle Kovandy mají pravdu. „Jednoznačně. A hůře teprve bude. Od roku 1993 domácnosti nebyly tak pesimistické jako nyní. Je to skutečně alarmující, navíc tato situace může zamíchat politickými kartami. Z uplynulých krizí víme, že to často vedlo k zásadním změnám,“ připomněl ekonom.

Stejně tak v poslední době narůstá pocit chudoby. Skutečně chudí jsou podle Kovandy zejména často zmiňovaní senioři, kteří přišli o životního partnera, či matky samoživitelky. Rozšiřuje se ale i takzvaná pracovní chudoba. „Jde o to, že sice pracují oba rodiče, ale jejich příjmy jsou tak nízké, že při současné inflaci nejsou schopni pokrýt životní náklady,“ vysvětlil.

Hlavní problém vidí v tom, že se okruh pracovní chudoby rozšiřuje. „Lidé jsou stále frustrovanější. Pracují, téměř nemají volný čas a často nemají ani na potraviny,“ zmínil.

Nalijme si čistého vína

Ekonom se také vyjádřil k výroku premiéra Fialy, který ve svém projevu sliboval, že vláda „nenechá nikoho padnout“. To však Kovanda rozporuje. „To není reálné, je nutné nalít si čistého vína. Vláda nemá na to, aby nenechala nikoho padnout, jedná se o politický výrok. Příští měsíce padne spousta lidí, mohou to být až statisíce. Následující rok bude situace dramatičtější než nyní, neboť čekáme krušnou zimu kvůli energetické situaci,“ uvedl.

Doplnil, že zasaženy budou zejména zranitelné domácnosti. „Očekáváme nejhlubší propad životní úrovně, jaký kdy v Česku byl. Nebudeme pod mostem, ale budeme se muset potýkat se zhoršením životní úrovně,“ uzavřel s tím, že vláda nemá situaci lakovat narůžovo.

X X X

NÁVRHY  POLITIKŮ  NA   ODSTRANĚNÍ  FIALOVY  VLÁDY,  ŠKODÍ   LIDEM  I  FIRMÁM  ČR

Okamura se hádal o svržení vlády. Jste usvědčený lhář, vmetl mu Zdechovský

Vyslovení nedůvěry vládě je momentálně hlavním tématem šéfa SPD a poslance Tomia Okamury. Vede ho k tomu hned několik důvodů, hlavně kauza Dozimetr, ale také prudké zdražování, se kterým podle jeho slov vláda nic neudělala. V televizi CNN Prima News se kvůli tomu dostal do sporu mimo jiné s europoslancem KDU-ČSL Tomášem Zdechovským.

 „Už jsme sbírali podpisy u hnutí ANO, protože jsme jen dvě opoziční strany. Zeptal jsem se jich tedy na to, zda nám přidají podpisy, jelikož jich potřebujeme padesát a nás je dvacet. Hnutí ANO se nepřidalo,“ řekl Okamura v pořadu 360° na CNN Prima News. ANO to zdůvodňuje tím, že nechce kazit nyní reputaci Česku, když se od 1. července ujímá předsednictví v EU.

Diskuze v televizi se nevyhnula i emotivním výpadům. „Nikdy jsem nebyl stíhán ani odsouzen za žádný trestný čin. Pan Zdechovský bude plivat dál, je to takový zhrzený politik své procentní strany. Co je šokující, tak to, že pan Zdechovský z KDU-ČSL bagatelizuje organizovaný zločin. Porovnává zcela čistého člověka, a to s organizovaným zločinem ve vládní koalici?“

Zdechovský na to zareagoval s tím, že má Okamura hned dva problémy. Jedním z nich je ten, že byl usvědčen u soudu z toho, že je lhář. „Budete se mi omlouvat, už se na to těším. Za druhé máte další problém v tom, že neumíte počítat. KDU-ČSL má 23 poslanců a vy máte 20 poslanců. Jestli tři poslanci jsou tři procenta, tak neumíte počítat,“ řekl Zdechovský. Okamura odpověděl, že by se ale KDU-ČSL sama do sněmovny nedostala.

Jako za Paroubka

Argumenty proti vyslovení nedůvěry vládě jsou například podle senátora za STAN Zdeňka Hraby jasné. „To je to poslední, co si může hnutí ANO přát, aby padla vláda. Byla by to stejná chyba, jakou udělal Jiří Paroubek v roce 2009,“ řekl Hraba.

Podle jeho slov Paroubek nevěřil tomu, že vláda padne. To, co by se potom dělo v českých zemích, tak by podle Hraba nebylo pro ANO vítězným řešením.„Pokud by padla vláda, tak by muselo nastat dočasné řešení, a to například úřednická vláda. Ovšem to není nikde dobré, aby působila v zemi delší dobu,“ dodal

Vláda spolu se STAN čelí v posledních týdnech velké pozornosti v souvislosti s kauzou Dozimetr. Peníze ze zakázek pražského Dopravního podniku putovaly také na sponzorské dary politickým stranám, a to nejen hnutí STAN, ale i ODS a ANO. Starostové, kterým šly nejvyšší sumy, prý dary prověří a v případě pochybností peníze vrátí.

Poslanec ANO Radek Vondráček tvrdil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS, že je podle něj možné, že bude hnutí STAN trestně stíháno kvůli kauze kolem DPP. Podle jeho slov je Vít Rakušan jako ministr vnitra ve střetu zájmů.

X X X

OMBUDSMAN  KŘEČEK  ODSTRANIL  ZÁSTUPKYNI  ŠIMŮNKOVOU

Ombudsman zbavil zástupkyni pravomocí. ‚Řekl, že nebude tolerovat jiné názory,‘ reagovala Šimůnková

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1. července. Uvedl, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Křečkovo vyjádření v úterý zaslala mluvčí kanceláře Markéta Bočková. Šimůnková řekla, že odebrání agendy považuje za naprosto bezprecedentní zásah do pozice zástupkyně veřejného ochránce práv, kterým vyvrcholily dlouhodobé problémy mezi ní a ombudsmanem.

 Ombudsman uvedl, že se rozhodl provést změnu v organizaci rozdělení agend veřejného ochránce práv, kdy s platností od 1. července přejdou agendy, které v minulosti svěřil své zástupkyni, opět pod jeho podpisové právo.

„Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím. Věcné diskuse nejen se mnou, ale i v širším kolektivu právníků kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra. V takové atmosféře pak spolupráce logicky stojí všechny zúčastněné značné úsilí,“ uvedl Křeček.

‚Lidské komplikace‘

„Podle zkušeností mých kolegů i mých osobních provází práci paní zástupkyně v Kanceláři veřejného ochránce práv zřejmě podobné lidské i manažerské komplikace, o jakých se v minulosti mluvilo už v souvislosti s jejím předchozím působením na Úřadu vlády,“ uvedl ombudsman bez podrobností.

Zákon o veřejném ochránci práv stanoví, že ochránce může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že ve snaze ustálit fungování instituce tuto možnost svěřit část agend zástupkyni nadále nevyužije.

„Stále samozřejmě zůstane mou zástupkyní ve smyslu zákona a bude mne zastupovat v době mé nepřítomnosti. Případně ji mohu pověřit řešením jednotlivých úkolů. Naše stěžovatele bych rád ujistil, že tato organizační změna se nijak nedotkne vyřizování jejich podnětů. Stejně tak budeme s kolegy na úrovni úřadů, ministerstev i vlády pokračovat v diskusích o řešení systémových problémů nebo připomínkovat legislativní materiály,“ uvedl ombudsman.

‚Nechtěl tolerovat jiné názory‘

Šimůnková řekla, že odebrání agendy považuje za naprosto bezprecedentní zásah do pozice zástupkyně veřejného ochránce práv, kterým vyvrcholily dlouhodobé problémy mezi ní a ombudsmanem.

Uvedla, že od Křečka v úterý dostala dopis, ve kterém jí veškerou agendu odebírá s tím, že nadále nemohou spolupracovat, protože mají každý jiné názory. Křeček tím tak „vyprázdnil“ pozici zástupkyně veřejného ochránce práv, takže ona nyní nemá co dělat, dodala.

„Svoji agendu dělám dobře 2,5 roku, pečlivě, s nejlepším vědomím a svědomím, což on uznal. Jen zkrátka řekl, že nebude tolerovat jiné názory,“ řekla Šimůnková.

Doplnila, že se tak stalo poté, kdy Senát minulý týden v pátek usnesením Křečka vyzval k tomu, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými výroky, kterými poškozuje postavení ombudsmana, a kdy jej vyzval ke slušnému chování s respektem ke své zástupkyni.

„Považuji jeho jednání a jeho kritiku za útok na osobní čest a jsem velmi zaskočená tím, co použil za argumenty, protože ty slyším poprvé. A ráda bych řekla, že pana Křečka považuji za člověka, který naprosto lidsky, odborně i manažersky selhává ve své pozici a jeho chování ke mně po dobu dva a půl roku je až na hraně šikanózního chování a to jsem schopna doložit. Budu zvažovat, jestli pana Křečka nebudu žalovat za jeho výroky, které poškozují moji osobu. A za to jeho šikanózní jednání vůči mně po celou dobu 2,5 roku, co jsem ve funkci,“ řekla zástupkyně ombudsmana.

Vzájemné neshody

Šimůnková se věnovala například lidskoprávní agendě, tedy třeba monitoringu úmluvy o právech zdravotně postižených lidí či agendě lidí omezených na svobodě.

Do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv ji zvolila sněmovna v listopadu 2019, tehdy byla veřejným ochráncem práv Anna Šabatová. Na postu Šimůnková nahradila Křečka. Křeček převzal úřad ombudsmana v únoru 2020.

Veřejný ochránce práv a jeho zástupkyně měli už dřív neshody. Týkaly se třeba přítomnosti otců u porodu či pobytu rodičů s dětmi v nemocnicích. Šimůnková také loni v lednu uvedla, že Křeček ji odvolal ze tří vládních rad, a to z rady pro lidská práva, pro záležitosti romské menšiny a pro rovnost žen a mužů.

Prý kvůli tomu, že kritizovala jeho připomínky k chystané vládní strategii romské integrace do roku 2030. Křeček tehdy uvedl, že svoji zástupkyni neodvolal, protože on je členem těchto rad ze zákona.

X X X

Putin se zúčastní summitu největších světových ekonomik G20

„Ano, potvrdili jsme, že se s naší účastí počítá,“ uvedl Putinův zahraničněpolitický poradce Ušakov s tím, že je „ještě hodně času“ na rozhodnutí, zda prezident poletí na schůzku plánovanou na 15. a 16. listopadu osobně či nikoliv. „Obdrželi jsme však formální pozvání, což je velmi důležité vzhledem k tomu, že na Indonésany je vyvíjen nátlak ze strany západních zemí,“ dodal.

Západní země v čele se Spojenými státy usilovaly o to, aby Indonésie, která letos skupině G20 předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila po jeho útoku proti Ukrajině. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nicméně v neděli uvedla, že je pro účast Západu na zasedání i v případě, že na něm bude přítomen také ruský prezident. „Myslím, že bude lepší, když mu do očí řekneme, co si myslíme, pokud přijde,“ řekla.

Podle německého kancléře Olafa Scholze je G20 důležité fórum, které nelze kvůli ruské agresi bojkotovat, o své účasti na tomto vrcholném setkání chce proto rozhodnout až později. Varoval rovněž před pádem do pasti ruského prezidenta Putina, který se snaží tvrdit, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní.

Indonéský prezident Joko Widodo bude ve čtvrtek jednat v Moskvě, kam zamíří z Ukrajiny. Podle agentury AFP bude prvním asijským vůdcem, který od vypuknutí války navštíví obě znesvářené země. Pozvánku na summit obdržel také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten odpověděl, že se zúčastní alespoň cestou videokonference.

Už loni v říjnu se Putin zúčastnil summitu G20 v Římě kvůli pandemii covidu-19 jen přes videospojení.

X X X

BÍLÝ  DŮM:  UKRAJINA  NEZÍSKÁ  CELÉ  ÚZEMÍ

Ukrajina nezíská zpět celé své území, zní skepse v zákulisí Bílého domu

Někteří představitelé Bílého domu vyjádřili své obavy ohledně ztráty ukrajinského území způsobené ruskou invazí do země. Domnívají se, že se Ukrajině nepodaří získat zpět celé území, o nějž za čtyři měsíce války s Ruskem přišla. Tento názor mezi americkými představiteli převládá i přesto, že USA a spojenci v posledních týdnech Ukrajině dodávají modernější a výkonnější zbraně.

 Podle zpravodajské stanice CNN poradci amerického prezidenta Joea Bidena v soukromí debatují, zda by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neměl pozměnit definici „vítězství“ a přiznat možnost, že se území Ukrajiny nenávratně zmenšilo.

Tento pesimistický názor podle zdrojů CNN ovšem neznamená, že USA chtějí Ukrajinu nutit k územním ústupkům Rusku za účelem ukončení války. Je také možné, že se ukrajinské armádě v protiofenzivě podaří část ztraceného území získat zpět.

„Jestli se jim podaří území dobýt zpět částečně nebo zcela, závisí na tom, jakou podporu jim poskytneme,“ sdělil jeden z poradců působících v Kongresu. Ukrajina podle něj požádala USA minimálně o 48 raketových systémů, prozatím získala příslib osmi.

USA minulý týden ohlásily dalších 450 milionů dolarů (10,5 miliardy korun) na vojenskou pomoc Ukrajině a tento týden mají oznámit, že pro ukrajinskou armádu koupí pokročilý obranný systém země–vzduch NASAMS.

Náladu v Bílém domě podle CNN ovlivňuje také fakt, že se Ukrajincům v posledních týdnech nedaří zadržet ruský postup na Donbase. Denní ztráty dosahují až 100 vojáků a Ukrajinci spotřebovávají munici rychleji, než je Západ schopen ji doplňovat.

X X X

SKOTSKO   CHCE  SAMOSTATNOST  OD  ANGLIE,  JOHNSON  SE  BOUŘÍ,  KRÁLOVNA  ZATÍM  MLČÍ,  ALE   SKOTSKO  BY  TAKÉ  NERADA  PUSTILA

Skotská premiérka oznámí plány k novému referendu o nezávislost

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v úterý odpoledne v parlamentu představí další plány k vyhlášení druhého kola referenda o nezávislosti. To se má uskutečnit v říjnu příštího roku. Podle webu stanice BBC však Londýn referendum odmítá se slovy, že „teď na něj není správný čas“.

Sturgeonová v prohlášení tento měsíc uvedla, že má demokratický mandát na vyhlášení dalšího referenda, jelikož ve skotském parlamentu mají většinu strany, které podporují nezávislost –⁠ Skotská národní strana a Zelení.

„Britská vláda není v pozici, z níž by mohla poučovat jiné země o nutnosti respektování demokratických pravidel, když má v úmyslu potlačovat demokracii u sebe doma,“ uvedla Sturgeonová. Dodala, že „vláda Westminsteru nad Skotskem nesmí být postavena na ničem jiném než souhlasném a dobrovolném partnerství“.

Nezávislé Skotsko? Sturgeonová slibuje referendum a míří k volebnímu vítězství

Britská vláda referendum odmítá. Argumentuje mimo jiné tím, že skotský lid vyjádřil vůli setrvat v Británii v roce 2014, kdy pro to hlasovalo 55 procent zúčastněných. K volebním urnám tehdy přišlo téměř 85 procent voličů.

Lídr Dolní sněmovny Mark Spencer tento měsíc uvedl, že od referenda v roce 2014 by mělo uplynout 25 let, než bude vyhlášeno další. Referendum před osmi lety bylo vyhlášeno právě za podmínky, že půjde o „jednu příležitost za generaci“. „Jednou za generaci podle mě rozhodně není pět let, ale spíš 25 let. Pak můžeme o (referendu) uvažovat znovu,“ řekl Spencer.

Na návštěvě Skotska je nyní až do pátku britská královna Alžběta II., která přijela do Edinburghu v pondělí u příležitosti oslav skotských tradic a kultury Holyrood Week.

X X X

BABIŠ  VÝHODU  OZNÁMENÍM  DNŮ  VOLEB  PREZIDENTA?

Expert: Vystrčil nepřibrzdil jen Babiše, ale všechny. Expremiér má jednu obrovskou výhodu

Předseda hnutí ANO oznámí rozhodnutí ohledně kandidatury na Hrad nejspíš 4. listopadu. Novinářům to řekl v pondělí na začátku dvoudenní návštěvy Karlovarského kraje. „Začátek listopadu není úplně špatná taktika. Babiš tak může do poslední chvíle zjišťovat, jak společnost přijme jeho vyzyvatele a hlavně ekonomickou a sociální náladu národa, která může být na podzim dramaticky jiná než dnes. Už teď je naštvaná a mizerná,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Kubáček s tím, že expremiér může využít i toho, že na něj budou všichni čekat.

CNN Prima NEWSExpert: Vystrčil nepřibrzdil jen Babiše, ale všechny. Expremiér má jednu obrovskou výhodu

 „Všechna média budou spekulovat o tom, zda se voleb zúčastní. Babiš má také jednu obrovskou výhodu. Kolem 17. listopadu se začnou tradičně vytvářet happeningy proti jeho osobě a já garantuji, že velká část populace si na truc řekne, že když jim Praha vybírá prezidenta, bouří se a pořádá demonstrace, tak si půjdou vlastní cestou. Kuriózně to může Babiše nabudit a posílit u té opačné části spektra voličů,“ zhodnotil politolog.

Prezidentské volby proběhnou v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. V pondělí to oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Dělá to na mě dojem, že si volební pětikoalice skrze Vystrčila zajistila čas, aby vytvořila lepší podmínky pro kandidáta, který k nim bude mít blíž. Zároveň bude mít tu výhodu, že ostatní kandidáti jsou nyní přibržděni, protože pokud budou v létě dělat kampaň, půjde jim to do peněz a nevyjde jim to na podzim, kdy mají své síly nejvíce mobilizovat a gradovat,“ uvedl politolog.

Babiš by v prvním kole zvítězil

„Kuriózně mám pocit, že Vystrčil s myšlenkou, aby přibrzdil Andreje Babiše, přibrzdil úplně všechny a odsunul volební kampaň na polovinu října, aby vůbec namobilizoval národ na prezidentské volby,“ pokračoval Kubáček.

Ačkoliv Babiš ještě svou kandidaturu nepotvrdil, podle červnového průzkumu agentury STEM/MARK má pro příští prezidentské volby nejvíce skalních voličů. Ve druhém kole by ho však porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ze všech, kteří kandidaturu už oznámili nebo ji zvažují, by Babiše volilo nejvíc lidí, a to 20 % Čechů. Pavlovi by dalo hlas 16 % lidí. Kdyby se však právě Babiš a Pavel dostali do druhého kola, většina lidí by prezidentem zvolila Pavla?

X X X

Funkci zmocněnce pro česko-ruské konzultace čeká zánik, nebyl k ničemu

Ke konci června by měla zaniknout funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Ve středu to projedná vláda. Pozice by tak zanikla zhruba dva roky po jejím zřízení.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni na konci dubna dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU. Země poté vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

Moskva českou vládu obviňovala, že se vyhoštěním Rusů chtěla zalíbit Spojeným státům, jejichž vztahy s Ruskem se rovněž zásadně zhoršovaly. Z ruské strany na adresu českých úřadů zaznívaly také slova o „přehlídce marasmu“, „volovině“, „rusofobii“ a „nepřátelském aktu“.

Ruská vláda poté schválila seznam nepřátelských zemí. Byly na něm jen Česko a USA. S invazí na Ukrajinu Rusko tento rok seznam aktualizovalo. Nově jsou na soupisu všechny země Evropské unie, Ukrajina a dvě desítky dalších států, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu zavedly proti Rusku sankce nebo se k nim připojily.

Tento rok také ministerstvo zahraničí zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

X X X

Hejtman Olomoucka ocenil Zbyňka Vočku za pomoc osobám se zdravotním postižením

Ocenění za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením má nového držitele. Z rukou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka jej v pondělí, na začátku zasedání krajského zastupitelstva, převzal Zbyněk Vočka, vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Olomouckého kraje.

„Když jsem se dozvěděl, že ocenění získá Zbyněk Vočka, vůbec jsem nezapochyboval o tom, že bude ve správných rukou. Za svou práci nejen na krajském sociálním odboru si ji zaslouží,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Zbyněk Vočka pomáhá lidem se zdravotním postižením více než dvacet let. Na Krajském úřadu Olomouckého kraje pracuje od roku 2001. Je aktivní v pracovních skupinách, které se zabývají problematikou osob se zdravotním postižením, v období covidové pandemie byl velkou oporou poskytovatelům sociálních služeb, zejména při informování o opatřeních souvisejících s nemocí covid-19. Asociace poskytovatelů sociálních služeb Olomouckého kraje mu za metodické vedení během pandemie udělila ocenění. Působil i jako tlumočník českého znakového jazyka, věnuje se publikační činnosti a je také jedním z poradců spolku iPoradna, poskytovatele sociálních služeb, který pomáhá nejen osobám se zdravotním postižením, ale i seniorům a pečujícím osobám.

„Je tady spousta lidí, o kterých si myslím, že si cenu zaslouží víc. Pomoc lidem se zdravotním postižením poskytují přímo, my se jen snažíme hledat cesty, jak jim to ulehčit. Ale o to víc mě potěšilo, že zrovna ti, o nichž si myslím, že by sami měli cenu získat, navrhli mě. Je to pro mě výjimečná událost, ale i závazek,“ řekl Zbyněk Vočka.

Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením uděluje hejtmanství už od roku 2005, oceněny mohou být jak fyzické, tak i právnické osoby, jako jsou společnosti nebo firmy. O laureátech rozhoduje komise složená například i ze zástupců neziskového sektoru. „Vedle profesionality a erudice Zbyněk Vočka do své práce promítá také lidský přístup a empatii. A to je podle mého názoru tím, proč se členové komise jednomyslně rozhodli ocenit právě jeho,“ doplnil Ivo Slavotínek, člen komise a náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí. Bc. Eva Knajblová

X X X

NEY spořitelní družstvo opět navyšuje sazby,  Termínovaný vklad překročil 6% hranici

Přesně měsíce se udržela výše úrokových sazeb na depozitních produktech Ney spořitelního družstva. Po čtyřech týdnech družstevní záložna opět sahá ke změnám a zvyšuje sazby na Termínovaných vkladech a Spořících účtech a změna se týká i podřízených vkladů. Tam dokonce dosáhla, ještě před několika měsíci zcela nepředstavitelnou,  hranici neuvěřitelných 7% p.a..

Představenstvo spořitelního družstva tak reaguje nejen na další kroky ČNB, ale především na vývoj na trhu. A klientům tím dává jasnou a zřetelnou zprávu o tom, že jejich uložené peníze jsou v dobrých rukách premiantů na trhu, kteří promptně reagují na změny trhu a o peníze svých střadatelů se starají s nejlepší péčí. Spořící účet za své tříměsíční působení na trhu poskočil téměř o třetinu a nyní jsou vklady na něm úročeny 5,75 % p.a.. NEY spořitelní družstvo je tím pádem stále jedničkou na trhu s nejlepší sazbou mezi všemi bankovními i nebankovními institucemi.

„Rozhodli jsme se opět operativně reagovat na regulaci ČNB a s tím související vývoj, včetně ohledu na konkurenci.  Našim hlavním cílem jsou spokojení klienti, proto musíme přizpůsobovat sazby tomu, co se na finančním trhu děje a skutečně to nejsou jen drobné kosmetické změny, u některých úložek se navyšuje i o více než 1%.. Chceme držet standart, na který jsou naši střadatelé zvyklí a ta doba je nyní skutečně, co se týká vývoje ekonomiky, velmi složitá. Lidé se bojí o své úspory a my jim chceme alespoň trošku pomoci přibrzdit znehodnocení jejich peněz inflací,“ vysvětluje Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.

U termínovaných vkladů se sazby zvýšily jak u měsíčních přípisů úroku, tak u přípisů na konci období vkladu. Velkou změnou je zrušení pásmového úročení, uvedené sazby tak platí pro všechny vklady do výše 9.999.000,- korun. A opět se při zvažovaných změnách projevil zájem klientů, kteří nyní častěji sahají po krátkodobých úložkách a své peníze vkládají na termínované pouze na několik měsíců, aby mohli s financemi případně snáze a rychleji nakládat.

„Opět se největší změny dotýkají sazeb právě u vkladů s kratší dobou úložky, v podstatě jde o čtvrtletní, pololetní a roční vklady. Aktuálně jsou úložky u roční smlouvy úročeny sazbou 6,25 procenta ročně, což je o 20% více než před měsícem,“ vysvětluje situaci Hartl.

Počet měsíců nebo let 3 m 6 m 1 rok 2 roky 3 roky 4 roky 5 let 7 let 10 let
Vklad až do  9.999.000 Kč vč. 5,75 % 6,0 % 6,25 % 5,0 % 3,0 % 3,0 % 3,1%  3,2%    3,2 %

Nové sazby u Termínovaného vkladu NEY spořitelního družstva platné od 27. 6. 2022 

Standardní sazba p. a. – úrok připsaný na konci období vkladu

NEY spořitelní družstvo je tradiční česká finanční instituce, která minulý rok oslavila 21 let od svého založení. Svým členům z řad občanů, živnostníků a firem nabízí atraktivní úvěrové a spořicí produkty. Vlajkovou lodí produktového portfolia je pojištěný Termínovaný vklad s výhodným zhodnocením. Mezi úvěrové produkty patří Spotřebitelský a Podnikatelský úvěr. Jako jediná z finančních institucí v České republice začala nabízet spotřebitelský úvěr Americká hypotéka a Americká investiční hypotéka bez pravidelných měsíčních splátek. Zakládáme si zejména na osobním přístupu a individuálním přizpůsobení naší nabídky potřebám klienta. Stejně jako bankovní subjekty jsme podrobeni regulaci. Dohled nad činností NEY spořitelního družstva vykonává Česká národní banka. Lenka Tichá,PR specialist

X X X

Na chatě se mohou bakterie v potrubí množit už za pár dní. Pozor na otravu vodou, varují hygienici

Průjmy či zdravotní potíže způsobené vodou si lidé často spojují se zahraniční dovolenou. Rizikový nemusí být ale jen led v limonádě nebo napuštěná voda z veřejných umýváren na pláži. Otravu si je možné dovézt i z vlastní chaty v Česku, přestože je původní zdroj vody pitný a nezávadný. Odborníci proto radí, jak se o vodu v teplých měsících starat a kdy si dát pozor na množení bakterií.

 Pokud odebíráte vodu z veřejného zdroje, zodpovídá za její kvalitu provozovatel. Jeho odpovědnost ale končí ve chvíli, kdy voda v trubkách překročí takzvané předávací místo na vašem pozemku. „Od tohoto místa již neručí za případnou zhoršenou jakost rozvodů v objektu. Stagnací vody ve vnitřních rozvodech poté může docházet k jejímu jakostnímu zhoršení, a to jak mikrobiologickému, tak i chemickému – například u starých olověných rozvodů nebo umístěním nečištěného filtru,“ upozorňuje Dana Šalamunová z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

U rozvodů napojených na soukromé studny může být riziko ještě vyšší. „V takovém případě nikdo jakost pitné vody nedeklaruje a její sledování na rozdíl od veřejných zdrojů nepodléhá ochraně veřejného zdraví,“ dodává Šalamunová.

Podle Státního zdravotního ústavu může tato voda představovat zdravotní riziko, jako je přenos infekcí nebo výskyt chemických látek. „Mikrobiologické příčiny onemocnění jsou nejběžnějším a nejrozšířenějším zdravotním rizikem spojeným s pitnou vodou. I v České republice opakovaně zaznamenáváme výskyt jednotlivých případů i epidemií. Člověk se může nakazit, pokud dojde k mikrobiologickému znečištění pitné vody v jakékoli části systému zásobování od zdroje po kohoutek,“ uvádí Státní zdravotní ústav.

Voda musí proudit. Odpustit kohoutek pokaždé nestačí

Podle odborníků závisí přemnožení mikroorganismů v pitné vodě na mnoha faktorech. „Důležitá je teplota vody, množství živin ve vodě pro jejich růst, typ materiálu potrubí a případná koncentrace desinfekčního prostředku. Velmi podstatná je také doba zdržení vody v síti, a to nejen v potrubí,“ vypočítává odborník na kvalitu vody Marek Holko ze společnosti Viega, která se specializuje na instalační techniku.

Při delší stagnaci vody podle něj dochází ke zvýšenému nárůstu biofilmu bakterií na stěny potrubí. Právě chataři by si proto měli dávat pozor především v případě, kdy se do chaty po nějaké době vracejí. Nepočítá se přitom jen zimní odstávka, ale například i mezera mezi víkendy.

Stagnující voda je srovnatelná s potravinou s prošlým datem spotřeby. Může dojít ke zdravotně významné změně její kvality, kterou člověk nemusí pouhými smysly rozpoznat. Při stagnaci vody po dobu několika dní stačí vodu odpustit v řádu několika minut. Po delších odstávkách je ale potřeba vyměnit celý objem vody ve vnitřních rozvodech. V méně často používaných odběrných místech, jako jsou pokoje pro hosty, garáž nebo sklep, je třeba vodu měnit pravidelně, minimálně jednou měsíčně,“ upozorňuje ředitel odboru hygieny v Brně Miroslav Staněk. Kvalitu vody podle něj ovlivňují rovněž přímo samotné rozvody.

S tím souhlasí i odborníci z Viegy. „Záleží nejen na potrubí, ale i na dalších konstrukčních prvcích, jako jsou výtokové armatury nebo jednotlivé spoje. Důležitou roli hraje materiál – dříve oblíbené slitiny mědi s obsahem olova obsahují prvky těžkých kovů, které se do stojaté vody uvolňují,“ varuje Marek Holko.

Stagnaci vody podle něj zabraňuje samotná podoba rozvodu. „Rychlejší výměny vody jednoduše docílíme při použití menších vnitřních rozměrů konkrétních potrubí a proplachem méně často používaných zařízení, například už v podobě návrhu potrubí formou okružní nebo řadové instalace. Důležité je celé dimenzování vnitřního vodovodu a to, aby se voda ve vnitřních vodovodních rozvodech dostala ke kohoutku co nejrychleji a obměňovala se co nejčastěji,“ popisuje Marek Holko.

Pozor na teplou vodu

Kromě dostatečného pohybu vody je potřeba dávat si pozor též na její teplotu. „K namnožení bakterií může dojít v příznivých teplotních podmínkách, mezi dvaceti a padesáti stupni Celsia, i za velmi krátkou dobu. Je nutno si dát pozor na různé ‚ohřívače‘ vody ke sprchování, které si lidé u chaty postaví z nějakého barelu, přičemž trubky jsou vedeny vně objektu a svítí na ně slunce,“ poukazuje mluvčí Krajské hygienické stanice Vysočina Jana Böhmová.

I původně pitná voda může být po takovémto ohřátí líhní bakterií. „Existuje určité riziko infikování i při sprchování, když dojde k jejímu spolknutí nebo vdechnutí. Naštěstí ale bakterie hynou při teplotách nad šedesát stupňů,“ dodává mluvčí.

Podle Marka Holka z Viega by mělo být potrubí na teplou a studenou vodu ve stavební drážce, v podlaze nebo u stropu vedené vždy odděleně. „Důležité je, aby nedocházelo k vzájemné výměně tepla mezi rozvody teplé a studené vody. Tímto způsobem se rozvody mohou vzájemnou výměnou tepla dostat právě nad limitní teplotu pětadvacet stupňů Celsia, což je ideální hodnota pro růst a množení mikroorganismů. U starších typů staveb také bývá voda mnohdy svépomocně vedená v blízkosti tepelného zdroje bez dostatečné tepelné izolace,“ doplňuje Marek Holko. Anna Fajkusová, PR manager

X X X

Parní vlak se vydá z Dolní Lipky do Moravské Třebové

Úspěšný start do nové parní sezony mají za sebou parní jízdy pořádané Pardubickým krajem ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku. Po cestě do Polska následuje již tuto sobotu jízda z Dolní Lipky přes Ústí nad Orlicí, Českou Třebovou až do Moravské Třebové. Jedná se o první jízdu parního expressu vypravovaného Pardubickým krajem na této trati.

 „Pro letošní rok jsme se rozhodli naše tradiční parní jízdy rozšířit kromě tradiční trati z Dolní Lipky přes Ústí nad Orlicí až do Hanušovic v sousedním Olomouckém kraji také o dvě další trasy. Tou první je spojení s polskou Slezskou Javořinou, kam se vydáme ještě v sobotu 3. září, kdy naše parní putování uzavřeme. Druhou novinkou je pak trasa z Dolní Lipky přes Ústí nad Orlicí, Českou Třebovou až do Moravské Třebové. Cestující tak budou mít možnost navštívit například Mladějovskou úzkokolejku nebo zámek v Moravské Třebové. Tuto trasu budeme kromě soboty 2. července opakovat ještě v sobotu 6. srpna. V ostatních termínech bude vlak brázdit krajinu Orlickoústecka a Králicka,“ řekl hejtman Martin Netolický, s tím, že detailní informace naleznou zájemci na vlaky.pardubickykraj.cz. Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

V areálu Chrudimské nemocnice vyroste nových 92 parkovacích míst

Jasným důkazem toho, že Chrudimská nemocnice má v rámci krajského zdravotnictví své pevné místo, jsou investiční aktivity, které Pardubický kraj a Nemocnice Pardubického kraje postupně připravují a realizují. Jedním z nich je rozšíření možností pro parkování. Nově díky krajské investici vznikne 92 nových parkovacích míst. Předpokládané náklady činí 8,5 milionu korun včetně daně.

 „Parkování v blízkosti Chrudimské nemocnice řešíme s kolegy dlouhodobě stejně jako v případě dalších našich zdravotnických zařízení. Po projednání několika možností jsme se rozhodli pro výstavbu nové parkovací plochy pro 92 vozidel navazující na stávající parkoviště v areálu Chrudimské nemocnice. Celkové náklady investičního záměru činí 8,5 milionu korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Jedná se o rozšíření parkovacích ploch stávajícího parkoviště v severovýchodní části areálu směrem do jihovýchodní části areálu. „Nová plocha bude dopravně napojena na stávající parkoviště, bude odvodněna a osvětlena. Pro její vybudování bude nutné provést demolici dvou objektů, lehké plechové haly a bývalého skladu hořlavin, stojících v zájmovém prostoru. Dále budou vykáceny nízké, převážně keřovité porosty, demontováno stávající oplocení a vybourány dílčí drobné konstrukce související se založením skladových objektů a oplocení. Řešen bude také elektronický systém vjezdů a výjezdů z parkoviště v návaznosti na stávající systém,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Další postup příprav přiblížil náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek. „Pro stavbu je nyní zpracovaná studie, která bude sloužit jako podklad pro následné zpracování projektové dokumentace, jejímž autorem je Radim Loukota. Pokud vše půjde podle našich představ, tak bychom stavbu chtěli provést v průběhu příštího roku,“ sdělil Roman Línek.  Mgr. Dominik Barták

X X X

Národní technické muzeum otevírá stěžejní výstavu „Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu“

 Národní technické muzeum v Praze otevítá svůj stěžejní výstavní projekt letošního roku. Výstava s názvem „Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu“ představí celou šíři činnosti architekta, vynálezce a podnikatele Josepha Hardtmutha, úspěšnou firmu, kterou založil a která dosáhla světové proslulosti, její historii a výrobky. Komplexní informace ve výstavě doplňují zajímavé předměty z výroby jako keramické výrobky z 19. století – tzv. vídeňská kamenina, nejstarší dochovaný výrobek Koh-i-noor Hardtmuth – kazeta na tužky z 80. let 19. století, přehled tužkařských výrobků od počátku 20. století po rok 1990, modely staveb nebo replika vévodského klobouku s korunou knížat z Liechtensteina ze 17. století. Výstava vznikla ve spolupráci tří národních kulturních institucí. Konkrétně Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea a Národního památkového ústavu.

Generální ředitel NTM Karel Ksandr k této stěžejní výstavě Národního technického muzea poznamenal: „Široké veřejnosti, když se řekne jméno HARDTMUTH, tak vyvstane na mysli především tužka a také minaret v parku lednického zámku. Domnívám se, že osobnost Josefa Hardtmutha a jeho pokračovatelů si zaslouží širší představení, neboť se nejedná pouze o knížecího architekta, ale také o vynálezce a podnikatele. V případě firmy Hardtmuth
Koh-i-noor, která úspěšně funguje již více než 230 let, se jedná o klasickou ukázku rodinné firmy založené především na patentech svého zakladatele a na manažerském rozvoji firmy za jeho potomků. I tyto hospodářské dějiny jsou předmětem nové výstavy Národního technického muzea v Praze.“

Autorka výstavy Hana Králová poznamenává: „Výstava představuje vyvrcholení dlouholetého projektu, na kterém se podíleli pracovníci tří institucí: Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea a Národního památkového ústavu, tedy odborníci z řady odvětví, aby bylo možné komplexně postihnout danou problematiku sestávající se z historie architektury, zahradnictví a krajinářství a historie podnikání. Výsledky bádání prezentované formou výstavy dokládají dlouholetou úzkou provázanost středoevropského regionu.

X X X

Plavby na Budějovicku zažívají boom

Nebývalý zájem je v letošním roce o lodní plavby po Vltavě na Budějovicku. Jen v květnu zaznamenali vodohospodáři na plavebních komorách mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou o tisíc osob  více než v předchozím roce. Zájem je o vyhlídkové plavby i půjčovny lodí.

 Splavněný úsek řeky mezi krajským městem a Týnem nad Vltavou si rok od roku získává větší oblibu. Statistiky, které dlouhodobě vede Povodí Vltavy na plavebních komorách, hovoří jasně. Zatímco v předchozích dvou letech padaly rekordy během hlavní prázdninové sezony, letos se boom projevil už na jaře. „Jen letos v květnu jsme zaznamenali 4563 proplavených osob, což je o zhruba 1000 osob více než v loňském roce,” uvádí Tomáš Vaněček z Povodí Vltavy. „Od dubna do června letos evidujeme bezmála 13500 osob a 3400 lodí, nejsilnější měsíce nás teprve čekají,” říká Vaněček. V minulé plavební sezoně se čísla ve sledovaném úseku vyšplhala na téměř 50000 osob a 12000 lodí.

Zájem si pochvaluje také ředitel destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko Tomáš Polanský. „Každoročně se zlepšuje nabídka půjčoven i možnosti vyžití přímo na vodě či kolem ní. Letos jsme společně s městem Hluboká nad Vltavou otevřeli třetí úsek Ferraty Hluboká, která je velmi oblíbená, Povodí Vltavy zprovoznilo přístavní hranu v Budějovicích a na vodu vyplulo několik nových lodí s možností ubytování. Těší nás, že si cestu k aktivitám na řece našli kromě turistů také místní obyvatelé,” zhodnotil Polanský. Právě destinační společnost spravuje produkt Stezka Vltavy, který sjednocuje informace o splavněné Vltavě na Budějovicku na webu www.stezkavltavy.cz. Kromě půjčoven lodí a například provozu plavebních komor a přístavů jsou na stránkách také informace o pravidelných lodních linkách kterých je celkem devět. Ty jezdí na trasách mezi Budějovicemi, Hlubokou a Týnem nad Vltavou, ale překvapivě také v centru Budějovic, kde ji mohou cestující využít jako MHD na předplacený časový kupón. Vojen Smíšek, manažer marketingu destinace Budějovicko

X X X

Prague City Tourism spouští letní kampaně. Vedle zahraničních cestovatelů bude do Prahy lákat i ty domácí na motivační balíčky

 Prague City Tourism (PCT) spouští od 1. července marketingové kampaně, které podpoří příjezdový i domácí cestovní ruch a současně budou informovat návštěvníky o pravidlech a kultuře chování v metropoli. Vedle digitální zahraniční kampaně #stayinprague, která již funguje a láká kultivované cestovatele ze zahraničí do Prahy, spustí PCT na začátku července kampaň #vprazejakodoma. Letos se nejedná o benefitní program, ale přináší motivační balíčky pro delší pobyty českých turistů. Spolu s městskou částí Praha 1 společnost zahájí také osvětovou kampaň Enjoy Respect Prague.

Značka #vprazejakoma zůstává i nadále hlavní značkou na podporu domácího cestovního ruchu v metropoli a v létě bude podpořena i silným marketingem. Tento rok se nicméně již nejedná o benefitní program, jako tomu bylo předchozí dvě sezóny, kdy se město snažilo o restart cestovního ruchu po covidové pandemii. Prague City Tourism prostřednictvím #vprazejakodoma představuje domácím turistům zajímavé balíčky, díky kterým by si mohli pobyt v hlavním městě prodloužit.

„Cestovní ruch v Praze se po covidovém útlumu postupně vzpamatovává, letos se proto společně s Prague City Tourism a Prahou 1 zaměřujeme na informování návštěvníků, aby se chovali ohleduplně a s respektem k městu i místním. Součástí kampaně Enjoy Respect Prague jsou také užitečné rady a tipy na neobyčejně zajímavá místa bez davů lidí nebo kam si zajít na dobré jídlo,“ říká radní hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.

„Snažíme se systematicky podporovat domácí cestovní ruch, který je pro nás nesmírně důležitý. Tento rok budeme domácí turisty lákat prostřednictvím spotů a digitální reklamy zejména na motivační balíčky, kdy například mohou získat zvýhodněné vstupné na pražské věže v kombinaci s jízdou historickou tramvajovou linkou číslo 42 a podobně,“ vysvětluje členka představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová a zároveň dodává: „To, že se nám daří motivovat Čechy přijet do metropole, dokládají i čísla z loňského léta, kdy Prahu navštívilo o 40 procent více domácích hostů, než tomu bylo před pandemií.“ Klára Malá, tisková mluvčí Prague City Tourism

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.