Miliardy lidí, firem, úřadů ČR ze Sberbank ČNB na Ukrajinu?Expert varuje,cena plynu pro firmy likvidační

 Finančně analytický úřad může Sberbank zmrazit majetek. Jak to ohrozí insolvenci, není jasné. Sberbank CZ, která je od minulého týdne na sankčním seznamu Evropské unie, je v insolvenčním řízení. Insolvenční návrh podala sama likvidátorka banky v Česku Jiřina Lužová. Jak celý proces ovlivní zmíněné sankce, není jasné. „Neexistuje na to nějaká standardní soudní judikatura, protože je to případ, který se v Česku bude řešit poprvé,“ vysvětluje předseda rady expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský.

 „Sberbank CZ, a.s. v likvidaci aktuálně vyhodnocuje možné dopady nově přijatých sankčních opatření Evropské unie na stávající omezenou činnost banky a intenzivně komunikuje s Finančním analytickým úřadem k zajištění výkonu své činnosti v odpovídajícím rozsahu,“ vysvětluje pro server iROZHLAS.cz bývalá likvidátorka a teď insolvenční správkyně banky Jiřina Lužová.

Soud zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Banka vůči věřitelům eviduje závazky přes 60 miliard korun

 Právě ona v pátek podala insolvenční návrh s tím, že teď pouze čeká na rozhodnutí soudu, které může trvat několik týdnů. Věřitele chce banka informovat prostřednictvím webových stránek.

Jak Lužová doplnila, stále je vysoká šance, že budou uspokojeny pohledávky všech věřitelů v plné výši. Banka měla přitom ke konci června závazky vůči desítkám tisíc věřitelů ve výši více než 61 miliard korun.

„Nadále platí, že preferuji prodej celé banky jednomu kupci raději, než prodej aktiv po jednotlivých balíčcích různým kupcům. I při insolvenci budu dělat všechno proto, aby věřitelé byli uspokojeni v maximální možné výši a co možná nejrychleji,“ doplnila s tím, že další nabídkové řízení na prodej aktiv banky bude moci připravit právě až poté, co rozhodne insolvenční soud a vznikne prozatimní věřitelský výbor.

„Pokud však soud vydá usnesení o vyhlášení úpadku a konkurzu do konce srpna, věřím, že další nabídkové řízení dokážeme na podzim připravit,“ dodala.

Zmrazení majetku

Insolvenční řízení ale může ještě ovlivnit právě zmíněné zařazení banky na sankční seznam Evropské unie. A to kvůli případnému zmrazení jejího majetku. Zakladatel internetové firmy nebo vojáci z Buče. Na evropský sankční seznam přibylo přes 60 jmen Rusů

 „Zařazení jakéhokoliv subjektu na sankční seznamy Evropské unie, v tomto případě Sberbank, fakticky znamená přímo účinné zmrazení jeho majetku a majetku jím ovládaných subjektů,“ přibližuje serveru iROZHLAS.cz situaci mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Na případné rozhodnutí o zmrazení majetku společnosti se v Česku ještě čeká. „Ve věci dotazovaného subjektu doposud nepadlo ze strany Finančně analytického úřadu meritorní rozhodnutí,“ doplňuje Weiss.

Na otázku, jak konkrétně ovlivní zmrazení majetku banky insolvenční řízení, správkyně Lužová neodpověděla. A nejasný je postup i podle předsedy rady expertů Asociace insolvenčních správců Michala Žižlavského.

„Nedochází k těmto situacím každý den. Tak jak to vidím já, tak se domnívám, že právní logiku má to, aby došlo ke zpeněžení toho majetku. Aby ho bylo možné zkoncentrovat a zkompletovat a až poté, co by mělo dojít k vyplácení věřitelů, bude třeba zkoumat, jestli tomu něco nebrání,“ popsal Žižlavský.

Jak ale advokát dodává, pokud jde o běžného střadatele, který si do banky uložil peníze, je nelogické, aby se alespoň k části z nich pomocí sankčních mechanismů nedostal. „Protože on žádný vztah k Rusku nemá, na žádném sankčním seznamu nefiguruje. To by mi dávalo logiku. Ale je to složitý systém, do kterého vstupují různé formy práva, včetně toho veřejného. Takže uvidíme, jak to nakonec celé dopadne,“ komentoval situaci pro iROZHLAS.cz Žižlavský s tím, že pro případ neexistuje ani žádná soudní judikatura.

„Je to případ, který se v Česku bude řešit poprvé,“ uzavírá předseda rady expertů Asociace insolvenčních správců.

X X X

Problémem nemusí být jenom cena plynu. Expert varuje, proč se musíme podzimu i zimy bát

Státy Evropské unie se kvůli očekávanému omezení dodávek plynu z Ruska dohodly na omezení spotřeby pro nadcházející topnou sezonu. Plán počítá s dobrovolnými úsporami ve výši 15 procent. Podle bývalého ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka to sice v aktuální krizi pomůže, nadcházející zimy se ale i přesto musíme bát. Janeček to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

 Janeček má z nově uzavřené dohody radost, bojí se ale toho, jak by se členské státy zachovaly v případě problémů s dodávkami. „Hodnotím ji velmi pozitivně. Myslím si, že to je cesta, jak chladnou zimu přežít relativně v teple. Důležité ale je, jak bude plněna v případě, že dojde k nějakým větším problémům v dodávkách plynu,“ říká člen platformy Energie není luxusní zboží.

Podle energetického experta se nicméně jedná o ambiciózní cíl. „Domácnosti sice mohou něco uspořit, ale větší část leží na průmyslu, kde může být 15 procent problém,“ predikuje Janeček. Zároveň ale dodává, že jen šetřením se k lepší ceně nepropracujeme.

Receptem na rostoucí ceny energií je podle Janečka uzavření dlouhodobé smlouvy s Ruskem. „Česká republika jako jediná z centrální Evropy žádný takový kontrakt nemá,“ vysvětluje. Sám připouští, že se jedná o politickou otázku, jeho expertní platforma ale takovéto politikaření odmítá.

Co se týče ceny plynu, je Janeček velkým pesimistou. „Nevidím jediný důvod, proč by měla klesat. Pokud se nezvýší průtok plynovody Nord Stream 1 a Bratrství, levnějšího plynu se nedočkáme.“

 Zásobníky, které v České republice máme, nemohou podle něj sloužit jako náhrada v situaci, kdy žádný plyn z Ruska nepoteče. „Rozhodně nemohou nahradit dodávky plynu,“ tvrdí Janeček, podle kterého mají české rezervoáry sloužit pouze k tomu, aby byly v létě plněny levnějším plynem.

Přestože je Janeček spíše kritikem vlády, některé její kroky hodnotí pozitivně. „Je dobře, že dochází k diverzifikaci českých zdrojů plynu,“ říká s odkazem na plány nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG).

O viníkovi současné krize má však jasno. „Německo svým bezbřehým prosazováním Green Dealu a jeho posazením na levných energiích, zejména plynu z Ruska, způsobilo to, že Česká republika nedostatečně diverzifikovala svoje potrubí.“

Česká republika patří v Evropské unii mezi státy nejvíce závislé na ruském plynu, který v posledních letech tvořil více než 80 procent tuzemské spotřeby. Podle Janečka je ale možné se z této situace vymanit nejdříve v horizontu dvou až tří let. „Nechci strašit, ale tohoto podzimu a této zimy se musíme bát,“ dodává. Problémem ovšem nemusí být jenom množství plynu v Česku, ale také jeho cena. „Pro většinu českých firem jsou aktuální ceny likvidační.“

X X X

Bitka kněžích: Ruský duchovní napadl Ukrajince. Tloukl ho křížem kvůli výroku o Putinovi

Ruský kněz minulý týden v ukrajinském městě Vinnycja přerušil pohřební obřad za mrtvého ukrajinského vojáka, když svým křížem napadl řečnícího kněze pravoslavné církve Ukrajiny. Rozbuškou pro útok se stal kritický komentář na adresu Vladimira Putina. O události informoval americký týdeník Newsweek.

 Aktéry bitky z videa podle webu týdeníku identifikoval místní aktivista Sergij Timkov. V případě ukrajinského kněze sloužícího smuteční bohoslužbu za vojáka Oleksandra Zinivého mělo jít o Anatolije Dudka. Útočícím ruským duchovním byl podle aktivisty Michail Vasiljuk.

Dudko ve svém projevu kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli tomu, že rozpoutal válku na Ukrajině zčásti proto, aby ochránil věřící ruské pravoslavné církve. To Vasiljuka pobouřilo, načež k ukrajinskému knězi přistoupil, a pokoušel se mu z krku sejmout jeho kříž. Když se mu to nepodařilo, začal Dudka tím svým tlouct. Potyčku přerušili až příslušníci armády, kteří ruského kněze odtáhli.

 iTimkov, který spor podrobněji popsal na svém Facebooku, má za to, že Dudko po úderech utrpěl několik lehkých zranění. „Podle mého názoru překračuje tento incident všechny meze arogance,“ komentoval spor aktivista. „Na základě této události žádám orgány činné v trestním řízení, aby zajistily pořádek na všech shromážděních, kde hrozí podobné konflikty,“ dodal v příspěvku.

Ukrajinský portál vinbazar.com uvedl, že o incidentu byla informována policie města Vinnycja, a že úřady zahájily v této věci trestní vyšetřování.

Město se dostalo do povědomí celosvětové veřejnosti kvůli ruskému bombardování v polovině července, které ve Vinnycji zasáhlo pouze civilní cíle. Výbuchy zasáhly centrum města ležícího asi 250 kilometrů jihozápadně od Kyjeva, přičemž podle místních úřadů ruský úder zabil 23 lidí včetně tří dětí. Symbolickými se staly záběry čtyřleté Lizy, která zemřela během procházky se svou matkou.

X X X

Ukrajinci si americkými raketami zabili vlastní vojáky, tvrdí separatisté. Kyjev to odmítá

Moskva a představitelé samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala území, které na východě země ovládají, a zasáhla přitom věznici v obci Olenivka. Při útoku podle DNR zemřelo 53 ukrajinských válečných zajatců, původně separatisté hovořili o 40 mrtvých. Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil provedení takového útoku popřel a obvinil z něj naopak ruské invazní síly. Moskva se tak podle něj snaží Kyjev obvinit z válečných zločinů a zároveň skrýt mučení a popravy vězňů.

V trestanecké kolonii v Olenivce se nacházejí ukrajinští vojáci, včetně příslušníků pluku Azov, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Podle webu Meduza tam proruští separatisté drží někdejší obránce mariupolských železáren a oceláren Azovstal.

„V noci udeřili, pravděpodobně (ze systémů) HIMARS, na věznici v Jelenovce (ukrajinský název je Olenivka, pozn. red.). Přímý zásah do baráku se zajatci,“ prohlásil podle BBC náměstek ministra informací DNR Daniil Bezsonov. Agentura TASS později napsala s odvoláním na štáb teritoriální obrany DNR, že zemřelo 53 lidí. Počty raněných se podle různých ruských nebo separatistických zdrojů pohybují od 75 do 130. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dopoledne hovořil o 40 mrtvých a 75 zraněných ukrajinských válečných zajatcích a o osmi zraněných členech vězeňské stráže.

Konašenkov zároveň tvrdil, že ukrajinská armáda použila raketové systémy HIMARS, které jí poskytly Spojené státy. Podle agentury TASS obvinil Kyjev z „krvavé provokace“, která má podle něj odradit ukrajinské vojáky, aby se vzdávali. Šéf DNR Denis Pušilin podle agentury AP uvedl, že ve vězení bylo 193 vězňů, aniž by upřesnil, kolik z nich bylo ukrajinských válečných zajatců.

Kyjev tvrzení Rusů a proruských separatistů odmítl a označil je za propagandu. „Cílené dělostřelecké ostřelování nápravného zařízení v osadě Olenivka v Doněcké oblasti, kde se nacházeli i ukrajinští vězni, provedly ozbrojené síly Ruské federace,“ napsal ukrajinský generální štáb na Facebooku. „Ruští okupanti tímto způsobem sledovali své zločinné cíle –⁠ obvinit Ukrajinu z ‚válečných zločinů‘ a zároveň skrýt mučení vězňů a popravy, které tam prováděli na příkaz okupační správy a velení ozbrojených sil Ruské federace,“ dodal.

 Ukrajinské ozbrojené síly podle ukrajinského generálního štábu žádný útok na oblast obce Olenivka neprovedly. Armáda podle štábu dodržuje principy mezinárodního humanitárního práva a díky „vysoce přesným“ zbraním získaným od partnerských zemí zasazuje „mimořádně přesné“ údery pouze ruským vojenským objektům a nestřílí na civilní infrastrukturu, zejména pokud tam mohou být ukrajinští váleční zajatci.

Ukrajinský ministr zahraničí obvinil Rusko ze spáchání válečného zločinu. „Vyzývám všechny partnery, aby důrazně odsoudili toto brutální porušení mezinárodního humanitárního práva a uznaly Rusko jako teroristický stát,“ napsal Kuleba na Twitteru.

 Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak podle stanice BBC na sociální síti Telegram Moskvu obvinil z „promyšleného, cynického a záměrného masového zabití“ ukrajinských válečných zajatců. „Rozsah a rychlost ruské informační kampaně naznačují, že šlo o přesně naplánovanou a organizovanou akci. Víme, že někteří ze zajatých obránců byli několik dní před zločinem převezeni do budovy, kde došlo k útoku,“ uvedl poradce, podle něhož se případem bude zabývat generální prokuratura.

Ukrajinští obránci Azovstalu se dostali do zajetí invazních ruských a proruských sil v květnu, kdy se po dlouhých a těžkých bojích vzdali. Separatisté mezitím avizovali, že chtějí příslušníky ukrajinského pluku Azov a dalších ukrajinských jednotek postavit před soud kvůli údajným válečným zločinům. Mnozí Ukrajinci členy pluku Azov uctívají jako hrdiny, Moskva je vykresluje jako neonacisty.

X X X

Ukrajinky s dětmi trpí mořskou nemocí. Válečné uprchlíky ubytovalo Skotsko na lodi

Skotská vláda ubytovala uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny na výletní lodi MS Victoria zakotvené v přístavu v Edinburghu. Převážně ženy a děti se nastěhovaly na začátku týdne, už nyní se ale množí stížnosti na malé pokoje a mořskou nemoc. Organizace na pomoc uprchlíkům proto vybízejí k hledání jiného řešení, píše web deníku The Guardian.

Na lodi mělo podle vládního plánu bydlet až 1 700 osob. Ubytování na vodě bylo od začátku koncipované jako dočasné řešení aktuálního nedostatku jiných kapacit. Skotsko dokonce na začátku července na tři měsíce pozastavilo program na přijímání ukrajinských uprchlíků, protože pro ně nemělo vhodné ubytovací prostory.

 Vláda si stojí za tím, že loď má veškeré potřebné vybavení a personál je vyškolený pro práci s uprchlíky, dospělými i dětmi. Na lodi jsou restaurace, dětské koutky, knihovna, prádelna a dostupný internet. Podobný model se osvědčil v estonském Tallinu, kde na zakotvené loni bydleli uprchlíci z Ukrajiny několik měsíců.

Od začátku války na Ukrajině na konci února přišlo do Skotska zhruba 9 000 přistěhovalců, zhruba dvě třetiny z nich si podaly žádost o britské vízum prostřednictvím skotského programu. Britské ministerstvo vnitra v pondělí uvedlo, že do Británie od začátku války přišlo celkem 104 000 lidí, kteří požádali o vízum.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) odešlo z Ukrajiny od začátku ruské invaze 9,6 milionu lidí, přes tři miliony se zase na Ukrajinu vrátily. V různých evropských zemích je podle úřadu nyní kolem šesti milionů běženců z Ukrajiny. Dalších přes sedm milionů si našlo dočasný domov na Ukrajině, a jsou tedy považováni za vnitřně vysídlené. V Česku je nyní necelých 300 000 Ukrajinců.

X X X

Z čeho Rusko financuje válku? Africké zlato?

Ruská ekonomika dostává kvůli vedení války na Ukrajině velmi drsné údery. Nejenže Kreml musí velmi draze financovat své ofenzivní aktivity, ale navíc je Rusko pod silným tlakem západních sankcí. Zdá se však, že ruské vedení stále má kde brát. Podle americké CNN jí pomáhá i nelegální těžba zlata v Africe.

 Americká televizní stanice odkrývá pozadí ruské operace v africkém Súdánu. V zemi na pobřeží Rudého moře podle CNN Kreml doslova „plundruje“ místní doly kvůli zlatu. To následně tajně posílá pryč po několika různých cestách. Letecky, na lodích i auty.

 CNN se měla dostat k několika vysoce postaveným súdánským a americkým představitelům, kteří informace o ruské těžbě v Súdánu potvrdili. Informuje tak například o ruském letadlu, které mělo pár dní po únorovém zahájení invaze na Ukrajinu odletět z mezinárodního letiště v súdánském Chartúmu. Údajně převáželo sušenky, což zní jako velmi netypický artikl pro vývoz z této africké země.

Pracovníci letiště se nakonec rozhodli letadlo pro jistotu prohledat. A skutečně v něm našli bedny se sušenkami, kromě toho ale pod nimi objevili i nejcennější surovinu, která se v zemi těží – zlato. CNN s odvoláním na své zdroje dodává, že takových převozů ze Súdánu mělo být naplánováno nejméně šestnáct, a to jen za poslední rok a půl.

Odborníci upozorňují, že Rusko má v Súdánu několik posledních let mimořádný vliv. „Už dlouho víme o ruském využívání súdánského přírodního bohatství,“ sdělil CNN nejmenovaný představitel americké zahraniční politiky. Podle něj a dalších pozorovatelů mají navíc Rusové prsty v loňském vojenském převratu v této zemi.

„Zatímco se zbytek světa koncentruje na Rusko, to může získat hodně díky svému vztahu se súdánskými generály, kterým pomáhá zůstat u moci,“ dodal zmiňovaný zdroj. Rusko mělo do svých vojenských spojenců ze Súdánu nalít značné finanční prostředky. Na oplátku má mít svolení těžit tamní zlato.

 Oligarcha s vazbami na Putina i wagnerovce

V souvislosti s ruským vlivem v Súdánu padá jedno konkrétní jméno – Jevgenij Prigožin. Ruský oligarcha, který je jedním z blízkých přátel a spojenců prezidenta Vladimira Putina, má mít mimo jiné i nezanedbatelný vliv na chod žoldáků z nechvalně proslulé Wagnerovy skupiny. Ta proslula zejména svojí brutalitou v konfliktech právě na africkém kontinentě.

Podle CNN Prigožin vlastní společnost Meroe Gold, která působí přímo v Súdánu. Ta prý na jedné straně poskytuje zbraně a výcvik paravojenským skupinám i vojákům místní junty, na straně druhé dostala na oplátku povolení získávat místní nerostné bohatství v čele právě se zlatem.

„Přes Meroe Gold či jiné společnosti si vytvořil strategii pro plundrování ekonomického bohatství afrických zemí, kde působí, coby protihodnotu za podporu tamních vlád,“ vysvětluje vyšetřovatel z londýnského Dossier centra Denis Korotkov. Ten se snaží pátrat po kriminálních aktivitách lidí napojených na ruský Kreml. Centrum založil dříve nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij, který patří mezi Putinovy nepřátele v zahraničí.

CNN uvádí, že díky Prigožinovi se do súdánských dolů na zlato takto dostal i nejméně jeden vysoce postavený důstojník zmíněné Wagnerovy skupiny, konkrétně Alexandr Kuzněcov.

Letecké trasy i cesta autem do sousední země

Podle CNN je pouto mezi Ruskem a nynější vojenskou juntou v Súdánu velmi silné a čím dál více posiluje. Tím pádem je pro Rusko jednoduché udržovat zde svoje těžební i převozní operace.

Zlato měli Rusové převážet po vícero trasách. V případě letadel nejen z Chartúmu, ale i z letiště v Port Sudan. Cílem ovšem pravděpodobně není přímo Moskva, ale jiné, podstatně bližší destinace. CNN zmiňuje syrské přístavní město Latakia, ostatně tamní režim prezidenta Bašára Asada patří mezi další Putinovy spojence. V samotné Latakii se navíc podle všeho nalézá i rozsáhlá vojenská základna patřící Rusům.

Druhou možností je převoz po zemi, konkrétně do blízké Středoafrické republiky, v čemž mají hrát velkou úlohu právě žoldáci z Wagnerovi skupiny. Odtud pak zlato putuje dále, cílovou destinací je vždy Rusko.

USA situaci monitorují

Americká administrativa prezidenta Joea Bidena podle všeho tuto operaci pečlivě sleduje. „Situaci zblízka monitorujeme, a to včetně aktivit Meroe Gold, Kremlem podporované Wagnerovy skupiny a dalších sankcionovaných činovníků v Súdánu, v regionu a v obchodu se zlatem,“ uvedl pro CNN mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Zlato je pro Rusko mimořádně cenným artiklem i právě v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ruský rubl musí podle ekonomů pod západními sankcemi velmi silně trpět, tudíž se Kremlu určitě hodí mít k dispozici komoditu, jejíž hodnota neklesá.

X X X

Čtvrtek přinesl 2558 nových nakažených covidem, méně než před týdnem

Ve čtvrtek potvrdily laboratoře 2 558 případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání jde o 139 méně. V nemocnicích nyní nemocí bojuje 1 170 lidí. V uplynulých sedmi dnech přibylo v zemi 16 916 nových případů koronaviru, to je zhruba o 2 200 víc než předchozí týden, o týden dřív činil nárůst 4 400, vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem v mezitýdenním srovnání rostly od začátku června. Tehdy se pohybovaly kolem dvou až tří stovek. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron.

Odborníci předpokládají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. V tomto týdnu přibylo nejvíc nakažených v pondělí, kdy testy potvrdily 3 768 případů, přes 3 000 nově nakažených bylo ještě v úterý, v ostatní všední dny se počty držely pod třítisícovou hranicí. Jen za čtvrtek počty v mezitýdenním srovnání klesly.

Mírně nižší byl ve čtvrtek ale i počet testů, laboratoře provedly 5 551 PCR testů a 3 710 antigenních testů, ve středu byl jejich počet v součtu asi o tisícovku vyšší a před týdnem zhruba o 600.

Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel k dnešku kleslo na 158, o den dříve bylo na 159. Minulý pátek byla incidence 138.

Nejvyšší hodnotu má i nadále v Praze, kde dosahuje hodnoty 233. Relativně nejlepší epidemická situace je v Libereckém kraji s incidenčním číslem 93. Množství hospitalizovaných narůstá zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích kolem 100 lidí. Ještě na začátku července bylo hospitalizovaných 200.

Od pondělí vyžaduje nemocniční péči přes 1 100 nakažených, minulý čtvrtek bylo hospitalizovaných 832. V těžkém stavu je nyní 38 pacientů, před týdnem to bylo o šest méně.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku, tedy od března 2020, bylo v zemi potvrzeno přes 3,98 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně.

Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo přes 283 000. Od začátku epidemie zemřelo v ČR 40 448 lidí s covidem-19, v uplynulých sedmi dnech evidují statistiky 65 zemřelých s potvrzenou nákazou, jejich počet se v mezitýdenním srovnání zdvojnásobil.

X X X

Vstupné k Pravčické bráně jde soukromé firmě, senátor to chce změnit

Vstupné za vstup k Pravčické bráně vybírá soukromá firma, které patří výletní zámeček i restaurace Sokolí hnízdo. Národní park, jemuž patří skalní útvar, nemá ze vstupného ani korunu. Děčínský senátor Zbyněk Linhart by rád, aby stát tento způsob přehodnotil.

 Požár v Národním parku České Švýcarsko. Pravčická brána i přilehlá dřevěná restaurace se zázrakem vyhla požáru a zůstala takřka nedotčena. (27. července 2022) | foto: Boháčová Anna, MAFRA

Jednu z hlavních turistických atrakcí Českého Švýcarska, Pravčickou bránu, loni navštívilo 170 000 turistů, podle agentury CzechTourism byla 35. nejnavštěvovanějším místem republiky.

Návštěvnicí zaplatí u výletního zámečku a restaurace Sokolí hnízdo za průchod k přírodnímu divu 95 korun, děti a studenti 30. Mnozí se podle senátora Zbyňka Linharta, který je v horní komoře parlamentu předsedou výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, domnívají, že jde o příspěvky národnímu parku.

Peníze inkasuje majitel pozemku a Sokolího hnízda, jde o firmu Paal s vlastníky ruského a ukrajinského původu, píše server. Jednatelem a spolumajitelem firmy je Alexej Krenke, podnikatel ruského původu, který v českém obchodním rejstříku ještě kolem roku 2000 uváděl bydliště v Moskvě.

Nyní má už podle serveru mnoho let českou trvalou adresu a uvádí též české občanství. Spolumajitelkou firmy je Maryna Kandiuková s bydlištěm na Ukrajině. Serveru se ani jednoho nepodařilo kontaktovat.

Senátor Linhart si nemyslí, že jedinou cestou, jak by bylo možné dlouhodobý problém se „zprivatizovanou“ cestou k Pravčické bráně vyřešit, je vyvlastnění lesní restaurace a přilehlé soukromé parcely.

 Stát má podle Linharta možnost vlastníkům objektu pohrozit, že vybuduje k Pravčické bráně alternativní přístupovou cestu, což by znamenalo, že jejich příjmy dramaticky klesnou. „Však v minulosti tam i jiná cesta byla. Myslím, že pouze tento tlak by mohl stačit, aby začali o věci jednat,“ míní se senátor.

Mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov v reakci uvedl, že problém se soukromým výběrčím pouze zdědili, protože privatizace proběhla už v 90. letech. Nyní je podle něj problém s tím cokoliv dělat. Nicméně se soukromou firmou Paal prý spolupracují a řeší s ní problémy provozního charakteru.

Národní park plánuje rekonstruovat přístupové cesty vedoucí na klenot Českého Švýcarska.

„Takže jsme i zadali to, jestli je tam možné vybudovat alternativní přístup. Technicky je to extrémně složité a při té návštěvnosti to nejde vybudovat ani kapacitně,“ řekl ČTK ředitel správy národního parku Pavel Benda. Dodal, že vybudování nové cesty nevidí jako reálné. Navíc je podle něj možné, že by mohl majitel po vybudování nové trasy za vysoké částky zastavit vybírání vstupného a lidé by se tak vrátili na původní cestu.

„Na druhou stranu musím říct, že se současným majitelem máme velmi korektní vztahy a on i přispívá na některé naše aktivity v národním parku, co se týká infrastruktury,“ doplnil ředitel. Vyvlastnění lesní restaurace by bylo podle něj náročné.

X X X

Kritizovali nás, ať jsme dělali cokoliv, hájí se šéf Českého Švýcarska

Podíl na požáru má i vedení národního parku České Švýcarsko, sdělil ve čtvrtek odpoledne místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart redakci iDNES.cz. To mělo v minulosti přes apel starostů pochybit, když neodstranilo kůrovcem napadené stromy. Šéf parku Pavel Benda ale kritiku odmítá. Údajně udělali vše, co bylo v jejich silách. Navíc do přírody místy nesměli zasahovat.

X Můžete prosím reagovat na kritiku místostarosty Krásné Lípy, senátora Zbyňka Linharta, podle nějž jste po řádění kůrovce lhostejně nechávali v Českém Švýcarsku suché dřevo?

V okolí Hřenska jsme káceli, vznikly tady dokonce i velkoplošné paseky velké třeba 40 hektarů. Podél silnice Hřensko – Mezní Louka jsme vykáceli po obou stranách pás suchých stromů, které byly i odvezeny. Z různých stran jsme ale byli kritizováni, že plundrujeme národní park, že tak získáváme peníze a že ničíme turistický ruch. Na konci roku jsme měli akci v Obere Schleuse na řece Křinici, tam jsme taky káceli suché stromy a dokonce se odvážely vrtulníkem.

Opět jsme byli kritizováni, že jak je možné, že se tam lítá vrtulníkem a zase že plundrujeme přírodu. Když kácíte, tak jste kritizováni, když nekácíte, tak jste kritizováni. České Švýcarsko je tak těžce přístupné, že technicky je nemožné dříví odtamtud dostat, i kdybychom chtěli.

x Takže tím chcete říct, že jste v danou chvíli udělali maximum možného?

Jsme vázáni legislativou, zákonem o ochraně přírody. Ale i evropskou legislativou, tohle území patří i do soustavy Natura 2000 (soustava chráněných území, kterou společně vytvářejí členské státy EU. Chrání se nejvzácnější a nejvíce ohrožené druhy živočichů, rostliny a nejvzácnější přírodní stanoviště, pozn. red.). Musíme dodržovat legislativní rámec a filozofii organizace. Ať jsme udělali cokoliv, vždy nás někdo kritizoval.

X Hasiči stále bojují s ohněm, existuje přesto již nyní plán obnovy parku?

Musíme počkat, až bude požár uhašen a vše bude stabilní a hasiči prohlásí oblast za uhašenou. Náš první krok bude, že vyrazíme do terénu a začneme v zasažených oblastech monitorovat, jak jsou na tom stezky a turistické trasy. Jestli je potřeba větší, nebo menší zásah.

Mohou tam stát stromy, které budou mít narušenou statiku, to samé se týká i skalních objektů. Hned začneme pracovat na zpřístupnění turistických cest. Někde to bude rychlé, někde to může trvat déle. Nyní opravdu nevím, jak to v terénu vypadá.

 X Rozhodli jste se oblast uzavřít jenom částečně, proč nedojde k celoplošné uzávěře?

Nezasažené části jsou v dostatečné vzdálenosti od požáru, proto jsou přístupné. Aby tam lidé mohli i nadále. Původně jsme uvažovali o celkové uzávěře národního parku, protože požár byl velmi dynamický, rychle se posouval.

Teď se zdá, že se hranice neposouvá tak výrazně, proto jsme od tohoto plánu ustoupili. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál a pak musíme pružně reagovat. Buď uzavřeme další oblast, a nebo opačně, některé dočasně uzavřené oblasti uvolníme.

X Je už nyní možné, aspoň částečně, vyčíslit škody, které oheň napáchal?

Nejde to. Na přírodním prostředí to vyčíslovat nebudeme, protože jsou to lesy zvláštního určení, nejde o hospodářské lesy. Ale ostatní škody nejsem schopný vyčíslit. Náklady na zásah eviduje ministerstvo vnitra a taky rezort životního prostředí, protože i oni se podílí na hrazení nákladů.

X X X

Strach o Martu Kubišovou. Legenda české hudby musela akutně do nemocnice

Zpěvačka Marta Kubišová je v nemocnici. Informaci CNN Prima NEWS potvrdil její dlouholetý manažer a blízký přítel, ředitel divadla Ungelt Milan Hein, a také mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová. Důvodem má být akutní perforace střeva. Na zdravotní potíže si legenda české hudby stěžovala už před více než měsícem.

„Vím o tom, ale víc vám neřeknu,“ řekl CNN Prima NEWS Hein. Zatím není zcela jasné, s jakým zdravotním problémem museli českou legendu hospitalizovat. Příčinou ale má být akutní perforace střeva. Zpěvačka si v červnu stěžovala na zdravotní problémy, které měla na ceremoniálu kvůli obdržení titulu čestná občanka Prahy.

 Do nemocnice byla převezena v noci ze čtvrtka na pátek. „Paní Kubišová by měla být už po operaci,“ sdělila pro CNN Prima NEWS Kubištová. Zpěvačka se v organizaci výrazně angažuje.

Informaci o hospitalizaci CNN Prima NEWS potvrdila i mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová. Více ale sdělovat nemůže, protože nemá souhlas rodiny.

Jako první zprávu přinesl web TN.cz. „Zpráva o tom, že paní Marta Kubišová je v nemocnici, nás opravdu moc zasáhla, protože je to dlouholetá členka naší organizace, velká milovnice zvířat. Známe ji osobně, protože jezdila do našeho útulku pravidelně,“ uvedla šéfka Ligy na ochranu zvířat pro web.

Perforace se musí řešit akutně

„Perforace střeva je jednoznačně akutní záležitost, může být komplikovaná zánětem, která může skončit i následnou smrtí. Je to stav, který se musí řešit ihned,“ popsal pro CNN Prima NEWS gastroenterolog v IKEM Jan Král.

„Pro staršího člověka to může být zatěžující operace, ale pokud se u pacienta neobjevily komplikace, dá se to řešit velice elegantně,“ popsal dále. Perforace střeva je podle něj spíše výjimečný stav. Symptomy přitom mohou být zprvu velice mírné.

Za normalizace byla Kubišová postihována komunistickým režimem. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po 20 letech v listopadu 1989. Poslední studiové album s názvem Soul vydala před šesti lety.

X X X

V ukrajinském přístavu již čeká 17 lodí plných obilí. Jediné, co jim chybí, je povolení OSN

Ukrajina je podle prezidenta Volodymyra Zelenského připravena zahájit dodávky obilí z černomořských přístavů, čeká na signál od Turecka a OSN, že má s vývozem této klíčové komodity začít. Zelenskyj to prohlásil při své návštěvě přístavu Čornomorsk, kde se byl podívat na přípravy na obnovení dodávek. Ministr dopravy Oleksandr Kubrakov řekl, že zatím nebylo stanoveno, kdy první loď vypluje, a doufá, že by to mohlo být koncem tohoto týdne.

Vývoz ukrajinského obilí se má obnovit na základě dohod z 22. července mezi OSN, Tureckem, Ruskem a Ukrajinou o zajištění bezpečného vývozu obilí ze tří ukrajinských přístavů. Čornomorsk, ležící jižně od Oděsy, je jedním z této trojice. Dalšími jsou Oděsa samotná a přístav v Južném, které leží naopak na severovýchod od Oděsy.

„My jsme plně připraveni. Vyslali jsme všechny signály našim partnerům – OSN a Turecku,“ řekl Zelenskyj. Dodal, že ministr dopravy je v kontaktu s Ankarou a OSN a čeká na znamení, že dodávky mohou začít.

Kubrakov v Oděse řekl, že v jejím přístavu je 17 plavidel uvázlých kvůli ruské blokádě naloženo obilím.

„Doufám, že dnes od OSN dostaneme potvrzení ohledně navrhovaného koridoru, kterým lodě poplují Černým mořem směrem k Bosporu a pak budeme připraveni začít. Doufám, že první lodě z našich přístavů vyrazí do konce tohoto týdne,“ cituje Kubrakova agentura Reuters.

‚Plivanec do tváře OSN.‘ Rusové ostřelovali přístav v Oděse den po podpisu dohody o vývozu obilí

 Důsledky války

Kvůli ruské agresi proti Ukrajině v této zemi čeká na vývoz přes 25 milionů tun obilí, připomněla agentura Reuters. Ukrajinské obilí je klíčové pro řadu chudších zemí světa a výpadek jeho dodávek významně narušil globální potravinovou bezpečnost. Rusko obviňuje Ukrajinu, že dodávky se zastavily kvůli tomu, že zaminovala vody okolo svých přístavů.

Přelomovou dohodu z minulého pátku, kterou zprostředkovala OSN, ohrozil jen několik hodin po jejím uzavření ruský raketový útok na Oděsu, největší ukrajinský přístav.

Dohoda platí 120 dnů a týká se i vývozu ruských hnojiv a potravin po Černém moři. Obnovení vývozu ukrajinského obilí je klíčové pro miliony lidí v Africe, na Blízkém východě a jižní Asii, z nichž někteří už nyní hladovějí. Je důležité také pro ukrajinské zemědělce, kterým docházejí skladovací kapacity, protože už sklízejí letošní úrodu obilí.

X X X

Britský ministr obrany: Po Gruzii a Krymu nikdo nic neudělal, tak přišel Putin znovu

 Válku na Ukrajině vyhrává napadená země. Ať už ale konflikt dopadne jakkoliv, Rusko se vinou vlastních rozhodnutí proměnilo v méně významný stát. To si myslí britský ministr obrany Ben Wallace, který poskytl při návštěvě Slovenska rozhovor pro televizi Markíza. Podle něj je rovněž zjevné, že Vladimir Putin chce obnovit dávné impérium a NATO je v celém narativu jen zástěrka.

Ačkoli posledních pár týdnů je situace na východní frontě války na Ukrajině spíše patová, Wallace nepochybuje o tom, kdo válku momentálně vyhrává. Podle něj existuje mnoho definic vítězství a každým dnem, kdy se Rusko vyčerpává na Ukrajině, boduje Kyjev a celý Západ.

 „Válku vyhrává Ukrajina, Rusové nedosáhlí žádného svého cíle. Mysleli si, že to dokážou za pár týdnů, že budou mít pod kontrolou celou Ukrajinu, to se jim zdaleka nepodařilo. Jejich jednotky utrpěly obrovské ztráty, do této invaze zapojili 65 procent celé armády. Ztratili desetitisíce vojáků, trápí je nedostatek přesně naváděné munice,“ vypočítával Wallace pro TV Markíza potíže Rusů, kteří nezvládají dobytá území efektivně okupovat, protože ničí potřebnou infrastrukturu.

 Moskva si podle britského politika sama zavařila a zúžila seznam spojenců. „V mezinárodním rozměru se Rusko stalo méně významnou zemí. Jsou v izolaci, jsou na ně uvalené jedny z největších sankcí na světě. Putin je izolovaný. V důsledku této invaze Rusko ztratilo na významu. Přitom se mohlo vydat lepší cestou, je to smutné. Je závislé na Číně a většina Evropy se k němu otočila zády. To už se nezmění nezávisle na tom, jak válka dopadne,“ domnívá se ministr. Podle něj se od Ruska brzy energeticky odpojí i Německo.

Putin se na Ukrajině nezastaví

Wallace si navíc myslí, že dlouhodobou snahou Vladimira Putina je obnova dávné ruské říše, což podle ministra vyplývá z prezidentových esejí. „Jeho ambice nekončí na Ukrajině, jeho vize historie sahá k něčemu, co nazývá Stará Rus, která zahrnuje části Slovenska, Pobaltí, Polska a dalších států. On to vnímá, že je to jeho osud, že je carem. Toto není o NATO, tím jen odpoutává pozornost, má územní a imperialistické ambice založené na překrucování historie,“ řekl britský ministr.

Dokládají to podle něj invaze, ke kterým docházelo v minulých letech. „Víme z historie, že Putin se vrátí. Nikdo nic neudělal v roce 2008 v Gruzii, nikdo nic neudělal v roce 2014 na Krymu, tak se vrátil, aby získal víc. Je důležité, aby lidi pochopili, že pokud nic neuděláme, Putin se vrátí a bude chtít víc,“ uzavřel Wallace.

X X X

Zvoňte na Fialu. Ukrajinka Iryna se synem hledala bydlení, dočkala se nenávistných reakcí

Uprchli před válkou a snaží se v České republice najít bydlení. Iryně a jejímu synovi z Ukrajiny se ale místo pomoci dostala jen vlna nenávistných komentářů. Měli byste zvonit u premiéra Petra Fialy (ODS), pustili se do nich někteří. Jiní použili ještě ostřejší slova.

„Dobrý den, jsme přistěhovalci z Ukrajiny. Hledám ubytování pro sebe a syna sportovce, fotbalistu, který trénuje v Praze. S registrací,“ podala inzerát Iryna Zelenská, a to na facebookové stránce, která slouží k poptávce po bytech k pronájmu.

 Zatímco některé příspěvky na této stránce zůstávají bez jakékoli reakce, tato prosba vyvolala rozruch. Očividně ne všichni čeští občané totiž s uprchlíky z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou, soucítí. A pro ventilaci názoru si vybrali právě sociální sítě.

Zkouší to přes syna

„Radši prázdný byt bez nájemníků než tohle,“ napsal pod příspěvek například uživatel Jan D. „Když stojím jako matka za nic, postavím to na synovi, jenž hraje velice unikátní sport,“ kritizoval ironicky uživatel Adam T.

Některým se nelíbí, jaké mají Ukrajinci výhody. „Cestovní zdarma, zoologickou zdarma… Když jdu s rodinou do zoo, tak tam nechám jenom na vstupném minimálně tisícovku, a oni to mají za korunu. A to nemluvím, kolik dám za jízdné, potraviny mají zadarmo. Ať jdou do **či všichni Ukrajinci,“ nebral si servítky Pavel M.

„Zazvoňte u Fialy,“ dodal další uživatel Facebooku. Na vlnu nenávistných komentářů ukrajinská maminka Zelenská nereagovala. Řada komentujících se Ukrajinky zastala. „Lidi, vy jste opravdu odporná svoloč, bych se nemohl ani podívat do zrcadla, ale vám to nedělá problém, protože jste bezpáteřní hyeny. Záviděli byste jim i vlastní pohřeb,“ bránil uprchlici Ivan D. Od počátku ruské invaze získalo víza 400 932 uprchlíků.

(Ne)podporu potvrzuje průzkum

Že jsou Češi méně ochotni pomáhat uprchlíkům než na začátku konfliktu, dokládá i červnový průzkum agentury STEM, jedním z důvodů je strach ze zhoršení životní úrovně.

 „Posuny vidíme i přesto, že jednotlivé časové body výzkumů dělí čtyři týdny. Klesá především ochota pomáhat na úkor vlastní situace,“ uvedl STEM. Dodává, že přesto stále mírně převažuje pozitivní postoj k pomoci ukrajinským uprchlíkům, který vyjádřilo 53 % dotazovaných. Zatímco jednoznačně proti bylo v dubnu 16 % dotazovaných, za červen jejich počet stoupl na 26 %.

X X X

Přestupek kvůli Babišově monacké firmě? Černošicím s šetřením nepomohla tři ministerstva ani policie

Neporušil expremiér Andrej Babiš (ANO) zákon, když v majetkovém přiznání neuvedl, že vlastní firmu v Monaku? Takové podezření vyplynulo loni z kauzy Pandora Papers. Přiznávat veškerý majetek mu ukládá zákon o střetu zájmů. A možný přestupek proto řešil černošický úřad, který dostal případ na stůl. Jenže šetření musel odložit. Důvod? Promlčení. Server iROZHLAS.cz přináší dokument, kterým úřad možné porušení zákona šéfa hnutí ANO smetl ze stolu.

„Skutek uvedený ve výrokové části nelze posoudit jako pokračující přestupek, neboť (…) odpovědnost u přestupků (…) zaniká uplynutím promlčecí doby jednoho roku ode dne jejich spáchání,“ stojí v usnesení o odložení, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.

‚Mimořádně škodlivá.‘ Přesto Babišova černošická kauza končí, šéfžalobce Stříž do sporu nezasáhne

Veřejní funkcionáři včetně Babiše mají ze zákona povinnost podávat ve funkci průběžné oznámení o veškerém svém majetku za uplynulý rok, a to vždy do 30. června. Babiš jej za rok 2020 sice loni před prázdninami včas odevzdal, podle analytika Pirátů Janusze Konieczného ale nebyl kompletní. Aspoň tak to popsal v podnětu, který na městský úřad loni poslal.

Konkrétně v něm neměl uvést vlastnictví společnosti SCP Bigaud se sídlem v Monaku. Informace o firmě vyplynula na povrch v rámci kauzy Pandora Papers. Prostřednictvím monacké firmy měl už tehdy vlastnit luxusní nemovitosti ve Francii. Nyní mají spadat pod jeho svěřenské fondy, v nichž má uložený i koncern Agrofert.

„Realitní kancelář mi doporučila to koupit přes advokáta. Není to nic nelegálního,“ vysvětloval loni Babiš nákup nemovitostí přes tzv. offshorové firmy.

Jenže promlčení lhůta je v případě neodevzdání majetkového přiznání, případně odevzdání chybného a neúplného přiznání, pouze jeden rok. A jelikož úřad nedokázal celou věc ověřit, musel poslat na začátku prázdnin podnět lidově řečeno k ledu.

Úřady nepomohly

Vyřešit, jestli Babiš zmíněnou monackou firmu vlastnil a do přiznání ji neuvedl, nebo zda ji nevlastnil a k přestupku nedošlo, nebyl pro černošický úřad lehký úkol.

 Babiš si měl podle serveru Investigace.cz v červenci roku 2009 pomocí právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské kanceláře Alcogal nechat anonymně a diskrétně založit firmy. Pomocí této struktury si měl zakoupit luxusní nemovitosti ve Francii včetně sídla Château Bigaud na Azurovém pobřeží v hodnotě téměř 400 milionů korun. Podle webu nemovitosti přešly následně pod holding Agrofert.

Úředníci ze středočeského, zhruba sedmitisícového města totiž neměli v ruce žádné dokumenty, které by vlastnictví potvrzovaly, nebo vyvracely. A získat je mohli jen od úřadů v Monaku. „Městskému úřadu zákon o odpovědnosti za přestupky neumožňuje mezinárodní spolupráci k získání potřebných podkladů,“ napsali úředníci loni na podzim na webu města, kde průběh celé kauzy popisovali.

Museli proto při shánění podkladů požádat o pomoc postupně hned několik úřadů – ministerstvo spravedlnosti, zahraničních věcí a vnitra. Žádost poslali i na Policejní prezidium. Jenže vše bylo marné.

„Protože uvedené státní orgány správnímu orgánu na základě žádosti o součinnost požadované dokumenty neposkytly, správní orgán po uplynutí promlčecí doby (…) rozhodl o odložení věci,“ uzavřeli černošičtí úředníci v usnesení.

Žádná smlouva

Už dříve na webu napsali, že ministerstvo zahraničních věcí nemohlo o dokumenty z Monaka požádat, protože Česko se středozemním knížectvím nemá dvoustrannou mezinárodní smlouvu, případně mnohostrannou úmluvu. Úřad tehdy ještě vedený posledních několik týdnů ministrem Jakubem Kulhánkem (ČSSD) z Babišovy vlády tak úředníky z Městského úřadu v Černošicích odkázal na ministerstvo vnitra.

„V odpovědi doručené dne 21. 12. 2021 ministerstvo vnitra uvedlo, že v současné době neexistuje legální možnost, jak v rámci mezinárodního právního styku dožádat dokumenty potřebné pro prověření došlého oznámení, a proto nemůže žádosti Městského úřadu Černošice vyhovět,“ popsal výsledek snahy černošický úřad na webu.

Už na přelomu loňského a letošního roku bylo zřejmé, že podezření na další Babišovo porušení zákona o střetu zájmů (expremiér podle auditu Evropské komise, který řešil čerpání dotací koncernem Agrofert, porušoval během svého vládního angažmá českou i unijní legislativu ke střetu zájmů – pozn. red.) nebude možné ověřit.

Tehdy také úřad odložil prošetřování dalšího obdobného možného přestupku, který z kauzy Pandora Pandora vyplynul. Ten se týkal firem Blakey Finance Limited na Britských Panenských ostrovech a Boyne Holding L.L.C registrované ve Washingtonu.

Výsledek se nelíbí Koniecznému, který úřad na možný přestupek upozornil. „Požádal jsem příslušný monacký úřad, aby mi popsal, za jakých okolností poskytuje státům EU informace o skutečných majitelích monackých společnosti. Udivuje mě, že česká ministerstva odmítla pomoct černošickému úřadu a tento případ si prohazovala jak horký brambor,“ uvedl k tomu pro iROZHLAS.cz.

Andrej Babiš podle něj zatajil svůj majetek. „Nevysvětlil jeho původ ani důvody vytvoření neprůhledných offshorových struktur. Ve vyspělých demokraciích politici rezignují na své pozice při odhalení takovýchto kauz,“ dodal.

Babiš trvale bydlí v Průhonicích u Prahy a příslušným úřadem obce s rozšířenou působností je pro něj Městský úřad Černošice. Úřad řešil i kauzu střetu zájmů premiéra kvůli tomu, že ovládá média, a uložil mu za přestupek pokutu 250 tisíc korun. Premiér se ale proti pokutě odvolal a Středočeský kraj pokutu zrušil.

X X X

Smutné, nechutné, skandální. Fanoušci Fenerbahce vzývali Putina v duelu s Kyjevem

Absolutně nechutné, zavřete jim stadion, ozývá se z celé Evropy. Turečtí fotbaloví fanoušci jsou všeobecně známí pro svoji hlasitost, ale také časté zvrácenosti. O jednu takovou se ve středu postarali příznivci istanbulského Fenerbahce. „Vladimir Putin,“ neslo se stadionem Ulker v duelu předkola Ligy mistrů s ukrajinským Dynamem Kyjev. To se pomstilo nejlepším možným způsobem – postoupilo dál.

Vyřazené Fenerbahce padá z kvalifikace Ligy mistrů do třetího předkola Evropské ligy, kde potká české Slovácko. Část světa stojící ve válce způsobené Ruskem na ukrajinské straně si přeje, aby tým z Uherského Hradiště příští týden přijel na stadion v Istanbulu, na kterém nebude jediný domácí fanoušek. A aby před prázdnými tribunami hrálo Fenerbahce poháry po zbytek sezony. Pokud v nich bude.

Ozývaly se i hlasy, které by nejraději nechaly pykat tým a zakázaly mu účast v mezinárodních klubových soutěžích.

Příznivci tureckého giganta si totiž v odvetě s Kyjevem neodpustili nechutnou provokaci. Tisíce z nich po prvním gólu Dynama začali vyvolávat jméno ruského prezidenta Vladimira Putina – režiséra únorové invaze. Následovalo obrovské pobouření. Někteří lidé na sociálních sítích psali, že skandování Putinova jména se rovná nacistickému pozdravu.

„Opravdu nechutné. Ale Dynamo vyhrálo, což z Fenerbahce dělá dvojnásobné lůzry,“ glosoval slavný anglický moderátor Piers Morgan.

Minimálně lze křik velké části tábora Fenerbahce považovat za veřejnou podporu války a není divu, že se čeká na reakci evropského fotbalového orgánu UEFA. I na samotný dvojzápas měl krvavý konflikt přímý dopad, protože první utkání se nehrálo na Ukrajině, ale v polské Lodži. Několik hráčů Kyjeva navíc přišlo během invaze o přátele i příbuzné.

Je třeba doplnit, že skandální chorál mohla zapříčinit gólová oslava Vitalije Bujalského, který poslal Kyjev do vedení. Rukama totiž předvedl letícího orla a právě orel je symbolem úhlavního rivala Fenerbahce rovněž z turecké metropole – Besiktase.

Maďarský obránce Attila Szalai v 89. minutě vykřesal naději pro tým, který hrál od 53. minuty v deseti mužích, když vyrovnal na 1:1 a poslal zápas do prodloužení. Ovšem v něm rozhodl za hosty Olexandr Karavajev.

Kyjev si tedy zahraje třetí předkolo Ligy mistrů proti rakouskému Štýrskému Hradci, 28násobný turecký šampion bude skládat reparát v Evropské lize. Otázkou je, jestli s, nebo bez fanoušků vzývajících Vladimira Putina.

X X X

Žena v Německu shodila děti z prvního patra. Tříletá dcera pád nepřežila

V Německém Saarbrückenu v Sársku vyhodila osmatřicetiletá žena svého ročního syna a tříletou dceru z prvního patra domu. Poté skočila i sama a nyní leží v komatu. Její dcera pád z pětimetrové výšky nepřežila, syn vyvázl beze zranění, informoval německý deník Bild.

K činu došlo ve čtvrtek kolem deváté hodiny večer ve Forbacher Straße na mostku, který spojuje první patro staré budovy domu se zahradou ve svahu. „Pád do dvora byl asi z pěti pět metrů,“ řekl deníku policejní mluvčí Falk Hasenberg.

Tříleté děvče utrpělo tak vážná poranění hlavy, že ještě tu noc v nemocnici zemřelo. Její roční sourozenec měl velké štěstí a zůstal téměř nezraněn.

Matka sice přežila, ale dosud se neprobrala z bezvědomí. Výslech příbuzných trval celou noc, ženu již policie vyšetřuje pro pokus o vraždu a dokonanou vraždu.

To potvrzují i svědectví sousedů, kteří bezprostředně před činem zavolali policii, protože z domu slyšeli hlasitý křik. Ještě ve čtvrtek večer policie oznámila, že pravděpodobnou příčinou zločinu byly psychické problémy pachatelky.

X X X

Během koncertu se na pódium zřítila obrazovka přímo na účinkující, dva zranila

Dva tanečníky na koncertu chlapecké skupiny Mirror v Hongkongu zranila obří obrazovka, která se během vystoupení zřítila přímo na pódium. Jeden z účinkujících je ve vážném stavu. Podle zpravodajské stanice BBC je v Hongkongu skupina velmi populární. Koncert byl okamžitě přerušen a manažer skupiny požádal diváky, aby v klidu odešli domů.

Oba zranění byli hospitalizováni. Zástupce nemocnice sdělil, že jeden z nich utrpěl zranění krku a je ve vážném stavu. Stav druhého je stabilní. Kvůli šoku bylo ošetřeno několik fanynek skupiny.

Skupina koncertovala v rámci turné v Hongkongu ve čtvrtek večer a hongkongské úřady turné pozastavily dokud nebudou prověřena bezpečnostní opatření na místech dalších koncertů.

Nový hongkongský správce John Lee řekl, že ho incident šokoval. Vyzval také k zevrubnému vyšetření událostí. Ministr kultury Kevin Yeung řekl, že podle prvního zjištění praskl drát, což způsobilo pád obrazovky.

Členové skupiny Mirror, která provozuje hongkongský druh hudby zvaný cantopop, patří podle BBC k největším hongkongským celebritám. Skupina vznikla roku 2018 a má posluchače v celé Asii.

X X X

Dálkový autobus dojel do Brna bez pneumatiky, byl plný cestujících

Bez pneumatiky na zadním pravém kole přijel v úterý večer do Brna dálkový autobus z Bratislavy. Vůz byl přitom plný cestujících. Při své službě si ho všimli dálniční policisté z brněnských Chrlic, kteří zprvu nechtěli uvěřit vlastním očím.

 Autobus následně zastavili nedaleko hlavního nádraží v centru Brna. Když měl řidič vysvětlit, proč jel naplněný autobus bez pneumatiky, odmítl se vyjádřit a záležitost nekomentoval. Dechovou zkoušku měl s negativním výsledkem.

„Zastavený autobus měl sice tři nápravy, chybějící pneumatika však přímo ohrožuje bezpečnost jízdy vozu. Kolegové proto zakázali šoférovi další jízdu a zadrželi mu osvědčení o registraci vozidla,“ řekl policejní mluvčí David Chaloupka.

Cestující si museli počkat na přistavení náhradního autobusu od stejného dopravce. Přestupek policisté oznámili správnímu soudu, který jej bude dál řešit.

„Od podobných pokusů dojet bez jednoho kola nebo bez pneumatiky důrazně odrazujeme. Jedná se totiž o vážnou závadu, se kterou není možné jezdit,“ zdůraznil Chaloupka.

X X X

Méně alibismu, žádní Poláci, plánuje šéf rozhodčích. Je rád, že se o sudích nemluví

Určitě existují záviděníhodnější židle, na kterých lze sedět. Čeští fotbaloví rozhodčí jsou vděčným tématem nejen pro kritické hospodské štamgasty a sboru neustále propíraných sudích bude druhou sezonu velet Radek Příhoda. „Rádi pracujeme s čísly. Není to pak o pocitech, každého rozhodčího můžeme konfrontovat s tím, jak na tom je po různých stránkách v porovnání s ostatními,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Po vypuknutí kauzy, v jejímž epicentru byl dnes už bývalý místopředseda FAČR Roman Berbr, nastal rozsáhlý boj za znovuzískání důvěry v český fotbal. A kdo v této misi hraje stěžejní roli? Rozhodčí.

Právě v důsledku třaskavého dění kolem Berbra a spol. listina sudích profesionálních soutěží povážlivě prořídla. Pod vedením velezkušeného bývalého ligového arbitra Radka Příhody se proto začala zaučovat mladá krev. A tento trend bude pokračovat i ve druhé sezoně, kterou Příhoda stráví v čele rozhodců.

X Začnu trochu zákeřně. Jakou známku byste dal komisi za první rok své vlády?
Napřed bych řekl, že to není žádná vláda rozhodčích. Chceme se sudími pracovat pro fotbal jako takový. A ať nás známkují ostatní. Kdybych se měl ohodnotit sám, nebylo by to objektivní. Ale jsme spokojení s tím, že se o rozhodčích po důležitých zápasech nemluvilo. Ať už se hrálo o titul, případně o sestup. Málokdo si dnes vzpomene, které týmy hrály baráž, což je vlastně dobré vysvědčení.

 X Tak trochu jinak. Byla první sezona v nové funkci těžší, než jste čekal, nebo to přibližně odpovídalo vašim očekáváním?

Bylo to těžší. Pracovali jsme s mladým týmem, protože spoustu rozhodčích z různých důvodů ukončilo činnost. Kluci byli z velké části nezkušení, vlastně pořád jsou. Na podzim jsme je poznávali, rozdělovali je mezi první a druhou ligu. A také na těžší a lehčí zápasy. Vždycky platilo, že jaro bylo náročnější. Pro nás to ale teď bylo naopak.

X Známky jste dávat nechtěl, nicméně co se podle vás za poslední rok povedlo kromě absence skandálních verdiktů?

Převzali jsme i rozhodčí, kteří měli v druhé lize odpískaný jediný zápas. A za půl roku jsme je zapojili do nejvyšší soutěže. Oni se s tím vyrovnali, zvládli to. Nelze je ale zevrubně hodnotit po jedné sezoně. To až tak po čtyřech budeme vědět, jestli ten kluk na to má. Může vám vyjít pár zápasů, ale až když jste v kolotoči dlouhodobě, můžete potvrzovat kvalitu. Třikrát jsme si v uplynulém ročníku vypomohli zahraničními rozhodčími. Teď bychom to chtěli zvládnout pouze s domácími.

Polští rozhodčí? Za nás poprvé a naposledy

X Na listině rozhodčích profesionálních soutěží přibyla nová jména, včetně čtveřice hlavních sudích – Karla Roučka, Daniela Vokouna, Stanislava Volka a Jana Všetečky. Je velká šance, že i v nadcházející sezoně nováčci povýší rovnou do první ligy?
Šanci mají všichni. Ale musíme k tomu přistupovat opatrně. Pískali třetí ligu, kdybychom urychlili jejich postup, někdo z nich to nemusí dát. Mohli bychom jim ukončit kariéru. Není vyloučené, že na jaře, až některým týmům „už o tolik nepůjde“, jim dáme jeden zápas. Nicméně to předbíháme. Nejprve musí prokázat výkonnost ve druhé lize.

X Když jsem se ptal, co se povedlo, musí přijít i opačná otázka. Co nesplnilo vaše předsezonní cíle?

Nebyli jsme na začátku spokojení s tím, kolik rozhodčích neudělalo fyzické testy. Ale nešlo to za námi – nemohli jsme se sudími předtím trénovat. Minulý týden jsme měli seminář a testy udělali všichni až na jednoho, který se zranil. Posun tam tedy je, máme i vlastní fitness koučku, která nám potvrdila, že výsledky byly lepší.

Objevily se i nějaké zápasy, které takzvaně zarezonovaly. Ale bez nich se neobejde žádná soutěž po celém světě.

 X Část veřejnosti a expertů by řekla, že bylo nepovedené nasazení zahraničních rozhodčích – Poláků – na tři důležitá utkání. Nevnímal jste to sám jako nelichotivý signál, že důvěra v české sudí ve šlágrech je malá?

Za mě osobně to nebylo tak, že by se tento krok v očích veřejnosti nepovedl. První zápas (hlavní rozhodčí Szymon Marciniak) byli všichni spokojení, po druhém zápase (Pawel Raczkowski) panoval klid, ale nebyl to takový výkon jako předtím. Třetí (Bartosz Frankowski) se nepovedl. Minulá sezona nebyla premiérou pro zahraniční rozhodčí v české soutěži, takže se jen zopakovalo to, co už tu bylo. Měli jsme k tomu navíc objektivní důvody skrze onu nezkušenost. Za nás to bylo poprvé a naposledy. Český fotbal si zaslouží, abychom si utkání odřídili sami.

X Komise navíc povolala polské sudí na základě přání klubů. Jak nyní tedy probíhala diskuze s týmy, když už podle vašich slov nebudou mít možnost vetovat tuzemské rozhodčí?

Byl jsem na Ligovém grémiu a v diskuzi se zástupci klubů nebyl problém. Vyříkali jsme si to, vyjasnili jsme si, jakým směrem chceme jít. Žádné potíže, cítím vzájemnou důvěru. První rok jsme se oťukávali, poznávali jsme se. Když jsem jim teď sdělil, že chceme jít pouze českou cestou, nebyl jediný klub, který by byl proti. Rozhodně to není tak, že bychom s kluby válčili.

X Jak jste se vlastně loni stavěl k tomu, když si kluby poručily „chceme někoho ze zahraničí“?

Respektoval jsem to. A podle mě nám to i pomohlo. Možná někdo řekne, že ne, ale za nás to byla v danou chvíli vhodná varianta. Byl to sladěný krok.

VAR zasahuje méně

X Na čem jste ještě v mezisezonním období pracovali?

Dost jsme analyzovali. Projížděli jsme statistiky faulů, také toho, jak často se používal VAR (video asistent rozhodčího, pozn. red.), kolikrát zasahoval, jak dlouho trvalo posuzování. Rádi pracujeme s čísly. Není to pak o pocitech, každého rozhodčího můžeme konfrontovat s tím, jak na tom je po různých stránkách v porovnání s ostatními.

X A byl VAR v akci častěji, než byste si představoval?

Na jaře se používal o 30 procent méně než na podzim. Byli jsme spokojení, že VAR nemusel do hry tolik zasahovat. Ale tím neříkáme, že když tu bude utkání, ve kterém je potřeba zasáhnout třikrát, tak že třikrát nezasáhne. Když to bude ve prospěch fotbalu, není důvod video nevyužít.

 X Razíte snahu vymýtit určitý alibismus u rozhodčích? Aby rozhodovali, jako by VAR nebyl k dispozici, aby se na něj nespoléhali přespříliš?

To, že video zasahovalo o 30 procent méně, znamená, že se snaží nebýt alibisté. A zastal bych se současných kluků. Jako starší rozhodčí bych mohl říkat, že jsme video tehdy nepotřebovali. Ale je to trochu jinak. Když jsem pískal ligu, měli jsme na zápase třeba čtyři kamery. Dnes jich je minimálně osm, někde 12. Víc očí víc vidí. Takový počet kamer toho daleko více odhalí. Spoustu věcí rozhodčím v minulosti prošlo, aniž by se situace mohla zpětně pořádně vyhodnotit. Takže se dá říct, že se objeví více chyb, které je třeba napravit. Každopádně chceme, aby rozhodovali především kluci na hřišti, ne v přenosovém voze.

X Rozumím. Ale neměl jste v minulosti pocit, že se video trochu odklání od původního poslání napravovat jen závažné chyby a zneužívá se? Že se občas situace zbytečně moc pitvala a v pokutovém území se hledal přehlídnutý drobný kontakt mezi dvěma hráči, který vyloženě nekřičel do světa?

Přesně tak. Takové momenty, kdy jsme se mohli říct: „Do toho jsi zasahovat neměl,“ tu v minulosti byly. Je těžké udržet VAR v rovině, aby hlídal vyloženě jen zjevné věci. Myslím si, že je to tak ve všech soutěžích. Každý člověk je jiný – pro někoho je něco zjevná chyba, pro jinou osobu ne. Každopádně musíme mantinely nastavit správně. Ale nikdy to nebude úplně dokonalé, tyto chvíle opět přijdou.

Roboti vládnou. A promítá se to i do fotbalu

X Další velké téma – kalibrovaná ofsajdová čára. Tedy pomůcka, která jednoznačně ukáže, zda byl hráč v ofsajdu, a rozhodčí u videa už nebudou muset posuzovat situaci od oka. Přední soutěže ji mají, česká liga ne. Je zatím její zavedení sci-fi?

To určitě ne, zkoušky už proběhly ve dvou případech za pomoci dvou různých firem. Momentálně je to v jednání. Termín, kdy by se mohla kalibrovaná ofsajdová čára objevit v lize, ale říct nedokážu. Rozhodně to není jen na komisi rozhodčích, záleží na více subjektech. Ale chceme ji a doufáme, že je to v dohlednu.

 X V nedohlednu pro tuzemskou ligu zatím bude poloautomatizované posuzování ofsajdů. Premiéru na velké akci si technologická revoluce odškrtne za několik měsíců na mistrovství světa v Kataru. Líbí se vám tato novota?

To je tak velký turnaj, ve kterém se točí extrémní množství peněz, že snaha o maximální přesnost je enormní. Přesnost bychom chtěli všude, ale je to tak finančně náročné, že poloautomatizované posuzování ofsajdů podle mě na dlouhou dobu zůstane jen na turnajích typu MS a Euro. Někdo nemá rád, když rozhodují dva centimetry, ale když bude systém spravedlivý, pro fotbal jen dobře.

X Těšíte se, až uvidíte systém fungující díky umělé inteligenci v praxi?

Samozřejmě. Věřím, že by s tím FIFA nešla do takovéhoto turnaje, kdyby to neměla pořádně otestované.

X A nevadí vám, že to především z asistentů rozhodčího trochu dělá jen panáky s praporkem?

Dá se to tak říct. Doba jde dopředu, technologické pokroky se týkají všech oborů. Manuální práci nahrazují roboti a promítá se to i do fotbalu. Asistenti rozhodčího teď budou mít jednodušší práci, trochu je to zbavuje zodpovědnosti. Dříve se rozhodčí zkrátka museli ve vteřině trefit. Teď mají pojistku v podobě VARu, sudím na mistrovství světa pomůže zmiňovaný systém. Jsem taková konzerva, že se tímto trochu vytrácí duch fotbalu. Ale zkrátka je tu požadavek, aby riziko lidského omylu bylo co nejmenší. Takže asi proč ne. Možná si na to zvykneme. Jako jsme si zvykli na jiné revoluce, které nám už teď přijdou zcela normální.

X X X

Zemřel předseda chebského sportovního klubu LK ESKA Cheb Pavel Smažík

Po těžké nemoci nás ve středu 27. července 2022 ve věku nedožitých 53 let navždy opustil Pavel Smažík, náš kamarád, skvělý lukostřelec a předseda klubu LK ESKA Cheb. Člověk pro kterého byl, vedle rodiny, lukostřelecký sport tou největší srdeční záležitostí.

Pavla přivedla, spolu s jeho bratrem Petrem, k lukostřelbě už v době školního studia Květoslava Krausová. A rozhodně to byla správná volba. Už v roce 1985 si ve svých 16 letech připsal na konto první sportovní úspěchy, když se v poháru oddílových družstev podílel (spolu s Berezkinem, Přibylem a Šusterem) na získání skvělého druhého místa v kategorii dorostenců s nástřelem 5353 bodů pro chebskou tělovýchovnou jednotu Eska.

Lukostřelba se pro mladého sportovce stala nejen vášní, ale vlastně i celoživotním osudem. I přes řadu úspěchů na menších závodech mu však nejcennější domácí trofej řadu let doslova o vlásek unikala. Kolekci stříbrných a bronzových medailí tak nakonec zlatem a titulem mistra republiky doplnil až v roce 1999 kdy v družstvech vybojoval metu nejvyšší, spolu s Josefem Brettlem a Janem Eichlerem.

Paradoxně ve stejné době chebská lukostřelba procházela významnou krizí. Po úmrtí jejího dlouholetého předsedy Zdeňka Krause oddíl postupně upadal, klesal počet jeho členů a v roce 2004 dokonce přišel i o svou střelnici na břehu řeky Ohře. A tím i na několik let skončila jeho sportovní činnost.

V roce 2010 ale Pavel udělal krok, který se navždy zapsal do historie chebského sportu. Spolu s posledními zbylými členy tamního lukostřeleckého oddílu a několika dalšími přáteli stál u obnovy lukostřeleckého sportu v regionu. Stal se předsedou lukostřeleckého oddílu a poté, co se v roce 2014 oddíl vyčlenil z tělovýchovné jednoty a vznikl klub LK ESKA Cheb, byl Pavel opět jednomyslně zvolen jeho předsedou. A i když jím formálně zůstal jen do 27. července, pro většinu z nás to prostě bude už předseda navždy.

Za necelé dvě dekády se, díky skvělé partě a velkému Pavlovu přičinění, povedlo vybudovat na základech trosek chebské lukostřelby špičkový klub s početnou sportovní základnou. Dnes má k dispozici moderní střelnici a zázemí, kde chybí dokončit už pouze dostavba kryté haly. Členové LK ESKA Cheb jsou pravidelně oporou národních reprezentačních týmů, vybojovali impozantní kolekci titulů mistrů a mistryň České republiky, a díky aktuálně nejlepší střelkyni klubu Martině Zikmundové, se dokonce zapsali na špičku světových žebříčků.

Nic z toho by ale nebylo možné bez skromného kluka, který našel svou celoživotní lásku ke sportu na střelecké linii. Bez člověka, který celý život zůstal neúnavným dříčem, odvedl obrovský kus fyzické i organizační práce na výstavbě našeho dnešního areálu, trénování mladých střelců i při pořádání klubových závodů, včetně, těch nejvýznamnějších, jako byla mistrovství České republiky. Člověka, který nechal na chebské střelnici i kus svého srdce.

Pájo, budeš nám moc chybět. Za LK ESKA Cheb Vláďa Podracký.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.