Reuters: Ako Rusko rozprestrelo na Ukrajine sieť tajných agentov, Nemecko zavádza tvrdé šetrenie

Keď popoludní 24. februára prvé ozbrojené vozidlá ruskej inváznej armády vošli do areálu bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle, narazili na ukrajinskú jednotku, ktorá mala na starosti jeho obranu. Za menej ako dve hodiny 169 príslušníkov ukrajinskej Národnej gardy bez boja zložilo zbrane. Rusko ovládlo Černobyľ, kde sú uložené tony jadrového odpadu a ktorý je kľúčovým miestom pre postup na Kyjev.

Úspešná operácia v štýle blitzkriegu sa dramaticky líši od tvrdého odporu, ktorý Ukrajinci vo vyše päť mesiacov trvajúcom konflikte kladú Rusom na iných miestach. Agentúra Reuters zistila, že ruský úspech v Černobyle nebol dielom náhody, ale súčasťou dlhodobej operácie Kremľa s cieľom infiltrovať ukrajinský štát tajnými agentmi.

 Päť ľudí, ktorí sú oboznámení s prípravami Kremľa na inváziu, hovorí, že vojnoví stratégovia okolo prezidenta Vladimira Putina sa domnievali, že Rusku s pomocou týchto agentov bude stačiť len málo na to, aby v priebehu niekoľkých dní padla vláda ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Novinári z Reuters na základe rozhovorov s činiteľmi v Rusku, na Ukrajine a súdnych dokumentov a výpovedí podaných počas vyšetrovania ľudí nasadených v Černobyle zistili, že ruská infiltrácia je hlbšia, ako sa verejne pripúšťa. „Okrem nepriateľa zvonku máme bohužiaľ aj vnútorného nepriateľa,“ povedal tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov v jednom rozhovore. Na začiatku invázie malo Rusko agentov v ukrajinskej armáde, bezpečnostných zložkách i polícii.

Ukrajinský Štátny úrad pre vyšetrovanie zaoberajúci sa mimoriadne závažnými zločinmi vyšetruje, či Národná garda v Černobyle porušila zákon, keď zbrane odovzdala nepriateľovi. Táto poriadková žandárska služba obhajuje svoj postup a poukazuje na riziko, aké by so sebou niesol boj o jadrovú elektráreň.

Dobyť Černobyľ bez odporu

Rusko vraj vlani v novembri začalo na Ukrajinu posielať tajných agentov, aby nadviazali kontakty s činiteľmi majúcimi na starosti zabezpečenie bezpečnosti Černobyľa. Ich úlohou bolo zabezpečiť, že tam ruská armáda nenarazí na odpor. Černobyľ tiež slúžil ako miesto na odovzdávanie dokumentov ukrajinskej tajnej služby SBU. Podplatení ukrajinskí činitelia odovzdávali ruským špiónom informácie o ukrajinskej vojenskej pripravenosti. Ukrajinskí vyšetrovatelia podozrievajú najmenej dvoch ľudí z poskytovania informácií ruským agentom alebo z toho, že inak pomáhali Rusom elektráreň ovládnuť.

Súdne dokumenty a výpovede ukazujú, akú úlohu zohral Vitalij Viter, šéf bezpečnosti v Černobyle a príslušník ukrajinskej tajnej služby SBU. Je vo väzbe a je vyšetrovaný preto, že v kľúčovej dobe nebol na svojom mieste. Vypovedal, že niekoľko dní pred začiatkom invázie odišiel na nemocenskú a 24. februára bol doma v Kyjeve. Vyšetrovateľom povedal, že prvý deň invázie telefonoval s veliteľom jednotky Národnej gardy. Radil mu, aby nevystavoval jednotku nebezpečenstvu. „Ušetri svojich ľudí,“ povedal mu. Veliteľ mu nebol podriadený a podľa Reuters nie je jasné, či sa riadil Viterovým odporúčaním. Viter je podozrivý zo zrady pre „úmyselnú pomoc jednotkám Ruskej federácie pri rozvratnej činnosti proti Ukrajine“.

 Agentúra Reuters podotýka, že sa jej nepodarilo nezávisle overiť tvrdenia o ruských agentoch v Černobyle pripravujúcich pôdu pre nekrvavé prevzatie areálu. Avšak ukrajinský Štátny úrad pre vyšetrovanie uviedol, že sa zaoberá prípadom niekdajšieho vysokopostaveného činiteľa tajnej služby SBU Andrija Naumova, ktorý svojho času pôsobil v Černobyle a je podozrivý, že utajované informácie o bezpečnosti areálu odovzdal cudziemu štátu. Krátko pred ruským vpádom na Ukrajinu zmizol, uviedla osoba z bezpečnostného aparátu. Objavil sa v júni v Srbsku. Tamojšia polícia vtedy informovala, že na hranici so Severným Macedónskom zadržala ukrajinského občana A. N. V jeho aute značky BMW objavila stovky tisíc dolárov a eur a dva smaragdy. On a vodič BMW sú podozriví z pokusu o pranie špinavých peňazí. Koncom marca prezident Zelenskyj vydal dekrét, ktorým Naumova zbavil generálskej hodnosti a v emotívnom prejave vyhlásil, že Naumov a ďalší generál SBU sú zradcovia, ktorí zradili prísahu vernosti Ukrajine. Naumov je vo väzbe v Srbsku.

Cieľom bol pád Kyjeva

Pre Rusko ovládnutie Černobyľa bolo len jedným z krokov v operácii s cieľom chopiť sa vlády v Kyjeve. Počítalo vraj s aktiváciou spiacich agentov vo vnútri ukrajinského bezpečnostného aparátu. Zdroje oboznámené s plánmi Kremľa potvrdzujú správy západných spravodajských služieb, že Rusko chcelo, aby majiteľ dvoch sanatórií na Rusmi anektovanom Kryme a separatistický politik Oleg Carjov viedol bábkovú vládu v Kyjeve. Skoro ráno 24. februára Carjov na telegrame napísal, že vstúpil na Ukrajinou kontrolované územie a že „Kyjev bude oslobodený od fašistov“.

Bývalá ukrajinská generálna prokurátorka tiež agentúre Reuters v júni povedala, že ukrajinský politik a Putinov priateľ Viktor Medvedčuk mal zašifrovaný telefón od Rusov, aby mohol komunikovať s Kremľom. Krátko pred ruským vpádom na Ukrajinu ušiel z domáceho väzenia v Kyjeve. Carjov uviedol, že tvrdenie o tom, že ho Rusko vybralo do čela bábkovej vlády „nemajú veľa spoločného s realitou“, Medveďov právnik sa k veci odmietol vyjadriť. Jeho klient je vo väzbe v dôsledku obvinenia z vlastizrady súvisiacej s jeho aktivitou ešte pred ruskou inváziou. Carjov teraz býva na Kryme a jazdí na návštevy do Moskvy.

Spiaci agenti zlyhali

Aj keď Rusi ovládli Černobyľ, ich plány obsadiť Kyjev stroskotali. Spiaci agenti dosadení Moskvou v mnohých prípadoch nedokázali splniť svoju úlohu, uvádzajú zdroje na ukrajinskej a ruskej strane. Ľudia, na ktorých Kremeľ vsadil na Ukrajine, v rokoch pred inváziou svoj vplyv zveličovali. Kremeľ pri plánovaní operácií na Ukrajine sa spoliehal na „šašov – niečo vedeli a vždy hovorili, čo od nich vedenie chcelo počuť, pretože inak by nedostali zaplatené,“ povedala istá osoba blízka proruským separatistom z východnej Ukrajiny.

 Ruská infiltrácia však v jednom ohľade uspela: na Ukrajine zasiala nedôveru a odhalila nedostatky ukrajinskej tajnej služby SBU, ktorá má vo vzťahoch k Rusku komplikovanú minulosť a ktorá má teraz za úlohu vyhľadávať zradcov a kolaborantov. To vyšlo najavo 17. júla, keď prezident Zelenskyj v príhovore k národu oznámil, že odvolal šéfa SBU Ivana Bakanova, ktorého pozná celé roky, kvôli tomu, že mnoho jeho podriadených je podozrivých zo zrady. Podľa zdrojov z ukrajinských bezpečnostných zložiek niektorí pracovníci SBU spomínali, že niekoľko dní po začiatku ruskej invázie sa nemohli s Bakanovom spojiť, čo v Kyjeve umocňovalo pocit chaosu.

Zelenskyj vo svojom nedávnom prejave o pracovníkoch bezpečnostných zložiek obvinených zo zrady hovoril o tom, akú daň si ruská infiltrácia v jeho krajine vyberá. „Takéto množstvo trestných činov proti základom národnej bezpečnosti predstavuje veľmi závažné otázky na adresu zodpovedných činiteľov,“ povedal. „Na každú takúto otázku príde pádna odpoveď,“ dodal./agentury/

X X X

Obráti sa po voľbách Taliansko k Rusku? Vysvetľuje politológ

Volajú ho Supermario, ale ani jemu vláda v Taliansku dlho nevydržala. Mario Draghi nebol na čele kabinetu v Ríme ani dva roky. Jeho vláda, ktorú podporovali politické subjekty od krajnej pravice až po ľavicu, nakoniec doplatila na vnútorné rozpory. Predčasné voľby sa v Taliansku budú konať už 25. septembra. Ich favoritkou je populisticko-pravicová politička Giorgia Meloniová a jej strana Bratia Talianska. Otočí sa Rím po hlasovaní k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi? Pre Pravdu situáciu vysvetlil politológ Davide Vampa z Aston University v Birminghame.

Stane sa Giorgia Meloniová prvou ženou, ktorá zasadne do premiérskeho kresla v Taliansku? Jej krajne pravicová strana Bratia Talianska vedie v prieskumoch pred predčasnými voľbami, ktoré sa budú konať 25. septembra.

x Aké boli hlavné dôvody, že sa premiérovi Draghimu nepodarilo udržať koalíciu pohromade?

Je ich viac. V prvom rade je potrebné povedať, že za normálnych okolností by sa parlamentné voľby konali už na budúci rok. Je bežné, že v takom období sa každá strana usiluje upevňovať si pozície na politickej scéne. Takže Draghi mal v každom prípade problém udržať koalíciu pohromade. Okrem toho v nej boli vnútorné rozpory v súvislosti s debatou o ruskej vojne proti Ukrajine. Ale aj s tým, ako riešiť viaceré domáce probléme vrátane ekonomiky. Taliansko je v zložitej situácii. Z ekonomického hľadiska na tom nie je tak zle ako počas koranavírusovej pandémie, ale vojna a medzinárodná situácia poškodili hospodárstvo krajiny. Na Draghiho vládu to vytvorilo tlak. Napätie rástlo medzi stranami, ktoré podporovali jeho koalíciu, ale aj vnútri politických subjektov. Hnutie piatich hviezd, čo bola najväčšia strana koalície, sa rozdelilo, a to krízu len urýchlilo.

X Zapojí sa Draghi do predvolebnej kampane? Napriek tomu, že sa mu rozpadla vláda, medzi Talianmi je pomerne populárny.

Zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa Draghi plánoval zapojiť do politického súboja alebo že by si chcel vytvoriť vlastnú stranu. Nie je to jeho štýl. Môže sa však stať, že sa niektoré strany v kampani budú usilovať použiť Draghiho meno. Hovorím najmä o centristických subjektoch, ktoré najviac podporovali jeho agendu.

Líder stredoľavicovej Demokratickej strany Enrico Letta varoval, že Rusko sa pokúsi ovplyvniť voľby šírením falošných správ na sociálnych sieťach, aby podporilo prokremeľské subjekty. Pokladáte to za skutočné nebezpečenstvo?

Šírenie falošných správ je už dlhé roky problémom talianskej politiky, ale aj globálne. Nemôžem však povedať, že by som si myslel, že Rusko bude schopné ovplyvniť volebný proces v krajine. Ľudia aj politické strany si už oveľa viac uvedomujú hroziace riziká spojené s používaním sociálnych sietí. Okrem toho by som chcel pripomenúť, že v Taliansku momentálne neexistuje žiadna dôležitá strana, ktorá by bola otvorene proruská. Ani jedna z nich teraz nehovorí, že priamo podporuje prezidenta Vladimira Putina.

X Ako sa teda talianska politická scéna stavia k ruskej vojne?

Nájdete na nej najrôznejšie postoje. Niektoré strany jednoznačne podporujú ukrajinský odboj a zdôrazňujú, že Kyjev je potrebné podporovať vojensky. Do tejto skupiny patria najmä centristické a liberálne subjekty. Ale vo všeobecnosti to platí aj o stredoľavicovej Demokratickej strane. Prekvapením však asi je, že pravicovo-populistický subjekt Bratia Talianska pod vedením Giorgie Meloniovej sa do značnej miery postavil na stranu Ukrajiny. Je to celkom zaujímavé. Meloniová to vysvetľuje nacionalistickou rétorikou s tým, že Rusko porušilo národné suverenitu Ukrajiny. Samozrejme, predstavitelia pravice, ako sú šéf Ligy Matteo Salvini a líder Forza Italia Silvio Berlusconi, zaujali k Rusku nejasnejšie postoje. Nie sú otvorene prokremeľskí, ale obaja mali v minulosti vzťahy s Putinom a s jeho ľuďmi. Niektoré talianske strany hovoria, že je potrebné s Ruskom rokovať a že by sme sa ho mali usilovať pochopiť. Hnutie piatich hviezd vojna výrazne rozdelila. Minister zahraničných vecí Luigi Di Maio z tejto strany odišiel. Povedal, že hnutie je príliš proruské.

X Čo na vojnu hovoria Taliani?

Ani v tomto prípade sa nedá povedať, že by nejaká veľká časť talianskej spoločnosti podporovala Rusko. V skutočnosti pred vojnou viac ľudí vzhliadalo k Putinovi a vnímali ho ako silného lídra. Medzi Talianmi však rastie napätie vzhľadom na to, že čelia zvyšujúcim sa životným nákladom, čo súvisí aj s vojnou. A sme toho svedkami aj v iných krajinách. Ako hovorím, pribúda Talianov, ktorí by boli radi, keby sa vojna skončila. Hoci aj za cenu, že by Ukrajina stratila časť územia. Niektoré strany sa snažia o to, aby získali podporu týchto ľudí vo voľbách. Ide najmä tie, o ktorých som povedal, že ich postoj ku konfliktu nie je úplne jednoznačný. /agentury/

X X X

Blinken telefonoval s Lavrovom Hovorili 1-krát od začiatku rusko-ukrajinskej vojny

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken absolvoval v piatok telefonický rozhovor so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Išlo o ich prvý kontakt od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu koncom februára.

Blinken po rozhovore povedal médiám, že Lavrovovi predložil návrh na prepustenie dvoch amerických občanov zadržiavaných v Rusku. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Tlak na Kremeľ

„Mali sme otvorený a priamy rozhovor. Tlačil som na Kremeľ, aby prijal zásadný návrh, ktorý sme predložili,“ vyhlásil Blinken pred novinármi. Neuviedol však, ako na to reagoval Lavrov, píše agentúra AP.

Blinken o plánovanom telefonáte prvýkrát verejne hovoril v stredu. Informoval, že sa nebude týkať Ukrajiny, ale amerických priorít vrátane snahy o prepustenie zadržiavaných občanov USA Paula Whelana a Brittney Grinerovej.

Podľa médií by ich mali vymeniť za ruského priekupníka so zbraňami Viktora Buta, ktorého už viac než desať rokov väznia v USA.

Konopný olej

Známu americkú basketbalistku Brittney Grinerovú, ktorá je aj dvojnásobnou zlatou olympijskou medailistkou, zadržali v Moskve 17. februára po tom, ako pri kontrole na letisku Šeremetievo našli v jej batožine konopný olej v náplniach do elektronických cigariet. Aktuálne s ňou prebieha súdny proces, pričom za pašovanie drog jej v Rusku hrozí až desaťročný nepodmienečný trest odňatia slobody.

Paula Whelana, ktorý má americký, britský, kanadský aj írsky pas, zatkla Federálna bezpečnostná služba (FSB) v moskovskom hoteli 28. decembra 2018, pričom u neho údajne našla USB kľúč s utajenými informáciami.

V júni 2020 ho odsúdili za špionáž na 16 rokov väzenia v nápravnom zariadení s vysokým stupňom stráženia. Whelan od začiatku všetky obvinenia odmieta. Tvrdí, že bol v Moskve, aby sa ako hosť zúčastnil na priateľovej svadbe. Podľa svojich právnych zástupcov si pritom myslel, že USB kľúč obsahuje fotografie z dovolenky, aktuality.sk

X X X

Krúpa: Igor Matovič v opozícii bol iný ako Igor Matovič v exekutíve. Bohužiaľ

 Poslanec Juraj Krúpa deň po odchode z klubu hnutia OĽaNO Igora Matoviča oznámil, že vstupuje do poslaneckého klubu strany SaS Richarda Sulíka. Zdôraznil, že kandidoval za protikorupčné hnutie, ale ocitol sa v ultrakonzervatívnej strane, ktorá bojuje proti liberalizmu. OĽaNO je podľa neho len o jednom človeku, a ten sa musí rozhodnúť, kam chce ísť. Či do menšinovej vlády s extrémistami, alebo dá šancu vláde bez neho. „Igor Matovič v opozícii bol iný ako Igor Matovič v exekutíve. Bohužiaľ,“ tvrdí.

 Juraj Krúpa za červenú čiaru označil úvahy o pripustení možnosti vytvorenia menšinovej vlády s podporou „rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov“ počas koaličnej krízy.

X Čo si sľubujete od spolupráce s SaS?

Je to strana, ktorá je konzistentná vo svojej hodnotovej orientácii a ukotvení. Tieto hodnoty si drží už 13 rokov. Ja som sa ocitol ako liberál v hnutí OĽaNO. Ako vidíte, tá situácia sa vyvinula trocha inak, ako som si predstavoval. Keď som kandidoval, tak sa hovorilo, že OĽaNO bude mať dve krídla. Jedno malo byť konzervatívne, pravicové a druhé liberálne. Dnes vidíme, že to konzervatívne krídlo viac narástlo a začalo sa silnejšie presadzovať, kým to liberálne išlo od úzadia. Po mnohých rozhovoroch, ktoré som mal počas rokovaní o hlasovaní o prezidentkinom vete, to vnímam tak, že OĽaNO sa rozhodlo ísť konzervatívnou, prorodinnou cestou, ktorá má osloviť aj takých voličov, ktorí sú ochotní voliť aj extrémistické strany.

X Má premiér Eduard Heger silu na to, aby odvolal Igora Matoviča?

Aj keby ho odvolal, stále záleží na tom, ako sa to vyrieši v rámci predsedníctva OĽaNO. Nevidím do kuchyne hnutia, nebol som členom, no šéfkuchárom je Igor Matovič. Čo si vymyslel a navaril, tak vám priniesol a vy ste to buď zjedli, alebo ste odmietli – no v tej chvíli ste odmietli Igora Matoviča. Hovoriť teraz o tom, aké možnosti má Eduard Heger, je veľmi komplikované, no myslím si, že robí všetko, čo je v jeho silách.

 X Mal by podľa vás Igor Matovič odísť z vlády?

Rozhodnutie je na ňom, no nálady v spoločnosti a v koalícii sú jasné. Mal by zvážiť, ako chce ďalej pôsobiť, môže to skúsiť s menšinovou vládou, má rôzne možnosti. Je na ňom, kam sa chce posunúť, kam chce ísť. Premiér Eduard Heger tvrdí, že je pripravený urobiť všetko pre udržanie štvorkoalície. Všetko však znamená aj odchod ministra financií Igora Matoviča. Aj táto alternatíva musí byť reálna. Ak hovorí, že spraví všetko, no okrem odvolania Matoviča, tak nie je ochotný spraviť všetko. Osobne ma mrzí, že to dospelo do tohto stavu, no Igor Matovič v opozícii bol iný ako Igor Matovič v exekutíve. Bohužiaľ.

X V histórii OĽaNO to je pomerne bežné, že ku koncu volebného obdobia sa hnutie rozpadalo a mnoho ľudí hovorilo o problémoch. Čím si vysvetľujete, že napriek všetkým krízam, ťažkostiam, ktoré hnutie za ostatné dva roky malo, tak sa tento scenár neudial a poslanci sú voči Matovičovi lojálni?

Je niečo iné byť v koalícii a iné byť v opozícii. V koalícii cítite zodpovednosť a zároveň si uvedomujete, že ako nezaradený poslanec ste vybavený. Ak máte nejakú agendu, alebo návrh zákona, tak máte minimálnu šancu, že sa vám niečo podarí presadiť a už si len dosedíte do konca volebného obdobia. Toto si veľa ľudí uvedomuje. Na každej schôdzi Národnej rady máte zhruba 80 zákonov, a kým sa vôbec ten zákon do parlamentu dostane, tak je to zdĺhavý proces.

Poslanec Juraj Krúpa vstupuje do klubu SaS

X Takže nejde o lojalitu k osobe, ale k agende?

Samozrejme, že je tam lojalita voči Igorovi Matovičovi, to je logické. No v OĽaNO sú ľudia, ktorí si chcú veci presadiť a nemajú inú možnosť ako cez klub a koaličnú radu.

xJe nevôľa spolupracovať s Igorom Matovičom stále silnejšia ako to, že na Slovensku vznikne konzervatívna vláda s tichou podporou extrémistov?

Pozrite sa na to, ako rastie mafia a ako sa tejto časti politického spektra začína dariť. Otázka je, či s tým niečo urobíte. No tie rôzne rozhodnutia koalície, mnohé z dielne OĽaNO, vedú k nespokojnosti spoločnosti. Mňa mrzí to, ako sa snažia riešiť tieto problémy. Buď je to ad hoc, alebo na poslednú chvíľu ako napríklad pri zvyšovaní platov počas rastúcej inflácie. Ďalej sú to ideologické témy ako interrupcie, ktorými prekrývajú nedostatky, a s tým sa nemôžem stotožňovať./agentury/

X X X

Juraj Krúpa prešiel od Matoviča k Sulíkovi

Juraj Krúpa vo štvrtok oznámil, že odchádza z hnutia OĽaNO. Poslednou kvapkou podľa neho bola možnosť vzniku menšinovej vlády s extrémistami.

Poslanec Juraj Krúpa, ktorý včera oznámil svoj odchod z klubu hnutia OĽaNO, si už našiel nový domov. Dnes spolu s Richardom Sulíkom a Annou Zemanovou informoval, že prechádza do klubu SaS.

„Kandidoval som za protikorupčné hnutie a zistil som, že som sa ocitol v ultrakonzervatívnom hnutí, ktoré bojuje proti liberalizmu,“ povedal Krúpa. Svoje rozhodnutie oznámil aj predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi. Ten to podľa neho zobral s pochopením.

Sulík zatiaľ nechce ďalších liberálov z OĽaNO

Prijatie Krúpu do klubu SaS stihol schváliť už aj samotný klub liberálov. Republiková rada strany ho tiež menovala tímlídrom pre obranu. Ako priznal šéf SaS Richard Sulík, ide o stranícku funkciu, ale poslanec zatiaľ do strany nevstúpil.

„Napriek všetkému, čo som počúval dva roky v klube OĽaNO, vnímam stranu SaS ako stranu odborníkov, ale aj ako stranu, ktorá je jasne hodnotovo ukotvená,“ povedal Krúpa s tým, že sa tiež stotožňuje s jej hodnotami.

Krúpa sa dostal do pozornosti Richarda Sulíka po hlasovaní o prelomení veta prezidentky pri miliardovom balíku Igora Matoviča. Poslanec sa vtedy ako jediný z Obyčajných ľudí zdržal. Prekážalo mu, že zákon pretlačila koalícia proti vôli SaS a za pomoci opozičných poslancov okolo Tomáša Tarabu a extrémistov z ĽSNS.

„Neoslovil som ďalších poslancov z OĽaNO. Oslovil som iba pána Krúpu. Ten hlavný motív bol, že SaS bude mať tímlídra pre obranu,“ skonštatoval predseda SaS a minister hospodárstva. Zdôraznil, že nemá ciele loviť poslancov z iných klubov „ako to robia iní predsedovia strán“.

Zlomilo ho uvažovanie o menšinovej vláde

Odídenec z OĽaNO vysvetlil, že svoje rozhodnutie odísť z hnutia zvažoval dlhšie a mnohokrát ho odložil. „Prídete ale do určitého momentu, keď už sám zo sebou nemôžete robiť kompromisy. Do momentu keď si poviete, že už sa viac nedá,“ vysvetlil svoje rozhodnutie odísť od Igora Matoviča Krúpa.

Prvým momentom podľa jeho slov bolo, keď mu nedovolili kriticky vystúpiť minulý rok na sneme hnutia. Nepozdávalo sa mu ani vystúpenie Györgyho Gyimesiho proti Richardovi Sulíkovi. V ňom poslanec OĽaNO obvinil ministra hospodárstva, že v súvislosti s dovozom ruskej ropy nevyrokoval dostatočne vhodné podmienky.

Krúpa verejne kritizoval hnutie OĽaNO aj pri prelamovaní veta prezidentky za pomoci „fašistov“. Posledným momentom, ktorý rozhodol o jeho odchode bolo uvažovanie Obyčajných ľudí nad menšinovou vládou bez SaS, „ktorá by sa opierala o ad hoc koalície, či už nejakých fašistov, bývalých členov ĽSNS alebo kohokoľvek“.

Krúpa sa príliš nechcel vyjadrovať k súčasnej koaličnej kríze a Igorovi Matovičovi. Skonštatoval však, že v hnutí OĽaNO neprišlo k sebareflexii. Poslanci len dostali informáciu, že za vypovedaním koaličnej dohody zo strany SaS „sú oligarchovia a temné sily liberálov“.

Koaličnú krízu má vyriešiť vyjednávací tím

Republiková rada SaS včera okrem prijatia Krúpu do klubu rozhodla aj o vytvorení tímu, ktorý bude riešiť koaličnú krízu. Od vedenia strany dostali členovia tímu – Branislav Gröhling, Mária Kolíková a Richard Sulík, splnomocnenie vyjednávať o novej koaličnej zmluve.

„Tento tím dostal jednoznačnú podmienku, a síce, že nemôže súhlasiť s takou novou koaličnou zmluvou, z ktorej nebude jednoznačne vyplývať, že Igor Matovič nebude viac členom vlády,“ povedal Sulík. Reagoval tak na informácie, ktoré zverejnila televízia Markíza, že Republiková rada SaS na začiatku júla v zápisnici nepodmieňovala novú koaličnú zmluvu odchodom Matoviča. Dátum rokovania si však lídri stále nestanovili.

Šéf SaS však zároveň skonštatoval, že ministri SaS v septembri pravdepodobne opustia vládu a podajú demisiu. SaS tak bude mať poslanecký klub s 21 poslancami, keďže Mária Kolíková sa stane poslankyňou a vystrieda svoju náhradníčku v strane Za ľudí Alexandru Pivkovú.

X X X

 Nová podmienka SaS na zotrvanie v koalícii? Poslanec Baránik chce garanciu zmeny paragrafu 363

Téma paragrafu 363 sa opätovne otvorila. Mimovládne organizácie zbierajú podpisy na jeho zmenu a Alojz Baránik zo SaS chce, aby sa jeho zúženie dostalo aj do novej koaličnej zmluvy.V centre konfliktu vládnej koalície sa môže napokon ocitnúť aj kontroverzný paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý generálny prokurátor viackrát použil na zrušenie obvinení v známych kauzách.

Tímlíder strany SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik by chcel, aby zmena 363 bola jednou z podmienok liberálov pre ich opätovný vstup do koalície. Zároveň zdôraznil, že pravou príčinou problému s 363 môže byť aj „praktická neodvolateľnosť“ generálneho prokurátora.

O reforme koaličnej zmluvy ako o možnom riešení vládnej krízy hovoril už dávnejšejšie aj člen republikovej rady SaS a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Do novej zmluvy by sa podľa neho mali dostať priority SaS, ako napríklad práve spomínaná zmena paragrafu 363.

V strane však vedia, že pri zúžení paragrafu 363 opäť narazia na odpor strany Borisa Kollára. „V rámci koalície sa proti zmene paragrafu 363 stavia iba hnutie Sme rodina. My sme presvedčení, že tento paragraf by sme mali zúžiť aj napriek ich nesúhlasu,“ myslí si štátny tajomník ministerstva spravodlivosti za SaS Ondrej Dostál.

Tlak na zmenu paragrafu môže prísť aj zo strany verejnosti. Mimovládne organizácia Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu spustili výzvu, ktorej cieľom je upraviť ustanovenie tak, „aby si ho generálny prokurátor nemohol vykladať po svojom a nepomáhal tak obvineným vyhnúť sa súdom“.

Žilinka paragraf nadužíva

Neslávne známy paragraf Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi v prípade procesných pochybení zrušiť rozhodnutia vyšetrovateľov a prokurátorov. Podľa mimovládok súčasný generálny prokurátor Maroš Žilinka paragraf 363 výrazne nadužíva a obchádza ním zákaz takzvaných negatívnych pokynov – zákaz prikázať prokurátorovi, aby niekoho nestíhal alebo neobvinil.

„Voľný výklad generálneho prokurátora o tom, ako môže paragraf 363 používať, už pomohol viacerým vplyvným osobám, ktoré boli obvinené zo závažných trestných činov,“ skonštatovala Nadácia Zastavme korupciu.

Žilinka podľa nadácie takto „vyslobodil“ Jaroslava Haščáka, Petra Brhela, Petra Kažimíra, Zoroslava Kollára, Vladimíra Pčolinského, Štefana Žigu či Zuzanu Plačkovú. Ako pre Aktuality.sk uviedla šéfka nadácie Zuzana Petková, paragraf dáva príliš veľkú moc do rúk jednej osoby. Navyše bez možnosti, aby jeho rozhodnutie preskúmal iný orgán.

Zastavme korupciu a Via iuris preto žiadajú zmenu tohto paragrafu. Za 17 dní sa mimovládkam podarilo vyzbierať takmer 10 100 podpisov.

Žilinka: Paragraf je opodstatnený

Jedna z iniciátorov výzvy a šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková vysvetlila, že ich cieľom je zviditeľniť a zintenzívniť diskusiu o paragrafe 363. „Zároveň chceme politikom, ktorí rozhodujú o legislatíve, ukázať, že časť verejnosti si želá zmenu. Ide najmä o Sme rodina, ktorá brzdí novelizáciu paragrafu,“ povedala.

Dôvod, pre ktorý si Sme rodina neželá zúženie pôsobnosti ustanovenia, pomenoval podľa nej súčasný minister financií Igor Matovič. „Vnímajú to ako tehličku vo svojom obrannom múre, keďže vyšetrovaný pre korupciu bol aj ich nominant a šéf SIS (Vladimír Pčolinský, pozn. red.), ktorému bolo tiež cez 363 zrušené obvinenie,“ pokračovala Petková.

Na snahu mimovládok reagoval na sociálnej sieti aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Paragraf 363 je podľa neho opodstatnený, pretože musí nezákonné rozhodnutia a postupy orgánov činných v trestnom konaní korigovať. Žilinka pritom sám na verejnom vypočutí pred voľbou generálneho prokurátora povedal, že spomínaný paragraf robí prokurátorom pri práci „šarapatu“.

„Asi mu v súčasnosti, keď už je vo funkcii generálneho prokurátora, vyhovuje, že disponuje takou silnou právomocou. A možno len zmenil názor,“ reagovala na tieto jeho slová Petková.

Baránik chce možnosť odvolať Žilinku

Poslanec SaS Alojz Baránik však nevie odhadnúť, či môže byť snaha mimovládok o zmenu ustanovenia úspešná. „V rámci koalície, hlavne na strane Sme rodina, je taký zásadný odpor voči tomuto, že tomu veľkú šancu nedávam,“ skonštatoval s tým, že proti zmene môže byť aj časť hnutia OĽaNO. Zároveň však podľa neho ide o situáciu, ktorú sme na Slovensku ešte nemali – proti ustanoveniu sa dvíha vlna odporu verejnosti.

Keďže aj on zmenu sporného ustanovenia Trestného poriadku podporuje, bude sa aj naďalej snažiť presadiť ju cez vládnu koalíciu. Odvoláva sa pritom na programové vyhlásenie vlády. V ňom sa kabinet zaviazal „preskúmať zúženie právnej úpravy § 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu“.

Súhlasí s ním aj Dostál. „Ak bude teda pokračovať vládna koalícia v súčasnom zložení, mala by čo najskôr pristúpiť k tomu, aby sa zúžilo vymedzenie paragrafu 363,“ povedal pre Aktuality.sk.

Baránik okrem iného zdôraznil, že je načase, aby si SaS dala takúto „základnú prioritu“ a stanovila si zúženie paragrafu 363 ako podmienku svojho zotrvania vo vládnej koalícii.

„Zároveň si myslím, že ruka v ruke je rovnako dôležite aj zmeniť všetky paragrafy, ktoré zabezpečujú praktickú neodvolateľnosť generálneho prokurátora. Na to treba v parlamente 76 hlasov. Dá sa to urobiť. Bohužiaľ, musím skonštatovať, že koalícia vrátane SaS na to nemala dost odvahy a priebojnosti,“ dodal Baránik, aktuality.sk

X X X

SR Stráca dych. Ekonómovia ukázali realitu životnej úrovne na Slovensku, západ nedobiehame, ale upadáme

 Slovensko už nedobieha životnú úroveň priemeru Európskej únie. Ešte pred pár rokmi to bolo naopak a krajina dobiehala najvyspelejšie štáty západnej Európy. Nové dáta z dielne Národnej banky Slovenska (NBS) však ukazujú, že životná úroveň oproti priemeru EÚ poklesla.

„Potrebuje zrýchliť reformný progres. Vyspelé ekonomiky už nedobiehame ani v raste hrubého domáceho produktu, ani v kúpnej sile. To sa potom odzrkadľuje na našej pozícii v konkurencieschopnosti,“ týmito slovami komentoval pred pár dňami nové prepočty NBS o životnej úrovni vedúci oddelenia fiškálnych a štrukturálnych analýz Branislav Reľovský.

Zaostávanie prehĺbila aj pandémia. „Relatívne vyšší vplyv pandémie na ekonomiku Slovenska zvýraznil spomalenie dobiehania najvyspelejších krajín EÚ,“ tvrdia ekonómovia v analýze o štrukturálnych výzvach.

 Už v období pred pandémiou slovenská ekonomika strácala dych a dobiehanie ekonomickej úrovne Európskej únie sa takmer zastavilo. „Ako keby tento model strácal dych. V posledných rokoch vidíme, že približovanie sa našej životnej úrovne k úrovni Európskej únie sa zastavilo. Toto je veľmi vážna výzva pre tvorcov politiky, aby s týmto niečo robili,“ povedal hlavný ekonóm NBS Michal Horváth.

Ekonómovia používajú na vyjadrenie životnej úrovne najčastejšie ukazovateľ vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) na osobu prepočítaný na paritu kúpnej sily. Ide o ukazovateľ používaný na medzinárodnej úrovni, ktorý berie do úvahy rozdielne ceny v jednotlivých krajinách. Ekonómovia NBS upozornili v publikácii na problematické dáta, ktoré Štatistický úrad aj Eurostat používa od roku 2015 (modrá os na grafe). Preto ich prepočítali a upravili a vyšlo im, že Slovensko zaostáva aj tak (červená os).

Pretrvávajúce ekonomické zaostávanie Slovenska je vidieť vo viacerých oblastiach, pokračujú analytici v komentári. „Bez ohľadu na metodiku je dlhodobé zaostávanie za európskym priemerom výrazné. Výzvou tak ostáva nízka produktivita, ktorá sa premieta do relatívne nižších kompenzácií zamestnancov a disponibilných príjmov. Nízke príjmy vedú k nižšej úrovni spotreby v porovnaní s EÚ 27,“ konštatujú ekonómovia. V prípade cien dochádza k rýchlejšiemu dobiehaniu európskeho priemeru.

Tento aj budúci rok zlé správy pre ľudí ešte nekončia. Dôvodom je vysoká inflácia. Tá predčí aj rast platov, čo bude mať za následok pokles kúpnej sily peňazí. Na lepšie časy svitá až v roku 2024, kedy by sa mala inflácia výrazne spomaliť. Všetko však bude závisieť od výsledku vojny, ktorú rozpútalo Rusko vpádom na Ukrajinu./agentury/

X X X

Za rovnaké peniaze menej muziky! Česi získajú stíhačky výhodnejšie ako Slováci

Kým Česká republika chce nakúpiť najmodernejšie americké stíhačky F-35, Slovensko stále čaká na dodanie ich „predkov“ typu F-16, ktoré čoskoro oslávia 50 rokov. „Podľa mňa to rozhodnutie o kúpe F-16 bolo unáhlené. Keď to spočítame, tak Česi dostanú zhruba za rovnaký peniaz lepší a oveľa perspektívnejší stroj,“ generál vo výslužbe a bývalý najvyššie postavený Slovák v NATO Pavel Macko. Čo ponúka stíhačka F-16 a čo F-35? Pozrite si ich porovnanie.

 Keď pred takmer piatimi rokmi vyberalo Slovensko vyberalo stíhacie lietadlá, ktoré nahradia sovietske MiG-29, vo finále sa rozhodovalo medzi švédskymi lietadlami JAS 39 Gripen a americkými F-16. Kým v prospech amerického riešenie hrala lojalita k najmocnejšiemu členovi NATO a bojová výkonnosť lietadla, v prospech Švédska zas oveľa nižšia cena životných nákladov, jednoduchšia obsluha ako aj celková efektívnosť týchto ich stíhačiek.

 Napokon si ministerstvo obrany pod vedením SNS a 11. júla 2018 definitívne aj vláda vybrali 14 taktických nadzvukových stíhacích lietadiel F 16 Block 70/72 za zhruba 1,8 miliardy eur od USA. Nákup spečatilo Slovensko 12. decembra podpisom zmluvy s americkými predstaviteľmi na Úrade vlády.

Podobné strategické rozhodnutie začala tento rok riešiť aj Česká republika. Tá si v roku 2007 za 19,65 miliardy Kč (0,8 miliardy eur) na 10 rokov prenajala práve 14 kusov švédskych stíhačov JAS 39 Gripen. V roku 2014 nájom predĺžili na ďalšiu dekádu za 1,7 miliardy Kč (70 miliónov eur) ročne. Tento prenájom ale v roku 2027, resp. 2029 v prípade uplatnenia opcie skončí.

„Lietadlá 5. generace sú riešením pre budúcnosť. Máme viac než rok na vyjednávanie a potom sa finálne rozhodne o samotnom nákupe,“ uviedla 20. júla česká ministerka obrany Jana Černochová, ktorá zároveň informovala, že vláda rozhodla o rokovaniach s vládou USA o nákupe stíhačiek F-35. „Posilňujeme našu obranyschopnosť pre nadchádzajúce desiatky rokov a plníme záväzky vyplývajúce z nášho členstva v NATO,“ zdôraznil aj český premiér Petr Fiala.

Omeškanie bez refundácie

Vláda o rokovaniach o nákupe stíhačiek F-35 rozhodla na odporúčanie Armády Českej republiky. „Vieme, čo chceme. Vždy sme to vedeli,“ potešilo sa rozhodnutiu vlády vedenie armády na sociálnej sieti. Česko sa navyše v dramaticky zmenenej bezpečnostnej situácii rozhodlo zvýšiť aj počet letiek. Kým doteraz mali 14 stíhačiek, 12 bojových a dve dvojmiestne tréningové, po novom chcú mať až 24, čo znamená, že budú disponovať rovno dvoma letkami./agentury/

X X X

ExxonMobil sa chváli rekordným ziskom

Zisk amerického energetického koncernu ExxonMobil sa v uplynulom štvrťroku dostal na rekordné maximum. Podporili ho vysoké ceny ropy a plynu.

Čistý zisk v 2. kvartáli vyskočil na 17,85 miliardy USD (17,50 miliardy eur) alebo 4,21 USD na akciu zo 4,69 miliardy USD alebo 1,10 USD na akciu v rovnakom období pred rokom. Upravený zisk dosiahol 17,55 miliardy USD alebo 4,14 USD na akciu. Analytici počítali s upraveným ziskom na úrovni 3,74 USD na akciu. Tržby stúpli o 70,8 % na 115,68 miliardy USD zo 67,74 miliardy USD.

Výsledky tiež odrážajú pozitívny vplyv nárastu produkcie a kontroly nákladov, uviedol šéf Exxonu Darren Woods. Produkcia ropy v medzikvartálnom porovnaní však stúpla len o 4 % na 3,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Razantne sa zvýšili v 1. polroku ceny ropy a plynu, ktoré podporila vojna na Ukrajine. Počas 2. kvartála sa cena ropy dostala až na 14-ročné maximum nad 120 USD za barel, aktulity.sk

X X X

Strach z recesie slabne, ceny ropy opäť prudko rastú

Ceny ropy na konci týždňa opäť výrazne rastú, keď si americká ropa WTI pripísala viac než 5 %. Dôvodom sú obavy z nedostatočnej ponuky na trhu, ktoré prevážili nad strachom z recesie. Obchodníci teraz predovšetkým čakajú na budúcotýždňové stretnutie aliancie producentov OPEC+.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI so septembrovým kontraktom sa o 16.43 h SELČ predával po 101,67 USD (99,70 eura). To bolo o 5,25 USD alebo 5,44 % viac ako vo štvrtok (28. 7.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Septembrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa o 16.45 h SELČ obchodoval so ziskom 3,53 USD alebo 3,29 % po 110,67 USD za barel, aktuality.sk

X X X

Dvaja Česi neprežili turistiku v Tatrách

Leteckí záchranári dnes smerovali na pomoc aj českej turistke.

VYSOKÉ TATRY: Letná turistika v slovenských veľhorách si vyžiadala životy ďalších dvoch turistov z Česka.

Tesne pred výstupom k Sliezkemu domu dnes skolaboval 77-ročný český turista. „Náhodní svedkovia, ktorí ho našli ležať v bezvedomí okamžite zahájili laickú kardiopulmonálnu resuscitáciu, následne aj pomocou AED prístroja,“ informovala letecká záchranná služba Air – Transport Europe (ATE) na sociálnej sieti.

Posádku záchranárskeho vrtuľníka tam privolali v piatok krátko po poludní. „Po prílete k určenej oblasti bola lekárka vysadená priamo k mužovi z paluby pomocou navijaka. Pridala sa k rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu všetkých zúčastnených sa pacientovi nepodarilo obnoviť vitálne funkcie a lekárka mohla konštatovať už len úmrtie,“ doplnili vrtuľníkoví záchranári.

Sám na túre

Túru vo Vysokých Tatrách neprežil ani 69-ročný český turista, po ktorom pátrali od stredy, keď vystúpil na železničnej stanici v Starom Smokovci a odtiaľ odišiel sám na túru.

V piatok popoludní ho našli bez známok života v Malej Studenej doline. Pre TASR to potvrdil krajský policajný hovorca z Prešova Daniel Džobanik.

„Telo nebohého už zniesli z terénu do márnice. Našli ho pod štítom Veľký Kostol, podľa predbežných informácií zrejme spadol,“ dodal Džobanik.

Zranená Češka

Leteckí záchranári dnes pomáhali aj 56-ročnej českej turistke, ktorá sa pošmykla na turistickom chodníku pod Skalnatým plesom, podvŕtla si členok a ďalej už nedokázala pokračovať.

„Aj tu bola lekárka vysadená do terénu lanovou technikou. Zranenie jej ošetrila zafixovala a následne bola z miesta v transportnej sedačke evakuovaná a prevezená na centrálny príjem nemocnice v Poprade,“ uzatvára ATE.

X X X

Rakúskeho politika Stracheho už neobviňujú z korupcie

Obžaloba podľa rozhodnutia viedenského súdu nepredložila dostatok dôkazov.

Bývalého šéfa krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho oslobodili v piatok spod obvinení z korupcie týkajúcich sa finančného daru 10 000 eur pre združenie Austria in Motion napojené na FPÖ. Informuje o tom agentúra DPA.

Nedostatok dôkazov

Tento dar poskytol združeniu Stracheho priateľ, podnikateľ v oblasti nehnuteľností Siegfried Stieglitz. Strache čelil obvineniam, že Stieglitzovi na oplátku pomohol získať miesto v dozornej rade spoločnosti Asfinag. Obžaloba však na to podľa rozhodnutia viedenského súdu nepredložila dostatok dôkazov.

Obvinený bol v tomto prípade aj zmienený podnikateľ, ktorého však v piatok taktiež spod obvinení oslobodili.

Sudca označil konanie tohto podnikateľa za „nesprávne“, povedal však, že sa nepodarilo dokázať, že Strache o predmetnom finančnom dare vedel.

Zmena zákona za úplatok

Stracheho uznal ešte vlani viedenský súd za vinného v inom korupčnom prípade súvisiacom s tzv. kauzou Ibiza a vymeral mu 15-mesačný podmienečný trest odňatia slobody.

Bývalý predseda FPÖ bol v tejto kauze obvinený, že spriatelenému majiteľovi súkromnej kliniky vo viedenskom obvode Währing pomohol za úplatok vybaviť pre neho výhodnú zmenu zákona.

Expredseda FPÖ mal ešte v časoch koaličnej vlády s Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurza lobovať za to, aby bola táto klinika zaradená do štátneho fondu na financovanie súkromných zdravotníckych zariadení, čo by jej umožnilo priame hradenie poplatkov za úkony zo sociálneho poistenia.

Vlani odsúdený Grubmüller

Z podplácania bol v tomto prípade obžalovaný majiteľ kliniky Walter Grubmüller, ktorého vlani odsúdili na 12-mesačný podmienečný trest. Strache počas súdneho procesu trval na svojej nevine a voči rozsudku sa odvolal.

Korupčnú kauzu z jari 2019, známu ako Ibiza, spustilo zverejnenie záznamu zo skrytej kamery zhotoveného na rovnomennom španielskom ostrove. Tento škandál viedol k pádu rakúskej vlády. Strache totiž odstúpil z funkcie vicekancelára i z postu lídra FPÖ, vtedajšieho koaličného partnera Kurzovej ÖVP, aktuality.sk

X X X

Portugalci vyšetrujú podozrenia zo zneužívania v cirkvi

Doposiaľ zhromaždili 352 svedectiev od osôb, ktoré vypovedali, že ich v minulosti zneužili kňazi alebo iní cirkevní predstavitelia.

Vďaka Aktualitám má každý človek prístup k overeným informáciám zadarmo.

Portugalská prokuratúra začala vyšetrovať podozrenia zo sexuálneho zneužívania, ktorého sa mali dopúšťať kňazi a ďalší predstavitelia miestnej katolíckej cirkvi. Nezávislá komisia, ktorá sa venovala tejto problematike, zhromaždila svedectvá od stoviek údajných obetí, píše agentúra AFP.

352 svedectiev

Úradu prokuratúry bolo predložených 17 svedeckých výpovedí, ktoré viedli k otvoreniu desiatich vyšetrovaní. Tri z nich však museli uzavrieť, pretože sa týkali dávnejšej minulosti, respektíve pre nedostatok dôkazov.

Nezávislá komisia pre prípady sexuálneho zneužívania doposiaľ zhromaždila 352 svedectiev od osôb, ktoré vypovedali, že ich v minulosti zneužili kňazi alebo iní cirkevní predstavitelia.

Komisia zložená zo šiestich expertov začala fungovať v januári tohto roku a len počas prvého mesiaca svojej činnosti sa jej prihlásilo viac než 200 údajných obetí.

„Počet obetí je pravdepodobne (v skutočnosti) ešte vyšší, pretože zhromaždené svedectvá sa často týkajú viacerých obetí,“ uviedol vo štvrtok detský psychiater a vedúci komisie Pedro Stretch.

Vyše 70 rokov

Zaznamenané podozrenia zo zneužívania „detí a zraniteľných dospelých“, ku ktorému malo dochádzať v cirkevných inštitúciách po celom Portugalsku, pokrývajú viac než 70-ročné obdobie od 30. rokov 20. storočia.

Komisia, ktorá vznikla z iniciatívy samotnej katolíckej cirkvi, by mala zavŕšiť svoj činnosť do konca roka 2022 a svoje zistenia následne odovzdá portugalskej biskupskej konferencii. Podobná nezávislá komisia začala v júli fungovať aj v susednom Španielsku.

„Vydal som inštrukcie, aby bolo (v otázke zneužívania) uplatňované pravidlo nulovej tolerancie a absolútnej transparentnosti,“ napísal v piatok v otvorenom liste lisabonský katolícky patriarcha Manuel III, aktuality.sk

X X X

Bez teplej vody a menej kúrenia. Nemecké mesto je v stave pohotovosti, zavádza tvrdé šetrenie

V obave z nadchádzajúcej plynovej krízy ohlásilo nemecké mesto Hannover výrazné úsporné opatrenia. V budovách patriacich pod správu mesta sa priškrtí kúrenie a vypne sa osvetlenie fasád budov aj fontány v meste.

 V umývadlách v mestských budovách ani v sprchách na plavárňach či športoviskách nepotečie teplá voda, uvádza vyhlásenie zverejnené na webovej stránke mesta.

Prísnejšie pravidlá budú aj na používanie zariadení spotrebúvajúcich energiu na pracoviskách; tlačiarne by napríklad mali v čo najväčšej miere z kancelárií odstrániť.

Cieľom je znížiť spotrebu energie o 15 percent. „Je to reakcia na hroziaci nedostatok plynu, ktorý predstavuje veľkú výzvu pre samosprávy – a obzvlášť pre veľkomesto ako Hannover,“ povedal starosta Belit Onay.

 Zoznam opatrení, ktoré zavádza Hannover

  • Pre všetky obecné budovy: Určenie vykurovacieho obdobia od 1. októbra 2022 do 31. marca 2023. Mimo tohto obdobia sa spravidla už vykurovanie neposkytuje.
  • Obmedzenie teploty v miestnosti na maximálne 20 stupňov.
  • Obmedzenie teplôt v oblasti obchodov, dopravných priestorov, technických a skladových priestorov na 10 až 15 stupňov.
  • Vypnutie prípravy teplej vody pre umývadlá rúk.
  • Vypínanie reprezentatívneho vonkajšieho osvetlenia vo verejných budovách
  • Kritické zváženie počtu elektrických zariadení na pracovisku. (Príklad: ak je to organizačne možné, tlačiarne by mali byť odstránené, zníženie počtu chladničiek)
  • Žiadne mobilné klimatizácie, ventilátorové ohrievače a radiátory.
  • Zatvorenie prevádzok – pokiaľ je to možné – medzi Vianocami a Novým rokom.
  • Kúpeľne: už žiadne kúrenie plynom, žiadna horúca voda pri sprchovaní v bazénoch a vonkajších bazénoch či na športoviskách.
  • Múzeá a záhrady: Zníženie teploty v miestnosti na nevyhnutné minimum – s ohľadom na ochranu kultúrnych hodnôt a rastlín.
  • Odstavenie verejných fontán.

Mesto zriadilo osobitný štáb, ktorý má za úlohu hľadať možnosti úspory energie. „Každá usporená kilowatthodina šetrí plyn v zásobníkoch,“ zdôraznil Onay.

„Sme v stave pohotovosti. Plynu je málo, ale dopyt je ešte stále možné pokryť. V tejto situácii nám ide o šetrenie energie ešte predtým, než nastane naozajstná núdza,“ uviedol starosta. Dodal, že dodávky energií pre školy a škôlky budú mať prioritu./agentury/

X X X

Sexuálne obťažovanie zažila väčšina Sloveniek. Možno ste obeť, možno svedok. Tu je návod, ako (si) pomôcť

Takmer tri štvrtiny slovenských žien sa počas svojho života stretlo s prejavmi sexuálneho obťažovania. Aj v situácii, kde sa nachádzali svedkovia, sa im často stalo, že okolie nezasiahlo. Prečo?

 Ako vyplynulo z výsledkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil vo februári tohto roka, až 62 percent opýtaných priznalo, že boli svedkami sexuálneho násilia. Viac ako polovica z nich nezasiahla – nevedela, ako. Zmeniť situáciu a aj náš postoj v podobných momentoch chce projekt Stand Up, ktorý je výsledkom niekoľkoročnej medzinárodnej spolupráce L’Oréal Paris a mimovládnej organizácie Right to be_.

Pôvodným východiskom projektu bola medzinárodná štúdia zameraná na sexuálne násilie v rámci verejných priestorov, ktorú vykonala agentúra Ipsos spoločne s vedcami z Cornell University v USA. Táto štúdia zahrnula 15 500 osôb z ôsmich rôznych krajín naprieč rôznymi kultúrami a zamerala sa tak na situáciu z pohľadu potenciálnej obete, ako aj náhodného svedka. Tento rok vo februári boli doplnené dáta aj za Slovenskú republiku.

Hoci sa výsledky v rámci jednotlivých krajín miestami líšia, jeden údaj je bohužiaľ veľmi podobný – počet žien, ktoré aspoň raz zažili nejakú formu sexuálneho násilia sa pohybuje okolo 3/4 opýtaných (71 % v rámci Slovenskej republiky, resp. 78 % podľa medzinárodných dát ). Práve preto vznikol edukačný program Stand Up, proti obťažovaniu na verejnosti.

Na Slovensku je uvádzaný s ambíciou prispieť k medzinárodnému cieľu s počtom tisíc ľudí k jednému miliónu preškolených osôb. Metodika programu je veľmi jednoduchá, ide o tzv. 5D: Direct (zasiahni priamo), Distract (zaskoč páchateľa), Delegate (zavolaj pomoc), Document (zdokumentuj incident), Delay (zmeň tému) a jej cieľom je nenásilne predchádzať nepríjemným situáciám a urobiť verejné priestranstvá bezpečnejšie. Do podpory projektu sa už zapojili aj známe slovenské tváre, medzi nimi napríklad herečka Zuzana Vačková či komik Fero Joke. Za hranicami to je napríklad Kate Winslet, Camila Cabello a mnohí ďalší.

V Českej republike a na Slovensku je odborníkom v problematike (nielen) v obťažovaní na verejnosti nezisková organizácia Konsent, ktorá sa tak prirodzene stala partnerom a odborným garantom programu a zároveň bude samotné školenia vykonávať. V relácii Ide o nás bola hosťom výkonná riaditeľka organizácie Johanna Nejedlová, s ktorou sme sa nezhovárali nielen o technike 5D, ale tiež o tom, ako môže zabrániť prejavom sexuálneho násilia či útoku potenciálna obeť alebo napríklad o tom, čo nie je prípustné v prejavoch správania sa voči iným osobám (či už opačného alebo rovnakého pohlavia)./agentury/

X X X

Voľby 2022: O Trenčiansky kraj majú záujem smerák Baška a Máťoš z KDH, tretí je kotlebovec

Súčasný župan Baška je v úrade dve obdobia, kandiduje aj tretí raz.

TRENČÍN: O post župana Trenčianskeho samosprávneho kraja majú záujem zatiaľ traja kandidáti. Všetci idú do predvolebného boja s podporou politických strán. Voľby do vyšších územných celkov sa budú konať v sobotu 29. októbra, prvý raz budú spojené s voľbami do miestnych a obecných samospráv.

Sympaťák Smeru

Súčasný župan Jaroslav Baška (Smer-SD) je v úrade dve obdobia, o zvolenie sa bude uchádzať tretí raz, okrem Smeru ho podporujú aj strany Hlas, SNS a Sme rodina. Baška v roku 2013 prebral kraj v rozpočtovom provizóriu a zadlžený a dostal ho k vyrovnanému rozpočtu.

Popularitu si odvtedy udržiava. V roku 2017, kedy v župných voľbách strana Smer-SD utŕžila porážku v žilinskom, prešovskom, trnavskom i košickom kraji, Baška v trenčianskej župe zvíťazil s podporou 50 % voličov.

V rebríčku hodnotenia mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko je už po tretí rok trenčiansky kraj najtransparentnejším. Podľa INEKO patrí aj s nitrianskym krajom k tým s najlepším finančným zdravím. Trenčianskej župe sa podarilo ešte aj v roku 2020 počas pandémie koronavírusu znížiť celkový dlh o 0,04 percentného bodu.

Jaroslav Baška vôľu pokračovať už oznámil, povedal, že prioritou po voľbách je pokračovať v rozbehnutých projektoch za 70-miliónov eur. Župa má schválené ďalšie žiadosti o nenávratný finančný príspevok vo výške 43 miliónov eur.

Viac ako sto miliónov eur plánujú preinvestovať na rekonštrukcie ciest II. triedy, budovanie cyklotrás a zlepšovanie sociálnych služieb. Trenčiansky kraj má najväčší index starnutia obyvateľstva.

Baška, na rozdiel od svojich spolustranníkov, pôsobiacich na poste županov ako Juraj Blanár (Smer-SD) či Richard Raši (dnes Hlas-SD), nemal vážnejšie kauzy.

Podpálili mu auto

Vyzývateľom súčasného župana v nadchádzajúcich voľbách je Peter Máťoš (KDH), krajský šéf kresťanských demokratov a viceprimátor Považskej Bystrice. Máťoš v roku 2020 kandidoval za stranu KDH z 148. miesta do parlamentu.

Podporili ho tiež strany SaS, Progresívne Slovensko, Občianska konzervatívna strana a Dobrá voľba a umiernení, aj klub pravicových strán TSK. Súčasný mestský poslanec by chce svoju kampaň založiť na stretávaní sa s ľuďmi.

Máťoš by chcel dostať úrad župana bližšie k ľuďom a zmeniť, podľa neho, populistický prístup súčasného vedenia. Jeho predstavou sú krajské centrá prvého styku napríklad v okresných mestách, kde by v prípade potreby boli župní úradníci k dispozícii starostom, primátorom, ale aj občanom. Mnohí starostovia a primátori sú však priamo poslancami krajského zastupiteľstva, kontakt s vedením majú.

Už ako viceprimátorovi mu v roku 2020 zhorelo auto. Povedal vtedy, že dôvod bol podľa neho politický. Považská Bystrica v tom období zabezpečovala prechod dopravného podniku od súkromnej spoločnosti pod mesto. Polícia páchateľa nevypátrala.

Neznámy kandidát Kotlebovcov

Alternatívou k súčasnému vedeniu chce byť aj kandidát Ľudovej strany Naše Slovensko, Anton Kysel. Šéf strany Marian Kotleba jeho kandidatúru ohlásil s tým, že kraje mali k dispozícii milióny eur, ktoré nepretavili do lepšieho života ľudí.

Neznámy Kysel pracuje ako inšpektor na železniciach a v roku 2018 kandidoval za poslanca v meste Trenčín. Do zastupiteľstva sa nedostal. Svoj predvolebný program kandidát bližšie nešpecifikoval, povedal, že k spolupráci na zlepšovaní župy pozýva všetkých spoluobčanov.

Strana OĽANO zatiaľ svojho kandidáta na župana Trenčianskeho samosprávneho kraja nemá a nepridala sa ani k podpore existujúcich, aktuality.sk

X X X

Nová výzva. Sagan zabojuje o titul šampióna v netradičnom športe

 Prvý dúhový dres získal v roku 2008. V talianskom Val di Sole sa stal juniorským majstrom sveta v horskej cyklistike, čím dosiahol historicky najlepší slovenský výsledok na svetovom šampionáte v tomto športe.

Peter Sagan je štvornásobným majstrom sveta a na konci augusta dostane príležitosť zabojovať o ďalšie tričko v dúhových farbách.

Slovenská superstar potvrdila, že sa zúčastní na MS horských elektrobicyklov, tzv. e-bikoch. Šampionát sa uskutoční 26. augusta vo francúzskom rezorte Les Gets.

 Horská cyklistika je pre Sagana doplnkovým športom i záľubou, počas vysokohorských sústredení pridáva na sociálne siete videá zo zjazdov na „horáku“.

Na rovnakom stroji štartoval aj na olympiáde v Riu de Janeiro 2016. Teraz si vyskúša horské bicykle na elektrický pohon.

„Nepôjde mi o výsledok, bude to predovšetkým zábava. Teším sa na fanúšikov, verím, že ich moja účasť poteší,“ potvrdil Sagan pre taliansky denník Gazzetta dello Sport a dodal, že nápad zúčastniť sa na podujatí prišiel od jeho dvorného dodávateľa bicyklov, firmy Specialized.

Sagan po nedávno skončenej Tour de France zamieril do USA, kde ho čaká vysokohorské sústredenie pred ďalším vrcholom sezóny, ktorým budú septembrové MS v cestnej cyklistike v Austrálii.

Predtým by sa mal predstaviť na jednorazových pretekoch v Hamburgu (21. augusta) a potom aj v Bretónsku (28. augusta).Nový bicykel Petra Sagana. /agentury/

X X X

 UEFA už začala úradovať. Slovanu Bratislava naparila tvrdé tresty

Úradujúci slovenský futbalový šampión ŠK Slovan Bratislava po vypadnutí v 2. kvalifikačnom kole Ligy majstrov 2022/2023 dostal ďalšiu tvrdú ranu, Európska futbalová únia (UEFA) mu totiž udelila viacero trestov za rasistické správanie jeho fanúšikov v zápase na pôde Ferencvárosu Budapešť z 20. júla.

„Belasí“ v ňom triumfovali 2:1, no v odvete na vlastnom štadióne maďarskému súperovi podľahli 1:4 a v pohárovej Európe pokračujú v Európskej lige.

Slovan Bratislava dostal pokutu 40-tisíc eur a čiastočné uzavretie štadióna, konkrétne celého sektoru C, v najbližšom domácom súboji v súťažných dueloch pod taktovkou UEFA, teda v odvete proti Olympiakosu Pireus naplánovanej na 11. augusta.

Počas tohto duelu musí bratislavský klub na uzavretej časti štadióna rozvinúť transparent s logom UEFA a nápisom „#NoToRacism“, v preklade nie rasizmu. Navyše, „belasí“ na jeden súboj v pohárovej Európe nesmú predávať vstupenky pre svojich priaznivcov, toto opatrenie sa však odkladá na skúšobnú dobu dvoch rokov a aplikovať ho budú v prípade ďalšieho porušenia pravidiel.

Pokutu ďalších 25-tisíc eur zaplatí Slovan za to, že v spomenutom súboji v Budapešti jeho fanúšikovia hádzali na hraciu plochu predmety. A ďalších 13-tisíc eur zaplatí slovenský majster za to, že jeho priaznivci na štadióne Ferencvárosu použili pyrotechniku.

ŠK Slovan Bratislava sa už 4. augusta predstaví v Grécku proti Olympiakosu Pireus v kvalifikačnom kole Európskej ligy 2022/2023, odveta je naplánovaná na 11. augusta v Bratislave. Ak „belasí“ postúpia, predstavia sa v play-off EL, v prípade postupu gréckeho súpera sa Bratislavčania „presunú“ do play-off Európskej konferenčnej ligy, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.