Místo NATO stavět byty, v ČR miliony lidí hledají bydlení. Fiala nic neřeší. Trump: Za 24 hod. vyjednám mír

Nevíte o bytě?, znělo v pátek ve volebních místnostech ČR. Mladí i starší lidé stále hledají a potřebují byt. „Zeptejte se Fialy, ten ví všechno, určitě vám pomůže, poradí.“, znělo z okolí volební místnosti. Kéž by to však byla pravda. Fiala se stará jen sám o sebe, ale nemá zájem a snahu pomoci občanům ČR.

Za dr. Husáka, Dubčeka byty stavěly i podniky pro své pracovníky, JZD, státní statky, obce a města, bytová družstva. Hodně by o tom mohl vyprávět i předseda ÚS JUDr. Rychetský, protože byl právníkem SBD.

A byty od státu dostávali i lidovci, strana socialistická a další členové Národní fronty, kteří byli i poslanci. Dokonce lidovci a spol. dostali spíš byty, než obyčejní komunisté. O tom by určitě věděl i voják a předseda ZO KSČ Pavel.

X X X

TRUMP:  MÍR  VYJEDNÁM  DO  24  HODIN

Mír bych vyjednal za 24 hodin, prohlašuje Trump. Kritikou tanků potěšil Kreml

Bývalý americký prezident Donald Trump zkritizoval svého nástupce Joea Bidena za rozhodnutí poslat americké tanky Abrams na Ukrajinu. Varoval, že Rusko může v odvetě použít jaderné zbraně. Tvrdil též, že by dokázal vyjednat mír během 24 hodin. Kreml reagoval souhlasně.

 „Nejdříve dojde na tanky, pak na atomovky. Hned ukončete tuhle šílenou válku. Je to tak snadné,“ napsal Trump na své sociální platformě Truth Social poté, co Bílý dům ve středu oznámil, že Ukrajina dostane 31 amerických tanků Abrams. Ve stejný den se Berlín rozhodl poslat Kyjevu 14 německých tanků Leopard.

Ruští propagandisté útoky jadernými zbraněmi po oznámeních západních dodávek vojenské pomoci Ukrajině rádi hrozí. Moderátor televize Rossija 1 Vladimir Solovjov vyzval k úderům na Německo, předtím mluvil i o zkáze Londýna či Paříže.

Ohledně skutečné ochoty Moskvy reagovat jadernými zbraněmi se ale vedou ostré debaty, někteří analytici či politici jsou spíše skeptičtí a vše chápou jako strategii Kremlu, jak Západ znervóznit a zabránit dodání nejmodernějšího vojenského vybavení na Ukrajinu.

Exprezidenta, který by se rád znovu stal hlavou USA, podpořil republikánský kongresman a bývalý tankista Troy Nehls. Stanici Fox News řekl, že pokud Joe Biden opravdu chce ukončit válku na Ukrajině, musí zavolat Donaldu Trumpovi. „Donald Trump zavolá Vladimiru Putinovi a ukončí tuto válku. Musíme zastavit tuto válku a Donald Trump to může udělat.“

Trumpovy výroky neušly v Rusku pozornosti. „Můžeme s těmito slovy souhlasit v tom smyslu, že opravdu dochází k eskalaci napětí. A k té dochází mimo jiné kvůli rozhodnutím učiněným primárně ve Washingtonu a následně pod tlakem Washingtonu v evropských hlavních městech,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Rusko neustále opakuje, že Kyjev a další evropská města jsou loutkami v mocenské hře Washingtonu, jehož úmyslem je zničit Rusko. Ruští představitelé proto vykreslují ukrajinský konflikt jako apokalyptický zápas s „imperialistickým“ Západem.

Peskov souhlasil i s dalším Trumpovým výrokem. Bývalý šéf Bílého domu zdůraznil, že pokud by byl prezident, válka by nikdy nevypukla. „Dokonce i nyní, kdybych byl prezident, bych byl schopen vyjednat konec této rychle eskalující války během 24 hodin,“ napsal Trump.

„Teoreticky pan Trump není daleko od pravdy. Pokud by chtěl americký prezident opravdu ukončit tento konflikt, může to udělat velmi rychle za použití, řekněme, jeho schopnosti jednoduše dávat pokyny kyjevskému režimu,“ řekl Peskov, podle něhož však současný šéf Bílého domu tohoto „klíče“ využít nechce, a namísto toho poskytuje Kyjevu další prostředky k válčení.

Exprezident a jeho příznivci opakovaně tvrdí, že za jeho vlády by se Kreml Ukrajinu napadnout neodvážil. Trump řekl, že díky jeho lepším vztahům s Putinem, než jaké má Biden, by ruský prezident příkaz k invazi nikdy nedal.

Trump čelí podezřením, že je Putinův člověk. Údajným ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb se podle exprezidentových kritiků Putin úspěšně snažil dosadit do Bílého domu svého koně. Trump opakovaně odmítl tato podezření jako „lživé zprávy“.

Exprezident ale sám těmto spekulacím nahrává prohlášeními, že ruská „mírová operace“ na Donbase předcházející ruské invazi je „geniální“, či povzbuzováním Putina, aby odkryl špínu na Bidenova syna Huntera. Trumpovo křídlo v Republikánské straně patří mezi nejhlasitější odpůrce vojenské pomoci Ukrajině v Kongresu.

X X X

Češi volí v Thajsku i Austrálii. Někteří kvůli tomu cestují i třináct hodin nočním vlakem

Češi v zahraničí začali volit o den dříve. V prvním kole jich hlasovalo přes 16 tisíc. Účast ve druhém kole má být ještě vyšší. Někteří voliči cestují na nejbližší zastupitelský úřad hodiny.

Jedním z rekordmanů v délce cesty k volební urně je Ondřej Šesták, který tráví třítýdenní dovolenou v Thajsku. „Vzhledem k předvolebním průzkumům jsme se rozhodli volit ve druhém kole. Před samotným volebním dnem jsme se vydali z města Surat Thani do Bangkoku nočním vlakem, který jel bezmála 13 hodin,“ popsal.

Volí se snad ve všech koutech světa. „Češi mohou pro toto kolo prezidentské volby volit celkem na 110 zahraničních zastupitelských úřadech,“ sdělil Martin Smolek, ředitel sekce právní a konzulární ministerstva zahraničí.

Nejvzdálenější hlasy putují od protinožců. „Přišli jsme volit, protože nám záleží na výsledku a na tom, kam země směřuje. Volby jsou nejdůležitější právo a také povinnost. Jsme rádi, že můžeme volit,“ uvedli Gabriela a Petr, kteří žijí v Austrálii.

Volili nejen Češi na dovolené a ti, kteří v cizině žijí, ale i ti, kteří v zahraničí pracují nebo studují. „Při prvním kole jsem zrovna přilétal do New Yorku a měl jsem povinnosti na své univerzitě ve Filadelfii. Tak jsem rád, že dnes mohu možnosti svobodné volby využít,“ řekl student politologie v USA Tomáš Bernard.

Zdá se, že možnost volit v zahraničí využije rekordní počet Čechů. „Počítám, že bude pravděpodobně překonáno i číslo ze druhého kola prezidentské volby před pěti lety, kdy přišlo něco málo přes 17 tisíc voličů,“ podotkl Smolek.

X X X

HITLEROVI  NACISTÉ  A  FAŠISTÉ  STÁLE  V  NĚMECKU  A  NA  UKRAJINĚ?

Plat pět tisíc dolarů, za zabití cizince bonus. Mezi vagnerovci jsou i Němci

Zatímco Západ vítá, že Německo konečně povolilo vyslání tanků Leopard na pomoc Kyjevu, ukrajinští vojáci zajali u Bachmutu dva německé členy žoldnéřské Vagnerovy skupiny. Za vagnerovce ale válčí i občané dalších národů. Skupina rekrutuje například ve Středoafrické republice, ve státech Střední Asie i jinde v Evropě. Některé země se proti této praxi postavily.

„Dva vězni měli německé pasy. Jeden byl z Lipska a měl ruské kořeny. Druhý se jmenoval Volker a byl Berlíňan,“ řekl německému listu Der Tagesspiegel jednadvacetiletý Němec Ben Kauler, který bojuje na straně Kyjeva. Protože oba zadržení neuměli dobře anglicky, Kauler jim překládal při výslechu. „Procedura trvala tři dny,“ říká.

Volker se k Rusům přidal v září. V Německu byl dlouhou dobu nezaměstnaný. Žoldáci jej přijali, i když neměl vojenské zkušenosti.

„Řekl, že to udělal jen pro peníze. Jeho plat byl výrazně vyšší než můj. Já dostávám tři tisíce eur (zhruba 71 000 korun, pozn. red.) měsíčně. Jako voják vagnerovců válčil za pět tisíc dolarů plus příplatky, což vyšlo na sedm tisíc dolarů (153 000 korun, pozn. red.) měsíčně,“ uvádí Kauler.

Podle Volkera vagnerovci nabízejí zvláštní bonus za zabití cizinců, kteří bojují na straně Ukrajinců. Pokud dotyčný předloží věrohodný důkaz, může si přijít až na 10 tisíc dolarů (219 000 korun).

Kauler dodává, že během bojů u Bachmutu zadrželi další zahraniční bojovníky naverbované ruskou žoldnéřskou skupinou. Mezi zadrženými byli Američan, Francouz, Brit či Syřan.

Rekruti z Afriky i Asie

V žoldnéřské skupině podle médií zprvu působili bývalí profesionální vojáci a další lidé se zkušenostmi s bojů. Během války na Ukrajině ovšem rozšířila svůj personál, aby více odpovídal momentálním bojovým potřebám. Vagnerovci začali ve velkém nabírat ruské vězně, aby je mohli vrhnout proti ukrajinským silám v masivních vlnách, při kterých se nehledí na ztráty. Bachmutu, kde probíhají nejtvrdší boje, se proto přezdívá „mlýnek na maso“.

Vězně odsouzené za znásilnění či vraždu nenabírají pouze v Rusku. Portál The Daily Beast s odkazem na dva zdroje ze Středoafrické republiky v listopadu napsal, že skupina zde rekrutuje uvězněné rebely, které vláda považuje za teroristy. Místnímu křídlu organizace se říká „Černí Rusové“. Vagnerovci působí v Africe dlouhodobě, podle západních států se pokoušejí pomocí kontaktů s místními aktéry získat přístup k cenným surovinovým zdrojům.

Vagnerovci nabírají nové žoldáky i v jazykově příbuzných republikách Střední Asie. Podle tamních médií se snaží zlákatUzbeky či Kyrgyze zavádějícími nabídkami práce pro bezpečnostní služby a platy přesahujícími standard v daných republikách.

Odpor států

Navzdory těsným vazbám k Rusku ambasády obou zemí varovaly své občany, že bojování za cizí zemi je považováno za žoldnéřství a bude potrestáno až deseti lety vězení. „Vyhýbejte se provokacím,“ apelovala ambasáda Uzbekistánu v Moskvě na obyvatele středoasijské země.

Proti praxi najímání svých občanů pro ruské vojenské potřeby se postavilo i Srbsko. Prezident Aleksandar Vučić uvedl, že tato činnost je v rozporu se srbskými zákony a s ohledem na vstřícný postoj Srbska vůči Rusku je navíc „neférová“.

Podle informací deníku MF DNES se propagační inzeráty vagnerovců objevují i v Česku. Nabídka zaujala například mladíka, který se od roku 2015 pohybuje na Facebooku v airsoftové komunitě. Na jeho profilu na ruské sociální síti Vkontakte většinu jeho „přátel“ tvořily rekrutační nebo propagační profily vagnerovců.

Česko přitom, stejně jako Německo, patří mezi země, které Rusko označuje za nepřátelské. Ruští propagandisté žádali, aby se Moskva „odvděčila“ Berlínu za rozhodnutí poslat své tanky Leopard 2 na Ukrajinu jadernými údery.

X X X

RUSKO  OBSADÍ  I  ARKTIDU?

Putin plánuje zabrat další území. Tentokrát se zaměřuje na Arktidu

Ruský prezident Vladimir Putin svolal Radu bezpečnosti Ruské federace, která projednávala další rozšíření ruských území. Tentokrát na úkor kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu. Schůzky se zúčastnil ministr obrany Šojgu a šéf zahraniční rozvědky Naryškin, uvedla agentura Reuters.

„Dnes máme několik důležitých otázek týkajících se jak domácí agendy, tak otázky vnější hranice kontinentálního šelfu Ruské federace v Severním ledovém oceánu,“ tlumočila tisková služba Kremlu Putinova úvodní slova ze zahájení videokonference.

Oficiální místa Kremlu vypustila jen tuto stručnou informaci. Další detaily ze schůzky zůstaly v utajení. Podle agentury Reuters jde o pokusy Moskvy anektovat část kontinentálního šelfu v Severním ledovém oceánu, kde jsou bohatá naleziště ropy a plynu.

Boj o hranice na severním pólu

Už v roce 2021 se Rusko snažilo získat souhlas OSN, aby si tato námořní území přivlastnilo. Proti ale vystoupily Kanada, Norsko a Dánsko. Od té doby Rusko v oblasti provádí stále častější vojenské manévry a rozšiřuje zde svou vojenskou infrastrukturu. Členské státy NATO zde podle Reuters v reakci také zintenzivnily svoje arktická vojenská cvičení.

Kontinentální šelf je podle mezinárodního práva definován jako oblast typicky mělké pobřežní vody, které jsou považované za součást území daného státu, což mu umožňuje využívat zdejší přírodní zdroje.

X X X

 STÍŽNOST  UKRAJINY  NA  RUSKO  ZAMÍTNUTA

Volba prezidenta není předmětem úmluvy o lidských právech. Stížnost Ukrajiny na Rusko byla zamítnuta

 Prezidentské volby nejsou volby zákonodárného sboru, jak jsou zaručeny úmluvou o lidských právech a základních svobodách. Proto nejsou předmětem Úmluvy. Uvedl to aktuálně Evropský soud pro lidská práva (ESLP) v rozhodnutí o přijatelnosti stížnosti Ukrajiny proti Rusku. V tomto bodě pak shledal stížnost jako nepřijatelnou. Právo na svobodné volby zaručuje volbu zákonodárného sboru, nikoli hlavy úřadu bez pravomocí, vyplývá z rozhodnutí ESLP.

Rozhodnutí o přijatelnosti stížnosti Ukrajiny a Nizozemí proti Ruské federaci vyhlásil Evropský soud pro lidská práva veřejně 25. ledna 2023 ve Štrasburku. Rozsáhlé rozhodnutí má celkem 945 bodů. V závěru Soud drtivou většinu bodů stížností Ukrajiny a Nizozemí na porušení Úmluvy Ruskem seznal přijatelnou a námitky Ruska zamítl. V dalším kroku bude Soud rozhodovat o stížnosti samé.

Prezidentské volby nejsou volby zákonodárného sboru

Stížnost, kterou ESLP shledal nepřijatelnou a dal za pravdu Rusku, je stížnost na porušení práva na svobodné volby podle Článku 3 Protokolu 1. „Vysoké smluvní strany se zavazují konat v rozumných intervalech svobodné volby s tajným hlasováním za podmínek, které zajistí svobodné vyjádření názorů lidu při volbě zákonodárného sboru,“ zní předmětný článek.

Na porušení tohoto článku zastrašováním voličů si stěžovala Ukrajina. Jenže šlo o prezidentské volby v roce 2014, nikoli o volby parlamentní, jak vyplývá z bodu 722. „Shrnutí stěžující si ukrajinské vlády“ v rozhodnutí ESLP o stížnosti Ukrajiny podle Článku 3 Protokolu 1: „Právo na svobodné a spravedlivé volby na území pod kontrolou ruských polovojenských zástupců bylo zcela porušeno. Místním občanům bylo zabráněno volit v ukrajinských prezidentských volbách zastrašováním a násilím,“ uvádí Ukrajina ve stížnosti.

V dalším bodě pak Evropský soud shrnuje proces před senátem Soudu: „Když byl případ projednáván před senátem, stěžující si ukrajinská vláda se dovolávala článku 3 Protokolu č. 1 odkazujícího na parlamentní volby, ,volby´ v ,DPR´ a ,LPR´ a (ve spojení s články 10 a 11), stížnosti na ,referenda o nezávislosti´ a prezidentské volby v květnu 2014.“

„Ve svých připomínkách k Velkému senátu se však k rozsahu stížnosti nevyjádřili nad rámec stručného prohlášení uvedeného výše (viz bod 722) a v ústních podáních nebyly předloženy žádné další argumenty týkající se této stížnosti,“ uvádí dále Soud.

Rusko naopak argumentovalo, že podle Úmluvy není Soud věcně příslušný rozhodovat o prezidentské volbě ve vztahu k Úmluvě. „Při ústním jednání žalovaná vláda tvrdila, že tato stížnost je nepřípustná ratione materiae s ustanoveními Úmluvy, přičemž citovala Paksas proti Litvě ([GC], č. 34932/04,“ popisuje Soud proces.

Soud: V samém jádru jurisdikce

Jak dále vyplývá z rozhodnutí Soudu, strany sporu měly předložit vyčerpávající přehled argumentů a postojů. „Výše uvedené shrnutí stížnosti žalující ukrajinské vlády podle článku 3 Protokolu č. 1 je proto třeba považovat za definitivní. Vzhledem k formulaci stížnosti se soud domnívá, že ji nelze chápat tak, že zahrnuje stížnost na volby do ukrajinského parlamentu, protože v tomto ohledu nebyla Velkému senátu předložena žádná faktická obvinění,“ stojí v rozhodnutí.

Podle Soudu zaručuje předmětný článek Úmluvy  „volbu zákonodárného sboru“ a pojem „zákonodárný sbor“ je třeba vykládat ve světle ústavní struktury daného státu, uvedl Soud s odkazem na případ  Matthews v. Spojené království a Boškoski v. „Bývalá jugoslávská republika Makedonie“.

„Otázka, zda prezidentské volby na Ukrajině spadají do působnosti článku 3 Protokolu č. 1, jde do samého jádra jurisdikce Soudu ratione materiae k posouzení stížnosti,“ uvedl dále Soud.

Povinnosti státu se nevztahují na volbu prezidenta

Poté Evropský soud pro lidská práva činí závěr: Ochrana práva na svobodné volby se nevztahuje na prezidentské volby. „Povinnosti uložené smluvním státům článkem 3 Protokolu č. 1 se v zásadě nevztahují na volbu hlavy státu,“ uvádí ESLP s odkazem na předešlou judikaturu: Baškauskaitė v. Litva, rozhodnutí Komise ze dne 21. října 1998, Krivobokov v. Ukrajina a Anchugov a Gladkov v. Rusko.

„Přesto, Soud akceptuje, že pokud by se prokázalo, že úřadu hlavy státu, o který jde, byla dána pravomoc iniciovat a přijímat právní předpisy nebo má rozsáhlé pravomoci kontrolovat přijímání právních předpisů nebo pravomoc cenzurovat orgány nastolující legislativu, pak by mohl být pravděpodobně považován za ,zákonodárný sbor´ ve smyslu článku 3 Protokolu č. 1,“ uvedl dále ve svém rozhodování ESLP.

Prezident nemá pravomoci zákonodárného sboru

Poté Evropský soud pro lidská práva opakuje, že vzhledem k pravomocem prezidenta Ukrajiny v roce 2014 není možné ukrajinského prezidenta považovat za „zákonodárný sbor“. „Po přezkoumání ustanovení Ústavy Ukrajiny platných v té době týkajících se role a pravomocí prezidenta soud dospěl k závěru, že článek nelze použít, protože volbu prezidenta Ukrajiny nelze vykládat jako ,volbu zákonodárného sbor´.

„Stěžující si ukrajinská vláda se k judikatuře Soudu v tomto ohledu nevyjádřila ani obecně, ani s ohledem na její konkrétní nález ve věci Krivobokov. Nepoukázala na žádné ústavní změny, které by mohly přinést následné prezidentské volby v rozsahu článku 3 Protokolu č. 1.  Soud proto prohlašuje tuto stížnost za nepřípustnou z důvodu, že nespadá do pravomoci ratione materiae Soudu,“ uzavřel Evropský soud pro lidská práva body 728 a 729 stížnosti Ukrajiny proti Rusku. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

NĚMECKO  SE  SCHOLZEM  SE  PUSTÍ  DO  BOJE  PROTI  RUSKU  S  UKRAJINOU?

Ve válce nastane zásadní průlom. Německé rozhodnutí změní vývoj konfliktu na Ukrajině

Berlín ve středu prolomil ledy a oznámil dodávku prvních 14 tanků Leopard Ukrajině. Německo tím zároveň dalo najevo, že nebude ostatním zemím bránit v posílání těchto strojů do válečné zóny. Americká CNN předpokládá, že dodávky Leopardů můžou naprosto změnit dynamiku konfliktu.

Tanky, tanky, tanky. Z těžké armádní techniky se v komunikaci mezi Západem a Ukrajinou stalo v lednu téma číslo jedna. Přitom ještě na konci minulého roku všechny země odolávaly volání Kyjeva po těžkých strojích. Jenže pak se něco změnilo.

Začala to Velká Británie, která oznámila dodávku tanků Challenger 2. Následně se spustily obrovské diplomatické tahanice o posílání německých tanků Leopard 2. Berlín se totiž uvolnění těchto strojů zpočátku bránil. Ve středu ale kancléř Olaf Scholz povolil a posvětil poslání prvních 14 tanků Leopard 2 na Ukrajinu

 Podle americké CNN se jedná o zásadní průlom, který zřejmě odšpuntuje další vlnu pomoci. Leopardy chtějí poslat i další země, Polsko, Finsko, Španělsko nebo Nizozemsko. A Berlín jim v tom už nebude bránit. „Rozhodnutí je výsledkem intenzivních rozhovorů, které Německo vedlo s nejbližšími evropskými a mezinárodními partnery,“ píše se v německém vládním prohlášení.

 Ukrajina chce víc

Vyřešení patové situace pochopitelně Ukrajina vítá. Tím víc, že USA schválily i dodávky tanků Abrams. Šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak ale upozornil, že Kyjev potřebuje mnoho tanků, aby mohl vytvořit nové vojenské formace složené ze západní techniky. „První krok byl učiněn. Druhým krokem je seskupení ‚tankové koalice‘. Potřebujeme spoustu leopardů,“ uvedl na sociální síti Telegram.

Německých strojů je totiž v Evropě mnoho a Kyjev to ví. Jen Berlín má k dispozici minimálně 320 Leopardů 2. Po celém kontinentu jich pak jsou nejméně dva tisíce.

„Naléhám na všechny partnery, které mají tanky Leopard 2, aby se přidali do koalice a poskytly jich co nejvíce. Už jsou svobodné,“ prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Podle CNN se jasně mění přístup Západu k válce na Ukrajině. Zatímco dříve šlo primárně o to, aby Kyjev přežil a ubránil se, nové dodávky pomoci mají jednoznačně útočný charakter. Ukrajina ukázala, že umí moderní techniku efektivně zařadit do výzbroje, spojenci jsou proto ochotni pokročit.

„Pokud chceme, aby Ukrajina dobyla zpátky vlastní území, musíme jí poslat více výzbroje, více těžkých a moderních zbraní,“ sdělil pro CNN generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

X X X

ORBÁN:  UKRAJINA  ZEMĚ  NIKOHO,  JAKO  AFGHÁNISTAN

Ukrajina je země nikoho jako Afghánistán, prohlásil Orbán. Kyjev si předvolá velvyslance

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k „otevřenému rozhovoru“ kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl v pátek server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za „zemi nikoho“.

„Na ministerstvo bude předvolán velvyslanec Maďarska k otevřenému rozhovoru. Vyhrazujeme si právo zareagovat i jinak,“ uvedl mluvčí Oleh Nikolenko na Facebooku. Orbánovo další pohrdavé prohlášení na adresu Ukrajiny označil za „kategoricky nepřijatelné“.

„Budapešť pokračuje v politice směřující k úmyslnému zničení maďarsko-ukrajinských vztahů a zásadně omezuje možnost dalšího dialogu mezi oběma sousedními zeměmi,“ dodal ukrajinský diplomat.

Orbán se během setkání s novináři vyjádřil k válce Ruska proti Ukrajině. Podle ukrajinského portálu dal najevo, že nevěří ve vítězství Kyjeva, ale domnívá se, že se Ukrajina postupně přemění v „neřiditelnou trosku“, což je podle něj cíl Ruska, aby Západ nemohl hovořit o Ukrajině jako o „cenné odměně“. A Rusům se podle Orbána už podařilo přeměnit Ukrajinu v „zemi nikoho“, čili je na tom stejně jako Afghánistán.

Orbán: Putin musí vyhrát válku, aby mohl opět kandidovat

Válka na Ukrajině

Orbán obviňuje Západ z rozpoutání nové studené války, zatímco Maďarsko si přeje zůstat mimo jakoukoliv válku a udržovat dobré vztahy i se soupeři Západu.

Vztahy mezi Kyjevem a Budapeští byly napjaté ještě před loňským vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Budapešť vyčítá Kyjevu omezování práv maďarské menšiny na Zakarpatí kvůli prosazování výuky ve školách v ukrajinštině a blokovala kvůli tomu jednání Ukrajinců se Severoatlantickou aliancí. Naopak Kyjev s podezřením hledí na maďarskou podporu menšinám v cizině, včetně udělování dvojího občanství a finanční pomoci, jako na podporu snah o revizi hranic.

Zakarpatí, které bylo v meziválečném období součástí Československa jako Podkarpatská Rus, bylo před koncem první světové války a během druhé světové války součástí Uherska, resp. Maďarska.

X X X

Orbán: Putin musí vyhrát válku, aby mohl opět kandidovat

Ruský prezident Vladimír Putin si nemůže dovolit prohrát válku na Ukrajině, protože do prezidentských voleb příští rok v Rusku nemůže jít jako poražený. Podle amerického konzervativního novináře Roda Drehera to řekl maďarský premiér Viktor Orbán na setkání s novináři v Budapešti.

Podle Orbána by měl Západ tyto Putinovy pohnutky pochopit. Předseda maďarské vlády na setkání podle Drehera řekl, že Rusko nedopustí přítomnost NATO na Ukrajině, ale už uplynul čas, kdy Putin mohl Ukrajinu dobýt a dosadit v zemi proruskou vládu. „Pokud by Rusko dosáhlo rychlého vítězství, bylo to možné, ale nyní je to beznadějné,“ uvedl Orbán.

Předseda maďarské vlády upozornil, že Rusko je obrovská země, může zmobilizovat obrovskou armádu a Ukrajina takovou možnost nemá. „Pokud bude jarní ruská ofenziva úspěšná, členské státy NATO budou muset zvážit vyslání vojáků na Ukrajinu. Dnes to zní šíleně, ale pokud se podíváte na trend, jak jsme se dostali až sem, tak se to nedá vyloučit. Západ je ve válce s Ruskem. Taková je realita a každým dnem se do toho víc zamotáváme,“ dodal Orbán.

Cílem Ruska je podle Orbána přeměnit Ukrajinu v „neřiditelnou trosku“, aby Západ nemohl hovořit o Ukrajině jako o „cenné odměně“. A Rusům se podle Orbána už podařilo přeměnit Ukrajinu v „zemi nikoho“, čili je na tom stejně jako Afghánistán.

Konzervativci z celého světa se opět sjedou k Orbánovi

Zahraniční

Maďarský premiér nevyloučil ani použití taktických jaderných zbraní ze strany Ruska v případě, že by ukrajinská armáda překročila ruské hranice. Z historického hlediska jsou Rusové podle Orbána na začátku války tradičně slabší, ale pak je těžké zastavit je. „Ukrajina získala dílčí úspěchy, ale z dlouhodobého hlediska ani s pomocí Západu nemůže nad Ruskem zvítězit,“ dodal Orbán.

Orbán opětovně zdůraznil, že je potřeba okamžité příměří, aby mohla začít mírová jednání, která však mohou trvat měsíce až roky. Předseda maďarské vlády si postěžoval, že v Evropské unii je jediný, kdo je proti válce. „Zastupuji zájmy Maďarska a Maďarů,“ zdůraznil Orbán.

X X X

V  ČR  PŘÍSNĚJŠÍ  PRAVIDLA  PRO  UKRAJINCE.  PŮJDOU  DO  VÁLKY  I  ŽENY  Z  UKRAJINY,  KTERÉ  JSOU  V  CIZINĚ?

MNOHÉ  UKRAJINKY  UŽ  BOJUJÍ

MUŽE  ZELENSKÝ  DRŽÍ  NA  UKRAJINĚ,  MUSÍ  BOJOVAT,  JINAK  BY  BYLI  TRESTÁNI

Podpora ukrajinských uprchlíků dozná změn. Vláda od dubna mění pravidla

Vláda v pátek schválila úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince. Nařizuje úpravu solidárních příspěvků na ubytování ukrajinských běženců v domácnostech a humanitárních dávek. Návrh počítá i se zavedením evidence uprchlíků či zjednodušením získání kvalifikace logopedů. Ustanovení normy zvané lex Ukrajina by měla platit od dubna.

Během projednávání návrhu ministerstva práce a sociálních věcí v uplynulých týdnech měli k jeho jednotlivým částem připomínky zaměstnavatelé, kraje i některé resorty.

Humanitární dávku ve výši životního minima by podle předlohy ministerstva práce a sociálních věcí mohli uprchlíci s dočasnou ochranou čerpat po dobu 150 dní od měsíce udělení dočasné ochrany.

„Po uplynutí této doby bude zkoumáno, zda má osoba objektivní překážky pro zapojení na trh práce (např. z důvodu věku, péče o malé dítě, invalidity, studia) a v případě, že tomu tak není, bude od následujícího měsíce po uplynutí uvedených 150 dní částka pro zjištění nároku a výše humanitární dávky ve výši existenčního minima,“ uvádí dokumenty k návrhu.

Úprava podle autorů vychází z požadavku na větší účast běženců s dočasnou ochranou na hrazení svých životních nákladů a integraci. Do humanitární dávky by měly být nově započitatelné náklady na bydlení, které budou vymezeny nařízením vlády.

Příspěvek pro solidární domácnost by měl být zachován pouze v případě, že cizinci s dočasnou ochranou sdílí ubytování s poskytovatelem ubytování. Ministerstvo předpokládá, že podmínky a výše příspěvku pro solidární domácnost budou stanoveny nařízením vlády do 30. června.

„Nebude-li po této době prodlouženo či přijato další nařízení vlády, příspěvek pro solidární domácnost nebude možné poskytovat,“ uvádí předkládací zpráva.

Návrh obsahuje také novelu zákona o Státním fondu podpory investic, která umožní vydávat finance na podporu poskytnutí dlouhodobě neobsazeného bytu do nájmu nebo podnájmu osobě s dočasnou ochranou.

Zjednodušení získání kvalifikace

V zákoně o nelékařských zdravotnických povoláních návrh zjednodušuje získání kvalifikace v oboru logopedie, protože v souvislosti s přílivem uprchlíků vzrostla poptávka po těchto službách. Novela zavádí také evidenci uprchlíků a s tím spojené povinnosti zaměstnavatelů.

Podle podkladů k novele z prosince v nouzovém ubytování bydlí 70 000 uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně. Ubytovací kapacitu zajišťují kraje. Tvoří ji ubytovny, hotely, penziony i byty firem či organizací. Na osobu a noc v krajských či obecních zařízeních stát posílá 300 korun, ostatním provozovatelům pak 350 korun.

Prezident Miloš Zeman 18. ledna podepsal předchozí novelu zákona zvaného lex Ukrajina, podle které si budou moct uprchlíci z Ukrajiny napadené Ruskem prodloužit dočasnou ochranu v Česku o rok do konce března 2024. Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Úřadům prodloužení ochrany naopak umožní zjistit přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků se v Česku skutečně nachází. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je jich kolem 300 000 a jejich počet se nijak razantně nezvyšuje.

Do řádného středečního jednání vlády se nepodařilo vypořádat všechny rozpory, proto vláda přistoupila k jednání per rollam tak, aby stihla novelu schválit včas bez potřeby legislativní nouze, uvedl Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie. Po schválení vládou čeká předpis projednání Parlamentem.

X X X

Celníci v Praze Ruzyni se zaměřili na pašované peníze. Kurýry odhalují i psi

Od začátku roku zjistili příslušníci Celní správy ČR na letišti Václava Havla v Praze téměř tři desítky případů neohlášeného přeshraničního převozu finanční hotovosti. Jednalo se o různé platební měny, nejčastěji o české koruny, americké dolary, eura nebo vietnamské dongy v přepočtu za 1 534 819 eur (zhruba 36,5 milionu korun).

 Českým celníkům při práci pomáhá také psovodka Finanční správy SR. Ta se svým psem během dvou týdnů odhalila jedenáct případů nelegálního převozu finanční hotovosti.

Spolupráce české a slovenské strany vyplynula z loňského workshopu, který organizovala Celní správa ČR ve svém výcvikovém zařízení, kterého se zúčastnili kynologové z jedenácti převážně evropských zemí.

Odhalování neohlášeného přeshraničního převozu finanční hotovosti je jednou z hlavních priorit Celní správy České republiky pro rok 2023. „Důvodů je několik, situace na Ukrajině, migrace nebo mezinárodní terorismus. Je vidět, že převoz peněžní hotovosti jde do závratných částek a na to jsou samozřejmě navázány další formy praní špinavých peněz, jako například v oblasti hazardních her,“ uvedl ředitel odboru dohledu Petr Müller.

Cestující převážející přes hranice Evropské unie hotovost vyšší než deset tisíc eur mají vůči celním orgánům ohlašovací povinnost. Za její nesplnění lze uložit pokutu do 10 000 korun na místě a ve správním řízení až do 10 000 000 korun.

„Spolupráce byla poslední dobou realizována z naší strany tím, že jsme slovenské finanční správě zapůjčili mobilní rentgen, který měsíc sloužil na hranici mezi Slovenskem a Ukrajinou,“ uvedl generální ředitel Celní správy ČR Marek Šimandl s tím, že celníci počítají s tím, že spolupráce se slovenskou stranou bude nadále pokračovat i v dalších oblastech.

„Máme domluvu, že v budoucnu podobnou záležitost zopakujeme. Stejně tak v případě potřeby budeme jednat o spolupráci i v dalších oblastech, protože zvlášť v dnešní době, která je bezpečnostně velmi citlivá, je tato spolupráce velmi nutná,“ dodal Šimandl.

Slovensko nemá kapacity na kontroly

Podle prezidenta Finanční správy Slovenské republiky Jiřího Žežulky je spolupráce důležitá i kvůli tomu, že vzhledem k současné situaci na Ukrajině nemá slovenská strana kapacity na to pohyb zboží v takové míře uhlídat.

„Jsem moc rád, že česká celní správa a slovenská finanční správa spolu spolupracují skutečně jako dvě sesterské organizace. Budoucí spolupráce pro nás aktuálně vyplývá z ukrajinského konfliktu, protože slovenská finanční správa nemá a nikdy neměla kapacity na to, aby zvládala pohyb zboží a lidí v takové frekvenci, jako v současnosti,“ uvedl Žežulka.

Celní správa ČR provádí dozor v oblasti přeshraničního převozu hotovosti, a to podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

X X X

Dotace na restaurační zahrádky, podpora míří k těm v památkové rezervaci

Olomouc vyhlašuje novou dotační výzvu. Podpora tentokrát směřuje k provozovatelům restauračních zahrádek, které jsou v městské památkové rezervaci. Na nové posezení či úpravu stávající předzahrádky, která je v souladu s městskou metodikou, mohou provozovatelé získat letos poprvé podporu až 50 tisíc korun.

„Restaurační a kavárenské zahrádky tvoří významnou součást veřejného prostoru a to, jaký má vzhled je obzvlášť důležité v historickém centru města,“ míní náměstek primátora pro rozvoj a strategie Tomáš Pejpek. „A protože chceme, aby provozovatelé a majitelé přispěli ke kultivaci veřejného prostranství a postupovali podle platné městské metodiky, nabízíme jim férově také možnost čerpat na úpravy finanční příspěvek,“ objasnil náměstek.

Z dotačního programu mohou žadatelé čerpat příspěvek na zastínění či mobiliář své venkovní provozovny. Předpokládaná částka alokovaná v rozpočtu města je 300 tisíc korun, maximální výše dotace je 50 tisíc korun na jednu provozovnu a minimální spoluúčast žadatele je 50 procent z celkových uznatelných nákladů projektu. Žádost je možné podat na 1 provozovnu pouze 1 x ročně. „Podporu je možné čerpat jak na realizaci nové restaurační zahrádky, tak na úpravu vzhledu té stávající. Uznatelnými náklady jsou výdaje spojené s pořízením slunečníků, markýz, stolků a židlí,“ popisuje jedna z autorek nové metodiky Jana Křenková z útvaru hlavního architekta. „Ve fázi zpracování grafického návrhu doporučujeme záměr žadatelů z hlediska souladu s metodikou určitě ještě konzultovat s útvarem hlavního architekta,“ zdůrazňuje Jana Křenková.

Žadateli o příspěvek mohou být právnické a fyzické osoby, tj. vlastník nebo provozovatel příslušné provozovny nebo vlastník nemovitosti, ve které příslušná provozovna sídlí. Žádosti je možné podávat průběžně v termínu od 1. února 2023 do 30. dubna 2023 nebo do vyčerpání finančních prostředků. „Každá žádost bude zhodnocena po stránce formální, věcné a obsahové a z hlediska souladu s daným programem,“ vysvětluje za útvar hlavního architekta Jana Křenková.

Místem pro podání žádosti je Magistrát města Olomouce, podatelna, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc. Při použití elektronického podání je to emailová adresa podatelna@olomouc.eu nebo datová schránka. Kontaktní osobou pro konzultace je Veronika Richterová veronika.richterova@olomouc.eu. Každá žádost bude zpracována prostřednictvím aplikace Dotace (olomouc.eu).

Metodiku pro umísťování a realizaci restauračních zahrádek v městské památkové rezervaci zpracoval v loňském roce útvar hlavního architekta. Jde o přehledný manuál pro provozovatele, kterým radí, jak postupovat a jaká doporučení při zřízení restaurační zahrádky zohlednit. Mgr. Radka Štědrá, vedoucí oddělení, tisková mluvčí

X X X

Tradice, folklor, jarmark i zabijačka. Centrum města ožije masopustem.

Už příští víkend ožije Horní náměstí Olomouckým masopustním veselím! Na co se můžete v sobotu 4. února těšit? Nebude chybět masopustní průvod masek, ukázky folkloru ani tradiční zabijačka a další masopustní speciality. Přijďte se bavit! Od 9 do 15 hodin.

Program Olomouckého masopustního veselí je nabitý. Začne už v 9 hodin ráno tanečním vystoupením folklorních souborů Trnka Vyškov a Haná Velká Bystřice. Od 9:30 můžete sledovat tradiční zabijačku, během které budou řezníci svou práci předvádět a komentovat v pravidelných vstupech během dne. „Chcete-li si užít masopustní veselí se vším všudy, přijďte v masce a vydejte se do ulic s průvodem, který v 11 hodin vyjde z Horního náměstí. Dřívější ročníky ukázaly, že Olomoučanům je masopustní veselí blízké a tradice je baví. Věřím, že i letos bude náměstí plné nejen lidí, ale hlavně dobré nálady,“ říká náměstek olomouckého primátora Viktor Tichák. Všechny přítomné pak taky pobaví žonglérská show Cirkusu LeVitare nebo hudební pásmo Hanáckého mužského sboru Rovina.

Hlavní program doplní také masopustní jarmark, kočár s koňmi, tradiční slaměná výzdoba z dílny Flory Olomouc, vystoupení flašinetáře i oblíbené malování na obličej nebo zvířátka z farmy. Náměstím budou vonět nejen zabijačkové speciality, ale také masopustní koláče, paštiky a spousta dalších speciálních dobrot.

Zváni jsou samozřejmě všichni, z blízka i z daleka. „Pro mimoolomoucké, kteří by si rádi užili masopustní náladu v centru našeho krásného města, máme připravené zvýhodněné pobytové balíčky. V ceně balíčku jsou mimo jiné také dvě turistické karty Olomouc Region Card a také voucher na konzumaci nebo nákup ve Vinném šenku v hodnotě 200 korun,“ láká k pobytu v Olomouci vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Karin Vykydalová. Balíčky lze rezervovat on-line na  Mgr. Radka Štědrá, vedoucí oddělení, tisková mluvčí

X X X

Kutná Hora si připomene geniálního architekta Santiniho

7. prosince to bude 300 let, co zemřel Jan Blažej Santini Aichel, jeden z nejlepších architektů působících na území dnešní České republiky. Za svůj relativně krátký projekční život realizoval téměř 70 staveb a svou pracovní cestu začal právě v Kutné Hoře – Sedlci. Nadneseně se dá říci, že kdyby nebylo sedleckého kláštera, možná by se Santini nestal tím, kým byl – výjimečným architektem, který se proslavil svébytným stylem nazývaným barokní gotika. Právě v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Kutné Hoře Sedlci dostal svou první velkou zakázku a poprvé tak naplno rozehrál svůj výjimečný talent.

Kutná Hora se rozhodla život a dílo Jana Blažeje Santiniho Aichla připomenout celoročním projektem, který nese název Santini Immortalis – nesmrtelný Santini. Projekt začíná symbolicky v den narození Jana Blažeje 3. února první velikou výstavou v podkroví sedlecké katedrály. Autory prací jsou studenti Grafického designu na Západočeské univerzitě v Plzni na Sutnarce. V rámci ateliérové výuky vytvořili výstavní projekt „Pocta Santinimu“, který poprvé představí veřejnosti právě v Sedlci. Slavnostní vernisáž za účasti studentů i pedagogů proběhne v pátek 3. února v 17:00 hodin přímo v katedrále Nanebevzetí Panny Marie.

Milovníci výtvarného umění se mohou těšit na pestrou paletu výstav nejen v prostorách sedlecké katedrály, ale i například v Galerii Středočeského kraje GASK. Kromě výstav, které jsou věnované životu a dílu Santiniho, plánuje Římskokatolická farnost Kutná Hora ve spolupráci s dalšími správci kutnohorských organizací (Dačického dům, České muzeum stříbra, Městská knihovna Kutná Hora, Philip Morris) širokou nabídku přednášek, besed, workshopů, autorských čtení, speciálních prohlídek, ale například i novou linii suvenýrů. Celý program vyvrcholí v den úmrtí Jana Blažeje Santiniho Aichla 7. prosince závěrečným koncertem Pardubické filharmonie v bývalém refektáři sedleckého kláštera. Mgr. Radka Krejčí

X X X

MLADÍ SPORTOVCI Z  OSTRAVSKA  VYBOJOVALI DVĚ DESÍTKY MEDAILÍ

MEZI KRAJI ZAZÁŘILI NA STŘÍBRNÉ POZICI

Na jubilejním 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže, která se v tomto týdnu konala v Královéhradeckém kraji, zazářily moravskoslezské sportovní naděje. V celkovém pořadí krajů vybojovali naši sportovci druhé místo. Domů přivezli devět zlatých, sedm stříbrných a šest bronzových medailí. Nejvíce zazářili hokejisté, krasobruslaři, snowboardisté a běžkaři.

„Obří gratulace! Děkuji všem mladým sportovcům za jejich skvělou reprezentaci Moravskoslezského kraje. Po dlouhých letech jsme se v celkovém pořadí krajů dostali na stupeň vítězů. Věřím, že tak začíná nová éra, a že to zlato brzy vybojujeme. Příští zimní olympiáda se bude konat v našem kraji, domácí prostředí a podpora našich skvělých fanoušků jistě udělají své. Letošní Olympiáda dětí a mládeže je dalším důkazem, že Moravskoslezský kraj sportovnímu světu nabízí výjimečné talenty,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že se s úspěšnými medailisty hned po jarních prázdninách setká, aby jim poděkoval a pogratuloval i osobně.

Na olympiádu se letos z Moravskoslezského kraje vypravilo 88 mladých sportovců, své síly poměřili s více než tisícovkou konkurentů. Organizátor olympiády hlásí účast 1151 mladých talentů. „Konkurence byla skutečně velmi silná. Asi nejnapínavější chvíle jsme prožili při hokeji, kdy jsme v samém finále po dvou třetinách prohrávali s Plzeňským krajem 0:2. Pak se podařil famózní obrat a díky třem brankám jsme vybojovali zlato. Naši mladí hokejisté si tak zopakovali úspěch z poslední zimní olympiády. Děkuji ale i ostatním reprezentantům našeho kraje. Všichni ze sebe vydali maximum, někteří se na stupně vítězů postavili, jiní si určitě odvezli spoustu zážitků i motivace do dalších tréninků. Jsem na naše mladé sportovce opravdu pyšný. A velké poděkování samozřejmě patří i všem trenérům a celým týmům,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Velký úspěch zaznamenali také moravskoslezští krasobruslaři, prvenství ve své kategorii získali Vojtěch Warisch, Jan Vršek a jedenáctiletá Veronika Taubeová, která byla nejmladší členkou krasobruslařské výpravy a která do této chvíle žádný úspěch nezaznamenala. Stala se tak jedním z hlavních objevů olympiády. Zlato získal za sprint v lyžařském orientačním běhu Štěpán Holas, paralelní obří slalom opanovali snowboardisté Vendula Mináriková a Lukáš Smažák. V běžeckém lyžování zrakově postižených zabodoval Matěj Kotěšovský, který dokonce získal dvě zlaté medaile, a to za klasický sprint a závod s intervalovým startem.

Na programu letošní olympiády bylo 10 sportů a 26 disciplín. Pouze tři kraje dokázaly ve sportovních zápoleních překonat hranici 200 bodů. Celkové hodnocení s 252 body ovládla domácí výprava. Druhé místo obsadil Moravskoslezský kraj a stupně vítězů doplnil kraj Liberecký.

Letní Olympiáda dětí a mládeže se bude konat v roce 2024 v Jihočeském kraji, v roce 2025 bude následovat zimní edice, a to v Moravskoslezském kraji. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

BASKETBALISTÉ  PRAHY  POPRVÉ  PROTI  TÝMU  KOLÍNA

21. kolo Kooperativa NBL 2022/23 Datum, čas, místo: 28.1.23, 17:45, Kolín Utkání: BC Geosan Kolín – USK Praha

S Kolínem se letos poprvé utkáme až v samotném závěru základní části. A bude to navíc okořeněno takzvaným back to back. Nejprve se bude hrát v sobotu v Kolíně a následně proběhne hned ve středu odveta na Folimance, která bude dohrávkou desátého kola. Sobota tak může napovědět tomu, jak se bude hrát ve středu. Nebo ne?

Kolín bojuje o třetí místo tabulky. Sovy zase o udržení šance pro účast v A1. Zároveň musí sledovat, jak se bude dařit Ostravě. Pokud ta vyhraje obě zbývající utkání (Slavia, Hradec Králové), postup do A1 ji může minout, pokud USK vyhraje zbytá tři utkání. Pokud Ostrava vyhraje pouze jednou, USK stačí vyhrát dvakrát. Proč?

Ostrava i USK Praha by měly stejný počet výher ze vzájemných utkání. Mají i stejné skóre ze vzájemných utkání. Pak by rozhodoval rozdíl mezi danými a obdrženými body v celé sezóně. Tam jsou na tom aktuálně lépe Sovy a to o 51 bodů. Krásná dramatická zápletka. Jenže Kolín je rozhodně favoritem utkání a doma letos prohrál jen třikrát. Zkušený kádr trenéra Konvalinky se opírá o tři kvalitní cizince a rozehrávačské duo Číž Šiška. Náš soupeř má k dispozici i na poměry KNBL nebývalou kvalitu v širší rotaci. Je v ní Jelínek, nedávný autor deseti trojek v jednom utkání Novotný, USK dobře známý Mareš nebo Křivánek. Sova tak budou muset hrát na hranici svých aktuálních možností a nedopustit se hrubých chyb pod košem, pokud chtějí pomýšlet v Kolíně na výhru.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Doteď jsme v sezóně ukázali, že pokud máme opravdu to správné nasazení, můžeme hrát s každým. Na druhé straně, pokud není solidní, pak se můžeme s každým dostat do problémů. Tohle musíme restartovat a znovu ukázat. Vyhrajeme pokud i v Kolín tohle dokážeme.“

David Böhm (hráč USK Praha): „Po pár neúspěšných koncovkách bychom to konečně chtěli zlomit. Myslím si, že tohle je zápas, ve kterém můžeme opět dokázat, že umíme hrát s každým. S Kolínem jsme v letošním ročníku ještě nehráli a dobrým výsledkem chceme potvrdit, že ještě máme co ukázat.“/mš/

 X X X

 Česká radost na Australian Open: Krejčíková se Siniakovou jsou potřetí za sebou ve finále

Tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková si zahrají na grandslamovém Australian Open o druhý titul za sebou. Obhájkyně loňského vítězství a nasazené jedničky porazily v semifinále ukrajinsko-rumunskou dvojici Marta Kosťuková, Elena Gabriela Ruseová dvakrát 6:2. Ve finále narazí na japonský pár Šúko Aojamaová, Ena Šibaharaová.

Krejčíková se Siniakovou vyhrály na turnajích velké čtyřky 23. zápas po sobě. Vedle triumfu v Melbourne zvítězily vloni také ve Wimbledonu a na US Open. Neuspěly pouze na Roland Garros, kde se musely kvůli pozitivnímu testu Krejčíkové na koronavirus odhlásit. Ve finále čtyřhry na Australian Open jsou potřetí za sebou a zaútočí celkem na sedmý grandslamový titul.

České tenistky ztratily v semifinále jen čtyři hry a utkání ovládly za hodinu a dvacet minut. První set získaly díky vydařené druhé polovině, kde od stavu 3:2 prolomily dvakrát servis soupeřek.

„Vždycky se snažíme předvést perfektní výkon. Občas to nevyjde a jsme z toho frustrované. Zároveň je to ale cesta, jak se posouvat dál. Jsem ráda, jak jsme dnes hrály. Předvedly jsme dobrý výkon. Měly jsme proti sobě těžké soupeřky, které se dostaly až do semifinále. Musely jsme podat náš nejlepší výkon a mám radost, že jsme to dokázaly,“ řekla v rozhovoru na kurtu Krejčíková.

Ve druhé sadě si favoritky brzy vypracovaly díky dvěma brejkům vedení 5:1. Přestože duel nedopodávaly, stvrdily postup o chvíli později po dalším prolomeném servisu soupeřek.

„Je skvělé tu být zase ve finále. Hodně to pro nás znamená. Souhlasím s Bárou, že jsme dnes hrály velmi dobře a pokusíme se předvést to nejlepší i ve finále,“ dodala Siniaková.

 X X X

Lyžařka Shiffrinová se představí ve Špindlerově Mlýně. Může útočit na rekord

Špindlerův Mlýn si o víkendu podmaní nejlepší lyžařky světa v čele s americkou hvězdou Mikaelou Shiffrinovou. Na kopci v Krkonoších začala v patnácti letech budovat závodní kariéru a teď při návratu může útočit na historický rekord.

Velké přípravy a čirý ruch, ve Špindlerově Mlýně odpočítávají poslední hodiny do začátku Světového poháru. Městem proudí davy lidí, ubytovatelé hlásí téměř vyprodáno. Mikaela Shiffrinová na svém oblíbeném kopci v Krkonoších zaútočí na rekord fenomenálního Švéda Stenmarka. K němu jí stačí dvě vítězství.

A kde jinde by měla vyhrát než v českém Aspenu, kde se v patnácti letech poprvé vrhla v rámci Světového poháru mezi slalomové tyče a odstartovala k prvnímu závodu mezi elitou.

Americká hvězda od té doby ušla dlouhou cestu. Před třemi lety se po úmrtí otce dostala na úplné dno, a dokonce zvažovala, že lyže nadobro odloží. Na svah se vrátila díky tvrdé dřině i za podpory přítele – brilantního norského sjezdaře Aleksandera Aamodta Kildeho. „Na závody ve Špindlerově Mlýně mám krásné vzpomínky. Je to pro mě srdcovka,“ popsala Shiffrinová.

Překazit dvojnásobné olympijské vítězce cestu za zápisem do historie se pokusí i šest Češek v čele se slalomovou specialistkou Martinou Dubovskou  a také slovenská favoritka Petra Vlhová.

 X X X

 Trpký start Ronaldovy arabské kapitoly. Zůstává na nule a fanoušci vzývají Messiho

Předpoklad, že si Cristiano Ronaldo začne po exitu z nejvyššího fotbalového levelu ihned podmaňovat „nezvučné“ saúdskoarabské prostředí, byl mylný. Pětinásobný vítěz Zlatého míče odkopal v dresu an-Nasru dva soutěžní zápasy a zatím se stále čeká na jeho ikonickou gólovou oslavu. Při prohře s al-Ittihadem musel navíc vstřebávat provokativní skandování od fanoušků soupeře.

Nebyl to velký krok pouze pro an-Nasr, ale pro celý fotbal v Saúdské Arábii. Cristiano Ronaldo si na konci roku definitivně plácl s exotickým klubem a skrze své renomé donutil i náročné evropské fanoušky věnovat trochu pozornosti lize, kterou do té doby úplně ignorovali.

Ale že ne všichni fotbaloví příznivci z arabské monarchie berou příchozí megastar jako nedotknutelnou personu, ukázal čtvrteční vzkaz fandů al-Ittihadu. Po konci semifinále Superpoháru, když hráči už mířili do kabin, si neodpustila část tribun provokaci a pokřikovala: „Meeessi, Meeessi, Meeessi.“

Chtěli, aby slavný CR7 věděl, že více respektu chovají k dlouholetému rivalovi rodáka z Madeiry Lionelovi Messimu, čerstvému světovému šampionovi.

 Ronaldovi by se tento rýpanec vstřebával lépe, kdyby v utkání hraném v Rijádu nasázel hattrick. Nicméně fanoušci si mohli do ikony rýpnout, když vyšla gólově naprázdno. An-Nasr prohrál 1:3 a o jedinou branku hostů se postaral Braziliec Anderson Talisca.

„Jednou z věcí, která změnila ráz utkání, byla šance, kterou Cristiano Ronaldo neproměnil v první půli,“ vyčetl francouzský kouč Rudi Garcia novému kapitánovi po porážce, která znamená, že bývalý útočník Manchesteru United, Realu Madrid, Juventusu Turín a Sportingu Lisabon přišel o možnost získat první trofej.

Historicky nejlepší střelec Ligy mistrů i portugalské fotbalové reprezentace zatím činy na hřišti nevrací zaměstnavateli to, že mu má být vypláceno až 4,8 miliard korun ročně. Ani zdaleka nějakou podobnou smlouvu fotbal nepamatuje.

Do statistik se 37letý Ronaldo nezapsal ani o pár dní dříve při debutu proti Ettifaqu v lize. Sice jde o malý vzorek, ale že by po dvou ostrých zápasech na exotické adrese neměl mít ani jeden gól a ani jednu asistenci, se nejevilo jako příliš pravděpodobné. Dlužno dodat, že z trefy se radoval aspoň v exhibičním duelu proti Paris Saint-Germain.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.