Nákaza v Amerike sa šíri ďalej. Padla ďalšia banka. Krach bánk SVB, Signature tlačí nadol akcie európskych bánk. Zlato zdraželo

Po Silicon Valley Bank (SVB) zatvorili americké regulačné úrady ďalšiu banku. Len dva dni po SVB postihol v nedeľu (12. 3.) rovnaký osud newyorskú Signature Bank, ktorej zatvorenie predstavuje tretí najväčší krach v americkom bankovom systéme. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 Kontrolu nad Signature Bank, ktorej hodnota aktív dosahovala na konci minulého roka 110,36 miliardy USD (104,25 miliardy eur) a hodnota vkladov 88,59 miliardy USD, prevzal Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC). Americké ministerstvo financií v tejto súvislosti uviedlo, že vlastníci vkladov v SVB či Signature Bank o svoje peniaze neprídu, zároveň však ubezpečilo, že „daňoví poplatníci žiadne náklady spojené so zatvorením bánk znášať nebudú“.

 Signature Bank bola komerčná banka, ktorej takmer štvrtina vkladov ku koncu septembra pochádzala zo sektora kryptomien. V decembri však banka oznámila, že objem týchto vkladov zredukuje o 8 miliárd USD. Banka poskytovala dlhé roky svoje služby bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho rodine, spoluprácu s Trumpom však ukončila v roku 2021 po útoku na Capitol zo 6. januára toho roka.

V reakcii na vývoj situácie na americkom bankovom trhu Washington prijal v nedeľu opatrenia s cieľom upokojiť investorov a zvýšiť dôveru v americký finančný systém. Krach Signature predstavuje tretí najväčší krach v americkom bankovom sektore, keď túto banku predbehli v piatok (10. 3.) zatvorená SVB a pred ňou Washington Mutual, ktorá skrachovala v roku 2008 počas svetovej finančnej krízy.

 FDIC preto v nedeľu vytvoril „preklenovaciu“ banku, ktorá od pondelka umožní klientom Signature Bank prístup k ich peniazom. Klienti banky Signature sa automaticky stanú klientmi novej preklenovacej banky, uviedol FDIC s tým, že za jej šéfa bol vymenovaný bývalý šéf banky Fifth Third Bancorp Greg Carmichael. Aj klienti SVB budú mať od pondelka prístup k svojim vkladom. Pomoc sa však týka iba klientov bánk, nie akcionárov a držiteľov dlhopisov.

Ako uviedla guvernérka štátu New York Kathy Hochulová, dúfa, že najnovšie kroky americkej vlády zvýšia dôveru v stabilitu amerického bankového sektora. „Viacerí vlastníci vkladov v týchto bankách sú malé firmy, vrátane tých, ktorí sú motorom inovačnej ekonomiky. Ich úspech je kľúčový pre ekonomiku štátu New York,“ dodala Hochulová./agentury/

X X X

Krach bánk SVB a Signature tlačí nadol akcie európskych bánk

Výrazný pokles zaznamenali akcie nemeckej banky Commerzbank a švajčiarskej Credit Suisse.

Akcie bánk v Európe aj Ázii zaznamenali v pondelok prudký pokles, keď bankový sektor nervózne zareagoval na krach dvoch amerických bánk počas troch dní. Najväčší vplyv na trhy má však stále krach Silicon Valley Bank (SVB) z piatka (10. 3.), aj keď americká vláda v závere víkendu oznámila opatrenia na zvýšenie dôvery v bankový sektor. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Hrozí najväčší pokles od invázie

Bankový index STOXX, ktorý v piatok klesol o 3,78 %, zaznamenal v pondelok ďalší pokles o 4,3 %. Index tak smeruje k najväčšiemu poklesu za dva dni od invázie Ruska na Ukrajinu koncom februára minulého roka.

Výrazný pokles zaznamenali akcie nemeckej banky Commerzbank a švajčiarskej Credit Suisse. V prvom prípade klesli akcie o 7,5 %, v druhom o 7,8 %. Akcie britskej banky HSBC, ktorá v pondelok oznámila prevzatie britskej divízie americkej SVB s cieľom zabrániť rozšíreniu krízy na britský finančný trh, klesli o 2,6 %.

Už skôr, ešte pred otvorením európskych trhov, zaznamenali pokles akciové trhy v Japonsku či Singapure, pričom nadol opäť smerovali najmä akcie bánk. Akcie bánk v rámci indexu Topix klesli počas dnešného obchodovania o 4 % a akcie najväčších singapurských bánk zaznamenali pokles približne o 1 %, aktuality.sk

X X X

Po kolapse amerických bánk investori hľadajú bezpečný prístav. Zlato zdraželo na šesťmesačné maximum

V priebehu dnešného obchodovania sa aprílový kontrakt na zlato nakrátko vyšplhal na 1918,20 USD za uncu.

Cena zlata vyskočila v pondelok na šesťmesačné maximum, keďže investori hľadajú tzv. bezpečný prístav pre svoje peniaze po kolapse amerických bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank a oslabení akcií. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Aprílový kontrakt na zlato v pondelok na newyorskej Comex do 17.30 SEČ vzrástol o 43,20 USD alebo 2,3 % na 1910,40 USD (1784,42 eura) za uncu (31,1 gramu). V priebehu dnešného obchodovania sa nakrátko vyšplhal na 1918,20 USD za uncu.

Spotová cena zlata, ktorú niektorí obchodníci sledujú pozornejšie ako kontrakty na nasledujúci mesiac, stúpla o 38,14 USD alebo 2,04 % na 1905,38 USD za uncu, pričom nakrátko dosiahla až 1913,13 USD/unca.

„Obavy obchodníkov a investorov na začiatku obchodného týždňa sa zvýšili po turbulentnom víkende a kolapse Silicon Valley Bank,“ uviedol analytik a autor Jim Wyckoff, aktuality.sk

X X X

V parlamente 150 návrhov zákonov. Koaličná zmluva vyprší – čakajú nás populistické jatky?

Partnerská zmluva medzi aktuálnou vládnou garnitúrou, ako býva zvykom, prestáva platiť pol roka pred termínom parlamentných volieb. V utorok popoludní sa na hradnom kopci začína posledná schôdza parlamentu pred vypršaním koaličnej zmluvy.

  Poslanci budú mať v marci na stole až 150 rôznych návrhov noviel zákonov či zmien ústavy. Rozoberať a schvaľovať sa budú megalomanské nápady za miliardy eur, ale aj zásadné ideologické témy stavajúce proti sebe konzervatívcov a progresívcov. Medzi návrhmi poslancov čakajú napríklad zákony o veľkom rozšírení aktívnych vojenských záloh, o odmenách za účasť vo voľbách, bohatá debata však čaká aj požiadavku lekárskych odborárov zaviesť drakonické tresty pre riaditeľov nemocníc či neutíchajúce iniciatívy nezaradených sprísniť interrupčný zákon.

V laviciach národnej rady cítiť aj štartujúcu kampaň. Slovensko sa blíži k termínu predčasných volieb, preto poslanci začali predkladať zákony, ktoré im môžu v kľúčových témach nahnať voličov. Opozícia zvykne pri takýchto zákonoch používať termín populistické jatky. Napríklad exminister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa chce pozrieť na výšku platu poslancov či presadiť odmeny pre voličov vo výške 1,5 milardy eur. „Miera populizmu môže rásť rovnomerne s blížiacim sa termínom volieb. Napokon, Igor Matovič už so svojimi atómovkami začal predvolebnú kampaň a ostatní sa len pridajú,“ ozrejmil politológ Radoslav Štefančík.

 „V pléne niekedy nie je možné jasne odlíšiť, kto je v opozícii a kto v koalícii. Hegerov nesúhlas bude Matoviča stavať do opozičného svetla,“ spresnil Štefančík. Heger si ako poverený minister financií podľa jeho slov uvedomuje zodpovednosť za ustráženie štátnej kasy. „Ja určite žiadne peniaze nezneužijem. Ak sa pozriete na moju históriu, tak nájdete veľkú rozpočtovú zodpovednosť. Čo sa týka predvolebných „jatiek“ v parlamente, som rád, že sa v rámci koalície podarilo dohodnúť, že sa nebudú predkladať žiadne návrhy zákonov, ktoré majú dopad na štátny rozpočet,“ priznal pre denník Pravda dočasne poverený predseda vlády.

Štefančík predpokladá, že v parlamente sa bude hľadať podpora vždy podľa konkrétneho zákona. „Na druhej strane netreba zabúdať, že mnohé návrhy zákonov sú dnes prijímané väčšinou v parlamente bez ohľadu na stranícke zafarbenie. Do tuhého pôjde až pri politicky citlivých zákonoch,“ priznal. V pondelok večer sa na Úrade vlády koná jedna z posledných koaličných rád, na ktorej sa lídri dohadujú, ako budú v parlamente hlasovať.

Darovanie MiG-29

Keďže bola vlani v decembri vláde vyslovená nedôvera, tak nemôže sama rozhodnúť o darovaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Podľa premiéra Hegera takúto kompetenciu môže vláde ústavne udeliť len parlament. Preto chce poslancov požiadať o prijatie uznesenia, ktorým by darovanie legitimizovali. Najsilnejšia opozičná strana Smer za takéto uznesenie v parlamente hlasovať nebude a šéf strany Robert Fico predložil uznesenie o neposkytnutí sovietskych strojov pre Ukrajinu na boj proti ruským okupantom.

 Situáciu s darovaním sovietskych strojov môže zamotať ešte Ústava SR. Ústavný právnik Vincent Bujňák upozornil, že Slovensko je v situácii, keď momentálne nemá kto rozhodnúť o darovaní štátneho majetku. Zdôraznil, že odvolaná vláda nemôže podľa novely Ústavy SR z roku 2011 rozhodovať o zásadných otázkach v oblasti vnútornej a zahraničnej politiky. Je presvedčený, že ak poslanci nezmenia ústavu, darovanie nemôže odobriť ani parlament.

 Tresty pre riaditeľov nemocníc

Lekárske odborové združenie (LOZ) si vlani v decembri vymohlo návrh drakonických trestov pre vedenie nemocníc, ktoré nezabezpečí dostatok personálu. Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas (nom. koalície) hovorí, že návrh síce podal, ale nesúhlasí s ním a politici rozmýšľajú, ako sa nepríjemnosti zbaviť. Šéf LOZ Peter Visolajský si však za trestami pre úmyselný nedostatok personálu, ktoré by ohrozili zdravie pacienta stojí.

 Riaditelia nemocníc podľa neho šetria na zamestnancoch na úkor bezpečnosti pacienta. Podľa Slovenskej asociácie študentov medicíny sú nemocnice pre mnohých absolventov lekárskych fakúlt aktuálne nedostupné a hoci je na Slovensku nedostatok lekárov, je pre nich nemožné nájsť si pracovné miesta. Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku ide o neopodstatnenú a bezúčelnú kriminalizáciu konania.

Peniaze za hlas

Matovič sa chce vysporiadať s mimoriadne ťažkými krízami, ktoré Slovensko v ostatnom období trápia 1,5 miliárd eur drahým riešením. Chce totiž presadiť, že volič, ktorý preukázateľne odovzdal hlasovací lístok vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky má právo na odmenu za účasť v týchto voľbách vo výške 500 eur.

 Podľa neho pri predčasných voľbách reálne hrozí, že „milión demokraticky cítiacich voličov zostane frustrovaných doma a v rozhodujúcej chvíli nechá rozhodnutie o osude Slovenska v rukách tri roky huckaných ľudí“. „Úplne reálne hrozí, že sa zo Slovenska na desaťročia opäť stane čierna diera Európy. Ak sa Slovensko má rozhodnúť pre takúto samovražednú misiu, je správne, aby o prípadnej zásadnej zmene orientácie Slovenska rozhodlo maximum zo všetkých potenciálnych voličov,“ zdôraznil.

Obmedzovanie žien

Podľa najnovšieho návrhu nezaradeného poslanca Martina Čepčeka sa bude môcť umelé ukončenie tehotenstva vykonať jedine v štyroch špecifických prípadoch. Konkrétne, v prípade ohrozenia života matky, ohrozenia zdravia matky, diagnostikovaného ťažkého poškodenia dieťaťa a v prípade tehotenstva ako následku znásilnenia. Čepčeka za predkladanie návrhov na sprísnenie interrupcií vyhodili z klubu OĽaNO. Čepček chce tentokrát zakázať napríklad „interrupčnú propagandu“. Za porušenie zákazu reklamy umelého prerušenia tehotenstva by mala byť podľa Čepčeka pokuta vo výške do 66 400 eur.

 Za posledných 20 rokov sa pritom počet interrupcií na Slovensku znížil o 71 percent. Tento pokles pritom patrí k najzásadnejším v Európe a došlo k nemu bez úplných alebo čiastočných zákazov. Iniciatíva Možnosť voľby pritom často pripomína, že kriminalizácia ani obmedzovanie interrupcií nevedú k ich znižovaniu, naopak vedú k zvýšenej úmrtnosti žien a k ohrozovaniu ich zdravia.

Vojakom bude môcť byť skoro každý

Ozbrojené sily SR sa teraz trápia s nedostatkom vojakov v zálohe, ktorí by mohli byť nasadení pri živelných a ekologických katastrofách či počas vojnového stavu. Nepomohol ani finančný bonus 1 300 eur v čistom za absolvovanie 11-týždňovej dobrovoľnej vojenskej prípravy. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) preto teraz chce aktívne zálohy otvoriť aj pre záujemcov bez predchádzajúcich skúseností z armády či polície.

 Minister Naď sa rozhodol inšpirovať aj susedným Českom, kde môže do aktívnych záloh vstúpiť ktorýkoľvek občan, ktorý splní zdravotné limity a určené pravidlá. „Za spoľahlivého sa nepovažuje ani vojak v zálohe, ktorý je alebo bol členom alebo sympatizantom skupiny, hnutia alebo ideológie, ktoré smerujú k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo ktoré hlásajú rasovú, etnickú, národnostnú alebo náboženskú nenávisť, alebo ktoré v minulosti smerovali k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, alebo sa podieľa alebo sa podieľal na ich podpore alebo propagácii alebo na aktivitách nimi organizovaných,“ uvádza sa v materiály.

Návrh v januári schválila vláda, ak teda dostane zelenú aj od parlamentu, do platnosti by mohol vstúpiť už od prvého mája tohto roka.

Zákaz nedeľného predaja

Národná rada sa bude pokračovať v diskusii k návrhu novely Zákonníka práce. Skupina poslancov v nej navrhuje, aby boli obchody na Slovensku okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku. O tomto návrhu sa malo hlasovať už na poslednej schôdzi, no napokon sa poslanci veľkou väčšinou hlasov rozhodli, že návrh novely zákona vrátia predkladateľom na dopracovanie. Predkladateľ novely Zákonníka práce o obmedzení nedeľnej práce v obchodoch, Richard Vašečka, považuje za rozumný ústupok umožniť nedeľný predaj v najsilnejšom predajnom období, teda tri nedele pred Vianocami a poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka.

 Analýza Národnej banky Slovenska poukázala, že väčšina ľudí pracujúcich v nedeľu nepracuje v obchodoch. V nedeľu by naďalej pracovalo 87 percent tých ľudí, ktorí v nedeľu chodia do práce už aj v súčasnosti. „Bez nedeľných príplatkov by zamestnanci v predajniach zarobili približne o desať percent menej než predtým,“ upozorňujú analytici banky.

Pättisícové platy

Matovičov návrat do poslaneckých lavíc sprevádzalo aj zistenie, že poslanci zarábajú veľa. Rozhodol sa preto predložiť novelu na zníženie platov poslancov a prenesenie finančnej zodpovednosti na jednotlivé strany či hnutia, za ktorú daný zákonodarca kandidoval.

 V súčasnosti je plat poslanca vo výške trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok. Matovič navrhuje, aby sa plat poslanca znížil trojnásobne. Tento rok by mesačný poslanecký plat dosahoval zhruba 1 300 eur. Na otázku, prečo návrh predkladá práve teraz, keď sa blížia voľby, odpovedal, že predtým riešil iné problémy a zároveň si v tomto volebnom období odsledoval, ako jeho strana OĽaNO vystačí s peniazmi od štátu a zistil, že im dosť veľa finančných prostriedkov zostalo.

Medicína a politika

Medzi poslancami rezonuje aj téma transrodových osôb. Konzervatívne krídlo OĽaNO odmieta medicínske nariadenie exministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) o transrodových osobách. Lengvarský posledný deň na stoličke ministra podpísal nariadenie, podľa ktorého na zmenu pohlavia stačí hormonálna liečba. Vynecháva sa tak podmienka nutnej kastrácie.

 V novele zákona požadujú jasné určenie toho, kedy je možná zmena rodného čísla. Na potvrdenie toho, že určené pohlavie nie je v súlade so skutočným genetickým pohlavím osoby by sa mali vykonávať genetické testy. Ako by takéto testovanie prebiehalo zatiaľ nie je známe./agentury/

X X X

Pavel odplatil návštevu. Bol by rád, keby Čaputová zostala v úrade

 Veď je už dlhodobou tradíciou, že lídri Česka po nástupe do úradu idú na prvú zahraničnú cestu na Slovensko. Opačne to platí tiež.

  Dá sa však asi povedať, že Pavel sa svojej hostiteľke, slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej, prišiel aj poďakovať. Ona ho totiž v Prahe nečakane navštívila už 28. januára, keď vyhral súboj o hlavu štátu s Andrejom Babišom.

 A Pavel verí, že ich spolupráca bude pokračovať. Český prezident na tlačovej konferencii priamo neodpovedal na otázku Pravdy, či by slovenskej hlave štátu odporučil, aby na budúci rok opäť kandidovala. No z jeho slov jasne vyplynulo, že by bol rád, keby v úrade zostala.

„Nebudem niekoho nabádať, či má alebo nemá kandidovať. Z čisto ľudského pohľadu vám poviem, že by som si želal, aby som mal počas svojho volebného obdobia v susednom štáte takúto partnerku,“ reagoval Pavel. Povedal však, že nebude rozdávať rady do kampane.

 Prezidentka Čaputová podľa očakávania po boku Pavla nepotvrdila, či bude opätovne kandidovať. „Som plne sústredená na výkon mandátu, nie na inšpirácie z okolitých kampaní. Musím však uznať, že tá, ktorú urobil pán prezident, mi bola blízka. Tak, ako som to povedala pri tej prekvapivej návšteve počas volebnej noci, bola pre mňa dôležitým potvrdením, že slušnosť, hoci sa zdá byť miernejšia a pre niekoho slabšia, vie byť veľkou silou. A vie vyhrať aj prezidentské voľby. Rovnako verím, že slušnosť, konštruktívny prístup a vecnosť môžu vyhrať kdekoľvek aj parlamentné voľby,“ vyhlásila slovenská prezidentka.

Spoločné plány

Čaputová a Pavel majú spoločné plány. Chystajú návštevu Ukrajiny. Pavel potvrdil, že v pondelok hovoril s prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Návštevu by som rád skoordinoval s pani prezidentkou,“ zdôraznila česká hlava štátu.

„Ten nápad asi vznikol v rovnakom čase v Prahe aj v Bratislave. Som veľmi rada, že pán prezident prišiel s touto ponukou a rada na takúto cestu pôjdem,“ povedala Čaputová.

 Obe hlavy štátu sa pristavili aj pri téme dezinformácií. Podľa nich tiež súvisí s Ukrajinou. „Naše spravodajské služby otvorene hovoria o vplyve Ruska, pokiaľ ide o dezinformácie na území Slovenska, sme v tomto ohľade veľmi zraniteľní, pretože vplyv dezinformácií alebo hybridných útokov je zjavný,“ uviedla Čaputová.

Pavel aj vzhľadom na ekonomickú a sociálnu situáciu očakáva v spoločnosti napätie. „Bude veľmi záležať na tom, ako citlivo budeme pristupovať k oslovovaniu našich občanov, ako dôsledne im budeme pripomínať hodnoty, na ktorých naše krajiny stoja, ako budeme jednoznační v poukazovaní na to, kde je nebezpečenstvo, kde je nepriateľ,“ pripomenul Pavel s tým, že je potrebné naďalej pomáhať Ukrajine, lebo bez toho by súčasná situácia mohla vyústiť do omnoho vážnejších problémov.

Český prezident sa zastaví aj pri bratislavskom bare Tepláreň, kde vlani zastrelil krajne pravicový terorista dvoch queer ľudí. Pavel je ochotný podporiť zákon, ktorý v jeho krajine umožní manželstvá ľudí rovnakého pohlavia. V Česku zatiaľ platia registrované partnerstvá.

K nim sa prihlásila aj Čaputová. „Je mi nesmierne ľúto, že na Slovensko nemáme účinnú legislatívu, ktorá by registrované partnerstvá garantovala,“ reagovala prezidentka. Upozornila aj na pokračujúce politické útoky proti sexuálnym menšinám.

 Čo čaká Pavla?

Petr Pavel je vo funkcii len od 9. marca. Ako hodnotí plány českej hlavy štátu politológ Josef Mlejnek z Karlovej univerzity?

„Pavel chce byť aktívnym prezidentom. No v tom je zakódované nebezpečenstvo. Ako sa hovorí, kto nič nerobí, nič nepokazí. Možno by Pavlovi mohlo stačiť, keby kládol vence. Ale, ako vravím, pokiaľ chce byť viditeľnejšou hlavou štátu, čo evidentne chce, hrozí mu, že sem-tam urobí nejakú chybu,“ reagoval Mlejnek.

 Hneď po nástupe na Pražský hrad musí Pavel riešiť vážne politické záležitosti. „Čaká sa na to, či vetuje alebo nevetuje zníženie valorizácie dôchodkov. Naznačoval, že chce nejakým spôsobom moderovať túto diskusiu a chce byť aktívnym hráčom pri hľadaní konsenzu, ako má reforma penzií vyzerať. Pavlovi sa však aj vzhľadom na politickú neskúsenosť ľahko môže stať, že sa do niečoho zamotá, že sa mu niečo nepodarí a že ho politické strany prekabátia. Povedzme si, že potom by vyzeral trochu trápne,“ vysvetlil Mlejnek.

Odborník pripomenul, že Pavel v kampani priznával, že sa veľmi nevyzná v ekonomických otázkach. Pomerne často odpovedal, že na tieto veci má expertov a že v úrade svoj tím ešte rozšíri. Na to v prezidentských debatách staval Pavlov protivník Andrej Babiš, ktorý zdôrazňoval svoje praktické podnikateľské úspechy.

 „Samozrejme, český prezident má obmedzené právomoci. Ak bude chcieť Pavel niečo presadiť, bude musieť s politickými predstaviteľmi rokovať. Hlava štátu však môže prichádzať s návrhmi, keďže dokáže využiť, že ju volilo viac ako 3,3 milióna ľudí. Pavel si potrebuje udržiavať túto popularitu,“ povedal Mlejnek. „Pokiaľ sa bude v prieskumoch verejnej mienky o dôveryhodnosti držať vysoko nad 50 percentami, strany ho nebudú môcť úplne obchádzať pri rozhodnutiach. Ťažšie sa im bude tvrdiť, že aj keď Pavel niečo hovorí, veci sa presadzujú iba v parlamente. V podstate čím väčšiu popularitu si hlava štátu dokáže udržať, tým väčšiu váhu budú mať jej názory,“ uviedol politológ.

Podľa Mlejnka je za tým všetkým ešte aj takpovediac prezidentská aura, ktorá je vo všeobecnosti v Česku veľmi silná. „Stačí byť pánom Pražského hradu a získate akúsi politickú svätožiaru, ktorú iní ľudia nemajú, ak to trochu zveličím. Pavel teda bude musieť hrať s kartami svojej popularity, čo si vyžaduje istú aktivitu. Ale, ako som povedal, v tom spočíva aj nebezpečenstvo, že prezident bude robiť chyby. Nejaké omyly sa určite vyskytnú, a potom bude hlava štátu čeliť kritike, že sa pustila do niečoho, čomu nerozumie a nemá na to ani právomoci. Pavel je v politike stále nováčik,“ dodal Mlejnek./agentury/

X X X

EÚ tlačí na zbrojárne. Chce zvýšiť výrobu munície pre Ukrajinu. Zapojí sa aj Slovensko?

Európska únia bude konať tak, aby zvýšila produkciu munície určenej pre Ukrajinu zo závodov 15 priemyselných skupín v 11 krajinách Európy. Uviedol to v pondelok eurokomisár pre vnútorný trh EÚ Thierry Breton, ktorý by v tejto súvislosti mal v priebehu tohto týždňa pricestovať aj na Slovensko.

 „Musíme postupovať veľmi rýchlo,“ zdôraznil s tým, že vojna na Ukrajine sa zmenila na zákopovú, pričom Ukrajinci sú závislí od dodávok munície z Európy. Ukrajinská armáda už niekoľko týždňov žiada EÚ o dodávky munície kalibru 155 mm.

Breton spresnil, že tento týždeň pocestuje do Bulharska a na Slovensko, aby zariadil urýchlené zvýšenie produkcie zbrojárskych firiem.

 „Je to téma, ktorá sa týka celého západného sveta,“ upozornil francúzsky eurokomisár a pripomenul, že ministri obrany členských krajín EÚ sa minulý týždeň v Štokholme spolu s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom dohodli na pláne núdzových dodávok munície Ukrajine zo svojich domácich zásob v hodnote dvoch miliárd eur. Ministri obrany sa zároveň dohodli aj na spoločných objednávkach munície, čo by malo znížiť jej cenu.

 „Spojené štáty sú z hľadiska výroby tohto typu munície v horšom stave ako Európa; 155 mm náboje sa vyrábajú viac v Európe ako v USA,“ skonštatoval Breton, ktorý má v exekutíve EÚ na starosti aj priemyselnú politiku a digitálnu, audiovizuálnu, obrannú a vesmírnu oblasť. Podľa jeho slov tento typ munície je určený pre boje s vysokou intenzitou. Zároveň nikto, a najmä v Európe, nečakal, že vznikne taký intenzívny konflikt, aký teraz prebieha na Ukrajine.

 Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony./agentury/

X X X

Matovič v Michalovciach: Podpísal som reverz ochranke. Keď ma niekto zastreliť chce, nech si ma zastrelí

Igor Matovič dal pred besedou v Michalovciach voľno svojej ochranke. Nebudú tu žiadni desiati tajní ako pri besede s Káčerom, tvrdí.

 Debatu sa rozhodol viesť medzi ľuďmi – na pódiu budú tri kreslá, ale prázdne, povedal. Ochranku po odchode z ministerského kresla mal podľa neho pridelenú ďalej, lebo chodili listy, že ho zastrelia a Úrad pre ochranu ústavných činiteľov vyhodnotil situáciu tak, že ju potrebuje. Napriek tomu podpísal reverz a dodal, že „keď niekto ma zastreliť chce, nech si ma zastrelí“.

 V Michalovciach sa v pondelok koná verejná diskusia hnutia OĽaNO. Diskusiu ohlásil Igor Matovič ako akciu pod názvom Bez ochranky – slobodná debata bez urážok. Narážal tak na búrlivú besedu k prvému výročiu vojny na Ukrajine, ktorú mali v Michalovciach minulý týždeň poverení ministri Jaroslav Naď a Rastislav Káčer. Časť divákov hlučne vyjadrovala svoju nespokojnosť, podľa Káčera „ziapali najhoršie nadávky a vyhrážky“ a tak im minister povedal, že „revú ako paviány“ a „správajú sa ako dobytok“.

 Matovič na to reagoval, že „je nehodné akéhokoľvek politika, nieto ešte najvyššieho diplomata v štáte“. Káčer na to ironicky Matovičovi odpovedal, že „tento náš hrdina, ktorý dva roky s majákom a ochrankou brázdi bratislavské ulice, že chodci odskakujú ako kobylky v tráve, ide bez ochranky do Michaloviec. A ide na slušňáka, nie ako hulvát Káčer“.

 Káčer ešte dodal: „Prosím Bratov za brata, Dr. Liptáka a náckov nech dajú repete. Alebo nie? Že možno vlastne taký Igor Matovič im zas, až tak proti srsti nie je? Aháááá.“

Matovič na to nepriamo reagoval zverejnením anonymných diskusných príspevkov, ktoré hovoria, že tam treba ísť a „mu dolámať ruky a nohy“.

„… nuž, bude to zaujímavé. Napriek tomu verím, že to spolu zvládneme a ukážeme zakomplexovanému ministrovi, že aj ľudia s radikálne iným názorom vedia normálne diskutovať … samozrejme, ak ich zakomplexovaný politik zbytočne nehecuje a neuráža častovaním za podliakov, dobytok či opice. Držme si palce, lebo keď hneď v zárodku zakomplexovanému …… neukážeme, že sa to dá aj inak … bude si myslieť, že je hrdina a prebrázdi do volieb za štátne a ochrankou Slovensko so svojimi primitívnymi estrádami,“ napísal Matovič na sociálnej sieti.

Jaroslav Naď aj Rastislav Káčer sú súčasťou projektu Eduarda Hegera, ktorý odišiel z OĽaNO a založil stranu Demokrati. OĽaNO a Demokrati bojujú o podobného voliča, zatiaľ nerozhodne. V prieskume agentúry Ipsos pre Denník N, kde sa Demokrati prvýkrát objavili, dopadli rivali rovnako, získali 4,8 percenta hlasov od oslovených respondentov.

 Igor Matovič svojim blízkym spolupracovníkom Hegerovi a Naďovi zaželal veľa šťastia, priamo na nich neútočí. O to viac sa však púšťa do ďalších ľudí, ktorí sú s Hegerom v Demokratoch, najmä na Rastislava Káčera a Karla Hirmana. Menoval ich medzi tými, ktorých by si určite do strany nevzal, keby ju zakladal on sám.

 Eduard Heger pre Pravdu odpovedal na otázku, či je pripravený, že sa môže stať terčom pre Igora Matoviča.

„Sme v politickom ringu, tak to treba tak brať. Je úplne prirodzené, ak tu takýto zápas bude. Vôbec sa ho neobávam a som na to pripravený,“ povedal Heger./agentury/

X X X

Trojročné dievča v USA omylom zastrelilo svoju staršiu sestru

  Neďaleko mesta Houston v americkom štáte Texas trojročné dievča neúmyselne smrteľne postrelilo štvorročnú sestru. Podľa polície sa nešťastie stalo aj napriek prítomnosti piatich dospelých v dome vrátane rodičov.

„Trojročné dieťa získalo prístup k nabitej poloautomatickej pištoli,“ povedal šerif okresu Harris County Ed Gonzalez. Tragická streľba sa odohrala v nedeľu neskoro večer. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry AFP.

Keď zaznel výstrel, členovia rodiny vbehli do spálne, kde na podlahe našli štvorročné dievčatko, ktoré už „nereagovalo“. Podľa Gonzaleza k streľbe zjavne došlo neúmyselne.

„Vyzerá to ako ďalší tragický príbeh dieťaťa, ktoré malo prístup k strelnej zbrani a zranilo niekoho ďalšieho,“ povedal šerif.

Podľa inštitútu Pew Research Center v Spojených štátoch vlastní strelné zbrane približne 40 percent domácností, pričom vo väčšine z nich žijú aj deti. Zbrane bezpečne skladuje menej ako polovica domácností, vyplýva z údajov Fakulty verejného zdravia na Univerzite Johnsa Hopkinsa. Vlani v dôsledku streľby v USA zomrelo viac ako 44-tisíc ľudí.

V roku 2022 došlo v USA k takmer 1700 streľbám, pri ktorých boli zabité deti do 18 rokov. Medzi nimi bolo aj 314 detí mladších ako 11 rokov, uvádza nezisková skupina Gun Violence Archive, aktuality.sk

X X X

Dôchodcovia sa zrejme dočkajú skorších a vyšších penzií. Navrhne ich SaS alebo Hlas?

 Účinnosť mimoriadnej valorizácie všetkých dôchodkov by sa mala posunúť už na tento rok, na 1. júla 2023 z 1. januára 2024. Tzv. rodičovský bonus k starobnému dôchodku by sa mal však presunúť na rok 2024. Uviedol to na brífingu po skončení Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci poslanec za SaS Peter Cmorej.

Pôvodne tento návrh nedávno prešiel zmenami. No tie majú za následok, že mimoriadna valorizácia môže byť až od roku 2024 a nie už v tomto roku. Ďalej nové zmeny spôsobili, že klasická januárová valorizácia od roku 2024 by mala byť nižšia, ako mohla byť pri starých pravidlách.

 „Na dnešnom výbore (pre sociálne veci) som plánoval predložiť dva pozmeňujúce návrhy, týkajúce sa dôchodkov. Žiaľbohu, výbor nebol uznášaniaschopný, pretože naň neprišli ani poslanci za stranu Smer-SD, ani za stranu Hlas-SD. Plus dve poslankyne, ktoré na výbore pôvodne boli, následne však z rokovania odišli. Neboli kompletné ani vládne strany,“ priblížil Cmorej.

„Chcel som podať pozmeňujúce návrhy, ktoré riešia rodičovský dôchodok. Je to návrh poslancov Sme rodina – chcú rozšíriť rodičovský dôchodok aj na rodičov detí, ktoré pracujú v ozbrojených zložkách. Pripravil som si k tomu návrhu dva pozmeňujúce návrhy, ktoré podám až v pléne NR SR. Jeden pozmeňujúci návrh posúva účinnosť valorizácie dôchodkov, ak je vysoká inflácia, už na tento rok. Nebude sa valorizovať až v roku 2024, ale už od júla 2023, pokiaľ inflácia za pol roka 2023 by presiahla 5 %,“ spresnil návrh poslanec.

Valorizácia v tomto roku je podľa Cmoreja potrebná, lebo inflácia v roku 2023 má byť ešte vysoká, ale v roku 2024 sa už má znížiť. „Pokiaľ sa nájdu peniaze na rodičovský bonus aj na rodičov detí pracujúcich v silových zložkách, musia sa nájsť peniaze aj na valorizáciu všetkých dôchodkov. Valorizácia je spravodlivejšia ako rodičovský bonus,“ poznamenal.

„Druhý pozmeňujúci návrh, ktorý predložím osobitne, je o tom, že sa posunie výplata rodičovského bonusu až na rok 2024. Tým sa vytvorí finančný priestor na zafinancovanie mimoriadnej valorizácie. Dúfam, že o dva týždne, kedy sa bude zákon v NR SR prerokovávať, bude schválená mimoriadna valorizácia dôchodkov už v roku 2023,“ informoval.

Hlas obviňuje SaS z babráctva

Spresnil, že náklady na mimoriadnu valorizáciu by mali dosiahnuť asi 300 miliónov eur. „Rovnakých 300 miliónov eur by sa malo vyplatiť dôchodcom v rodičovskom bonuse koncom tohto roka,“ dodal Cmorej.

Opozičná strana Hlas reagovala, že poslanec Cmorej dnes priznal chybu a babráctvo pri svojom zásahu do zákona o sociálnom poistení. „Bol to práve pán Cmorej, na ktorého návrh bývalá vládna koalícia hanebne odsunula účinnosť mimoriadnej valorizácie dôchodkov až na budúci rok. A teraz, keď pocítil hnev seniorov, ju chce vrátiť ešte v tomto roku,“ uviedol jej podpredseda Erik Tomáš.

Podľa neho pritom stačilo, keby Cmorej do zákona nevstupoval a dôchodky by sa od 1. júla tohto roka zvyšovali v priemere o 40 až 50 eur. Mimoriadnu valorizáciu penzií ešte v tomto roku pritom Hlas podporí, avšak určite nie na úkor rodičovského bonusu. Podľa Tomáša treba voľné zdroje hľadať v nevyčerpanej energopomoci, v prostriedkoch na spolufinancovanie štátu pre pomalé čerpanie eurofondov, či v rozpočte rezortu obrany.

Za rok by prišli o 93 miliónov

S iniciatívou pôvodne chcel prísť mimoparlamentný Hlas. Poslanci parlamentu hovoria, že ak bude návrh dobrý, tak nie je problém posunúť mimoriadnu valorizáciu už od tohto roka.

Už schválený návrh prešiel parlamentom a v podobe, v akej by mal byť účinný, by v skutočnosti obral dôchodcov o časť vyšších penzií.

Upozornila na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Dôchodca, ktorý má mediánový dôchodok 518 eur mesačne, bude mať v roku 2024 o päť eur mesačne menej a do roku 2026 to bude o osem eur mesačne menej. Ušetrí tak štát. Napríklad iba na budúci rok takmer 100 miliónov eur.

Problémom je ale iná novinka, ktorou je zmena výpočtu zo 6-mesačného na 9-mesačný priemer dôchodcovskej inflácie. Tento výpočet by sa mal uplatňovať od 1. januára 2024. Zmena v priemerovaní pravdepodobne v praxi oberie penzistov o časť peňazí. Preto sa bude mechanizmus valorizácie dôchodkov opravovať./agentury/

X X X

Matoviča môže opustiť ďalší blízky človek, zakladali spolu OĽaNO

 Matoviča môže opustiť ďalší blízky človek, zakladali spolu OĽaNO

Trnavský župan nevylučuje odchod k odídencovi z OĽaNO Eduardovi Hegerovi, ktorý už pár dní šéfuje niekoľkokrát premenovanej strane Demokrati.

Nie je to tak dávno, čo po boku Igora Matoviča stála Veronika Remišová, Ján Budaj či jeden zo spoluzakladateľov 0ĽaNO Jozef Viskupič. „Ďakujem Igorovi Matovičovi, že mi za to, že mi pomohol objaviť službu politika a držím palce všetkým, ktorí to zo Slovenskom myslia dobre,“ rozlúčila sa Remišová v júni 2019 s mužom, ktorý ju vytiahol do politiky.

Prestúpila do projektu Andreja Kisku, ktorý stranu Za ľudí doviedol do parlamentu a z politiky sa vytratil. Neskôr sa stala predsedníčkou strany, ktorej predvolebné prieskumy veľmi nedávajú šance na úspech v septembrových parlamentých voľbách.

Minister životného prostredia Ján Budaj so skupinou ďalších poslancov opustil OĽaNO vlani v decembri. Pred niekoľkými dňami to urobil aj premiér Eduard Heger. Do projektu Demokrati, bývalej Modrej koalície a predtým strany Spolu vtiahol aj niekoľko ministrov.

Proti Matovičovi sa postavil už vlani

Najnovšie môže Matovičove OĽaNO opustiť aj jeden zo zakladajúcich členov Jozef Viskupič, ktorý podľa webu tvnoviny.sk nevylučuje odchod k Hegerovi. „Aktuálne prebiehajú rokovania s oboma stranami. Následne budem o ich výsledkoch informovať,“ uviedol Jozef Viskupič.

Zatiaľ čo dlhoročný trnavský župan čoraz ťažšie hľadá spoločné prieniky s bratrancom –už vlani sa postavil proti návrhom svojho straníckeho šéfa – žilinská županka a tiež jedna zo zakladateliek hnutia Erika Jurinová sa zatiaľ straníckeho trička vzdať nechystá, aktuality.sk

X X X

Exšéf inšpekcie: Rátal som s tým, že môžem skončiť vo väzbe. Fico asi má celé nahrávky čurillovcov

 Róbert Miko pred niekoľkými dňami skončil vo vedení policajnej inšpekcie. Riešil aj nahrávky, ktoré na tlačových besedách púšťa Smer. „Na základe doposiaľ prezentovaných nahrávok a časov, kedy sú púšťané, si myslím, že oni to už pekne v celosti majú a ešte to majú aj presne rozanalyzované, kto sa na týchto nahrávkach vyskytuje,“ hovorí v rozhovore pre Aktuality.sk.

V policajnom zbore strávil viac ako 30 rokov. Bol vyšetrovateľom, operatívcom aj funkcionárom. Vyšetroval vraždy spájané s Mikulášom Černákom aj ekonomickú trestnú činnosť. Zažil spoluprácu s Dušanom Kováčikom aj Marošom Žilinkom. Šéfovali mu Peter Hraško aj Tibor Gašpar. Po zadržaní a obvinení policajtov z tímu Očistec a vtedajšieho riaditeľa inšpekčnej služby Petra Scholtza sa ujal v decembri 2021 miesta vo vedení policajnej inšpekcie. Prišiel z policajného prezídia, vstúpil teda na úplne neznámu pôdu. Manželke rovno pripravil šanón s číslami na advokátov, keby náhodou skončil vo vyšetrovacej väzbe aj on. Pred niekoľkými dňami odišiel na vlastnú žiadosť do civilu.

S ministrom Romanom Mikulcom ani vedením rezortu nikdy problémy nemal. Nepociťoval žiadne tlaky alebo náznaky, že by chcel niekto ovplyvňovať prácu inšpekcie pod jeho vedením. Ako šéf inšpekcie sa pokúšal preveriť, koľko ľudí malo prístup k celým nahrávkam v kauze obvinených policajtov z NAKA okolo Jána Čurillu. Na tlačových besedách totiž Smer púšťa aj úryvky, ktoré nemajú ani obvinení a ich advokáti. Podľa Róberta Mika má šéf Smeru Robert Fico nahrávky z odposluchov v celosti a aj niekoho, kto ich analyzuje.

„Ja som mal pocit, že oni už majú presne stotožnené, kto všetko je na nahrávke, a už len púšťajú, čo sa im kde bude hodiť. Nepochybujem o tom, že stotožniť hlasy ľudí z inšpekcie pomáha osoba, ktorá tieto osoby pozná z pôsobenia na inšpekcii,“ hovorí Róbert Miko v rozhovore pre Aktuality.sk

X Niektorí policajti a prokurátori pre prípad svojho zadržania nechávajú manželkám čísla na advokátov, iní si starostlivo odkladajú všetky papiere a takmer všetci už využívajú na telefonovanie len šifrované aplikácie. Ktorý typ ste vy?

Ja som ten papierový typ, starý klasik.

X Máte šanón?

Taký menší. Ja som si o úrade inšpekčnej služby iba čítal z médií, o tom, aká je tam situácia, ako to tam funguje. Ja som tam takmer nikoho nepoznal, nevedel som, do čoho idem. Len som videl svojich predchodcov – jeden vo väzbe, druhý vo väzbe, uznesenia o obvinení. Tak ja som manželke pekne nechal šanón – tu máš telefónne čísla, tu máš kontakty na advokátov, tu sú ľudia, na ktorých sa dá obrátiť, keby som sa náhodou ocitol vo väzbe. Človek nikdy nevie. To boli také moje prvé kroky, popri tom adrenalíne, keď som išiel do vedenia inšpekcie.

x Hovoríte, že ste si o dianí v inšpekcii čítali len z médií. To znie potom veľmi riskantne ísť tam šéfovať.

Áno. Moje prvé dojmy a odozva boli, že nie, nejdem. Ale potom som dostal čas na rozmyslenie, medzitým bol nejaký víkend. Pamätám si, že to bol december a Mikuláš, z ministerstva vnútra sa so mnou chceli stretnúť. Lenže ja si 6. decembra brávam dovolenku, idem do škôlky, kde manželka pracuje, oblečiem si kostým a robím tam malým deťom mikulášsky program. Takže poobede som odovzdal kostým a stretol som sa s vedením, kde som ponuku prijal.

 „Nepriateľská pôda“

X Na inšpekciu ste nastúpili po obvinení policajtov z NAKA okolo Jána Čurillu aj vtedajšieho šéfa inšpekcie Petra Scholtza. Prišli ste z policajného prezídia. Nebáli ste sa vstúpiť na „nepriateľskú pôdu“ inšpekcie?

Ja som bol tri roky riaditeľom analyticko-organizačného odboru na úrade kriminálnej polície. Prestup na inšpekciu som bral tak, že nikdy som nikomu neublížil, nikdy som nevzal úplatok, vždy som si robil svoju prácu najlepšie, ako viem. K obvineniam poviem, že človek nevidí do spisu a môže si myslieť, dobre, možno tam niečo je. Ale ja som ľudí okolo Čurillu poznal, nechápal som, za čo by mohli byť obvinení.

Napriek tomu všetkému som na tú inšpekciu išiel, povedal som si, že to skúsim. Doteraz si však v súvislosti s týmto prípadom myslím, že ak sa spojí vyšetrovateľ s prokurátorom a poprípade sa s nimi zhodne aj sudca, nepomôže vám ani svätená voda. Vy môžete spraviť čokoľvek, mať akékoľvek dobré úmysly či argumentáciu, prípadne poukazovať na dôkazy vo váš prospech.

X Takže ste aj vy rátali s tým, že vás môžu obviniť a pôjdete do väzby?

Áno. Rátam vždy so všetkými možnosťami. Síce som si nevedel predstaviť ten konkrétny dôvod, ale už len tým, že som vedel o obvinení vyšetrovateľov, tak som s tým rátal. Neskôr som si prečítal aj obvinenie riaditeľa inšpekcie Petra Scholtza.

To som len pozeral a gúľal očami, že za čo je ešte aj on stíhaný, čoho sa mal akože dopustiť.

Obvinenie čurillovcov

X Spomínali ste dohody medzi vyšetrovateľom, prokurátorom a možno aj sudcom. Myslíte si, že to je ten prípad okolo Čurillu a spol., a preto aj skončili vo väzbe?

Nie je to dokázané, ale pripadá mi to tak. Keď som si čítal uznesenia o obvinení Čurillu a spol., povedal som si, tak toto hádam nie. Veď to potom na každého druhého či tretieho vyšetrovateľa si môžeme spraviť uznesenie a obviniť ho.

X Paradoxom je, že hovoríte aj o vyšetrovateľovi inšpekcie. Teda o svojom bývalom podriadenom.

Nehovorím, že vždy je to celé dohodnuté, a vravím len o svojich osobných pocitoch, ako som to vnímal ja. Vyšetrovatelia sú presvedčení o tom, že robia a postupujú správne na základe podkladov, ktoré dostanú, s ktorými musia pracovať a ktoré vyhodnocujú. Ale v tomto konkrétnom prípade si myslím, že veľkú úlohu zohráva Krajská prokuratúra v Bratislave. Vyšetrovateľ musí zo zákona plniť záväzné pokyny dozorujúceho prokurátora. Nemôže len tak povedať nie, nesplním to, lebo sa mi to nepáči.

Po tom vyše roku mám dojem, že niektorí vyšetrovatelia už akoby neboli dvakrát vnútorne stotožnení s tým, ako dané prípady vnímali na začiatku. To je však vzhľadom na získavané dôkazy za tento čas pochopiteľné. Hovorím či už o bývalom tíme Oblúk, ktorý už bol medzičasom zrušený, alebo aj o vyšetrovaní kauzy Čurilla a spol., lebo to je samostatná vec. Tá s tímom Oblúk nemala nikdy nič spoločné, nebola jeho súčasťou, hoci sa to tak prezentuje.

X Podstata obvinenia vyšetrovateľov je, že čurillovci na NAKA chceli účelovo vyšetrovať ľudí z inšpekcie a obviniť ich skôr, ako ona odstíha ich. Naopak, oni tvrdia, že mali reálne podozrenia. Výsledok je, že prvá udrela inšpekcia. Mali ste niekedy možnosť baviť sa s vyšetrovateľom inšpekcie alebo prokurátorom bratislavskej krajskej prokuratúry, na základe čoho si to myslia?

Za celý rok, čo som bol na inšpekcii, som nezasahoval do žiadneho spisu. Ani jedného vyšetrovateľa som si nikdy nezavolal s tým, aby mi hovoril konkrétnosti o prípade, ktorý vyšetruje, čo urobil, čo plánuje a podobne. Iba ak niekto nedodržiaval lehoty a dlho im to trvalo, na čo poukazovali dozoroví prokurátori, tak som sa na to pýtal vo všeobecnej rovine a upozorňoval som nadriadených, aby si na to dali pozor.

Ja som mal pod sebou riaditeľov odborov, a keď sme mali poradu, tak som sa pýtal. Ale pod riaditeľmi sú ešte vedúci odborov a až pod nimi sú jednotliví policajti vrátane vyšetrovateľov. Policajt má zo zákona len jedného priameho nadriadeného, ja som ním nebol. Počul som, že v minulosti to fungovalo inak a deň po výsluchu už nejaký môj predchodca išiel do spisu a pozeral si konkrétnu zápisnicu, o ktorú mal záujem. Toto u mňa neexistovalo, išlo by o hrubé porušenie zákona.

 Robert Fico a nahrávky

X Čo hovoríte na to, že obvinení policajti stále nemajú v celosti nahrávky z odposluchov z ich kancelárií, ktoré sú proti nim používané ako dôkaz? Doteraz majú len fragment – pár hodín – z tých štyroch mesiacov.

Podľa mňa to už dávno mali všetko mať. V celosti znamená, že ak niekto niečo dva-tri mesiace počúva, oni si zoženú nejaký USB kľúč a tam sa im to celé stiahne. To by mali mať. Presne to, čo na tlačovkách púšťa strana Smer. Osobne si na základe doposiaľ prezentovaných nahrávok a jednotlivých časov, kedy sú púšťané, myslím, že oni to už pekne v celosti majú a ešte to majú aj presne rozanalyzované, kto sa na týchto nahrávkach vyskytuje.

X A nie je práve to najväčší problém? Odkiaľ by to mali, keď Smer púšťa aj nahrávky, ktoré advokáti doteraz nedostali?

Doteraz púšťali nahrávky, ktoré už boli aspoň prepísané. Ale posledné mesiace sme zachytili, že sa to zmenilo. Začali púšťať nahrávky, kde sa spomínali vyšetrovatelia od nás – ale aj vyšetrovateľka z NAKA, ktorá teraz vzniesla obvinenie Robertovi Kaliňákovi.

Tu už sami vyšetrovatelia, ktorí tie nahrávky riešia, povedali: „Veď my toto nemáme ani v prepisoch.“ Jeden z nich mal však poznačené, že tam niečo podobné zaznelo, ale nepovažoval to za podstatné pre vedené trestné konanie, tak sa to ani neprepisovalo.

Vyšetrovatelia si to následne opätovne prepočuli a naozaj to tam bolo, je to z tých nahrávok. Ak nemáte prepisy, len tri mesiace nahrávok, je toho na vás strašne veľa. Do spisu dáte len to, čo sa naozaj priamo týka uznesenia o obvinení a daného prípadu.

Ale ak by mal niekto všetky nahrávky a k dispozícii pomaly celý tím, ktorý ich analyzuje, pre toho je podstatné všetko, vyberie si, čo sa mu práve v danom čase hodí.

Pozri, kto to hovorí

X Ak si myslíte, že Smer už má nahrávky v celosti, dali ste to vyšetriť?

Urobil som opatrenie, zisťoval som, kto všetko má prístup k týmto nahrávkam. Prepísané ich mali k dispozícii okrem iných aj prokurátor, sudca, zapisovateľky, tam sa nikdy nedopátrate k ničomu.

Tu bolo jasné, že uniklo niečo, čo máme k dispozícii len my na inšpekcii. Tak som zisťoval, kto k tomu má prístup. Normálne to zabezpečuje odbor, ktorý nahrávky počúva a vyšetrovateľovi a operatívcovi posiela správy – k danej téme sa tu hovorí toto. Policajt si to spracuje a vyberie si, čo je dôležité a čo potrebuje prepísať.

Potom je možnosť, že si tieto nahrávky môžete zobrať do vlastnej obsluhy. A dozvedel som sa, že práve toto bol ten prípad. Takže k tomu majú prístup štyria-piati ľudia, ktorí robia prepisy. A keď je to vo vlastnej obsluhe, proti podpisu si to vezme k sebe vyšetrovací tím. Tak som sa pýtal, ako to funguje. Či je to nejako zabezpečené proti úniku, aby sa to nedalo ďalej kopírovať.

A je to zabezpečené?

Nie je to zabezpečené nijako. Tím sa menil, niektorí sú už aj v civile. Ja som narátal možno jedenásť-dvanásť ľudí, ktorí mohli mať k dispozícii celé nahrávky.

Ak si niekto z nich zabezpečil z týchto nahrávok kópiu, mohol to bez problémov posunúť hocikomu, mohol to zobchodovať alebo dať za niečo, a ja si myslím, že to tak bolo. Tieto veci však nikdy nedokážete vyšetriť, takéto alebo podobné úniky. Nijako inak sa k tomu Robert Fico podľa mňa nemohol dostať. To nie je tak, že on len pomaličky dostáva po častiach veci do schránky alebo mu to nosia neznámi občania.

Všimnite si, ako rýchlo dokážu reagovať. Vyšetrovateľka Barčáková niekoho odstíha a on má do týždňa tlačovku: „Pozrite sa, tu vám pustím (prokurátora) Repu, ako hovorí, že Barčáková je moja.“

On akoby to už mal aj rozanalyzované. Keď boli vypovedať naši chalani a potvrdili, že oni posunuli informáciu na NAKA, o týždeň bola tlačovka, kde púšťali zvuk, ktorý sa týkal práve ich dvoch.

X A ako poznajú každý hlas na nahrávke?

Ja som mal pocit, že oni už majú presne stotožnené, kto všetko je na nahrávke, a už len púšťajú, čo sa im kde bude hodiť. Nepochybujem o tom, že stotožniť hlasy ľudí z inšpekcie pomáha osoba, ktorá tieto osoby pozná z pôsobenia na inšpekcii. Takisto pustili nahrávku ďalšej našej kolegyne – že v čase nahrávania bola v kancelárii, lebo potrebovala vypočuť niekoho z vyšetrovateľov.

Toto hneď vytiahli a stavajú na tom argumentácie, že je zaujatá. Takto im môže vyskočiť ktokoľvek, kto sa ocitol v tej odpočúvanej kancelárii. Mohol povedať hocičo, ale oni si vytiahnu nejaký úryvok, ktorý im bude vyhovovať. Teraz sa možno dozvedia, že vedením inšpekcie je dočasne poverený Juraj Svitok, tak možno vytiahnu nahrávku, kde je spomenutý, alebo jeho nahrávku, ak sa tiež ocitol v odpočúvanej kancelárii.

X Znie to ako veľký škandál, čo s tým? Vyšetruje sa, kade a od koho nahrávky unikli?

Čo sa týka únikov nahrávok, rieši to tak ako aj v minulosti inšpekcia. V prvom rade treba vypočuť Roberta Fica, odkiaľ tie nahrávky má. Či už bude hovoriť k jednej, druhej, tretej nahrávke, alebo aj do budúcna ďalším – predpokladám, že všetko bude mať na starosti jeden vyšetrovateľ a ten sa ho bude pýtať. Nie je potom vylúčené, že jeho meno bude súčasťou nasledujúcej tlačovej besedy.

X Takže sa to reálne vyšetruje a Robert Fico bude vypočutý, odkiaľ má nahrávky, ktoré púšťa na tlačovkách?

Áno, vyšetruje sa to a viac by som sa k taktike a postupu nevyjadroval.

 Vojna v polícii

X Vnímate napätie medzi bezpečnostnými zložkami?

Jasné, to vidím. Mal som aj osobnú skúsenosť, keď som zastupoval policajné odbory a prišiel som na okresný súd v kauze obvinených policajtov Čurillu a spol. podať nepeňažnú záruku.

X V septembri 2021 ste sa objavili pred bratislavským súdom, keď obvinených vyšetrovateľov Čurillu, Ďurku, Sabotu či vášho predchodcu – riaditeľa inšpekcie Scholtza – priviedli v putách a rozhodovalo sa o ich väzbe. Čo presne ste tam robili?

Bol štátny sviatok. Zavolali mi z odborového zväzu polície, či by som ako člen mohol ísť osobne na súd a zaručiť sa, keďže vedenie odborov bolo mimo Bratislavy. Bol som len splnomocnený ako hospodár odborov, bol som v tom čase v Bratislave, tak som išiel. Urobil by som to v kohokoľvek prípade, lebo to je práve jedna z úloh odborov. Nie len brať príspevky od členov, ale aj poskytovať pomoc.

X Na tlačovke vás spomínal aj šéf Smeru Robert Fico, a to práve v súvislosti s tým, že ste sa na súde zaručili za kolegov. Ako ste na to reagovali?

Povedal v rámci jednej minúty, ktorú mi venoval, asi šesť-sedem klamstiev. Napríklad, že Miko sa stal riaditeľom úradu inšpekčnej služby, že Miko sa zaručil a Miko zložil kauciu. Nie je to pravda, ja som na súde nebol za seba a súkromne, ale ako „splnomocnenec odborov“, a žiadne peniaze sme nezložili. Robert Fico je právnik, tak by mal vedieť, že kaucia, o ktorej hovoril, je peňažná záruka, odbory takúto záruku nemôžu poskytnúť, poskytli nepeňažnú záruku.

X Čo ste prežívali, keď ste boli priamo na súde, na chodbe s obvinenými vyšetrovateľmi Čurillom a spol.?

Videl som, ako prichádzajú, podľa mňa to brali celkom pokojne. Asi nikto neveril, že zo súdu neodídu domov, ale do väzby. Stretol som sa tam aj s operatívcami z inšpekcie, ktorým som teda o mesiace neskôr šéfoval.

X Ako sa na vás potom pozerali ľudia na inšpekcii, keď ste prišli do vedenia?

Bol to asi taký pocit, ako som mal ja z nich, keďže som si o tom čítal v médiách a neboli to príliš pozitívne veci. Predpokladám, že zo mňa nemali dobrý pocit, mysleli si, že príde kamarát čurillovcov. Tu by som uviedol, že nie je pravda, čo povedal Robert Fico, že som bol nadriadený Čurillovi a Ďurkovi, nikdy som im nešéfoval. Kamarátstvo a dobré vzťahy som nikdy nepoprel, ale poznali sme sa len pracovne.

Svedok Kaľavský

X Bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský, ktorý je obvinený z korupcie a na úteku v Bosne a Hercegovine, vypovedal na súde cez telemost. A tvrdí, že s kolegami robili úplné zverstvá a on už sa na to nemohol pozerať. Teraz je jeden z kľúčových svedkov inšpekcie. Čo si o tom myslíte?

Kaľavský je kapitola sama osebe. Nepoznám ho. Viem, že s Jánom Čurillom boli priatelia, navštevovali sa, rodiny sa poznali.

X Teraz ste povedali, že Kaľavský bol Čurillov dobrý priateľ. Dokonca ho vraj strážil, keď mu údajne išlo o život. Keď sa takýto dobrý priateľ zrazu obráti a tvrdí, že kolegovia robili zverstvá, netreba to brať vážne?

Ja som tam v tom čase nebol, neviem, aké zverstvá má na mysli. Ak by mi ako vyšetrovateľovi povedal takéto slová o zverstvách na výsluchu, tak sa ho budem dovtedy pýtať, kým mi to nerozmení poriadne na drobné. Aké zverstvá, povedzte mi konkrétne kedy, v akom prípade, kto bol pri tom, kto o tom vie a podobne.

X Napríklad, že si policajti na NAKA zháňali univerzálnych svedkov, učili svedkov, čo majú rozprávať, aby to do seba zapadalo, vulgárne sa vyjadrovali o obvinených, o ich rodinách, o zadržiavacích akciách.

Veci, ktoré sa týkajú operatívy, ako vyšetrovateľ príliš neovplyvníte. Ak sa vyšetruje nejaký prípad, tak najprv sa tým zaoberá operatíva – zháňa informácie, chodí, zisťuje. Ako vyšetrovateľ sa na nich spoliehate, dostanete od nich správy a výsledok, záznamy, čo zistili. Potom môžete vypočuť nejakého svedka, ale to nie je koniec. Ak sa potom niekomu vznesie obvinenie, opäť musíte toho svedka vypočuť – a tam sú dvaja, traja aj desiati advokáti, ktorí sa ho môžu pýtať a krútiť ho.

Takže to nie je také jednoduché, nabrífovať nejakého človeka. Ale pripusťme, že by sa aj operatívec dohodol so svedkom alebo zločincom, toto ako vyšetrovateľ v počiatkoch neovplyvníte. Ale keď už príde ten zločinec alebo nejaký svedok na výsluch, tak je na vás ako na vyšetrovateľovi, aby ste všetko dopodrobna preverili a pýtali sa všetky otázky. A neskôr si to musíte overiť a porovnať s inými dôkazmi a informáciami.

X Hovoríte, že ak majú vyšetrovatelia podozrenia, tak idú a vyšetrujú. My sme mali možnosť „nazrieť do kuchyne“ a počuli a čítali sme niektoré prepisy z ich odpočúvaných kancelárií. Ako sa vám čítalo, že zapália vyšetrovateľke z inšpekcie Santusovej auto, že jej dajú GPS na auto a budú ju sledovať, že sú chránená zver…

Úprimne, čítal som to úplne normálne. Presne takto ich poznám. Bavíte sa o nejakom prípade, nadávate pri tom. Lenže tu sa niekto sústredí len na to, čo mu vyhovuje. Vytrháva vety z kontextu, ale nevieme, čo bolo na nahrávke predtým a potom. Štyri minúty sa bavíte vecne o niečom, potom si niekto ponadáva, potom pokračujú v debate ďalej. Neberiem slová o podpálení auta a akože ubližovaní vážne, určite nie. To sú silácke reči ako „pri pive“.

 Prísne tajné

X Dozorový prokurátor v prípade obvinených vyšetrovateľov Čurillu a spol. zakázal policajtovi o čomkoľvek informovať nielen verejnosť, ale aj nadriadených. Ako sa dá taký vyšetrovateľ kontrolovať? Napríklad, či spĺňa lehoty alebo či vôbec niečo robí?

Doteraz to tak je. Vyšetrovatelia sú nekontrolovateľní. Pokyn prokurátora pritom má byť o tom, že má usmerniť trestné konanie, čo sa má robiť. Ale v týchto prípadoch ide o záporný – negatívny pokyn – zákaz informovať. Dobre, možno by som to pochopil pri zákaze informovať médiá, že to chce mať prokurátor pod kontrolou. Ale zakázať informovať priameho nadriadeného, sudcu alebo orgán činný v trestnom konaní, respektíve že musí mať na to súhlas dozorového prokurátora? Je to úplne v rozpore so zákonom o štátnej službe policajtov, podľa ktorého je nadriadený povinný kontrolovať výkon služby podriadených policajtov. Preto som sa aj obrátil na ministerstvo spravodlivosti, na generálnu prokuratúru, na Krajskú prokuratúru v Bratislave…

X Aká prišla odpoveď?

Že je všetko v poriadku.

x Ak prokurátor zakáže vyšetrovateľovi informovať nadriadeného, tak vy ani nezistíte, či náhodou nie je lenivý…

Presne tak. Prokurátor vlastne odkazuje, že do tohto sa mi nestarajte a to je moja vec. Lenže čo ak ten vyšetrovateľ nič nerobí? Ja nepotrebujem vedieť, čo kto hovorí a ako vypovedá. Ale zaujíma ma, či ten vyšetrovateľ robí výsluchy, úkony, či počúva nahrávky, či nie je dlhodobo nečinný. Teda priamy nadriadený musí mať prehľad o činnosti v spisoch, aby mohol rozhodnúť, komu môže prideliť a koľko ďalších spisov, ktoré spisy by mal prerozdeliť pre zaťaženosť a podobne. Nehovoriac o námietke zaujatosti voči vyšetrovateľovi, keď si neviem predstaviť, že by nemal priamy nadriadený k dispozícii spis.

X Ale chápete, že napríklad aj u vás je riziko a obava, že sa niečo dozviete a zavoláte napríklad Jánovi Čurillovi. Lebo je to kamarát…

Určite nie. Viete, koľko takých vecí mi prešlo v rámci pošty rukami? Cezo mňa chodili kadejaké sťažnosti na jednu aj druhú stranu, v živote som nikomu nezavolal. Také veci som čítal, že ak by som nebol profesionál, tak ako kamarátovi zavolám, ale nikdy som to neurobil. Oznámenia píšu ľudia z basy, odsúdení, politici, občania. A nechodí to len na Čurillu a spol., aj na kolegov z inšpekcie chodili oznámenia. Mojou úlohou bolo prerozdeliť to tak, aby to nebolo v konflikte záujmov a aby zainteresovaní nič nevedeli.

Mafia v polícii

X Inšpekcia má vyšetrovať zlyhania policajtov. Dlhé roky však nevidela ani mafiu, ktorá mala fungovať priamo v jej najvyššom vedení. Prečo?

Ja som si to tiež nevšimol. Robil som na úrade boja proti organizovanej kriminalite aj za pána Hraška, bol tam vtedy policajný prezident Tibor Gašpar.

Vy ste robili na finančnej spravodajskej jednotke pod Pavlom Vorobjovom, ktorý je už právoplatne odsúdený za nezákonné lustrácie a ďalšie skutky v kauze Očistec…

Áno, asi dva roky bol mojím nadriadeným. A tiež som si nič nevšimol, asi nikto. Áno, šepkalo sa o Norbertovi Bödörovi a Bonule, ale nič konkrétne. Možno niektorí aj vedeli, aj začali, pamätám si, keď sa Vladimír Bisták vydával za operatívca a vyťažoval nejakého podnikateľa. Chceli ho vyšetrovať, myslím, že tam mal ísť aj návrh na väzbu, len sa to celé vyvinulo inak.

Prvý raz som bol šokovaný, keď som si čítal prvú knihu Petra Chudého (Šlosera). Už vtedy sa to všetko dalo vyčítať a po pol roku prišla akcia Očistec. Možno tí, čo boli trochu vyššie, to vedeli.

X Robili ste pod Vorobjovom, ten sa predsa priznal k úplatkom aj k tomu, ako pomohol zamiesť pod koberec neobvyklú bankovú operáciu Dušana Kováčika. Prekvapilo vás to?

On ma vôbec neprekvapil. Vedel som, že je bratranec Mariána Zetochu, ktorý z polície odišiel tam, kde skončil. Vieme kde (Zetocha pracoval v SIS, pozn. red.). Predtým, myslím, robil šoféra v Bonule, tak som počul. Na NAKA šéfoval odboru riadenia a analýz. Miesto neho prišiel Vorobjov, mladý nadporučík. Neskôr ho posunuli na spravodajskú jednotku.

Keď ho predstavovali na úvodnej porade, nepovedal ani slovíčko, bol taká šedá myška. Finančná spravodajská jednotka je studnica informácií. Tam ide asi štyritisícdvesto hlásení o neobvyklých operáciách z bánk ročne a všetko sa sústredí v jednom počítači. Verím tomu, že ako riaditeľ tam bol možno dosadený preto, aby mal prístup k informáciám. Myslím si, že mal zoznam, tu firmy a tu ľudia, o tom treba vedieť. A tie naše diagramy, to bola radosť. Krásne vidno guličky, všetky možné prepojenia.

X Vy ste nezachytili, ani keď sa tie diagramy robili na novinárov?

Vôbec nie. Ja som ani nevedel, že by on niečo také technicky dokázal. Prišiel mi v uvedenej oblasti dosť neskúsený. Ale možno presne takého tam potrebovali, možno ich nerobil ani on.

X A čo Tibor Gašpar a Peter Hraško, tí vás prekvapili?

Počul som len neskôr, že to boli takí hadi. S Petrom Hraškom som prišiel do styku asi len raz, keď nám bol predstaviť Pavla Vorobjova. Tibor Gašpar, to je taký rétorický atlét, vedel som, že je nejaký známy s Bödörom, ale videli sme sa možno dvakrát, keď som bol v tíme Gorila.

X A pri Gorile ste nepociťovali, že by vám hádzal polená pod nohy tak, ako to opisoval napríklad bývalý šéf tímu Marek Gajdoš?

Vôbec nie, zvýšil nám osobné ohodnotenie. Marek odišiel, povedal niečo do novín a Gašpar sa asi trošku bál, tak si nás zvolal a zvýšil nám osobné príplatky.

 Ponuka, aká sa neodmieta

X Miesto šéfa inšpekcie vám ponúkol Jaroslav Spišiak?

Áno. Prišiel priamo do kancelárie. Ja som si robil veci, zrazu niekto klope a tam stál on. Zavrel dvere, odložil si kabát, až som sa začal báť, čo sa deje. Povedal mi: „Mám pre vás ponuku, aká sa neodmieta, zvážte to.“

Povedal som mu, že si to nechám prejsť hlavou, ale hovoril som si, že v živote do takého prostredia nepôjdem. Potom som sa porozprával doma so ženou a povedal som si, že budem ľutovať, že som to neskúsil. Vždy som mal pod sebou desať až dvanásť ľudí a zrazu 240 a taký kolos, kde nikoho nepoznám? A dopadlo to takto.

K 10. decembru 2021 som už nastupoval. V tomto kontexte sú zaujímavé opatrenia bratislavského prokurátora, ktorý mi zakázal komukoľvek nahliadnuť do spisu. Takto sú ošetrené asi štyri spisy. Ja som prišiel na inšpekciu a hneď nato prokurátor zakročil a vydal tieto pokyny.

X Takže opatrenia prijali kvôli vám?

Tak mi to pripadá a takto som si to vyhodnotil, keď prvé opatrenie bolo vydané v deň môjho príchodu. Možno aj preto, že sa báli, kto som, čo som, mysleli si, že nejaký konfident. Dovtedy to opatrenie nemali.

X Pamätáte sa ešte, prečo ste sa stali policajtom?

Mal som 25 rokov, pozeral som kriminálky, čítal knižky a chcel som vyšetrovať. Bol som po vysokej škole stavebnej. Kamarát tri mesiace predtým vstúpil do zboru a išiel do Petržalky, tam kam ja. On mi začal o tom s nadšením rozprávať. Tak som sa stal vyšetrovateľom obvodného úradu vyšetrovania v Petržalke a mojím priamym nadriadeným bol Anton Kulich, neskorší policajný prezident a otec môjho podriadeného Michala Kulicha tu na inšpekcii, ktorý vyšetruje obvineného Čurillu a spol.

X Vyšetrovali ste aj vraždy z čias Mikuláša Černáka. Ako ste sa pripravovali na debaty s ním? Dokáže byť vraj mimoriadne sugestívny.

Ja som z neho nemal taký pocit, ako keď som išiel napríklad za Alojzom Kromkom alebo inými zločincami – vrahmi. Je tam dlho, bol sčítaný, vedel, čo hovorí, mal naštudované rozsudky, rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva. Vôbec mi nepripadal ako ten človek z knižiek a výpovedí svedkov.

Ale nikdy by som sa neznížil k tomu, čo robili niektorí kolegovia. To mi naozaj prekážalo, keď za mnou chodili vyšetrovatelia, že tu máš nejaké knižky, daj mi ich podpísať s venovaním. Vtedy som na nich pozeral s otvorenými ústami, či to myslia vážne, že sa chcú k tomuto znížiť.

X Takže ste ich nedali podpísať?

Nie, nikdy!, aktuality.sk

X X X

Volkswagen postaví továreň na batérie v Kanade

Kanada je bohatá na minerály vrátane kľúčových nerastných surovín pre batérie, ako sú lítium, nikel a kobalt.

Nemecká automobilka Volkswagen (VW) postaví svoju prvú severoamerickú továreň na batérie v Kanade. Oznámila to šesť mesiacov po podpise memoranda o porozumení s touto krajinou. Zabezpečí si tak prístup ku kľúčovým surovinám pre batérie ak k stimulom v USA. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Zákon o znižovaní inflácie

Kanada je bohatá na minerály vrátane kľúčových nerastných surovín pre batérie, ako sú lítium, nikel a kobalt. A snaží sa prilákať firmy v rámci dodávateľského reťazca pre elektromobily prostredníctvom multimiliardového fondu zelených technológií, aby zabezpečila budúcnosť svojho výrobného centra v Ontáriu, keď sa svet snaží znížiť emisie uhlíka.

Autá s batériami vyrobenými v Kanade budú mať tiež nárok na dotácie v USA v rámci zákona o znižovaní inflácie (Inflation Reduction Act, IRA).

Nemecký chemický gigant BASF si pred rokom zabezpečil tiež pozemok v Kanade pre plánované zariadenie na výrobu materiálov pre batérie pre trhy v USA a Mexiku.

Veľkorysé stimuly

Európske firmy sa snažia rozšíriť svoju prítomnosť v USA a využiť tak veľkorysé stimuly v rámci zákona IRA. Aj autá s batériami z plánovaného kanadského závodu Volkswagen budú mať totiž nárok na tieto dotácie.

Nemecká automobilka nešpecifikovala veľkosť investície ani kapacitu nového závodu v Kanade. Ale vlani v auguste člen predstavenstva Thomas Schmall uviedol, že prvý závod na batérie v Severnej Amerike by mal mať kapacitu 20 gigawatthodín, aktuality.sk

X X X

Hyponájom, nová cesta k vlastnému bývaniu

Bývajte v bratislavských Slnečniciach teraz a kúpnu cenu zaplatíte hocikedy počas dvoch rokov. O všetkom, čo služba Hyponájom ponúka, sme sa zhovárali s Michalom Pauerom, obchodným riaditeľom CRESCO REAL ESTATE.

x Všetci poznáme hypotéku alebo nájom. Čo je to ale Hyponájom?

Ide o novú službu pre ľudí hľadajúcich vlastné bývanie v Bratislave, konkrétne v našom projekte Slnečnice, ktorá je alternatívou k prenájmu a hypotéke. Do vami vybraného bytu sa nasťahujete ako nájomca a hypotéku môžete riešiť kedykoľvek v nasledujúcich dvoch rokoch. Celý ten čas vám zmluvne garantujeme dnešnú cenu, za ktorú už podľa vašich predstáv zariadený byt, v ktorom bývate, odkúpite. Celé je to navyše jednoduché, stačí sa nám ozvať a vypracujeme vám ponuku na mieru.

Chcem vedieť o Hyponájme viac.

Vo všeobecnosti si ale vyberiete byt ako pri bežnej kúpe, nasťahujete sa, v pokoji si ho zariadite. Rozdiel je v tom, že na riešenie hypotéky na byt máte dva roky.

Celé toto obdobie máte garantovanú dnešnú cenu nehnuteľnosti, tú ste si v rámci podpisu zmluvy rezervovali. Keďže ešte nebývate úplne vo svojom, tak za byt platíte toľko, koľko by ste ešte pred pár mesiacmi platili za štandardný hypotekárny úver vo výške 80 % kúpnej ceny na dobu 30 rokov s úrokovou sadzbou 1 %.

 x Čo vás viedlo k rozhodnutiu ponúknuť záujemcom o bývanie v novostavbe úplne nový model získania vlastného bývania?

Reagujeme na situáciu ľudí, ktorí plánovali v tomto čase kúpu vlastného bývania. Sme na Slovensku prví, kto s takýmto riešením prichádza, ale vidím v ňom budúcnosť. Hyponájom, na rozdiel od skrytých zliav v podobe pivničnej kobky či parkovania zdarma, cieli na jadro problému dnešného trhu s realitami. A to je nízka dostupnosť hypotekárnych úverov pre ľudí, ktorí ich potrebujú najviac.

x Pivničná kobka zdarma teda podľa vás nie je lákavá ponuka pri kúpe nového bytu?

Pre niekoho to môže byť lákavá ponuka, ale iba v prípade, ak si kúpu bytu môže vôbec dovoliť. Ak vám vychádza financovanie na 250-tisícový byt, tak vám pravdepodobne vyjde aj na tých 5-tisíc za pivničnú kobku. Každého poteší niečo zdarma, ale nerieši to hlavný problém trhu, a to, že si zrazu z mesiaca na mesiac obrovské množstvo ľudí nemôže dovoliť riešiť svoju životnú situáciu.

x Problémom teda nie je vysoká cena bytov?

Cena novostavieb už veľmi nižšia nebude. Úvahy o nejakom rapídnom zlacňovaní sú špekulácie. Náklady na výstavbu posledné roky stúpali rovnako ako všetko ostatné. V niektorých prípadoch vyleteli ceny materiálov skokovo o desiatky až stovky percent. To sú náklady, ktoré ako developer musíte zaplatiť.

Preto sa ceny môžu pohnúť dole najmä pri starších bytoch, kde majitelia nemajú možnosť nechať byty na trhu dlhšiu dobu, to už vidíme aj dnes. Aby prilákali kupujúcich, musia ísť s cenou dolu.

 x Ako zhoršenú dostupnosť úverov rieši Hyponájom?

Z bánk vnímame indície, že už v roku 2024, najneskôr 2025 by mohli začať klesať úrokové sadzby na hypotékach. Nepredpokladá sa, že by sa znovu začali blížiť k nule, ale v porovnaní s dneškom by mohli byť nižšie. Aj preto nám vychádza, že hlavným súperom rodín, ktoré hľadajú nové bývanie, je čas. Čas, kým sa im vyrieši nejaká životná situácia ako návrat jedného z partnerov do práce po rodičovskej dovolenke, alebo čas, kým bude financovanie znovu dostupnejšie, či kým predajú na spomalenom trhu starú nehnuteľnosť. Hyponájom im dá až dva roky na to, aby si všetko zariadili. Zatiaľ môžu bezproblémovo bývať a zariaďovať si svoju novú domácnosť.

 x Aké byty sú momentálne v ponuke?

Pre najaktuálnejšiu ponuku sa vždy skontaktujte s našimi predajcami. Momentálne ponúkame na Hyponájom byty v Zóne viladomy a mesto v bratislavských Slnečniciach.

Okrem aktuálne ponúkaných bytov pribudnú po kolaudácii aj nové byty z projektu Slnečnice UNIQ a v susediacej Zóne mesto z projektu Slnečnice POP. Do ponuky budú prichádzať postupne tak, ako sa jednotlivé objekty budú kolaudovať. Výhľadovo počítame, že Hyponájom budú môcť využiť záujemcovia o vlastné bývanie aj v našich ostatných projektoch.

Slnečnice sú už dnes jedna z najmodernejších štvrtí nielen v mestskej časti Petržalka, ale aj v Bratislave a na Slovensku. Žije tu viac ako 5 000 ľudí, je to živá štvrť s komunitami, veľkorysými parkami, ale aj občianskou vybavenosťou, ktorá ponúka od lekárov cez škôlku až po rôzne reštaurácie, obchody a služby. Už o necelé dva roky získa aj priame električkové prepojenie do centra Bratislavy. V kombinácii s prírodou a voľnočasovými možnosťami, ktoré ponúka susediaca obľúbená petržalská hrádza a ramená Dunaja, ide o jedinečné bývanie v meste.

 x Je dostupnosť bývania téma, ktorej sa chcete ako developer venovať dlhodobo?

Pre zabezpečenie si vlastného bývania je dostupnosť jeho financovania kľúčová. Súčasný trh nepraje špekuláciám a aj investiční kupujúci sa čiastočne stiahli. Pretrvávajúci záujem o naše nehnuteľnosti vnímame najmä od ľudí, ktorí riešia bývanie pre svoju rodinu. Práve oni sú najviac zasiahnutí situáciou, ktorú spôsobili rastúce úroky. Preto sme sa rozhodli ísť cestou zlepšovania finančnej dostupnosti pre ľudí. Nie sme banka, aby sme mohli dávať výhodnejšie hypotéky, ktoré by im pomohli najviac. Prinášame teda inovácie v oblasti financovania, ktoré vieme aj z našej pozície ovplyvniť.

Tento prístup, ako pomôcť ľuďom s financovaním vlastného bývania, sme riešili aj v našom projekte Agáty v bratislavskej Dúbravke. Tam sme nastavili špeciálny produkt postavený na peer-to-peer financovaní, teda pôžičkách od ľudí ľuďom. Táto v zahraničí bežná inovatívna forma financovania má oproti bankovému financovaniu značné výhody./agentury/

X X X

Peklu na maďarskej diaľnici sa dalo zabrániť. Tvrdia tamojšie médiá

 Na severomaďarskej diaľnici M1 sa zrazilo 37 áut a päť kamiónov. Zhorelo 19 vozidiel, 19 ľudí je vo vážnom stave, jeden zomrel.

 K nehode došlo v prachovej búrke na severomaďarskej diaľnici M1 v sobotu 11. marca 2023. Havarovalo 37 áut a päť kamiónov, 19 vozidiel zhorelo.

V sobotu 11. marca bola slovenská diaľnica D2 niekoľko desiatok minút pre piesočnú búrku obojsmerne uzavretá od hraničného priechodu Čunovo po križovatku s D4 (Jarovce). Bratislavskí policajti tam zdokumentovali dve škodové udalosti s predbežnou výškou škody 10 000 eur. Nikto sa našťastie nezranil.

Úplne iná, takmer apokalyptická situácia však bola v Maďarsku, kde diaľnicu uzavrela až tragická hromadná nehoda s desiatkami áut a zranených. Že to nie je prehnané konštatovanie, ukazuje aj dramatické video z palubnej kamery, zachytávajúce celú situáciu:

A čo sa tam vlastne stalo? V prachovej búrke v sobotu popoludní havarovalo na severomaďarskej diaľnici M1 37 áut a päť kamiónov. Pri nehode zhorelo 19 vozidiel. Hromadnú nehodu v sobotu popoludní v prachovej búrke na severomaďarskej diaľnici M1 neprežil 44-ročný muž.

Autá smerujúce po diaľnici na západ sa zrazili krátko pred pol treťou popoludní v oblasti obce Herceghalom, asi 27 kilometrov od Budapešti. Maďarská polícia oznámila, že pri odstraňovaní vrakov zhorených vozidiel našli pod jedným vrakom mŕtve telo. Zranených bolo 39 osôb, medzi nimi aj desať detí.

 Pri nehode sa zranilo 39 osôb, medzi nimi aj desať detí.

Maďarská záchranná služba OMSZ spresnila, že do zásahu nasadili štyri vrtuľníky a 16 sanitiek. Zranených odviezli do nemocníc miest Győr, Tatabánya, Székesfehérvár a Budapešť. Ťažké poranenia utrpeli štyri deti a desať dospelých. Zarážajúce je aj správanie sa účastníkov nehody, ktoré zachytáva nižšie uvedené video. Na ňom vidno, ako ľudia bez akýchkoľvek reflexných prvkov chodia priamo po diaľnici a hľadajú svoje osobné veci a nejavia žiadnu snahu kritický úsek opustiť a dostať sa do bezpečia:

V Maďarsku veľké pobúrenie vyvolali informácie, že nehode sa dalo zabrániť, kompetentní však situáciu podcenili. Prachový oblak sa totiž v tejto oblasti pohyboval už niekoľko hodín a dokonca v tomistom úseku diaľnice spôsobil už okolo obeda jednu menej vážnu nehodu.

Cestári však na situáciu nijako nezareagovali, rýchlosť na diaľnici nebola obmedzená a priamo na nej neboli ani žiadne iné varovania pred nebezpečnou situáciou, napriek tomu, že niekoľko vodičov informovalo v rôznych dopravných správach o zlej situácii v úseku s búrlivým vetrom a výrazne obmedzenou viditeľnosťou.

Maďarský server HVG.hu oslovil aj správcu diaľnice, spoločnosť MKIF, ktorá potvrdila, že pred nehodou neboli na diaľnici žiadne varovania, pretože piesočná búrka prišla náhle. Jediným opatrením, boli výstrahy pred silným bočným vetrom. Na situáciu zareagoval už aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý vyhlásil, že celá udalosť bude mimoriadne dôsledne prešetrená./agentury/

X X X

 Podpis zmluvy v Rusku? Adam Liška: Nie som politik, hrám hokej. Na MS rád prídem

Budú hokejisti z ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) v slovenskej reprezentácii na majstrovstvách sveta v Rige? Čoraz častejšie opakujúca sa otázka a k odpovedi sme čoraz bližšie, keďže sa blíži prvá nominácia.

Prvý prípravný duel je na programe 11. apríla, prvá nominácia by tak mohla byť známa ku koncu aktuálneho mesiaca. V KHL máme 8 hokejistov, z toho gólman Július Hudáček už ukončil reprezentačnú kariéru.

V hre však zostávajú ďalší, jedným z nich je aj Adam Liška, ktorý sa k tejto téme ešte na konci februára vyjadril pre ruský web. „Zatiaľ som počul len to, že sú pripravení pozvať nás do reprezentácie. Tak nám to bolo povedané. Ale podľa všetkého to bude závisieť od tlaku verejnosti a ďalších faktorov.

Takže neviem, ako to dopadne, ale ja by som si rád zahral v reprezentácii. V národnom tíme som sa vždy snažil ukázať všetko, čoho som schopný, takže keď prejavia záujem, prídem rád.”

 Adam Liška dostal aj otázku, či mal od krajanov nejaké otázky k jeho predĺženiu zmluvy v KHL, keďže ju predĺžil už v čase, keď prebiehala „špeciálna vojenská operácia”.

x „Môžem povedať len jedno: som hokejista, hrám hokej a nič iné ma nezaujíma. Nie som politik, aby som posudzoval situáciu, ktorá nastala za posledný rok. Som hokejista, zaoberám sa len hrou na ľade. Hrám hokej, neviem robiť nič iné,” povedal slovenský hokejista Adam Liška k vojne u našich východných susedov, ktorých minulý rok agresívne vojensky napadlo Rusko.

Taktiež nevylúčil ani pokračovanie v KHL v ďalšej sezóne. „Som tu spokojný. Odohral som tu 3 sezóny. Ale zatiaľ je ešte predčasné o tom hovoriť. Musím si ujasniť, aké mám možnosti, takže všetko sa bude riešiť neskôr, keď mi predložia ponuku kontrakt.”

 V KHL už kontrakt na ďalšiu sezónu predĺžil gólman Patrik Rybár. Sezóna sa mu skončila, okrem neho dohrali už aj Tomáš Jurčo, Michal Čajkovský a spomínaný Július Hudáček. V hre zostávajú Michal Krištof, Adam Liška, Adam Húska a Christián Jaroš.

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) nevylúčil a nezakázal reprezentovať hokejistom z KHL, rozhodnutie nechal na realizačnom tíme. Inak sa rozhodli napríklad Česko, Švédsko, Fínsko či Lotyšsko, kde majú hokejisti z KHL zákaz reprezentovať. Majstrovstvá sveta sa začínajú 12. mája./agentury/

X X X

Najbližší víkend si nezapískajú. Šéf rozhodcov reaguje na sporné momenty

 

  Komisia rozhodcov Slovenského futbalového zväzu (SFZ) dočasne pozastavila činnosť viacerým arbitrom, ktorí sa dopustili pochybení v štyroch víkendových zápasoch Fortuna ligy a II. ligy. V pondelok o tom informoval predseda komisie Marián Ružbarský, podľa ktorého je v záujme slovenského futbalu, aby sporné verdikty prešli analýzou a ak sa potvrdia pochybenia, budú voči rozhodcom vyvodené ďalšie opatrenia.
„Nikoho z prostredia slovenských futbalových rozhodcov nemôže tešiť, že po víkendových zápasoch sa viac ako o kvalite hry a výkonoch hráčov diskutuje o verdiktoch rozhodcov. Ide o stretnutia Fortuna ligy Banská Bystrica – Dunajská Streda, Trenčín – Ružomberok a stretnutia II. ligy Košice – Dolný Kubín a Petržalka – Prešov,“ cituje šéfa rozhodcov oficiálna stránka SFZ.
„Vzhľadom na pracovnú zaneprázdnenosť členov KR SFZ, ktorí sa zúčastnia od utorka do piatka na medzinárodnom sympóziu UEFA v Bukurešti, budú kontroverzné rozhodnutia vo viacerých stretnutiach dvoch najvyšších súťaží predmetom podrobného rozboru na pôde komisie rozhodcov v pondelok 20. marca 2023. Už teraz však bola, ako predbežné opatrenie, rozhodcom z vyššie menovaných štyroch zápasov pozastavená delegácia na stretnutia počas najbližšieho víkendu,“ uviedol Ružbarský.
Podľa predsedu rozhodcovskej komisie je v záujme slovenského futbalu i slovenských rozhodcov, aby rozporuplné verdikty boli podrobne analyzované a v prípade potvrdenia, že išlo o jasné chybné rozhodnutia, budú vyvodené príslušné opatrenia voči jednotlivým rozhodcom.
 Na celú situáciu po zápase reagoval aj tréner Banskej Bystrice Michal Ščasný, podľa ktorého podobný moment vo svojej kariére nikdy predtým nezažil: „Videli sme popravu v priamom prenose. Lebo to, čo si dovolil rozhodca a či sa mu vôbec dá povedať, že je rozhodca, tak to je neskutočné. Tú ruku a neuznanú penaltu, to ešte beriem, majú svoje pravidlá a môžu si to vysvetliť ako chcú, takže neodpískal, no čistý gól na 3:3 nám neuzná?

Všetci videli, že ani ruka nebola, nič. Je tu VAR na posúdenie situácií, ktoré vzniknú, tak nechápem tomu. Čo s nami urobil rozhodca, to som ešte v živote nezažil. A myslím si, že na prvoligovej scéne to ani nezažijem.“, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.