Napriek žalobe pre Tisovu ulicu exprezidenta SR vo Varíne referendum. Do Poľska 6,34 milióna ľudí

 Sporný názov Ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne ide do ďalšieho „dejstva“. Prokurátor Generálnej prokuratúry preň podal žalobu na žilinský krajský súd. V deň komunálnych volieb sa však bude konať aj miestne referendum s otázkou k premenovaniu ulice.

 Prokurátor urobil rázny krok potom, ako varínske zastupiteľstvo v júli nevyhovelo jeho protestu, ktorým navrhol zrušiť či zmeniť názov dotknutej ulice. Hlasovala za to jedine poslankyňa Lenka Ticháková, ktorá na tento problém upozorňuje dlhodobo. Jej zvyšní desiati kolegovia sa zdržali. Na ostatnom zastupiteľstve rozhodli, v tejto súvislosti, o referende, ktoré sa uskutoční 29. októbra. Otázka, na ktorú majú obyvatelia odpovedať, znie: „Súhlasíte s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu?“

Hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Anna Dudová Záborská potvrdila, že žalobu im doručili 13. septembra. „Následne bola pridelená zákonnému senátu, ktorý bude vo veci vykonávať potrebné úkony,“ doplnila s tým, že termín pojednávania zatiaľ vytýčený nie je.

Antifašistická ulica?

Ticháková reagovala, že podanie žaloby očakávala, no referendum podľa nej nemá zmysel. „Je úplne zbytočné, iba čo sa minú obecné peniaze. Súd vôbec nebude prihliadať na jeho výsledok,“ podčiarkla. Zdôraznila, že preskúmavať sa bude zákonnosť či protizákonnosť všeobecne záväzného nariadenia, ktorým sa kontroverzný názov schválil. „Verím, že súd ho zruší a ulica sa nakoniec premenuje,“ podotkla. Je presvedčená, že právne analýzy obce, ktoré si k tomu dalo vedenie vypracovať, boli len snahou celú vec predĺžiť.

„Spomínali napríklad, že zákon nerieši, či sa ulice môžu pomenovať po negatívne či pozitívne vnímaných ľuďoch. Veď ale ktorý normálny človek by navrhol názov s menom človeka, ktorý sa zachoval zle?“ pýta sa Ticháková. „Referendum vypovie jedine to, akí sú vo Varíne ľudia,“ mieni. Reakcie niektorých sú podľa nej zarážajúce. Svedčí o tom aj to, čo spustila nedávna aktivita skupinky mladých ľudí, ktorí do obce prišli v pamätný deň obetí holokaustu. Ulicu Dr. Jozefa Tisu symbolicky premenovali na Antifašistickú – svojpomocne vyrobenú tabuľku v tomto znení inštalovali oproti domu, na ktorého bráne je nastriekaný pôvodný názov.

„Vydržalo to tam možno dve hodiny. Komentáre niektorých ľudí na sociálnych sieťach absolútne nechápem. Obsahovali slová v duchu – konečne je to dole, prestaňte nás s tým už otravovať, až po urážlivé vulgarizmy. Väčšinou ale ide o prívržencov extrémistických strán,“ dodala Ticháková.

Antifašistická ulica? Symbolické premenovanie inštalovali v obci mladí aktivisti.

Starosta: Nič prekvapujúce

Starosta Varína Michal Cvacho hovorí, že s podaním žaloby počítal. „Nejde o nič prekvapujúce, len sa čakalo na uplynutie lehoty od nevyhovenia protestu prokurátora,“ vraví s tým, že o necelé dva mesiace sa uvidí, ako dopadne referendum. „No a potom bude rozhodovať súd. Ak odklepne premenovanie ulice, poslanci už môžu riešiť jedine to, aký názov jej dať,“ konštatoval.

Cvacho pokračoval, že hodnotiť zmysel referenda mu neprináleží. „Vzhľadom na to, že všetci tí desiati poslanci idú kandidovať ďalej, zrejme s tým prišli preto, aby to nemuseli byť oni, kto rozhodne. Skrátka aby pred voľbami nenaštvali žiadnu skupinu voličov,“ predpokladá.

Nech vraj rozhodne súd akokoľvek, napríklad aj tak, že nejde o porušenie zákonov a občania sa vyjadria, že chcú ten názov zmeniť, tak sa to urobí. „Nerobím si ale ilúzie, že by referendum malo byť úspešné, keďže zúčastniť sa musí nad päťdesiat percent ľudí. Toto číslo nedosahujeme ani pri klasických voľbách. Limity sú nastavené tak, že účasť pravdepodobne nebude postačovať,“ povedal starosta. Zároveň pripomenul, že ide o legitímny prostriedok, ktorý si poslanci odhlasovali, takže referendum sa určite uskutoční./agentury/

  X X X                                                                                                                                              Zvyšovaniu platov lekárov sa nedá vyhovieť, odkazuje odborárom ministerstvo zdravotníctva

 Štát si musí poradiť, ako zvýšiť zdravotníkom platy. Zatiaľ sa mu však nedarí, hoci prvé stretnutie na Úrade vlády SR bolo ešte vo februári. Dnes ministerstvo zdravotníctva lekárom odkazuje, že si pýtajú príliš veľa.

 Prvé stretnutie predstaviteľov štátu a zástupcov Lekárskeho odborového združenia. Konalo sa začiatkom roka.

Nemocničný lekár a šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský vysvetlil, že zo strany lekárov ide o žiadosť k vyjednávaniu a veria, že sa dohodnú na kompromise. „Miesto výletov do Izraela by konečne mohol začať riešiť problémy slovenského zdravotníctva,“ odkázal ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nom. OĽaNO) Visolajský. Minister Lengvarský je momentálne na pracovnej ceste v Tel Avive.

Ak sa nič nepodarí rezortu do decembra vyjednať, hrozí, že lekári hodia po ministrovi svoje plášte. Ochotu podať výpovede aj naďalej deklaruje približne 3 500 lekárov. Visolajský poukázal, že vláda na niektoré požiadavky lekárskych odborov stále nepredstavila riešenia. Podotkol pritom, že rokovania trvajú skoro rok.

„Verím tomu, že sa tak nestane, no podľa mojich informácií by mal do konca septembra trvať zber výpovedí a následne budú hromadne podané. Následne začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota, takže reálny problém môže prísť 1. decembra,“ priblížil v rozhovore pre denník Pravda minister Lengvarský. Riešeniu tejto patovej situácie malo pomôcť práve zvyšovanie platov.

 „Sestrám a potom aj lekárom sme predstavili historicky najväčšie zvyšovanie platov. Ďalej budeme, samozrejme, pokračovať záchranármi a ostatnými zdravotníckymi pracovníkmi. Myslím si, že tam dôjde k pozitívnej zhode. Ide hlavne o zarátavanie rokov praxe, čo tu doteraz nebolo,“ dodal Lengvarský.

Dnes však rezort nemocničným lekárom odkazuje, že ich požiadavky sú nesplniteľné. „Požiadavky Petra Visolajského však obsahujú nárasty platov lekárov až o 216,4 percenta pri lekároch bez špecializácie a až o 123,1 percenta pri lekároch so špecializáciou a s praxou 40 rokov,“ zdôraznil komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Ďalej upozorňujú, že lekár so špecializáciou a 40-ročnou praxou by mal základný plat, teda bez príplatkov za nadčasy, služby cez víkendy a sviatky, 5 812,80 eura. „To je oproti súčasnosti o 3206,90 eura viac,“ spresnil rezort.

Pri lekárovi bez špecializácie a s praxou 40 rokov požaduje základný plat 4480,70 eura, teda o 3064,45 eura viac v porovnaní so súčasnosťou.

„Ministerský návrh na zvyšovanie platov všetkých zdravotníckych pracovníkov u poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti je historicky najvyšší a takúto úroveň nedosahovali ani zvyšovania platov v čase rekordného hospodárskeho rastu,“ zdôrazňuje komunikačný odbor.

„Pokiaľ ma pamäť neklame, tak pod naše požiadavky sa podpísalo 3,5-tisíca lekárov. Pán minister nateraz predložil len platy, nič iné,“ upozornil šéf odborárov Visolajský.

„Miesto výletov do Izraela by konečne mohol začať riešiť problémy Slovenského zdravotníctva a keby bol taký láskavý a verejnosti ukázal, čo z našich požiadaviek doteraz spravil,“ hnevá sa.

Z ôsmich požiadaviek, ktoré štátu dali nemocniční lekári padla dohoda zatiaľ len na jednej z nich. Na jeseň by sa malo zrušiť zdaňovania vzdelávania lekárov.

Visolajský vysvetlil, že zo strany lekárov ide o žiadosť k vyjednávaniu a veria, že sa dohodnú na kompromise. „Chcel by som im ale pripomenúť aj iné body, ktoré nestoja nič. Čo v nich spravili? Od apríla sa nič nepohlo,“ pýta sa.

Návrhy zvýšenia platov predstavili sestrám a lekárom, ktorí pracujú v nemocniciach. Aj pri nich sa majú mzdy odvíjať od odpracovaných rokov. Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou zase z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy. Lekárom bez atestácie by sa zase mal zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobku priemernej mzdy.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) predstavil aj návrh zvýšenia miezd zdravotníckych záchranárov. Koeficient minimálnej mzdy by sa im mal zvýšiť z 1,05 na 1,08-násobku priemernej mzdy. Platy sa majú odvíjať tiež od odpracovaných rokov. Koeficient by sa mal zvýšiť za každý odpracovaný rok o 0,01-násobku priemernej mzdy, zvyšovalo by sa za prvých 20 odpracovaných rokov./agentury/

X X X

 Putin prezradil, prečo sú Rusi na Ukrajine

Rusko nemožno ani zďaleka pokladať za porazené, ale jeho vojenské rezervy sú menšie, ako sa predpokladalo, povedala nemecká ministerka obrany.

X X X

Paríž skráti čas osvetlenia múzea Louvre a zámku Versailles. Týmto symbolickým gestom chce verejnosť upozorniť na energetickú krízu, ktorá je dôsledkom vojny na Ukrajine. V sobotu to oznámila francúzska ministerka kultúry Rima Abdul-Malaková.

Parížsky magistrát už v utorok oznámil, že o hodinu skráti vonkajšie osvetlenie viacerých pamiatok vrátane Eiffelovej veže. Ide o ďalšie zo série opatrení, ktorým sa Francúzsko snaží zmierniť výdavky za energie.

„Symboly sú veľmi dôležité na zvyšovanie povedomia verejnosti (o energetickej kríze),“ uviedla Abdul-Malaková. Dodala však, že symbolické opatrenia nebudú na zníženie spotreby elektriny stačiť.

Abdul-Malaková zároveň vyzvala francúzske kultúrne inštitúcie, aby zaviedli opatrenia zamerané na šetrenie energie. Ako príklad uviedla parížske múzeum Orsay, ktoré „znížilo svoje energetické výdavky o tretinu len tým, že vymenilo klasické žiarovky za LED osvetlenie“. Podľa ministerky kultúry tiež prebiehajú rokovania s prevádzkovateľmi kín o výmene premietacích prístrojov za šetrnejšie laserové projektory.

Opatrenia na zníženie energetickej spotreby prijímajú jednotlivé samosprávy aj v iných častiach Francúzska. Jedno z najprísnejších schválili v meste Lille na severe krajiny, kde od začiatku septembra zhasli nočné osvetlenie verejných budov s výnimkou hlavného námestia a opery. Viacero miest obmedzilo aj vykurovanie v budovách.

Po výzve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o „energetickej triezvosti“ v súvislosti s dôsledkami vojny na Ukrajine sa zavedenie podobných opatrení očakáva v ďalších francúzskych mestách a obciach. (tasr, afp)

X X X

Telefonické rozhovory ruského prezidenta Vladimira Putina s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom prebiehajú od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu „vždy v priateľskom duchu“. V sobotu to vyhlásil Scholz pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.

Rozhovory boli podľa Scholza priateľské aj vtedy, keď mali obaja politici „skutočne veľmi odlišný a rozdielny názor na vec“. Na otázku, ako by telefonáty s Putinom zhrnul, kancelár odpovedal, že na strane šéfa Kremľa „jednoznačne došlo k pokroku“, ktorý však „k ničomu neviedol“.

Scholz naposledy telefonoval s Putinom v utorok po niekoľkomesačnej prestávke. Podľa nemeckej vlády trval telefonát 90 minút. Spolkový kancelár nástojil na vyriešení konfliktu na Ukrajine diplomatickou cestou, ktorá by mala zahŕňať zastavenie paľby, úplné stiahnutie sa ruských vojsk z ukrajinského územia a rešpektovanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny.

Scholz tiež uviedol, že Nemecko sa snaží vyjednať podmienky dodávky zbraní na Ukrajinu, pričom práve výzbroj z Nemecka podľa neho „umožnila Ukrajine dosiahnuť súčasné úspechy“.

Ukrajina opakovane žiada krajiny Západu, aby jej dodali bojové tanky vyrobené na Západe. Zatiaľ tak neurobil ani jeden štát NATO. Scholzova Sociálnodemokratická strana Nemecka a jej koaliční partneri Zelení a Slobodná demokratická strana nedávno rozšírenie dodávok zbraní na Ukrajinu podporili. (dpa, tasr)

X X X

Západná vojenská pomoc Ukrajine je pre tento štát dôležitá v jej vojne proti invázii Ruska a preto politická vôľa v nej pokračovať nesmie ochabovať, tvrdí estónska premiérka Kaja Kallasová s odkazom na najnovšie frontové úspechy ukrajinskej armády.

„Prebiehajúca protiofenzíva dokazuje, že vojenská pomoc posúva Ukrajinu bližšie k víťazstvu a mieru. My musíme našu pomoc a dodávky zbraní zvyšovať, aby sa agresia Ruska skončila čo najrýchlejšie,“ povedala v sobotu predsedníčka estónskej vlády vo svojom príhovore na zasadaní Vojenského výboru NATO v Tallinne.

Ukrajinská armáda v rámci svojej protiofenzívy v poslednom čase znovudobyla územie na východe krajiny. „Nedávna bojová porážka Ruska (v Charkove)… ukazuje, že pomoc Západu je účinná,“ nechala sa počuť Kallasová.

V pokračovaní pomoci Ukrajine vyzval svojich kolegov z členských štátov NATO na tallinnskom vojenskom zasadaní aj náčelník generálneho štábu estónskych ozbrojených síl generálporučík Martin Herem. „Ak chceme zachovať svetový poriadok tak, ako ho poznáme, Ukrajina musí zvíťaziť… Všetci si musíme uvedomiť, že (pomoc Ukrajine) nie je šprint, ale maratón,“ povedal veliteľ armády Estónska, baltickej krajiny susediacej s Ruskom. (dpa, tasr)

X X X

Hraničnými priechodmi prešlo v piatok na Slovensko 3 238 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo 165 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 228 osôb, informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra.

„Z hľadiska príchodu a odchodu odídencov z Ukrajiny je situácia dlhodobejšie stabilná bez výrazných zmien,“ skonštatovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Ministerstvo vnútra podľa nej na dennej báze sleduje udalosti týkajúce sa vojny a jej dosahu na Slovensko. Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 805 677. Dočasné útočisko udelili 94 018 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 574 357 ľudí. (tasr)

X X X

Do Poľska prišlo cez štátne hranice z Ukrajiny od začiatku invázie Ruska na územie svojho suseda z 24. februára už približne 6,34 milióna ľudí, oznámila v sobotu ráno na Twitteri poľská Pohraničná stráž.

Podľa SG jej príslušníci vykonali v priebehu piatka približne 26 300 pohraničných kontrol ľudí vstupujúcich na poľské územie z Ukrajiny a v sobotu k 07.00 h dosiahol počet príchodzích osôb okolo 8 300.

Pohraničná stráž tiež tweetovala, že v piatok odišlo z Poľska na Ukrajinu zhruba 25 200 ľudí. A z poľského územia na ukrajinské prešlo od začiatku vojny už dovedna 4,56 milióna jedincov.

V Poľsku je v súčasnosti legálne zamestnaných viac ako 400-tisíc ukrajinských utečencov, uviedol tento týždeň v rozhovore pre poľskú rozhlasovú stanicu Radio Koszalin štátny tajomník poľského ministerstva vnútra Pawel Szefernaker.

Uvedený politik hovoril aj o pripravovanej novele zákona o vojnových z utečencoch z Ukrajiny. Poľsko podľa jeho slov plánuje digitalizáciu určitých činností, ktorých zámerom je skrátiť rady na mnohých miestach, na ktorých sa pre ľudí utekajúcich pred vojnou vybavujú úradné veci.

Zákon o utečencoch bol už niekoľkokrát novelizovaný. Reguluje pravidlá pre ukrajinských vojnových utečencov v Poľsku vrátane legálnosti ich pobytu, práva na štúdium a prácu, ako aj prístupu k zdravotnej starostlivosti. Do platnosti vstúpil 12. marca a vzťahuje sa už aj na obdobie od 24. februára, teda začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. (pap, tasr)

X X X

Ukrajinská armáda pokračuje v protiofenzíve na severovýchode svojej krajiny, zatiaľ čo ruské sily vytvorili obrannú líniu medzi riekou Oskil a mestom Svatove. Potvrdilo to v sobotu britské ministerstvo obrany v pravidelnej správe, ktorá sa opiera o zistenie spravodajských služieb.

„Rusko pravdepodobne považuje udržanie kontroly nad touto zónou za dôležité, pretože ňou prechádza jedna z mála hlavných trás na dopĺňanie zásob, ktoré Rusko stále kontroluje zo svojej Belgorodskej oblasti,“ uviedlo britské ministerstvo na twitteri.

„Rusko sa pravdepodobne pokúsi v tejto oblasti tvrdošijne brániť, ale nie je jasné, či sily na ruskej frontovej línii majú dostatočné rezervy alebo zodpovedajúcu morálku, aby odolali ďalšiemu sústredenému ukrajinskému útoku,“ dodalo ministerstvo,

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) varuje, že ruské sily by mohli od soboty do utorka na dočasne okupovaných územiach vykonávať útoky pod falošnou vlajkou. ISW sa tiež vracia k objaveniu hrobov s viac ako 440 telami v oslobodenom meste Izjum v Charkovskej oblasti. Podľa ústavu to potvrdzuje jeho predchádzajúce predpoklady, že zverstvá v meste Buča neďaleko Kyjeva sú typické pre zločiny, ktoré sa dejú počas ruskej vojny v dočasne okupovaných oblastiach. (čtk, understandingwar.org)

X X X

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro žiadal v piatok ukončenie ruskej vojny proti Ukrajine mierovou cestou. „Veríme v mier a Brazília urobí všetko, čo robí aj doteraz, s cieľom dosiahnuť mier,“ povedal Bolsonaro na volebnom zhromaždení v meste Prudentópolis na juhu Brazílie. Prezidentské voľby sa v amazonskej krajine konajú o niekoľko týždňov. Prvé kolo je na pláne 2. októbra a prípadné druhé kolo 30. októbra.

V Brazílii podľa odhadov žije približne 600-tisíc ukrajinských obyvateľov, najmä v štáte Paraná na juhu krajiny. Tam sa nachádza aj mesto Prudentópolis, ktoré prijíma utečencov z Ukrajiny. Tri štvrtiny z celkového počtu približne 53-tisíc obyvateľov Prudentópolisu majú ukrajinských predkov a v meste sa nachádzajú desiatky chrámov s vežami s cibuľovitými kupolami.

Bolsonaro krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vyhlásil, že jeho krajina zostane v otázke vpádu ruskej armády „neutrálna“. Brazílsky prezident sa 16. februára, osem dní pred začiatkom invázie, stretol v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Cieľom návštevy malo byť podľa Bolsonara zlepšenie obchodných vzťahov. Táto návšteva však v Brazílii vyvolala kritiku z dôvodu jej načasovania. (tasr, dpa)

X X X

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok slovne odsúdil „zverstvá“ vo východoukrajinskom meste Izium, kde úrady po odchode ruských vojsk hlásili objavenie stoviek masových hrobov.

„Tvrdo odsudzujem zverstvá spáchané v Iziume, na Ukrajine, počas ruskej okupácie,“ napísal Macron na sociálnej sieti. Voči osobám zodpovedným za tieto činy bude podľa Macronových slov vyvodená zodpovednosť. „Neexistuje mier bez spravodlivosti,“ napísal.

Ukrajinské úrady oznámili, že na masovom pohrebisku v Iziume našli celkovo 450 hrobov. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva v piatok oznámil, že chce do tohto mesta poslať monitorovací tím, aby tieto tvrdenia preveril. Nález masových hrobov vo svojich vyjadreniach odsúdilo už viacero západných krajín. (afp, tasr)

X X X

Moskva spustila „špeciálnu vojenskú operáciu“, aby zabránila vytvoreniu protiruskej enklávy na Ukrajine a zabránila odtiaľ rozkolísať Ruskú federáciu, uviedol podľa ruskej štátnej agentúry TASS ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v piatok po návšteve Uzbekistanu odpovedal na otázky novinárov.

„Oni (západné krajiny – pozn. TASS) sa vždy usilovali o rozpad našej krajiny, to je isté. Ľutujeme len, že v istom momente vznikol nápad využiť Ukrajinu na dosiahnutie týchto cieľov,“ posťažoval sa ruský líder.

„Aby sme zabránili takémuto vývoju udalostí, spustili sme špeciálnu vojenskú operáciu. Práve preto … sa západné krajiny na čele so Spojenými štátmi usilujú a usilujú – o vytvorenie takejto protiruskej enklávy otriasť a ohroziť Rusko z tohto smeru,“ vysvetlil podľa TASS Putin a zdôraznil, že hlavným cieľom špeciálnej operácie je zabrániť takémuto vývoju udalostí. Rusko podľa Putina na ukrajinské údery na jeho civilné ciele zatiaľ reaguje zdržanlivo.

X X X

Putin tvrdí, že Turecko bude za štvrtinu dodávok plynu platiť v rubľoch

Putin počas stretnutia so svojim tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom povedal, že 25 % z celkového objemu platieb za dodávky plynu bude v rubľoch.

Turecko bude za približne štvrtinu dodávok ruského plynu platiť v rubľoch. Povedal to v piatok ruský prezident Vladimir Putin, ktorý dodal, že príslušná dohoda by mala do platnosti vstúpiť už čoskoro. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Naša dohoda o dodávkach ruského zemného plynu do Turecka by mala do platnosti vstúpiť v najbližšom období, pričom 25 % z celkového objemu platieb za tieto dodávky bude v rubľoch,“ povedal Putin počas stretnutia so svojim tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom na okraj samitu Šanghajskej organizácie spolupráce v uzbeckom Samarkande.

Od uvalenia rozsiahlych západných sankcií na Moskvu za februárovú inváziu Ruska na Ukrajinu sa Rusko usiluje zrealizovať čo najviac transakcií za dodávky energií v iných menách než v dolároch a eurách. Napríklad, už od apríla začali Rusi požadovať od európskych krajín platby za dodávky zemného plynu v rubľoch, čo niektoré z nich odmietli. Týmto štátom, medzi ktoré patria napríklad Poľsko a Bulharsko, následne Rusko dodávky plynu zastavilo, aktualiuty.sk

X X X

Nový minister Karas odmieta väzby na zbrojárov. Mám v tomto úplne čisté svedomie

Okrem kritiky za prílišnú orientáciu na práva advokátov novému ministrovi spravodlivosti Viliamovi Karasovmu začiatku v rezorte určite nepomohli ani jeho väzby na zbrojársky biznis, ktorý bol prepojený na bývalú vládu Smeru. „Neurobil som nič zlé, za týmto nikto nemôže vidieť žiadnu kauzu,“ tvrdí.

 Nový minister spravodlivosti Viliam Karas pri preberaní rezortu od premiéra Eduarda Hegera a Márie Kolíkovej.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 13. septembra prijala demisie ministrov za SaS – Richarda Sulíka, Márie Kolíkovej, Ivana Korčoka a Branislava Gröhlinga zároveň vymenovala nových členov vlády, ktorí zložili sľub.

 Kolíkovú v rezorte spravodlivosti nahradil doterajší predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas. Už pred jeho menovaním nadácia Zastavme korupciu vyjadrila vážne obavy o pokračovanie reforiem a posilňovanie antikorupčnej legislatívy.

„Karas už desať rokov sedí v dozornej rade akciovky ALFA GROUP SR. Predsedom dozornej rady je od rovnakého času Ivan Šubrt, blízky spolupracovník z korupcie obžalovaného oligarchu strany Smer Miroslava Výboha. Šubrt šéfoval Výbohovej zbrojárskej spoločnosti WILLING, ktorá v minulosti získavala lukratívne štátne zákazky,“ informovali Hospodárske noviny.

Od roku 2018 mal byť spolu s Karasom v spoločnosti ALFA GROUP SR ako podpredseda predstavenstva aj československý veľkozbrojár Jaroslav Strnad, ktorý ovláda MSM Group, asi najväčší zbrojársky podnik na Slovensku.

 Karas sa ale spájanie s týmito podnikateľmi bráni a tvrdí, že ako advokát len zastupoval známeho. Nie však Výboha, Šubrta či Strnada.

Tvrdí, že súčasťou výkonu advokácie bežne býva zastupovanie záujmov klientov napríklad aj prostredníctvom členstva v orgánoch obchodných spoločností.

„Neurobil som nič zlé, ani nezákonné. Mám v tomto úplne čisté svedomie. Išlo o rutinné poskytnutie právnej služby môjmu bývalému spolužiakovi z detstva, ktorý nie je žiadnou z Vami menovaných osôb. Ako advokát som bývalému spolužiakovi pomohol s korporátnou agendou, pričom bežnou súčasťou výkonu advokácie je aj zastupovanie záujmov klienta v orgáne obchodnej spoločnosti. Nič viac, nič menej,“ reagoval Karas v rozhovore pre Pravdu.

„Som presvedčený o tom, že pri racionálnom zhodnotení za týmto nikto nemôže vidieť žiadnu kauzu. Išlo o normálne poskytnutie právnej služby, výkon môjho advokátskeho povolania,“ dodal.

Zároveň deklaruje, že v týchto ani iných firmách už figurovať nebude. „Pravdaže všetky povinnosti s výkonom funkcie ministra si riadne splním, vrátane ukončenia činnosti v orgánoch obchodných spoločností,“ dodal.

 Viliam Karas – minister spravodlivosti (1976)

Pochádza z Prešova. Vyštudoval Právnickú fakulta Univerzity Komenského a neskôr si vzdelenie postupne zvyšoval aj na Trnavskej univerzite, kde dosiahol dva doktoranské tituly. V Trnave naďalej pôsobí na Katedre Medzinárodného a európskeho práva. Hovorí anglicky a taliansky.

Od roku 1999 pôsobil v Slovenskej advokátskej komore (SAK). Vo svojej advokátskej praxi sa zameriava na súťažné právo, právo Európskej únie, právo hospodárskej súťaže a štátnu pomoc, priame zahraničné investície, fúzie a akvizície, energetiku, priemyselné parky, korporátne právo a obchodné právo. Je jedným z dvoch partnerov advokátskej kancelárie MAPLE & FISH.

V novembri 2020 bol zvolený za predsedu Slovenskej advokátskej komory. Vo funkcii, ktorej sa ujal 1. januára 2021, nahradil Tomáša Boreca. Do funkcie ministra spravodlivosti bol vymenovaný 13. septembra 2022./agentury/

X X X

Regulované ceny potravín a pohonných látok zostávajú, rozhodla maďarská vláda

Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,19 eura) za liter.

Regulované ceny potravín a pohonných látok v Maďarsku nebude možné zrušiť až dovtedy, kým budú v platnosti sankcie voči Rusku, rozhodla v sobotu v Budapešti vláda. Podľa servera Telex.hu to oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Sankcie Európskej únie viedli k brutálnemu zdražovaniu, najmä potravín, no výrazne vzrástli aj ceny benzínu a nafty. V tejto situácii považuje vláda za svoju najdôležitejšiu úlohu chrániť maďarské rodiny. Kým budú tieto sankcie v platnosti, nie je možné zrušiť zastropovanie cien,“ povedal Gulyás.

Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,19 eura) za liter. Od 30. júla však regulované ceny môžu využívať už iba súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky.

Regulované ceny šiestich druhov potravín začali platiť 1. februára, pôvodne toto rozhodnutie platilo do 1. mája. „Ceny kryštálového cukru, pšeničnej múky, slnečnicového oleja, bravčového stehna, kuracích pŕs i chrbtov, ako aj kravského mlieka s 2,8-percentným obsahom tuku treba vrátiť na úroveň, na ktorej boli vlani pred 15. októbrom,“ vyhlásil v januári maďarský premiér Viktor Orbán, aktuality.sk

X X X

Poľsko otvára novú morskú trasu s cieľom znížiť svoju závislosť od Ruska

Poľská vláda uvádza, že nová vodná cesta poskytuje Poľsku plnú suverenitu v regióne na severovýchode krajiny, ktorý potrebuje investície a hospodársky rozvoj.

Najvyšší predstavitelia Poľska sa v sobotu zúčastnili na otvorení nového, hoci ešte nedokončeného námorného kanála, vďaka ktorému už lode nebudú musieť získavať povolenie Ruska na plavbu z Baltského mora do prístavov Vislianskeho zálivu.

Ako informovala agentúra AP, slávnostné podujatie sa konalo v deň 83. výročia vpádu sovietskych jednotiek na územie Poľska a má byť symbolicky prejavom konca vplyvu Moskvy na ekonomiku a rozvoj daného poľského regiónu, ktorý hraničí s Kaliningradskou oblasťou – ruskou exklávou na pobreží Baltického mora.

Poľská vláda uvádza, že nová vodná cesta poskytuje Poľsku plnú suverenitu v regióne na severovýchode krajiny, ktorý potrebuje investície a hospodársky rozvoj. Očakáva sa, že malé lode a jachty budú do prieplavu vpustené v nedeľu, dodala AP.

Nákladné lode prieplav nebudú môcť využívať, kým sa prístup do prístavu Elbląg neprehĺbi na päť metrov.

Očakáva sa, že tieto práce budú stáť 100 miliónov zlotých (21 miliónov eur). Výška tejto sumy je podľa AP zdrojom sporov medzi vládou a mestskými orgánmi.

Dve miliardy

Na slávnostnom otvorení novej námornej trasy sa zúčastnili prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki a predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski.

Sobotňajšiu inauguráciu sprevádza niekoľko kultúrnych podujatí a na večer je naplánovaná dronová šou, informoval spravodajský web Polsatnews.pl monitorovaný agentúrou TASR.

Kanál, ktorý bol vybudovaný za takmer dve miliardy zlotých (420 miliónov eur), pretína Visliansku kosu východne od Gdanska a bol navrhnutý tak, aby umožnil lodiam plávať z Baltského mora a Gdanského zálivu do Elblągu a menších prístavov Vislianskeho zálivu bez toho, aby museli získať povolenie na plavbu cez prieliv na ruskom území. Zároveň skracuje trasu z Baltského mora do Elblągu približne o 100 kilometrov, čo je v prepočte 54 námorných míľ, aktuality.sk

X X X

Slovensko znížilo emisie v roku 2020 o takmer 50 percent

Zníženiu množstva skleníkových plynov v atmosfére pomáhajú mitigačné, zmierňujúce opatrenia.

Slovensko podľa poslednej národnej inventúry emisií skleníkových plynov znížilo emisie v roku 2020 o takmer 50 percent v porovnaní s rokom 1990. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Zníženiu množstva skleníkových plynov v atmosfére pomáhajú mitigačné, zmierňujúce opatrenia. Ich implementácia v rámci národného hospodárstva bude posilnená cez pripravovaný zákon o zmene klímy a nízkouhlíkovej trasnformácii SR.

„Tento zákon tiež stanovuje ciele zníženia emisií skleníkových plynov pre jednotlivé sektory mimo systému obchodovania s emisnými kvótami, ktorými sú budovy, cestná doprava, odpady, poľnohospodárstvo a sektor využívania krajiny, zmien vo využívaní krajiny a lesníctva,“ priblížil envirorezort.

Zmierňujúce opatrenia na Slovensku vyplývajú podľa MŽP z národnej a európskej legislatívy. Na základe nej sa upravujú činnosti a povinnosti s mitigačným efektom. Okrem toho sú opatrenia súčasťou strategických dokumentov, ktoré definujú kroky zamerané na znižovanie emisií skleníkových plynov či zvyšovanie ich odstraňovania z atmosféry.

Znižovanie emisií

V gescii envirorezortu ide napríklad o Stratégiu environmentálnej politiky do roku 2030, Nízkouhlíkovú stratégiu rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, Národný program znižovania emisií, Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody. Ministerstvo tiež pripravilo pripravilo Akčný plán adaptácie SR na zmenu klímy, ktorý má implementovať národnú adaptačnú stratégiu.

Mitigácia je zmierňovanie a predchádzanie dosahov zmeny klímy.

„Inými slovami môžeme mitigačné opatrenia definovať ako zníženie množstva vypustených skleníkových plynov a zvýšenie schopnosti sekvestrovať uhlík z atmosféry, pričom sekvestrácia znamená odstraňovanie uhlíka z atmosféry,“ vysvetlilo MŽP. Dodalo, že pri rozvoji politík v oblasti zmeny klímy je potrebné zohľadniť mitigačné, ako aj adaptačné opatrenia, aktuality.sk

X X X

Anna Zemanová z SaS: Materiál na odvolanie Matoviča môže byť hotový budúci týždeň

Návrh má podľa nej už teraz istú podporu 23 poslancov. Materiál na odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) by mohol byť hotový budúci týždeň. Uviedla to šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová v relácii RTVS Sobotné dialógy. Návrh má podľa nej už teraz istú podporu 23 poslancov. OĽANO podľa jeho poslanca Národnej rady (NR) SR Andreja Stančíka naďalej trvá na tom, že Matovič by odísť nemal.

„Myslím si, že hnutie sa vyjadrilo jasne a mal by ostať vo svojej funkcii,“ reagoval Stančík. Zemanová dodala, že o podporu zvyšných siedmich hlasov sa chcú uchádzať najmä u poslancov, ktorí boli súčasťou koalície. SaS sa už skôr vyjadrila, že poslancov z ĽSNS a mimoparlamentnej Republiky proaktívne oslovovať nebudú.

Na margo budúceho fungovania menšinovej vlády Stančík verí, že strana SaS, ale aj opozícia podporia zákony na pomoc ľuďom. Je podľa neho pochopiteľné, že vláda bude musieť, prioritne s SaS, rokovať o podpore ich návrhov, aby na oplátku podporili tie vládne. „Ak vláda nebude schopná prijímať opatrenia, ktoré majú pomáhať ľuďom, bude diskusia o predčasných voľbách,“ podotkol. Nekomentoval, či by ich podporil, v čase krízy to však považuje za nezodpovedné. „Zbytočne to paralyzuje štát,“ vysvetlil.

Európske riešenia

Obaja sa zhodujú v tom, že pri energetickej kríze je dôležitá spolupráca v rámci Európskej únie a hľadanie spoločných riešení. „Nie je to len slovenský problém, musíme tlačiť na európske riešenia,“ skonštatoval Stančík.

Pomoc by mala byť podľa neho smerovaná adresne, pre najohrozenejšie skupiny. Dodal, že konkrétne mechanizmy a opatrenia má minister hospodárstva Karel Hirman predstaviť na najbližšom rokovaní vlády. Zemanová v tejto súvislosti podotkla, že dôležitá je aj pomoc pre podnikateľský sektor.

Diskutujúci sa dotkli aj témy schôdze NR SR, ktorú sa tento týždeň nepodarilo otvoriť. Stančík kritizuje obštrukcie SaS, Zemanová zas to, že dôležité body, ako napríklad vstup Švédska a Fínska do NATO, boli zaradené na koniec rokovania. Podľa Zemanovej sa SaS na ďalšej schôdzi 100-percentne zúčastní. Obaja veria, že sa schôdza otvorí a bude konštruktívna.

Vstup poslanca Jozefa Šimka, ktorý kandidoval za ĽSNS, do poslaneckého klubu Sme rodina, je podľa Stančíka vecou šéfa strany Borisa Kollára. OĽANO by podľa jeho slov malo aj naďalej problém rokovať s poslancami okolo Tomáša Tarabu, ĽSNS či hnutia Republika, aktuality.sk

X X X

Odborári zbierajú výpovede lekárov. Podľa ministerstva mzdy nemožno zvýšiť tak, ako chcú

Lekárske odborové združenie (LOZ) pokračuje v zbieraní výpovedí lekárov. Pre TASR to potvrdil jeho šéf Peter Visolajský. Podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR platy lekárov nemožno zvýšiť do takej miery, ako požadujú odborári. „Požiadavke Visolajského na základný plat lekára až do 5800 eur nie je možné vyhovieť,“ konštatuje rezort.

„Najväčší záujem máme z fakultných nemocníc, ale zapájajú sa aj menšie,“ priblížil Visolajský na margo zbierania výpovedí. Presné počty zatiaľ jednotliví predsedovia základných odborových organizácií LOZ uviesť nechceli.

„Keďže ide o celoslovenskú akciu LOZ, čísla za jednotlivé nemocnice nezverejňujeme, oficiálne ich zverejní LOZ centrálne za všetky nemocnice koncom septembra, vtedy budeme vedieť počty výpovedí,“ uviedol pre TASR Ján Sýkora z Detského ústavu Národného ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave.

Visolajský opätovne pripomenul, že odborári trvajú na splnení všetkých ôsmich požiadaviek. „To, že sú opodstatnené, priznávajú zdravotnícki analytici aj samotná vláda. Doteraz zo strany vlády neboli však podniknuté kroky na ich splnenie,“ poznamenal. Ďalšie rokovania k téme sa podľa jeho slov od 19. augusta neuskutočnili.

Návrhu zvýšenia platov lekárov, ktorý požaduje LOZ, podľa ministerstva zdravotníctva nie je možné vyhovieť. MZ tiež poukazuje na to, že spolu s rezortom financií navrhli zvýšiť platové koeficienty lekárov v ústavných zariadeniach, zvýšiť plat podľa počtu odpracovaných rokov a započítavať medzi odpracované roky aj časť materskej a rodičovskej dovolenky.

„Požiadavky Petra Visolajského však obsahujú nárasty platov lekárov až o 216,4 percenta pri lekároch bez špecializácie a až o 123,1 percenta pri lekároch so špecializáciou a s praxou 40 rokov,“ uviedol rezort. Dodal, že LOZ chce, aby mal lekár so špecializáciou a 40-ročnou praxou základný plat vyše 5800 eur, čo predstavuje oproti súčasnosti o asi 3200 eur viac. Lekár bez špecializácie a s praxou 40 rokov by mal podľa požiadavky základný plat vyše 4400 eur, teda o takmer 3100 eur viac ako dnes, aktuality.sk

X X X

Rusko bude brániť pozície v ukrajinskej Luhanskej oblasti, tvrdí Británia

Satelitné zábery, ukazujú, že ukrajinské jednotky prešli na východný breh tejto rieky v meste Kupiansk, kde umiestnili delostrelectvo.

Rusko bude počas protiofenzívy Kyjeva pravdepodobne dôrazne brániť svoje pozície v Luhanskskej oblasti na východe Ukrajiny. Nie je však jasné, či majú ruské sily „dostatočné rezervy alebo primerajú morálku“ na to, aby odolávali ďalšiemu sústredenému ukrajinskému útoku, uviedlo v sobotu britské ministerstvo obrany.

„Akákoľvek významná strata územia v Luhanskej oblasti jednoznačne oslabí ruskú stratégiu,“ uviedol rezort v najnovšom hodnotení vývoja vojny na Ukrajine, vychádzajúcom z informácií vojenského spravodajstva.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej sobotňajšej správe uviedol, že ukrajinské sily v rámci snáh pokračovať v protiofenzíve zameranej na Ruskom okupované územia naďalej prekračujú dôležitú rieku Oskil v susednej Charkovskej oblasti.

Satelitné zábery, ktoré ISW preskúmal, ukazujú, že ukrajinské jednotky prešli na východný breh tejto rieky v meste Kupiansk, kde umiestnili delostrelectvo. „Ruské sily sú pravdepodobne príliš slabé na to, aby zabránili ďalšiemu ukrajinskému postupu pozdĺž celej rieky Oskil, ak sa ukrajinské sily rozhodnú pokračovať v ofenzívnych operáciách,“ uviedol inštitút.

Rieka Oskil, ktorá tečie južným smerom z Ruska na Ukrajinu, je prirodzeným zlomom v novovzniknutej frontovej línii, vytvorenej po spustení ukrajinskej protiofenzívy, priblížila agentúra AP, aktualit.sk

X X X

Hliadka zadržala pri Veľkom Mederi 28 migrantov, po prevádzačoch pátra

Policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru Zemianska Oľča v okrese Komárno zadržali v sobotu v ranných hodinách 28 migrantov zo Sýrie. Tiesnili sa v batožinovom priestore dodávky, ktorú chceli policajti v rámci služby zameranej aj na nelegálnu migráciu skontrolovať v obci Bodza. Vodič bielej dodávky s rakúskym evidenčným číslom, bez predpísaného denného osvetlenia, na znamenie k zastaveniu vozidla nereagoval a pokračoval v jazde smerom na Dunajskú Stredu, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

Policajná hliadka začala vozidlo okamžite prenasledovať do mesta Veľký Meder. Po prejdení zastavanej časti približne dva kilometre za mestom počas prenasledovania použila varovný výstrel do vzduchu. Vodič prenasledovaného vozidla však na uvedený donucovací prostriedok nereagoval, preto policajti použili zbraň s výstrelom smerovaným na zadnú pneumatiku. Tú prestrelili a auto zastalo.

Zo strany vodiča a spolujazdca okamžite po zastavení vyskočili dve osoby, ktoré unikali do kukuričného poľa. Pátranie po prevádzačoch prebieha aj v spolupráci s políciou z Dunajskej Stredy. Prípad si prevzala na mieste cudzinecká polícia, aktulity.sk

X X X

Po dvojročnej prestávke sa začal pivný festival Oktoberfest

V Nemecku sa po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu v sobotu začal pivný festival Oktoberfest. Tradičným narazením prvého suda ho otvoril mníchovský starosta Didier Reiter.

  Mladí ľudia sa naťahujú za pivom zdarma v jednom z pivných stánkov počas otvorenia 187. tradičného mníchovského pivného festivalu Oktoberfest v Mníchove 17. septembra 2022

Oktoberfest bol vo svojej 200-ročnej histórii zrušený len 26-krát. Dôvodom bola najmä prvá a druhá svetová vojna či epidémie cholery. Festival sa naposledy konal v roku 2019. Navštívilo ho 6,3 milióna návštevníkov, ktorí dovedna vypili viac ako 7,3 milióna litrov nemeckého piva.

Tohtoročný Oktoberfest otvoril mníchovský starosta Reiter tým, že narazil pivný sud a prvý krígeľ načapovaného piva ponúkol bavorskému krajinskému premiérovi Markusovi Söderovi.

 Festival potrvá do 3. októbra a usporiadatelia na ňom nebudú vyžadovať dodržiavanie žiadnych protipandemických opatrení ani povinné prekrytie horných dýchacích ciest.

Pivo je v Nemecku, a najmä v spolkovej krajine Bavorsko, kde sa Oktoberfest každoročne koná, kultovým nápojom. Nemci patria medzi najväčších konzumentov piva v Európe – vlani sa v tejto krajine vypilo v priemere 84 litrov piva na hlavu.

Nemecká federácia pivovarníkov však v piatok upozornila vládu na mnohé dôsledky vojny na Ukrajine, ktoré zasiahli aj pivovarnícke odvetvie. Ide najmä o rapídne stúpajúce ceny energií a prerušenia dodávateľského reťazca. Uviedla tiež, že „bez rýchleho zásahu a pomoci zo strany vlády zaniknú v nemeckom pivovarníckom sektore stovky podnikov a tisícky ľudí zostanú bez práce“./agentury/

X X X

Prečo sa netreba vo vyššom veku vyhýbať mlieku? Fakty hovoria jasnou rečou!

 Neprajníci tejto tekutej pochúťky však akosi pozabudli, že má aj viacero benefitov, za ktoré môžu byť vďační tiež ľudia vo vyššom veku.

Fakty hovoria jasnou rečou

Mliečne výrobky na čele s mliekom patria do zdravého stravovania každej vekovej kategórie. V mladšom veku viac, v dospelosti a starobe o čosi menej. Starší ľudia majú prirodzene menej enzýmov, ktoré dokážu tráviť laktózu.

 Ide o mliečny cukor, na ktorý má intoleranciu viacero ľudí. Spomínanému nápoju sa niektorí ľudia vyhýbajú aj pre obsah tuku. Z tohto dôvodu sa živočíšna forma mlieka nahrádza často jej rastlinnými variantami ako napríklad ovseným, mandľovým alebo sójovým mliekom. Netreba zabúdať, že aj na rastlinné náhrady mlieka môžeme mať rôzne alergie či intolerancie.

Zdroj vitamínov a antioxidantov

Dietológovia nedávajú v ostatnom čase kravské mlieko na čiernu listinu. Výživová expertka Amy Goodsonová je presvedčená, že by sme sa mu nemali vyhýbať ani vo vyššom veku. „Mlieko vyniká v pomere ceny a živín,“ zdôrazňuje odborníčka.

K základným živinám tak patrí najmä vitamín D, vitamíny radu B, minerálne látky vápnik a draslík. Okrem toho sa chváli obsahom selénu. Ide o silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť telo pred voľnými radikálmi, zápalmi a viacerými nádorovými ochoreniami.

Vyráža do boja s riedkymi kosťami

„Vápnik a vitamín D sú nevyhnutné pre rast, vývoj a udržanie minerálnej hustoty kostí, a to najmä v starobe. V skutočnosti sú mliečne potraviny, ako napríklad mlieko, najlepším zdrojom vápnika v strave a poskytujú približne jednu tretinu jeho dennej potreby,“ vysvetľuje Goodsonová.

Nedávna správa, ktorú publikoval časopis Nutriens prízvukuje, že kravské mlieko je najlepším zdrojom vápnika pre seniorov, preto spomaľuje úbytok kostnej hmoty a osteoporózu (chorobu rednúcich kostí).

 X Zlepšuje myseľ, pomáha pri nervozite aj žalúdočných problémoch. Ktorá korenina to je?

Bielkoviny nad zlato, najmä v starobe

Kravské mlieko je zdrojom kvalitným proteínov. Spomínané bielkoviny chránia svalovú hmotu pred degeneráciou, zlepšujú trávenie a zasycujú. Denná odporúčaná dávka proteínov pre starších ľudí je v rozmedzí 1 až 2 g.

V prípade, že vážime 60 kg, potrebujeme prijať 60 – 120 g bielkovín každý deň. Samozrejme, zdrojom tejto makroživiny nie sú len mliečne výrobky, ale aj mäso, vajíčka, strukoviny a orechy.

X Čím sa môže pýšiť?

Mlieko má primeranú energetickú hodnotu. Na 1 dcl tohto nápoja s obsahom 3,5 % tuku pripadá viac ako 60 kilokalórií.

V litri mlieka sa tak nachádza až 600 kcal, na ktorých spálenie potrebujeme približne hodinovú náročnú fyzickú aktivitu. Mlieko sa chváli 3 g bielkovín, 4 g tuku a 4 g cukru na 100 ml. Tieto hodnoty sa týkajú plnotučného mlieka.

V prípade nízkotučného mlieka môže hodnota tuku klesnúť aj pod 1 %. Odporúčaný príjem mlieka sa pohybuje na úrovni 200 ml každý deň./agentury/

X X X

Vyčítali jej, že bola chladná. Máloktorá žena by však uniesla to, čo ona. Aká bola kráľovná Alžbeta II.?

 O monarchii sa hovorí ako o skostnanetej inštitúcii, ktorá patrí do iného storočia. V skutočnosti však kráľovná Alžbeta monarchiu veľmi zmodernizovala. Matka štyroch detí, ktorá vládla pätnástim krajinám.

Raz večer, keď kráľovná Alžbeta II. vošla do svojej spálne v Buckinghamskom paláci, čakalo ju tam nemilé prekvapenie. Sedel tam cudzí muž, ktorému sa nejakým zázrakom podarilo dostať sa cez celú ochranku, preliezť všetky ploty, vyliezť po odtokovej rúre a dostať sa až do kráľovninej spálne.

Volal sa Michael Fagan a bolo to v roku 1982. Médiá vtedy písali, že sa s vlamačom, ktorý kdesi v Buckinghamskom paláci cestou do jej spálne vypil polovicu fľaše vína, rozprávala o svojich deťoch.

Pred pár rokmi Fagan pre The Independentpovedal, že sa o ničom nerozprávali. Kráľovná len prebehla okolo neho a vybehla von z miestnosti. /agentury

X X X

 Voľby 2022: Medzi deviatimi kandidátmi na primátora Žiliny sú známe mená aj nováčikovia

Oproti posledným komunálnym voľbám majú záujem viacerí kandidáti.

ŽILINA: Krajské mesto na severe Slovenska s viac ako 80-tisíc obyvateľmi chce viesť deväť záujemcov. Potvrdila to mestská volebná komisia. Štyria sú nezávislí, zvyšných piatich nominovali politické strany, hnutia alebo koalície strán a hnutí.

V roku 2018 kandidovalo sedem ľudí. Spojené župné a komunálne voľby sa tento rok uskutočnia v sobotu 29. októbra.

Spory s podnikateľom

Súčasný primátor Peter Fiabáne (nezávislý) chce opätovne obhajovať svoj post. Stoličku primátora obsadil v roku 2018, vo vedení je prvé volebné obdobie. Niekdajší manažér, podnikateľ a riaditeľ plaveckej školy kandidoval s tým, že chce urovnať majetkovo-právne spory s miestnym podnikateľom Georgeom Trabelssiem.

Trabelssie je známy priateľstvom s politikom za SNS a bývalým primátorom Žiliny Jánom Slotom. Figuruje napríklad v mestskej parkovacej spoločnosti, so Žilinou má nevysporiadané pozemkové vzťahy pod jeho obchodným centrom Mirage. Fiabáne sa s ním chcel po nástupe do funkcie dohodnúť a pripravil veľké vyrovnanie majetkov.

Zámena majetkov sa však nepodarila, mestské zastupiteľstvo ju zamietlo s tým, že je výhodná pre podnikateľa, ale nie pre mesto.

Proti Fiabánovmu vyrovnaniu stál aj ďalší súčasný kandidát na primátora, Peter Cibulka (nezávislý). Žilinský učiteľ pôsobí aj ako mestský poslanec. V minulom volebnom období neúspešne kandidoval na predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

Bývalý viceprimátor aj národniari

Z miesta poslaneckej lavice mestského parlamentu kritizuje súčasného primátora Petra Fiabáne nie len Peter Cibulka, ale aj ďalší jeho vyzývateľ, Patrik Groma. Groma najskôr kandidatúru popieral, oznámil ju na poslednú chvíľu. Do volieb ide s podporou strán Hlas-SD a KDH.

Ekonóm a podporovateľ umenia v roku 2018 kandidoval ako nezávislý, skončil druhý za Petrom Fiabánem. Za predošlého vedenia Igora Chomu (Smer-SD) pôsobil ako viceprimátor.

Straníckym kandidátom na post žilinského primátora je aj syn spomínaného politika Jána Slotu – Pavol Slota. Slotov syn je, podobne ako jeho otec, predsedom národniarskej strany Domov – Národná strana, teraz chce pokračovať v jeho šľapajách a stať sa prvým mužom radnice.

Niekdajší člen strany SNS, Štefan Zelník, má záujem o post primátora za stranu Život – národná strana. Z SNS odišiel na protest proti predsedovi Andrejovi Dankovi.

Zelník pôsobí vo vedení žilinskej regionálnej nemocnice a je poslancom Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.

Poslanci Sme rodina to nestihli

Strana Republika nominovala do boja o post primátorky Žiliny Silviu Bakkery. Tá pôsobí ako moderátorka a výkonná riaditeľka TV Liptov.

Záujem o primátorskú stoličku prejavil občiansky aktivista Ján Rzeszoto. Do predvolebného boja chce ísť ako nezávislý kandidát.

Rzeszoto je predsedom občianskeho združenia Žilinský skrášľovací spolok, ktorý pracuje na zveľaďovaní Žiliny. Známou je jeho aktivita na záchranu žilinského parku Frambor, ktorý sa zo zanedbaného stavu opäť mení na zelenú plochu.

Z pozície nezávislého kandidáta vstupuje do predvolebného boja aj Žilinčan Timotej Bernhauser. Hnutie Občan Národ Spravodlivosť zvolilo za kandidátku Danielu Zemanovú, ktorá zároveň kandiduje aj za predsedníčku Žilinského samosprávneho kraja.

O kreslo poslanca v 31-člennom mestskom zastupiteľstve má záujem celkom 138 ľudí, ktorí kandidujú v ôsmich volebných obvodoch. Z nich 50 je nezávislých a 88 kandidátov nominovalo 20 politických strán, hnutí či koalícií strán a hnutí.

Za stranu Sme rodina do žilinského parlamentu nekandiduje ani jeden poslanec, hoci záujem mali piati. Kandidátne listiny však chceli odovzdať po termíne, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.