Nemoc, Vystrčil, Fiala změnili Zemana. Klaus stejný názor, odmítá ČR do války Západu

Fiala se po Klausovi dostal do ODS, protože jinak by nebyl premiérem. A neposlechl rady exprezidenta Klause, exministra Tlustého a dalších odborníků, aby se ČR nezapojovala do války Západu proti Ukrajině a nezasílala miliardy na zbraně Ukrajině a miliardami zadlužovala ČR. Fiala v ničem neposlechl a v ČR jsou dnes tisíce chudáků, lidí a firem. Fialova vláda navíc rozhazuje kde může, ve vládě je o 70 lidí více a jsou vysoké platy.

Na Ukrajině přes 150 tisíc zbytečně mrtvých, zničená země, domy, byty, bez elektřiny, plynu, PHM. Západ, USA, Anglie, Německo a spol., už dávají ruce pryč od Ukrajiny, protože tamější občané protestují proti pomoci Ukrajině, která když je nyní v koncích, volá o pomoc OSN a uspořádání kongresu.

K tomu všemu nemuselo dojít, kdyby se Fiala nepletl do války Západu proti Ukrajině. Navíc vůbec nelituje zabíjení lidí. A to přesto, že je věřící, jak tvrdil papežovi.

Prezident Zeman neměl sílu v nemoci odporovat Fialovi, protože navíc se k Fialovi přidal i šéf Senátu Vystrčil, který organizoval puč proti Zemanovi. Jednal jako kdysi  lidovec Lux, který se snažil odstranit Klause z vlády.

X X X

POLITIK  ZEMAN  PŘINESL  DO  POLITIKY  POLEMIKU,  ZASTÁNÍ  LIDÍ,  EKONOMIKY   A  FIREM

Vnesl do politiky trvalou polemiku a pokud bychom měli něco kritického poznamenat, že někdy méně znamená více.

V každém případě to byla skvělá osobnost a bylo dobře, že byl prezidentem.

Nuže přišel ten největší rebel a největší bojovník proti mainstreamu Miloš Zeman. Přátelil se s Putinem a Putin mu jako jedinému z úcty vykal, přátelil se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Byl myšlenkovou oázou uprostřed totalitní euroatlantické šedi. A dokud jí byl, měl stále až 50 % míry podpory.

A tam někde ve Vojenské nemocnici, kdy Vystrčil připravoval puč na jeho odvolání a kdy Klaus jej jel navštívit, aby potvrdil že rozhodně není ve stavu, aby nebyl schopen podepsat pár ústavních papírů a kdy někteří aktivisté, včetně autora těchto řádků vyvolali aktivitu, aby byla vytvořena zdravotní komise pro posouzení prezidentova stavu, které se coby předseda důstojně zhostil bývalý rektor Karlovy univerzity prof. Zima, nastal zřejmý zlom.

Vyšel jiný člověk. On který se celý život pyšnil tím, že je prognostik, obrátil, pro mnohé až neslušně a zvěstoval totální porážku Ruska i Putina, případně jeho prohlášení za válečného zločince.

Nic takového v této podobě nastat nemůže a nenastane.

Lidsky a politicky selhal.

Měli bychom spíše dávat na názor vojenských odborníků.

Názor předsedy sboru náčelníků USA generála Milleya, který nese vojenskou odpovědnost za obranu USA smířlivě konstatoval, že vše směřuje k tomu, že bude muset nastat vyjednávání, protože nelze očekávat ani, že Rusko zcela obsadí Ukrajinu, ani že Ukrajina ruská vojska vypudí ze svého území…

Prostě cosi jako Gruzie.

A to už Miloš Zeman vůbec nezaznamenal, že Rusko stále je a bude jedinou vojenskou geopolitickou velmocí v Evropě, která umí držet v šachu všechny státy NATO, které se podílejí na americko -ukrajinské aktivitě a navíc je největší zemí Evropy.

Miloš Zeman ve svém projevu vyjmenoval všechny funkce, které měl. Asi zaslouženě.

Ale na rozdíl od Havla i Klause odchází politik, který připomíná Háchu. Server vasevec.cz, JUDr. Jiří Vyvadil

X X X

POSLANEC  ANTOV   SPÁCHAL  SEBEVRAŽDU?

Mluvil o ruském teroru na Ukrajině, pak se opravil. Přesto vypadl z okna

Ruský podnikatel a poslanec vládní strany Jednotné Rusko Pavel Antov nečekaně zemřel při pádu z okna ze třetího patra hotelu v Indii. Muž, který byl v žebříčku nejbohatších Rusů časopisu Forbes, spáchal zřejmě podle místní policie sebevraždu. Pár dní před incidentem zemřel ve stejném hotelu i jeho kamarád.

 Ve městě Rajagada na východě Indie poblíž Bengálského zálivu vypadl z okna hotelu ruský poslanec z Vladimirské oblasti Ruské federace Pavlo Antov. Informoval o tom web OdishaTV s odkazem na policii. Pětašedesátiletý politik vypadl 25. prosince ze třetího patra hotelu Sai International.

O několik dní dříve, 22. prosince, byl nalezen Antovův přítel, 61letý podnikatel Vladimir Bydanov, ve svém pokoji v bezvědomí. Následně zemřel v nemocnici údajně kvůli nadměrnému alkoholu v krvi, píše server NDTV.

Policie Antovovu smrt označila jako sebevraždu. Ruský generální konzul v Kalkatě Alexej Idamkin řekl, že policie v těchto dvou úmrtích nespatřuje cizí zavinění. Antovův nekrolog se objevil na stránkách zákonodárného shromáždění Vladimirské oblasti, příčina smrti tam ale není uvedena.

V červnu se na Antovově účtu WhatsApp na objevila zpráva o ostřelování obytného domu v Kyjevu ruskou armádou. Šest lidí bylo při incidentu zraněno včetně ruské občanky, její dcery a manžela. Antovovův událost na sociální síti okomentoval takto: „Abych řekl pravdu, je nesmírně těžké to nenazvat jinak než teror.“

Obsah byl brzy na to smazán a Antov jej vysvětlil jako „následek technické chyby“. Zdůrazňoval, že jsem příznivcem prezidenta Vladimira Putina a vlastencem „z celého srdce“.

Podle serveru Mediazonezaložil Antov v roce 2000 závod na zpracovávání masa. V roce 2018, kdy se Antov stal poslancem Jednotného Ruska, přiznal příjem zhruba deseti miliard rublů (dnešních 3,3 miliardy Kč) a dostal se tak na vrchol žebříčku Forbes pro státní úředníky a poslance. Následující rok obsadil 26. místo a v roce 2021 se na seznam už nedostal.

Pády z oken – „náhodné“ či „záměrné“ – patří mezi časté příčiny úmrtí lidí, kteří se nějakým způsobem znelíbili vládnoucímu režimu v Rusku. Buď jde o dlouhodobé kritiky nebo o ty, kteří se dopustili „nesprávného“ názoru, ač jinak byli součástí jeho mechanismu. Mezi další příčiny smrti jsou „sebevražda“ oběšením nebo infarkt. Počet takovýchto úmrtí je v poslední době poměrně vysoký.

X X X

Putin nepopřeje Bidenovi k Novému roku. Bude jednat se Si Ťin-pchingem

Ruský prezident Vladimir Putin neplánuje poslat novoroční zdravici svému americkému protějšku Joe Bidenovi. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova na gratulace vzhledem k vzájemnému nepřátelství není čas na gratulace. Putin bude ještě do konce tohoto roku hovořit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

„Teď jsme zašli tak hluboko do vzájemného nepřátelství, že pravděpodobně není čas na gratulace,“ řekl Peskov podle agentury Interfax novinářům v odpovědi na otázku, zda prezident plánuje poblahopřát Bidenovi k Novému roku.

Zda se podobný přístup hodlá Putin aplikovat i vůči další lídrům „znepřátelených“ zemí, mluvčí neupřesnil. Podle agentury Ria Novosti už Putin poblahopřál vůdcům členských států organizace Společenství nezávislých států, která sdružuje devět post-sovětských republik včetně samotného Ruska.

Ria Novosti dále uvádí, že Putin nehodlá do konce roku mluvit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten je za opakované telefonáty s šéfem Kremlu terčem silné kritiky.

Rozhovor s čínským prezidentem

Ruský prezident ale chystá do konce roku mluvit se svým čínským protějškem. „Skutečně se takový kontakt připravuje,“ uvedl Peskov na dotaz novinářů. O formátu tohoto jednání je podle něj ale ještě předčasné hovořit.

Vztahy Ruska a Číny jsou navzdory ruské válce proti Ukrajině dobré, uvedla agentura DPA. Krátce před únorovou invazí na Ukrajinu Putin a Si podepsali prohlášení o strategickém partnerství, v němž uvedli, že neexistují žádné hranice spolupráce.

Minulý týden jednal s čínským prezidentem v Pekingu místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Si tehdy řekl, že Čína doufá, že všechny strany zapojené do konfliktu na Ukrajině zachovají umírněnost a vyřeší krizi politickými prostředky.

Si a Putin se osobně setkali naposledy – a zároveň poprvé od únorové ruské invaze na Ukrajinu – v polovině září.

X X X

 Pochod v Paříži uctil zabité Kurdy. Muž podezřelý z útoku se objeví u soudu

Členové kurdské komunity a další lidé se v pondělí v Paříži zúčastnili pietního pochodu, který uctil památku tří Kurdů zabitých v pátek v centru francouzské metropole. Podle francouzských médií dorazily stovky lidí, kteří mimo jiné volali po „pravdě a spravedlnosti“. Muž zadržený po útoku má být předveden k soudu kvůli formálnímu obvinění.

Devětašedesátiletý Francouz, jehož jméno úřady nezveřejnily, je podle médií podezírán mimo jiné z vraždy a pokusu o vraždu motivovaných etnickou, náboženskou či národnostní nesnášenlivostí.

Zadržený ve vazbě řekl, že cítil „patologickou nenávist k cizincům“ a touhu tyto lidi vraždit. V sobotu byl z policejní vazby převezen na psychiatrické oddělení s ostrahou, před očekávaným soudním jednáním byl ale vrácen do běžné vazby.

‚Zabíjel jsem, jsem rasista.‘ Střelec od kurdského centra v Paříži se přiznal, v ulicích propukly potyčky

 V pátek se muž podle vyšetřovatelů vydal se zbraní na ulici d’Enghien, kde věděl, že je kurdské komunitní centrum. Zde pak údajně střílel, načež byl zadržen s kufříkem, který obsahoval velké množství nábojů.

Oběťmi útoku jsou mladý zpěvák, žena, která pomáhala dalším kurdským ženám, a Kurd, který se pravidelně účastnil akcí pořádaných v komunitním centru. Násilný čin podle agentury AP šokoval kurdskou komunitu ve Francii, která uspořádala pondělní pietní manifestaci.

Pochod začal okolo poledne na místě pátečního útoku, kde lidé na chodníku vytvořili tři malé oltáře s fotografiemi zabitých. Stovky lidí se pak vydaly do ulice Lafayette, kde v roce 2013 při stále nevyjasněném útoku zemřely tři kurdské aktivistky.

Při pochodu zaznívaly slogany jako „naši mučedníci neumírají“ nebo „žena, život, svoboda“ a volání po spravedlnosti, popsala agentura AFP. Někteří členové kurdské komunity mají za to, že francouzská policie se její ochraně dostatečně nevěnovala.

 X X X

Japonsko zdvojnásobí vojenské výdaje kvůli hrozbám z Číny a Severní Koreji

Japonsko se vzdává svého pacifistického postoje a zdvojnásobí vojenské výdaje. Cestou, která byla upřena zavražděnému premiérovi Šinzó Abemu, se nyní vydává jeho nástupce, současný japonský premiér Fumio Kišida. V popředí japonské nové bezpečnostní doktríny stojí především Čína a Severní Korea, píše rakouský deník Die Presse.

 Tokio zcela přepracovalo svou bezpečnostní doktrínu a na vojenské účely plánuje do roku 2027 vynaložit 300 miliard eur. Třetí největší ekonomika světa se od téhož roku také zavazuje odvádět dvě procenta svého HDP na obranu.

Primárním cílem východoasijské země je zajistit si obranné zbraně na případný protiúder, které by zničily protivníkovo odpaliště ještě před vypuštěním útočných střel. Taková prevence by přitom byla zcela novou reinterpretací dosavadní doktríny, která počítala pouze s obranou v případě útoku. Preventivní útoky byly dosud v japonské obranné politice tabu.

Podle Die Presse tato strategie jednoznačně míří proti agresivnímu chování Severní Koreje a na politické rovině také proti rostoucím mocenským snahám Číny. Z hlavního města  Pchjongjang letos bylo letos vypáleno více než 50 balistických střel. Jedna z raket dokonce přeletěla přes Japonsko, připomíná deník Die Presse.

Rusko-čínská hrozba

Podle Tokia letos v létě proniklo do japonského hospodářského prostoru také pět čínských raket vypálených během vojenských manévrů. Peking navíc podnikl společně s Ruskem demonstrativní letecké cvičení v blízkosti Japonska. Čínská pobřežní stráž se také trvale a z pohledu Tokia nelegálně usadila v oblasti souostroví Senkaku, o které Čína a Japonsko vedou spor.

Severní Korea vypálila do moře dvě střely. ‚Jde o vážnou provokaci, jež ohrožuje mír, ‘ reaguje Soul

Pozornost Tokia míří také na Rusko. Na konci listopadu odhalil jeden člen ruské bezpečnostní služby informace o tom, že prezident Vladimir Putin si údajně zahrával s myšlenkou invaze na japonský ostrov Hokkaidó.

Šéf Kremlu chtěl podle informací amerického deníku Newsweek lokálním konfliktem vyřešit spor o Kurilské ostrovy, o které se Moskva s Tokiem přou více než 75 let.

Změnu v bezpečnostní politice Tokia si vyžádala také skutečnost, že v případě čínské invaze na Taiwan by bylo Japonsko více či méně přímo zasaženo. Vzdálenost nejzápadnějších ostrovů Japonska od Taiwanu je totiž pouhých 110 kilometrů.

Dalším aspektem nové bezpečnostní doktríny Tokia je budování amerických vojenských základen v regionu, což Japonsko v případě válečného konfliktu zavazuje ke spojenectví se Spojenými státy.

Spojenectví Tokia a Washingtonu

Výrazné navýšení vojenských výdajů a zcela nová strategie bezpečnostní politiky totiž znamená také revizi obranného spojenectví Tokia a Washingtonu. Japonsko-americká spolupráce se doposud zakládala na principu kopí a štít. To znamená, že v případě války Japonsko brání a Spojené státy útočí.

Do roku 2035 vznikne další stíhačka nové generace. Spolupracovat na ní budou Japonsko, Itálie a Británie

 V budoucnu by japonská armáda mohla bez podpory Washingtonu zahájit přímý protiútok a například zničit severokorejská raketová odpaliště vlastními střelami. Japonsko chce navíc k nevůli Spojených států spolupracovat s Velkou Británií a Itálií na vývoji nových bojových letounů. Washington i přes to novou bezpečnostní politiku Japonska akceptuje, píše Die Presse.

Přestože japonská vláda s ohledem na pacifisticky orientovanou většinu takto silná slova nevolí, jedná se o zlomový okamžik v bezpečnostní strategii Japonska. Premiér Kišida sice následuje pravicové a konzervativní křídlo své Liberálně-demokratické strany, nicméně v oblasti vojenských výdajů jde jinou cestou.

Je pravděpodobné, že se japonská vláda v souvislosti s nákupem výzbroje nevyhne zvyšování daní, což pravděpodobně vyvolá bouřlivé debaty, uzavírá rakouský deník Die Presse.

X X X

Vznikne nová advokátní kancelář: Sokol a Trojan se spojí v Sokol, Novák, Doleček a partneři

 Advokátní kancelář Brož, Sokol, Novák (AK BSN), která patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější advokátní kanceláře v zemi, se od nového roku spojí s advokátní kanceláří Trojan, Doleček a partneři (AK TDPa). Vznikne tak nová advokátní kancelář Sokol, Novák, Trojan, Doleček a partneři. „Rozšíření kanceláře přináší řadu výhod, včetně pokrytí nových právních oblastí, potenciál pro výraznější specializaci jednotlivých právníků a tím i prohloubení odbornosti, to vše přináší benefity i našim klientům,“ sdělil České justici Lukáš Trojan z TDPa.

Na českém trhu s právními službami dochází s příchodem roku 2023 k výrazným změnám. Jak již Česká justice informovala, dojde ke sloučení advokátních kanceláří Chrenek, Kotrba a Toman & Partneři. Nová kancelář bude fungovat pod názvem Chrenek, Toman, Kotrba.

S novým rokem však „zanikne“ i jedna z nejznámějších advokátních kanceláří v zemi, AK Brož, Sokol, Novák, která letos oslavila 30 let své existence. Sloučí se totiž s poměrně novou kanceláří Trojan, Doleček a partneři. Jak České justici sdělil Tomáš Sokol z AK BSN, iniciativa směrem k AK TDPa vzešla z jeho strany s tím, že o možném spojení s další kanceláří se společníky diskutovali již roky.

Nová kancelář se bude jmenovat Sokol, Novák, Trojan, Doleček a partneři a jak České justici sdělil Lukáš Trojan z TDPa, má ambice k rozvoji i mimo dosud dominantní oblasti. „Máme ambici být vnímáni jako právní firma s vysokou kompetencí nejenom v oboru trestního práva, white collar crime, firemní compliance, litigaci a arbitrážích, ale zaměřujeme se na řadu dalších agend, mohu zmínit M&A, veřejné zakázky, telekomunikace, soutěžní právo, pracovní právo, real estate a další.
Spojení nám pochopitelně dává širokou personální základnu, která umožňuje rozvoj některých agend a perspektivu zaměření se na oblasti, které prozatím nebyly v hledáčku našeho zájmu,“ popsal záměry Trojan.

Sloučení předcházely audity možného střetu zájmů. „Problémů je samozřejmě celá řada. Vyplývají z faktu, že se spojují dvě právní entity a musíte řešit vše počínaje podíly společníků, přes přechod ze dvou účetních jednotek až po vybavení nových kanceláří a stěhování. Ale zatím jsme všechny možná až překvapivě hladce zvládli. Střet zájmů samozřejmě hlídáme a ani tady se zatím nic zásadního neobjevilo,“ popsal České justici proces slučování Sokol.  „V souvislosti se spojením nedochází k žádným odchodům ani příchodům. V rámci nové kanceláře pochopitelně budeme nově definovat řídící strukturu kanceláře a nelze vyloučit příchod některých nových kolegyň/kolegů,“ dodává Trojan. „V tom nejpodstatnějším stejná. Budu advokát,“ reagoval Sokol na dotaz, jaká bude jeho role v nové AK. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Živnostníci, spolky, nadace. Datové schránky musí od příštího roku začít používat na dva miliony lidí

Živnostníci nebo třeba zástupci spolků a nadací se příští rok budou muset naučit používat datovou schránku. Stát ji bude od ledna do března postupně zřizovat všem podnikajícím fyzickým osobám, a i všem právnickým osobám, na které se povinnost mít datovou schránku zatím nevztahovala. Nově tak budou se státem elektronicky komunikovat zhruba dva miliony uživatelů.

 „Její prostředí jsem viděl pouze u svých kamarádů živnostníků, kteří ji už používají. A strach nebo respekt z ní určitě nemám. Většinou si s online technologiemi poměrně rozumím,“ popisuje pro Radiožurnál své zkušenosti živnostník Michal, který se věnuje reklamě.

Zhruba dva miliony uživatelů budou muset příští rok začít používat datovou schránku. Téma pro Danielu Tollingerovou

O tom, že ministerstvo vnitra datovou schránku založilo, se všichni noví uživatelé dozvědí z takzvaného posledního dopisu od státu.

„Lidem přijde dopis, kde budou přístupové údaje do jejich datové schránky. A bude tam i návod, jak a co mají udělat. A které jsou ty nejdůležitější kroky. Fakticky to přijde do vlastních rukou, takže by neměla existovat možnost toho, že by se to nedoručilo,“ vysvětluje Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu resortu vnitra.

Dopis přijde na adresu trvalého bydliště nebo sídla. Po zřízení datové schránky mají uživatelé celkem 15 dnů na to, aby se do ní přihlásili. Pokud to neudělají, schránka se zprovozní automaticky. Jakmile začnou živnostníci schránku používat, neměli by od státu podle Vrby už dostávat žádné papírové dokumenty.

Prezident Zeman podpořil vznik nové agentury. Ta má propojit informační systémy státní správy

 „Zásadní povinnost je na straně státu, že s vámi musí komunikovat pouze přes datovou schránku, když ji máte. Pokud tak činí, že vám pošle dopis, a vy máte datovou schránku, tak je to špatný úřední postup,“ upozorňuje.

Datové schránky budou nově používat už všechny právnické osoby – tedy i spolky, nadace nebo sdružení vlastníků jednotek, a pak ještě všechny podnikající fyzické osoby, a to i živnostníci s pozastavenou živností.

„Díky tomu jsme schopni nejen zefektivnit fungování státu, ale hlavně zlevnit jeho chod. A to nejen pro stát, ale i pro občany,“ popisuje výhody systému náměstek ministra vnitra Lukáš Kolařík z Pirátů.

Problém s technologiemi?

Povinnost datové schránky pro živnostníky nebo spolky ale kritizuje Jan Vobořil z neziskové lidskoprávní organizace Iurididum Remedium.

„Existuje velká skupina těch, kteří s digitálními technologiemi mají problémy. Nemají k nim třeba ani pořádný přístup, nemají dobré připojení, neumí s nimi pracovat,“ podotýká.

Vobořil tvrdí, že by schránky pro tuhle skupinu měly zůstat dobrovolné. Podle něj by je měl resort nejdřív zjednodušit a nabídnout v nich lidem více služeb.

Původně mělo ministerstvo vnitra datové schránky zakládat i nepodnikajícím občanům, kteří se státem komunikují pomocí elektronické identity, Parlament ale tuhle povinnost nakonec zrušil.

X X X

Jižní Korea povolila dovážet panny na sex. Nesmí ale vypadat jako děti

Jižní Korea formálně zrušila zákaz dovozu panen na sex. Celní správa bude omezovat jen dovoz těch, které znázorňují konkrétní jedince nebo vypadají jako děti. Vyhověla tak stížnostem dovozců sexuálních pomůcek, které se vymezovaly proti konzervativním zvyklostem.

 I když neexistovaly zákony, které by bránily konkrétně dovozu silikonových modelů žen v životní velikosti uzpůsobených k sexuálnímu uspokojení mužů, stovky a možná tisíce takových panen zabavili celníci s odvoláním na normu zakazující dovoz zboží, které „poškozuje krásné tradice a veřejnou morálku země“.

Dovozci sexuální pomůcky, která je velmi oblíbená i v Japonsku, si na tento postup stěžovali a také se kvůli němu soudili. Ve většině případů jim soudy daly za pravdu a celníkům nařídily, aby panny na sex nechaly doručit. Argumentovaly tím, že tyto pomůcky se používají v soukromí a nepoškozují lidskou důstojnost.

Na množící se verdikty reagovala korejská celní správa, když změnila interní směrnici týkající se dovozu panen na sex. Nově v takových případech nebude zasahovat. Výjimkou budou panny, které vypadají příliš dětsky, a také ty, které znázorňují konkrétní osoby.

Rozhodnutí podle AP ukazuje na postupné změny v korejské společnosti, a s tím související snahu státu nezasahovat tolik do soukromé sféry občanů. Zároveň má ale agentura za pravděpodobné, že odpor vůči pannám na sex dají znovu najevo některé ženské a konzervativní organizace, podle nichž tyto pomůcky dělají z žen objekty a podkopávají veřejnou morálku.

Změna postoje celní správy také umožní, aby dovozci dostali zpět panny, které jsou nyní ve skladech této vládní agentury. Jen od roku 2018 se jich tam nashromáždilo přes tisíc.

X X X

 Očkovat se budeme každý rok. Na covid i chřipku dohromady, říká Chlíbek

Očkování proti covidu-19 bude podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka zřejmě potřeba každý rok před očekávanou sezonou. V roce 2023 by už podle něj mohla být dostupná kombinovaná vakcína proti koronaviru a chřipce. Zájem Čechů o očkování je ale nižší oproti státům západní Evropy, Češi spoléhají spíše na léčbu než na prevenci.

 Očkovat se v České republice začalo před dvěma lety 27. prosince, dosud vakcinaci podstoupilo asi 65 procent populace. V současné době se podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba vyjednává o rozložení již objednaných dodávek vakcín, které mají do ČR přijít příští rok, do více let.

Do čtvrtka tohoto týdne zdravotníci aplikovali podle dat ministerstva zdravotnictví přes 18,5 milionu dávek covidového očkování. Minimálně jednu má 6,97 milionu obyvatel.

Dokončené očkování většinou dvěma dávkami má 64,4 procenta populace. Třetina lidí podstoupila jedno posilující očkování, zhruba sedm procent i druhé. Mezi seniory nad 70 let, kteří byli od začátku epidemie označovaní jako skupina více ohrožená vážným průběhem nebo úmrtím, je očkováno přes 90 procent, polovina má jednu posilující dávku vakcíny, zhruba čtvrtina dvě.

„Proočkovanost určitě není nadprůměrná ve srovnání s vyspělými, spíše západními státy Evropy. Zájem o očkování i přeočkování není takový, jaký bychom čekali, pokud se chceme přirovnávat k západní Evropě,“ uvedl Roman Chlíbek.

Soustředit se na prevenci, která je pro české zdravotnictví nejlevnější, se podle něj Češi ještě moc nenaučili. „Více než na sebe spoléháme na kvalitní moderní léčbu, raději se necháme léčit, než abychom zodpovědně věřili prevenci, tedy očkování. Na druhou stranu jsme dosáhli historicky nejvyšší proočkovanosti u dobrovolného očkování dospělých,“ dodal.

Proti chřipce se pro srovnání očkuje jen asi sedm procent lidí každý rok, seniorů zhruba pětina. „Příští podzim by již mohla být k dispozici kombinovaná očkovací látka proti covidu a chřipce, a také proti RSV infekcím,“ řekl Chlíbek. Právě respirační viry označované jako RSV, které se šíří každoročně přes chřipkovou epidemií, letos ve zvýšené míře zaměstnávají dětské praktické lékaře a pacienti plní dětská oddělení nemocnic.

Počty případů chřipky, které lékaři hlásili Státnímu zdravotnímu ústavu, dosahovaly už před Vánocemi úrovně epidemie, kromě Prahy a Jihočeského kraje, kde byly hraniční. V letech před covidem se chřipka obvykle nejvíc šířila v lednu a únoru, loni a letos díky protiepidemickým opatřením prakticky nebyla. V současné době se objevuje v populaci stále covid-19, viry RSV i chřipka.

„Domnívám se, že bude nezbytné každoroční očkování proti těmto nákazám, vždy před očekávanou sezonou,“ doplnil Chlíbek. Letos byla poprvé k dispozici pro děti vakcína proti chřipce, která se aplikovala jako sprej do nosu. Chlíbek ale neočekává, že by se tento způsob podání příští rok zásadně rozšířil.

„Slizniční aplikace do nosu je jistě velice vhodná cesta, vakcína se podává přímo na místa, kde virus vstupuje do buněk a začíná se množit. Nicméně tato metoda je již poměrně dlouho známá a přesto se příliš nerozšířila. Je to otázka výroby a skladovatelnosti těchto vakcín,“ uvedl.

X X X

LEDECKÁ  CHCE  VLÁDNOUT  SVAZU  LYŽAŘŮ?

Pořád dokola už 30 let. Spor Ledecké se svazem je jen špička ledovce, říká exreprezentant

Dokud jste průměrní, jste rádi, že vám lyžařský svaz zaplatí reprezentační bundu. Jakmile se z vás stane hvězda, chce z vás vytřískat peníze. Spory kolem reprezentačních smluv u špičkových lyžařů nejsou žádnou novinkou. „A jak můžeme vidět na případu Ester Ledecké, Svaz lyžařů zřejmě funguje posledních třicet let pořád stejně,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Ondřej Vokatý, někdejší český reprezentant v akrobatickém lyžování, juniorský vicemistr světa a bývalý týmový kolega Aleše Valenty.

x Když jste zaregistroval, že Ester Ledecká váhá s podpisem reprezentačnísmlouvy se Svazem lyžařů České republiky, co se vám honilo hlavou?

Že to na svazu funguje stejně jako v době, kdy jsem tam působil i já. A je to už asi deset let, kdy jsem ze svazu, přesněji řečeno z úseku akrobatického lyžování, odešel. A že se tam zřejmě nezměnilo vůbec nic za posledních třicet let.

X Co tím chcete říci?

Mám z toho pocit, že se stále dokola opakuje tentýž model. Dokud nevyčníváte z průměru nebo jste dokonce pod ním, tak jste rád, když vám svaz v reprezentační smlouvě slibuje, že vás oblékne do zimní bundy, zaplatí vám startovné na mezinárodních závodech nebo ubytování. Jakmile ale vylétnete do světové špičky, najednou cítí, že by z vás mohl mít nějaké peníze, a tak vás tlačí do smlouvy, která je primárně výhodná pro svaz. A to je případ i Ester Ledecké, ale nejenom její. Vzpomeňte, kolik jsme za posledních třicet let měli špičkových lyžařů, a snad u všech k podobným tahanicím docházelo, jakmile se z nich staly hvězdy.

X Abychom to čtenářům vysvětlili, lyžařský svaz chce podepsat s Ester Ledeckou reprezentační smlouvu, jejíž součástí jsou i osobnostní marketingová práva. Zjednodušeně řečeno, svaz si chce Ledeckou „uvázat“, aby nemohla svou osobu spojovat s libovolným sponzorem, ale aby se propůjčovala primárně sponzorům svazu. Je to tak?

Ano, v principu to tak je. Jestliže má svaz automobilku Audi jako jednoho ze sponzorů, tak má logicky zájem na tom, aby se Ester neupsala třeba BMW nebo jiné značce. A Audi pochopitelně na svaz tlačí, aby zase on dotlačil Ester k podpisu, protože bez ní má takové sponzorství pro Audi mnohem nižší hodnotu.

 X Ale tak to zní docela logicky. Proč Ester Ledecká nechce, respektive váhá, smlouvu podepsat?

Pravděpodobně proto, že jí svaz nabízí mnohem méně peněz, než by si byla schopna zajistit sama, a méně peněz, než potřebuje pro financování svého týmu, svého materiálu, aby byla schopna zajíždět takové výsledky, jimiž bude držet krok se světovou špičkou.

X Jak jsou reprezentační smlouvy nastaveny v zahraničí? Třeba u lyžařských velmocí jako je Rakousko nebo severské státy?

Samozřejmě neznám detaily, ale tamní svazy svým lyžařským reprezentantům zajistí nesrovnatelné podmínky s těmi, které svaz nabízí reprezentantům českým. Jsou to zkrátka podmínky, kdy se ten závodník nemusí starat prakticky o nic jiného než o svůj výkon.

X Odkud vlastně svaz bere peníze?

Počítám, že ze státního rozpočtu. Dříve ten mechanismus byl nastaven tak, že do sportu šly peníze ze Sazky. Jenže když Sazka zbankrotovala, tak se ten mechanismus změnil.

X A není Česko svým způsobem tak trochu obětí vlastních sportovních úspěchů? Když se zamyslím, tak téměř nenajdu sport, v němž bychom neměli nějakého sportovce na olympiádě, a navíc takového, který tam není jen do počtu. Zatímco v Rakousku je lyžování národním sportem a jiné sporty tam tak populární nejsou, protože v nich Rakušané nejsou tak dobří…

Podívejte, u nás je národní sport hokej a fotbal, jde tam zdaleka nejvíce peněz. A vidíme, v jakém stavu oba sporty jsou. Výsledky dělaly generace, které ještě vyrůstaly v systému před rokem 1990. Já nijak nevolám po obnovení totalitního režimu, jen si myslím, že tehdy systém financování a hlavně řízení sportu fungoval lépe. Tehdy existoval takzvaný státní trenér a to byl svým způsobme pánbůh. Ten určoval, kdo bude kam nominovaný, dnes je to všechno roztříštěné a velkou roli hrají peníze, tedy peníze rodičů.

X Tím myslíte, že se nahoru dostanou děti, které nejsou tak dobré, ale mají bohatší rodiče, kteří třeba sponzorují klub, takže pro své děti zajistí, že pojedou na závody nebo že budou hrát „v první lajně“?

Bývalý reprezentant v akrobatickém lyžování, v roce 1993 se stal juniorským vicemistrem světa. MS dospělých se zúčastnil naposledy v r. 1997 v Naganu. Odmítl účast na ZOH v Naganu 1998 z důvodu nulové podpory svazu. Poslední titul Mistra ČR v jízdě v boulích má z roku 2004. Od r. 2010 jsem se na Svazu lyžařů manažersky podílel na vedení úseku akrobatického lyžování – skoky, odvolán před ZOH Vancouver z „politických důvodů“. Od r. 2020 se lyžování věnuje pouze jako turista.

Bohužel ano. Když jsem po skončení své sportovní kariéry dělal trenéra lyžařů, měl jsem tam pár dětí, které se nechovaly dobře. A tím myslím, že se nechovaly dobře k ostatním dětem, někdy jim vyloženě škodily. Jejich rodiče ale dávali klubu peníze. Já na to nedbal a vzkázal jsem jim, že pokud se jejich děti budou takhle chovat i nadále, tak ať nechodí na tréninky. Co myslíte, že se stalo?

X Počítám, že rodiče řekli, že nebudou klubu dávat peníze.

Dostal jsem výpověď. Nikdo se se mnou ani nebavil.

X Jak by se tedy měl systém nebo lyžařský svaz změnit? Můžeme převzít modely, které fungují v zahraničí?

Víte, já tvrdím, že ryba smrdí vždycky od hlavy. Dokud tam budou lidé, kterým jde primárně o peníze pro sebe, nezmění se nic. Chybí mi tam takové to, že to někdo dělá pro sport samotný. Nebo jinak. On je to svým způsobem obraz české společnosti. Připadá mi, že místo toho, aby se ctilo dodržování pravidel, tak oslavujeme lidi, kteří ta pravidla nějak obcházejí. My bychom samozřejmě mohli převzít zvenku to, co funguje, ale to by nejdřív musel někdo chtít.

X Když hovoříte o hlavě, tak současnou hlavou lyžařského svazu je člověk, který vedl společnost Sport Invest, která ještě v letos v červnu Ester Ledeckou právě v marketingových a sponzorských záležitostech zastupovala. Nemohou být tedy peripetie kolem reprezentační smlouvy určitou mstou?

Nevím, to nedokážu posoudit. Ani nevím, jak se ten člověk jmenuje. Ester Ledecká se Sport Investem skončila z nějakého důvodu, který já neznám. Každopádně ten člověk v čele svazu je ve střetu zájmů, to si nemusíme vysvětlovat.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.