Nové odhalenie o čínskej práčke peňazí. Do Ázie odletelo 158 miliónov eur. Hegerovi v SR zatiaľ spájanie krachuje

Cez slovenskú banku pretiekla astronomická suma. Policajti objavili stopy čínskej práčky v ďalšej banke. Najväčším úlovkom je však účet spoločnosti z bývalého daňového raja, cez ktorý sa prevalila štvrťmiliarda eur.

Marshallove ostrovy v Mikronézii v Tichom oceáne iba vlani v lete vymazala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zo zoznamu ekonomických hriešnikov, teda „nespolupracujúcich daňových rajov“. Tamojšia vláda jej totiž prisľúbila väčšiu transparentnosť. Hoci ide o jeden z najodľahlejších kútov sveta, ležiaci ešte 3200 kilometrov za Havajom, práve tam sídli firma, ktorá sa ocitla v centre pozornosti slovenských policajtov.

Táto spoločnosť si totiž založila účet v slovenskom bankovom dome 365.bank, cez ktorý pretiekli astronomické sumy. Názov spoločnosti síce polícia nezverejnila, ale mohla by mať súvis s našimi západnými susedmi, pretože účet bol síce v slovenskej banke, ale viedla si ho v českých korunách. Obrat na tomto účte predstavoval viac ako päť miliárd českých korún (približne 226 miliónov eur). V roku 2018 jediným prevodom pristálo na tomto účte hneď 1,3 miliardy českých korún (približne 53 miliónov eur).

Problém je v tom, že banka takéto pohyby na účte neriešila a nehlásila tak, ako podľa policajtov mala. Spravodajská jednotka finančnej polície tvrdí, že pri takej veľkej transakcii bolo potrebné „v čo najvyššej možnej miere preskúmanie účelu takéhoto obchodu“.

Analytici tejto zložky policajného prezídia narazili na oveľa viac podozrivých operácií, ktoré sa na účtoch v tejto banke uskutočnili medzi rokmi 2017 až 2021. Banka sa bráni, že transakcie nahlasovala a postupovala podľa pravidiel, ktoré sa štandardne používali. Napriek tomu im vyrubili pokutu dva milióny eur.

Veľká časť z podozrivých transakcií pritom pôsobí tak, že by mohli zapadať do známeho modelu prania špinavých peňazí cez tzv. čínsku práčku.

Do Ázie odletelo 158 miliónov eur

Policajti odhalili v banke 37 samostatných účtov a na nich stovky transakcií, ktoré pôsobia prinajmenšom podozrivo.

Boli medzi nimi aj vklady hotovosti, ktoré obratom odchádzali na účty do Číny – takéto pohyby policajti zistili na siedmich účtoch. Dovedna tak cez 365.bank pretieklo 158 miliónov eur, pri ktorých samotná polícia konštatuje, že súviseli s tzv. čínskou práčkou špinavých peňazí.

Aktuality.sk sa venovali problematike tzv. čínskej práčky už viackrát. Prvé stopy o tejto finte na vypratie nelegálnych peňazí sa objavili počas vyšetrovania veľkých korupčných káuz, v ktorých lietajú podnikatelia aj bývalí vysokí štátni úradníci – najmä v kauze Mýtnik.

Čínsku práčku opísal vo svojom výsluchu podnikateľ Michal Suchoba, ktorého firma mala výhodné utajené zmluvy na finančnej správe. Hotovosť z práčky sa mala používať ako úplatky. Okrem Suchobu o peniazoch z čínskej práčky hovoril aj exsiskár a muž blízky mafiánskej skupine takáčovcov František Böhm, a to v súvislosti s daňovými podfukmi pri obchodoch s palivami.

Na základe analýzy dokumentov, ktoré získala medzinárodná investigatívna skupina OCCRP, Aktuality.sk odhalili, že z účtov v ďalšej banke – v ČSOB – ich majitelia previedli do Ázie bezhotovostne 116 miliónov eur.

ČSOB dostala ešte v roku 2021 za neohlásenie podozrivých prevodov pokutu 1,5 milióna eur. Polícia v tejto banke pritom identifikovala aj iné podozrivé transakcie, ktoré s čínskou práčkou nesúviseli – celkovo išlo o finančné operácie za pol miliardy eur.

Podľa informácií Aktuality.sk by ČSOB a 365.bank nemali byť jedinými bankami, ktoré mali ľudia z tzv. čínskej práčky využívať.

Peniaze aj z Bieloruska

Na ďalších podozrivých účtoch policajti odhalili vysoké hotovostné vklady, ktoré potom prevodmi končili na účtoch v zahraničí, najmä vo viacerých ázijských krajinách, ale aj vo Veľkej Británii či v Spojených arabských emirátoch.

Samostatnú kategóriu si policajti vytvorili z prípadov, keď si účty v 365.bank otvorili schránkové firmy z Cypru či Marshallových ostrovov. Aj cez tie pretiekli stovky miliónov eur, pričom podľa polície transakcie nedávali ekonomický zmysel – tak ako pri firme, ktorú sme opísali v úvode článku.

Medzi podozrivými účtami sa objavili aj také, na ktoré prichádzali značné sumy peňazí z Bieloruska. Desiatky miliónov eur sa dlho v slovenskej banke neohriali a obratom putovali ďalej, najmä do iných krajín EÚ, ale aj Turecka či Spojených arabských emirátov. Podľa polície banka pri týchto transakciách „neprijala náležité opatrenia na zabránenie ich použitia na účely legalizácie a financovania terorizmu“.

Sankcie-nesankcie

Peniaze sa na tieto účty dostávali aj z Cypru, ktorý bol v minulosti označovaný za „banku Ruska“, a transakcie naznačujú, že bohatí bieloruskí či ruskí občania mohli odlievať peniaze zo svojich krajín na západ, a to aj v čase, keď už na krajiny boli uvalené sankcie.

„(Banka) bola povinná okrem základnej starostlivosti (v rámci ktorej nezistila účel a plánovanú povahu týchto obchodov a v závislosti od ML/FT (Money laundering/Financing terorism – pranie špinavých peňazí/financovanie terorizmu, pozn. redakcie) rizika ani pôvod finančných prostriedkov) vykonať aj ďalšie opatrenia pri obchodoch, nakoľko sa jednalo o klienta s vyšším AML (Anti Money Laundering – opatrenia proti praniu špinavých peňazí pozn. redakcie) rizikom,“ uvádza polícia prakticky pri všetkých 37 problémových účtoch.

Banka však nesúhlasí so spôsobom, ako finančná spravodajská jednotka vyhodnotila jej postup.

„Nemôžeme akceptovať prístup, keď sa na obchody spred mnohých rokov nahliada na základe súčasných informácií, ktoré však v danom čase k dispozícii neboli,“ uviedol v tlačovej správe CEO 365.bank Andrej Zaťko.

Poukazuje na to, že polícia rieši prevody dávno potom, ako sa udiali, pričom banka musí reagovať akoby online v čase, keď klient prevody na účtoch realizuje.

„Na rozdiel od posudzovania štátneho orgánu po niekoľkých rokoch banky sú povinné vyhodnocovať transakcie klientov výlučne na podklade informácií dostupných v reálnom čase. Banky tak musia byť schopné takmer okamžite reagovať na udalosti, na ktoré majú štátne orgány dni či mesiace. Hodnotiť preto schopnosť bánk odhaľovať porušenia zákonov optikou a prostriedkami policajného zboru 365.bank nepovažuje za adekvátne. Podľa FSJ mala banka ohlásiť neobvyklé obchodné transakcie posudzovaných klientov skôr, respektíve v inej forme, prípadne aj opakovane. Poukazuje pritom na historické postupy banky,“ napísala 365.bank v tlačovej správe, aktuality.sk

X X X

Trump vystúpil pred sudcom, vraj sa necíti byť vinný

Obsah Trumpovej obžaloby nateraz nie je známy, zverejniť by ho mali ešte v priebehu utorka. Bývalý prezident USA Donald Trump na súde v New Yorku v utorok vyhlásil, že sa necíti byť vinný vo všetkých 34 bodoch údajného falšovania obchodných dokumentov a podplácania dvoch žien vrátane pornoherečky počas svojej prezidentskej kampane v roku 2016. So ženami mal údajne nemanželský pomer a nechcel, aby to prezradili počas kampane. Informuje o tom TASR na základe správ televízie NBC.

Súdna sieň bola podľa NBC plná divákov. Sudca zakázal živé televízne vysielanie z miestnosti, avšak piatim fotografom dovolil vyhotovovať snímky.

Trumpa, ktorý je prvým prezidentom alebo exprezidentom USA obžalovaným v trestnom konaní, po príchode do súdneho komplexu na newyorskom Manhattane najprv zadržali a zobrali do väzby. Stalo sa tak podľa informácií, ktoré zazneli vo vysielaní televízie CNN, na siedmom poschodí budovy, kde sídli okresná prokuratúra. Následne sa Trump presunul na 15. poschodie tej istej budovy, kde sa nachádza súdna sieň.

„Vyzerá to úplne surreálne – wow, oni ma idú zatknúť!“ napísal Trump podľa agentúry AFP ešte pred príchodom do súdneho komplexu na svojej sociálnej sieti Truth Social. „Nemôžem uveriť, že toto sa deje v Amerike. MAGA!“ dodal. MAGA je jedno z jeho hlavných hesiel, ktoré používal ešte v kampani v roku 2016 a znamená: „Urobme Ameriku znovu veľkou.“

Obsah obžaloby nateraz nie je známy, zverejniť by ho mali ešte v priebehu utorka. Očakáva sa, že Trumpa po výsluchu prepustia a vráti sa do svojej vily na Floride, kde plánuje vystúpenie pred médiami, aktuality.sk

X X X

Vražda Jána Kuciaka: Nový dôkaz na súde. Andruskó mesiac pred likvidáciou novinára napísal list

Andruskó sa na prelome rokov 2017 a 2018 bál o svoj život. Napísal list, v ktorom spomínal objednávku vraždy prokurátora Maroša Žilinku a aj novú objednávku vraždy novinára.

Ešte pred vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej napísal nezvyčajný list Zoltán Andruskó – dnes už právoplatne odsúdený za sprostredkovanie vrahov novinára. Dnes ho ako dôkaz riešili na Špecializovanom trestnom súde. Andruskó tento list spísal ešte koncom roka 2017, dátum na liste je 27. januára 2018. Dopis vraj odovzdal svojej kamarátke Denise T, ktorá už však medzičasom zomrela.

List je v maďarčine, na súde z neho čítal tlmočník.

Pozrite si, čo na Andruskóov list hovorí dozorujúci prokurátor Matúš Harkabus:

V liste sa spomína likvidácia prokurátora Maroša Žilinku. Podľa pisateľa, teda Andruskóa, si ju mal objednať Marian Kočner cez Alenu Zsuzsovú. Túto svoju známu z Komárna Andruskó v liste nazval „psychopatickou vrahyňou“. List písal v období, keď už z vraždy Žilinku zišlo, no prišla nová požiadavka – zlikvidovať novinára menom Kuciak.

Andruskó v liste uviedol, že dostal preddavok 20-tisíc eur a že ide o Kočnerove peniaze.

„Nemôžem ísť na políciu, lebo smrť prokurátora Žilinku očakáva aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik,“ napísal vtedy Andruskó. Ďalej v liste opisuje, že polícia je v područí Norberta Bödöra. „Ak by sa so mnou niečo stalo, treba zverejniť tento list,“ napísal Andruskó s tým, že list odovzdal svojej priateľke Denise.

Z obsahu listu vyplýva, že Andruskó už v januári 2018 opisoval to, čo teraz aj vypovedá na súde. Teda že Kočner si cez Zsuzsovú objednal vraždu prokurátora Žilinku, a keď tá nevyšla, dostali novú objednávku. Súhlasí aj suma 20-tisíc eur, ktorú dnes Andruskó označuje ako preddavok za vraždu Žilinku.

Mohlo by teda ísť o nový dôkaz, ktorým by sa preverila dôveryhodnosť svedka Andruskóa. Toho totiž spochybňuje Zsuzsová aj Kočner – obaja tvrdia, že si vymýšľa s cieľom poškodiť im.

Andruskó sa bál o život tak veľmi, že si dom nechal strážiť bezpečnostnou službou – aj zmluva s SBS je dôkazom na súde.

List bol najprv uložený u Andruskóovej kamarátky Denisy T., neskôr, zhruba vo februári 2020 sa dostal k ďalšiemu známemu, Baltazárovi R. Až do minulého týždňa mal dopis u seba. Andruskó oficiálne upozornil na list až vo februári 2023, keď napísal na špeciálnu prokuratúru, že taký dopis existuje. Polícia list zadržala práve u spomínaného Baltazára R.

„My sa orientujeme na to, čo svedok vypovedal a ako to korešponduje s okolnosťami, ktoré boli dokumentované z objektívnych zdrojov počas celého roka, ktorý je predmetom dokazovania na súde, teda prelom 2017 až do leta 2018. My to hodnotíme z tohto pohľadu. Áno, list môže byť výpovedný. Nemám istotu, nemám preukázané, že bol napísaný 27. januára 2018. Ja ho zatiaľ nehodnotím ako nejaký významný dôkaz. Tú istotu máme v tom zmysle, že svedok vypovedá pod prísahou, vypovedá o tom ako vypovedá, nemám v rukách nič, čím by som jeho výpoveď mohol spochybniť. Takže mu verím,“ povedal prokurátor Matúš Harkabus.

Životná poistka

Základná otázka znie, prečo Andruskó nepovedal o liste skôr, teda napríklad hneď po zadržaní alebo inokedy potom. Svedok ale tvrdí, že list spomínal už skôr polícii, no tá ho vraj nezaistila. Podľa prokurátora však nie je vylúčené, že ak aj Andruskó v minulosti spomenul pred policajtami list, tak túto poznámku prepočuli.

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš list predložili najmä preto, aby nezatajili žiadnu listinu alebo dôkaz. „Ale nestaviame na ňom dôveryhodnosť svedka Adnruskóa. Tú odvozujeme od iných okolností. Jeho výpovede sú konzistentné počas celého konania, prakticky od jeho zadržania,“ dodal Harkabus.

„Bola to životná poistka, keby sa mi niečo stalo,“ povedal o liste Andruskó.

„Vedela pani Denisa T. o príprave vraždy Jána Kuciaka?“ pýtal sa Marian Kočner Andruskóa na súde. „Čo vám na to povedala, odsúhlasila to?“

„Navrhla, aby som napísal dopis,“ odpovedal svedok. Kočner sa svedka pýtal, či sa Denisa T. snažila Andruskóa ako svojho kamaráta zastaviť. „Nenabádala ma, aby som išiel na políciu, lebo som jej celú situáciu vysvetlil,“ objasnil svedok. Niekoľkokrát zopakoval, že z rozprávania Aleny Zsuzsovej vedel o pomeroch v polícii, ktorú mal riadiť Bödör, Kočnerov kamarát.

O vražde námestníka generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho svedok v liste nepísal, lebo objednávka na jeho likvidáciu prišla neskôr.

S kamarátkou Denisou sa stretol naposledy deň pred zadržaním v septembri 2018, boli spolu v Budapešti.

List ako dôkaz riešili na Špecializovanom trestnom súde počas hlavného pojednávania v prípade vraždy Jána Kuciaka a v spojenej kauze prípravy vrážd prokurátorov. Obžalovaní sú Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Darko Dragić a Dušan Kracina.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová oznámila aj nové termíny hlavného pojednávania na 9. a 12. mája 2023, keď zrejme bude vyhlásené rozhodnutie. Pôvodne súd avizoval termín rozsudku už v apríli, no ten sa zrejme nestihne, aktuality.sk

X X X

Začiatok procesu s exprezidentom Trumpom sa očakáva v januári 2024

V novembri 2024 sú v USA na programe prezidentské voľby a Donald Trump v nich plánuje kandidovať.

Súdny proces s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom v prípade údajného podplácania pornoherečky a súvisiaceho falšovania obchodnej dokumentácie by sa mohol začať v januári 2024, oznámil v utorok sudca Juan Merchan. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Volebný rok

Právnici bývalého prezidenta avizovali, že sa budú snažiť posunúť začiatok procesu na jar 2024. V novembri toho istého roku sú na programe prezidentské voľby a Trump v nich plánuje kandidovať.

Trump si v utorok vypočul pred newyorským sudcom obžalobu, avšak vo všetkých 34 bodoch odmietol svoju vinu. Prípad sa týka údajného podplácania pornoherečky a ďalšej ženy, ktorým vraj zaplatil za to, aby o jeho mimomanželskom pomere s ním počas prezidentskej kampane mlčali. Následne si vraj tieto úplatky zapísal do nákladov v kampani.

Po výsluchu Trump opustil podľa informácií z vysielania CNN budovu súdneho komplexu a so svojou kolónou sa vybral na letisko LaGuardia, odkiaľ súkromným lietadlom odletí na Floridu. Tam má zo svojej rezidencie Mar-a-Lago neskôr poskytnúť stanovisko pre médiá. V priestoroch súdu a prokuratúry s novinármi nekomunikoval, aktuality.sk

X X X

Švajčiarsko plánuje zaviesť daň z dovozu elektrických áut

Daň predstavuje 4 % z dovoznej hodnoty vozidiel, a nie z ich konečnej predajnej ceny.

Švajčiarsko plánuje od budúceho roka zaviesť daň z dovozu automobilov aj na elektromobily, ktoré boli doteraz od poplatku oslobodené. Federálna rada v stredu uviedla, že týmto krokom chce kompenzovať výpadky príjmov z automobilovej dane a podporiť verejné financie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Daň predstavuje 4 % z dovoznej hodnoty vozidiel, a nie z ich konečnej predajnej ceny. Elektrické autá sú od dane oslobodené v snahe zvýšiť ich atraktivitu. Vláda uviedla, že vzhľadom na neustály nárast počtu elektromobilov, ktoré sa cenovo približujú autám so spaľovacími motormi, už oslobodenie od dane nie je potrebné.

Počet dovážaných elektrických áut sa zvýšil približne z 8000 v roku 2008 na viac ako 45 000 v roku 2022. Elektromobily tak podľa vládnych údajov vo Švajčiarsku vlani tvorili takmer pätinu celkového dovozu automobilov, aktuality.sk

X X X

Hegerovi zatiaľ spájanie krachuje. Otvoriť dvere mu nestačilo

Pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka by mohlo skončiť v máji. Objavil sa aj nový dôkaz – list Zoltána Andruskóa, ktorý napísal mesiac pred vraždou.

 1. Spájanie je zatiaľ v tro

Od pádu vlády a schválenia predčasných volieb začala pravica vyhlasovať, že na porazenie Roberta Fica a Petra Pellegriniho sa potrebuje spojiť. Prvým „zjednotiteľom“ chcel byť Mikuláš Dzurinda. Neskôr jeho žezlo prebral Eduard Heger s Demokratmi. Doposiaľ mu ale vytvorenie „demokratickej“ koalície príliš nejde.

DEMOKRATI OTVORILI DVERE, DO KTORÝCH NIK NEVOŠIEL: Jedinou stranou, ktorú pod seba poverený premiér dostal, je maličká strana Šanca. Okrem toho získal aj predsedu Zmeny zdola Jána Budaja.aktuality.sk

X X X

V múzeu nemajú ľudí ani peniaze, premiér sľúbil prvú pomoc, dlhoročné problémy počkajú

 Slovenskému banskému múzeu chýbajú v kritickej situácii ľudia aj peniaze. Problémy sa roky kopili a dočasne poverená vláda ohlásila zatiaľ len „prvú pomoc“.

„A tak tu stojím. Na námestí. Už neviem koľký deň. A hľadím na zničenú budovu. Nestojím sama. Stojí tu aj inžinier. Jediný stavebný odborník v našej múzejnej partii. Kráľ údržbárov. Lebo, ako sa vytrácali investície, vytrácali sa aj stavební špecialisti, rozpočtári, technici, remeselníci,“ napísala deň pred výjazdovým rokovaním vlády v Banskej Štiavnici riaditeľka Slovenského banského múzea Zuzana Denková. To má v správe niekoľko rozľahlých pamiatok, vrátane Starého a Nového zámku, nielen vyhorený Berggericht.

Viac ako dva týždne po ničivom požiari, pri ktorom zhorela aj strecha tohto historického objektu, ďalšie priestory mineralogickej expozície poničila voda a zo susednej Galérie Jozefa Kollára museli evakuovať diela, opísala šéfka múzea situáciu bezútešne.

Jeden geológ, prázdna galéria

Múzeu v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva životného prostredia chýbajú ľudia aj peniaze na účte, a to aj na okamžité výdavky spojené so škodami po požiari. „Robíme to, na čo máme ľudí a prostriedky, personál, najmä odborný, nám však chýba, stále čakáme, či príde nejaká finančná pomoc,“ zopakovala Aktualitám ráno pred zasadnutím premiéra s ministrami v kultúrnom stredisku, ktoré vidí z kancelárie cez okno.

Revízia mineralogickej zbierky s viac ako 30-tisícmi predmetmi si vyžaduje čas, múzeum má pritom len jedného geológa. „Zbierku sme premiestnili z pôvodných priestorov len do provizórnych v Kammerhofe. Teraz však ide o to, aby sme si sami neponičili to, čo sme zachránili.“

Odborníci radia, aby minerály premiestnili dočasne niekam inam, kde by boli vhodné podmienky. Českí múzejníci ponúkli významnej geologickej zbierke azyl v moderných zabezpečených priestoroch v Prahe, kým múzeum Berggericht obnoví.

„Keď videli, v akých podmienkach sme ju mali uloženú, a to už pred požiarom, hanbila som sa. Oheň to len naplno odhalil, tieto problémy nie sú vôbec nové,“ zhodnotila. Za ponuku poďakovala, no dúfa, že sa nájde riešenie na Slovensku, sťahovanie zbierky do cudziny si nevie ani predstaviť.

 Budaj: Zbierka sa presúvať nebude

S čistením vyprázdnenej galérie pomáhali niekoľko dní dobrovoľníci, no podnikatelia a živnostníci, ktorí zadarmo poskytli pomoc, sa museli vrátiť k svojej vlastnej práci.

„A my nemáme kapacity ani na vymaľovanie priestorov ani na následné sťahovanie obrazov a plastík späť, teda, ak to nechceme robiť ako pri evakuácii,“ priznala personálne poddimenzovanie riaditeľka.

V krátkodobom horizonte musia ohňom poškodenú budovu provizórne zakryť, zatiaľ je stále len pod nadrozmernou plachtou, ktorá väčším výkyvom počasia neodolá. Múzeum v týchto dňoch začína práce na odstránení zvyškov konštrukcie obstarávať. Ani na to však nemá vlastných ľudí a využíva externú silu, čo je podľa Denkovej drahé a dlhodobo neúnosné.

Riaditeľka múzea dúfa, že do mája, najneskôr do začiatku letnej turistickej sezóny, sa im podarí sprístupniť aspoň galériu, aj to len v prípade, že ich kapacity posilnia aspoň dočasní pracovníci.

Minister Ján Budaj (Demokrati) hovoril na tlačovke po výjazdovom rokovaní vlády o tom, že priestory Berggerichtu nie sú staticky narušené, myslí si preto, že do nižších poschodí by sa zbierky mohli vrátiť už do leta. S tým, že by ich dočasne premiestnili inam, nepočíta. Aktuálne sa envirorezort sústredí na prekrytie strechy, zvyšok sa vraj ukáže v nasledujúcich mesiacoch.

V súvislosti s chýbajúcim poistením objektov múzea zopakoval, že je na múzeu, aby sa o ňom postaralo, iné inštitúcie pod rezortom vraj poistky majú.

Nevyhovujúce priestory – dlhoročný problém

Denková pripomenula, že depozitáre, kde sú uložené zbierky, ktoré práve nevystavujú, boli v nevyhovujúcom stave aj dosiaľ. V historických budovách ich ochranu nemožno zabezpečiť.

Ako riešenie vidí vybudovanie moderných depozitárov, ktoré by zdieľali so Slovenským banským archívom. Tomuto pracovisku pod ministerstvom vnútra sa podarilo uchrániť vzácne dokumenty a banské mapy na zozname UNESCO pred ohňom a vodou z hasenia len vďaka dobrovoľníkom a šťastnej náhode, keď vietor v deň požiaru fúkal opačným smerom.

„Časť dokumentov, ktoré sme nestihli premiestniť do protiľahlého krídla archívu je zavlhnutá, do nižších priestorov totiž vnikla voda z hasenia. Tie momentálne sušíme a najpoškodenejšie čaká reštaurovanie,“ povedal v stredu vedúci Slovenského banského archívu Peter Konečný.

Ani objekt archívu nie je pre vzácne historické dokumenty vhodným priestorom, aj on vidí ako riešenie vybudovanie moderného depozitára s prislúchajúcimi technológiami, ktoré by zbierky ochránili nielen pred požiarom.

V aktuálnej finančnej pomoci, ktorú archívu odklepla vláda, sa však myslí na rekonštrukciu a úpravy po marcovej mimoriadnej udalosti, na systémové zmeny zatiaľ peniaze vyčlenené nie sú.

Vláda v demisii, krátkodobé záväzky

„Teraz sa pracuje na záchranných prácach, toto si vyžaduje systémové rozhodnutia, ktoré vláda v demisii ťažko môže urobiť a zrejme by nám ich aj zazlievali. To je na ďalšie roky,“ povedal v súvislosti s modernými depozitármi pre múzeum minister Budaj.

Podobne neurčito sa vyjadril aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v súvislosti s archívom. Koncepciu o umiestnení archívov do budov či hál, ktoré by spĺňali podmienky starostlivosti o archívne dokumenty, ministerstvo má, všetko však závisí od rozpočtu.

„Je to koncepcia, ktorá záleží od financií,“ odpovedal na otázku o časovom horizonte pre vybudovanie takýchto budov.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) v Banskej Štiavnici ohlásil „prvú pomoc“ pre Banskú Štiavnicu v objeme 11 miliónov. Pár mesiacov pred predčasnými voľbami však prisľúbil, že s postupným vyčísľovaním potrieb prídu aj ďalšie kroky, akturlity.sk

X X X

Detaily zamietnutej obžaloby na Kaliňáka a Brhela. Vyšetrovateľka pochybila, doťahovali sa o termín a zasiahol aj covid

 Bývalý minister vnútra a korunný princ Smeru Robert Kaliňák spolu s exposlancom Smeru a podnikateľom, ktorý je označovaný za jedného z hlavných akcionárov Smeru, Jozefom Brhelom mali údajne poskytnúť úplatok bývalému šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu. Začiatkom februára padlo obvinenie, koncom marca obžaloba a o niekoľko dní sudca obžalobu zrušil. Do hry sa aj kvôli pochybeniu vyšetrovateľky vrátil paragraf 363.

Korupčný prípad sa týkal dorovnania platu Františkovi Imreczeho za éry druhej vlády Smeru, o čom vypovedal sám Imrecze. Na základe jeho vyjadrení Kaliňáka a Brhela 2. februára obvinili. Minulý týždeň v utorok 28. marca podal prokurátor obžalobu, no a v pondelok 3. apríla ju sudca Peter Pulman ju zatiaľ neprávoplatne zamietol a vec vrátil prokurátorovi.

 Doťahovanie o dátum preštudovania spisu

Pulman zistil závažné procesné chyby. Išlo najmä o porušenie práva na obhajobu, v rámci ktorého mala pochybiť vyšetrovateľka. „Samosudca zistil (…) také procesné chyby, ktoré považuje za závažné, pričom v ich dôsledku došlo aj k porušeniu práva oboch obvinených na obhajobu,“ konštatuje v uznesení Pulman.

Zo spisu ani z obžaloby podľa neho nevyplýva či a akým spôsobom boli vybavené žiadosti oboch obvinených o preskúmanie postupu vyšetrovateľky. Zo spisu vyplýva porušenie procesných práv Kaliňáka, pokiaľ ide o jeho právo preštudovať si spisy v primeranej lehote a podať návrhy na doplnenie vyšetrovania.

Z uznesenia vyplýva, že sa mal Kaliňák s vyšetrovateľkou doťahovať o termíne záverečného preštudovania spisu. Kaliňák a jeho obhajcovia mali byť pritom od 3. februára, teda v deň, kedy bola obhajcom odovzdaná kópia spisu, nečinní. „Od tohto termínu však zostal obvinený a obhajcovia nečinní, pričom podanie návrhu (ak to teda obvinený myslel vážne) na jeho opätovný výsluch bolo v jeho záujme,“ uviedol sudca.

 Pulman vyšetrovateľke vyčítal, že Kaliňákovi neposlala vyrozumenie o termíne preštudovania spisu poštou na adresu, ktorú uviedol, ale zvolila spôsob doručenia prostredníctvom operatívneho pracovníka NAKA na adresu ŠTS v Banskej Bystrici, kde mal byť ako obhajca.

Keď tam Kaliňáka nenašiel, kontaktoval ho telefonicky, pričom mu mal Kaliňák povedať, že pojednáva a nech mu písomnosť doručí poštou. Operatívny pracovník ho potom zháňal ho v centrále Smeru. „Následne sa operatívny pracovník presunul na adresu Súmračná v Bratislave, ktorá je inak na doručovanej zásielke označená ako adresa, kde sa malo doručenie vykonať, kde sa obvinený nenachádzal a zásielku teda nedoručil,“ uviedol sudca.

 Zo spisu sa podľa Pulmana nedá zistiť dôvod, prečo vyšetrovateľka pristúpila k takémuto spôsobu doručovania. „Navyše na adresy, ktoré obvinený neuviedol ako svoje adresy na doručovanie písomností. K takétmu kroku by bolo na mieste pristúpiť po tom, ak by sa OČTK nepodarilo zásielku doručiť poštou na obvineným uvedenú adresu,“ vysvetľuje Pulman. Vyšetrovateľka tak nedodržala zákonný postup.

Z obsahu spisu sa navyše podľa Pulmana nedá zistiť ani dôvod, prečo sa vyšetrovateľka domnievala, že hrozí zmarenie úkonu, keď sa dovtedy Kaliňák nevyhýbal preberaniu zásielok. Vyšetrovateľka navrhovala termín 22. a 23. marca, neskôr 27. marca, Kaliňák chcel posunúť preštudovanie spisu na 17. a neskôr na 19. apríla alebo až v máji. „Tento postup vyšetrovateľky (…) zbytočne vyvoláva podozrenie minimálne z jej nekorektného prístupu,“ skonštatoval Pulman.

 Obhajca Jozefa Brhela okrem toho 17. marca podal žiadosť o zrušenie termínu 22. a 23. marca a označil ho za predčasný, pretože vyšetrovateľka nevykonala dôkazy, ktorých vykonanie navrhol 17. februára. Zároveň navrhol preskúmať postup vyšetrovateľky.

 Robert Kaliňák bol trojnásobným ministrom vnútra a aj keď z aktívnej politiky odišiel, dnes zvažuje návrat aj kvôli tomu, že ho podľa jeho slov súčasná vláda „zatiahla do politického boja“.

Kaliňák sa nemohol v stanovených termínoch dostaviť kvôli tomu, že bol pracovne vyťažený, v uznesení sa spomína aj zahraničná pracovná cesta, aj preto navrhol posunutie termínu na polovicu apríla, kedy už bude naspäť.

Na preštudovanie spisu nakoniec 27. marca dorazili obhajcovia, no bez politika Smeru. Okrem iného uviedli, že Kaliňák nebol riadne predvolaný. „Súčasne jej (vyšetrovateľke, pozn. red.) oznámil, že obvinený mieni svoje právo preštudovať spis využiť,“ píše sudca. Nakoniec Kaliňákov obhajca informoval vyšetrovateľku, že jeho klient ochorel na covid. Kaliňák mal byť pozitívne testovaný 23. marca poobede.

„O čom doloží potvrdenie a požiadal o vyjadrenie, či to stačí urobiť e-mailom, alebo cez podateľňu, na čo mu vyšetrovateľka opäť neodpovedala,“ opisuje Pulman s tým, že napriek zrušenej izolácii je covid stále infekčné ochorenie a vyšetrovateľka si mala overiť, či sa môže Kaliňák dostaviť na preštudovanie spisu a akceptovať jeho ospravedlnenie a určiť nový termín na preštudovanie spi­su.

Keďže tak vyšetrovateľka nespravila, celá vec nabrala rýchly spád. Náhradný termín stanovila vyšetrovateľka o deň neskôr, teda 28. marca a dovtedy mali obhajcovia doručiť návrhy na doplnenie vyšetrovania. V ten istý deň však podal Úrad špeciálnej prokuratúry návrh na podanie obžaloby a prokurátor podal obžalobu.

Otázky neboli zavádzajúce, Imrecze by mal odpovedať

Vyšetrovateľka okrem toho na výsluchu Františka Imreczeho nepripustila viaceré otázky obhajcov. Podľa Pulmana boli otázky legitímne. Týkali sa napríklad toho, či mal Imrecze ambíciu získať funkciu v štátnej správe alebo či mali predstavitelia štátu záujem na jeho zamestnaní, či počítal s tým, že jeho plat klesne, či si kompenzáciu mzdy riešil aj inak, ale aj toho, či sa Imrecze zdôveril so svojimi plánmi podnikateľovi Michalovi Suchobovi.

 František Imrecze pred začiatkom pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 9. februára 2023

Ten je obvinený v kauzách Mýtnik a Očistec a o šéf Smeru Robert Fico o ňom podobne ako o všetkých, ktorý vypovedajú proti strane, dnes hovorí ako o udavačovi. „Určite tu nejde o otázky kapciózne, ako ich označila vyšetrovateľka, teda otázky klamlivé alebo zavádzajúce,“ zhodnotil Pulman. „Samosudca k tomu môže uviesť iba toľko, že v konaní pred súdom by každý z nich konajúcim samosudcom povolená bola,“ dodal.

V prípade Imreczeho je podľa Pulmana vhodné odstrániť nedostatok tým, že obhajoba sa dané otázky bude môcť exšéfa Finančnej správy spýtať, a to formou doplnenia jeho výsluchu. Pulman dodal, že by mali byť v súlade s Trestným poriadkom vykonané konfrontácie aj s ďalšími svedkami vrátane Ľudovíta Makóa či Petrom Kažimírom. Pulmanovo uznesenie ešte nie je právoplatné, Kaliňák aj prokurátor sa môžu do troch pracovných dní odvolať na Najvyšší súd.

Ako mali Imreczeho podplácať?

Kaliňák a Brhel sú obvinený z podplácania, Kaliňák formou účastníctva. Trestný čin mali podľa obžaloby spáchať po parlamentných voľbách, ktoré sa konali v marci 2012, a následnom vymenovaní osôb blízkych Smeru ako víťaznej strane na vysoké štátne funkcie. V máji mal takto byť na základe Kaliňákovho odporúčania vymenovaný do funkcie prezidenta Finančnej správy František Imrecze.

 Okamžite sa riešili aj jeho platové pomery, pričom mu mal Kaliňák povedal, aby išiel urobiť tzv. dohodu o kompenzácii mzdy s Brhelom do jeho kancelárie na 10. poschodí v hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave. „Dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200-tisíc ročne, aby si bol v pohode,“ mal povedal Kaliňák Imreczemu.

Peniaze mal dostať v obálke v 500-eurovkách. Výsledná suma za každý rok jeho pôsobenia až do roku 2017 bola milión eur, za rok 2018 dostal ešte 100-tisíc, keďže k 30. septembru 2018 abdikoval na funkciu prezidenta FS. Výmenou za peniaze mal Brhel od Imreczeho požadovať lojálnosť a informácie z prostredia FS. Brhel mal aj požiadavky na obsadzovanie pozícií v rámci Finančnej správy.

Po obvinení z podplácania z februára tohto roka, z ktorého ich usvedčuje kajúcnik Imrecze, sa oligarcha Brhel a exminister vnútra Robert Kaliňák rozhodli žiadať o postup cez paragraf 363 Trestného poriadku. O tomto mimoriadnom opravnom prostriedku rozhoduje generálny prokurátor Maroš Žilinka./agentury/

X X X

Vražda Jána Kuciaka: Nový dôkaz na súde. Andruskó mesiac pred likvidáciou novinára napísal list

Andruskó sa na prelome rokov 2017 a 2018 bál o svoj život. Napísal list, v ktorom spomínal objednávku vraždy prokurátora Maroša Žilinku a aj novú objednávku vraždy novinára.

Ešte pred vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej napísal nezvyčajný list Zoltán Andruskó – dnes už právoplatne odsúdený za sprostredkovanie vrahov novinára. Dnes ho ako dôkaz riešili na Špecializovanom trestnom súde. Andruskó tento list spísal ešte koncom roka 2017, dátum na liste je 27. januára 2018. Dopis vraj odovzdal svojej kamarátke Denise T, ktorá už však medzičasom zomrela.

List je v maďarčine, na súde z neho čítal tlmočník.

 V liste sa spomína likvidácia prokurátora Maroša Žilinku. Podľa pisateľa, teda Andruskóa, si ju mal objednať Marian Kočner cez Alenu Zsuzsovú. Túto svoju známu z Komárna Andruskó v liste nazval „psychopatickou vrahyňou“. List písal v období, keď už z vraždy Žilinku zišlo, no prišla nová požiadavka – zlikvidovať novinára menom Kuciak.

Andruskó v liste uviedol, že dostal preddavok 20-tisíc eur a že ide o Kočnerove peniaze.

„Nemôžem ísť na políciu, lebo smrť prokurátora Žilinku očakáva aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik,“ napísal vtedy Andruskó. Ďalej v liste opisuje, že polícia je v područí Norberta Bödöra. „Ak by sa so mnou niečo stalo, treba zverejniť tento list,“ napísal Andruskó s tým, že list odovzdal svojej priateľke Denise.

Z obsahu listu vyplýva, že Andruskó už v januári 2018 opisoval to, čo teraz aj vypovedá na súde. Teda že Kočner si cez Zsuzsovú objednal vraždu prokurátora Žilinku, a keď tá nevyšla, dostali novú objednávku. Súhlasí aj suma 20-tisíc eur, ktorú dnes Andruskó označuje ako preddavok za vraždu Žilinku.

Mohlo by teda ísť o nový dôkaz, ktorým by sa preverila dôveryhodnosť svedka Andruskóa. Toho totiž spochybňuje Zsuzsová aj Kočner – obaja tvrdia, že si vymýšľa s cieľom poškodiť im.

Andruskó sa bál o život tak veľmi, že si dom nechal strážiť bezpečnostnou službou – aj zmluva s SBS je dôkazom na súde.

List bol najprv uložený u Andruskóovej kamarátky Denisy T., neskôr, zhruba vo februári 2020 sa dostal k ďalšiemu známemu, Baltazárovi R. Až do minulého týždňa mal dopis u seba. Andruskó oficiálne upozornil na list až vo februári 2023, keď napísal na špeciálnu prokuratúru, že taký dopis existuje. Polícia list zadržala práve u spomínaného Baltazára R.

„My sa orientujeme na to, čo svedok vypovedal a ako to korešponduje s okolnosťami, ktoré boli dokumentované z objektívnych zdrojov počas celého roka, ktorý je predmetom dokazovania na súde, teda prelom 2017 až do leta 2018. My to hodnotíme z tohto pohľadu. Áno, list môže byť výpovedný. Nemám istotu, nemám preukázané, že bol napísaný 27. januára 2018. Ja ho zatiaľ nehodnotím ako nejaký významný dôkaz. Tú istotu máme v tom zmysle, že svedok vypovedá pod prísahou, vypovedá o tom ako vypovedá, nemám v rukách nič, čím by som jeho výpoveď mohol spochybniť. Takže mu verím,“ povedal prokurátor Matúš Harkabus.

Životná poistka

Základná otázka znie, prečo Andruskó nepovedal o liste skôr, teda napríklad hneď po zadržaní alebo inokedy potom. Svedok ale tvrdí, že list spomínal už skôr polícii, no tá ho vraj nezaistila. Podľa prokurátora však nie je vylúčené, že ak aj Andruskó v minulosti spomenul pred policajtami list, tak túto poznámku prepočuli.

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš list predložili najmä preto, aby nezatajili žiadnu listinu alebo dôkaz. „Ale nestaviame na ňom dôveryhodnosť svedka Adnruskóa. Tú odvozujeme od iných okolností. Jeho výpovede sú konzistentné počas celého konania, prakticky od jeho zadržania,“ dodal Harkabus.

„Bola to životná poistka, keby sa mi niečo stalo,“ povedal o liste Andruskó.

„Vedela pani Denisa T. o príprave vraždy Jána Kuciaka?“ pýtal sa Marian Kočner Andruskóa na súde. „Čo vám na to povedala, odsúhlasila to?“

„Navrhla, aby som napísal dopis,“ odpovedal svedok. Kočner sa svedka pýtal, či sa Denisa T. snažila Andruskóa ako svojho kamaráta zastaviť. „Nenabádala ma, aby som išiel na políciu, lebo som jej celú situáciu vysvetlil,“ objasnil svedok. Niekoľkokrát zopakoval, že z rozprávania Aleny Zsuzsovej vedel o pomeroch v polícii, ktorú mal riadiť Bödör, Kočnerov kamarát.

O vražde námestníka generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho svedok v liste nepísal, lebo objednávka na jeho likvidáciu prišla neskôr.

S kamarátkou Denisou sa stretol naposledy deň pred zadržaním v septembri 2018, boli spolu v Budapešti.

List ako dôkaz riešili na Špecializovanom trestnom súde počas hlavného pojednávania v prípade vraždy Jána Kuciaka a v spojenej kauze prípravy vrážd prokurátorov. Obžalovaní sú Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Darko Dragić a Dušan Kracina.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová oznámila aj nové termíny hlavného pojednávania na 9. a 12. mája 2023, keď zrejme bude vyhlásené rozhodnutie. Pôvodne súd avizoval termín rozsudku už v apríli, no ten sa zrejme nestihne, aktuality.sk

X X X

Zelenskyj sa vo Varšave na zrne nepošmykol, poľský minister áno

 Prvá oficiálna zahraničná návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského aj s manželkou Olenou za vyše trinásť mesiacov vojny, na ktorú sa ako prejav vďaky vybral do Varšavy, potvrdila výnimočné spojenectvo susedných krajín. Nezatienila ju ani nespokojnosť poľských farmárov s masívnym prílevom lacného ukrajinského obilia. Svojou funkciou za ňu zaplatil poľský minister poľnohospodárstva.

 Poľsko je jedným najaktívnejších podporovateľov Ukrajiny v jej vzdore proti ruskej agresii. Jeho územím prúdi do bojujúcej krajiny zahraničná pomoc vrátane výzbroje a munície. Samotná Varšava už Kyjevu poskytla tristo tankov a štyri stíhačky, štyri ďalšie migy zo štrnástich sľúbených sú v procese odovzdávania.

 Poverený premiér Eduard Heger navštívil Buču a Kyjev.

Väčšina Poliakov s touto pomocou, ako aj s prichýlením milióna ukrajinských utečencov súhlasí. Až 82 percent Poliakov si podľa prieskumu agentúry Ipsos myslí, že NATO a krajiny EÚ by mali pevne stáť za Kyjevom až do jeho víťazstva. V tomto smere príchod ukrajinského prezidenta i jeho účasť na večernom masovom mítingu pred varšavským Kráľovským zámkom vládnucej strane Právo a spravodlivosť pol roka pred parlamentnými voľbami dobre padli.

Zelenského návšteva však vzhľadom na volebné kalkulácie má aj odvrátenú stranu. Populárny hosť prišiel v čase rastúceho hnevu na poľskom vidieku, kde sa farmári búria proti nekontrolovanému dovozu ukrajinského obilia, ktorý stlačil ceny v Poľsku i okolitých krajinách.

„Počas rozhovorov s prezidentom Zelenským budeme určite diskutovať o ukrajinskom obilí a rôznych poľnohospodárskych produktoch, pretože nechceme, aby akýkoľvek obchod s Ukrajinou destabilizoval náš trh,“ sľúbil pred príchodom hosťa poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Morawiecki, ktorý bol v Kyjeve od vypuknutia vojny už štyri razy a podobne ako prezident Andrzej Duda so Zelenským rokoval aj počas tranzitov ukrajinského prezidenta cez Poľsko na jeho pracovných cestách do USA a západnej Európy, robil všetko preto, aby protesty farmárov nepokazili výsledný dojem z terajšej návštevy. Snažil sa upriamiť pozornosť verejnosti predovšetkým na obete, ktoré Ukrajina prináša vo vojne s Ruskom. „Prvýkrát niekto iný zomiera za našu slobodu. Aj to stojí za to oceniť, všimnúť si a vziať do úvahy,“ citoval poľského premiéra portál TVN24.

 Farmárov však zaujímajú predovšetkým ich straty. Vopred varovali, že môžu pouličným protestmi Zelenského návštevu zmariť. „Varšava by si to mala premyslieť,“ citoval portál Interia Marcina Sobczuka, predáka združenia Oszukana wieś (Podvedená dedina).

Združenie vyčítalo ministerstvu pôdohospodárstva, že nesplnilo žiadny zo sľubov, ktoré mali obmedziť dovoz poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny. „Mysleli sme si, že minister nás berie vážne. Ukázalo sa, že je to inak. Na hraniciach dovoz ukrajinského obilia pokračuje rovnako ako doteraz, dokonca ešte rýchlejšie. A veľká časť sa vôbec nekontroluje,“ sťažoval sa Sobczuk.

Podstatná časť zrnovín, ktoré mali podľa pôvodných plánov smerovať ďalej do rozvojového sveta, v skutočnosti zostáva v prvej susednej krajine. Dovoz ukrajinského obilia v Poľsku vlani vzrástol takmer dvadsaťpäťnásobne, z necelých stotisíc ton v predchádzajúcich rokoch na 2,45 milióna ton. Minister poľnohospodárstva Henryk Kowalczyk s farmármi minulý týždeň rokoval, a hoci doňho najskôr hádzali vajcia, napokon s nimi uzavrel dohodu. Jej súčasťou bolo, že EÚ prehodnotí svoje vlaňajšie opatrenie, ktorým zrušila všetky clá a kvóty na ukrajinský vývoz obilia, čo malo uľahčila jeho tranzit do tretích krajín. Premiér Morawiecki o to Európsku komisiu požiadal listom, ktorý podpísali aj predsedovia vlád ďalších štyroch krajín susediacich s Ukrajinou vrátane Slovenska.

Európska komisia však tesne pred Zelenského návštevou Poľska zverejnila návrh predĺženia bezcolného a bezkvótového dovozu obilnín z Ukrajiny na ďalší rok, až do júna 2024. Aby „tlakový hrniec“ farmárskeho hnevu nevybuchol, poľská vláda vypustila časť pary obetovaním ministra.

„Keďže je úplne jasné, že základnú požiadavku farmárov Európska komisia nesplní, odstúpil som z funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka,“ oznámil Kowalczyk podľa TVN24. Spor s farmármi o ukrajinské obilie tak bude nový minister riešiť, až keď bude Zelenskyj z ostro sledovanej návštevy doma. /agentury/

 X X X

Lukašenko pricestoval do Ruska, stretne sa s Putinom

Hovoriť budú zrejme aj o umiestnení ruských taktických jadrových zbraní na bieloruskom území blízko hraníc s Poľskom, ako to oznámil cez víkend Putin.

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko pricestoval v stredu do Moskvy, kde sa má ešte v priebehu večera stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informuje o tom TASR na základe správy denníka The Guardian. Ten sa odvoláva na bieloruskú agentúru BelTA.

Rokovať majú o „širokej palete otázok týkajúcich sa bielorusko-ruských vzťahov“, uviedla bieloruská tlačová agentúra. Dodala, že predmetom diskusií bude aj medzinárodná situácia a „opatrenia zamerané na zvýšenie bezpečnosti“.

Ako objasňuje agentúra DPA, hovoriť zrejme budú aj o umiestnení ruských taktických jadrových zbraní na bieloruskom území blízko hraníc s Poľskom, ako to oznámil cez víkend Putin.

Medzinárodné otázky sa pravdepodobne budú týkať vojny na Ukrajine a vstupu Fínska do NATO, ku ktorému oficiálne došlo v utorok, aktuality.sk

 X X X

 Pápež František umyje nohy na Zelený štvrtok 12 väzňom v zariadení pre mladistvých v Ríme

Tento obrad pripomína počínanie Ježiša Krista, ktorý umyl nohy 12 apoštolom počas poslednej večere pred svojím ukrižovaním.

Pápež František umyje na Zelený štvrtok nohy 12 väzňom v nápravnovýchovnom zariadení pre mladistvých Casal del Marmo v Ríme. Tento obrad pripomína počínanie Ježiša Krista, ktorý umyl nohy 12 apoštolom počas poslednej večere pred svojím ukrižovaním. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Obrad sa uskutoční v rámci omše na pamiatku Pánovej večere, ktorá bude o 16.00 h v uvedenej väznici pre mladistvých páchateľov a podľa portálu Vatican News nebude prístupná verejnosti, avšak mala by byť vysielaná prostredníctvom internetu. Pápež každého z 12 maloletých, ktorí sú rôznych národností, po umytí nôh aj objíme.

Pápež sa do tohto zariadenia vráti po desiatich rokoch. Už počas prvého roku svojho pontifikátu v roku 2013 – len krátko po svojom zvolení – tam totiž slávil obrady Zeleného štvrtka. Odvtedy si vždy vyberal na tento obrad zariadenia pre ľudí nachádzajúcich sa v rôznych ťažkých situáciách. Minulý rok si zvolil väzenský komplex v prístavnom meste Civitavecchia severne od Ríma. V rokoch 2020 a 2021 bol tento však obrad zrušený z dôvodu obmedzení spôsobených pandémiou koronavírusu.

Pápež František strávil minulý týždeň tri dni v nemocnici v Ríme, kde ho hospitalizovali pre problémy s dýchaním a zistili mu zápal priedušiek. V sobotu ho prepustili a hneď na druhý deň – na Kvetnú nedeľu – sa zúčastnil na omši na Námestí svätého Petra.

František bude predsedať bohoslužbám aj počas Veľkého piatka, Bielej soboty a po omši na Veľkonočnú nedeľu prednesie aj tradičné posolstvo Urbi et Orbi (Mestu a svetu), aktuality.sk

 X X X

Miister Káčer žiada stále jednotky NATO na Slovensku. Prápor by mala nahradiť niekoľkotisícová brigáda

Rotačné prápory NATO na východnom krídle Severoatlantickej aliancie by mohla nahradiť trvalá prítomnosť jednotiek Aliancie. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer po dvojdňových rokovaniach ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Spojenci podľa Káčera vyjadrili nádej, že na júlovom summite NATO vo Vilniuse sa Aliancia stretne ako 32-členné zoskupenie, už aj so Švédskom ako plnoprávnym členom. Dodal, že Maďarsko a Turecko boli vyzvané, aby žiadosť Štokholmu čo najskôr ratifikovali.

Podľa Rastislava Káčera Slovensko prikladá veľký význam prítomnosti posilňujúcich jednotiek spojencov na východnom krídle Aliancie, čo sa týka aj SR.

 Až kým sa Rusko zmení

„Chceme, aby lídri rozhodli o tom, že toto bude trvalá prítomnosť a aby boli prápory rozšírené do veľkosti brigády v každej krajine. Z toho vyplývajú aj záväzky pre nás, zvýšiť schopnosť hostiť takéto jednoty,“ uviedol Káčer. Brigáda v štruktúrach NATO má väčšinou veľkosť tri- až päťtisíc vojakov.

VIDEO: Toto dokáže fínske delostrelectvo. NATO sa o hranicu s Ruskom nemusí báť

Vo vzťahu k Rusku Káčer zdôraznil, že kým sa Aliancia vráti k štandardným vzájomným kontaktom, musí mať istotu, že Moskva uskutoční systémové zmeny a zmení aj svoju politiku. Dovtedy musí byť NATO podľa neho pripravené na dlhodobú pomoc Ukrajine a riešiť dlhodobé dôsledky konfrontácie s Ruskom.

Ministri zahraničných vecí, spolu šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom v stredu rokovali s rezortnými kolegami z Austrálie, Nového Zélandu, Južnej Kórey a Japonska. Podľa Káčera sa zhodli na tom, že vojna na Ukrajine je „konflikt princípov“, ktorý má globálne dôsledky.

 „Je dobré vidieť, že Ukrajinu podporuje 140 krajín sveta a vojensky ju podporuje 60 krajín. K nim patria aj naši partneri v indopacifickom regióne,“ odkázal Káčer. Dodal, že EÚ má v tomto smere nenahraditeľnú úlohu, najmä v boji proti dezinformáciám a hybridným hrozbám a ako poskytovateľ ekonomickej podpory Ukrajine.

Pozorne monitorovať Čínu

V rámci diskusií o Číne sa podľa Káčera akcentovala potreba toho, aby Čína nezačala Rusku dodávať zbrane pre vojnu na Ukrajine. Spojenci tiež podľa neho musia dobre zhodnotiť, v akých strategických oblastiach sú závislí na Číne a tieto závislosti znížiť. Mali by tiež pozorne monitorovať a vyhodnocovať správanie Číny a jej globálne ambície.

 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg chce, aby summit vo Vilniuse potvrdil minimálne dvojpercentné výdavky na obranu. Káčer potvrdil, že spojenci sa zhodli na tom, že dve percentá nebudú maximum ale minimum rozpočtových výdavkov. Slovensko už dvojpercentný limit dosiahlo a v tomto roku ho aj mierne prekročí, upozornil šéf slovenskej diplomacie./agentury/

 X X X

 ..Podriadení mu museli zháňať telefónne čísla krásnych žien, svoju moc zneužíval aj na sex v Bielom dome. Aféra Billa Clintona a Monicy Lewinsky odhalila viac, než sa čakalo…

Najznámejšia aféra si vyžiadala v 90-tych rokoch pozornosť celého sveta. Dnes o nej rozpráva samotná účastníčka a to spôsobom, ktorý môže byť pre spoločnosť prínosom.

„Nemal som sexuálny pomer s tamtou ženou, slečnou Lewinskou,“ vyhlásil v národnej televízii 26.januára 1998 vtedajší prezident Spojených štátov Bill Clinton. Týždeň predtým sa v amerických médiách skloňovala primárne aféra, ktorá sa začiatkom spomínaného roka prevalila. Najvyššie postavený činiteľ jednej z najmocnejších krajín sveta nielenže podviedol svoju manželku, zároveň mal aféru s o viac než polovicou mladšou stážistkou – a to priamo na pracovisku. V Bielom dome.

Bill Clinton spolu so stážistkou Monicou Lewinsky: O pár mesiacov na to sa prevalila aféa, ktorá sa zapísala do dejín Spojených štátov.

Škandalózna minulosť

Aj keď Bill Clinton po prepuknutí škandálu celú aféru odmietal, dôkazy, ale aj jeho minulosť, hovorili jasnou rečou. Ešte predtým, než sa na titulkách magazínov objavila jeho fotka s Monicou s nadpisom aféra, čelil obvineniu zo sexuálneho škandálu.

Písal sa rok 1994, keď zamestnankyňa štátnej správy Arkansasu Paula Jones podala trestné oznámenie na prezidenta, ktorý bol vo svojej funkcii ešte rok. Podľa jej slov sa počas pracovnej konferencii v roku 1991, teda v čase, keď bol Clinton guvernérom Arkansasu, odohral škandál, na ktorý by najradšej zabudla.

Bill Clinton spolu so svojou manželkou Hillary a dcérou Chelsea: Na prvý pohľad šťastná rodina sa ukázala len ako ilúzia. Už v tom čase mal mať totiž prezident Spojených štátov niekoľko aférok súčasne.

Ako uvádza Washington Post, Jones mala byť nalákaná do izby, kde bol aj Clinton. Ten sa k nej od prvého okamihu – a to napriek tomu, že bol v danom čase ženatý, správal nevhodne. Okrem toho, že ju začal obchytkávať, snažil sa ju pobozkať, si stiahol aj nohavice a požiadal ju, aby na ňom vykonala orálny sex. Paula Jones dlho váhala, či neprimerané správanie mocného muža nahlásiť príslušným orgánom. Rozhodla sa až dva dni pred koncom doby premlčania. Clinton všetko poprel a tvrdil, že si na stretnutie s Jones ani nespomína. Nakoniec sa s ňou však mimosúdne dohodol na tom, že ak stiahne svoje obvinenie, vyplatí jej požadovanú sumu 850-tisíc dolárov a verejne sa ospravedlní.

Medzitým sa však okolo Clintona rozmohol ďalší nešvár. Viacero vojakov z Arkansasu sa totiž priznalo k tomu, že náplň práce pre vtedajšieho guvernéra pozostávala aj z iných vecí, než tých, ktoré uvádzala pracovná zmluva. „Vojaci uviedli, že ich oficiálne povinnosti zahŕňali uľahčovanie Clitonovho podvádzania manželky. Znamená to, že za štátne peniaze počas štátnej služby, na štátnych vozidlách a zo štátnych zdrojov, dostávali od Clintona na dennej báze inštrukcie, aby získali a zozbierali čísla žien pre guvernéra. Viezli ho a strážili ho na stretnutiach, ktoré vznikali za účelom sexu, zabezpečovali hotelové izby a ďalšie miesta, kde vykonával sex, požičiavali Clintonovi svoje štátne autá na to, aby sa mohol nepozorovane vytratiť za ženami, doručovali darčeky od guvernéra viacerým ženám a pomáhali kryť Clintona a klamali jeho manželka Hillary o tom, kde je,“ uviedol magazín American Spectator v roku 1994. Príbehu sa neskôr chytili aj Los Angeles Times a CNN, ktoré zmapovali výpovede ďalších vojakov. Clinton to všetko zapieral.

Výpovede vojakov potvrdila aj Gennifer Flowers, ktorá priznala vyše 12-ročnú aféru s vtedajším guvernérom. Snímka z roku 1992, rok predtým, ako sa stal Clinton prezidentomZdroj: Profimedia

Aj keď to kariérou amerického prezidenta mierne otriaslo, voľby vyhral aj v nasledujúcom volebnom období. To mu však okrem iného už navždy udelilo nálepku notorického neverníka a klamára.

Zneužil svoju moc

Aféra 22-ročnej stážistky a 49-ročného amerického prezidenta začala v prísnej tajnosti a trvala dlhých 18 mesiacov. Lewinsky bola svojim charizmatickým šéfom očarená. Neskôr, približne po roku občasných aférok, sa so svojou platonickou láskou zdôverila o viac než 20 rokov staršej kolegyni Linde Tripp.

„Želala by som si, aby som mohla urobiť niečo, čo by ho prinútilo prísť za mnou a povedať – och, bol som hlúpy… vieš? Niečo v zmysle, bol som tak hlúpy, že som ju nechal ísť,“ zdôverila sa v jednom z telefonátov Monica po tom, čo sa jej Clinton prestal ozývať. V ďalšom sa Linde priznala s tým, že prezidentovi vyznala city a povedala mu, že ho ľúbi. Nereagoval. Už v tom čase bolo jasné, že zatiaľ čo sa Clinton s mladou zamestnankyňou (pozn. redaktora, v tom čase získala Lewinsky platenú prácu) zahráva, Monica voči nemu prechováva city.

Monica Lewinsky a Bill Clinton: Je len zopár vzácnych záberov, na ktorých dvojicu vidieť na jednej fotografii. Všetky z nich sa objavili v médiách po tom, ako sa prevalila aféra prezidenta.

Prepis telefonátu, ktorý zverejnili všetky americké médiá, okrem iného aj New York Times, obsahuje pasáže, v ktorých Lewinsky priznáva, že jej Bill Clinton núkal čokoľvek, čo chce – a vytváral prísľub perspektívneho povolania v štátnej správe. Hovory obsahujú aj pasáže, v ktorých Monica priznáva orálny sex s Clintonom, priamo vykonaný priamo počas svojej stáže v Bielom dome. Práve tento moment sa stal v dokazovaní skutku kľúčovým. Monica mala na sebe oblečené modré šaty, na ktorých skončil ejakulát prezidenta.

Bola to práve Linda Tripp, ktorá Monice nahovorila, aby šaty nedávala do čistiarne a aby ich odovzdala na expertízu. Aj preto si telefonáty, ktorých prepisy sú dnes k dispozícii, nahrávala bez zvolenia svojej kolegyne. Do konca svojho života aj kvôli tomu čelila súdnym sporom. „Chcela som, aby krajina vedela, aký bol prezident za zatvorenými dverami. V Oválnej pracovni sa odohrávala bezohľadná arogancia,“ uviedla Tripp v rozhovore s Larrym Kingom v roku 2003. Dlhý čas jej to nevedela odpustiť ani zamilovaná a zradená Lewinsky. Na súde vyriekla na svoj dodatok len zopár stručných, no jasných slov: „Chcem povedať, že mi to je ľúto. A že nenávidím Lindu Tripp.“

Clinton všetko popieral nielen na súde, ale aj vo vyhlásení v národnej televízii: „Americkému ľudu chcem povedať jednu vec. Chcem, aby ste ma počúvali… nemám sexuálny pomer s tamtou ženou, slečnou Lewinskou.“

Bill Clinton počas prejavu, v ktorom tvrdil, že s Monicou Lewinsky nemal žiaden sexuálny pomerZdroj: Profimedia

.. a napokon sa priznal aj k tomu, že pred súdom a vyšetrovateľmi klamal, zneužil svoju moc a v neposlednom rade mal aféru s Monicou Lewinsky, ktorú inicioval.

Doplatila na to Monica

Napriek tomu, že bol v tomto prípade jasnou dominantou Bill Clinton, následky aféry si odniesla Monica. Zatiaľ čo sa prezident stal len terčom vtipov, život mladej ženy sa prevrátil naopak. „Cez noc som sa z úplne súkromnej osoby stala najponižovanejšou osobou na svete,“ začína dnes svoj príbeh na TedTalku vyštudovaná psychologička, ktorá sa po neznesiteľnom tlaku zo strany médií presťahovala do Európy. Nájsť si prácu po tom, ako dostala označenie milenky, bolo pre ňu v Spojených štátoch nemožné.

„Nedarilo sa mi nájsť prácu kvôli tomu, čo moji potencionálni zamestnávatelia označovali ako moju históriu. Nikdy som nebola tá správna na dané pozície. V niektorých prípadoch to boli dôvody ako – naša práca bude vyžadovať, aby ste sa zúčastnila eventov. Samozrejme, budú to eventy, kde budú aj médiá,“ priblížila svoj život vo svojej eseji pre Vanity Fair Lewinsky. Dnes pre prestížny magazín prispieva, no okrem toho sa venuje aj aktivizmu v rámci témy kyberšikany. Koniec koncov, zažila si ju ako prvá “obeť“. V čase, keď sa jej aféra dostala na verejnosť, totiž začínala popularita internetu – a meno Monica Lewinsky vyskakovalo na každého, kto sa naň pripojil.

Monica Lewinsky sa zo dňa na deň stala senzáciou: Aféra s prezidentom ju však do dnešného dňa zaškatuľkovala ako milenkuZdroj: Profimedia

„Moja mama sa o mňa v tom čase bála. Nespustila ma z očí, ostávala pri mojej posteli noc čo noc, nakoľko som mala samovražedné myšlienky. Bála sa, že som ponížená až tak, že si siahnem na život,“ uviedla vo svojej eseji ďalej a dodala, že poníženie prichádzalo z každej strany. Okrem toho, že na svoju adresu denne počúvala urážky a slová, ktoré ju častovali ponižujúcimi prívlastkami, ju v pesničke v spojení s aférou spomenula dokonca napríklad aj Beyoncé. „Hlboko ľutujem to, čo sa stalo medzi mnou a prezidentom Clintonom. Dovoľte mi to povedať znova: Hlboko ľutujem, čo sa stalo,“ pripomenula ľuďom ďalej a dodala, že sa opäť verejne ospravedlňuje najmú rodine Clintonovcom, špeciálne Hillary.

Obzretie po rokoch

Dnes sa ako vyštudovaná psychologička pozerá na vec aj z odborného hľadiska. Rozdiely postavenia v afére odohrávali nemalú rolu, ktorej v danej dobe médiá nepripisovali dostatočne veľkú silu.

„Určite ma vtedy nepovažovali za obeť. Veľa sa obšmietam okolo jazyka obetí, ale myslím si, že v dnešnom svete je skutočne dôležité pamätať na to, že sme sa nikdy nemali dostať na miesto, kde bol súhlas otázkou. Teraz začínam uvažovať o dôsledkoch mocenských rozdielov, ktoré boli také obrovské medzi prezidentom a stážistkou v Bielom dome,“ cituje jej slová britský portál Independent.

V súčasnosti sa Monica venuje aj aktivizmu. V roku 2021 produkovala dokonca film 15 minút hanby, v ktorom sa snažila poukázať na kyberšikanu a škodlivý vplyv sociálnych sietí.

Prednedávnom sa retrospektívne ku škandálu vyjadril aj Bill Clinton. Jeho slová odcitovalo BBC: „To, čo som urobil, bolo zlé, no nebolo to tak, že som si zmyslel – idem urobiť najhlúpejšiu vec, akú môžem a urobil to. Občas máte pocit, že sa potácate. Boli ste v 15 kolovom súboji o výhru, ktorý bol zrazu predĺžený na 30 kôl. A zrazu je tu niečo, čo vás na chvíľu odpúta od myslenka. Každý má životné tlaky a sklamania. Hrôzy, strachy…čokoľvek iné. Veci, ktoré som roky robil boli preto, aby som zvládal svoje úzkosti, aktuality.sk

 X X X

 Vojna na Ukrajine: Rusko zaradilo Maďarsko na zoznam „nepriateľských krajín“

Európska únia bola do zoznamu zapísaná ako samostatný subjekt hneď od začiatku, Maďarsko v ňom však na rozdiel od niekoľkých iných štátov EÚ menovite nefigurovalo.

Rusko zaradilo Maďarsko na zoznam takzvaných „nepriateľských krajín“. S odvolaním sa na ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti to uviedol vo štvrtok server index.hu.

Zoznam vznikol po vypuknutí vojny na Ukrajine a Rusi pre krajiny na ňom zaradené zaviedli množstvo sankcií. Jedným z najvýznamnejších z týchto opatrení je, že krajiny na zozname môžu platiť za ruský plyn iba v rubľoch.

Európska únia bola do zoznamu zapísaná ako samostatný subjekt hneď od začiatku, Maďarsko v ňom však na rozdiel od niekoľkých iných štátov EÚ menovite nefigurovalo. Neskôr pribudli ďalšie členské krajiny EÚ a vlani v lete do zoznamu zaradili Slovensko, Slovinsko, Chorvátsko, Grécko i Dánsko, píše index.hu.

Veľvyslanec Ruska v Budapešti Jevgenij Stanislavov pre RIA Novosti uviedol, že Maďarsko bolo do zoznamu zaradené z dôvodu, že schválilo protiruské sankcie. Diplomat podotkol že inak budapeštianska vláda zaujíma k otázke vojny pragmatický postoj a neustupuje tlaku NATO a EÚ, faktom však zostáva, že Maďarsko podpísalo všetky balíky bruselských sankcií a musí ich dodržiavať. Preto bolo klasifikované ako nepriateľská krajina voči Rusku, voči ktorej môžu byť prijaté odvetné opatrenia.

Podľa slov Stanislavova sankcie negatívne zasahujú do všetkých oblastí maďarsko-ruskej spolupráce; do politiky, kultúry či ekonomiky. Veľvyslanec podotkol, že ani na ruskej ambasáde nemôžu normálne pracovať. Dodal však, že maďarská strana zostáva otvorená konštruktívnemu dialógu a diplomatické kanály zostávajú stále otvorené, aktuality.sk

X X X

THERMO|SOLAR sa zúčastní konferencie Energycamp 2023 v Poprade

Solárna termika z THERMO|SOLARU  stále aktuálna. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o., sa od štvrtka 20.apríla do piatka 21.apríla 2023 zúčastní na konferencii Energycamp 2023 v Poprade. Konferencia EnergyCamp 2023 je plná príkladov z praxe o príprave a realizácii energetických stavieb, implementácii IT technológií a skúseností z energetického manažmentu. Informuje o tom vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tomáš Jančařík.

,,Témami konferencie (https://www.energycamp.sk/Conference) sú energetická kríza, obnoviteľné zdroje – fotovoltika, geotermálna energia, biomasa, a pod., ale aj ESG a inovácie v energetike a energetickom manažmente. Množstvo hosťujúcich rečníkov prednesie v priestoroch rekreačno-športového komplexu AquaCity Poprad prednášky v týchto tematických sekciách: Legislatíva, Prípadové štúdie, IT a IoT technológie, Energetický management. Zástupca THERMO|SOLARU bude v piatok prednášať na tému Solárna termika stále aktuálna. Pôjde pritom o porovnanie rôznych spôsobov využitia slnečnej energie s ohľadom na potreby investora, uvedieme praktické príklady riešenia problémov pri realizácii solárnych termických systémov a pozrieme sa aj do sveta biomasy – aké riešenia máme pre slovenský trh,“ konštatuje T.Jančařík.

Nabitý kalendár výstav a prezentácií

THERMO|SOLAR Žiar sa už tento rok zúčastnil začiatkom marca 2023 ako vystavovateľ (Hargassner + THERMO|SOLAR) výstavy Energiesparmesse 2023 vo Welse. Absolvoval aj výstavu Aquatherm 07.-10. februára 2023 v Nitre. V Poprade 1.3.2023 na tematicky zameranom podujatí „Vykurovanie, klimatizácia, vzduchotechnika“ predstavil sortiment kotlov na biomasu. Tohto podujatia sa zúčastní aj v Žiline 21.4.2023. V rámci prezentačných dní A-SICE je firma prítomná na tematicky rôzne zameraných podujatiach.

Jedným z najbližších bude „Stavba a rekonštrukcia“, kde uvádza príklady z praxe z oblasti solárnych termických systémov. Tohto podujatia sa zúčastní aj v Trenčíne 28.4.2023. Na podujatiach organizovaných spoločnosťou A-SICE sa prezentujú skúsenosti a výrobky THERMO|SOLARU nielen z oblasti termických kolektorov, ale aj zo sektoru biomasy. Všetky tieto podujatia – výstavy, veľtrhy, prezentačné akcie a školenia, majú za cieľ spojiť profesionálov v oblasti architektúry a stavebníctva a sú založené na osobnom kontakte so špecialistami výroby a obchodu, interaktívnych prezentáciách a ukážkach reálnych výrobkov.

 Skupina Hargassner

THERMO|SOLAR pôsobí  od jari roku 2022 ako člen skupiny spoločností Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na využitie OZE, patriacej do vlastníctva rakúskej rodiny Hargassner. THERMO|SOLAR v nej pôsobí ako dodávateľ slnečných termických kolektorov pre celú sieť skupiny, ale aj ako výrobca a dodávateľ niektorých montážnych celkov a komponentov pre spoločnosti v rámci skupiny. Žiarska spoločnosť naďalej pôsobí pod menom THERMO|SOLAR Žiar. V súčasnosti je značka THERMO|SOLAR najstarším a v branži najdlhšie pôsobiacim výrobcom slnečných kolektorov a vstup do skupiny spoločností Hargassner by mal pozitívne pôsobiť na posilnenie tohto mena nielen v Európe.

Odbyt ide

Pre THERMO|SOLAR je situácia v odbyte v celej vyspelej Európe priaznivá. V Maďarsku pomohlo opätovné spustenie podpory pre solárne systémy a domáci trh a český majú tiež dlhodobú podporu. Pomáha predovšetkým projekt Zelená domácnostiam, kde inštalácie podporujú poukážky SIEA. Byť energeticky aspoň čiastočne sebestačným sa stáva výhodou nielen pre krajiny, ale aj firmy a obyvateľov.

Komplexné služby

Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality. THERMO|SOLAR poskytuje na slnečné kolektory 12 ročnú záruku. Praxou overená životnosť slnečných kolektorov z produkcie žiarskej fabriky dosahuje 40 a viac rokov. THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. je nielen najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE. Počas viac ako 40 ročnej existencie vyrobil stovky tisíc solárnych systémov využívaných hlavne na prípravu teplej vody, ohrev vody v bazénoch, vykurovanie, výrobu priemyselného tepla a iné špeciálne účely.

Žiarske kolektory boli doteraz inštalované v takmer 80 krajinách celého sveta a to aj na takých extrémnych miestach ako je najvyššia hora Nemecka Zugspitze, či Ohňová zem v Patagónii. Pracujú napríklad v Nepále, Argentíne, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, na Novom Zélande, ale aj v Maroku, Egypte, Jordánsku, či v americkej Kalifornii./kč/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.