Odsouzený právník Paľko soudci ÚS Jirsovi půjčit 1,5 mil.? Expert:Fiala nestačí na vedení ČR

 Ústavní soudce Jaromír Jirsa čelí nařčení právníka a podnikatele Daniela Paľka z toho, že neoznámil svoji podjatost, když rozhodoval o jeho ústavních stížnostech. Paľko tvrdí, že se soudcem Jirsou udržoval dlouholetý přátelský vztah, dokonce mu měl půjčovat peníze. Soudce Jirsa nařčení odmítl pro ČT.

Paľko, majitel firmy BSP Lawyer Partners, se na Ústavní soud (ÚS) obrátil ve své trestní věci poprvé minulý rok v květnu. Ve stížnosti tvrdil, že byla porušena jeho práva, neboť byl odsouzen nezákonnými soudci a v rozporu s důkazy. Konkrétně namítal, že v jeho trestní věci zasahoval nepřípustně do pravomocí nalézacího Městského soudu v Praze (MS) odvolací Vrchní soud v Praze (VS).

Ten poté, co senát MS v Praze napotřetí Paľka zprostil obžaloby, rozhodl o změně senátu. Po této změně pak nový senát MS odsoudil Paľka k pěti letům za podvod. „Má za to, že odvolací soud ve svém usnesení ze dne 12. 7. 2018 sp. zn. 4 To 15/2018, jímž potřetí zrušil rozsudek soudu prvního stupně a rozhodl o přikázání věci jinému senátu Městského soudu v Praze podle § 262 trestního řádu, nerespektoval ustálenou judikaturu Ústavního soudu, tudíž toto přidělení věci jinému senátu bylo nezákonné.

Domnívá se, že Vrchní soud v Praze postup podle § 262 trestního řádu nedostatečně odůvodnil, neboť se omezil pouze na obecný výčet tvrzených vad. Stěžovatel dále uvádí, že po uvedeném rozhodnutí vrchního soudu o přidělení věci jinému senátu městského soudu byla věc přidělena předsedkyni senátu Mgr. Denise Durdíkové. Namítá, že nelze dovodit, jakým způsobem byla věc přidělena právě této soudkyni, nejasná je podle něj i změna přísedících. Za nezákonné považuje i přidělení věci senátu na Nejvyšším soudu, neboť v jeho věci rozhodovali mj. soudci JUDr. Vicherek a JUDr. Doležel, kteří byli určení JUDr. Mazákem, jenž však byl z projednání věci vyloučen,“ uvádí se ke stížnosti v rozhodnutí ÚS I. 1424/21 z 20. července minulého roku.

O stížnosti rozhodoval senát ve složení Tomáš Lichovník, Vladimír Sládeček a Jaromír Jirsa. Senát stížnost odmítl, když mj. konstatoval, že rozhodnutí o přikázání věci jinému senátu městského soudu bylo odůvodněné a opodstatněné. „Stěžejní důvod pro tento závěr spočívá především v tom, že vady vytýkané vrchním soudem se v postupu nalézacího soudu vyskytovaly opakovaně, navzdory předchozím výtkám ze strany odvolacího soudu. Za daných okolností tak již vrchnímu soudu v podstatě nezbyla jiná možnost, jak zajistit zachování zákonnosti (zejména v podobě respektování zásady volného hodnocení důkazů), než postupovat právě podle § 262 trestního řádu,“ stojí v odůvodnění rozhodnutí, jehož zpravodajem byl soudce Vladimír Sládeček.

Měl soudci darovat kolo a trávit s ním čas

Krátce poté, co Paľko podal tuto ústavní stížnost, byl za asistence policie dodán do výkonu trestu. Proti tomu směřovala jeho druhá ústavní stížnost, kterou v březnu letošního roku odmítl pro opožděnost sám soudce Jirsa.

A v dubnu pak na ÚS dorazily dvě další Paľkovy ústavní stížnosti: jedna směřovala proti rozhodnutí z července minulého roku a druhá proti tomu březnovému. Obě stížnosti spojil ÚS rozhodnutím pléna v jednu 26. dubna. V obou těchto stížnostech totiž Paľko, známý z kampaně na vymáhání koncesionářský poplatků pro Českou televizi, zpochybňuje nestrannost soudce Jaromíra Jirsy. Rozhodovat tak bude senát soudců Tomáše Lichovníka a Davida Uhlíře. Třetím soudcem by měl být některý ze členů prvního senátu, kterého je členem i Jaromír Jirsa.

Paľko tvrdí, že ho s Jaromírem Jirsou pojí dlouhodobý přátelský vztah, který se datuje nejméně od roku 2007. Původně kolegiální vztah, kdy Paľko měl s Jirsou řešit otázky elektronizace justice (především s ohledem na Paľkovo angažmá při vymáhání nezaplacených koncesionářských poplatků ČT) přerostl ve vztah přátelský, kdy spolu měli trávit i volný čas. Paľko uvádí, že Jirsovi měl i občasně finančně vypomáhat a konkrétně uvádí (a výpisy z účtů dokládá) půjčku 1,5 mil. Kč z roku 2011, kterou měl Jirsa ze svého účtu a z účtu manželky splatit v roce 2013. Dále měl Paľko Jirsovi údajně darovat kolo v hodnotě 70 tis. Kč a zajišťovat lékařskou péči pro rodinného příslušníka.

Vedle v ČT zmíněné emailové komunikace z roku 2009, která se týká právě stavu řízení o žalobách na neplacení koncesionářských poplatků ČT, však uvádí z pohledu možné podjatosti i jiný důkaz. Jedná se o sdělení Jirsy z roku 2013, adresované tehdejšímu místopředsedovi MS v Praze Tomáši Mottlovi, v němž uvádí, že se cítí podjatý ve věci, v níž figuruje Paľkova společnost. „JUDr. Paľko je můj dlouholetý známý, s nímž udržuji občasné styky i v současné době. Protože existuje objektivní skutečnost, pro kterou by mohly vzniknout pochybnosti o mé nepodjatosti, navrhuji, abyste podle ustanovení § 15 odst 2 o.s.ř. určil jiného soudce k projednání této věci,“ měl napsat 25. dubna 2013 Jirsa Mottlovi. Mottl pak měl týž den určit k projednání věci jinou soudkyni.

Sejít se měli ještě loni

Paľko také tvrdí, že se s ním měl Jirsa údajně osobně sejít ještě v březnu minulého roku a měli spolu probírat možnosti obrany, včetně podání ústavní stížnosti. „Při této příležitosti soudce Jirsa žalobci sdělil, že v případě přidělení věci do svého senátu I., se bude muset vyloučit,“ uvádí se ve stížnosti. Jako důkaz, že schůzka proběhla, má sloužit SMS, kamerové záznamy, údaje na recepci a také údajný svědek setkání.

Podle Paľka toto vše svědčí o podjatosti Jirsy, který se měl z projednávání případu vyloučit. On sám pak podjatost nenamítal, neboť počítal s tím, že se Jirsa sám vyloučí.

Ve stížnosti pak Paľko spekuluje, že důvodem, proč se Jirsa nakonec nevyloučil, ačkoliv měl podle něj zákonnou povinnost tak učinit, je skutečnost, že mohl vztah začít vnímat negativně. „Nabízí se proto spekulace, zda např. dlouhodobý původně přátelský vztah mezi soudcem Jirsou a stěžovatelem nebyl v pozdějším období z různých soukromých i obchodních či jiných majetkových důvodů vnímán soudcem Jirsou ve skutečnosti negativně,“ uvádí se v ústavní stížnosti.

„Podjatý jsem nebyl a rozhodl jsem podle zákona v neprospěch nespokojeného účastníka,“ sdělil Jirsa ČT. Podle informací České justice žádá Paľko veřejné projednání své stížnosti a nyní již, bude-li třetím soudcem do senátu určen právě Jirsa, jeho podjatost namítá a žádá o určení jiného soudce. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Nabízeli ojetá auta na internetu a podvedli skoro 200 lidí, zadržela je policie

Čeští policisté v případu podvodů s prodejem ojetých aut na internetu, na kterém spolupracovali s rumunskými kolegy, stíhají čtyři cizince a jednoho Čecha. Podle vyšetřovatelů organizovaná skupina, v jejímž čele stál čtyřiatřicetiletý cizinec, podvedla téměř 200 lidí a způsobila škodu za téměř 40 milionů korun. Všichni zadržení jsou ve vazbě, někteří z nich v Rumunsku a česká policie požádala o jejich vydání.

 Pětice mužů byla zatčena na základě evropské zatýkacího rozkazu, který vydal český soud. Podezřelí, kteří jsou nyní ve vazbě v Rumunsku, by měli být v Česku do několika dnů, uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina. Čtyřiatřicetiletému cizinci a jeho čtyřem zhruba stejně starým spolupachatelům podle mluvčího hrozí za podvod v případě odsouzení až deset let vězení.

Pražští kriminalisté začali internetové podvody s prodejem aut vyšetřovat v roce 2019. Následně zjistili, že stopa vede do Rumunska, kde je hlavní organizátor podvodu, který má několik spolupachatelů. Také zjistili, že další dva spolupachatelé jsou v České republice. Proto musela agentura pro evropskou justiční spolupráci Eurojust zřídit speciální česko-rumunský tým, který měl případ vyšetřit, uvedl Hrdina.

Eurojust ve středu uvedl, že si podvodníci podle zjištění vyšetřovatelů vytvářeli na internetu profesionální profily, kde nabízeli k prodeji ojeté vozy. Za tímto záměrem si vytvořili smyšlenou identitu slovinských a německých majitelů vozů, kteří tvrdili, že chtějí prodat své auto. Po zájemcích žádali zálohu čtyř tisíc až osmi tisíc eur (100 tisíc až 200 tisíc korun), která měla údajně posloužit na proclení a přepravu vozů. Slíbená auta ale podvodníci zájemcům nikdy nedodali.

Auto uvízlo na hranici, zašlete peníze

Česká policie k tomu v pátek doplnila, že podvodníci nabízeli auta přes inzeráty na českých bazarových serverech, vždy šlo o auta, která byla prodávána někde v Evropě, mimo Česko. Prodejci s kupujícími podle kriminalistů komunikovali jen přes e-mail a slibovali jim dovoz auta do ČR prostřednictvím přepravní společnosti.

„Následně se kupujícímu již telefonicky ozvala podvodnice, která mu řekla, že je vozidlo na hranicích, ale nastal problém s celníky a potřebuje zaslat peníze jako zálohu,“ uvedl Hrdina a doplnil, že poté, co kupec zálohu poslal, vše skončilo. Nikdo se mu už nikdy neozval a o peníze přišel.

Policie při zásahu provedla v České republice a Rumunsku 17 domovních prohlídek a zabavila luxusní auta, nemovitosti a šperky za téměř 15 milionů korun, které si podezřelí podle policie pořídili za peníze z podvodů.

Policisté v této souvislosti nabádají lidi, kteří nakupují přes internet, k opatrnosti. Nikdy by podle nich neměli platit dopředu za něco, co nikdy neviděli.

X X X

Policie našla v supermarketech mezi banány 840 kilo kokainu. Na trhu by měl hodnotu dvou miliard

Zaměstnanci supermarketů Kaufland v Jičíně a v Rychnově nad Kněžnou v pátek odpoledne nalezli v krabicích od banánů lisované kostky kokainu. Informaci potvrdila serveru iROZHLAS.cz vedoucí odboru komunikace policejního prezidia Kateřina Rendlová. Během kontrol na dalších místech v republice, kam mělo být distribuované zboží se stejnou šarží, odhalili kriminalisté dohromady 840 kilo kokainu v hodnotě 2 miliard korun, uvedla policie na twitteru.

 „V součinnosti s Celní správou, která nám zapůjčila rentgeny, nyní probíhají prohlídky všech míst, kam bylo distribuováno zboží i stejné šarže. Šetření povede Národní protidrogová centrála,“ řekla v pátek Rendlová serveru iROZHLAS.cz.

To potvrdil Radiožurnálu i ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. „Byla provedena prohlídka v místech, kam došla šarže zásilek banánů, v které byl kokain ukryt. Celý případ si přebrala Národní protidrogová centrála proto, aby mohla cestou policejní a justiční spolupráce šetřit po zdroji této zásilky, protože u této komodity je samozřejmě zemí původu produkční oblast Střední Ameriky.“ Podle informací České televize pocházela zásilka z Kolumbie.

Frydrych dále pro Českou televizi uvedl, že v Jičíně nalezli drogu v 36 bednách s banány, v Rychnově pak v 60. Dodal, že se zřejmě jedná o 80procentní kokain. Látka se našla v prodejnách Kaufland, potvrdila pro iROZHLAS.cz mluvčí řetězce Renata Maierl. Více informací ale z důvodů vyšetřování nesdělila. K zákazníkům se bedny v supermarketech nedostaly.

Policie následně na twitteru zveřejnila, že doposud bylo během kontrol odhaleno 840 kilo kokainu. Při distribuci tři tisíce korun za gram by podle kriminalistů prodejci vydělali více než 2 miliardy. V jakých dalších obchodech drogu našli, policie zatím neupřesnila.

Podle dostupných údajů je to největší zadržená zásilka kokainu v Česku.

Zásilky by ale mohly být i v jiných státech. „Informace o zásilkách vedou mimo území ČR, z toho důvodu využijeme institut mezinárodní policejní a justiční spolupráce,“ sdělila policie.

1/3 Lisované kostky kokainu, v krabicích od banánů, nalezli dnes odpoledne pracovníci supermarketu v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Kriminalisté zjistili, že zboží stejné šarže bylo distribuováno na několik dalších míst v ČR.

Podobný případ se stal také v dubnu 2015. Tehdy se v zásilce banánů v pražském supermarketu našlo přes 100 kilogramů kokainu. V té době by takové množství drogy na ulici stálo až miliardu korun.

V březnu 1999 policie ve skladu v Malém Borku na Mělnicku odhalila v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů kokainu.

X X X

FIALA   NEŘEŠÍ   NEJVĚTŠÍ   PÁD   ŽIVOTNÍ   ÚROVNĚ  V  ČR,   NA   VEDENÍ  VLÁDY  NEMÁ   SCHOPNOSTI

Lidi nezajímá, kdo za to může, ale co s tím vláda udělá, říká exministr Pilip

ČR zažívá největší pád životní úrovně v historii. Inflace v květnu vystoupala na 16 procent. Podle bývalého ministra financí Ivana Pilipa je to i důsledek hospodaření předchozí vlády. „Současná vláda by měla více dát najevo, že chce ekonomickou situaci řešit,“ řekl Pilip v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

 Úřednické odbory vyhlásily od čtvrtka stávkovou pohotovost. Bývalý ministr financí ve vládě Václava Klause Ivan Pilip v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že to může souviset i s tím, že předseda odborů Josef Středula kandiduje na prezidenta. „Napětí v ekonomice roste, vláda by měla víc dát najevo, že to chce řešit,“ dodal Pilip.

Podle bývalého ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky Ivana Pilného hraje roli plošné přidávání. „Vracíme se k tomu, že bez ohledu na to, jak kdo pracuje, dostane přidáno. Proměnili jsme se v nárokovou společnost, něco se stane a voláme po plošných opatřeních,“ podotkl Pilný.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se ceny oproti minulému roku zvedly o šestnáct procent. „Vláda by měla vysvětlovat a opakovat, že ta situace není vinou její politiky. Je to mezinárodní situace, za to může agresivní válka Ruska. Až to ale na lidi začne více dopadat, budou chtít slyšet, že to vláda bude řešit,“ sdělil Pilip.

Česká republika zažívá nyní nejhorší pád životní úrovně v historii. „Pokračuje rozvrat veřejných financí, který nastal kvůli populistické politice předchozí vlády. I současná vláda, která kritizovala plošná opatření, je sama začíná zavádět,“ řekl Pilný. Podotkl, že vysoká inflace není způsobena jen válkou na Ukrajině, ale celou řadou opatření, která se měla udělat, ale neudělala se.

„Podíl minulé vlády na inflaci je značný. Každá nová vláda ale musí počítat s tím, že na to za pár měsíců lidé přestanou slyšet a bude je zajímat, co s tím hodlá dělat nová vláda, a ne kdo za to může,“ sdělil Pilip.

Podle něj by podpora měla být cílená. „Vláda by se měla pokusit navýšit dávky nejvíce postiženým lidem. Současný propad je ale tak velký, že zasahuje nižší střední až střední třídu, která na žádnou dávku nedosáhne. Nestačí tedy pouze zvýšit ty existující, ale je třeba hledat nové nástroje,“ zdůraznil Pilip.

X X X

Méně peněz pro zdravotnictví? Zhorší se péče o pacienty, je to zbytečné, varuje Kubek

Rozpočet ministerstva zdravotnictví, který na rok 2023 bude téměř poloviční oproti loňskému roku, se zcela jistě odrazí na kvalitě péče o pacienty. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Na zdravotníky se podle něj zapomíná, a to v době, kdy nás může čekat další pandemie covidu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ale zhoršení kvality nenastane.

„Politici sází na to, že zdravotníci jsou srdcaři a mají práci rádi, ale to je odsud posud. Mrzí mě, že po dvou letech covidu, kdy 200 tisíc zdravotníků bojovalo za obyvatele, k tomuhle dochází,“ uvedl Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Komentoval tak rozpočet ministerstva zdravotnictví, který by měl být pro rok 2023 podle předběžného návrhu ministerstva financí proti letošku téměř poloviční. Ministerstvo by mělo hospodařit zhruba s deseti miliardami korun.

„Rozhodnutí vlády snížit platby za státního pojištěnce, společně s náklady na 350 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, 15% inflací a ještě, když nás na podzim možná čeká další covidová vlna, znamená, že zdravotnictví přijde o příjmy,“ vysvětlil.

Dvořáček je ale přesvědčen, že snížení rozpočtu ministerstva zdravotnictví neovlivní poskytování zdravotní péče. „Všechna zařízení jsou financována z úhrad pojišťoven, jsou dobře saturována,“ ubezpečil.

Důrazně také dodal, že ho menší rozpočet pro resort vedený Vlastimilem Válkem (TOP 09) netěší. „Myslím, že v České republice nemusí mít žádný pacient, kterému byla odložena operace, obavy, že by neproběhla,“ uvedl v pořadu 360°. Dodal také, že peníze na pandemii koronaviru byly vypláceny další mimořádné výdaje. Rozpočet pro rok 2023 tvoří přibližně třetina nákladů z let covidové epidemie.

Ministerstvo ze svého rozpočtu nehradí zdravotní péči ani platy zdravotníků, ty se platí z veřejného zdravotního pojištění. „Nejsme perpetuum mobile. Jak se šetří na zdravotnických zařízeních, bude se šetřit na pacientech, bude se zhoršovat péče a to je zbytečné,“ dodal Kubek.

X X X

Přechod Havířova na vytápění plynem je pochybný. Ekologicky i ekonomicky

 Zvažovaný přechod Havířova od dálkového vytápění z Teplárny Karviná k lokálním plynovým zdrojům se nevyplatí ekonomicky ani ekologicky. Cena zemního plynu se od loňského října drží na vysokých hodnotách, nemluvě o riziku zastavení dodávek z Ruska. Další rizika s sebou nesou vyšší lokální emise oxidů dusíku a jemného prachu.

Zvažovaný přechod Havířova od dálkového vytápění z Teplárny Karviná k lokálním plynovým zdrojům se nevyplatí ekonomicky ani ekologicky. Cena zemního plynu se od loňského října drží na vysokých hodnotách, nemluvě o riziku zastavení dodávek z Ruska. Další rizika s sebou nesou vyšší lokální emise oxidů dusíku a jemného prachu.

Teplárna Karviná, od níž se chce vedení 70tisícového Havířova odpojit, dnes spaluje černé uhlí. Vlastník teplárny, společnost Veolia Energie ČR, se chystá investovat více než miliardu korun do nového kotle, který bude spalovat biomasu a tuhé alternativní palivo, což je fakticky komunální odpad po vytřídění recyklovatelných materiálů.

Dvě výše zmíněná paliva mají jednu výhodu. Jejich cena je stabilní – na rozdíl od zemního plynu, tedy druhé alternativy, o níž v Havířově uvažují. Jen pro připomenutí: cena zemního plynu na evropských burzách za poslední rok vylétla z 18 eur na zhruba 100 eur za megawatthodinu. Trh nervózně reaguje na každé omezení dodávek ze strany Ruska.

Jen pro představu: cena tepla pro domácnosti se dnes v českých městech běžně pohybuje od 680 do 950 korun za gigajoule (včetně DPH). Zcela jiné ceny však vidíme v situaci, kdy na teplárnu dopadl v plné síle efekt rostoucích cen zemního plynu na evropském trhu. Například firma Terea dnes účtuje zákazníkům v Chebu 1661 korun za gigajoule dodaného tepla a v Aši dokonce 1987,70 koruny (včetně DPH).

Až 15krát víc prachu

Hlavním tahounem odporu jsou nyní místní obyvatelé, sdružení například na facebookové skupině Fajny Havířov. Video reportáž „Stop komínům v Havířově“ má již 23 tisíc zhlédnutí, což matematicky odpovídá třetině počtu obyvatel celého měst. i další video, tentokrát na webu skupiny Jsem z Havířova, laicky srozumitelným jazykem upozorňuje na výhody dálkového tepla oproti lokálním zdrojům.

Hlavní obavy u místních lidí vyvolává instalace 19 spalovacích zdrojů přímo uvnitř městské zástavby. Citují hlavní zjištění loňské případové studie, kterou vypracovaly Technické služby ochrany ovzduší Ostrava. Studie uvádí, že nové lokální kotle na zemní plyn by způsobily zvýšení emisí oxidu dusičitého o 60 tun za rok.

Ještě vyšší nárůst by se odehrál u jemného prachu do 2,5 mikrometru (PM2,5), kde má být nárůst emisí až 15násobný oproti variantě odběru z Teplárny Karviná. Právě drobné prachové částice PM2,5 jsou nejvíc nebezpečné lidskému zdraví. Pronikají do plic, kde mohou vyvolat záněty i rakovinné nádory.

Ekonomický deník se dvěma místními aktivisty hovořil, oba však trvali na zachování anonymity zdroje. Nechtějí si prý znepřátelit magistrát, jehož vedení je zejména teď před podzimními komunálními volbami citlivé na kritiku. Aktivisté zmiňují obavy z úbytku zeleně, rozkopání a zadlužení města i nejistotu ohledně perspektivy zemního plynu, který jako palivo musí nejpozději do roku 2050 v zemích EU skončit.

Vedení Havířova na dotaz Ekonomického deníku zopakovalo, že spolupráci s ČEZ ESCO navázalo proto, aby zajistilo konkurenční prostředí při výběru dodavatele tepla do budoucna. „Jedním dechem zároveň říkáme, že nový projekt nesmí znamenat zhoršení životního prostředí ve městě. V tuto chvíli ale není možné cokoliv srovnávat – plány Envezu jsou nyní ve stádiu vzniku, teprve až budou k dispozici údaje, jaký systém a palivový mix projektanti navrhnou, můžeme řešit srovnávací studie,“ zmínila mluvčí havířovského magistrátu Rosalie Seidl Pokorná.

Podobně se k věci vyjadřuje také ČEZ ESCO. „Příprava projektu je teprve v začátcích, v souvislosti s aktuální geopolitickou situací a změnám na surovinovém trhu stále hledáme, jaká varianta pro dodávky tepla do Havířova bude nejvýhodnější. Jisté je, že musí jít nejen o výhody ekonomické, ale zároveň ekologické – to byly hlavní cíle, které stály při založení společného podniku ČEZ ESCO a města Havířov,“ uvedl v reakci na dotaz Ekonomického deníku mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Primátor slibuje férovou soutěž. Jenže město už loni prozradilo její výsledek

Ekonomický deník se tématu možné změny dodavatele tepla v Havířově věnuje od loňského prosince. Zastupitelstvo města Havířova tehdy schválilo smlouvu o založení společného podniku s ČEZ ESCO s názvem ENVEZ, jehož ambicí je převzít výrobu tepla pro firmy a domácnosti v moravskoslezském městě. Podle informací Ekonomického deníku však tato spolupráce není příliš vyvážená a Havířovu přináší řadu možných rizik a nevýhod.

Série kritických článků přiměla k reakci havířovského primátora Josefa Bělicu. „O tom, jak budou vypadat dodávky tepla do Havířova, musí rozhodnout zastupitelé Havířova, ne redaktoři České justice, respektive Ekonomického deníku. Je neuvěřitelné, že média, od kterých čtenáři očekávají relevantní informace, uvádí doslova bludy, např. že ´má dojít ke změně způsobu dodávek tepla´, ´město se chystá vybudovat desítky nových zdrojů´ nebo ´Havířov chce odpojit obyvatele od centrálního zdroje tepla´,“ uvedl.

O případné změně dodavatele prý ještě nikdo nerozhodl. „K tomu, jak budou pokračovat dodávky tepla po ukončení smlouvy s Veolií v roce 2026, se teprve připravují podklady a výsledek nebude na rozhodnutí města, ale na výsledcích veřejné soutěže,“ napsal Ekonomickému deníku a České justici po zveřejnění zprávy havířovský primátor Josef Bělica.

Postoj města lze tedy shrnout takto: změna dodavatele tepla pro Havířov se může, ale také nemusí odehrát. Bude to záviset na výsledku veřejné soutěže, ve které zvítězí ten, kdo městu nabídne levnější dodávky tepla po roce 2026.

Tato tvrzení však nejsou v souladu s tím, co nalezneme v tiskové zprávě společnosti ČEZ ESCO z července loňského roku. Tady je změna dodavatele tepla pro Havířov zmiňována jako hotová věc. Stejná informace dodnes visí na webu Havířova. „Našim cílem je kvalitně připravit přechod od uhlí k ´zelenějšímu´ teplárenství, abychom zajistili pro dnešní obyvatele i příští generace lepší životní prostředí ve městě, a zároveň zachovat rozvody centrálního zásobování teplem, které umožní dodávat teplo lidem i firmám za dobrou cenu. Ve společnosti ČEZ ESCO, která je lídrem v této oblasti a má bohaté zkušenosti také ze zahraničí, jsme našli toho nejlepšího partnera,“ uvedl tehdy primátor Josef Bělica.

ČEZ je v zprávě, kterou si město vyvěsilo na své webové stránky, dokonce citován i s popisem budoucího řešení. „Rozvody HTS doplníme o decentralizované plynové kotelny, kogenerační jednotky a fotovoltaické elektrárny, aby byl nový systém zásobování teplem efektivnější a ekologičtější. Jako největší poskytovatel energeticky úsporných řešení v Česku máme bohaté zkušenosti s provozováním a modernizací teplárenských soustav, proto městu rádi pomůžeme vykročit směrem k ´ozelenění´ a zlepšení služeb pro obyvatele,“ vysvětlil další postup generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Není to jediný otazník nad spoluprací Havířova s ČEZ ESCO. Otázkou je, jak chce vedení města vypsat férovou soutěž na budoucího dodavatele tepla, když s jedním ze dvou vážných uchazečů založilo společný podnik a smluvně se zavázalo k plné součinnosti s ním.

Podobná kritika se ozývá například z řad České pirátské strany. „Smlouva je problematická hned v několika ohledech. Podle našeho právního řádu není možné uzavřít smlouvu na dobu neurčitou, kterou nelze vypovědět. Město se také nemůže zavázat k tomu, že pro Envez zajistí potřebné změny v územním plánu. Takový závazek je neplatný pro rozpor se zákonem a současně zakládá možnou systémovou podjatost úředníků, kteří budou o změně územního plánu rozhodovat. Pokud jde o práva a povinnosti smluvních stran, považuji smlouvu za velmi nevyváženou v neprospěch města,“ uvedl v lednu Marian Babic, právník a místopředseda krajského sdružení Pirátů v Moravskoslezském kraji.

Zvýhodňování ČEZu zahalené tajemstvím

Na počátku května weby Česká justice a Ekonomický deník upozornily na podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Stojí za ním předseda Samostatné odborové organizace Teplárny Karviná Ladislav Kugler. Chce prověřit smlouvu města se společností ČEZ ESCO, která podle odboráře narušuje hospodářskou soutěž.

Ekonomický deník měl možnost do podnětu pro ÚOHS nahlédnout. Narušení hospodářské soutěže odbory vidí hned v několika případech. Například v tom, že město, respektive Havířovská teplárenská společnost, předá kontrolu nad svým majetkem. Dojde také k zajištění změny nástrojů územního plánování a k umožnění investiční a výstavbové činnosti ENVEZ a zejména skupiny ČEZ, která tak bude moci postavit kogenerační jednotky a související infrastrukturu.

V tiskové zprávě z července roku 2021 se o spolupráci ČEZ a Havířova ve výrobě tepla hovoří jako o jisté věci. Zdroj: web skupiny ČEZ

Město se také zavázalo, že ve prospěch soukromé společnosti ENVEZ a zejména skupina ČEZ změní územně plánovací dokumentaci a umožní postavit kogenerační jednotky a související infrastrukturu. Podezření odborů jde v důsledku utajování detailů kontraktu ze strany města a energetické společnosti ve stížnosti ještě dál.

„Je přitom dále možné, že při zřejmé stávající snaze o anonymizování a důvěrnost obsahu těch částí Akcionářské smlouvy, jejichž předmětem je toto diskriminační zvýhodnění, dochází či může dojít k dalším jednáním, jež mají za cíl zvýhodnit soutěžitele ENVEZ či skupinu soutěžitelů ovládaných skupinou ČEZ v rámci hospodářské soutěže na relevantním trhu obecně, resp. v rámci budoucích zadávacích řízení. Účastník, jako orgán veřejné moci neumožňuje pouze získání výhody v rámci jednoho zadávacího řízení, umožňuje skupině ČEZ v lokalitě města Havířov dlouhodobé působení za přispění veřejných prostředků, ovlivněním své činnosti jako orgánu státní správy (který má ze své podstaty vykonávat svoji činnost nestranně a nezávisle na tržních subjektech) a bez jasného rámce toho, jaký prospěch to Účastníkovi přinese (absence veřejného zájmu). Riziko neúspěchu investičního záměru v podobě neúspěchu v zadávacím řízení pak skupina ČEZ přenáší na Účastníka a nutí ho tím ke krokům, které jsou za hranou nejen pravidel hospodářské soutěže, ale rovněž z pohledu regulace energetického práva a práva spotřebitelského (HTS dodává teplo nejen Účastníkovi, ale i dalším subjektům, z nichž někteří jsou v postavení spotřebitele)” píše se ve stížnosti k ÚOHS.

Koneckonců již při výběru samotné společnosti ČEZ pro stávající kontrakty s Městem Havířov k žádnému otevřenému výběrovému řízení nedošlo a ČEZ byl jednoduše zvolen na základě politického rozhodnutí komunálních politiků bez transparentní a přezkoumatelné soutěže. David Tramba, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

Po spolužácích hází židle i lavice, učitelům nadává. Plzeň řeší další případ šikany ve škole

Další škola v Plzni se potýká s případem šikany. Žák třetí třídy s poruchou chování má po dětech házet židle, lavice a napadat spolužáky. Několik rodičů už přeřadilo své děti do jiných škol. Podobný případ řeší i jiná škola ve městě, kde dokonce rodiče podepsali petici za přeřazení problematického žáka do speciálního zařízení.

Problémy začaly už v první třídě, postupem času se stupňovaly. „Žák napadá slovně učitelku, děti pak slovně i fyzicky. V extrémech hází židlemi a lavicemi,“ vylíčila matka žákyně 3. třídy Petra Zaklová. „Narušuje chod celé třídy,“ rozčílila se další maminka.

Bohužel se musí někteří rodiče potýkat s tím, že problémový žák útočí i na jejich děti. „Mého syna tento spolužák několikrát fyzicky napadl. Syn měl několik modřin a museli jsme kvůli němu navštívit psychlogicko-pedagogickou poradnu,“ svěřila se matka žáka 3. třídy Jitka Nedbalová. Její syn se prý kvůli tomu zhoršil v prospěchu a do školy se bojí chodit.

 Podle informací CNN Prima NEWS už rodičům žáků došla trpělivost a devět dětí chtějí přeřadit na jinou školu. „Odchází dvě děti ze 3. třídy a jeden žák z 1. třídy,“ sdělila Zaklová.

Rodiče třeťáků už několikrát problém konzultovali s vedením školy. „Ve spolupráci s ostatními institucemi, jako jsou různá poradenská školská zařízení i OSPOD, se postupnými kroky snažíme docílit určitého řešení,“ uvedla zástupkyně školy Miroslava Cinkaničová.

Redakce CNN Prima NEWS se snažila kontaktovat také matku problematického chlapce. Ta prý uvažuje o tom, že v září syna přihlásí do jiné školy. „Každá mince má dvě strany a nikdy není nic černobílé,“ řekla žena.

Mého syna zkopal do žeber

Podobný případ, kdy žák 4. třídy údajně terorizuje své spolužáky i učitele, hlásí také další škola v Plzni. „Řešili jsme útok toho žáka na mého syna, protože ho zkopal do žeber, do břicha, kluk přišel domů s pláčem. Je to otázka času, kdy přijde s kudlou,“ vysvětlila maminka žáka 4. třídy. Z 25 zákonných zástupců podepsalo petici 21 rodičů. „Cílem petice je přeřazení agresora do specializovaného zařízení,“ upřesnil autor petice Jiří Raška.

Peticí a stížností se zabývala školní inspekce. „To šetření je uzavřeno. Tam, kde vidíme rezervy, to samotné řešení situace s daným žákem ve třídě, jsme konstatovali, že je stížnost důvodná,“ uvedl náměstek ústředního školního inspektora ČŠI Ondřej Andrys. Inspekce proto navrhuje součinnost s místní pedagogicko-psychologickou poradnou i se zřizovatelem školy.

Toto rozhodnutí se ale rodičům nelíbí. „Jak to vyřešila Česká školní inspekce, nám vadí. Je to nedostačující, a právě proto bojujeme dál,“ doplnila maminka žáka z této třídy Kateřina Seidlová. Škola nemůže matce žáka nařídit nebo doporučit přestup do speciálního zařízení, situaci proto chce řešit následovně. „Aby tam byly větší dohledy jak o přestávkách, tak ve výuce a hlášení veškerých problémů, aby asistentka vzala žáka ze třídy a pokusila se ho případně uklidnit,“ vysvětlil zástupce ředitelky Josef Řičica.

„Ten případ je jak přes kopírák a rozhodli jsme se, že se spojíme a vyzveme všechny ostatní rodiče, kteří mají podobné problémy. Myslíme si, že je to systémový problém a chceme na něj upozornit,“ řekl autor petice Jiří Raška. Chce založit občanské sdružení a apelovat na to, aby o přeřazení žáků do speciálních zařízení nerozhodovali jen rodiče.

X X X

Evropská komise obvinila České dráhy a rakouského dopravce ÖBB. Měli poškodit RegioJet

Evropská komise obvinila České dráhy a rakouského železničního dopravce ÖBB, že uzavřeli tajnou dohodu o použitých osobních železničních vagonech, která poškozovala českého provozovatele RegioJet. Komise v pátek uvedla, že český podnik s rakouským uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy, oběma proto zaslala takzvané prohlášení o námitkách. Unijní úřady případ vyšetřovaly šest let.

„České dráhy a ÖBB se zapojily do kolektivního bojkotu s cílem udržet si své postavení na trhu a bránit expanzi RegioJetu jak v Česku, tak na mezinárodní železniční trase mezi Prahou a Vídní,“ uvedla komise. Ta je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci. Mimo jiné funguje i jako antimonopolní úřad EU.

Konkurence pro RegioJet. Slovenské aerolinky AirExplore budou nově létat i do chorvatského Splitu

Česká železniční společnost RegioJet vstoupila na trh dálkové železniční osobní dopravy v České republice v roce 2011. Aby byla schopna konkurovat společnostem České dráhy a ÖBB, spoléhala se při své činnosti do značné míry na použité vozy.

Komise předběžně zjistila, že mezi lety 2012 a 2016 se České dráhy a ÖBB účastnily kolektivního bojkotu, jehož cílem bylo udržet si své postavení na trhu a bránit rozšíření společnosti RegioJet v Česku i na trase mezi Prahou a Vídní.

Ke kolektivnímu bojkotu dochází, když se skupina soutěžitelů dohodne na vyloučení skutečného nebo potenciálního konkurenta nebo na tom, že mu zkomplikuje činnost.

„České dráhy neuznávají, že by z jejich strany došlo k uzavření kartelové dohody,“ uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Firma podle ní obdržela od Evropské komise takzvané sdělení výhrad, které není rozhodnutím ve věci nebo konstatováním, že by České dráhy pochybily.

„Jedná se o předběžný názor Evropské komise na danou věc. Nyní proběhne podrobná analýza dokumentu a poté se k němu vyjádříme,“ dodala mluvčí.

Komise přitom ve svém předběžném stanovisku uvádí, že České dráhy a ÖBB „porušily antimonopolní pravidla EU tím, že na trhu s použitými osobními železničními vagony uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy“.

‚Mohli jsme být největší‘

Naopak majitel RegioJetu Radim Jančura považuje vyjádření Evropské komise za pravdivé. „Prvních 100 vagonů jsme postupně koupili od ÖBB a začali díky nim jako první dopravce konkurovat Českým drahám počínaje zářím 2011. Najednou se něco stalo a my jsme už nekoupili ani kolo. Až časem vyplavalo na povrch, že při razii Evropské komise na Českých drahách našla komise důkazy, které nasvědčují tomu, že se České dráhy a ÖBB dohodly na vzájemném postupu proti RegioJetu, což je z hlediska soutěžního práva přísně zakázané,“ sdělil Jančura.

„Při dalších prodejích vozů, kterých bylo okolo 200, skoupily všechny České dráhy. Až časem jsme pochopili, proč se tak stalo. Kdyby k tomuto jednání nedošlo, RegioJet by dnes byl třikrát větší dopravce, než je, a provozovali bychom vlaky ve velké části Evropy. Musíme si počkat na výsledek šetření a pak se přihlásíme o náhradu škody. V tuto chvíli je předčasné škodu stanovit, ale naše limity růstu byly především levné a kvalitní vozy od západoevropských státních dopravců,“ dodal Jančura.

České dráhy po 15 letech skončily s rozdáváním novin ve vlacích. Kvůli wi-fi o ně prý poklesl zájem

 Pokud se předběžný názor komise potvrdí, bylo by jednání Českých drah a ÖBB v rozporu s článkem 101 Smlouvy o fungování Evropské unie. Ten zakazuje protisoutěžní obchodní praktiky, jako je koluze.

„V rámci zdravé hospodářské soutěže mají evropští občané prospěch z kvalitních a cenově dostupných služeb v osobní železniční dopravě. Atraktivní služby železniční osobní dopravy rovněž podněcují cestující k tomu, aby přešli ze silniční na železniční dopravu, což je zásadní pro dosažení cílů Zelené dohody pro Evropu,“ uvedla místopředsedkyně komise odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová.

Majitel RegioJetu Radim Jančura, jehož firmu České dráhy přeplatily při nákupu vagonů z Rakouska, kroky Českých drah a ÖBB už dříve kritizoval. Konečnou kupní cenu vozů označil za nevýhodnou a už koncem roku 2014 řekl, že další peníze podle něj České dráhy ještě budou muset zaplatit za úpravy vagonů.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.