Lavrov: Že je Zelenskyj Žid? To nacismus na Ukrajině nevylučuje, kritika Zemana Pekarové…

To, že je ukrajinský prezident Zelenskyj Žid, podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neznamená, že na Ukrajině nejsou nacistické prvky. I nacistický diktátor Adolf Hitler podle něj v sobě měl židovskou krev. Lavrov tento svérázný názor, který není historiky doložený, přednesl podle agentury Reuters v rozhovoru s italskou televizí.

Zelenského v něm také obvinil z toho, že neustále mění své postoje; Ukrajince z toho, že sabotují vyjednávání; Západ z toho, že sankcemi „ukradl“ ruské peníze a západní média z toho, že lidi klamala, pokud jde o ruské cíle ve válce. Rusko, které se na začátku války snažilo obklíčit i ukrajinskou metropoli Kyjev, podle něj chce jen zajistit bezpečnost proruských Ukrajinců na východě země.

Lavrov dále ukrajinské jednotky označil za nacistické a prohlásil, že ukrajinské útoky na Donbas jsou jasně zacíleny na terorizování civilistů.

X X X

PEKAROVÁ  VIZITKA  FIALOVY  VLÁDY,  PROKLETÍM  POLITIKY  ČR, KRITIKA  ZEMANA,  KLAUSE,  PAROUBKA

Výroky, které použila Markéta Pekarová /TOP O9/, nemohl vyslovit demokrat, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Reagoval tak na slova předsedkyně Sněmovny. Ta některým opozičním politikům vzkázala, aby „šoupali nohama a mlčeli v koutě“. I proto je pro prezidenta Pekarová prokletím české politiky.

„Paní Pekarová kromě jiného proslula výrokem, že opozice má sedět v koutě, šoupat nohama a mlčet, což je přesný protiklad politické demokracie, kde má opozice klíčovou roli a rozhodně nesedí, nešoupá nohama a nemlčí,“ zdůraznil Zeman v Lánech.

 Předsedkyně Sněmovny v rozhovoru pro web Novinky.cz zkritizovala bývalého ministra obchodu a průmyslu (ANO). „Připomeňme, že třeba ještě před rokem bývalý ministr Karel Havlíček usiloval o to, aby v tendru byl i ruský Rosatom. Jemu i všem podobným, kteří nám teď cokoliv vzkazují a radí, doporučuji, aby radši šoupali nohama a mlčeli v koutě,“ sdělila.

Kvůli těmto výrokům Zeman nešel daleko pro ostrá slova. „Pekarová je podle mého prokletím české politiky, ale každá politika si čas od času zaslouží prokletí, abychom se poté radovali, že prokletí zmizelo,“ pokračoval prezident v rozhovoru pro CNN Prima NEWS a dodal, že demokracie znamená „mít právo opozice“.

Ne jeho slova krátce po odvysílání Partie zareagovala. „Zkreslování mých výroků panem Zemanem mě ani nepřekvapuje, ani nemrzí. Takový vždy byl a jiný už nebude,“ sdělila pro CNN Prima NEWS. Zeman si podle ní v rozhovoru našel a nyní se jako „klasická potrefená husa“ ozval.

„I on totiž prosazoval, aby Dukovany mohl dostavět Rosatom. To by pro Česko znamenalo závislost na diktatuře válčící a zabíjející nevinné lidi. Od takového člověka je pro mě jakákoli urážka vyznamenáním,“ dodala předsedkyně Sněmovny.

Kritika od Klause i Paroubka

Předsedkyně Sněmovny se dočkala hanlivého označení i od bývalého prezidenta Václava Klause. „Paní Pekarová svými slovy poškozujícími vlastní zemi a její zahraniční politiku potvrzuje, že nezralé arogantní osoby do vrcholných státních funkcí nepatří,“ sdělil exprezident Klaus, který volá po jejím odvolání.

Šéfka dolní komory před časem na sociálních sítích uvedla, že v maďarských volbách doufá v neúspěch premiéra Viktora Orbána. Celou situaci srovnala s českou, kdy nynější vládní koalice ve volbách porazila Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.

Expremiér Jiří Paroubek dříve okomentoval i její vizáž. „Obávám se, že více než 90 procent, možná spíše 95 procent žen v české společnosti, si takhle drahé šaty, co nosí paní předsedkyně, a tak drahé kadeřníky, které si dopřává, prostě dovolit nemůže,“ řekl pro web Vaševěc.cz s tím, že předsedkyni TOP 09 nijak nerozrušují dopady inflace, energetické či bytové krize.

„Pan Paroubek ještě existuje? Takt to jsem překvapená,“ reagovala na jeho slova Pekarová ve vysílání CNN Prima NEWS. Inflací se podle ní vláda zabývá a také ji řeší. „V tomto směru se opravdu snažíme pomáhat právě těm, na které vysoké ceny dopadají, co nejvíce,“ pokračovala.

Vláda se snaží, ale marně

V Partii Zeman kromě předsedkyně Sněmovny sepsul i celý Fialův kabinet, a to konkrétně v souvislosti s tématem pomoci pro rodiny. Vláda totiž plánuje příspěvek pět tisíc korun na dítě domácnostem s příjmem do jednoho milionu korun hrubého. „Podle mého názoru hora porodila myš. Pět tisíc korun je de facto plošná podpora,“ podotkla hlava státu.

Plošnou pomoc by například preferoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Proces je podle něj jednodušší a tím pádem rychlejší. „Nechci kabinet kritizovat, ale je mi líto, že v něm je málo ekonomů,“ sdělil prezident s tím, že plošná opatření jsou administrativně nenáročná. Vládní pomoc je podle něj sympatickou snahou, ale dodal, že takové věci se musejí umět realizovat.

Vláda chtěla omezením lépe zacílit na potřebné. „Parametricky jsme hledali správné zacílení. Připravíme jednoduchý speciální zákon. Počítáme s tím, že bychom výplatu mohli zvládnout nejpozději do konce srpna, aby výdaje s nástupem do školy bylo možné pokrýt z těchto finančních zdrojů,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

X X X

Vláda má z uprchlíků PR, říká šéf Svobodných. Podle Ferjenčíka to dělají jeho kolegové

Předseda Svobodných Libor Vondráček viní vládu z toho, že si na základě uprchlické krize dělá PR, čímž vyvolává v lidech protiukrajinské nálady. Exposlanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) z něčeho takového viní spíš Trikoloru, někdejšího koaličního partnera Svobodných.

„Vláda si z pomoci ukrajinským uprchlíkům dělá PR. Cítím, že lidé, kteří na začátku sami šáhli do své peněženky a dávali peníze na charitu, teď náladu mění právě kvůli vládě,“ řekl Libor Vondráček v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. S tím nesouhlasil druhý host pořadu – Mikuláš Ferjenčík.

 „Vláda situaci zvládá dobře. Přišlo sem 300 tisíc lidí a drtivá většina z nich je ubytovaná. Veřejné mínění se proti Ukrajincům obrací i kvůli ruským trollům, jako jsou třeba kolegové Svobodných z Trikolory. Ti vydělávají peníze na tom, že se snaží šířit nenávist,“ prohlásil někdejší poslanec. Kritiku Ferjenčíka nejdříve Vondráček pochopil tak, že je mířena i na Svobodné.

„Kdo přijde s konstruktivní kritikou, je ruský troll. Na to už jsme si mohli zvyknout. Myslím, že politika Evropské unie v podobě Green Dealu s energiemi pomohla Vladimiru Putinovi daleko víc, než když vám tu já zmiňuji chyby české vlády,“ ohradil se 27letý politik.

Ferjenčík poté zopakoval, že svou kritiku nesměřoval přímo na Svobodné, ale na Trikoloru: „Vaši kolegové z Trikolory jsou pátou kolonou Ruska v České republice. Tak to je. Lidé jako paní Majerová Zahradníková rozjeli kolotoč lží a vydělávají na rozdmýchávání nenávisti.“

Trio TSS ve volbách neuspělo

Vondráček poté podotkl, že do pořadu nepřišel, aby hnutí Trikolora obhajoval. „Jen jsem sdělil konstruktivní kritiku. Češi chtějí Ukrajincům pomáhat, ale teď z vlády cítí PR, to není vina proruských trollů,“ dodal.

Trikolora v říjnových volbách kandidovala do Sněmovny společně se Soukromníky a právě i se Svobodnými. Trojkoalice TSS však získala pouze 2,76 % hlasů, a do dolní komory Parlamentu se tak nedostala. Na začátku letošního dubna Soukromníci oznámili konec spolupráce s Trikolorou mimo jiné kvůli rozporům v postoji k ruské agresi na Ukrajinu.

Vondráček tehdy rozpor svých dvou bývalých koaličních partnerů komentoval následovně: „Měl jsem za to, že všichni chápou, že ve chvíli, kdy jsme nevytvořili společný poslanecký klub, pro nás žádné další vzájemné závazky neexistují.“

Trikolora: Konflikt není černobílý

Trikolora se ještě před začátkem ruské invaze výrazně stavěla proti pomoci Ukrajině. Kritizovala například plán poslat 4 000 dělostřeleckých granátů ukrajinské armádě. Po začátku ruské invaze sice litovala vojenské eskalace, ale vinila z ní mimo jiné i Ukrajinu a západní země.

„Pokud si budeme nalhávat, že celý ukrajinsko-ruský konflikt je černobílý a že za jeho eskalaci může pouze jedna strana, řešení sporů tím nijak nepomůžeme. Jen si lžeme do vlastní kapsy,“ uvedlo hnutí na konci února. Později Trikolora označila ruské chování na Ukrajině za neakceptovatelné. K pomoci Ukrajině se však hnutí stále staví spíš zdrženlivěji.

X X X

Poklidné i násilné. Evropou na 1. máje zmítaly demonstrace, v Turecku se zatýkalo

Tisíce lidí se v neděli po celém světě účastnily tradičních prvomájových demonstrací, mnohdy s podporou odborových organizací. Lidé nejčastěji vyjadřovali nespokojenost s klesající kupní silou a rostoucí inflací nebo kritizovali nedostatečnou podporu státu v sociální oblasti. V mnoha francouzských městech se manifestovalo už dopoledne, největší průvod ale odstartoval o půl třetí odpoledne v Paříži. Několik pochodů se konalo v Řecku, v Turecku policie zatkla desítky demonstrantů. V Itálii je protest spojený s koncertem pod širým nebem.

Ve Francii se demonstrace konají týden po prezidentských volbách, v nichž obhájil mandát centristický prezident Emmanuel Macron. Část veřejnosti svátek práce využila k projevům nespokojenosti s výsledkem voleb a ke zvýšení tlaku na prezidenta. Po volbách často zaznívalo, že třetí kolo voleb se odehraje v ulicích a neděle má ukázat, nakolik je to pravda. Neklid bude ve Francii pravděpodobně stoupat až do červnových parlamentních voleb, ve kterých voliči rozhodnou, zda bude mít Macron podporu většiny poslanců a vlády.

V Lyonu se průvodu zůčastniloo 4 až 6 tisíc lidí, o něco menší byly průvody v Toulouse a v Marseille. Zhruba 2 tisíce lidí se sešly ve Štrasburku a v Bordeaux. V Paříži se očekává 20 tisíc demonstrantů, dohlížet na ně má 1 500 policistů.

V Aténách se sešli v ulicích demonstranti a stávkující dělníci, podle policie jich bylo 9 000. Požadovali účinnější ochranu domácností před inflací, která v Řecku v dubnu podle Eurostatu dosáhla 9,4 %. Dalším požadavkem je růst minimální mzdy, ačkoli právě ode dneška v Řecku minimální mzda vzrostla o 50 eur (1 230 korun) na 713 eur (17 500 korun).

Odbory ale výslednou částku považují za nedostatečnou a chtějí růst na 825 eur (20 300 korun) měsíčně. Demonstrace se konaly i v dalších řeckých městech a doprovodné stávky způsobily narušení letecké, námořní i veřejné dopravy, uvedla AFP.

Turecké zatýkání

Turecká policie zatkla v Istanbulu 164 demonstrantů, kteří se navzdory varování zúčastnili nepovoleného protestu, zdůvodnil zásah úřad istanbulského guvernéra. Podle médií došlo k ojedinělým střetům s policií, když se demonstranti pokusili projít na symbolické náměstí Taksim v centru milionové metropole.

 Úřady předtím jako každý rok uzavřely přístup na náměstí, jež se v roce 2013 stalo epicentrem celonárodních demonstrací proti autoritářské politice tehdejšího premiéra a nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Vláda tehdy protesty brutálně potlačila.

Prvomájové demonstrace se konaly také v Ankaře nebo Izmiru. Turci žádají zejména opatření, která by jim kompenzovala inflaci. Ta se podle oficiálních údajů pohybuje okolo 60 %.

„Naším letošním hlavním tématem musely být životní náklady,“ řekl šéf Konfederace tureckých odborových svazů Ergun Atalay agentuře Reuters. A dodal: „Inflace se vyhlašuje na začátku každého měsíce. Míra inflace by se měla každý měsíc připočítávat ke mzdám.“

Itálie s heslem „Pracovat pro mír“

V Itálii po poledni začalo několik demonstrací s projevy odborových předáků, zazněly projevy s požadavky na slušné zacházení a partnerskou diskusi vlády s pracujícími. Heslem letošních setkání je „pracovat pro mír“, účastníci odsuzují ruskou invazi na Ukrajinu, válka je podle nich absurdní. Všechny demonstranty pak spojí koncert pod širým nebem.

Na náměstí San Giovanni v Římě vystoupí 50 umělců, prostranství může pojmout až 300 tisíc lidí, vše bude živě přenášet několik rádií. Koncert je v Itálii prvního máje tradiční, v posledních dvou letech se ovšem nekonal kvůli pandemii covidu, píše agentura ANSA.

X X X

Prahou na Prvního máje procházely průvody. Nechyběly ani akce na podporu Ukrajiny

Politici i občané si při několika akcích v Praze připomenuli 1. máj, svátek práce i lásky. Na Střeleckém ostrově se dopoledne při této příležitosti sešli komunisté, své pikniky tam uspořádali i anarchisté a mladí příznivci ČSSD a Strany zelených. Studenti slavili v majálesovém průvodu, který prošel centrem Prahy. Nechyběla ale ani akce připomínající dění na Ukrajině, která čelí ruské invazi. Spolek Pražský Majdan za tímto účelem otevřel na Staroměstském náměstí osvětový stánek.

„Nejde o žádnou demonstraci, cílem je upozorňovat lidi, co se na Ukrajině děje. Snažíme se o osvětu,“ řekla Soňa Pospíšilová ze spolku, který stánek na podporu Ukrajiny proti ruské agresi otevřel krátce po poledni. Zmínila, že stánek je na místě od ruské anexe ukrajinského Krymu v roce 2014 a v minulosti řešil nějaké konflikty především ze strany ruských turistů. V posledních týdnech stánek funguje podle Pospíšilové ale bez komplikací.

Téma války na Ukrajině znělo i na prvomájovém setkáním, které dopoledne uspořádala KSČM na Střeleckém ostrově. Komunistický kandidát na prezidenta Josef Skála kritizoval vládu, která říká, že ČR je ve válce. „Zakažme jim to,“ zvolal. Předsedkyně pražského výboru KSČM Marta Semelová pak mluvila o růstu příjmové chudoby občanů a zdražování. Na akci komunistů vystoupil také kubánský velvyslanec v ČR Danilo Alonso Mederos.

Přítomná byla také asi desetičlenná skupina odpůrců s vlajkami Ukrajiny, EU, USA a vlajkou Sovětského svazu pokreslenou hákovými kříži. Po zpěvu Internacionály kolem půl jedenácté dopoledne akce za slovních rozmíšek mezi oběma skupinami pomalu končila.

Příznivce komunistů na Střeleckém ostrově následně vystřídal anarchistický prvomájový piknik. Několik desítek jeho účastníků vybavených červeno-černými anarchistickými vlajkami tam v klidu postávalo, poslouchalo hudbu a debatovalo. Zhruba desítka mladých příznivců sociální demokracie a zelených si po půl jedenácté udělala několik desítek metrů vedle svůj piknik.

Centrum patřilo studentům

Centrum Prahy pak patřilo studentskému majálesovému průvodu. Šla v něm asi padesátka studentů, část z nich v kostýmech a s transparenty, nejvýraznější zastoupení měli studenti husitské teologické fakulty převlečení za husitské bojovníky. Svého kandidáta na krále majálesu podporovali hesly „Méně cepů, více piva“ nebo „Proti všem“.Historik Petr Blažek na úvod průvodu, který doprovázela policie, připomněl historii studentských prvomájových setkání včetně majálesu v roce 1965, kdy byl králem zvolen americký beatnický básník Allen Ginsberg. Kritizoval také to, že v současnosti majáles organizovaný studenty v Praze zastiňuje komerční hudební festival.

Příznivci komunistů, sociálních demokratů a dalších levicových stran a uskupení se sešli ještě odpoledne na náměstí Míru. Dorazila víc než stovka lidí, velká část z nich byla v důchodovém věku. Řečníci mluvili o penzích, bezplatném zdravotnictví či pětitýdenní dovolené. Mezi vystupujícími byl třeba Jan Kavan z ČSSD, který byl před dvěma desetiletími ministrem zahraničí.

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná ve svém proslovu označila českou minimální mzdu za ostudu. Několik kolemjdoucích na ni poté začalo volat: „Ty jsi ostuda!“ Pořadatelé kousek od pódia umístili vlajku někdejšího hnutí Ne základnám. Na místo přišli i odpůrci komunistů s velkým transparentem, na němž bylo rovnítko mezi symbolem srpu a kladiva a hákovým křížem.

X X X

Arcibiskup Jude Thadddeus Okolo jmenován novým apoštolským nunciem ČR

Dnes 1. května 2022 v poledne oznámilo Tiskové středisko Svatého stolce, že na základě jmenování papeže Františka se novým apoštolským nunciem v České republice stává arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.

Životopis nového apoštolského nuncia v České republice: Ex. arcibiskup JUDE THADDEUS OKOLO, titulární arcibiskup novický 

  1. Arcibiskup Okolo se narodil 18. prosince 1956 v Kanu v Nigérii. Na kněze byl vysvěcen 2. července 1983.

V roce 1990 vstoupil do diplomatických služeb Svatého stolce a působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku, České republice a Austrálii.

Dne 2. srpna 2008 byl jmenován apoštolským nunciem ve Středoafrické republice a Čadu, 6. října 2013 apoštolským nunciem v Dominikánské republice a apoštolským delegátem v Portoriku.

Dne 13. května 2017 byl arcibiskup Okolo jmenován apoštolským nunciem v Irsku, kde působil až do této chvíle. Hovoří anglicky, italsky, francouzsky, německy a španělsky.

CSILIc. Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska

X X X

Reakce na americké sankce? Rusko se stáhne z vesmírné stanice ISS

 Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin oznámil, že Moskva se stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Podle státních médií je to důsledek sankcí uvalených na zemi kvůli invazi na Ukrajinu, napsala agentura Bloomberg.

„Rozhodnutí už bylo přijato, nejsme povinni o něm veřejně hovořit,“ řekl podle agentury TASS Rogozin v sobotním rozhovoru se státní televizí. „Mohu říci jen tolik, že v souladu s našimi závazky budeme naše partnery o ukončení práce na ISS informovat s ročním předstihem,“ dodal.

Rogozin na začátku dubna pohrozil ukončením ruské mise, pokud Spojené státy, Evropská unie a Kanada nezruší sankce vůči podnikům zapojeným do ruského kosmického průmyslu. Výzkumná vesmírná stanice byla až do ruské invaze na Ukrajinu vzácnou oblastí spolupráce mezi Ruskem a USA a jejich spojenci, a to navzdory neustále se zhoršujícím vztahům.

Ve středu na ISS přiletěla na palubě lodi od firmy SpaceX trojice amerických astronautů s italskou kolegyní. Na ISS budou s dalšími třemi Američany, třemi ruskými astronauty a Němcem Matthiasem Maurerem.

X X X
Ruský vztek kvůli odebranému MS v hokeji: Ližte dál zadek Americe, nadává federaci ikona.

Možná zatím nejvýraznější sportovní sankce kvůli invazi na Ukrajině dopadla na Rusko – přišlo o pořadatelství mistrovství světa v hokeji, které měl příští rok hostit Petrohrad. Pro šampionát dokonce vyrůstala zbrusu nová hala. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) sice rozhodla pozdě, ale přece. A v zemi Vladimira Putina to způsobilo značný vztek.

„Stejně jako v případě juniorského mistrovství Rada vyjádřila značné obavy ohledně bezpečného pohybu hráčů a funkcionářů při cestě do Ruska, z Ruska a v rámci Ruska,“ uvedli představitelé IIHF v týdnu na oficiálním webu k tomu, že země přijde o prestižní událost.

Nepadlo ani slovo o válce na Ukrajině, což mnohým přišlo alibistické. Ale hlavní byl verdikt, který se zdál být od prvního dne války nevyhnutelný. Přesto hokejová federace váhala dva měsíce. Rusko dlouho žilo v aspoň malé naději, že by přece jen mohl šampionát klapnout.

 I přes to, že si režim Vladimira Putina už musí zvykat na sportovní izolaci, která se při zabíjení ukrajinských civilistů jeví jako zcela pochopitelná, z Ruska se ohledně odebrání pořadatelství šampionátu valí obrovská nespokojenost.

„Nebyl jsem překvapen, když jsem se dozvěděl o rozhodnutí IIHF. Dalo se to očekávat,“ podotkl pro ruskou televizi Match TV 63letý Alexandr Koževnikov, bývalý útočník Sovětského svazu, kterému pomohl ke dvěma olympijským zlatům a titulu mistrů světa.

„Darebáci. Neví, jak se to má dělat. IIHF nestaví sport na první místo, klíčové jsou pro ni politické hry a touha potěšit naše nepřátele. Ližte si Americe p*del dál. Turnaj je vůbec nezajímá. Opravdu si myslí, že všechna tato podlá rozhodnutí proti našim sportovcům mohou něčemu pomoct?“ dodala někdejší opora Spartaku nebo jiného moskevského týmu Křídla Sovětů.

Aspoň aréna nám zůstane

Odlišný názor podle očekávání nemá ani Vjačeslav Fetisov, jedna z největších ikon sovětského – respektive ruského – hokeje. „Mám být z tohoto rozhodnutí překvapený? Je ostuda, že nový prezident IIHF byl vybrán v Petrohradu. Nebyla to dobrá volba,“ řekl pro web championat.ru muž, který si v závěrečné fázi kariéry zahrál NHL za New Jersey Devils a Detroit Red Wings. Zmiňoval přitom okolnosti loňského zvolení Luca Tardiffa do čela nejvyššího hokejového orgánu.

 „Viděl (Tardiff), že se staví, jeden z největších paláců na světě. No, alespoň že nám aréna zůstane,“ podotkl dále Fetison k tomu, že v souvislosti s teď už zrušeným šampionátem v Petrohradě vyrůstá nová hala.

Lze jen spekulovat, jestli by pořadatelství stále nezůstávalo v rukách Ruska, pokud by IIHF nadále šéfoval René Fasel. Tento funkcionář je známý pro vřelé vztahy s Putinem a před několika týdny – už po začátku války – začal pracovat pro ruskou ligu KHL.

Zatím není jasné, kde MS v hokeji 2023 najde náhradní domov. Rozhodne se až během letošního mistrovství ve Finsku. Také to bylo mimochodem ovlivněno válkou na Ukrajině. A nejen tak, že se na něm ruská reprezentace nepředstaví. Jedním z dějišť měla být známá hala Hartwall Arena pro více než 13 tisíc fanoušků. Jenže vzhledem k tomu, že je ve vlastnictví ruských podnikatelů, byla dotčená část šampionátu přestěhovaná na menší stadion Helsinki Ice Hall.

X X X

Růst cen začíná u výrobců. Náklady na elektřinu vzrostly o 100 procent, říká sedlák z Uherska

Rostoucí ceny v obchodech pociťuje nejspíš každý. Všechno začíná už u výrobců, kterým výrazně stouply náklady na energie a pohonné hmoty, což ve výsledku pocítí zákazníci přímo v prodejnách. Potvrzuje to i sedlák David Novák z Uherska na Pardubicku. Má malou pekárnu, mlékárnu a tři obchody s farmářskými výrobky. Sám říká, že v poslední době skoro nestíhá měnit ceníky.

„Největší náklad na výrobu veškerého pečiva a mlíka, při pasteraci mlíka je elektrika. Ta nám stoupla o 100 procent,“ říká sedlák David Novák ve své prodejně v Uhersku na Pardubicku.

„Kupříkladu žitný chleba, který pečeme se syrovátkou a je tam velká část našich surovin, akorát je tam ta tepelná energie, kterou my máme z elektriky pekařských pecí. Cena se pohybovala někde kolem 25 korun za půlkilovou žitnou cihličku, dnes je prodejní cena 36 korun,“ popisuje situaci Novák.

V kravíně je čerstvě podestláno pšeničnou slámou. „Tu také musíte navážet traktorem, rozbalovat – stojí to naftu i lidskou práci. Při zvýšených nákladech to musí hrát nějakou roli v ceně produktu – litr mlíka může stoupnout až o pět korun.“

Panu Novákovi měsíčně stouply náklady u nafty o téměř 30 000 korun, u elektřiny dokonce 100 000. „Všechno dohromady musíte najednou zohlednit ve výsledné ceně produktů, které vychází z naší výroby,“

Vysoké ceny energií pro statek Davida Nováka nejspíš likvidační nebudou. Bude ale muset ve svých prodejnách ještě zdražit a možná omezit některé části výroby.

X X X

 Evakuace z okolí Azovstalu. Část civilistů opustila areál a domy u oceláren, hlásí Moskva

Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že z domů u mariupolských oceláren Azovstal v sobotu odešly humanitárním koridorem dvě skupiny civilistů. V jedné podle tohoto zdroje bylo 25 osob a ve druhé 21, napsala agentura TASS.

OSN potvrdila, že operace s cílem evakuovat lidi zablokované ruskými jednotkami v ocelárnách Azovstal probíhá.

Železárny a ocelárny Azovstal jsou poslední baštou ukrajinského odporu v jihoukrajinském přístavním městě Mariupol. V krytech pod ocelárnami se vedle ukrajinských obránců podle ukrajinských úřadů skrývají i civilisté.

Mluvčí OSN Saviano Abreu uvedl, že na operaci se podílí Mezinárodní výbor Červeného kříže a je koordinována s ukrajinskými a ruskými představiteli. Situaci označil za „velmi složitou“ a další podrobnosti nechtěl uvést.

„Díky příměří a otevření humanitárního koridoru opustily 30. dubna dvě skupiny civilistů obytné budovy přiléhající k území metalurgického závodu Azovstal,“ uvedl ruský resort obrany.

„Přes den odešlo 25 místních obyvatel. S příchodem tmy odešla druhá skupina 21 lidí a byla převezena do obce Bezimenne,“ uvedlo ministerstvo s odkazem na obec, která podle dostupných informací leží na území Doněcké oblasti ovládaném tamními proruskými separatisty.

Rusko chce dlouhodobě kontrolovat Chersonskou oblast, píše britské ministerstvo obrany. Ruský resort obrany dále tvrdí, že civilistům bylo poskytnuto ubytování, jídlo a lékařská péče.

Podle fotografa agentura Reuters dorazila v neděli do dočasného ubytovacího centra skupina asi 40 civilistů, kteří opustili oblast kolem Azovstalu. Fotografie zachycují civilisty přijíždějící do obce Bezimenne v autobusech s ukrajinskými poznávacími značkami, které v konvoji doprovázejí ruské jednotky a vozidla se symboly OSN, popsal Reuters.

OSN se k posledním konkrétním informacím o evakuacích zatím nevyjádřila.

Podrobnosti o rozsahu sobotní evakuace a možnosti dalších během neděle jsou vzhledem k počtu stran zapojených do jednání a nestabilní situaci na místě nejasné, podotkla agentura AP. Příjezd žen a dětí do Bezimenne rovněž potvrdil z místa její reportér.

Dodržování příměří

Ruské agentury TASS a RIA Novosti už v sobotu večer uvedly, že z obléhaného areálu ocelárny bylo evakuováno 25 civilistů, včetně šesti dětí.

Někteří Ukrajinci se vydávají přes frontovou linii. Neutíkají, ale vracejí se domů. Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar později informoval o evakuaci 20 žen a dětí z Azovstalu.

„Je pravda, že obě strany dodržují režim příměří,“ informoval v sobotu Palamar podle stanice CNN. „Na smluvené místo setkání jsme přivedli 20 civilistů, které se nám podařilo zachránit z trosek. Jedná se o ženy a děti. Doufáme, že tito lidé půjdou na dohodnuté místo určení, kterým je Záporoží,“ dodal Palamar s odkazem na město, které je pod kontrolou ukrajinských sil.

Zástupce pluku Azov, který Azovstal brání, zároveň vyzval k evakuaci nejen civilistů, ale také zraněných bojovníků, kteří potřebují lékařskou péči.

X X X

Zásobníky plynu v Česku jsou naplněny ze 30 procent, říká ministr Síkela. Je to historické maximum

Zásobníky plynu v České republice jsou naplněny z 30 procent, což je k 1. květnu historické maximum. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Množství plynu v zásobách v neděli překročilo miliardu metrů krychlových. Ke konci měsíce by chtěl Síkela, aby byla plná polovina kapacity. Před topnou sezonou by mohly být naplněné z osmdesáti procent.

V případě zastavení toku plynu z Ruska by byl podle Síkely problém se zásobováním provozů na plyn náročných oborů, jakými jsou například chemický průmysl a sklářství | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) také uvedl, že připravuje návrh zákona, podle kterého obchodníci, kteří nenaplní pronajaté kapacity zásobníků plynu, o ně přijdou, aby je mohl naplnit někdo jiný. Legislativní změnu chce předložit do konce května.

Česko má zásoby plynu na určitou dobu. Zastavení dodávek ruského plynu ale nyní nehrozí, řekl Fiala. V minulém měsíci v zásobnících přibylo 550 milionů metrů krychlových plynu. Účelem nákupů je zabezpečit dostatečné množství plynu před topnou sezonou a zabránit ekonomickým škodám, pokud by se zastavil tok plynu z Ruska.

Stát nakoupil na pokyn vlády také poprvé plyn pro státní hmotné rezervy. Síkela nechtěl uvést, kolik ho pořídil. Řekl, že půjde o desítky až stovky milionů metrů krychlových, které budou určeny jako „poslední rezerva“ pro domácnosti a kritickou infrastrukturu.

Domácnosti a nemocnice by podle něj ale měly být dostatečně zásobeny i jen ze zásob povinně nakoupených obchodníky.

Krizový plán

V případě zastavení toku plynu z Ruska by byl podle Síkely problém se zásobováním provozů na plyn náročných oborů, jakými jsou například chemický průmysl a sklářství. Ministerstvo podle něj má plán postupného odpojování výrob podle jejich závislosti na plynu.

Nejprve by byly odpojeny provozy, které mohou plynule přejít na jiný typ energie, pak zřejmě paroplynové elektrárny, následovalo by postupné omezování dodávek továrnám, které se bez plynu neobejdou.

Osmdesát procent kapacity bude představovat asi 2,8 miliardy metrů krychlových plynu. Na zimní období se připravují pravidelné kontroly stavu zásob.

Podle exministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) okolní státy disponují většími zásobami. Potřeba je podle něj celkem devět miliard metrů krychlových plynu. Kritizuje také, že stát zásobníky pronajímá, neuvažuje o jejich nákupu.

Podle Síkely ale vláda do nákupů zásobníků investovat nemusí díky systému, který nastavila obchodníkům.

Nákup terminálů?

Člen představenstva ČSOB Ján Lučan v pořadu ČT uvedl, že by zásobníky pro stát pronajal na delší dobu pěti let. Pro stát by bylo podle něj také výhodné, kdyby si pronajal kapacity v terminálech LNG plynu.

Fiala: Česko má zásoby plynu na dva měsíce. Síkela vydal pokyn k naplnění zásobníků na 80 procent. Síkela na to uvedl, že kvůli obchodním podmínkám nemůže uvést, jaké kroky chystá.

O dodávání plynu přes Polsko v pátek jednal ve Varšavě premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům řekl, že jednat chce o tom, jak se může ČR podílet na LNG terminálech, jak z těch terminálů dostat zkapalněný zemní plyn do ČR a jak tímto způsobem odbourávat závislost země na Rusku.

Síkela už dříve označil za fatální chybu, že minulá vláda neudělala nic pro napojení české plynárenské sítě na polskou. O oživení projektu napojení na Polsko, k jehož terminálu na LNG je z Česka nejblíž, se podle něj nyní jedná na ministerské úrovni i na úrovni náměstků.

X X X

Vyhrocený penaltový thriller v nastavení. Plzeň na Slavii urvala remízu a je blíže titulu

Hodně soubojů, spoustu emocí a dvě penalty v závěru. Slavia Praha už si proti Viktorii Plzeň myslela na výhru po pokutovém kopu proměněném Ondřejem Kúdelou v nastavení. Jenže penaltu hned vzápětí kopali i Západočeši a díky trefě Jeana-Davida Beauguela se urodila remíza 1:1. Klub z Vršovic byl nebezpečnější, ale kvůli výsledku nadále ztrácí v boji o titul na rivaly dva body a musí čekat na zaváhání týmu Michala Bílka. Zbývají tři ligová kola.

Plzeň protáhla sérii bez porážky na 19 kol. Západočeši v lize neporazili Slavii podeváté za sebou, ale remíza je přiblížila k zisku titulu. V Edenu Viktoria za posledních 11 duelů nejvyšší soutěže teprve podruhé bodovala. Pražané ani v druhém kole nadstavby nezvítězili, před týdnem prohráli 3:4 s Hradcem Králové v jeho mladoboleslavském domácím azylu.

Plzeň vyrukovala na Slavii s třemi stopery a velmi variabilním rozestavením. Do branky Pražanů se vrátil Mandous, Kolář, který v minulém kole čtyřikrát inkasoval, chyběl ze zdravotních důvodů. Na hrotu domácího útoku nastoupil někdejší hráč Viktorie Tecl a Traoré hrál netradičně ofenzivního záložníka. Utkání řídili polští rozhodčí v čele s Bartoszem Frankowským.

„Červenobílí“ začali aktivně a hned v první minutě skončil Bahův tečovaný centr na boční síti. V 18. minutě měli domácí úvodní velkou šanci, Oscar po kombinaci s Olayinkou zakončil na dlouhou nohu o centimetry vedle.

Za chvíli Tecl po úniku přepadl přes plzeňského gólmana Staňka a polský sudí nařídil penaltu. Po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru ale svůj původní verdikt zrušil, neboť brankář Viktorie nejprve zasáhl míč.

 Po půlhodině zahrozili také hosté. Kopic po průniku přihrál bývalému záložníkovi Slavie Buchovi, ale Hovorka srazil pokus na roh. Ve 43. minutě se na opačné straně uvolnil Traoré a Viktorii zachránil výborným zákrokem Staněk. Závěr první půle se protáhl poté, co stadion zahalil kouř z dýmovnic v domácím „kotli“.

Po změně stran hlavičkoval v těžké pozici Tecl nad. V 57. minutě Pražané reklamovali Hejdovu ruku ve vápně, ale sudí penaltu nenařídil. Na opačné straně se probíjel do zakončení Beauguel, ale v tísni Mandouse nepřekonal.

V 65. minutě po centru z přímého kopu hlavičkoval Olayinka a hosté s problémy odvrátili míč těsně vedle tyče na roh. Na druhé straně napálil Havel odražený balon jen do Mandouse. S blížícím se koncem přibývalo faulů a Slavia se nemohla dostat k očekávanému náporu.

Třaskavé nastavení

Přesto se v závěru Pražané ujali vedení. V 86. minutě Olayinkovu ránu zblokoval Pernica, následně za již překonaným Staňkem odvrátil po Kúdelově pokusu míč Santos. Sudí ale po zásahu videorozhodčího šel přezkoumat Beauguelovu vysokou nohu na Juráska a nařídil penaltu, kterou Kúdela v první minutě nastavení s přehledem překonal Staňka.

Západočeši však v hektickém závěru ještě dokázali zareagovat. Střídající Trusa upadl ve vápně po zákroku Oscara a sudí Frankowski k velké nevoli domácích nařídil penaltu pro hosty. Beauguel na startu šesté minuty nastavení pokutový kop proměnil, byť Mandous vystihl směr střely. Francouzský útočník dal 16. gól v ligové sezoně a ztrácí jednu branku na lídra tabulky kanonýrů Jurečku ze Slovácka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.