Výboh sa dal do boja proti kajúcnikom. Zverejnite ich odmeny, vyzýva obhajoba, Donoghue USA

 Bývalý známy americký prokurátor Richard Donoghue sa pridal do právneho tímu podnikateľa Miroslava Výboha, ktorému má pomôcť s problematikou kajúcnikov. Pretože, ako sám upozorňuje, okrem viacerých nezrovnalostí v celom prípade dospel k presvedčeniu, že Výbohove obavy z neštandardného využitia kajúcnikov ako svedkov sú oprávnené

„Prokurátor nesmie podľahnúť pokušeniu veriť svedkom len preto, že tento kajúcnik hovorí to, čo chce počuť,“ upozornil Donoghue na tlačovej besede právneho tímu Výboha.

„Kým obžaloba nezverejní svoju úplnú dohodu s kajúcnikom, súd nemôže posúdiť, či sú svedkovia motivovaní klamať, aby pomohli pokročiť v prípade obžaloby, najmä ak neexistujú žiadne iné dôkazy na podporu takéhoto stíhania,“ zdôraznil.

Výboh je obžalovaný za to, že mal ako sprostredkovateľ požiadať podnikateľa Michala Suchobu o vyplatenie provízie vo výške 150-tisíc eur pre vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva financií a neskoršie premiéra Petra Pellegriniho (Hlas, vtedy Smer).

Za to mal expremiér v rámci legislatívneho procesu prípravy vybaviť podporu a schválenie zákona o virtuálnej registračnej pokladnici. Proti Výbohovi svedčí okrem Suchobu aj bývalý prezident Finančnej správy František Imrecze. Výboh však svoju vinu od začiatku popiera.

 Podľa jeho právneho tímu stojí obvinenie aj obžaloba len na výpovediach dvoch kajúcnikov – Suchobu a Imreczeho, ktoré mali byť navyše vzájomne koordinované. Na základe týchto dvoch výpovedí bol Výboh vlani 4. augusta obvinenený, a keďže sa na Slovensku nezdržiaval, 12. augusta naňho súd vydal aj medzinárodný zatykač.

„V Spojených štátoch by svedkovia museli priznať všetky zločiny, ktoré spáchali, čiastočne preto, aby verejnosť mohla posúdiť, či prokurátori urobili vhodný kompromis, keď sa rozhodli poskytnúť výhody jednému obžalovanému v snahe odsúdiť iného. V tomto prípade sa určite zdá čudné a neprimerané poskytovať výhody obvineným z trestných činov, ktorí sa podieľali na rozsiahlych podvodoch ovplyvňujúcich desiatky miliónov dolárov vo verejných zákazkách, aby sa zamerali na niekoho obvineného z toho, že bol nezaplateným sprostredkovateľom pri úplatku 150-tisíc eur,“ upozornil tiež Donoghue. Výbohov právny tím sa sťažuje na porušenia viacerých práv. Právo podnikateľa na účinnú obhajobu majú údajne porušovať už aj zásadné rozdiely medzi skutkom, ako bol opísaný v uznesení o vznesení obvinenia, a ako bol neskôr opísaný v obžalobe.

Podľa obvinenia sa mal Výboh k sprostredkovaniu úplatku dostať už v roku 2014, obžaloba ale tento skutok už posunula do roku 2016. Po výpovediach dvojice svedkov sa totiž zistilo, že kancelária, kde malo v roku 2014 dôjsť k stretnutiu, v tom čase ešte neexistovala.

Podľa Výbohovho právneho tímu sa navyše v celom prípade vyskytujú viaceré nezrovnalosti, ktoré spochybňujú zákonnosť a dôvodnosť trestného stíhania. Výboh nemal žiadny priamy vplyv na zmenu legislatívy, nemal žiadnu motiváciu robiť niekomu prostredníka, ktorý navyše podľa záverov vyšetrovania nebol použitý pri dohadovaní úplatku, ale až a len pri odovzdávaní peňazí.

„Pri pohľade na tento príbeh si treba položiť otázku: Ak nepotrebovali sprostredkovateľa na vyjednávanie úplatku, prečo potrebovali sprostredkovateľa na uskutočnenie platby? A prečo by do svojej kriminálnej schémy zbytočne zaťahovali ďalšieho svedka?“ kladú otázku Výbohovi obhajcovia.

V čase, ktorý napokon polícia ustálila pre vyplácanie úplatku, bola sporná legislatíva už dva roky prijatá.

Úrad špeciálnej prokuratúry ale dlhodobo ubezpečuje, že nimi vedené trestné stíhania sú dôvodné a zákonné. Veria, že sa to preukáže aj na súde. Prvé pojednávanie Špecializovaného trestného súdu s Miroslavom Výbohom sa uskutoční už 31. mája v Banskej Bystrici./agentury/

X X X

Fico vraj pozná pravdu o vražde Kuciaka. Poslanci OĽANO vyzvali Žilinku, aby konal

 Poslanci Andrej Stančík a Peter Pollák (obaja OĽANO) vyzývajú Generálnu prokuratúru, aby okamžite začala konať vo veci výrokov lídra strany Smer Roberta Fica o vražde novinára Jána Kuciaka.

 „Fico na proteste tvrdil, že povie pravdu o vražde Jána Kuciaka a ľudia vraj budú prekvapení. V prípade, že Fico vie, kto dal zavraždiť Jána a Martinu, mal by okamžite vypovedať na polícii, ako mu káže zákon,“ povedal Stančík.

Pollák, ktorý pripomenul aj kauzu nezákonných lustrácií počas vlády Smeru, vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby okamžite začal konať.

Oslavy 1. mája, ktoré v nedeľu organizoval v Nitre Smer, sa postupne zmenili na protest proti vláde, prezidentke a proti vydaniu poslanca Fica na väzobné stíhanie. Ten počas osláv avizoval, že raz „povieme“, kto zabil Kuciaka, a všetci z toho budú šokovaní.

Na Ficov výrok o vražde Kuciaka poukázali aj ôsmi slovenskí europoslanci v liste, ktorým vyzývajú vedenie frakcie socialistov a demokratov (S&D) na prehodnotenie členstva Smeru v politickej skupine.

Vyjadrenia, ktoré odzneli na nedeľňajšej akcii Smeru, kritizuje aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). „Rozsah vulgarizmov a miera nekultúrnosti, osobných urážok, osobitne voči hlave štátu, a podnecovanie davu k zlobe a občianskej nevraživosti sa vymykali doterajšej najhoršej predstavivosti,“ uviedol na sociálnej sieti Korčok.

Svojou nebezpečnou nekultúrnosťou a necivilizovanosťou zašli veci podľa jeho slov tak ďaleko, „že nestačí, aby sa politici, ústavní činitelia alebo súkromné osoby dištancovali od takýchto prejavov. „Nastal čas, aby sa aj parlament ako inštitúcia v mene občanov dištancovala od tohto ľudského a politického suterénu vo verejných prejavoch politikov, aké sme videli včera v Nitre,“ dodal Korčok./agentury/

X X X

Súd s Kočnerom: Predvolali známych prokurátorov Žilinku, Lipšica aj Šufliarskeho

Na Špecializovanom trestnom súde pokračuje hlavné pojednávanie v spojenej kauze objednávky vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov.

To najdôležitejšie:

– súd predvolal troch prokurátorov, na ktorých mala byť objednávka vraždy (Maroša Žilinku, Daniela Lipšica, Petra Šufliarskeho);

Zavrieť reklamu

– obvinený Tomáš Szabó sa priznal k príprave vrážd prokurátorov, zatiaľ odmietol vypovedať;

– súd predvolal aj jedného z kľúčových svedkov Zoltána Andruskóa,

– Kočnera nezastupuje advokát Marek Para, Najvyšší súd ho v pondelok poslal do kolúznej väzby.

Plány na Žilinku

Na Špecializovanom trestnom súde majú vypovedať prokurátori, ktorých skupina z južného Slovenska podľa žalobcov plánovala zlikvidovať. Ide o prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Marian Kočner je obžalovaný, že si mal ich vraždy objednať, Alena Zsuzsová že sprostredkovaka objednávku ďalej – obaja svoju vinu popierajú. V kauze stíhajú aj Srba Darka Dragića a muža z južného Slovenska Dušana Kracinu. Aj tí svoj podiel na príprave týchto skutkov odmietajú.

Päticu obžalovaných uzatvára Tomáš Szabó. Pôvodne v kauze nevypovedal, no na prekvapenie verejnosti aj dozorujúcich prokurátorov sa v polovici apríla na hlavnom pojednávaní priznal.

„Chcel by som vydať vyhlásenie. Som vinný zo všetkých skutkov a ľutujem to,“ povedal Tomás Szabó. Podľa obžaloby sa aktívne podieľal na všetkých troch plánovaných vraždách – Žilinku, Šufliarskeho aj Lipšica.

Obžalovaný expolicajt z Kolárova urobil vyhlásenie o vine v súvislosti s prípadom prípravy vrážd prokurátorov, pričom je už právoplatne odsúdený na 25 rokov za účasť na vražde Jána Kuciaka. Po podaní obžaloby v prípade prípravy vrážd prokurátorov mu hrozí až doživotie.

Súd na tretí deň hlavného pojednávania naplánoval výsluchy spomínaných prokurátorov.

Čo mal s nimi Kočner spoločné a prečo si mal objednať ich likvidáciu?

Dozoroval Kočnerove kauzy

Maroš Žilinka v minulosti pôsobil na Úrade špeciálnej prokuratúry a dozoroval viacero prípadov Mariana Kočnera. Objednávka na jeho vraždu mala prísť ešte na jeseň 2017, teda pred plánovanou vraždou Jána Kuciaka. Podľa vyšetrovania dokonca malo byť v pláne, že o život prídu aj Žilinkove deti. Za vybavenie objednávky mali podľa výpovede Zoltána Andruskóa zinkasovať 70-tisíc eur, pričom dostali aj 20-tisícovú zálohu.

Andruskó tvrdí, že požiadavku posunul svojmu známemu z Komárna – Dušanovi Kracinovi. K vražde vraj bolo blízko, na poslednú chvíľu sa Andruskó zľakol, keďže nadobudol pocit, že ho ktosi odpočúva a prehľadal mu aj auto.

Obvinený Kracina síce potvrdzuje, že Andruskó mal naňho nejaké požiadavky, odmieta však, že vraždy skutočne plánovali. Súd čítal jeho výpoveď z obdobia vyšetrovania. Teraz už vypovedať nechce, bude iba reagovať na vykonané dôkazy. Aj Kracina spomína, že meno skutočného objednávateľa je Kočner. Práve preto sa vraj bál ísť na políciu, keďže o zmenkovom podvodníkovi vedel, že tam má kontakty.

Terčom aj Lipšic

Ďalším mužom zo zoznamu zlikvidovaných mal byť aj Daniel Lipšic – vtedy advokát, dnes špeciálny prokurátor. Andruskó vypovedal, že za jeho hlavu núkali až 200-tisíc. Zsuzsová vraj Andruskóovi povedala, že treba vystriehnuť, keď bude Lipšic spolu so Žilinkom a treba ich zabiť oboch. Ak sa to nepodarí, priorita je Žilinka.

Kočner mal Lipšica dlho v zuboch. Mali osobný spor, Kočner naňho v minulosti podal trestné oznámenie. Lipšic ešte ako minister vnútra na tlačovke oznámil, že polícia preveruje Privatbanku a neobvyklú obchodnú operáciu. Hoci nebol konkrétny, médiá zistili, že práve Kočner si ešte v roku 2011 previedol tri milióny eur z Malty na svoj účet. Banka túto transakciu nenahlásila.

Po zverejnení informácií Kočner zúril, zvolával si tlačovky, nadával na exministra vnútra a vyhrážal sa, že skončí v base. V roku 2016 Lipšica aj jeho poslaneckého asistenta Gábora Grendela (dnes politik OĽaNO) polícia obvinila za to, že údajne vyniesli novinárom informácie o bankových prevodoch Kočnera. Neskôr bolo ich stíhanie zrušené. Prípad údajne dozoroval prokurátor Palovič. Ten istý prokurátor nakrátko obvinil Lipšica aj za skresľovanie údajov hospodárskej evidencie. Napokon Krajská prokuratúra v Bratislave obvinenie zrušila. Neskôr vysvitlo, že Palovič bol s Kočnerom v priamom kontakte – dnes má prerušenú funkciu, je obvinený aj disciplinárne stíhaný.

Zo správ v Threeme vyplýva, že Kočner o Lipšicovi často písal a nadával naňho. Alena Zsuzsová, ktorá fungovala ako Kočnerova volavka na rôznych vplyvných mužov, dokonca tvrdí, že s Lipšicom komunikovala prostredníctvom sociálnej siete.

Ako mafiánska poprava

Treťou obeťou na zozname mal byť prokurátor Peter Šufliarsky. Ten kedysi pôsobil ako námestník generálneho prokurátora (GP) pre trestný úsek. Išlo teda o jednu z najvyšších funkcií v úrade. K jeho likvidácii malo podľa prokuratúry prísť až v lete 2018, teda až po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Kočner už bol vtedy vo väzbe pre kauzu zmenky.

Za vraždu Šufliarskeho mala byť sľúbená odmena 100-tisíc eur. Dvojica, ktorá sa mala na likvidácii podieľať, vraj najprv plánovala nastražiť výbušný systém do smetného koša pred domom. Keď plán s bombou nevyšiel, alternatívou mala byť streľba samopalom. O príprave tejto vraždy by mohol hovoriť práve Tomáš Szabó, ktorý sa nedávno priznal, zatiaľ však odmietol vypovedať. Druhým aktérom mal byť Miroslav Marček, ktorý je už právoplatne odsúdený a priznáva sa aj v iných kauzách.

Šufliarsky pritom s Kočnerom v minulosti komunikoval, vymenili si stovky správ. V skutočnosti ho v správach prezýval arcidiabol. Dnes Šufliarsky priznáva, že komunikovať s Kočnerom bola jeho profesionálna chyba.

Kočner so Zsuzsovou zamýšľali, že na čelo generálnej prokuratúry príde po Jaromírovi Čižnárovi jeho kolega René Vanek. S ním si Alena Zsuzsová intenzívne písala, volala ho šteniatko alebo truľo z Malaciek.

„Dnes mám na pi** náladu. Nasral ma Šufliarsky. Zajtra ti poviem. Je to veľmi zlý človek. Zmrd. On nie je sprostý, je zákerný a bojí sa ma, preto ma chce eliminovať. Nuž čo, ja do kúta isto nezaleziem,“ hneval sa Kočner na prokurátora Šufliarskeho ešte v apríli 2018. Neskôr sa sťažoval, že Šufliarsky dostal do rúk príliš veľkú moc.

Koncom marca 2019 Šufliarsky ako námestník GP skončil, dodnes však v úrade pracuje.

Kočner medzičasom prišiel o svojho dvorného advokáta. Marek Para skončil po pondelkovom rozhodnutí Najvyššieho súdu vo väzbe. Je obvinený, že spolupracoval so skupinou okolo Norberta Bödöra. Jeho obhajca Michal Mandzák však novinárom po skončení zasadnutia povedal, že utorkové pojednávanie by to nemalo ovplyvniť, keďže Kočner má aj náhradnú obhajkyňu, aktuality.sk

X X X

Parlament má opäť rokovať o vydaní Fica. Smer chystá obštrukcie, Sme rodina váha a výsledok je neistý.

Keď pred necelými dvoma týždňami polícia obvinila šéfa Smeru Roberta Fica a prvýkrát sa začalo hovoriť aj o možnom väzobnom stíhaní, zdalo sa, že parlament s prípadným súhlasom na jeho vzatie do väzby nebude mať problém. Koalícia má totiž formálne ústavnú väčšinu. Po pár dňoch je zrejmé, že to také jednoduché nebude.

Zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár poslal Národnej rade žiadosť o vydanie Fica už 22. apríla, no poslanci o nej začali rokovať až minulý týždeň vo štvrtok. Zasadnutiu pléna ešte predchádzalo povinné rokovanie mandátového a imunitného výboru.

O väzbe rozhoduje súd

Dnes sa majú poslanci k rozprave o lídrovi Smeru vrátiť. Keby s vydaním napokon súhlasili, neznamenalo by to, že predseda Smeru pôjde do väzby. O tej rozhodujú dva stupne súdov.

Rozpravu však zákonodarcovia pravdepodobne tak skoro neukončia. Poslanci z radov Smeru sa totiž rozhodli pre obštrukciu a robia všetko pre to, aby diskusia trvala čo najdlhšie.

Do rozpravy sa písomne prihlásilo až 35 poslancov, desiati z nich už vo štvrtok a v piatok rečnili. To znamená, že ďalších 25 zákonodarcov ešte bude chcieť hovoriť. Každý z nich môže v pléne rozprávať 20 minút.

Nech ukončia obštrukcie

Keď už všetci svoje vystúpenia ukončia, poslanci sa ešte budú môcť do rozpravy prihlásiť písomne. Obštrukcia, po ktorej Smer siahol, spočíva v tom, že množstvo poslancov strany reaguje na rečníkov faktickými poznámkami.

Jedna faktická poznámka trvá maximálne dve minúty. Na niektorých poslancov však chcelo reagovať aj niekoľko desiatok iných, rozprava sa tak začala naťahovať do absurdných rozmerov. Poslanci koalície sa preto v pondelok obrátili na Smer, aby s obštrukciami prestal.

„Smer a Hlas by mali prestať s obštrukciami. Robia obštrukcie a divadlo len preto, aby naťahovali rozpravu. Dokonca vystupujú aj takí poslanci, čo v živote neprehovorili. Je to až komické. Vyzývam ich, aby s tým prestali a dali voľný priechod spravodlivosti,“ tvrdí napríklad Roman Foltin z SaS. S podobnou výzvou prišiel aj Juraj Šeliga zo Za ľudí.

Smer im odkázal, že teda v Národnej rade predloží procedurálny návrh, ktorým by prerušili rokovanie o Ficovi a plénum by mohlo diskutovať o pomoci ľuďom. S takýmto návrhom koalícia určite nebude súhlasiť.

Parlament môže byť proti

Čas pritom môže zohrávať v prípade potenciálnej väzby Fica dôležitú úlohu. Prokurátor, ktorý poslal Národnej rade žiadosť o vydanie súhlasu na väzobné stíhanie, vyrátal, že do konca mája by mali byť skončené všetky výsluchy. Potom už predsedu Smeru nie je dôvod držať vo väzbe (ak by ho tam poslali súdy), konštatuje prokurátor.

Aj nekonečná rozprava o Ficovi jedného dňa dospeje do konca a na rad príde hlasovanie. Vôbec však nie je isté, že parlament rozhodne o Ficovom vydaní.

Na to, aby o Ficovej väzbe mohol rozhodovať sudca, by stačil súhlas nadpolovičnej väčšiny z prítomných zákonodarcov. Ak by ich v parlamente bolo všetkých 150, čo je veľmi málo pravdepodobné, za by muselo byť aspoň 76 poslancov.

Proti budú všetci poslanci Smeru, Hlasu, Republiky, ĽSNS aj strany Život. Ficovo vydanie však možno vôbec nepodporí ani 17-členný klub Sme rodina. Boris Kollár už vyhlásil, že sa pri hlasovaní zdrží, celý klub vraj bude mať zelenú kartu. Nie je vylúčené, že všetci budú nasledovať svojho šéfa.

Koalícia má spolu so štyrmi nezaradenými poslancami v parlamente tesnú väčšinu – 77 poslancov – aj bez kollárovcov. Niektorí však môžu pri hlasovaní chýbať, konečný výsledok je teda neistý a môže závisieť od viacerých faktorov, aktuality.sk

X X X

Výstavba nemocníc: Čas beží a čaká sa na politické rozhodnutie. Stihneme postaviť aspoň jednu z plánu obnovy?

Martinská nemocnica je dnes s projektom novej nemocnice najďalej. Len vybavenie povolení a dokumentov jej trvalo štyri roky. Ďalšie tri roky bude trvať samotná výstavba. V čase, keď sa počíta každý deň, však stále čaká na politické rozhodnutie, ktoré nemocnice sa vlastne budú stavať za peniaze z plánu obnovy.

Za uplynulých 30 rokov sa na Slovensku postavili a sprevádzkovali len dve nové nemocnice. Jednu vybudovali ministerstvá vnútra a obrany v Bratislave a druhú Penta v Michalovciach.

V praxi sa vo väčšine desiatky rokov staré nemocnice čiastočne rekonštruujú alebo sa k nim budujú prístavby.

Hoci pacienti i zdravotníci by si zaslúžili mať v 21. storočí už kompletne moderné nemocnice, realita narážala na podfinancované zdravotníctvo i kauzy predražených nákupov.

Teraz, keď je k dispozícii miliarda eur z plánu obnovy a odolnosti, dostalo Slovensko nebývalú šancu aspoň sčasti dobehnúť zameškané. Rekonštrukcie zatiaľ vyzerajú ako reálne.

Veľkou otázkou ale je, či sa do polovice roku 2026, čo je míľnik plánu obnovy, stihne postaviť aspoň jedna úplne nová nemocnica. Termíny sú už teraz napäté.

Čakanie

Ambíciu postaviť novú nemocnicu má dlhodobo veľká Univerzitná nemocnica Martin (UNM). Ide o projekt za niekoľko sto miliónov, na ktorého financovanie by teraz, keď je príležitosť, chceli získať peniaze z plánu obnovy.

So svojím projektom je martinská nemocnica zatiaľ najďalej. A práve na jej príklade je možné vidieť, že procesy, ktorými si zatiaľ prešla, trvajú roky. Napriek tomu ani ona dnes nemá nič isté.

Na novej nemocnici v Martine začali intenzívne pracovať pred štyrmi rokmi – povolenia, medicínsky plán a dokumentácie. „Napríklad posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) trvalo takmer dva roky,“ hovorí koordinátorka projektu Nemocnica budúcnosti Martin Martina Antošová. Dva roky im trvala aj zmena územného plánu mesta.

Ani dnes pritom nemajú ešte všetky povolenia. Na to, aby mohli v procese pokročiť – požiadať o územné rozhodnutie a vyhlásiť súťaž na stavebné práce –, však potrebujú rozhodnutie vlády. Teda akési potvrdenie zo strany kabinetu, že sa s ich projektom počíta. Toto potvrdenie ale stále nedostali.

„My sme už v podstate po termíne. Ministerstvo zdravotníctva sa už vyjadrilo, že nám dáva plnú podporu. Napriek tomu, že naša nemocnica je uvedená aj v programovom vyhlásení vlády SR, stále nemáme definitívne potvrdené, či sa bude realizovať. Od nástupu tejto vlády sme ešte nedostali na prípravu ani euro,“ uviedla Antošová.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred časom hovoril, že pri nových nemocniciach treba prijať politické rozhodnutie. A práve na toto politické rozhodnutie, ktoré nemocnice budú financované z plánu obnovy, podľa Antošovej stále čakajú. Čakajú na to, čo povie úrad vlády.

Netají sa ale tým, že má mierne obavy ako toto rozhodnutie bude vyzerať.

„Neviem, či je politicky korektné, že by o tom mal rozhodovať bývalý minister Marek Krajčí, ktorý v podstate na pozícii ministra zdravotníctva úplne zlyhal, a jeho bývala asistentka, ktorá pôsobí v pozícii poradcu premiéra pre zdravotníctvo,“ tvrdí Antošová.

Aktuality.sk oslovili exministra Krajčího, do uzávierky ale neodpovedal. Asistentka, o ktorej Antošová hovorí, je Helena Hlubocká. Podľa úradu vlády je jej úlohou ako poradkyne premiéra komunikácia s rezortmi zdravotníctva v EÚ v oblasti projektov nemocníc, ktoré by boli využiteľné aj pre Slovensko. „Nemá však žiadne rozhodovacie právomoci,“ tvrdí hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

Neodpovedala však na otázku, či bude úrad vlády zasahovať do rozhodnutí ministerstva.

Dokedy?

Podľa informácií, ktoré Antošová má, by malo politické rozhodnutie o stavbe nových nemocníc padnúť do 30. júna.

Verí, že výstavba novej nemocnice v Martine je aj s týmto termínom ešte reálna. Podľa firiem, ktoré majú za sebou už viaceré projekty v Európe a s ktorými diskutujú o projekte, sa výstavba dá zrealizovať podľa najoptimistickejšieho scenára do 36 mesiacov.

Ministerstvo zdravotníctva o konkrétnom dátume nehovorí, len opakuje, že „nateraz nie je formálne rozhodnuté, ktoré nemocnice by sa mali stavať“.

Čas sa pritom kráti a všetky investície z plánu obnovy a odolnosti musia byť zrealizované do júna 2026.

„Ministerstvo zdravotníctva SR zastáva názor – aj na základe názorov rôznych expertov –, že je to naďalej reálne,“ hovorí o výstavbe nemocníc rezort.

Podľa neho evidujú viacero rozpracovaných projektov, ako aj spôsobov, ako realizovať takéto investície v požadovaných lehotách.

Martin a Rázsochy

Antošová po skúsenostiach hovorí, že ak by niektorá väčšia nemocnica len teraz zvažovala výstavbu na „zelenej lúke“, tak by to nestihla.

Ak spočítame, koľko času martinskej nemocnici trvali a ešte len budú trvať práce, dohromady to bude sedem rokov. Plán obnovy počíta už len so štyrmi rokmi.

Otázne je aj to, čo bude s nemocnicou na bratislavských Rázsochách – o jej výstavbe sa hovorí dlho, no je skôr nekonečným príbehom.

„Môj názor je taký, že nemocnica v Martine sa dá z plánu obnovy zrealizovať. Rázsochy by sa mohli podariť do štádia hrubej stavby. Ostatné nemocnice, ktoré len teraz začínajú, sú nerealizovateľné,“ hovorí.

Nahnuté to však bude mať aj Martin, a to vtedy, ak rozhodnutie vlády bude v ich neprospech. V takom prípade by sa museli uchádzať o peniaze cez štandardné výzvy plánu obnovy, ktoré rezort zdravotníctva presúval z apríla až na september.

„Ak by boli výzvy vyhlásené v septembri, tak zmluvy sa budú podpisovať niekedy začiatkom budúceho roka a to už je neskoro. Takže my čakáme na rozhodnutie vlády aj z toho dôvodu, že v pláne obnovy je umožnené, že ak by vláda schválila niektoré projekty, tie by mohli byť financované tzv. priamym zadaním,“ vysvetľuje Antošová.

Päť rokov Michalovce, osem Bory

Aj Penta, cez svoju sieť Svet zdravia, by sa chcela uchádzať o peniaze z plánu obnovy na výstavbu dvoch nemocníc – v Rimavskej Sobote a Humennom.

Vychádzať pritom bude z podkladov michalovskej nemocnice, ktorú otvárali v roku 2017.

Podľa Tomáša Kráľa zo Svetu zdravia aktuálne robia na prípravnej fáze a investujú vlastné peniaze tak, aby boli schopní garantovať výstavbu a rekonštrukciu týchto nemocníc do 30. júna 2026.

„Avšak nedá nám nedodať, že by nás veľmi mrzelo, keby naša snaha a investované finančné prostriedky boli zmarené z dôvodu nerealizovania plánu obnovy, resp. z nemožnosti sa uchádzať o zdroje z plánu obnovy a odolnosti,“ uviedol Kráľ.

Aj predchádzajúce skúsenosti Penty ukazujú, že výstavba nemocníc je beh na dlhé trate.

Keď stavali regionálnu nemocnicu v Michalovciach, trvalo im to päť rokov. Ich väčšiu nemocnicu, ktorá vyrastá na bratislavských Boroch, spomalila pandémia, a tak si vyžiada dohromady osem rokov prác. Otvoriť ju chcú v roku 2023. Ani v jednom prípade pritom Penta nemusela robiť verejné obstarávanie, keďže išlo o jej súkromnú investíciu.

Ak sa ale Pente podarí získať na nemocnice v Rimavskej Sobote a Humennom peniaze z plánu obnovy, bude musieť urobiť tendre.

„Každopádne tím ľudí, ich skúsenosti a kompletná projektová dokumentácia nám umožňuje uvedené lehoty v prípade realizácie z plánu obnovy skrátiť,“ tvrdí Kráľ.

Stále je tu ale aj iný faktor, ktorý môže ovplyvniť nielen výstavbu nemocníc – a to je práve trvajúca pandémia, ako sa to ukázalo na Boroch.

Ako to bude s rekonštrukciami?

Väčšina ostatných nemocníc má v pláne rekonštrukcie a prístavby. „Rekonštrukcie sú z povahy veci aj procesne jednoduchšie ako výstavba,“ hovorí rezort.

Ako reálne vidia svoje projekty samotné nemocnice?

„Zriaďovateľovi sme predložili jednotlivé projekty aj s harmonogramom očakávaného plnenia. Sme si plne vedomí, že všetky ďalšie kroky musia byť koordinované centrálne na základe schválených postupov,“ odpovedá len stručne a neurčito banskobystrická nemocnica.

Generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ján Slávik priznáva, že to nebude jednoduchý proces. „Ale sme pripravení spraviť všetko pre to, aby mali Košičania a východ Slovenska modernú univerzitnú nemocnicu koncového typu. Urobíme maximum pre to, aby sme mohli čerpať financie z Plánu obnovy a odolnosti SR tak, aby sa stihli všetky potrebné termíny a procesy,“ povedal Slávik.

Penta, ktorá by v ďalších troch svojich nemocniciach chcela robiť prístavby a rekonštrukcie, hovorí, že je to zatiaľ reálne. „Ak však ministerstvo zdravotníctva nezačne konať okamžite a presunie vyhlásenie výziev na neskorší termín, ako je september 2022, nevidíme tento výsledok reálne,“ tvrdí Kráľ, aktuality.sk

X X X

Premiér SR Heger pre BBC HARDtalk: Za ruský plyn budeme platiť eurami

Slovensko v tejto chvíli nie je pripravené vzdať sa dodávok ruských surovín, avšak robí všetko pre to, aby sa stalo menej závislé od ruského plynu. Povedal to predseda vlády SR Eduard Heger v relácii HARDtalk, ktorú odvysielala britská verejnoprávna televízia BBC. Heger tiež poznamenal, že napriek vojne na Ukrajine sa priame nebezpečenstvo pre Slovensko nezvyšuje.

 Myslí si, že riziko naopak klesá pre statočnosť ukrajinského ľudu. Ukrajinci podľa jeho slov bojujú za naše hodnoty a ak zlyhajú, budeme ďalší na rade. „Podporujeme ich, pretože im rozumieme a budeme ich podporovať, ako sa len dá, pretože veríme v ich víťazstvo,“ uviedol Heger v reakcii na otázku moderátora Stephena Sackura.

Heger v rozhovore pre BBC uviedol, že Slovensko v tejto chvíli nie je pripravené vzdať sa dodávok ruských surovín, hoci Západ varuje, že krajiny platiace Moskve za plyn a ropu prakticky financujú ruskú vojnu na Ukrajine. „Nie sme na to pripravení,“ povedal Heger, podľa ktorého je závislosť od dodávok ruských surovín problémom celej Európy.

 Predseda vlády SR ďalej uviedol, že slovenská vláda robí všetko pre čo najskoršie odpojenie sa od ruského plynu a ruskej ropy. Bratislava podľa neho v tejto veci spolupracuje s Varšavou. Poukázal, že slovensko-poľské plynové prepojenie je po technickej stránke vo „finálnej fáze“.

Podľa slovenského premiéra budeme potrebovať alternatívu k ruskému plynu a tou bude s najväčšou pravdepodobnosťou LNG (skvapalnený zemný plyn). „Ten by sme mohli prepraviť cez (poľskú) infraštruktúru na Slovensko. Avšak nachádzame sa vo vnútrozemí. Preto sme takí silní zástancovia jednoty a solidarity,“ vysvetlil Heger s tým, že Slovensko nalieha na jednotu európskych krajín v otázke platieb za ruské suroviny v eurách. „(Za plyn) budeme platiť eurami a chceme sa čo najskôr odpojiť,“ povedal Heger.

V rozhovore odpovedal aj na otázku, či je Slovensko pripravené poslať ťažké zbrane na Ukrajinu, vrátane húfnic vyrobených na Slovensku. „Absolútne. Naša pozícia je veľmi jasná. Nechcem, aby nikoho z európskych občanov zabil nejaký diktátor. Preto sme dali (Ukrajincom systém protivzdušnej obrany) S-300. S čímkoľvek, o čo si (Ukrajinci) požiadajú, im s radosťou pomôžeme,“ vyhlásil Heger.

Doplnil, že ukrajinská strana doteraz nepožiadala o stíhačky typu MiG-29. „Ale ak by ich chceli, radi sa o tom porozprávame,“ dodal premiér. Spresnil, že Slovensko zatiaľ neopravuje na svojom území ruské tanky ukoristené ukrajinskou armádou, avšak táto dohoda je podľa neho v „záverečnej fáze“.

Moderátor BBC sa v interview venoval aj téme dezinformácií a ruskej propagandy, ktorej je podľa neho Slovensko do veľkej miery vystavené. Spomenul aj nedávny prieskum, ktorý naznačil, že veľa Slovákov obviňuje z rastúceho napätia v regióne skôr NATO ako Kremeľ.

„Vplyv ruskej propagandy tu bol desaťročia a (slovenské) vlády tolerovali ruskú propagandu. Táto vojna je však budíčkom pre Slovensko, ale aj pre celý región,“ myslí si Heger. Napriek tomu sú občania podľa neho pod vplyvom ruskej propagandy a treba pracovať na riešení tejto situácie./agentury/

X X X

 Po Blahovom hecovaní ľudia vulgárne nadávali prezidentke, vedenie Smeru sa smialo. Beňová sa Čaputovej ospravedlnila

Protesty sa nerobia na to, aby sme sa hladkali a hovorili ódy, tvrdí poslanec Smeru Marián Kéry.

Prvomájové stretnutie predstaviteľov Smeru s občanmi v Nitre prerástlo do vulgárnych útokov na prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Časť ľudí, ktorí sa v nedeľu na nitrianskom Svätoplukovom námestí zhromaždili, začala po pokrikoch podpredsedu strany Ľuboša Blahu kričať, že hlava štátu je „americká ku.va“.

Krátke zostrihané video z mítingu strany, ktoré sa dnes šíri sociálnymi sieťami, ukazuje, ako sa vedenie Smeru pri vulgárnom skandovaní ľudí usmieva. Samotný Blaha neurobil nič pre to, aby dav upokojil, naopak, ešte viac ho hecoval.

Vulgárne skandovanie

V Nitre sa na podujatí Smeru podľa odhadu agentúry TASR zišlo viac ako 2000 ľudí. Oslavy 1. mája sa však čoskoro zmenili na ostrý protest proti vláde a tiež prezidentke.

Na tribúne sa postupne objavili viacerí politici strany, medzi nimi aj Blaha. „Štátna moc mi zakázala povedať to nahlas. Nemôžem povedať pravdu o prezidentke Čaputovej. Poprosím vás, povedzte to za mňa! Je to americká…“ kričal Blaha a obrátil sa na dav ľudí.

Poslanec zjavne očakával, že protestujúci budú volať, že Čaputová je „agentka“. Práve tak prezidentku Blaha často nazýval vo svojich dlhých statusoch na Facebooku.

Čaputová sa preto obrátila na súd, ktorý rozhodol, že Blaha musí so šírením lží o nej prestať. V neodkladnom opatrení tiež súd politikovi nariadil, aby zmazal všetky svoje príspevky, v ktorých Čaputovú nazýval agentkou či vlastizradkyňou.

Na mítingu v Nitre však ľudia začali skandovať, že prezidentka je „americká ku.va“. Blaha aj napriek tomu neprestal kričať a zhromaždených sa naďalej pýtal, kto je Zuzana Čaputová. Opakovane dostal tú istú vulgárnu odpoveď.

Prezidentka: Aj toto musím zniesť

Na podujatie Smeru dnes zareagovala aj prezidentka, a to prostredníctvom svojho hovorcu Martina Strižinca.

Hlava štátu tvrdí, že voľba politického slovníka aj nástrojov politického boja sú osobnou vecou a vizitkou politikov Smeru, takýto spôsob politického súboja sa jej však prieči a odmieta ho.

„Ako politička aj toto musí zniesť a ako žena a matka iba dúfa, že k ženám vo svojom bezprostrednom okolí sa obaja páni dokážu správať s väčšou úctou,“ povedal Strižinec.

Zuzana Čaputová podľa neho rozumie, že si Smer hľadá kandidáta na prezidenta, ktorý bude ochotný udeľovať veľa milostí a tomuto cieľu podriaďujú všetko. „Zároveň je rada, že chápu, že spravodlivosti nebude brániť,“ dodal Strižinec.

Nebolo to prvýkrát

Podobný scenár ako v Nitre sa odohral už počas štvrtkového protestu Smeru pred Národnou radou, ktorá práve rokovala o vydaní Roberta Fica na väzobné stíhanie.

Blaha aj vtedy ľuďom predostrel ten istý príbeh o tom, ako mu štát zakázal hovoriť pravdu o Čaputovej. Po viacerých výzvach mu aj vtedy niektorí ľudia odpovedali rovnako vulgárne ako neskôr na oslavách 1. mája.

Video z podujatia z Nitry zachytáva, ako si politici Smeru v tom momente vymenili pohľady a zrejme aj prehodili pár slov. Nie je jasné, čo si v tej chvíli hovoria, viditeľne sa však usmievajú.

Za Blahom v tej chvíli stáli Robert Fico, Monika Beňová, Juraj Blanár, Marián Kéry, Dušan Jarjabek, Ladislav Kamenický či Ján Richter.

Europoslankyne Beňovej sme sa pýtali, či takéto vulgárne prejavy na akciách Smeru považuje za prípustné. Odpísala nám, že s vulgarizmami určite nesúhlasí. Podľa nej ich nečakal ani Blaha.

Ako žena žene

„Veľmi ma mrzí, že tam takéto hrubé slová odzneli, ale zároveň by som rada dodala, že to boli len niektorí jedinci, možno tí istí, ktorí pískali, aj keď som vystúpila aj ja. Videla som tam pod tribúnou skupinu s transparentom proti EÚ a NATO. My sme však začali míting slovenskou a následne európskou hymnou a moderátor pripomenul aj vstup SR do EÚ,“ tvrdí.

Europoslankyňa neskôr zverejnila krátke video na Facebooku, kde tvrdí, že žiadne vulgarizmy nepočula. Napriek tomu sa vraj ospravedlňuje prezidentke ako „žena žene“.

Hovorili sme aj s poslancom Kérym, ktorý stál tiež v tesnej blízkosti Blahu. Kéry tvrdí, že ani on nadávky nezachytil.

„Poznáte ma, ja sa snažím v politike ovládať, aby škodlivé emócie nevyplávali na povrch, odmietam vulgarizmy,“ povedal. Protest však podľa neho nie je na to, aby „sme sa hladkali a hovorili ódy, ale aby sme legitímnym spôsobom vyjadrili názor na to, čo sa deje“.

Útoky na Čaputovú

Na prezidentku neútočil len Blaha, ale aj jeho šéf. Robert Fico ju v Nitre nazval „americkou paničkou“, ktorá by sa vraj pred ľudí neodvážila prísť.

„Musíme vymeniť vládu Slovenskej republiky, v tom nám musíte pomôcť. Rovnako musí prísť nová hlava štátu, nová hlava Slovenskej republiky. Všetko je jasné. Musíme dať dole vládu, musíme dať dole prezidentku, demokratickým, právnym spôsobom,“ hovoril Fico.

„Myslím, že to súvisí práve s tým, že zastávam úrad, o ktorý bude mať bytostný záujem strana Smer. Chcú sem dostať svojho človeka. Spájam si to s tým, že prezident má právo dávať individuálne milosti,“ hovorila.

Smer chce mať teda podľa nej v paláci akúsi poistku. Zuzana Čaputová ešte nepovedala, či bude v roku 2024 znovu kandidovať aj ona sama, aktuality.sk

X X X

Obvinený advokát Marek Para ide do väzby. Najvyšší súd považuje nahrávky z poľovníckej chaty za zákonné

Známy právnik Mariana Kočnera je stíhaný za to, že bol činný pre zločineckú skupinu okolo Norberta Bödöra. Podľa obvinenia chcel zdiskreditovať prokurátora špeciálnej prokuratúry.

Marek Para zvyčajne sedával na súde v advokátskom talári a zastupoval klientov pred súdom. Dnes sedel za tým istým stolom, no v civilnom oblečení. Po prvý raz sa totiž rozhodovalo priamo o ňom. Prišiel aj s pobalenou čiernou koženou taškou.

Keď sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment po prestávke oznámil, že obvinený advokát bude stíhaný väzobne, Para si zložil hodinky a posunul ich svojmu obhajcovi.

Predseda senátu Kliment na konci verejného zasadnutia pripomenul, že je tu trend spochybňovania či kriminalizovania vyšetrovateľov, prokurátorov a aj sudcov, ktorí majú rozhodovať nestranne a nezávisle. „Uvedené opätovné otvorenie tohto vyšetrovania je taký odkaz všetkým tým osobám a odkaz v tom, že žiaden skutok do budúcnosti nezostane nevyšetrený a rovnako nezostane v prípade nevyvodená konkrétna trestná zodpovednosť konkrétnych osôb. Je to dvihnutý prst všetkým tým osobám, ktoré by chceli v tomto trende pokračovať.“

„Rozhodnutie považujem za nezákonné,“ povedal po skončení verejného zasadnutia Parov obhajca Michal Mandzák. Chce sa obrátiť na Ústavný súd. Záverečné slová predsedu senátu o „zdvihnutom prste“ sú podľa neho dôkazom zaujatosti predsedu senátu. Podľa Mandzáka je neštandardné, že senát súdil napriek podanej námietke zaujatosti. „Chýba dôvodnosť obvinenia a chýba aj konkrétna kolúzna aktivita. Rozhodnutie Najvyššieho súdu je založené len na domnienkach a hypotézach,“ dodal obhajca. Podľa neho ide o zásah do výkonu advokácie vo vzťahu k Parovi.

Kolúzna väzba

Korunným svedkom prípadu je prokurátor špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko, zhodnotil predseda senátu Juraj Kliment. Para je obvinený za to, že pomáhal diskreditovať a odstaviť prokurátora od citlivého prípadu.

Sudca Kliment upriamuje pozornosť na správy z Threemy Mariana Kočnera, ktorá vraj nepriamo potvrdzuje svedecké výpovede v tomto prípade. Obhajca Mandzák ale klienta bránil tým, že nemôže za to, čo si o ňom píšu dve ďalšie osoby. Kočner si však písal nielen s Bödörom, ale aj s Parom. Bavili sa aj o prokurátorovi Špirkovi, pre ktorého diskreditáciu je teraz advokát stíhaný. Mandzák tvrdí, že zo správ nič nevyplýva a že čoskoro európske súdy označia Kočnerovu Threemu ako nezákonnú.

Ďalším dôkazom je kniha návštev z policajného prezídia, kde sú zaznamenané Parove návštevy u vtedajšieho policajného funkcionára Petra Hraška. Obhajca Mandzák povedal, že stretnutia vie jeho klient vysvetliť a že zárveň sú v knihe návštev nezrovnalosti. Aké presne, nepovedal.

Kauza chata

Parovo stíhanie je podľa Najvyššieho súdu dôvodné. Advokátovi takpovediac priťažilo aj to, že zastupuje klientov, ktorých chce prokurátor v tomto prípade vypočuť. Ide napríklad o Norberta Bödöra, Tibora Gašpara či Róberta Krajmera.

Sudca Najvyššieho súdu v odôvodnení hovorí, že na mesiac máj sú naplánované viaceré výsluchy. Súd však navrhuje aj vypočutie ďalších bližších osôb, vrátane bývalej koncipientky Paru advokátky Alexandry Kokavcovej alebo Mariana Kočnera.

Predseda senátu sa vyjadril aj k nahrávkam z poľovníckej chaty, kde polícia náhodne nahrala aj skupinu okolo Roberta Fica, vrátane Paru pri družných debatách. „Nestotožňujeme sa ani s názorom Krajskej prokuratúry v Nitre,“ poznamenal Kliment na rozhodnutie nitrianskej prokuratúry, ktorá považuje nahrávky s poľovníckej chaty za nezákonné. Najvyšší súd s týmto nesúhlasí.

Akcia Kaifáš

Policajnú akciu, pri ktorej zadržali Mareka Paru, nazvali Kaifáš. Para je zatiaľ stíhaný na slobode. Keď o ňom rozhodoval Špecializovaný trestný súd, prepustil ho z väzby na slobodu. Dôvody na väzbu nevidel, ale stíhanie považuje za dôvodné.

Vyšetrovatelia zmapovali Parove časté návštevy policajného prezídia, kam mal chodiť koordinovať svoje kroky s členmi bödörovskej policajnej skupiny, aby začali stíhať elitného prokurátora Vasiľa Špirka. Teraz advokáta stíhajú za to, že bol činný pre zločineckú skupinu okolo oligarchu Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

„Išlo o brutálnu manipuláciu so svedkom Vargom,“ zhodnotil v sťažnosti prokurátor.

Jedným z dôkazov, ktorým prokurátor dôvodí väzbu, sú aj záznamy z poľovníckej chaty pri Čifároch. „Išlo o bezprecedentné vymieňanie informácií,” myslí si prokurátor. „Pevná štruktúra zločineckej skupiny je aj dôvodom kolúznych aktivít obvineného,” dodal.

Chce vypočuť policajného exfunkcionára Bernada Slobodníka, svedka Ľubomíra Vargu, Gašpara, Petra Hraška, Norberta Bödöra, Dušana Kováčika, Krajmera, Pavla Gašpara aj Miroslava Bödöra.

 Kliment sa nevylúčil

Stíhaný advokát namietal predsedu senátu Najvyššieho súdu Juraja Klimenta, senát ale rozhodol, že zaujatý nie je. Jedným z dôvodov má byť príbuzenský vzťah s prokurátorom Ondrejom Repom, ten však kauzu Kaifáš nedozoruje. Sudca Kliment už vylúčený bol, no išlo o hlavnú kauzu Očistec, kde je stíhaný Bödör a spol.

Para namietal sudcu Klimenta aj pre vyjadrenia pre portál Aktuality.sk, kde spomínal prokurátora Vasiľa Špirka. Sudca však oponuje, že v rozhovore len skonštatoval, že sa trestným oznámením treba znovu zaoberať.

Stíhaný advokát podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Špeciálnu prokuratúru na súde zastupuje prokurátor Vladimír Kuruc, ten sťažnosť nepodal.

Odpovedal na otázky

Para najprv odmietol odpovedať na otázky sudcu, po chvíli a po porade s obhajcami si rozhodnutie nevypovedať rozmyslel a súdu oznámil, že na otázky k dôvodom väzby a k dôkazom, ktoré predložil, odpovedať bude.

Obvinený Para predložil súdu znalecký posudok z roku 2020. Priblížil, že súvisí s konaním pred Slovenskou advokátskou komorou, ktorá sa zaoberala jeho sporom s prokurátorom Špirkom. „Konanie robila revízna komisia a tá to šetrenie ukončila bez toho, aby podala návrh na disciplinárne stíhanie,“ hovorí Para s tým, že napokon teda k disciplinárnemu stíhaniu jeho osoby zo strany advokátskej komory ani nedošlo.

Advokát menuje, že v trestných konaniach zastupuje Bödöra (v troch prípadoch), Tibora Gašpara (v dvoch veciach) a Róberta Krajmera (tiež v dvoch prípadoch). Aj týchto troch mužov chce prokurátor vypočuť a preto tvrdí, že by mal byť advokát stíhaný vo väzbe. Para ale tvrdí, že väzby na klientov nie sú také významné, aby ich ovplyvňoval, aktuality.sk

X X X

Ficova väzba láme koalíciu

 Robert Fico (Smer) sa cíti ako disident. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) žiada, aby sa naozajstným disidentom ospravedlnil. Minister financií a najväčší oponent Igor Matovič (OĽaNO) nadáva bývalému predsedovi vlády do „amorálneho ľudského odpadu“.

Kauza Fico a spol., v ktorej je bývalý trojnásobný premiér obvinený spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom a bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom, žije vlastným životom. V utorok bude parlament pokračovať v rozprave, či Fica vydať, alebo nevydať na väzobné stíhanie. Kauza dominovala aj oslavám prvého mája ako sviatku pracujúcich – na mítingoch, ktoré organizoval Smer, ľudia kričali, že si ho nedajú.

„Nepamätám si, že by štátna bezpečnosť za komunizmu voči nejakému disidentovi dokázala vzniesť štyri obvinenia za jeden rok,“ vyhlásil Fico, obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny, z porušovania daňového tajomstva v súbehu so zneužitím právomoci verejného činiteľa.

V debate vo verejnoprávnej televízii mu hneď oponoval Krajniak. „Prirovnávať sa k disidentom, to považujem za nemiestne a úplne mimo,“ povedal Krajniak so žiadosťou, aby sa líder mandátovo najsilnejšej opozičnej strany ospravedlnil všetkých naozajstných disidentom.

Matovič použil vulgárnejší slovník. „Skorumpovaný zločinec, ktorý vedome vydal vedenie Policajného zboru a Národnej kriminálnej agentúry bosovi nitrianskej mafie, sa vraj vyhlásil za najväčšieho disidenta v dejinách Slovenska… Hnus, čo tento amorálny ľudský odpad dokáže v strachu pred rukou spravodlivosti vygrcať zo svojich úst,“ napísal na sociálnej sieti.

Parlament začal riešiť Ficovo vydanie minulý týždeň v stredu, keď mandátovo-imunitný výbor odporučil, aby poslanci súhlasili s možnosťou, že o Ficovej väzbe rozhodne súd. Na druhý deň, vo štvrtok ráno o deviatej, sa začala schôdza, ktorá sa zrejme neskončí ani tento týždeň. V rozprave sú prihlásené desiatky poslancov, nasledujú faktické poznámky. Koalícia reaguje na opozíciu a naopak.

Fico súčasnej politickej garnitúre vyčíta, že ho štyrikrát obvinili v priebehu roka „za politickú činnosť“. No pri štvrtom, najvážnejšom obvinení, tvrdí, že mu „nerozumie“. Okrem toho, že mal podľa uznesenia o obvinení zosnovať organizovanú skupinu, ktorá do funkcií dosadzovala svojich ľudí, bývalý premiér podľa polície a prokuratúry porušil aj daňové tajomstvo.

Išlo o daňové delikty práve Matoviča a bývalého prezidenta Andreja Kisku. Ten je v tejto veci aj obžalovaný.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) tvrdí, že vidí dôvody na najprísnejšiu kolúznu väzbu. Ide najmä o to, aby obvinený nemohol ovplyvňovať svedkov. Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislava Masára, ktorý parlament žiada o vydanie Fica na väzobné stíhanie, dôvodom je aj možnosť, že cez politické vystúpenia, tlačové besedy, môže Fico posielať odkazy či ovplyvňovať svedkov.

No viac ako samotné obvinenie vládnu štvorku trhá práve žiadosť o možnosť väzobného stíhania poslanca Národnej rady.

Puška a mŕtvola

Predseda parlamentu a líder vládneho hnutia Sme rodina Boris Kollár vyhlásil, že „ak by Fica chytili s puškou nad mŕtvolou, nemá problém hlasovať za jeho vydanie“. „Dokážme mu veci, za ktoré sme naňho nahnevaní, že jeho oligarchovia to tu rozkrádali, že sa predražovali tendre. Toto keď bude na stole, za to budem všetkými desiatimi hlasovať, aby sme ho vydali. Ale aby dôvody kolúznej väzby boli nelegálne odposluchy a tlačovky? Čo má politik robiť? Ak chce niečo povedať, robí tlačovku,“ ozrejmil Kollár.

Podobne zmýšľa aj jeho stranícky kolega Krajniak. Len používa iné argumenty. „Nemyslím si, že Smer zneužíval moc, keď tu dvanásť rokov fungoval, ja to viem,“ vysvetľoval s tým, že aj on a jeho rodina boli nezákonné lustrovaní. Prevzal si obálku z Úradu inšpekčnej služby, ktorá ho informuje o lustrácii. „Dopustili ste, že sa takto šikanovali nielen politickí oponenti, ale takúto obálku si prevzala aj moja manželka, môj brat. To je humus! Považujem za neprípustné, že bola takto sledovaná aj moja maloletá dcéra,“ oznámil Krajniak.

Napriek tomu si nemyslí, že Fico by mal byť v kolúznej väzbe. V tej je aktuálne Kaliňák, ktorého tam už minulý víkend poslal Špecializovaný trestný súd. Zatiaľ nebolo vytýčené pojednávanie na Najvyššom súde, ktoré buď väzbu pre bývalého šéfa rezortu vnútra potvrdí, alebo ho pošle domov.

Podľa Krajniaka by sa „ku každému politikovi malo pristupovať rovnako“, lebo „politický boj sa má viesť nie prostriedkami trestného konania, ale politických volieb“. Spomenul príklady zo zahraničia, napríklad Andreja Babiša z Českej republiky, ktorý je obžalovaný, ale nikto nežiadal jeho väzobné stíhanie. „Boli stíhaní a dokonca odsúdení aj premiéri či prezident z iných krajín, ale nepamätám si jeden prípad, že by bol vydaný návrh na väzobné stíhanie,“ argumentoval Krajniak.

„Pán poslanec Fico je trestne stíhaný, nikto nebráni orgánom činným v trestnom konaní, aby zháňali dôkazy. Ale nemyslím si, že by sa malo takto zasahovať do politického boja,“ dodal.

Krajniak pripomína obyčajným patálie s ich vlastným poslancom Jánom Herákom. Toho polícia vyšetruje, pretože mal sexuálne obťažovať maloleté dievčatá. Hoci poslanci z klubu OĽaNO radi tvrdia, že sa s Herákom rýchlo vysporiadali, krátko po prepuknutí škandálu vyhlasovali, že svojmu kolegovi veria. Neskôr sa síce vzdal mandátu, ale pracoval pre hnutie. Až keď sa objavilo tretie obvinenie, Herák sa so stranou rozlúčil. Známe je Matovičovo konštatovanie, že „tri sú už moc“.

Minister práce dokonca naznačuje, že Herákovo obvinenie je vážnejšie ako Ficovo, no pre poslanca OĽaNO nikto nežiadal väzbu.

Poslanci klubu Sme rodina budú mať pri hlasovaní o vydaní Fica na väzobné stíhanie zelenú kartu. To znamená, že nebude platiť dohoda v rámci klubu, ale každý si má zvážiť, ako bude hlasovať.

Kto pôjde z kola von?

Mandátovo najsilnejší klub OĽaNO zrejme tiež nebude jednotný. Pochybnosti má napríklad Györgi Gyimesi. Po vypočutí žiadosti prokurátora na mandátovo-imunitnom výbore povedal, že buď prokuratúra nemá dostatok argumentov na podporu väzby, alebo prokurátor poslancom nepovedal všetko. Lídri strany by však svojho najsilnejšieho oponenta poslali do väzby. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dokonca v relácii Ide o pravdu vyhlásil, že ak by niekto z obyčajných hlasoval proti, „tak sa nezvrátiteľne vzdiali od DNA hnutia“.

Strana SaS má jasno: všetci zdvihnú ruku za to, aby súd rozhodoval o Ficovej väzbe. „Podstata obvinenia je vážna a stojí na dôkazoch,“ hovorí ministerka Kolíková. Podľa nej naťahovanie rozhodovania zákonodarného zboru hrá v prospech obvineného.

Poslankyňa Janka Bittó Cigániková (SaS) by vyhodila z koalície aj hnutie Sme rodina. „Ak niekedy mali kompas, takýmto rozhodnutím (proti väzobnému stíhaniu – pozn. red.) by ho definitívne stratili,“ pokračuje najhlasnejšia poslankyňa liberálov. „Nesúdime, ale vydáme Fica spravodlivosti. Nepochybujeme, že súdený má byť bez ohľadu na to, či je to za väčšie, či menšie porušenie zákona. A ak sú na to dôvody, má byť aj v kolúznej väzbe. Tak ako každý iný,“ dodáva na sociálnej sieti.

Veronika Remišová (Za ľudí) hovorí, že poslanci tejto strany budú za väzobné stíhanie. No ak by predsa len kollárovci hlasovali inak, musela by sa s tým koalícia vysporiadať. Ako však zdôraznila pre Pravdu, riešili by to až po hlasovaní.

Podľa Matoviča je Kollárovo hnutie vo veľmi ošemetnej situácii. Keďže je obvinený aj poslanec zo Sme rodina Martin Borguľa za to, že platil policajtom, aby nevyšetrovali jeho delikty, pričom on tvrdí, že policajti ho vypaľovali, môže sa stať, že o niekoľko dní bude parlament opäť rozhodovať o vydaní poslanca na väzobné stíhanie. „Tak možno kalkulujú s tým, že keď oni teraz podržia Fica, potom Fico podrží ich,“ myslí si Matovič.

Minulý týždeň si zasa vzdychol, že táto situácia je dôsledkom slabého výsledku OĽaNO vo voľbách. „Keby sme sa viacej snažili, mohli sme vládnuť sami,“ podotkol s úsmevom líder hnutia, ktoré v parlamentných voľbách 2020 získalo 25,02 percenta hlasov./agentury/

X X X

Europoslanci vyzývajú frakciu S&D na vylúčenie strany Smer

 Ôsmi slovenskí europoslanci vyzývajú vedenie frakcie socialistov a demokratov (S&D) na prehodnotenie členstva strany Smer v politickej skupine. Ako tvrdia, ich postoje sú nezlučiteľné s princípmi a hodnotami, ktoré dlhodobo, nielen v čase hroznej vojny na Ukrajine, prezentuje spomenutá politická frakcia.

 „V uplynulých dňoch polícia SR vzniesla obvinenia voči viacerým čelným predstaviteľom strany Smer, ktorá patrí do vašej politickej frakcie,“ uviedli v liste vedeniu frakcie S&D europoslanci.

Líder Smeru Robert Fico podľa nich pred slovenskou verejnosťou otvorene šíri hoaxy o fašizme na Ukrajine. Pripomínajú tiež Ficovo obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Otvorený list podpísali Lucia Ďuriš Nicholsonová, Michal Šimečka, Martin Hojsík, Michal Wiezik, Ivan Štefanec, Miriam Lexmann, Peter Pollák a Vladimír Bilčík.

Spomenutí europoslanci už v marci otvoreným listom vyzvali predsedov frakcie S&D a Strany európskych socialistov (PES), aby zo svojich radov vylúčili slovenskú opozičnú politickú stranu Smer-SD. Zdôvodňovali to tým, že je stranou, ktorá sa spreneverila nielen hodnotám sociálnej demokracie, ale aj ľudským právam a demokracii. Ficovi aj vtedy vyčítali údajné šírenie kremeľskej propagandy./agentury

X X X

Obvinený vyšetrovateľ Martin Juhás: Nás policajtov nemôžu zaujímať animozity medzi prokurátormi

Policajt Martin Juhás sa dostal do hľadáčika nitrianskej prokuratúry po tom, ako sa na verejnosti objavili zábery z poľovníckej chaty pri Leviciach. Obviňuje ho, že vyšetroval nezákonne a že dáta zo sledovanej chaty poskytol špeciálnej prokuratúre.

 Policajta Martina Juhása obvinila nitrianska prokuratúra, že mal ako verejný činiteľ zneužiť svoju právomoc. Súvisí to s prípadom, v ktorom spočiatku vyšetroval pytliactvo pri obci Čifáre a neskôr požiadal súd o schválenie monitorovania poľovníckej chaty. Vznikli tak zábery zo stretnutí špičiek Smeru-SD Roberta Fica a Roberta Kaliňáka s nitrianskym podnikateľom Miroslavom Bödörom a ďalšími dvoma advokátmi, ktorí sa práve v tejto chate schádzali.

Z uznesenia o jeho obvinení vyplýva, ako sa udalosti odohrali. Vyšetrovanie pytliactva sa začalo 4. januára 2021. Operatívni pracovníci z Nitry ešte v decembri 2020 priniesli Juhásovi informácie o podozreniach z poľovného revíra Pata, v ktorom hospodári Miroslav Bödör. Spísali realizačný návrh a vyšetrovateľ Juhás začal trestné stíhanie vo veci. Prípad dozoroval prokurátor Okresnej prokuratúry v Leviciach.

V polovici apríla minulého roka Juhás požiadal o schválenie obrazovo-zvukového záznamu. Dozorový prokurátor s tým súhlasil a nasadenie kamier odobril aj súd. Kamery vtedy snímali iba exteriér, teda miesta v okolí chaty, nie priamo miestnosti v budove.

Vyšetrovateľ potom prišiel aj s podozreniami na ďalšiu trestnú činnosť – legalizácia príjmov z trestnej činnosti, teda pranie špinavých peňazí. Súd mu začiatkom júla schválil nasadenie kamier aj do spoločenskej miestnosti v chate. Tam vznikli verejnosti známe zábery Fica, Bödöra a ďalších návštevníkov pri obložených misách a v družných rozhovoroch o aktuálnych trestných kauzách.

Prísnejšia sadzba

Námestník krajského prokurátora v Nitre Jozef Pátrovič teraz v uznesení o obvinení Juhása tvrdí, že prvotný operatívny realizačný návrh bol neopodstatnený, že podozrenia o pytliactve sa nepotvrdili a napriek tomu vyšetrovateľ žiadal o nasadenie kamier.

„Záznamy vyhotovené z interiéru spoločenskej miestnosti uvedenej poľovníckej chaty ako vyšetrovateľ priebežne nevyhodnocoval a, naopak, v presne nezistený deň v mesiaci október 2021 tieto nahraté záznamy s prepismi, navyše si stupňom utajenia ,V‘ neoprávnene odstúpil Úradu špeciálnej prokuratúry,“ konštatuje sa v obvinení.

Videá z chaty totiž skončili ako jeden z dôkazov vo vyšetrovacom spise v kauze Očistec, kde vyšetrujú policajnú mafiu na čele s Norbertom Bödörom.

Obvinený vyšetrovateľ Juhás je stíhaný na základe prísnejšej časti daného paragrafu, keďže podľa námestníka Pátroviča spôsobil škodu a porušil právo na súkromie aj chránenej osobe, v tomto prípade verejnému činiteľovi. Jeho meno prokurátor neuviedol, ale jediným verejným činiteľom z mužov na chate je Robert Fico. Ďalšími poškodenými sú exmnister Robert Kaliňák, advokáti Marek Para a Pavol Gašpar a podnikateľ Miroslav Bödör. Policajtovi za to hrozí – v prípade uznania viny – trest 4 až 10 rokov.

Stopka po medializácii

Po medializácii nahrávok z chaty nitrianska prokuratúra vyšetrovanie pytliactva v novembri minulého roka zrušila. Napriek tomu vyšetrovateľ Juhás začiatkom februára 2022 obvinil troch mužov – za pytliactvo stíhajú zápasníka Matúša Mečára a Andreja Jahnátka (syn exministra Ľubomíra Jahnátka). Tretieho muža (T. S.) za pranie peňazí.

Obvinený vyšetrovateľ prostredníctvom svojho obhajcu Romana Kvasnicu podal proti obvineniu sťažnosť. V prvom rade argumentuje tým, že prokurátor Pátrovič neoznámil svoju zaujatosť. Juhás so svojím právnym zástupcom upozornili, že ani jeden prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre nespĺňa podmienku nestrannosti.

Ako jeden z príkladov uviedli, že nitriansky prokurátor Ivan Huszár je poľovník a jeho revír susedí s tým, kde poľuje skupina okolo Bödöra. Prokurátor dokonca vlastní parcelu priamo v revíri, kde je hospodárom Miroslav Bödör a kde malo dochádzať k pytliactvu. Keď tieto zistenia publikovala Nadácia Zastavme korupciu, Huszár v reakcii poprel, že by sa s Bödörom alebo jeho rodinou poznal.

Napriek spomínaným prepojeniam prokurátor prevzal dozor nad pôvodným vyšetrovaním pytliactva. Napokon jeho šéf, krajský prokurátor v Nitre Ivan Mandalov, toto stíhanie zrušil. Pri jeho mene Nadácia zasa upozornila, že Mandalov bol spolužiak s Robertom Ficom. Prokurátor však argumentoval, že s predsedom Smeru-SD nemá žiadny vzťah a jeho spolužiakmi bolo aj ďalších sto študentov.

Obvinený vyšetrovateľ Juhás v sťažnosti pripomenul, že Fico na tlačovke z 2. novembra 2021 citoval z úradného záznamu dozorového prokurátora, pričom o obsahu dokumentu vedeli iba štyria ľudia. Domnieva sa, že politik sa k záznamu dostal cez prokuratúru.

Na koberčeku v Nitre

Juhás v sťažnosti opisuje, ako sa začiatkom novembra 2021 ocitol na stretnutí so šéfom nitrianskej prokuratúry a tiež prokurátorom Huszárom, ktorý prevzal dozor nad prípadom pytliactva.

„Stretnutie sa udialo v mimoriadne napätej situácie, keď som bol označený za osobu, ktorá vyšetrovala protizákonne, ďalej za osobu schopnú ovplyvniť obsah článkov v médiách, ďalej za osobu bez právomoci posudzovať obsah záznamov a rozhodnúť o ich odstúpení ÚŠP. Keď som sa slovne dotkol otázky právnej kvalifikácie, bol som zahriaknutý s tým, že o tomto sa budeme baviť inokedy a inak, čo nebude prezrádzať. Rozhovor bol zo strany prokurátorov mimoriadne emocionálny, neprofesionálny, neobsahoval žiadnu vecnosť, iba neodôvodnené invektívy a skryté vyhrážky mojej osobe,“ píše vyšetrovateľ.

Jahnátkovci na poľovačke

Jediné vecné otázky zo strany prokurátora sa podľa Juhása týkali toho, ako sa podarilo polícii získať fotografie z knihy návštev poľovného revíru. V knihe sa totiž zaznamenávajú oficiálne poľovačky vrátane tých, na ktorých sa zúčastnil exminister a nominant Smeru Ľubomír Jahnátek a jeho syn Andrej.

„Doposiaľ nechápem skutočný účel tohto stretnutia, na ktoré ma vyzval JUDr. Huszár.“

Práve s rodinou Jahnátkovcov súvisí ďalšia obava zo zaujatosti Krajskej prokuratúry v Nitre zo strany Juhása. Ako prokurátorka tam totiž pracuje Miroslava Jahnátková, dcéra exministra a sestra poľovníka Andreja.

Jahnátek mladší je od februára obvinený z pytliactva, prípad vyšetruje práve Juhás.

„Je nespochybniteľné, že existujú a existovali subjektívne a objektívne dôvody vylúčenia všetkých prokurátorov Krajskej prokuratúry Nitra z vykonávania dozoru a akýchkoľvek procesných úkonov spojených nielen s trestnou vecou pytliactva, ale aj s trestnou vecou, ktorá je vedená proti mojej osobe. Je pre mňa právne nepochopiteľné, že JUDr. Jozef Pátrovič ako námestník JUDr. Mandalova všetky existujúce skutočnosti ignoroval a konal vo veci, v ktorej mi bolo vznesené obvinenie,“ myslia si Juhás s právnym zástupcom Kvasnicom.

Výsluch iba poškodených

Obvinený vyšetrovateľ tiež spochybňuje samotné stíhanie za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Podľa trestného zákona totiž musí byť dokázaný motív: páchateľ konal v úmysle spôsobiť inému škodu alebo získal prospech on alebo iná osoba.

Juhás sa ale bráni, že po celý čas vyšetrovania pytliactva mal nad sebou dozorového prokurátora a schvaľovanie odpočúvania chaty bolo v rukách sudcu.

„Nekonal a nemohol konať v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, pretože jeho postup vo vyšetrovaní podliehal jednak dozoru prokurátora v danej trestnej veci a jednak tento jeho postup bol aprobovaný prostredníctvom dozoru prokurátora (vykonávajúci dozor nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a ako i v prípravnom konaní) ako i sudcu pre prípravné konanie.“

Stíhaný policajt v sťažnosti upozorňuje aj na predčasnosť vzneseného obvinenia. Prokurátor Pátrovič napríklad vypočul Fica, Kaliňáka, Bödöra a advokátov, ktorí sa schádzali na chate a ich rozhovory zachytila súdom schválená kamera. K výsluchu ďalších ľudí sa nedopracoval, nevypočul pôvodného dozoového prokurátora v Leviciach ani jeho nadriadeného, nevypočul operatívcov, ktorí podozrenia z pytliactva odštartovali a ani sudcov, ktorí schválili odpočúvanie.

Vyšetrovateľ Juhás s advokátom Kvasnicom sú presvedčení, že ak by prokurátor tieto ďalšie osoby vypočul, potvrdila by sa účelovosť a nedôvodnosť stíhania.

Výčitky za spoluprácu

Juhásovi prokuratúra v obvinení vyčíta aj to, že získané materiály z chaty poskytol Úradu špeciálnej prokuratúry. Trestný poriadok pritom hovorí, že orgány činné v trestnom konaní a súdy sú povinné si navzájom pomáhať a že informácie si medzi sebou môžu doručovať aj elektronicky.

„Určite budem prvým policajtom v Európskej únii, ktorý je stíhaný za to, že poskytol dôkazy pochádzajúce z jeho vyšetrovania iným orgánom činným v trestnom konaní. Možno už táto skutočnosť dostatočne vypovedá o dôvodoch môjho trestného stíhania. Nás policajtov nemôžu zaujímať prípadné animozity medzi jednotlivými prokurátormi, našou ústavnou povinnosťou je byť nápomocní pri odhaľovaní páchateľov trestnej činnosti, ich trestnom stíhaní. To som urobil a pokiaľ je toto dôvodom môjho trestného stíhania, vôbec to nie je dobrý signál pre ostatných príslušníkov policajného zboru,“ povedal Juhás pre Aktuality.sk

Rozhovor s Martinom Juhásom

 X Robert Fico o svojom obvinení hovorí, že mu nerozumie. Vy textu uznesenia o vašom obvinení rozumiete?

Prepáčte, ale nerád by som sa akýmkoľvek spôsobom porovnával s Robertom Ficom.

X Pri vyšetrovaní pytliactva a monitorovaní poľovníckej chaty ste vychádzali zo zistení operatívcov. Dôverovali ste ich zisteniam?

S mojimi kolegami sme príslušníkmi policajného zboru, ktorí sme sa nikdy nedopustili žiadnej trestnej činnosti. Nemám absolútne žiadne pochybnosti o dodržiavaní zákona týmito mojimi kolegami.

X Aké informácie vám povedali a boli dostatočne silné?

Prepáčte, ale na túto otázku nie je možné odpovedať, keďže ide o živý prípad, môžem iba zopakovať, že pri našom služobnom postupe sme vždy rešpektovali zákon. Pokiaľ budem zákonným spôsobom vypočutý v procesnom postavení obvineného, všetky obdobné otázky zodpoviem.

X Prokurátor, ktorý vás obvinil, ale tvrdí, že operatívny realizačný návrh bol neopodstatnený. Čo na to hovoríte?

Je pomerne neobvyklé, že prokurátor hodnotí realizačný návrh, keďže som sa s takýmto postupom ešte nestretol. Určite v tomto trestnom konaní preukážem, že tento realizačný návrh bol dôvodný a opodstatnený, inak by som podľa neho nepostupoval.

X V apríli 2021 vám súd najprv schválil monitorovanie exteriéru poľovníckej chaty. Kedy ste sa dozvedeli, že sa tam schádzajú okrem podozrivých poľovníkov aj politici, advokáti a súkromní podnikatelia?

Túto vašu otázku môžem zodpovedať iba v trestnom konaní v procesnom postavení obvineného, avšak opäť vás ubezpečujem, že s kolegami sme postupovali vždy v súlade so zákonom.

X Potvrdzovali sa aj podozrenia o tom, že sa na monitorovanom mieste schádzajú podozriví podnikatelia, resp. poľovníci, ktorí mali pytliačiť? V čom? (Prokurátor tvrdí, že sa nepotvrdzovali.)

Aktuálne môžem povedať len toľko, že naša činnosť v tomto trestnom konaní nebola zameraná len na monitorovanie uvedených nehnuteľností a vyhodnocovanie takto získaných záznamov.

xNásledne ste požiadali súd o nasadenie odpočúvacích zariadení do interiéru chaty. Prečo?

Pri našej činnosti sme postupovali opäť v súlade so zákonom, čoho dôkazom je následný postup prokurátora a súdu.

X Robili ste tak s vedomím, že na chate sa stretávajú aj politici s advokátmi?

Odpoviem iba teoreticky, orgány činné v trestnom konaní pri svojej činnosti nemôžu brať ohľad na to, či sa na mieste, ktoré je dôležité z hľadiska vyšetrovania, začnú stretávať iné, aj vami uvádzané osoby. Takáto skutočnosť nie je dôvodom na to, aby sme zmenili postup vo vyšetrovaní.

X Neobávali ste sa, že monitorovanie rozhovorov narazí na dôverné porady medzi advokátmi, ktoré majú osobitné postavenie?

Zákon rieši aj takéto situácie a som presvedčený, že sme našou činnosťou zákon rešpektovali.

X Podľa uznesenia o obvinení ste nechali vymazať záznamy (videá, fotky) z monitorovania exteriéru chaty. Prečo?

Tento postup bol v absolútnom súlade so zákonom a akékoľvek fiktívne konštrukcie okolo tohto postupu sú pre nás úsmevné. Plnili sme si iba zákonnú povinnosť.

x Prečo ste ich nechali vymazať až 11. októbra 2021?

Urobil som to presne v čase, keď to bolo čo najskôr možné.

X Prečo ste záznamy z interiéru poľovníckej chaty neanalyzovali priebežne, ale až na konci?

Túto otázku vám nemôžem zodpovedať, pretože odpoveď by obsahovala údaje, ktoré nie je možné zverejniť.

X Prokurátor vám pri vznesení obvinenia vyčíta aj to, že po následnom získaní materiálov z interiéru chaty ste ich neoprávnene poskytli Úradu špeciálnej prokuratúry. Prečo ste takto postupovali?

Určite budem prvým policajtom v Európskej únii, ktorý je stíhaný za to, že poskytol dôkazy pochádzajúce z jeho vyšetrovania iným orgánom činným v trestnom konaní. Možno už táto skutočnosť dostatočne vypovedá o dôvodoch môjho trestného stíhania. Nás policajtov nemôžu zaujímať prípadné animozity medzi jednotlivými prokurátormi, našou ústavnou povinnosťou je byť nápomocní pri odhaľovaní páchateľov trestnej činnosti, ich trestnom stíhaní. To som urobil a pokiaľ je toto dôvodom môjho trestného stíhania, vôbec to nie je dobrý signál pre ostatných príslušníkov policajného zboru.

x Pokračuje stíhanie osôb za pytliactvo? Koľko osôb je obvinených?

Z výsledkov vyšetrovania, ktoré som urobil, vyplynuli dôvody na vznesenie obvinenia celkovo trom osobám. Myslím, že môžem povedať, že doteraz mi táto trestná vec nebola dozorovým prokurátorom odňatá. Vyšetrovanie dozoruje Krajská prokuratúra v Trenčíne, keďže som si dovolil upozorniť Krajskú prokuratúru v Nitre na možnú zaujatosť.

X Prokurátor vo vašom obvinení tvrdí, že ste ešte 18. októbra 2021 doručili Okresnej prokuratúre v Leviciach správu, z ktorej vyplýva, že napriek ITP a vyšetrovaniu sa nepodarilo zistiť informácie oprávňujúce vzniesť obvinenie konkrétnej osobe, resp. že ste ani nezískali informácie o spáchaní trestného činu. Prečo ste vaše dovtedajšie preverovanie uzavreli takto?

Vaše informácie nie sú presné, dôvodnosť môjho postupu vyplynula z ďalších výsledkov vyšetrovania a ubezpečujem vás, že vykonávané vyšetrovanie nespočívalo iba pri nasadzovaní informačno-technických prostriedkov.

X Zneužitie právomoci verejného činiteľa je podmienené tým, že páchateľovi sa musí dokázať „úmysel spôsobiť inému škodu“ alebo sa mu dokáže, že chcel „zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech“. Myslíte si, že prokurátor v texte uznesenia definuje, aký presne mal byť váš úmysel spôsobiť škodu alebo aký ste z toho získali prospech?

Áno, máte pravdu, neviem zatiaľ o skutočnostiach, ktoré by mali preukazovať, že by som konal v úmysle komukoľvek spôsobiť škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech. Toto jednoducho ani neexistuje a celé trestné konanie je vedené pre pytliactvo a legalizáciu výnosu z trestnej činnosti, ktoré malo iba jeden jediný zákonný účel, a to preukázať spáchanie trestnej činnosti a postaviť páchateľov pred súd. Pokiaľ tvrdí niekto niečo iné, zbytočne mi ubližuje a určite nesleduje cieľ trestného konania predpokladaný trestným poriadkom.

X Máte dôveru v prokurátora Pátroviča, ktorý vás obvinil?

Neviem, či som sa s ním niekedy stretol. Samozrejme, nie je to len o osobných pocitoch, keďže si myslím, že všetci prokurátori Krajskej prokuratúry v Nitre v trestnej veci mnou vyšetrovanej sú zaujatí, čo nakoniec potvrdilo aj rozhodnutie generálneho prokurátora SR, a z rovnakých dôvodov sú zaujatí aj v trestnom konaní, kde mi bolo vznesené obvinenie. Obsah tohto rozhodnutia, na základe čoho som stíhaný, ma v tejto zaujatosti ešte viac utvrdilo, aktuality.sk

X X X

Scholz podpísal s indickým premiérom dohody o spolupráci

Nemecko a India podpísali v pondelok sériu bilaterálnych zmlúv zameraných najmä na udržateľný rozvoj. Spolková republika sa zaviazala poskytnúť Indii pomoc v hodnote 10 miliárd eur pre jej prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Zmluvu podpísali lídri oboch krajín počas návštevy indického premiéra Nárendru Módího v Berlíne. Nemecký kancelár Olaf Scholz sa Módího pokúša presvedčiť, aby zaujal rozhodnejší postoj proti ruskej invázii na Ukrajinu, komentuje DPA.

Indický premiér zopakoval svoju výzvu adresovanú Kyjevu aj Moskve, aby ukončili boje. „Sme presvedčení, že tento vojnový konflikt nebude mať víťazov,“ zdôraznil. Na rozdiel od Scholza však Módí priamo nekritizoval Kremeľ, ktorý predtým ocenil „neutralitu“ indickej vlády v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Nemecká vláda po tlačovej konferencii oboch lídrov nedovolila novinárom položiť lídrom otázky, všíma si DPA. Ide o pomerne neobvyklý krok, vláda v Berlíne totiž obyčajne dovolí reportérom položiť najmenej štyri otázky. Toto rozhodnutie spravili nemeckí činitelia v dôsledku naliehania indickej delegácie, povedal DPA pod podmienkou anonymity zdroj oboznámený so situáciou.

Podpísané dohody sa týkajú podpory pre obnoviteľné zdroje energie, znižovania emisií skleníkových plynov, ochrany biodiverzity a efektívnejšieho využívania poľnohospodárskej pôdy. Načrtávajú však aj spoluprácu v oblastiach migrácie, jadrového výskumu a vytvorenia zabezpečeného komunikačného kanála medzi oboma vládami, aktuality.sk

X X X

Japonsko a Thajsko podpísali bezpečnostnú dohodu

Japonsko a Thajsko v pondelok predstavili novú bezpečnostnú dohodu a plány na posilnenie ekonomických vzťahov. Dohodu podpísali japonský premiér Fumio Kišida a jeho thajský náprotivok Prajutch Čan-Oča.

Bezpečnostná dohoda má uľahčiť transfery vojenskej techniky a technológií z Japonska do Thajska. Bangkok v súčasnosti disponuje jednou z najväčších a najlepšie vyzbrojených armád v regióne a má dlhodobé väzby na americké ozbrojené sily. Podrobnosti dohody nezverejnili.

Lídri oboch krajín rokovali taktiež o zlepšení dodávateľských reťazcov a vypracovaní päťročného hospodárskeho partnerstva. Japonsko je v súčasnosti najväčším investorom v Thajsku.

Juhovýchodná Ázia je pre Tokio dôležitá už niekoľko desaťročí. V tomto regióne pôsobia veľké japonské priemyselné spoločnosti vrátane automobiliek či výrobcov elektroniky. V juhovýchodnej Ázii súperia o vplyv Spojené štáty a Čína, ktorá je najväčším obchodným partnerom tohto regiónu.

Kišida počas trojdňovej pracovnej cesty navštívil okrem Thajska aj Vietnam a Indonéziu. Japonský premiér ako líder jediného ázijského člena skupiny G7 diskutoval s lídrami týchto krajín o rusko-ukrajinskom konflikte. Z krajín juhovýchodnej Ázie sa k sankciám Západu voči Moskve pridal len Singapur. Deväť štátov tohto regiónu však v marci podporilo rezolúciu OSN o odsúdení ruskej vojenskej invázie.

„S premiérom Prajutchom sme sa zhodli na tom, že v žiadnom regióne by sa nemalo tolerovať porušovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti či jednostranné zmeny statusu quo vojenskou silou,“ dodal Kišida, aktuality.sk

X X X

Poľsko vo štvrtok organizuje darcovskú konferenciu pre Ukrajinu

Na Národnom štadióne vo Varšave sa vo štvrtok uskutoční medzinárodná darcovská konferencia krajín poskytujúcich pomoc Ukrajine.

Podľa agentúry PAP o tom v pondelok informoval námestník poľského ministerstva zahraničných vecí Pawel Jabloňski.

Jabloňski v pondelok na tlačovej konferencii vo Varšave vysvetlil, že potreby Ukrajiny v oblasti humanitárnej pomoci sú stále veľké a pomoc v podobe potravín, liekov a produktov osobnej hygieny každý deň potrebuje viac ako desať miliónov Ukrajincov.

Konferenciu spoločne organizujú predsedovia vlád Poľska a Švédska – Mateusz Morawiecki a Magdalena Anderssonová – v spolupráci s Európskou komisiou a predsedom Európskej rady Charlom Michelom, spresnil Jabloňski. Dodal, že napriek hybridnému formátu konferencie do Varšavy príde osobne „určite viac ako tucet delegácií“.

K otázke, aké bude prípadne zloženie ukrajinskej delegácie, nechcel Jabloňski uviesť podrobnosti, pričom sa odvolal na bezpečnostné dôvody.

Jabloňski priznal, že objemy finančných prostriedkov poskytnutých Ukrajine od 24. februára, keď na ňu Rusko zaútočilo, sú obrovské. Uviedol však, že vzhľadom na obrovský rozsah vojnových škôd sú stále nedostatočné.

Poľský diplomat očakáva, že konferencia poslúži na získanie ďalších finančných prostriedkov, „ktoré pomôžu ľuďom, čo to dnes najviac potrebujú“, aktuality.sk

X X X

Strážcovi prírody niekto podpálil auto, vlani odhalil nelegálnu ťažbu

 Envirorezort tvrdí, že ide o jedného z najúspešnejších strážcov prírody v Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy a Biele Karpaty.

Miroslav Martinka pracuje ako dobrovoľný strážca prírody v CHKO Strážovské vrchy a Biele Karpaty. V posledný marcový deň po polnoci mu dvaja zatiaľ neznámi páchatelia podpálili auto, ktoré bolo označené logom Štátnej ochrany prírody.

Martinka podal vo veci trestné oznámenie, polícii odovzdal aj videozáznam, ktorý zachytáva páchateľov pri čine.

Podľa štátneho tajomníka Juraja Smatanu si Martinka plní svoje povinnosti poctivo. Detaily z vyšetrovania spomínať nechcel ani on, ani samotný strážca.

Odhalil nelegálny výrub dubov

Podľa Smatanu patrí Miroslav Martinka medzi najúspešnejších strážcov z CHKO Strážovské vrchy a Biele Karpaty.

Ako príklad jeho činnosti uviedol prípad z 19. októbra 2021, keď prichytil pri nelegálnej ťažbe dubov pracovníkov štátnych lesov.

„Táto nelegálna ťažba prebiehala v lokalite Hluchá dolina, Pružina, ktorá je v chránenej krajinnej oblasti v 2. stupni ochrany a vstup pre motorové vozidlá je tam zakázaný. Na základe toho identifikoval tieto vozidlá. V súčasnosti máme informácie, že sú tesne pred vznesením obvinenia, obaja muži boli zo zamestnania prepustení,“ opísal najväčší prípad, na ktorý strážca poukázal.

Spojitosť s aktuálnym zastrašovaním však Smatana nekomentoval, necháva to na orgány činné v trestom konaní.

Envirorezort posiela list rezortu vnútra

„Keďže pokračujú anonymné verbálne vyhrážky na pána Martinku a jeho rodinu, cítim povinnosť, aby sa ministerstvo životného prostredia jasne postavilo na jeho stranu aj ako inštitúcia. Útok na majetok a osobnú integritu strážcu ochrany prírody musíme brať rovnako vážne, ako keď si niekto dovolí vztiahnuť ruku na príslušníka polície,“ povedal Smatana.

V tomto duchu vedenie rezortu podľa jeho slov formuluje list, ktorý pošle na ministerstvo vnútra aj so žiadosťou, aby tento prípad riešili príkladným spôsobom.

Ministerstvo životného prostredia sa už viackrát v minulosti postavilo na stranu ochrancov prírody, a to štátnych aj neštátnych. Dôvodom je verejný záujem, ktorí títo ľudia zastupujú, aktuality.sk

X X X

Najväčší presun dôchodkov od roku 2013. Miliardy v úsporách ľudí pôjdu do akcií

 Predvolená investičná stratégia a presun miliárd eur z garantovaných do negarantovaných fondov. To sú najväčšie zmeny druhého piliera, ktoré v pondelok predstavil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). V dobrovoľnom penzijnom sporení je v súčasnosti vyše 1,7 milióna ľudí. Spolu majú našetrené 11,6 miliardy eur.

 Najväčšou novinkou pre 567-tisíc sporiteľov do 54 rokov bude presun majetku v objeme 3,3 miliardy. Ide o ľudí, ktorí od hromadného presunu do dlhopisových fondov z roku 2013 so svojimi úsporami nič nerobili.

„Ak od akcie návratka s týmito peniazmi nič nespravili, budeme ich zákonom presúvať. Časť ich majetku v závislosti od veku pôjde do akciových investícií,“ vysvetlila Jana Polakovičová Kolesárová, riaditeľka sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia ministerstva. Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) im zašle do konca januára informáciu o presune. Následne budú mať sporitelia dva mesiace na rozmyslenie. Ak nebudú nesúhlasiť, peniaze sa im presunú automaticky v priebehu dvoch či troch rokov.

Noví sporitelia zase dostanú od štátu predvolenú investičnú stratégiu. Tá spočíva v tom, že mladí ľudia si začnú sporiť v rizikových fondoch. Časom budú ich peniaze presúvané do konzervatívnejších fondov.

Milan Krajniak: Chceme, aby ľudia mali čo najvyššie nasporené peniaze

 Zvyšných 1,1 milióna ľudí dostane začiatkom budúceho roka obálku, v ktorej ich DSS budú informovať, či si na penziu sporia v súlade s predvolenou investičnou stratégiou a ako to môžu zmeniť. Sporiteľ sa bude môcť tiež rozhodnúť, či chce alebo nechce využívať predvolenú investičnú stratégiu.

Ďalšia časť zmien sa dotkne výplat úspor po dosiahnutí dôchodku. Novinka totiž jednorazový výber z druhého piliera ruší. Experti rezortu práce to zdôvodnili zodpovednosťou: takto zaistia, aby penzisti celý balík úspor neminuli okamžite, ale rozumne si ho rozložili. Cieľom všetkých zmien je, aby súčasní aj budúci sporitelia investovali peniaze v rizikovejších fondoch, a tak na dôchodku poberali vyššiu penziu./agentury/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.