Peterson, Kanada: Konflikt, Ukrajina, občanská válka Západu, Sportovci žalují Fialu, Neplodnost mužů

Známý kanadský psycholog a spisovatel Jordan B. Peterson zveřejnil přednášku, v níž popisuje válečný konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem jako „občanskou válku Západu“. Rusko, které považuje za součást západní civilizace, válčením na Ukrajině bojuje proti radikální levici a jejím „dekadentním“ idejím. „Rusko je součást Západu. A kulturní válka je částí té skutečné,“ říká Jordan B. Peterson. Psycholog na začátku své přednášky vyjmenovává další hypotetické důvody, proč Rusko napadlo Ukrajinu.

Jsou to imperialistické ambice Ruska, důvod často uváděný Západem, ale i argumenty citované Ruskem, jako je obava z dalšího rozšiřování NATO. Peterson rovněž zmiňuje ekonomické zájmy Moskvy, která invazí může sledovat zajištění kontroly nad zdroji plynu.

Kanadský psycholog se stal známým svým bestsellerem Dvanáct pravidel pro život, v němž hlásá nutnost osobní zodpovědnosti a dodržování řádu. Některá média jej nazývají nejvýznamnějším konzervativním intelektuálem dneška.

Zdevastovaná, ale neutrální Ukrajina je pro Rusko mnohem přijatelnější možnost než hraniční stát spojený se Západem, který momentálně podléhá krajně levicovému šílenství.

X X X

 UNIE  SPORTU  JANSTA:  ŽALUJEME  FIALOVU  VLÁDU  ZA  OHROŽENÍ  SPORTU

Žalujeme vládu. Nejen hokej je kvůli drahotě v ohrožení, varuje Jansta

Nedávná valná hromada České unie sportu (ČUS) vyústila ve velkou kritiku státu a vlády za chabou podporu sportu. Podle předsedy unie Miroslava Jansty už řada nejen hokejových klubů zvažuje konec. „Kvůli růstu cen energií a dalších věcí už některé stadiony zavírají, rozpouštějí ledy s tím, že je neobnoví. Takových zpráv se u nás schází čím dál víc,“ tvrdí v rozhovoru pro iDNES Premium.

x Opravdu je situace tak kritická vzhledem k tomu, že se kvůli covidu a válce na Ukrajině musí šetřit všude?

Je to problém táhnoucí se 30 let. Zveřejnili jsme to, aby si vláda uvědomila, že je situace sportu tristní! Po neúspěšném řízení sportu ze strany ministerstva školství vznikla Národní sportovní agentura, ačkoli jsme doporučovali vznik ministerstva pro sport, což mělo tradici už za 1. republiky. Ta však byla poznamenána rychlou výměnou předsedy. Navíc do ní je komplikované najít kvalifikované státní úředníky, protože je stát pro oblast sportu za 30 let nevychoval. Takže trvá náš požadavek, abychom měli jasnou hlavu českého sportu, člověka ve vládě, který ponese zodpovědnost za problémy i úspěchy sportu. Stále nedošlo k rozhodnutí, jaké sporty bude stát podporovat víc, což je v západních zemích normální. Situace s výukou tělocviku na školách je žalostná, řada dětí neumí ani kotrmelec, nestaví se dost sportovišť u škol, o financování ani nemluvě. Je čtvrt hodiny po dvanácté, aby tato vláda provedla změny, které slibovala.

Když se na problém neupozorňuje, politici ho neřeší. Zabývat se jím začnou až ve chvíli, kdy je to ohrožuje před volbami.

X X X

GAZPROM  VARUJE  PŘED  DODÁVKAMI  PLYNU  Z  RUSKA

 Nemůžeme zaručit bezproblémový provoz plynovodu, varuje ruský Gazprom

Ruská plynárenská společnost Gazprom uvedla, že vzhledem k tomu, že není jasné, zda dostane opravenou turbínu, tak nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Turbína, která je nezbytná pro provoz plynovodu, je na servisních úpravách v Kanadě, což zajistila německá společnost Siemens Energy.

„Gazprom nemá k dispozici žádné dokumenty, které by společnosti Siemens umožňovaly vyvézt z Kanady motor kompresorové turbíny (…) pro stanici Portovaja,“ uvedla ruská plynárenské společnost.

„Za těchto okolností není možné učinit objektivní závěr ohledně dalšího vývoje situace při zajištění bezpečného provozu stanice Portovaja, která je kritickým zařízením pro plynovod Nord Stream,“ dodal ruský podnik.

„Prohlášení Gazpromu nekomentujeme,“ reagoval mluvčí německého ministerstva hospodářství.

Kanada ve svém víkendovém oznámení uvedla, že vydává „časově omezené a odvolatelné povolení“, aby vyňala vrácení zařízení ze svých protiruských sankcí. Zároveň oznámila další opatření, jimiž reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Tu Moskva zahájila 24. února.

Mluvčí společnosti Siemens Energy uvedl, že její experti v návaznosti na první politický krok ze strany Kanady „intenzivně pracují na všech dalších formálních povoleních a logistice“.

„Jde o procesy, které podléhají kontrole vývozu a dovozu. Naším cílem je co nejrychleji dopravit turbínu na místo jejího použití,“ dodal.

Společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml a která vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity. Zdůvodnila to technickými problémy, a to opožděným návratem ruských kompresorových turbín z Kanady.

Konsorcium Nord Stream AG, které plynovod provozuje, v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu. Trvat by měla do 21. července, Německo se však obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 už po údržbě do EU nepoteče.

Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1 222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Německo je na ruském plynu závislé, snaží se ale tuto závislost snížit.

Loni byl dokončen plynovod Nord Stream 2, který vede paralelně a který má stejnou kapacitu jako Nord Stream 1. Německé úřady ale ještě před invazí ruských vojsk na Ukrajinu odmítly vydat povolení k zahájení provozu nového plynovodu. Surovinu z tohoto potrubí měla využívat i Česká republika, která by se na Nord Stream 2 napojila prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

X X X

Masivní vlna covidu jako v minulých letech Česku nehrozí, míní Konvalinka

Další vlna koronaviru závažností srovnatelná s těmi, které Česko zažilo v minulosti, zřejmě nehrozí, řekl ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka. Je však podle něj chyba, že ohrožené skupiny lidí už nyní nedostávají čtvrtou dávku očkování proti covidu. Je také třeba, aby byl v Česku pro pacienty k dispozici lék paxlovid, míní.

„Jsem docela optimista, nemyslím si, že by tady byla vlna, která by byla srovnatelná s tím, co jsme měli v minulosti. Ale ne proto, že virus je hodný, ale protože jsme velmi silně promoření, bohužel za strašlivé oběti více než 40 tisíc mrtvých,“ řekl Konvalinka.

Lidé v Česku jsou podle něj také proočkovaní a vakcína velmi dobře chrání proti hospitalizaci a smrti také u nyní nejrozšířenější koronavirové varianty omikron. „Očkování funguje, byť ne dokonale,“ podotkl. Ohrožení podle něj dál zůstávají lidé, kteří nejsou očkovaní a covid neprodělali, dále velmi staří lidé a pacienti se souběhem více onemocnění.

„Kolega (epidemiolog Petr) Smejkal mě upozornil na modelový příklad Portugalska, kde je vyšší proočkovanost než u nás, mají deset milionů obyvatel jako my a teď tam BA.5 vlna právě padá. Na jejím vrcholu umíralo 40 lidí denně. To by se u nás mohlo stát taky,“ upozornil Konvalinka. Subvariantu omikronu BA.5 je nyní spolu se subvariantou BA.4 v Česku nejvíce rozšířená.

Letní nárůst covidu čeká ministerstvo na konci července

Místa pro očkování ohrožených skupin lidí čtvrtou dávkou by se v Česku měla otevřít v polovině srpna. Komunikační kampaň doporučující posilující dávky vakcíny chtělo ministerstvo zdravotnictví spustit od srpna, firmu, která připraví strategii a nakoupí mediální prostor, ale vybere nejdříve po 12. srpnu. O dodávkách antivirotika paxlovid Česko vyjednává od loňska, zatím neúspěšně.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek počátkem června uvedl, že není možné platit za lék, který se nespotřebuje, a v Česku jsou k dispozici jiná účinná antivirotika.

Ministerstvo zdravotnictví očekává výraznější zesílení epidemie na podzim, nynější nezvyklý letní nárůst podle úřadu bude gradovat koncem července. Válek také v tomto týdnu s odkazem na své odborné týmy uvedl, že nynější letní vlna by měla gradovat denními přírůstky pod 10 tisíc případů koronaviru za den.

V posledních dvou dnech se denní počet případů pohybuje kolem 2 tisíc, což je nejvíce od dubna. Počet hospitalizovaných s koronavirem se zvýšil nad 360, v těžkém stavu je 13 z nich. Úmrtí s covidem ministerstvo zdravotnictví za poslední týden eviduje deset, o týden dřív jich bylo 12.

Respirátory v dopravě i budovách covid brzdily, říká Pačes

Respirátory ve veřejné dopravě a uzavřených prostorech mají podle molekulárního genetika Jana Pačesa z Akademie věd ČR velký přínos, protože by mohly snížit aktuální počty nakažených covidem-19. Znovu se k povinným respirátorům vrátili například v Německu.

„Respirátory jsou taková nejjednodušší věc. V uzavřených prostorách nebo veřejné dopravě to není tak dramatické omezení. A určitě by to snížilo celkově počet nakažených lidí,“ uvedl Pačes.

Obecně se respirační viry více šíří v některých sezonách, obvykle v chladnějším období, protože lidé mění podle počasí své chování. V létě jsou častěji venku a nepotkávají se tak často ve velkém množství v uzavřených prostorech, což vlnu nákaz brzdí. Na současnou variantu koronaviru to ale podle Pačese nestačí, protože se velmi snadno šíří.

„Virus dokáže překonat už i letní období, sezónnost, což není moc dobrá zpráva. Z hlediska dopadů na zdraví člověka to nevypadá tak špatně, i v zemích, kde jsou s vlnou napřed, vidíme, že čísla těžce nemocných se příliš nezvedají,“ řekl.

Vzhledem k nynějšímu šíření koronaviru Konvalinka označil za chybu, že se v Česku už teď nepodává čtvrtá dávka očkování. „Musí to ještě schválit Státní ústav pro kontrolu léčiv. Myslím, že v nejbližší době to ministerstvo zdravotnictví povolí, ale zatím ta možnost neexistuje. A měla by být co nejdříve pro ohrožené. Ne masivní očkování,“ řekl. Většina studií podle něj prokazuje výrazný benefit čtvrté dávky a je možné, že například nejstarší lidé by se v budoucnu museli přeočkovat každý rok.

Dokončené očkování, což obvykle představuje dvě dávky, má v Česku téměř 6,9 milionu lidí. Proočkovanost seniorů je vyšší než 90 procent, u mladších lidí klesá. Posilujících dávek zdravotníci rozdali skoro 4,25 milionu, ukazují data ministerstva zdravotnictví.

Nešťastné je podle Konvalinky to, že v Česku dosud není dostupné antivirotikum paxlovid. „Ministerstvo zdravotnictví to vysvětluje ekonomickými příčinami a nevýhodnou smlouvou, ale já si myslím, že je to chyba, paxlovid by tady měl být. Protože to je zatím nejúčinnější virostatikum, které existuje,“ uvedl s odkazem na data z klinických studií.

X X X

MACRON   PYŠNÝ  ZE  SPOLUPRÁCE   S UBEREM

Udělal bych to znovu, jsem na to pyšný. Macron hájí spolupráci s Uberem

Francouzský prezident Emmanuel Macron obhajoval svůj vztah ke společnosti Uber v době, kdy byl ministrem hospodářství. Podle uniklých dokumentů známých jako Uber Files za alternativní taxislužbu tajně lobboval a svou extrémní podporou překvapil i samotné vedení firmy.

 „Jsem velmi hrdý na to, co jsem udělal,“ řekl Macron novinářům během úterní návštěvy regionu Isère na jihovýchodě země. Bylo to jeho první veřejné prohlášení týkající se uniklých dat.

Uber Files

Složky společnosti Uber obsahují interní zprávy vedoucích pracovníků z let 2013 až 2017. Unikly od bývalého lobbisty společnosti Uber Marka MacGanna do britského deníku The Guardian, který je sdílel s dalšími mediálními organizacemi.

Soubory označené Uber Files mají více než 124 000 záznamů, včetně 83 000 mailů a 1 000 dalších souborů zahrnujících konverzace.

Dokumenty v úterý dominovaly části debaty ve francouzském parlamentu, při které opoziční strany volaly po vyšetřování případu. Macron sklidil kritiku za to, že údajně plnil příkazy společnosti Uber na úkor práv zaměstnanců a proti vůli levicové vlády, které v té době sloužil.

„Setkal jsem se se zahraničními podnikateli – hrůza!“ řekl sarkasticky. „Pokud vytvořili ve Francii pracovní místa, pak jsem na to opravdu hrdý. A víte co? Zítra a pozítří bych to udělal znovu,“ reagoval na kritiku prezident.

„Musíme bojovat za to, aby mladí lidé, kteří pocházejí z obtížného prostředí, dostali práci,“ dodal. Někteří členové opozice označili uniklé dokumenty za hrozící státní skandál a potenciální důkaz střetu zájmů.

Macron minulý měsíc ztratil v parlamentních volbách absolutní většinu, takže je vystaven větší kontrole než ve svém prvním funkčním období a je pod politickým tlakem svých krajně levicových i krajně pravicových oponentů.

„Vaším cílem je pomoct Uberu vytvořit společnost, ve které pracující nebudou mít žádná práva. Je to kolektivní sociální sebevražda,“ prohlásila v úterý na adresu vlády v Národním shromáždění levicová poslankyně Danielle Simonnetová.

Macron se v době, kdy byl ministrem hospodářství, netajil svou obecnou podporou společnosti Uber. Francouzské prezidentství, které bylo před zveřejněním dokumentů požádáno o komentář, v prohlášení pro The Post a další média uvedlo, že „tehdejší hospodářská politika a politika zaměstnanosti, jichž se Macron aktivně účastnil, jsou dobře známé“ a že jeho „funkce ho přirozeně vedla k setkávání a interakci s mnoha společnostmi“.

Jako ministr lobboval, vládě to ale nevadí

Ze spisů Uberu však vyplývá, že jeho podpora šla dál, než se lidé dosud domnívali. Podle dokumentů manažeři a lobbisté Uberu Macronovi věřili, že je ochoten se za ně tlačit na regulační orgány, aby byly „méně konzervativní“ při výkladu pravidel omezujících činnost společnosti. Také od něj očekávali, že se pokusí zmírnit pravidla, která bránila expanzi společnosti ve Francii.

Macronovi spojenci se tento týden zdáli být připraveni obhajovat jeho vztahy se společností. Ministr pro rozpočet Gabriel Attal v úterý popsal rozhořčení jako přehnané. „Jako obvykle děláme tunu pěny z gramu mýdla,“ řekl v televizi BFM. „Nevidím v tom žádný problém.“

Ačkoli dokumenty končí rokem 2017, kdy byl Macron zvolen prezidentem, přímo se týkají i toho, jak se od té doby snaží realizovat svůj program. Spisy by tak mohly vyvolat nepříjemné otázky pro Macrona a jeho příznivce.

Macron, který v dubnu svůj prezidentský post obhájil, usiloval o liberalizaci francouzské ekonomiky. Podle jeho kritiků to ale zahrnovalo převálcování každého, kdo si dovolil vznést obavy ohledně sociálních dopadů jeho rozhodnutí.

Předseda krajní levice Jean-Luc Mélenchon si pravidelně stěžoval na „uberizaci“ francouzské společnosti, což je souhrnný termín používaný pro rozvozové služby a doručování zásilek domů, a ohradil se proti Macronově podpoře odvětví, které podle něj podkopává práva zaměstnanců. Mélenchon je nyní veřejnou tváří největšího opozičního bloku v dolní komoře parlamentu.

A právě členové a spojenci Mélenchonovy strany Nepoddajná Francie patřili tento týden k nejhlasitějším kritikům.

Macronův „boj není na podporu mladých lidí ‚z obtížného prostředí‘“, napsala na Twitteru Mathilde Panotová, lídryně aliance v parlamentu. Místo toho Macronovo jednání s Uberem podpořilo „generální ředitele, kteří se nerušeně přiživují na zádech na sebe pracujících a nechráněných řidičů,“ napsala Panotová.

Chapadla Uberu dosáhla i do Evropské komise

Vedle Macrona měla za Uber tajně lobbovat i bývalá místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová. Ta po svém odchodu z komise začala v roce 2016 pracovat právě pro Uber, jehož zájmy tehdy v unijní exekutivě hájila.

„Komise se rozhodla poslat dopis bývalé místopředsedkyni Kroesové se žádostí o vyjasnění informací prezentovaných v médiích,“ řekl novinářům mluvčí Balázs Ujvari bez dalších podrobností.

Podle informací britského listu se Kroesová pokoušela pomoci firmě zlepšit si obraz v očích nizozemského premiéra Marka Rutteho a dalších představitelů země, odkud někdejší eurokomisařka pochází. Zástupci organizací monitorujících činnost lobbistů soudí, že by mohlo jít o porušení etických pravidel EU. Pokud by komise dospěla ke stejnému závěru, mohla by například Kroesové snížit doživotní rentu, na kterou má jako někdejší členka sboru komisařů nárok.

Sama Kroesová obvinění z porušení pravidel podle britského listu odmítá. Například organizace Corporate Europe Observatory přitom na její údajné projevy náklonnosti k Uberu datující se do roku 2014 upozorňovala již před třemi lety.

X X X

BIDENŮV  SYN  OBCHODUJE  S  DROGY  V  USA?

Další průšvih Bidenova syna. Na videu váží drogy, do mobilu se mu nabourali hackeři

Syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter prý představuje vážné bezpečnostní riziko pro Spojené státy americké. K jeho životu totiž pravidelně patří prostitutky, omamné látky nebo divoké večírky. Na sociálních sítích navíc kolují záběry, na kterých si převažuje drogu.

 Video pochází z Hunterova mobilního telefonu, do kterého se nabourali hackeři. Ukazuje prezidentova syna v jakémsi doupěti, kde si drogu váží na lékárnické váze. „21 gramů. Ne, 20,7 a bez obalu,“ říká 52letý Hunter.

Přitom právě jeho otec se ještě jako senátor chlubil, jak pomohl zpřísnit zákony proti drogám. „Pokud budete mít u sebe crack a jeho množství ani nepřekročí velikost čtvrťáku, půjdete podle zákona do vězení na pět let. Nebude možnost žádného alternativního trestu. Prostě pět let natvrdo,“ říkal Joe Biden v roce 1991.

Hrozí vydírání samotného prezidenta

Prezidentův syn si z těchto slov zjevně nic nedělá. Nejen že podobné věci praktikuje, ale ještě se u toho rád fotí a natáčí. Například v relaxačním bazénu střediska Blue Water Wellnes, kde podstupoval „detoxikační kúru“. Na tu mu ostatně jeho otec přispěl 20 tisíci dolary.

„Mně to přijde jako závažný problém, protože Hunter je vlastně prodlouženou rukou svého otce a představuje tak pro nás potenciální ohrožení národní bezpečnosti. Objevují se kolem něj velmi znepokojivé informace a naši nepřátelé toho můžou prostě využít k vydírání prezidenta,“ soudí americká komentátorka Krystal Ballová.

Podobné případy se už ale dějí. Na tři roky starém záznamu Hunter v hotelovém pokoji vypráví prostitutce o tom, jak mu ruští špióni v Las Vegas uspořádali drogový večírek, nastražili na něj placenou společnici a nakonec mu ukradli notebook.

Někteří Američané se samozřejmě hlavy sátu nepřímo ptají, jak jeho syn kupuje drogy. Na kloudnou odpověď ale zatím čekají marně.

X X X

Lukašenko s Putinem. Snaží se mu vyhovět, do války ale nechce, tvrdí USA

Minsk umožní ruským jednotkám v ještě větší míře než doposud využití běloruského pozemního i vzdušného prostoru k útokům na Ukrajinu. Vyplývá to z analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW). Podle něj běloruský vůdce Alexandr Lukašenko chce tímto krokem vyhovět požadavkům ruského prezidenta Vladimira Putina, ale zároveň se snaží vyhnout přímému vojenskému zapojení do ruské invaze.

ISW své predikce staví mimo jiné na události z 7. července, kdy zástupce náčelníka ukrajinského generálního štábu ozbrojených sil Oleksij Gromov sdělil, že Bělorusko předalo Rusku kontrolu nad letištěm Pribytki v Homelské oblasti. Právě odsud Rusové v první fázi války vedli útoky na Ukrajinu s cílem dobýt Kyjev.

Běloruská nezávislá organizace The Hajun Project, která se věnuje monitoringu vzdušného prostoru, v pondělí oznámila, že v noci ze soboty na neděli poprvé od letošního dubna odhalila přítomnost ruského letounu. Organizace dodala, že Minsk zavedl nová omezení provozu ve vzduchu u ukrajinských hranic, kde se ruský letoun pohyboval.

Obě zjištění podle ISW naznačují, že jde o důsledek rostoucího tlaku, který Kreml vyvíjí na Lukašenka. Rusko prý po Bělorusku požaduje, aby se v konfliktu s Ukrajinou více angažovalo. Z toho ISW vyvozuje, že Minsk s Moskvou uzavřel jakýsi kompromis, který ukazuje Lukašenkovu loajalitu Moskvě, ale zároveň nezahrnuje přímé zapojení Běloruska do války.

Země je od začátku ruské invaze tichým spojencem Kremlu, jemuž umožňuje přesouvat techniku přes své území a poskytuje mu již zmíněný vzdušný prostor. V červnu se objevila zpráva o zhruba tisícovce ruských vojáků, kteří mají z Běloruska obsluhovat obávané raketové systémy Iskander.

V případě rusko-běloruské spolupráce leckomu utkvěl v paměti také incident ze začátku března. Do médií tehdy unikly záběry z Lukašenkova projevu k bezpečnostní radě před tabulí, která vypadala jako válečný plán v boji s Ukrajinou, který zahrnoval i útok na Moldavsko.

Bělorusko na začátku května rovněž podniklo rozsáhlé vojenské cvičení, které mělo prověřit bojovou připravenost, uvedl Minsk. Podle vojenských expertů jde ale spíš o politickou hru než o reálnou hrozbu, že se Bělorusko do války zapojí.

„Nemyslím, že by Lukašenko běloruské vojáky poslal do bojů na Ukrajině, i když tím nenápadně hrozí. Je to takový starý politický lišák. Jde mu primárně o vlastní přežití. Potřebuje mít dobré vztahy s Moskvou. Snaží se ale vyhnout tomu, co po něm Rusové chtějí, tedy aby přímo nasadil svou armádu,“ konstatoval vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

X X X

Policie řeší v souvislosti s Ukrajinou 217 případů. Nucení uprchlic k prostituci detektivové neprokázali

Policie aktuálně řeší několik set oznámení, která mají souvislost s válkou na Ukrajině. Serveru iROZHLAS.cz to ve středu potvrdil tiskový mluvčí Policejního prezidia David Schön. Podle něj už policie ve 217 případech zahájila úkony trestního řízení. Asi třetina z nich pak spadá do kategorie schvalování invaze. Oznámení o nucení ukrajinských žen k prostituci se podle policie ukázalo jako nedůvodné.

Policie nadále řeší oznámení na případy schvalování ruské invaze na Ukrajinu. O možnostech stíhání informovalo dva dny po začátku války Nejvyšší státní zastupitelství ‚Jednotky případů.‘ Policie se zabývá Čechy, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině bez svolení prezidenta

„Z několika set různých oznámení, která pečlivě vyhodnocujeme, jsou ve 217 případech zahájeny úkony trestního řízení, 66 z nich spadá do kategorie schvalování nenávisti a postupu ruských vojsk,“ popsal serveru iROZHLAS.cz aktuální stav mluvčí Policejního prezidia David Schön.

Podle něj řeší policie dvaatřicet těchto případů pouze ve zkráceném přípravném řízení. Ne každé oznámení se ale nakonec prokáže. Příkladem mohou být případy zneužívání ukrajinských uprchlic v Česku, o kterém v minulosti informovala média.

„V rámci pečlivého prověřování a vyhodnocování všech oznámení bylo prověřeno i oznámení na údajné nucení ukrajinských žen k prostituci. Toto oznámení bylo vyhodnoceno jako nedůvodné,“ přiblížil serveru iROZHLAS.cz Schön.

Trestný čin

Jak už dříve redakci vysvětlil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík, oznámení v souvislosti s Ukrajinou přibývají asi po desítkách denně.

Nejvyšší státní zastupitelství v čele s Igorem Střížem téměř okamžitě po zahájení ruské invaze upozornilo, že schvalování agrese může být trestným činem.

„Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu nejvyšší státní zástupce v tiskové zprávě.

X X X

Zemanův přítel je podezřelý z korupce. Ruský podnikatel měl stát připravit o miliardy

Přítel Vladimira Putina a bývalý šéf ruských státních železnic Vladimir Jakunin se stal opět terčem vyšetřování investigativních novinářů. Na webu Insider vychází postupně obsáhlá reportáž o tom, k jakým praktikám v prostředí ruských železnic docházelo v době, kdy je vedl právě Jakunin. Česká společnost zná jméno ruského podnikatele a dlouholetého agenta KGB především ve spojitosti s jeho blízkými vazbami na prezidenta Miloše Zemana.

Jakunin, který vedl ruské železnice mezi roky 2005 až 2015, se stal držitelem takzvaného „společného fondu“ tohoto státního podniku. Podle Insideru peníze získával prostřednictvím úplatků za státní zakázky a poté je pral v Moldavsku. Celkové škody na ruském rozpočtu kvůli tomu dosáhly více než 20 miliard dolarů, odhaduje Insider.

 Přitom v Rusku není z ničeho obviněn a nečelí ani žádnému vyšetřování. Podle investigativních novinářů je to tím, že část vypraných peněz šla na prokremelskou propagandu v evropských zemích včetně Česka. Nabízí se tak teorie, že šéf Kremlu Vladimir Putin o podvodech věděl, nebo je možná i přímo nařídil.

Češi znají jméno Jakunina především kvůli jeho nadstandardním vztahům s Milošem Zemanem. Toho v minulosti v Praze často navštěvoval, jak upozornil web Neovlivní.cz. Jméno českého prezidenta figuruje i v investigativním článku Insideru.

Ten upozorňuje, že Jakuninova politická aktivita v České republice začala již v roce 2002. Tehdy odcestoval do Prahy, aby vyhledal vhodného dodavatele náhradních dílů pro lokomotivy. Později se poznal se Zemanem, seznámil je bývalý komunistický armádní důstojník Zdeněk Zbytek. Zeman se pak stal pravidelným účastníkem konferencí fóra Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, které založil Jakunin.

Upekl Zemanův návrat do politiky Jakunin?

Zeman ani Jakunin se svým přátelstvím příliš netajili. „Mám pocit, že v současnosti osobnost prezidenta Zemana značně přesahuje ostatní evropské státníky. Pokud se dá ještě o nějakých státnících v Evropě hovořit,” řekl Jakunin o Zemanovi v roce 2015.

Zeman pak leckoho šokoval, když dal v roce 2016 přednost konferenci na Rhodu před pohřbem bývalého izraelského prezidenta i premiéra Šimona Perese. Český prezident je přitom proslulý svou velkou náklonností k židovskému státu.

„Izrael je zemí mého srdce a mým druhým domovem,“ řekl Zeman u příležitosti nedávné návštěvy izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga v Praze. Chladnější postoj současného ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) k Izraeli byl zase jedním z hlavních důvodů, proč jej Zeman vůbec nechtěl jmenovat do funkce.

Jak je tedy možné, že se Zeman raději v roce 2016 zúčastnil konference Dialogu civilizací, aby se setkal s ruským podnikatelem a bývalým agentem KGB, než pohřbu izraelského nositele Nobelovy ceny míru Perese, kde jej museli zastoupit tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)?

„Velmi jsem přemýšlel nad tím, že na pohřeb dorazím. Ale jsem zvyklý plnit svoje sliby. A když jsem slíbil organizátorům, že přijedu na Rhodos, tak jsem tam i přijel. Šimona Perese jsem ale měl velmi rád. Kdybych neměl tento závazek, jeho pohřbu bych se zúčastnil,“ prohlásil tehdy Zeman.

Insider rovněž ve svém textu zmiňuje, že na jedné z konferencí na řeckém ostrově v roce 2009 se prý zrodila myšlenka Zemanova návratu do vrcholné politiky. O čtyři roky později se Zeman stal českým prezidentem.

X X X

EK: Česko šetří korupci pomalu, Polsko a Maďarsko neřeší právní stát

 Nová česká vláda sice pracuje na efektivnějším potírání korupce či střetu zájmů, některé korupční případy na vysokých místech a zvláště jejich pomalé vyšetřování však vzbuzují obavy. Uvedla to dnes Evropská komise v každoročním nezávazném hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie. Unijní exekutiva se rovněž v případě Česka kriticky vyjádřila o nedostatečné transparentnosti vlastnictví médií, o výrocích ombudsmana na adresu menšin či o malé veřejné podpoře nevládních organizací. Podle nejvyššího státního zástupce Igora Stříže zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně.

Komise jako v předchozích dvou letech hodnotila soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí v jednotlivých členských zemích. Zpráva obsahuje řadu nezávazných doporučení, jak by měly země situaci ve zmíněných otázkách zlepšit.

V českém případě komise ocenila probíhající reformy justice, jejichž cílem je posílit nezávislost soudců či státních zástupců. Pozitivní je podle ní také plánované přijetí nové protikorupční strategie, avšak dosavadní potírání korupce na vysokých místech nevidí komise jako dostatečné.

„Případy korupce na vysokých místech nadále vzbuzují obavy, zvláště v souvislosti s odklady ve vyšetřování,“ konstatovala EK ve zprávě. Pozastavila se také nad udělením milosti prezidentem Milošem Zemanem v korupční kauze šéfa lánské obory Miloše Baláka.

Výroky na adresu Romů a LGBTQI osob znepokojují

Problematický je podle komise rovněž fakt, že veřejnost nemá jasné informace o vlastnících médií. Ačkoli současná vláda se snaží zavést pravidla pro zlepšení transparentnosti a předcházení střetu zájmů při vlastnictví médií, dosud se je schválit nepovedlo.

Médiím se na rozdíl od řady jiných sektorů nedostalo veřejné podpory proti dopadům covidové krize, uvádí komise. Novináři také čelí výhružkám, které jsou stále „součástí politického prostředí“.

Ačkoli česká vláda podle komise pokračuje v práci na zvýšení podílu občanských organizací na rozhodování o důležitých otázkách, zcela bez problémů nejsou jejich omezené možnosti dostat se k veřejným financím. Nedostatky vidí komise i v ochraně lidských práv, jejíž část je na ombudsmanovi, některá témata však žádný specifický orgán neřeší. „Ombudsmanova prohlášení na adresu Romů či LGBTQI osob nadále vyvolávají znepokojení,“ uvedla komise na adresu ochránce veřejných práv Stanislava Křečka.

Stříž: Zpráva zmiňuje pouze jednu trestní věc

Zpráva EK připomíná, že expremiér Andrej Babiš je obžalovaný z podvodu s unijní dotací v souvislosti s farmou Čapí hnízdo, a že formální obvinění bylo poprvé vzneseno už v roce 2016. Podle komise u této a dalších kauz týkajících se současných nebo bývalých vysoce postavených činitelů „existují obavy“, a to kvůli „délce postupů ve všech fázích procesu včetně vyšetřování, stíhání a rozsouzení“. Vedle Babiše a Baláka v tomto kontextu zmiňuje „stíhání dvou soudců, vysoce postaveného činitele ministerstva a vícero případů v městských zastupitelstvech“.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ČTK napsal, že zprávu Evropské komise jeho úřad zaznamenal a bude ji analyzovat. „Po prvotním prostudování máme za to, že zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně a správně popisuje například aktuální legislativní snahy o posílení nezávislosti veřejné žaloby. Pokud jde o hodnocení „high-level“ korupčních kauz a jejich vyšetřování, na které odkazujete, je třeba uvést, že zpráva k tomuto stanovisku neuvádí žádné statistické údaje a opírá se podle tam uvedených zdrojů pouze o poznatky od několika neziskových organizací. Výslovně zmiňována je jediná trestní věc, a to kauza bývalého premiéra Andreje Babiše, která je ovšem atypická osobou obviněného a masivní medializací a svou povahou není korupční,“ uvedl Stříž.

Varšava a Budapešť neplní doporučení Komise

Maďarsko a Polsko by měly zlepšit podmínky pro nezávislý soudní systém, pluralitu médií či boj s korupcí, které přes opakované výzvy stále vzbuzují obavy, uvedla dále v hodnocení Evropská komise. Řada zemí se podle unijní exekutivy ve zmíněných oblastech zlepšila, zejména Budapešť a Varšava však neplní doporučení komise. Brusel kvůli tomu ani jedné ze zemí zatím neodblokoval miliardy z mimořádného fondu obnovy, o jejichž získání se maďarská i polská vláda snaží.

V pořadí třetí výroční zpráva vznikala v době, kdy se unijní země v první řadě zabývají dopady ruské invaze na Ukrajinu. Podle místopředsedkyně komise Věry Jourové je ruský režim a válka v těsném sousedství EU připomínkou toho, že demokracii a vládu práva musí unijní země chránit a propagovat doma i mimo své hranice.

„Letošní zpráva ukazuje, že diskuse o právním státu v Evropě nese ovoce, neboť členské státy dosahují zlepšení a otázky právního státu řeší. V některých členských státech bohužel přetrvávají obavy, zejména pokud jde o nezávislost soudnictví,“ prohlásila Jourová. Zásadní připomínky adresovala komise stejně jako v minulých letech Polsku a Maďarsku.

Budapešť by podle Bruselu měla posílit roli orgánu zajišťujícího nezávislost soudnictví. Maďarsko podle komise také odložilo zavedení většiny opatření z ohlášené protikorupční strategie. Například prostřednictvím státní inzerce omezuje rovné podmínky pro fungování médií a měla by posílit nezávislost úřadu dohlížejícího na jejich práci. Maďarská vláda zároveň nadměrně často využívá své nouzové pravomoci zavedené kvůli covidové pandemii, a to i v případech s nákazou vůbec nesouvisejících.

V případě Varšavy se výtky točí zejména okolo justiční reformy, které přes některé slíbené ústupky stále dostatečně nezajišťuje podmínky pro nezávislou práci soudců. Polsko by rovněž mělo oddělit funkci ministra spravedlnosti a generálního prokurátora či stanovit jasná pravidla pro lobbing a zlepšit veřejnou kontrolu příjmů předních politiků.

X X X

Nahlásila kolegyni nadřízeným, nyní bdělá státní zástupkyně čelí podezření  

Díky její uvědomělosti a bdělosti byla před kárný senát postavena její kolegyně, protože u ní zjišťovala okolnosti zadržení manžela dcery, která v té době byla v rizikovém těhotenství. Nyní státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 (OSZ) Lucia Horáková sama čelí kárné žalobě, a to hned za několik skutků, včetně podezření z podvodu.

Horáková měla podle kárné žaloby ve dvou věcech „opomenout“ podat návrh na zahájení řízení o uložení opatření k nápravě dítěte, které se mělo dopustit činu jinak trestného. Tím měla ohrozit účel zákona o soudnictví ve věcech mládeže.

Dále jí kárná žaloba klade za vinu, že přes opakovanou žádost v rámci mezinárodní právní pomoci neposkytla nezbytné doplnění, v důsledku čehož policejní orgán musel odložit prověřovanou trestní věc.

Krytí nepravdivým záznamem, vady v popisu skutku

Horáková se navíc měla v průběhu vnitřního dohledu prováděného vedoucím státním zástupcem pokusit tuto svou nečinnost zakrýt a předstírat, že se s policejním orgánem domluvila, že právní pomoc již není potřeba. O tom měla dokonce podle kárného žalobce učinit nepravdivý záznam do spisu a požádat o potvrzení této nepravdivé informace i policejní orgán.

Nečinnost je vytýkána i v dalším případu, kdy přes opakované urgence policejního orgánu neměla vydat evropský vyšetřovací příkaz, což opět vyústilo v odložení prověřované trestní věci.

V poslední kárné žalobě zmíněné věci je Horákové vytýkáno, že nereagovala na závažné vady v popisu skutku výroku usnesení o zahájení trestního stíhání, což vedlo k podání stížnosti pro porušení zákona, které Nejvyšší soud vyhověl.

Státní zástupkyně Horákovou poslal před kárný senát vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím, který navrhuje jako kárné opatření snížení platu o 30 % po dobu 1 roku.

Před dvěma lety

Díky státní zástupkyni Lucii Horákové se v roce 2020 dostala před kárný senát její do té doby bezúhonná kolegyně Stanislava Rybová, jak tehdy informovala Česká justice. Událost se stala rok před tím v roce 2019. Když zetě Rybové zadržela policie s podezřením na krádež v hobbymarketu v Řepích, zavolala v noci právě Lucii Horákovou, která měla službu.

Lucii Horákové byl telefonát nepříjemný a druhý den o něm informovala nadřízené s tím, že si ho vyložila jako snahu o ovlivnění. Horáková poté před kárným senátem s Rybovou uvedla, že hlavní pohnutkou, proč nahlásila onen pro ni nepříjemný telefonát nadřízeným, byla její obava, zda není dosahový telefon odposlouchávaný, a naopak by to byla ona, kdo by mohl mít za nenahlášení potenciálně závadového jednání opletačky. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Pifka detektivů na soudce Sováka. Před soud ženou i jeho přítele kvůli tomu, že ho měl údajně navštívit nemocný s koronavirem

 Případ bývalého soudce pražského Vrchního soudu Zdeňka Sováka, obviněného z korupce, dostává absurdní rozměry. Nejprve se ztratilo jeden a půl milionu korun jako řízený státní úplatek, pak mu žalobce zabavil z banky vybraný důchod a penzijní spoření s odůvodněním, že prý bude odsouzen a dostane i peněžitý trest. Ve třetím dějství ženou detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu před soud přítele bývalého soudce kvůli tomu, že ho při policejním sledování navštívil nemocný Covidem-19. Informace o jednání zjistil Ekonomický deník ze soudních databáze.

Důchodce Jiří Hlávka je přítelem bývalého soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka. Zdeňka Sováka, s dalšími čtyřmi podezřelými, mimo jiné podnikatelem Milanem Bíbou a jeho přítelkyní Charlotte Mulénovou, policie zadržela předloni o prvním prosincovém víkendu. Sováka obvinila z nepřímého úplatkářství. Na přátelství se Zdeňkem Sovákem nyní zcela absurdně doplácí Jiří Hlávka. V brzké době by měl Hlávka stanout před mladoboleslavským soudem, protože se prý dopustil zločinu šíření nakažlivé lidské nemoci.

Kauzu iniciovali detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří si vyšlápli na soudce Sováka a v rámci sledování odchytili jeho přítele Hlávku.

Ten měl „v době nejméně od 4. 12. 2020 do 10. 12. 2020 na přesně nezjištěných místech, a to nejméně dne 4. 12. 2020 kolem 10:00 hodin v Praze, na adrese (Ekonomický deník ji neuvádí – pozn. red.), kdy osobně navštívil JUDr. Zdeňka Sováka, a dále dne 10. 12. 2020 v době kolem 11:40 hodin v Praze v ulici Sokolská a Ječná, směr Brno, pruh č. 1, kdy prokazatelně řídil motorové vozidlo Škoda Fabia, reg. zn. (Ekonomický deník ji neuvádí – pozn. red.), úmyslně porušil izolaci, která mu byla nařízena Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje z důvodu pozitivního PCR testu na Covid-19 na dobu ode dne 2. 12. 2020 do 12. 12. 2020, přičemž karanténu měl vykonávat na adrese svého trvalého pobytu , a byl o karanténě řádně poučen, a tím, že se pohyboval mimo svého bydliště svým jednáním úmyslně zvýšil nebezpečí rozšíření nakažlivé lidské nemoci Covid-19″.

Tohoto jednání se podle policejních dokumentů měl Hlávka dopustit za situace, v rámci které byl na území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru nařízen nouzový stav.

„Úmyslně zvýšil nebezpečí rozšíření nakažlivé nemoci u lidí a takový čin spáchal za jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, čímž spáchal zločin šíření nakažlivé lidské nemoci podle § 152 odst. 1, odst. 2 písm. b) trestního zákoníku,“ tvrdí policie.

Případ zpracovali detektivové NCOZ, kteří vyšetřovali soudce Sováka a dozoruje ho žalobce Milan Moc z Okresního státního zastupitelství v Mladé Boleslavi. Kdo zastupuje obžalovaného se Ekonomickému deníku zjistit nepodařilo.

Jiří Hlávka v přípravném řízení využil svého práva a k věci odmítl vypovídat.

Zdeněk Sovák uvedl, že osobu Jiřího Hlávky zná cca deset let a považuje ho za svého kamaráda. Vyloučil, že by ho Hlávka 4. prosince 2020 navštívil. Sovák podle svých slov nevěděl, že Hlávka měl být v karanténě kvůli onemocnění Covid-19 ani, že někdo z jeho okolí je pozitivní. O těchto skutečnostech se dozvěděl později po návratu z vazby.

Rodina Jiřího Hlávky v přípravném řízení také využila práva nevypovídat.

Typově odpovídající

Obvinění Hlávky i obžaloba je založeno na sdělení Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, podle kterého byla Hlávkovi byla od 26. listopadu 2020 z důvodu kontaktu s Covid-19 pozitivním rodinným příslušníkem nařízena karanténa. Hlávka se v době trvání karantény podrobil dne 2. prosince 2020 PCR testu s pozitivním výsledkem, od tohoto data měl nařízenou domácí izolaci, a to nejméně do 12. prosince.

Policie soudu předkládá úřední záznam o průjezdech Hlávkova osobního motorového vozidla Škoda Fabia, kdy bylo kamerovým systémem zaznamenáno toto vozidlo 10. prosince v Praze na křižovatce ulic Sokolská Ječná směr Brno, v pruhu číslo 1, a vůz podle policie řídil Jiří Hlávka.

Policie operuje i s úředním záznamem o vyhodnocení zvukových nahrávek Krajské hygienické stanice Praha z 26. listopadu 2020 a ze dne 2. púrosince 2020. Na nahrávce z 26.listopadu je zaznamenána telefonická komunikace pracovnice hygienické stanice a Jiřího Hlávky, který byl upozorněn, že má od 26. listopadu nařízenou karanténu a informován o podmínkách jejího dodržování, kterou měl vykonávat doma.

Na nahrávce z 2. prosince je pak zaznamenána telefonická komunikace pracovnice hygienické stanice a Jiřího Hlávky, ve které byl upozorněn, že měl pozitivní PCR test a od 2. do 13. prosince mu byla nařízena karanténa.

Obžaloba operuje s nahrávkou za účelem „sledování osob a věcí“, tedy především soudce Sováka. Na videonahrávce ze 4. prosince 2020 je zaznamenána obrazová a hlasová komunikace v bytě Zdeňka Sováka „mezi osobami typově odpovídajícími Jiřímu Hlávkovi a Zdeňku Sovákovi a telefonický hovor mezi osobami Jiřím Hlávkou a Zdeňkem Sovákem.

Policisté také doložili usnesení české vlády z 20. listopadu 2020 o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií viru SARS CoV-2 do 12. prosince 2020.

„Na základě důkazů shromážděných v přípravném řízení možno učinit závěr, že se obviněný Jiří Hlávka žalovaného jednání dopustil a po subjektivní a objektivní stránce naplnil znaky skutkové podstaty zločinu šíření nakažlivé lidské nemoci podle § 152 odst. 1, odst. 2 písm. b) trestního zákoníku,“ tvrdí žalobce Milan Moc.

Video pořízené kvůli korupci použitelné pro porušení karantény?

Připomeňme absurditu jednání policie, která žene před soud bagatelní případ, související s velkým korupčním, a neztotožnila přímo ani hlavního podezřelého. Tvrdí jen, že je osobou „typově odpovídajícími Jiřímu Hlávkovi“ a mává záběry ze silničních kamer.

Vedoucí odboru závažné hospodářské trestné činnosti Národní centrály proti organizovanému zločinu v kalendáři útvaru pro loňský rok. Její tým vyšetřoval kauzu soudce Zdeňka Sováka. Foto: Tomáš Rovný

Obžaloba taktéž zcela ignoruje stávající judikaturu, podle níž za a) telefonický pokyn, kterým je uložena povinnost setrvat doma v karanténě a podrobit se PCR testu, nelze pro absolutní nedostatek písemné formy vůbec považovat za rozhodnutí – viz. rozsudek Nejvyššího správního soudu.

Za b) je předmětem ochrany je u žalovaného paragrafu 152 trestního zákoníku ochrana života a zdraví, ale nikoliv jednotlivce, pročež hrozba nebezpečí nakažení jen u jednoho člověka uvedený znak „u lidí“ nenaplňuje – viz. rozsudek Nejvyššího soudu.

Před soudem bude dozajista otevřena otázka procesní použitelnosti nahrávky z bytu soudce Zdeňka Sováka. Ta byla povolena zjednodušeně pro skutek kvalifikovaný v sazbě 5 až 12 let odnětí svobody a nyní se jí policie a státní zástupce snaží uplatnit ve skutku kvalifikovaném v sazbě 2 až 8 let.

Navíc je celé obvinění zcela absurdně uměle vyšroubované nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru. Také tím se bude soud zcela jistě i s ohledem na již vyslovené judikáty, zaobírat.

Tento případ bohužel činí dojem, že detektivové NCOZ, kterým se ztratil řízený úplatek ve výši jednoho a půl milionu korun, se chtějí Zdeňkovi Sovákovi obyčejně pomstít, že jim případ neprochází tak hladce, jak si představovali. Jak jinak si totiž vysvětlit, proč bagatelní věc z konce roku 2020, kdy obžaloba představuje necelé tři stránky, protlačili ve spolupráci se státním zastupitelstvím k soudu až nyní. Jan Hrbáček, ceskajustice.cz

X X X

Lanžhotské tornádo na Břeclavsku bylo nejsilnější z letošních tří v ČR, dostalo značku F1+

Meteorologové dokončili terénní hodnocení tornáda, které v polovině června zasáhlo jihomoravský Lanžhot. Přisoudili mu sílu F1+ na stupnici pro tornáda od F0 po F5, tedy stále ještě „slabé tornádo“. Napáchalo škody v pásu dlouhém 1,1 kilometru a širokém až sto metrů, jejich řešení bude stát miliony korun. Bylo nejsilnějším z letošních tří tornád v ČR.

„Způsobilo škody jak na střechách domů, tak i na místní zeleni. Z definitivního závěru šetření bylo na základě škod tornádo ohodnoceno stupněm IF1+, tedy na samé horní hranici pro označení jako slabé tornádo,“ uvádějí v závěrečné zprávě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) autoři terénního průzkumu.

Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5.

Živel se přihnal kolem v půl sedmé večer 13. června a trval řádově desítky sekund až několik minut. Vichr dosahoval rychlosti až 170 kilometrů za hodinu a poškodil asi tři desítky domů. Dále boural ploty, trhal přístřešky a elektrické vedení, lámal stromy a podobně.

Podle dřívějších odhadů starosty Ladislava Straky budou škody v milionech korun, přesná částka bude ale až po opravách s ohledem na nárůst cen stavebních materiálů.

Podle meteorologů tornádo v Lanžhotě nejvíce zasáhlo okolí zámečku a přilehlé Zámecké ulice a dále fotbalové hřiště. Škody byly i v ulici Vinohrady.

V ČR se podle závěrečné zprávy letos objevila tři slabší tornáda. To v Lanžhotě z nich bylo nejvýraznější. V květnu se objevilo tornádo severovýchodně od Pardubic a na konci června na jihu Čech v okolí obce Sviny na Táborsku.

V červnu uplynul rok od tornáda, které si loni na Břeclavsku a Hodonínsku vyžádalo šest životů a poničilo přes 1200 domů. Z toho asi 200 muselo jít k zemi. Tehdejší tornádo mělo rychlost přes 300 kilometrů za hodinu. V některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně, silnější předtím v Česku nikdy nebylo.

X X X

Na opravu zubačky půjdou stovky milionů, zatím se dočká výpravní budova

Přes půl miliardy korun chce Správa železnic investovat do modernizace tratě Tanvald – Kořenov. Nejstrmější trať v Česku letos slaví 120 let od zahájení provozu, v příštím roce se tu plánovala kvůli modernizaci velká výluka. Vše se ale odkládá.

 Správa železnic záměr na zvýšení bezpečnosti na jediné české ozubnicové trati odložila. Soutěž, ze které měl vzejít vítězný projekt na instalaci zabezpečovacího systému ETCS a dispečerského pracoviště pro dálkové řízení provozu, Správa železnic zrušila kvůli nedostatku peněz.

Odhadovaná cena byla kolem deseti milionů korun. Neznamená to ale, že se s modernizací tratě, která je kulturní technickou památkou, vůbec nepočítá. Jen se vše podle mluvčího Správy železnic Jana Nevoly odloží na roky 2024 a 2025.

„Chystané opravy a investice směřují ke zvýšení bezpečnosti, plynulosti a komfortu železniční dopravy v tomto úseku. Dojde k výměně kolejnic a pražců, opravě výhybek, obnoví se odvodnění a proběhne i sanace skalních zářezů podél tratě. Součástí akce bude i oprava přejezdů a nástupišť v dopravnách Desná, Dolní Polubný a Kořenov zastávka. Cenu momentálně odhadujeme na více než 500 milionů korun,“ sdělil Nevola.

Na nádraží v Kořenově se pak opraví koleje a vymění výhybky. Proměnou projde i výpravní budova. Na ní by se lešení mělo objevit ještě letos.

„Budova dostane novou fasádu, okna, dveře a moderní mobiliář. U vstupu se udělá bezbariérový přístup,“ dodal Nevola. Stavební práce mají skončit příští rok.

X X X

NEPLODNOST  MUŹŮ,  CO  TO  ZPŮSOBUJE?

 Pendlery často trápí tzv. společenská neplodnost

  Kuchaři, řidiči kamionů nebo vojáci, kteří jezdí do práce přes hranice – tato povolání často spojuje takzvaná společenská neplodnost. Podle specialistů na reprodukci je typická právě pro přeshraniční pracovníky (pendlery), kteří pracovně pobývají dlouhé týdny v zahraničí, a nemají tak šanci počít dítě během partnerčiných plodných dnů.

„Vajíčko je schopno oplození pouze během ovulace a asi 24 hodin po ní. Šance, že pár mladší 30 let v době ženiny ovulace otěhotní, je přibližně 20 %. Snaha o početí dítěte proto může trvat i rok s tím, že se partneři snaží každý měsíc. Jestliže jeden z nich kvůli práci odjíždí na několik týdnů mimo domov, šance na zplození potomka se mnohonásobně snižuje,“ říká MUDr. Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit. Tento problém se podle něj často týká řidičů kamionů nebo lidí, kteří pracují v gastronomickém průmyslu v zahraničí – tedy kuchařů a číšníků. Páry se pak o dítě pokouší bez úspěchu i několik let, aniž by měly zdravotní potíže. „Přijdou k nám na vyšetření a my zjistíme, že je vše v naprostém pořádku, jediným problém je to, že se zkrátka doma nepotkávají ve vhodnou dobu. Plodné dny si totiž nikdo neposune podle toho, jak se mu to zrovna hodí,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic. Páry poté stojí před volbou, zda založení rodiny ještě o nějaký čas odložit, nebo využít umělé oplodnění, při kterém lékaři ženě odeberou několik vajíček naráz a vně těla je oplodní spermiemi. Šanci na početí dítěte tak významně zvýší.

„Já všem samozřejmě doporučuji nejprve zkoušet počít dítě standartní cestou bez lékařského zásahu. Někdy už ale hraje velkou roli čas. Ženy do 30 i do 35 let si mohou dovolit těhotenství odložit o několik měsíců. U žen starších 35 let se ale s každým měsícem, kdy se vajíčko neoplodní, snižuje šance stát se matkou,“ popisuje MUDr. Machač a dodává: „Víme, že plodnost žen po 35. roce začíná rapidně klesat a v těchto případech odkládání rodičovství nedoporučuji. Mohlo by se totiž stát, že až přijde ten ‚správný čas‘, nebude už těhotenství možné vůbec.“ Společenská neplodnost se ale netýká pouze pendlerů nebo řidičů kamionů. Život může ovlivňovat i hasičům či vojákům. Vojáci, kteří jezdí na mise do válečných oblastí, si také nechávají preventivně zmrazit své spermie kvůli obavě z možného zranění ve válce, které by způsobilo neplodnost. „Zároveň se zmražením spermií obvykle také podepisují souhlas, který je dle našich zákonů platný půl roku, že můžeme jejich partnerku oplodnit právě v době, kdy pobývají v zahraničí. Chtějí tím zkrátit čas při snažení o miminko,“ uzavírá MUDr. Otevřel. Mgr. Dominika Cardová

X X X

 Karlovarsko: Ve spolupráci s obcemi připraví kraj katalog benefitů pro nové lékaře

Jedním z opatření, kterým chce Karlovarský kraj přilákat chybějící praktické lékaře a zubaře do regionu, bude katalog benefitů. Praktici a další lékaři, kteří budou mít zájem působit v našem kraji, v něm najdou kompletní nabídku měst a obcí, která jim usnadní nástup do nového působiště. Může jít o možnosti bydlení, vybavení ordinací či volnočasové aktivity. Nebývalá šíře opatření a výrazná finanční podpora, kterou se chystá kraj nabídnout, nemá v rámci ČR obdoby.

Katalog benefitů půjde ruku v ruce se zcela zásadním navýšením stipendií pro studenty medicíny, podstatně vyšší finanční podporu plánuje kraj například také na zařízení nových i stávajících ordinací praktických lékařů, ale i na specializační vzdělávání. „Lékařská péče musí být dostupná pro všechny naše občany, proto nemůžeme čekat na kroky zdravotní pojišťovny a přicházíme s řadou našich opatření. Praktičtí lékaři v kraji mají průměrný vysoký věk, chybějí zubaři, pediatři, ale i další specializace, například gynekologové. Z toho důvodu chceme být připraveni. V souhrnu, když sečteme všechny nabízené možnosti, získá nově nastupující lékař primární péče finanční příspěvek až 3 miliony korun,“ vyčíslil hejtman Petr Kulhánek.

Kraj vyzval obce a města, aby zaslala přehled pobídek, jež mohou novým praktickým lékařům či zubařům nabídnout. „Veškeré benefity pro zdravotníky zkompletujeme do konce roku do jednoho katalogu, který poté budeme distribuovat v elektronické i tištěné podobě na lékařské fakulty a další vysoké, ale i střední zdravotnické školy, odborným lékařským společnostem, k rukám zdravotníků i v okolních regionech. Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo vzbudit pozornost lékařů a ukázat jim, že u nás najdou kvalitní podmínky pro svou práci, vstřícný přístup ze strany měst a obcí a navíc jako bonus nádhernou přírodu, památky, hustou síť cyklostezek nebo moderní skiareály,“ dodal hejtman. Zdravotníky by mohlo motivovat i to, že se Karlovarský kraj aktuálně umístil v 12. ročníku srovnávacího průzkumu společnosti Communa jako 3. nejlepší místo pro život mezi všemi regiony ČR. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

Vodní prvky vznikající v lázeňských lesích slouží ke zvýšení ekologické stability i druhové rozmanitosti; jejich plánování předcházel rozsáhlý průzkum

 Pro zadržení vody v krajině a podporu ekologické stability jsou v Lázeňských lesích Karlovy Vary postupně budovány tůně a mokřady. Jejich umístění a technické provedení se opírá o rozsáhlou studii vodohospodářských opatření, která byla na základě zadání Magistrátu města Karlovy Vary zpracována odborníky z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). V plánu je také obnova dříve zaniklých nebo poškozených tůní a vodních nádrží, jako je Ovčí rybník nad Tuhnicemi.

 Výstupem provedené studie bylo nalezení vhodných profilů pro založení a výstavbu vodních prvků, nádrží nebo tůní v Lázeňských lesích Karlovy Vary a také v dílčích povodích drobných vodotečí. Důvody, proč město vypracování studie zadalo, shrnuje náměstek primátorky, Petr Bursík: „Vodní prvky podpoří zadržení vody v krajině a zpomalení odtoku vody z lesů, ve městě zajistí vytvoření dostatečné vodní zásoby pro závlahu a poslouží jako zdroj požární vody.“ Zpracování se na základě smlouvy mezi Magistrátem města Karlovy Vary a Fakultou stavební ČVUT v Praze ujal tým pod vedením doktora Adama Vokurky.

 Tůně podporují vodní režim i výskyt nových druhů

Tůně, retenční nebo zásobní nádrže poslouží k zadržení vody, ale můžeme je také považovat za systém podporující ekologickou stabilitu. Mokřady, respektive tůně mají vysokou hladinu podzemní vody v úrovni kořenové zóny a pro zpomalení či zastavení vody slouží terénní úprava v podobě přirozené hrázky či zemního valu.

Velká plocha litorálního pásma, které tvoří plynulý přechod mezi vodním prostředím nádrže a okolním územím, navíc umožňuje rozvoj druhově bohaté vegetace a tím i vytvoření vhodného biotopu pro vodní druhy ptáků, obojživelníků a vodní bezobratlé živočichy.

 Návrh nových vodohospodářských opatření respektuje přírodní podmínky

Pro vytvoření tůně nebo mokřadu jsou přednostně vybírány lokality se stagnující vodou, které nevyžadují výrazné zásahy do vodního režimu. „Výsledky provedeného výzkumu používáme jako podklad při budování tůní, kterých jsme za poslední dva roky vytvořili dvacet devět, a letos plánujeme dalších patnáct,“ doplňuje ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary, Stanislav Dvořák, a navazuje: „K financování tůní využíváme podporu od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.“

 Obnovují se i původní nádrže

Mezi zásadní plánované rekonstrukce patří obnova funkčních objektů u vodní nádrže Ovčí rybník a tůně nad Ovčím rybníkem. „V současné době je Ovčí rybník sice funkční, napuštěný, nicméně jeho objekty jsou ve špatném stavebně technickém stavu. Chybí bezpečnostní přeliv, výpustné zařízení je na hranici životnosti a není jasný stav výpustného potrubí, hráz je místy sesedlá, nerovná s řadou vzrostlých stromů na koruně a silným prokořeněním. Jakýkoliv drobný vývrat proto hrozí kolizním stavem zemní hráze,“ varuje Adam Vokurka.

Úpravy na Ovčím rybníku budou provedeny tak, aby fungoval jako biotopová nádrž pro karase obecného a jiné chráněné druhy ryb a obojživelníků. Pod rybníkem je díky místní morfologii možné vybudovat až dvě mokřadní nádrže, nad ním pak díky patrným zbytkům zemní hrázky druhou mělkou nádrž mokřadního charakteru s rozsáhlým litorálním pásmem. „Obě lokality, fungující jako mokřady, by měly být využity pro posílení retence vody v krajině a zároveň pro vytvoření vhodných biotopů pro další na vodě závislé organismy,“ shrnuje Vokurka. Martina Nentvichová, projektová manažerka Lázeňských lesů Karlovy Vary

X X X

FOTBALISTA   KRÁL  ODCHÁZÍ  Z  RUSKA  DO  SCHALKE

Král prchá z Ruska. K přestupu do německého Schalke už zbývá jen doladit detaily

Už první červencový den využil fotbalový reprezentant Alex Král upraveného pravidla FIFA a pozastavil svoji smlouvu s ruským Spartakem Moskva. Tato změna regulí způsobená válkou na Ukrajině mu tak zajistila svobodné rozhodování a schyluje se k tomu, že okusí německou bundesligu. Jeho novým domovem bude město Gelsenkirchen a klub Schalke 04.

Podle agentury SID ve středu absolvuje čtyřiadvacetiletý záložník zdravotní prohlídku a následně se připojí k týmu na soustředění v Rakousku.

Pokročilé jednání s Alexem Králem potvrdil i německý klub na svém Twitteru. „Je pravda, že usilujeme o příchod Alexe Krále. Stále musíme dořešit některé detaily, takže v tuto chvíli nemůžeme víc prozradit,“ napsalo Schalke.

Král na začátku července využil pravidla mezinárodní federace FIFA a pozastavil smlouvu ve Spartaku Moskva do konce června 2023. Pravidlo bylo zavedeno po zahájení ruské vojenské agrese na Ukrajině a vztahuje se na zahraniční fotbalisty působící v ruských a ukrajinských klubech.

Jednatřicetinásobný reprezentant přestoupil do celku z ruské metropole v létě 2019 z pražské Slavie. Uplynulou sezonu strávil na hostování ve West Hamu po boku obránce Vladimíra Coufala a záložníka Tomáše Součka. V dresu „kladivářů“ ale odehrál pouhých šest soutěžních zápasů a vypadl i ze základní sestavy národního týmu.

Kariéru by mohl znovu nastartovat v Schalke, které se vrátilo do bundesligy po roční pauze. Tradiční klub povede mezi elitou nový kouč Frank Kramer, jenž nahradil navzdory triumfu v druhé lize dočasného trenéra Mikea Büskense.

 X X X

 PEUGEOT RALLY CUP NA BOHEMCE – VÍTĚZNÝ TARABUS, EXCELENTNÍ ČÍŽ

 Velmi zajímavý průběh mělo čtvrté letošní pokračování Peugeot Rally Cupu, které se uskutečnilo v rámci středočeské Bohemia Rally Mladá Boleslav. I když opět zvítězila posádka T&T, tentokrát jí výrazně sekundovala dvojice domácích jezdců s Peugeoty 208R2. Velmi rychlé časy zajížděl konstantně především Miroslav Číž, který společně s Věrou Pečenkovou vybojoval druhé místo. Dvojice Dominik Brož – Jakub Navrátil skončila třetí.

 Jaromír Tarabus odjel z Mladé Boleslavi opět s plným počtem bodů a upevnil tak své průběžné vedení v cupu i v hodnocení dvoukolek. „Bohemka byla pěkná a jako vždy náročná. V úvodu jsme trochu zaspali a pozlobil nás Míra Číž i Dominik Brož se slabšími vozy. Byli docela blízko. Museli jsme zrychlit, abychom najeli nějaký č as už v sobotu a nenechávali to až na závěr soutěže. Měli jsme i několik okamžiků na hraně, ale za nás vydařený víkend a už se těšíme k nám na Barumku,“ zhodnotil průběh podniku Jaromír Tarabus. 

Domácí dvojice Miroslav Číž – Věra Pečenková zajížděla celý víkend velmi kvalitní časy, v páté rychlostní zkoušce za sebou nechala i Jaromíra Tarabuse. „Po technických problémech z úvodu sezóny jsem si potřeboval spravit chuť. Tohle byla moje druhá Bohemka s Věrou a myslím, že si v autě dobře rozumíme. Jelo se nám dobře, i když jsem byl trochu pod tlakem sám ze sebe. Měl jsem delší pauzu, a navíc domácí podnik je z tohoto pohledu vždy náročnější. Ale to opadlo hned po startu. Tratě Bohemky mně vyhovují, jsou rychlé i technické, a to mám rád. Nečekal jsem, že budeme takhle rychlí, ale pochopitelně mě to potěšilo. Jsem rád, že jsme udrželi tempo až do cíle,“ okomentoval své umístění Miroslav Číž.

 Třetí pozice v cíli patřila další domácí posádce Dominik Brož – Jakub Navrátil. Dominik letos startuje pouze na vybraných podnicích a Bohemku si tradičně nenechal ujít. „Bohemka byla jasná víceméně hned, protože ji máme za barákem, což nám šetří nejen čas, ale také náklady na dopravu a logistiku. Závod jsme si chtěli hlavně užít, těšil jsem se také na novou šotolinu. To je povrch, kde se bavím nejvíc. Byl to fajn víkend, třetí místo v cupu i ve dvoukolkách je dobrý výsledek a musím uznat, že Míra Číž zajel skvěle,“ ohodnotil závod Dominik Brož.  

Do konce závěru letošního ročníku Peugeot Rally Cupu zbývají pouhé dva podniky. Nadcházejícím vrcholem sezóny bude proslulá Barum Czech Rally Zlín, která tradičně proběhne poslední prázdninový víkend. PEUGEOT RALLY CUP CZ, Jan Koudelka

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.