Policajti v Dolnom Kubíne na šéfov trestné oznámenie. Mali ich nútiť vyberať pokuty. Zálohy, chyby

Aktívni i bývalí policajti z Oravy na ôsmich stranách detailne popisujú údajne nezákonné praktiky svojich nadriadených, na ktoré majú viaceré dôkazy – napríklad záznamy zo spoločných porád.

Policajtom z Okresného riaditeľstva Policajného zboru z Dolného Kubína došla trpezlivosť s údajne šikanóznymi praktikami ich nadriadených, s ktorými sa denne stretávajú na svojich pracoviskách.

Na svojich čelných funkcionárov preto podali trestné oznámenie pre podozrenia „z pokračovacieho zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa formou spolupáchateľstva závažnejším spôsobom konania“. Redakcia Aktualít disponuje jeho kópiou.

Trestné oznámenie je namierené proti riaditeľovi, zástupcovi riaditeľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dolnom Kubíne a šéfovi odboru poriadkovej polície toho istého okresného riaditeľstva. Radoví policajti, ale aj tí, ktorí boli „vyhrážkami a vydieraním donútení odísť do civilu“, v ňom poukazujú na údajne nezákonné praktiky trojice policajných funkcionárov na Orave.

Prípad pre Úrad inšpekčnej služby

„Cez podriadených funkcionárov dopravnej a poriadkovej polície na obvodných oddeleniach Dolný Kubín, Námestovo, Zákamenné, Tvrdošín a Trstená zneužívajúc svoju funkciu a postavenie, opakovane nútia formou vyhrážok, a to začatím disciplinárnych konaní, častých kontrol, siahnutím na osobný príplatok, odvolaním z funkcie, aby sa ich podriadení radoví policajti v službe výlučne zameriavali iba na ukladanie pokút, zisťovanie vodičov pod vplyvom omamných látok a to aj zakázaným protizákonným spôsobom – bez zákonného dôvodu zastavenia vozidla,“ píše sa v nedávno podanom trestnom oznámení.

Tým sa už zaoberá Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra, ktorý sa špecializuje na vyšetrovanie priestupkov. „Uvedenú vec Úrad inšpekčnej služby eviduje,“ znie strohá odpoveď tlačového odboru rezortu vnútra.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline naopak tvrdí, že „nedisponuje uvedenou informáciou,“ hovorí policajná hovorkyňa zo Žiliny Gabriela Kremeňová.

Musia rozdať pokuty počas každej služby

Aktívni i bývalí policajti z Oravy na ôsmich stranách detailne popisujú praktiky svojich nadriadených, na ktoré majú viaceré dôkazy – napríklad záznamy zo spoločných porád. Najvyšší šéfovia polície na Orave majú ich prácu hodnotiť výlučne iba podľa výšky vybraných pokút za priestupky vodičov na oravských cestách.

„Počas služby musí dať radový policajt minimálne dve pokuty a dopravný policajt päť pokút napriek tomu, že nemajú zariadenie na meranie rýchlosti. Pokiaľ sa toto nedodržuje, tak sú opäť ich riaditelia základných útvarov vydieraní prepustením, znížením osobného príplatku, odvolaním z funkcie či disciplinárnymi trestami,“ konštatujú dotknutí policajti v trestnom oznámení.

Policajtom preto neostáva čas na ďalšie povinnosti, ktoré im vyplývajú zo zákona – napríklad preventívnu činnosť, doručovanie písomností či zabezpečovanie verejného poriadku. Zároveň pre znechutenie a údajnú šikanu na pracovisku odchádzajú predčasne do civilu skúsení policajti s dlhoročnou praxou. Celkovo má ísť o desiatky policajtov.

„Dopravná činnosť, čo najvyššie množstvo pokút, dychové skúšky a zistené alkoholy sú u uvedených funkcionárov Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dolnom Kubíne dlhodobá priorita, aj keď bola zrušená štatistika a taktiež dopravná situácia nie je neúnosná v obvode toho-ktorého príslušného obvodného oddelenia,“ zhrňujú policajti prístup svojich riaditeľov.

Žilinský kraj vyniká v alkohole za volantom

Policajná hovorkyňa Denisa Bardyová vraví, že Prezídium Policajného zboru detailnými štatistikami výberu pokút v rámci jednotlivých okresov Slovenska nedisponuje. Za prvých šesť mesiacov tohto roka vedie v rámci pokút uložených na mieste Nitriansky kraj.

Policajti tam vodičov pokutovali v takmer 33 400 prípadoch. Žilinský kraj, do ktorého oravské okresy spadajú, sa umiestnil na piatom mieste z celkovo ôsmich krajov Slovenska. Pokutu na mieste tam v prvom polroku 2022 dostalo celkovo 22 517 vodičov.

Pri zistenom alkohole za volantom motorového vozidla je však situácia diametrálne odlišná. Žilinský kraj sa v tejto štatistike za prvých šesť mesiacov tohto roka drží na druhom mieste s počtom 782 prípadov. Slovensku pritom dominuje Banskobystrický kraj, kde policajti pri dychovej skúške zistili u vodičov alkohol až v 829 prípadoch, aktuality.sk

X X X

 Syna jej zabila zblúdená strela mafiána: Chcela som zo Slovenska odísť, žiť tu bolo zúfalstvo

Už 23. rok žije bez syna, ktorého sľubné životné vyhliadky ukončila strela mafiána. Tomáš Arnold bol pritom „iba“ v nesprávnom čase na nesprávnom mieste – konflikt v podniku sa ho netýkal. Stál ho však život.

Slovenskom otriasla 7. júla 1999 správa o tragickej streľbe v Irish pube v centre Bratislavy. V jeho útrobách sa odohral náhly konflikt medzi neskorším zabijakom mafiánskej skupiny piťovcov Ľubošom Zelmanom prezývaným Zrzek a bratmi Štecovcami, s ktorými mal gang spory.

Prvého z nich Zelman postrelil, druhého zastrelil. Práve guľka, ktorá prešla ramenom postreleného brata, napokon zasiahla aj náhodného návštevníka podniku, ktorý tam sedel s priateľmi. Tomáš Arnold na druhý deň v nemocnici zraneniu hlavy podľahol.

Udalosť zozačiatku policajti pripisovali inému piťovcovi Mikulášovi Polónymu, ktorého za to najprv odsúdili, ale neskôr opakovane oslobodili. Prípad sa vyjasnil až po rokoch, keď sa Zelman k všetkému priznal.

O tragédii Tomáša Arnolda, ktorý cudzí konflikt zaplatil svojím životom, sme sa rozprávali s jeho mamou Editou Arnoldovou.

X Tragédia vášho syna sa stala pred 23 rokmi, ale zrejme neprejde deň, keď by ste si na neho nespomenuli.

Samozrejme.

X Musia to byť bolestné spomienky.

Veľmi bolestné. Ten, kto to neprežil, to nepochopí, nevie sa vžiť do mojej situácie. Prežiť vlastné dieťa, to je úplná katastrofa. Navyše také úspešné dieťa, ktoré som vlastne sama vychovala…

X Prevláda vo vás smútok či skôr trpkosť?

To je bolesť. Ona sa nedá regulovať, je nekonečná. Rokmi sa nezmierňuje jej intenzita, čas nič nevyrieši.

X Váš syn Tomáš sa stal náhodnou obeťou vyčíňania mafiána v podniku. Vedeli ste v roku 1999, že na Slovensku pôsobí organizovaná mafia? Počuli ste dovtedy, že existujú piťovci?

Absolútne nie. Nevedela som o tom, že sú nejaké také skupiny. O ten svet som sa nezaujímala. Až potom, keď sa to stalo. Od samého začiatku aj vrabce na streche čvirikali, že to boli piťovci, ale celé roky sa to nevedelo uzavrieť. Myslím si, že celé to bolo divadlo.

X Takže o deti ste nikdy nemali obavy, že by sa im niečo mohlo stať, keď sa napríklad vybrali do mesta?

Ani mi to nenapadlo. Syn bol v ten osudný deň v podniku s kolegami z práce, mali tam spoločnú večeru. On bol rok po promócii a robil v Hypobanke, kde mal už vtedy – na mladého človeka – dobrú pozíciu. Mal manželku, jedno dieťa a druhé na ceste.

Chodil každý mesiac na služobnú cestu do Mníchova, ovládal jazyky. On mal na starosti treasury (obchody na finančných trhoch) – po tom túžil a to sa mu aj podarilo. Keďže sa museli s kolegami dohodnúť, ako si tú prácu rozdelia v dovolenkovom období, tak si tam na to išli sadnúť a rozlúčiť sa pred dovolenkami.

X Aj vy ste vedeli, že je v nejakom podniku? V tom čase už mal svoju rodinu.

Áno, lebo zhodou okolností ešte o piatej podvečer sa u mňa zastavil. Potrebovala som doniesť jeden dokument. Spomenul, že ide za kolegami, medzi dverami sme si ešte dali pusu na rozlúčku….

Ani mi len nenapadlo, že sa mu môže niečo stať. No ale nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.

X Ako ste sa potom dozvedeli, čo sa stalo?

Okolo desiatej večer mi zavolala nevesta a povedala, že Tomáša odviezla sanitka do nemocnice na Kramároch. Nešla som tam, lebo som sa musela postarať o mladšieho syna. Ten sa nanešťastie práve z tej istej nemocnice vrátil deň pred tým. Vtedy mal len 13 rokov a mal zlomenú ruku. Znie to až neuveriteľne, ale pár dní predtým ho prepadli v Ružinove. To bolo v deň vysvedčenia, ešte predtým zahral na klavíri absolventom ročníka a keď čakal vonku kamaráta, tak ho tam niekto neznámy napadol.

X Keď vám volala manželka staršieho syna, aj spresnila, čo sa mu v tom podniku Irish pub stalo? Spomenula aj tú streľbu?

To už si presne nepamätám, ale hovorila, že je zranený a museli ho odviezť do nemocnice. Bol to neopísateľný šok, celú noc som nespala. Skoro ráno som chcela ísť do nemocnice, mňa to tak nutkalo. Boli sme na telefóne s nevestou, tá mi vravela, aby som tam nechodila. Potom o nejakej deviatej, štvrť na desať som sa už dozvedela, že zomrel.

Dúfala som do poslednej chvíle, že sa to tak neskonči, ale nepoznala som detaily zranenia. So streľbou v podniku som si to spojila vlastne cez televízne správy, kde to od večera vysielali. Zistila som, že sa nás to vlastne týka… Po tých rokoch už ani neviem, ako som tú noc prežila.

X Ako strata staršieho syna doľahla na rodinu?

To malo veľmi negatívne následky. Nemala som žiadnu veľkú oporu v mojej rodine, aj môj otec už bol dávno po smrti. Najhoršie to znášal mladší syn. Vycítila som u neho veľké zmeny správania. Boli prázdniny, on bol dovtedy jednotkár, tak som chcela mať istotu, ako na tom pred nástupom do ďalšieho ročníka školy je. Obrátila som sa na krajskú psychologickú poradňu. Chceli mi dať termín v januári ďalšieho roka, tak som naliehala, aby ho zobrali hneď.

Dopadlo to tak, že po dvoch sedeniach ma potľapkala psychologička po pleci: matky to často horšie znášajú ako deti, jemu nič nie je, on je v poriadku. No ale to nebola pravda. Jeho stav sa zhoršoval, napokon sa to skončilo invaliditou.

V rovnaký deň, ako ste sa dozvedeli, že sa lekárom nepodarilo zachrániť vášho syna, ste zistili aj to, že hlavným podozrivým zo streľby je piťovec Mikuláš Polóny – polícia zverejnila pátranie s jeho fotkami.

Áno, ale po istom čase som nadobudla dojem, že to je nastražená figúrka, ktorá robí to takzvané, ľudovo povedané „křoví“.

X Prečo?

Taký pocit som nadobudla neskôr na pojednávaní, kde ho začali súdiť.

Mimochodom, to som si sama musela zistiť, že je termín pojednávania – keď som išla v taxíku, tak mal šofér zapnuté rádio, kde to zaznelo. Teda že na druhý deň je pojednávanie v Justičnom paláci v Bratislave.

Nikto mi nedal vedieť. Ja som Tomáša vychovala, mňa sa jeho smrť tak veľmi týkala, ale oficiálne sa ma vlastne netýkala. Bolelo to veľmi.

Keď som si teda iniciatívne zistila, kedy presne je ten termín, tak som tam išla. No na chodbách justičáku som videla tváre tých ľudí, celé to na mňa nepôsobilo dôveryhodne. Nevedela som, kto je svedok, kto je mafián, ale cítila som zvláštnu atmosféru. Taká žoviálnosť, nepozdávalo sa mi to. Sadla som si do poslednej lavice, ktorá bola vyhradená pre verejnosť. Sudkyňa sa ma na začiatku spýtala: A vy ste kto? To sa ma dotklo.

Prvý raz som tam osobne videla Polónyho, ako aj preživšieho z tých bratov, čo mali so strelcom konflikt. Ani som len netušila, že kdesi v Lamači je nejaká krčma bratov Štecovcov. Cez prestávku som sa s tým bratom rozprávala. Bola som celá vyklepaná.

X Zo skupiny piťovcov vás niekto niekedy kontaktoval?

Nie, nikdy.

X Mikuláša Polónyho najprv v roku 2002 odsúdili na 14 rokov, ale neskôr ho v odvolacom konaní oslobodili. Čo ste si mysleli, keď ste videli, že trest nepadol?

Ja som nemala nikdy istotu, ako sa to stalo – nebola som pri tom. Ale ten pocit nedôvery k nášmu súdnictvu aj prokuratúre som mala, to sa priznám. Teraz v poslednom období sa aj o týchto stavoch dosť hovorí, bola taká vlna odhalení v týchto zložkách. Ale ja už vtedy, pred vyše 20 rokmi, som veľmi preciťovala, v čom to žijem a čo sa tu deje.

Ja som to vnímala tak, že ani v tomto prípade nebude naplnená spravodlivosť. Hneď v prvých dňoch, ako sa začalo hovoriť o nejakej polovojenskej skupine z Lamača, keď som zisťovala, čo sú to tí piťovci, tak som začala pochybovať, či sa to podarí vyšetriť.

Z tých informácií, čo som o nich zachytila, som si urobila také svoje resumé.

Viete, čo bolo zvláštne? Ako z prípadu s pribúdajúcim časom odpadávajú svedkovia.

X Čomu ste to pripisovali, že si stále menej pamätali?

Myslím si, že sa báli. Veď tam svedčili mladí ľudia a takú udalosť už celý život nezažijú. Nemohli trpieť amnéziou, aby si takú vec nepamätali. Tu vládol a dodnes čiastočne vládne strach.

X V roku 2008 potom Polónyho definitívne oslobodili aj v novom súdnom procese – senát uznal jeho alibi, nepresvedčili ho slová hlavného svedka. Bol to pre vás koniec všetkých nádejí, že by sa prípad podarilo rozpliesť?

Žila som v presvedčení, že už z toho nič nebude. To nebola trpkosť, to bola rovno dezilúzia. Videla som, ako trpí mladší syn, lebo Tomáš bol jeho vzor. Mali medzi sebou veľmi dobrý vzťah, kým žil.

Pre mňa bolo zúfalstvo tu žiť.

A to som sa stretávala aj s takými zvrátenými pochybnosťami. Viete, fantázia ľudí pracuje na plné obrátky. Je jasné, že synova smrť bola nešťastná tragická náhoda popri potýčke iných ľudí. Ale sem-tam niekto nadhodil: ako mohol mať syn tak rýchlo po škole metalizovanú oktáviu, dobré bývanie… To bolo veľmi bolestné. Našli sa aj dobráci, čo mi všelijaké nezvyčajné „zvesti“ hádzali do schránky…

X Mali ste celkovo pochybnosti o štáte, keď ste takmer desať rokov po streľbe nevedeli, kto to vlastne urobil?

Áno, chcela som sa odsťahovať do Rakúska, aj som začala chodiť po realitkách. Mala som vtedy také možnosti vďaka nejakým zdrojom z dedičstva. Lenže moja mama už bola vo vyššom veku, jednu sestru som mala v Prahe, druhú vo Viedni.

Navyše mladší syn tu mal kamarátov, nechcel odísť do iného prostredia. Darmo som mu hovorila, že vekom to už nebude také. Tak sme najmä kvôli nemu zostali tu.

X V kauze streľby v Irish pube nastal veľký zvrat v roku 2016 – prehovoril takpovediac dvorný zabijak piťovcov Ľuboš Zelman a priznal sa aj k tomuto prípadu. Ako ste sa dozvedeli, že sa niečo také udialo?

No, zas len z médií, a to podstatne neskôr, ako to urobil. Už keď som sa počas toho prvotného vyšetrovania a súdneho procesu zaujímala o tieto veci, tak mi to aj nejak zostalo – sledovala som ďalej tú spoločenskú klímu.

Zas som začala na vlastnú päsť pátrať, kde to vlastne budú robiť. Skúšala som justičák, Krajskú prokuratúru v Bratislave, Špecializovaný trestný súd v Pezinku, až som napokon zistila, že tú dohodou o vine a treste, ktorú uzavrel Zelman s prokurátorom, majú schvaľovať na pobočke toho súdu v Banskej Bystrici.

X Chceli ste to potom aj počuť na vlastné uši, keď verdikt nad Zelmanom padne?

Áno, išla som celá rozrušená ráno na vlak do Banskej Bystrice. Ešte aj meškal, horko-ťažko som to stihla.

X Zvládli ste prvý pohľad na chlapa, ktorý sa priznal k usmrteniu vášho syna?

Nevedela som presne, do čoho idem. Okrem mňa tam boli len novinári. Príbuzní tých mafiánov nemali záujem tam prísť. Ja ich chápem.

Zelman sa „ospravedlňoval“ tak, že sa pozeral do steny, obkolesený kukláčmi. O prípade, ktorý stál život môjho syna, povedal len: tam som spanikáril.

X Čakali ste nejaké ospravedlnenie aj smerom k vám?

To sa absolútne nestalo, celý čas pozeral do steny.

Zelman sa priznal k celej vražednej sérii, ale práve prípad z Irish pubu je z právneho hľadiska nezvyčajný. Tu strelca napokon odsúdili „len“ za vraždu Šteca a pokus o vraždu jeho brata, usmrtenie vášho syna sa pri tom skutku „iba“ spomína. U neho totiž išlo o ublíženie na zdraví s následkom smrti, čo už bolo v čase Zelmanovho priznania premlčané.

X Zelman dostal na základe dohody za všetky tie skutky 12 rokov väzenia. Je to podľa vás primerané?

Príde mi to absurdné. Ale nie som tá, ktorá sa má zamestnávať výpočtami, kto dostane koľko rokov väzenia. Teda koľko stojí život človeka. O tom diskutujú študenti na právnickej fakulte.

Mne sa to zdalo príliš neprimerané za tie paragrafy. Vrážd tam bolo päť, smrť môjho syna označili za nešťastnú náhodu.

X Cítili ste satisfakciu, že po dlhých takmer 19 rokoch konečne padol právoplatný rozsudok?

Nie. Ten fakt, že Tomáš tu nie je, zostáva nemenný. To už som si uvedomila na začiatku, hoci v prvom období som sa s tým vyrovnávala veľmi ťažko.

X Rana sa teda nezacelila.

Nie, ani sa nezacelila, ani ma to neposilnilo. Sadla som po súde do vlaku a išla domov. Stále som rozmýšľala nad tým, že keď už piťovci boli dávno zadržaní a sedeli, tak na čo je potrebná dohoda o vine a treste so Zelmanom. Keď gro skupiny už mali.

X Pôvodne boli odsúdení za iné skutky, až neskôr za vraždy, ku ktorým sa priznal Zelman.

No ale čo robili naši špecialisti, keď každý vedel, akí boli piťovci?

X Čakáte ešte od Ľuboša Zelmana, že sa vám niekedy ospravedlní?

Ja som zhodnotila, že od tohto človeka úprimnosť nečakaj. Tú jeho dohodu o vine a treste som zobrala tak, že aj v tomto prípade to štát zas raz uhral. To vo mne dominuje, aktuality.sk

X X X

 Ak Matovič skončí vo vláde, koalícia môže stratiť niekoľko poslancov, ozýva sa z OĽaNO

Niekoľko poslancov chcelo prehodnotiť podporu vlády bez Matoviča už minulý rok. Na verejnosť sa vtedy dostal aj podporný list.

Odchod Igora Matoviča z vlády nemusí priniesť také upokojenie situácie, aké si sľubuje Richard Sulík. Za lídra OĽaNO sa totiž postavili viacerí jeho verní. Hovoria, že ak ministra financií donútia opustiť rezort, prehodnotia svoje pôsobenie v koalícii.

O tejto možnosti sa ešte minulý týždeň zmienil podpredseda Za ľudí a poslanec Juraj Šeliga. „SaS hovorí, že odchádzajú a časť poslancov OĽaNO hovorí, že keď odíde Matovič už nemáme moc chuť podporovať túto koalíciu,“ komentoval situáciu v sobotu. Mená však nekonkretizoval.

Nášmu portálu takúto možnosť potvrdili traja poslanci Obyčajných ľudí. Konečné číslo nie je známe. Odchodom SaS stratí koalícia 19 hlasov a neostane jej ani potrebných 76 zákonodarcov.

Tak ako pred rokom

Jedným z poslancov, ktorí zvažujú zotrvanie, je Erik Ňarjaš. Poslanec sa spomínal už minulý rok ako súčasť skupiny ľudí, ktorá stála za Matovičom, keď ho počas prvej krízy minulý rok žiadali koaliční partneri o odstúpenie z funkcie premiéra.

Vtedy web televízie TA3 zverejnil list, ktorý koloval medzi poslancami OĽaNO. Súčasťou jeho obsahu bolo aj prehodnotenie podpory vlády bez Matoviča ako premiéra. Hovorili v ňom o „lynči“ a „rituálnej poprave“.

Dnes sa zatiaľ na verejnosť žiadny list nedostal, no úvahy niektorých poslancov o podpore vlády bez lídra OĽaNO sa vrátili.

„Závisí to na okolnostiach, ale áno, som ochotný spraviť takýto krok, pretože absolútne odsudzujem vydieranie zo strany SaS,“ hovorí Ňarjaš.

Ďalším zákonodarcom, ktorý premýšľa podobne, je György Gyimesi.

„Je to jedna z verzií pretože považujem tú obetu, ktorú Igor Matovič priniesol, keď sa vzdal postu premiéra, za dostatočnú. Ak by mal nejakým spôsobom odstúpiť, alebo by bol odvolaný, tak si myslím, že to by bola absolútna neúcta k volebnému výsledku a zneváženie volieb,“ skonštatoval Gyimesi.

O tom, že odchod poslancov je možno v hre aj dnes, nám potvrdil aj Peter Pollák mladší. „Rokovania stále prebiehajú, môže to byť jedna z možností,“ odpovedal Pollák na otázku, či sa bude opakovať situácia spred roka.

Stretnú sa na koaličnej rade

Spomínaným poslancom OĽaNO nedáva zmysel navrhované Sulíkové riešenie. Svorne poukazujú na to, že všetky zásadné politické rozhodnutia sa dejú na koaličnej rade, ktorej členmi zostane Matovič aj Sulík.

„Čiže ten konflikt, ktorý majú dnes Richard Sulík a Igor Matovič, sa vlastne nevyrieši a ostal by na koaličnej rade. Viackrát sa to povedalo, že na vládach tento problém nie je,“ vysvetlil Gyimesi, s ktorým súhlasí aj poslanec Pollák.

Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti za SaS Ondrej Dostál však tvrdí, že odchod Matoviča z vlády by bola zmena. „Netvrdím, že by sa vyriešili všetky problémy, ale tak ako koalícia funguje lepšie pod vedením premiéra Hegera, tak by vláda bez Igora Matoviča fungovala lepšie ako s ním,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk

Poslanec Obyčajných ľudí Milan Vetrák hovorí, že prípadný odchod Matoviča by poslanecký klub rozbiť nemusel. Predchádzala by mu však diskusia. Ak sa vedenie OĽaNO rozhodne, že najvhodnejším riešením krízy bude odchod Matoviča z postu ministra, tak to bude prediskutované a akceptované aj poslaneckým klubom OĽaNO, hovorí Vetrák.

„Viem si predstaviť, že Juraj Gyimesi by to prežíval citlivejšie, ale nepostrehol som, že by nebola ochota akceptovať, ak by došlo k nejakej zásadnej zmene názoru. Ale tie sa môžu meniť,“ doplnil Vetrák.

Marketingová požiadavka SaS

O tom, či OĽaNO ustúpi a Matovič odíde z pozície ministra do parlamentu, bude musieť nakoniec rozhodnúť práve vedenie Obyčajných ľudí.

Hlavu lídra Obyčajných ľudí žiada koaličná SaS už niekoľko týždňov. Hlavným dôvodom podľa nej je, že s Matovičom sa nedá vládnuť. Jej predseda Richard Sulík cez víkend vyhlásil, že spolu s lídrom OĽaNO je ochotný opustiť vládu aj on.

„Ak má byť cena za odchod Igora Matoviča, že odídem ja, tak tú obeť pre Slovensko spravím,“ vyjadril sa Sulík po sobotnom rokovaní lídrov vládnych strán.

Člen predsedníctva strany a europoslanec Peter Pollák starší nepovedal priamo, či sa budú v strane rozprávať o tejto možnosti.

Ultimátum na odchod ministra financií označil za marketingovú požiadavku. „Paradoxom je, že s tým istým Matovičom by sedel pred každým zasadnutím vlády, či parlamentu na koaličnej rade,“ skonštatoval Pollák. Ten sa preto domnieva, že Sulíkovi ide len o odchod z koalície a vlády, aby ušiel pred zodpovednosťou.

„Namiesto toho, aby sa venoval Slovensku, respektíve tomu, aby sme mali dostatok plynu, ropy a naozaj stabilizované ceny elektriny, tak sa venoval svojmu egu, percentám a najmä hľadaniu dôvodov na svoj zbabelý únik. Sulík zároveň zbehol ďaleko od boja proti korupcii smerom k nádejnej spolupráci s korupčnou mafiou. S potencionálnou spoluprácou s Hlasom, či umiernenými fašistami sa dnes už SaS vôbec nemaskuje,“ dodal Pollák, aktuality.sk

X X X

Zálohový systém má chyby. Malí obchodníci na ňom tratia tisícky eur

Viacerí obchodníci nedostali zaplatené za všetkych vyzbierané pet fľaše a plechovky. Mesačne tak prichádzajú o tisícky eur.

Od začiatku tohto roku funguje na Slovensku zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Správca zálohového systému (SZS) sa pravidelne chváli tým, koľko obalov sa podarilo vyzbierať.

Kým na jednej strane zálohovanie funguje dobre a ľudia vracajú milióny obalov, na druhej strane niektorí obchodníci doplácajú na chyby v systéme. A nejde o malé sumy. Podľa zistení Aktuality.sk viacerí malí predajcovia na zálohovaní tratia stovky až tisíce eur.

Jedným z nich je aj Michal Niko, ktorý prevádzkuje malé potraviny v obci Vozokany v Galantskom okrese. Aj keď Niko nemusel zaviesť zálohovanie obalov, keďže jeho prevádzka má rozlohu menšiu ako 300 metrov štvorcových, rozhodol sa túto službu pre svojich zákazníkov sprístupniť.

Elektronická evidencia

Na výkup používa ručný skener. Automat je totiž veľmi drahý a malé obchody si ho nemôžu dovoliť. Každá jedna odovzdaná fľaša či plechovka sa pri naskenovaní zaeviduje do elektronického systému. Následne ich obchodníci ukladajú do špeciálne určených vriec, do ktorých sa zmestí maximálne 80 kusov pet fliaš alebo 200 kusov plechoviek. Po dosiahnutí týchto kapacít sa každé vrece zavrie a zaplombuje.

Zberné vozidlá potom vrecia vyzdvihujú približne 2- až 3-krát do týždňa podľa potreby.

O všetkom sa vedie automatická evidencia, do ktorej majú obchodníci prístup zo svojho počítača. „Potiaľto to funguje veľmi dobre a nemôžem sa na to sťažovať. Problém však nastáva s následnou fakturáciou a vyplácaním. Správca totiž vystavuje faktúry sám sebe a peniaze vypláca nám. Lenže reálne nami vyzbierané obaly a nakoniec preplatené kusy obalov nesedia,“ približuje Niko.

To znamená, že správca v skutočnosti zaplatil za oveľa menší počet vyzbieraných fliaš a plechoviek, ako mu niektorí obchodníci odovzdali. Tak prichádzajú o značnú časť peňazí, pretože predajcovia zákazníkom vyplatili viac, než následne zinkasovali od správcu.

Viacero prípadov

To, že nejde o ojedinelý prípad, vie Niko od ďalších obchodníkov. Ako totiž hovorí, okrem potravín prevádzkuje aj veľkosklad s mliečnymi výrobkami a zásobuje viaceré menšie predajne v okolí. Na tento nesúlad pri vyúčtovaní došiel až po tom, ako ho na to upozornili jeho odberatelia.

Podnikateľ hneď nato prekontroloval všetky preplatené faktúry od správcu s odovzdanými obalmi za všetky mesiace. Zistil, že ani v jednom mesiaci od februára tohto roka sa vyplatená suma nezhoduje s počtom vyzbieraných fliaš a plechoviek. Tým prišiel o niekoľko stoviek eur za každý mesiac, ktoré vyplatil svojim zákazníkom, avšak už ich nedostal naspäť.

Hneď nato kontaktoval SZS s tým, že chce vyreklamovať vystavené faktúry. Na informáciách mu poradili, aby poslal email. Na ten mu však už nikto vyše dva týždne neodpovedal.

„Neviem, na koho sa mám ešte obrátiť. Pokiaľ by to takto malo fungovať, tak sa moja strata bude prehlbovať a nevidím potom dôvod, aby sme robili výkup zálohovaných obalov,“ dodáva Niko.

Nejaké informácie sa snažil Niko získať aj od vodičov, ktorí vyzdvihujú zálohované fľaše a plechovky. Tí mu povedali, že obaly sa prepravujú na dlhé vzdialenosti a viackrát sa aj prekladajú. Kým dorazia do zberného dvora, často sa stáva, že vrecia sa poškodia a ich obsah sa vysype. Tak vznikajú pri finálnom prepočítaní rozdiely v počtoch obalov.

Správca o chybách nevie

Redakcia Aktuality.sk sa obrátila aj na SZS. Ten odmietol, že by v systéme boli nejaké chyby.

„Správca má k dnešnému dňu vysporiadané všetky reklamácie distribútorov, ktoré mu boli písomne doručené. Každý distribútor má právo poslať správcovi reklamáciu a doložiť podklady, na základe ktorých uplatňuje svoj podnet. Správca následne kontaktuje každého distribútora za účelom preverenia nezrovnalostí, objasnenia prípadných rozdielov a vyriešenia reklamácie,“ uviedla Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu SZS.

Podľa nej má zálohový systém nastavené pravidlá vysledovateľnosti a kontroly množstva vyzbieraných obalov odovzdaných správcovi a prípadné rozdiely sú vyriešené priamo s dotknutým distribútorom, aktuality.sk

X X X

Saudskej Arábia pohrozila znížením ťažby ropy, jej ceny vzrástli

Negatívny vplyv na ceny čierneho zlata mali obavy z globálnej recesie. Ceny ropy v utorok ráno vzrástli. Dôvodom je, že na trhu opäť dominujú obavy z nedostatku dodávok. Tie podporilo varovanie Saudskej Arábie, že môže znížiť produkciu, aby korigovala aktuálny pokles cien. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Negatívny vplyv na ceny

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s októbrovým kontraktom sa v utorok ráno o 7.32 h SELČ predával po 90,99 USD (90,98 eura). To bolo o 63 centov alebo 0,70 % viac ako v pondelok (22. 8.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Októbrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v utorok ráno zdražel o 52 centov alebo 0,54 % a o 7.29 h SELČ sa obchodoval po 97,00 USD za barel.

Oba referenčné druhy sa od začiatku augusta výrazne oslabili, Brent zatiaľ stratila okolo 12 % a WTI asi 8 %. Negatívny vplyv na ceny čierneho zlata mali obavy z globálnej recesie, ktorá môže podkopať dopyt.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je pripravená obmedziť ťažbu, aby skorigovala aktuálny výrazný pád cien, ktorého dôvodom je slabá likvidita na trhu s termínovanými kontraktmi a makroekonomické obavy, uviedla v pondelok Saudská Arábia, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.