Polsko v ČR levné prodejny, jako Německo? Proč to Pavel nezařídil? Úplatek Jurečky Najmonovi. Protesty odborů

Generál Pavel si jezdí po výletech do ciziny, ale pro chudé lidi a firmy ČR nic nezařídí. V Polsku už s Dudou mohl urychleně dohodnout, aby v ČR Polsko otevřelo prodejny levného zboží, jako to dělá Německo. Tisíce občanů by nemuselo každý týden jezdit nakupovat do Polska, protože např. bez levných potravin z Polska nemohou žít. Pavel by se měl sám postarat o odchod neschopného Fialy, protože 29. března budou odbory a spol demonstrovat v Praze. Nemělo by to být jeden den, ale jako za Havla několik dnů, aby se národ Fialy zbavil, tvrdí odborníci.

Podobně by měl jednat i rektor VŠE Dvořák se studenty, protože platí neskutečně vysoké poplatky za ubytování na kolejích, 6 až 7 tisíc měsíčně v Praze i v dalších městech ČR, a za stravování v kolejích další tisíce. Rektor Dvořák o tom vůbec nehovoří a nesnaží se drahotu v zemi odstranit protesty s odbory a mladými i staršími lidmi v Praze na Václavském náměstí.

Zasazuje se o to jen děkan Ševčík, jehož za to kritizuje rektor Dvořák, který už dávno měl sám odstoupit. Od koryta se mu ale nechce, jak proti němu vystoupila i rozumná a oblíbená zpěvačka Csáková.

X X X

ŘEDITELI  NAJMONOVI  LIDOVEC  JUREČKA  NABÍZEL  ÚPLATEK,  KORUPCE

FIALA  ODVOLAT  JUREČKU,  OBA  PODAT  DEMISI

Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

 Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v klidu odejde. V opačném případě dostane špatné služební hodnocení a bude mít problém najít jinou práci. Vyplývá to z nahrávky rozhovoru, kterou si Najmon pořídil, když tušil, že jej nový ministr po dlouhodobé kritice propustí, a chtěl se na to připravit. Nahrávku si můžete přehrát v tomto článku.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) byl s prací generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona nespokojený. Vadilo mu toho hodně – ale zejména, že úřady zahlcené žádostmi o pomoc ukrajinským uprchlíkům nestíhají vyplácet dávky na bydlení lidem drceným vysokými cenami energií. A ředitele Najmona vyhodil. „Z mého pohledu pan generální ředitel tuto situaci dlouhodobě adekvátně neřeší,“ zdůvodnil Jurečka v půlce února své rozhodnutí.

Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za držhubné nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří.

X X X

OPOZICE  ZNOVU  V  PARLAMENTU  VYSTOUPÍ  PROTI  FIALOVI

CO  UDĚLÁ  GENERÁL  PAVEL?

Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) horlivě diskutuje o tom, která úsporná opatření zavede, opoziční hnutí ANO a SPD se pomalu připravují na další kolo obstrukcí v Poslanecké sněmovně. Pakliže se strany nedomluví, budeme svědky dalšího bouřlivého jednání, míní oslovení politologové a právníci. Téměř každý škrt či zdražení se totiž neobejdou bez novely zákona, což dává opozici munici pro sérii obstrukcí. Nejtřaskavější diskuze se ale pravděpodobně odehraje při projednávání důchodové reformy, která nevyhnutelně přijde.

Kde konkrétně šetřit a odkud vytáhnout další miliardy do státního rozpočtu, je dle informací CNN Prima NEWS předmětem ostrých, ale věcných koaličních sporů. Pracovní materiál, který má redakce k dispozici, hovoří například o zdražení dálničních známek, navýšení spotřební daně u tabáku, lihovin a piva či zvýšení věku odchodu do důchodu. Zároveň to nebude jediné říznutí do systému penzí. Chystaná důchodová reforma proto bude s velkou pravděpodobností nejdiskutovanějším tématem na poslanecké půdě – a možným důvodem k obstrukcím.

„Určitě bude u každého škrtacího projednávání obstrukce. Počítám, že se možná bude opět uvažovat o legislativní nouzi, či řešit možnosti eliminace obstrukcí. Bude to bouřlivé projednávaní, podobně jako u valorizace,“ řekl redakci CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.

Situaci v dolní komoře hodnotí pesimisticky také ústavní právník Jan Kysela. „Uvážíme-li, kvůli čemu všemu opozice od počátku volebního období k obstrukcím sahá – od korespondenční volby po změny volby rad České televize a Českého rozhlasu, úplně optimistický nejsem. Záleží ale na tom, jestli se bude vláda pokoušet s opozici dohodnout, resp. zda opozice bude k dohodě ochotna,“ napsal redakci.

„To riziko je samozřejmě obrovské. Nehledě na to, že důchodová reforma musí být přijata konsensuálně, aby nedošlo k jejímu zrušení s novou vládou,“ podotkl také politolog Lukáš Valeš.

Podle politologa Lukáše Jelínka se kabinetu Petra Fialy nabízí v praxi jen dvě možnosti – buď bude vláda válcovat opozici a atmosféra ve Sněmovně i společnosti zhoustne, nebo se kabinet s opozicí pokusí o dialog. „Už jen proto, aby po příštích volbách přijatá opatření nezrušila. Obavám se ale, že situace spěje k prvnímu přístupu,“ přidal do pesimistického soudku Jelínek.

Obstrukce ze strany poslanců ANO a SPD roztáhly jednání dolní parlamentní komory na několik dní. Poté, co byla opozičním zákonodárcům s přednostním právem omezena doba vystoupení, expremiér Andrej Babiš (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura obsadili řečnický pultík a odmítali odejít. Vzápětí se k nim přidal i zbytek opozičních poslaneckých klubů.

Maříková: Čekám, kdy vláda zpoplatní vzduch

Předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová nicméně doufá, že vláda plánované zákroky projedná s opozicí. Zatím se tak podle ní ale nestalo.

„Pokud vláda konečně představí citlivý plán konsolidace, který bude zohledňovat ekonomickou situaci země a bude se v souladu s deklaracemi realizovat primárně na výdajové straně rozpočtu, jsme připraveni o něm konstruktivně diskutovat. To samé platí o důchodové reformě. Podmínkou je dostatečný prostor pro diskuzi založenou na konkrétních datech a scénářích a ta zatím rozhodně neproběhla,“ řekla redakci CNN Prima NEWS.

Že nebude nutné okamžitě sahat po obstrukcích, uvedl také její stranický kolega Aleš Juchelka. „Určitě se chceme racionálně domlouvat nad jednotlivými položkami. Nicméně ani vláda není domluvena na všech opatřeních. Například omezení školkovného někteří poslanci z vládní koalice dementovali. Oni sami neví, která opatření budou a která ne. Jsme ale pragmatici – pojďme jednat. Potom bude ve Sněmovně hladký průběh projednávání,“ doplnil Juchelka.

Plánované kroky vlády na poli zdražování a šetření se ale nelíbí poslankyni SPD Karle Maříkové. I ta doufá v nějakou formu domluvy mezi stranami. „Od této vlády čekám už jen to, kdy zpoplatní vzduch. Pod ní přijdou lidé na mizinu. Co se týká důchodové reformy, tak v zájmu vlády by mělo být, aby byla projednána napříč politickým spektrem,“ konstatovala Maříková.

Vládní pětikoalice zatím jedná nad jednotlivými parametry důchodové reformy. Ve hře je například změna valorizačního schématu, parametrické úpravy nových penzí a úpravy předčasných důchodů. Současně ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje osvětovou kampaň, v níž chce cílové skupině lidí mezi 18 a 55 lety vysvětlit, jak fungují důchody a na co se mají v budoucnu připravit. Spustí se ovšem až v momentě, kdy kabinet oficiálně potvrdí podobu důchodové reformy.

X X X

DEMONSTRACE  ODBORÁŘŮ  Z  CELÉ  ČZ

POZVOU  I  DR  POLLERTA  A  DALŠÍ  ORGANIZÁTORY  PROTESTŮ?

KDY  DOJDE  NA  STÁVKU,  JAKO  ZA  HAVLA?

Protestovat před úřad přijdou tisíce, hrozí odbory. Vláda ale bude v Jeseníku

Odboráři nejpočetnějšího svazu KOVO z celé republiky se chystají 29. března protestovat před sídlem vlády proti chystané důchodové reformě a nové emisní evropské normě Euro 7. Předáci očekávají na akci tisíce účastníků. Vláda v den protestu ale nebude v Praze, má výjezdní zasedání v Jeseníku.

 „Záměrem protestu před úřadem vlády je vyjádřit nesouhlas s vládním návrhem penzijní reformy a dalšími zásadními tématy,“ uvedli předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo, místopředsedové Odborového svazu KOVO a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Účast bude v řádu tisíců lidí. Není to jenom o nás odborářích. Přijedou zaměstnanci z celé ČR, ze všech regionů. Doprava je koordinovaná přes naše regionální pracoviště a lídry odborových organizací,“ řekl místopředseda svazu KOVO Tomáš Valášek.

Podle něj protestní akce začne v 11:00 na Letné. Odtud se ke Strakově akademii vypraví průvod. Před sídlem vlády pak začne protest ve 12:00.

Vláda v době demonstrace v Praze ale nebude. Bude zasedat v Jeseníku, kde naváže na své loňské výjezdní zasedání na zámku Štiřín nedaleko Prahy. „Strávíme v regionu celý den a budeme řešit otázky, jak zlepšit místní dopravní infrastrukturu, jak pomoci regionu v oblasti cestovního ruchu a dalších oblastech, které jsou pro něj důležité,“ řekl po zasedání kabinetu premiér Fiala.

Ministři si v regionu naplánují samostatně vlastní programy. „Já se zúčastním kontrolního dne obchvatu Bludova, pojedu do lázní Karlova Studánka, setkám se se starostkou Jeseníku,“ řekl. Po zasedání kabinetu budou ministři jednat s radami Olomouckého a Moravskoslezského kraje i se starosty okolních obcí.

Předák svazu Roman Ďurčo v návaznosti na to uvedl, že „je velmi mrzí, že po ohlášení naší demonstrace vláda ohlásila, že si udělá výjezdní zasedání, protože jsme předpokládali, že budou mít možnost se vyjádřit. Přesto je chci pozvat, pokud budou mít zájem, klidně mohou na naší demonstraci vystoupit,“ uvedl Ďurčo.

Podle něj dorazí odboráře podpořit také lídři mimosněmovních stran, a to ČSSD Michal Šmarda a KSČM Kateřina Konečná. Přijít by měl i zástupce opozičního hnutí SPD a jedná se o účasti politiků z ANO, dodal předák.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let. Požadují dřívější důchod pro náročné profese. Výhrady mají k podobě nové emisní normy Euro 7, obávají se rušení pracovních míst a propouštění. Vymezují se také proti přezkumu pravidel pro dovoz oceli z Číny a dalších států, vypočítal Ďurčo.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Centrála protest podporuje. „To, co se děje v poslední době, je důvod, aby i ČMKOS připravovala další možné protestní akce… Věřím, že vláda je schopna a měla by protestní hlas vyslyšet. Pokud ho bude přehlížet, jenom přikládá polínko k poměrně velkému požáru, který může vést k akcím daleko většího rozměru,“ uvedl předák ČMKOS Josef Středula.

„Můj otec zemřel přesně ve věku 68 let, což je věk odchodu do důchodu, o kterém teď vláda spekuluje,“ řekl Středula.

Změny v systému penzí připravuje ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jednat o nich chce v příštích dvou týdnech i s odboráři. Debatuje se o důchodovém věku, valorizacích či podmínkách předčasné penze. Jurečka však ve středu řekl, že nechce prosadit do zákona odsun věku pro odchod do penze na 68 let. Podle něj je potřeba zohlednit délku života či dobu a náročnost práce.

Podle vládního programového prohlášení by měl mít důchod tři části – základní, zásluhovou a naspořenou. Základní část penze se stanoví s ohledem na důstojnost ve stáří i na finanční možnosti státu. V zásluhovém díle se odrazí výše odvodů a počet dětí. Ke spoření se má zřídit státní či veřejnoprávní fond.

Zachovat se má i nynější penzijní spoření. Povinná doba pojištění pro získání důchodu se má zkrátit. Umožnit se má dřívější penze pro náročné profese, přispívat na ni mají víc zaměstnavatelé. Podpořit se má práce v důchodovém věku, odpracované roky se mají víc zohlednit.

X X X

FIALOVA  VIZITKA,  ZKRACHOVANÁ  POŠTA

TO  ZA  DR  HUSÁKA  NEBYLO

Základní parametry transformace České pošty projednávala ve středu vláda. „Jsme připraveni poštu zachránit a dostat ji do kondice,“ řekl po jednání premiér Petr Fiala. Pokud je v obci jediná pošta, nebude ji vláda rušit. Česká pošta v současnosti provozuje 3200 poboček, z toho zrušeny budou tři stovky.

Půjde o návrh Českého telekomunikačního úřadu a rušení poboček má probíhat od července.

„Česká pošta tady bude, nezkrachuje,“ řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan. „Model privatizace jsme nezvolili,“ uvedl Rakušan.

Náklady na transformaci pošty podle ministra vnitra přesáhnou 8 miliard korun. Transformace se podle něj dělá proto, aby byly poštovní služby zachovány. Za problém označil to, že Českou poštu převzala vláda ve stavu, kdy se pro ni několik let nic neudělalo.

Problémem je podle premiéra Fialy kvalita služeb a celkové fungování pošty. Za loňský rok pošta čeká ztrátu 1,5 miliardy korun.

Už dříve Rakušan představil, jak bude tranyformace České pošty probíhat. „Přišel jsem s tím, aby se transformovala na dvě části. V případě té první by šlo o klasický státní podnik, který by zajišťoval hlavně listovní služby nebo třeba roznos důchodů. Druhá část by byla na komerční bázi a byla by tak schopná generovat zisk. Šlo by o logistiku, a tedy hlavně balíkovou službu,“ uvedl nedávno Rakušan.

„Pokud se bude síť upravovat a zmenšovat, tak jedině tam, kde poboček je více. Dostupnost pro občana zůstane zachována,“ řekl ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„To je vážně tragédie. Starostové pořád netuší, kde a kolik poboček České pošty je v plánu zavřít. S kolegy jsme proto požádali o svolání Výboru pro bezpečnost, s bodem Česká pošta. Kromě Víta Rakušana žádáme o účast i odboráře, zástupce Svazu měst a obcí a Asociace krajů,“ napsala na Twitteru stínová ministryně vnitra za ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Prodloužení pravidel pro nouzové ubytování uprchlíků

O rok, do konce března příštího roku, chce vláda prodloužit platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků.

Vyplácení solidárního příspěvku pro lidi, kteří zdarma či za úhradu energií ubytovávají uprchlíky u sebe doma či ve svém volném bytě, se pak má prodloužit o čtvrt roku. Podpora by se tak měla poskytovat do konce června.

Ministerstvo zahraničí navrhuje v novele vládního nařízení nevydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Vláda krátce po loňském útoku Ruska na Ukrajinu rozhodla o zastavení vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se má prodloužit do konce března příštího roku.

X X X

Čínský prezident Si Ťin-pching odletěl z Moskvy, ukončil třídenní návštěvu

Pro čínského prezidenta šlo o první zahraniční cestu od znovuzvolení prezidentem na bezprecedentní třetí funkční období. V Moskvě byl zároveň jako první cizí hlava státu od doby, kdy minulý týden Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území.

Jak Moskva tak Peking hovořily o Siově třídenní cestě jako o příležitosti k prohloubení deklarovaného „přátelství bez hranic“ obou zemí. Prezidenti podepsali rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci. Čína chce podle Sia do Ruska dodávat více elektroniky a Rusko si podle Putina přeje, aby čínské firmy nahradily v zemi západní společnosti, které zemi opustily kvůli konfliktu na Ukrajině.

Rusko naopak uspokojí čínskou ekonomiku spolehlivými dodávkami ropy a plynu, uvedl Putin. Jejich vývoz tvoří důležitou součást ruské ekonomiky a Moskva po zhroucení evropského odbytiště kvůli své invazi na Ukrajinu usiluje o větší export do asijských zemí. Objem obchodu mezi Čínou a Ruskem loni dosáhl podle Putina rekordních téměř 190 miliard amerických dolarů (asi 4,2 bilionu Kč) a letos by měl překročit 200 miliard.

Bílý dům v reakci na návštěvu vyjádřil pochybnost, že Čína hodlá v konfliktu na Ukrajině hrát roli mírotvůrce. „V tom, co řekli Putin a Si Ťin-Pching, jsme neviděli nic, co by nás vedlo k tomu, abychom si mysleli, že válka na Ukrajině skončí brzy,“ poznamenal bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v úterý.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Čínu vyzval, aby se připojila k ukrajinskému plánu na ukončení války na Ukrajině, nedostal však odpověď. Čínský protějšek bude se Zelenským podle Reuters patrně mluvit pouze telefonicky.

Si a Putin v Moskvě po jednání vydali společné prohlášení, v němž mimo odmítají „všechny jednostranné sankce“ vyhlášené bez posvěcení Rady bezpečnosti OSN, kde mají obě země při hlasování právo veta. Čínský prezident také pozval Putina v letošním roce do Číny.

X X X

Ukrajině jsme zbrojně pomohli, jak se dalo. Moc možností už není, řekl Pavel

Česko pomohlo Ukrajině zbrojními dodávkami jak mohlo, ale moc dalších možností už nemá. Řekl to prezident Petr Pavel v rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung. Dodal, že Česká republika má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil.

 Rozhovor deník zveřejnil už ve středu večer na svém webu. K nedostatku pracovních sil pro výrobu munice Pavel řekl, že řešením by mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

Česko podle Pavla už Ukrajině dodalo, co mohlo. Jisté možnosti vidí ještě v protivzdušné obraně a v munici, pro kterou má Česko výrobní kapacity. S její produkcí ale může být problém kvůli nedostatku pracovníků a současné nízké nezaměstnanosti. „Pracovní síla se tady těžko hledá. Možnosti ale existují, třeba v podobě pracovníků z Ukrajiny,“ řekl.

Za velmi dobrý krok považuje Pavel rozhodnutí Německa poskytnout Ukrajině své tanky Leopard 2. „Tím otevřelo dveře všem ostatním zemím. Pro úspěšnou ofenzivu potřebují nyní Ukrajinci tanky, obrněná vozidla, dělostřelectvo, protivzdušnou obranu a mnoho, mnoho munice,“ řekl.

„Pomohou i bojové letouny typu MiG-29, které Ukrajině přenechají Polsko se Slovenskem. Každé letadlo se počítá. Chybí mi představivost, co bychom teď mohli udělat dalšího,“ řekl český prezident. Doplnil, že poskytnutí západních letounů by sice bylo logickým krokem, který by ovšem byl v dlouhodobém horizontu. „Rozhodující pro vývoj války bude letošní rok,“ řekl Pavel.

Jedním z důvodů je podle něj i to, že v příštím roce budou ve Spojených státech prezidentské volby, kdy se zájem amerických voličů upře na vnitropolitické záležitosti a v zahraniční politice dostane prostor nanejvýše Čína.

Ke kritice za pomalou pomoc Ukrajině, které spolkový kancléř Olaf Scholz čelil, Pavel řekl, že Německo podobně jako Francie se snažilo konflikt s Ruskem řešit diplomaticky. „Čím dále od Ruska jste, tím méně bylo nebezpečí vnímáno, to je logické. Ale to se změnilo,“ řekl.

Na otázku, zda by měl Scholz přestat s telefonáty ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, když na něj byl vydán mezinárodní zatykač, Pavel odpověděl, že do určité míry je komunikace nutná. „Je to lepší než vztyčit zeď a jen se domýšlet, co se za ní děje,“ řekl.

Český prezident řekl, že stejně jako ostatní by si přál vítězství Ukrajiny v takové podobě, kdy by osvobodila všechny okupované regiony, dosáhla zaplacení reparací od Ruska a postavení válečných zločinců před soud. „Musíme si ale položit otázku, zda je to realistické. Pokud ne, tak z toho vyplývají scénáře, které vždy budou představovat nějaký kompromis,“ řekl. To, jak to bude vypadat, se podle něj ukáže v okamžiku, kdy už ani jedna strana nebude mít sílu vojensky uspět.

Pavel hovořil také o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. „Z jejího pohledu je to jednoznačně plné členství v NATO,“ řekl. O vstupu ale není možné diskutovat, dokud válka trvá. Pavel očekává, že najít shodu mezi současnými členy bude těžké i po válce, neboť ostatní mohou Ukrajinu vnímat jako přítěž. Jako správný postup proto vidí nejprve rychlé sblížení s Evropskou unií, poté zapojení země do bezpečnostních struktur.

V závěru rozhovoru, který listu Süddeutsche Zeitung poskytl v úterý během návštěvy Berlína, se český prezident věnuje i znovunabytému sebevědomí střední a východní Evropy, a to i díky rychlé reakci těchto států na ruskou invazi. „Uvědomili jsme si, že máme co říci a čím přispět,“ dodal.

X X X

NATO  PORUŠUJE  JEDNOTU

Szijjártó: Stoltenberg porušuje jednotu NATO a proceduru jednomyslnosti

 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý na tiskové konferenci uvedl, že na duben plánuje svolat zasedání platformy Ukrajina-NATO. Takové jednání je přitom posledních šest let blokováno Maďarskem kvůli ukrajinským zákonům, které zasáhly maďarskou menšinu v Zakarpatí, stejně jako další národnostní menšiny na Ukrajině, v jazykových a vzdělávacích právech.

V reakci na tento Stoltenbergův krok uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, že  Maďarsko nebude podporovat žádné významné kroky směrem k integraci Ukrajiny do NATO a EU, dokud nebudou zakarpatským Maďarům navrácena jejich práva.

„Pokud jde o komisi Ukrajina-NATO, skutečně plánuji svolat schůzku našich ministrů zahraničí za několik týdnů,“ řekl generální tajemník NATO. Setkání je naplánováno na 4. až 6. dubna letošního roku, o  případném termínu jednání platformy Ukrajina-NATO však nejsou žádné informace.  Dodal, že jednání  Ukrajina-NATO svolá, protože je platformou na podporu Ukrajiny, která je partnerskou zemí aliance se zvýšenými schopnostmi.

„Zároveň jsem si vědom problémů souvisejících s menšinami,“ připustil Stoltenberg. Dodal, že tyto otázky byly přímo projednávány na předchozím jednání o Ukrajině. „A očekávám, že tyto otázky budou i nadále součástí dialogu s Ukrajinou,“ poznamenal generální tajemník NATO.

Případ komentoval šéf maďarského ministerstva zahraničí Peter Szijjártó. Poznamenal, že zasedání komise Ukrajina-NATO má být svoláno i přes námitky Budapešti, a to navzdory tomu, že  podmínkou je jednomyslný souhlas členů aliance.  „To porušuje jednotu NATO a proceduru jednomyslnosti. Přitom nic jiného nemůžeme dělat. Rozhodnutí generálního tajemníka zvážíme,“ řekl ministr, server vasevec.cz

X X X

Šéf významného fondu Luke Ellis: Do dvou let zkrachuje značný počet bank! Jaké jsou ohroženy?

Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.

Ellis si myslí, že krize v bankovním sektoru ještě není u konce. „Myslím, že za 12 až 24 měsíců budeme mít podstatně více neexistujících bank,“ prohlásil. V Británii jsou podle něj nejvíce ohrožené banky označované jako challenger. To jsou malé, nedávno vzniklé banky zaměřené na drobnou klientelu, které přímo konkurují bankám s dlouhou tradicí.

Rozvoj sociálních sítí způsobil, že se obavy o zdraví bank šíří mnohem rychleji. Dodal, že on osobně není investorem do amerických regionálních bank.

X X X

Veletrhy HOLIDAY WORLD & REGION WORLD 2023 se souběžnými výstavami navštívilo bezmála 28 tisíc lidí

 Mezinárodní veletrhy cestovního ruchu a regionální turistiky HOLIDAY WORLD & REGION WORLD mají za sebou svůj 31. ročník, který se těšil mimořádnému zájmu odborné i široké veřejnosti. Za tipy na cestování a dovolenou přišlo ve dnech 17. až 19. března do PVA EXPO PRAHA v Letňanech 27 537 návštěvníků. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

O tom, že již nastal pozitivní vývoj v oblasti cestovního ruchu nejen v České republice, svědčí velký úspěch uplynulého 31. ročníku mezinárodních veletrhů HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Již před jeho konáním avizovaný zvýšený zájem vystavovatelů, kterých bylo v Letňanech celkem 306 z 26 zemí světa, nyní potvrdila také účast návštěvnická. Ve dnech od 17. do 19. března zaplnily expozice turistických destinací, zemí napříč kontinenty i českých regionů výstavní plochu 9 370 m2. Na nejvýznamnější tuzemské oborové události proběhl také atraktivní program a díky spojení s výstavami obytných vozů a karavanů FOR CARAVAN a lodí a vodních sportů FOR BOAT byl zaplněn každý čtvereční metr v halách PVA EXPO PRAHA.

Letošní ročník veletržního souběhu připomněl vznik samostatného Česka a Slovenska a s ním i stále trvající blízký vztah obou států. Partnerskou zemí se pro rok 2023 symbolicky stalo Slovensko a partnerským regionem akce byl Plzeňský kraj.

Na HOLIDAY WORLD & REGION WORLD se po letech vrátilo Japonsko, z Asie dorazili zástupci Indonésie, Filipín nebo Thajska. Českou veletržní premiéru mají za sebou například polské Lubušské vojvodství nebo gruzínská oblas Adžárie a druhé největší město Gruzie Batumi. Nejlákavější destinace své země představili litevští touroperátoři, spolková republika Německa Sasko, nechybělo Jižní Tyrolsko s prezentací ledovcové oblasti Val Senales Schnalstal, v nabídce byly i lokality z Maďarska a Rumunska. Slavnostního zahájení se zúčastnila také delegace z Iráckého regionu Kurdistán složená ze zástupců místní správy, Governorátu, ministerstva cestovního ruchu a cestovních kanceláří. Návštěvníci se dozvěděli i o turistických lákadlech v Peru, na Jamajce, na Kubě či v Jihoafrické republice a Maroku. Po covidové absenci se s úspěchem vrátil Egypt.

Partnerská země Slovensko představila mnoho lokalit, které mají Češi za humny. Návštěvníci se seznámili s krásami přírody, cennými památkami i s turistickými atraktivitami v blízkosti hlavního města. Na veletrhu nechyběly také zajímavosti například o Vysokých Tatrách, o regionu Orava či Liptov nebo o vodním resortu Thermalpark Dunajská Streda.

Partnerský region Plzeňský kraj, ukázal návštěvníkům, že je krajem zlatavého moku, tajemné historie, průmyslových památek, neobjeveného baroka, hradů a zámků i svérázných tradic, které ožívají v národopisné oblasti – Chodsku. Své regiony prezentovaly také Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a jeho metropole Brno, dále kraje Pardubický, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský či Ústecký. O zajímavostech hovořili zástupci Prague City Tourism, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Krajského úřadu Jihomoravského kraje, destinační agentury České středohoří, UNESCO nebo portálu KAM po Česku.

Program pro odborníky i dobrodruhy

I tentokrát byl první den veletrhů vyhrazen odborníkům z cestovního ruchu, pro které organizátoři připravili bohatý program, například 12. ročník konference vzdělávací platformy Fórum cestovního ruchu, kterou pořádala agentura CzechTourism. Ve stejný den se konal také čtvrtý ročník MBM Tourism Prague a již podruhé ve své historii se udělovalo na letňanském výstavišti prestižní ocenění Velká cena cestovního ruchu 2022/2023 pořádané komunikační agenturou COT Group. S výsledky se můžete seznámit na veletržním portálu ZDE. V programu nechyběla konference Kde jsou pro podnikatele peníze na marketing a cestovní ruch organizovaná Českou unií cestovního ruchu s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Také letos se na veletrzích HOLIDAY WORLD & REGION WORLD vyhlašovaly výsledky ankety Kraj mého srdce, jejímž pořadatelem je redakce portálu KAM po Česku ve spolupráci s ABF, a.s. a která se koná pod záštitou Asociace krajů ČR. Výsledky najdete ZDE. V rámci veletrhu byly uděleny také prestižní ceny TOP EXPO za nejpoutavější expozice. Na vítěze se můžete podívat ZDE.

O víkendu 18. a 19. 3. se konal souběžný festival KOLEM SVĚTA a program nechyběl ani na stáncích vystavovatelů. Expozice Středočeského kraje nabídla vlastnoruční knihtisk historickou technologií na stoletém stroji Boston nebo prezentaci sklářské techniky vinutí perel. Na veletrh zavítali také hrdinové legendy Tatra kolem světa 2, portál KAM po Česku přinesl show s Old Shatterhandem, konala se i Pohádková akademie nebo vzdušné vystoupení FLY TO HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Zájemci si mohli ověřit své znalosti u Českého dědictví UNESCO nebo získat autogram herců Divadla Palace a Divadla Na Jezerce. Na expozici CzechTourism si vyzkoušeli návštěvníci interaktivní aplikaci virtuální reality. Lucie Bártová, vedoucí PR oddělení ABF, a.s.

 X X X

 Z  ÚS  PÁSOVÁ  VÝROBA

 Z Ústavního soudu se stala továrna s pásovou výrobou, říká místopředseda NS Šuk

 Nekonzistence v rozhodovací činnosti, úplná rezignace na dodržování právních názorů vyslovených v usneseních o odmítnutí ústavní stížnosti či v některých případech i velmi závažné zásahy do právního řádu. Tak popisuje éru tzv. třetího Ústavního soudu (ÚS) místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Šuk. „Příčinu tohoto stavu vidím ve špatně nastaveném systému. Má-li Ústavní soud plnit svoji roli, nemůže ročně rozhodovat ve čtyřech senátech více než 4 tisíce věcí,“ říká Šuk v rozhovoru pro Českou justici. Zkritizoval například rozhodování ÚS ve věcech týkajících se péče o nezletilé.

X Jak byste charakterizoval tzv. třetí Ústavní soud?

Na tuto otázku není snadné odpovědět v několika větách. O charakteristice třetí dekády ÚS byla napsána řada článků, dokonce i celý sborník. Ale pokusím se, s vědomím toho, že jde nutně o zjednodušený a subjektivní pohled.

Ústavní soud byl po sametové revoluci konstituován jako „rada moudrých“, jejímž úkolem je bdít nad soudní, zákonodárnou i výkonnou mocí a hlídat dodržování nejdůležitějších pravidel, vtělených do Ústavy a Listiny. Postupem času se však ocitl v roli de facto čtvrtého stupně soudní soustavy, řešícího tisíce kauz ročně a rozhodujícího prostřednictvím doktríny prozařování ústavních principů prakticky o všem. Odklon od původního poslání moudrých a rozvážných strážců ústavnosti a akceptace role faktického čtvrtého stupně soudní soustavy, byť téměř v každém rozhodnutí zdůrazňuje, že jím není, charakterizuje i třetí Ústavní soud.

S tím souvisí i občasná nekonzistence v rozhodovací činnosti, úplná rezignace na dodržování právních názorů vyslovených v usneseních o odmítnutí ústavní stížnosti a v některých případech i velmi závažné zásahy do právního řádu, činěné v lidsky pochopitelné snaze pomoci konkrétnímu stěžovateli. Příčinu tohoto stavu vidím ve špatně nastaveném systému. Má-li Ústavní soud plnit svoji roli, nemůže ročně rozhodovat ve čtyřech senátech více než 4 tisíce věcí.

X Kterými nálezy podle vás ÚS zasáhl negativně do právního řádu?

Problematických nálezů je více a při stávajícím fungování ÚS se tomu nelze divit. Z pohledu soudce obecného soudu mohu zmínit např. nález II. ÚS 3194/18, v němž Ústavní soud uložil obecným soudům přezkoumávat věcnou správnost pravomocného soudního rozhodnutí jakožto exekučního titulu v rámci exekučního řízení. Učinil tak sice zatím „pouze“ ve vztahu k úrokům z prodlení, přiznaným pravomocným rozhodnutím, ale tento nález představuje pověstnou Pandořinu skříňku, hrozící úplnou destrukcí institutu právní moci a s ním související právní jistoty. O jak problematické rozhodnutí jde, dokládá například reakce Kolegia předsedů krajských soudů, které – cituji – „vzhledem k závažnosti tohoto nálezu a jeho důsledkům pro vymezení České republiky jako právního státu“ vyzvalo „širokou právní veřejnost (teorii a praxi, včetně justičních pracovišť) k diskusi o této otázce“. Souhlasím s kolegy, stejně jako s kritikou na stránkách odborného tisku, například z pera doc. Petra Lavického.

Jako nešťastné vnímám rozhodování Ústavního soudu ve věcech péče o nezletilé, zejména pak jde-li o ukotvení střídavé péče jako téměř ústavního principu. Závěry, které v některých nálezech činí, po mém soudu odporují poznatkům vývojové psychologie a nutí děti v zájmu zachování práv obou rodičů střídat prostředí takřka bez ohledu na okolnosti.

Na této mimořádně citlivé agendě se ukazuje chybné nastavení systému opravných prostředků. Detailní výklad podústavního práva nemá podávat orgán, jehož úlohou je strážit ústavnost. Tato role mu nepřísluší. Potíž je v tom, že v řadě oblastí, včetně práva rodinného, tu není nikdo jiný, kdo by výklad práva sjednocoval. Proto ústavní soudci čas od času zvednou onu hozenou rukavici a ve snaze pomoci tomu, abychom tu neměli takzvané krajové právo, výklad poskytnou.

X Opakovaně zmiňujete „špatně nastavený systém“ při rozhodování ÚS. Můžete to rozvést?

Má to více rovin. Za prvé, jak jsem už říkal, Ústavní soud nemůže plnit plnohodnotně svoji roli, vydává-li ročně ve 4 senátech více než 4.000 rozhodnutí. Každý soudce se tak ročně podílí na přibližně 1.000 rozhodnutích. Více než ctihodné instituci chránící Ústavu se to blíží továrně s pásovou výrobou.

Za druhé, takto významná instituce by obecně neměla přijímat zásadní závěry, opřené o výklad základního zákona státu, ve tříčlenných senátech, a to i vahou hlasů dvou soudců. Vede to mimo jiné k jevu, nad nímž si před časem povzdechl předseda ÚS Pavel Rychetský, když poznamenal, že ÚS nemluví jedním, ale čtyřmi hlasy. Nemluvě o tom, že dva lidé by neměli mít moc zvrátit například názory vyslovené v rozhodnutích velkého senátu NS či rozšířeného senátu NSS jen proto, že jsou dočasně ústavními soudci.

Za třetí, ÚS by neměl být stavěn do pozice sjednocovatele výkladu podústavního práva tím, že některé oblasti jsou vyňaty z přezkumu Nejvyšším soudem.

Je třeba hledat takové uspořádání, které Ústavnímu soudu umožní plnit roli, pro kterou byl stvořen. To je úkol, na němž by se mohli a měli podílet i budoucí soudci čtvrtého Ústavního soudu.

X Jaký by tedy měl být čtvrtý ÚS?

Měl by to být soud, který se vrátí ke svému původnímu poslání, který bude představovat onu důstojnou „radu moudrých“, strážících ústavnost. Soud, u kterého vydání nálezu bude velkou událostí, a ne všedním okamžikem, soud, jehož nálezy budou pečlivě studovány a následně implementovány. Soud, který dokáže rozlišit mezi žádoucí aktivitou a nežádoucím aktivismem. Soud, který bude mluvit uvážlivě a – po pečlivém a důkladném vnitřním diskursu – „jedním hlasem“.

X A jaký by měl být proces výběru ústavních soudců?

I na toto téma existuje v odborné literatuře celá řada pojednání. Článek 84 odst. 2 Ústavy je na první pohled jasný, nicméně mnoho věcí neupravuje. Z mého pohledu je klíčové, jakým způsobem se generují kandidáti, které prezident republiky „předkládá“ Senátu. A jsem rád, že prezident Pavel jasně deklaroval, že o svém výběru povede širší, transparentní a otevřenou debatu. Praxi, kdy nominace pocházejí z neznámého zákulisí, nepovažuji za dobrou. Na druhou stranu se to nesmí zvrhnout v soutěž mediální obliby. Mezi osobností a kvalitou kandidáta a jeho případnou mediální oblibou či neoblibou není žádná korelace. Oproti názorům, které už v médiích zaznívají, považuji za korektní, povede-li prezident neformální diskusi i se Senátem, respektive s jeho představiteli. Ať se nám to líbí nebo ne, jmenování ústavních soudců je politický akt a komunikace je jedním ze základních kamenů politiky.

Petr Šuk zhodnotil fungování Ústavního soudu Foto: nejvyšší soud

X Prezident již oznámil, že se obrátí s žádostí o nominace kandidátů na nové ústavní soudce i na Nejvyšší soud. Zapojíte se do tohoto procesu výběru?

Očekávám, že budeme do procesu hledání vhodných kandidátů zapojeni. Rádi bychom ale s panem prezidentem hovořili ne jenom o konkrétních jménech, ale především o tom, jak vnímáme Ústavní soud a jeho roli. Věřím, že čím komplexnější obrázek si pan prezident udělá, a to i na základě rozhovorů s představiteli justice, tím lepší bude jeho výběr kandidátů.

X Měli by být mezi ústavními soudci zastoupeni i politici? Někteří v justici již negativně reagovali na spekulace tom, že by se ústavním soudcem mohl stát poslanec Marek Benda.

Tyto pochybnosti se objevovaly už v předchozích dekádách. Odpověď je jednoduchá. Ano. Byť jsem s ohledem na podstatu práce na Ústavním soudu přesvědčen, že většina ústavních soudců by měla mít zkušenosti z justice či s justicí, nelze přehlížet, že jednou z klíčových kompetencí Ústavního soudu je přezkum ústavnosti zákonů. Občas se pak Ústavní soud při své činnosti dostává na rozhraní mezi ústavním právem a politikou. Je proto dobré, aby měl ve svém středu jednoho či dva soudce, kteří mají zkušenosti z politiky, ideálně právě ze zákonodárného sboru. Poslance, který je mnoho let členem zákonodárného sboru a jako člen Ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny se aktivně věnuje tvorbě právních předpisů, si umím velmi dobře na Ústavním soudu představit. Petr Dimun,, ceskajustice.cz

 X X X

 Žalobkyně Máchová odmítla, že by známému poskytovala neveřejné informace za úplatu

Státní zástupkyně Dagmar Máchová dnes u soudu znovu odmítla, že by svému známému, soukromému detektivovi Igoru Gáboríkovi, vyzrazovala za úplatu informace z trestních řízení. Ve své závěrečné řeči řekla, že s mužem měla přátelský vztah, nevěděla, že detektivní agenturu vlastní. Žádná z informací, o kterých se bavili, podle ní neohrozila trestní řízení. Vinu ve svých závěrečných prohlášeních odmítli i další obžalovaní. Okresní soud pro Prahu – východ vynese rozhodnutí v kauze Bereta v dubnu.

Máchová dnes řekla, že ke Gáboríkovi přistupovala jako k bývalému policistovi. Připustila, že při hovorech s mužem mohla být obezřetnější, odmítla ale, že by jako státní zástupkyně porušila jinou povinnost než povinnost mlčenlivosti. „Naprosto nesouhlasím, že bych přijala jakékoli finanční plnění, a už vůbec ne za zjištění informací,“ řekla státní zástupkyně, která se u soudu hájí sama. Nesouhlasí také s tím, že by ji Gáborík o zjištění informací žádal.

Žalobkyně Lenka Bradáčová, která kauzu Bereta dozoruje, je podle Máchové proti ní zaujatá, a to prý od doby, kdy Máchová dohlížela na kauzu kolem papírny Neograph. Máchová také upozornila, že pro lustrace spisů, ze kterých ji obžaloba viní, měla oprávnění.

Obžaloba tvrdí, že Máchová, policista Radek Holub a celník Pavel Šíma poskytovali Gáboríkovi v letech 2013 až 2016 neveřejné informace z trestních řízení. Gáborík a v jednom případě i jeho spolupracovník Vladimír Zmrhal je podle spisu předávali dál, například klientům Gáboríkovy společnosti, která se zaměřovala na detektivní služby a poradenství. V některých případech za to podle obžaloby od klientů společnost inkasovala peníze.

Zvrácená snaha, říká Gáborík

I Holub v závěrečné řeči popřel, že by Gáboríkovi předal jakoukoli informaci, která by mohla řízení ohrozit. Obžaloba podle něj nepředložila jediný důkaz, který by jeho obhajobu vyvrátil. Gáborík Holubovi, který pracoval v tehdejším protikorupčním útvaru, nosil poznatky o možné trestné činnosti. Za své pochybení označil Holub to, že o schůzkách se soukromým detektivem nevyhotovil úřední záznam, vysvětlil to tím, že nechtěl muže ohrozit. Gáborík v závěrečné řeči označil snahu najít na obžalované něco trestného za „zvrácenou“. K trestné činnosti nikoho nenaváděl, řekl.

Už v úterý před soudem promluvil Šíma, který také odmítl, že by od Gáboríka přijal jakýkoli úplatek. Znovu popsal, že s mužem celní správa spolupracovala jako s informátorem. Poukázal také na své dobré pracovní výsledky. Dodal, že kdyby ho policie nezatkla, mohl být nadále prospěšný společnosti. S obžalobou nesouhlasí ani Zmrhal, podle kterého jsou důkazy účelově vytržené z kontextu. Trestní stíhání je podle něj absurdní.

Bradáčová v pondělí navrhla pro Gáboríka čtyři roky vězení a zákaz výkonu živnosti v oboru služeb soukromých detektivů na osm let. Holubovi, Šímovi a Máchové navrhla tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Pro poslední dva zmíněné chce také peněžité tresty 100.000 korun a 75.000 korun. Pro Zmrhala Bradáčová požaduje peněžitý trest 100.000 korun, navrhla u něj také změnu právní kvalifikace z podílnictví na legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Holubovi a Šímovi navrhla Bradáčová i zákazy činnosti na šest let, Máchové pak na tři roky. Máchová dnes upozornila, že pokud budou se Šímou a Holubem odsouzeni, nebudou moci své původní funkce, vykonávat, ceskajustice.cz

X X X

Podnikatel simulant přijal trest za uplácení exšéfa Homolky, zaplatí milion

Podnikatel Ladislav Janiga se dohodl se státním zástupcem na milionovém peněžitém trestu a podmínce v délce 1,5 roku za to, že podplácel bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Dohodu ve středu pravomocně schválil soud, a uzavřel tak třetí větev korupční kauzy nemocnice. Součástí Janigova trestu je i 1,5 roku zákazu působení ve vedení firem.

 Podnikatel dlouhodobě žádal o zastavení stíhání s ohledem na svůj zdravotní stav, podle soudu ale simuloval.

„Trest považujeme za zákonný. Sice za mírný, ale nikoliv nepřiměřeně,“ uvedl k podmínkám schválené dohody předseda senátu pražského městského soudu Lukáš Slavík. Nemocnici odkázal s nárokem na náhradu škody do občanskoprávního řízení. Dohoda uznala Janigu vinného podplácením, nikoliv i tím, že by Dbalému pomáhal k porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle textu dohody nebylo Janigovým cílem způsobení škody nemocnici, ale zajištění prospěchu jeho firmě.

Janigova společnost Janiga Labs získala krátce před Dbalého nástupem na místo ředitele nemocnice zakázku na správu a vývoj aplikací. Dbalý pak podle obžaloby požádal Janigu o pravidelné poskytování úplatků za to, že nemocnice uzavřenou smlouvu nevypoví.

Janiga následně měsíčně předával Dbalému a svému známému, primáři neurochirurgie Františku Tovaryšovi, každému 50 tisíc korun, a to od podzimu 2006 až do ledna 2010. Celková výše odevzdaných úplatků činila zhruba 4,3 milionu korun.

Devětašedesátiletý Janiga zůstal v aktuální části kauzy posledním obžalovaným. Původně obžaloba mířila i na Dbalého a jeho náměstka Michala Toběrného. Jejich stíhání ale soud už dříve zastavil jako neúčelné, protože si po předchozích odsouzeních odpykávají desetileté, respektive šestileté vězení. Primář Tovaryš už v procesu nefiguruje kvůli duševní chorobě.

Se zbývajícím obžalovaným Janem Valtrem, který bývá označovaný za spojku lobbisty Iva Rittiga, uzavřel státní zástupce už dříve rovněž dohodu: muž se přiznal k podplácení a souhlasil s dvoumilionovým peněžitým trestem, čtyřletým zákazem činnosti ve vedení firem a s povinností nahradit škodu.

Janigovi obhájci ještě v lednu tvrdili, že klient není schopen účastnit se hlavního líčení. Podle soudu, který muže nechal sledovat a odposlouchávat, ale Janiga potíže jen předstíral a vzhledem ke své vysoké inteligenci dokázal od roku 2016 klamat i erudované znalce. Ve středu podnikatel k uzavření dohody o vině a trestu na dotaz soudce odpověděl, že mu nový lékař změnil medikaci, po které se mu duševní zdraví zlepšilo.

Janiga je u pražského městského soudu obžalovaný ještě v jiné, daňové kauze. V ní původně dosáhl zastavení stíhání s odkazem na svůj zdravotní stav, po sledování nařízeném soudcem Slavíkem v případu Nemocnice Na Homolce se ale situace změnila. „Pokud vím, tak je tam v tuto chvíli nařízení o povolení obnovy řízení,“ řekl ve středu státní zástupce Zdeněk Matula.

Matula už dříve shrnul výsledky soudního sledování tak, že Janiga pracuje, což svědčí o jeho schopnosti vykonávat duševní činnost. Muž na dálku například pomáhal upravovat softwarový systém strakonické nemocnice. Sám také jezdil hromadnou dopravou i autem, došel si bez hole na nákup.

Zatímco při hovorech s pracovníky soudu hovořil na pořízených záznamech pomalu a zmateně, se svými přáteli či pracovními kontakty komunikoval lehce, s přehledem a s humorem. Janigův právník se tyto nesrovnalosti snažil vysvětlit tím, že u klienta „se střídají období zcela jasné mysli a vzápětí její radikální degradace“. Soudce to tehdy označil za drzost.

X X X

Nezávislost na Británii? Skotským nacionalistům se rozpadá plán i strana

Rezignace klíčových představitelů, ideologické rozpory a odcházející členové. Skotská národní strana (SNP), jejímž velkým cílem je nezávislost Skotska na Británii, se po nedávné rezignaci své dlouholeté předsedkyně Nicoly Sturgeonové zmítá ve vnitřních sporech. Zatímco roky skotští nacionalisté mluvili o tom, jak se po jejich osamostatnění Británie rozpadne, nyní to vypadá, že dříve se spíše rozpadnou oni sami.

Obrovský nepořádek, nehorázné chyby, neuspokojivé. Představitelé Skotské národní strany (SNP) podobné výrazy dlouho s oblibou používali vždy, když chtěli kritizovat vládní konzervativce i opoziční labouristy.

Tentokrát znějí z jejich vlastních řad a na jejich vlastní adresu. „Myslím, že je fér říci, že ve straně je obrovský nepořádek a je nezbytné ho vyčistit,“ uvedl výkonný předseda SNP Michael Russell.

Dříve obávaná strana, která má dlouhodobě silný mandát ve skotském parlamentu, se během posledních dnů ocitla v hluboké krizi. Poté, co v polovině února předsedkyně SNP a skotská premiérka Sturgeonová oznámila, že po ustavení svého nového nástupce odejde z funkce, je dosud nedobytná skotská pevnost blízko kolapsu.

Během pouhých 24 hodin rezignovali další dva hlavní představitelé strany. V pátek odstoupil vedoucí mediálního odboru SNP Murray Foote poté, co médiím sdělil nepravdivé informace ohledně počtu členů SNP. Rezignaci zdůvodnil tvrdými slovy do vlastních řad: „Byl jsem vyslán lhát svými kolegy v ústředí strany,“ sdělil médiím.

V sobotu jej pak s rezignací následoval vlivný, neoficiální „spolupředseda“ a zároveň manžel Sturgeonové Peter Murrell: Vyšlo totiž najevo, že Footovi nepravdivé informace týkající se členské základny SNP záměrně předal právě on.

V souvislosti s Murrelem, který posledních dvacet let se Sturgeonovou řídil nejen společnou domácnost, ale také zákulisí strany, rovněž probíhá policejní vyšetřování ohledně údajného zneužití stranických peněz ve výši 600 tisíc liber (přes 16 milionů korun), k němuž údajně došlo za Murrellova dohledu. Jeho místo ve straně prozatímně převzal výše zmíněný Russell.

Strana ztrácí členy, finance a důvěru

Proč zrovna nepravdivé údaje o počtu stranických členů vedly k takovému zemětřesení? Zjednodušeně lze říct, že v základu hlubokého problému je rychle upadající důvěra v transparentnost strany. Již v minulých týdnech rostlo podezření, že SNP si počty svých členů přikrašluje nebo že používá nepravdivé údaje z dob své největší slávy a podpory.

List Sunday Mail nejprve informoval o tom, že v poslední době ze strany vystoupilo 30 tisíc lidí. Mail on Sunday poté dodal, že jeho zdroje hovoří o počtu 78 tisíc členů.

Vedení SNP původně mluvilo o 104 až 125 tisících, načež bylo koncem týdne nuceno přiznat reálná čísla: stranu aktuálně podporuje jen lehce přes 72 tisíc lidí, což je výrazně nižší počet oproti stavu z předchozích let. Právě tyto nesrovnalosti poté vedly k rychlým rezignacím.

Problém pro kandidáty i další volby

Stín tohoto dění padá i na tři hlavní kandidáty, kteří chtějí žezlo po Sturgeonové převzít. Těmi jsou v zahraničí relativně neznámá jména Kate Forbesová, Ash Reganová a Humza Yousaf. Hlasování ohledně vedení strany začalo 13. března a skončí 27. března, kdy bude vyhlášen nový předseda.

Pokles počtu členů má ale také mnohem širší význam a praktické dopady: přibližně 55 procent příjmů SNP v posledních letech pochází z členských příspěvků, případně z fundraisingových kampaní a státních dotací. Velké dary strana dostává jen vzácně. I přes doby své největší slávy má navíc dluh ve výši milionu liber.

 To vše bude mít očekávané důsledky v nadcházejících parlamentních volbách příští rok, v nichž bude čelit stále mocichtivějším labouristům. Ti už se vidí ve vládě i s pomocí opětovně získaných hlasů, které jim v minulých volbách sebrala právě SNP.

A co skotská nezávislost?

Mezitím jsou velké plány na vyhlášení nového referenda a následné osamostatnění Skotska na Británii, jak si to dlouhou dobu SNP představovala, odsunuté na vedlejší kolej. A za současných okolností je i značně nejisté, zda na ně v blízké době vůbec dojde.

Strana se rozpadá jako domek z karet, který již opustili i další vlivní členové: skotský vicepremiér John Swinney a Sturgeonové blízká poradkyně Liz Lloydová. Také desítky tisíc členů odchází buď na protest, kvůli ztrátě důvěry nebo ke konkurenční straně Alba Alexe Salmonda.

Stranu přes dvě desetiletí držela právě pevná ruka manželského a stranického dua Sturgeonová – Murrell. Nyní se ale vše překlopilo v otevřený nástupnický boj i hledání další vize a nového fungování strany.

X XX

Silácké řeči, nebo rezignace? Trump působí, jako by problémy neviděl, píše list

Bývalý americký prezident Donald Trump působí, jako by si neuvědomoval závažnost svých možných právních problémů, napsal web The New York Times (NYT) s odvoláním na lidi, kteří s exprezidentem tráví čas. Trumpovi podle amerických médií bezprostředně hrozí obžaloba související s platbou za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels.

 Za zavřenými dveřmi svého floridského sídla Mar-a-Lago šestasedmdesátiletý politik přátelům a spolupracovníkům řekl, že vítá představu, že bude úřady jako obžalovaný předveden před zástupy novinářů a kamer. Dokonce uvažoval o tom, zda by se měl před shromážděnými médii usmívat, a přemýšlel, jak by na to reagovala veřejnost.

Ani jeho nejbližší si podle NYT nejsou zcela jistí, jestli jsou Trumpova vyjádření siláckými řečmi, nebo naopak výrazem rezignace.

Pokud se ale na mediální cirkus skutečně těší, může být podle amerického listu nakonec zklamán. Neexistuje totiž žádný náznak, že by úřady Trumpa v případě obžaloby skutečně předvedly před novináře, jak je v New Yorku jinak tradicí. NYT považuje za pravděpodobnější, že by se v takovém případě orgány činné v trestním řízení a tajná služba dohodly a podobnému vystoupení se vyhnuly.

Další člověk, který s Trumpem nedávno hovořil, uvedl, že exprezidenta ani tak nezajímají podrobnosti toho, kde bude k vidění, jako spíše to, aby měl možnost ukázat veřejnosti, že se jen neskrývá v hanbě z toho, že byl obžalován.

Tlak na vyšetřovatele

S blízkými Trump také debatoval o tom, jestli by jeho veřejný tlak na vyšetřovatele mohl přesvědčit manhattanského státního zástupce, Alvina L. Bragga, aby případ nechal být. To je ale podle expertů velmi nepravděpodobné.

Pokud se bude případ vyvíjet podle očekávání, stane se Trump prvním americkým exprezidentem, který kdy byl obžalován. Podle NYT by to mohlo výrazně ovlivnit i prezidentskou kampaň před volbami v roce 2024, v nichž se chce Trump, který jakoukoliv vinu popírá, vrátit do Bílého domu.

V případu jde o platbu 130 000 dolarů (2,9 milionu Kč) Stormy Daniels v posledních dnech prezidentské kampaně v roce 2016. Pornoherečka peníze dostala od někdejšího Trumpova právníka Michaela Cohena, kterému je pak Trump už v době, kdy byl prezidentem, uhradil osobními šeky.

Daniels tvrdila, že šlo o úplatek za mlčenlivost o jejím románku s Trumpem, což exprezident popírá. Jeho dřívější právník Cohen v roce 2018 přiznal vinu vztahující se k platbě a byl odsouzen ke tříletém trestu vězení. Pokud bude Trump obžalován, očekává se, že se tak stane kvůli falšování obchodních záznamů. Platbu Cohenovi totiž nevykázal, jak měl, čímž mohl porušit pravidla financování volebních kampaní.

Republikánský exprezident odmítá, že by s pornohvězdou měl milostný poměr a hovoří o honu na čarodějnice. Státního zástupce Bragga, který je demokrat a černoch, označil za politicky motivovaného rasistu.

X X X

 

 

 

X X X

Turci se chlubí novým bezpilotním letounem. ANKA-3 bude skoro neviditelná

Turecko o víkendu představilo svůj nový bojový bezpilotní letoun ANKA-3. Na radaru bude téměř neviditelný. První let by měl absolvovat už letos na jaře. V minulosti se Turecko proslavilo svými drony Bayraktar, které výrazně zasáhly do začátku války na Ukrajině ve prospěch napadené země.

„ANKA-3 se svým proudovým motorem, rychlostí, vysokou nosností a bezocasou konstrukcí, která je na radaru téměř neviditelná, započne novou kapitolu na poli bezpilotních letadel,“ řekl v prosinci turecký viceprezident Fuat Oktay s tím, že další zprávy bude mít snad příští rok. Tedy teď.

Nový letoun turecké výroby navazuje na sérii ANKA-1 a ANKA-2 a poprvé by se měl proletět možná už v dubnu, minimálně však někdy během letošního roku, píší specializované portály. Maximální vzletová hmotnost stroje bude kolem 7 tun a rychlost asi 800 kilometrů za hodinu.

 První fotografii nového úderného stroje, který byl navržen i na sledování a elektronický boj, zveřejnil generální ředitel společnosti TUSAŞ (Turkish Aerospace Indusries, TAI) Temel Kotil. Turci také krátce předtím ukázali světu první prototyp své stíhačky nové generace TF-X.

 Největší slávu si turecké drony „užily“ loni na jaře, kdy se ukrajinská armáda bránila agresi Rusů i díky bayraktarům, o nichž vznikla i dnes už legendární oslavná píseň. Na nákup dalších dronů se lidé skládali ve sbírce ukrajinské nadace. Výrobce Baykar pak v reakci na tuto solidaritu oznámil, že peníze od lidí nepřijme a trojici strojů Ukrajině daruje. Jeden dron se prodává za pět milionů dolarů (120 milionů korun).

 

X X X

Jak poslat Soukupa do insolvence. Televize se spojily kvůli dluhu 30 milionů

Česká televize a Prima podaly společně insolvenční návrh na Soukupovu agenturu Médea. Agentura televizím celkem dluží 30 milionů korun na neuhrazených obchodních pohledávkách. ČT a Prima návrh podaly společně prostřednictvím společnosti Media club, která Primu zastupuje. Je to šikanózní návrh, brání se Médea.

 Veřejnoprávní televize podala insolvenční návrh společně se společností Media club, která zastupuje televizi Prima. Prima po agentuře Jaromíra Soukupa žádá 18,1 milionu korun, jak uvádí insolvenční návrh zveřejněný Městským soudem v Praze.

„Přes naši dlouhodobou snahu jsme nenašli oboustranně přijatelné řešení situace, které by vedlo k vyrovnání závazků agentury Médea vůči skupině Prima nebo k jejich zajištění odpovídajícím způsobem,“ uvedla mluvčí Primy Gabriela Semová.

Podání insolvenčního návrhu potvrdila i mluvčí ČT Karolína Blinková. „Ano, Česká televize podala insolvenční návrh na společnost Médea, a to kvůli neuhrazeným obchodním pohledávkám,“ uvedla. Česká televize po Soukupově agentuře vymáhá 11,8 milionu.

Podle agentury Médea je insolvenční návrh „bezdůvodný“ a „šikanózní“. „Jeví se, že mohla být naplněna skutková podstata trestného činu vydírání,“ uvádí společnost ve vyjádření, kde mimo jiné píše, že mohlo dojít i k trestnému činu pomluvy.

Médea je součástí skupiny Médea Group Jaromíra Soukupa, do které na mediálním trhu spadá i vydavatelství Empresa Media a TV Barrandov.

V minulosti Médea čelila několika insolvenčním řízením. Před několika týdny na firmu podaly insolvenční návrh společnosti Cinema City Czech, Cinexpress a Knowlimits Group. Tvrdily, že dluhy vůči firmě Médea byly měsíce po splatnosti a Médea je nesplatila ani po opakovaných výzvách. Mediální společnost dlužila za poskytnutí reklamního prostoru v kinech a obchodech provozovaných trojicí navrhovatelů.

Pražský městský soud insolvenční řízení zastavil poté, co Médea zaplatila dluhy všem třem firmám, které zahájení řízení iniciovaly.

Před dvěma lety byla Médea v insolvenci na návrh společnosti Lipian Trade. Společnost jako navrhovatel insolvence tvrdila, že Médea neuhradila fakturu za inzerci do časopisu Harmonie za přibližně 16 tisíc korun. Soud však insolvenční návrh zamítl.

X X X

ÚOHS možná získá právo využívat v řízeních o kartelech policejní odposlechy

 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) možná získá právo využívat v řízeních o kartelech policejní odposlechy nebo záznamy ze sledování lidí. Předpokládá to pozměňovací návrh poslanců Evy Decroix a Marka Bendy (oba ODS), který se ve Sněmovně zřejmě dostane do vládní novely zpřesňující požadavky na fungování antimonopolního úřadu a na jeho zástupce. ÚOHS nyní s takovými důkazy nakládat nesmí a podle zdůvodnění úpravy sám většinou není schopen zjistit skutečnosti, aby mohl vést přestupkové řízení.

Trestní právo ohledně kartelových dohod postihuje výhradně jednotlivce. Antimonopolní úřad pro stejné prohřešky vyšetřuje firmy pro podezření z přestupku, za který může uložit sankci až deset procent z jejich obratu za poslední ukončené účetní období. Za kartelové dohody ve veřejných zakázkách může úřad uložit až tříletý zákaz plnění zakázek. Odposlechy by mohly úřadu pomoci zjistit například vzájemné vazby mezi soutěžiteli, rozsah ovlivnění trhu zakázanými praktikami a obsah utajovaných dohod, stojí v důvodové zprávě pozměňovacího návrhu. Ten už podpořil a přijal za svůj sněmovní hospodářský výbor.

„V současné době dochází k situacím, kdy stát má důkazy o kartelových dohodách, ale orgány činné v trestním řízení je nemohou potrestat, protože nedokážou prokázat subjektivní stránku trestného činu. Postupují tyto důkazy úřadu, který je ovšem v řízeních o kartelech nemůže využít, protože k tomu nemá zákonné oprávnění,“ sdělil mluvčí ÚOHS Martin Šanda. Antimonopolní úřad by přitom podle něho takové kartely potrestat mohl, protože v soutěžním právu mají právnické osoby objektivní odpovědnost.

Obdobná právní úprava byla ve hře už v minulosti, nynější návrh je užší. „Úřad by mohl využít záznamy odposlechů jako důkazy pořízené policií pouze u budoucích případů, a to čistě jako pasivní příjemce policií zajištěného záznamu výhradně u případů trestných činů proti hospodářské soutěži,“ sdělil Švanda.

Vládní novela o ochraně hospodářské soutěže vychází z unijní směrnice s cílem, aby uplatňování vnitrostátních právních předpisů o hospodářské soutěži nevedlo k jinému výsledku než při použití evropského práva. Upravuje také ochranu identity oznamovatelů možného protisoutěžního jednání.

 X X X

 Orbán dostal v rapu naloženo, odpověděl stejně – pomocí umělé inteligence

Rapový příspěvek vybízející k „úklidu“ korupce v Maďarsku, který sepsal chatovací robot ChatGPT a zveřejnil poslanec Evropského parlamentu, se nelíbil Budapešti. Ta se rychle pomstila – za pomoci stejného nástroje umělé inteligence.

 „Upřímně řečeno, byl jsem ohromen tím, jak rychle (ChatGPT) dal dohromady obvinění proti (maďarskému premiérovi Viktoru) Orbánovi ve formě rapového textu,“ řekl agentuře AFP o díle umělé inteligence německý europoslanec Daniel Freund, který stál u jeho zrodu.

Téma korupce je v Maďarsku citlivé. Země figuruje jako poslední z členských států EU na žebříčku nevládní organizace Transparency International, která kritizuje zpronevěru finančních prostředků politickou elitou, připomněla AFP.

„Navýšil pravomoci soudů, ovládá média, stará se o to, aby jeho kritici byli umlčeni. Používá veřejné prostředky, aby si namastil vlastní kapsu. Od fotbalových klubů po luxusní hrady, Orbánova říše je postavena na podvodu. Je čas vyčistit a bojovat. Neustoupíme, dokud Orbán nezmizí,“ hlásal text stvořený umělou inteligencí, který Freund publikoval na Twitteru.

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács pak na Twitteru zveřejnil rapový příspěvek z dílny ChatGPT o Danielu Freundovi, který je v textu opěvován jako „bojovník za demokracii a přítel, jehož program jasně září“.

Tento výsledek podle mluvčího jasně dokazuje, že chatovací robot „není nic jiného než generátor keců“.

X X X

Urychleme změnu, dokud je čas…

 Mottem letošního Světového dne vody je „Accelerating change“, které můžeme přeložit jako „Urychlení změny“. Heslo Organizace spojených národů, která Světový den vody každoročně vyhlašuje, směřuje zejména k situaci v rozvojových zemích, kde obrovský počet obyvatel čelí nedostatku vody, a kde tedy urychlení změny k lepšímu je životné důležité. Týká se ale i zemí žijících ve vodním blahobytu, jako je Česká republika, protože takový stav nemusí trvat navždy.

„Stávající zdroje vody jsou u nás zatím ve většině regionů dostačující, ale scénáře vývoje změny klimatu jasně říkají, že se tato situace bude dramaticky měnit, zejména v oblastech s častým výskytem sucha. Některé regiony jsou velmi zranitelné již nyní, což se bude bohužel dále zhoršovat. I proto máme vládou schválenou Koncepci na ochranu před následky sucha pro území České republiky, která kromě jiného navrhuje komplex opatření, jimiž můžeme nepříznivé důsledky sucha a nedostatku vody zmírnit nebo dokonce eliminovat. V lednu jsme ve vládě vyhodnotili naplňování úkolů této Koncepce po pěti letech a rozhodli se v jejích strategických cílech pokračovat. Na zavádění daných opatření spolupracujeme nejen se zemědělci a vodohospodáři, ale směřuje k tomu i dotační politika ministerstva zemědělství v oblasti vodního hospodářství, zejména pak v navyšování počtu domácností napojených na veřejné vodovody a kanalizace a zajištění kvalitních zdrojů vody v přírodním prostředí,“ říká ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Záměrem Koncepce je vytvořit jednotné komunikační platformy k suchu, k posílení nebo vytváření nových vodních zdrojů, ke zvýšení objemu vody v půdě úpravami zemědělského hospodaření, což přispěje jak k omezení zemědělského sucha, tak k zachování dostatečných průtoků ve vodních tocích po delší dobu než dosud. Opatření obsahují i zásady zodpovědného hospodaření se srážkovými vodami a šetření vodou v různých technologiích.

Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě prosazuje pro řešení aktuálních problémů spojených s probíhající globální změnou klimatu komplexní přístup. Využívá k tomu své strategické dokumenty, legislativní oporu, plánování v oblasti vod a finanční podporu přípravy a realizace opatření v krajině i na podporu vědy, výzkumu a inovací.

„Soustředíme se především na zadržení vody v české krajině a obnovu přirozeného vodního režimu. Miliardami z evropských i národních dotačních programů podporujeme a nadále budeme podporovat tisíce projektů obnovy mokřadů, tůní, malých vodních nádrží a niv, směřujeme finance na péči o cenné biotopy, výsadbu zeleně, zlepšení skladby lesů nebo revitalizaci vodních toků. Kromě toho se také staráme o dostupnost pitné vody, zkvalitnění zásobování obyvatel pitnou vodou, zlepšení jakosti povrchové i podzemní vody, posílení kapacity vodárenských systémů nebo zvýšení kapacit čistíren odpadních vod a zvýšení podílu obyvatel připojených na čištění odpadních vod. Jen ve stávajícím období Operačního programu Životní prostředí do roku 2027 na to máme dalších 70 miliard korun,“ říká náměstkyně ministra životního prostředí Eva Volfová.

Podle Svazu vodního hospodářství ČR, z.s. (SVH ČR) a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) zůstává nejvyšším veřejným zájmem na úseku vodního hospodářství zajistit dostatečné zdroje vody jak pro zásobování obyvatel pitnou vodou, tak i pro klíčové ekonomické sektory. „Plně sdílím stanovisko pana ministra Nekuly v tom, že v následujících letech můžeme očekávat prohlubování negativních projevů klimatické změny, a proto se musíme již nyní připravit a adaptovat na její dopady.

Stále se nám ale nedaří překonat určitou bariéru v našem uvažování, kdy většina společnosti je sice zajedno v tom, že je třeba provádět opatření, abychom snížili negativní dopady sucha a nedostatku vody, vnímá to jako hrozbu, ale rozdělují nás možné přístupy k řešení této hrozby. Nejsme ochotni přistoupit na omezení, bez kterých se realizace potřebných opatření prostě neobejde. A ta rozdílnost názorů je dána právě vodním blahobytem, ve které naše společnost žije. Strach o životní prostředí nás logicky spojuje, ale možná řešení „klimatické krize“ nás, jak je vidět, rozdělují. Proto na nás všechny apeluji, mysleme, spolupracujme a snažme se posuzovat problémy v širších souvislostech.

Vodní blahobyt nebude trvat věčně a určitě chceme, aby i naše děti byly součástí té krásné přírody, pro kterou jsme, zcela správně, schopni udělat nyní téměř cokoli. Je ale naší povinností zajistit, aby i příští generace měly dostatek zdrojů kvalitní pitné vody, aby měly dostatek zdrojů vody pro energetiku, průmysl, závlahy i přírodu,“ doplňuje Petr Kubala, předseda představenstva SVH ČR, a dodává: Bez vody to nepůjde, proto urychleme změny, dokud je čas…“.

Urychlení změny má smysl jen v tom případě, že známe cílový stav a cestu, která k jeho dosažení bezpečně vede. Při rozhodování o zajištění nejzákladnější lidské potřeby, vody, dodržení tohoto pravidla platí násobně. Vodohospodáři jsou si velmi dobře vědomi, že plánování, investice, ale také pravidelná údržba při správě vodohospodářské infrastruktury se musí dělat s nejvyšší opatrností a rozvahou, protože se tak děje s ohledem na životnost infrastruktury na mnoho desítek let dopředu. V tomto směru může mít špatné rozhodnutí nedozírné následky. Proto vodohospodáři sdružení v SOVAK ČR, SVH ČR a CzWA již v roce 2021 přijali Poziční dokument – vodní hospodářství ČR pro roky 2021–2030, který přesně definuje potřeby oboru na příštích 10 let. Obsahovou kvalitu a nadčasovou prozíravost tohoto dokumentu prověřila nejen kovidová pandemie, ale také události na Ukrajině. Jsme velmi rádi, že spolu s ministerstvem zemědělství můžeme pracovat na naplňování cílů v tomto dokumentu obsažených. Za všechny si dovolím jako příklad uvést financování propojování vodárenských soustav, které je nejefektivnějším způsobem zajištění adaptačních opatření na klimatický vývoj, ale také na řadu dalších mimořádných situací, “ říká ředitel a člen představenstva SOVAK ČR Vilém Žák.

Světový den vody se koná každoročně jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji. Tato tradice byla zahájena v roce 1993, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů 22. březen vyhlášen Světovým dnem vody. V ČR organizuje oslavy Světového dne vody SVH ČR ve spolupráci s dalšími partnery, z nich nejvýznamnější je SOVAK ČR sdružující vodohospodářské společnosti, které zajišťují dodávky pitné vody a její čištění pro občany ČR. Ing. Vilém Žák, ředitel a člen představenstva SOVAK ČR, RNDr. Petr Kubala, předseda představenstva SVH

X X X

SOČR S ALEXANDEREM LIEBREICHEM V PRAZE

Uvedou při svém nadcházejícím koncertu v Rudolfinu hudbu raného romantismu i skladbu soudobou. Od Lery Auerbach poznáme Symfonii č. 6 pro violoncello, sbory a orchestr Vessels of Light, skladbu inspirovanou příběhem japonského diplomata, který během druhé světové války zachránil tisíce židovských životů.

Po přestávce za­zní Velká symfonie C dur Franze Schuberta. Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí v pondělí 27. března společně se SOČRem violoncellistka Kristina Reiko Cooper, Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, který připravila Věra Hrdinková. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

Mezinárodně uznávaná rakousko-americká skladatelka, dirigentka a pianistka, ale také básnířka, spisovatelka a výtvarnice Lera Auerbach se narodila na Uralu. Po zániku Sovětského svazu odjela studovat na Juilliard School do New Yorku. V Americe i v Evropě rozvinula bohaté aktivity jako klavíristka. Současně si u ní od 90. let objednávají skladby renomované hudební instituce, festivaly, umělci a soubory. Tvorba Lery Auerbach odráží komplexní umělecké vidění světa. Její hudba je propracovaná, emotivní a odvážně nápaditá. Zatím poslední symfonie Lery Auerbach vznikla na objednávku památníku obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě Jad Vašem a podnět k dílu dala violoncellistka Kristina Reiko Cooper, jejíž otec byl mezi zachráněnými. Dílo je věnováno těm, kteří riskují všechno, aby zachránili ostatní.

Hudba Franze Schuberta tvoří pomyslný most mezi klasicismem a raným romantismem. Měl velký melodický talent a prokázal mimořádný umělecký dar vystihnout poetické a lyrické nálady. Jeho poslední symfonie, takzvaná Velká, mu vynesla značné uznání a zařadila ho jako symfonika hned za Beethovena. Premiéru výjimečně rozsáhlé skladby měla realizovat vídeňská Společnost přátel hudby, ale dílo se nepodařilo nastudovat. První uvedení se tak uskutečnilo až roku 1839 v Lipsku, a to díky iniciativě Roberta Schumanna a za řízení Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

X X X

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Alexander Liebreich dirigent, Kristina Reiko Cooper violoncello, Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek sbormistr, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, Věra Hrdinková sbormistryně

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 27. BŘEZNA / 19.30 HODIN, Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava

x X X

ALEXANDER LIEBREICH

Šéfdirigen a umělecký ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu

Umělecký ředitel Richard Strauss Festival

V sezóně 2018/19 se Alexander Liebreich ujal funkce šéfdirigenta a uměleckého ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V květnu 2021 byl jmenován budoucím šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Orquesta de Valencia.

Od roku 2012 do konce sezóny 2018–2019 zastával funkci šéfdirigenta a uměleckého ředitele Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu (NOSPR). V roce 2014 dirigoval koncert u příležitosti slavnostního otevření nové koncertní síně „NOSPRu“ v domovském městě orchestru Katovicích, na kterém zazněl mj. Brahmsův Koncert pro klavír č. 1 v podání Krystiana Zimermana. Ze spolupráce s orchestrem a nahrávací společností Accentus Music vzešly nahrávky skladeb Lutosławského a dalších skvělých polských děl. Jejich třetí CD se skladbami Karola Szymanowského a Witolda Lutosławského vyhrálo mezinárodní soutěž klasické hudby International Classical Music Awards 2017 v kategorii „Best Collection“ (nejlepší výběr).

V roce 2018 se stal uměleckým ředitelem Festivalu Richarda Strausse v Garmisch-Partenkirchenu a v červnu 2018 zahájil první ročník tohoto festivalu s orchestrem Akademie für Alte Musik Berlin a sborem Chor des Bayerischen Rundfunks. Kromě toho byl zvolen předsedou sdružení Richard-Strauss-Society po Wolfgangu Sawallischovi a Brigitte Fassbaender, kterou na této pozici vystřídal. Na pozici uměleckého ředitele zůstane do roku 2023.

V letech 2015–2018 byl uměleckým ředitelem festivalu „Katowice Kultura Natura“. Během tohoto období byly na festival pozvány některé z nejlepších evropských orchestrů, souborů a sólistů, mj. Mahlerův komorní orchestr, Budapešťský festivalový orchestr, Tonhalle Orchestra Zürich a Akademie für Alte Musik Berlin, Leif Ove Ansdnes, András Schiff, Bejun Mehta, Stefano Bollani, Artemis Quartett a Quatuor Ebène.

V letech 2006–2016 zastával pozici uměleckého ředitele a šéfdirigenta Mnichovského komorního orchestru. První CD vzešlé z této spolupráce, které obsahuje skladby Josepha Haydna a Isanga Yuna, vyšlo v lednu 2008 a kritici ho přijali velmi kladně. Nahrávka skladby „Requiem“ Tigrana Mansuriana s RIAS Kammerchor, kterou vydala společnost ECM Classics, byla v roce 2018 nominována na cenu Grammy a v témže roce získala cenu ICMA Award 2018 v kategorii „Contemporary Music“ (soudobá hudba).

Alexander Liebreich je jedním z předních německých dirigentů a v rámci své úspěšné kariéry cestuje po celém světě. Jako hostující dirigent spolupracoval s řadou prestižních orchestrů, mj. Concertgebouw Orchestra, Orchestre National de Belgique, Symfonický orchestr BBC, Symfonický orchestr Berlínského rozhlasu, Mnichovská filharmonie, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, Drážďanská filharmonie, Petrohradský symfonický orchestr, Orchestre Philharmonique de Luxembourg, Symfonický orchestr Yomiuri Nippon, Symfonický orchestr NHK a Tonhalle Orchestra Zürich. Z nedávných a chystaných angažmá jmenujme debuty s Japonským filharmonickým orchestrem, Oregonským symfonickým orchestrem, Skotským symfonickým orchestrem BBC, Singapurským symfonickým orchestrem, Tchajpejským symfonickým orchestrem, Orquesta de Valencia, Orquesta Sinfónica de Castilla y León a Kjótským symfonickým orchestrem.

Pravidelně vystupuje s významnými sólisty, jako jsou Lisa Batiashvili, Krystian Zimerman, Frank Peter Zimmermann, Gautier Capuçon, Alban Gerhardt, Leila Josefowicz a Isabelle Faust.

Vedle koncertů a operní produkce je Liebreich uznáván také jako producent inovativních projektů. V roce 2011 se stal prvním evropským uměleckým ředitelem Tchongjongského mezinárodního hudebního festivalu v Jižní Koreji, který patří k největším a nejvýznamnějším festivalům v Asii. S cílem podněcovat mezikulturní setkání zavedl „východozápadní rezidenční program“, v rámci něhož jsou do Jižní Koreje zváni hostující umělci jako Heiner Goebbels, Unsuk Chin, Martin Grubinger, Toshio Hosokawa a Beat Furrer.

V říjnu 2016 mu Bavorské ministerstvo pro vzdělávání, kulturu, vědu a umění udělilo zvláštní cenu Bavarian Culture Prize Special Award.

Alexander Liebreich se narodil v Řezně a studoval na Hochschule für Musik und Theater v Mnichově a na salcburském Mozarteu. Většinu svých raných uměleckých zkušeností získal při spolupráci s Michaelem Gielenem a Nikolausem Harnoncourtem. Významný vliv na něj měl jeho mentor Claudio Abbado, který ho přizval, aby se podílel a napomáhal při produkcích v Salzburger Osterfestspiele s Berlínským filharmonickým orchestrem a v Bolzanu s Gustav-Mahler-Jugend Orchestra.

X X X

Kristina Reiko Cooper

Violoncellistka Kristina Reiko Cooper proslula po celém světě pro svou hudební rozmanitost a charismatický sólový přednes. Své vzdělání získala na Juilliard School v New Yorku a současně působí jako profesorka hry na violoncello na univerzitě v Tel Avivu v Izraeli. Jako sólistka vystupovala v těch nejznámějších koncertních sítích po celém světě včetně Carnegie Hall, Lincoln Center, The Kennedy Center, Suntory Hall of Tokyo, Radio France v Paříži, po boku těles jako je Pražská komorní filharmonie, Torontský symfonický orchestr a Tokijský symfonický orchestr. Mezi její četná festivalová vystoupení patří účast na festivalech The Lincoln Center Summer Festival, Mostly Mozart, Musicians from Marlboro, Bang on a Can All-Stars, Stresa International Music Festival, Aspen Music Festival a Spoleto Festival USA. Mezi nedávné úspěchy Kristiny patří například debut s Tel Aviv Academy Orchestra v Carnegie Hall.

Kristina je známá svým nadšením pro nová, populární i současná díla. Mezi skladatele, se kterými v minulosti spolupracovala, patří Phillip Glass, Mario Davidovsky, Josef Bardanashvili a Roberto Sierra. Jako komorní hráčka získala Kristina první cenu Walter M. Naumburg Chamber Music Award. Byla také členkou mnoha renomovaných souborů, včetně mezinárodně uznávaných Quartetto Gelato, Opus X a Intersection. Rovněž byla hudební ředitelkou The Israel Chamber Music Society a momentálně je členkou správní rady America Israel Cultural Foundation.

Kristina má na kontě také mnoho CD a DVD nahrávek a mezi nimi hned několik bestsellerů. Její koncerty často vysílá také National Public Radio, Canadian Broadcasting Corporation a NHK v Japonsku, a stejně tak televizní stanice jako je CNN, PBS, CBC Television nebo CBS’s 60 Minutes.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.