Poslance EU, Leyenovou, vystěhovat na Ukrajinu. Aféry Nerudové v Brně

Všichni poslanci EU v čele s Leyenovou z Německa, Michelem a spol. pěkně v teple a s dobrým pohoštěním v Bruselu vymýšlejí nesmysly na vraždění lidí na Ukrajině a stále větší ničení země, místo jednání a dohodě o životě Evropy bez boje. A zatím celá Kyjevská oblast je po ruských raketových útocích bez proudu. Ukrajinská metropole je navíc bez vody, hlásí mrtvé a zraněné. Ať tam zkusí poslanci EU s Leyenovou bydlet a žít. Jak to dlouhou vydrží v zimě, mrazu, bez elektřiny, jídla a za svištění raket?

X X X

Boxer Kličko čeká nejhorší zimu od druhé světové války, kterou začal Hitler. Starosta města Vitalij Kličko připouští, že město možná bude částečně evakuováno. Dvě ukrajinské atomové elektrárny odpojily své bloky od sítě.

 Kličko v rozhovoru pro Bild uvedl, že Kyjev kvůli blackoutům způsobeným ruskými útoky nejspíš čeká „nejhorší zima od druhé světové války“. Obyvatelé třímilionového města se podle něj musí připravit na rozsáhlé výpadky a nízké teploty.

Připustil, že v nejhorším případě „budeme muset evakuovat část města“. Úřady by se tomuto scénáři podle něj chtěly vyhnout. Obvinil také ruského prezidenta Vladimira Putina, že chce útoky na civilní infrastrukturu donutit Kyjevany k útěku.

„Putin chce terorizovat lidi, aby zmrzli ve tmě,“ podotkl Kličko. „Podle mě se ale lidi jen víc naštvou. Neumřeme, neutečeme, jak by si Putin přál,“ řekl Kličko a vyzval Německo, aby urychleně dodalo humanitární pomoc včetně generátorů a teplého oblečení.

Protiletecký poplach se napříč Ukrajinou ozval i ve středu po poledni. Celá Kyjevská oblast je po útocích bez proudu, uvedl na telegramu oblastní gubernátor Oleksij Kuleba. Kyjev je podle Klička bez vody. Ruské útoky v ukrajinské metropoli podle úřadů zasáhly obytnou budovu, zemřeli nejméně tři lidé a devět dalších je zraněných.

Exploze hlásily Oděská a Mykolajivská oblast na jihu Ukrajiny, Záporožská a Dněpropetrovská oblast na jihovýchodě i západoukrajinská Lvovská a Vinnycká oblast. Výbuchy zaznamenali také obyvatelé Poltavské oblasti, podle tamního gubernátora Dmytra Lunina ale zafungovala obrana v Kremenčuku.

Podle BBC je bez proudu i přibližně polovina Moldavska. „Masivní blackout v Moldavsku po rukém útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu,“ oznámil na Twitteru vicepremiér Andrei Spinu.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak upozornil, že Moskva údery zahájila krátce poté, co Evropský parlament schválil rezoluci označující Rusko za stát podporující terorismus.

Bez elektřiny je i západoukrajinský Lvov. „Celé město – bez světla. Čekáme na další informace od energetických expertů. Mohou být přerušeny dodávky vody,“ uvedl starosta Lvova Andrij Sadovyj na svém telegramovém účtu a vyzval obyvatele města, aby zůstali v krytech.

„Hodně raket. Z jihu i z východu. Protivzdušná obrana funguje,“ uvedl na telegramu šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. Rusko podle něj využilo nejméně devět bombardérů Tu-95. O funkční protivzdušné obraně informovali i představitelé Dněpropetrovské oblasti.

Problémy v jaderných elektrárnách

Po masivních ruských úderech hlásí problémy rovněž dvě ukrajinské atomové elektrárny. Pracovníci Jihoukrajinské jaderné elektrárny kvůli výpadku proudu odstavili řadu bloků, píše agentura Reuters s odvoláním na společnost Enerhoatom. Šéf Chmelnycké oblasti mezitím sdělil, že energetické bloky od sítě odpojila rovněž Chmelnycká jaderná elektrárna.

„S elektrárnou je vše v pořádku. Není kde vyrábět elektřinu,“ uvedl dále mluvčí Enerhoatomu o Jihoukrajinské jaderné elektrárně, která se nachází v Mykolajivské oblasti na jihu země.

K podobnému kroku přistoupili pracovníci Chmelnycké jaderné elektrárny, která se nachází na západě Ukrajiny. „Bloky Chmelnycké jaderné elektrárny byly odpojeny od energetické soustavy,“ uvedl oblastní šéf Serhij Hamalij podle agentury Ukrinform.

Na Ukrajině fungují čtyři jaderné elektrárny s celkem 15 reaktory. Dvě z nich – Rovenská a Chmelnycká – jsou umístěné v oblasti Volyně, další dvě – Záporožská a Jihoukrajinská – na jižní Ukrajině.

Záporožskou jadernou elektrárnu obsadily na začátku března ruské invazní síly, přičemž provoz stále zajišťují Ukrajinci. Obě strany se navzájem viní z ostřelování zařízení, které je největším svého druhu v Evropě. Černobylská jaderná elektrárna je nefunkční, ale chladí se v ní spotřebované jaderné palivo. Zatím nejrozsáhlejší útok Moskva provedla podle ukrajinských úřadů v úterý 15. listopadu odpoledne, kdy bylo zasaženo na 15 energetických zařízení..

X X X

Je to jako hladomor za Stalina, prohlásil papež František o válce na Ukrajině

Papež František ve středu válku na Ukrajině přirovnal ke genocidě, při níž za sovětského vůdce Josifa Stalina ve 30. letech minulého století zahynuly miliony Ukrajinců. V souvislosti s jejich utrpením také ve Vatikánu podle agentury Reuters mluvil o mučednictví.

Hlava katolické církve se k válce na Ukrajině vyjádřila na závěr generální audience, které se na Svatopetrském náměstí účastnily tisíce lidí. Ukrajinci podle papeže trpí „mučednictvím agrese“. Válku pak přirovnal ke „strašlivé genocidě“ ze 30. let.

Při hladomoru – na Ukrajině známém jako holodomor – zahynulo za vlády sovětského diktátora v letech 1932 až 1933 podle odhadů historiků 3,5 až 6 milionů Ukrajinců.

Katastrofu vyvolala především tvrdá politika komunistického režimu a zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům. Některé země světa, stejně jako část historiků, hladomor považuje za úmyslně vyvolanou genocidu.

Papež v průběhu současné války čelil kritice, když prohlásil, že „není černobílá“. „Vidíme brutalitu a zuřivost, s jakou tuto válkou vedou jednotky, zejména žoldáci používaní Ruskem. Ale nebezpečí je v tom, že vidíme jen ty hrůzy, a ne to, co je za touto válkou, která snad mohla být nějakým způsobem vyprovokována, či jí mohlo být zabráněno,“ řekl v květnu.

Na současné události by se nemělo hledět stylem „Červená Karkulka“, tedy že Karkulka byla dobrá a vlk zlý. „Je to globální záležitost, velmi komplexní a provázaná,“ dodal tehdy.

X X X

CIA chce verbovat agenty v Rusku, cílí na elity znechucené válkou

Ústřední zpravodajská služba chce rekrutovat špiony z řad ruských vojenských představitelů, oligarchů a podnikatelů nespokojených s válkou, kterou Rusko vede na Ukrajině, řekl šéf operací CIA David Marlowe. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ).

„Ještě den před invazí byl Putin na vrcholu,“ prohlásil David Marlowe během svého prvního veřejného vystoupení od nástupu do funkce náměstka ředitele CIA pro vedení operací. Ruský prezident měl podle něj do začátku války stále možnost tlačit na Ukrajinu, ovlivňovat NATO a předvádět, že Rusko je stále významná velmoc.

„Všechno z toho promrhal,“ zhodnotil dosavadní výsledek ruské agrese muž, který v americké tajné službě pracuje přes třicet let. Od loňska má na starosti verbování zahraničních agentů, jeho tým cílí na představitele cizích vlád i příslušníky teroristických organizací.

Není proto divu, že své vystoupení na akademické půdě využil k poselství směřované pro ruské publikum. „Hledáme ve světě Rusy, kteří jsou (invazí na Ukrajinu) stejně znechucení jako my, a jsme otevření spolupráci,“ uvedl Marlowe v projevu na Univerzitě George Masona ve státě Virginie.

Tvrzení o možném náboru agentů z řad nespokojených ruských vojenských důstojníků, podnikatelů, Rusů, kteří ze země uprchli, a oligarchů, jejichž majetek se ztenčil v důsledku sankcí, již v minulosti zazněla od bývalých představitelů CIA.

Evropské vlády od počátku ruské invaze na Ukrajinu vyhostily stovky ruských diplomatů podezřelých ze špionáže a zatkly přinejmenším dva nelegální agenty z Ruska. Kreml zároveň nařídil omezit přítomnost diplomacie Spojených států na území Ruska a výrazně tím omezil možnosti americké špionáže, píše WSJ.

„Přibližně 400 ruských zpravodajských důstojníků působících pod diplomatickým krytím bylo podle posledních údajů vyhoštěno ze země,“ uvedl v červenci šéf britské tajné služby MI6 Richard Moore a dodal, že ruská špionáž v Británii tím byla podle jeho odhadů snížena o polovinu.

X X X

POSLANEC  BAŠTA  SE  ZASTAL  PÁTÉ  KOLONY,  VYJEDNÁVAT  S  RUSKEM

Protivládní rétorika nejen voličů SPD je podle kandidáta na prezidenta nominovaného danou stranou Jaroslava Bašty způsobená nespokojeností lidí se současnou situací. Podotýká, že ani protivládní názor nebere špatně – „beru rétoriku jako rétoriku,“ míní. V Interview ČT24 dále zmínil, že by byl pro zastavení bojů na Ukrajině, aby se následně mohlo jednat.

Přestože byl před revolucí Bašta disident a jeden z prvních signatářů Charty 77, seděl v porevolučních vládách, se kterými nejsou voliči SPD podle moderátorky Interview ČT24 spokojení. Bývalý diplomat na Ukrajině si přesto nemyslí, že by mu to mělo sebrat body v blížících se lednových volbách na Hrad.

„Pravda, ale to neznamená, že by mě voliči SPD neuznávali. Berou v úvahu, že jsem se choval slušně před listopadem i po něm. Taky jsem nespokojený s tím, co se děje nyní, a to delší dobu,“ řekl. S tím podle něj souvisí i protivládní postoje, které příznivci hnutí mají a projevují je i na facebookovém účtu poslance.

Přesto názory, které hraničí s pátou kolonou, nebo obsahují ruský narativ, nevnímá negativně. „Vyjádření na Facebooku nejsou vyjádření, která by dělala dobrou reklamu tomu, co je teď a v čem žijeme. Lidé jsou hluboce zklamání tím, co se děje. Beru rétoriku jako rétoriku – lidé hledají způsob jakým protestovat,“ obhajoval myšlenky lidí.

Rusko není teroristický stát

„Rusové mají přes šest tisíc jaderných hlavic, respekt si tím vymezují sami. Nemůžeme je obehnat Velkou čínskou zdí nebo je odeslat někam do Asie, musíme s nimi jednat. Platí zásadní věc: máme usilovat o dobré sousedství a když se někoho bojíte, nevede k tomu. Měli bychom se snažit Rusy respektovat, ale chovat se tak, abychom se jich nemuseli bát,“ míní.

Na dotaz, jestli je podle něj Rusko teroristický stát pak měl jednoznačnou odpověď: „Rusko se chová v poslední době ve válce tak, že by si zasloužilo různá označení, ale teroristický stát to není. Je to agresor – to je nepochybné, ale říkat o nějakém státu, navíc velmoci, že je to teroristický stát, je trochu nadnesené.“

Myslí si zároveň, že by válka na Ukrajině neměla pokračovat až do úplného konce, přestože napadenou zemi podporují Češi či Spojené státy americké. Mluvil o tom, že je potřeba boje zastavit a následně by Američané mezi oběma zeměmi měli vést jednání. Zdůraznil, že výsledek pak může být zcela odlišný od současného stavu, primární je ale nedopustit válku na evropském kontinentu.

V závěrečné anketě dotazů mimo jiné zmínil, že by neudělil abolici Andreji Babišovi. „Asi ne. Věřím spíš ve spravedlivý soud,“ řekl s tím, že nový náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka byl dobrou volbou. Pravomoci prezidenta republiky označil za měkké, jeho vizí na záchranný pás v době zdražujících se energií je zastropování energií u výrobců, nikoliv spotřebitelů.

„Neexistují žádné signály, že by Rusko v prosinci přestalo Moldavsku dodávat plyn. Vláda je však připravena na jakýkoli scénář, protože Rusko nadále využívá energetické zdroje jako nástroj vydírání,“ uvedla moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová televizi PRO-TV.

Státní ruská plynárenská společnost Gazprom v úterý Ukrajinu obvinila, že zadržuje dodávky plynu určené pro Moldavsko. Kyjev i Kišiněv však toto tvrzení odmítají. Gazprom též varoval, že by dodávky od 28. listopadu mohl snižovat.

Moldavský vicepremiér Andrei Spinu dodal, že plyn, o kterém Gazprom tvrdí, že ho Ukrajina zadržuje, je moldavskými rezervami a země za něj zaplatí. „Gazprom obviňuje Ukrajinu a Moldavsko z něčeho, co se neděje. Veškerý plyn dodaný na pravý břeh Moldavska zaplatí Moldavsko,“ napsal Spinu na sociální síti Telegram.

Gazprom v úterý uvedl, že objem plynu, který dodává do měřicí stanice Sudža pro tranzit přes Ukrajinu do Moldavska, převyšuje reálný objem předávaný na hranicích Ukrajiny s Moldavskem. Ukrajina podle něj na svém území zadržuje 52,52 milionu metrů krychlových plynu pro Moldavsko.

Trasa přes Ukrajinu je poslední zbývající cestou, kterou ještě proudí zemní plyn z Ruska na západoevropské trhy. V současnosti Gazprom touto trasou přepravuje asi 43 milionů metrů krychlových denně.

Ačkoli má Moldavsko silné historické a jazykové vazby na sousední Rumunsko, které je členem Evropské unie, spoléhá se při dovozu plynu výhradně na Gazprom a je do značné míry závislé na ruské energii.

Spinu uvedl, že Moldavsko si na zimu rezervovalo v ukrajinských zásobnících více než 200 milionů metrů krychlových plynu. „Už není prostor pro nátlak, vydírání a podvody. Společně dosáhneme energetické bezpečnosti,“ napsal Spinu na Telegramu.

Provozovatel ukrajinské plynárenské přepravní soustavy (GTSOU) v úterý uvedl, že Gazprom zmanipuloval fakta, „aby ospravedlnil rozhodnutí o dalším omezení objemu dodávek plynu do evropských zemí“.

„Jedná se o pokus opětovně vyvíjet politický nátlak ve výhradně obchodních vztazích,“ uvedla ve středu Olga Bielková, ředitelka pro vládní a mezinárodní záležitosti GTSOU.

X X X

AFÉRY  EXREKTORKY  NERUDOVÉ  NA  MENDELOVĚ  UNIVERZITĚ  V  BRNĚ

A  TO  CHCE  BÝT  PREZIDENTKOU?

Nerudová na Mendelově univerzitě v Brně neřešila ani stížnosti na děkana Jankovského, který jako soudní revizní znalec v Praze neviděl vysoké, nebezpečné, děravé stromy, větve svázané lany, aby neupadly a nezabili na 50 nájemníků, ale soudkyním OS Praha 5, Hněvkovské, a Městského soudu v Praze oznámil, že jsou v bezvadném stavu. Nechtěla to řešit ani předsedkyně MS v Praze dr. Pokorná a náměstkyně Ministerstva spravedlnosti Cetlová. A to dělají statisícové škody už 30 let.

Dr. Cetlová neřešila ani další stížnosti na soudní znalce v ČR. Byl o tom informován i nový ministr spravedlnosti Blažek. Nic se nestalo. To je ta spravedlnosti a demokracie po převratu 1989 v ČR, kdy se cinkalo klíči na demonstracích v Praze na Václavském náměstí a na Letné s Václavem Havlem.

Rychlotituly z éry Nerudové řeší úřad, závěr bude až po prezidentských volbách

Národní akreditační úřad pro vysoké školství už měsíce prověřuje podezření, že se na Mendelově univerzitě v Brně za éry exrektorky a nynější kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové závažně porušovala pravidla. V několika případech měli studenti univerzity nezvykle rychle získat doktorský titul Ph.D. Nerudová obvinění odmítá. Nyní ale vyšlo najevo, že závěr kontrol se veřejnost do prvního kola prezidentských voleb nedozví.

Ve středu na to upozornily Seznam Zprávy. Uvedly, že poslední letošní zasedání Rady Národního akreditačního úřadu, kde by se případy měly řešit, bude ve čtvrtek. Předseda rady a bývalý ministr školství Robert Plaga potvrdil, že body, které se týkají Mendelovy univerzity, projednány nebudou.

„Na program se dostanou až 19. ledna příštího roku, zveřejnění příslušného úředního zápisu s verdiktem lze dle zvyklostí čekat až na počátku února, tedy po volbách,“ uvedl server. První kolo prezidentských voleb se bude konat v pátek 13. a v sobotu 14. ledna 2023. Plaga však odmítl, že by obě věci byly posunuty účelově kvůli prezidentské kandidatuře bývalé rektorky.

„Není to nic nestandardního,“ uvedl pro Seznam Zprávy Robert Plaga. Doplnil však, že jisté pozdržení je dáno i tím, že Mendelova univerzita „plně využívá lhůty“, které jí dává zákon.

Akreditační úřad prověřuje ve dvou oddělených správních řízeních podezření, že se na univerzitě závažně porušovala pravidla. Například, že někteří studenti univerzity přišli nezvykle rychle k doktorskému titulu Ph.D.

Už dříve zveřejněná podezření na Mendelově univerzitě se týkají její Provozně ekonomické fakulty. Prověřuje se například to, že značný počet studentů doktorského studia skončil za dobu výrazně kratší, než jsou standardní tři roky. V dříve kontrolovaném období získalo podle dosavadních zjištění „rychlotitul“ za 22 až 30 měsíců hned 14 studentů.

Univerzita pochybila už dříve, řekl úřad

Univerzitu Nerudová jako rektorka řídila od února 2018 do konce ledna letošního roku. Dle předchozích závěrů kontrolorů neměla ani dodatečně nastavená opatření proti podvodům a plagiátorství.

Akreditační úřad proto už v květnu rozhodl, že brněnské univerzitě u doktorských oborů ekonomického zaměření odebere takzvaný institucionální akreditaci. To by mělo znamenat, že škola si nové studijní programy s tímto zaměřením už nebude moci schvalovat sama, ale musela by o to vždy žádat úřad.

Dané rozhodnutí akreditačního úřadu je ale i po pěti měsících nepravomocné. Brněnská vysoká škola se totiž odvolala. Na základě srpnového verdiktu přezkumné komise byl poté případ vrácen Plagově Radě Národního akreditačního úřadu k novému projednání, které se zatím neuskutečnilo.

Další, tedy druhá, úřední kontrola s nejasným dopadem na chod univerzity se podle Seznam Zpráv týkala několika desítek studijních programů napříč celou univerzitou. K čemu přesně dospěla, není na rozdíl od zmíněných „rychlotitulů“ jasné. Kontrolní zpráva není bez projednání radou veřejně přístupná. Jediné, co je známe je, že univerzita si na maximum protáhla čas na podání připomínek.

„Univerzita se ke zprávě z kontroly vyjádří do termínu, který byl stanoven Národním akreditačním úřadem. Obsah námitek je předmětem řízení s NAÚ,“ sdělila v úterý na dotaz Seznam Zpráv mluvčí vysoké školy Tereza Pospíchalová. To, že by šlo ze strany školy o taktiku Pospíchalová odmítá. Podle jejích slov je nutné materiál nastudovat tak, aby bylo možné reagovat na jednotlivé podněty.

„Továrna na tituly“

V návaznosti na proběhlé kontroly se nyní řeší, kdo ponese za pochybení odpovědnost. Nerudová si totiž případný podíl viny nepřipouští a pouze ukazuje na nové vedení fakulty, kterou již několik let vede Pavel Žufan.

Žufan v minulosti řešil i agendu ohledně zahraničních studentů. Právě jeho fakulta jich v předchozích letech několik přijala do doktorského studijního programu. Jednalo se o studenty zejména z Německa či Rakouska. Univerzita současně spolupracovala s rakouskou agenturou Institut für Management. Ta zájemcům nabízela poměrně snadnou cestu k doktorátu z ekonomie. Na svém webu tehdy získání titulu vyčíslila na 25 tisíc eur.

To byl také důvod, že se v Rakousku začalo o Mendelově univerzitě mluvit jako o „továrně na tituly“. Šéf dané agentury Wolfgang Reiger na dotaz Seznam Zpráv řekl, že v Brně byl v kontaktu vždy s Žufanem, ale s Nerudovou nikoliv.

„Za uskutečňování studijního programu je odpovědný děkan fakulty,“ řekla pro Seznam Zprávy Nerudová. Ta byla v letech 2009 až 2014 na Provozně ekonomické fakultě proděkankou. K tomu stále stojí v čele jedné z kateder (Ústav účetnictví a daní). I přes nedokončené šetření úřadu opakovaně zdůrazňuje, že v její kariéře na rozdíl od jiných prezidentských kandidátů žádná temná místa nejsou.

Škola provedla vnitřní audit

„Jako svou silnou stránku vnímám i to, že nemusím obhajovat svou minulost a plýtvat tím časem, který nám všem běží,“ prohlásila dokonce minulý týden v Praze před novináři.

Kontrolou studia se zabývá i samotná univerzita, rozhodla se totiž pro vnitřní audit. Jeho výsledky však známé nejsou. Podle Seznam Zpráv se však mluví o tom, že na Provozně ekonomické fakultě škola během léta došla k závěru, že 12 z celkem asi pěti desítek kontrolovaných absolventů podmínky pro udělení titulu Ph.D. nesplnili. To však samotná škola nepotvrdila.

Seznam Zprávy však upozornily na to, že mají i jména, která jsou na seznamu uvedena. Z informací vyplývá, že dvě třetiny jsou absolventi z německy mluvících zemí a jedna absolventka je původem z Ruska. Absolvent doktorského programu, který přednáší na zahraničních univerzitách v medicínském oboru, pro server zdůraznil, že všechny předepsané náležitosti studia splnil, včetně jeho délky.

Už v dubnu, kdy kauzu brněnských rychlostudentů otevřel týdeník Hrot, hovořila bývalá rektorka a nyní prezidentská kandidátka Nerudová o tom, že ona sama udělala vše, aby zjištěné prohřešky byly napraveny.

 Na útoky na svou osobu už jsem si za ty roky zvykla. Vždy k nim ale přistupuji čelem a chci otevřeně komunikovat pravdivé informace.

Ačkoliv se Danuše Nerudová ke spoluzodpovědnosti nehlásí, předseda Rady Národního akreditačního úřadu Robert Plaga by viděl osobní zodpovědnost ve dvou rovinách. Nikoliv jen na děkanovi fakulty.

„Primární zodpovědnost leží na vedení fakulty, druhotně jde ale i o kontrolní mechanismy celé univerzity,“ komentoval Plaga, i když nikoho nejmenoval.

Škola je však prý připravena vyvodit ze zjištěných skutečností závěry, až pokud se podezření potvrdí. O postihu nějakého konkrétního člověka zatím ale nemluví.

„V případě, že by se něco takového (nestandardní studium) prokázalo, pak bychom z toho vyvozovali důsledky jak z pohledu procesů, tak z pohledu personální odpovědnosti,“ dodala mluvčí brněnské zemědělské a lesnické univerzity Tereza Pospíchalová.

X X X

NOVÁ  ŽELEZNÁ  OPONA  A  ZEĎ

Svět je rozdělený. Bojuje se o umístění nové železné opony, komentuje summit G20 ekonomka Matesová

Většina států skupiny největších ekonomik světa G20 minulý týden ostře odsoudila válku na Ukrajině. Ze společného prohlášení přijatého na summitu na Bali ale vyplývá i to, že na konflikt existují mezi zeměmi různé názory, jak potvrzuje i ekonomka Jana Matesová v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Státy se mimo jiné společně usnesly na tom, že válka na Ukrajině podkopává globální ekonomický růst.

Podle ekonomky a dlouholeté zástupkyně Česka ve Světové bance Jany Matesové z výsledků jednání G20 vyplývá především to, že svět je silně rozdělený v tom, jak vnímá, co se nyní děje.

Jakou sílu a ochotu mají nejmocnější ekonomiky světa ukončit válku na Ukrajině, která ukrajuje z jejich prosperity? Co řekl o jejich postoji k Rusku summit G20? Naďa Bělovská se ptá ekonomky Jany Matesové

„Na jedné straně je to vidění zemí G7, celé Evropské unie a Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Koreje, dokonce i některých dalších vyspělých východoasijských států. Také bych řekla Mexika, Chile. Ale je to menšina států celého světa,“ vysvětluje ekonomka.

„Potom je část, která se to snaží tak nějak hrát na obě strany. A pak je velký počet států, zejména v Africe, kde mnoho z nich vidí tu realitu tak, jak ji vidí ruská propaganda,“ dodává Matesová.

Závěrečné komuniké jednání podle ní říká, že G20 není základním fórem pro řešení bezpečnostních otázek, ale je si vědomo, že současné bezpečnostní otázky mají obrovské ekonomické důsledky.

Asijské země hledají způsoby, jak zabránit dalším válkám. Pojistkou má být světový obchod

„Ministr Lavrov konstatoval, že se mu nelíbí politizace G20, ale největší a možná jediná síla G20 je přesně v tom, že je to politický orgán,“ komentuje expertka.

To, že se země G20 poprvé za fungování této skupiny nejsou schopny dohodnout, prý ukazuje, že je svět opravdu rozdělený více než kdykoli v posledních 20 letech.

„Ještě nevíme, jak bude svět mocensky rozdělený, kde bude ta případná železná opona. O to se bojuje… A to, že se nevrátíme do stavu, který tady byl posledních 30 let, je naprostá jistota. Taková jistota jako smrt,“ uzavírá Matesová.

X X X

Cizinci si z Česka vezli auto napěchované pyrotechnikou. Němci jim ji zabavili

Dodávku po střechu napěchovanou zábavní pyrotechnikou z Česka zastavili němečtí celníci na dálnici u Pirny. Rachejtlí bylo více než 1000 kilogramů. Dvojice mužů z Nizozemska neměla na převoz nebezpečného zboží kategorie F3 povolení a o náklad přišla.

Němečtí policisté minulý týden na dálnici nedaleko saského města Pirna zastavili nizozemský vůz, který nelegálně převážel více než tunu zábavní pyrotechniky z Česka. Policie o nálezu z příhraniční oblasti informovala dnes.

V dodávce jela dvojice mužů ve věku 29 a 34 let, kteří však nedokázali předložit žádné povolení, jež by jim umožňovalo převoz pyrotechniky kategorie F3. Ta představuje středně velké nebezpečí.

Policisté proto ohňostroje a dělbuchy o celkové hmotnosti 1084 kilogramů zabavili. Proti dvojici mužů teď vedou trestní řízení pro podezření z porušení zákona o výbušninách, uvedl drážďanský celní úřad.

Nákup zábavní pyrotechniky v Česku v období před Vánocemi a oslavami Nového roku patří pro některé Němce prakticky k tradici. I proto německá policie opakovaně varuje před nebezpečím některých druhů pyrotechniky i možným porušením zákona při jejím dovozu.

X X X

Paříž popírala invazi a Berlín si přál porážku Ukrajiny, řekl Johnson

Francie do poslední chvíle popírala možnost, že Rusko uskuteční invazi na Ukrajinu a Němci si mysleli, že válka bude katastrofa a z ekonomických důvodů si přáli, aby skončila co nejrychleji a to i porážkou Ukrajiny. Uvedl to britský expremiér Boris Johnson. Za nekompromisní reakci vůči Rusku naopak pochválil EU.

„Tato věc byla obrovským šokem. Mohli jsme vidět, jak se ruské taktické bataliony shromažďují, ale různé země měly velmi odlišné perspektivy,“ uvedl bývalý britský expremiér v rozhovoru pro stanici CNN.

„Nepochybujte o tom, že Francouzi to až do poslední chvíle popírali,“ řekl o Francii, jejíž prezident Emmanuel Macron opakovaně navštěvoval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jej od invaze odradil.

Johnsonova slova si za rámeček nedá ani německý kancléř Olaf Scholz, který podobně jako Macron i po vypuknutí války telefonoval Putinovi, aby docílil konce bojů. „Německý názor v jedné fázi byl, že pokud k invazi dojde, bude to katastrofa a bylo by lepší, když celá věc bude rychle u konce a Ukrajina se složí,“ řekl Johnson, podle něhož Němce k tomuto přístupu vedly „všechny možné rozumné ekonomické důvody“.

„Nemohl jsem to podpořit, myslel jsem si, že je to katastrofální pohled,“ zdůraznil Johnson. „Ale chápu, proč přemýšleli tak, jak přemýšleli,“ pokračoval Johnson.

Německo je dlouhodobě obviňováno, že kvůli svým těsným ekonomických vazbám na Rusko, zvláště co se týče energetiky, se nepostavilo zpočátku vůči Rusku tak rozhodně, jak mělo. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková připustila, že Německo dříve nepříliš pozorně naslouchalo „správnému hodnocení Ruska“ ze strany mnoha partnerů. Nyní se Němci snaží od závislosti na ruských energiích co nejrychleji odpoutat.

Posledním státem, kterému se od Johnsona dostalo příkrého hodnocení, je Itálie. Její vláda vedená v té době Mariem Draghim „v určité fázi jednoduše říkala, že nebudou schopni podpořit pozici, kterou zaujímáme“, vzhledem k „masivní“ závislosti Itálie na ruských surovinách.

Itálie měla tradičně s Ruskem v evropském prostoru nadstandardně dobré vztahy. Italská média nabízela ruským komentátorům prostor pro šíření propagandy Kremlu a byli to italští politici, kteří jako jedni z prvních navštívili Moskvu po okupaci Krymu. Pro tuto blízkost si Itálie vysloužila nelichotivé označení „trojský kůň Ruska“ v Evropě.

Nicméně po vpádu ruských sil na Ukrajinu se právě Draghi stal jedním z nejsilnějších hlasů podporujících protiruské sankce. A nová italská premiérka Giorgia Meloniová dala najevo, že na nastoleném, vůči Rusku kritickém kurzu, nehodlá nic měnit.

Chvála EU od zastánce brexitu

Johnson uznává, že okamžitě po začátku invaze se i zprvu zdráhavé státy okamžitě postavily na stranu napadené Ukrajiny. „Stalo se to, že všichni, Němci, Francouzi, Italové, (americký prezident) Joe Biden, viděli, že prostě není žádná jiná možnost. Protože s tím chlapem (Putinem) jste nemohli vyjednávat. To je klíčový bod,“ řekl expremiér.

Horlivý zastánce brexitu nešetřil slova chvály na EU. Podle něj si ve svém odporu vůči Rusku „počínala skvěle“. „Po všech svých obavách vzdávám hold tomu, jak EU jednala. Byli sjednoceni. Sankce byly tvrdé,“ řekl Johnson.

Sám Johnson patřil mezi nejtvrdší kritiky ruského prezidenta Vladimira Putina a velké podporovatele Ukrajinců. S ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským navázal úzký vztah. „Je to velmi odvážný chlap. Myslím si, že historie konfliktu by byla velmi, velmi odlišná, kdyby tu nebyl,“ ocenil expremiér ukrajinského Zelenského.

Obdiv je zřejmě vzájemný. Po rezignaci rekordně krátce působící premiérky Lizzy Trussové se na oficiálních twitterovém účtu ukrajinské vlády objevil příspěvek vyjadřující podporu návratu Johnsona do premiérského křesla. Příspěvek byl rychle smazán, ale podle serveru Politico bizarní případ naznačil, že „Kyjev stále sní o Borisi Johnsonovi“.

X X X

Válka na Ukrajině neskončí, dokud bude Putin naživu. Západ to neovlivní, míní spisovatel

Po devíti měsících od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu je naděje na příměří mezi Kyjevem a Moskvou stále v nedohledu. Jeden z nejvýznamnějších ruských spisovatelů současnosti, Michail Šiškin, je přesvědčen, že zástupci Západu ani Ukrajiny nemůžou mír zajistit sami. Podle něj totiž konflikt bude trvat do té doby, dokud bude naživu ruský prezident Vladimir Putin. Šiškin, který je velkým kritikem kremelské politiky, to řekl v rozhovoru pro švýcarský deník Berner Zeitung.

„Válka na Ukrajině bude trvat, dokud bude Vladimir Putin naživu. Ukrajina teď musí hlavně získat více zbraní, aby současnou situaci ustála. V této válce již nelze zachovávat neutralitu. Každé otálení s dodávkami znamená další mrtvé děti,“ řekl Šiškin, čímž nepřímo vyzval západní země, aby v masivní podpoře Ukrajiny pokračovaly.

Podle známého ruského spisovatele ale Ukrajina ani NATO nemohou Rusko porazit. „To mohou udělat pouze sami Rusové. Zánik současného státního uspořádání je ale nevyhnutelný. Současná Ruská federace přestane existovat,“ předpověděl v rozhovoru pro Berner Zeitung.

 Šiškin není zdaleka sám, kdo je přesvědčen o tom, že ani Západ, ani Ukrajinci svrhnout Putinův režim nemohou. Pojistkou ruského diktátora je totiž vlastnictví jaderných zbraní, jejichž použitím Kreml v posledních měsících často vyhrožuje.

„Neumím si představit, že Putin stane před soudem. Variant, jak jeho život skončí, však není mnoho. Buď zemře přirozenou smrtí, nebo mu k tomu jeho nejbližší okolí pomůže. Možná také uprchne do Středoafrické republiky, kde si už před lety vybudoval bezpečné zázemí,“ zmínil Šiškin, který žije od roku 1995 ve Švýcarsku či v Německu.

Srovnání s Hitlerem

​O tom, že má Putin v případě nouze připravený plán útěku právě do Středoafrické republiky, se ve veřejném prostoru hovoří již delší dobu. Před časem přišel se zajímavou zprávou ruský zpravodajský kanál General SVR, který zveřejňuje interní informace z Kremlu.

Putin si měl ve Středoafrické republice „odložit“ významné jmění v hotovosti i ve zlatě – v přepočtu více než 300 miliard korun. Právě Středoafrická republika by mohla být jednou z destinací, do níž by šéf Kremlu uprchl v případě, že by se situace kolem války na Ukrajině začala pro Rusko obzvlášť nepříjemně vyvíjet.

Šiškin osobu Putina srovnal s Adolfem Hitlerem a současnou Ruskou federaci pak připodobnil k nacistickému Německu: „Když ztratíte vědomí, někdy pomůže silná facka. Totální porážka pomohla Němcům dostat se z hitlerovské mánie. Velmi doufám, že porážka v této válce pomůže i mému lidu dospět k tomuto uvědomění,“ přeje si ruský spisovatel.

X X X

Plzeňská v Praze dopravní stoka, změníme ji v bulvár, říká nový starosta Prahy 5

Ve volbách v Praze 5 těsně zvítězili nováčci z Prahy 5 sobě. Starostou se stal lídr strany Jaroslav Pašmik, muzikolog, bývalý novinář a vysokoškolský pedagog. Jeho úkolem bude zejména zvýšit bezpečnost v ulicích.

x Jaké problémy jsou nyní v Praze 5 nejakutnější?

Momentálně asi největší problém je na Smíchově, a to s bezpečnostní situací. Především v okolí Anděla. Je to spojené se zvýšenou přítomností lidí závislých na drogách, jelikož máme dvě ze tří pražských kontaktních center pro narkomany.

x Jak situaci hodláte řešit?

Především se chystám jako starosta podpořit městskou policii. Už jsem se o tom bavil s ředitelem strážníků a ani jim současné nastavení nevyhovuje. Potřebovali by například více prostředků na vybavení, ale především musí podpořit náborové kampaně, jelikož mají velmi výrazný podstav. Zároveň dáváme dohromady krizový tým, jehož součástí budou i zástupci organizací, kteří se o tyto lidi starají.

 x Výpověď ke konci roku pro jedno z kontaktních center na vašem území, se kterou přišlo minulé vedení, tedy stále platí?

Ano, platí, ale uvědomujeme si, že kvůli tomu může být od ledna přetížené to zbývající centrum. Proto to krizový tým bude řešit už teď a ne až v lednu, když už ten problém propukne naplno. Máme vytipovaná místa, kde by mohly nově fungovat terénní služby, které pomohou tu akutní situaci řešit. Zároveň ale potřebujeme nějaké dlouhodobé řešení.

x Určitá snaha o řešení už tady nějaký čas je. Jakou cestou navrhujete jít?

Sami na to určitě nestačíme. Pokud se má situace někdy zlepšit, musí spolupracovat nejen magistrát, ale také zejména starostové ostatních městských částí. Je potřeba, aby si všichni uvědomili, že dobrá protidrogová politika se městu vyplatí. Nesmíme drogovou scénu démonizovat, ale naopak k těm lidem přistupovat jako k nemocným a co nejvíce se snažit zařadit je zpátky do společnosti. Na tom, že to chceme, se musí shodnout celá Praha.

x Dalším velkým problémem jsou kapacity ve školách. Kde je ten problém nejakutnější?

V některých lokalitách je to doslova tikající bomba. V Praze 5 se navíc mimořádně hodně staví, takže lidí zde ještě přibývá. Se základními školami jsme už na hraně v Košířích, se školkami zase na Barrandově. Dlouhodobě tady chybí koncepční řešení místo těch nouzových, kterých jsme byli svědky.

x Postavit novou školu chvíli trvá. Máte i rychlejší řešení?

Chceme vstoupit do jednání se soukromým gymnáziem, které ovládá rodina bývalé starostky Renáty Zajíčkové z ODS (gymnázium sídlí v budově patřící městské částí, kde dříve byla základní škola, pozn. red.). Třeba se k tomu postaví konečně odpovědně a umožní návrat základní školy.

Nájemní smlouva je na deset let a bude končit v příštím roce. Je tam ale právo na prodloužení o dalších deset let, takže my se teď musíme podívat, zda se s tím dá něco dělat. Pomohlo by to situaci řešit, než se podaří postavit školu novou.

x A co se týče Barrandova?

Tam ze všeho nejdříve musíme udělat analýzu využití majetku, který máme ve správě. Následně budeme jednat o možnosti vzniku dětských skupin nebo centra pro předškolní děti pod správou domova dětí a mládeže.

x ohli by v tomto problému pomoct například developeři jako v případě Rohanského ostrova, kde Sekyra Group poskytne na novou školu a další občanskou vybavenost půl miliardy korun?

První jednání s developery už máme za sebou a mohu říct, že jsou tací, kteří chtějí spolupracovat. Třeba FINEP v případě projektů na Barrandově. Potom jsou tu ale developeři, kteří jsou pro jakoukoliv spolupráci doslova toxičtí. Co bych ale od developerů obecně rád viděl a zatím k tomu nedochází, je jakákoliv vize energetické efektivity nových sídlišť. Tam panuje vysoká míra nejistoty a zřejmě také obava o výdělečnost projektů.

x Ve vašem volebním programu stálo, že podpoříte přeměnu Plzeňské ulice ze špinavé výpadovky v moderní městský bulvár. Jaká je vaše vize této dopravní tepny?

Plzeňská je v tuto chvíli v podstatě dopravní stoka. Zároveň jsou podél ní vybydlené bytové domy se zazděnými okny. Větší intenzita dopravy, která tady vede, podle mě není důvodem, proč by tam nemohly vzkvétat služby a obchody. Proto tam musí vzniknout například parkovací stání, protože v tuto chvíli tam zásobovací auta zpravidla stojí na chodnících. Rozhodně by tam měly být další stromy a více by měly být zabezpečeny přechody pro chodce.

x Jde tedy o kultivaci samotné ulice i jejího okolí?

Přesně tak. Kolem Plzeňské je v plánu spousta zajímavých projektů, například přestavba bývalé vozovny v Košířích nebo revitalizace Košířského náměstí. V případě samotné ulice vznikají problémy především na křižovatkách, takže využít v jejich případě nějaké chytré řešení by mohlo výrazně pomoci průjezdnosti této velmi vytížené komunikace.

X X X

Jindřišská věž má už 10 zájemců, magistrát se o prodeji dozvěděl z médií

Pražské arcibiskupství dá Praze, která uvažuje o odkupu Jindřišské věže, do konce roku čas připravit nabídku. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík však řekl, že církev chce ekonomicky nevýhodný majetek prodat co nejlépe. Věž nabízí k prodeji za 75 milionů korun, po týdnu od zveřejnění inzerátu již eviduje víc než deset zájemců.

Jestli si ji koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo dá nejlepší nabídku,“ řekl Balík.

Věž podle něj vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

„Pro církev by to v tuto chvíli byla chyba, protože i kdybychom sehnali grant, většinu bychom museli dát z vlastního,“ míní vikář. Dlouhodobý nájemce podle něj budovu zhodnotil. Podle textu inzerátu byla v roce 2001 ve věži provedena vestavba vnitřního prostoru, na kterou jsou posazena jednotlivá podlaží.

Současný pražský primátor Zdeněk Hřib v úterý na Twitteru uvedl, že magistrát se o prodeji věže dozvěděl až z médií. „Opravdu mě mrzí, že stavbu tohoto typu nenabídlo arcibiskupství k přímému prodeji nejdřív městu nebo městské části,“ napsal.

Zástupci arcibiskupství se nakonec ve středu sešli s pražským radním pro majetek Janem Chabrem a starostkou Prahy 1 Terezií Radoměřskou (oba TOP 09). Chabr po setkání řekl, že církev dá městu potřebné informace a čas do konce roku, aby mohlo vypracovat analýzu nutnou pro předložení vlastní nabídky na odkup.

„Předpokládám, že do konce roku bychom měli vědět, jestli město bude podávat nabídku, a pokud bude, tak v jaké výši,“ komentoval Chabr. Rozhodnutí o samotném odkupu pak bude na zastupitelstvu, případně nové radě města, pokud již bude zvolena.

„Určitě do konce roku počkáme s rozhodnutím, komu Jindřišskou věž prodáme,“ potvrdil Chabrova slova Balík. Dodal však, že medializace v posledních dnech přinesla další nabídky a dá se předpokládat vyšší cena.

Církev rozjíždí nájemní bydlení

To je podle Balíka pro církev dobrá zpráva.

„Aby byla církev schopna připravit se na dobu, kdy nebude dostávat peníze na svou činnost od státu, musí nastavit své investiční strategie tak, aby nám od roku 2030 majetek vydělal na hlavní, tedy duchovenskou činnost,“ uvedl vikář.

„V roce 2019 jsme v pražské arcidiecézi rozhodli, že se opřeme do nájemního bydlení v Praze. Na tom jsme začali pracovat a teď první domy pro nájemní bydlení přebíráme,“ řekl Balík. Podrobnosti chce arcibiskupství představit na tiskové konferenci 1. prosince.

Církev má ale i spoustu majetku, který je přítěží. „Je nevýdělečný, jeho opravy a údržba stojí obrovské finance, děláme tedy konsolidaci církevního majetku. Majetek, který je pro nás špatně využitelný, se snažíme transparentně prodat,“ uvedl Balík.

Je to majetek, který církev držela před restitucemi, i ten, který jí byl v rámci majetkového vyrovnání se státem vrácen. „Většinu budov, které jsme dostali v restitucích i před nimi po roce 1990, byla v dezolátním stavu,“ připomíná.

„Zapojujeme do toho různé realitní kanceláře a majetek se snažíme zhodnotit tak, abychom peníze, které nám to vynese, vložili právě třeba do nájemního bydlení. Jindřišská věž zapadá do tohoto scénáře,“ vysvětlil. Památka je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou do konce roku 2044.

X X X

Zeman udělil milost polskému páru, který prodával psychotropní nápoje ayahuasca

Prezident Miloš Zeman udělil milosti třem odsouzeným za nelegální obchody s psychotropním nápojem ayahuasca. Vyplývá to ze sdělení Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Osmileté tresty vězení v případu dostali polští manželé Jaroslaw a Karolina Kordysovi, s podmínkou od soudu odešel Petr Kanawka, který se podílel na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián.

  „Prezident republiky prominul omilostněným manželům nevykonané zbytky nepodmíněných trestů odnětí svobody, tresty vyhoštění z území České republiky na dobu neurčitou a tresty propadnutí věci. Třetímu omilostněnému prominul podmíněný trest odnětí svobody a trest vyhoštění z území České republiky na dobu tří let,“ uvedl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

„Vzal při svém rozhodnutí v úvahu především nepřiměřenou výši trestů, neodpovídající míře společenské nebezpečnosti omilostněných skutků,“ dodal.

Zeman také podle něj přihlédl k řadě doporučení, například Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila nebo psychiatra a pražského exprimátora Pavla Béma z ODS, který se protidrogové politice věnoval.

Prezident tak udělil 22., 23. a 24. milost. V druhém funkčním období jich je celkem sedmnáct. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů.

Jako podmínky si stanovil to, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Tyto zásady několikrát nesplnil, omilostnil například doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

Kauza ayahuasca

Manželé Jaroslaw a Karolina Kordysovi si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávali z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli.

Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje.

Vrchní soud v Olomouci uložil polskému manželskému páru osm let vězení. Výrazně tak zvýšil trest obžalované, kterou původně ostravský krajský soud poslal do vězení na 5,5 roku. Jejímu muži naopak trest o půl roku snížil.

Třetímu obžalovanému Petru Kanawkovi, který se podílel na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, soud potvrdil podmíněný trest. Všechny tři soud z Česka vyhostil.

X X X

Nezávislé Skotsko? Soud překazil plány. Zakázal hlasování bez souhlasu vlády

Skotsko nemůže uspořádat druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně. Rozhodl o tom ve středu britský nejvyšší soud. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová se i tak zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023.

 Podle agentury Reuters představuje verdikt neúspěch pro skotské nacionalisty, kteří plebiscit plánovali na příští rok. Sturgeonová uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat.

V roce 2014 Skotové poměrem 55 ku 45 procentům odmítli odchod z více než 300 let staré unie s Anglií. Podle zastánců skotské nezávislosti ale pozdější vystoupení Británie z Evropské unie změnilo situaci natolik, že je nutné uspořádat nové referendum. Skotové se v hlasování o brexitu z většiny vyslovili proti vystoupení z EU. V současném skotském parlamentu převládají stoupenci nezávislosti.

„Skotský parlament nemá pravomoc přijmout zákon o referendu o nezávislosti Skotska,“ uvedl podle agentury DPA předseda britského nejvyššího soudu Robert Reed. Plebiscit by podle něj byl záležitostí, která se týká celého Spojeného království, a tudíž přesahuje pravomoci skotského parlamentu. Středeční rozhodnutí bylo podle Reeda přijato jednomyslně.

Sturgeonová se zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023. Musí ale podle ní být zákonné a mezinárodně uznané. Britská vláda souhlas s novým referendem odmítá dát a tvrdí, že Skotové už v roce 2014 měli příležitost vyjádřit se k samostatnosti a odmítli ji. Hlasování o nezávislosti by se podle ní mělo uskutečnit jednou za generaci.

Sturgeonová také uvedla, že zákon, který znemožňuje Skotsku určit si vlastní budoucnost bez souhlasu Londýna, odhaluje, že „jakákoliv představa o Spojeném království jako dobrovolném partnerství je mýtus“. Volání Skotska po nezávislosti podle ní nemůže být v demokracii umlčeno.

 Britský ministr pro otázky Skotska Alister Jack podle Reuters uvedl, že vláda v Londýně rozhodnutí respektuje. „Bereme na vědomí a respektujeme středeční jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soudu,“ uvedl Jack v prohlášení. „Budeme i nadále konstruktivně spolupracovat se skotskou vládou na řešení všech problémů, které jsou nám společné a kterým čelíme,“ dodal.

Příznivci nezávislosti plánují na středeční odpoledne demonstraci před skotským parlamentem v Edinburghu a na dalších místech.

X X X

Žalobu miliardáře Jiřího Šimáně na Zlínský kraj zatím nebude řešit soud

Už tento čtvrtek se mělo u okresního soudu ve Zlíně uskutečnit první jednání o určení vlastnictví pozemku, který Zlínský kraj koupil od firmy Unimex Group kvůli nové nemocnici. Na začátku týdne se ale obě strany dohodly, že požádají o odročení o půl roku. Kraj firmě nabídl jiný pozemek. Soud jednání zrušil.

Výsledkem mimosoudního jednání by mohla být nová smlouva. Ta by všechny předchozí závazky měla zrušit, a vedení Zlínského kraje by tím pádem mělo o jeden problém méně. Tak si to alespoň přeje hejtmanství. „Náš cíl je, abychom s firmou uzavřeli úplně novou smlouvu, která bude zcela rušit všechny závazky té současné,“ prohlásil hejtman Radim Holiš.

Zatím ale rok a půl trvající vyjednávání s firmou Unimex Group, které se týkají plochy pro dříve plánovanou stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, do tohoto bodu nedospěla. Kraj ale alespoň dosáhl zrušení soudního jednání.

„V pondělí jsme se spolu s právníky sešli přímo s panem Šimáně, slyšel informace přímo od nás a to se ukázalo jako důležité. My jsme sice měli připravené silné argumenty, ale mimosoudní dohoda je pro kraj určitě výhodnější,“ vysvětlil aktuální změnu Holiš. „Riziko soudního jednání je zažehnané, to je dobrá zpráva.“

Firma, která patří jednomu z nejbohatších Čechů Jiřímu Šimáně, se v této chvíli nechtěla vyjadřovat. „Do uzavření celé záležitosti situaci nebudeme nijak komentovat,“ oznámila za Unimex Group Julie Šmoldasová.

K tomu, aby se obě strany dohodly samy, je vyzval i zlínský okresní soud. Právníci obou stran teď mají za úkol zpracovat návrh dohody, kterou pak budou schvalovat krajští radní a následně zastupitelé zřejmě na únorovém zasedání. Jak bude postavená, není v tuto chvíli jasné a hejtman nechtěl sdělovat detaily. Ve hře je ale možná nabídka jiného pozemku na okraji malenovické zóny.

„Je to ještě otevřené, ale toto řešení bereme jako tu lepší variantu pro kraj,“ upřesnil hejtman. „Firma si to musí ještě prověřit. My už jsme jim jiný pozemek nabízeli v únoru, ale pak jsme nedostali jasné odpovědi.“

Pozemek je pro kraj klíčový

Pozemek, který dříve patřil společnosti Unimex Group, je pro kraj klíčový, přestože má necelých tisíc metrů čtverečních. Stojí totiž uprostřed plochy o rozloze 140 tisíc metrů čtverečních nedaleko nákupního centra a sídliště v Malenovicích. Kraj ho koupil před dvěma lety stejně jako další pozemky, aby na velké ploše mohl postavit novou nemocnici.

S nápadem tehdejšího hejtmana Jiřího Čunka souhlasili i krajští zastupitelé. „Jsem přesvědčený, že dnes už by se tam mohlo kopat a tento spor by nebyl,“ konstatoval nedávno Čunek.

Tento plán ale po volbách v roce 2020 vzal za své. Nové vedení kraje se shodlo na tom, že stavba by byla mnohem dražší než avizovaných osm miliard a že na to kraj v nejbližších letech nebude mít peníze.

Strategická rozvojová plocha

Investiční záměr nové nemocnice pak zastupitelé prodloužili do roku 2040. Jenomže ve smlouvě s Unimex Group se kraj zavázal, že na pozemku postaví nemocnici. Nedodržení této podmínky je hrubým porušením smlouvy, a právě proto firma podala na kraj žalobu a chtěla pozemek vrátit.

„S vedením kraje jsme opakovaně jednali, ale nepřineslo to žádné konkrétní výsledky. Kraj předkládal návrhy, které nebyl schopen garantovat. Proto jsme se obrátili na soud,“ zdůvodnil před měsícem Šimáně.

Scelené pozemky ve Zlíně-Malenovicích teď pro kraj představují strategický prostor a mají také vyšší hodnotu, než za kterou je nakupoval. Zatím není jasné, co by na ploše mohlo vzniknout, nicméně v budoucnu ji kraj určitě využít chce. Vrácením pozemku by se vše zkomplikovalo. I proto chce hejtmanství dosáhnout nové smlouvy.

Za téměř 50 parcel ve Zlíně-Malenovicích zaplatil před více než dvěma lety kraj dohromady 230 milionů korun. Cena za metr čtvereční byla 1 650 korun. Stále jsou v této lokalitě pozemky, které kraj nevlastní. Například město Zlín má 12,5 tisíce metrů čtverečních.

X X X

Rektor Univerzity Palackého odvolal výpověď pro děkana a volá po klidu

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Martin Procházka odvolal výpověď, kterou dal děkanovi Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Martinu Kubalovi. Kubala s aktem nazvaným zpětvzetí výpovědi souhlasil a celý pracovněprávní spor se tak uzavřel.

Martin Kubala je dlouholetý kritik vzniku olomouckého vysokoškolského ústavu CATRIN. Výpověď dostal v říjnu a jeho pracovní poměr na univerzitě měl skončit k 31. prosinci. Důvodem výpovědi bylo údajné podezření ze zneužití osobních údajů, univerzita kvůli tomu podala i trestní oznámení.

Kubala nový rektorův verdikt přivítal. „Odvolání výpovědi je určitě krok správným směrem, ale zdaleka neřeší všechny problémy, do kterých se Univerzita Palackého v souvislosti se zřizováním vysokoškolského ústavu CATRIN dostala. Začínáme se alespoň vracet do normálního legislativního rámce, neboť již dříve se vyjádřily mnohé autority včetně právního odboru ministerstva školství, že výpověď, kterou mi rektor dal, byla podána v rozporu se zákonem,“ řekl.Situace, kdy byla dána výpověď zaměstnanci univerzity jmenovanému do funkce děkana, má podle aktérů dvojí právní výklad.

„Rektor měl a má k dispozici odborná právní stanoviska obhajující oba právní závěry, tedy jak ten, že děkanovi lze dát výpověď, tak i ten, že děkanovi nelze dát výpověď bez jeho předcházejícího odvolání z funkce,“ stojí ve vysvětlení na webu univerzity.

„Rektor doufá ve zklidnění situace,“ uvedl na svých stránkách univerzitní Žurnál.

„Další postup v dané věci je tedy již v rukou akademických orgánů. Rektor je přesvědčen, že jeho rozhodnutí zklidní současnou vyhrocenou situaci a namísto emočních reakcí nastoupí racionální uvažování a řešení podstaty věci,“ píše se na webu.

Zastání akademického senátu

Odvolání děkana kritizoval akademický senát přírodovědecké fakulty, který ho do funkce děkana zvolil. Podle nich rektor svým krokem porušil zákon o vysokých školách, senátoři argumentovali tím, že děkana bez souhlasu senátu sesadit nemůže.

„Rektor stál před nelehkým rozhodnutím, neboť ve věci možnosti výpovědi zaměstnanci univerzity jmenovaného do funkce děkana existuje s ohledem na nedostatečnou úpravu v zákoně o vysokých školách dvojí právní výklad,“ uvedla univerzita ve svém prohlášení.

Stanoviska obhajující oba právní závěry, měl rektor k dispozici. Upřednostnil nakonec výklad, který děkanovi poskytuje ochranu související s autonomií fakult a akademickými svobodami nad rámec zákoníku práce.

Děkan Kubala se zpětvzetím výpovědi souhlasil, podle vedení UP se tím celý pracovněprávní spor uzavřel.

Kauza uniklých dat, ve které děkan použil u soudu ve sporu s jedním se zakladatelů ústavu CATRIN jeho e-mailovou komunikaci, což bylo původním důvodem Kubalovy výpovědi, však uzavřena není.

Univerzita podala v této souvislosti trestní oznámení. „Mohu potvrdit, že jsme od Univerzity Palackého v Olomouci přijali oznámení, které prověřujeme,“ potvrdila nedávno olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová. „To je v tuto chvíli vše,“ doplnila.

Biofyzik Kubala je v čele přírodovědecké fakulty druhé volební období, loni v prosinci obhájil svou funkci.

Vedl fakultu v období zatíženém spory kvůli vzniku vysokoškolského ústavu CATRIN, pod jehož křídla přešla špičková vědecká centra fakulty.

Podle vedení přírodovědecké fakulty vznik ústavu fakultu poškodil, děkan dlouhodobě kritizuje vyvedení majetku, projektů a zaměstnanců spojených s vědeckými centry.

Vedení UP to odmítá a upozornilo na to, že vznik ústavu schválily nejvyšší akademické orgány, a jejich rozhodnutí by se mělo respektovat.

X X X

Britský nejvyšší soud rozhodl o skotském referendu za nezávislost. Bez souhlasu vlády se neuskuteční

Skotsko nemůže uspořádat druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně, rozhodl ve středu britský nejvyšší soud. Podle agentury Reuters představuje verdikt neúspěch pro skotské nacionalisty, kteří plebiscit plánovali na příští rok. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat.

 V roce 2014 Skotové poměrem 55 ku 45 procentům odmítli odchod z více než 300 let staré unie s Anglií. Podle zastánců skotské nezávislosti ale pozdější vystoupení Británie z Evropské unie změnilo situaci natolik, že je nutné uspořádat nové referendum.

Nezávislí Skotové? Soudržnost Velké Británie je ohrožena na více frontách, upozorňuje politoložka

 Skotové se v hlasování o brexitu z většiny vyslovili proti vystoupení z Evropské unie. V současném skotském parlamentu převládají stoupenci nezávislosti.

„Skotský parlament nemá pravomoc přijmout zákon o referendu o nezávislosti Skotska,“ uvedl podle agentury DPA předseda britského nejvyššího soudu Robert Reed. Plebiscit by podle něj byl záležitostí, která se týká celého Spojeného království, a tudíž přesahuje pravomoci skotského parlamentu. Rozhodnutí bylo podle Reeda přijato jednomyslně.

Sturgeonová se zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023. Musí ale podle ní být zákonné a mezinárodně uznané.

Britská vláda souhlas s novým referendem odmítá dát a tvrdí, že Skotové už v roce 2014 měli příležitost vyjádřit se k samostatnosti a odmítli ji. Hlasování o nezávislosti by se podle ní mělo uskutečnit jednou za generaci.

Premiérka v reakci na verdikt uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, míní ho však respektovat.

Uvedla také, že zákon, který znemožňuje Skotsku určit si vlastní budoucnost bez souhlasu Londýna, odhaluje, že „jakákoliv představa o Spojeném království jako dobrovolném partnerství je mýtus“. Volání Skotska po nezávislosti podle ní nemůže být v demokracii umlčeno.

Britský ministr pro otázky Skotska Alister Jack podle Reuters uvedl, že vláda v Londýně rozhodnutí respektuje. „Bereme na vědomí a respektujeme dnešní (středeční) jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soudu,“ uvedl Jack v prohlášení.

„Budeme i nadále konstruktivně spolupracovat se skotskou vládou na řešení všech problémů, které jsou nám společné a kterým čelíme,“ dodal.

Příznivci nezávislosti plánují na středeční odpoledne demonstraci před skotským parlamentem v Edinburghu a na dalších místech.

X X X

Česko má po desítkách let astronauta. Pilot Svoboda je v záložním týmu Evropské vesmírné agentury

Ve středu byl v paláci Grand Palais Éphémère v Paříži vyhlášen nový ročník astronautů Evropské vesmírné agentury. Výběr zahrnuje profesionální astronauty, astronauty v záloze i astronauty s tělesným postižením pro studii proveditelnosti. Jedním z vybraných astronautů je i český pilot Aleš Svoboda. Jak připomíná Česká televize, jedná se o prvního českého astronauta po více než 40 letech.

 Český pilot Aleš Svoboda uspěl mezi více než 22 500 uchazeči, kteří se o místo v záložním týmu astronautů ucházeli.

„Je mi obrovskou ctí a jsem nadšený. Je přede mnou spousta práce,“ komentuje Svoboda svůj úspěch. Svoboda na jaře 2023 zahájí dvanáctiměsíční základní výcvik v Evropském středisku astronautů Evropské vesmírné agentury po boku dalších 22 vybraných astronautů.

Odkud se vzal Měsíc? Podle nedávného výzkumu vědců z NASA mohl vzniknout během několika hodin

 Svoboda je absolventem dvou škol, studoval na Univerzitě obrany v Brně obor vojenské technologie a na Univerzitě Pardubice se věnoval dopravnímu inženýrství.

V roce 2005 Svoboda zahájil základní výcvik v Armádě České republiky, o tři roky později se stal pilotem Vzdušných sil Armády České republiky. Svoboda působil také jako pilot zabezpečující vzdušný prostor NATO.

U 211. taktické letky v Čáslavi byl povýšen na vedoucího staršího pilota, kde zastával funkci velitele pohotovosti rychlé reakce protivzdušné obrany NATO a důstojníka elektronického boje. Během této doby získal několik medailí za službu.

„Vždycky mě fascinoval vesmír, už od té doby co jsem byl malým dítětem. Byla to má celoživotní ambice a také jde o logický vývoj mé kariéry,“ vysvětluje Svoboda své důvody za přihlášením do programu.

X X X

Další senzace na MS. Japonci sice proti Němcům prohrávali, favorita ale nakonec skolili

Na fotbalovém mistrovství světa v Kataru není zatím o velká překvapení nouze. V úterý šokovala fotbalový svět Saúdská Arábie svým vítězstvím nad Argentinou. A hned další den udeřil jiný outsider proti favoritovi na celkový triumf. Japonci slaví poté, co Němce porazili díky dvěma gólům ve druhém poločase 2:1.

Duel v Rajjánu gólově otevřel v 33. minutě z pokutového kopu Ilkay Gündogan, v 75. minutě ale srovnal Ricu Doan a obrat dokonal o osm minut později další střídající hráč Takuma Asano.

Japonsko zdolalo středečního soupeře poprvé v historii a postaralo se o druhé velké překvapení na úkor jednoho z favoritů turnaje. Už v úterý Saúdská Arábie zdolala 2:1 Argentinu.

Čtyřnásobní mistři světa Němci nezvládli vstup do turnaje stejně jako v roce 2018, kdy na úvod nestačili na další asijský tým Jižní Koreu. Na šampionátu v Rusku nakonec nepostoupili ze skupiny. Ve druhém kole je v neděli čeká šlágr proti Španělům. Japonsko se utká s Kostarikou.

Německý tým na sebe strhl pozornost už před úvodním hvizdem, protože při týmové fotce si hráči zakryli ústa. Gesto bylo reakcí na zákaz ze strany FIFA, která nepovolila duhové kapitánské pásky na podporu kampaně proti diskriminaci.

 Favorit od začátku zápasu dominoval, v první půli měl míč na kopačkách 72 procent hracího času a z tlaku vytěžil i vedoucí branku. Po půlhodině japonský gólman Gonda podrazil a následně ještě zalehl ve vápně Rauma a Gündogan z penalty s přehledem vstřelil 17. gól v národním týmu.

Po změně stran mohl po skvělé individuální akci zvýšit Musiala, po prokličkování obranou ale z ideální pozice přestřelil. Ještě větší šanci měl po hodině hry opět Gündogan, který trefil technickým obstřelem tyč. V 70. minutě navíc zazářil Gonda, jenž vychytal v krátkém sledu čtyři velké šance.

Japonci ale po několika střídáních ožili a právě noví hráči na hřišti obstarali vyrovnání. V 73. minutě ještě Neuer reflexivně zlikvidoval Asanovu tečovanou střelou, o chvíli později už ale vyrazil Minaminův křižný pokus jen k Doanovi a ten pohodlně zakončil do prázdné brány. Záložník Freiburgu dal čtvrtý gól v národním týmu.

Také druhou branku a obrat zařídil hráč z bundesligy. Útočník Bochumi Asano si zpracoval za obranou dlouhý Itakurův nákop, prodral se přes Schlotterbecka před bránu a z velkého úhlu ránou pod břevno prostřelil Neuera. Asanova osmá reprezentační trefa znamenala srovnání vzájemné bilance obou týmů a teprve druhou německou porážku v 17. zápase pod vedením kouče Flicka.

X X X

Kam s Ronaldem? Favoritem je návrat ke kořenům, ulovit CR7 může i Chelsea

Cristiano Ronaldo dohrával svůj vztah s Manchesterem United ve stylu italské domácnosti. Loni obnovené manželství teď definitivně krachlo. Po vzájemné dohodě si může jeden z nejlepších fotbalistů hledat nového chlebodárce, který vzhledem k vysokým požadavkům CR7 bude muset nabídnout hodně „pečiva“. Jaké týmy se nabízí?

Ještě před tím, než bylo oficiálně jasné, že se cesty 37letého Ronalda a Manchesteru rozcházejí, španělská média řešila potenciální návrat Portugalce do Realu Madrid. Klubu, v němž vystoupal na absolutní fotbalový vrchol, získal pět Zlatých míčů a čtyřikrát si potěžkal trofej pro vítěze Ligy mistrů.

Mohlo za to zranění útočné hrozby „bílého baletu“ Karima Benzemy zpřed šampionátu v Kataru. Ale prezident Realu Florentino Pérez prý v tuto chvíli nehledá za Francouze náhradu. Tím pádem se musí Ronaldo porozhlížet po jiných koutech Evropy. A možná nemusí zůstat jen na starém kontinentu.

Sporting Lisabon

Britský web Mirror dává největší šance jinému velkolepému návratu. Právě do lisabonského Sportingu se v roce 1997 12letý Cristiano vydal z rodné Madeiry. Uspěl na třídenní zkoušce a stal se členem akademie, za pár let začal prokazovat ohromný potenciál mezi dospělými. A jakmile dosáhl plnoletosti, koupil ho Manchester United.

 Otázkou je, jestli má mateřský klub na Ronalda dostatečný budget. A nemůže mu nabídnout Ligu mistrů, protože Sporting skončil na podzim v základní skupině a přesouvá se do Evropské ligy. Navíc v domácí soutěži mu zatím patří čtvrtá příčka, která nestačí na kvalifikování se do Champions League pro příští sezonu.

Chelsea

O poznání zámožnější klub než Sporting. Navíc „Blues“ vyhráli skupinu Ligy mistrů, což může být pro Ronalda důležité lákadlo. Chelsea byla pro kapitána portugalské reprezentace únikovou možností z Manchesteru už v létě. Sám se necítil u „rudých ďáblů“ komfortně, věděl, že se nenachází v dlouhodobě udržitelném vztahu.

Jenže trenér Thomas Tuchel si údajně Ronalda do týmu nepřál. Spekulovalo se o tom, že i toto mohla být jedna z příčin Tuchelova konce v Chelsea. Situace se může v zimě změnit, když Londýňany vede Graham Potter.

Bayern Mnichov

Německý hegemon v létě opustila jedna megastar, jiná zamířila směrem dovnitř. Po letech věrné služby odešel Robert Lewandowski, naopak přišel opěvovaný Sadio Mané z Liverpoolu. Ale Senegalec se podobně jako Benzema těsně před katarským šampionátem zranil. I to může nahrávat tomu, že si Ronaldo po portugalské, anglické, španělské a italské lize vyzkouší i německou soutěž.

Inter Miami

Pokud by Ronaldo dokázal potlačit své ego lačnící po úspěších na nejsledovanější scéně, mohl by se přesunout za Atlantik. A v případě, že by skutečně vyměnil fotbal za soccer, se jako nejpravděpodobnější adresa jeví Inter Miami. Tedy klub, který vlastní bývalý ikonický fotbalista David Beckham. Navíc dohrání kariéry na Floridě nezní z hlediska života mimo trávník jako úplně neatraktivní záležitost.

Beckham už podle všeho zjišťoval, jestli by bylo možné Ronalda podepsat. Zároveň se už v minulosti objevily zprávy, že Inter Miami by v budoucnu přivedl i Lionela Messiho.

 Ať už půjde Ronaldo kamkoliv, nebude příliš reálné, aby byl nespokojenější než v posledních měsících v Manchesteru. O jeho neideálním rozpoložení se v médiích po celém světě informovalo především od začátku letošního léta.

Věci ale nabraly pořádný spád, když si CR7 před nedávnem sedl naproti moderátorovi Piersu Morganovi a udělali spolu 90minutové třaskavé interview. V něm Ronaldo mimo jiné bez okolků kritizoval United, především pak chování vedení. To už bylo na klub moc, a tak se rozhodl svoji neslavnější hvězdu vysvobodit ze smlouvy. Díky oboustranné dohodě nemusí tým z Old Trafford platit Ronaldovi žádné odstupné, a ušetří tak 17 milionů liber, v přepočtu takřka 480 milionů korun.

„Miluju Manchester United, miluju jeho fanoušky. To se nikdy nezmění. Mám ale pocit, že je pravý čas, abych hledal nové výzvy. Přeju týmu ve zbytku sezony i v další budoucnosti jen úspěchy,“ uvedl suše v prohlášení muž, kterého ve čtvrtek čeká vstup do mistrovství světa. Portugalci hrají s Ghanou.

X X X

Novým šéfem Národní sportovní agentury se stal bývalý manažer pardubických hokejistů Šebek

Vláda ve středu jmenovala předsedou Národní sportovní agentury (NSA) šéfa Českého veslařského svazu a bývalého manažera HC Pardubice Ondřeje Šebka. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Šebek nahradí Filipa Neussera, jehož konec v čele agentury vláda formálně vzala na vědomí.

„Vláda formálně vzala na vědomí dříve oznámené ukončení práce Filipa Neussera a jmenovala jeho nástupce Ondřeje Šebka. Věříme, že tam vnese klid a rozvahu, aby agentura plnila všechny funkce, která má,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci.

 Neusser měl podle dohody s Fialou skončit jako předseda NSA 30. listopadu. Fiala ve středu neuvedl, zda kabinet Šebka jmenoval do funkce od začátku prosince, nebo s okamžitou platností.

Šebek je podle premiéra zkušený manažer, který se ve sportu pohybuje celou profesní kariéru a má zkušenosti z různých sportovních aktivit. Fiala je přesvědčen, že nový předseda vnese do NSA také klid, rozvahu a bude ji spravovat způsobem, aby agentura plnila svoji funkci ve prospěch českého sportu i společnosti.

Padesátiletý Šebek vede veslařský svaz od loňského května, v minulosti mimo jiné s přestávkami více než 20 let pracoval v různých funkcích v pardubickém hokejovém klubu, byl také členem výkonného výboru hokejového svazu.

Zastropování se týká také sportovních klubů

Fiala poznamenal, že vláda si je vědoma toho, že sportovní prostředí se dotýkají současné problémy s vysokými cenami energií. „Proto jsme prosadili zastropování cen energií i pro sportovní kluby a provozovatele,“ uvedl. Zmínil také zvýšení rozpočtu agentury na příští rok o dvě miliardy korun na 6,9 miliardy.

Před závěrečným schvalováním ve Sněmovně jsou změny v řízení agentury. Vést by ji měla podle dřívějších úprav školského výboru tříčlenná rada v čele s předsedou, původně poslanci navrhovali pětičlennou radu. Členy by jmenovala a odvolávala vláda na návrh premiéra. Dohled nad agenturou by měla na starosti desetičlenná dozorčí komise, jejíž členy by rovným dílem volili a odvolávali poslanci a senátoři. Úpravy mají podle předkladatelů zlepšit činnost agentury.

Funkční období členů rady NSA by bylo podle novely pětileté. Mohli by být zvoleni nejvýše na dvě navazující období. Nyní je předseda jmenován na šest let. Kandidáti do rady by nově museli mít magisterské vysokoškolské vzdělání. Šebek jím disponuje.

X X X

Každý den se v Česku narodí 23 dětí předčasně. Důležitý je včasný kontakt s rodiči, říkají lékaři

V Česku přijde každoročně na svět až 8500 nedonošených dětí. Dokládají to data Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku. Podle neonatologů pomáhá kromě specializované lékařské péče předčasně narozenému dítěti také blízký kontakt s rodiči. V pražské porodnici U Apolináře ho proto umožňují rodičům hned, jak je to možné.

 „Asi tři nebo čtyři hodiny po porodu už jsem byla na oddělení a koukala na malou přímo do inkubátoru,“ popisuje maminka předčasně narozené dcery Anna Edita Hemalová. Malá Karolínka přišla na svět ve 24. týdnu těhotenství, tedy na samé hranici životaschopnosti.

Reportáž o péči o předčasně narozené děti z pražské kliniky U Apolináře. „První fyzický kontakt proběhl taky v rámci asi jednoho dvou dnů, ten těsný kontakt proběhl do týdne po porodu.“

Nacházíme se na jednotce intenzivní a resuscitační péče se Zuzanou Tomáškovou, která je specializovaná zdravotní sestřička. Věnuje se předčasně narozeným dětem.

Tiché prostředí

„Zde máme momentálně tři miminka, jedno lůžko je navíc připraveno pro eventuální příjem. Všechna jsou na ventilační podpoře a všechna váží méně než jedno kilo,“ popisuje Tomášková, která zároveň pracuje jako sestra školitelka pro neonatologii a vede specializované kurzy vývojové péče.

„Celou dobu se snažíme mít zhasnutá světla a všechnu péči, kterou není třeba dělat přímo v boxu, dělat jinde, aby tu nebylo hlučné prostředí. Už tím, že jsou zapnuté všechny přístroje, tu není úplně ticho. I to je součástí života předčasně narozeného miminka a nějakým způsobem ho to může ovlivnit,“ dodává.

Čeští lékaři plánují studii na objasnění příčin mrtvice. Využívají při ní podkožní monitory srdce

„Důležité je také poučit rodinu. Může se stát, že rodič přijde a zaťuká na inkubátor, kde je jeho miminko. Je proto třeba, aby i oni věděli, co se nemá dělat a z jakého důvodu,“ vysvětluje Tomášková.

Vzájemná interakce

„Celá péče se posouvá k co nejfyziologičtější péči. To znamená co nejméně invazivity a co nejvíce kontaktu rodiny,“ říká primář Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře Richard Plavka.

„Snažíme se do péče převzít matku v co nejčasnějším období po narození, smysl v tom vidíme nejen pro dítě, ale i pro ni. Je tam vzájemná interakce, která se nějakým způsobem potom vtiskává do prognózy dítěte,“ tvrdí.

V průměru se v Česku podle Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku narodí každý den 23 dětí předčasně.

X X X

Lidovec Jurečka se ostře pustil do exprezidenta Klause.

 Někdejší český prezident nešetří na adresu současné vládu kritikou. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS dříve uvedl, že vládní kabinet působí chaoticky a chování ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) je naprosto nepochopitelné. Na jeho kritiku reagoval Marian Jurečka, který však zaútočil osobní narážkou. „To říká člověk, který dopustil rozkrádání majetku v době privatizace, zničil bankovní sektor a byl na začátku zadlužování státu?“ řekl Jurečka.

 Poté ovšem svou odpověď ještě doplnil. „Situace není jednoduchá, snažíme se dělat kroky srozumitelně a včas, i když to není jednouché,“ řekl už smířlivěji Jurečka.

Na jeho kritiku ihned zareagoval jeho protivník ve studiu, místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). „Pan prezident Klaus vás zkritizuje a má na to právo. Místo, abyste věcně argumentoval, tak ho arograntním způsobem napadnete. Zvykněte si na tu kritiku, nejde vám to,“ zkritizoval Jurečku Havlíček.

Narážka na prezidenta Klause se však přelila i k dalším hostům speciálního vysílání k energetické krizi. Podrážděně totiž reagoval i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který byl ministrem průmyslu a obchodu v Klausově vládě během let 1992 až 1997.

„Situaci zklidním. Ne proto, že bych chtěl fandit Marianu Jurečkovi. Zvlášť poté, co řekl o vládě, jíž jsem byl členem, ale protože se jedná o anketu Hospodářské komory,“ řekl Dlouhý k Jurečkovým výrokům.

X X X

 Rada EU pro zemědělství a rybolov: Zemědělství závislé na zdravé přírodě. Důležitá je rovnováha mezi její ochranou a zajištěním potravin

 Novou strategii EU pro lesy do roku 2030, Nařízení o obnově přírody nebo dostupnost hnojiv za přijatelné ceny řešili ministři zemědělství EU dnes na Radě v Bruselu. Ministři řešili podmínky zavedení strategie pro lesy do praxe. Evropská komise navrhla problémy na trhu s hnojivy řešit např. pomocí využití dočasného krizového rámce veřejné podpory nebo krizové rezervy. Přislíbila také, že zřídí systém pro sledování vývoje trhu a cen hnojiv v celé EU. Cíle pro obnovu přírody spadají do oblasti životního prostředí, ale mají významné dopady i na zemědělství, lesnictví a vodní ekosystémy.  Jednání vedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

„Je samozřejmé, že o přírodu se musíme starat, že hospodaření i průmysl na její podobu mají velký vliv. Je proto potřeba pracovat na obnově a zlepšení stavu poškozených ekosystémů. Musíme ale najít takový způsob, abychom byli schopni zachovat zemědělskou produkci, a tím pádem dostatek potravin, řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Návrh nařízení o obnově přírody je klíčovou součástí strategie EU v oblasti biodiverzity. Cílem je dlouhodobá obnova přírody, zároveň do roku 2030 obnovit alespoň 20 % poškozených ekosystémů EU. Proto EK navrhla i konkrétní cíle pro zemědělské, mořské a lesní ekosystémy. Jde například o zvýšení zásoby organické hmoty v půdách nebo zvýšení biologické rozmanitosti. Důležitou roli hraje ochrana opylovačů. Mnoho podmínek už nyní zemědělci plní a mnoho jich je zařazeno i v novém Strategickém plánu společné zemědělské politiky.

V otázce lesnictví EK navrhuje šest ukazatelů, pomocí kterých by se sledovala obnova tohoto ekosystému. Mezi navržené ukazatele patří mimo jiné množství ponechaného stojícího a ležícího mrtvého dřeva, podíl lesů s nerovnoměrnou věkovou strukturou či mapování výskytu lesních ptáků. Ministři se shodli, že je nutné najít rovnováhu mezi ochranou ekosystémů a zajištěním potravinového zabezpečení a zajištěním hospodářské činnosti v dotčených regionech. Je také třeba počítat s adekvátními financemi na zajištění všech ambiciózních cílů.

V diskuzi o hnojivech se ministři věnovali především sdělení o dostupnosti hnojiv, které na jednání představila Evropská komise. „Hnojiva hrají významnou roli pro zajištění potravin. I když produkce potravin nezávisí jen na hnojivech, může mít jejich nedostatek dopad na zemědělské výnosy. Jsem proto rád, že Evropská komise hledá řešení, jak cenovou krizi zmírnit a jak zajistit, aby Evropa posílila svou soběstačnost ve výrobě hnojiv,“ uvedl ministr Nekula.

EU má značný výrobní potenciál, ale je závislá na dovozu zemního plynu, který je pro výrobu hnojiv potřeba. I nadále se musí rozvíjet řešení, která zajistí v Evropě dostatek plynu. Dále by bylo podle EK možné využít dočasný krizový rámec, který umožňuje státní podporu. Členské státy vyzvaly Komisi, aby zvážila využití finančních prostředků z evropské zemědělské rezervy.  Komise také navrhuje upravit příspěvky společné zemědělské politiky v podobě strategických plánů tak, aby byla současná situace zohledněna např. prostřednictvím ještě efektivnějšího využívání hnojiv. Důraz byl kladen na další snižování závislosti na dovozu klíčových surovin, posilování strategické autonomie EU a podporu a rozvoj alternativních zdrojů živin.

Lesy a jejich úloha jsou tématem, které se během českého předsednictví aktivně řeší. Loni přijala EK novou strategii pro lesy do roku 2030, jejíž cílem je přizpůsobit evropské lesy změně klimatu, zhoršování výskytu škůdců a lesních požárů a současně přispět k rozvoji nízkouhlíkového hospodářství a bioekonomiky. Rada Komisi vyzvala, aby každoročně podala zprávu o stavu její realizace. Řada členských států vyzvala k posílení role Stálého lesnického výboru při naplňování strategie a vyjádřila připravenost podílet se na realizaci záměrů strategie od samého začátku.  To se týká i nové legislativy k monitoringu lesů a strategickým plánům pro lesy. České předsednictví k tomuto tématu uspořádalo v září letošního roku seminář za účasti 70 odborníků z 20 států, Evropské komise a významných mezinárodních organizací, který aktuální debatě velmi prospěl.

Ministři dále řešili například možnosti přechodu na nefosilní zdroje energie v oblasti rybolovu a akvakultury, zefektivnění využívání biomasy mořských řas v EU a výstupy z konference na vysoké úrovni k biohospodářství. Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

X X X

Vodní plocha, stromy, letní kino. Okolí kostela sv. Ducha ožije podle vítězného návrhu ateliéru m2au.  

 Ostrava zná vítěze soutěže o návrh na novou podobu okolí kostela sv. Ducha, je jím brněnský ateliér m2au. Architekti zvýrazňují dominantu této novodobé stavby a přináší nápadité řešení navazujícího veřejného prostranství. Nově by zde měl přibýt výrazný vodní prvek, stromy a plocha pro konání příležitostných komunitních akcí. Parkovací stání, která v současnosti zabírají velkou část prostoru před kostelem, budou umístěna na jeho boční stranu.  

Soutěž o návrh významného veřejného prostranství v Ostravě-Jihu zná svého vítěze. Ze sedmi návrhů porota vybrala řešení ateliéru m2au. Návrh vnáší do prostoru kolem kostela výrazný vodní prvek v podobě mělké vodní plochy, zázemí pro letní kino či dětské hřiště. Přibýt by mělo také stromořadí, které sjednocuje veřejný prostor a opticky částečně zakrývá sousední ubytovnu. Porotci při hodnocení mimo jiné ocenili nápaditý mobiliář, který vychází z geometrických tvarů okenních otvorů kostela.

U vítězného návrhu porota kladně hodnotila univerzální otevřený prostor před kostelem směrem k Výškovické ulici, ale také jeho protipól v podobě jednotícího parku, který obepíná budovu kostela ze zbylých tří stran. U ulice Kotlářská je pod stromy umístěno parkoviště a v části před Kotvou pak dětské a parkourové hřiště. Porota také pozitivně hodnotila ctění osy kostela a její protažení do reprezentativního předprostoru pomocí komunitního stolu,“ okomentoval návrh vítězného týmu předseda poroty, architekt Tomáš Bindr.

Soutěžící se zamýšleli nad řešením celého okolí kostela, tedy prostoru mezi architektonicky hodnotným, ale zanedbaným objektem bývalého hotelového domu (dnešní ubytovnou), obchodním domem Kotva, ulicí Výškovická a přilehlým sídlištěm. V současné době toto místo funguje z velké části jako parkoviště. Zadáním bylo navrhnout univerzální, reprezentativní a prostupný veřejný prostor, který bude sloužit návštěvníkům kostela, zákazníkům obchodního centra Kotva i místním obyvatelům.

Kostel sv. Ducha architekta Marka Štěpána bezesporu patří mezi nejvýraznější novodobé ostravské stavby. Jsem proto velmi ráda, že se podařilo najít shodu s městským obvodem, nerealizovat původní návrh prosté technické opravy území, ale jít cestou architektonické soutěže, jejímž cílem je především najít nejlepší možný směr pro daný úkol a kvalitního partnera pro další práci. V následujících týdnech tak s vítězi zahájíme jednání o smlouvě na projektové práce,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

K samotnému vítěznému návrhu dodává: „Návrh nabízí osobitý i umělecký přístup k věci a zároveň z mého pohledu reaguje na atmosféru místa, reflektuje, že se nejedná „jen“ o okolí kostela, ale také o chybějící centrální bod modernistického sídliště s různorodými obyvateli i návštěvníky. Úprava prostoru kolem kostela naváže na nedávno proběhlé investice v okolí a vyřeší podstatnou část území, která dosud zůstávala v nevyhovujícím stavu.“

Soutěž byla stanovena jako užší jednokolová projektová urbanisticko-krajinářská. Zájem o účast projevilo 23 týmů. Porota posoudila jejich portfolia a vybrala osm. K hodnocení porota následně obdržela sedm návrhů.

Všechny návrhy byly propracované a nabízely kultivované řešení okolí kostela, nicméně pro přítomné posuzovatele bylo nanejvýš důležité souznění návrhu s charakterem území a zejména s předpokládanou funkční náplní takto důležitého veřejného prostranství. A při tomto pohledu některé návrhy ne úplně dobře obstály. O těch, které ano, pak byla vedena dlouhá diskuse a vybrat vítěze, který kritéria soutěžního zadání naplnil ze všech nejkomplexněji, bylo velmi složité,“ okomentoval průběh soutěže ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil.

Hodnocení návrhů se účastnili nezávislí odborníci, zástupci města i obvodu. Odbornou část poroty tvořili architekti Tomáš Bindr, Marek Štěpán (autor návrhu kostela), Eva Špačková a Janica Šipulová. Závislá část poroty sestávala z náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové, místostarostky Ostravy-Jihu Hany Tichánkové a ředitele MAPPA Ondřeje Vysloužila. Přizváni byli farář Vítězslav Řehulka, působící v místní farnosti, architekt Ondřej Zdvomka a náměstek primátora Zbyněk Pražák. Návrhy hodnotili z hlediska kvality celkového urbanisticko-krajinářského řešení, dopravního řešení, hospodárnosti a ekonomické přiměřenosti.

Vítězný tým z brněnského ateliéru m2au, který má za sebou úspěchy v mezinárodních soutěžích, s návrhy jako je Chirurgické centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové nebo sídlo Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost v Brně, získal za první místo odměnu ve výši 450 tisíc korun. Ateliér se opakovaně umisťuje na prvních příčkách i v soutěžích o návrhy veřejných prostranství, např. Škroupovo náměstí v České Lípě (1. místo), revitalizace náměstí Palackého v Lomnici (1. místo), revitalizace náměstí Bratří Jandusů v Uhříněvsi (2. místo).

Na druhém místě se umístil návrh Jakuba a Aleny Popelových (300 tisíc korun), třetí místo obsadilo sdružení CHYBIK + KRISTOF, PALASCAK, SENDLER (200 tisíc korun). Porota také rozhodla o udělení odměny za podnětný návrh ateliéru U/U Studio (125 tisíc korun).

Rekonstrukce prostoru by mohla proběhnout v roce 2025–2026, předpokládané náklady na realizaci budou do 100 mil. korun. Veřejnosti budou soutěžní návrhy představeny na výstavě, kterou pořádá městský ateliér MAPPA ve svém prostoru Za výlohou od ledna příštího roku. Ing. Zuzana Kotyzová

X X X

Lékaři zkoumají, zda dráždivý tračník zklidní fekální transplantace

Příští rok v Česku bude dárcovská banka stolice

 

 

Průjem, zácpa, bolest břicha, pocit častého nucení na stolici – i tak se projevuje syndrom dráždivého tračníku, kterým v Česku trpí až 1,5 milionu lidí. Příznaky mohou být ale neurčité a diagnostika nemoci složitá – přestože je to jedno z nejčastějších onemocnění trávicího traktu. Lékaři se nyní snaží vyzkoumat, zda by nemocným pomohla tzv. fekální mikrobiální terapie neboli transplantace stolice. Budou se tím zabývat na svých 17. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnech, které startují ve čtvrtek 1. prosince v Karlových Varech.

 „Je to vůbec poprvé, co tento způsob léčby syndromu dráždivého tračníku v Česku zkoumáme. Ve studii máme zatím zařazeno 30 pacientů a dalším 60 můžeme tuto léčbu nabídnout. Přihlásit se může každý, kdo má diagnostikován syndrom dráždivého tračníku, trpí průjmy a je mu mezi 18 a 65 lety. Vždy individuálně posoudíme, zda je studie pro pacienta vhodná. Pro účastníky je to unikátní příležitost, jak vyzkoušet léčbu, která v Česku zatím není běžně dostupná,“ vysvětluje MUDr. Jiří Vejmelka, člen výboru České mikrobiomové společnosti ČLS JEP a jeden z řešitelů studie, která odstartovala v minulém roce. Studii, která potrvá do roku 2023, vede tým expertů z Interní kliniky 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Účastníci studie dostanou mikrobiotu lidské stolice od pečlivě vybraných dárců, a to formou nálevu do konečníku – proces absolvují celkem čtyřikrát. Dárci stolice prošli podrobným vyšetřením, aby bylo jisté, že jsou zdraví. Museli také splnit řadu podmínek – například neužívat v posledních letech antibiotika, mít optimální tělesnou hmotnost, jíst zdravě a bez specifických dietních opatření, a dokonce mít pozitivní přístup k životu. „Pacientům, kteří se účastní této klinické studie, aplikujeme do konečníku směsnou dárcovskou mikrobiotu.

Předpokládáme, že tato mikrobiální směs doplní to, co ve střevním mikrobiálním ekosystému pacientovi chybí, čímž napomůžeme k obnově střevních funkcí. Důvodem, proč jsme studii zahájili, je prokázat, že fekální mikrobiální terapie příznivě ovlivní střevní mikrobiální prostředí a povede k ústupu obtíží. Pokud se efekt léčby prokáže, nalezneme jeden z dalších klíčů k lidskému zdraví a budeme řešit příčiny vlastního syndromu, nikoliv pouze ovlivňovat projevy, jak je tomu doposud,“ vysvětluje MUDr. Vejmelka.

Protože je výběr a testování dárců stolice poměrně náročným procesem, je celosvětovým trendem zakládat dárcovské banky stolice. První česká banka tohoto typu by pod názvem Restore – Restart měla být uvedena do provozu v příštím roce.

Lékař připomíná, že příčina řady zdravotních potíží a chronických chorob často tkví v nemocném střevě a střevní mikrobiotě. „Jde o řadu různých onemocnění, která bychom primárně nedávali do souvislosti s trávicím traktem – např. některá neurologická onemocnění, ale i kožní choroby včetně atopického ekzému. Hovoří se také o souvislosti mikrobioty např. s autoimunitními onemocněními. Pokud se nám podaří „harmonizovat“ střevo vč. mikrobiálního ekosystému, postavíme pilíř lidskému zdraví,“ přibližuje MUDr. Vejmelka.

Připomíná, že v léčbě syndromu dráždivého tračníku hraje důležitou roli změna životosprávy, pravidelný pohyb, udržování optimální tělesné hmotnosti, psychohygiena, vyloučení nezdravých potravin a vyvarování se návykových látek včetně kouření. Zásadní je rovněž správné a bezpečné užívání antibiotik, která mohou k rozvratu mikrobioty přispět. „Vliv na naši mikrobiotu má také psychická pohoda. S obavami očekáváme, jak se na mikrobiotě podepíše silný stres posledních dvou let způsobený covidovou pandemií, válkou, či zdražováním energií. Očekáváme, že dojde k četnějšímu výskytu chronické dysbiózy – tedy narušení složení a funkce mikroorganismů ve střevě,“ dodává MUDr. Vejmelka. Dysbióza se může projevit nevolností, zácpou, nebo naopak průjmem, nadýmáním, únavou, spánkovými obtížemi, ale i kožní vyrážkou, potížemi s močením či rektálním nebo vaginálním svěděním.

Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Napjaté rozpočty celiaků zasáhlo zdražování

 Až pětkrát více zaplatí za bezlepkový chléb (ve srovnání s obyčejným) lidé, kteří trpí celiakií – autoimunitním onemocněním, při němž dochází k chronickému zánětu tenkého střeva. Jediným způsobem, jak nemoc léčit, je totiž celoživotní bezlepková dieta. Pokud si nemocní chtějí pochutnat na pečivu, musí vybírat takové, které neobsahuje lepek. Jeho cena, stejně jako cena dalších bezlepkových potravin, však nyní prudce stoupla. V době, kdy se vlivem zdražování náklady domácností stále zvyšují, jsou tak rodinné rozpočty celiaků mimořádně napjaté. I to bude jedním z témat, kterým se budou zabývat experti na trávicí trakt na svých 17. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnech, jež startují ve čtvrtek 1. prosince v Karlových Varech.

„Nejde jen o to, že celiaci musí kupovat výrazně dražší pečivo. Stoupla také cena mouky. Kilo dnes koupíte za 110 Kč. Dražší jsou také přirozeně bezlepkové potraviny. Velkým problémem je navíc stravování dětí ve školách a školkách. Ty totiž nejsou povinné dětem bezlepkové jídlo zajistit a rodiče jej proto musí připravit sami – to vyžaduje nejen dostatek peněz, ale také čas. Ne vždy zvládnou matky zajistit dítěti kvalitní dietní režim a u toho chodit na plný úvazek do práce,“ vysvětluje Ing. Ivana Lášková, předsedkyně pacientské organizace Společnost pro bezlepkovou dietu z.s.

Pojišťovny bezlepkovou dietu nehradí. Některé nabízejí různě vysoké příspěvky, o které si lidé s celiakií musí žádat individuálně. Často je však mohou čerpat pouze děti a studenti. Všeobecná zdravotní pojišťovna jako jediná reagovala na zdražování a zvýšila příspěvek na bezlepkové potraviny o 2000 Kč, takže celková hodnota příspěvku je 8000 Kč za rok. Podle Ing. Láškové však lidé, kteří se musí obejít bez lepku, utratí každý měsíc za jídlo v průměru o 3000 Kč více než ti, kteří složení potravin řešit nemusí.

„Celiakie je jediná nemoc, která nemá úhradu jediné možné léčby ze zdravotního pojištění. Pacienti jsou odkázáni sami na sebe, i když za své onemocnění nemohou,” říká doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., přednosta Interní kliniky 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Nemoc se může projevovat bolestmi břicha, nadýmáním, ale také anemií, osteoporózou, neplodností, zvýšenou kazivostí zubů, bolestí kloubů či únavou. Lidé tyto projevy často zaměňují za jiné poruchy trávicího ústrojí, a celiakie tak zůstává neodhalena. K propuknutí nemoci může dojít v kterémkoli věku.

„Celiakii odhalíme jen přibližně u 20 % nemocných, zbylí o příčině svých potíží bohužel neví. Snažíme se proto nabádat lékaře nejrůznějších specializací, aby své pacienty, kteří mají některé z příznaků, na nemoc vyšetřili. Nejprve odběrem krve. V případě, že výsledky odpovídají celiakii, podstoupí pacienti další vyšetření, při kterém jim odebereme vzorek z tenkého střeva, kde zjistíme poškození sliznice typické pro celiakii. Pak pacienta s celiakií převezme do své péče gastroenterolog,“ popisuje doc. Kohout. Jakmile lékař celiakii potvrdí, začíná nemocným přísná dieta. Ze svého jídelníčku musí vyřadit lepek obsažený v některých obilovinách, jako je pšenice, žito, ječmen nebo oves. Znamená to tedy vzdát se běžného pečiva, těstovin nebo například piva. Porušování bezlepkové diety může vést k závažným komplikacím, například ke zvýšení rizika některých nádorových onemocnění, těžké osteoporóze, sterilitě a dalším problémům. Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Lékaři zjišťují, kolik Čechů má v žaludku Helicobacter

Ten může způsobit i rakovinu žaludku. Bakterie, která napadá sliznici žaludku, může u některých lidí způsobit rakovinu žaludku. Helicobacter pylori (H. pylori) má v sobě podle posledních zjištění asi 25 % české populace. U většiny svých nositelů „nezlobí“, ale u části lidí způsobuje zažívací problémy, vředy a někdy rakovinu žaludku. Gastroenterologové začnou od ledna příštího roku přesněji zjišťovat, kolik Čechů tuto bakterii v sobě má a jak reagují na léčbu. Společně s Německem prozkoumají útroby 20 000 jedinců v rámci multioborové studie HelicoPTER. O nové studii a provázanosti rakoviny žaludku s přítomností H. pylori se budou bavit na svých 17. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnech, které startují ve čtvrtek 1. prosince v Karlových Varech.

„U nás v nemocnici začneme od příštího roku ve spolupráci s praktickými lékaři vyšetřovat 1500 osob z běžné populace, u nichž budeme zjišťovat přítomnost H. pylori. Lidé, u nichž bakterii objevíme, budou zařazeni do studie, kterou povedeme po dobu 10 let. Zjistíme tak mimo jiné, jak je naše populace promořena, a také, jak a zda vůbec zabírá léčba, kterou na H. pylori obvykle nasazujeme. Studii děláme společně s německými kolegy. Data, která z ní vyplynou, budou velmi cenná zvláště s ohledem na to, co všechno může H. pylori v lidském těle způsobit,“ říká hlavní řešitel studie doc. MUDr. Štěpán Suchánek, Ph.D., vedoucí lékař Oddělení gastrointestinální endoskopie Interní kliniky 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice v Praze. Lékaři budou zkoumat i antibiotickou rezistenci při léčbě H. pylori a také možná rizika pro vznik karcinomu žaludku. „Přestože výskyt rakoviny žaludku v Česku pomalu klesá, především díky lepšímu stravování a včasné diagnostice, provázanost s přítomností bakterie je nepopiratelná. Infekce způsobuje u části lidí záněty žaludku, vředy a postupně může vést právě ke vzniku nádoru. Čeští pacienti mají velmi dobrý přístup k vyšetření, při nichž se obvykle H. pylori objeví,“ vysvětluje doc. Suchánek.

Největší problém s promořeností bakterií H. pylori je podle něj v Asii. „Například Číňané, Korejci a Japonci se na rozdíl od nás takřka nepotýkají s rakovinou kolorekta, ale právě s až 80 % přítomností H. pylori a z toho plynoucími potížemi, včetně velkého výskytu rakoviny žaludku. Účastníme se jedné z čínských studií, která tuto provázanost zkoumá,“ dodává doc. Suchánek. Podle něj je přítomnost H. pylori nejvíce nebezpečná u rizikových jedinců, například u mužů mezi 60 a 80 lety, kteří jsou obézní, kouří a karcinom žaludku se už v minulosti v jejich rodině vyskytl.

Jak uvádí prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., místopředseda České gastroenterologické společnosti (ČGS), asi u dvou třetin „nakažených“ se H. pylori nijak neprojevuje a s bakterií normálně žijí. U jedné třetiny však způsobuje potíže, zpočátku například v podobě nepříjemných bolestí v břiše, nadýmání, průjmů, říhání, pálení žáhy či nevolnosti. „U některých se promítne na kůži jako ekzém, zarudnutí či akné,“ doplňuje prof. Lukáš. Lékaři obvykle H. pylori léčí nasazením dvou typů antibiotik a tzv. inhibitorů protonové pumpy. Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Blíží se start screeningu těch, které ohrožuje rakovina slinivky

Program každoročně zachrání nebo prodlouží desítky životů

  Rakovina slinivky patří k nejzákeřnějším formám onkologického onemocnění – nijak se neprojevuje a zabíjí do několika málo měsíců. U přibližně 10 % nemocných ji lze předvídat, například kvůli tomu, že ji mají v rodině. Právě pro ty je určen screening vysoce rizikových jedinců, který by měl oficiálně odstartovat počátkem příštího roku. Lidé, kteří do této skupiny patří, by měli chodit na pravidelné každoroční prohlídky do některého ze 30 Center digestivní endoskopie. Vysoce specializovaná centra nyní čekají na akreditaci a tu by měla získat v řádu týdnů. Stovky českých odborníků na trávicí trakt se o tématu budou bavit na svých 17. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnech, které startují ve čtvrtek 1. prosince, v Karlových Varech.

 „Pokud odhalíme karcinom slinivky v raném stádiu a začneme rychle jednat, umíme prodloužit život pacienta na několik let. Potvrzuje to i řada mezinárodních studií, včetně nedávno publikované rozsáhlé studie CAPS. Dokazuje, že při dobře zacíleném screeningu rizikových osob se dožití prodlužuje z desítek měsíců až na 5 let, což je u této diagnózy obrovský úspěch,“ vysvětluje doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D. předseda České gastroenterologické společnosti (ČGS) ČLS JEP. Finální start screeningového programu a rozvoj dalších moderních metod zbrzďují administrativní chyby a některé zdravotní pojišťovny, které mění svoje požadavky na centra, a proces jejich vzniku tak zpomalují. „Ukazuje se, že zatímco na odborné úrovni máme ambici být srovnatelní s vyspělými zeměmi, na organizační úrovni není tento elán patrný.

O vznik Center digestivní endoskopie totiž usilujeme již 3 roky, získali jsme podporu bývalého předsedy vlády a ředitele VZP, přesto dosud žádné centrum nevzniklo,“ popisuje předseda ČGS. „Na posledním jednání nás však současný pan ministr zdravotnictví ujistil, že vznik center patří mezi jeho priority a stav se brzy zlepší. Pro pacienty je to vynikající zpráva.“

Lékaři už nyní rizikové pacienty vyšetřují. „U nás takto zkontrolujeme desítky lidí ročně,“ doplňuje doc. Urban, který je přednostou II. interní kliniky gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc.

Screening se bude týkat osob, u nichž se rakovina vyskytuje v rodině, ohroženi jsou také lidé s tzv. BRCA genem, který je zároveň původcem karcinomu prsu. Na pravidelnou kontrolu by měli chodit i ti, kteří dlouhodobě trpí zánětem slinivky nebo mají diagnózu polypózního syndromu (v tlustém střevě a v jiných částech trávicí trubice se tvoří mnohočetné polypy).

Rakovina slinivky břišní patří mezi nejzákeřnější nádory vůbec – do poslední chvíle je bez příznaků, přestože se vyvíjí více než 10 let. Když začne mít člověk potíže je už na léčbu často pozdě. Nemocných neustále přibývá a podle odborníků půjde do roku 2030 o nejčastější smrtelné onemocnění trávicího traktu. V Česku ročně onemocní 2 300 lidí což zemi řadí na 6. místě v Evropě. „Netrpělivě čekáme na přidělení statutu specializovaným endoskopickým pracovištím. V nich prohlížejí slinivku rizikovým jedincům zvlášť vyškolení endoskopisté, kteří mají k dispozici speciální gastroskop s ultrazvukovou sondou. Zatímco na běžném CT je nádor slinivky vidět až od 2 centimetrů, zkušený odborník s kvalitním přístrojem útvar odhalí už od 5 milimetrů. Když je nádor menší než centimetr, přežívá přibližně 40 % pacientů dalších 5 let. Jakmile 1 centimetr přeroste ale je stále menší než 2 cm, přežije pět let už jen 20 % nemocných“ popisuje lékař. 

Gastroenterologům se v tomto roce také podařilo významně zkrátit dobu mezi diagnózou a léčbou této vážné nemoci. Spolu s Českou chirurgickou společností pracují na zjednodušení a optimalizaci diagnostického procesu, který musí pacient s karcinomem slinivky před zákrokem prodělat. „Upřesnili jsme, co je u pacienta opravdu třeba vyšetřit tak, aby se zbytečně neprodlužovala doba do operace. Podařilo se nám proces zrychlit o několik týdnů, což je pro pacienty s diagnózou, kde hraje roli každý den, naprosto zásadní,“ dodává doc. Urban. Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Modernizace přístrojů na vyšetření trávicího traktu se zpomaluje

Výměnu brzdí vysoká cena – zdravotní pojišťovna hledá peníze

 Porsche, nebo trabant – i tak by šlo popsat rozdíl mezi zbrusu novým moderním HD endoskopem a jeho starší verzí. Komfort pro pacienta, kvalita obrazu, přítomnost umělé inteligence a schopnost kvalitně léčebně zasáhnout, když je třeba – to jsou největší plusy moderních přístrojů, které mají v Česku ročně ve svých útrobách statisíce lidí. A podobně rozdílná je i cena, což je také hlavní důvod, proč „vozový park“ gastroenterologů pomalu, ale jistě zastarává. O tomto problému budou diskutovat stovky českých expertů na trávicí trakt na svých 17. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnech, které startují ve čtvrtek 1. prosince v Karlových Varech.

 Tenkou hadičku s kamerou na konci používají gastroenterologové ke stovkám tisíc výkonů ročně – od vyšetření tlustého střeva po prozkoumání jícnu, žaludku a dvanáctníku. Tímto přístrojem jsou také schopni léčit – například šetrně odstranit polypy nebo vyléčit akutní zánět žlučových cest. „Proto je velmi důležité, aby všechna pracoviště měla k dispozici moderní vybavení. To je v současnosti bohužel realita pouze u 50–60 % z nich, u dalších přístrojový park stárne. Endoskopy rychle zastarávají a nemají takovou výdrž jako například ultrazvuk.

Je to způsobeno také jejich využitím v endoskopické terapii, při které se přístroje rychleji opotřebovávají. Je třeba je neustále obměňovat, což při současných platbách od zdravotních pojišťoven není zkrátka možné. Situaci nepomáhá ani to, že pořizovací ceny přístrojů jsou čím dál vyšší, zejména kvůli nízké konkurenci výrobců, a ceny servisu jsou stejné jako v zemích západní Evropy,“ vysvětluje doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D., předseda České gastroenterologické společnosti (ČGS) ČLS JEP. Platby, které nyní gastroenterologové dostávají od zdravotních pojišťoven za základní endoskopické výkony jsou stále nižší než skutečné náklady. Podle doc. Urbana to je důsledek nevyhovující kalkulace výkonu používaných pořizovacích cen přístrojů a vzorce na počet možných výkonů provedených endoskopem. To jsou také hlavní předměty v jednání lékařů s pojišťovnami o nových kódech pro gastroskopii a koloskopii.

„Naším cílem je zabezpečit všem pacientům po celé republice bez rozdílu stejně kvalitní péči o zdraví. Není možné, aby člověk, který půjde na vyšetření do nemocnice například v Praze, měl větší šanci na odhalení případného problému než jedinec z malého města u ambulantního gastroenterologa,“ říká doc. Urban s tím, že gastroenterologická společnost plánuje do budoucna kvalitu výkonů ve specializovaných centrech sledovat.

Jak uvádí prof. MUDr. Stanislav Rejchrt, Ph.D., předseda endoskopické sekce ČGS, pojišťovny odložily jednání o navýšení plateb kvůli velkému ekonomickému dopadu nově navrhovaných kódů gastroskopie a koloskopie – na příští rok.

Gastroenterologům se s nimi ale podařilo domluvit na úhradě nového kódu tzv. reprocessing flexibilních endoskopů, obsahujícího použití endoskopického dezinfektoru – tedy lidově řečeno „automatické myčky na endoskopy“. To podle prof. Rejchrta zajistí větší bezpečnost stran rizika přenosu infekce z pacienta na pacienta. „Ze zahraničních studií vyplynulo, že pokud se přístroje po použití myjí a dezinfikují manuálně, nestačí to a hrozí zde riziko přenosu infekcí. To se v „automatické myčce“ stát nemůže, a proto jsme rádi, že si tento způsob dezinfekce mohou od ledna příštího roku dovolit vykazovat všechna pracoviště vybavená patřičnými automatickými dezinfektory,“ uvádí doc. Urban. „Kvalita vyšetření závisí samozřejmě také na schopnostech a zkušenostech těch, kdo je provádí. V tomto ohledu patří Česká republika ke špičce. Naše společnost má propracovaný systém workshopů, které navštěvují stovky gastroenterologů a učí se od těch nejlepších z celého světa.“

Co je kolonoskopie (koloskopie)

Umožňuje lékařům prohlédnout celé tlusté střevo od konečníku až na dno slepého střeva (céka) do kterého ústí tenké střevo prostřednictvím endoskopu. Toto speciální vyšetření umožňuje rozpoznat zánětlivou tkáň, různé patologické výrůstky na sliznici, zúženiny, vředy, divertikly nebo krvácení.

Co je gastroskopie

Lékařská vyšetřovací metoda, která využívá ohebného přístroje – gastroskopu k vyšetření horní části trávicího traktu – jícnu, žaludku a horní části dvanáctníku.

Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Roste počet lidí, které trápí střevní záněty

Potýkají se zejména s velkou únavou

 Počet lidí, které trápí střevní záněty, opět vzrostl. Zatímco před třemi lety se pohyboval kolem 55 000, v současnosti experti na trávicí trakt léčí už přibližně 70 000 nemocných Čechů. Odhadují, že do roku 2030 toto číslo opět vzroste, a to až na 80 000. Přesnou příčinu tohoto neradostného trendu neznají, zčásti za to může genetika, stres, ale také stravování a prostředí, v němž lidé žijí. Mezi tzv. idiopatické střevní záněty (IBD) patří Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Nemoci se projevují bolestmi břicha, průjmem, hubnutím nebo krvácením z konečníku. Jaké nové léčebné metody budou pacientům k dispozici, prodiskutují experti na svých 17. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnech, které startují ve čtvrtek 1. prosince v Karlových Varech.

 „Snad vůbec nejhorším projevem střevních zánětů, o němž se málo ví, je obrovská únava pacientů. Ta jim znemožňuje pracovat, starat se o rodinu, o kvalitním trávení volného času nemluvě. Nemoci sice nezkracují délku života, ale významně snižují jeho kvalitu,“ říká prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., prezident Vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnů a místopředseda České gastroenterologické společnosti (ČGS). Podle odhadu expertů nemůže třetina pacientů se střevními záněty plně pracovat, dalších 10 % je v invalidním důchodu. Asi 10 500 nemocných pomáhá biologická léčba. „Máme k dispozici řadu biologických preparátů a další přicházejí. Stále zkoumáme možnosti, jak život pacientů se střevními záněty zlepšit. Po čase u nich totiž biologika přestávají fungovat a je třeba je vyměnit nebo kombinovat tak, aby se protizánětlivý efekt sčítal. ‚Hitem‘ poslední doby je použití protilátek proti interleukinu 23,“ vysvětluje prof. Lukáš.

Gastroenterologové čekají od nových léků větší bezpečnost a efektivitu a také se chystají u svých pacientů změnit taktiku léčby. „Chceme je léčit dříve, než dospějí do devastujícího stadia, kdy ve střevě vzniknou trhliny a další poškození. Jednáme o tom se zdravotními pojišťovnami, aby léčbu pacientům hradila v časnějších stadiích nemoci,“ uvádí prof. Lukáš a připomíná, že cena biologické terapie v posledních letech klesla až trojnásobně, a mohla by tedy být dostupnější většímu počtu potřebných. Dobře léčení pacienti pak mohou pracovat, a peníze tak do systému vracet.

Idiopatické střevní záněty jsou autoimunitní onemocnění, která napadají střevní sliznici a poškozují ji. Postihují stále mladší ročníky – u Crohnovy choroby se obvyklé věkové rozmezí pohybuje mezi 15 a 30 lety, v posledních letech není výjimkou výskyt u předškolních dětí a školáků (asi 15–20 %). Zatímco u této střevní choroby hraje velkou roli genetika, a to až ze 70 %, v případě ulcerózní kolitidy se na rozvoji a opakovaném vzplanutí nemoci zase významně podílí psychický stav. Právě u pacientů s ulcerózní kolitidou se lékaři obávají zhoršení stavu kvůli současné situaci ve světě, válce, zdražování energií a dalším stresorům.

„Naším cílem je dosáhnout u pacientů tzv. hluboké remise – perfektně je zaléčit. Dosud se nám to daří u 30 % z nich. Toto číslo bychom chtěli zvýšit. Řada pacientů je na tom sice objektivně dobře, ale má například vyšší CRP, které ukazuje na aktivní zánět, nebo nemá ideální některý z dalších parametrů, jako je fekální kalprotektin,“ dodává prof. Lukáš. K dosažení cíle by měla vést tzv. precizní medicína, tedy ta, která je ušitá každému pacientovi na míru. Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Nemoc, při níž zlobí bakterie, umí odhalit jedině dechové testy

 Jak dobře člověk toleruje ovocný cukr nebo laktózu, jak tráví tuky nebo zda má v útrobách Helicobacter pylori – to a řadu dalších věcí umí odhalit dechové testy. A jedině s jejich pomocí mohou lékaři stoprocentně zjistit přítomnost nemoci, která sice trápí spoustu Čechů, ale umně se skrývá – tzv. bakteriální přerůstání v tenkém střevě (SIBO). Zatímco ostatní příčiny problémů trávicího traktu je možné objevit také s pomocí endoskopie, bakteriální přerůstání ne. Aby byly testy co nejpřesnější, a nemoc se tak nedala přehlédnout, žádají gastroenterologové pojišťovnu o úhradu jejich komplexní varianty – s měřením vodíku i metanu. Budou se o tom bavit na svých 17. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnech, které startují ve čtvrtek 1. prosince v Karlových Varech.

Dechové testy umí odhalit příčinu řady potíží trávicího traktu a to způsobem, který je pro pacienty příjemnější než vyšetření endoskopické. To ale nikdy zcela nenahradí, protože při měření z dechu nelze odebrat vzorek sliznice. V některých případech jsou však testy z dechu nenahraditelné,“ říká specialistka MUDr. Zdislava Vaníčková z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN v Praze. Takovým případem je právě bakteriální přerůstání v tenkém střevě, kdy se bakterie přestěhují z tlustého střeva do tenkého, kde být nemají, a začnou v něm „dělat neplechu“. Tento stav se projevuje například silnými bolestmi břicha po jídle, nadýmáním, průjmy nebo ztrátou hmotnosti. „Protože příznaky jsou lehce zaměnitelné s jiným onemocněním trávicího traktu, lidé obvykle projdou kompletním vyšetřením včetně gastroskopie a kolonoskopie, kde se však nic nezjistí. Oni se pak trápí dále nebo odcházejí s jinou diagnózou. Jejich kvalita života se snižuje, v extrémních případech nemoci dokonce potraviny procházejí tenkým střevem tak rychle, že si tělo nestíhá brát potřebné živiny a nemocný hubne a chátrá. Když SIBO odhalíme a nasadíme správná antibiotika, 6 z 10 pacientů se uzdraví hned v prvním kole léčby. Zcela se vyléčí 19 z 20 nemocných,“ vysvětluje lékařka důvody, proč se vyplatí po této nemoci pátrat.

Protože tenké střevo je 4,5 metru dlouhé, je těžké v něm nemoc objevit s pomocí klasické endoskopie. Lze odebrat tekutinu z počátku tenkého střeva a pokusit se o mikrobiologickou kultivaci nebo provést test s cílem zjistit zastoupení bakterií. Vyšetření však neřekne nic o funkci ani o místě, kde k bakteriálnímu přerůstání dochází. Když se bakterie skrývají například uprostřed nebo v dolním konci střeva, nemusí se na to gastroskopií přijít. Dechový test, zvláště když je komplexní –vodíkový i metanový – umí odhalit nemoc, ať už se skrývá kdekoli,“ vysvětluje MUDr. Vaníčková. Přemnožené bakterie totiž vypouští plyny a ty se krví dostávají do plic – dechový přístroj je tak umí zachytit a změřit. „Zdravotní pojišťovny dosud hradí měření vodíku, ten vypouští asi půlka přemnožených bakterií, ale ta druhá produkuje metan. Proto potřebujeme hradit i toto měření, abychom je mohli provést komplexně. Zatím se tak děje jen na dvou místech v republice, potřeba by bylo alespoň pět,“ pokračuje MUDr. Vaníčková s tím, že jde o jedinou spolehlivou diagnostickou metodu dané nemoci a vyšetření nemá plnohodnotnou alternativu. Testy s měřením vodíku a metanu doporučuje i evropská gastroenterologická společnost. Zatímco v současné době objeví lékaři tuto chorobu u řádově desítek pacientů ročně, v ČR jí trpí stovky lidí.

Dechové testy se také dobře uplatňují při zjišťování přítomnosti infekce Helicobacter pylori, která narušuje sliznici žaludku a může způsobit později závažné problémy. Podle MUDr. Vaníčkové je ideální tyto testy použít při kontrole po léčbě H. pylori u nekomplikovaných případů. Z testů z dechu také profitují například pacienti s Parkinsonovou nemocí nebo mentálně postižení, u nichž je provedení endoskopického vyšetření obtížné. Dechový test také „nemá konkurenci“ při zjišťování fruktózové intolerance. Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Karlovarsko opět pomůže poskytovatelům sociálních služeb zápůjčkami

Překlenout období na počátku nového roku, než dostanou poskytovatelé sociálních služeb každoroční dotaci na zajištění provozu, pomůže Karlovarský kraj. Zápůjčky
z krajského rozpočtu získají žadatelé na 1. čtvrtletí roku 2023 a obdrží je počátkem roku. Během dubna by pak měli dostat očekávané dotace na své účty. V případě, že to schválí krajské zastupitelstvo, půjde na zápůjčky téměř 80 milionů korun.

„Jde o tradiční formu podpory Karlovarského kraje sociálním službám. Ty se v minulosti každoročně potýkaly s nedostatkem provozních peněz v prvním čtvrtletí roku. Služby často neměly v březnu ani na výplaty. Tuto svou situaci většinou nemohou řešit bankovními úvěry, protože nemají čím bankám ručit. O zápůjčky mohli požádat registrovaní poskytovatelé sociálních služeb z území regionu, kteří splnili veškeré podmínky. Ve stanovené lhůtě dostal odbor sociálních věcí krajského úřadu 33 žádostí poskytovatelů na zajištění celkem 79 sociálních služeb. Vzhledem k tomu, že požadovaná částka v souhrnu výrazně převyšovala možnosti krajského rozpočtu, museli jsme zápůjčky krátit, aby se dostalo na všechny. Na zápůjčky by mělo jít 79,996 milionu korun,“ uvedl krajský radní Robert Pisár.

Oprávněnými žadateli o zápůjčky jsou církevní právnické osoby, spolky a ústavy, obecně prospěšné společnosti. Mezi žadatele mimo jiné patří obecně prospěšná společnost KOTEC, která provozuje kontaktní centra či terénní programy, Oblastní charita Ostrov a její služba domovů pro seniory či společnost Dolmen, jež poskytuje chráněné bydlení. Předpokládá se, že poskytovatelé splatí zápůjčku Karlovarskému kraji do konce května 2023. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí, Krajský úřad

 X X X

 Zástupci Karlovarského kraje jednali v Bruselu o transformaci uhelných regionů

 Bruselské konference na téma „Spravedlivá transformace v uhelných a energeticky náročných regionech – nikoho neopomeneme“ se v těchto dnech účastnil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, krajský radní pro regionální rozvoj Patrik Pizinger a další představitelé regionu. Konferenci pořádal v Bruselu Evropský výbor regionů spolu s českým předsednictvím v Radě EU, Moravskoslezským, Ústeckým a Karlovarským krajem.

Hejtman Petr Kulhánek prezentoval v části nazvané „Jaká je cesta vpřed pro uhelné a energeticky náročné regiony” východiska pro proměnu regionu po útlumu těžby uhlí. “Akcent jsem kladl na skutečnost, že nejde jen o transformaci průmyslovou, ale o celkovou – ekonomickou, sociální a zejména mentální. Potřebujeme nový bezpečný energetický mix, průmyslové obory  s vysokým podílem výzkumu a inovací šetrné k životnímu prostředí, odpovídající dopravní infrastrukturu, studijní obory středoškolské i vysokoškolské reagující na požadavky trhu práce.

Podmínky ovlivňující celkovou kvalitu života v kraji se musí postupně změnit tak, aby ustal odliv obyvatel a zároveň byl kraj atraktivním místem pro nově příchozí,” vysvětlil hejtman s tím, že na konci transformace by pak měl být region postavený na dvou pilířích, tedy na průmyslovém a pilíři lázeňství a cestovního ruchu.

Podle krajského radního Patrika Pizingera hraje zásadní roli to, aby v celé transformaci byly slyšet jednotlivé kraje, kterých se přeměna týká. “Je dobře, že jsme přímo v Bruselu mohli na půdě Výboru regionů prezentovat náš pohled a zkušenost,” dodal radní.

Zástupci kraje rovněž s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem řešili potřebné úpravy využití Fondu pro spravedlivou transformaci tak, aby odpovídal potřebám současné doby, nikoliv situaci platné v minulosti, kdy fond vznikal. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí, Krajský úřad

 X X X

Skutečští myslí i na kulturu, památky a sociální služby

 Pardubický kraj podporuje obce prostřednictvím dotací také v oblasti kultury, památek, sportu a cestovního ruchu. Například Skuteč získala v posledních pěti letech v této oblasti celkem 11,5 milionu korun a místní farnost ještě přes milion korun na opravu památek. Žádosti na další rok bude kraj přijímat po celý leden.

 Na faře

Skutečský zastupitel Jan Bárta pozval do města náměstka hejtmana pro kulturu a investice Romana Línka. Na schůzce s vedením města a památkáři navštívili nejprve areál fary, který prochází i za podpory Pardubického kraje postupnou rekonstrukcí. „Zatím jsou opraveny asi dvě třetiny krovu a střechy a naštěstí už do budovy děkanství nezatéká. Ve třech etapách jsme na to přispěli z rozpočtu kraje celkovou částkou 440 tisíc korun,“ konstatoval Roman Línek.

„Rádi bychom teď dokončili střechu, ve spolupráci s památkáři srovnali některé necitlivé zásahy z dob socialismu a posledních desetiletích a obnovili omítku v původním provedení. V přízemí chceme u společenské místnosti vybudovat novou kuchyň s propojením k zahradnímu posezení pod pergolou,“ vysvětlil další plány Jan Bárta za místní farní společenství. Areál u fary je otevřený pro akce skautů, místní hřiště využívá i skutečská speciální škola a děkanství může nabídnout své prostory i dalším zájemcům. V současné době tu od počátku ruské invaze bydlí i jedna ukrajinská rodina.

 Špitálek už zase slouží

Na začátku letošního září město Skuteč otevřelo další rekonstruovaný objekt, který dříve sloužil církvi – takzvaný špitálek, dříve propojený se sousedním kostelem Božího Těla. Po 2. světové válce sloužil dům galerii a muzeu, poté byl dlouho opuštěný. Jeho obnova stála 10 milionů korun, téměř polovinu činila dotace. „V přízemí budovy je stacionář, který provozuje nezisková organizace S handicapem bez bariér. Ta funguje při Speciální škole Skuteč. Stacionář je totiž určený zejména absolventům této školy.  První patro má k dispozici Speciálně pedagogické centrum, které mimo jiného poskytuje jako jediné v kraji poradenství pro děti s vadami sluchu,“ informoval nový starosta Skutče Jaroslav Hetfleiš. Ten vidí jako další metu v rozvoji města také zlepšení podmínek pro městskou knihovnu, která má v současné době už nevyhovující prostory.

 Skautská klubovna

Ve Skutči jsou velmi aktivní Skauti, kteří zatím sídlí v domě, do kterého se už nevyplatí nadále investovat. Ve spolupráci s městem a školou mají připravený projekt na vybudování klubovny. „Ta by měla vzniknout přestavbou zahradního domku za základní školou a sloužit by měla i dalším mimoškolním aktivitám dětí, pokud se ovšem podaří získat potřebnou dotaci,“ sdělil Jan Bárta.

 Kraj pomáhá obnovit drobné památky

„Krajské dotační programy jsou nakloněny také opravě drobných památek ve městech, obcích a ve volné krajině. Na opravy křížků, pomníků, pietních míst a podobně se snažíme uspokojit menšími částkami téměř všechny žadatele. Dotace samozřejmě nepokryje celou potřebnou částku, ale jistě pomůže. Ve Skutči v posledních pěti letech čerpali na tyto účely přes 300 tisíc korun,“ uvedl Línek s tím, že žádat musí vždy ten, na jehož katastru třeba boží muka, křížek, socha nebo pomník stojí.

 Potenciál pro několikadenní turistiku

Ve spojení s krásným okolím Železných hor a jeho geoparku, hradu Rychmburk, Toulovcových Maštalí a různých lomů v okolí má Skutečsko velký potenciál pro několikadenní turistiku. „Rádi bychom už co nejdříve vybudovali cyklostezku na trase Skuteč – Lažany – Předhradí.  Sázíme také na stání pro karavany, takzvané stellplatzy, protože tu není dostatek ubytování hotelového typu a karavanová turistika je v poslední době čím dál populárnější,“ řekl starosta Hetfleiš. Také tento typ investic do cestovního ruchu podporuje Pardubický kraj svými dotacemi. PhDr. Zuzana Nováková

X X X

V JESENÍKÁCH BUDOU UPRAVOVAT TRASY PRO BĚŽKAŘE DVĚ NOVÉ ČTYŘKOLKY

Běžecké trasy v okolí Malé Morávky a Dolní Moravice budou upravovat dvě nové čtyřkolky. S přispěním Ministerstva pro místní rozvoj je pořídil Moravskoslezský kraj a předal obci Malá Morávka a Sportovnímu klubu policie Olomouc, který historicky upravuje tratě na moravskoslezské straně Jeseníků.

„Jeseníky jsou běžkařský ráj. Nádherná příroda i pravidelná sněhová nadílka lákají do vyšších poloh milovníky zimních sportů. Zejména běžkaři se mohou těšit na opět o něco lepší podmínky, stopy v Malé Morávce a Dolní Moravici budou upravovány zcela novými moderními čtyřkolkami, které jsme s přispěním Ministerstva pro místní rozvoj pořídili,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a vyčíslil, že dvě čtyřkolky stály celkem 1,35 milionu korun, ministerstvo na ně přispěje polovinu, a to v rámci projektu Obnova techniky na Jesenické magistrále.

Nově pořízené pracovní stroje jsou oproti sněžným rolbám variabilnější, mohou upravovat tratě i ve složitějším a členitějším terénu, a to i při nižší sněhové pokrývce. „Pracujeme na zvyšování atraktivity Jeseníků a zkvalitňování tamní infrastruktury. Nové stroje mají nejen sněžné pásy, ale také kola pro mimosezónní provoz, takže mohou před zimou tratě předpřipravit. Než nasněží, je možné zkontrolovat dostupnost terénu, v případě potřeby ořezat větve nebo klestí. Celoročně pak čtyřkolky mohou převážet materiál nebo nářadí. Běžkaři se opět mohou těšit na skvělé podmínky, teď doufejme, že dostatečně nasněží,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Nově pořízené stroje budou upravovat běžkařské trasy v okolí Malé Morávky a Dolní Moravice. Nenáročné trasy pro začátečníky s jen minimálním převýšením budou například upravovány na loukách přímo v Nové Vsi. Běžkaři budou mít možnost dojet autem a parkovat přímo u upravené stopy. Tyto široké tréninkové trasy nabídnou nádherné výhledy do okolní krajiny a také možnost napojit se na další okruhy v lesích. V Malé Morávce je lyžařská běžecká trasa upravována z Karlova pod Pradědem nebo z Kopřivné přes Kmínkovou a Kapitánskou cestu až k Hvězdě. Z Karlova pod Pradědem si pak běžkaři trasu mohou protáhnout až na Alfrédku. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

Až do roku 2027 je jasné, kde se bude konat zimní Olympiáda dětí a mládeže

Na lednové soutěže mladých sportovců v Královehradeckém kraji naváže v roce 2025 zimní soupeření krajských výprav v Moravskoslezském kraji a v roce 2027 se největší česká multisportovní akce uskuteční v kraji Plzeňském.

„Oba kraje předložily výborné kandidatury, které by byla škoda nevyužít. A tak jsme se inspirovali u Mezinárodního olympijského výboru, jenž zároveň přidělil olympijské hry Paříži pro rok 2024 a Los Angeles pro rok 2028, a sáhli jsme k podobnému kroku. Vážíme si toho, že kraje mají velký zájem hostit akci, která je celoživotním zážitkem pro tisíce mladých sportovců,“ řekl Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Moravskoslezský kraj hostil zimní ODM už v lednu 2012. „Těší mě, že se do našeho regionu tato prestižní sportovní akce po letech zase vrátí. Čekají nás zajímavé sportovní zážitky, možná se zde setkáme s budoucími světovými šampiony. Moravskoslezský kraj organizátorům nabídne vysoce kvalitní zázemí i podmínky, centrem hlavního dění se stane Frýdek Místek, kde proběhne i slavnostní zahájení. Mladé sportovní naděje se pak spolu poměří i na sportovištích v Ostravě, Českém Těšíně, ale také na Pustevnách a Bílé, které jsou mezi milovníky zimních sportů velmi oblíbené,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje velké sportovní akce a Olympiáda dětí a mládeže mezi ně rozhodně patří.

„Sportovní aktivity dětí a mládeže podporujeme nejen pro to, že chceme vychovávat špičkové profesionály. Snažíme se mladé lidi motivovat ke zdravému pohybu, nabízet jim aktivní volnočasovou náplň, která je zvedne od tabletů a herních konzolí. V našem regionu se mladým sportovcům skutečně daří, svědčí o tom skvělé výsledky našich mladých hokejistů a snowboardistů, kteří z poslední zimní olympiády dětí a mládeže, která se předloni konala v Karlovarském kraji, přivezli zlaté a stříbrné medaile,“ sdělil Stanislav Folwarczny, předseda Organizačního výboru a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Plzeňský kraj přivítal tisíce mladých sportovců v červnu 2015 při letní edici a již po 7 letech bylo nyní rozhodnuto, že bude hostit další ročník ODM. Zimní hry se tu budou konat poprvé.

„Plzeňský kraj má Šumavu, překrásné území s národním parkem. Proč nevyužít turistickou část Šumavy a nepozvat mladé sportovce na Špičák, moderní areál, který je ideální pro hlavní dějiště olympiády. Dalšími místy soutěžních klání pak budou Klatovy, druhé největší město kraje, a také Sušice, Domažlice a vzhledem k partnerské spolupráci s příhraničním Německem také Hohenzollern – Bavorská Železná Ruda. Bude to pro nás zajímavé srovnání s organizací letní verze her, které jsme pořádali před sedmi lety. Věřím, že se nám i do zimních her podaří vetknout vše, co sportovci potřebují, a především to, že si odnesou skvělé zážitky,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

„Posunutí termínu o dva roky pro nás znamená více času na přípravu a věříme, že o to lepší zážitek všem mladým sportovcům připravíme. Například slavnostní zahájení bychom chtěli mít přímo na Špičáku, který bude hlavním centrem všeho dění,“ doplnil Rudolf Salvetr, předseda Organizačního výboru a zastupitel Plzeňského kraje.

Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských výprav, která se koná každoročně od roku 2003 a je určena mladým sportovcům ve věku od dvanácti do šestnácti let. V minulosti unikátní atmosféru zažila řada dnes úspěšných sportovců, jako je například Ester Ledecká, Josef Dostál či Barbora Seemanová. Hlavní poselství projektu je přinést životní zážitek mladým sportovcům, jejich vrstevníkům, rodičům i veřejnosti, aby se pohyb stal a zůstal součástí jejich života. Veronika Linková, tisková mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.