Výpovede lekárov v SR, od dohody delí 40 miliónov. Rusko nový ľadoborec

Predseda Lekárskeho odborového združenia Visolajský hovorí, že od dohody na platoch ich delí smiešnych 40 miliónov. Rokovania pokračujú. Žilinský samosprávny kraj varuje, že ak z nemocníc odídu lekári, nastane veľmi vážna situácia a nevedia garantovať ani akútnu starostlivosť.

 Lekárski odborári sa mali dnes doobeda definitívne vyjadriť, či ustupujú zo svojich platových požiadaviek a prijmú ponuku vlády. Takéto ulitmátum od ministra financií Igora Matoviča však odmietli a túto tému považujú ešte za otvorenú.

„Ja by som to neuzatváral ako konečnú ponuku vlády, robíme všetko pre to, aby sme sa stretli vo všetkých požiadavkách na kompromise. To, čo nás delí pri mzdách v kompromise, je 40 miliónov eur, čo je v rozpočte zdravotníctva zanedbateľná čiastka,“ povedal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský počas prestávky v rokovaní.

Matovič uplynulé dni opakoval, a povedal to aj dnes, že ponuka zo strany kabinetu je definitívna a štát na viac nemá.

Visolajský zase tvrdí, že peniaze sa dajú ušetriť napríklad na CT prístrojoch či laboratóriách a tie by sa mohli pridať zdravotníkom. “Od dohody nás delí smiešnych 40 miliónov eur,” zopakoval Visolajský.

Práve platy sú bod, na ktorom sa podľa premiéra Eduarda Hegera zasekli. Hovorí, že v ostatných siedmich bodoch smerujú k dohode.

Dnes opätovne s lekármi rokujú v zložení Heger, Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Zasekli sa na platoch

Lekári išli do rokovaní s konkrétnou požiadavkou, ako by sa mali zvyšovať platy lekárov. Žiadali 2,8 – násobok priemernej mzdy pre atestovaných lekárov. A odôvodňovali to tým, že chcú udržať skúsených lekárov v nemocniciach.

Matovič dal v priebehu doterajších rokovaní protiponuku – 2,5 násobok priemernej mzdy, s odborári urobili ústupok a s ponukou súhlasili, ale dali si zároveň podmienku, že chcú viac za odpracované roky. Túto podmienku zase odmietol minister financií s tým, že na takéto zvýšenie nie sú peniaze.

V tomto bode to nateraz zastalo.

Preto premiér dnes apeloval priamo na lekárov v nemocniciach, aby ponuku vlády, ktorú označil v týchto časoch za štedrú, prijali a stiahli výpovede.

“Rozumiem, že lekári po dvoch rokoch pandémie a dlhých rokoch ignorovania požiadaviek zo strany predchádzajúcich vlád sú frustrovaní a vyčerpaní, ale práve naša vláda nielen počúva zdravotníkov, ale aj veľa vecí pre zdravotníctvo robí,” povedal Heger.

Matovič opätovne žiadal LOZ, aby sa k ponuke vlády definitívne vyjadrili, tentokrát do stredy do 12- tej hodiny. Na otázku čo bude, ak lekári ponuku nevezmú, nikto z vlády neodpovedal.

LOZ vopred avizovalo, že ich ústupok v mzdách platí do konca novembra.

“Oznámili nám, že ak neprijme ich zľavnenú ponuku, po 1. decembri bude platiť ich pôvodná požiadavka,” povedal Matovič.

Vyostrená rétorika

Téma platov je len jedna z 8 požiadaviek LOZ, ale vyvoláva najväčšie emócie a v kolotoči rokovaní sa už vyostruje rétorika. Najmä po pondelkovom stretnutí, ktoré bolo bez premiéra Hegera, Matovič vo vyjadreniach pritvrdil.

„Ideme za hranicu možného, ale nechceme dopustiť, aby nám kvôli výpovediam lekárov zomierali ľudia v nemocniciach bez zdravotnej starostlivosti. Preto robíme niečo, čo by sme v normálnych podmienkach – vtedy, ak by, nazvem to, prepáčte, takéto vydieranie nebolo – zrejme nerobili,“ povedal v pondelok Matovič.

Z jeho strany padli aj vyjadrenia, že nielen vláda, ale aj potenciálni pacienti sú tlačení do kúta odborármi z LOZ.

Rétoriku volil aj napriek apelu odborárov, aby na tlačových konferenciách riešil menej emócií a bol viac konštruktívny.

Podľa odborárov tón, ktorý volia predstavitelia vlády, napríklad aj pri platoch, len burcuje ďalších lekárov k výpovediam. Dnes sa podľa ich slov pridalo k výpovediam ďalších 32 lekárov v Prešove a v dvoch veľkých nemocnciach zase lekári vypovedali nadčasy.

Na druhej strane napríklad v Univerzitnej nemocnici Bratislava stiahlo doteraz výpovede 31 lekárov.

Stále rokujú

Odborári dnes rokujú od 10. hodiny priamo na ministerstve zdravotníctva. Témou mala byť najmä požiadavka LOZ, ktorá sa týka vzdelávania mladých lekárov.

Podľa Visolajského nakoniec prebrali všetky požiadavky, predbežne si vysvetlili, ako by mali vyzerať, ale ešte to potrebujú vidieť na papieri.

Lengvarský hovorí, že v siedmich bodoch už budú dolaďovať len technické detaily. Hľadajú spôsoby ako ich čo najrýchlejšie dostať do legislatívy a precizujú paragrafové znenie a termíny.

Do ukončenia dnešných rokovaní chcú návrh dokončiť na 95 %. Definitívny výsledok má byť známy v stredu.

„Zajtra máme dostať z druhej strany ponuku,“ povedal Visolajský.

“Predpokladám, že zajtra doobeda bude sedem požiadaviek pripravených tak, aby boli podpísateľné oboma stranami,” hovorí Lengvarský.

Ôsma otázka -platy- tak ostane zrejme nateraz nedoriešená.

Nemocnice v pozore

Dnes je to štvrtýkrát za posledné dva týždne, čo predstavitelia vlády rokujú s LOZ.

Do odchodu lekárov z nemocníc ostáva 9 dní. A keďže finálna dohoda stále nie je, nemocnice sú v pozore. Pripravujú zlučovanie oddelení, ale uzatvárajú aj vzájomné dohody o výpomoci a zvolávajú krízové štáby.

Vážnu situáciu hlásia najmä zo Žilinského samosprávneho kraja, ktorý v prípade odchodu lekárov z nemocníc nebude schopní garantovať poskytovanie akútnej a neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Županka Erika Jurinová po zvážení zvolá bezpečnostnú radu kraja a požiada o vyhlásenie núdzového stavu. Vyzvala LOZ aj vládu, aby dospeli k dohode najneskôr do 23. novembra.

Fakultná nemocnica Trnava hovorí, že sa pripravuje na všetky možné scenáre, pričom túto tému intenzívne rieši na krízovom štábe nemocnice.

Trenčianska nemocnica pripravuje zase zasadnutie regionálneho krízového štábu s okolitými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, zástupcami župy a krajského operačného strediska, aby pripravili dohodu o vzájomnej pomoci.

Vo väčšine nemocníc končia výpovedné lehoty lekárov k 1. decembru. Výnimkou je Univerzitná nemocnica v Martine, kde výpovede nadobudnú platnosť až od 1. januára. Vo výpovedi je tam 44 lekárov. Otázkou tak je, či bude medzičasom vypomáhať ostatným nemocniciam.

„Dnes sa na VÚC Žilina uskutočnil krízový štáb, na ktorom boli načrtnuté viaceré scenáre vzájomnej spolupráce cez koordinátorov jednotlivých nemocníc. V závislosti od vývoja situácie sú naplánované ďalšie stretnutia, ktoré by mali viesť ku konečnej dohode,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Martine Katarína Kapustová, aktuality.sk

 X X X

Poliak Duda opäť naletel ruským vtipkárom: Ahoj, Emmanuel. Nechcem vojnu s Ruskom

Keď sa poľský prezident Andrzej Duda minulý týždeň telefonicky rozprával o výbuchu rakety v Przewodówe, myslel si, že hovorí s francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom. V skutočnosti ho nachytal ruský vtipkár, informuje agentúra AFP.

Úrad prezidenta Dudu v utorok potvrdil telefonát, ktorého záznam sa už rozšíril na internete. „Po výbuchu rakety v Przewodówe mal prezident Duda sériu telefonátov s hlavami štátov a vlád, bol medzi nimi aj jeden hovor s osobou, ktorá sa predstavila ako francúzsky prezident Emmanuel Macron,“ uviedol Dudov úrad na Twitteri.

„Počas priebehu rozhovoru si uvedomil, že zrejme je to pokus o podvod, a telefonát ukončil,“ napísal prezidentov úrad v tvíte.

Ruskí vtipkári „Vovan a Luxus“ pre agentúru AFP potvrdili autorstvo telefonátu. „Napísali sme to na všetkých sociálnych sieťach… A zverejnili sme video,“ dodali.

Ďakujem ti, že voláš. Situácia je veľmi ťažká

Vo falošnom telefonáte z 15. novembra človek so silným ruským prízvukom tvrdil, že je Macron. Duda s ním následne hovoril o výbuchu rakety blízko ukrajinskej hranice z toho istého dňa. Prvé špekulácie ukazovali na Rusko, teraz prevláda presvedčenie, že išlo o zablúdenú raketu ukrajinskej protivzdušnej obrany.

 „Ahoj, Emmanuel… Ďakujem ti, že voláš. Situácia je veľmi ťažká, ako iste vieš,“ povedal Duda v telefonáte. Vysvetlil, že výbuch spôsobila raketa, „ale zatiaľ nevieme, kto ju odpálil“. „Emmanuel, ver mi, som mimoriadne opatrný. Neobviňujem Rusov… Nechcem vojnu s Ruskom,“ uisťoval volajúceho Duda.

Vtipkári zverejnili sedem a pol minútový telefonát na ruskej videoplatforme Rutube, obdobe YouTube.

V minulosti sa stali obeťami komikov Vovana a Luxusa (vlastnými menami Vladimira Kuznecova a Alexeja Stoliarova) aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, Elton John či britský princ Harry./agentury/

X X X

Ruský Gazprom si našiel ďalšiu zámienku. Hrozí zavretím plynu

 Od budúceho týždňa možno Gazprom opäť zníži prepravu plynu do Európy cez Ukrajinu. V súčasnosti podiel ruského plynu do Európy predstavuje iba 6 percent. Gazpromu totiž prekáža, že Ukrajina zadržiava na svojom území ruský plyn určený pre Moldavsko.

Pokiaľ bude Kyjev v tejto údajnej praxi pokračovať, Moskva objem plynu zasielaného cez Ukrajinu do EÚ zníži. Touto cestou dochádza v EÚ k zásobovaniu ruským plynom predovšetkým Slovenska, Rakúska a Talianska. Ide o poslednú cestu, cez ktorú ešte ruský plyn tečie do západných krajín EÚ.

Plynovod, ktorý prechádza cez Moldavsko a Rumunsko smerom do Bulharska, je pritom jediný, ktorým Gazprom ešte stále prepravuje zmysluplné objemy plynu do krajín Európskej únie (EÚ). Ruský štátny monopol totiž začiatkom tohto roka obmedzil a neskôr zastavil dodávky cez plynovod Nord Stream 1 do Nemecka a znížil objem dodávok cez hlavný plynovodu prechádzajúci cez Ukrajinu na Slovensko.

 Gazprom a Ukrajina majú dlhú históriu sporov v súvislosti s tranzitom plynu, od nezákonného odčerpávania zo strany ukrajinských spoločností v 90. rokoch minulého storočia, ktoré Moskva spočiatku tolerovala ako cenu za udržanie vplyvu na svojho suseda. No keď v roku 2005 Ukrajina prvýkrát hlasovala za svoj výrazný posun smerom k EÚ, Rusko zaujalo tvrdý prístup ku Kyjevu.

Celkovo je podľa Gazpromu v súčasnosti na Ukrajine „uviaznutých“ viac ako 52 miliónov kubických metrov (m3) plynu určeného pre Moldavsko, čo predstavuje celodenné dodávky do tejto bývalej sovietskej republiky.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok oznámila, že Moldavsko dostane finančnú pomoc 250 miliónov eur. Postsovietskej krajine to pomôže vyrovnať sa s energetickou krízou v dôsledku vojny na susednej Ukrajine.

V rámci neho má Moldavsko od budúceho januára dostať 100 miliónov eur vo forme grantov a 100 miliónov eur vo forme pôžičiek, ktoré mu pomôžu „pokryť potreby dodávok plynu“. EÚ poskytne aj ďalších 50 miliónov eur na „rozpočtovú podporu“, uviedla šéfka EK.

Moldavská proeurópska prezidentka Maia Sanduová varovala, že 2,6 milióna obyvateľov hrozí, že zostanú počas nadchádzajúcej zimy bez plynu a elektriny.

„Ide o najvážnejšiu krízu za posledné tri desaťročia,“ povedala Sanduová, pričom odsúdila Rusko, že zneužíva „energetické zdroje ako zbrane namierené proti demokracii“.

 Moldavsko je v dodávkach zemného plynu úplne závislé od Ruska. Ruská spoločnosť Gazprom plánuje v najbližšom období Moldavsku dodať len zhruba polovicu potrebného objemu zemného plynu.

Moldavsko tesne po tom, ako Rusko na konci februára vojensky napadlo Ukrajinu, oficiálne požiadalo o členstvo v Európskej únii. „Som veľmi rada, že Moldavsko je teraz kandidátskou krajinou na vstup do EÚ, zaslúžite si to,“ povedala von der Leyenová. Dodala, že vlani EÚ poskytla Moldavsku viac ako 840 miliónov eur vo forme pôžičiek a grantov./agentury/

X X X

ÚRSO ukázal, kto sa prepadne do energetickej chudoby. Odhady hovoria až o vyše 430-tisíc domácnostiach 

Majú príliš nízke príjmy na to, aby im ostalo po zaplatení faktúr za energie dosť peňazí na život. Zjednodušene takto vyzerá náčrt novej definície energetickej chudoby pre domácnosti, ktorá na Slovensku dlhodobo chýbala.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prišiel s návrhom koncepcie ochrany odberateľov pred energetickou chudobou. Momentálne je v medzirezortnom pripomienkovom konaní a predloží ho na posúdenie vláde.

Ak by sme použili vyššie spomenutú definíciu, znamenalo by to, že až 24 percent domácnosti na Slovensku by bolo možné označiť za energeticky ohrozené. V absolútnom vyjadrení ide o 432-tisíc domácností z celkového počtu 1,8 milióna domácností. Modelové príklady odhadu počtu domácností ohrozených energetickou chudobou sú realizované na základe dostupných údajov z roku 2020.

 Domácnosti si zrejme musia ešte dva týždne počkať na to, aby sa dozvedeli nové sumy za energie od Nového roka. Cieľom návrhu od regulátora nie je priniesť okamžité riešenia v boji proti drahým energiám na súčasný krízový stav, ale ponúknuť systémové opatrenie. Okrem vlastnej definície energetickej chudoby, po ktorej odborníci volali, regulátor navrhuje aj opatrenia vo svojej pôsobnosti, ktoré by tejto skupine pomohli lepšie zvládať ich životnú situáciu.

Navrhovaná definícia zohľadňuje výšku mesačných príjmov a výšku mesačných nákladov na energie a vodu. Domácnosť je ohrozená energetickou chudobou vtedy, ak si od príjmu odráta náklady na energie a vodu a 1,5-násobok životného minima. Ak sa jej príjem prepadne do mínusu, spadá do energetickej chudoby.

Denníkom Pravda oslovení odborníci na energetiku novú koncepciu chvália. „Definícia energetickej chudoby v navrhnutom koncepte je v poriadku. Len by bolo dobré, aby sa v celej EÚ použila podobná metodika, čo umožní porovnávanie,“ myslí si Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord.cz. Upozorňuje tiež na to, že na Slovensku je podľa posledných údajov ohrozených chudobou 15 percent obyvateľov. „Viac ako polovica dôchodcov je ohrozených chudobou, a teda aj energetickou chudobou. Taký vysoký podiel ohrozených dôchodcov je veľmi zlá vizitka dlhodobého plánovania v ekonomike, a to nielen vlády, ale aj samotných ľudí či firiem,“ dodáva.

Suma 1,5-násobku životného minima bola stanovená len ako príklad a stanovenie tejto hranice nevyplýva zo žiadnej analýzy. Presne na tento fakt upozorňuje odborník na energie Ján Pišta zo spoločnosti JPX, ktorému chýba v návrhu presné zdôvodnenie, ktoré by analyzovalo, prečo sa počíta práve s jedenapolnásobkom životného minima. „Ak je ekonomicky chudoba definovaná výškou životného minima, a to zrejme je, pretože ak má niekto nižší príjem, ocitne sa v stave hmotnej núdze, čo je ľudovo povedané chudoba, tak potom energetická chudoba ide vysoko nad rámec tejto definície,“ upozorňuje.

Kto sa prepadne do chudoby a kto nie

Z hľadiska typu domácností vyplýva, že medzi najviac ohrozené domácnosti budú patriť vo výrazne vyššej štatistickej miere tie, ktoré sú viacdetné. Medzi ohrozené skupiny tiež patria dôchodcovia s invalidnou penziou či domácnosti, ktoré tvoria dôchodcovia so starobnou penziou a s jedným závislým dieťaťom.

Prvým ilustračným príkladom je jednočlenná domácnosť bez závislých detí s celkovým príjmom 605 eur. Výdavky takejto domácnosti na energie a vodu by predstavovali 58,52 eura. Celkové príjmy mínus výdavky na energie a vodu spolu dávajú 546,48. Ak od tejto sumy odpočítame jedenapolnásobok životného minima, čo je 322,25 eura, rozdiel je 224,23. Takáto domácnosť by sa do definície energetickej chudoby nezmestila.

Inú situáciu ukazuje druhý príklad. Domácnosť, ktorú tvoria dve dospelé osoby s jedným závislým dieťaťom. Spoločný príjem domácnosti je 737 eur. Výdavky na energie a vodu sú v tomto prípade vyššie, teda 123,10 eura. Rozdiel je 613,9 eura. Životné minimum sa pri takomto type domácnosti počíta inak. Napríklad pre dvojicu s nezaopatreným dieťaťom sa životné minimum vypočíta takto: 214,83 eura + 149,87 eura + 98,08 eura, čo je spolu 462,78 eura. Táto suma predstavuje pre tento typ domácnosti mesačnú sumu životného minima. Ak od sumy 613,9 odpočítame jedenapolnásobok životného minima, tak výsledná suma je mínus 80,27 eura. Tento typ domácnosti by spadal do definície energetickej chudoby.

Posledným príkladom bude invalidný dôchodca so sociálnou dávkou 227 eur. Na energie a vodu by penzista v modelovom príklade dával 58,52 eura, teda rozdiel by bol 168,48 eura. Pri tomto type domácnosti s jednou osobou by bol jedenapolnásobok životného minima na úrovni 322,25 eura. Rozdiel tak predstavuje až 153,77 eura a invalidný dôchodca by tak spadal do kategórie energeticky chudobná domácnosť.

Nové opatrenia na ochranu domácností

Regulátor neprišiel len s novou definíciou energetickej chudoby, ale načrtol aj opatrenia v jeho kompetencii, ktoré by chránili zraniteľné skupiny. Patria sem napríklad špeciálne tarify za energie a vodu. „ÚRSO by stanovil špeciálne tarify pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou, ktoré by boli o určité percento nižšie ako štandardné regulované tarify. Percento zníženia tarify by bolo stanovené v legislatíve, napríklad 30 percent,“ píše sa v návrhu.

Generálnemu riaditeľovi Magna Energia Martinovi Ondkovi chýbajú stanovené konkrétne pravidlá. Zľavy zo špeciálnych taríf vníma za problematické. „Aktuálne je však regulácia pri domácnostiach nastavená tak, že kvôli posunu referenčného obdobia pre výpočet cien elektriny by jej regulovaná cena (ide iba o komoditu, nie o distribučné a ostatné poplatky) v roku 2023 mala dosiahnuť približne 700 eur. Aj zľava 30 % z takejto ceny by de facto nič neriešila a málokto by si takúto sumu mohol dovoliť zaplatiť,“ hovorí pre Pravdu.

Druhým príkladom je opatrenie, ktoré má chrániť domácnosť, ktorá už nie je schopná platiť svoje faktúry za energie. Navrhuje sa pre ňu ponuka bezplatného splátkového kalendára a energetického poradenstva. Ďalším opatrením má byť situácia počas zimných mesiacov, keď domácnosť nie je schopná ďalej platiť účty za energie. V takomto prípade by opatrenie zakazovalo vypínanie dodávok energií a vody počas zimnej sezóny. V neposlednom rade je to zákaz podomového predaja energií.

Analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida upozorňuje, že významnou príčinou energetickej chudoby môže byť značná tepelná strata nezaizolovaných domov a v tomto smere určite pomôže aj najnovšia výzva z plánu obnovy na obnovu rodinných domov. „Nateraz zvýhodňuje len viacdetné rodiny, resp. osoby starajúce sa o dieťa s ŤZP. V budúcnosti by podobné schémy mohli byť zamerané práve na energeticky chudobné domácnosti, ak sa nám ich podarí zadefinovať,“ dodal Badida.

Inšpirácia zo zahraničia

Príkladom na inšpiráciu zo zahraničia môže byť v prípade opatrení pre najzraniteľnejších náš český sused. Schéma pomoci s názvom Nová zelená úsporám Light je špeciálne určená pre dôchodcov a domácnosti s nárokom na príspevok na bývanie, teda aj nízkopríjmové domácností. Cieľom dotačného programu je prostredníctvom stavebných úprav zrealizovať energetické úspory v rodinných a bytových domoch.

Počas prvého programového obdobia, ktoré odštartovalo v roku 2014, z neho boli rozdelené finančné zdroje v objeme zhruba niekoľko miliárd českých korún desiatkam tisíc domácností. V roku 2021 prechádza program do ďalšej etapy a svoje zameranie rozširuje o ďalšie oblasti. Pomocou takejto schémy si domácností môžu zatepliť fasádu, strechu či vymeniť okná za energeticky úsporné. Na jeden rodinný dom môžu záujemcovia žiadať maximálne 160-tisíc českých korún, čo je takmer 6 200 eur./agentury/

X X X

Eurozóna musí pokračovať v investíciách a pomáhať ECB v boji s infláciou, tvrdí Európska komisia

Vlády eurozóny by mali skoordinovať fiškálne politiky pre rok 2023, aby neboli v rozpore so snahou Európskej centrálnej banky (ECB) obmedziť infláciu. A mali by pokračovať v investíciách počas očakávaného spomalenia ekonomiky regiónu. Uviedla to v utorok Európska komisia (EK).

Odporúčania Komisie 19 členom euroregiónu sú súčasťou každoročnej koordinácie politík, v rámci ktorej EK vypracúva najlepšiu kombináciu politík pre menový blok ako celok. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Koordinácia je tento rok o to dôležitejšia, že vojna na Ukrajine, následná kríza cien energií a očakávaná technická recesia sú výzvy, na ktoré členovia eurozóny často reagujú odlišne.

Rok výziev

„Európske hospodárstvo čaká rok výziev. Ak však zostaneme jednotní a budeme presadzovať koordinovanú politickú reakciu, máme dobré predpoklady, aby sme im mohli čeliť,“ uviedol komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

Jedným z kľúčových problémov je veľkosť podpory, ktorú vlády poskytujú domácnostiam a podnikom, aby im pomohli s rekordne vysokými nákladmi na energie. Najbohatší člen bloku Nemecko prišlo napríklad s balíkom pomoci, ktorý je viac ako dvojnásobne väčší než v prípade ďalších bohatých štátov – Francúzska a Talianska.

Takáto podpora nielenže narúša hospodársku súťaž na jednotnom európskom trhu, ale funguje tiež ako fiškálny stimul a pôsobí proti snahe ECB o zníženie rekordne vysokej inflácie, uviedla Komisia.

Negatívny efekt je zosilnený skutočnosťou, že 70 percent vládnych podporných opatrení je všeobecných a bude ťažké ich odstrániť, namiesto toho, aby boli dočasné a zamerané na najzraniteľnejšie skupiny, uviedla Komisia.

Dôležitá koordinácia

„Členské štáty eurozóny by mali pokračovať v koordinácii fiškálnych politík, aby podporili včasný návrat inflácie k strednodobému cieľu ECB na úrovni dvoch percent. Mali by zabezpečiť, aby podpora pre firmy a domácnosti, ktoré sú v dôsledku energetickej krízy pod finančným tlakom, bola nákladovo efektívna, dočasná a zameraná na zraniteľné skupiny, najmä malé a stredné podniky,“ uvádza sa v správe.

Komisia odporúča vládam, aby vytvorili systém, v rámci ktorého by štát dotoval určitú úroveň spotreby energie, ale za čokoľvek nad ňu by sa platila vyššia trhová cena, čím by sa zabezpečila motivácia k úsporám energie.

EK vyzvala tiež vlády, aby neznižovali verejné investície, keď hospodárstvo vstupuje do technickej recesie (definovanej ako dva po sebe idúce štvrťroky poklesu). Túto úlohu im výrazne uľahčia granty z európskeho fondu obnovy po pandémii.

Pri ovplyvňovaní vývoja miezd by vlády mali hľadať rovnováhu medzi ochranou kúpnej sily zamestnancov v čase rekordného nárastu spotrebiteľských cien a zároveň obmedziť tzv. sekundárne vplyvy na infláciu, keď rast miezd vyvolá ďalšie zvyšovanie cien, dodala Komisia, aktuality.sk

X X X

ÚRSO ukázal, kto sa prepadne do energetickej chudoby. Odhady hovoria až o vyše 430-tisíc domácnostiach 

Majú príliš nízke príjmy na to, aby im ostalo po zaplatení faktúr za energie dosť peňazí na život. Zjednodušene takto vyzerá náčrt novej definície energetickej chudoby pre domácnosti, ktorá na Slovensku dlhodobo chýbala.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prišiel s návrhom koncepcie ochrany odberateľov pred energetickou chudobou. Momentálne je v medzirezortnom pripomienkovom konaní a predloží ho na posúdenie vláde.

Ak by sme použili vyššie spomenutú definíciu, znamenalo by to, že až 24 percent domácnosti na Slovensku by bolo možné označiť za energeticky ohrozené. V absolútnom vyjadrení ide o 432-tisíc domácností z celkového počtu 1,8 milióna domácností. Modelové príklady odhadu počtu domácností ohrozených energetickou chudobou sú realizované na základe dostupných údajov z roku 2020.

 Domácnosti si zrejme musia ešte dva týždne počkať na to, aby sa dozvedeli nové sumy za energie od Nového roka. Cieľom návrhu od regulátora nie je priniesť okamžité riešenia v boji proti drahým energiám na súčasný krízový stav, ale ponúknuť systémové opatrenie. Okrem vlastnej definície energetickej chudoby, po ktorej odborníci volali, regulátor navrhuje aj opatrenia vo svojej pôsobnosti, ktoré by tejto skupine pomohli lepšie zvládať ich životnú situáciu.

Navrhovaná definícia zohľadňuje výšku mesačných príjmov a výšku mesačných nákladov na energie a vodu. Domácnosť je ohrozená energetickou chudobou vtedy, ak si od príjmu odráta náklady na energie a vodu a 1,5-násobok životného minima. Ak sa jej príjem prepadne do mínusu, spadá do energetickej chudoby.

Denníkom Pravda oslovení odborníci na energetiku novú koncepciu chvália. „Definícia energetickej chudoby v navrhnutom koncepte je v poriadku. Len by bolo dobré, aby sa v celej EÚ použila podobná metodika, čo umožní porovnávanie,“ myslí si Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord.cz. Upozorňuje tiež na to, že na Slovensku je podľa posledných údajov ohrozených chudobou 15 percent obyvateľov. „Viac ako polovica dôchodcov je ohrozených chudobou, a teda aj energetickou chudobou. Taký vysoký podiel ohrozených dôchodcov je veľmi zlá vizitka dlhodobého plánovania v ekonomike, a to nielen vlády, ale aj samotných ľudí či firiem,“ dodáva.

Suma 1,5-násobku životného minima bola stanovená len ako príklad a stanovenie tejto hranice nevyplýva zo žiadnej analýzy. Presne na tento fakt upozorňuje odborník na energie Ján Pišta zo spoločnosti JPX, ktorému chýba v návrhu presné zdôvodnenie, ktoré by analyzovalo, prečo sa počíta práve s jedenapolnásobkom životného minima. „Ak je ekonomicky chudoba definovaná výškou životného minima, a to zrejme je, pretože ak má niekto nižší príjem, ocitne sa v stave hmotnej núdze, čo je ľudovo povedané chudoba, tak potom energetická chudoba ide vysoko nad rámec tejto definície,“ upozorňuje.

Kto sa prepadne do chudoby a kto nie

Z hľadiska typu domácností vyplýva, že medzi najviac ohrozené domácnosti budú patriť vo výrazne vyššej štatistickej miere tie, ktoré sú viacdetné. Medzi ohrozené skupiny tiež patria dôchodcovia s invalidnou penziou či domácnosti, ktoré tvoria dôchodcovia so starobnou penziou a s jedným závislým dieťaťom.

Prvým ilustračným príkladom je jednočlenná domácnosť bez závislých detí s celkovým príjmom 605 eur. Výdavky takejto domácnosti na energie a vodu by predstavovali 58,52 eura. Celkové príjmy mínus výdavky na energie a vodu spolu dávajú 546,48. Ak od tejto sumy odpočítame jedenapolnásobok životného minima, čo je 322,25 eura, rozdiel je 224,23. Takáto domácnosť by sa do definície energetickej chudoby nezmestila.

Inú situáciu ukazuje druhý príklad. Domácnosť, ktorú tvoria dve dospelé osoby s jedným závislým dieťaťom. Spoločný príjem domácnosti je 737 eur. Výdavky na energie a vodu sú v tomto prípade vyššie, teda 123,10 eura. Rozdiel je 613,9 eura. Životné minimum sa pri takomto type domácnosti počíta inak. Napríklad pre dvojicu s nezaopatreným dieťaťom sa životné minimum vypočíta takto: 214,83 eura + 149,87 eura + 98,08 eura, čo je spolu 462,78 eura. Táto suma predstavuje pre tento typ domácnosti mesačnú sumu životného minima. Ak od sumy 613,9 odpočítame jedenapolnásobok životného minima, tak výsledná suma je mínus 80,27 eura. Tento typ domácnosti by spadal do definície energetickej chudoby.

Posledným príkladom bude invalidný dôchodca so sociálnou dávkou 227 eur. Na energie a vodu by penzista v modelovom príklade dával 58,52 eura, teda rozdiel by bol 168,48 eura. Pri tomto type domácnosti s jednou osobou by bol jedenapolnásobok životného minima na úrovni 322,25 eura. Rozdiel tak predstavuje až 153,77 eura a invalidný dôchodca by tak spadal do kategórie energeticky chudobná domácnosť.

Nové opatrenia na ochranu domácností

Regulátor neprišiel len s novou definíciou energetickej chudoby, ale načrtol aj opatrenia v jeho kompetencii, ktoré by chránili zraniteľné skupiny. Patria sem napríklad špeciálne tarify za energie a vodu. „ÚRSO by stanovil špeciálne tarify pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou, ktoré by boli o určité percento nižšie ako štandardné regulované tarify. Percento zníženia tarify by bolo stanovené v legislatíve, napríklad 30 percent,“ píše sa v návrhu.

Generálnemu riaditeľovi Magna Energia Martinovi Ondkovi chýbajú stanovené konkrétne pravidlá. Zľavy zo špeciálnych taríf vníma za problematické. „Aktuálne je však regulácia pri domácnostiach nastavená tak, že kvôli posunu referenčného obdobia pre výpočet cien elektriny by jej regulovaná cena (ide iba o komoditu, nie o distribučné a ostatné poplatky) v roku 2023 mala dosiahnuť približne 700 eur. Aj zľava 30 % z takejto ceny by de facto nič neriešila a málokto by si takúto sumu mohol dovoliť zaplatiť,“ hovorí pre Pravdu.

Druhým príkladom je opatrenie, ktoré má chrániť domácnosť, ktorá už nie je schopná platiť svoje faktúry za energie. Navrhuje sa pre ňu ponuka bezplatného splátkového kalendára a energetického poradenstva. Ďalším opatrením má byť situácia počas zimných mesiacov, keď domácnosť nie je schopná ďalej platiť účty za energie. V takomto prípade by opatrenie zakazovalo vypínanie dodávok energií a vody počas zimnej sezóny. V neposlednom rade je to zákaz podomového predaja energií.

Analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida upozorňuje, že významnou príčinou energetickej chudoby môže byť značná tepelná strata nezaizolovaných domov a v tomto smere určite pomôže aj najnovšia výzva z plánu obnovy na obnovu rodinných domov. „Nateraz zvýhodňuje len viacdetné rodiny, resp. osoby starajúce sa o dieťa s ŤZP. V budúcnosti by podobné schémy mohli byť zamerané práve na energeticky chudobné domácnosti, ak sa nám ich podarí zadefinovať,“ dodal Badida.

Inšpirácia zo zahraničia

Príkladom na inšpiráciu zo zahraničia môže byť v prípade opatrení pre najzraniteľnejších náš český sused. Schéma pomoci s názvom Nová zelená úsporám Light je špeciálne určená pre dôchodcov a domácnosti s nárokom na príspevok na bývanie, teda aj nízkopríjmové domácností. Cieľom dotačného programu je prostredníctvom stavebných úprav zrealizovať energetické úspory v rodinných a bytových domoch.

Počas prvého programového obdobia, ktoré odštartovalo v roku 2014, z neho boli rozdelené finančné zdroje v objeme zhruba niekoľko miliárd českých korún desiatkam tisíc domácností. V roku 2021 prechádza program do ďalšej etapy a svoje zameranie rozširuje o ďalšie oblasti. Pomocou takejto schémy si domácností môžu zatepliť fasádu, strechu či vymeniť okná za energeticky úsporné. Na jeden rodinný dom môžu záujemcovia žiadať maximálne 160-tisíc českých korún, čo je takmer 6 200 eur./agentury/

X X X

V areáli hydinovej farmy pri Sobranciach vyrábali cigarety. Biznis ukončila razia daniarov

Podľa informácií Aktuality.sk ide o najväčšiu odhalenú nelegálnu výrobňu cigariet v histórii Slovenskej republiky. Časť areálu, v ktorom sa nelegálne vyrábali cigarety, je zaistená prokuratúrou.

ÚBREŽ: V nenápadnej dedinke Úbrež medzi Michalovcami a Sobrancami neďaleko hraníc s Ukrajinou sídlila nelegálna tabaková fabrika. Na hydinovej farme tam pašeráci vyrábali cigarety viacerých značiek určené pre trhy v Európskej únii. Medzinárodný biznis s nezdanenými tabakovými výrobkami im prekazila až pondelková razia Kriminálneho úradu Finančnej správy.

Podľa informácií Aktuality.sk ide o najväčšiu odhalenú nelegálnu výrobňu cigariet v histórii Slovenskej republiky. Okrem zaistených cigariet, tabaku, výrobnej i baliacej linky Finančná správa zadržala aj skupinku 20 ľudí rôznych národností. Tabaková továreň sa nachádzala v doposiaľ neskolaudovanej hale určenej pre chov hydiny. Výška škody na spotrebnej dani zatiaľ známa nie je.

Časť areálu je zaistená prokuratúrou

„Nateraz nemôžeme poskytnúť bližšie informácie vzhľadom na neukončené procesy. V pondelok 28. novembra budeme mať k tomuto zásahu tlačovú konferenciu,“ informuje hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.

Areál hydinovej farmy v Úbreži vlastní pochybný michalovský podnikateľ Gabriel Šoltés podozrivý z ekonomickej trestnej činnosti. Na jeho čudné aktivity dlhodobo upozorňoval michalovský aktivista a neskôr neúspešný kandidát na primátora Milan Kaplan, ktorému pred časom niekto podpálil auto.

Časť Šoltésových nehnuteľností v poľnohospodárskom areáli v Úbreži je okrem zaťaženia niekoľkými prebiehajúcimi exekučnými príkazmi navyše zaistená uznesením Krajskej prokuratúry Košice aj Okresnej prokuratúry v Michalovciach.

Hydinári si výrobu cigariet nevšimli

Hydinovú farmu tam prevádzkuje spoločnosť Chicken Meals. Firma si podľa dokumentov predložených v septembri 2022 na posudzovanie vplyvov na životné prostredie areál od Gabriela Šoltésa prenajíma. Ide o štyri chovné haly, medzi ktorými stojí jedna novozrekonštruovaná a neskolaudovaná – práve v nej sa nachádzala nelegálna tabaková továreň.

Firma Chicken Meals v stanovisku pre Aktuality.sk tvrdí, že „nemá k dispozícii informácie týkajúce sa priestorov, ku ktorým nemá nájomný ani iný právny vzťah“.

„Prehliadkou, ktorá sa uskutočnila na predmetnej hydinárskej farme bolo preukázané, že v nami prenajatých halách bol zabezpečovaný výlučne chov hydiny,“ dodáva spoločnosť Chicken Meals. Ako si jej pracovníci nevšimli nelegálnu výrobu cigariet priamo pred očami, tak nie je jasné.

Pochybné podnikateľské aktivity

Vo firme Chicken Meals je od konca leta tohto roku konateľom aj majiteľom Michalovčan Miroslav Kačmár. Dovtedy ju vlastnil Šoltésov obchodný partner Rudolf Ballasch, od jej založenia bol jej spolumajiteľom aj Gabriel Šoltés. Vzťahom medzi týmito osobami sa v októbri 2022 venoval vo svojom blogu práve Milan Kaplan. Šoltés aj Ballasch sú pritom obvinení z ekonomickej trestnej činnosti.

Pred časom sa spoločne s dnes už bývalým michalovským policajtom Ľubomírom Dzurjom mladším ocitli na istý čas vo väzbe. Ich spoločná ekonomická trestná činnosť sa týkala práve biznisu okolo hydinových fariem v okolí Michaloviec. Obžaloba na trojicu Šoltés-Ballasch-Ľ. Dzurjo mladší za daňový podvod a krátenie dane bola na michalovskom okresnom súde podaná koncom septembra tohto roku.

O Gabrielovi Šoltésovi Aktuality.sk písali v súvislosti s čiernou stavbou za približne pol milióna eur, ktorá vyrástla bez povolení na pozemkoch štátu v areáli hydinovej farmy v Žabanoch pri Michalovciach. Prípad výstavby bungalovu, ku ktorému sa nikto nehlási, vyšetruje okresná kriminálka z Michaloviec, aktuality.sk

X X X

Kým štát čaká, Penta stavia. Heger: Súkromníkov z plánu obnovy vyradiť nemôžeme

 Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo minulý utorok výzvu z plánu obnovy na rekonštrukciu a výstavbu nemocníc pre projekty nad päť miliónov eur. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 31. decembra. V rámci výzvy je celkovo alokovaných vyše 212 miliónov eur. Rezort mal výzvu pôvodne vyhlásiť v septembri, no ani zatiaľ sa podľa informácii denníka nikto do výzvy nezapojil.

 O štátnych projektoch sa toho vie málo. Z plánu obnovy sa zatiaľ ušli financie na stavu fakultných nemocníc v Bratislave a v Martine. Tieto dve budú stáť viac ako 600 miliónov eur. Na výstavbu ďalších univerzitných nemocníc však z plánu obnovy financie nie sú a teraz sú na rade menšie regionálne nemocnice.

„Na Slovensku ste nanajvýš videli fotku z bagra a fotky plesní. My staviame nemocnice,“ vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽaNO) po relácii ta3 V politike.

Súkromná finančná spoločnosť ešte v máji vytiahla päť projektov, ktoré ponúka ministerstvu zdravotníctva. O štyri roky by už chcela odovzdať štátu nemocnice na kľúč. Z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti má sieť nemocníc Svet zdravia investičnej skupiny Penta ambíciu postaviť na Slovensku nové regionálne nemocnice podľa vzoru nemocnice v Michalovciach. Penta ráta s tým, že nové nemocnice vyrastú v Rimavskej Sobote a v Humennom.

 Šéf klubu OĽaNO Michal Šípoš v piatok po mimoriadnej schôdzi k stavu zdravotníctva vyhlásil, že stavať by sa malo aj v Starej Ľubovni.

Poslanec Marek Krajčí (OĽaNO) kritizuje súkromný sektor za jeho podiel v zdravotníctve. Premiér Heger je zmierlivejší a skonštatoval, že aj v zdravotníctve platia zásady voľného trhu.

„Ak by sme niekoho vyradili, Európska komisia by nás automaticky postihla,“ ozrejmil. Priznal, že eurofondy sa zvykli dávať do súkromných rúk, no tento krát ide o zdravotnú starostlivosť. „My ich nedávame do súkromných rúk. Ak bude zhotoviteľ napríklad Svet zdravia alebo Agel, tak o toľko bude maž zníženú platbu zo zdravotného poistenia budú mať. Peniaze idú priamo do zdravotnej starostlivosti občanov. V žiadnom prípade z toho nesmie žiaden súkromník mať benefit,“ ozrejmil premiér Heger. „Voči celému trhu pracujeme transparentne a férovo,“ dodal premiér./agentury/

X X X

Trpký koniec klubovej ikony. Ronaldo si v Manchestri United balí kufre

Hviezda svetového futbalu Cristiano Ronaldo s okamžitou platnosťou končí svoje pôsobenie v Manchestri United. Anglický klub o tom informoval na Twitteri.

 V príspevku na sociálnej sieti zástupcovia červených diablov uviedli: „Cristiano Ronaldo opustí Manchester United po vzájomnej dohode s okamžitou platnosťou. Klub mu ďakuje za jeho obrovský prínos počas dvoch období, ktoré strávil na Old Trafforde.“

Počas pôsobenia v Manchestri United zaznamenal Ronaldo 145 gólov v 346 zápasoch. Klub Portugalčanovi a jeho rodine zaželal veľa úspechov v budúcnosti. „Všetci v Manchestri United sa naďalej sústreďujú na pokračovanie v napredovaní tímu pod vedením Erika ten Haga a na spoluprácu pri dosahovaní úspechov na ihrisku,“ uviedol manchesterský klub v oficiálnom vyhlásení.

 Zatiaľ nie je jasné, kde bude kariéra Ronalda pokračovať. „Po rozhovoroch s Manchestrom United sme sa vzájomne dohodli na predčasnom ukončení zmluvy. Milujem Manchester United a milujem jeho fanúšikov, to sa nikdy nezmení. Zdá sa mi však, že nastal správny čas hľadať novú výzvu,“ uviedol podľa AP v prvej reakcii 37-ročný futbalista.

Ronaldo minulý týždeň v televíznom interview kritizoval vedenie klubu i trénera Erika ten Haga a vyhlásil, že sa ho snažia vyštvať z klubu. Tridsaťsedemročný útočník dal predtým viackrát najavo svoju nespokojnosť s pozíciou v klube – v závere ligového zápasu s Tottenhamom odmietol nastúpiť ako striedajúci hráč a namiesto toho odišiel zo striedačky.

Predčasne opustil ihrisko aj v prípravnom zápase s Vallecanom a v lete sa dožadoval prestupu, aby mohol hrať v Lige majstrov.

V rozhovore sa Ronaldo sťažoval aj na zázemie v klube a vyhlásil, že Manchester Unitd od odchodu Alexa Fergusona v roku 2013 nenapreduje.

Taktiež kritizoval aj angažovanie dočasného trénera Ralfa Rangnicka, ktorý v minulej sezóne nahradil Oleho Gunnara Solskjaera. Ten Hag v reakcii na jeho slová uviedol, že zašiel priďaleko, že nerešpektuje trénera ani manažment klubu a nemal by už viac hrať za Manchester United./agentury/

X X X

Trump musí vydať Kongresu daňové priznania, rozhodol Najvyšší súd

Najvyšší súd USA v utorok po troch rokoch právnych sporov povolil odovzdanie daňových priznaní bývalého prezidenta Donalda Trumpa príslušnému výboru Kongresu, informujú agentúry AP a Reuters.

 Súd bez bližšieho vyjadrenia odmietol žiadosť Trumpa o nariadenie, ktoré by zabránilo ministerstvu financií odovzdať kongresmanom daňové priznania exprezidenta a niektorých jeho firiem za celkovo šesť rokov.

O vydanie dokumentov žiada výbor Snemovne reprezentantov pre štátne príjmy, ktorý sa v rámci širokých právomocí zaoberá aj daňami. Tento výbor vedú demokrati, ktorých postup republikánsky exprezident označil za politicky motivovaný.

  Trump bol prvým prezidentom Spojených štátov za štyri desaťročia, ktorý nezverejnil svoje daňové priznania. Snažil sa tak utajiť podrobnosti o svojom majetku a činnosti svojej realitnej spoločnosti Trump Organization, píše Reuters.

Za Trumpovho pôsobenia v úrade prezidenta ministerstvo financií tieto dokumenty odmietlo Kongresu poskytnúť. Podľa vlády súčasného prezidenta Joea Bidena však federálne zákony jasne stanovujú, že zmienený výbor má právo preskúmať daňové priznania každého daňovníka vrátane prezidenta.

 Nižšie súdy s tým súhlasili a odmietli tvrdenia Trumpa, že výbor prekračuje svoje kompetencie a chce získať jeho dokumenty len preto, aby mohli byť zverejnené.

Výbor pre štátne príjmy uviedol, že ak by Najvyšší súd podporil Trumpove argumenty, poškodilo by to ústavnú deľbu moci. Znemožnilo by to totiž Kongresu ukončiť akékoľvek vyšetrovanie týkajúce sa exprezidenta pri tvrdení o politickej motivácii.

Súdny spor o žiadosť kongresového výboru je jedným z mnohých právnych problémov, ktorým Trump čelí pred ďalšou kandidatúrou na prezidenta v roku 2024. Trump minulý týždeň oznámil, že sa o tento post bude znova uchádzať. /agentury/

X X X

Rusko predstavilo nový atómový ľadoborec

Ruský prezident Vladimir Putin sa v utorok virtuálne zúčastnil na slávnostnom spustení nového atómového ľadoborca na hladinu. Stalo sa tak v čase, keď Rusko presadzuje rozvoj Arktídy a hľadá nové energetické trhy na pozadí sankcií v súvislosti so svojou vojenskou agresiou na Ukrajine.

Putin počas spustenia ľadoborca s názvom Jakutsko v Petrohrade prostredníctvom videomostu vyhlásil, že takéto plavidlá majú pre Rusko „strategický“ význam. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Úrady okrem spustenia Jakutska symbolicky vztýčili vlajku aj na ďalšom ľadoborci s jadrovým pohonom – Urale. Ural a Jakutsko sú súčasťou flotily atómových ľadoborcov, ktoré majú Moskve zabezpečiť nadvládu nad „topiacou sa“ Arktídou. Putin prisľúbil, že bude ďalej rozvíjať jadrovú flotilu napriek ťažkostiam v ruskej ekonomike a výrobe.

Očakáva sa, že Ural bude uvedený do prevádzky v decembri, zatiaľ čo Jakutsko sa pridá k flotile koncom roka 2024. Obe plavidlá sú navrhnuté tak, aby odolali extrémnym poveternostným podmienkam na Ďalekom severe Ruska, majú dĺžku 173 metrov a dokážu sa prebiť ľadom hrubým 2,8 metra. Ruský líder uviedol, že lode sú súčasťou úsilia Moskvy „upevniť postavenie Ruska ako veľkej arktickej mocnosti“.

Putin opäť zdôraznil význam rozvoja tzv. severnej námornej cesty, ktorá umožňuje lodiam dostať sa do ázijských prístavov o 15 dní rýchlejšie ako cez tradičný Suezský prieplav. „Tento veľmi dôležitý koridor umožní Rusku naplno využiť svoj exportný potenciál a vytvoriť efektívnu logistickú trasu do juhovýchodnej Ázie,“ povedal kremeľský šéf.

Tranzit vo východnej časti Arktídy sa zvyčajne končí v novembri, ale Moskva dúfa, že ľadoborce jej pomôžu využívať túto trasu, ktorá sa v dôsledku klimatických zmien stáva čoraz dostupnejšou, celoročne, všíma si AFP, aktuality.sk

X X X

Polícia zatkla na okraji Milána šéfku ‚Ndranghety a ďalšie desiatky ľudí

Talianska polícia zatkla v utorok pri razii na okraji Milána 49 podozrivých mafiánov, vrátane piatich žien, z ktorých jedna je obvinená z riadenia miestneho klanu ‚Ndranghety.

Je to veľmi zriedkavý jav, keď vo svete mafie, kde dominujú muži zastáva riadiacu rolu žena. Je obvinená z riadenia klanu ‚Ndranghety v Rho, mesta na periférii Milána na severe Talianska. Bola „dokonca ešte bezcitnejšia než muži“, uviedla podľa miestnych médií milánska prokurátorka Alessandra Cerrettiová na tlačovej konferencii. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Zatknutí čelia rôznym obvineniam vrátane vydierania, obchodovania s drogami, násilia a podpaľačstva, uviedla polícia. Dodala, že niektorí sa snažili vystrašiť obete vyhrážkami, že im pošlú časti zvieracích tiel.

‚Ndrangheta je najmocnejšia zločinecká organizácia v Taliansku. Vyšetrovanie ukázalo, do akej miery sa zväčšil jej dosah z pôvodného pôsobiska na juhu v Kalábrii až na priemyselný sever Talianska. Upozornil na to riaditeľ ústredia talianskej polície pre boj proti zločinu Francesco Messina.

Pri inej operácii zatkla polícia ďalších 37 ľudí napojených na mafiu Camorra a po trojročnom vyšetrovaní vydierania a obchodovania s drogami urobila raziu na okraji mesta Neapol.

Talianska vláda sa obáva z rozširujúceho sa vplyvu organizovaného zločinu. V utorok rozpustila radnicu v meste Anzio, južne od Ríma, pre priame väzby na mafiu, aktuality.sk

X X X

Británia, Francúzsko a Nemecko odsúdili Irán pre rozširovanie jadrového programu

Británia, Francúzsko a Nemecko odsúdili v utorok rozširovanie jadrového programu Iránu po tom, ako islamská republika oznámila, že začala vyrábať urán obohatený na úroveň 60 percent.

Irán sa pohybuje za hranicami, ktoré boli určené v tzv. jadrovej dohode z roku 2015, uviedla trojica európskych signatárov tejto dohody vo vyhlásení zverejnenom britskou vládou. Uvádza sa v ňom, že Irán „podnikol ďalšie významné kroky“ v porušovaní dohody. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Irán v utorok oznámil, že začal v podzemnom zariadení pri obci Fordú obohacovať urán na 60 percent. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) tento krok potvrdila a uviedla, že ide o reakciu Teheránu na minulotýždňovú rezolúciu MAAE, ktorá kritizuje Irán za nedostatočnú spoluprácu s touto dozornou agentúrou OSN.

„Tento krok, ktorý predstavuje významné riziko v spojitosti s obohacovaním (uránu), nemá dôveryhodné civilné odôvodnenie,“ uviedli Británia, Francúzsko a Nemecko. Doplnili, že spolu s medzinárodnými partnermi budú naďalej pokračovať v konzultáciách s cieľom čo najlepšie reagovať na pokračovanie „jadrovej eskalácie“ Iránu, aktuality.sk

X X X

MS vo futbale 2022: Radosť Austrálie bola krátka. Francúzi otočili a gólovo sa bavili

 Futbalisti Francúzska odštartovali svoje účinkovanie na MS v Katare hladkým víťazstvom 4:1 nad Austráliou v D-skupine. V drese obhajcov titulu sa dvakrát gólovo presadil Olivier Giroud a vyrovnal tak reprezentačný rekord Thierryho Henryho. Obaja majú v národnom tíme na konte 51 presných zásahov.

 Francúzi si zopakovali začiatok svetového šampionátu spred štyroch rokov, keď tak isto nastúpili v prvom zápase proti Austrálii (2:1). Tentokrát však potvrdili úlohu favorita jednoznačnejšie, triumf spečatili v druhom polčase dvoma gólmi v priebehu troch minút. Úvodný gól padol do ich bránky, keď z výstavnej akcie skóroval Craig Goodwin.

Jeden presný zásah si pripísal aj kanonier Kylian Mbappe a odvrátil tak scenár z vlaňajších ME. Tam zostal bez gólového zápisu.

D-skupina:

FRANCÚZSKO – AUSTRÁLIA 4:1 (2:1)

Góly: 32. a 71. Giroud, 27. Rabiot, 68. Mbappe – 9. Goodwin. Rozhodovali: Gomes – Siwela (obaja JAR), Phatsoane (Les.), ŽK: Duke, Irvine, Mooy (všetci Aus.), 40.875 divákov

Austrálčania zaskočili úradujúcich šampiónov v 9. minúte. Souttar našiel centrom z obrany Leckieho, ktorý si poradil s dvoma obrancami a poslal krížnu prihrávku na Goodwina. Ten poslal loptu do protipohybu Llorisa a otvoril skóre. Francúzsky tréner Deschamps musel po inkasovanom góle riešiť aj zranenie obrancu Lucasa Hernandeza, ktorého nahradil mladší brat Theo. Favorit odpovedal tlakom, na ktorý súper reagoval stiahnutím sa do obranného bloku. „Socceroos“ však onedlho pohrozili opäť – skúšal to napríklad Duke, keď z diaľky tesne minul.

Ďalší gól bol vyrovnávajúci – Austrálčania odvrátili v 27. minúte hrozbu z rohového kopu, no vzápätí sa o center na hranicu malého vápna postaral práve Theo Hernandez. Ten našiel Rabiota, ktorý nezaváhal. Už o päť minút neskôr viedli Francúzi – do šance sa dostali po chybe Atkinsona pri rozohrávke. Loptu mu vzal Rabiot, ktorému pomohol pätičkou Mbappe a stredopoliar Juventusu posunul loptu pred prázdnu bránku Giroudovi. Dva góly v rýchlom slede „nabudili“ úradujúcich majstrov a do konca prvého dejstva si vytvorili niekoľko šancí. Chýbala im však presnosť, pričom do najväčšej šance sa dostal Mbappe. Ten z bezprostrednej blízkosti prestrelil bránu z Griezmannovho centra. K príležitosti sa v nadstavenom čase dostali ešte aj Austrálčania, no Irvine hlavičkoval do žrde.

V úvode druhého dejstva prišlo okrem niekoľkých šancí Francúzov aj k nedovoleným zákrokom. Hlavný rozhodca Gomes udelil žltú kartu Dukeovi, ktorého vzápätí vystriedal Cummings. Po peknej výmene s Giroudom mal veľkú šancu opäť Mbappe, no útočník Paríža Saint-Germain minul. O chvíľu si vymenil loptu s Theom Hernandezom, ktorý poslal prihrávku Griezmannovi. Ten prekonal brankára Ryana, na čiare ho však zastúpil Behich. Pretrvávajúci tlak priniesol nakoniec gól aj Mbappemu, ktorý skóroval hlavičkou z hranice malého vápna po centri Dembeleho a o tri minúty zvýšil na 4:1 Giroud. „Socceroos“ neprichádzali s iniciatívou a Deschamps tak pristúpil k niekoľkým striedaniam a doprial oddych Tchouamenimu i Dembelemu.

Graham Arnold, tréner Austrálie: „Zvládli to, sú predsa majstri sveta. Prvý polčas sme hrali dobre, po prestávke na hráčov doľahla únava. Svoje mužstvo pochválim, hrali proti obhajcom a môžu byť hrdí na svoj výkon.“

Olivier Giroud, strelec dvoch gólov Francúzska: „Spokojní môžeme byť až so záverom, úvod nebol veľmi vydarený. Naša reakcia však bola rýchla, chvíľu po vyrovnávajúcom góle sme už viedli. Stále je čo zlepšovať, do vedenia sa musíme dostať rýchlejšie a mohli sme pridať aj ďalšie góly. Triumf pomôže dynamike, morálke a dôvere v mužstve.“, aktuality.sk

X X X

Priama reč Jána Kováčika: Najväčšie nároky mal vždy na seba

 Bol to skvelý pocit môcť na vlastné oči zažiť, vidieť a precítiť reprezentačnú rozlúčku najlepšieho futbalistu v ére našej samostatnosti a jedného z najlepších v rámci celej histórie slovenského futbalu. Reč je samozrejme o Marekovi Hamšíkovi.

Nielen, že som mal to privilégium v mene Slovenského futbalového zväzu mu oficiálne poďakovať, ale taktiež som mohol aj kontinuálne a intenzívne sledovať úprimnú vďaku všetkých, ktorí na Národný futbalový štadión v nedeľu prišli.

Spoluhráči, kamaráti, novinári, funkcionári, tréneri ako aj fanúšikovia všetkých vekových kategórií a zo všetkých kútov Slovenska. Aj tie online odkazy, ktoré sa kontinuálne pred aj počas zápasu objavovali na LED paneloch na štadióne dávali jasne najavo, ako výrazne a nezmazateľne sa do sŕdc našich fanúšikov zapísal.

Profesionalizmus a náročnosť na seba, ako aj svoje okolie, v kombinácii s jeho nehranou ľudskosťou – to všetko sa u Mareka prejavuje vo všetkých oblastiach

Ján KOVÁČIK, prezident Slovenského futbalového zväzu

Neprehliadnuteľnú časť publika tvorili tri stovky futbalistiek a futbalistov z jeho futbalovej školy, ktorú systematicky buduje tam, kde kedysi začínal, na strednom Slovensku. Je to symbol, ktorý o Marekovi a jeho vzťahu k slovenskému futbalu vypovedá asi najvýstižnejšie. Pretože nie slová, ale činy sú najdôležitejšie.

Rekordy, ktoré utvoril v rámci reprezentácie, už boli v posledných týždňoch podrobne zmapované a právom budia rešpekt a zaslúžený obdiv. Niekoľko generácií jeho nasledovníkov bude mať čo robiť, aby sa im priblížilo, vyrovnalo a v ideálnom prípade aj prekonalo. Ak sa to podarí, a všetci vrátane Mareka si to želáme, bude to znamenať, že Slovensko si do svojej futbalovej histórie zapíše osobnosť podobne výnimočného rangu ako on.

Podstatná časť jeho reprezentačnej kariéry spadá do obdobia, keď som ho mohol sledovať nielen ako fanúšik, ale aj v pozícii prezidenta Slovenského futbalového zväzu. Počas dvanástich rokov som mal možnosť Mareka spoznať v situáciách veľmi radostných, ako aj v obdobiach neľahkých, kde aj jeho pričinením sme hľadali taký model fungovania reprezentačného „áčka”, ktorého výsledok by boli podobne nezabudnuteľné chvíle ako pri víťazstve nad Španielskom v roku 2014 či Ruskom na Eure 2016.

Za všetkých okolností, vo chvíľach euforických ale aj ťažkých, bol Marek vždy vzor absolútneho profesionála, ktorý najväčšie nároky mal pritom vždy predovšetkým sám na seba. Svojim príkladom strhával aj ostatných spoluhráčov, ktorí v ňom oprávnene videli lídra, ktorého stojí za to rešpektovať a nasledovať, pretože na ihrisku a aj mimo neho vďaka jeho futbalovej genialite a aj jeho skromnej ľudskej podstate dosiahlo Slovensko vo futbale tie doteraz najväčšie úspechy vo svojej novodobej samostatnej ére.

Profesionalizmus a náročnosť na seba, ako aj svoje okolie, v kombinácii s jeho nehranou ľudskosťou – to všetko sa u Mareka prejavuje vo všetkých oblastiach, do ktorých sa pustil, alebo možno aj pustí.

Počas svojho života som nestretol veľa ľudí, ktorí by sa mu v tomto dokázali vyrovnať. Už len za to, čo všetko pre slovenský futbal doteraz urobil, mu patrí čestné miesto v sieni slávy slovenského futbalu, respektíve slovenského športu v širšom slova zmysle.

Pričom som presvedčený, že ešte zďaleka jeho slovenský futbalový príbeh nekončí. Má všetky predpoklady aby nášmu najpopulárnejšiemu športu vďaka svojim zásluhám, skúsenostiam a znalostiam vedel pomáhať a rozvíjať ho aj v budúcnosti. Nepochybujem, že sa to zrealizuje vo veľmi blízkej budúcnosti a úprimne sa z toho teším, aktuality.sk

X X X

Envirorezort odsunul povinnosť upravovať odpad pred uložením na skládku

Máme pred sebou posledný rok, kedy ide zmesový komunálny odpad na skládku nevytriedený, povedal minister životného prostredia Ján Budaj na utorkovej tlačovej konferencii. Nevytriedený odpad obsahuje aj biologickú zložku, ktorá na skládke produkuje skleníkový plyn – metán.

 Povinnosť úpravy odpadu pred uložením na skládku sa odkladá na rok 2024, ministerstvo životného prostredia to uvádza vo vyhláške, ktorú predložilo do legislatívneho procesu. Z iniciatívy ministra Jána Budaja vznikla aj pracovná skupina, ktorá bude priebežne dohliadať na to, ako sa zberové spoločnosti pripravujú na povinnosť upravovať odpad pred uložením na skládku.

Minister Budaj dnes uznal, že povoľovacie procesy zariadení na mechanicko-biologickú úpravu odpadu sú zdĺhavé, kvôli čomu dnes nemáme dostatočné kapacity na úpravu zmesového odpadu.

Rybníček: Potrebujeme zrýchliť povoľovacie procesy

Odloženie povinnosti hodnotí pozitívne aj Únia miest Slovenska, ktorá na nepripravenosť samospráv na túto zmenu upozorňovala už dlhšie.

Podľa prezidenta Únie miest Slovenska Richarda Rybníčka sú samosprávy pripravené odvážať odpad na triediace linky, ale túto službu si nemajú u koho reálne objednať. Zberové spoločnosti totiž takéto zariadenia nestihli vybudovať. Problémom je podľa neho zdĺhavý povoľovací proces takýchto zariadení. Podľa jeho slov čakajú niektoré projekty 12 až 16 mesiacov na povolenie a toto je problém, ktorý treba riešiť.

Podľa Rybníčka je v tomto prípade nutná spolupráca envirorezortu s ministerstvom vnútra a ministra Budaja požiadal, aby envirorezort dostal pod kontrolu odbory životného prostredia na okresných úradoch.

Posilnenie úradníkov a ich presun pod envirorezort

V súčasnosti máme na Slovensku približne päť zariadení na mechanicko-biologickú úpravu odpadu. Presný počet, koľko projektov je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie, ministerstvo nevie. Najmenej o 11 takýchto zariadeniach však bude rozhodovať samotné ministerstvo, o ďalších rozhodnú okresné úrady.

Ministerstvo predpokladá, že v roku 2023 bude k dispozícii 20 percent potrebných kapacít, pričom ďalšie by mali pribudnúť v roku 2024.

Urýchliť povoľovací proces by podľa ministra Budaja mohla špecializácia štátnej správy, v rámci ktorej by sa odbory životného prostredia okresných úradov presunuli spod ministerstva vnútra na ministerstvo životného prostredia a tiež personálne posilnenie týchto odborov. Ministerstvo vnútra však o tomto návrhu podľa Budajových slov ešte polemizuje. Tento krok je však podľa neho nevyhnutný aj vzhľadom na stavebné zákony, podľa ktorých by odbory životného prostredia mali na posúdenie projektu 30 dní a ak by sa dovtedy nestihli vyjadriť, automaticky by sa počítalo s ich súhlasným stanoviskom.

Zvýhodnia tých, čo triedia dôsledne

Minister Ján Budaj avizoval, že rezort životného prostredia zároveň pripravuje ďalšie legislatívne zmeny, ktoré podporia triedenie a recykláciu a znížia skládkovanie komunálnych odpadov.

Do medzirezortného pripomienkového konania rezort posunul zmenené nariadenie o poplatkoch, ktoré po zavedení úpravy zmesových odpadov do praxe zvýhodní tie mestá a obce, ktoré dôsledne triedia komunálne odpady. Napríklad v roku 2024 by mohla tona nevytriedeného zmesového komunálneho odpadu, ktorý smeruje na skládku, stáť až 60 eur (dnes od 11 do 33 eur/tona, pozn.) a v roku 2026 by to malo byť až 200 eur za tonu. Finančné znevýhodňovanie skládkovania odpadu bez úpravy by sa malo podľa envirorezortu prejaviť na znižovaní miery skládkovania.

Znižovať množstvo skládkovaného odpadu musíme aj vzhľadom na európsku legislatívu. Do roka 2035 máme znížiť množstvo skládkovaného odpadu na najviac 10% zo súčasných 48% (údaj z roku 2020, pozn.), aktuality.sk

X X X

 Firma, ktorá sa hrala na najbohatšiu spoločnosť, u nás definitívne skončila

Ešte pred vyše dvoma rokmi sa firma Baracuda Amiz Club pýšila, že má najviac majetku spomedzi všetkých firiem a bánk na Slovensku. Dnes už táto eseročka neexistuje.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Bublina okolo najmajetnejšej slovenskej spoločnosti spľasla: V polovici roka 2020 vzbudila pozornosť neznáma firma s názvom Baracuda Amiz Club, ktorá sídlila na samote pri meste Poltár. Dnes už táto schránková firma neexistuje.

Baracuda Amiz Club podala daňové priznanie za rok 2019, v ktorom tvrdila, že jej aktíva majú hodnotu viac ako 99 miliárd eur. Gro jej bohatstva malo pochádzať z vlastníctva nehnuteľností – 91 miliárd eur. Tým sa firma podľa účtovných záznamov okamžite zaradila medzi najbohatiše firmy na Slovensku, pričom by hravo predbehla všetky banky či automobilky pôsobiace na našom trhu, aktuality.sk

X X X

Moskvič štartuje výrobu. Začne čínskymi SUV

„Znárodnená“ fabrika Renaultu v Moskve sa má v decembri opäť rozbehnúť. Začne dvojičkami Moskvič 3 a 3e. S domácim vývojom nemajú však nič spoločné.

Nové Moskviče sú schválené pre štart sériovej výroby. Ešte tento rok by mali v Moskve zmontovať 600 kusov SUV.

Automobilka Renault sa po invázii Ruska na Ukrajinu vzdala svojich ruských aktív vo výške približne dvoch miliárd eur. Podiel v AvtoVaze, teda Lade, previedla na ruský inštitút NAMI za symbolický rubeľ a moskovskú továreň, kde ešte donedávna vyrábala Renault Duster a Renault Kaptur, previedla na mesto Moskva. Odvtedy spriadajú Rusi plány na oživenie moskovských liniek pomocou reinkarnovaných Moskvičov. A to sa má stať ešte do konca novembra.

Agentúra Avtostat totiž oznámila, že ruský homologizačný úrad Rosstandard vydal typové schválenie (OTTS) na dva nové modely, ktoré by sa mali v priebehu decembra začať vyrábať v bývalom závode Renaultu. Jedno schválenie je vydané na model Moskvich 3 a druhé na Moskvič 3e. Nelámte si ale hlavu otázkou, ako sa Rusom podarilo v takom rekordnom čase vyvinúť dve nové autá. Žiadne nevyvinuli. Moskvič 3 je preznačkovanou verziou kompaktného čínskeho crossoveru JAC JS4 a Moskvič 3e zase kópiou elektromobilu JAC iEVS4.

 Moskovský podnik bude teda pod tradičnou značkou Moskvič vyrábať čínske autá. Nakoľko budú úspešné, ukáže až čas. Otázny je najmä osud elektrického Moskviča 3e s dojazdom 410 km, pretože Rusko má len veľmi riedku nabíjaciu infraštruktúru. Viac šancí dávame Moskviču 3, ktorý bude dostupný s atmosférickým 4-valcom 1,6i a preplňovaným 1,5 Turbo. Do konca roka si Moskvič trúfa vyrobiť 600 áut, z toho 200 elektrických. V budúcom roku má však produkcia podľa plánov vzrásť na 50 000 kusov, z čoho približne pätina bude elektrických.

Celý výrobný cyklus so zváraním a s lakovaním karosérie je naplánovaný na rok 2024. V budúcnosti chce Moskvič rozšíriť ponuku na štyri crossovery a jeden sedan na báze modelov Sehol X6, JAC J7, JAC S7 a spomínaných JAC JS4 a JAC iEVS4. O tri roky by mali prísť na rad autorsky vyvinuté modely na novej platforme. Technickým partnerom Moskviča je ruský Kamaz. Pripomeňme, že tradičná ruská značka skrachovala v roku 2001, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.