Poslankyňa zo Zelenského strany žiada Zalužného odstúpenie. Mliekareň Kopanice Selce končí po 30 rokoch s podnikaním. Fico plánuje bonifikáciu. V Británii prípad prasacej chrípky u človeka

   Jej slová vyvolali pobúrenie. Nie je to po prvýkrát, čo politička vládnej strany čelí kritike. Vlani jej vyčítali, že sa vojsku začala miešať do práce počas obrany mesta Severodoneck. Poslankyňa vládnej strany Sluha ľudu a zástupkyňa predsedu parlamentného výboru pre bezpečnosť, obranu a rozviedku Mariana Bezuhlová sa v Ukrajine postarala o škandál, keď zažiadala o odstúpenie aktuálneho vojenského velenia.

Poslankyňa sa na Facebooku posťažovala, že im hlavný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj počas zasadnutia štábu hlavného veliteľstva neposkytol plán na rok 2024.

„Ani veľký, ani malý, ani asymetrický, ani symetrický. Vojaci jednoducho povedali, že potrebujú mesačne (mobilizovať, pozn. red) najmenej dvadsaťtisíc ľudí,“ napísala Bezuhlová na sociálnej sieti. Zverejnila i niektoré konkrétne otázky, ktoré takzvaná Stavka, teda zasadnutie štábu, rozoberala.

„Ako vidíte vojnu? Prečo vytvorenie novej brigády a nie doplnenie tých existujúcich? Koľko stojí brigáda, nová brigáda? (…) Čo s rotáciami? Prečo sa napríklad v roku 2024 neplánuje nákup turniketov (škrtidiel, pozn. red)? Viete, že jeden mŕtvy vojak stojí štát 15 miliónov hrivien a turniket typu CAT desaťtisíckrát menej?“ uviedla poslankyňa, ktorá pripísala aj to, že počas diskusie rástlo napätie.

Zelenskyj žiadal „zmysluplnejšie štúdie“

Zasadnutie štábu pravidelne rozoberá situáciu na fronte a otázky, ktoré vznikajú, pokiaľ ide o obranu štátu. To minulotýždňové sa okrem iného venovalo najmä témam mobilizácie, demobilizácie, výcviku či rotácie vojakov.

Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj nazval piatkové zasadnutie neľahkým, o konkrétnostiach však nehovoril.

„Očakávam zmysluplnejšie rozpracovanie každej z otázok (ktoré sa rozoberali, pozn. red) – aj zo strany vlády, aj armády, a takisto konkrétne návrhy týkajúce sa rozhodnutí štátu,“ povedal Zelenskyj v piatkovom zhrnutí.

Bezuhlová zašla oveľa ďalej a na Facebooku prakticky vyzvala na Zalužného odvolanie.

„Situácia je taká, že pokiaľ vojenské vedenie nedokáže predložiť žiadny plán na rok 2024 a všetky návrhy, pokiaľ ide o mobilizáciu, sa scvrkli na to, že treba viac ľudí, no bez žiadneho návrhu na zmeny v systéme ozbrojených síl, potom takéto velenie musí odísť,“ zakončila príspevok na sociálnej sieti.

Vlna pobúrenia

Bezuhlovej slová takmer okamžite vyvolali vlnu pobúrenia, a to aj v radoch armády.

Zástupca veliteľa 3. samostatnej útočnej brigády Maksym Žorin na svojom telegramkanáli napísal, že „by všetkým bolo oveľa lepšie, keby hlúpi, neschopní a nepatriční ľudia, ktorí nemajú vzťah k armáde, zato chodia v maskáčoch, nestrkali nos do tém mobilizácie, vojny a vojakov“.

„Bezuhlová prenáša vinu z tých, ktorí sú naozaj zodpovední za systematické zlyhania, na tých, ktorí zachraňovali situáciu. Začiatok vojny. Pokiaľ by nevelil generál Zalužnyj, Kyjev by vzdali. Kyjev zachránil Zalužnyj spolu so 72. brigádou,“ okomentoval pre zmenu filozof, dnes vojak Jurij Čornomorec. „Pokiaľ by odvolali Zalužného, pre nás by to bola katastrofa. Toto je cieľ Rusov.“

Veterán Jevhen Dykyj pre Rádio NV poznamenal, že „vojsko, pri všetkej úcte k parlamentnej demokracii, nemá povinnosť oboznamovať volených predstaviteľov s detailmi svojich plánov“. „Vieme totiž veľmi dobre, že udržať informácie v tajnosti nie je úplne ich silná stránka,“ povedal.

Priznal ale, že mu chýba zverejnenie všeobecnej vojenskej stratégie podobne, ako to bolo v septembri v roku 2022.

Zalužnyj spolu s generálom, členom parlamentného výboru pre bezpečnosť, obranu a rozviedku Mychajlom Zabrodským vtedy publikovali materiál s názvom Vyhliadky na zabezpečenie vojenskej kampane v roku 2023, kde opísali základné ciele armády a možné perspektívy. Dykyj ale pripomenul, že podobný krok mal aj svoje negatívum, a to najmä pokiaľ ide o reakcie spoločnosti, ktorá mohla mať väčšie očakávania.

„Vypálilo to proti nám, keď sa niektoré ciele, ktoré sme si dali na rok 2023, nedosiahli a stali sme sa svedkami emočných hojdačiek. Nielen u nás v Ukrajine, ale najmä u našich spojencov,“ podotkol.

Nutnosť mobilizovať státisíce

Veterán si však zároveň všimol počty mobilizovaných, ktoré spomína Bezuhlová v statuse.

Pokiaľ armáda skutočne vyžaduje mobilizovať 20-tisíc mužov mesačne, potom podľa Dykého ide o nízke čísla.

Dykyj už niekoľko mesiacov tvrdí, že Ukrajina potrebuje do polovice roku 2024 zmobilizovať aspoň pol milióna ľudí. To by znamenalo mobilizovať mesačne aspoň osemdesiattisíc ľudí, ktorí by mohli postupne nahrádzať vyčerpaných mužov, ktorí sú na fronte od začiatku ruského vpádu.

Demobilizáciu a nutnosť flexibilnejších rotácií na verejných protestoch požadujú aj príbuzní vojakov, ktorí slúžia nepretržite od vlaňajšieho februára.

Aktivista Hudymenko sa v súvislosti s Bezuhlovej statusom obrátil na SBU, píše Hromadske:

Chcú ju vylúčiť z frakcie

Strana Sluha ľudu na poslankynine slová nateraz oficiálne nereagovala, no časť jej poslaneckého klubu v parlamente podľa webu Suspilne žiada, aby Bezuhlovú vylúčili z frakcie.

Ozval sa i zástupca prezidenta vo Verchovnej rade, Bezuhlovej kolega z výboru Fedir Venislavskyj, ktorý odkázal, že „správanie pani Bezuhlovej je neprípustné a jej zotrvanie vo výbore môže byť ohrozením národnej bezpečnosti“. „V podmienkach vojny môže mať (podobné správanie) mimoriadne negatívne následky,“ citoval Venislavského web Glavkom.

„Je len dobré, že sa objavila táto reakcia,“ podotkol na margo Venislavského slov šéf Centra občianskej analytiky Veža Valerij Kločok. Podľa neho vznikla nie úplne šťastná situácia, ak člen výboru pre obranu začína na verejnosť vynášať informácie, ku ktorým má z ohľadu na svoje pracovné zaradenie prístup.

„Posilňovať (v podmienkach vojny) akékoľvej negatíva nemá logiku. Zvlášť, keď si niekto privlastňuje právo niekoho odvolávať alebo odporúčať, kto má alebo nemá odísť z funkcie. Hodnotím to ako užitočné idiotstvo,“ povedal vo vysielaní Rádia NV.

Vypustila balónik?

V podobnom duchu situáciu okolo poslankyne hodnotí aj komentátor Vitalij Portnikov.

„Je to mimoriadne nebezpečný krok v situácii, keď je tou hlavnou podmienkou víťazstva aj prežitia štátu jednota,“ okomentoval na svojom youtubekanáli.

Pripomenul, že to nie je po prvýkrát, čo poslankyňa kritizuje Zalužného, no je to po prvý raz, keď niekto z verejných činiteľov žiada Zalužného odvolanie.

Podľa neho je skôr nepravdepodobné, že by išlo o výlučný názor konkrétnej poslankyne a Bezuhlová mohla do obehu vypustiť myšlienku širšieho okruhu ľudí z vlády.

Pobúrila už vlani

Političkine slová pravdepodobne neskončia len pri pobúrení na sociálnych sieťach.

Veterán a aktivista Jurij Hudymenko avizoval, že sa v súvislosti s Bezuhlovej statusom obráti na Bezpečnostnú službu Ukrajiny. Podľa neho sa totiž poslankyňa parlamentu mohla dopustiť buď trestného činu vyzradenia informácií, na ktoré sa môže vzťahovať štátne tajomstvo, alebo rozširovania poplašnej správy.

Bezuhlová nečelí tvrdej kritike prvýkrát. Vlani jej vyčítali, že sa vojsku začala miešať do práce počas obrany Severodonecka. V tom čase prebiehali v meste tvrdé boje.

„Rozdáva pokyny veleniu a hovorí, kto kde má byť,“ uviedla vtedy novinárka Janina Sokolovová, ktorej sa na Bezuhlovej prítomnosť na fronte posťažovali samotní vojaci, ktorí nechápali, čo tam vlastne politička robí.

Severodoneck je od júna 2022 okupovovaný ruskými vojskami, aktuality.sk

X X X

Obľúbená mliekareň končí s biznisom. Vidieť za ňou známeho slovenského milionára

 Mliekareň Kopanice Selce vygenerovala minulý rok rekordnú stratu na úrovni takmer 181-tisíc eur. Obľúbený regionálny producent mlieka, Mliekareň Kopanice Selce, končí po vyše 30 rokoch s podnikaním. „Milí naši zákazníci, chceme Vám všetkým poďakovať za Vašu priazeň a vernosť. Vieme, že pre väčšinu z Vás boli naše výrobky tie naj a o to viac nás mrzí, že Vám musíme oznámiť nie pre nás potešujúcu správu. Dnešným dňom 27. 11. 2023 končí Mliekareň Kopanice Selce. Ďakujeme všetkým a veríme, že na naše výrobky budete spomínať,“ napísala spoločnosť dnes predpoludním na sociálnej sieti. Ako prvý informáciu priniesol portál bbonline.sk.

Dlhá cesta

Príbeh mliekarne z obce Selce sa začal písať v roku 1991, keď vzniklo samostatné Roľnícke družstvo Selce. Poľnohospodári boli popri chove 440 dojníc a obrábaní 250 hektárov ornej pôdy odhodlaní vybudovať vlastnú mliekareň, ktorá by družstvo postavila na nohy.

Sen o mliekarni sa začal plniť v roku 1992 keď sa družstvu podarilo získať úver na nákup technológie. Už koncom roka firma spustila skúšobnú prevádzku, pričom sa zamerala najmä na výrobu mlieka v polyetylénových vrecúškach, nízkotučných jogurtov a zakysanky.

V roku 1994 nahradila spoločnosť nízkotučné jogurty klasickými smotanovými, ktoré si vraj verejnosť veľmi obľúbila, a tým sa podstatne zlepšila ekonomika firmy.

O šesť rokov na to družstvo nakúpilo jalovice s vysokou mliekovou úžitkovosťou, vďaka čomu sa mu podarilo zabezpečiť mliekarni sebestačnosť priamo zo strediska roľníckeho družstva.

 Postupný úpadok

V júli 2020 vstúpil do firmy nový investor, ktorý podľa jej slov pristúpil k celkovej rekonštrukcii zanedbanej a zdevastovanej Mliekarne. Z údajov Finstatu vyplýva, že ide o Mariána Šufliarskeho mladšieho, ktorý je synom zosnulého majiteľa a zakladateľa maloobchodnej spoločnosti CBA Slovakia Mariána Šufliarskeho. Ten bol chvíľu aj konečným užívateľom výhod mliekarne.

Ako píše portál Index, Šufliarskeho podnikateľská skupina M-Market dnes vlastní päťdesiat nehnuteľností, známych pod označením Kocka, ako aj nákupné centrá Urban, Optima, v ktorej sa spojil s kontroverzným podnikateľom Georgeom Trabelssiem, Galéria Lučenec, Južanka, Shopping Palace, Dúbrava a Glavica.

Napriek vkladu podnikateľa sa však mliekarni postupne prestávalo dariť a vlani už bolo zrejmé, že melie z posledného. Kým od roku 2016 udržiavala stabilný obrat na úrovni okolo 1,4 milióna eur, vlani jej tržby dosiahli „iba“ niečo cez 880-tisíc eur. Čo je však horšie, dostala sa do rekordnej straty takmer 181-tisíc eur.

Roľnícke družstvo Selce muselo vlani pre nerentabilnú výrobu najskôr zrušiť svoj chov dojníc. Priznalo, že podobný osud zrejme čaká aj mliekarenskú výrobu. „Žiaľ, dlhodobo so stratou nevieme podnikať. Aj preto sme obmedzili chod len na robotickú dojáreň, a ak nepríde podpora producentom mlieka, o pár týždňov už žiadne mlieko z nášho družstva nebude,“ povedal v tom čase predseda Roľníckeho družstva a zároveň šéf mliekarne Peter Oťahel.

Podpredseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Banská Bystrica Mojmír Haško pre portál v tom čase zároveň uviedol, že situácia je nepriaznivá v celom regióne a hrozí, že pojmy ako regionálne produkty a potravinová sebestačnosť budú minulosťou, aktuality.sk

X X X

Varovanie z Prahy? Vyjdú aj na Slovensku ľudia do ulíc?

Na deň presne ako v roku 1989, keď generálny štrajk zlomil moc komunistov, sa v Česku uskutočnil masívny výstražný štrajk odborov, azda najväčší za posledných 34 rokov. Dôvod? Nesúhlas so škrtmi v konsolidačnom balíčku vlády. Dopustí sa naša vláda podobných chýb ako česká?

 Politický matador Robert Fico dobre vie, na akom tenkom ľade sa pohybuje. Stačí jeden krok vedľa či tvrdšie dupnutie a ľad sa prelomí. Situácia sa môže razom zmeniť na nepoznanie a vyhnať bežných ľudí do ulíc. A nič na tom nemení fakt, že do novej koalície vkladá nádeje nemalá časť bežných ľudí. V Česku totiž štrajk podporuje zhruba polovica vládnych voličov, celkovo až dve tretiny ľudí, a polovica nesúhlasí s konsolidačným balíčkom.

Tá sila je skutočne nevídaná: Štrajk ohlásilo desať odborových zväzov, školské, zdravotnícke, úradnícke odbory, samozrejme, zväz KOVO. Od trinástej hodiny sa na dve hodiny sa zastavila výroba vo všetkých závodoch Škoda Auto. Až 74 % škôl zastavilo výučbu. Zvýšené platy požadujú nielen učitelia, ale aj slabo platení nepedagogickí zamestnanci. Pred ministerstvom školstva protestovali študenti. Jednodňovým výstražným štrajkom prispeli aj zamestnanci Národného múzea.

Naprieč celým Českom sa zapojili do výstražného štrajku zamestnanci rôznych podnikov, zväčša iba symbolicky (napríklad v pražských nemocniciach), nie všade sa zastavila výroba, baníci v severných Čechách nálepkami na helmách. Vláda namiesto toho, aby po inflačnom šoku ľuďom pridala, v rámci „konsolidácie“ zamestnancom vo verejnej správe (učiteľom, úradníkom, zdravotníkom) uťahuje opasky. Na rozdiel od Slovenska sú u našich západných susedov citeľne drahšie energie. A dôchodcom sa nepridáva ako na Slovensku, naopak, na stole je dôchodková „reforma“. Nemecký denník Die Welt sa nemýlil, keď napísal, že Česko je chorý muž Európy.

Výstražný štrajk preto nebol iba o konsolidačnom balíčku, ale aj výstrahou, ako sa politika nemá robiť.

A to aj napriek tomu, že česká ekonomika je na tom lepšie ako slovenská, s takmer najvyšším podielom priemyslu vo svete. No rovnako ako tá naša uviazla v technologickej pasci. Chorým „mužom“ nie je len Česko, rovnako sa hovorí aj o Nemecku, ktoré má problémy s dlhovou brzdou (rovnako ako Slovensko). Ekonomika stagnuje a semaforová vláda márne hľadá impulz, ako ekonomiku naštartovať do novej éry. V Holandsku vyhrala radikálna pravica nielen kvôli nezvládnuteľnej migrácii, ale najmä pre zhoršujúcu sa sociálnu situáciu (rovnako ako na Slovensku Smer s Hlasom). Drahota je všade, príjmy stagnujú, bývanie sa stáva nedostupné, zdravotníctvo hapruje. Sú to celoeurópske problémy.

Prečo to v Česku došlo až tak ďaleko? Totiž vláda, zvlášť premiér Petr Fiala, nezvláda komunikáciu a nedokáže vysvetliť opatrenia, ktoré, povedzme si pravdu, sú z nemalej časti nevyhnutné. Zvaľovanie viny na Andreja Babiša už nezaberá. Na muške je teraz šéf odborov Josef Středula, ktorý má možno politické ambície (veď kandidoval za prezidenta), ktorému populizmus nie je neraz cudzí, no keby skutočne nebolo zle, frustrovaní ľudia by do ulíc nevyšli.

Politici, ktorí chcú uspieť, musia aj v ťažkej dobe vedieť vysvetliť aj nepopulárne opatrenia. A to českí vládni politici nevedia, naopak, zvykli si na arogantný tón, čo v plnej paráde predviedli počas pražskej návštevy Roberta Fica, no ním sa nevyhráva. Výstražný štrajk preto nebol iba o konsolidačnom balíčku, ale aj výstrahou, ako sa politika nemá robiť./agentury/

X X X

Majetkové priznania ukázali státisícové príjmy. Kto sú najbohatší politici a úradníci na Slovensku?

Desaťtisíce z výkonu verejnej funkcie a ďalšie príjmy v státisícoch z iných zdrojov. Národná rada s oneskorením zverejnila majetkové priznania politikov a vysokopostavených štátnych zamestnancov. Tie odhaľujú majetkove pomery nielen poslancov parlamentu či členov vlády, ale aj výšku príjmu desiatok ďalších štátom platených úradníkov. Niektorí z nich zarábajú dokonca viac ako samotná hlava štátu.

 Veľký prehľad majetkových priznaní zverejnila Národná rada (NR) SR na svojom webe. Tento rok informácie prišli s oneskorením. Podľa zákona musia verejní funkcionári podať oznámenie o majetkových pomeroch do 30. apríla, ich zverejnenie zabezpečuje Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Ten sa ale priznaniami nezaoberal, lebo v lete sa nekonali riadne schôdze parlamentu. Vtedajší predseda výboru Boris Susko (Smer) oznámil, že majetkové priznania sa zverejnia až na jeseň po parlamentných voľbách, keď sa nimi bude zaoberať výbor v novom zložení.

Sú podľa Vás platy politikov a štátnych úradníkov vysoké?

V majetkových priznaniach politici musia uviesť výšku svojich príjmov z výkonu funkcie, ale aj z iných zdrojov, tiež vlastnícke práva k nehnuteľnostiam a iným cennostiam. Napríklad majú v tlačive deklarovať majetky ako autá, úspory a cenné papiere, podiely vo firmách, šperky či umelecké diela. Okrem toho musia vyplniť riadok o prijatých daroch. V oznámení tiež treba informovať, či verejný funkcionár používa vec v cudzom vlastníctve. Teda či si prenajíma nehnuteľnosti alebo či sa vozí cudzím autom. V priznaní však nemusia popisovať každú drobnosť, ktorú si kúpili alebo dostali ako darček. Zákon vyžaduje informácie len o takých majetkoch, hodnota ktorých presahuje 35-násobok minimálnej mzdy. V roku 2022 táto suma predstavuje 22 610 eur.

Povinnosť podať majetkové priznanie má prezidentka, členovia vlády, štátni tajomníci, vedúci ústredných orgánov štátnej správy, sudcovia Ústavného súdu, predseda a podpredsedovia Najvyššieho súdu SR, ďalej členovia Súdnej rady, generálny prokurátor, verejný ochranca práv, generálny náčelník ozbrojených síl, šéf SIS či rektori verejných vysokých škôl. A, samozrejme, poslanci zákonodarného zbo­ru.

Prezidentka nezarába najviac

Najzaujímavejšou položkou majetkových priznaní je často práve suma príjmov verejných funkcionárov. Podľa zákona má najvyšší plat spomedzi najvyššie postavených politikov hlava štátu. Prezidentka Zuzana Čaputová vlani z výkonu svojej funkcie zarobila necelých 160-tisíc eur, čo je okolo 13-tisíc eur mesačne v hrubom. Táto suma je násobne vyššia ako prijem druhého najvyššieho ústavného činiteľa predsedu parlamentu. Vlani túto funkciu vykonával Boris Kollár (Sme rodina), ktorý v majetkovom priznaní uviedol ročný prijem v sume 46-tisíc eur. Premiérska práca ja platená o čosi lepšie, vlaňajší predseda vlády Eduard Heger (vtedy OĽaNO, dnes Demokrati) v oznámení uviedol ročnú mzdu vo výške 68-tisíc eur./agentury/

X X X

Šéfka Európskej centrálnej banky: Náš boj proti inflácii sa neskončil

Inflačné tlaky v eurozóne sa podľa očakávania zmierňujú, rast miezd je však stále vysoký a vyhliadky sú veľmi neisté. Boj Európskej centrálnej banky (ECB) s cieľom dostať infláciu pod kontrolu sa tak stále neskončil. Uviedla to v pondelok šéfka ECB Christine Lagardová.

S cieľom zmierniť vysokú infláciu sa ECB v lete 2022 rozhodla pre razantné zvyšovanie úrokových sadzieb. Odvtedy ich zvýšila 10-krát po sebe, pričom kľúčovú úrokovú sadzbu posunula na 22-ročné maximum 4,5 % a depozitnú na rekordné 4 %. Až na ostatnom zasadnutí koncom októbra ponechala sadzby nezmenené. Upozornila síce, že bude sadzby na vysokej úrovni udržiavať tak dlho, ako to bude potrebné, trhy však už začali odhadovať, kedy by mohla pristúpiť k prvému zníženiu sadzieb, pričom odhady sa pohybujú medzi aprílom a júnom.

„Ešte nenastal čas na oslavy víťazstva,“ povedala Lagardová na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli. „Musíme aj naďalej pozorne sledovať rôzne sily vplývajúce na infláciu a dôsledne sa zameriavať na náš mandát udržiavania cenovej stability,“ dodala.

Zmierňovanie inflačných tlakov

ECB očakáva, že zmierňovanie inflačných tlakov bude pokračovať, v najbližších mesiacoch sa však tempo rastu spotrebiteľských cien môže mierne zrýchliť a strednodobé inflačné vyhliadky sú naďalej „obklopené značnou neistotou“.

Súčasné vysoké úrokové sadzby, slabý rast a vývoj na trhu práce by mali ECB pomôcť tlačiť infláciu smerom k inflačnému cieľu na úrovni 2 %, dodala Lagardová. Zároveň však upozornila, že rast miezd je stále dosť rýchly.

Čo sa týka menovej politiky ECB, Lagardová iba zopakovala predchádzajúce vyjadrenia, že vysoké úrokové sadzby, ak zotrvajú na svojej úrovni dlhší čas, sú kľúčové pre zabezpečenie cenovej stability. Zároveň dodala, že dôležité budú aj makroekonomické projekcie odborníkov, ktoré by mali byť zverejnené v decembri. Tie by mali prvýkrát obsahovať údaje na rok 2026, aktuality.sk

X X X

Šutaj Eštok podáva trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany čurillovcom. Právny nezmysel, reagoval advokát Kubina

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) podáva trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Advokát „čurillovcov“ Peter Kubina považuje krok ministra za právny nezmysel a za ďalší pokus o nátlak na nezávislé inštitúcie ochrany práva. Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry poskytli oznamovateľom nezákonnej činnosti ochranu plne v súlade so zákonom, uviedol v reakcii na trestné oznámenie šéfa rezortu vnútra špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

„Podmienky, za akých sa čurillovci dostali k ochrane zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry, by mali byť prešetrené. Rozumiem, že agenda Úradu na ochranu oznamovateľov je nová, no aj tu treba striktne dodržiavať zákon,“ skonštatoval minister.

 Trestné oznámenie na skupinu osôb podal podľa svojich slov pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Šutaj Eštok dodal, že zákon musí platiť pre všetkých rovnako. Považuje za dôležité, aby každý štátny orgán dodržiaval pravidlá fungovania právneho štátu a aj udeľovanie ochrany zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry či Úradu na ochranu oznamovateľov malo svoje opodstatnenie.

 Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry poskytli oznamovateľom nezákonnej činnosti ochranu plne v súlade so zákonom, povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, čím reagoval na trestné oznámenie podané ministrom Šutajom Eštokom.

Ak existuje kvalifikované oznámenie a žiadosť o poskytnutie ochrany, prokurátor je podľa Lipšica „povinný takúto ochranu svojim opatrením bezodkladne poskytnúť. Ak by to neurobil, konal by arbitrárne a svojvoľne“. Zdôraznil, že poskytnutie ochrany bolo prokurátormi nad rámec zákona aj rozsiahlo odôvodnené.

Takáto ochrana môže byť podľa Lipšica poskytovaná aj policajtovi. „A najmä, keď má vedomosť o nezákonnej činnosti iných orgánov, ktoré sa môžu týkať aj Policajného zboru. Napríklad nezákonnej činnosti spôsobenej zasahovaním do vyšetrovania konkrétnych káuz,“ podotkol špeciálny prokurátor.

Právny nezmysel

Trestné oznámenie, ktoré Šutaj Eštok podal, považuje advokát „čurillovcov“ Peter Kubina za právny nezmysel a za ďalší pokus o nátlak na nezávislé inštitúcie ochrany práva.

Ako ďalej napísal na sociálnej sieti, títo policajti oznámili a vypovedali ako svedkovia o trestnej činnosti, ktorej sa sami stali obeťami pre výkon svojho povolania. Zároveň podľa Kubinu netreba zabúdať ani na to, že ako prvá z polície žiadala a aj dostala túto ochranu vyšetrovateľka policajnej inšpekcie Diana Santusová, a to od Krajskej prokuratúry Bratislava.

 „Prečo je to tak? Pretože status chráneného oznamovateľa nikoho v jeho pozícii „nebetónuje“. Tento status je iba súčasťou zákonného mechanizmu bŕzd a protiváh, ktorý umožňuje, aby nezávislá inštitúcia (v tomto prípade Úrad na ochranu oznamovateľov) mohol objektívne posúdiť, či personálny rozkaz vydaný ministrom vnútra nie je aktom pomsty za oznámenie protispoločenskej činnosti, tzv. odvetným opatrením,“ vysvetlil Kubina. Ako ďalej uviedol, ochrana oznamovateľa nebráni ministrovi postaviť dotknutých policajtov mimo služby alebo ich aj prepustiť, ak má na taký postup legitímne a zákonné dôvody. „Bráni mu len v tom, aby ich postavil mimo služby alebo vyhodil z pomsty,“ zdôraznila advokát.

Ministrovi vnútra stačí v tejto súvislosti podľa Kubinu preukázať, že personálny rozkaz o dočasnom pozbavení štátnej služby nie je aktom pomsty za oznámenie protispoločenskej činnosti.

„Má na to k dispozícii štandardné správne konanie pred úradom v trvaní do 30 dní. Ak by to minister pred úradom preukázal, úrad by súhlas udelil presne tak, ako to urobil už v mnohých prípadoch iných žiadostí iných zamestnávateľov. Predsedníčka úradu vo svojich verejných vyjadreniach k tejto téme potvrdila, že počas doterajšej existencie úradu tento udelil zamestnávateľom predchádzajúci súhlas s úkonmi voči chráneným oznamovateľom približne v polovici prípadov, ktoré mal na stole,“ uviedol Kubina.

Úrad teda podľa neho ani zďaleka nevyhovel všetkým chráneným oznamovateľom. „To svedčí skôr o objektívnom a nezávislom rozhodovaní než o betónovaní ľudí v ich pozíciách,“ skonštatoval advokát.

Podľa Kubinu to, že minister sa na úrad so žiadosťou o predchádzajúci súhlas ani len neobrátil, sa za súčasných okolností nedá vykladať inak než priznanie neschopnosti preukázať, že personálne rozkazy sú odvetnými opatreniami práve kvôli tomu, čo títo policajti oznámili a o čom vypovedajú. „Napokon, pomsta týmto policajtom bola ohlasovaná roky dopredu a opakovane, čo si všimla prokuratúra aj súdy, takže byť prekvapený nie je namieste,“ dodal Kubina.

„Trestnoprávne ramená“

Šutaj Eštok teraz robí „trestnoprávne ramená“, ale keď mal svoj postup riadne zdôvodniť a obhájiť, tak to nedokázal, uviedla poslankyňa Lucia Plaváková (PS) v reakcii na trestné oznámenie, ktoré podal Šutaj Eštok pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom.

„Namiesto toho, aby minister vnútra Šutaj Eštok využil riadny zákonný prostriedok vo vzťahu k statusu chránených oznamovateľov, ktorým je žiadosť o súhlas s pracovnoprávnym úkonom, tak sa najprv trestnoprávnym postihom vyhrážal sudcovi, a teraz rovno podal trestné oznámenie na osoby, ktoré čurillovcom status chráneného oznamovateľa udelili,“ skonštatovala Plaváková.

Šéf rezortu podľa nej mohol pred Úradom na ochranu oznamovateľov obhájiť, prečo postavenie mimo službu nie je odvetným opatrením. Ako podotkla, tento zákonný postup mohol a mal využiť.

Minister vnútra po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich./agentury/

X X X

Manželky mobilizovaných Rusov ostro kritizujú Putina. Spustili petíciu za ich návrat?

 Manželky a partnerky Rusov mobilizovaných do bojov na Ukrajine požadujú v petícii ich návrat domov a ostro kritizujú ruské úrady aj ruského prezidenta Vladimira Putina. S odvolaním sa na manifest žien vojakov a súvisiacu petíciu o tom informoval portál Meduza.

 Manifest zverejnil kanál Puť domoj (Cesta domov) na sociálnej sieti Telegram, ktorý združuje manželky a partnerky mobilizovaných vojakov. Kanál podľa stanice Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda vznikol asi pred dvoma mesiacmi a má asi 15 000 odberateľov.

„Vy*ebali s nami a s vami tiež vy*ebú,“ stojí v dnes zverejnenom manifeste. „Pamätáme si, ako prezident sľuboval, že rezervisti nebudú povolaní, že úlohy špeciálnej vojenskej operácie budú plniť iba dobrovoľníci z radov profesionálov. Ale potom našich milovaných odviezli na Ukrajinu. Ukázalo sa, že sľuby boli plané.

 Ženy v zverejnenom texte okrem iného kritizujú aj omilosťovanie ruských trestancov, ktorí sa zúčastnili bojov na Ukrajine. Poukazujú pritom na nedávno medializovaný prípad muža, ktorý získal milosť po tom, ako bol odsúdený za rituálne vraždy spojené s požitím časti tiel obetí. „Je ironické, že ženy plačú samé doma, deti rastú bez otcov a mnohé z nich už sú siroty. A satanistický kanibal, ktorý sa po prvom pobyte vo väzení ukázal ako recidivista, bol pritom po pol roku oslobodený, pretože počas špeciálnej vojenskej operácie vykúpil svoje masové vraždy,“ uviedli autorky manifestu.

 Súvisiace petície požaduje ukončenie časovo neobmedzenej mobilizácie. Jej autorky a autorky uvádzajú, že im nejde o destabilizáciu politickej situácie v krajine./agentury/

X X X

Český komentátor o návšteve Fica v Prahe: Politici sa tvárili, ako keby prišiel do nepriateľskej krajiny?

 Komentátor servera iDNES.cz Miroslav Korecký glosoval minulotýždňovú návštevu slovenského premiéra Roberta Fica v Česku s titulkom „Fico v Prahe. Kto zhltol žabu a kto odišiel stredom“.

 Keby sme dali na názor politikov, prichádzal slovenský premiér vlastne do nepriateľskej krajiny, pretože nikto z našich najvyšších činiteľov nemal pred dvoma mesiacmi tú slušnosť, aby mu zablahoželal k víťazstvu vo voľbách. Aj keď museli tušiť, že raz budú musieť prehltnúť žabu, s Ficom sa stretnúť a potom s ním mnohokrát rokovať. Asi tajne dúfali, že sa na Slovensku podarí Fica prečísliť, obísť a zahnať do opozície, ale boli to vlhké sny. Prezident a šéfka Snemovne sa však v piatok pre istotu s „netvorom“ detinsky zišli bez prítomnosti médií, aby náhodou neexistovala fotka, ako si potriasajú rukami, uviedol komentátor.

 Koloritom návštevy bola špekulácia, ako sa vraj Petr Pavel s Ficom stretnúť nechcel a ako sa podvolil až potom, keď za neho orodovala Čaputová. Čo je to za nezmysel? Prečo by prezidentka mala mať záujem na tom, aby jej úhlavný politický sok neutrpel v Prahe hanbu? To skôr vyzerá na riadenú fámu z Hradu, aby mal prezident alibi u ‚svojich‘, ako sa naozaj nechcel ušpiniť, ale v záujme štátu ustúpil, píše Korecký.

 Komentátor pripomína, že česká reprezentácia mala so slovenskou výborné vzťahy, či už boli politicky podobní alebo stáli na opačnej strane. Dialo sa to, aj keď pretrvával český syndróm „staršieho brata“, na ktorý sú Slováci alergickí. Dnes ho evidentne nahradil oveľa ničivejší syndróm „morálnejšieho brata“, ktorý sa pozerá zvrchu na „Putinovho pohoniča“ z Bratislavy. Iba preto, že „iný politik a iný štát môžu mať na niečo iný názor ako naši papaláši“.

„Arogantný netvor Fico“ sa však nad tieto drobné facky povzniesol, napísal komentátor. „Stretol sa so všetkými najvyššími ústavnými činiteľmi a navrch aj s Milošom Zemanom a Andrejom Babišom, aby ukázal, že nerobí rozdiely. Holt štyri premiérstva sú na človeku poznať, v porovnaní s politickým amatérizmom a trápnym aktivizmom. ‚Špekuláciám o orodovaní Čaputovej neverím, nezisťoval som, kto mi neblahoželal…‘ Fico udelil českým kolegom lekciu, že politika sa nerobí srdiečkom, ale hlavou. A potom odišiel stredom,“ zhodnotil Korecký./agentury/

X X X

Zhrození susedia šalianskeho masakra: Poznali sme ich ako slušných ľudí, mladík mal asi psychické problémy

 Mladšieho brata Rubena zavraždil, mamu a otca vážne zranil. Hneď po tom, ako dobodal rodinu nožom, vyskočil z okna siedmeho poschodia. Tragédia sa odohrala v byte na sídlisku, v šalianskej mestskej časti Veča. Motív vyčíňania mladého muža nie je známy.

 Čo sa mohlo odohrávať v hlave medika Bruna (†23), keď sa s nožom v ruke, v pondelok krátko pred pol šiestou ráno, vrhol na svojich najbližších, si susedia nevedia vysvetliť. Nikdy predtým nepočuli z bytu rodiny poznačenej touto tragédiou žiadny hluk ani hádky. Ozrejmili, že po brutálnom čine mladík vybehol z bytu na štvrtom poschodí, kde býval, na chodbu, a odtiaľ išiel vyššie – na siedme poschodie, z ktorého vyskočil.

 Pri tragickej udalosti v bytovke v Šali prišli o život dvaja ľudia, ďalší dvaja skončili v nemocnici s bodnými poraneniami. Podľa polície išlo o slušnú rodinu, s ktorou polícia doposiaľ nikdy nemala problém.

Psychické problémy?

„Poznal som ich ako slušných ľudí. Neboli s nimi žiadne problémy. Málokto ich tu nejako lepšie poznal, presťahovali sa sem asi pred tromi rokmi z Popradu,“ prezradil nám sused Zolo. „Chlapcov som vídal chodievať von s otcom. Ten pracoval ako kuchár, no teraz je na invalidnom dôchodku. Jeho manželka je vraj učiteľka,“ povedal. Ich mladší syn, už nebohý Ruben (†17), bol študentom gymnázia.

„Ráno som počul, ako keby niečo vypadlo z okna. Zadunelo to. Absolútne som však nevedel, o čo ide. Dozvedel som sa o tom, až keď mi zavolal kamarát, že v našom vchode sa stala vražda,“ pokračoval Zolo. „Potom som tu už videl kopu policajtov a dve sanitky. A ten mŕtvy chlapec, čo vyskočil z okna, tam ešte stále leží,“ ukázal smerom za bytovku. O jeho slovách sme sa, krátko pred jedenástou doobeda, presvedčili, keď sme sa tam išli pozrieť. Nehybné telo mladíka o chvíľu nato prišli zobrať zamestnanci pohrebnej služby.

 Políciu zavolali susedia. Tí nad beštiálnym činom mladíka len krútia hlavami. „Z okna vyskočil nahý. Zrejme mal psychické problémy. Inak si to vysvetliť neviem,“ zhodnotila staršia pani. „Rodičia musia byť v šoku, majú vraj bodné poranenia hrudníka. Otca rodiny odniesli zdravotníci na nosidlách, matka prešla do sanitky na vlastných nohách, prikrytá dekou,“ priblížila suseda. „Netuším, či mali medzi sebou nejaký konflikt, ale viete, ako je to v dnešnej dobe. Stále viac mladých trpí depresiami a kadejakými duševnými neduhmi. Ktovie, čo mu išlo hlavou,“ povedala na adresu útočníka suseda.

Bezproblémová rodina

Nitrianska policajná hovorkyňa Jana Šinková potvrdila, že v pondelok, zhruba štyri minúty pred pol šiestou ráno, prijali oznámenie o tragickej udalosti v Šali – Veči. „Momentálne tam prebieha obhliadka miesta činu a vykonávajú sa neodkladné a neopakovateľné procesné úkony. Preto nie je možné v tejto chvíli poskytnúť bližšie informácie,“ uviedla okolo obeda Šinková. Dodala, že kriminalisti vykonávajú potrebné úkony v súvislosti s prípadom obzvlášť závažného zločinu vraždy. Motív zatiaľ nie je známy.

Brunovi rodičia sú v nemocniciach v Nitre a v Galante. Hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Nitre Tatiana Kubinec potvrdila, že u nich hospitalizovali otca rodiny – leží na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. „Privezený bol s viacerými bodnými poraneniami. Jeho stav je vážny, no nie kritický. Je pri vedomí, komunikuje a čakajú ho ďalšie vyšetrenia,“ povedala Kubinec.

 Nemocnica v Galante uviedla, že u nich prijali zranenú ženu. „Zdravotný stav pacientky je aktuálne mimo ohrozenia života,“ stručne reagovalo tamojšie komunikačné oddelenie.

Zo šalianskeho „masakru“ je zhrozené aj vedenie mesta. Podľa nich išlo o tichú a bezproblémovú rodinu. „Ako prví boli na mieste činu, privolaní susedmi, naši mestskí policajti. Tí v súvislosti s dotknutou rodinou neevidujú žiadny záznam. Boli bezproblémoví,“ povedala hovorkyňa samosprávy Erika Kollerová.

Vražda v afekte?

Klinický psychológ Jindřich Cupák poukázal na fakt, že vražda sa odohrala v úzkom rodinnom kruhu, čo je v prípade dosť významné. „Pravdepodobne tam išlo o zlé postavenie útočníka vo vzťahu k ostatným. Náhle ho zrejme napadlo, že si to s nimi vybaví a dopadlo to tragicky,“ zhodnotil. Mieni, že plánované to nebolo, takže sa dá hovoriť o vražde v afekte.

„V tomto prípade je evidentné, že zmysly útočníka prestali fungovať. Zjavne išlo z jeho strany o pomstu pre krivdy v rodine. Nič viac sa k tomu povedať nedá, keďže nám chýba dostatok informácií,“ doplnil Cupák.

Bývalý kriminalista Matej Snopko pripomenul, že vražedné konflikty v rodinách patria medzi najproblematic­kejšie. „A to preto, že rodina trávi veľkú časť života spolu. Teda má čas na to, aby vznikol poriadny konflikt,“ povedal. Zdôraznil, že keď rodina spolu žije, motívy môžu byť akékoľvek.

„Je tam veľká rozmanitosť motívov, tiež veľká časová príležitosť,“ podotkol Snopko. „Aj z tohto vyplýva, že nemožno dopredu povedať, čo sa tam stalo. Kriminalisti musia vyšetriť, čo útočníkovi sadlo na nos,“ pokračoval. Z hľadiska verzií objasňovania však spomenul viaceré možnosti. Podčiarkol pritom, že zatiaľ nejde o fakty, ale len o hypotézu.

„Drogová závislosť páchateľa, dlhodobé rozpory v rodine, napríklad týranie zo strany páchateľa či naopak, duševná choroba, halucinácie, lúpežný motív, neposkytnutie nejakej morálnej podpory a podobne,“ vymenoval niekoľko verzií. „To kriminalisti zistia na základe vypočutia susedov a tých, ktorí prežili. Takto získajú informácie o probléme v rodine a ukáže sa, čo za ostatných dvadsaťštyri hodín robili páchateľ aj obete. Tiež to, ako žili,“ hovorí s tým, že až potom sa dá zodpovedne povedať, prečo sa to stalo.

To, že útočník vyskočil z okna nahý, je podľa Snopka zvláštne. „Takýto páchatelia nie sú častým javom. Mohlo sa to stať napríklad preto, že bol v nejakom pomätení. Tiež je možné uvažovať o tom, že by tam bola nejaká duševná porucha, alebo náhly nával veľkého zúfalstva,“ uzavrel./agentury/

X X X

U premiéra sa vraj „stopkou“ pre 4 médiá inšpirovali od prezidentky. Palác reaguje na tvrdenia Erika Kaliňáka

Prerušením komunikácie premiéra so štyrmi médiami sa na Úrade vlády inšpirovali bývalou vládou či prezidentkou. V Českej televízii to uviedol šéf poradcov predsedu vlády – poslanec Erik Kaliňák (Smer-SD).

„To ste poradili pánovi Ficovi vy – tak trochu umlčať médiá, resp. mlčať smerom k nim?“ pýtal sa moderátor v relácii Newsroom ČT24 poslanca Erika Kaliňáka.

„Áno, jedna z prvých rád, ktoré som dal pánovi premiérovi, bola k našim médiám. Ale bolo to smerom k zahraničným cestám. Pretože musím povedať, že keď som videl ich reportáže zo zahraničnej cesty pána premiéra, boli veľmi tendenčné, manipulatívne a ako obvykle jednostranne kritické,“ rozbiehal sa v živom vstupe Kaliňák.

„Pardon,“ skočil mu do reči moderátor. „Vy ste nejaký mediálny analytik alebo ste si robil čiarky, kvalitatívne či kvantitatívne analýzy?“ pýtal sa ďalej.

Vrátil sa tiež k slovám šéfa poradcov, podľa ktorého „všetci hovoria“, že sa médiá na Slovensku „extrémne zradikalizovali“. „My v Českej televízii nemôžeme takto zovšeobecňovať a povedať, že ,všetci si myslia’. Sú tu nejaké sociologické prieskumy či tvrdé dáta,“ argumentoval.

Erik Kaliňák uviedol, že z Úradu vlády budú dostávať informácie všetci tí, „ktorí sa nám nestavajú nepriateľsky, vopred to nedeklarujú a nehovoria o tom, že ich cieľom a úmyslom toho, aby došli na Úrad vlády, je robiť nám zle. Myslím, že je to absolútne férový prístup,“ trval si na svojom Kaliňák.

„Poučenia“ od bývalej vlády či prezidentky

„Povedali sme si, že by asi nebolo na škodu, aby sme sa poučili od predchádzajúcej vlády a tiež pani prezidentky. Pretože narozdiel od nás, oni sú v očiach médií tí najspravodlivejší, najobjektívnejší, najtransparentnejší. Skrátka, najlepší politici oproti nám ostatným,“ posťažoval sa.

„Pani prezidentka si vyberá konkrétne médiá, ktoré môžu dôjsť do Prezidentského paláca a myslím si, že má na to plné právo a absolútne to rešpektujem. Myslím si, že aj Úrad vlády SR má na to právo. Pretože je to Úrad vlády, ktorý nastavuje akreditačné podmienky,“ pokračoval.

Poslanec Smeru-SD narážal na opatrenia z Paláca, po ktorých zamedzili prístup na tlačové konferencie ľuďom z dezinformačných webov.

Stanovisko z Paláca

Na vyjadrenia o tom, že si hlava štátu médiá vyberá, nám poslal stručné stanovisko Prezidentský palác.

„Nie je to pravda. Do Prezidentského paláca mali a majú prístup všetci akreditovaní novinári. Žiadne médiá neuprednostňujeme,“ uviedol pre Aktuality.sk hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prezidentka Zuzana Čaputová nedávno na sociálnej sieti napísala, že súčasťou práce médií je aj kritika politikov. Nepriamo tak reagovala na vyjadrenia premiéra, ktorý portál Aktuality.sk, denníky Sme, Denník N a televíziu Markíza označil za nepriateľské médiá.

Premiér vtedy uviedol, že „preveríme ich povolenie na vstup a prácu na úrade vlády, teda právo vstupovať na úrad a otravovať nás s ich otvoreným nepriateľstvom“.

„Nám politikom to môže byť prirodzene nepríjemné. Ale význam médií presahuje tento náš diskomfort a je pre demokraciu nenahraditeľný,“ podotkla v stanovisku prezidentka, aktuality.sk

X X X

Herec Juraj Bača: Po videu ministerke ma volali do politiky. Je absurdné, že jej súčasťou začala byť aj viera

 Do povedomia divákov ho dostal slovenský Komisár Rex. Dnes pracuje v mimoriadne populárnych televíznych projektoch.

Priznáva, že k moderovaniu v Pečie celé Slovensko sa dostal cez trapas, v seriáli Dunaj zasa obliekol uniformu esesáka aj pre jeho „nemeckosť“.

Na internete ho zasa cez covid „zvirálnila“ výzva ministerke kultúry, po ktorej už dostával ponuky do politiky. Tam by však nevstupoval. „Vyzerá to tak, akoby sa normálni ľudia stávali v politike nenormálnymi,“ povedal tiež v rozhovore pre Aktuality.sk herec a moderátor Juraj BAČA.

X Na jeseň vás môžu ľudia vidieť až v troch projektoch. S ktorým si vás spájajú najviac?

Ťažko povedať, lebo v mojom prípade sú to dve odlišné polohy. Jedna je moderátorská v Pečie celé Slovensko a druhá herecká. Na pekársku šou si už zvykli a v Dunaji ma zrejme ani nečakali, keďže som sa dlhodobo neobjavoval na obrazovkách Markízy.

Tento angažmán ma potešil a mal som veľmi pozitívne reakcie. Viem, že epizóda, v ktorej som sa objavil, bola veľmi sledovaná. Teší ma to aj preto, lebo ma diváci stále vnímajú aj ako herca, nie len ako moderátora.

X Okrem toho moderujete psíčkarsku reláciu Najvernejší. Takže ste aktuálne divákovi na očiach o to viac.

V našej brandži je to už raz tak. Raz máte toho veľa, inokedy pomenej. Teraz mám obdobie, kedy je toho až neskutočne dosť. Práve sa vraciam z moderovania jednej akcie a doobeda som skúšal v divadle. Zajtra tam idem na skúšku opäť a následne ma čaká akcia v Tatrách. Takto nejako sa mi to zbiera a fungujem.

X Už ste sa vyjadrili, že Pečie celé Slovensko bola vaša vysnívaná šou. Prečo?

Aj predtým som dostával ponuky na rôzne moderovanie. Ale úprimne, vtedy som sa úplne necítil ako moderátor. Skôr len herec. Niektoré šou boli bulvárne či kontroverzné a s takýmto typom som sa nikdy nestotožňoval. Ale Pečie celé Slovensko je jedna estetická, funkčná a príjemná súťaž.

Dnes, keď sa okolo nás deje toľko negatívnych vecí, je zrejmé, že ide formát postavený na tom, že si v ňom ľudia pomáhajú a má dobrú energiu. Takých na obrazovke nevidíte veľa. Tu vidieť úprimné priateľstvá. Všetko, čo sa v šou deje, je prirodzené a nič umelé.

X Toto sú tie kritériá, podľa ktorých kývnete na účinkovanie v projekte?

Aj tu treba rozlišovať moderátorskú a hereckú rovinu. Herecká práca je o stvárňovaní ľudí v príbehu. Hráte postavu, ktorú vám napísal scenárista. Aj keď sa v Dunaji oblečiem do uniformy SS, ešte to neznamená, že vyznávam nacistickú ideológiu. Iba stvárňujem rolu a tá hranica angažovania sa je omnoho-omnoho ďalej.

Považujem totiž za dosť dôležité poukazovať aj na historické aspekty doby, aby si dnešná generácia uvedomila, čo zlé sa dialo. Aj rolu príslušníka SS v koncentračnom tábore by som zahral najlepšie ako viem – len preto, aby ukázala pravá historická podstata.

Čo sa týka moderovania projektov, tam mám jasno tiež. Chcem robiť také šouky, po ktorých sa môžem ráno zobudiť bez nepríjemného pocitu. Vo formátoch, v ktorých mám byť, som morálne a hodnotovo vyrovnaný – aby som sa za nimi mohol v pohode ohliadnuť a stáť si za nimi.

 X Pečie celé Slovensko bol váš prvý stret s pečením?

V podstate áno. O pečení som nevedel takmer nič. Keď prišla ponuka na konkurz, upiekol som bábovku, a to bol taký môj prvý kontakt. Dá sa tiež povedať, že išlo aj o prvú skúsenosť s moderovaním ťažiskových šou.

X Tá bábovka bola jednou z podmienok kastingu?

Nie. Bol som taký snaživý, že som si povedal: keď už idem na konkurz k pečeniu, mohol by som vedieť, čo je to droždie alebo poznať rozdiel medzi hrubou a hladkou múkou. Alebo rozoznať druhy ciest. Bola to moja iniciatíva. Napríklad som si v potravinách pozeral zadné strany produktov a podobne. Ale tieto poznatky som v praxi aj tak nevyužil, išlo skôr o vnútorný pocit.

X Na kasting Pečie celé Slovensko ste vraj prišli ako náhrada za niekoho a nechtiac ste si tam sadli na prichystanú roládu. Presne takto ste si váš ideálny konkurz určite nepredstavovali.

Dnes to už beriem s humorom. Taktiež musím pripomenúť, že vtedy bola doba covidu. Všetky divadlá zatvorili a eventy, ktoré sme mali mať s kapelou, zrušili. Všetky umelecké aktivity zrazu prestali fungovať. Doplním, že som – podobne ako moji kolegovia – rok a pol nezarobil ani euro. Keď teda prišla ponuka na takúto veľkú šou, bral som to ako vec, ktorá môže radikálne zmeniť môj život.

Išiel som tam so stresom. A keď už dorazíte takto nastavený pred kamery a štáb a prisadnete roládu, minimálne si to vyčítate. Ale asi to tak malo byť. Všetci sa začali smiať a možno práve toto bol moment, pri ktorom si všetci uvedomili, že Pečie celé Slovensko môže byť aj pre ľudí, ktorí piecť nevedia. Lebo je tam ten Juraj, ktorý síce prisadol roládu, ale mnohí sa v ňom našli.

X Čakali ste, či z toho kastingu vôbec niečo bude?

Stále bolo všetko otvorené. Inak, tandem s Juniorom je svetový unikát. V licencii súťaže je totiž dané, že by ju mali moderovať muž a žena. Ale na konkurz prišiel aj Junior a povedali nám: veď poďte vy dvaja. Po roláde Junior spozornel a asi šípil, že v tejto zostave zažije niečo zaujímavé. Že pri tomto chlapcovi musí byť v strehu, lebo bude zrejme schopný všetkého. Bolo to živé a štáb to bavilo. Takže som dúfal, že všetko, čo sa tam odohralo, nebolo márne.

Rozhodnutie o moderátoroch bolo potom v štádiu niekoľkých schvaľovaní, lebo stále bol v hre žensko-mužský tandem. Nakoniec to dopadlo takto.

X Oceňujete, že ste v šou s dobrou energiou. Dá sa pri jej nakrúcaní zažiť aj niečo negatívne?

Je to súťaž. Do finále sa dostanú len traja najlepší a napokon ju vyhrá len jeden z nich. Za týždne nakrúcania vám ľudia prirastú k srdcu a častokrát sú to obrovskí bojovníci, ktorí majú ťažké životné osudy, a práve cez pečenie, si častokrát liečia svoje rany na duši. Vždy, keď som oznamoval vypadnutie, bol ťažký moment aj pre mňa. Zrejme len toto by som označil za jedinú negatívnu skúsenosť. Inak je to celkom sranda. Veľa vecí v prvej sérii ešte nefungovalo úplne ideálne, ale všetky muchy sme vychytali a teraz si to naozaj užívam.

X Čo sa deje s jedlom, ktoré súťažiaci upečú?

Túto otázku dostávam dosť často. Dokonca niektorí ľudia pri tom radia, aby sme napečené jedlo posielali do detských domovov či sociálnych zariadení. Ale zrejme nevedia, že tomuto kroku predchádzajú viaceré hygienické kontroly a nejde to ľahko. No a pravda je taká, že pri nakrúcaní pracujú desiatky ľudí, ktorí na pľaci makajú od rána do večera. Keď sa napečú torty či zákusky, verte mi, že o to nie je núdza. Do pár minút je všetko zjedené. Všetci chcú ochutnať všetko, lebo tie receptúry sú úžasné. Nič sa nevyhadzuje.

X Takže po nakrúcaní nechodíte domov s výslužkou?

Ale sem-tam sa stane (smiech…). Zvyknem sa o ňu podeliť bratovými deťmi a veľmi sa potešia, ak sa im niečo ujde. Takže ja mám nachystanú škatuľku. Dobroty by som doprial každému, lebo sú veľmi chutné a profesionálne.

 X Nadchla vás vaša moderátorská práca v šou tak veľmi, že sa hecnete a pečiete tiež?

Tento rok som si povedal, že keď mám pri sebe najlepších a najšikovnejších kuchárov – vrátane porotkýň, Natache Pacal – ktorá je veľkou kapacitou vrámci cukrárstva či víťaza prvej série Miňa Macuľu, tak som si povedal, že začnem piecť. Dal som sa na naše technické výzvy, ktoré dávajú súťažiacim. Urobil som napríklad kardinál rezy, crème brûlée či langoše. A už ich pečiem aj pravidelne.

X Doma a pred rodinou môžete byť pri pečení „za chytráka“.

Áno. Ono je to o tom, že v súťaži som za moderátora-maškrtníka, ktorý chce všetko ochutnať. Keď porotkyne skonštatujú, že toto cesto je veľmi dobre nadýchané, chcem ho ochutnať. Nie preto, že by som bol maškrtný, ale chcem vedieť, ako má nadýchané cesto chutiť. Keď povedia, čo je a čo nie je výrazne ochutené, chcem sa o tom presvedčiť. Napríklad som nevedel, že sa solia aj sladké koláče. Všetky kritiky a rady sa tam na vás nalepia. Takže už v cukrárni viem postrehnúť, ako chutí a vyzerá prešľahaný krém alebo vidím nevláčne cesto.

X Prezraďte, chodíte na nakrúcania nenajedený?

Nenajedený až tak nie. Lebo koláčiky a torty sú iba maškrty a neberiem ich ako plnohodnotné jedlo. Ale je pravdou, že keď chodíme na obedy, nechávam si „rezervu“ na ochutnávky (smiech…).

X To, že ste boli na obraze veľkej šou, bol aj dôvod, prečo si váš všimli a zavolali do Dunaja?

Nebolo to tak. Lebo televízie spravidla nemajú rady, keď si navzájom berú herecké či moderátorské tváre. Ja som Markíze vďačný za veľmi veľa vecí. Po jojkárskom Paneláku mi dala príležitosť v Búrlivom víne. Tým pádom som sa z televízie nevyparil. Keď sa ma po rokoch budú pýtať, čo bol ten kľúčový moment, odpoviem: Komisár Rex na Markíze.

V tomto projekte stavili na mňa – ako na hlavného protagonistu. Vtedy som bol neskúsený mladý herec, ktorý mal pred kamerou nabehaných iba pár minút. Zrazu som však dostal na plecia nosný projekt, ktorý bol silnou značkou. Dokonca aj teraz si na sociálnej sieti otvorím správy s otázkami, kedy bude Rex 2. Tento seriál u divákov zrejme veľmi silno zarezonoval.

Po tom som bol obsadzovaný do filmov, a tak som ponuky z televízií musel odmietať. To, že ma nedávno oslovili do Dunaja, vnímam ako krôčik späť do televízneho herectva. Nedávno som dotočil pre JOJ seriál Lásky v Istanbule. Stále som súčasťou Nemocnice a obsadili ma aj v seriáli Duch. Snažím sa tento typ práce udržať, lebo ma umelecky posúva vpred.

X Martin Nikodým v nedávnom rozhovore pre Aktuality.sk spomínal, že jeho seriálovú fotografiu v uniforme SS „ocenil“ aj nemecký turista v Bratislave. Tvorcom Dunaja ste tiež padli do oka kvôli „nemeckému“ vzhľadu?

V Markíze ma veľmi dobre poznajú. Ale skôr mi to povedali v tom zmysle, že kde som bol doteraz, keď ma videli v nacistickej uniforme. Aj reakcie divákov boli veľmi silné. Zrejme som do Dunaja zapadol výzorom. V tomto vie byť herectvo celkom spravodlivé. Nie je to len o tom, že človek musí byť len pekne urastený a podobne.

Úlohu esesáka by si zrejme nikdy nemohli zahrať kolegovia ako Noël Czuczor či Dávid Uzsák, lebo sú typologicky iní. Platí to aj naopak. S mojím tvarom čeľuste, blond vlasmi a modrými očami by som asi nikdy nemohol hrať židovského väzňa. V herectve je to niekedy výhoda, inokedy nevýhoda. Ale musí to fungovať aj vizuálne.

X V Dunaji ste prišli na obraz, aby ste tam zamútili vody. Povedali ste v ňom posledné slovo alebo ste tvorcom ďalej k dispozícii?

Som im ďalej k dispozícii. Ono sa to všetko nejako kreuje a rieši. Ide o spoločné plány s tým, že sme si pootvorili dvere a uvidíme čo ďalej. Okrem toho, že veľa skúšam v divadle a pravdepodobne ma čaká výroba 4. série Pečie celé Slovensko, deň má len 24 hodín a všetko treba stíhať, a tak je všetko vo hviezdach. Nechali sme to otvorené a uvidíme, ako sa to dá celé vymyslieť a naplánovať.

 X V jednom z rozhovorov ste sa vyjadrili, že ste „človek, ktorý bol vychovaný v štýle staromódnych džentlmenov“. Oba projekty sú klasické, takže sa v nich cítite ako doma?

Neviem, aké sú dnes trendy v rámci rodovej emancipácie. Ale ja budem vždy ten, ktorý otvorí dáme dvere alebo ponúkne stoličku, aby si mohla sadnúť. Vždy to budem brať ako džentlmenské gesto a nijak inak. Takto som bol vychovaný a to, že mám tieto modely správania v súkromí, sa celkom hodí do týchto projektov.

Ale herecká práca je o tom, hľadať v sebe všetky druhy emócii a vedieť potlačiť svoje prirodzené rovnice správania. V divadle hráme aj predstavenie o domácom násilí, a to je už z iného spektra. Ide tam o najbrutálnejšiu sféru domáceho násilia a manipulácie.

X Cez covid ste nakrútili kritické video ako výzvu voči vtedajšej ministerke kultúry Natálii Milanovej. Bolo to prvýkrát, čo ste ako osoba, ktorú široká verejnosť pozná, poslala výzvu politikom?

Celé to bolo dosť zaujímavé. V tom čase som bol akurát na ceste do Banskej Štiavnice, chystal som sa na druhý deň na hríby . Počas cesty som si v rádiu vypočul rozhovor s pani ministerkou a neveril som vlastným ušiam. Tak som prišiel na hotel a na prvú som nakrútil autentickú reakciu na margo toho, čo tam odznelo. Nikomu nezávidím, kto v tom čase musel robiť rozhodnutia v krajine, ale trvalo to už strašne dlho. Tak u mňa pretiekol povestný pohár trpezlivosti. Nahral som video, dal som ho na sociálnu sieť a išiel spať.

Ráno som sa zobudil a našiel neprijaté hovory. Od Zuzky Fialovej. Zdenky Studenkovej od kolegov z Činohry SND či muzikantov. V prvom momente som sa vyľakal, čo som spôsobil. To som ešte nevedel, že do rána malo video vyše 500-tisíc zhliadnutí a veľmi veľa zdieľaní. Dokonca sa mi začali ozývať aj politici s prosbou, či to nestiahnem, lebo je to veľmi virálne. Bol som však nekompromisný. Ľudia, ktorí mi volali, boli radi, že konečne dal niekto všetkým veciam, ktoré sa okolo kultúrnej obce diali svoju tvár.

Bral som to ako úprimnú reakciu a išlo o konštruktívnu kritiku s návrhom riešenia. Takto by mala poľa mňa vyzerať forma kritiky. Na konci dňa to nebolo až tak negatívne. Dokonca som potom začal dostávať aj ponuky do politických strán. Ale nie som úplný nadšenec politickej kultúry a činov ľudí v nej.

X Na to máte aký názor?

Stále hovorím, aby sme začali kultúrou sami od seba. Napríklad tak, že sa začneme správať slušne, že sa navzájom pozdravíme, že keď dofajčíme cigaretu, aby sme ju hodili tam, kde patrí a nie na zem. Ja považujem za kultúru, ako sa správame k svojmu okoliu, k prírode, alebo či sa muž správa slušne k ženám. To je pre mňa forma kultúry. Ak tí ľudia, ktorí sa kultúrou oháňajú, nemajú kultúrne správanie, akoby spoločnosti nepovedali nič.

X Znova by ste nakrútili video, keby nastal obdobný spoločenský problém?

Vtedy to bolo veľmi spontánne a bytostne sa ma to týkalo. Nebol v tom žiadny kalkul, lebo som v tom žil. Ale momentálne mi vyhlásenia smerom k politikom prídu zbytočné. Veľa ľudí niečo hovorí, ale málo ľudí počúva. Vy si uvedomíte, že vás nikto nepočúva, a tak začnete kričať a ani si to neuvedomíte a do svojho prejavu pridávate agresiu, lebo ste frustrovaný z toho, že nikto nepočúva a zrazu sa ocitnete tam, kde ste nechceli byť – a je úplne jedno, na akej strane stojíte.

Na konci dňa sme sa dostali na extrémne kraje spektra a toto nie je dobre. Nepáči sa mi, že sa ľudia nazývajú dezolátmi či fašistami. Stratili sme mieru. Na toto si dávam pozor. Opakujem: to, čo tu dlhodobo chýba, je slušnosť.

X Vy máte obavy z vedenia na ministerstve kultúry? Prišli doň ľudia z dezinfo scény a podľa slov ministerky sa chcú v rezorte vrátiť „k duchu slovenského národa“. Čo z týchto rečí čítate?

Ja osobne nič. Akurát sa domnievam, že v predvolebnom boji sú ľudia ochotní ísť aj proti svojmu presvedčeniu. Platí to zrejme pri každej vláde. Keď sa zapnú kamery, tak človeka akosi nespoznávate. Ja len dúfam, že zdravý rozum tam kdesi stále je. Pri absurdných návrhoch niektorých politikov si len pomyslím, že to určite robia len pre politické body a že to určite nemôžu myslieť vážne. Lebo niektoré veci sú hraničiace so zdravým rozumom. Potom to vyzerá tak, akoby sa normálni ľudia stávali v politike nenormálnymi.

X Štátny tajomník ministerstva kultúry nedávno rečnil v trnavskej bazilike a v mene vlády žiadal biskupov o „zasvätenie Slovenska Kristovi Kráľovi“. Nie je tajomstvom, že ste veriacim človekom – ako sa vám počúvali takéto vyjadrenia?

Pre mňa je to absurdné, že sa niečo také intímne a osobné, ako je viera, stala súčasťou slovenskej politiky. Načo a prečo ? Hovorím úprimne, že ja som sa nikdy v kostole necítil dobre, keď sa čítal pastiersky list, v ktorom sa vyzývalo, aby sa volilo to či ono. Takéto veci nemajú v chrámoch čo hľadať. Viera je veľmi súkromná a osobná záležitosť.

Som na 1000 percent presvedčený, že ak chceme šíriť lásku k blížnemu či učenie Ježiša Krista, tak veľmi pochybujem, že by to malo byť cestou nátlaku a že by chcel byť kráľom Slovenska, prišlo mi to viac menej ako teatrálne gesto.

Náš pán dekan z Galanty nás vždy učil, že vieru treba mať v srdci a najlepšie, čo človek vie urobiť, je žiť tak a nielen hovoriť, ako sa má žiť., Myslím, že by sme radšej mohli venovať energiu tomu aby sme boli viac tolerantnejší, aby sme nesúdili, šírili okolo seba lásku a počúvali sa navzájom. Pre mňa je absurdné, že sa toto používa na politický boj.

 X Ako veriaci herec sa v umeleckej brandži cítite, že ste v „menšine“?

Vôbec to takto nevnímam a nikoho svojou vierou či presvedčením nezaťažujem. Ja mám veľa kamarátov, ktorí sú napríklad homosexuáli a mám s nimi perfektné vzťahy a sme k sebe tolerantní. Taktiež mám aj silno veriacich kamošov a aj s nimi sa vieme dobre porozprávať.

Je to len o tom, či chceme spolu hľadať veci, ktoré nás spájajú alebo naopak. Lebo otázky, ktoré rozdeľujú ľudí, nemajú odpoveď a keď majú, tak veľmi zložitú a komplexnú. Nikdy nebudeme mať jasnú odpoveď na citlivé témy. Takže prečo sa tým zaťažovať?

Od práce čí ťažkých tém si vraj doprajete internetový detox. Naposledy ste si „vypli“ sociálne siete na dovolenke Aljaške. Pomohlo to?

Uvedomil som si pri tom absurdnosť v tom, ako sa veci stávajú témami. V tom čase u nás všetkých trápili medvede. Obrovská téma. Bol som na Aljaške a práve vtedy som tam narazil na medvedicu s mladými a asi ďalších 6 medveďov. Keď som vystresovaný dobehol do kempu, že tam je medveď, zistil som, že som jediný, čo panikári, keď som sa snažil ostatných upozorniť.

Čo vám na to povedali?

Iba OK a nič viac, fungovali ďalej ako by sa nič nedialo.. Pýtal som sa ich, že prečo si z toho nič nerobia. Povedal mi: Rozprávame sa nahlas, nemáme vyložené jedlo, nelezieme im do teritória a medveď na teba nemá prečo zaútočiť, keď ho neohrozíš. Nechápali, prečo som bol z toho stretu celý v šoku.

Teraz si zoberte, akú obrovskú silu majú sociálne siete. Ak chce niekto považovať nejakú vec za dôležitú, tak sa to cez ne dá jednoducho zariadiť. Vytvoríte pár falošných profilov, vymyslíte šokujúci príbeh, pár krát prezdieľate a už to ide samospádom, keďže tam nie je regulácia a mediálna gramotnosť sa u nás nenosí. Pýtam sa, naozaj je mojím problémom medveď? Alebo sa naozaj ideme hádať na ďalších veciach?

Keby sme každého poslali na dva týždne na Aljašku, tak naozaj by na Slovensku bolo v tomto zmysle zdravšie prostredie. Zistili by sme, že veci, ktoré sa u nás riešia ako problémy, sú len politickou témou a neraz sú politikmi zneužívané, aktuality.sk

X X X

Obrovská smola súperky Vlhovej. Majsterka sveta si zranila koleno, ukončila sezónu

Jedna zo súperiek Petry Vlhovej, špecialistka na slalom a obrovský slalom – Maria Therese Tvibergová z Nórska, musí predčasne ukončiť sezónu.

 29-ročná pretekárka si vážne zranila koleno počas sobotňajšieho obrovskom slalomu v americkom Killingtone a musela podstúpiť operáciu. V spomínaných pretekoch obsadila Vlhová 10. miesto.

„Skľúčená, ale nie porazená. Koleno je poškodené a moja sezóna sa skončila. Idem domov na ďalšie vyšetrenia, aby som zistila, čo ďalej,“ napísala Tvibergová na Instagrame.

Nórskej reprezentantke nevyšiel vstup do sezóny podľa predstáv. V prvom obrovskom slalome v Söldene vypadla v prvom kole. V prvom slalome v Levi skončila jedenásta, nasledujúci deň vypadla v druhom kole. A poslednú sobotu v Killingtone mala ťažký pád. Koniec tak prišiel už po štyroch pretekoch.

Tvibergová sa na tohtoročných majstrovstvách sveta v Courcheveli/Mé­ribeli stala majsterkou sveta v paralelnom slalome. V tímovej súťaži pridala striebornú medailu. Na olympijských hrách v Pekingu 2022 si vybojovala s reprezentáciou Nórska bronz./agentury/

X X X

NBS ukázala, kto bude mať problém splácať hypotéku. Zopakovala, že veľa takých domácností nebude, no nakreslila aj horší scenár

Domácnosti nárast splátok zvládnu. Zopakovala to v Správe o finančnej stabilite Národná banka Slovenska (NBS). Hypotéky sa pred voľbami stali nástrojom politického boja. Štvrtá vláda Roberta Fica pripravuje mechanizmus, ktorý má pomôcť domácnostiam s nárastom splátok hypoték pomôcť.

 Iba zhruba päť zo sto. Taký je podiel domácností, ktoré môžu pod vplyvom vyšších úrokových sadzieb mať problém so splácaním úverov na bývanie. Presnejšie je to 4,6 percenta domácností, ktoré by nejakým spôsobom mohol ohroziť nárast úrokových sadzieb. Bežne sa podiel domácností, ktoré teoreticky môžu mať problém splácať úvery na bývanie pohybuje okolo troch až štyroch percent.

Nie je prekvapenie, že problém splácať úvery na bývanie môžu mať domácnosti, ktorých úvery sú vysoké v porovnaní s ich príjmami. Pri spotrebiteľských úveroch je tento podiel dokonca vyšší, vyšplhal sa na 7,4 percenta.

 „Riziko finančných ťažkostí navyše neznamená zlyhanie. V riziku zlyhania by sa mohlo ocitnúť 2,5 percenta domácností splácajúcich úvery na bývanie a 5,4 percenta domácností splácajúcich spotrebiteľské úvery. V základnom scenári hlavným faktorom finančných ťažkostí domácností nie je inflácia alebo nárast splátok hypoték, ale bežná fluktuácia príjmu domácností,“ hovorí Národná banka Slovenska.

Okrem toho centrálna banka počíta aj s nepriaznivým scenárom. Ten by nastal, ak by sa objavili problémy na trhu práce a ľudia by začali prichádzať o prácu. „Pri výraznejšom náraste nezamestnanosti by sa do rizika mohlo dostať sedem percent domácností s hypotékou a jedenásť percent domácností so spotrebiteľským úverom,“ upozornil Marek Ličák, riaditeľ odboru finančnej stability.

Nie je prekvapením, že do problémov sa môžu dostať najmä domácnosti, ktoré sú vysoko zadlžené a majú len malú rezervu na nárast úrokových sadzieb. Banky vo všeobecnosti poskytujú klientom úvery tak, aby celková zadlženosť domácnosti neprekročila osemnásobok ročného príjmu domácnosti.

„Ak odhliadneme od iných faktorov, samotný nárast splátok v dôsledku refixácie úrokových sadzieb by mohol spôsobiť, že do rizika finančných ťažkostí by sa mohlo dostať jedno percento domácností, ktorým sa bude v druhom polroku 2023 alebo počas rokov 2024 a 2025 zvyšovať splátka. Celkovo ide približne o 2 600 domácností, čo je približne 0,4 percenta všetkých domácností s hypotékou,“ uvádza NBS vo svojej správe.

Fico plánuje bonifikáciu

Situácia na trhu s hypotékami sa otočila, objem nových hypoték je zhruba o štyridsať percent nižšie ako v čase svojho vrcholu. Napríklad v marci 2022 sa objem nových hypoték dostal na tri miliardy eur, väčšina z toho boli ale refinančné úvery, keď si klienti svoj existujúci úver prenášali do inej banky, lebo išli za výhodnejšou ponukou.

„Dostupnosť bývania nám prudko poklesla. To, že máme menej hypoték, súvisí do veľkej miery s tým, že ľudia si ceny nehnuteľností, ktoré momentálne máme, nemôžu dovoliť. V minulosti sme síce videli, že ľudia vo veľkom kupovali nehnuteľnosti, no do veľkej miery to spôsobovali nízke úrokové sadzby. Tým, že sadzby stúpli, sa odhalila nerovnováha medzi príjmami a cenami nehnuteľností,“ vysvetľuje Ličák. Aktuálny pokles cien nehnuteľností teda centrálna banka nehodnotí ako kolaps trhu. Ide o korekciu, ktorá vracia trh smerom k rovnováhe.

NBS už dlhšie upozorňuje, že podiel domácností, ktoré budú mať problém so splácaním hypoték, nie je vysoký. „Splátky priemerne vzrastú o 92 eur, vo väčšine domácností nárast nepresiahne sumu 100 eur. Nárast splátok presahujúci 20 percent príjmu nastane iba pri jednom percente hypoték,“ tvrdí Slovenská banková asociácia.

 Štvrtá vláda Roberta Fica aj napriek tomu pripravuje riešenie, ktoré má ľuďom pomôcť s nárastom splátok hypoték. Malo by sa to udiať dvomi spôsobmi. Prvým je zaplatenie úrokov prostredníctvom daňového bonusu vo výške najviac 1 800 eur na rok za súčasný rok. Druhým je uhradenie časti úrokov štátom v roku 2024. Detaily návrhov stále nie sú známe, premiér totiž chystané kroky oznámil iba vo videu na Facebooku.

Inflácia poľavuje

Oproti predchádzajúcim mesiacom sa zmenilo najmä to, že zdražovanie prestáva byť prioritnou témou. Miera inflácie je naďalej vysoká, v októbri bola na úrovni 7,1 percenta, no ešte v marci bola na úrovni 14,2 percenta. Trajektória je teda jednoznačne klesajúca.

„Inflácia je stále zvýšená, no predsa už má tendenciu klesať, to je dôležité pre finančnú stabilitu,“ hovorí Marek Ličák, riaditeľ odboru finančnej stability NBS. Centrálna banka sa teda v súčasnosti skôr obáva spomalenia hospodárskeho rastu a nie zdražovania. Napríklad nemecká ekonomika sa prepadla do miernej recesie a to môže mať vplyv aj na rast slovenskej ekonomiky. Najväčšie európske hospodárstvo sa v treťom kvartáli zmenšilo o 0,1 percenta./agentury/

X X X

Chodí vaša penzia na účet vášho manžela či manželky? Takto o ňu môžete ľahko prísť. Kto vám môže siahnuť na peniaze?

Na poberanie dôchodku nemusí mať dôchodca zriadený samostatný účet, môže si ho nechať posielať na účet manžela či manželky. Pozor však, v prípade, ak zomrie majiteľ účtu, banka účet zablokuje.

 Využívate spoločne bankový účet patriaci vášmu manželovi/manželke? Ak chcete, aby vám dôchodok chodil na tento účet, požiadajte o to prostredníctvom formulára v banke, v ktorej má účet váš manžel alebo manželka. O poukazovanie dôchodku na tento účet môžete ale žiadať len ak máte v čase poberania dôchodku právo disponovať s finančnými prostriedkami na tomto účte.

Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok na účet manžela (manželky) dôchodcu(je dostupná v každej bank). Dajte ho podpísať manželovi a ten ak vyjadrí súhlas s poukazovaním dávok na daný účet. nechajte si ho potvrdiť bankou. Potom ho doručte príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne alebo ústrediu Sociálnej poisťovne (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava 1 aleob prostredníctvom eSchránky, ak ju máte aktivovanú a využívate elektronický občiansky preukaz – eID .

Iný príbuzný

Je možné nechať si posielať dôchodok na bankový účet iného rodinného príslušníka? „Nie, dôchodok nie je možné poukazovať na bankový účet iného rodinného príslušníka ako je manžel/manželka. Rovnako ho nemožno vyplácať ani na účet, ktorého majiteľom je váš osobitný príjemca alebo opatrovník, “ uvádza Sociálna poisťovňa.

Ide o peniaze: Čo je nové v elektronickom účte poistenca

A ako dlho trvá, kým Sociálna poisťovňa vyplatí dôchodok na účet manžela/manželky? Maximálne tri mesiace, tie však treba počítať od dátumu splátky dôchodku nasledujúcej po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola žiadosť doručená Sociálnej poisťovni. To znamená, že ak bola žiadosť Sociálnej poisťovni doručená napríklad 10. novembra a výplatný termín dôchodku je 20. deň v mesiaci, dôchodok bude vyplatený na účet manžela/manželky najneskôr 20. februára budúceho roku.

Aké sú riziká?

Pri spoločnom účte manželov si okrem výhod treba uvedomiť aj riziká. Pri viacerých exekúciách môže exekútor zablokovať účet a ani jeden z manželov sa k svojím peniazom nedostane.

V prípade, ak k zomrie majiteľ účtu, banka účet zablokuje. Pozostalý manžel/manželka si musí otvoriť svoj vlastný účet a súčasne požiadať Sociálnu poisťovňu o poukazovanie dôchodku na nový účet. Môže tak urobiť na tlačive „Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke“. Zmenu v poukazovaní dôchodku nie je možné vykonať ihneď, najneskôr však od tretej splátky dôchodku po doručení žiadosti do Sociálnej poisťovne. Znamená to, že po danú dobu sa k svojim peniazom nedostanete./agentury/

X X X

V Británii potvrdili prvý prípad nového typu prasacej chrípky u človeka

Prasacia chrípka je ochorenie dýchacích ciest zapríčinené vírusom H1N1, pôvodne zistenom u prasiat.

V Británii zaznamenali u človeka prvý prípad chrípky, ktorá sa podobá na vírus šíriaci sa medzi ošípanými. Pacient mal iba ľahký priebeh choroby, z ktorej sa už plne zotavil, informovali v pondelok agentúra Reuters a stanica BBC.

Britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) uviedol, že nákaza vírusom A(H1N2)v bola zistená v rámci bežného monitoringu výskytu chrípky po vyšetrení pacienta všeobecným lekárom, pričom zdroj nákazy dosiaľ nie je známy.

Denník The Guardian doplnil, že infikovanú osobu nehospitalizovali, pričom úrady začali vyhľadávať ľudí, s ktorými bola v blízkom kontakte. Nevie sa pri tom nič o tom, že by nakazený pacient, ktorý mal respiračné ťažkosti, prichádzal do kontaktu s ošípanými.

Prípad z grófstva North Yorkshire

Prípad bol detegovaný v grófstve North Yorkshire na severe Anglicka, kde úrady následne posilnili monitoring chrípkových ochorení v ordináciách lekárov aj v nemocniciach, aby zamedzili prípadnému ďalšiemu šíreniu vírusu. Zároveň sa budú vyhodnocovať aj riziká, ktoré vírus predstavuje pre ľudské zdravie.

„Je to prvýkrát, čo sme tento vírus zachytili u ľudí v Británii, hoci je veľmi podobný vírusom, ktoré boli zistené u ošípaných,“ uviedla Meera Chandová z UKHSA.

Podľa BBC ide o nový typ vírusu prasacej chrípky, ktorý sa mierne líši od vírusov, ktoré boli v poslednej dobe zaznamenané u ľudí v rôznych krajinách sveta. Je však podobný typu vírusu, aký sa šíri medzi ošípanými v Spojenom kráľovstve.

Prasacia chrípka spôsobuje nádchu, bolesti hrdla, kašeľ či horúčku. Prvý výskyt u ľudí zaznamenali v roku 2009, počas pandémie prasacej chrípky, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.