Prečo sudca Stieranka SR vrátil kauzu exšéfa SIS? Väčšina Slovákov očakáva rozpad Hegerovej vlády

 Videl chyby a uznal, že Pčolinský môže vnímať vyšetrovanie tendenčne. Sudca Rastislav Stieranka skonštatoval závažné procesné chyby a porušenie práva na riadnu obhajobu. Rozhodnutie o vrátení obžaloby nie je právoplatné, prokurátor sa môže odvolať.

Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský je od minulého roka stíhaný za prijímanie úplatku. Ako šéf tajnej služby mal zobrať 20-tisíc eur za to, že SIS utlmí spravodajské rozpracovanie právnika Zoroslava Kollára. Pčolinský takéto podozrenia od začiatku odmieta.

Polícia ukončila vyšetrovanie a v máji tohto roka podala obžalobu na súd. Sudca Rastislav Stieranka ju teraz vrátil späť prokurátorovi, keďžev doterajšom vyšetrovaní našiel závažné procesné chyby. Zatiaľ však nehodnotil žiadne dôkazy, iba preveroval zákonnosť postupov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK).

Sudcovi Stierankovi sa napríklad nepozdáva záver vyšetrovania a následné kroky polície a prokuratúry. Vyplýva to z uznesenia, ktoré majú Aktuality.sk k dispozícii. O obsahu uznesenia ako prvý písal Denník Štandard.

Súd si všimol, že už deň po vypočutí Zoroslava Kollára a jeho prekvapivom priznaní sa k odovzdaniu úplatku 40-tisíc eur vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie Pčolinského kauzy. „Neakceptoval požiadavku na vypočutie obvineného (Pčolinského, pozn. redakcie) či aspoň na jeho konfrontáciu so svedkom JUDr. Kollárom,“ napísal sudca.

Pčolinského péenka

Sudcovi sa nepozdávalo, ako na polícii pristúpili k ospravedlnenkám na Pčolinského strane. Vyšetrovateľ stanovil termín záverečného preštudovania spisu na 9. mája 2022. Najprv sa ospravedlnili advokáti obvineného exriaditeľe SIS s tým, že majú iné pracovné povinnosti. Potom poslal Pčolinský oznam o práceneschopnosti a žiadal nový termín záverečného preštudovania.

Policajt zmeny termínov neakceptoval s tým, že ide o obštrukcie. „Voči konaniu, ktoré sa im (OČTK, pozn. redakcie) javilo ako obštrukčné, je potrebné bojovať férovým spôsobom. Orgány štátu nemôžu skĺznuť do subjektívneho (emóciami ovládaného) procesného postupu,“ reaguje teraz sudca. Ak mal vraj vyšetrovateľ nejaké pochybnosti, či si Pčolinský svoju chorobu nevymýšľa, mohol požiadať o preverenie práceneschopnosti, prípadne nechať skontrolovať dodržiavanie liečby.

Sudca preto skonštatoval porušenie práva obvineného na záverečné preštudovanie spisu. Odvolal sa na viacero starších rozsudkov. „Ani snaha OČTK o urýchlené skončenie vyšetrovania nemôže konvalidovať porušenie práva obvineného na spravodlivý a férový proces vo forme neumožnenia mu riadne preštudovať spis, ak taký úkon bolo možné bez problémov vykonať,“ upozornil Stieranka na rozhodnutie Najvyššieho súdu z roku 2021.

Dôkazy v prospech aj neprospech

Sudca, ktorý vrátil obžalobu na Pčolinského späť prokuratúre, upozornil aj na to, že vyšetrovacie orgány majú vykonávať dôkazy, ktoré môžu svedčiť v neprospech, ale aj v prospech obvineného. Súd by si mal potom na konci procesu zhodnotiť situáciu a spravodlivo rozhodnúť.

„Súd teda v tomto štádiu trestného konania nehodnotil aktuálny stav dôkaznej situácie. Možno však prisvedčiť obvinenému, že postup OČTK (najmä v závere vyšetrovania) sa mu mohol javiť ako tendenčný, bez snahy o objektívne vyšetrenie tejto trestnej veci,“ napísal Stieranka.

Poukazuje opäť na situáciu, keď Zoroslav Kollár, pôvodne spoluobvinený v korupčnej kauze s Pčolinským, napokon prelomil mlčanie, ako svedok vypovedal o úplatku a vyšetrovateľ vzápätí vyšetrovanie ukončil.

Sudca taktiež vyčíta, že polícia a prokuratúra odmietli Pčolinského návrh vypočuť niektorých príslušníkov SIS a argumentovali tým, že ich vyjadrenia sú spísané vo forme úradných záznamov.

Obvinený Pčolinský s advokátmi podal sudcovi podnet na začatie tzv. prejudiciálneho konania pred Súdnym dvorom Európskej únie. Stieranka tomuto nevyhovel.

Fakt, že sudca Špecializovaného trestného súdu vrátil obžalobu späť, ešte nemusí byť definitívny. Strany (prokurátor, obvinený) majú teraz tri pracovné dni na podanie sťažnosti, o ktorej by v takom prípade rozhodoval Najvyšší súd. Prokurátor už avizoval, že sťažnosť podá.

Zároveň už medzitým uplynula lehota, v ktorej mohla generálna prokuratúra zrušiť Pčolinského obvinenie na základe známeho paragrafu 363. Jeho stíhanie už nemôže zvrátiť, aktuality.sk

X X X

Putinova mobilizácia sa mení. Rovno na front Kremeľ posiela aj mužov bez výcviku

Viktor Djačko, 59-ročný primár chirurgie v mestskej nemocnici v Asbeste vo Sverdlovskej oblasti, musel byť veľmi prekvapený, že práve jemu prišiel povolávací rozkaz. Trpí viacerými zdravotnými hendikepmi, ako je nedoslýchavosť, bez okuliarov už takmer nič nevidí a podľa jeho dcéry Poliny má jej otec rakovinu kože v prvom štádiu.

Keď mu na druhý deň po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin ohlásil čiastočnú mobilizáciu, o siedmej večer zatelefonovali z náborového centra, že sa má dostaviť na úrad, rodina dúfala, že Djačko skrátka neprejde zdravotníckou prehliadkou a nadporučík zdravotnej služby v zálohe zostane doma.

Lenže už na druhý deň ráno Djačka i spolu s ďalšími mužmi posadili do autobusu a podľa reportáže ruskej Novej Gazety (Európa) poslali rovno do výcvikového tábora pri hraniciach s Ukrajinou.

Z Viktora Djačka spravili podľa jeho dcéry veliteľa čaty, ktorý má veliť 19 ľuďom, a už čoskoro by ich ako zdravotnícku jednotku mali poslať na okupované územia Ukrajiny. „Otec je šokovaný. Nič nehovorí, je deprimovaný, ale snaží sa vydržať to kvôli mne a mame, aby sme sa netrápili,“ citovala Novaja gazeta Polinu Djačkovú.

 Do Chersonu bez výcviku

Príbeh tejto ruskej rodiny nie je zďaleka ojedinelým a mobilizáciu, ktorú putinovský režim spustil pred vyše týždňom, denne sprevádzajú bizarné situácie.

„Rovno nám povedali, že nebude žiadny výcvik a pôjdeme rovno do vojnovej zóny,“ posťažoval sa jeden z odvedencov vo videu, ktoré na Telegrame zverejnila ľudsko-právna organizácia Pervij Otdel.

Podľa vojaka ich 29. septembra posielajú do Chersonu, mesta, o ktoré sa už čoskoro môže zviesť bitka, keďže Ukrajinci pomaly postupujú Chersonskou oblasťou.

Moscow Times podotýka, že existujú aj ďalšie videá, ktoré naznačujú problémy vrátane problémov so zásobovaním či výstrojom pre ruských vojakov.

V jednom z nich napríklad dôstojníčka radí odvedencom, aby si nakúpili ženské tampóny na tampónovanie rán po guľkách. V ďalšom spia vojaci na podlahe a v inom sa zasa veliteľ posťažuje, že ho stiahli z dovolenky, netuší, aké budú mať vybavenie a ani to, kam ho s jednotkou vlastne pošlú.

„Ruské ozbrojené sily so všetkou tou svojou byrokraciou jednoducho nedokážu byť flexibilné a rýchle,“ okomentoval pre The Moscow Times vojenský analytik Pavel Luzin.

„Nie som pripravený ísť nazad“

Čoraz častejšie počuť aj vojakov, ktorí si už bojmi prešli ako takzvaní kontraktnici (vojak, ktorý má s armádou podpísanú časovo ohraničenú zmluvu o službe, pozn. red.) a ktorých Kremeľ opäť povoláva do zbrane.

Medzi nimi je aj 20-ročný Sergej z Krasnodaru, ktorý pre ruské vydanie BBC povedal, že po všetkom, čo na fronte videl, sa už nemieni vrátiť. V júli vojak utiekol z Popasnej, niekoľko mesiacov podľa svojich slov sedel doma a o tom, čo všetko zažil, s nikým nehovoril. Pred pár dňami mu však zavolal vojenský prokurátor a dal mu na výber: buď sa vráti na front, alebo pôjde sedieť.

„Nie som vôbec pripravený ísť naspäť,“ zhrnul pred BBC.

Sergeja povolali ešte vlani a v januári tohto roka poslali na „cvičenie“ do Bieloruska. Nakoniec ho poslali spolu s ďalšími bojovať ku Kyjevu. Suché prídely im rozdali na tri dni. Pri Hostomeli, ktorý sa Ukrajinci snažili udržať pod kontrolou, videl Sergej prvých mŕtvych. Zomrel aj jeho 19-ročný kamarát, s ktorým slúžil v jednotke.

„Začala sa panika. Ukryli sme sa v nejakom sklade v lese. Stratili sme sa, boli sme zmätení. Vôbec sme nevedeli, čo máme robiť. Ani velitelia to nevedeli. Veliteľ práporu na nich reval, prečo len tak stoja, a tak nám povedali, aby sme zaujali pozíciu,“ opisoval vojak, ktorý nakoniec skončil v Buči, ktorú Rusi okupovali do konca marca.

Nechcú ich pustiť domov

Ďalej slúžiť odmietal aj 19-ročný branec Sergej Čižikov, ktorý sa v septembri ocitol v ukrajinskom Izjume, odkiaľ Rusi museli utekať po tom, čo ich z Charkovskej oblasti začali vytláčať ukrajinské ozbrojené sily.

V reportáži webu Meduza opisoval, ako sa musel spolu s ďalšími schovávať v lese, bez veliteľa nakoniec putovať k ruskej hranici a ako ich nakoniec spolupracovníci FSB na hranici odmietli pustiť nazad do Ruska, kde chcel rozviazať zmluvu s armádou. Putin však medzičasom oznámil mobilizáciu.

Teraz 19-ročný desiatnik tvrdí, že sa do Ruska bude môcť vrátiť až po tom, čo bude súhlasiť s tým, že bude pokračovať v bojoch na Ukrajine.

Povolajú viac mužov, než ohlásili

Čiastočnou mobilizáciou, ktorú Putin ohlásil 21. septembra, sa Rusi snažia doplniť straty na fronte.

Do zbrane chcú povolať tristotisíc mužov, ktorí dnes tvoria rezervy. Podľa webu Meduza, ktorý sa odvoláva na zdroj v jednom z federálnych ministerstiev, sa však v Rusku pravdepodobne chystajú mobilizovať vyše milión ľudí.

Prepočty Meduzy ukazujú, že do armády chcú povolávať najmä ľudí z regiónov. Zhruba 16-tisíc mužov má dodať 13-miliónová Moskva, tritisíc zasa Putinovo rodisko Petrohrad. Zvyšok rezerv chcú povolať z regiónov, kde „niet médií, opozície a kde vo väčšej miere podporujú vojnu“.

To, že sa Kremeľ nezastaví na čísle tristotisíc, tvrdia aj v generálnom štábe Ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa štábu Rusi zmobilizovali už viac ako stotisíc mužov. „Chápeme, že ohlásené číslo tristotisíc nie je konečné,“ zhrnul zástupca náčelníka operačného oddelenia Oleksij Hromov, aktuality.sk

X X X

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok vyzval svojho ruského kolegu Vladimira Putina, aby podnikol kroky na zníženie napätia na Ukrajine. Zároveň ho požiadal, aby predĺžil dohodu vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Po telefonáte oboch lídrov to uviedla kancelária tureckého prezidenta.

Erdogan citoval aj plány Moskvy pripojiť štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny k Rusku. Turecko s tým nesúhlasí a požiadal Putina, aby dal mierovým rokovaniam ďalšiu šancu, oznámila kancelária tureckého prezidenta.

Platnosť dohody o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov sprostredkovaná OSN a Tureckom vyprší koncom novembra. Predĺžiť ju možno s podporou všetkých zúčastnených strán – Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN.

Obaja lídri hovorili tiež o situácii s plynovodmi Nord Stream v Baltskom mori. Ruský prezident označil úniky z týchto plynovodov za „medzinárodný terorizmus“, uviedol Kremeľ po telefonáte vo vyhlásení. Turecko zdieľa s Ruskom a Ukrajinou námornú hranicu v Čiernom mori a s oboma krajinami udržuje dobré vzťahy. Ankara vyslovila podporu Kyjevu, no zároveň odmieta zaviesť sankcie voči Moskve. (reuters, afp, tasr)

X X X

Viac než 200-tisíc ľudí odišlo do Gruzínska, Kazachstanu a členských krajín EÚ od stredy 21. septembra, keď ruský prezident vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Vyplýva to z údajov zhromaždených z viacerých krajín. Námestník kazašského ministra vnútra v stredu uviedol, že od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v Rusku pred siedmimi dňami prišlo do Kazachstanu takmer 100-tisíc ruských štátnych občanov.

Ďalších najmenej 53 136 ľudí prekročilo v dňoch 21.-26. septembra hranice na územie Gruzínska. CNN sa odvoláva na údaje gruzínskeho ministerstva pre vnútorné záležitosti z utorka. Takmer 66-tisíc Rusov prišlo za posledný týždeň (19.-25. septembra) na územie EÚ, oznámila v utorok Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). To je o vyše 30 percent viac v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Počty odchodov z Ruska nezahŕňajú údaje z Mongolska a Arménska, kam ruskí občania tiež odchádzajú. K dispozícii nie sú ani oficiálne údaje od ruských úradov za obdobie od 21. septembra, dodáva CNN.

Na základe čiastočnej mobilizácie má byť povolaných 300-tisíc záložníkov ruských ozbrojených síl. Tisíce mužov v brannom veku sa následne rozhodli opustiť Rusko a v desiatkach ruských miest sa konali protesty proti mobilizácii, ktoré polícia rýchlo rozohnala. (tasr. cnn.com)

X X X

Čierna Hora vo štvrtok oznámila, že začala vyšetrovanie nešpecifikovaného počtu osôb podozrivých zo špionáže a vyhostila šiestich ruských diplomatov pre údajné porušenie diplomatických noriem. Ministerstvo zahraničných vecí Čiernej Hory na sociálnej sieti Twitter uviedlo, že nariadilo ruským diplomatom opustiť krajinu „v dôsledku aktivít, ktoré sú v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch“.

Denník Pobjeda už skôr informoval, že čiernohorská Agentúra pre národnú bezpečnosť (ANB) a špeciálna prokuratúra zadržali šiestich ruských diplomatov, 30 občanov Ruska s povolením na prechodný pobyt a dvoch Čiernohorcov pre podozrenie z takzvanej špionáže.

Ruské veľvyslanectvo bezprostredne nereagovalo na žiadosť agentúry Reuters o komentár k správe. Hovorca špeciálnej prokuratúry Vukas Radonjič pre Reuters potvrdil, že polícia podnikla niekoľko razí v niekoľkých bytoch a hľadala dôkazy o sprisahaní a špionáži. „Kto bude obvinený a zatknutý“, bude podľa hovorcu zrejmé až po ukončení prehliadok. Koľko podozrivých bolo predvedených na výsluch, však nespresnil.

Čiernohorský premiér Dritan Abazovič na štvrtkovom zasadnutí vlády uviedol, že razie boli pripravené v spolupráci s medzinárodnými partnermi a zamerané na ochranu národnej bezpečnosti. Zodpovedné miesta odmietli poskytnúť o operácii podrobností.

Čierna Hora bola kedysi považovaná za verného spojenca Moskvy, no od roku 2017 je členskou krajinou NATO. Uvalila tiež sankcie na Moskvu pre vojnu na Ukrajine a v prístupovom procese do EÚ je spomedzi krajín západného Balkánu najďalej. (reuters, tasr)

X X X

Dosluhujúci taliansky premiér Mario Draghi dostane od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jedno z najprestížnejších ukrajinských vyznamenaní. Vo štvrtok to uviedla kancelária talianskeho premiéra po Draghiho po telefonáte so Zelenským.

Draghi ukrajinskému prezidentovi povedal, že je „poctený a dojatý“ udelením Rádu kniežaťa Jaroslava Múdreho prvého stupňa a rád ho prevezme od Zelenského v Kyjeve, uviedla kancelária talianskeho premiéra.

Dosluhujúci taliansky premiér bol jedným z najväčších podporovateľov sankcií EÚ proti Rusku za rozpútanie vojny na Ukrajine. Taliansko za jeho vlády podporilo Kyjev aj dodávkami zbraní. Kancelária ukrajinského prezidenta po telefonáte oboch lídrov vo vyhlásení uviedla, že Zelenskyj ocenil Draghiho úlohu „medzi menami politických lídrov, ktorí podporovali Ukrajinu“ od začiatku ruskej invázie.

Rád kniežaťa Jaroslava Múdreho v roku 1995 založil bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma. Má päť stupňov, pričom prvý stupeň je najvyšší. Udeľuje sa za vynikajúce služby poskytované ukrajinskému národu v oblasti budovania štátu, posilňovania medzinárodnej prestíže Ukrajiny, rozvoja hospodárstva, vedy, vzdelávania, kultúry, umenia, zdravotníctva a za mimoriadne charitatívne a humanistické činy. (tasr, afp)

X X X

Spojené štáty nikdy neuznajú územné nároky Ruska na Ukrajine, vyhlásil vo štvrtok americký prezident Joe Biden v súvislosti s Kremľom ohlásenou anexiou ďalších ukrajinských oblastí. Hlasovania o pripojení k Rusku, ktoré sa v týchto regiónoch uskutočnili v posledných dňoch, Biden označil za „úplný podvod“ zinscenovaný Moskvou. (reuters, čtk)

X X X

Ruský prezident Vladimír Putin vo štvrtok vyzval na nápravu chýb, ktoré sa udiali počas mobilizácie. Na porade s predstaviteľmi ruskej Bezpečnostnej rady uviedol, že je potrebné zamerať sa na prípady, keď úrady nesprávne povolali do zbrane napríklad chronicky chorých alebo mužov, ktorí presiahli branný vek.

 X X X

Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil plány Ruska na anektovanie okupovaných ukrajinských oblastí. Podľa jeho slov ide o „nebezpečnú eskaláciu“, ktorá „nemá v modernom svete miesto“.

„Akékoľvek rozhodnutie o pristúpení k anexii ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti nemá žiadnu právnu hodnotu a zaslúži si byť odsúdené,“ uviedol Guterres vo vyhlásení. „Nesmie to byť akceptované,“ dodal.

Akákoľvek anexia územia krajiny založená na použití sily podľa neho porušuje Chartu OSN a medzinárodné právo. Referendá v regiónoch sa konali uprostred vojny pod ruskou ozbrojenou okupáciou a mimo ústavného rámca Ukrajiny. „Nemožno ich nazvať skutočným prejavom vôle ľudu,“ uviedol.

Rusko ako jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN nesie podľa Guterresa osobitnú zodpovednosť za dodržiavanie Charty OSN. „Akékoľvek rozhodnutie Ruska pokračovať ďalej ohrozí vyhliadky na mier,“ uzavrel.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok vyhlásil, že štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny – Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská – budú do Ruskej federácie začlenené v piatok podpísaním príslušných dohôd v Kremli. (afp, tasr)

X X X

Vojna na Ukrajine: Od vyhlásenia Putinovej mobilizácie odišlo z Ruska viac než 200-tisíc ľudí

Počty odchodov z Ruska nezahŕňajú údaje z Mongolska a Arménska, kam ruskí občania tiež odchádzajú.

Viac než 200 000 ľudí odišlo do Gruzínska, Kazachstanu a členských krajín EÚ od stredy 21. septembra, keď ruský prezident vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Vyplýva to z údajov zhromaždených z viacerých krajín. TASR o tom informuje na základe správy stanice CNN.

Najmä do Kazachstanu a Gruzínska

Námestník kazašského ministra vnútra v stredu uviedol, že od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v Rusku pred siedmimi dňami prišlo do Kazachstanu takmer 100 000 ruských štátnych občanov.

Ďalších najmenej 53 136 ľudí prekročilo v dňoch 21.-26. septembra hranice na územie Gruzínska. CNN sa odvoláva na údaje gruzínskeho ministerstva pre vnútorné záležitosti z utorka.

Takmer 66 000 Rusov prišlo za posledný týždeň (19.-25. septembra) na územie EÚ, oznámila v utorok Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). To je o vyše 30 percent viac v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Všetky údaje nie sú dostupné

Počty odchodov z Ruska nezahŕňajú údaje z Mongolska a Arménska, kam ruskí občania tiež odchádzajú. K dispozícii nie sú ani oficiálne údaje od ruských úradov za obdobie od 21. septembra, dodáva CNN, aktuality.sk

X X X

Väčšina Slovákov očakáva rozpad Hegerovej menšinovej vlády a predčasné voľby, ukázal prieskum

V najnovšom prieskume medzi ľuďmi zisťovali, aký politický vývoj očakávajú po turbulentnom septembri a nakoľko počítajú s predčasnými voľbami.

Takmer šiesti z desiatich Slovákov očakávajú, že menšinová vláda Eduarda Hegera sa rozpadne a Slovensko čakajú predčasné voľby. Vyplýva to zo septembrového prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj.

Opačný názor – že vláda vydrží a predčasné voľby nebudú – zastávajú traja z desiatich opýtaných. O udržaní Hegerovej vlády sú presvedčení najmä obyvatelia Trnavského a Bratislavského kraja, najmenej Košického a Žilinského.

O rozpade menšinovej vlády sú najviac presvedčení voliči Hlasu-SD Petra Pellegriniho a Smeru-SSD Roberta Fica, najmenej priaznivci KDH Milana Majerského a OĽaNO Igora Matoviča.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke tisíc respondentov v prvej polovici mesiaca. V dňoch, keď prezidentka Zuzana Čaputová prijímala demisiu ministrov za SaS a menovala nových – Karla Hirmana, Rastislava Káčera a Vilama Karasa.

V tom čase, ešte nebolo známe, ako sa noví ministri zhostia funkcie. Bolo to pred vyhlásením schôdze parlamentu o odvolávaní Igora Matoviča a panovala neistota, či sa koalícii bez SaS vôbec nejakú schôdzu pre škriepky vôbec podarí otvoriť, aktuality.sk

X X X

Na hraniciach sa aj strieľalo. Česká polícia zadržala za prvú noc kontrol 120 migrantov

V jednom prípade prevádzača, ktorý riadil dodávku plnú migrantov, zastavili až výstrel. Viac ako 120 migrantov a sedem prevádzačov zadržala česká polícia na hraniciach so Slovenskom od polnoci, keď tam začala vykonávať dočasné kontroly. V jednom prípade prevádzača, ktorý riadil dodávku plnú migrantov, zastavili až výstrely, informuje server Novinky.cz.

„K tomuto času evidujeme vyše 120 zadržaných tranzitných nelegálnych migrantov. Evidujeme taktiež sedem prevádzačov, ktorí sa snažili týchto migrantov previezť,“ povedal Rádiožurnálu Českého rozhlasu vo štvrtok ráno pred 08.00 h šéf českej cudzineckej polície Milan Majer.

Medzi prichádzajúcimi migrantmi prevažujú občania Sýrie, ktorí sa dlhodobo zdržiavali v Turecku a teraz mieria do Nemecka. Voči zadržaným prevádzačom bolo začaté trestné konanie a hrozí im až päť rokov väzenia.

Varovná streľba

Pražská polícia, ktorej jednotka pôsobí na hraničnom priechode Brumov-Bylnice v Zlínskom kraji, informovala, že v prípade jedného prevádzača musela byť nadránom použitá aj varovná streľba, keďže vysokou rýchlosťou prešiel s dodávkou cez pohraničné kontrolné stanovište. Po krátkom prenasledovaní ho policajti zadržali v lese, kde sa pokúšal o útek.

Podľa pražskej polície bolo v dodávke 15 migrantov. Server iDNES.cz uviedol, že išlo o vodiča z Iraku, ktorý údajne vôbec nevedel o tom, že na hraniciach sa zaviedli kontroly.

Česká polícia začala od polnoci zo stredy na štvrtok vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch aj na tzv. zelenej hranici. K tomuto kroku pristúpila pre zvyšujúci sa počet utečencov, ktorí cez územie SR a ČR prechádzajú do Nemecka a Rakúska.

Česká vláda môže rozhodnúť o predĺžení kontrol

Kontroly by sa mali vykonávať minimálne desať dní, teda do 8. októbra, avšak česká vláda môže rozhodnúť o ich predĺžení. Do uvedeného termínu chce o celej záležitosti rokovať so slovenskou stranou.

O zavedení dočasných hraničných kontrol rozhodol kabinet českého premiéra Petra Fialu v pondelok večer, keď neuspeli jeho snahy o riešenie situácie diplomatickou cestou, uviedol minister vnútra ČR Vít Rakušan. Slovenský premiér Eduard Heger toto rozhodnutie českej strany kritizoval.

České policajné hliadky operujú na 17 cestných, siedmich železničných a troch riečnych prechodoch. Cez česko-slovenskú hranicu sa voľne nemôžu pohybovať ani turisti; hrozia im za to pokuty na mieste až do výšky 5000 českých korún. Výnimku majú pri výkone svojej práce v pohraničí len poľnohospodári, poľovníci, lesníci či rybári, uvádza server Novinky.cz.

Z dôvodu zvýšenej migrácie zaviedlo od polnoci zo stredy na štvrtok dočasné kontroly na hraniciach so SR aj Rakúsko, aktuality.sk

x X X

Juraj Sagan: Na úspechy s Peťom sa nedá zabudnúť

 Hoci nikdy nebol majster sveta, hoci nikdy nevyhral žiadnu monumentálnu klasiku ako jeho brat, stal sa prirodzenou súčasťou mnohých takýchto nevšedných veľkých cyklistických zápisov, ktoré tvoria históriu. Už počas pretekov Okolo Slovenska začal Juraj Sagan, brat trojnásobného majstra sveta v cestnej cyklistike Petra, veľmi nahlas hovoriť, že s blížiacim sa koncom sezóny prichádza aj moment, keď sa rozlúči so svojou pretekárskou kariérou.

JURAJ SAGAN, BRAT TROJNÁSOBNÉHO MAJSTRA SVETA, SA V NEDEĽU NA MS V AUSTRÁLII ROZLÚČIL S PRETEKÁRSKOU CYKLISTIKOU

Juraj tým zaskočil mnohých svojich priateľov i priaznivcov, ktorí Saganovcom fandia a možno aj mnohých spolujazdcov i súperov. Veď má len 33 rokov. A to určite nie je vek, kedy športovci odchádzajú do pretekárskeho dôchodku. Pred nedeľňajšími pretekmi jednotlivcov na MS už hovoril celkom jednoznačne, že je to jeho posledné súťažné vystúpenie.

Svojím únikom tak dával veľmi impozantnú bodku za všetkým, čo v pelotóne prežil. Tohtoročná sezóna v cestnej cyklistike sa však ešte MS v austrálskom Wollongongu neskončila, a tak po návrate z krajiny protinožcov smerovala naša prvá otázka počas spoločného rozhovoru s Jurajom Saganom aj týmto smerom.

X Platí stále to, čo ste potvrdili pred pár hodinami, že už vás nikto v pretekárskom pelotóne na bicykli neuvidí?

„Ja som už tak rozhodnutý. Nechcel by som na tom nič meniť. Rovnako ako pred pretekmi jednotlivcov na olympijských hrách, aj tentoraz na austrálskych cestách som si predsavzal prebojovať sa do úniku a zviditeľniť nielen seba, ale určite aj Slovensko. Dokázal som to, ale mám zmluvu s tímom TotalEnergies do konca tohto roka a moje meno figuruje ešte na pozíciach náhradníkov na niektorých francúzskych klasikách, napríklad na preteky Paríž – Tours, ale aj na ďalších.

Hoci nepredpokladám, že by z pôvodnej nominácie na tieto podujatia vypadli dvaja či traja pretekári, stať sa môže ešte hocičo. Priznám sa, už s tým nepočítam a ani nechcem počítať.“

X Máte 33 rokov, čo nie je vek na odchod do pretekárskeho dôchodku. Prečo ste sa tak rozhodli, veď ste mohli s bratom súťažiť vo svetovom pelotóne ešte zopár rokov?

„Moja tohtoročná sezóna nebola najlepšia. Mal som problémy s kolenom i úponmi, bolo málo času na doliečenie. V pelotóne som strávil len čosi vyše dvoch desiatok súťažných dní bez výraznejšieho výsledku. Na zmluvu som vlani čakal pomerne dlho, do novembra. A navyše, francúzske zákony z hľadiska poistení sú také, že zahraničného športovca oberajú o veľa peňazí, takže pod moje rozhodnutie sa podpísala aj finančná stránka.

Jednoducho, dospel som k tomuto rozhodnutiu po veľmi zrelej úvahe. Ešte v lete som hovoril, že koniec mojej pretekárskej kariéry by mohla zmeniť nejaká zaujímavá ponuka, ale vzhľadom na okolnosti, som napokon svoje rozhodnutie nekorigoval.“

X Cyklistika je však láska na celý život…

„Určite. Pelotón by som nechcel opustiť, aj keď už nebudem v pozícii pretekára. Už som dostal ponuku z tímu BRS, ktorý má sídlo v Skalici a v ktorom je aj Marek Čanecký, s ktorým som jazdil tento rok na majstrovstvách sveta na austrálskych cestách, aby som sa stal športovým riaditeľom. Veľmi ma to potešilo a súhlasil som.“

X Máte aj iné plány?

„Peter by mal na jar otvárať športový hotel v Žiline, ktorý sa už dlhší čas renovuje a kde bude napríklad aj simulácia vysokohorského prostredia. Tam by som sa rád výraznejšie angažoval. Okrem iného napríklad aj ako športový masér, lebo všetci čakáme, že tento hotel sa stane miestom, kde budú tráviť čas a kde sa budú pripravovať predovšetkým aktívni športovci. Tiež mám záujem organizovať cyklozájazdy na Kanárske ostrovy, lebo si myslím, že tam by mohli mieriť počas roka viacerí aktívni i rekreační cyklisti. Sú tam ideálne podmienky.“

 X Bulvárne média vytiahli na vás, že za vaším odchodom z pretekárskej scény je aj vaša priateľka.

„Bulvár – čo mám na to povedať? Pravda je, že od marca mám novú priateľku Máriu. To netajím, ale ona sa určite nestala dôvodom môjho ukončenia aktívnej pretekárskej činnosti!“

X Obzrime sa za vašou pretekárskou kariérou. Ešte predtým však jeden moment z posledných dní. Brat Peter vám pred pretekmi vo Wollongongu adresoval krásne slová na rozlúčku v pelotóne. Zaregistrovali ste ich na sociálnych sieťach?

„Nie, prečítal som si ich až po pretekoch. Až vtedy som si uvedomil, prečo za mnou pred štartom prišli viacerí súperi a potľapkávali ma po ramenách a podávali ruku. Bolo to veľmi pekné i príjemné. Dovtedy som nič ani len netušil, ale takéto slová od súrodenca sú vždy veľmi príjemné.“

X Peter sa viackrát vyjadril, že ste boli ten, kto ho priviedol do cyklistiky, kto bol jeho prvý vzor.

„Asi to tak bolo a som rád. Som starší a nie je nič výnimočné, ak starší súrodenec zasväcuje toho mladšieho do tajov určitých vecí a situácií. Som veľmi rád, že si zamiloval tento šport. Bola to jedinečná voľba. Napokon sa stal veľmi úspešným športovcom. Vybojovať tri tituly majstra sveta určite nie je čosi všedné a teším sa, že dokázal svoj veľký talent pretaviť do toľkých úspechov.“

X Nezávideli ste mu trochu niekedy?

„Určite nie. Naopak. Žičil som mu ich. Snažil som sa vždy pomôcť mu. Či už to bolo počas jeho zlatých ciest na majstrovstvách sveta, ale aj pri jeho ďalších veľkých víťazstvách, ako na pretekoch Paríž – Roubaix, Okolo Flámska i mnohých iných. Snažil som sa vždy byť pri ňom. Ak sa mu darilo, bolo to veľmi príjemné, ak nie, nič sa nedialo. Obaja vieme, že víťaziť sa nedá každý deň a cena za úspech je často vysoká.“

X Nestalo sa vám niekedy, že v tímoch od vás žiadali rovnaké úspechy ako od brata Petra?

„Samozrejme, že nie. Kto sleduje cyklistiku zblízka a kto jej rozumie, tak vie, že nie každý je v tíme líder. Ja som vedel, kde v pelotóne je moje miesto a snažil som sa svoju prácu vždy robiť na sto percent. Je samozrejmé, že v hodinovom či dvojhodinovom televíznom prenose nemusí byť vždy viditeľná, ale len lídri dokážu oceniť to, čo zvyšok tímu pre nich robí. Peter si moju prácu vždy vážil a nebolo to len o bratskej, ale aj kolegiálnej pomoci.“

X Pre brata ste boli určite aj veľkou psychickou podporou, možno niekedy tak trochu aj „bútľavou vŕbou“?

„Niekedy sme boli v tímoch na pretekoch častejšie, inokedy menej. V reprezentácii takmer pravidelne. Samozrejme, s bratom je to vždy iné ako s kolegom, s ktorým sa poznáte aj dlhšie.“

X Pohádali ste sa niekedy, alebo ste dlhšie spolu nekomunikovali?

„Nie. Vždy sme sa rešpektovali. Aj keď sme mali niekedy na jednu vec každý iný názor, nikdy sme to neriešili žiadnym sporom, vždy sme sa snažili veci vykomunikovať a nájsť pravdu.“

 X Na ktoré obdobie svojej pretekárskej kariéry nespomínate práve najradšej?

„Posledné roky v službách talianskeho tímu Liquigas. Nedostával som adekvátny priestor a mal som pocit ako keby som bol niekedy v tíme navyše. Brzdili moje napredovanie, nedokázal som nikdy pochopiť prečo.“

X A naopak, na ktoré obdobie svojej kariéry, nehľadiac na bratove úspechy, pri ktorých ste stáli, spomínate najradšej?

„Určite na pôsobenie v tíme Tinkoff. Práve po tom, čo sme odišli z Liquigasu. Začal som dostávať viac príležitostí, dostal som preto veľkú chuť a motiváciu. Vtedy som si možno trochu viac uvedomil, že ak by som mal viac príležitostí skôr, mohol som byť oveľa ďalej. Aj za to vďačím bývalému cyklistovi a prvý rok aj športovému riaditeľovi tímu Bjarnemu Riisovi, ktorý vedel, že cyklistika nie je len o lídroch. A vedel aj to, kde je moje miesto v pelotóne.“

X Prečo bolo práve toto obdobie vašej pretekárskej kariéry pre vás také výnimočné a prečo ho považujete za úspešné?

„V Tinkoffe som dostával viac príležitostí realizovať sa, nebrzdili ma a mohol som si vyberať z viacerých možností. Ak dostane pretekár takýto priestor, je to veľmi príjemné a motivujúce. Potom však určite prišli aj veľmi príjemné prvé roky v Bora-hansgrohe, počas ktorých Peter pokračoval vo víťaznom ťažení na majstrovstvách sveta, ale aj na iných frontoch.“

X Vo farbách Tinkoffu Peter vybojoval svoj prvý titul majstra sveta. Spomínate si na šampionát v Richmonde?

„Spomínam si na všetky bratove najväčšie úspechy veľmi dobre. To sú, prirodzene, nezabudnuteľné okamihy. Na také asi človek nikdy nezabudne, keď bol ešte navyše aj ich súčasť.“

X Ku ktorému z troch titulov majstra sveta svojho brata sa viažu vaše najpríjemnejšie cyklistické spomienky?

„Žiaden rebríček v tomto prípade neexistuje. Každý šampionát bol iný, každá cesta za Peťovým úspechom mala iný rukopis a ja som veľmi rád, že som pri každom z nich bol, že som sa stal jeho súčasťou, že som mohol bratovi pomáhať, ale potom sa spolu s bratom aj tešiť. Bolo to krajšie práve preto, že to bol súrodenec!“

X Máte za sebou jednu etapu života. Na vaše pôsobenie v pelotóne vám zostanú veľmi príjemné spomienky. Na záver, nie je vám predsa tak trochu ľúto, že tieto okamihy sú tu?

„Život ide ďalej. Treba sa s tým zmieriť. Rozhodol som sa, ako som sa rozhodol, raz by to aj tak prišlo. Teraz som mal na to viac dôvodov. Nemá zmysel čosi ľutovať, treba to zobrať ako hotovú vec. Z cyklistiky sa nechcem vytratiť, určite nájdem nové predsavzatia.“

KTO JE JURAJ SAGAN

NARODENÝ: 23. decembra 1988 v Žiline

PROFESIONÁLNA KARIÉRA: 2010 – 2014 Liquigas, 2015 – 2016 Tinkoff, 2017 – 2021 Bora-hansgrohe, 2022 TotalEnergies

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: štyri tituly majstra Slovenska na ceste (2016, 2017, 2018, 2020)., aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.