Predstaviteľ vagnerovcov ťažko zranený pri pokuse o atentát? HSBC prestane financovať novú ťažbu ropy

Ruský občan úzko spojený s Vagnerovou skupinou vedenou ruským oligarchom Jevgenijom Prigožinom bol v Stredoafrickej republike ťažko zranený pri pokuse o atentát. Referuje o tom spravodajský web CNN. Dmitrij Sytyj, ktorý riadi kultúrne stredisko tzv. Ruský dom v hlavnom meste Bangui, dostal balík, ktorý mu explodoval v rukách.

Podľa Prigožina posledné slová Sytého pred upadnutím do bezvedomia a následným prevozom do nemocnice údajne zneli: „Videl som odkaz: Toto je pre vás od všetkých Francúzov. Rusi pôjdu preč z Afriky.“

Prigožin obvinil Francúzsko, že stojí za útokom na Sytého. Bez poskytnutia dôkazov uviedol, že 11. novembra dostal z Toga balíček s fotografiou svojho syna žijúceho vo Francúzsku s poznámkou, že nabudúce dostane hlavu syna, „ak Rusi nevypadnú z Afriky“. Zároveň vyzval na dôkladné vyšetrenie „teroristických metód Francúzska a jeho západných spojencov — USA a ďalších“.

Podľa Prigožina nie je isté, či Sytyj útok prežije. O záchranu jeho života bojujú v miestnej nemocnici ruskí lekári. Televízia CNN tvrdí, že Prigožinove tvrdenia, ktorého pre cateringové služby poskytované Kremľu volajú „Putinov kuchár“, nemôže potvrdiť.

Francúzsko obvinenia odmieta

Šéfka francúzskej diplomacie Catherine Colonnová v piatok odmietla tvrdenie šéfa ruskej polovojenskej Vagnerovej skupiny Prigožina. „Táto informácia je nepravdivá a je dokonca dobrým príkladom ruskej propagandy a bujnej fantázie, ktorá je niekedy pre túto propagandu charakteristická,“ uviedla Colonnová podľa webu denníka Le Monde.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov vyhlásil, že aj napriek tomuto útoku zostane ruské kultúrne centrum otvorené. „Tvárou v tvár teroristom nesmieme prejaviť strach, na to len čakajú,“ povedal a vyzval na posilnenie bezpečnosti ruskej diplomatickej misie v Stredoafrickej republike. Bogdanov podľa AFP neukázal obviňujúcim prstom na Francúzsko, ani nespomenul žiadnu konkrétnu stopu, iba vyhlásil, že „medzinárodný terorizmus nepozná hranice“.

Stredoafrická republika, kde sa od roku 2013 odohráva občianska vojna, je v centre záujmu Ruska zápasiaceho o vplyv v Afrike. Rastúci vplyv Vagnerovej skupiny viedol Francúzsko k tomu, že vo štvrtok stiahlo zo SAR svojich posledných vojakov.

V súvislosti so žoldnierskou Vagnerovou skupinou sa dlhodobo šíria správy, že pomohli destabilizovať politickú scénu v prospech Ruska v najmenej šiestich afrických krajinách vrátane Stredoafrickej republiky, Sudánu a Burkiny Faso. To malo za následok tisíce mŕtvych a približne dva milióny vysídlených ľudí./agentury/

X X X

 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho armáda v piatok pomocou veľmi presných zbraní zasiahla ukrajinské systémy vojenského velenia, vojensko-priemyselného komplexu a energetické zariadenia. Hovorca rezortu Igor Konašenkov ďalej podľa agentúry TASS tvrdil, že Rusi okrem iného zmarili snahu Ukrajincov presunúť do vojnovej zóny zbrane a muníciu zahraničnej výroby, zablokovali postup záloh a zasiahli ukrajinské závody vyrábajúce a opravujúce zbrane.

Obete bojov sú z Ukrajiny hlásené aj dnes. Podľa šéfa Chersonskej oblasti Jaroslava Januševyča pri dnešnom ruskom ostreľovaní Chersonu zomrel tridsaťšesťročný muž a zranenie utrpela sedemdesiatročná žena. Úrady medzinárodne neuznanej proruskej separatistickej Luhanskej ľudovej republiky (LNR) medzitým podľa agentúry TASS uviedli, že pri ukrajinskom ostreľovaní zomreli traja civilisti a ďalších päť ich bolo zranených v obci Ščasťa. Tá leží v Luhanskej oblasti na území ovládanom ruskou okupačnou armádou.

Tvrdenie znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach ihneď overiť z nezávislých zdrojov.

X X X

 Ukrajina bude môcť v budúcom roku využiť na pestovanie obilnín o takmer štvrtinu menšiu plochu ako v tomto roku. Vyplýva to z predbežných odhadov Ukrajinského agropodnikateľského klubu, ktorý o tom informoval prostredníctvom svojho webu. V roku 2023 tak bude možné pestovať obilniny na ploche 8,7 milióna hektárov, čo je o 22 % menej ako v roku 2022 a o 45 % menej ako vlani.

„K decembru 2022 sa z 28,4 milióna hektárov všetkých obrábaných plôch v roku 2021 na celom území našej krajiny nachádza 24,6 milióna hektárov (86 % celého územia) na kontrolovanom území Ukrajiny, z toho na ďalších 3,8 milióna hektárov nie je možné zasiať pre blízkosť k frontovej línii,“ uviedol spomenutý klub.

X X X

Záchranné zložky pri sobotňajšom pátraní po tých, ktorí prežili ruský raketový útok, vytiahli z trosiek zasiahnutej obytnej budovy v ukrajinskom meste Kryvyj Rih telo rok a pol ročného chlapca. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko na sociálnej sieti Telegram napísal, že záchranári vytiahli telo chlapca spod trosiek domu zničeného ruskou raketou. Celkovo tak pri piatkovom útoku zahynuli štyria ľudia (mladí rodičia so svojim synom a 64-ročná žena) a ďalších 13 bolo zranených, informovali úrady.

Rezničenko povedal, že útoky pokračovali aj cez noc, pričom poškodili elektrické vedenie a domy v mestách Nikopol a Marhanec, ktoré sa nachádzajú neďaleko Záporožskej jadrovej elektrárne.

X X X

Ruský prezident Vladimir Putin sa stretol s vojenským vedením, ktoré dohliada na ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine, oznámil Kremeľ.

„V piatok pracoval prezident celý deň v spoločnom veliteľstve zložiek zapojených do špeciálnej vojenskej operácie,“ uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

Putin sa v piatku stretol s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgum a náčelníkom generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerijim Gerasimovom. Okrem toho „viedol osobitné diskusie“ aj s veliteľmi rôznych zložiek obrany.

 „Rád by som počul vaše návrhy na to, ako máme v krátkodobom a stredne dlhom časovom horizonte postupovať,“ uviedol Putin v zostrihu, ktorý odvysielala ruská štátna televízia.

K stretnutiu prišlo v čase, keď Rusko zintenzívnilo útoky na Ukrajine. Po sérií vojenských neúspechov sa totiž ruská armáda zamerala na objekty ukrajinskej energetickej infraštruktúry, píše AFP.

X X X

Ruská štátom kontrolovaná Vagnerova skupina popravila najmenej desať svojich žoldnierov za to, že odmietli bojovať na Ukrajine. Pre ruský investigatívny web The Insider to povedal jeden z predstaviteľov skupiny Andrej Medvedev. Poznamenal, že bol osobne prítomný pri niekoľkých vraždách.

Vagnerova skupina bola obvinená z porušovania ľudských práv vrátane mučenia a mimosúdnych popráv na Ukrajine, v Sýrii, Líbyi, Stredoafrickej republike, Sudáne a Mozambiku. Dlhodobo sa tiež šíria správy, že pomohla destabilizovať politickú scénu v prospech Ruska v najmenej šiestich afrických krajinách vrátane Stredoafrickej republiky, Sudánu a Burkiny Faso. To malo za následok tisíce mŕtvych a približne dva milióny vysídlených ľudí.

 Poslanci Európskeho parlamentu z rôznych strán nedávno vyzvali Európsku úniu, aby zaradila Vagnerovu skupinu na zoznam teroristických organizácií.

X X X

 Sirény varujúce pred vzdušným útokom sa v sobotu rozozneli vo viacerých častiach Ukrajiny vrátane hlavného mesta Kyjev. Deje sa tak len jeden deň po rozsiahlom ruskom útoku na objekty kritickej infraštruktúry, informuje agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na miestnych predstaviteľov.

„Prosím choďte do úkrytov,“ uviedla na sociálnej sieti Telegram vojenská správa Kyjeva. Podľa denníka The Guardian sa sirény ozvali aj v Ľvove a vo Volynskej oblasti na západe Ukrajiny či v Mykolajive.

Bieloruský projekt Hajun, ktorý monitoruje vojenské aktivity v Bielorusku, na sociálnych sieťach uviedol, že nad Bieloruskom bolo spozorovaných niekoľko ruských lietadiel smerujúcich na sever Ukrajiny.

X X X

Nemci budú mať regulované ceny energií, musia ale ušetriť 20 percent

Cesta k regulácii cien energií je v Nemecku voľná, súhlas so stanovením maximálnych cien na zemný plyn, diaľkové teplo a elektrinu v piatok dala Spolková rada zastupujúca nemecké regióny. Už vo štvrtok toto opatrenie, z ktorého budú od januára budúceho roka až do apríla 2024 ťažiť domácnosti aj podniky, schválili poslanci Spolkového snemu.

 Domácnosti a tiež malé a stredné podniky dostanú od dodávateľov 80 percent vlaňajšej priemernej ročnej spotreby zemného plynu a tepla za 12 centov, respektíve za 9,50 centu za kilowatthodinu. Priemyselní zákazníci budú mať nárok na 70 percent predošlej spotreby zemného plynu a tepla za sedem centov, respektíve 7,50 centa za kilowatthodinu.

Za elektrinu budú domácnosti spolu s menšími a strednými podnikmi platiť 40 centov za kilowatthodinu, a to až do výšky 80 percent ich ročného priemeru spotreby z minulého roka. Pre priemyselných zákazníkov je stanovená cena 13 centov za kilowatthodinu do 70 percent vlaňajšej spotreby.

Znížené ceny budú mať domácnosti a menšie firmy zohľadnené od marca, január s februárom budú dopočítané spätne. Priemyselní odberatelia dostanú dodávky energií za dotované ceny už od januára.

Nemecko bude regulované ceny energií financovať zo stabilizačného fondu, ktorý bude mať do roku 2024 k dispozícii až 200 miliárd eur. Časť peňazí pre fond si Berlín vypožičia, ďalší chce získať odobratím neočakávaných ziskov energetických spoločností. To sa bude týkať najmä výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorým výrobné náklady pre energetickú krízu nevzrástli. Z vysokých cien elektriny ale ťažia aj prevádzkovatelia uhoľných či jadrových elektrární./agentury/

X X X

Robert Fico: Smer-SD podporí rozpočet, ak bude dohoda na voľbách a prejdú jeho zmeny

Ako najneskorší termín predčasných volieb označil 30. jún. Strana Smer-SD je pripravená rokovať o rozpočte na budúci rok, ak sa podarí cez týždeň v parlamente schváliť zmena ústavy a dohodne sa termín predčasných volieb. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico na sobotnej tlačovej konferencii v Prešove. Je však skeptický a obáva sa, že tento, podľa neho ideálny scenár, sa nepodarí dosiahnuť do 23. decembra. Ako východisko vidí januárové referendum.

„Či to niekto chce alebo nie, referendum, ktoré sme iniciovali, je jediným východiskom z tejto krízy. Máme vládu v demisii, je veľký omyl, ak si niekto myslí, že si môže robiť do volieb čo chce, jasne to ukladá ústava. Nemôže prijímať zásadné otázky v hospodárskej, sociálnej sfére a zahraničnej politike,“ upozornil Fico.

Nasledujúci týždeň bude podľa neho rozhodujúci. „Tlak na úradnícku vládu má zabezpečiť, že sa dohodneme na predčasných voľbách a zmene ústavy,“ poznamenal. Chcel by, aby politické strany o riešení situácie hovorili už v nedeľu (18. 12.). Poukazuje tiež na to, že OĽANO ani SaS nemajú záujem na predčasných voľbách. Chce iniciovať stretnutie s predsedom NR SR Borisom Kollárom (Sme rodina), aby už v pondelok 19. decembra mohlo dôjsť k novelizácii ústavy. Ako najneskorší termín predčasných volieb označil 30. jún.

„Sme pripravení podporiť rozpočet za predpokladu, že prejde určitými úpravami, napríklad presunutím niektorých zdrojov do sociálnej oblasti, zdravotníctva a školstva,“ dodal Fico. Okrem iného treba podľa neho pristúpiť ku kompenzácii zvýšených výdavkov samospráv. Zároveň skonštatoval, že nová vláda, ktorá vzíde z predčasných volieb, bude musieť rozpočet upraviť.

Fico tiež upozornil, že je rozdiel medzi novelou ústavy a tým, čo strana žiada v januárovom referende. „Máme pripravenú zmenu ústavy takú, že predčasné voľby bude môcť vyvolať 90 poslancov NR SR, v prípade referenda je to 76 poslancov a to je obrovský rozdiel,“ objasnil Fico. Smer–SD sa podľa neho v súčasnosti pripravuje na referendum, pretože si myslí, že sa konať bude. Pripustil, že ak by predmet referenda dosiahli v parlamente, nemuselo by sa konať.

K účasti na januárovom referende vyzvala v sobotu aj mimoparlamentná SNS. Vníma ho ako jediný nástroj na zmenu ústavy a možnosť konania predčasných parlamentných volieb. Národniari zároveň deklarovali podporu mobilizačným aktivitám. „SNS urobí všetko pre úspešné referendum 21. januára,“ oznámila strana v tlačovom vyhlásení, aktuality.sk

X X X

Šipoš: Predčasné voľby nechceme, potrebujeme schváliť rozpočet

Podľa Michala Šipoša (OĽANO) ľudí nezaujíma, kto bude vládnuť, ale zaujíma ich to, či dostanú pomoc. Prioritou pre hnutie OĽaNO je schváliť rozpočet a doručiť ľuďom pomoc. Povedal to v relácii Sobotné dialógy predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Na stole sú podľa neho všetky scenáre, opakovane však zdôraznil, že hnutie OĽaNO, nie je za predčasné voľby, pretože tie doteraz vždy priniesli úspech nedemokratickým stranám.

Prezidentka Zuzana Čaputová však vyzvala na čo najrýchlejšiu dohodu o predčasných voľbách, pričom líder strany Sme rodina Boris Kollár vo svojich vystúpeniach jej výzvu zdôraznil. Či je teda možné prijať rozpočet a doručiť ľuďom pomoc bez toho, aby padla dohoda na predčasných voľbách, je otázne.

Podľa Šipoša to má v rukách Eduard Heger, ktorý aktuálne rokuje s lídrami strán v parlamente.

„Ak zlyhajú rokovania s Richardom Sulíkom a Borisom Kollárom a povedia nám, že nechcú pomoc doručiť, tak Eduard Heger nebude mať inú možnosť, ako ísť za opozičnými lídrami. Mne je to veľmi ľúto, ale ak si ideme dať na misku váh, či ideme politikárčiť alebo pomáhať ľuďom, tak v prvom rade musí byť pomoc ľuďom,“ povedal Šipoš.

Cmorej: Bola chyba akceptovať Matoviča vo vláde

V relácii sa vrátili aj k samotnému pádu vlády a hostia relácie odpovedali na otázku, či necítia spoluzodpovednosť za to, že vláda Eduarda Hegera predčasne končí.

„Bolo by veľmi nefér a arogantné, ak by sme sa tvárili, že my sme ideálni a neurobili sme žiadnu chybu. Určitú časť zodpovednosti musíme zobrať na seba aj my. Ale treba povedať, že my sme vládu nepovalili. Hnutie OĽaNO robilo do poslednej chvíle všetko, aby sme vládu Eduarda Hegera zachránili,“ povedal Šipoš.

Poslanec parlamentu Peter Cmorej (SaS) a člen Výboru NR SR pre sociálne veci v relácii povedal, že vláda Eduarda Hegera padla tak, ako vládla. Nazval ju chaosom a cirkusom. Eduard Heger podľa neho nebol svojprávny premiér, ale bol na gumičke Igora Matoviča. Chybu vraj SaS spravila vtedy, keď pri rekonštrukcii vlády súhlasili s tým, aby sa Igor Matovič stal ministrom financií. „Ústupok síce spravil, ale ako všetci vidíme, nebolo to dobré. Bola chyba, že sme akceptovali Igora Matoviča vo vláde,“ dodal Cmorej.

Podľa Šipoša bolo od strany SaS nezodpovedné, že s odvolávaním vlády prišli pred koncom roka, pretože ľudia dnes nevedia, či dostanú pomoc od štátu na preklenutie dopadov energetickej krízy, zdražovania potravín a zvyšujúcej sa inflácie.

Cmorej ubezpečil ľudí, že rozpočtové provizórium, ktoré nám od januára hrozí, nie je koncom sveta. Pripomenul, že Richard Sulík ešte ako minister hospodárstva vyrokoval, že ceny elektriny nepôjdu hore a pripravil aj ďalšie riešenia, po ktorých ale jeho nástupca nesiahol.

Vytrhol – nevytrhol

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič síce pred samotným hlasovaním o nedôvere vlády ponúkol svoju demisiu, napokon si to priamo v Prezidentskej kancelárii rozmyslel a originál aj kópiu demisie zobral z rúk vedúceho kancelárie Metodovi Špačekovi. Ten mu však dokumenty nepodával.

Dôvodom, prečo si to s demisiou rozmyslel, mala byť informácia, že strana SaS negarantuje, že ak Matovič demisiu podá, svoj návrh na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera, SaS stiahne.

Podľa Šipoša nebola Matovičova reakcia na margo tejto informácie nič neočakávané.

Prečo Matovič nedostal jasnú garanciu, čo sa stane, ak demisiu podá, vysvetlil Cmorej takto: „Nikdy sme nepovedali, že ak Igor Matovič odstúpi, tým pádom je to pre nás vybavené. Od začiatku sme vraveli, že budeme mať aj ďalšie podmienky na rekonštrukciu vlády.“

Desiati poslanci okolo Budaja opustili klub

Po páde vlády sa z klubu OĽANO rozhodli odísť poslanci občianskodemokratickej platformy, ktorí presadzovali rekonštrukciu vlády a odchod Matoviča z pozície ministra financií. Ide o desať ľudí, ktorých vedie minister životného prostredia Ján Budaj.

Podľa Šipoša boli títo poslanci viac liberálne ladení, doterajšiu komunikáciu s nimi hodnotí ako korektnú a očakáva, že bude pokračovať. O tom, že klub opustia, sa však dozvedeli až z médií. „Aj po ich odchode z klubu, budeme stále najväčší poslanecký klub v parlamente,“ dodal Šipoš.

Podľa Cmoreja je to teraz už len prázdne gesto zo strany týchto poslancov, mali to urobiť už najmenej pred polrokom a dosiahnuť odchod Matoviča z ministerstva financií, aktuality.sk

X X X

Scholz otvoril vo Wilhelmshavene prvý terminál na skvapalnený plyn

Rýchlosť, s akou bol terminál uvedený do prevádzky, je signálom, že najväčšia európska ekonomika zostane silná, vyhlásil počas otvorenia.

Spolkový kancelár Olaf Scholz v sobotu v severomorskom prístave Wilhelmshaven slávnostne otvoril prvý nemecký terminál na skvapalnený zemný plyn. TASR informuje podľa agentúry AP.

Rýchlosť, s akou bol terminál uvedený do prevádzky, je signálom, že najväčšia európska ekonomika zostane silná, vyhlásil počas otvorenia Scholz. Spolu s ním boli na slávnostnej inugurácii ministri hospodárstva Robert Habeck a financií Minister Christian Lindner.

„Keď sme povedali, že už tento rok by sa tu vo Wilhelmshavene mal postaviť takýto terminál, mnohí hovorili, že to sa nikdy nepodarí,“ povedal Scholz. „A opak je pravdou,“ dodal.

Preprava vodíka

Nový terminál dokáže prečerpať kvapalný zemný plyn (LNG) z lode s kapacitou 165 000 kubických metrov. Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že v najbližších dňoch sa začne skúšobná prevádzka splyňovania LNG a od januára by mal tunajší plynovod už pracovať v bežnom režime. Plynovod sa v budúcnosti bude dať prispôsobiť aj na prepravu vodíka.

„Toto je dobrý deň pre našu krajinu a dobrý signál celému svetu, že nemecká ekonomika bude aj naďalej silná, bude produkovať a dokázala sa vysporiadať s touto výzvou,“ povedal Scholz.

Nemecko zareagovalo na ruskú inváziu na Ukrajine a obmedzenie dodávok ruského plynu výstavbou viacerých terminálov LNG. Dva ďalšie začnú pracovať ešte počas tejto zimy a pred budúcou zimou budú k dispozícii ešte tri terminály. Ako uviedol kancelár Scholz, ich celková kapacita vysoko prevýši 50 percent dodávok ruského plynu počas minulej vykurovacej sezóny, aktuality.sk

X X X

Gyimesi: Mohli sme si vybrať – pád vlády alebo hanbu. Máme oboje

 Demisiu ministra financií a lídra OĽaNO Igora Matoviča považuje za scestné, naivné a zlé rozhodnutie. „To, čo sme teraz dosiahli s hanbou, sme mohli dosiahnuť ,s gráciou‘. Mohli sme ukazovať na poslancov SaS, aby ľudia vedeli, s kým nás odvolali,“ povedal  poslanec OĽaNO György Gyimesi, podľa ktorého sa prezidentka snaží Matoviča dehonestovať.

Predčasné voľby považuje za jediné racionálne východisko z marazmu, do ktorého sa Slovensko dostalo. Za optimálne riešenie pre Slovensko, koalíciu a asi aj pre opozíciu považuje dohodu na predčasných voľbách a zároveň na podpore rozpočtu.

x Ako sa po štvrtkovom hlasovaní cítite?

Unavený. Keby ste sa ma opýtali o deň skôr, povedal by som, že aj stratený. Už je to ale lepšie, a keď pôjdem v pondelok do práce, bude to už úplne fajn.

x Čo bude teraz? Čo čaká Slovensko?

Bol by som veľmi rád, keby nás čakali predčasné voľby – jeden pevný dátum, kedy sa občania budú môcť spoľahnúť, že znovu politikom rozdajú karty. Tento dátum by mohol byť aj dátumom, ktorý dá Slovensku nejaký pevný bod, o ktorý sa bude môcť oprieť. Čas do predčasných volieb totiž bude len takým istým chaosom ako doteraz.

Sú podľa vás ešte iné možnosti než predčasné voľby?

SaS hovorí, že predčasné voľby podporiť nechce, a doteraz to hovorilo aj hnutie OĽaNO. Ja si ale myslím, že to je jediné racionálne východisko z marazmu, do ktorého sa Slovensko dostalo. Ani žiadna úradnícka vláda nebude mať v parlamente podporu 76 poslancov, rovnako ako ani vláda Eduarda Hegera v demisii. Jediné východisko sú teda predčasné voľby. Chce ich celá opozícia a nebráni sa im ani Sme rodina.

x Kedy by ste ich preferovali? Už na jar alebo až na jeseň?

Ja by som bol najradšej, keby boli až na jeseň, ale v parlamente na jesenné predčasné voľby vôľa nie je. Ak by mali byť, mali by byť v júni.

x Prečo uprednostňujete neskorší, jesenný termín?

Jednak preto, že za tých deväť mesiacov vieme urobiť ešte veľa, za predpokladu, že sa schváli rozpočet. Zároveň vieme ľuďom sľubovanú pomoc aj reálne dať a oni si to všimnú. S nadsádzkou poviem, že oddýchnutí ľudia po dovolenke budú snáď uvažovať racionálnejšie.

Ľudia už so sľubovanou pomocou počítali. Teraz hrozí, že žiadnu nedostanú. Aká je šanca, že sa podarí rozpočet schváliť?

Tá šanca je rovnaká ako minulý týždeň, keď ešte Hegerova vláda nebola v demisii. To znamená, že bude na svedomí každého jedného poslanca, či chce ľuďom na Slovensku pomôcť. Pre opozíciu je dobré to, čo je zlé pre ľudí. Takto by to ale nemalo byť. Podarilo sa im už odvolať vládu, tak teraz musia dať ľuďom istoty, ktoré sľubovali 12 rokov.

x Vzniká nejaká dohoda o schválení rozpočtu možno výmenou za skorší termín predčasných volieb?

Predpokladám, že schválenie rozpočtu bude jednou z podmienok koalície na vyhlásenie predčasných volieb, na ktoré treba v parlamente 90 hlasov. SaS sa už vyjadrila, že bude proti, a ak bude proti aj OĽaNO, predčasné voľby vyhlásiť nebudeme môcť. Videl by som však ako veľmi racionálne, ak by sme sa vedeli dohodnúť na predčasných voľbách a zároveň na schválení rozpočtu. Toto by som považoval za optimálne riešenie pre Slovensko, koalíciu a asi aj pre opozíciu.

 x Igor Matovič v snahe predísť odvolaniu vlády ponúkol svoju demisiu a požiadal SaS, aby stiahla návrh na odvolanie vlády a podporila už pripravený štátny rozpočet na budúci rok. Prečo nedošlo k dohode už po obede na stretnutí medzi premiérom Eduardom Hegerom a lídrom SaS Richardom Sulíkom, a Matovič nešiel podať demisiu hneď?

Od utorka, keď sa odložilo hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde, sme sa na poslaneckom klube hnutia OĽaNO až dvakrát rozhodli, že Igor Matovič nebude podávať žiadnu demisiu, s SaS vyjednávať nebudeme, a necháme ich spolu so Smerom, Hlasom, kotlebovcami odvolať Hegerovu vládu. Odhlasovali sme si, že takýmto postupom poveríme premiéra Hegera. Avšak desať poslancov z liberálnej platformy a minister životného prostredia Ján Budaj mali iný názor a tlačili na vedenie, aby sa išli dohodnúť s SaS. Ja som to už vtedy považoval za scestné. Vedel som totiž, že sa s nimi dohodnúť nedá, lebo oni sa dohodnúť nechcú. Povedal som im, že si idú po facku, ktorú aj dostali. Toto riešenie sa mi vôbec nepozdávalo a zároveň to bolo v rozpore s rozhodnutím poslaneckého klubu. Toto riešenie sa ukázalo ako naivné a zlé. To, čo sme teraz dosiahli s hanbou, sme mohli dosiahnuť „s gráciou“. Mohli sme ukazovať na poslancov SaS, aby ľudia vedeli, s kým nás odvolali.

X Nemá na páde vlády podiel aj Igor Matovič, vzhľadom na spôsob podania či nepodania svojej demisie?

To, čo urobil Igor Matovič, že išiel večer podať demisiu-nedemisiu, to považujem za absolútnu chybu. Toto sa nemalo stať. O trhaní z ruky ale nehovorme. Mal tam svedka – vedúceho Úradu vlády, že si tú demisiu len vzal späť. Ja som Matoviča asi 15 minút presviedčal, aby do Prezidentského paláca ani vôbec nešiel. Pretože tá demisia nemala žiadny zmysel a nič by na situácii nezmenila. Akurát by sa hlasovanie o dôvere vlády posunulo o jeden mesiac a Matovič by nebol ministrom. My sme ale nemali žiadne záruky, že SaS naozaj bude podporovať túto vládu. Nevedeli sme, aké budú mať požiadavky na štátny rozpočet, alebo aké budú ich ďalšie personálne požiadavky. Toto by bol len výstrel do tmy. Bol som veľmi proti tomu, aby tam vôbec išiel. On sa však rozhodol inak a nakoniec svoju demisiu po podaní ešte stiahol. To už je scestné.

Vedúci prezidentskej kancelárie Metod Špaček o podaní – nepodaní demisie Igorom Matovičom.

X Vy ste človekom, ktorý volal Matovičovi do Prezidentského paláca a povedal mu, aby nepodával demisiu? Matovič povedal, že si toho človeka váži. Neboli ste to vy?

Ja som ho prehováral osobne ešte na poslaneckom klube, nie telefonicky. Neviem, o kom Matovič rozprával.

X Kto mal byť Matovičovým nástupcom vo funkcii ministra financií? Bol to jeho štátny tajomník Marcel Klimek?

Neviem to potvrdiť na 100 percent, ale predpokladám, že áno.

X Matovič kritizoval aj prezidentskú kanceláriu. Vy máte pocit, že nejako zlyhala?

Prezidentská kancelária a konkrétne aj pani prezidentka nevynechá jedinú príležitosť, aby si kopla do Igora Matoviča. Tento jeho skrat, samozrejme, využila, a to spôsobom, aby ho vedela dehonestovať.

 X Matovič varoval, že sa na Slovensku po voľbách skončí demokracia a bude to tu ako v Orbánovom Maďarsku. Aj vy sa toho bojíte? Ako sa vám to počúvalo?

V tomto sa naše názory s Igorom Matovičom výrazne rozchádzajú. Ešte vlani v lete som mal tlačovú besedu, kde som hovoril, že nový kombinovaný volebný systém, väčšinovo-pomerný, by som ja osobne uvítal. Takýmto systémom by sme mohli eventuálne uľahčiť vstup do parlamentu aj maďarskej strane, ktorá sa tam nevie dostať. V tomto sa môj názor s Matovičovým rozchádza.

X Matovič tvrdí, že má dôkazy o korupcii Richarda Sulíka. Vy viete, o čom rozprával, alebo si to len vymýšľal?

Predpokladám, že ak ich má, tak ich aj predostrie. Ja o tom nemám absolútne žiadne informácie.

X Ján Krošlák bol tiež Matovičom obvinený, že sa snažil podplácať políciu a Matovič tiež naznačil, že bol jeho hlas kúpený. Vás kolega Jozef Pročko tento týždeň hovoril, že opozícia za hlas za pád vlády núka až 50 miliónov eur…

K tomu môžem povedať len toľko, že kolega Pročko toho už vo svojom živote natáral toľko, že sa čudujem, že ho vôbec ešte beriete vážne. Ja nemám absolútne žiadne dôkazy, že by si niekto niekoho kúpil. Okolnosti a otočky niektorých poslancov ale majú určité znaky toho, že nemuseli hlasovať podľa svojho presvedčenia.

 X Čo znamená vaše vyjadrenie, že prehodnotíte svoje ďalšie politické pôsobenie? Platí to?

To súviselo s liberálnou frakciou hnutia OĽaNO, ktorá napriek svojmu názvu vôbec nepôsobila demokraticky. Nevedeli sa prispôsobiť väčšine a akceptovať jej rozhodnutie. Väčšina dvakrát rozhodla, že Matovič nemá podávať demisiu, a oni tlačili na pílu dovtedy, kým do tohto rozhodnutia vedenie hnutia nedotlačili. Takýmto spôsobom, ako padla táto vláda, padla aj s veľkou hanbou. Mohli sme si vybrať pád vlády alebo hanbu. Takto máme teraz oboje. Toto sa mi nepáči a toto som kritizoval, keď som hovoril o prehodnotení svojho politického pôsobenia. Ak toto má byť demokracia, tak ja v takomto systéme fungovať nechcem.

X V maďarskej strane Aliancia sa opäť vynorili spory okolo trojice platforiem. Ako vnímate tento vývoj? Nevolali vás tam? Išli by ste?

Situáciu, samozrejme, sledujem. Nerád by som sa ale vyjadroval k vnútorným záležitostiam strany, ktorej ani nie som členom. Ja ale ani teraz nie som členom žiadnej strany ani hnutia. Pozorujem to len zvonku, názor na to mám, ale nebudem im do toho zasahovať. Momentálne s nikým z Aliancie nekomunikujem. Takže možnosť môjho vstupu do Aliancie nie je, ani nikdy nebola na stole./agentury/

X X X

Lúpež storočia za 113 miliónov eur: Nemeckí policajti zaistili časť klenotov

Viac ako tri roky po vlámaní do drážďanskej barokovej klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) našli vyšetrovatelia väčšiu časť lupu v Berlíne. V noci na dnešok zaistili v nemeckom hlavnom meste 31 častí koristi, oznámili podľa agentúry DPA polícia a štátne zastupiteľstvo. Zaistené kusy boli v sprievode špeciálnych policajných síl prepravené do Drážďan.

 Návštevníci si prezerajú klenoty počas znovuotvorenia Múzea zelenej klenby v drážďanskom kráľovskom paláci v Nemecku 30. mája 2020.

V saskej metropole nájdené predmety najskôr preskúmajú kriminalisti a následne aj experti zo saských umeleckých zbierok. Majú zistiť, či sú jednotlivé položky pravé a kompletné.

Vyšetrovacie orgány uviedli, že nálezu cenných predmetov predchádzali rozhovory s právnikmi pravdepodobných páchateľov. Od začiatku roka sa v Drážďanoch koná proces so šiestimi osobami obžalovanými zo závažnej organizovanej krádeže, podpaľačstva a obzvlášť závažného podpaľačstva.

 Páchatelia sa do drážďanského Rezidenčného zámku vlámali 25. novembra 2019. Lupiči sekerami rozbili vitrínu a odniesli si šperky zo 17. a 18. storočia. Ukradli 21 šperkov obsahujúcich 4 300 diamantov a briliantov v celkovej hodnote presahujúcej 113 miliónov eur a pri lúpeži spôsobili aj vecnú škodu vo výške presahujúcej milión eur.

Vyšetrovatelia sú presvedčení, že za vlámaním sú členovia známeho berlínskeho klanu. Obžalovaní pochádzajú z veľkej rodiny arabského pôvodu, ale ide o nemeckých občanov./agentury/

X X X

Škandál v Austrálii. Kýbeľ do tváre brankára aj porezaný rozhodca

Zápas najvyššej austrálskej futbalovej súťaže A-League medzi rivalmi Melbourne City a Melbourne Victory v sobotu prerušili. Na ihrisko vtrhli v 20. minúte zápasu fanúšikovia a napadli brankára City Toma Glovera.

 Pri incidente sa zranil aj rozhodca Alex King, ktorý utrpel reznú ranu na hlave. „Takéto správanie nemá v austrálskom futbale miesto, okamžite sa začne vyšetrovanie zo strany Football Australia a budú udelené prísne sankcie,“ uvádza vo vyhlásení riadiaci orgán súťaže.

Na začiatku zápasu panovala napätá atmosfére a obe skupiny fanúšikov plánovali odísť v 20. minúte, na znak protestu proti austrálskej profesionálnej lige. Informáciu priniesla agentúra AP. Pozrite si hrozivé scény z futbalového zápasu:

Oba fanúšikovské tábory hádzali na ihrisko svetlice, ale situácia sa vyhrotila, keď sa zdalo, že jedna z nich zasiahla televízneho kameramana. Glover neskôr zodvihol zo zeme ďalšiu svetlicu a hodil ju späť na tribúnu.

Fanúšikovia následne vtrhli na ihrisko, Glovera zasiahli kovovým vedrom, ktoré sa používa na hasenie svetlíc. „Absolútna hanba, čo sa stalo. Vznikli nenapraviteľné škody, je to najtemnejší deň pre futbal v Austrálii,“ napísal na sociálnej sieti Twitter austrálsky brankár Danny Vukovic.

K incidentu sa vyjadril aj austrálsky futbalový novinár Ray Gatt: „Ako novinár som sa austrálskemu futbalu venoval viac ako 40 rokov, zažil som veľa vzostupov a pádov, ale toto je najnižší z nich. Je to veľmi smutné.“/agentury/

X X X

Vysoké úroky? Začnime si zvykať, tak skoro neodídu

Centrálne banky spomalili tempo zvyšovania úrokov, na vysokej úrovni ich však chcú podržať dlho. Najväčšia európska banka stopne nové financovanie fosílnym palivám a zakladateľ skrachovanej kryptoburzy FTX skončil v cele. Prečítajte si výber najzaujímavejších správ zo sveta biznisu a financií.

Úroky tak skoro neklesnú

Akciové trhy majú za sebou ďalší turbulentný týždeň. Najprv v ich utorok nakopli dáta o novembrovej inflácií v USA. Miera rastu cien spomalila na 7,1%, čo je najnižšie číslo za tento rok a menej, ako očakávali analytici.

Akcie teda prudko vystrelili. Medzi investormi sa začalo serióznejšie špekulovať, že by centrálna banka mohla zabrzdiť tempo zvyšovania úrokov, aby chránila ekonomiku pred recesiou. Časť trhu dokonca očakávala, že by v druhej polovici roku 2023 mohla úroky znížiť.

Úloha schladiť tento optimizmus opäť pripadla na šéfa Fedu Jeroma Powella. Centrálna banka zvýšila úroky o 0,5 percentuálneho bodu, čo predstavuje spomalenie oproti posledným štyrom zvýšeniam o 0,75%. Predpoveďami do budúcna však investorov nepotešil.

Zmiatol zo stola možnosť skorého zlacňovania pôžičiek. Spolu s kolegami očakávajú, že krátkodobé úroky zostanú celý budúci rok na úrovni okolo 5%. Iba dlhodobo vysoká úroveň úrokov môže podľa neho stlačiť infláciu späť k 2%. Odkazoval pritom na chybu zo 70. rokov, kedy centrálna banka poľavila príliš skoro a inflácia sa vrátila v niekoľkonásobnej sile.

Podobná rétorika znela z Európskej centrálnej banky (ECB). Tá rovnako zvýšila úroky o 0,5%, čo predstavuje spomalenie predchádzajúceho tempa. Jej šéfka Christine Lagardová však uviedla, že takýmto tempom úroky zvýšia ešte niekoľkokrát.

Toto vyhlásenie bolo v rozpore s očakávaním mnohých investorov, ktorí si mysleli, že pre ekonomickú situáciu rast úrokov v eurozóne zastavia už vo februári. Akcie sa preto po dlhšom čase prudko prepadli. Európsky index Stoxx 600 klesol najhlbšie za mesiac, americký S&P 500 sa tiež potopil o viac ako 4%.

HSBC prestane financovať novú ťažbu ropy

HSBC je najväčšia európska banka a jeden z najväčších podporovateľov firiem vyrábajúcich fosílne palivá. Od podpísania Parížskej dohody v roku 2015 im poskytla pôžičky vo výške 111 miliárd dolárov.

Tento týždeň banka oznámila významnú aktualizáciu svojej klimatickej politiky. Prestáva financovať rozvoj novej infraštruktúry na ťažbu ropy a plynu. Stopka platí pre všetky projekty schválené po konci roku 2021.

Existujúcim projektom v oblasti fosílnych palív bude naďalej poskytovať financovanie a poradenské služby. Môže to znieť pokrytecky, banky pravidelne zasahuje kritika aktivistov za veľké množstvo klientov z priemyslu fosílnych palív.

Má to však svoje opodstatnenie. Tento priemysel je obrovský a stabilný, vďaka čomu sú aktíva viazané na jeho financovanie klasifikované ako bezpečné. Regulátori pritom požadujú od bánk, aby držali najmä bezpečné aktíva (diktuje to aj zdravý rozum – asi by ste nechceli, aby banka s vašou pohotovostnou rezervou na sporiacom účte hazardovala pôžičkami nerozvinutým startupom).

Úloha bánk v zelenej transformácii by teda mohla spočívať skôr v tlačení klientov do znižovania produkcie emisií. HSBC sľúbila podobný prístup, od klientov vraj bude každoročne vyžadovať plány, ktoré musia byť v súlade s jej emisnými cieľmi.

Pokiaľ ich nebudú dodržiavať, banka pohrozila zrušením existujúcej podpory. Také sľuby je ľahšie robiť ako dodržať, HSBC možno nebude túto podmienku prísne vymáhať. Je však rozumné, aby verejnosť tlačila banky do takýchto politík, namiesto slepého odpredaja aktív súvisiacich s fosílnymi palivami.

Zatkli zakladateľa FTX

Sam Bankman-Fried (často prezývaný skratkou SBF) bol donedávna jedným zo 100 najbohatších ľudí sveta. Jeho kryptoburza FTX mu priniesla majetok presahujúci 15 miliárd dolárov. Pred mesiacom sa táto suma v okamihu vyparila, keď masívna platforma vyhlásila bankrot. Masové žiadosti o výbery totiž odkryli, že platforma nemá dostatočný majetok na pokrytie svojich záväzkov.

Jej zakladateľ sa od oznámenia krachu zdržiaval na Bahamách. Tamojšia polícia ho tento týždeň zatkla po vznesení obžaloby zo strany amerických federálnych vyšetrovateľov. Newyorský prokurátor obžalobu neskôr zverejnil, obsahuje osem obvinení.

Patrí medzi ne viacero typov finančných podvodov, pranie špinavých peňazí či porušenie pravidiel financovania politickej kampane. Samostatné trestné oznámenie naňho podala Komisia pre cenné papiere (SEC), podľa ktorej podviedol investorov o 1,8 miliardy dolárov, keď im klamal o investičných praktikách a finančnom zdraví svojich firiem.

USA teraz pravdepodobne požiada Bahamy o vydanie skrachovaného miliardára, aby mohol čeliť obvineniam na súde. Celé sa to zbehlo nezvyčajne rýchlo, vypracovanie obžaloby pri obdobných zločinoch dokáže trvať aj mesiace. Naznačuje to, že by mohli spolupracovať kľúčoví svedkovia.

Je ťažké vopred odhadnúť, aký trest by mohol potenciálne dostať. Elizabeth Holmes, zakladateľku podvodného startupu Theranos, nedávno odsúdili na 11 rokov väzenia. Aj ona bola obvinená z podvodu voči investorom, aktuality.sk

  X X X

Šéfovi poľskej polície v kancelárii vybuchol granátomet z Ukrajiny. Išlo o dar

Šéf poľskej polície Jaroslaw Szymczyk potvrdil, že v jeho kancelárii vybuchol v stredu granátomet, ktorý dostal ako darček počas návštevy Ukrajiny, informuje agentúra Reuters.

 Poľské ministerstvo vnútra a prokuratúra nepotvrdili správy poľských médií, že stredajšiu explóziu v budove policajného riaditeľstva vo Varšave, spôsobil granátomet. Prokuratúra len uviedla, že výbuch, v dôsledku ktorého bol Szymczyk hospitalizovaný, vyšetruje.

Szymczyk pre poľskú rozhlasovú stanicu RMF FM potvrdil, že výbuch spôsobil jeden z granátometov, ktoré dostal na Ukrajine. „K výbuchu prišlo, keď som hýbal s použitými granátometmi, ktoré boli darom od Ukrajincov,“ uviedol Szymczyk s tým, že chcel dať granátomety do vzpriamenej polohy.

RMF FM s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z poľskej delegácie, ktorá navštívila Ukrajinu, uviedol, že Szymczyk dostal dva granátomety počas návštevy ukrajinskej Štátnej pohotovostnej služby a polície.

Ukrajinskí predstavitelia poľskú delegáciu uistili, že granátomety nie sú nabité a delegácie ich autom odviezla do Varšavy, kde ich nechala v zadnej miestnosti Szymczykovej kancelárie, uviedol pre RMF FM spomínaný zdroj.

Čelí kritike

Reuters uvádza, že nedokázal nezávisle overiť, či sa udalosť stala tak, ako ju poľská rozhlasová stanica opisuje, keďže na jej žiadosti o komentár žiadna zo zainteresovaných strán neodpovedala.

Szymczyk bol pre incident kritizovaný. Poľské médiá v tejto súvislosti citovali aj komentátorov, ktorí predtým pôsobili v bezpečnostných službách. Tí uviedli, že do Poľska nemalo byť dovezené vojenské vybavenie, ktoré pochádza z inej ako členskej krajiny Európskej únie. /agentury/

X X X

Bronz z Kataru berou Chorvaté. Historická cesta Maročanů šampionátem končí bez medaile

Po smutné prohře v semifinále si návrat domů z mistrovství světa v Kataru bronzem zpříjemňují Chorvaté, fotbalisty Maroka ale i tak může hřát historický úspěch. „Kostkovaní“ vyhráli zápas o třetí místo 2:1, o rozhodující medailový gól se ve 42. minutě postaral krásným obstřelem Mislav Oršič.

Zatímco úvodní vzájemné utkání ve skupině skončilo 0:0, v sobotu už v úvodní desetiminutovce skórovali stoper Joško Gvardiol a marocký obránce Ašraf Darí. Chorvatům těsně před pauzou vrátil vedení Mislav Oršič. Maroko, které na MS jako první africký tým postoupilo do semifinále, tak premiérovou medaili nezískalo.

Chorvaté začali aktivněji a v sedmé minutě dali první gól. Majer rozehrál přímý kop, Perišič prodloužil míč na Gvardiola a ten další hlavičkou překonal Bunúa. Marocký brankář už předtím málem zamířil do vlastní sítě po riskantní rozehrávce.

Severoafrické mužstvo odpovědělo už za dvě minuty z podobné situace. Po standardce a nechtěné teči bránícího Majera se zblízka hlavou trefil Darí, který zaznamenal premiérovou reprezentační branku.

„Vatreni“ byli ve zbytku prvního poločasu aktivnější a nebezpečnější. Střelu kapitána Modriče ještě nadvakrát zlikvidoval Bunú, ale ve 42. minutě už Chorvatům vrátil vedení Oršič povedenou technickou střelou o tyč.

  V jedenáctém z posledních 12 utkání o třetí místo na mistrovství světa tak padly nejméně tři góly. Výjimkou byl minulý turnaj, na kterém Belgie v souboji o bronz porazila Anglii 2:0.

Oršič zahrozil i krátce po změně stran, kdy napálil boční síť. Chorvaté si pak dlouho především kontrolovali náskok, v 74. minutě se však hodně zlobili, že katarští rozhodčí za faul Amrabata na Gvardiola nenařídili penaltu.

Na druhé straně Nasírí zblízka napálil gólmana Livakoviče, jinak se Maročané do zakončení příliš nedostávali. Naopak Kovačič v 87. minutě mohl přidat pojistku, ale zblízka těsně minul. V závěru šestiminutového nastavení pak odmítnul vyrovnání Nasírí, jenž hlavičkoval nad břevno.

Chorvati na šampionátu v Kataru zvítězili v základní hrací době teprve podruhé. Maročané dostali dvě branky stejně jako v semifinále s Francií (0:2), přitom v předchozích pěti duelech na turnaji inkasovali pouze jednou po vlastním gólu.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.