Premiér ČR Fiala podporuje zločince? Odstraní ministra Rakušana? Co EU, Leyenová, Macron, Scholz?

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) by měl podle stínové vlády hnutí ANO po obvinění teď už bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka rezignovat na funkci. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl zároveň post přidělit jinému koaličnímu partnerovi, nikoli hnutí STAN. Na tiskové konferenci to řekl bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Rakušan na sociálních sítích uvedl, že nevidí k odstoupení důvody.

Hlubuček je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP). Ve čtvrtek rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

„Naše stínová vláda dospěla k názoru, že tento post nemůže (Rakušan) zastávat. Proto ho vyzýváme, aby rezignoval na tuto funkci, je k tomu strašně moc důvodů,“ prohlásil Babiš. „Zároveň vyzýváme pana premiéra Fialu, aby tento post přidělil jinému koaličnímu partnerovi, a ne hnutí STAN, které je pro nás organizovaný zločin,“ dodal.

„Pro to, abych odstoupil z funkce ministra vnitra, není jediný důvod. Práci policie nemůžu ani nesmím ovlivňovat. Důkazem je, že policie koná. Každý to vidí,“ napsal Rakušan na Twitteru.

Příliš mnoho kauz hnutí STAN?

Podle Babiše, který je obžalován v kauze Čapí hnízdo, má hnutí STAN v poslední době příliš mnoho kauz. Připomněl například europoslance a advokáta Stanislava Polčáka, který byl kritizován za informace o odměně za prosazení zákona o odškodnění lidí z okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady, nebo Jana Farského, který se stal terčem kritiky poté, co 10. ledna oznámil záměr odjet na více než půlroční stáž na univerzitě v USA. Nakonec se vzdal poslaneckého mandátu. Babiš jmenoval také poslance Josefa Bernarda, libereckého hejtmana Martina Půtu nebo ministra školství Petra Gazdíka.

Po Hlubučkově kauze je podle Babiše jasné, proč Rakušan stál o post ministra vnitra. Kritizoval také, že „musel skončit“ bývalý policejní prezident Jan Švejdar. Ministr tehdy odmítl, že by na Švejdara ohledně odchodu vyvíjel tlak. Připustil ale, že se v některých otázkách neshodnou.

Babiš potvrdil, že poté, co opoziční ANO a SPD neprosadily sněmovní projednání pražské korupční aféry, bude chtít hnutí svolat mimořádnou schůzi. Iniciovat hlasování o nedůvěře vládě ANO nechce. „Je předsednictví a my nechceme poškozovat image České republiky v zahraničí. Předpokládáme, že tato kauza ještě bude dovysvětlena,“ dodal Babiš.

Korupce i nakládání s omamnými látkami

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu kvůli hospodaření DPP 11 lidí. Mezi obviněnými je podle médií vedle Hlubučka podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu DPP, vyplývá z neoficiálních informací médií.

X X X

MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

ČR má zaplatit 15,5 miliardy! Neuspělo v arbitráži s Diag Human, vláda se odvolá

Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit 15,5 miliardy korun.

© Blesk Tisková konference po jednání vlády ve Sněmovně: Ministr dopravy Martin Kupka (ODS), ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (4.5.2022)

Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá. Společnost Diag Human požadovala od státu 52 miliard korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Na výsledek arbitráže upozornil server HlidaciPes.

X X X

Lavrov: Rusko nenapadlo Ukrajinu, pohled Západu už Moskvu vůbec nezajímá

Sergej Lavrov: „Víte, že jsme nenapadli Ukrajinu. Ohlásili jsme speciální vojenskou operaci, když už nám nezbyl žádný způsob, jak vysvětlit Západu, že se zabývá zločinnou činností, když vtahuje Ukrajinu do NATO,“ prohlásil Lavrov.

BBC poznamenala, že podobnou rétoriku opakovaně použil ruský prezident Vladimir Putin, když vysvětloval své rozhodnutí zahájit 24. února ozbrojený vpád na Ukrajinu. Například v projevu při vojenské přehlídce v Moskvě 9. května tvrdil, že na Ukrajině se budovala vojenská infrastruktura, přicestovaly „stovky zahraničních poradců“ a nebezpečí „rostlo každým dnem“, a tak Rusko zasadilo „preventivní úder agresi“. Podle Putina to bylo „jediné správné rozhodnutí“.

Zpravodaj BBC připomněl Lavrovovi květnové vyjádření vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michel Bacheletové ohledně možných válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky na Ukrajině a konkrétně připomněl, že ve vsi Jahidne v Černihivské oblasti ruští vojáci měsíc věznili 360 lidí, včetně 74dětí a pěti handicapovaných, ve sklepě školy bez toalety a skoro bez vody. Deset starších lidí zde zemřelo. „To je boj s nacismem?“ zeptal se zpravodaj,

„Víte, že bohužel mezinárodní představitelé, včetně vysoké komisařky pro lidská práva, včetně – k mé obrovské lítosti – generálního tajemníka OSN a mnoho dalších představitelů OSN jsou pod tlakem Západu. A velice často se stávají hlásnou troubou lživých zpráv, které šíří Západ,“ prohlásil šéf ruské diplomacie.

Na dotaz, zda je tedy Rusko opět „bílé a načechrané“ (Putin předloni řekl, že Rusko je ve srovnání se Západem „bílé a načechrané“ – pozn. ČTK), Lavrov odvětil, že „Rusko není ani bílé, ani načechrané, Rusko je takové, jaké je, a my se nestydíme ukazovat sebe takovými, jací jsme“.

„Pohled Západu už mne vůbec nezajímá,“ skočil Lavrov zpravodaji do otázky, že v očích Západu je Rusko zodpovědné za odsouzení dvou Britů, odsouzených proruskými separatisty k trestu smrti. Plné znění rozhovoru slibuje BBC zveřejnit v pátek.

X X X

MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

 X X X

Balšínek: Na povrch vyplouvá v ČR pravá podoba Starostů.

Skupina osob obviněných z korupce v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP) si vybírala zakázky, u nichž nikdo pořádně nevěděl, kolik mohou stát. Web iDNES.cz zveřejnil svědectví ohledně kauzy, která se točí kolem dnes již bývalého náměstka pražského primátora a člena hnutí STAN Petra Hlubučka. Politický komentátor Dalibor Balšínek ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že „vyplouvá na povrch pravá podoba Starostů“.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve středu obvinili 11 osob kvůli hospodaření DPP. Mezi podezřelými je mimo jiné podnikatel Michal Redl, lobbista Pavel Dovhomilja a dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček.

 Na základě zjištění policie má jít o korupci a účast na organizované skupině. Podle informací webu iDNES.cz se detektivové v případu kolem Hlubučka zajímají o trojici konkrétních zakázek pražského dopravního podniku.

Jde o tendry na geologický průzkum pro stavbu trasy metra D, vymáhání pokut i jejich exekuci a o bezpečnostní systém pražského metra. Poslední zmíněná zakázka mimochodem běží v režimu rámcové smlouvy za šest miliard korun a čerpá se již několik let.

„Schválně si vybrali takové zakázky, kde nikdo pořádně nevěděl, kolik to může stát. Geologický průzkum metra D už stál stovky milionů, přitom je to díra v zemi na Praze 4, o které se říká, že se musí prozkoumat. Jak je to v zemi, nikdo netuší, jestli to stojí deset nebo sto milionů,“ řekl MF Dnes zdroj z prostředí vedení dopravního podniku.

Údajná zločinecká skupina měla vydírat firmy, které dodávaly pražskému dopravnímu podniku své služby, a inkasovat od nich „všimné“ za to, že budou dál dostávat zakázky. Výkonnou funkcí měl mít kontroverzní podnikatel Michal Redl. „Politickou hlavou“ byl údajně Petr Hlubuček. Podle politického komentátora Dalibora Balšínka nejde o poslední problém, se kterým se Starostové budou potýkat.

Další kauza Starostů

„V případě hnutí STAN mě tato kauza nijak nepřekvapuje. Je to subjekt, který vznikl bez ideologie a je postaven na pragmatismu. Prostě Starostové, kteří se umí dohodnout se všemi. Piráti určitě dřív nebo později budou popisovat zkušenosti, které zažili s hnutím STAN v předvolební koalici,“ řekl Balšínek ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Tím narážel na kuriózní situaci s preferenčními hlasy v loňských sněmovních volbách. „V podstatě vyplouvá pravá podoba hnutí STAN. Tento skandál není zdaleka první,“ dodal Balšínek. Pravdou je, že už krátce po říjnových volbách se řešil údajný střet zájmů dnes již zesnulého místopředsedy STAN Věslava Michalika.

S ním se do té doby počítalo jako s budoucím ministrem průmyslu a obchodu. Michalik se v souvislosti se svou podnikatelskou minulostí na Kypru nakonec ministerského křesla vzdal s tím, že nechce novou vládu zatěžovat. Rovněž zdůraznil, že se však ničeho nezákonného nedopustil.

Leckomu utkvělo v paměti také rozhodnutí prvního místopředsedy STAN Jana Farského, který chtěl odcestovat na několikaměsíční stáž do USA, aniž by se vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak až poté, co se na něj z řad opozice i některých členů pětikoalice snesla ostrá kritika.

Další problém museli Starostové řešit v březnu, kdy měl europoslanec Stanislav Polčák za pomoc obcím při získání odškodnění za výbuchy ve vrbětickém muničním skladu žádat milionové odměny.

 X X X

 Krnáčová kritizuje primátora Hřiba: Musí vědět, co se děje, ne dělat politiku na sociálních sítích.

Občas je potřeba dělat i nepopulární rozhodnutí. Primátor by měl vědět, co se děje, ne jen dělat politiku na sociálních sítích, uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS bývalá primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Kritizovala tak práci Zdeňka Hřiba (Piráti), kterému dělal náměstka Petr Hlubuček (STAN). Ten nyní čelí obvinění v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku.

„Samozřejmě ctíme presumpci neviny, ale v politice, byť neopodstatněné obvinění, svědčí o pochybnosti,“ reagovala na kauzu kolem Hlubučka bývalá primátorka hlavního města Prahy Krnáčová.

Hlubuček je totiž mezi 11 obviněnými v souvislosti s hospodařením Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Ve čtvrtek rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb.

Podle ní měl Hřib zasáhnout dříve. „Primátor musí vědět, co se tam děje, ne dělat politiku na sociálních sítích,“ sdělila. „Sama jsem byla vystavena podobným situacím, rozpadla se nám koalice. Je ale potřeba nebát se dělat rozhodnutí, která nejsou populární,“ podotkla. Primátor svého náměstka vyzval k rezignaci až poté, co ve středu došlo k razii na magistrátu.

Hlubuček po výzvě vedení STAN rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí mu zároveň pozastavilo členství.

Podle Krnáčové by DPP prospěla částečná privatizace. Za současného stavu totiž podle ní není podnik transparentní. „Musí se to změnit,“ dodala na CNN Prima NEWS.

Hlubuček v tiskové zprávě uvedl, že se rozhodl rezignovat poté, co se jeho setrvání ve funkci stalo zástupným tématem některých členů zastupitelstva hlavního města pro nedůvodnou politickou kritiku hnutí Starostové a nezávislí.

X X X

„Je nepřijatelné, aby ministerstvo vnitro měl organizovaný zločin, hnutí STAN,“ prohlásil Babiš. „Není ani stín pochybnosti,“ řekl Fiala při interpelacích na dotaz Jaroslavy Pokorné Jermanové z ANO.

Babiše to naštvalo. „Vy mě fakt překvapujete stále víc a víc. Vy normálně za ten organizovaný zločin budete bojovat až do roztrhání těla,“ osočil Fialu při interpelacích.

Deník N totiž napsal, že ministr školství Petr Gazdík z hnutí STAN měl podle policie s obviněným zlínským podnikatelem Michalem Redlem bližší vztah, než dosud přiznával. Řešili spolu i mediální obraz Starostů a nezávislých a jezdili spolu i na dovolenou. Redl měl úzké vztahy i s odsouzeným Radovanem Krejčířem, který uprchl nejprve na Seychely a pak do Jihoafrické republiky.

Kromě Redla byl obviněn i dosavadní náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček, který také vedl pražskou organizací vládního hnutí. To ho již donutilo, aby všechny své funkce složil. Obviněno bylo včetně Hlubučka a Redl celkem jedenáct osob. Policie vyšetřuje podezření na korupci a Redl čelí také podezření, že nedovoleně nakládal s omamnými a psychotropními látkami.

Vy nečtete média? Kokain jede, řekl Babiš

„Organizovaný zločin pod vlivem kokainu. No, to tady ještě nebylo, utahoval si z toho Babiš. „Informace, které vy máte, že někdo jednal pod vlivem kokainu a byl jako součást nějakého organizovaného zločinu, já nemám. Pokud je máte vy, tak o nich informujte policii,“ reagoval na něj Fiala. „Copak vy nečtete média? Kokain jede,“ opáčil mu Babiš.

ANO vyvolá mimořádnou schůzi Sněmovny, vyslovení nedůvěry vládě ale iniciovat nebude. Kvůli nadcházejícím předsednictví Česka v Radě Evropské unie nechce poškodit obraz Česka. Zatímco vláda disponuje 108 hlasy poslanců, opoziční ANO a SPD mají dohromady jen 92 hlasů.

„Hnutí ANO má dost hlasů, aby mohlo samo iniciovat mimořádnou schůzi,“ řekla šéfka klubu ANO Alena Schillerová. Odhadla, že by mimořádná schůze mohla být příští nebo přespříští týden.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu kvůli hospodaření Dopravního podniku hlavního města Prahy 11 lidí. Mezi obviněnými je vedle Hlubučka také podnikatel Michal Redl, který spolupracoval s uprchlým Radovanem Krejčířem.

Proti Babišovým slovům se ohradil šéf STAN, ministr vnitra Vít Rakušan. „Na rozdíl od ANO vlastní problémy řešíme. Nevoláme, že jde o kampaň, ani nemusíme upravovat vlastní stanovy abychom někoho udrželi u vesla. Běžte si, pane předsedo, o organizovaném zločinu popovídat s odsouzeným Švachulou nebo na Čapí hnízdo,“ uvedl na Twitteru

„Hnutí STAN vyřešilo kauzu razantně – pozastavení členství, rezignace na všechny funkce. Kéž by takový způsob řešení uplatňovalo i hnutí ANO při svých kauzách,“ uvedl premiér.

Reagoval také předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. „Myslím, že taková situace musí být politickou stranou nekompromisně řešena, což STAN udělal, a věřím, že bude vše řádně vyšetřeno. Vliv na spolupráci v rámci pětikoalice kauza pana Hlubučka nemá,“ řekl. A dodal, že výkřiky Babiše, který dle Bartoše osm let ovládal stát skrze své agenty, které nasazoval do různých pozic vedení státu, přijdou šéfovi Pirátů jako z jiného světa.

X X X

Pohled na náměstka pražského primátora Petra Hlubučka ze STAN v policejních poutech rozpoutal politické zemětřesení, které jde už za hranice metropole. Řada opozičních poslanců volá po rezignaci i ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana. Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš hovoří o organizovaném zločinu, šéf SPD Tomio Okamura o mafii.

Razie na pražském magistrátu vyvolává spíše ostré reakce politiků. „Dosavadní kauzy STAN byly okresním přeborem na úrovni kapesních zlodějů. To, co se odehrává na pražském magistrátu a ve Středočeském kraji je liga mistrů organizovaného zločinu. Úplatky, drogy, konspirace, vysoká politika… a to je zřejmě jen začátek,“ přidal svůj komentář k aktuálnímu dění na magistrátu i bývalý ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček.

Zastupitel hlavního města Prahy Adam Scheinherr, který je z hnutí Praha sobě, na Facebooku napsal, že Hlubučka a jeho okolí podezíral již dlouho a sám na něj podal trestní oznámení. Z důvodu stále probíhajícího vyšetřování dodal, že nemůže mluvit o všech detailech kauzy, které zná.

„Jednoho dne, zhruba před dvěma roky, jsem dostal spolehlivou informaci, že tihle lidé požádali o mnohamilionový úplatek. Detaily vzhledem k vyšetřování říkat nemohu. Chtěli peníze za to, že nebudou „házet vidle“ do revitalizace okolí Holešovického nádraží, a úplně jasně si o ně řekli. A nejen to,“ uvádí Scheinherr.

„V tu chvíli jsem okamžitě podal trestní oznámení. Nešel jsem vykřikovat na tiskovou konferenci nebo na zastupitelstvo,“ dodává. Po vyvození odpovědnosti však volají i další politici.

„Absolutní odpovědnost má pan primátor. Pokud dva roky věděli, že se v podniku krade, tak jak mohl s těmito lidmi spolupracovat? Je zvláštní, že dva roky funguje koalice s někým, kdo je spolčen s organizovaným zločinem. Koalice je nejméně transparentní v historii. Má jeden skandál za druhým,“ osočil se v pořadu CNN Prima News na pražského primátora opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO).

„Pan primátor je absolutně zoufalý a neumí přijmout politickou odpovědnost. Čtyři roky ovládá koalice magistrát a dopravní podnik. Musí vědět, co tam má za lidi,“ pokračoval v kritice Prokop.

Debaty CNN Prima News se zúčastnila i pražská radní Hana Kordová Marvanová zvolená za uskupení TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu. Dle jejích slov nehodlá kandidovat v nadcházejících komunálních volbách právě proto, že Hlubuček na ni několikrát vyvíjel tlak, o čemž Rakušana tehdy informovala. „Je mi líto, že to takhle skončilo, ale pánové Hřib i Scheinherr musí vyvodit závěry. Měli by přiznat, že mé apely bagatelizovali,“ prohlásila.

„Paní Marvanová říká, že měla podezření a obracela se na nás, ale já jsem přinesl kauzu policii. Jak si dovolí říct, že jsem nekonal. Neřešil jsem to mediálně, ale tak, jak se má,“ bránil se v pořadu Scheinerr. Hájil ho i pražský primátor. „Nabízel jsem paní Marvanové, aby šla do dozorčí rady podniku. K odpovědnosti se neměla, tak oznámení podal pan náměstek,“ snažil se hádku uklidnit Hřib.

Někteří poslanci opozičního hnutí ANO po obvinění teď už bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka vyzvali k odstoupení ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana. Okamura napsal, že Rakušan neměl být nikdy ministrem vnitra a hnutí STAN nikdy nemělo být ve vládě. „Tolik skandálů za půl roku neměla dosud žádná jiná politická strana. A premiér Petr Fiala (ODS) ke svému koaličnímu partnerovi stále mlčí, strká hlavu do písku a tyto záležitosti toleruje,“ dodal Okamura.

„Vít Rakušan nemůže být důvěryhodným ministrem a jeho reforma policie bude mít jistou pachuť,“ uvedl člen sněmovního bezpečnostního výboru Robert Králíček (ANO).

„Další kauza STAN je problém nejen pro Víta Rakušana, ale pro celou vládu. Vzniká oprávněné podezření, že odvolaní policejního prezidenta a další jeho rychlé personální rošády mohly mít jiný důvod než zlepšit práci policie. Nastal čas, aby ministr vnitra odstoupil!“ poznamenal místopředseda bezpečnostního výboru Jiří Mašek (ANO).

X X X

Krajští představitelé hnutí STAN odsoudili kauzu Petra Hlubučka, který je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku. Pokud se jeho vina prokáže, nemá podle nich v hnutí co dělat.

Šéf STAN na Vysočině Lukáš Vlček pak řekl, že bude nutné i kvůli úmrtí Věslava Michalika svolat mimořádný sněm. Sám je opět připraven opět kandidovat do předsednictva hnutí. STAN má zatím sněm naplánovaný na jaro příštího roku. Politickou odpovědnost předsedy hnutí Víta Rakušana za tím Vlček nespatřuje.

„Jestliže se prokáže to, s čím ve středu přišla policie, tak takový člověk u nás nemá co dělat,“ řekl Vlček. Je to podle něho osobní selhání. Politickou odpovědnost předsedy hnutí Rakušana za tím ale nevidí.

„Myslím si, že Vítek (Rakušan) odvádí skvělou práci v situaci, kdy ještě musí řídit velmi problematické ministerstvo v situaci uprchlické krize. Nevím vůbec o nikom od nás zevnitř, kdo by ho vyzýval k odpovědnosti,“ řekl Vlček. Kauza se podle něho může negativně odrazit na výsledku podzimních voleb minimálně v Praze.

Středočeská hejtmanka Petra Pecková uvedla, že STAN chtějí nadále usilovat o prosperující, kvalitní transparentní a otevřenou republiku a vládu. „A takoví lidé – samozřejmě pokud se ta vina prokáže, nemají ve STAN co dělat,“ řekla na adresu Hlubučka.

Jihomoravský předseda STAN Radomír Pavlíček řekl, že žádná z kauz hnutí nepřispívá. „Na druhé straně jsem rád, že se kauzy dokážou takto rychle vyřešit, a to jak u pana Polčáka, tak u pana Hlubučka. Okamžitě pozastavili všechny své role a pozice v hnutí STAN,“ uvedl Pavlíček. Podle něj v hnutí není nejlepší nálada. „Všichni cítíme, že to jsou věci, které mohou hnutí v komunálních volbách poškodit. Ale my musíme pracovat na tom, abychom dokázali negativní nálady obrátit naší prací v dobré výsledky Starostů,“ řekl Pavlíček.

X X X

ODS chce rezignaci Hřiba a Scheinherra, o problémech na DPP prý věděli

Pražští občanští demokraté vyzvali primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě) k rezignaci. Důvodem je kauza okolo dopravního podniku (DPP), při které byl obviněn již bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček. Primátor i jeho náměstek podle ODS o nekalém jednání věděli a nezabránili mu, sdělila mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová.

 Pražská ODS zároveň požaduje po Scheinherrovi zveřejnit obsah trestního oznámení, které zhruba před dvěma roky v souvislosti s DPP podal. Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady DPP, označil za „vtipné“ vyzývat tzv. whistleblowera k rezignaci. Hřib řekl, že kauza se týká výhradně STAN a Piráti hlasovali proti jmenování obviněných do DPP.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili 11 lidí kvůli hospodaření DPP, mezi stíhanými je Hlubuček, podnikatel Michal Redl, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další členové nejužšího vedení dopravního podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

„Na nejasnosti okolo DPP upozorňujeme dlouhodobě. K politické odpovědnosti jsme opakovaně vyzývali jak primátora Zdeňka Hřiba, tak náměstka Adama Scheinherra. Odpovědí nám však byla jen jejich v lepším případě laxnost, v tom horším, úmysl. Přitom jsou to právě oni, kdo nesou plnou politickou odpovědnost za to, s kým sedí v Radě hlavního města Prahy a co se děje v Pražském dopravním podniku,“ uvedl městský zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Podle opozice primátor s náměstkem manažersky selhali. Hřibovi opozice vytkla problémy a netransparentnost při některých hlasování a odmítání debaty o problémech DPP. O potížích podniku prý odmítl jednat i Scheinherr, který navíc prý hlasoval při obsazování míst v orgánech DPP pro dosazení nyní obžalovaných lidí. Jediným argumentem náměstka Scheinherra je, že ve věci DPP podal trestní oznámení.

Dva roky staré trestní oznámení

Scheinherr rovněž několikrát řekl, že to byl naopak on, kdo pomohl problémy v DPP odhalit, když podal před dvěma lety trestní oznámení a spolupracoval s policií. ODS chce nyní obsah oznámení znát.

„Vyzýváme tímto pana Scheinherra, ať veřejnosti ukáže, co bylo předmětem trestního oznámení. Dále také ať vysvětlí, proč i přes podezření na páchání trestné činnosti dokončil prodej pozemků okolo metra v Holešovicích. Jeho vysvětlení, že nechtěl mařit vyšetřování, je nepochopitelné,“ uvedl předseda zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

„To je neuvěřitelně vtipné, vyzývat k rezignaci whistleblowera, který před dvěma lety podal trestní oznámení a od té doby v režimu mlčenlivosti celou dobu spolupracoval s policií,“ řekl Scheinherr. Uvedl, že chápe, že jej opozice nemůže chválit, neboť „by to nepřenesla přes srdce“, nicméně by podle něj měla mlčet a nedělat si ostudu.

Pirátů se kauza netýká, míní Hřib

Podle Hřiba se Pirátů kauza nijak nedotýká. „V tom případu není zapleten žádný z našich členů. Já osobně jsem nebyl policií vůbec kontaktován v této záležitosti. Jedná se skutečně o záležitost hnutí STAN,“ řekl Hřib.

Piráti mají v dozorčí radě dva členy a nehlasovali podle primátora pro nikoho ze stávajícího vedení DPP, neboť nebyli vybrání v otevřených výběrových řízení. Problém se navíc týká pouze DPP, který nemají Piráti v gesci, uvedl Hřib.

Hlubuček kvůli kauze ve čtvrtek ráno rezignoval na funkci náměstka primátora a odstoupil z rady a skončil rovněž v dozorčích radách městských firem Pražské služby (PSAS) i DPP. Hlubuček skončil rovněž jako předseda pražského STAN a odstoupil z kandidátky do podzimních voleb. V současné době zůstává starostou Lysolají. Zda skončí i jako starosta, zatím není jasné.

X X X

Poslanec Čižinský: Na Hlubučka jsme podali trestní oznámení už před lety. Vládnout jsme s ním museli

Pražská koalice je od středečního rána na nohou poté, co policie provedla několik zásahů na řadě míst, a to včetně magistrátu. Podle představitelů koaličního hnutí Praha sobě může za obviněním náměstka Petra Hlubučka (STAN) stát i trestní oznámení, které před lety podal náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě). Lídr uskupení Jan Čižinský v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že s Hlubučkem museli v koalici spolupracovat, přestože měli podezření na jeho možné korupční jednání, jelikož v zastupitelstvu nemají většinu.

x V souvislosti se středečním zásahem policie na řadě míst v Praze včetně magistrátu jste uvedli, že váš náměstek Adam Scheinherr již před časem podal trestní oznámení kvůli podezření z korupčního jednání. Vy jste o tom byl také informován?

Adam Scheinherr se se mnou v té době poradil a domluvili jsme se, že je potřeba okamžitě jednat a to trestní oznámení podat.

x Můžete přiblížit, kdy se tak dělo? O jak dávnou historii se jedná?

Tohle bych musel zkonzultovat s Adamem Scheinherrem. Podle mě to byl rok 2019, ale nejsem si jist.

 x Takže to trestní oznámení bylo podáno již před několika lety?

Ano, jsou to roky.

x Jak se vám tedy s vašimi koaličními partnery celé roky vládlo, když jste měli podezření, že tam mohla panovat korupce?

Dnes jsme měli koaliční jednání a domluvili jsme se, že vyzveme Petra Hlubučka, aby rezignoval, jak na přímo, tak přes advokáta. Pokud nerezignuje, nebo nedostaneme nějakou reakci, tak zítra (ve čtvrtek, pozn. red.) jako koalice navrhneme jeho odvolání a odvoláme jej. (K rezignaci Hlubučka ve středu večer vyzvalo předsednictvo STAN, sám rezignoval na funkci v dozorčí radě dopravního podniku a všechny stranické pozice, rozhovor vznikl předtím, pozn. red.) Pokud jste politikem, tak vaše jediná možnost, když se o něčem dozvíte, je reagovat přes trestní oznámení. My jsme reagovali předpisově a nedali jsme to do médií, abychom nemařili dílo policie. Myslím si, podle toho, co sleduji v médiích, že i trestní oznámení Adama Scheinherra v tom hrálo roli.

x A nevadilo vám tedy vládnout několik let s panem Hlubučkem, když jste na něj podávali trestní oznámení?

V Praze 7 má Praha sobě nadpoloviční většinu, takže tady je to jednoduché a všechny jsme vymetli. Co se týče pražského zastupitelstva, tak tam většinu nemáme. To znamená, že musíme všechno pečlivě kontrolovat, což děláme. Když se dozvíme, že je něco špatně, tak reagujeme, jak předvedl Adam Scheinherr.

x Takže jste podali trestní oznámení a dále to nechali prošetřit policii a na vaši práci v koalici to vliv nemělo…

My kontrolujeme samozřejmě všechno, abychom všechno odchytli. Kdyby bylo nějaké jednání, které považujeme za nehospodárné, tak ty věci samozřejmě projednáváme znovu. Jako příklad si můžeme vzít takzvaný Maršmeloun na Praze 1. Díky tomu, že znovu a znovu koaličnímu partnerovi vracíme ten případ, tak už se kupní cena zvýšila o 66 milionů korun. Takhle fungujeme a má to výsledky ve všech možných případech. Městu jsme tak získali velké prostředky.

My jsme reagovali předpisově a nedali jsme to do médií, abychom nemařili dílo policie. Myslím si, podle toho, co tak sleduji v médiích, že i trestní oznámení Adama Scheinherra v tom hrálo roli

x Samozřejmě se blíží volby a vy se budete muset rozhodovat, s kým budete chtít případně vládnout. Může být po dnešku hnutí STAN problém? Nebo vám vadí pouze pan Hlubuček?

Podle všeho se jeví, že je to opravdu věcí konkrétně Petra Hlubučka.

x Takže s hnutím STAN do budoucna problém nemáte?

Do budoucna s hnutím STAN v Praze, s těmi lidmi, kteří tam jsou, problém nemám.

X X X

Místo Hlubučka ex-radní Plamínková? Pro ODS a ANO je kontroverzní

Starostové a nezávislí hledají náhradu za Petra Hlubučka, který rezignoval na post člena rady hlavního města. V úvahu podle některých spekulací připadá starostka Slivence Jana Plamínková. Nicméně její kontakty na zatčeného podnikatele Michala Redla budí pochyby.

 Plamínková v minulém funkčním období působila ve vedení Prahy jako radní pro životní prostředí. Po svých spolustranících chtěla doporučení na odborníky, kteří by se hodili na pražské úřednické posty. Její e-mail se přes Stanislava Polčáka dostal k zlínskému podnikateli Michalovi Redlovi, kterého ve středu zatkla policie v souvislosti se zásahem proti pražským dopravním podnikům.

Jedná se o muže, který byl spolu obviněn v kauze Radovana Krejčíře. Trestní řízení se mu ale nakonec vyhnulo, protože byl prohlášen za duševně chorého, i když byl podle policistů schopný řídit auto.

Tehdejší kauza vyvolala mimořádnou schůzi pražského zastupitelstva a odpor magistrátní opozice. Podle dřívějšího lídra magistrátní TOP 09 Václava Novotného takové chování naprosto odporovalo smyslu výběrových řízení.

No snad to není ta paní radní hl.m.Prahy Plamínková co tady pobíhala po předvolebních setkáních STAN s pánem s Transparenci International a vedla jak jinak než agresivní a nactiutrhačskou kampaň. Pán s TI se už nikdy neozval, chtěli jsme mu předat doklady o těch lžích a poukázat na možnou korupci. Snad to není ta samá radní co se radí s Polčákem a jeho kámošem od Krejčíře Redlem. Proboha snad to není ta paní Plamínková co chce odvolat ředitele PRE distribuce a po poradě s hochy ho nahradit tanečnicí u tyče ze Slovenska resp. ze slovenského ROSATOMU. Ale je to ONA

Během roku 2017 k ní měla výhrady i ODS z Prahy 22, která poukazovala na její vazby s Redlem a údajné snahy účelově odvolat tehdejšího ředitele distribuce PRE. Její vazby na zatčeného podnikatele ve čtvrtek na Twitteru připomněl i pražský zastupitel za ANO Ondřej Prokop.

Informaci o jejím možném zvolení do vedení města přinesla ČTK a server Blesk.cz. Zatím není jasné, zda zastupitelé zvolí nového člena rady již ve čtvrtek.

 Pražskou organizaci STAN do voleb povede Jana Plamínková. To je ta, která konzultovala s mafiánem a společníkem Krejčíře obsazování lidí do pražských firem. Je vidět, že vedení STAN nemá absolutně žádnou sebereflexi.

Původně jedenáctičlenná rada hlavního města má po Hlubučkově rezignaci deset členů. Ze zákona musí mít minimálně šest členů, aby mohla fungovat. Hlubučkovy kompetence si mezi sebou zatím rozdělili primátor Zdeněk Hřib a jeho náměstek Petr Hlaváček za TOP 09. Hřib má na starosti bezpečnost a Hlaváček životní prostředí a technickou infrastrukturu.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu kvůli hospodaření DPP 11 lidí. Mezi obviněnými je podle médií vedle Hlubučka také podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu DPP, vyplývá z neoficiálních informací médií.

X X X

Gazdík popírá, že by obviněný Redl ovlivňoval jeho nebo STAN. Setkávali jsme se, přiznal

Ministr školství a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík popírá, že by podnikatel Michal Redl obviněný v kauze související s hospodařením pražského dopravního podniku jakkoli zasahoval do jeho politických kroků i rozhodování Starostů.

Gazdík sdělil, že veškeré jemu známé informace ke svému spojení s Redlem ve čtvrtek sdělil poslancům klubu STAN na mimořádném zasedání. „Zeptal jsem se našich poslanců na názor. Stojí za mnou,” konstatoval. Na mimořádném sněmu hnutí na podzim chce obhajovat svou stranickou funkci. „Necítím žádnou vinu, nic špatného jsem neudělal,“ uvedl.

 Ministr uvedl, že ho policie nekontaktovala a žádné vysvětlení ji nepodával. „S Michalem Redlem se známe, to jsem nikdy nepopíral. Pracovně jsem se s ním setkal například ohledně pronájmu prostor pro pedagogicko-psychologickou poradnu jako krajský radní, nakonec jsme však na kraji našli lepší řešení,“ uvedl s tím, že se s Redlem setkávali i společensky na přátelské bázi.

„Sděloval mi své názory –⁠ například právě na mediální obraz STAN. Ale rozhodně popírám, že by Michal Redl jakkoliv zasahoval do rozhodování hnutí STAN nebo do mých politických rozhodnutí,“ uvedl. Podle médií však byly jeho styky s Redlem časté. Server Deník N ve čtvrtek uvedl, že policisté při vyšetřování kauzy kolem pražského politika Petra Hlubučka (STAN) zjistili, že kontakty mezi Gazdíkem a Redlem byly mnohem čilejší a že se týkaly i Starostů a nezávislých.

Gazdíkovi důvěřuji, říká Rakušan

Gazdík má plnou důvěru předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana. „Nikdy nepopíral, že pana Redla zná. Znal tedy především jeho otce, to je třeba říct, nikoli samotného Michala Redla. Nikdy nepopíral, že se s ním někdy sešel. Ale podle veškerých dostupných informací Petr Gazdík nikde nefiguruje jako osoba prověřovaná, obviňovaná nebo něco podobného, “ sdělil ve čtvrtek Rakušan médiím. Dodal, že pokud se Gazdík někdy s Redlem setkal, Redl v té době nebyl trestně stíhným. „Pokud (Gazdík) je zmíněn někde ve spisu, to přece neznamená odsudek, já Petru Gazdíkovi věřím,“ uvedl. Zdůraznil, že jako ministr vnitra nemá jiné informace než z médií.

Za hnutí STAN a jeho postup v kauze se ve čtvrtek postavil premiér Petr Fiala (ODS). Předsednictvo hnutí podle něj vyřešilo razantně kauzu kolem Petra Hlubučka (STAN), který je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP). Hnutí STAN Hlubučkovi pozastavilo členství, Hlubuček pak rezignoval na všechny stranické posty a také na funkce náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a dozorčí rady Pražských služeb.

X X X

Prodat Budvar? Hloupost, shodli se jihočeští politici i štamgasti

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová otevřela téma prodeje pivovaru Budvar. Jihočeští politici to odmítli. „To je, jako kdybyste běželi ihned prodat své zlaté hrnky, když zrovna potřebujete peníze,“ konstatoval například hejtman Martin Kuba (ODS).

Stačí vstoupit na práh některé z českobudějovických hospod a zeptat se, co si tam štamgasti myslí o případném prodeji Budvaru. Zazní smích, spíš výsměch, a následují reakce: „V žádném případě, hloupost.“

Ve středu se toto téma stalo opět aktuálním, když předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pro deník Právo uvedla, že stát nemá vařit pivo. Tento postoj zastává už delší dobu. Budějovický Budvar je národní podnik.

Minimálně u jihočeských politiků bude zmíněný návrh marně hledat podporu, a to i mezi stranickými kolegy. Vyplývá to z ohlasů pro MF DNES.

„Rozhodně neprodávat,“ reagoval jihočeský poslanec a náměstek hejtmana z TOP 09 Pavel Klíma. „Majetek by se měl prodávat, když například dlouhodobě nemá využití a chátrá. To v případě Budvaru neplatí, nejenže chleba neujídá, naopak vydělává. Stát by sice neměl úplně podnikat, ale tato věc má svou historii. Rozhodně budu proti prodeji,“ dodal ještě Klíma.

Pekarová dále uvedla, že TOP 09 nejde o to, privatizovat klíčovou infrastrukturu. „Zároveň od nás neuslyšíte slova o národním pivovaru jako rodinném stříbru. Jednoduše proto, že jde o naprostý nesmysl, a stejně jako nemáme mít národní lihovar nebo masokombinát, nevidíme důvod, proč by zrovna pivovar měl být výjimkou,“ řekla dále Pekarová Adamová. Evidentně s ní ale ani všichni straničtí kolegové nesouhlasí.

Stejně tak další čelní představitelé Českých Budějovic a Jihočeského kraje zastávají jasné stanovisko – neprodávat. „Je to nebetyčná hloupost,“ reagoval na možnost privatizace primátor Jiří Svoboda (ANO).

„Je to hloupá úvaha a pro většinu obyvatel Budějovic i kraje nepředstavitelná věc. Prodávat takto úspěšný podnik je nesmysl. To je, jako kdybyste běželi ihned prodat své zlaté hrnky, když zrovna potřebujete peníze,“ navázal hejtman Martin Kuba (ODS). Šéfka TOP 09 má podle něj hledat řešení, která jsou koncepční a smysluplná.

 K věci se vyjádřil také ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák. Případný prodej pivovaru podle něj krátkodobě státní rozpočet nezachrání a dlouhodobě by Česká republika ztratila jeden ze symbolů českého pivovarnictví.

Prodej by podle něj znamenal pro stát desítky miliard korun. Budvar je zahrnutý mezi strategické státní podniky, dodal Dvořák. Transakce by vyžadovala i změnu zákona.

„Tyhle komentáře se objevují v pravidelných či nepravidelných rytmech, ale pokud vím a byl jsem ujišťován, žádná seriozní práce tímto směrem se zatím nikdy nerozvíjela,“ zdůraznil Dvořák. Řekl, že ho o tom ujišťovali zástupci minulé i současné vlády.

„Existuje materiál, který mluví o strategických státních podnicích, a Budvar tam byl vždy zahrnutý. To znamená, že by se nás debata (o prodeji) neměla týkat. Co se týká debaty, jestli by stát měl vařit pivo, tak ta je hodně o tom, jaké jsou krátkodobé zisky z případného prodeje versus dlouhodobý přínos toho, co se Budějovický Budvar snaží dělat, a toho, co se snaží dělat pro celé české pivovarnictví,“ uvedl Dvořák.

Spory o ochrannou známku se vedou sto let

Někteří další politici pak upozornili na důležitou věc, a to na desítky sporů o ochrannou známku Budweiser Budvar. Ty vede českobudějovický podnik s pivovarnickým gigantem Anheuser-Busch InBev prakticky už přes sto let a po celém světě se mnohokrát soudili o registraci známky.

„To, že je Budvar národní podnik, má historické důvody. Spory o ochrannou známku stále nejsou uzavřené. I proto nesouhlasím s prodejem. Navíc jeho vlastnictví považuji už tak trochu za národní tradici,“ zmínil poslanec Viktor Vojtko (STAN) na Twitteru.

Pekarová se v podobné věci nechala slyšet už loni na konci léta před volbami do Sněmovny. I tehdy měli oslovení jihočeští politici jasno. „Budvar by měl určitě zůstat národním podnikem, protože je to rodinné stříbro, jedno z posledních, které stát ještě má,“ konstatoval poslanec a tehdejší ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Privatizaci Budvaru připravovalo ministerstvo zemědělství od roku 2007. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) chtěl najít poradce, který měl státu pomoci při přeměně podniku na akciovou společnost.

X X X

Novým šéfem PPF je Jiří Šmejc. Může získat desetiprocentní podíl

Novým generálním ředitelem investiční skupiny PPF je od středy Jiří Šmejc. Zároveň získal opci na odkup až desetiprocentního podílu ve skupině. Ve funkci nahradil Ladislava Bartoníčka, který bude v novém poradním výboru rodiny. Šmejc byl v minulosti obchodním partnerem zesnulého většinového majitele PPF Petra Kellnera a minoritním akcionářem skupiny.

 „Naši rodinu s Jiřím (Šmejcem) pojí dlouholeté přátelství. V letech 2005 až 2012 byl klíčovou osobou PPF, navíc s Petrem (Kellnerem) často a do hloubky diskutoval o obchodních aktivitách skupiny a dobře znal jeho uvažování,“ sdělila ke změně v čele PPF vdova po majiteli skupiny Renáta Kellnerová.

„Profesně jde o vrchol toho, co může podnikatel v České republice dosáhnout. PPF je jen jedna a já se budu ze všech sil snažit, aby své zcela unikátní postavení ještě více posílila,“ uvedl Šmejc, který také vlastní podíl ve společnosti Home Credit, spadající pod PPF.

Šmejc nebude za výkon funkce ředitele PPF pobírat žádný plat. V roce 2025 však bude moci uplatnit opci na nákup až desetiprocentního podílu ve skupině. PPF uvedla, že opce je uplatnitelná při docílení dohodnutého zvýšení hodnoty skupiny.

Kellner zemřel loni v březnu při havárii helikoptéry v USA. PPF po jeho smrti vedl zatím řídicí výbor, který vznikl loni v dubnu. Jeho členy byli mimo jiné oba minoritní podílníci skupiny Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart, kteří zůstávají menšinovými akcionáři i nadále.

Bartoníček nyní přejde do poradního výboru rodiny, v němž bude i Šmejc a miliardář Daniel Křetínský. Kellnerova rodina má v PPF podíl 98,93 procenta a Bartoníček a Duvieusart shodně každý 0,535 procenta.

Padesátiletý Šmejc patří mezi nejbohatší Čechy. S podnikáním začal už v roce 1992, o dva roky později stál u zrodu společnosti Middle Europe Finance, která obchodovala s cennými papíry. V roce 1999 se stal společníkem Vladimíra Železného při zakládání televize Nova, do které v roce 2002 vstoupila PPF. Po prodeji Novy CME zamířil Šmejc do vedení PPF.

Ve strukturách kolem PPF Šmejc figuroval od roku 2004 a v roce 2005 získal pětiprocentní balík akcií, který držel až do roku 2012. Podílel se na rozvoji Home Creditu na ruském trhu a expanzi společnosti v Asii.

Z PPF Šmejc odešel v roce 2013, ale přes svou investiční skupinu Emma Capital drží menšinový podíl v Home Creditu, jehož většinovým majitelem je PPF.

Finanční skupina PPF podniká v 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství.

Do skupiny patří například splátková společnost Home Credit, nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), strojírenská firma Škoda Transportation nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.

X X X

Sto ukrajinských Romů? To nemyslíte vážně, brání se Bílina umístění běženců

Bílina na Teplicku nesouhlasí s umístěním romských uprchlíků z Ukrajiny na svém území. Správa uprchlických zařízení město informovala o snaze ubytovat až stovku romských běženců v soukromém objektu v ulici Maxe Švabinského na Teplickém předměstí. Nesouhlasí s tím ani kraj.

 „Prioritně by se mělo jednat o matky s dětmi do 14 let věku, které získaly v ČR dočasnou ochranu,“ podotkl v žádosti ředitel Správy uprchlických zařízení Pavel Bacík s tím, že byty na zmíněné adrese se SUZ již podařilo smluvně zajistit. Objekt patří společnosti Residencial Žatec.

Příslušnou sociální práci a služby v místě ubytování by podle Bacíka zajišťovala právě SUZ prostřednictvím zkušených pracovníků lokálně působících romských neziskových organizací.

„Jedná se o osvědčenou praxi, která má za cíl předcházet sociálnímu a dalšímu napětí v konkrétních lokalitách a je zásadní pro prevenci negativních jevů či vnímání veřejnosti,“ doplnil ředitel v oficiální žádosti.

O možném ubytování stovky romských uprchlíků z Ukrajiny však nechce vedení Bíliny ani slyšet.

„Vzhledem k eskalaci problémů v Bílině (…) a rozšiřování sociálně vyloučených lokalit nejen ve městě Bílina ale celkově v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji, nedokážu pochopit, že někoho ze státních organizací mohlo byť jen na chvíli napadnout, a nedej bože ještě zrealizovat, přesun romských ukrajinských nepřizpůsobivých uprchlíků kamkoliv do těchto tří krajů a zejména pak do Bíliny,“ rozhořčila se starostka města Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) v dopise, který adresovala Bacíkovi.

Zmiňované romské neziskové organizace podle ní do dnešního dne se stávajícími romskými nepřizpůsobivými občany nijak efektivně nepracují.

„A vzhledem k tomu, že nedokážou zajistit adaptaci ani česky hovořících romských spoluobčanů, nelze věřit tomu, že by toto zvládly u ukrajinských,“ pokračovala.

„S vaším návrhem zásadně nesouhlasím, a pokud tak bude ze strany státu učiněno i bez souhlasu města, dojde zcela jistě k další eskalaci společenských problémů včetně hrozících občanských nepokojů nejen v místě ubytování těchto uprchlíků, ale v celém městě a širším okolí,“ varovala Schwarz Bařtipánová.

S ubytováním romských uprchlíků z Ukrajiny v Bílině nesouhlasí ani vedení Ústeckého kraje, které se už k žádosti SUZ rovněž vyjádřilo.

„Ústecký kraj je jednou velkou vyloučenou lokalitou, což není můj rozmar, ale je to datově zcela doložitelné. Navíc se tento konkrétní objekt nachází v lokalitě, která je již nyní problematická v soužití různých sociálních skupin obyvatel. Rozhodně proto nedoporučujeme umístění zvláště zranitelných osob a skupin do této lokality,“ napsal v dopise adresovaném SUZ hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

Paradoxní je, že romské uprchlíky z Ukrajiny mezi sebou nechtějí mít ani místní Romové, kteří na sídlišti žijí.

„Nechci je tady. Mám s nimi zkušenost z Litvínova, kde jsme pro ně dělali sbírku a byli drzí. Jejich chování se nám vůbec nelíbilo,“ sdělila Romana, která přímo na Teplickém předměstí žije.

„Ústecký kraj nemůže a nechce přijímat uprchlíky se specifickými potřebami, a to z již dříve deklarovaných důvodů, zejména křehké sociální bezpečnosti v našem kraji,“ doplnil hejtman Schiller s tím, že naopak uprchlíky, kteří nepotřebují a nevyžadují speciální péči, bude Ústecký kraj i nadále přijímat.

X X X

Příliš horlivý policista? Televizního reportéra legitimoval během natáčení

Policie přiznala, že provedení legitimizace reportéra České televize Jiřího Hynka před Ruským kulturním centrem „se nejeví jako takticky správné“. Policista Ochranné služby po novináři požadoval občanský průkaz během natáčení reportáže o vilách, které Rusko pronajímá Zdeňku Zbytkovi. Důvod kontroly je ale podle policie „zcela nepochybně dán“.

Reportér ČT byl legitimizován v ulici Na Zátorce v pražské Bubenči, kde se nachází několik budov ve vlastnictví Ruské federace. Podle Policie ČR toto místo patří k nejexponovanějším rezidenčním oblastem a nachází se tam hned celá řada chráněných objektů.

„Policisté zde vykonávají pravidelnou hlídkovou činnost, při které monitorují veškeré dění v ulicích, které přiléhají k chráněným objektům. Není přitom rozhodující, v jaké vzdálenosti se osoba od chráněného objektu pohybuje. Zákonný důvod kontroly je zde zcela nepochybně dán,“ napsala policie na Twitter.

 Delší video, jak probíhalo legitimování policií při natáčení o vilách, které Rusko pronajímá Zdeňku Zbytkovi. Ruské kulturní centrum jsme nenatáčeli   Na videu, které Jiří Hynek zveřejnil na Twitteru, policista jako důvod kontroly totožnosti zmiňuje, že se štáb nachází u policií chráněného objektu a zmiňuje, že je novinář povinen prokázat totožnost podle § 63 odst. 2. „Jaký to je objekt? Je to Ruské kulturní centrum,“ dodává policista.

Podle Hynka však štáb ČT u Ruského střediska vědy a kultury vůbec nenatáčel. Reportáž skutečně není natáčena před touto budovou, nýbrž o dva domy dál.

„Pokud jde o samotnou kontrolu, její provedení se podle toho, co bylo zveřejněno, nejeví jako takticky správné a uznáváme, že chování policisty nebylo příliš diplomatické. Z toho důvodu prošetří jeho postup oddělení vnitřní kontroly,“ doplnila své vyjádření k celé věci Policie ČR.

X X X

Koalice prosadila 5 členů Rady ČT. Poslanci ANO a SPD hlasovat veřejně odmítli

Vládní koalice prosadila ve veřejné volbě pět nových členů Rady České televize. Zvoleni byli například politolog Ladislav Mrklas či bývalý šéf Českého rozhlasu a pak Národní knihovny Vlastimil Ježek. Poslanci ANO i SPD se veřejného hlasování odmítli zúčastnit. „Hnutí ANO se nebude účastnit takové blamáže,“ řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Novým členem Rady České televize poslanci zvolili i bývalého ředitele Českého rozhlasu Vlastimila Ježka, který také dříve vedl Národní knihovnu. | foto: Michal Šula, MF DNES

Do Rady ČT byli ve středu zvoleni také bývalá novinářka Českého rozhlasu Milada Richterová, bývalý šéfredaktor zpravodajství veřejnoprávní televize Karel Novák a bývalý předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík.

„My víme, že jsme válcováni a budeme zválcováni i dnešní den. Nicméně pošlapali jste úplně všechno a toto nevysvětlíte, kdybyste se rozkrájeli,“ uvedla Schillerová.

To, že ani poslanci SPD už při veřejné volbě členů rady ČT nebudou v sále, potvrdil předem šéf poslanců druhého opozičního hnutí Radim Fiala.

Chtějí vidět, který soudruh zradil, vysmíval se Radim Fiala z SPD veřejné volbě do Rady ČT

„Personální volby, které vždycky v Poslanecké sněmovně, co já pamatuji, byly tajné, tak najednou se budou volit aklamací. Budou se volit veřejně a mně to připomíná, že tak se vlastně volilo před rokem 1989, abychom dobře viděli, který soudruh zradil naši neomarxistickou ideu,“ řekl už před tím Fiala. „To je první krok ke konci pětikoalice, protože jestliže si nevěříte, tak to začíná být velký problém“ tvrdil Radim Fiala.

„Je to jasný znak toho, že si nevěříte,“ řekla také šéfka poslanců ANO Alena Schillerová v reakci na to, že vládní koalice prosadila veřejnou volbu.

Koalice, která má ve Sněmovně početní převahu 108 hlasů z 200, se veřejnou volbou členů Rady ČT rozhodla vyřešit to, že se jí dosud v tajné volbě nepodařilo nové členy veřejnoprávní televize zvolit. Marně se o to snaží od dubna.

Před dvěma týdny pak volbu zablokovaly SPD a ANO, když zpochybnily tajnost volby poukazováním na to, že si vládní poslanci museli ukazovat volební lístky.

X X X

Policie zasahovala u silničářů v Říčanech. Může to souviset s razií na magistrátu

Policisté zasahovali u středočeských silničářů v Říčanech, uvedl server Seznam Zprávy. Informaci potvrdila mluvčí krajského podniku. Policie už dříve obvinila několik pracovníků kvůli zakázkám. Středeční razie podle serveru souvisí s policejní akcí na pražském magistrátu.

Mluvčí krajských silničářů Petra Kučerová řekla, že zaměstnanci nyní nemohou do budovy. „Poskytujeme maximální součinnost,“ uvedla bez bližších informací. Do vedení organizace se zhruba 160 zaměstnanci loni nastoupil Jan Lichtneger, nahradil Zdeňka Dvořáka, kterého krajští radní v prosinci 2020 odvolali.

Středočeští silničáři v minulosti čelili kritice kvůli hospodaření, policie v souvislosti s jejich zakázkami stíhá osm lidí. Seznam Zprávy už dříve uvedly, že mezi nimi je Zdeněk Dvořák a kladenský podnikatel Otto Zach.

Podle serveru Seznam Zprávy souvisí zásah s razií na pražském magistrátu. Tam od středečního rána zasahují desítky detektivů protimafiánské centrály NCOZ. Kromě toho zasahují také v městském dopravním podniku. Policie stíhá 11 lidí. Mezi obviněnými je podle informací Radiožurnálu jak náměstek primátora Petr Hlubuček a podnikatel Michal Redl.

X X X

Budeme při vás až do vítězství, řekl Macron v Kyjevě. Přijdou další zbraně

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijal ve čtvrtek odpoledne v Kyjevě delegaci evropských státníků. Sešel se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým kancléřem Olafem Scholzem, italským premiérem Mariem Draghim a rumunským prezidentem Klausem Iohannisem. Macron ujistil Zelenského, že Evropa bude stát při Ukrajině až do vítězství, a slíbil další dodávku zbraní. Lídři také podpořili kandidaturu Ukrajiny do EU.

 „Všichni čtyři podporujeme okamžitý status kandidátské země do EU (pro Ukrajinu),“ řekl Macron na tiskové konferenci. Scholz prohlásil, že jeho vláda podporuje udělení oficiálního postavení kandidátské země pro Ukrajinu i Moldavsko. Zároveň však zdůraznil, že kandidáti musí k tomu, aby se skutečně stali členy unie, splnit jasná kritéria, píše Reuters. „Ukrajina patří do evropské rodiny,“ nechal se slyšet ale německý kancléř.

Ukrajina je připravena pracovat na tom, aby se stala plnohodnotným členem EU. Zasloužila si právo vydat se touto cestou, řekl prezident Zelenskyj.

Francouzský prezident přislíbil Ukrajině dodávky dalších šest houfnic Caesar. Dodal, že za současnou potravinovou krizi může ruská agrese. Vyloučil, že by byly na vině evropské sankce. Také ujistil Zelenského, že při Ukrajině bude stát Evropa až do vítězství. Zdůraznil ale, že podmínky míru si musí Ukrajina určit sama.

Zelenskyj po setkání řekl, že nevěří tomu, že by jakýkoliv světový lídr přiměl sám Putina ke skončení války. Je potřeba jednat společně. Ruská agrese je podle něj mířená proti celé Evropě, nejen proti Ukrajině. Proto čím víc zbraní Ukrajina bude mít, tím dřív se Evropa dočká míru.

Schůzka pěti státníků proběhla v Mariinském paláci, oficiálním sídle ukrajinského prezidenta. Všichni lídři se se Zelenským sešli poprvé tváří v tvář od začátku války na Ukrajině.

Do hlavního města Ukrajiny přijela delegace ve čtvrtek ráno. Společně cestovali přes noc speciálním vlakem z Polska. „Je to důležitý okamžik. Je to poselství jednoty, které chceme předat Ukrajincům,“ řekl novinářům Macron po tom, co vystoupil z vlaku na nádraží v Kyjevě. Nedlouho po příjezdu byl v ukrajinské metropoli vyhlášen letecký poplach, napsala DPA. Výstraha trvala asi půl hodiny.

 Evropští lídři nejdřív navštívili zničenou Irpiň

Před schůzkou s prezidentem Volodymyrem Zelenským navštívili Macron, Scholz a Draghi válkou zničené město Irpiň, které leží nedaleko od Kyjeva. K delegaci se přidal také rumunský prezident Klaus Iohannis.

Státníci na sobě neměli žádné viditelné ochranné prostředky, ale byli obklopeni těžce ozbrojenými vojáky. Ukrajinský zástupce jim popisoval, co se ve městě stalo. „Je to hrdinské město poznamenané stigmaty barbarství,“ řekl Macron v Irpini. Podle něj byly na místě spáchány masakry a válečné zločiny. „Ukrajina musí být schopná vzdorovat a zvítězit,“ uvedl Macron.

Irpin en Ukraine. Nous avons vu la ville dévastée et les stigmates de la barbarie. Et l’héroïsme, aussi, des Ukrainiennes et des Ukrainiens qui ont arrêté l’armée russe alors qu’elle descendait sur Kiev. L’Ukraine résiste. Elle doit pouvoir | (0:11)

Po tom, co viděli na zdi zničené budovy nápis „Make Europe, not war,“ (Vytvořte Evropu, ne válku), reagoval Macron slovy, že je to správné poselství. „Je velmi dojemné to vidět,“ řekl Macron.

Média o plánované společné cestě tří státníků informovala už v uplynulých dnech, ale oficiálně zdroje byly patrně z bezpečnostních důvodů zdrženlivé.

Dopravu speciálním vlakem z Polska zvolily i předchozí oficiální návštěvy válkou zmítané Ukrajiny. Podle italské agentury ANSA je cílem návštěvy předat Ukrajině „poselství o jednotě a plné soudržnosti zemí EU“.

Zorganizování návštěvy tří evropských státníků v Kyjevě podle Reuters zabralo několik týdnů, protože politici museli překonat kritiku Ukrajiny mířenou na jejich země. Kyjev kritizoval Německo a Francii a v menší míře i Itálii za údajné otálení s poskytnutí pomoci Ukrajině, pomalé dodávky zbraní a upřednostňování vlastních zájmů.

Zatímco samotný Kyjev už delší dobu žije relativně pokojným životem, zejména na východě Ukrajiny pokračují boje. Ostřelování ruskými raketami se však v noci nevyhnulo ani severoukrajinské město Sumy, ačkoli Sumská oblast byla už v dubnu osvobozena od ruských jednotek.

Gubernátor gubernátor Dmytro Žyvyckyj napsal, že rakety dopadly na sumské předměstí Sad a úder si vyžádal čtyři oběti na životě a šest raněných.

Dále pokračují boje v Luhanské oblasti, kde podle tamního velitele ruské jednotky útočí z devíti směrů najednou. „K zahnání našich jednotek nepřítel nasadil letadla, samohybné raketové systémy a dělostřelectvo,“ napsal velitel.

X X X

Ve světě je přes 100 milionů uprchlíků. Nejvíc od 2. světové války, říká UNHCR

Ve světě je v současnosti na útěku přes 100 milionů lidí, nejvíce od druhé světové války. Upozornil na to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle něj se jedná o „drastický milník“, k němuž se svět dostal kvůli ruské invazi na Ukrajině, krizi v Afghánistánu i dalších zemích.

„Buď se mezinárodní společenství spojí, aby přijalo potřebná opatření k řešení této lidské tragédie, vyřešení konfliktů a nalezení trvalých řešení, nebo bude tento hrozný trend pokračovat,“ řekl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Krize na Ukrajině je nejhorší a nejrychleji rostoucí od založení UNHCR v roce 1951, vyplývá ze zprávy o uprchlících zveřejněné ve čtvrtek.

Agentura DPA napsala, že kvůli dopadům války Ruska proti Ukrajině UNHCR zveřejnil výjimečně aktuální počty uprchlíků ve světě, kdežto běžně se zpráva týká situace z uplynulého roku. Podle posledních údajů této agentury OSN z Ukrajiny do jiných evropských zemí odešlo přes pět milionů uprchlíků.

Koncem prosince 2021 bylo kvůli válkám, násilí nebo porušování lidských práv na útěku 8,93 milionu lidí, což je o osm procent více než o rok dříve. Tento nárůst podporuje nejen válka na Ukrajině, ale i srpnové převzetí moci Tálibánu nad Afghánistánem, píše UNHCR.

Počty uprchlíků už léta rostou, koncem loňského roku jich byl více než dvojnásobek oproti roku 2012. Grandi řekl, že na tomto trendu se nic nezmění, protože potravinová krize vyvolaná válkou na Ukrajině vyžene z domovů další obyvatele chudých zemí.

Bezpečný a důstojný návrat domů je pro většinu uprchlíků preferovaným řešením krize. Pokud tu možnost nemají, organizace se snaží o jejich maximální integraci do komunity, do níž uprchli. Rychlost vysídlení těchto lidí je však rekordní, a hledání řešení, jak uprchlíky z krize vyvést, se stává stále složitější.

X X X

„Byli jsme na misi a vše se zvrtlo.“ Rusové zajali na Ukrajině první Američany

První dva Američané padli do ruského zajetí. Na Ukrajinu jeli bývalí příslušníci amerických ozbrojených sil jako dobrovolníci. U východoukrajinského Charkova je ale zajali ruští vojáci, napsal ve čtvrtek britský server The Telegraph.

Oba muži, devětatřicetiletý Alexander Drueke a sedmadvacetiletý Andy Huynh, sloužili jako dobrovolníci v ukrajinské pravidelné armádě. Během tvrdých bojů, odehrávajících se minulý týden severovýchodně od Charkova, je Rusové zajali.

Dvojice se přidala k rostoucímu počtu vojenských dobrovolníků ze Západu, které zajaly ruské síly, včetně přinejmenším dvou Britů, Aidena Aslina a Shauna Pinnera. Ty soud samozvané Doněcké lidové republiky jako „žoldnéře“ odsoudil k trestu smrti.

Zajetí Američanů může podle serveru posloužit Kremlu jako důkaz, že se Spojené státy přímo zapojují do války, a ruský prezident Vladimir Putin zřejmě bude požadovat od Ameriky významné ústupky za osvobození zajatců.

Dva Američané padli v bojích s ruskými silami u Charkova do ruského zajetí. Na fotografii jeden ze zajatých Američanů Alexander Drueke. (28. března 2022)

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že diplomaté vědí o nepotvrzených zprávách, že dva američtí občané upadli na Ukrajině do zajetí. „Situaci pozorně sledujeme a jsme v kontaktu s ukrajinskými úřady. Kvůli ochraně soukromí se zdržíme dalšího komentáře,“ řekl. Zopakoval varování, že američtí občané by neměli cestovat na Ukrajinu, popřípadě by ze země měli co nejdříve odjet.

Přítel obou Američanů, který si nepřál být jmenován, vylíčil, že muži upadli do zajetí poté, co ukrajinskou jednotku minulý čtvrtek zaskočil mnohem početnější ruský oddíl.

„Byli jsme na misi a všechno se naprosto zvrtlo,“ řekl. „Dostali jsme špatnou informaci. Řekli, že město bude čisté, ale ukázalo se, že právě na něj zaútočili Rusové. Přijeli se dvěma tanky T-72 a mnoha bojovými vozidly pěchoty BMP3 a asi stovkou vojáků. Nás bylo akorát družstvo o deseti mužích,“ dodal.

Dva Američané padli v bojích s ruskými silami u Charkova do ruského zajetí. Na fotografii jeden ze zajatých Američanů Andy Huynh. (6. dubna 2022)

Jednotka přešla do obrany, zatímco Drueke a Huynh vypálili protitankový reaktivní granát na jedno ruské vozidlo a zničili jej. Tím ale na sebe přilákali pozornost jednoho z tanků, který vystřelil jejich směrem, ale zřejmě minul. Krátce nato tank ochromila protitanková mina, kterou Ukrajinci nastražili na cestě. Oba Američané zmizeli v kouři a dýmu bitvy a zřejmě tehdy je ruští vojáci zajali.

„Myslíme si, že je asi zbavil vědomí výbuch protitankové miny nebo střela, kterou po nich vypálil tank, protože později jsme po nich pátrali, ale vůbec nic jsme nenašli, i když jsme vyslali bezpilotní letadla a ukrajinský pátrací tým. Kdyby je tank zasáhl, zbyly by pozůstatky jejich těl či vybavení,“ poznamenal kamarád.

Podezření potvrdila později v noci zpráva v ruské aplikaci Telegram, která tvrdila, že dva Američané se u Charkova stali válečnými zajatci. „Hodně věcí odpovídalo, než aby šlo o někoho jiného. Jsme jediní Američané bojující v této oblasti,“ dodal.

Drueke z města Tuscaloosa ve státu Alabama dříve sloužil v americké armádě při tažení v Iráku. Jeho matka Lois (68) řekla, že syn po návratu trpěl posttraumatickou poruchou a snažil se udržet si práci. „Velvyslanectví USA mne ujistilo, že dělají vše, aby ho našli. Velice doufám, že ho vymění za ruské zajatce,“ řekla.

Huynh se narodil v Kalifornii, ale žil v Alabamě. Dříve sloužil u námořní pěchoty. Jeho partnerka Joy Blacková uvedla, že v pondělí dostala od Huynhových kamarádů zprávu, že se pohřešuje. Dodala, že myšlenka na to, že se stane dobrovolníkem, v Huynhovi „hlodala“ od prvního dne ruské invaze na Ukrajinu.

„Snažila jsem se ho přesvědčit, aby neodjížděl, ale myslím, že už měl hotový názor. Viděla jsem, jak o tom přemýšlí. Nakonec se mi omluvil a řekl, že opravdu musí jít. Neřekl mi nic o operaci, ve které byl minulý týden, aby mne nevyděsil. Chci prostě, aby byl zpátky v bezpečí,“ řekla.

X X X

Británie chce porušit brexitová pravidla v Severním Irsku, EU zahájila řízení

Evropská komise podnikla právní kroky proti Velké Británii kvůli plánu Londýna pozměnit pobrexitová obchodní pravidla pro Severní Irsko. Oznámil to místopředseda Komise Maroš Šefčovič. Británie má dva měsíce na reakci, než se unijní exekutiva obrátí na unijní soud.

 Britská vláda v pondělí představila plán na změnu severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU. Legislativní návrh usiluje o zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království.

Šlo by o porušení dohody, kterou britský premiér Boris Johnson před méně než dvěma roky podepsal s EU.

„Není pochyb o tom, že neexistuje žádné právní ani politické ospravedlnění jednostranných změn mezinárodní smlouvy,“ upozornil Šefčovič. Londýn se podle něj rozhodl porušit dohodu, která zajišťuje klid a stabilitu Severního Irska. „Nazývejme věci pravými jmény. Tohle je ilegální,“ prohlásil.

Komise se kvůli tomu rozhodla odeslat do Londýna odůvodněné stanovisko k porušení podmínek smlouvy. Brusel tím pokročil v řízení zahájeném loni v březnu kvůli britskému odkladu dohodnutých celních kontrol.

Pokud Londýn do dvou měsíců uspokojivě nezareaguje, zažaluje jej Komise u soudu v Lucemburku. Ten může Británii v krajním případě vyměřit pokutu. Právě pravomoci unijní justice jsou však jedním ze sporných bodů a Londýn tvrdí, že se nechce jeho verdiktům podřizovat. V pondělí zveřejněný návrh britské vlády počítá s tím, že dohled unijního soudu by v případě irského protokolu nahradila arbitráž.

Vzájemná dohoda Unii umožňuje vést řízení s jejím bývalým členem, pokud podle ní porušil právo EU. EK na jejím základě podnikla proti Londýnu právní kroky také kvůli tomu, že neprovádí nutné zdravotní kontroly zboží vyváženého do EU a neposkytuje potřebná statistická data. Tato dvě řízení mohou trvat několik let, více než rok zpravidla zabere i následný soud. Šefčovič podotkl, že unijní exekutiva zároveň přišla s návrhy, jak zmíněné nedostatky jednoduše a rychle odstranit.

Podle Šefčoviče sáhl Brusel k „přiměřeným a vyváženým“ krokům, neboť nechce vztah s bývalou členskou zemí hrotit v době, kdy Evropu sužují dopady války na Ukrajině. Krajní řešení, kterým by mohlo být zavedení cel na některé zboží z Británie, zatím EU nechystá.

Komise podle Šefčoviče bez ohledu na právní kroky stále stojí o dialog s Londýnem. Zatím poslední věcná jednání se však odehrála v únoru, od té doby si obě strany vyměňují svá protichůdná stanoviska. „Je nejvyšší čas ukázat politickou vůli nalézt společné řešení,“ prohlásil Šefčovič.

Britská vláda tvrdí, že její plán nijak neohrožuje fungování jednotného trhu EU a že Unie nemá důvod k obavám.

X X X

Štrasburský soud zarazil převoz migrantů do Rwandy, Britové chystají další let

Na poslední chvíli v úterý neodletělo letadlo se sedmi běženci, které chtěla Velká Británie přesunout do Rwandy. Do plánu zasáhl Evropský soud pro lidská práva. Na palubě byla navíc jen hrstka lidí ve srovnání se zamýšleným počtem. Mnozí migranti totiž uspěli s odvoláním. Britská vláda nicméně oznámila, že se „chystá na další let“ a své migrační politiky se nevzdá.

Let s migranty, kteří nelegálně vstoupili do Británie, měl odstartovat v úterý ve 22:30 SELČ. Počet pasažérů se postupně snižoval až na pouhých sedm. Desítky lidí totiž uspěly s tvrzením, že nemohou být deportováni s ohledem na zdravotní problémy, lidská práva nebo to, že je vyhoštění nebezpečné.

Charitativní a odborové organizace se v minulých dnech snažily dosáhnout plošného zrušení první vlny deportací, to se však nepodařilo. Na poslední chvíli zasáhl až Evropský soud pro lidská práva (ECHR). Ve 23:15 SELČ všichni pasažéři Boeing 767 na vojenském letišti Wiltshire opět opustili.

Londýn je však prý připraven v deportacích žadatelů o azyl pokračovat. Krátce po fiasku na letišti to uvedla ministryně vnitra Priti Patelová. „Nenecháme se odradit a uděláme správnou věc, abychom ochránili hranice naší země,“ prohlásila.

Příslušný zákon, který začal platit v dubnu, vládě umožňuje posílat do třetích zemí některé utečence nelegálně vstupující na britské území. Zákon také zpřísnil tresty pro převaděče migrantů.

„Jsem zklamaná, že soudní spory na poslední chvíli zabránily, aby let odstartoval. Je překvapující, že se do kauzy vložil Evropský soud pro lidská práva, když britské soudy rozhodly jinak,“ dodala Patelová.

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku je soudním dvorem Rady Evropy, a není proto institucí Evropské unie. Británie je spolu s dalšími devíti státy zakládající zemí Rady Evropy, která byla ustavena v roce 1949 takzvanou Londýnskou smlouvu. Nyní má 47 členských zemí, Česko je členem od roku 1993.

„K rozsudku ECHR se určitě vrátíme a jeho původní rozhodnutí napadneme,“ řekla ve středu ministryně práce Therese Coffeyová. „Náš právní tým reviduje každé rozhodnutí, které bylo v souvislosti s (deportačním) letem učiněno a přípravy na další let začínají teď,“ dodala pak Patelová.

Britská vláda už prý plánuje další let a varuje, že každý, kdo se deportaci na poslední chvíli vyhne díky právním krokům, do Rwandy odletí později. Rozsudek evropského soudu neodradil ani rwandskou vládu, která je „stále připravena přijmout migranty a poskytnout jim bezpečí a příležitosti“ ve své zemi, řekla vládní mluvčí Yolande Makoloová.

Svým deportačním programem, za který Londýn v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), chce britská vláda rozbít pašerácké sítě a odradit migranty od toho, aby podstupovali nebezpečnou cestu přes Lamanšský průliv.

Plán však kritizují mnozí politici, charitativní spolky i mezinárodní organizace nebo také anglikánská církev. V soukromí ho označil za „otřesný“ i princ Charles.

X X X

Hongkong nikdy nebyl britskou kolonií. Nová učebnice hlásá pohled Pekingu

Hongkong nikdy nebyl britskou kolonií, tvrdí aktualizované hongkongské učebnice. Reflektují tak pohled čínské komunistické strany, která se vymezuje vůči koloniálnímu období a považuje Hongkong za výhradně své území.

 V nových učebnicích předmětu humanitní studia pro střední školy, který byl přejmenován na „občanství a sociální rozvoj“, se uvádí, že Hongkong nikdy nepatřil pod britskou správu. Čínská vláda prý nikdy neuznala smlouvy, podle kterých bylo město předáno Spojenému království, uvádí server South China Morning Post.

Učebnice, které byly předloženy k prověření Úřadu pro vzdělávání, rovněž převzaly oficiální verzi toho, jak propekingští představitelé pohlížejí na protestní hnutí v Hongkongu v roce 2019. Podle nich byly rozsáhlé nepokoje ohrožením národní bezpečnosti a podporovaly je vnější síly.

Čtyři sady učebnic pro žáky čtvrtého ročníku byly zveřejněny na internetu, aby si z nich školy mohly vybrat materiály pro nový školní rok, který začíná v září.

Komunistická strana Číny označuje dohody podepsané říší Čching a pozdějšími vládami, které podle ní učinily Západu ústupky, například v oblasti kontroly půdy, za „nerovné smlouvy“. Peking tak vysílá jasný signál, že hongkongské záležitosti jsou čistě jeho záležitostí.

Někteří lidé v Číně také zastávají názor, že přiznání, že Hongkong byl někdy kolonií, by otevřelo dveře k jeho nezávislosti, což bylo jedním z požadavků některých prodemokratických protestujících.

Británie obsadila ostrov Hongkong během první opiové války (1839–1842) a později podepsala smlouvu, která jí na 99 let svěřila kontrolu nad přilehlými Novými teritorii. Platnost této dohody skončila 1. července 1997. Toto výročí si Hongkong každoročně připomíná.

Letošních oslav výročí by se měl navíc zúčastnit i čínský prezident Si Ťin-pching, jehož vláda rozšířila kontrolu nad Hongkongem prostřednictvím opatření, včetně reorganizace volebního systému ve městě.

Peking z podpory veřejného nesouhlasu, který v roce 2019 vyústil v protesty proti rostoucímu vlivu Komunistické strany Číny, částečně obviňuje i hongkongské školy. Po těchto nepokojích proto nastaly rozsáhlé změny v učebních osnovách, kdy se děti učí nazpaměť přestupky, které jsou trestné podle zákona o státní bezpečnosti, ve školách byl zahájen také Den národní bezpečnosti a učitelům bylo doporučeno, aby hlásili děti, které zákon porušují.

X X X

Merkelová svými výroky v roce 2020 zasáhla do práv AfD, rozhodl soud

Někdejší německá kancléřka Angela Merkelová komentářem k volbě durynského premiéra v únoru 2020 zasáhla do práv protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Rozhodl o tom německý ústavní soud, na který se AfD obrátila.

Merkelová tehdy označila za neodpustitelné, že byl durynským premiérem zvolen liberál Thomas Kemmerich za podpory konzervativců a právě AfD. Podle AfD, která bývá označována jako populistická až krajně pravicová, tak Merkelová porušila svůj závazek neutrality. Merkelová verdikt podle své mluvčí respektuje, jeho obsah ale nekomentovala, uvedla agentura DPA.

„Byl to špatný den pro demokracii. Byl to den rozchodu s hodnotami a přesvědčením Křesťanskodemokratické unie (CDU),“ řekla Merkelová k tomu, že pro zvolení svobodného demokrata (FDP) Kemmericha hlasovali zemští poslanci FDP a její CDU společně s AfD. Uvedla také, že takovýto postup byl neodpustitelný, protože není možné vytvářet parlamentní většiny ve spolupráci s AfD. Uvedla, že proto podle ní musí být výsledek hlasování vzat zpět.

Protože ostatní parlamentní strany v Německu s AfD spolupracovat odmítají, vyvolala volba premiéra v Durynsku překvapení a pobouření. Hned následující den Kemmerich oznámil, že jeho odchod z premiérské funkce je nevyhnutelný. Funkce se pak vzdal třetí den po zvolení. Premiérem se následně stal politik postkomunistické Levice Bodo Ramelow.

AfD vyjádření Merkelové kritizovala jako zásah do svých práv garantovaných základním zákonem, což je německá obdoba ústavy. Ústavní soud dal AfD za pravdu, když konstatoval, že Merkelová skutečně svými výroky jednala proti první větě prvního odstavce článku 21 základního zákona. Tato věta říká, že strany spolupůsobí při politické tvorbě vůle lidu. Merkelová se přitom proti spolupůsobení CDU a AfD na volbě zemského premiéra ohradila.

Alternativa pro Německo již v roce 2020 úspěšně žalovala někdejšího ministra vnitra vlády Merkelové Horsta Seehofera za to, že na webu svého úřadu zveřejnil rozhovor s agenturou DPA, ve kterém stranu tvrdě kritizoval a mimo jiné o ní řekl, že rozvrací stát. „Staví se proti tomuto státu. Mohou tisíckrát říkat, že jsou demokraté,“ uvedl mimo jiné o AfD v září 2018 Seehofer, který je členem Křesťansko-sociální unie (CSU), bavorské sestry CDU.

AfD Seehoferův postup soudně napadla, protože zveřejněním rozhovoru na webu ministerstva podle ní porušil princip státní neutrality a také právo politických stran na rovné zacházení. Ústavní soud dal AfD za pravdu.

X X X

Zbraně darované Ukrajině končí na černém trhu. Armáda je musí kupovat zpět, tvrdí expert

Americký vojenský expert Glenn Ignazio, který před časem osobně navštívil Ukrajinu, vyjádřil znepokojení nad tím, jakým způsobem se v zemi distribuují zbraně a vybavení. Darovaná pomoc nejen z USA, která je přirozeně zdarma, údajně často končí na černém trhu, kde si musí Ukrajinci zboží kupovat.

V konferenční místnosti generála Bernarda Rogerse na americké základně v Německu vědí o každém náboji, každé zbrani a systému, který putuje na Ukrajinu. Právě zde je totiž velení masivní logistické operace, při které se západní vojenská a humanitární pomoc dostává na Ukrajinu.

 Jenže Západ ztrácí přehled nad darovanou pomocí ve chvíli, kdy zbraně překročí hranice Ukrajiny. V tu chvíli získává moc nad distribučním procesem Ukrajina. Množí se přitom těžko ověřitelné zprávy, že je logistická operace Kyjeva chaotická. Žádná koordinovaná distribuce materiálu údajně neprobíhá a jednotlivé vojenské oddíly tak musejí o zbraně, neprůstřelné vesty a další vybavení v podstatě bojovat.

 Ba co hůř. Major ve výslužbě Ignazio po návštěvě Ukrajiny sdělil, že vojenský materiál často končí na černém trhu. Zatímco velké obranné systémy se podle něj daří doručovat na správná místa, čím je předmět menší – jde například o vestu nebo ruční zbraň – tím spíše skončí na černém trhu. Dochází tak k paradoxu, kdy Ukrajinci musejí za zbraně, které byly darované zadarmo, platit.

„Když jsem vkročil do bojové zóny, každý den se mě všichni ptali, kde seženou neprůstřelnou vestu,“ popsal Ignazio. Podle něj ukrajinská policie a armáda vykupuje vesty za přemrštěné ceny z černého trhu, protože jsou rozkradené, což indikuje významné interní problémy, se kterými se Kyjev při válce s Ruskem potýká (ačkoli Moskva z hlediska logistiky čelí podobným a ještě větším problémům). Informoval o tom list Daily Express.

Ten rovněž informoval o tom, že vláda Kyjeva utrácí miliardy dolarů za vlastní podporu armády. I v květnu se Ukrajině podařilo vybrat část daní, řada podniků je ale zavřená, a proto do státní truhlice neproudí tolik, kolik by prezident Volodymyr Zelenskyj potřeboval. A je zjevné, že i s distribucí státní pomoci – která má podporovat uprchlíky i vojáky na frontě – to mají Ukrajinci těžké.

X X X

Zemřel slovenský sériový vrah a nekrofil Rigo. Vinu nikdy nepřiznal

Zemřel nejhorší sériový vrah v dějinách Slovenska Ondrej Rigo. V trenčínské věznici si odpykával doživotní trest za vraždu osmi žen a nezletilého chlapce, vinu však nikdy nepřiznal. Příčinu Rigovy smrti určí pitva. Zločinci bylo šestašedesát let.

 Dodnes je Rigo považován za nejbrutálnějšího slovenského vraha, útočil však nejen ve své vlasti. V letech 1990 až 1992 se zaměřoval na starší a osamělé ženy i v Německu a Nizozemsku. Své oběti zabíjel surovými údery do hlavy, přičemž s jejich mrtvolami pak měl pohlavní styk.

Ke spícím ženám se obvykle vloupal oknem a z místa činu si často odnesl nějaké cennosti. Vraždit začal během toulek po Evropě, tamní činy s ním však policie spojila až poté, co se vrátil domů na Slovensko a ve vraždách pokračoval tam.

Nejdříve zabil osmaosmdesátiletou ženu v domově důchodců, pak čtyřicetiletou ženu i s jejím čtrnáctiletým synem. Pak se pokusil zabít třicetiletou ženu, ta se však ubránila. Později zavraždil ještě téměř osmdesátiletou, jednadvacetiletou a dvaašedesátiletou ženu, píše portál Aktuality.sk. Pár hodin po poslední vraždě jej policie dopadla.

Až následně se podařilo dokázat, že má Rigo na svědomí i dvě ženy v Mnichově a jednu v Amsterdamu. Místa se totiž kryla s lokalitami, ve kterých se slovenský vrah pohyboval. Během vyšetřování případu slovenská policie poprvé v dějinách použila jako důkaz stopy DNA. Rigo se přesto ke svým činům nikdy nepřiznal.

V nápravném zařízení se muž ocitl už jako čtrnáctiletý a později skončil i v sirotčinci. Svůj trest si odpykával v Trenčíně, kde také zemřel, informovala televize Markíza. V roce 2018 požádal o podmínečné propuštění, soud to však zamítl. Loni se pak objevily spekulace o jeho podlomeném zdraví.

„Bude provedena anatomicko-patologická pitva, která určí přesné příčiny úmrtí. O události byli vyrozuměni příslušníci policejního sboru v Trenčíně,“ informovala mluvčí vězeňské stráže Monika Kacvinská.

X X X

ČERVNOVÝ TERMÍN „ÚSTECKÉ 21“ SVĚDČÍ,  ZÁVODY  MOTOCYKLISTŮ

Příznivci závodů do vrchu vyrazili o víkendu do Ústí nad Orlicí, na známou trať vedoucí k rozhledně na Andrlův chlum. Atraktivní místa byla v obležení diváků, což bylo znát zejména během svozů, kdy se snažili pozdravit své favority z bezprostřední blízkosti. To sice dělalo vrásky na čele bezpečnostním činovníkům, ale závodníky obrovská přízeň fanoušků potěšila.

 A jezdců se na Ústecké 21 sešlo díky spojení Mistrovství České republiky a seriálu Maverick Hill Climb Czech sto třicet šest. Vysoký počet startujících prověřil připravenost pořadatelů, protože v tomto počtu není nouze o technické poruchy i havárie. Vše se naštěstí obešlo bez následků a víkend v Ústí nad Orlicí si všichni užili.

 Petr Trnka – ACCR Czech Trnka Racing – Norma M20 FC: „V Ústí jsem byl poprvé a moc se mi líbila zdejší trať i práce pořadatelů. Navíc se mi podařilo už v sobotu pokořit český rekord Miloše Beneše a v neděli svůj čas ještě vylepšit. A fanoušci byli skvělí. Takže super víkend a dobrá příprava na italské Trento.“

Miloš Beneš – GMS Czech Racing Team – Osella FA30: „Nedostal jsem se na svoje časy z minulosti, ke kterým mně chyběly asi dvě vteřiny. Všichni jsme limitovaní nedostatkem nových pneumatik, takže jsme jeli ty použité. Nové šetříme na Evropu, která je pro nás prioritou. Po šternberské lehčí kolizi se svodidly jsem malinko zvolnil, takže z celkového pohledu to byl vcelku vydařený víkend.“

Karel Berger – Osella PA21 JrB: „Ústí je můj domácí závod, bydlím za kopcem v Litomyšli, takže to mám fakt kousek. O to víc mě těší, že se nám podařilo dostat na bednu a udržet za sebou Davida Dědka. Ústecká trať našemu litrovému autu celkem vyhovuje, dokážeme s ním porážet i výkonnější speciály. Víkend jsem si užil a už se těším na další závody.“

Tereza Machová – GMS Czech Racing Team – Norma F20: „S plackou mě v Ústí čekala premiéra, takže jsem přijela s velkým respektem. Moc se mně líbila trať a prostředí. Překvapily mě i dosažené časy, protože mám trochu problém s výjezdem z pomalejších zatáček. Podařilo se mi překonat čas Edity Práškové a toho si obzvlášť cením. Úžasnou atmosféru vytvářeli celý víkend diváci. Bylo z nich cítit velké nadšení a podpora.“

František Grüner – BMW E30: „Na Ústecké jednadvacítce jsem doma, mám to sem pár kilometrů. Domácí závod je vždy náročný, protože za námi přijíždí spousta fanoušků a kamarádů. To je pochopitelně super, ale ubírá to na koncentraci. To se nám trochu vymstilo před rokem v Lanškrouně, takže jsem se připravoval hlavně psychicky. A nakonec je z toho nad očekávání dobrý výsledek. To, že pokořím i čas Ivo Krampoty, jsem nečekal. Takže za nás super.“

Dalším společným podnikem Mistrovství ČR a seriálu Maverick Hill Climb Czech bude v polovině července Vrbno pod Pradědem. Jan Koudelka, předseda komise ZAV

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.