Přes milion lidí ve stávce proti Fialovi, Válkovi. Trvat na demisi, Fiala v kravatě spíš u krav, než ničit ČR. Ředitel Ludvík: Nemocnice nevědí, jak budou fungovat od ledna. Na Ukrajině otrávili manželku šéfa rozvědky Budanova

Do roka a do dne neuvidíme žádný růst, říká exministr Tlustý o vládě Fialy. Zlámalová hovořila o zrůdnostech. Do roka a do dne neuvidíme v ekonomice žádný růst, jelikož nemá z čeho vzniknout. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to pronesl bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Většinu kroků vlády označil za kontraproduktivní.

Současný vývoj podle exministra směřuje k pouze ke zhoršování veřejných financí. Ekonomická analytička Týdeníku Echo sice vítá snižování deficitu, trnem v oku jí ale je zvyšování daní či rušení flexibilních pracovních smluv, které dokonce označila za zrůdnost.

Podle Tlustého kabinet pouze předstírá, že vládne a řeší problémy. „Nevím, jestli tak jednají proto, že tomu nerozumějí, nebo mají postranní úmysly. Skoro by se mi chtělo říct: Fialo, do roka a do dne, vyzývám tě na boží soud. Jsem přesvědčený, že do té doby neuvidíme žádný růst, jelikož nemá z čeho vzniknout,“ hřímal v pořadu 360°.

 Aktuální situace podle exministra povede k tomu, že se bude nepříznivý stav jen prohlubovat. „Všechno směřuje ke zhoršování stavu veřejných financí, a tudíž ke zhoršování situace rodin, podniků a následnému růstu nezaměstnanosti. Vidím pouze samá špatná čísla, z nichž viním pouze tuto vládu,“ řekl Tlustý. Naprostá většina kroků kabinetu je v jeho očích kontraproduktivní.

 Podle Zlámalové je vláda kabinetu Petra Fialy na snížení deficitu dobrým signálem. „I tak ale dojde jen k malému počtu škrtů, což považuji za zásadní nedostatek,“ vyčetla jí. Nejvíce ji na celém konceptu dráždí zvyšování daní. „Jedná se totiž o faktické zvýšení všech přímých daní, což vnímám jako obrovský problém,“ zdůraznila. Tento krok kritizuje i Tlustý, který důležitý bod konsolidačního balíčku označil za „zločin vlády“.

Zlámalové vadí i jiné položky. „Všichni volají po nutnosti flexibilních úvazků. Vláda zareaguje tak, že fakticky zruší jediné pružné smlouvy, tedy dohody o provedení práce, na jejichž základě pracují rodiče malých dětí, senioři či studenti. A zavede místo toho registr dohod o provedení práce. Něco takového považuji za zrůdnost,“ nenechala na vládě nit suchou.

Hostem pořadu 360° byl i poslanec Jan Hrnčíř (SPD), který vládu kritizoval za to, že podle něj dosud nepřišla s dostatečným řešením. „Tvrdit, že se situace v příštím roce zlepší, je nesmyslné. Česko se nedokázalo vrátit na předcovidovou úroveň hospodářství a vše nasvědčuje tomu, že jsme v recesi. Nevím tedy, zda se pan premiér mýlí, nebo vědomě lže,“ pronesl zákonodárce.

X X X

ODBORÁŘI,  LÉKAŘI,  UČITELÉ,  VÝROBCI  AUT  A  SPOL  DÁL  JEDNAT   O  ODCHODU  FIALY,  NOVÉ  VLÁDĚ,  JAK  JE  I  NA  SLOVENSKU

Stávkoval milion lidí, dezinformátory jsme ale nezvali, tvrdí Středula.

Pondělní stávky se zúčastnil až milion zaměstnanců, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Zároveň se distancoval od pozvání dezinformátorů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) míní, že požadavky odborů vedou k většímu zadlužení. Podle něj je k sociálnímu smíru potřeba zapojení obou stran.

Jedním z vrcholů pondělní stávky bylo shromáždění na pražském Malostranském náměstí. „Nejsem spokojen, když se stávkuje a protestuje. Myslím, že nejdůležitější je řešit důvody, proč ta podpora byla tak veliká,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda ČMKOS Josef Středula. Přestože Malostranské náměstí nebylo úplně zaplněné, do protestů se podle něj zapojil až milion lidí. „Byly to stávky ve firmách, ve školách, ale také neformální zapojení, protože někteří stávkovat nemohou,“ popsal Středula.

 Na Malé Straně kromě odborových předáků promluvil také dezinformátor, který vystupuje jako blogger Vidlák. Podle Středuly ale nebyl hostem ČMKOS. „Pozvali jsme jenom odborové předáky a předačky za ČMKOS, toto bylo pozvání Asociace samostatných odborů. Já jsem před takovým krokem varoval i dopředu, aniž bych věděl, že to takto dopadne,“ řekl Středula s tím, že Vidláka, občanským jménem Daniela Sterzika, vzal mezi řečníky předseda asociace Bohumír Dufek.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu 360° uvedl, že stávku vnímá jako kritiku, ale na druhou stranu se mu nelíbí řada kroků některých odborových předáků. „Pokud odbory na jedné straně říkají, že jim záleží na sociálním smíru, tak k tomu, abychom ho vytvářeli, jsou nezbytné obě strany, ne jenom jedna,“ podotkl s tím, že na jednáních vláda naslouchala tomu, s čím přišli odbory a zaměstnavatelé.

Vláda ale podle něj nemůže ustoupit z ozdravení veřejných financí. „Kdybychom podlehli populistickým návrhům, doplatili by na to ti, které se teď odbory snaží takzvaně chránit. My ale neseme odpovědnost za růst české ekonomiky do budoucna. Většina návrhů odborů míří opačným směrem, tedy abychom ještě víc peněz rozdali, a tím pádem se víc zadlužili,“ dodal ministr dopravy.

X X X

FIALA   NEMÁ  ZÁJEM  V  ČR  NĚCO  ZLEPŠIT,  BOJÍ  SE  VÝMĚNY

PROTO  SE  SCHOVAL  MEZI  DOBYTEK   NA  VYSOČINĚ  U  BRATRA  JUREČKY

Vláda se s námi bojí jednat, říká Dufek, neřeší potíže lékařů, důchodců, lidí bez domova,  nemá žádný plán  na  nové byty

Vláda s námi nejedná, protože se bojí, tvrdí odborový předák Bohumír Dufek. Naopak podle poslance Karla Haase (ODS) odbory nepřináší konstruktivní návrhy řešení, jen natahují ruku směrem ke státnímu rozpočtu, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podle Dufka došlo k poslední interakci mezi odbory a premiérem letos v březnu, kdy Asociace samostatných odborů pořádala ekonomickou konferenci. „To bylo naposledy, kdy jsme se setkali. Od té doby je to jedna pomluva za druhou, že odbory všechno destabilizují a dělají samé problémy. Vláda s námi nejedná, říkám to s plnou vážností. Spíše se s námi bojí jednat,“ prohlásil odborový předák.

X X X

´FIALA  U   KRAV  NA  VYSOČINĚ  V  KRAVATĚ

Fiala na farmě v obleku? Nutella č. 2, míní Kubáček. Příště na kravince pláštěnku, radí Kolář

Premiér Petr Fiala (ODS) se před demonstranty, kteří v pondělí vyrazili do pražských ulic, schoval mimo jiné v kravíně, kterému šéfuje bratr ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), uvedl politolog Jan Kubáček. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň konstatoval, že Fialův úprk je „nutellou č. 2“. Společně s komentátorem Petrem Kolářem ohodnotili rovněž outfit, který premiér k návštěvě zemědělského družstva zvolil.

Kombinace obleku a igelitů, které si Fiala natáhl na nohy, prý Koláře pobavila. „Pravděpodobně se chtěl vyhnout bahnu a nějakým kravským exkrementům. Možná by si příště měl pořídit pláštěnku a úplně se do ní zabalit. Třeba by se neušpinil od nutelly,“ glosoval ve vysílání. K videu z německých nákupů se vrátil i Kubáček. Podle něj to premiérův PR tým návštěvou farmy v exkluzivním drahém obleku „zabil“ a „spáchal nutellu č.2“.

 „Josef Středula může být spokojen, protože sice nic neprosadí, ale symbolicky to vypadalo jako masivní akce proti premiérovi, který opět nepochopil situaci a reagoval ideologicky, zaslepeně a naprosto nevhodně. Zase bude směšný,“ řekl Kubáček. Podle Koláře Fialův tým komunikaci nezvládá: „Když člověk kouká na jejich sociální sítě, tak je patrné, že vůbec nevnímají realitu.“

Premiér Fiala prý na farmu vyjel, protože nechtěl rušit program a chtěl být v kontaktu s lidmi. To by bylo legitimní, kdyby ji neřídil bratr ministra Jurečky, prohlásil Kolář: „Pan premiér si šel asi poslechnout od bratra ministra svojí vlády, jak to dělají dobře. V tom případě se nedivím, že od lidí slyší, jak to dělá dobře.“

Právě Marian Jurečka se jako jediný z vrcholných politiků mezi demonstranty vydal. „Vstoupil mezi demonstrující, pobyl tam, vedl si své argumenty, hájil si svou, nebál se,“ zhodnotil Kubáček. „Uvažoval i tím směrem, že zhanobil Petra Fialu, protože ho poslal za svým bratrem, kde si jako Milouš Jakeš ve své době poslechl ty správné,“ dodal politolog.

 Fiala odmítl, že se odborům vyhýbá

„Jednoznačně odmítám tvrzení, že vláda nejedná s odbory, prohlásil již před pondělní stávkou premiér Fiala na tiskové konferenci v Brně. Kabinet podle něj před protesty nehodlá ustoupit. Kroky, které musí udělat, prý možná nejsou populární, ale jsou nutné. Vláda voličům slíbila, že dá dohromady veřejné finance, a schválený ozdravný balíček a připravovaná důchodová reforma jsou proto podle premiéra nezbytné.

Ministři podle premiéra s odbory pravidelně jednají, odboráři jsou navíc členy různých pracovních skupin. „Ten dialog je vlastně permanentní a mohl by fungovat dobře pouze za předpokladu, že zájem domluvit se mají obě strany. Je to vláda, která má zájem se domluvit se sociálními partnery,“ řekl Fiala.

X X X

BABIŠ:  STRATEGIE  FIALY  LIDI  STRAŠIT,  ABY  JE  MOHL  ZDANIT

FIALA   DRŽI   VE  VLÁDĚ  ZBYTEČNĚ  MOC  LIDÍ,  VYHAZUJE  MILIARDY  V  CIZINĚ

Vláda Petra Fialy podle bývalého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše lže občanům, aby je mohla více zdanit. „Strategie této vlády je neustále lidi strašit. Žádná katastrofa ani bankrot tady nehrozí,“ řekl ve Sněmovně Babiš. Současná vláda podle něj straší lidi, aby se uskromnili.

„Česká republika má zdravé veřejné finance,“ prohlásil také ve Sněmovně Babiš. „Lžou, že chtějí ozdravovat veřejné finance, aby vám nedali peníze. Jsou to vaše peníze,“ řekl bývalý premiér.

„Zadlužení je deváté nejmenší v Evropské unii. A pan premiér si zároveň odporuje tím, že se chlubí, že agentura Moody´s nám vylepšila rating. Ano, to je pravda. Ale on vám zapomněl říct, že to vylepšila potom, co v rámci Fialovy vlády to zhoršila. Takže ten rating je stejný jak za nás,“ uvedl Babiš.

„Je profesionální lhář a nevěřte mu,“ řekl také o předsedovi vlády. Navrhl bod jednání „Lži premiéra Fialy o veřejných financích“, ale to mu neprošlo.

Chvilkový hlasovací karambol koalice

Vládní pětikoalice se i přes opakované hlasování nepodařilo prosadit, aby se v úterý mohlo jednat a hlasovat i po 19:00 a po 21:00. Pro bylo 78 poslanců ze 156 přítomných, proti 77. Koalice ale potřebovala 79 hlasů.

„Poslanci vládní koalice nejsou v práci,“ komentoval to s pobavením v hlase předseda SPD Okamura. Dokresluje to podle něj situaci v koalici, kterou popsal slovy arogance, destrukce a zmatek.

Později se ale počet poslanců vládní koalice zvýšil, a tak dokázali zamítnout všechny opoziční návrhy na změnu programu.

Výcvik ukrajinských vojáků může pokračovat

Poslanci pak schválili, že výcvik ukrajinských vojáků v Česku bude moci pokračovat i v příštím roce. Sněmovna vládní návrh podpořily i hlasy opozičního hnutí ANO. Souhlasila také s prodloužením většiny misí českých vojáků v cizině. Senát s tím souhlasil už před třemi týdny.

Ministryně obrany Jana Černochová řekla, že v Česku absolvovalo výcvik zhruba 3500 ukrajinských vojáků, dalších 500 vycvičili čeští instruktoři v Polsku.

Vojenská pomoc Ukrajině bude pokračovat ze zásob soukromých firem, neboť v armádních skladech už nezbývá mnoho z toho, co by čeští vojáci mohli postrádat.

Působení ozbrojených sil v zahraničí má v roce 2024 vyjít na 115 milionů korun, dalších 252 milionů korun mají tvořit výdaje spojené s pobytem ozbrojených sil jiných států v Česku za účelem výcviku ukrajinských vojáků. Náklady bude hradit ministerstvo obrany ze svého rozpočtu.

X X X

AGROFERT  ŽALUJE  MINISTRA  RAKUŠANA

Agrofert žaluje Rakušana a hnutí STAN za výroky o odposlouchávání

Holding Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše podal žalobu na předsedu hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana kvůli výrokům o odposlouchávání telefonů. Firma to uvedla na svých webových stránkách. Požaduje od Rakušana omluvu za podle holdingu zcela nepravdivé tvrzení či přinejmenším snahu vyvolat dojem, že Agrofert protiprávně odposlouchává hovory třetích osob.

Rakušan to uvedl v rozhovoru s deníkem MF Dnes, který hnutí STAN zveřejnilo v září na svých webových stránkách. Holding žaluje i samotné hnutí STAN.

„Nejsem si vědom, že bych jakkoliv poškodil pověst Agrofertu. A jsem zvědavý na soudní prokazování toho, jaká pověst Agrofertu ve skutečnosti je a čím se zabývá bezpečnostní divize holdingu,“ uvedl v reakci Rakušan na síti X.

 Holding Agrofert podal na mě i na hnutí STAN žalobu pro poškození dobré pověsti. Nejsem si vědom, že bych jakkoliv poškodil pověst Agrofertu. A jsem zvědavý na soudní prokazování toho, jaká pověst Agrofertu ve skutečnosti je a čím se zabývá bezpečnostní divize holdingu.

Agrofert požaduje, aby STAN odstranil vyjádření Rakušana z webu a aby předseda STAN také smazal post na sociální síti X, který obsahuje podle společnosti nepravdivé tvrzení.

„Agrofert usiloval o mimosoudní vyřešení této situace, a to prostřednictvím výzvy oběma žalovaným, kde požadoval odstranění zmíněných textů a omluvu,“ uvedla společnost.

Včasná omluva by podle ní mohla zmírnit negativní dopad na pověst Agrofertu. Předžalobní výzvy zůstaly bez odezvy ze strany Rakušana i samotného hnutí STAN, uvedl holding.

 Pozor, odhalení! V době sestavování vlády a přebírání moci od ANO jsme měli obavy z toho, že nás špehuje bezpečnostní divize Agrofertu. Když se mě teď na okolnosti ptá bývalá mediální divize téhož holdingu, volím formu „otevřené odpovědi“, aby nebylo sebemenších pochyb o tom, co…

Rakušan o holdingu mluvil v souvislosti s kauzou týkající se šifrovaných telefonů. Novinář z MF Dnes se ho ptal, proč měl šifrovaný telefon, který mu údajně pořídil europoslanec za STAN Stanislav Polčák.

„Stanislav Polčák mi přinesl telefon se speciální aplikací proto, že jsme po volbách do Poslanecké sněmovny měli dost významné indicie, že naše komunikace je odposlouchávaná. A v době, kdy jsme jednali o podobě vlády, jsme nepotřebovali, aby detaily těch jednání znala neblaze proslulá bezpečnostní divize Agrofertu. Tohle měl být jeden ze způsobů, jak komunikaci vyjednávacího týmu lépe zabezpečit,“ řekl Rakušan.

Skupina Agrofert uvedla, že výroky Rakušana jsou pro společnost velmi poškozují a zdůraznila, že je pronesl ne jako běžný občan, ale jako ministr vnitra. U ministra podle Agrofertu lze předpokládat vyšší stupeň informovanosti hlavně v nezákonném odposlouchávání osob a to, že veřejnost vnímá jeho vyjádření velmi vážně. „Pokud tedy pan Vít Rakušan se vší vážností obviní Agrofert ve veřejném prostoru z toho, že jej odposlouchával, má to velmi negativní dopad na dobré jméno společnosti,“ uvedl ve svém vyjádření holding.

X X X

Nejhůře se vede Česku a Německu, říká Kovanda. Označil i dlouhodobé evropské hříšníky

Současná evropská ekonomika se podle ekonoma Lukáše Kovandy nenachází v příliš dobré kondici a meziročně roste o 0,1 procenta. „Nejhůře je na tom v tuto chvíli jádro EU, jako jsou Německo či Česká republika, což souvisí s jejich závislostí na průmyslové výrobě a ruských energiích,“ upozornil v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS. Zároveň ale dodal, že co se týče zadlužování Evropy, stále ji nejvíce dolů táhne „jižní křídlo“.

„Řecko za sebou táhne velký dluh, který byl vyšponován v době globální finanční krize v letech 2008 a 2009. Dalším dluhovým hříšníkem je Itálie a je zajímavé, že i Francie má dluh takřka 112 procent hrubého domácího produktu,“ vyjmenoval Kovanda největší dlužníky EU.

 Právě Francie může být podle ekonoma odstrašujícím příkladem pro Českou republiku. „Patří k zemím, jimž dluh v posledních letech velice rychle narůstá, takže je to varování pro Českou republiku i Slovensko, které jsou v tuto chvíli poměrně málo zadlužené v rámci Evropské unie,“ uvedl.

 „Česko má zadlužení zhruba 44 procent, ale pokud se s dluhem nebude nic dělat, může rychle vyrůst jako ve Francii,“ varoval Kovanda. Dodal však, že v tuto chvíli je uklidňující, že český dluh je stále jenom na polovině toho, co je v Unii obvyklé. Nemůže tak být zatím řeč o nějakém rozvratu českých veřejných financí či směřování Česka k bankrotu.

Německo stojí před řadou výzev

Před ještě větší výzvou než Česko stojí podle expertů Německo. „Jeho ekonomika je v recesi a vykazuje problémy, které ještě před pár lety nebyly. Myslím, že se německá ekonomika velmi těžko vypořádává s tím, že byla nastavena na laciné ruské energie, a s transformací spojenou se zavíráním jáderných elektráren,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko.

Doplnil, že problém je skutečně velmi vážný, a pokud německá ekonomika nezačne růst, potáhne dolů celou Evropskou unii. Přesto však Šramko na situaci nahlíží optimisticky a ve „vzkříšení“ německé ekonomiky stále věří.

Kovanda je ale mírně pesimističtější a domnívá se, že Německu hrozí velký politický otřes. „Mám obavy, jak to Německo zvládne, protože výzev, jimž čelí, je opravdu celá řada. Je to energetická politika Energiewende, vypínání jaderných elektráren, nutnost odstřihnout se od ruských energií, od ruského plynu, nezvládnutá přistěhovalecká politika,“ vyjmenoval a dodal, že bude zajímavé tamní situaci sledovat.

X X X

ŘEDITEL  NEMOCNICE  V  PRAZE  MOTOLE  LUDVÍK  OBAVY  O  LÉČBĚ  LIDÍ

VÁLEK,  FIALA  NESPLNILI  POŽADAVKY,   JAKÉ  MAJÍ   LÉKAŘI  V  ZAHRANIČÍ

Nevíme, jak budeme fungovat od ledna, bojí se ředitel motolské nemocnice

Nemocnice nevědí, jak budou fungovat od ledna. Naplánovat služby lékařů totiž musí 15. prosince, tedy dřív, než bude schválená novela zákoníku práce. Na konferenci Efektivní nemocnice to řekl ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Lékaře, kteří v prosinci vypověděli přesčasovou práci, podle něj nemocnice převede na směnný provoz.

 Podle senátora za ODS a bývalého ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause si ale malé nemocnice přechod na směny dovolit nemohou, protože nemají tolik personálu.

Novela má snížit maximální počet hodin přesčasové práce a legalizovat 24hodinový pobyt na pracovišti. „Vedení všech nemocnic bude postaveno před těžkou volbu, jestli bude (od ledna) všechno fungovat po novu, nebo po staru,“ řekl ředitel.

Změny zákoníku práce začaly letos v létě, kdy poslanci navýšili maximální počet dobrovolných hodin přesčasové práce od října ze 416 hodin na dvojnásobek. To odmítla část lékařů, na protest jich dosud podalo výpovědi ze smluv na dobrovolné přesčasy více než 6 100.

Ministři práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Vlastimil Válek (TOP 09) připravili novelu, která by měla nejen vrátit původních 416 hodin, ale také legalizovat dosud zažitou praxi 24hodinového pobytu na pracovišti. Ve čtvrtek ji bude projednávat Sněmovna a podle dřívějšího vyjádření Válka by měla přijít do Senátu 20. prosince.

Podle Ludvíka ale nemocnice musí rozplánovat lednové služby už 15. prosince. Managementy nemocnic ale tou dobou nebudou vědět jistě, zda lékaře vypsat do směnného provozu nebo na dosavadní 24hodinové služby.

Výkonů bude v prosinci minimum

Motol je největší nemocnice v Česku se 750 000 ošetřenými a 70 000 hospitalizovanými pacienty ročně. Pracuje v ní 1319 lékařů, do služeb po běžné pracovní době nastupuje 765 z nich. Podle Ludvíka 50 z nich podalo výpověď z přesčasové práce a téměř 200 oznámilo, že už má vyčerpaných 416 hodin přesčasů.

Ludvík očekává, že v Motole zůstane v prosinci zachovaná akutní péče a akutní plánovaná, například onkologická, odložené mohou být některé další operace a vyšetření. Provoz naplánovala nemocnice tak, že lékaře, kteří přesčasy neodmítají, napsali do běžných služeb a ostatní do směnného provozu, kdy mohou mít 13 směn za měsíc.

S tím podle něj v prvních dvou prosincových týdnech dokážou v běžném provozu pokrýt 53 z 55 motolských operačních sálů, v týdnu před Vánocemi 75 procent provozu a po svátcích 50 procent.

Dlouhodobě je ale ve zdravotnictví plánováno v prosinci minimum výkonů, což potvrdil i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. „Měsíc prosinec je nejslabší měsíc roku. Produkce je významně nižší než v ostatních měsících, dopad (odložení plánované péče) bude velmi malý,“ řekl na konferenci.

Pojišťovna navíc podle něj v úhradách nemocnic individuálně zohlední, proč nemohly počty výkonů dodržet. Podle Ludvíka případné finanční dopady, které bude protest lékařů mít, zatím není možné vyčíslit.

X X X

MINISTR  BEK:  UČITELŮ  JE  MOC,  TO  JE  ŘEŠENÍ   FIALY

UČITELÉ  STÁVKOVALI,  ABY  VÍC  PENĚZ  MĚLI  VŠICHNI  PRACOVNÍCI  ŠKOL,  KUCHAŘKY,  UKLÍZEČKY…

Učitelů je až moc, hájí škrty úvazků ve školství ministr Bek. Chce kompromis

 V pondělí proti škrtům ve školství stávkovaly tři čtvrtiny mateřských, základních a středních škol. Bojí se snížení úrovně vzdělání a zániku menších škol. Podle ministra Mikuláše Beka (STAN) se však přibývání lidí ve školství musí zbrzdit. „Nárůst personálních kapacit se úplně odpoutal od nárůstu demografického, protože dětí přibylo za pět let nějakých sedm a půl či osm procent, zatímco počet pedagogických pracovníků narostl o dvacet procent,“ vypočítal Bek v rozhovoru pro MF DNES.

S odboráři se sejde znovu příští týden. Jednat budou i o platech nepedagogických pracovníků, tedy kuchařek, školníků či vychovatelek. „Odbory jsem vyzval, aby stanovily cíl, kam se u platů těchto profesí chtějí dostat. Zároveň musíme analyzovat, jak vypadají platy těchto pozic mimo školství. Pojďme na férovou debatu,“ vyzval ministr.

Když vysvětluji kroky v oblasti školství, to, co se nevejde do minuty, tak ve veřejném prostoru vnímá jen hrozně málo lidí. Žijeme v době extrémní zkratkovitosti.

X X X

Čína nebere příliš ohled na mezinárodní řád, řekl prezident Pavel v Itálii

Čína podle prezidenta Pavla pokračuje ve svém globálním prosazování se, nebere však příliš ohled na mezinárodní řád založený na pravidlech. Vyžaduje sice respekt, ale ignoruje důstojnost a zájmy ostatních. Pokračuje v masivním zbrojení a budování svých vojenských schopností, včetně jaderných sil. Pavel to dnes řekl při přednášce na škole NATO Defense College v Římě.

 V současnosti sice Čína nemusí představovat přímou vojenskou hrozbu pro Evropu, nicméně využívá řadu nástrojů k zastrašování, když z toho pro sebe vidí výhody, míní prezident. Asijská velmoc se podle něj snaží o kontrolu toků globálních dat a používá různé formy socioekonomického nátlaku.

Čínské společnosti jsou de facto propojeny se státem a jsou připraveny sloužit jeho záměrům, míní Pavel. V některých oblastech už Čína ukázala svoji schopnost a záměr narušit naši bezpečnost, řekl prezident s ohledem na kybernetickou bezpečnost.

„V globálním tržním systému budeme nevyhnutelně pokračovat v obchodování s Čínou, ale neměli bychom dovolit, aby takové interakce vedly k naší závislosti na ní,“ uvedl Pavel.

Aktualizace obranné strategie

Hlava státu také připomněla, že česká vláda letos přijala aktualizovanou bezpečnostní i obrannou strategii. Oba dokumenty podle Pavla spojuje teze, že bezpečnost není automatická a není zadarmo. Vyžaduje zapojení celé společnosti.

„Naše nová bezpečnostní strategie je neobvykle přímá v přisouzení bezpečnostních hrozeb či výzev zejména Rusku a Číně. Jmenuje ale i Írán a Severní Koreu mezi ‚zlými chlápky‘,“ konstatoval.

NATO je podle prezidenta nyní jedinou organizací, která je schopna bránit teritorium, suverenitu a územní integritu svých členů. Vyzdvihl také důležitost rozvoje a financování armád jednotlivých států.

Česko je aktivním členem NATO

„Pevné transatlantické pouto je základem naší strategie,“ poznamenal Pavel. Důležité je také posilovat vztahy se všemi zeměmi, které o to stojí. Ocenil, že Česko je aktivním členem aliance.

Prezidenta na cestě po Itálii doprovází i podnikatelská delegace. „Podporu českého byznysu vnímám jako samozřejmou součást prosazování českých zájmů v zahraničí. Naše firmy i vědecké a výzkumné instituce mají Itálii mnoho co nabídnout. Věřím, že se jim podaří navázat kontakty, které povedou k posílení bezpečnosti a prosperity nás všech,“ uvedla hlava státu.

X X X

Putin o globalizaci pro účastníky Primakov Readings

„Je zřejmé, že globalizační model, který z velké části utvářely západní země – samozřejmě v jejich vlastním zájmu – ztratil svou užitečnost a je v hluboké krizi. Vzniká nový, spravedlivější a demokratičtější systém mezinárodních vztahů, vyhovující potřebám většiny světa,“ napsal ruský prezident Vladimir Putin v poselství účastníkům mezinárodního fóra Primakov Readings (Primakovovo čtení).

Podle Putina „známá skupina zemí, zvyklá ovládat svět, se nezastaví před ničím, aby si udržela svůj slábnoucí vliv a použila otevřené vydírání a silný tlak“, což bylo jeho další obvinění vůči západním zemím.  „Taková destabilizující linie  způsobila jak krizovou situaci kolem Ukrajiny, tak tragickou eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu,“ domnívá se Putin. S ohledem na současnou extrémně obtížnou, turbulentní mezinárodní situaci mají podle něhu  účastníci akce  Primakov Readings   „o čem přemýšlet, o čem diskutovat a o čem polemizovat“.

Rusko a Putin osobně  opakovaně vystupovali jako spojenci „globálního Jihu“ nebo, jak se říká v ruské terminologii „světové většiny“ v boji proti neokolonialismu. Takové vystupování má   v afrických zemích pozitivní odezvu. Během státních převratů v Burkině Faso a Nigeru se v davech demonstrantů podporujících převraty  objevily ruské vlajky a portréty Putina. Takové demonstrace se konají i ve Středoafrické republice.

Doplňme, že  Jevgenij Maximovič Primakov (1929 – 2015), vystudovaný arabista,  byl významný ruský politik a diplomat, který byl v letech 1998–1999  premiérem Ruska, 1996–1998 ministrem zahraničí, 1991–1996 ředitelem Služby vnější rozvědky.  Za zmínku stojí, že ve funkci ruského premiéra ho zastihlo zahájení agrese NATO proti Jugoslávii.   Primakov dostal zprávu o bombardování ve chvíli, kdy letadlem mířil na oficiální návštěvu Washingtonu, návštěvu však na palubě letadla zrušil a dal pokyn otočit let zpět do Moskvy, server vasevec.cz

X X X

Saský premiér Kretschmer: Východ jako seismograf

V rozhovoru pro list Der Tagesspiegel saský premiér Michael Kretschmer z Křesťanskodemokratické unie mimo jiné řekl, že považuje východní Německo za „seismograf sociálního cítění“.

Důvěra v demokracii a právní stát slábne a mnoho lidí se cítí ponecháno svému osudu. Jejich problémy vyžadují řešení a politický zmatek a krásná slova zde zjevně nestačí, řekl premiér Saska.

Uměle vytvářet nedostatek energie a následně z veřejných peněz dotovat rostoucí ceny energií považuje za špatné. Špatné je také dávat peníze lidem, kteří mohou pracovat, ale nechtějí, nebo práci přesčas spíše zakazovat, než ji podporovat.

Všechny průzkumy ukazují: lidé v Německu jsou nespokojeni s ekonomickou situací, migrací a energetickým zákonem. Mají pocit, že jsou šikanováni. Mnoho lidí proto na protest volí AfD. Podle Kretschmera je v této situaci nutné odstranit živnou půdu pro tyto „extremisty“.

„Scholz je zvolený kancléř. Musí vést a ne se nechat jen tak unášet,“ zdůraznil předseda vlády Saska, server vasevec.cz

X X X

Ľuboš Blaha: Sulík vypil Dubaj za 634 tisíc a teraz sa chystá vypiť Brusel

Ranné správy:

Podľa prieskumu Focusu Smer utešene rastie, preferencie máme už takmer 24%. Prispaté PS má vraj stále 18% – no jasné. Ja len, že podľa exit pollov sme mali o jedno percento menej ako bol reálny výsledok volieb a PS-ku Focus pridal neuveriteľných 5 a pol percenta.

Výsledky Focusu teda zjavne treba upraviť, aby boli presné. Smer má teda minimálne 25% a PS-ko je zhruba na 13%, gratulujeme. Od volieb sa tu rieši dokola len Che Guevara a Smer rastie – to je tá najkrajšia odpoveď pre kádehákov o tom, čo si Slováci myslia o Che.

PS-ko nemá svoje dni. Už do nich kope dokonca aj Dostál z SaS. Vraj nezvládajú schôdzu na odvolávanie Matúša Šutaja Eštoka. Ups. Už se perou. Tak sa nám to páči. Opozícia je v totálnom rozklade a ešte ani nezačali.

Hlina hejtuje Majerského, Dostál Šimečku, Matoviča všetci. Len tak ďalej, súdruhovia. Po zisteniach NKÚ, že Sulík na Expo v Dubaji preflákal minimálne 634 tisíc eur, by SaS mohli rovno rozpustiť.

Kto ešte bude voliť Sulíka, ktorý dokáže vypiť bar za 635 tisíc? Najnovšie sa chystá ísť vypiť Brusel, good luck, Richie. A hlavne – na zdravie. V Aktualitách kopú do alternatívy. Vyplakávajú, že Hlavný denník, eReport či Hlavné správy stoja za Blahom.

A vraj najväčšou žurnalistickou tragédiou je, že, citujem, „Blaha môže bez prerušenia hovoriť, čo sa mu zachce“. No chápete, úplný Armageddon, keď politik Smeru môže dokončiť vetu. Toto dopustiť, ach, zavrite ich, všetkých, do basy s nimi!

Ja len, že ctené Aktuality by sa možno mohli občas pozrieť na to, ako vyzerali rozhovory Závodského s Čaputovou, či Jančkárovej s Naďom. Závodský sa k Čaputovej správa ako Pejrak k Angelike de Plesibilijé. Ale to nevadí, treba kopať do alternatívy.

Máte smolu, liberálne decká. Alternatíva vás valcuje, pretože od rána do večera len klamete a slúžite svojim oligarchom. Len plačte, nepomôže.

Koniec ranných správ, krásny deň, priatelia. Luboš Blaha, poslanec Slovenska, server vasevec.cz

X X X

 Ústavní soud: Soudy neměly ukládat pokuty advokátce, která odmítla vypovídat o klientovi

 Je to poslední nález, který vyhlašoval senát Ústavního soudu (ÚS), jehož předsedou byl Radovan Suchánek, kterému mandát skončil tuto neděli. A pro advokacii se jedná o významné rozhodnutí, neboť se týká jak advokátní mlčenlivosti, tak autonomie advokátského stavu a pravomocí České advokátní komory (ČAK). Však také komora spor sledovala velmi bedlivě a byla v řízení vedlejším účastníkem.

Ústavní stížnost podala advokátka Monika Forejtová, která byla obecnými soudy pokutována za to, že odmítla vypovídat v hlavním líčení jako svědkyně v trestní věci svého bývalého klienta. Tomu jako substitut advokáta Jiřího Muláka poskytovala služby v přípravném řízení a byla i u jeho výslechu policejním orgánem.

Okresní soud Praha-západ ji předvolal na začátku října minulého roku jako svědkyni, aby v této trestní věci vypověděla, co jí je v dané věci známo o „trestném činu a o pachateli nebo o okolnostech důležitých pro trestní řízení“.

Forejtová ovšem výpověď s odkazem na povinnost mlčenlivosti podle zákona o advokacii odmítla s tím, že navíc má pochybnost o okolnostech zproštění mlčenlivosti Soud totiž měl obžalovaného přímo při jednání vyzvat, aby tedy advokátku Forejtovou mlčenlivosti zprostil. Jak uvedla Forejtová v odůvodnění ústavní stížnosti, obžalovaný je právním laikem, který si neuvědomuje možné důsledky zproštění mlčenlivosti a soudce ho důsledcích ani řádně nepoučil. Podle jejího názoru byla proto povinna postupovat v zájmu (byť bývalého) klienta a svoji výpověď za těchto okolností odmítnout.

Pokuta rovnou dvakrát

Situace se nicméně opakovala o necelé dva týdny později, kdy soud při hlavním líčení informoval, že advokát Mulák byl obeslán s informací o zproštění mlčenlivosti a advokátku Forejtovou opětovně vyzval ke svědecké výpovědi. Když ta opět odmítla, uložil jí soud nejprve pořádkovou pokutu ve výši 30 tisíc Kč a hned krátce na to dvakrát 50 tisíc Kč, protože odmítavý názor nezměnila.

Krajský soud v Praze sice na základě její stížnosti pokutu snížil na 3 tisíce Kč, avšak shledal postup soudu prvního stupně jako zákonný a důvodný. I podle jeho názoru měla Forejtová výpověď podat a neomlouvá ji ani to, že jí k tomu vedl jiný právní názor.

Rozhodnutí soudů napadla Forejtová ústavní stížností, neboť podle ní obecné soudy nerespektovaly právem chráněný vztah mezi klientem a advokátem. Ten je podle ní specifický tím, že advokát má na jednu stranu větší volnost a nezávislost na vůli (pokynech) klienta, na druhou stranu má vůči klientovi vyšší odpovědnost. A od pokynů klienta se může advokát odchýlit, je-li to v jeho zájmu. Do této úvahy veřejná moc včetně soudů nemůže podle Forejtové advokátovi vstupovat. Podstata povinnosti mlčenlivosti advokáta a pravidla zproštění mlčenlivosti přitom představují nedílné součásti práva na spravedlivý proces. Navíc pokud mají soudy pochybnost o tom, že advokát postupuje v souladu se zákonem o advokacii, mají podat kárný návrh ČAK, nikoliv ukládat pořádkové pokuty podle trestního řádu.

Mlčenlivost je povinnost

A čtvrtý senát ÚS, jemuž předsedal Radovan Suchánek, v nálezu, jehož zpravodajem byl soudce Josef Fiala a členem předseda ÚS Josef Baxa, dal Forejtové zapravdu.

ÚS v nálezu zdůraznil, že zachovávat mlčenlivost není právem advokáta, ale jeho povinností. Té je povinen dostát i poté, co byl mlčenlivosti řádně zproštěn, a to v situaci, kdy má za to, že tak klient učinil pod nátlakem nebo v tísni.

„Ústavní soud považuje povinnost mlčenlivosti advokáta za jednu z významných součástí garance ústavně zaručených základních lidských práv na soudní ochranu podle čl. 36 odst. 1 Listiny a na právní pomoc podle čl. 37 odst. 2 Listiny, která si vyžaduje zvláštní ochranu. Představuje totiž jeden z nosných pilířů, na nichž je vystavěn vztah důvěrnosti mezi advokátem a jeho klientem. Význam důvěrnosti tohoto vztahu v demokratickém a právním státě je kardinální, neboť vytváří nutný předpoklad pro skutečné naplnění práva na kvalifikovanou právní pomoc v každé konkrétní věci.

Toto právo, které je důležitým součinitelem práva na soudní ochranu a rovnost v řízení, by totiž zůstalo mrtvým, v praxi reálně nepoužitelným, pokud by osoby potřebující kvalifikovanou právní pomoc byly vystaveny dvěma „ohňům“ – neposkytnutí všech potřebných informací advokátovi v obavě z jejich zneužití a přijetí rizika, že právní řízení či jiná forma právního styku dopadne kvůli tomu v klientův neprospěch, nebo poskytnutí všech informací a riskování, že daná věc sice dopadne pro klienta dobře, avšak citelná (eventuálně i větší) újma mu vznikne případným zneužitím těchto informací,“ uvádí se v úvodu nálezu.

V daném případě však ÚS postavil své rozhodnutí na tom, že nebyl důvod, aby soudy ukládaly pořádkovou pokuty a nepostupovaly podle § 66, odstavce 3. Podle tohoto ustanovení mají předsedové senátů – mají-li za to, že advokáti a státní zástupci se dopustili jednání postižitelného jinak pořádkovou pokutou – předávat tyto k řízení příslušným disciplinárním orgánům. Na tom podle ÚS ničeho nemění ani to, že advokátka byla v pozici substituta. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Na Ukrajině otrávili manželku šéfa rozvědky Budanova a další z jeho okolí

Manželce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova lékaři diagnostikovali otravu těžkými kovy, tvrdí s odvoláním na své zdroje v rozvědce ukrajinský zpravodajský portál Babel. Informaci potvrdil zástupce HUR Andrij Jusov. „Ano, mohu potvrdit, že je to bohužel pravda,“ řekl.

 Portál Babel napsal, že ukrajinské úřady v souvislosti s otravou zahájily vyšetřování pokusu o vraždu. O otravě Marianny Budanovové těžkými kovy napsal s odvoláním na své zdroje v tajné službě také portál Ukrajinska pravda. Otrava se podle něj navíc potvrdila také u několika pracovníků rozvědky.

Budanovová je nyní hospitalizována, uvádí média. „Už je jí lépe, má z sebou první etapu léčby,“ sdělily portálu jeho zdroje. Budanovovou se podle nich někdo nejspíš pokusil otrávit jídlem.

Manželka šéfa rozvědky je malé postavy, a tak se u ní otrava projevila rychleji než u několika zaměstnanců rozvědky, kterým byla taktéž diagnostikována, doplnila Ukrajinska pravda.

Portál Babel napsal, že kovy, jejichž přítomnost se potvrdila v organismu Budanovové, se běžně nevyskytují v civilním ani armádním prostředí.

„Jejich přítomnost může ukazovat na záměrný pokus otrávit konkrétního člověka,“ uvedl.

Ruskojazyčný servis BBC podotýká, že ukrajinská média neuvádějí, že za útokem na manželku šéfa HUR stojí Rusko, které proti Ukrajině už rok a tři čtvrtě vede útočnou válku.

Agentura Unian píše, že o Marianně Budanovové toho není příliš známo, protože nepoužívá sociální sítě. V minulosti kandidovala na poslankyni za stranu UDAR Vitalije Klička. Budanov nedávno prozradil, že manželka s ním žije v kanceláři.

X X X

Britům se o odvezených sochách z Řecka bavit nechtělo. Setkání premiérů nebylo

Britský předseda vlády Rishi Sunak zrušil plánované úterní setkání se svým řeckým protějškem Kyriakosem Mitsotakisem. Premiéři obou zemí se totiž přou o navrácení starořeckých soch, které začátkem 19. století z Atén odvezl britský diplomat Thomas Bruce, hrabě z Elginu. Mnozí Řekové to považují za sprostou krádež.

Starověké řecké sochy z aténského Parthenonu patří mezi kontroverzní historické předměty, o něž se Velká Británie a Řecko přou již léta. Nyní diplomatická roztržka nabrala dalších obrátek.

Atény podle mluvčího britského premiéra přislíbily, že o požadavcích na navrácení takzvaných Elginových mramorů nebudou během návštěvy vůbec veřejně hovořit, píše tisk The Telegraph India. Podle Sunaka ale tuto podmínky nedodržely, a proto neviděl důvod setkat.

To ovšem Atény tvrdě odmítly. Podle řeckého mluvčího nikdy nebylo pochyb, že téma vrácení původní sochařské výzdoby athénského chrámu Parthenón při setkání přijde na přetřes. „Postoj Británie svědčí o absenci respektu k premiérovi a naší zemi,“ dodal později mluvčí.

Řeckému premiérovi byla jako náhrada nabídnuta schůzka s britským vicepremiérem Oliverem Dowdenem.¨Tu ale athénská delegace odmítla. Zhruba polovina dochovaných parthenónských soch je ve sbírkách Britského muzea v Londýně, zbytek se nachází v athénském muzeu.

Mitsotakis v neděli v rozhovoru s BBC naléhal, aby Britové zbývající mramory vrátili Řecku. Současnou situaci přirovnal k roztrženému obrazu Mona Lisy, z něhož by polovina byla vystavena v pařížském Louvru a druhá polovina v Britském muzeu.

Kritika ze strany labouristů

Konzervativce Sunaka teď tepou členové Labouristické strany, podle nichž je „šokující“, že vláda zahajuje boj se spojencem ze Severoatlantické aliance (NATO).

“Vyvolat boj se spojencem v NATO kvůli novinovému titulku ukazuje, jak slabý je Rishi Sunak. Měl mluvit o ekonomice, imigraci, Blízkém východě, to by země od lídra očekávala, ale Rishi Sunak není žádný lídr,“ řekl BBC mluvčí labouristů.

Opoziční strana, která v současné době vede v průzkumech veřejného mínění, tvrdí, že pokud by Britské muzeum a řecká vláda dospěly k dohodě o půjčce, budoucí labouristická vláda by tomu nestála v cestě. Sunak však o ničem takovém jednat nechce, dodávají labouristé.

Parthenonské mramory vyvezl z Athén na začátku 19. století tehdejší britský velvyslanec v Cařihradu (dnešním Istanbulu) Thomas Bruce, hrabě z Elginu. Tvrdil, že k tomu dostal povolení úřadů osmanské říše, pod níž tehdy řecká metropole spadala. Sochy pak v roce 1816 zakoupila britská vláda a umístila je do Britského muzea.

Spor o mramory připomíná kauzu slavného diamantu Koh-i-Noor, který v roce 2015 požadovala od britské královny nazpět pro změnu Indie. Bollywoodské filmové hvězdy a podnikatelé tehdy královnu zažalovali. Nelíbilo se jim, že právě diamant, který byl v minulosti ve vlastnictví indických šáhů, si v koloniálních dobách přivlastnila Velká Británie a umístila ho na své korunovační klenoty.

X X X

Díky družici jsme si prohlédli Pentagon i Bílý dům, chlubí se Severní Korea

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si „podrobně“ prohlédl snímky amerického Bílého domu i Pentagonu, tvrdí státní agentura KCNA. Oznámila to poté, co totalitní režim úspěšně vyslal špionážní družici na oběžnou dráhu. Severokorejský velvyslanec akt podle agentury AFP hájil na pondělní Radě bezpečnosti OSN.

 Kim Čong-un už minulý týden navštívil vesmírné středisko své země, kde si údajně prohlédl snímky významných amerických vojenských zařízení na tichomořském ostrově Guam nebo italský Řím. Nyní podle KCNA viděl „detailní“ záběry Bílého domu a ministerstva obrany a dokonce spočítal i letouny na vojenské základně a v přístavu v sousedním státě Virginia.

Zprávy není možné nezávisle ověřit, vyslání družice nicméně potvrdila i Jižní Korea. Ta se přidala k Japonsku a zemím Západu s kritikou, že KLDR tím porušila pravidla Rady bezpečnosti OSN. Severokorejský vyslanec při OSN Kim Song tam v pondělí prohlásil, že ostatní země se těmito restrikcemi nemusejí řídit.

„Jedna z válčících stran, Spojené státy, nám vyhrožuje jadernou zbraní. Pro KLDR jako další válčící stranu je legitimním právem vyvíjet, testovat, vyrábět a vlastnit zbraňové systémy rovnocenné těm, které vlastní nebo vyvíjejí Spojené státy,“ řekl a strefil se i do amerických obav, že satelitní technologie také pomáhají Severní Koreji ve zdokonalování raket.

Ptal se, zda Američané družice „vypouštějí katapultem“. Pchjongjang nicméně žádné záběry nezveřejnil, což u analytiků a zahraničních vlád vyvolává otázky ohledně kapacit nové družice, napsala agentura Reuters.

Americká vyslankyně Linda Thomas-Greenfieldová však odmítla tvrzení Severokorejců, že jednají v sebeobraně. A o společném cvičení Jižní Korey a USA řekla, že je „rutinní“ a „obranné povahy“. „Na rozdíl od KLDR záměrně snižujeme riziko a usilujeme o transparentnost tím, že cvičení předem oznamujeme, včetně termínů a aktivit,“ uvedla a dodala, že cvičení neporušují rezoluce Rady bezpečnosti.

Severní Korea se o vypuštění svého prvního špionážního satelitu pokusila už v květnu a v srpnu, oba starty však selhaly. Napotřetí se Severní Koreji dostat satelit na oběžnou dráhu kolem Země podařilo. Jihokorejská armáda uvedla, že na základě své analýzy dospěla k názoru, že severokorejská družice vstoupila na orbitu. Bude však potřeba více času, aby se potvrdilo, že družice řádně funguje, dodal Soul.

„Není důvod pochybovat o tom, že satelit dokáže zachytit rozsáhlé oblasti nebo válečné lodě,“ prohlásil expert na satelitní zobrazování Dave Schmerler ze Střediska Jamese Martina pro studia nešíření jaderných zbraní (CNS). „Užitečnost těchto snímků ale závisí na tom, na co je chtějí použít,“ dodal.

Pro záběry použitelné v konfliktu by KLDR potřebovala vypustit mnohem víc satelitů, aby měla zajištěné častější přelety nad klíčovými místy, podotkl Schmerler. Pchjongjang na tom podle něj nyní pracuje.

Naopak Jižní Korea odložila vypuštění svého prvního vojenského průzkumného satelitu, které bylo plánováno na čtvrtek 30. listopadu. Vyslání družice, již má z Vandenbergovy základny v Kalifornii vynést raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, neproběhne kvůli nepříznivému počasí.

Jižní Korea hodlá na základě kontraktu se společností SpaceX vypustit do roku 2025 pět svých špionážních satelitů. První start by se podle vyjádření jihokorejského ministerstva obrany mohl místo ve čtvrtek uskutečnit v sobotu, jisté to však není. V současné době spoléhá Soul při monitorování aktivit sousední nepřátelské Severní Koreje převážně na americké špionážní družice.

X X X

V kauze léčitele z Kutné Hory viní policie šest lidí z neposkytnutí pomoci

Středočeští kriminalisté obvinili šest lidí z okolí samozvaného léčitele z Kutné Hory. Čtyři ženy a dva muže policisté viní z vydírání a neposkytnutí pomoci v souvislosti s úmrtím člena sekty při lesních rituálech u hradu Český Šternberk na Benešovsku. Léčitele později usmrtily dvě jeho stoupenkyně, případem se zabývá Městský soud v Praze.

 Případ se stal loni v srpnu. Člen sekty podle kriminalistů pobýval na léčitelův příkaz v lesích nahý a ostatní ho jezdili kontrolovat. Jeden z nich ho bil po dobu několika dní dřevěnou tyčí do hlavy, břicha a končetin.

„Kriminalisté viní tyto lidi ze zločinu vydírání a přečinu neposkytnutí pomoci, za což jim mohou v případě pravomocného odsouzení hrozit tresty odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let, respektive od osmi do šestnácti let,“ potvrdila redakci iDNES.cz mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Usnesení o zahájení trestního stíhání podle Suchánkové zatím nebylo doručeno všem procesním stranám. „V tuto chvíli tak nemůžeme poskytnout bližší informace,“ uvedla mluvčí.

Rituál trval několik dní. Jeho součástí bylo bití dřevěnou tyčí. Devětapadesátiletému Jiřímu H. se při něm udělalo špatně a začal kolabovat, přivolané členky sekty – kutnohorská zubařka Magdalena Š. a její kamarádka Irena S. – ho odvezly ke kutnohorskému plaveckému stadionu, odkud zavolaly záchrannou službu. Muže se ale již nepodařilo zachránit.

Policisté se zabývají i úmrtím dalšího muže, který byl součástí skupiny kontrolorů. Jeho tělo našli mezi obcemi Kozojedy a Truba. Někteří členové sekty vypověděli, že spáchal sebevraždu. Mohl se podle nich obávat toho, že mu léčitel nakáže, aby se do lesního rituálu také zapojil.

Myslely si, že tělo zmizí

Dvě zmíněné členky sekty jsou navíc obžalované z vraždy vůdce skupiny. Podle obžaloby k ní došlo 4. října 2022 v bytě starší z žen v pražských Hájích. Podle žen si muž smrt přál a slíbil, že po úmrtí jeho tělo samo zmizí.

Samozvaný léčitel, který se v Kutné Hoře obklopoval zhruba dvacetičlennou nábožensky založenou skupinou, nejprve dobrovolně spolkl lék se zklidňujícími a hypnotickými účinky. Ten mu sehnala a podala zubařka. Ihned poté chtěla zavolat záchrannou službu, v tom jí ale muž i pedagožka zabránili.

Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Ženy se druhý den samy přihlásily na policii, protože mužovo tělo nezmizelo. Další jednání u pražského městského soudu jsou naplánovány až do července.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.