Putin: Západ potrebuje rozporcovať, vydrancovať Rusko. Kto zarobil najviac v SR? Chýbajú lacné lieky na srdce, štát nie je schopný ich dovoz. Sulík obhajuje svoju výstavu v Dubaji. Obvinili bývalých šéfov štátnych podnikov

Vraciame sa ako svetová veľmoc. Rusko sa vracia, silnie a upevňuje svoju zvrchovanosť ako svetová veľmoc, vyhlásil podľa agentúry Interfax ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že bez silného Ruska nie je možný žiadny trvalý a stabilný svetový poriadok.

 „Je to naša krajina, ktorá je na čele vytvárania spravodlivejšieho sveta,“ povedal Putin. Boj krajiny za zvrchovanosť v terajšej „špeciálnej vojenskej operácii“, ako Moskva nazýva svoju vojnu proti Ukrajine, má podľa prezidenta „bez akéhokoľvek preháňania národnooslobod­zovací charakter“. Rusko podľa neho bojuje nielen za svoju slobodu, ale za slobodu celého sveta.

 „Obhajujeme bezpečnosť a prosperitu celého nášho národa, vyššie historické právo byť Ruskom, silnou a nezávislou mocnosťou, civilizáciou. Práve naša krajina, ruský svet, ako to už bolo neraz v dejinách, zatarasila cestu tým, ktorí sa usilujú o svetovládu,“ vyhlásil. „Otvorene hovoríme, že diktatúra jedného hegemóna chátra, upadla do chaosu a je pre okolie jednoducho nebezpečná. To už chápe celá svetová väčšina,“ povedal bez toho, aby výslovne zmienil Spojené štáty, ktoré v predchádzajúcich prejavoch obviňoval zo zavlečenia Ruska do vojny.

Práve na Putinov rozkaz rozpútala ruská armáda vpádom do susednej krajiny pred 643 dňami najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Podľa Západu a Ukrajiny ide o ničím nevyprovokovanú agresiu Ruska.

 Putin podľa denníka Kommersant vyhlásil, že Západ „potrebuje rozporcovať a vydrancovať“ Rusko, ktoré je príliš rozmanité, než aby zapadlo do „logiky západných rasistov a kolonizátorov“, a preto Západ tvrdí, že „Rusko je väzením národov a sami Rusi sú národom otrokov“.

Sedemdesiatje­denročný Putin, o ktorom sa predpokladá, že v marci budúceho roka bude opäť kandidovať na prezidenta, tiež varoval Západ pred akýmkoľvek zasahovaním do volieb. „Akékoľvek zasahovanie zvonku, provokácia s cieľom vyvolať konflikty medzi národnosťami a vierovyznaniami, budeme vnímať ako činy agresie proti našej krajine,“ povedal.

Od invázie na Ukrajinu Putin zmenil svoju verziu vojny a opisuje ju ako existenčnú bitku medzi posvätnou ruskou civilizáciou a arogantným a upadajúcim Západom. Zatiaľ čo Západ vníma Putina ako diktátora, ktorý vedie dobyvačnú vojnu, oslabil Rusko, posilnil ukrajinskú štátnosť a súčasne zjednotil Západ a dal NATO po skončení studenej vojny nový zmysel existencie, Putin tvrdí, že Západ na Ukrajine zlyháva a že zlyhal aj jeho pokus poraziť Rusko. Ruským podnikateľom teraz ďakoval, že sa dokázali vyhnúť západným sankciám, napísal Reuters.

 Ukrajinská tajná služba tvrdí, že šéf Kremľa Vladimir Putin má minimálne troch dvojníkov. Pozrite si ruského prezidenta na fotografiách. Nájdete nejaké rozdiely?

Západ popiera, že by chcel rozbiť Rusko, a uvádza, že pomáha Ukrajine odraziť ruskú agresiu, oslobodiť okupované územia a potrestať Putina za vojnu.

Šéf štátu vystúpil prostredníctvom videokonferencie na takzvanom Svetovom ruskom ľudovom zhromaždení, ktoré vedie hlava ruskej pravoslávnej cirkvi, moskovský patriarcha Kirill. Putinov prejav bol premietaný na obrovskú obrazovku hneď vedľa dvoch kópií starodávnych ikon. Ruská pravoslávna cirkev je horlivým inštitucionálnym zástancom vojny Ruska proti Ukrajine a Putin zastáva jej konzervatizmus ako súčasť svojej vízie ruskej identity, dodala agentúra./agentury/

X X X

Kto zarobil najviac? Zostavili sme rebríček najúspešnejších štátnych manažérov a úradníkov

Slovenské majetkové priznania si roky so sebou nesú jeden neduh. Preto prinášajú verejnosti len obmedzené informácie.

Prezidentka Zuzana Čaputová zarobila za rok 2022 takmer 160-tisíc eur. No ani táto suma nestačila na to, aby sa dostala do prvej desiatky najlepšie zarábajúcich verejných funkcionárov. Dokonca jej to nestačilo ani na prvú dvadsiatku. V skutočnosti skončila omnoho nižšie – až na 55. mieste. Expremiér Eduard Heger je až na 378. priečke.

Prvá desiatka patrí omnoho menej známym tváram. Výnimku tvoria expremiér Ľudovít Ódor (ešte s príjmami z čias, keď pôsobil ako viceguvernér Národnej banky Slovenska) a jeho bývalý šéf, guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Záhadná zložka

Aktuality.sk zostavili rebríček na základe analýzy všetkých viac ako 1700 majetkových priznaní za rok 2022, ktoré boli nedávno zverejnené na stránke Národnej rady.

Porovnanie ukázalo, že najlepšie zarábajúcim verejným funkcionárom v roku 2022 bol Ľuboš Pástor. Člen Bankovej rady, ktorá riadi činnosť NBS, zarobil v minulom roku viac ako 700-tisíc eur. Väčšina z toho však nepochádza zo štátnej pokladnice.

 Slovenské majetkové priznania si roky so sebou nesú viacero zásadných neduhov. Jedným z nich je aj zloženie príjmu. Hoci sa z nich dozvieme o jeho celkovej výške, nie je jasné, z čoho je tvorený. Vo formulári pozostáva z dvoch zložiek. Jedna znie pomerne jednoznačne, „z výkonu verejnej funkcie”, no druhá – „iné” – je omnoho záhadnejšia.

Aj preto je vlastne problematické zostaviť rebríček ľudí s najvyššou výplatou len od štátu. Pod inými príjmami sa totiž môžu skrývať nielen odmeny od štátneho zamestnávateľa, ktoré funkcionár nevykazuje ako súčasť mzdy (ako napr. Peter Kažimír), ale aj rôzna podnikateľská činnosť, napr. prenájom nehnuteľnosti, či honoráre za prednášky.

Prednáša v USA

Tento problém pretrváva roky a politici sa ho nechystajú meniť. Detaily sa teda dajú zistiť len priamo od konkrétneho verejného funkcionára. No nie každý je o tom ochotný hovoriť.

Ľuboš Pástor je skôr výnimkou. Široká verejnosť ho možno nepozná, no v odborných kruhoch nejde o žiadnu neznámu postavu. Od roku 1999 pôsobí na Chicagskej univerzite v USA, kde prednáša finančnú ekonómiu. Je aj členom vedenia centra pre výskum cenných papierov tamojšej univerzity.

„Prevažná väčšina mojich ‚iných‘ príjmov je priamo od môjho zamestnávateľa, University of Chicago. Zvyšok sú honoráre za odbornú činnosť v USA (prednášky, publikácie a pod.), ktorá sa nijako netýka mojej funkcie na Slovensku. Rovnako to bolo aj v minulých rokoch,” vysvetlil pre Aktuality.sk Pástor.

Chýbajú detaily

Nie každý je však taký otvorený ako ekonóm. Opačným prípadom je šéf Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) Pavol Štuller. Podľa majetkového priznania dostal v roku 2022 za výkon verejnej funkcie necelých 65-tisíc eur.

 Ak by sme rebríček najlepšie zarábajúcich verejných funkcionárov zostavovali iba podľa tejto zložky príjmu, Štuller by sa na prvú desiatku pozeral z poriadnej diaľky – so 65 tisícmi by umiestnil na chvoste druhej stovky. Do prvej desiatky ho dostali až „iné príjmy”. Keď sme sa pýtali, čo je ich súčasťou, šéf JAVYS-u iba skonštatoval, že si splnil zákonnú povinnosť. Podľa majetkového priznania nefiguruje v iných firmách ako JAVYS.

Prvú trojku najlepšie zarábajúcich verejných funkcionárov tvorí okrem Pástora bývalý šéf Transpetrolu Ján Horkovič, ktorý sa postavil na čelo firmy po nástupe vlády Igora Matoviča a odišiel z nej koncom minulého roka. Trojicu s najlepšími príjmami za rok 2022 uzatvára Viktor Hraška, člen vedenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Obaja sa tam dostali vďaka rubrike „iné príjmy”. Kým pri Horkovičovi nie je celkom jasné, odkiaľ pochádzajú, Hraška pôsobí ako pediatrický odborník na srdcovú chirurgiu v USA.

V prvej desiatke je aj podpredseda predstavenstva SPP distribúcia Ľubomír Schweighofer, bývalý člen vedenia Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Otto Szöke, Pástorov bývalý kolega z Bankovej rady Karol Mrva, generálny riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb Štefan Lukačín.

Spája ich jedno: do prvej desiatky ich dostali vysoké tajomstvom zahalené „iné príjmy”.

Prezidentka v rebríčku

Pokiaľ by sme túto zložku ignorovali, prvá desiatka najlepšie zarábajúcich verejných funkcionárov by vyzerala celkom inak. Na jej špici je bývalý šéf SPP Milan Urban, ktorý vo firme v októbri minulého roka skončil.

Dvojkou je Pavol Mertus, ktorý pôsobí vo viacerých štátnych a pološtátnych firmách ako SPP – distribúcia či Stredoslovenská energetika. Prvú trojku uzatvára predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth.

Pri takomto pohľade na príjmy verejných funkcionárov sa v prvej desiatke objaví aj prvý politik – konkrétne prezidentka Zuzana Čaputová. O pár miest nižšie je aj odvolaný riaditeľ SIS Michal Aláč.

Tak ako v prvom prípade spájalo všetkých štátnych manažérov aj to, že mali vysoké príjmy v časti „iné”, v tomto prípade je to presne naopak. Výnimku tvorí šéf Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb Lukačín, ktorý sa ako jediný objavil v oboch rebríčkoch, aktuality.sk

X X X

Tomáš Maštalír bude v novom seriáli, nakrúca ho režisér Bebjak

Režisér Peter Bebjak aktuálne pracuje na novom seriálovom formáte. Zahrá si v ňom populárny herec Tomáš Maštalír.

Slovenskí diváci si však nový projekt nenaladia na našich staniciach. Napínavá miniséria v podobe psychologickej drámy je projektom Českej televízie. Nazvali ju Vedľajší produkt.

„Jedným z autorov scenára je kriminalista Aleš Preis. V hlavných úlohách detektíva, ktorý sa snaží vyriešiť vraždu tesne pred premlčaním, sa predstaví Tomáš Maštalír,“ informovala ČT24.

Slovenský umelec tak po Pánovi profesorovi Markízy dostane ďalšiu seriálovú hlavnú rolu.

Televízia doplnila, že Vedľajší produkt témou zločinu a trestu nadväzuje na minisériu Spravodlivosť – taktiež v réžii Slováka Petra Bebjaka. Tá rozohrávala príbeh detektíva vyšetrujúceho prípad vraždy prominentného sudcu, ktorú spáchala kriminalistova dcéra.

Psychologická dráma

„Vedľajší produkt nie je klasickou kriminálkou, aj keď sa v ňom paralelne riešia rovno dva prípady. Ide skôr o psychologickú drámu, v ktorej sú hlavné postavy vystavené skúškam, ktoré do deja vnášajú väčšie napätie ako samotná detektívka,“ vyjadrila sa kreatívna producentka Kateřina Ondřejková.

Námet vzišiel od scenáristu Jakuba Režného a kriminalistu Aleša Preisa. Vedľajší produkt vychádza zo skutočného príbehu.

„Prial by som si, aby sme dokázali u divákov vytvoriť predstavu, že sa pozerajú na realitu, ktorá sa odohráva priamo pred ich očami. Aby sa pri sledovaní strachovali o postavy, aj keď občas nerozumejú tomu, čo robia, a nie vždy s nimi súznia, ale v konečnom dôsledku im rozumejú a chápu ich,“ povedal režisér Bebjak.

O čom je seriál

Tomáš Maštalír si zahrá hlavnú úlohu – detektíva Jozefa z ostravského oddelenia vrážd. Za použitia nelegálnych metód pri dolapení brutálneho vraha je potrestaný každoročnou rutinnou previerkou nevyriešených vrážd.

Vďaka tomu objaví prípad 18-ročnej Evy, ktorú pred dvadsiatimi rokmi niekto uškrtil v jej byte. Do premlčania prípadu zostáva šestnásť dní a Jozef je rozhodnutý nájsť vraha aj s použitím metód, ktoré sú opäť na hrane zákona.

„Jozef je férový chlap, správny policajt, ktorého vytáča akákoľvek nespravodlivosť. Je kritický aj voči kolegom,“ povedal o svojej úlohe Tomáš Maštalír.

Diváci v seriáli uvidia tiež Martina Hofmanna, Zuzanu Stivínovú, Pavlu Beretovú, Alberta Čubu, Johanu Matouškovú, Magdalenu Borovú či Jána Vondráčka, aktuality.sk

X X X

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil účasť na klimatickej konferencii v Dubaji

V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach.

Pápež František v utorok zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na správy agentúr AP a AFP.

„Aj keď celkový zdravotný stav Svätého Otca v súvislosti s jeho ochorením podobným chrípke a zápalom dýchacích ciest sa zlepšil, lekári pápeža požiadali, aby v najbližších dňoch neuskutočnil plánovanú cestu do Dubaja,“ uvádza sa vo vyhlásení hovorcu Vatikánu Mattea Bruniho.

„Pápež František s veľkou ľútosťou prijal žiadosť lekárov a jeho cesta je zrušená,“ dodal Bruni. Pápežovi Františkovi, ktorý by mal o tri týždne dovŕšiť 87 rokov, odstránili časť pľúcneho laloku ešte v mladosti.

V pozícii rímskeho biskupa v minulosti už raz odložil plánovanú zahraničnú cestu, a to vlani do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. Príčinou bol zápal kolena. Cestu napokon uskutočnil začiatkom tohto roka, aktuality.sk

X X X

Sulík bráni svoju výstavu v Dubaji. Celé je to inak, ušetril som milión eur

Šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík sa bráni obvineniu z nehospodárne použitých peňazí a z pitia alkoholu za štátne, ktoré sa malo udiať na medzinárodnej výstave Expo Dubaj. Na podozrenia upozornil bývalý minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) a koncom minulého týždňa aj Národný kontrolný úrad (NKÚ). Úrad upozornil, že sa premrhalo vyše 600-tisíc eur, pričom ďalších 400-tisíc eur je predmetom súdnych sporov.

 „V papieroch nebol poriadok, to beriem,“ vyhlásil Sulík s tým, že súhlasí, že nebolo všetko riadne zaúčtované. Pripomína, že aj napriek podozreniam ušetrili milión eur oproti prvotne schválenému rozpočtu na výstavu. Povedal, že nemá najmenší dôvod predpokladať, že došlo k sprenevere alebo ku krádeži peňazí. „Nedošlo ani len k nehospodárnemu konaniu,“ dodal.

 Podľa Sulíka bol rozpočet navýšený zo 7,75 milióna na 8,7 milióna eur, čo bolo schválené aj vládou. „Ušetrili sme milión eur, čo vláda pôvodne plánovala dať na Expo Dubaj,“ vysvetlil. Porovnal to s výstavou v japonskej Osake, ktorá by mala stáť Slovensko vyše 20 miliónov eur.

 Šéf liberálov sa bráni aj tým, že nemal možnosť sa k správe vyjadriť pred jej zverejnením a nikde v správe nie je, že pochybil minister, teda štatutár. „To tam nikde nenájdete. To je najdôležitejší moment celej správy,“ dodal s tým, že ak by bol býval pochybil, tak by to bolo aj napísané v tej správe.

Vyjadril sa aj k téme reštaurácie, kde podľa kontrolórov nebolo uhradené nájomné v celkovej sume 162 800 eur. „Reštaurácia vdýchla pavilónu život. Keď máte len mŕtvy pavilón, tak nikto o vás ani nezakopne,“ povedal. Ministerstvo nakúpilo pre potreby reštaurácie alkohol za vyše 106-tisíc eur.

 Podľa kontrolórov sa nepreukázalo, ako sa s ním ďalej narábalo. Sulík sa bráni tým, že „doviezť do Dubaja alkohol je ťažšie ako atómová fyzika“. „Ak dubajské firmy nemajú v ponuke slovenské pivo a hovoria, že je to náročný proces, tak obe firmy odmietli zaradiť slovenské pivo a víno do sortimentu,“ vysvetlil s tým, že je okolo toho spor medzi vládou a majiteľom reštaurácie.

„Jedine MH bolo oprávnené mať registrovanú pokladňu. Všetky tržby tak išli na účet MH, ktoré ich následne odovzdávalo prevádzkovateľovi reštaurácie. MH inkasovalo 848.000 eur a poukázalo prevádzkovateľovi 708.000. Zostatok 140.000 eur MH zadržalo. Alkohol v sume 106.700 eur nebol predmetom tohto zúčtovania, ale bol prevzatý prevádzkovateľom. Nemám najmenší dôvod predpokladať, že došlo k sprenevere alebo krádeži peňazí,“ uzavrel Sulík.

V neposlednom rade sa Sulík vyjadril aj k piatim apartmánom, kde hostia a delegácia spali za vyše 164-tisíc eur. Podľa kontrolórov apartmány využívali zdarma ľudia, ktorí neboli hosťami ani členmi delegácie. „V apartmánoch som nikdy nebol a ani nikdy nespal. Nemám vedomosť, že by tam prespávali iné osoby, než ktoré na Expe pracovali,“ povedal na tlačovej konferencii Sulík s tým, že hostesky tam pracovali ako včeličky. Podľa neho skutočnosť, že to nie je riadne zdokumentované, tak ešte neznamená, že tam prespávali ľudia, ktorí tam spať nemali. Na záver navrhol, aby sa všetky finančné nezrovnalosti vyrovnali mimosúdnou cestou.

 Vyšší náklad na prenájom priestorov vznikol podľa neho najmä zo šesťmesačného meškania výstavy, ktorá sa pre pandémiu preložila na apríl 2021. Dodal, že čo sa týka nevyúčtovaného ubytovania, nemá vedomosť o tom, že by v apartmánoch prenocovali iné osoby, ako tie, ktoré pracovali v pavilóne. „Keby tam mohol spávať kde-kto, neušetríme milión eur,“ konštatoval Sulík.

Koncom minulého týždňa NKÚ informoval, že na základe ich kontroly MH pri príprave a organizácii Svetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát zlyhalo. Podľa NKÚ bolo 634.000 eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne, pričom vyše 400.000 eur súvisiacich s reštauráciou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je predmetom súdnych sporov. Rezort hospodárstva podľa NKÚ nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia./agentury/

X X X

Akcia NAKA: Obvinili bývalých šéfov štátnych podnikov aj známeho záchranára Jána Culku

Obvinenie sa týka šafárenia s peniazmi Vodohospodárskej výstavby, Slovenského vodohospodárskeho podniku a Štátnej ochrany prírody.

 Policajti z Národnej kriminálnej agentúry odbor Stred včera zadržali štyroch ľudí. V rukách policajtov mal skončiť aj známy šéf neštátnych záchranárov Ján Culka a bývalí riaditelia štátnych podnikov patriacich pod ministerstvo životného prostredia. Prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

„V tejto trestnej veci bolo vznesené obvinenie celkovo deviatim fyzickým osobám a jednej právnickej osobe, a to pre obzvlášť závažný zločin – porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Obvinenie sa podľa nej týka celkovo deviatich skutkov a súvisí okrem iného s nehospodárnym spravovaním majetku v Slovenskom vodohospodárskom podniku, š. p., a vo Vodohospodárskej výstavbe, š. p. „Aktuálne nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ dodala hovorkyňa. Podľa našich informácií by mal byť medzi zadržanými aj Culka – šéf mimovládky Komplexná centrálna záchranná služba (KCZS). Tá uzavrela v uplynulom období so štátom viacero lukratívnych zmlúv.

Podozrivé zmluvy s KCZS

Podľa portálu Startitup zadržali a obvinili celkovo deväť osôb. Medzi nimi má byť bývalý riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Milan Boroš, ktorý neskôr pôsobil aj ako riaditeľ Národného parku Muránska planina. Práve on v roku 2017 podpísal prvú zmluvu s Komplexnou centrálnou záchrannou službou. Štátni ochranári pod jeho vedením platili združeniu 850-tisíc eur za to, čo majú sami v náplni práce – za stráženie prírody. Zákazku podpísali v roku 2017 bez verejného obstarávania, čím podľa ÚVO porušili zákon.

Medzi zadržanými a obvinenými má byť podľa portálu Startitup aj Martin Lakanda, ktorý za štátnych ochranárov podpísal s KCZS ďalšiu zmluvu, opäť na 850-tisíc eur, v roku 2019. Tentokrát platili štátni ochranári združeniu za prevenciu a boj s lesným požiarmi. Podozrivé však je, že ŠOP je takéto činnosti povinná robiť len na pozemkoch, ktoré vlastní, a to je iba 650 hektárov. Zmluvu kritizovala odborná obec aj samotní riaditelia podriadených správ národných parkov a chránených krajinných oblastí.

Služby gabčíkovského združenia využívali aj vodohospodári. Združenie zazmluvnili dva roky po sebe – v rokoch 2017 a 2018, zakaždým na 900-tisíc eur, pričom platili za služby v prípade mimoriadnych situácií vyvolaných rizikom povodne. Medzi zadržanými majú byť aj bývalí riaditelia Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera a Vladimír Kollár či Stanislav Gáborík, ktorý viedol Slovenský vodohospodársky podnik za ostatnej Ficovej vlády, a ďalší.

Stráženie Gabčíkova aj štátna karanténa

Od Úradu pre verejné obstarávanie dostali štátne podniky viaceré pokuty, proti ktorým sa bránili na súde. Minister Ján Budaj po nástupe do funkcie ministra životného prostredia odvolal troch riaditeľov podriadených inštitúcií, ktorí podozrivé zmluvy uzavreli, a zmluvy odovzdal polícii. Vtedajší riaditeľ štátnych ochranárov Dušan Karaska zmluvu s KCZS vypovedal ako nevýhodnú pre štát.

Zmluva medzi Vodohospodárskou výstavbou a Komplexnou centrálnou záchrannou službou však pokračovala aj za Budaja, zákazku na stráženie Vodného diela Gabčíkovo za pol milióna eur podpísali v roku 2021. Rezort sa odvolával na patovú situáciu. Načas by sa na miesto v prípade požiaru vodného diela nedostal nik okrem culkovcov.

Záchranári Jána Culku mali na základe zmluvy s ministerstvom vnútra na začiatku pandémie covidu-19 v marci 2020 na starosti aj vtedy povinnú štátnu karanténu Gabčíkove. Tam smerovali autobusy so Slovákmi, ktorí pracovali v Rakúsku. Podľa zmluvy mali za tieto služby pre štát dostať maximálne 300-tisíc eur.

Združenie Jána Culku má podporu od štátu od začiatku svojho pôsobenia, písal o tom ešte v roku 2011 denník SME. Peniaze na vybudovanie strediska v Gabčíkove dostal Culka od vlády už v roku 2009. Objekt slávnostne vtedy otváral Robert Kaliňák so šéfom Mosta-Híd Bélom Bugárom. Kaliňák vtedy združenie prirovnal k dobrovoľnému hasičskému zboru, ktorý nestojí ani desatinu z toho, čo štátni záchranári, aktuality.sk

X X X

Chýbajú lacné lieky na srdce. Štát nie je schopný zabezpečiť ich dovoz

Pacienti si musia zvykať, že v lekárni sa nie vždy k liekom dostanú. V poslednom období podľa organizácii zastupujúcich lekárne či pacientov nastáva situácia, kedy niektoré druhy liekov chýbajú, respektíve ich počet je taký nízky, že lekárne, ale ani nemocnice nemajú v zákonom stanovenej lehote možnosť takýto liek pacientovi poskytnúť.

 Bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Róbert Babeľa videl problém v počte chorých. Tvrdil, že problém s nedostatkom liekov by sa vyriešil tým, keby ich pacienti neužívali. Odvtedy však rezort s lepším riešením neprišiel a výpadky sa však týkajú všetkých liekov.

Začiatok respiračných ochorení však stály problém ešte viac prehĺbi. Za to môžu aj takzvané reexporty, kedy distribučné firmy vykúpia daný liek od lekární a so ziskom ich predajú na trhoch, kde je vyššia cena. Môže za to najmä fakt, že na Slovensku platí jedna z najnižších svetových cien liekov a náš trh sa tak stáva atraktívny pre distribučné firmy.

Zaznamenali ste v lekárňach nedostatok liekov?

Kvôli prísnej cenovej regulácii má Slovensko jedny z najlacnejších liekov v Európe. To však pri zníženej produkcii vedie k tomu, že výrobca radšej rovno dodáva do krajín, kde sú lieky drahšie. Vývoz do krajín s vyššími cenami láka aj špekulantov, ktorí lieky v hodnote miliónov eur určených pre slovenský trh vyvážajú do zahraničia.

„Prísna cenová regulácia má vplyv na nedostatok najlacnejších generických liekov,“ skonštatoval Dušan Zachar, zdravotnícky analytik inštitútu INEKO. Dôvodom má byť to, že cena sa určuje podľa priemeru najlacnejšej ceny lieku v troch krajinách EÚ. Práve toto opatrenie odrádza výrobcov od obchodu so Slovenskom.

Kým na Slovensku stojí rovnaký liek s obsahom paracetamolu 3,86 eur, v Rakúsku je cena skoro o dvojnásobok vyššia.

 Vyriešiť to musí štát

Častým argumentom pri nedostatku liekov je neschopnosť vyrobiť ich a následne distribuovať. S týmto tvrdením však nesúhlas viceprezident Asociácie na ochranu práv pacientov Dominik Tomek z Ústavu farmakológie a klinickej farmakológie Slovenskej zdravotníckej univerzity zdôraznil, že “toto je problematika na úrovni vlády a ministrov“.

„Problémy pri liečbe a nedostatku liekov sa prelievajú stále dokola . Nedá sa ukazovať prstom na Indiu, kde je nedostatok surovín na výrobu liekov, ale treba hľadať riešenia doma,“ ozrejmil Tomek. Zdôraznil, že zbytočne lacné lieky a prílišná regulácia zabraňujú liečbe.

„Lacné lieky už nikdy nebudú. Všetci regulátori boli hrdí ako ceny nestúpajú. Kým v okolitých krajinách rástli u nás sa ceny nehýbali a teraz dospievame do situácie kedy platíme za túto politiku lacných liekov,“ upozornil. Je presvedčený, že výrobcovia nedokážu za ceny ktoré sú na Slovensku predávať medikamenty.

Nedostatok lacných liekov

Na jar chýbali lieky s obsahom paracetamolu, antibiotiká, inzulín či lieky na psychické ochorenia. Dnes je pre zmenu problém s liekmi na kardiovaskulárne ochorenia. Podľa viceprezidentky Slovenskej lekárenskej komory Miroslavy Snopkovej ide o liečivách na vysoký krvný tlak alebo na artériovú hypertenziu.

 „Keď vypadne jeden výrobca začne sa to reťaziť a vypadnú zásoby aj od ostatných výrobcov a nevieme zabezpečiť ani liek, ktorý stojí jedno eur,“ ozrejmila. Zároveň chápe, že pacienti sa cítia vystrašene a bezradne, ak musia chodiť zo zdravotnými problémami z lekárne do lekárne.

Priznala, že nateraz sa pacienti s respiračnými ochoreniami obávať nedostatku liekov nemusia, pretože pri paracetamole existujú náhradné lieky. No ani to celkový problém s nedostatkom liečiv v Európe nerieši.

„Keby sme mali takéto riešenie, tak by sme ho uplatnili, ministerstvo zdravotníctva tiež riešenie nemá,“ spresnila Snopková. Hoci sa situácia javí ako momentálne bezradná, ak štát začne konať ihneď, nebudú sa musieť o pár rokov pacienti spoliehať na alternatívnu medicínu.

„Nejaké nástroje máme, len si treba uvedomiť, že implementácia sa netýka mesiaca ani roku ale bude viac ročná,“ upozornila.

To, že nedostatok liekov nie je len problémom Slovenska podčiarkuje aj fakt, že témou sa v apríly tohto roku začala zaoberať aj Európska komisia. Zatiaľ sú však riešenia len na úrovni intenzívnej diskusie. Cieľom je odviazať sa od závislosti na ázijských krajinách, no aj táto transformácia liekovej výroby nezabraní akútnym aktuálnym nedostatkom.

„Objavila sa lieková turistika. Dúfali sme že je to za nami, ale je to tu zase. Nie je to len slovenský problém ale to nás nejako neupokojuje,“ spresnila pričom samotný výrobcovia prestávajú na slovenský trh dodávať. “Vážna v tom,, že kým pred pár rokmi sme riešili nedostatok drahých liekov, tak v súčasnosti riešime nedostatok lacných liekov,“ dodala.

Upozornila, že tento stav je dlhodobo neudržateľný pretože nespokojnosť na strane pacientov vedie k zlyhávaniu liečby a následnej k zvýšenej záťaži lekární. Odvoláva sa pritom na prieskum podľa Farmaceutickej skupiny Európskej únie podľa ktorej sa záťaž na lekárne z roka na rok sa zvyšuje. V roku 2022 to bolo podľa nej viac ako šesť hodín týždenného času, kedy lekárnik zháňa pre pacienta nedostupný liek. Paradoxom je však to, že tie isté lieky sa dajú zohnať v zahraničí za o niečo vyššie ceny ako na Slovensku.

No nevidí riešenie v tom, že by sa uľahčila cesta pacienta za liekom do zahraničia. „Nemôžeme tú záťaž, že štát nie je schopný zabezpečiť liek preniesť na pacienta, ktorý sa potrebuje dostať k lieky. Musíme hľadať riešenia, kedy dostaneme liek k pacientovi a nie naopak,“ zdôraznila. Je podľa nej jedno či je liek dostupný v pohraničných oblastiach, či v Budapešti alebo vo Viedni. „Musí sa zmeniť systém ako vie Slovensko zabezpečiť aby liek nechýbal,“ priznala s tým, že proces trvá veľmi dlho.

 Náhradné lieky

Zdravotnícky analytik Zachar ozrejmil, že v aktuálnom stave prichádzame o lieky a neušetríme až toľko. Zdôraznil, že štát by sa mal snažiť viac zaobstarať také lieky, ktoré majú rovnaké účinky ako originálne, no sú lacnejšie. „Môžem mať lacnejšie lieky ak budeme viac intenzívne podporovať generické a biosimilárne lieky,“ ozrejmil. Je presvedčený, že ak štát zvýši ich dostupnosť a podarí sa tak znížiť náklady na lieky.

Podotkol, že generické a biosimilárne látky majú rovnakú účinnosť a dokážu tak vyliečiť viac pacientov. Problém nedostatku liekov si uvedomuje aj Všeobecnej zdravotnej poisťovne pričom podľa nich v generickej a biosimilárnej preskripcii, teda v predpisovaní týchto liečiv pre pacientov, je Slovensko na chvoste všetkých krajín Európskej únie Bolo by preto vhodné zmeniť legislatívu tak, aby zdravotné poisťovne mohli uhrádzať účinnú látku od ľubovoľného výrobcu, s prihliadnutím na čo najefektívnejšie využívanie zdrojov./agentury/

X X X

Ukrajina a pobaltské krajiny pre účasť ruského ministra zahraničných vecí Lavrova neprídu na zasadnutie OBSE

Podľa ukrajinského rezortu diplomacie by mala byť účasť Ruska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre rozpútanie vojny na Ukrajine pozastavená.

Ukrajina a pobaltské krajiny nevyšlú svojich ministrov zahraničných vecí na zasadnutie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v severomacedónskej metropole Skopje, pretože naň bola povolená účasť šéfovi ruskej diplomacie Sergejovi Lavrovovi. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba bude „bojkotovať“ ministerskú schôdzku OBSE pre rozhodnutie povoliť účasť Lavrova, uviedol pre AFP hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Oleh Nikolenko.

Pobaltské krajiny – Estónsko, Litva a Lotyšsko – v spoločnom vyhlásení taktiež uviedli, že z rovnakého dôvodu nevyšlú svojich najvyššie postavených diplomatov na toto stretnutie. Účasť ruského ministra totiž podľa nich predstavuje „riziko legitimizácie Ruska ako právoplatného člena komunity slobodných národov“.

Minulý rok bez Ruska

Minuloročné stretnutie OBSE sa konalo v Poľsku, ktoré nepovolilo Rusku, ktoré je členom OBSE, aby sa ho zúčastnilo, čo vyvolalo rozhorčené reakcie Kremľa. Podľa Nikolenka by Rusku mala byť účasť v OBSE pozastavená, pretože „Moskva rozpútala v Európe najväčšiu ozbrojenú agresiu od konca druhej svetovej vojny“.

„Lavrovova účasť bagatelizuje hrozné zločiny, ktoré Rusko aj naďalej pácha… Lavrovove miesto je pred osobitným tribunálom a nie za stolom OBSE,“ uviedol estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna na stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.

Výnimka zo sankcií

Lavrov v pondelok oznámil, že Severné Macedónsko súhlasilo s tým, aby sa zúčastnil stretnutia organizácie OBSE v Skopje. Severné Macedónsko v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo v OBSE, pričom taktiež prijalo sankcie uvalené Západom na Rusko za inváziu na Ukrajinu.

Tohtoročné výročie stretnutie ministrov OBSE sa bude v Skopje konať vo štvrtok a v piatok. Susedné Bulharsko už oznámilo, že otvorí pre lietadlo s ruskou delegáciou svoj vzdušný priestor. Sofia tak príjme diplomatickú výnimku zo sankcií, na základe ktorých je európsky vzdušný priestor pre Rusko uzatvorený, aktuality.sk

X X X

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil účasť na klimatickej konferencii v Dubaji

V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach.

Pápež František v utorok zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na správy agentúr AP a AFP.

„Aj keď celkový zdravotný stav Svätého Otca v súvislosti s jeho ochorením podobným chrípke a zápalom dýchacích ciest sa zlepšil, lekári pápeža požiadali, aby v najbližších dňoch neuskutočnil plánovanú cestu do Dubaja,“ uvádza sa vo vyhlásení hovorcu Vatikánu Mattea Bruniho.

„Pápež František s veľkou ľútosťou prijal žiadosť lekárov a jeho cesta je zrušená,“ dodal Bruni. Pápežovi Františkovi, ktorý by mal o tri týždne dovŕšiť 87 rokov, odstránili časť pľúcneho laloku ešte v mladosti.

V pozícii rímskeho biskupa v minulosti už raz odložil plánovanú zahraničnú cestu, a to vlani do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. Príčinou bol zápal kolena. Cestu napokon uskutočnil začiatkom tohto roka, aktuality.sk

X X X

Schweinsteiger o manželke Ivanovičovej: Je to bez šance, nevidím ani iskierku nádeje

Ana Ivanovič (36) a jej manžel Bastian Schweinsteiger (39) prijali pozvanie do šou nemeckej televízie ZDF „Wetten, dass..?“, ktorú moderoval Thomas Gottschalk.

 Bastian Schweinsteiger a Ana Ivanovič na udeľovaní cien Bambi v Mníchove.

A niekdajší futbalový reprezentant Nemecka prezradil, pri čom mu manželka nedáva vôbec žiadnu šancu. „Občas hráme tenis proti sebe. Vždy som si myslel, že šanca je. Ale potom hrám proti Ane a nevidíte žiadnu iskierku nádeje, to je neuveriteľné!“ To, že tieto „porážky“ tak úprimne priznáva, robí majstra sveta z roku 2014 ešte sympatickejším. Po tomto priznaní sa Ana k nemu otočila a povedala: „V jeho očiach naozaj vidíte nádej, to je pekné,“ dodala so smiechom na margo ich tenisových zápasov.

Pred kamerami šou predviedli, že ich za pár snov nepovažujú len tak pre nič za nič. Vzájomné doberanie sa vyvolalo v publiku niekoľkokrát doslova salvy smiechu. Moderátor sa spýtal, ako sa futbalista zapája do domácich prác: „Rád rozkazuje,“ priznala jeho manželka. Jeho reakcia na manželkine slová bola pohotová a vtipná: „Niekto musí diktovať, aby organizácia fungovala. Som rád, že to robím.“

 Tenistka Ana Ivanovičová a jej manžel, bývalý futbalový profesionál Bastian Schweinsteiger, si povedali áno 12. júla 2016. V roku 2018 sa im narodil prvý syn Luka, v roku 2019 druhý syn Leon. V roku 2023 sa dočkali tretieho potomka, opäť syna.

 Sledovaná dvojica sa pred pár dňami objavila aj v Mníchove, aby sa zúčastnili na odovzdávaní cien Bambi. Podujatie sa po štyroch rokoch konalo opäť naživo, pre pandémiu sa totiž ceny udeľovali online. Príležitosť zažiariť na červenom koberci si tak nenechali ujsť mnohé hviezdy – Sylvie Meis (45), Thomas Gottschalk (73), Uschi Glas (79) či zahraničné celebrity ako Mads Mikkelsen (57) a švédska speváčka Zara Larsson (25)./agentury/

X X X

ÚRSO rozhodol o výraznom zvýšení ceny plynu, budú dvojnásobné. Neakceptovateľné, reaguje Saková

Postup Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý vydal cenové rozhodnutie skôr, ako vláda rozhodne o kompenzáciách pre ceny domácností nie je akceptovateľný a rezort hospodárstva bude musieť prehodnotiť fungovanie tohto úradu.

 Denisa Saková (Hlas) je bývalá štátna tajomníčka na ministerstve vnútra a ministerka vnútra počas vlády Petra Pellegriniho. Tentoraz by mala dostať pod kontrolu ministerstvo hospodárstva.

Slovenské domácnosti nebudú za plyn platiť viac ako v minulom roku a rozhodnutie ÚRSO o cenách plynu považuje ministerstvo hospodárstva za plynu škandalózne. „Ministerstvo hospodárstva SR má pripravené všetky potrebné kroky na to, aby vláda už na prvom decembrovom rokovaní schválila nariadenia, ktoré garantuje slovenským domácnostiam stabilné ceny plynu,“ informuje rezort.

 „Stabilné ceny elektriny a plynu pre domácnosti boli prioritou celej vlády. Preto sme spoločne s ministerstvom financií, predsedom vlády a predsedom parlamentu vyrokovali riešenie, ktoré vláda bude môcť už o týždeň predstaviť. Považujem za veľmi neštandardné, že sú slovenské domácnosti dnes zbytočne stresované rozhodnutiami, ktoré reálne nevstúpia do platnosti. Ľudia nemusia mať obavy, dodržíme sľuby ktoré sme dali pred voľbami a ceny energií neporastú,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Všetky podrobnosti bude možné predstaviť verejnosti po rokovaní vlády na začiatku decembra, ktorá musí schváliť vládne nariadenia garantujúce výhodné ceny energií pre ľudí. V budúcom roku by k výhodným cenám plynu malo prispieť aj nové vedenie SPP, ktoré ministerka vymenovala minulý týždeň. Prispieť by k tomu mala predovšetkým zmena stratégie nákupu plynu na veľkoobchodných trhoch za primerané ceny./agentury/

X X X

Umelá inteligencia ochráni vaše financie. Vykoná väčšinu práce, avšak stále je na mieste byť opatrný

S príchodom Black Friday, prichádza mnoho objednávok cez internet a na ne vyčkáva aj mnoho podvodníkov.

 V súčasnej dobe, kedy online nakupovanie stále získava na popularite, rastie aj riziko podvodov spojených s týmto trendom. Oklamanie ľudí pri platbách cez rôzne eshopy je stále častejším problémom, a je dôležité byť obozretný a prijať bezpečnostné opatrenia. Najmä v tomto období.

Pri nákupoch cez rôzne webové stránky je dôležité v rámci bezpečnosti, dodržiavať niekoľko opatrení, aby ste predišli nepríjemnej skúseností v podobe krádeže. Tie je vždy dobré si pred nákupmi pripomenúť.

Ak sa teda rozhodnete svoj nákup vykonať cez internet, je nevyhnutné starostlivo sledovať adresu URL, pričom prítomnosť písmena „s“ v „https“ signalizuje, že stránka je zabezpečená. Toto opatrenie môže poskytnúť dodatočnú vrstvu ochrany pred neoprávneným prístupom k citlivým informáciám.

Silné heslo je taktiež kľúčovým prvkom bezpečnosti pri online nákupoch. Je dôležité používať jedinečné heslá pre každý účet a v prípade možnosti využívať biometrické metódy, ako sú odtlačky prstov alebo rozpoznávanie tváre, na ešte bezpečnejšie prihlasovanie.

Pri platbe za tovar alebo službu je odporúčané používať bezkontaktné metódy platby, či už prostredníctvom karty s čipom alebo mobilnej peňaženky. To zvyšuje bezpečnosť transakcie a minimalizuje riziko zneužitia údajov.

Lovenie údajov

Phishing útoky patria k častým metódam podvodníkov. Je to forma kybernetického útoku, ktorý sa snaží získať citlivé informácie od ľudí, ako sú prihlasovacie údaje, heslá alebo údaje o platobných kartách. Tento útok zahŕňa vytváranie falošných a klamlivých stránok alebo správ, ktoré pôsobia ako legitímne a dôveryhodné zdroje, často napodobňujúce webové stránky bankových inštitúcií, obchodov alebo iných online služieb.

Typický príklad phishingu môže byť e-mail alebo správa na sociálnych médiách, ktorá sa tvári, že pochádza od dôveryhodnej organizácie. Táto správa môže obsahovať odkaz, ktorý návštevníka presmeruje na falošnú webovú stránku, kde je požiadaný o zadanie citlivých údajov. Útočníci potom využijú tieto informácie na nelegálne účely, často na vykonávanie finančných transakcií alebo krádež identity.

Vyhýbajte sa poskytovaniu osobných údajov online a buďte ostražití voči odkazom, ktoré by vás mohli presmerovať na falošné stránky.

Aktivujte upozornenia na zmeny výšky financií na svojom účte. Tieto upozornenia vás informujú takmer v reálnom čase o nákupoch, ktoré boli uhradené prostredníctvom vášho účtu.

Pri nakupovaní na neznámom internetovom obchode si dôkladne prečítajte obchodné podmienky. Venujte pozornosť informáciám o doručení a vrátení tovaru, aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám.

Banka reklamuje tovar

Okrádanie ľudí cez eshopy je alarmujúcim javom, a preto je dôležité zdôrazniť aj právo na chargeback. Čo to je? Táto možnosť umožňuje bankám vrátiť peniaze od predajcu v prípade, že nedostanete očakávaný tovar alebo službu. Je to výhodné napríklad vtedy, ak je problém s neochotným obchodníkom, môžete tak požiadať o chargeback prostredníctvom svojej banky.

Kybernetická bezpečnosť je neustále sa rozvíjajúcim odvetvím, kde umelá inteligencia a tokenizácia hrajú kľúčovú úlohu. Tokenizácia nahradzuje citlivé údaje o platobných kartách jedinečnými tokenmi(číselnými kombináciami), čím sa minimalizuje riziko úniku údajov.

Na Slovensku síce miera podvodov pri transakciách kartami dlhodobo klesá, pozor si treba dávať stále. Dobrou správou je, že podiel podvodov pri kartových transakciách na Slovensku je o polovicu nižší ako európsky priemer, a to najmä v rámci objemu Visa transakcií. Ich infraštruktúra je každý deň vystavená v priemere 2 miliónom kybernetických hrozieb, ktoré sú pripravení zvládnuť. Pomáha tomu umelá inteligencia.

Tá je využívaná na odhaľovanie neobvyklých vzorcov v transakciách a identifikáciu podvodných aktivít v reálnom čase. S týmito technologickými trendmi môžeme zvýšiť úroveň bezpečnosti pri online platbách a minimalizovať riziká oklamania cez eshopy. Bezpečnosť je vždy kľúčovým záujmom. Visa je napríklad v popredí využívania umelej inteligencie pri platbách. Využívajú údaje z 4,2 miliardy kartových účtov a transakcií na rýchle a efektívne odhaľovanie neautorizovaných transakcií.

Hotovosť či bezhotovosť?

V posledných rokoch sa na internetových bazároch často objavujú podvody a zákazníci dostávajú falošné správy od doručovacích služieb. Často sa stretávame s podvodníkmi, ktorí žiadajú o číslo vašej platobnej karty s tvrdením, že vám chcú poslať peniaze.

Nezabúdajte, že je to podvod, a nikdy by ste nemali odosielať žiadne informácie o svojej platobnej karte. Treba byť naozaj opatrní. Oplatí sa teda radšej platiť v hotovosti? Na druhej strane, keď hovoríme bezhotovostných platbách, jedným z hlavných benefitov je ich bezpečnosť. Spoločnosť Visa, napríklad, spracováva denne v priemere 500 miliónov transakcií a udržuje mieru podvodov na úrovni nižšej ako 0,1 percenta.

V oblasti kybernetickej bezpečnosti zohráva kľúčovú úlohu umelá inteligencia. Za posledných päť rokov investovala spoločnosť Visa 500 miliónov dolárov do rozvoja umelej inteligencie a dátovej infraštruktúry, vytvárajúc výkonnú umelú inteligenciu s využitím strojového učenia a nedávno aj hlbokého učenia. Okrem toho poskytuje aj bezpečné tokenizované platby, vrátane možnosti mobilných platieb, s cieľom maximalizovať zabezpečenie.

10 tipov ako nakupovať bezpečne

Pri nakupovaní je dôležité dodržiavať niekoľko bezpečnostných opatrení, aby ste minimalizovali riziká a ochránili svoje osobné a finančné údaje. S dodržiavaním opatrení môžete minimalizovať riziká spojené s online nakupovaním a zabezpečiť si pozitívny zážitok bezpečného nákupu.

Tu sú niektoré tipy na bezpečné nakupovanie:

Overte si dôveryhodnosť stránky: Pred vykonaním akéhokoľvek nákupu si dôkladne skontrolujte dôveryhodnosť webovej stránky. Preferujte overené a známe obchody.

Používajte bezpečné pripojenie: Nakupujte iba na stránkach s bezpečným pripojením, ktoré začína „https:“a nie „http:“. Toto zabezpečenie indikuje šifrovanie prenosu údajov.

Ochrana platobných údajov: Nikdy neposielajte citlivé platobné údaje cez e-mail alebo nezabezpečené pripojenie. Vždy používajte oficiálne platobné brány a prednostne bezkontaktné platby.

Sledujte výpisy u účtu: Pravidelne sledujte výpisy z účtu, aby ste rýchlo identifikovali a nahlásili akékoľvek neautorizované transakcie.

Dôkladne prečítajte podmienky: Pred potvrdením nákupu si prečítajte obchodné podmienky, politiku vrátenia a informácie o doručení. To vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam.

Používajte silné heslá: Chráňte svoje online účty silnými a unikátnymi heslami. Pravidelne ich meňte a nepoužívajte rovnaké heslá pre rôzne služby.

Ostré oči na phishing: Buďte opatrní voči phishingu. Neklikajte na podozrivé odkazy v e-mailoch a na sociálnych médiách. Overujte spoľahlivosť odkazov a stránok.

Udržujte aktuálny softvér: Zabezpečte si, že váš operačný systém a antivírusový softvér sú vždy aktuálne. Aktualizovaný softvér chráni pred známymi bezpečnostnými chybami.

Využite užitočné aplikácie: Existujú mobilné aplikácie, ktoré vám môžu pomôcť s bezpečným nakupovaním, vrátane aplikácií na správu hesiel alebo overovanie cien.

Používajte dvojfaktorovú autentifikáciu: Kde je to možné, povoľte dvojfaktorovú autentifikáciu pre ďalšiu vrstvu zabezpečenia pri prihlásení sa na účty./agentury/

X X X

NAKA zadržala šéfa mimovládky a záchranára Culku. Po akcii obvinila celkovo deväť osôb

 Policajti z Národnej kriminálnej agentúry v pondelok 27. novembra zadržali štyroch ľudí vrátane šéfa neštátnych záchranárov Jána Culku. NAKA zasahovala v prípade, ktorý sa okrem iného týka podozrení z nehospodárneho spravovania majetku v štátnych podnikoch Slovenský vodohospodársky podnik a Vodohospodárska výstavba.

 Informoval o tom spravodajský portál Aktuality.sk s tým, že prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.

 „V tejto trestnej veci bolo vznesené obvinenie celkovo deviatim fyzickým osobám a jednej právnickej osobe, a to pre obzvlášť závažný zločin – porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ uviedla pre portál hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Obvinenie sa podľa nej týka celkovo deviatich skutkov a súvisí okrem iného s nehospodárnym spravovaním majetku v Slovenskom vodohospodárskom podniku (SVP), š. p. a vo Vodohospodárskej výstavbe, š. p. „Aktuálne nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ dodala hovorkyňa.

 SVP v reakcii pre TASR uviedol, že nemá informácie o predmetnom zásahu NAKA. „Z medializovaných informácií vieme o povahe kauzy, ktorá je predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní, s ktorými sme v minulosti v tejto veci spolupracovali,“ uviedol hovorca SVP Marián Bocák. Vzhľadom na naďalej prebiehajúce konanie sa však bližšie k prípadu vyjadrovať nebude.

Podľa informácií portálu Aktuality by mal byť medzi zadržanými aj Culka – šéf mimovládky Komplexná centrálna záchranná služba. Tá podľa portálu uzavrela v uplynulom období so štátom viacero lukratívnych zmlúv.

Konkrétne podľa centrálneho registra uzavreli Culkovi záchranári so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba v roku 2020 aj v roku 2021 zmluvy o poskytovaní služieb v hodnote 504-tisíc eur. V roku 2018 zase uzavreli zmluvu so Slovenským vodohospodárskym podnikom rámcovú dohodu o vzájomnej spolupráci v sume 900-tisíc eur.

 Culka dostal v roku 2009 dvojročný podmienečný trest za krátenie dane a neoprávnené podnikanie. Rozsudok trnavského krajského súdu bol právoplatný, keďže ani jedna zo strán sa vtedy neodvolala.

Culkovi súd dvojročný trest podmienečne odložil na skúšobnú dobu štyroch rokov. Záchranár pre denník Pravda v minulosti vyhlásil, že je obeťou trestnej činnosti iných.

Culka podľa viacerých slovenských médií čelil obvineniam aj v iných prípadoch. Denník Pravda napísal, že Okresný súd v Nitre ho uznal vinným zo spolupáchateľstva podvodu, za čo dostal jeden rok podmienečne.

Profesionálne dobrovoľné združenie záchranárov s názvom Komplexná centrálna záchranná služba, ktorého je Culka spoluzakladateľom, sa podľa svojej internetovej stránky venuje záchrannými a vyhľadávacími prácami na Slovensku i v zahraničí.

Okrem aktívneho nasadenia sa služba podieľa aj na budovaní záchranárskych kapacít pre krízové a núdzové situácie doma i vo svete poskytovaním odbornej prípravy, školiacich a tréningových aktivít a kurzov. Jej činnosť zahŕňa i fundraising./agentury/

X X X

Prezidentské voľby 2024: Ivan Korčok predstavil tri princípy zahraničnopolitického pôsobenia

Kandidát na prezidenta vyzval vládu, aby urýchlene spustila proces zásadnej revízie Bezpečnostnej stratégie, keďže ruská agresia voči Ukrajine zničila európsku bezpečnostnú architektúru.

Najväčšou výzvou slovenskej zahraničnej politiky je to, či sa dokážeme postaviť na správnu stranu histórie. Skonštatoval to prezidentský kandidát Ivan Korčok v utorňajšom vystúpení, v ktorom predstavil svoj zahranično-politický program. Pôsobenie v úrade prezidenta v tejto oblasti stavia na troch princípoch, a to susedstvo, spojenectvo a partnerstvá.

„Som presvedčený, že práve teraz je ten moment, kedy aj prezident Slovenskej republiky má úlohu ukázať, čo je slovenský záujem a na ktorej strane histórie dnes Slovensko musí stáť,“ zdôraznil Korčok s tým, že byť niekde na pomedzí Slovensko prakticky oslabuje.

Hrozba v podobe Ruska

V rámci princípu susedstva vníma najmä dve výzvy. Vo vzťahu s Maďarskom je podľa neho dôležité hovoriť spoločne aj o histórii oboch štátov a jej „bolestivých dôsledkoch“. Slovenský záujem by nemal byť vymenený za ticho a kľud. Treba tiež vážiť slová a nepozerať sa na suseda ako na odtrhnuté územie. V prípade ruskej agresie na Ukrajine treba vnímať hrozbu v podobe Ruska, ktoré je hrozbou aj pre bezpečnosť Slovenska. V slovenskom záujme by nemalo byť bagatelizovanie či zamlčiavanie faktov pred vlastnými občanmi. Vyzval preto vládu SR, aby adekvátne revidovala Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu SR.

Pri téme spojenectva treba podľa Korčoka vedieť, kde je sever. Za pokrytecké označil útočenie na aliančných partnerov či členov EÚ. Za hlavný problém v zahraničnej politike nepovažuje „silný Brusel, ale Brusel globálne a geopoliticky bezvýznamný.“

Orientácia na Západ

Zahraničná politika by mala byť zároveň podľa neho zrozumiteľná a nie mätúca, a to tak pre spojencov, ako aj vlastných občanov. Vytvárať spojenectvá treba podľa Korčoka s politickým Západom, iba tak sa slovenská zahraničná politika môže vybrať na cestu „hrdej a suverénnej bezvýznamnosti“. Aktívnejší však chce byť aj v oblasti partnerstiev pri dialógu s tými, ktorí nie sú súčasťou nášho hodnotového sveta. Zabúdať podľa neho netreba ani na hlas V4.

V reprezentácii Slovenska navonok sa chce osobitne sústrediť na podporu ekonomickej diplomacie, komunikáciu so slovenskou diaspórou vo svete a rozvoj kultúrnej diplomacie, aktuality.sk

X X X

Kontrolóri vydali správu o tom, čo sa dialo v Expo Dubaj za Sulíka. Premrhali sa státisíce eur

 Ministerstvo hospodárstva SR pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhalo a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne. K takýmto záverom dospel Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Vyše 400-tisíc eur súvisiacich s reštauráciou a prevádzkou Take Away v dubajskom Slovenskom pavilóne je pritom predmetom súdnych sporov.

 „Kontrola ukázala, že rezort hospodárstva nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila postoj úradu jeho podpredsedníčka Henrieta Crkoňová. Prípadom sa aktuálne zaoberá aj prokuratúra.

 Výstava EXPO Dubaj 2020 sa pre pandémiu uskutočnila od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Celkové náklady zo štátneho rozpočtu dosiahli bezmála 11 mil. eur. Kontrolóri tvrdia, že ministerstvo si nestanovilo merateľné ciele účasti Slovenska na tomto podujatí a nevenovalo dostatočnú pozornosť ani plánovaniu rozpočtu. Výstavu organizačne zabezpečoval päťčlenný tím rezortu a obchodná spoločnosť na základe rámcovej dohody. Tej bolo z ministerského rozpočtu zaplatených 2,2 mil. eur.

 „Viaceré služby poskytované súkromnou spoločnosťou boli preberané len na základe akceptačných protokolov, ktoré ale boli vypracované formálne a nebolo z ich popisu zrejmé, v akom rozsahu a k akému termínu boli jednotlivé plnenia fakticky zrealizované. Rezort hospodárstva tak nedokázal kontrolórom preukázať hospodárnosť vynakladaných verejných prostriedkov,“ upozornila Crkoňová.

Účasť na EXPO Dubaj schválila vláda v roku 2018. Pôvodne bol plán vybudovať v rámci areálu samostatný národný pavilón, napokon si ho však Slovensko iba prenajalo. Za nájom zaplatilo 3,4 mil. eur a v súvislosti s prenájmom vynaložilo 163-tisíc eur za architektonickú štúdiu a projektovú dokumentáciu. Po oficiálnom ukončení výstavy ministerstvo nezabezpečilo včasnú prepravu exponátov a majetku na Slovensko, preto sa celkové náklady navýšili o dodatočný nájom vo výške takmer 330-tisíc eur.

 Zároveň prišlo k pochybeniu pri preprave, neboli včas poskytnuté doklady k precleniu tovaru a bolo preto potrebné zaplatiť navyše aj uskladnenie v bratislavskom prístave. Aj pre tieto pochybenia muselo byť zo štátneho rozpočtu zaplatených ďalších 25-tisíc eur. V súvislosti s výstavou zároveň rezort obstaral majetok v sume 1,1 mil. eur. Po skončení výstavy sa z neho využívalo len 5 %, zvyšný bol v čase kontroly uskladnený v nevyužívaných priestoroch ministerstva.

Problémy našli kontrolóri aj pri reštauračných službách. Rezort bol napríklad jediný oprávnený nakupovať alkohol od lokálneho výhradného dodávateľa v Dubaji. Na základe licencie nakúpil alkoholické nápoje v celkovej sume 106 700 eur, ktoré mali slúžiť pre potreby reštaurácie. V čase kontroly ale ministerstvo nedisponovalo dokladmi o jeho prevzatí prevádzkovateľom reštaurácie a ani nepreukázalo, ako sa ďalej s alkoholickými nápojmi nakladalo a ako boli tieto financie zúčtované.

 Kontrola odhalila aj to, že v apartmánoch platených z rozpočtu ministerstva hospodárstva bývalo neoprávnene päť fyzických osôb, ktoré vykonávali činnosti pre obchodné spoločnosti zabezpečujúce služby súvisiace s výstavou. Sumu za využívanie tohto ubytovania vo výške viac ako 164-tisíc eur rezort od týchto osôb vymáha. Ministerstvo tiež nemalo nastavené pravidlá refundácie nákladov na dopravu a bezplatné využívanie vládneho špeciálu.

Výstavu EXPO Dubaj organizovalo ministerstvo pod vedením Richarda Sulíka. Ten niekoľkokrát zopakoval, že podujatie bolo pre Slovensko veľkým úspechom a v plnom rozsahu splnilo očakávania. Naopak kritiku si vyslúžil od svojho nástupcu Karla Hirmana ako aj vtedajšej opozície. Hirman tvrdil, že chýbajú základné dokumenty a faktúry. Opozícia obviňovala Sulíka z toho, že vzal do Dubaja svoju dcéru, s ktorou deň pred odletom ministerstvo podpísalo dohodu, že je expertka na energetické právo./agentury/

X X X

Svet sa bál nového vírusu z Číny, Peking zverejnil podrobnosti o neznámej epidémii

Detské nemocnice v Číne sú už niekoľko týždňov preťažené pre veľký nárast respiračných chorôb.

Znepokojenie vo svete vyvolala nedávno najmä správa o neznámom pôvode zápalu pľúc a po nej začali panovať obavy zo šírenia nového vírusu.

Peking tieto podozrenia dementuje. Tvrdí, že súčasná vlna ochorenia je spôsobená kombináciou rôznych patogénov – najmä vírusu chrípky.

Šéf najväčšej detskej nemocnice v meste Tchien-ťin napísal otvorený list, v ktorom uviedol, že „preplnenosť‘ je slabé slovo. Podľa jeho tvrdení bolo za 24 hodín v dvoch areáloch ošetrených viac ako 13-tisíc chorých detí.

Nápor ale zažívajú aj ďalšie čínske zdravotnícke zariadenia. Tamojšie detské oddelenia musia posilňovať personál z iných častí nemocníc.

Systém, ktorý informoval aj o covide

Situáciu v Číne preto intenzívne sledovali aj zahraničné úrady, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Svetoví zdravotníci vyzvali Peking na poskytnutie informácií o náhlej vlne pľúcnych infekcií u detí. Začali totiž rásť obavy zo šírenia nového vírusu.

Verejne dostupný sledovací systém ProMED, ktorý monitoruje zdravotnú situáciu po vo svete, v závere novembra informoval o výskyte „nediagnostikovanej pneumónie“ u čínskych detí. Zápal pľúc im mal teda spôsobiť neznámy patogén.

Globálne centrum pre zdravotnú bezpečnosť, ktoré spadá pod Univerzitu v Nebraske, poznamenalo, že to bol práve web ProMED, ktorý v decembri roku 2019 informoval o šírení nového, dnes už historicky známe vírusu Sars-Cov-2, v Číne. Ten nakoniec spôsobil celosvetovú pandémiu koronavírusu.

WHO mierni obavy

Čína však podozrenia zo šérenia nového vírusu odmieta. Hovorca tamojšieho štátneho zdravotného úradu Mi Feng pred víkendom oznámil, že súčasnú situáciu spôsobuje kombinácia výskytu rôznych druhov patogénov od mykoplazmy, cez rhinovírusy a adenovírusy až po chrípkový vírus, ktorý podľa jeho slov môže za najväčší nárast respiračných chorôb.

„Počas tomto vrchole sezóny respiračných ochorení koexistuje viac patogénov,“ citoval ho denník China Daily.

WHO tak mierni obavy z potenciálnej novej pandémie. Čína má podľa nej prepracovaný kontrolný systém.

„(Baktéria) Mycoplasma pneumoniae je bežným respiračný patogén a bežná príčina zápalu pľúc u detí a ľahko sa lieči antibiotikami,“ dodáva WHO, aktuality.sk

X X X

Zlodeji áut sú prefíkaní. Poradíme, ako im jednoducho prejdete cez rozum

Zlodeji na Slovensku veru nespia. Len za minulý rok ukradli každý deň v priemere viac ako 2 autá. Neuveríte, ako jednoducho si viete svojho milovaného tátoša na 100 percent zabezpečiť.

 Isto si viete predstaviť, ten pocit, keď prídete k miestu, kde ste pred pár hodinami či minútami zaparkovali a vaše auto nikde. Štatistiky sú neúprosné a v roku 2022 došlo na našom území k 780 krádežiam vozidla a 1299 prípadom ukradnutia vecí a súčiastok z auta. Jedno ani druhé nie je dobrá správa a platí, že koľko času venujete kúpe svojho štvornohého miláčika, rovnaký čas by ste mali venovať aj zabezpečeniu jeho ochrany.

Zlodeji sú prešibaní a na krádež auta im dnes stačí doslova pár sekúnd. Nestihnete ani odísť z parkoviska a za volantom vášho vozidla už sedí „nový“ majiteľ. Ak máte poistku, časť peňazí sa vám pravdepodobne vráti, ostanete ale bez auta.

„Auto dnes ukradnete jednoduchšie ako hocikedy pred tým. Zlodejom stačí malá krabička, trochu šťastia a v priebehu pár desiatok sekúnd odchádzajú s novým úlovkom. Jedným z najčastejších spôsobov krádeže je zneužitie technológie KESSY (keyless entry, start and exit system), taktiež známej ako bezkľúčové otváranie a štartovanie automobilu. Zlodej predĺži signál originálneho kľúča, ktorý môžete mať odložený niekde v dome, čím navodí dojem, že stojí pri aute s originálnym kľúčom. Systém v aute ho preto ochotne vpustí dnu a dovolí mu naštartovať a odísť,“ tvrdí majiteľ firmy VAM System Richard Vámoš.

Dodržujte zopár zásad

  1. Zlodeji majú radi tmu

Autičkári sa radi zameriavajú na tmavé, odľahlé miesta. Predsa len majú viac času na hranie sa s autom, ako za bieleho dňa priamo na ulici. Ak nemáte svoju vlastnú garáž a ste nútený parkovať na ulici pred domom, vyberajte si miesto pod verejným osvetlením, otočte kolesá smerom k obrubníku a zablokujte volant. Ak idete na nákup do shopping centra, hľadajte bezpečnostné kamery.

  1. Parkujte správne

Možno sa vám to zdá maličkosť, ale aj spôsob parkovania môže ochrániť vaše vozidlo. Ak je to možné, snažte sa zaparkovať prednou časťou k prekážke, napríklad k zábradliu, alebo stene. Zlodejom tak v prípade neúspešného pokusu o naštartovanie auta, sťažíte jeho pretočenie alebo odtiahnutie.

  1. Cenné veci berte so sebou

Toto už snáď ani netreba pripomínať, že na sedadle by ste nemali nechať nič cenné. Mobily, notebooky, tašky plné nákupov priam pozývajú zlodejov, aby si tie veci zobrali so sebou. Oni si privyrobia pár stovák a vám ostanú oči pre plač.

Keď zlodej nemá žiadnu šancu

Ak však chcete mať 100 percentnú istotu, máme pre vás ďalší tip. Počuli ste už o VAM systéme? Ide o unikátny slovenský elektromechanický systém, ktorý vaše auto ochráni pred krádežou akýmkoľvek spôsobom. Ako to funguje? Systém blokuje až 7 komponentov auta, vrátane spojkového pedálu alebo automatickej prevodovky. Založený je na princípe kombinatoriky a unikátnosti. Keďže v každom aute sú zabezpečené iné časti a na iných miestach, zlodej nedokáže tento systém prelomiť rovnakým spôsobom, ani keby ste vedľa seba postavili dve rovnaké autá s týmto zabezpečením.

Zlodeji nepochodia ani v prípade, že by chceli vymeniť spínaciu skrinku, riadiacu jednotku motora, palubnú dosku či použiť duplikát kľúča. Automobil sa bez špeciálneho kľúča, ktorý sa musí vždy pred štartom vložiť dnu, nedá naštartovať.

„98 % áut s bezkľúčovým odomykaním a štartom vedia zlodeji ukradnúť do 4 sekúnd. V testoch ADAC vyšlo, že 354 áut z celkového počtu 360 testovaných bolo možné ukradnúť zariadením za 100 eur. Ide o značky strednej triedy, ale aj tie luxusné,“ uviedol Vámoš.

Základom je podľa jeho slov nespoliehať sa len na továrenské zabezpečovacie systéme, pretože ani tie nedokáže ochrániť auto na 100 percent. Odporúča zvážiť inštaláciu dodatočného zabezpečovacieho systému založenom na elektromechanickom princípe.

Tento naozaj jedinečný systém bol za 25 rokov nainštalovaný vo viac ako 90 tisíc vozidlách. Približne 500 z nich sa už zlodeji pokúsili ukradnúť, no bez šance na úspech. Funguje 100 percentne a na rozdiel od iných zabezpečovacích systémov nemá žiadny odber z batérie. Inštalácia systému trvá zhruba 3 hodiny.

Naše pobočky nájdete v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Poprade.

VAMPIRE Lite ochráni vozidlo pred akýmkoľvek spôsobom krádeže: použitím rušičiek GPS/GSM/GPRS signálu, použitím čítačky kódov či diaľkových ovládaní, výmenou spínacej skrinky, výmenou riadiacej jednotky motora, výmenou palubnej dosky, použitím duplikátu kľúča.

X X X

Odporná provokácia, zúria Srbi. Djokoviča na oficiálnom profile ATP nahradila vlajka Veľkého Albánska

V súčasnom svete, kde vo veľa záležitostiach určujú trendy sociálne siete, stačilo málo a opäť vzplanuli vášne. Opäť to mala na svedomí kombinácia, ktorá by sa nemala spájať – šport a politika.

Ako informovali viaceré svetové médiá, oficiálny účet Asociácie tenisových hráčov, v skratke ATP, na facebooku sa včera stal obeťou hackerského útoku.

Pre osvieženie pamäti pripomíname, že hacker je jednotlivec alebo skupina, ktorá obchádza zabezpečenie prístupu k neoprávneným údajom či využíva alternatívne metódy prístupu k systému na sabotážne úmysly.

Jedna z takýchto skupín podnikla útok na facebookové konto ATP, kde zmenila titulnú i profilovú fotku.

Podobizeň svetovej jednotky rebríčka ATP Novaka Djokoviča nahradila vlajkou tzv. Veľkého Albánska. Ak ste si dnes ráno klikli na profil ATP, ktorý sleduje takmer štyri milióny ľudí, uvideli ste ho v takejto podobe:

 Niektorí Albánci majú vlastný výklad histórie a tvrdia, že Albánsko bolo súčasťou veľkého územného celku, ktorý označujú za tzv. Veľké Albánsko.

Podľa ich teórie bolo súčasťou Albánska aj Preševské údolie v Srbsku, niekoľko oblastí na juhu Čiernej Hory, časti Grécka, západná časť Severného Macedónska a Kosovo.

Rovnaká vlajka, zavesená na drone, narušila aj futbalový zápas Srbsko – Albánsko, ktorý sa hralo v októbri 2014. S obľubou ju používajú albánski nacionalisti.

 Hackeri nenapadli profil ATP náhodou, Albánsko dnes oslavuje Deň nezávislosti. Podľa historických záznamov vzniklo 28. novembra 1912.

Vlajka vzbudila veľké vášne predovšetkým v Srbsku. Portál Kurir.rs označil útok počítačových „pirátov“ za odpornú provokáciu.

Podľa niektorých fanúšikov išlo o odvetu za správanie sa Djokoviča a jeho spoluhráčov z daviscupové­ho tímu.

Srbi sa minulý týždeň predstavili na finálovom turnaji tímovej súťaže v Španielsku, po prehre s Talianskom sa rozlúčili s podujatím v semifinále.

Kto je podľa vás najlepším hráčom tenisovej histórie?

Roger Federer, Rafael Nadal Novak Djokovič…

Keď Djokovič a spol. nastupovali na kurt, arénou v Málage znela srbská pieseň „Veseli se srpski rode“.

Ide o patriotickú skladbu, ktorá ospevuje históriu, kultúru a identitu srbského národa. Nechýba zmienka o Kosovu, ktoré Srbi považujú za svoje územie.

Keď túto pieseň počuli fanúšikovia pred zápasmi Davisovho pohára, ozvali sa kritické hlasy z Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory a predovšetkým z Albánska.

Najďalej zašlo vedenie Kosovskej tenisovej federácie, ktoré sa sťažovalo na vedení ATP a požadovalo trest pre najväčšiu hviezdu tímu Djokoviča.

Srbom zase prekážal fakt, že ATP dostatočne nevysvetlila hackerský útok na jej facebookové konto a že obrázok s kontroverznou vlajkou bol online niekoľko hodín. Administrátori napravili škody „až“ v utorok na obed a naspäť vrátili fotku Djokoviča./agentury/

X X X

Psychiater o masakri v Šali: Ranný čas naznačuje, čo mohlo byť za útokom

Mesto Šaľa sa zobudilo v pondelok do čierneho rána. Len 23-ročný medik zaútočil v skorých ranných hodinách nožom na svoju najbližšiu rodinu. Vážne zranil rodičov, brata zabil a svoj život ukončil skokom z bytovky. Práve ranný čas útoku môže podľa psychiatra a znalca Miroslava Čerňana naznačovať, že mladík zápasil s duševnými problémami, ktoré napohľad nemuseli byť viditeľné. Nevylučuje, že úlohu mohli zohrať aj drogy.

 Sused o rodine: Poznal som ich ako slušných ľudí. Neboli s nimi žiadne problémy.

X Polícia dostala oznámenie o tragédii ráno o 5:26. Naznačuje nám čas, čo mohlo skutku predchádzať?

Ranný čas môže byť ukazovateľom pre duševne chorobný stav – epizódu, napríklad hlbokej depresie so psychotickými príznakmi, aj keď vek „útočníka“ nie je príznačný pre začiatok takejto depresie. Konflikty sa dejú skôr v popoludňajšom, večernom alebo nočnom čase. Rodina sa ráno mohla pripravovať na pracovný deň. Ťažká depresia so psychotickými príznakmi má ranné maximum v poruche nálady. Je s ňou spojené včasné budenie, pacienti sa budia o štvrtej-piatej hodine ráno na silnú úzkosť, môžu tam byť prítomné paranoidné až suicidálne myšlienky.

 Pri tragickej udalosti v bytovke v Šali prišli o život dvaja ľudia, ďalší dvaja skončili v nemocnici s bodnými poraneniami. Podľa polície išlo o slušnú rodinu, s ktorou polícia doposiaľ nikdy nemala problém.

X Z výpovedí susedov je známe, že z okna vyskočil nahý. Dostavil sa u neho pocit viny?

To, že za takýchto okolností ukončil svoj život, môže naznačovať, že išlo o psychotický chorobný motív. Zapadalo by to do kontextu, že ku konfliktu došlo v skorých ranných hodinách. Zrejme tam dochádzalo k formovaniu duševnej poruchy. Môže vzniknúť veľmi rýchlo a zo začiatku prebiehať skryte aj týždne. Nikto z okolia si to nemusí všimnúť.

„Zámer“ ukončiť svoj život naznačuje aj to, že hoci rodina bývala na štvrtom poschodí, vybehol až na siedme, aby samovražda bola dokonaná. Opäť to nevylučuje psychotický motív. To, že vyskočil nahý, podčiarkuje stránku chorobného motívu. Skok bol pravdepodobne motivovaný myšlienkovým chorobným bludným procesom.

 X Mohli zohrať úlohu drogy alebo alkohol či sa skôr prikláňate k tomu, že úlohu zohrala najmä psychika?

Môže to byť dva v jednom. Ak niečo skryte požil a nemuselo to byť opakovaným spôsobom, len sporadické, tak rodičia o tom nemuseli vedieť. Nedalo sa to odčítať, či si niečo nedal. Dnes vieme, že aj marihuana spustí chorobný proces. Musím sa prikloniť aj k tejto verzii. Nevylučuje to, že v ňom drogy naštartovali ochorenie, ktoré bolo základom pre toto konanie s tragickým následkom.

X  Mestská polícia sa vyjadrila, že tragédia sa stala v slušnej rodine, s ktorou neboli problémy. Rodičia tragédiu prežili. Ako by sa k nim malo teraz správať okolie, aby bol návrat domov pre nich čo najmenej bolestivý?

Šetrne. Nevyčítať, skôr ich podporiť. Nepýtať sa ich, čo sa stalo, nezaťažovať ich otázkami, keď sa vrátia domov. Ľudsky podať ruku.

 X O útočníkovi je známe, že študoval medicínu. Je všeobecne známe, že štúdium medicíny nie je jednoduché, medici sú vystavení tlaku. Mohlo aj štúdium zohrať úlohu?

Adaptačné okolnosti na štúdium sú najviac videné a cítené v prvých mesiacoch, respektíve v prvých dvoch rokoch. Medicína je náročná, ale nepredpokladám, že išlo „iba“ o tlak zo štúdia. Nepripisoval by som to náročnosti štúdia.

X Upútalo vás po odbornej stránke niečo na tomto prípade?

Ak sa spätne potvrdí, že išlo o prejav duševného ochorenia, tak by to zodpovedalo tomu, že aj chorobné zmeny psychiky vedú k agresii s nedozernými následkami na životoch a zdraví. V porovnaní s inými skutkami vo forenznej psychiatrii je oveľa menej zastúpená. Upútalo ma to, že sme zrejme konfrontovaní – ak sa to potvrdí – s tým, že duševné ochorenie dokáže človeka takto zmeniť a v ostatnej dobe sa ukazuje, že obdobné tragédie pribúdajú./agentury/

X X  X

Juraj Blanár privítal na ministerstve Hlavné správy. Spovedal ho antivaxer

Na rozhovor prišiel ako redaktor dezinformačného webu antivaxer Zdeněk Kedroutek. Otázky dopĺňal vyjadrením sympatií voči aktuálnej vláde.

 Za predchádzajúcej koalície im na niekoľko mesiacov znefunkčnili prístup na stránku. Dôvodom boli podozrenia, že Hlavné správy majú prepojenie na Rusko, ktoré v tom čase zaútočilo na Ukrajinu. Na ich stranu sa vtedy postavil Smer, ktorý je dnes najsilnejšou vládnou stranou. A s Hlavnými správami naďalej udržiava kontakt.

Najnovšie to potvrdil svojím krokom minister zahraničných vecí Juraj Blanár – prokremeľský web privítal na rezorte a poskytol mu asi 20-minútový rozhovor.

Prekážkou pre Blanára nebolo ani to, že nedávno spolupracovníka portálu Bohuša Garbára usvedčili a odsúdili za vyzvedanie v prospech Ruska. V roku 2018 zas Denník N priniesol správu, že pre web pracuje Rus Jevgenij Paľcev (písal pod pseudonymom Eugen Rusnák), ktorý udržiava kontakt s ruskými štátnymi médiami, odkiaľ k nám čiastočne prúdi ich propaganda. A to aj vďaka Hlavným správam.

Na rozhovor prišiel za Hlavné správy Zdeněk Kedroutek. „Srdečne mnohokrát ďakujem za príležitosť,” adresoval v úvode ministrovi zahraničných vecí. V jednej z úvodných otázok konštatoval, že Blanár preberal ministerstvo po Ivanovi Korčokovi. Ten však na čele rezortu nepôsobí už od septembra minulého roka. Ministerstvo medzitým riadil Rastislav Káčer a po ňom člen úradníckej vlády Miroslav Wlachovský. V odpovedi ho Blanár opravil.

Blanár v rozhovore zopakoval to, čo Smer hovorí už od volieb, teda že ministerstvo bude mať pod jeho vedením „zvrchované a jasné postoje v zahraničnej politike”.

Kedroutek počas rozhovoru neskrýval sympatie a hovoril napríklad, že veľa ľudí „vsádza nádeje do novej vlády”. Tvrdil aj, že vznik koalície Smeru, SNS a Hlasu je „veľký krok”.

Minister zahraničných vecí zopakoval aj tézu, ktorú dlhodobo používa strana Smer, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Paradoxné na Blanárovom konaní je okrem iného aj to, že rezort zahraničia sa u nás ako prvý začal systematicky venovať strategickej komunikácii, v rámci čoho sa zaoberá aj hybridným hrozbami a dezinformáciám šírenými na Slovensku. Pre Európu predstavujú najväčší problém práve tie z Ruska.

Ministerstvo: Nelustrujeme médiá

S otázkami o rozhovore sme oslovili aj ministerstvo. Spýtali sme sa, či tým rezort nelegitimizuje dezinformácie a či nie je pre nich diskvalifikujúci faktor to, že prispievateľ Hlavných správ bol odsúdený za vysvedačstvo v prospech Ruskej federácie. „Odpovedáme na novinárske otázky, ktoré sa týkajú činnosti MZV a ministra a nelustrujeme a necenzurujeme médiá v tom zmysle, aké je ich pozadie, “ uvádza v stanovisku MZV.

„Napríklad pri TV Markíza nehovoríme, že jej neodpovieme preto, že jej zakladateľ bol odsúdený a sedí vo väzení za podvody a machinácie a mnoho jeho vtedajších spolupracovníkov doteraz pre túto televíziu pracuje,“ rezort má na mysli bývaléfo šéfa televízie Pavla Ruska. Ten však štruktúry Markízy opustil pred viac ako osemnástimi rokmi.

Ministerstvo ďalej argumentuje reportážou tevevízie, ktorej titulok znel „Dezoláti v uliciach“. Za prešľap sa Markíza obratom ospravedlnila, no porušenie zákona neskôr skonštatoval regulátor slovenských médií Rada pre mediálne služby.

„A sú tu ďalšie konštatovania porušovania zákona tejto televízie. Ak Hlavné správy v niečom nedodržiavajú zákon, tak nech dostanú rovnaké porušenie ako napríklad spomínaná televízia,“ reaguje rezort. Hlavné správy však v septembri minulého roka uverenili antisemitský blog spochybňujúci holoakust s názvom „Židovka z Tel Avivu odhaľuje falšovanie príbehu o holokauste“. Rada pre mediálne služby preto na konci minulého roka z vlastnej iniciatívy začala správne konanie. Konšpiračnému plátku hrozila pokuta od 2 500 do 100-tisíc eur, text sa teda rozhodli z webu stiahnuť.

Antivaxer a podnikateľ

Česky hovoriaci redaktor Kedroutek nie je na konšpiračnej scéne neznáma postava. Je to odporca akéhokoľvek povinného očkovania. Má stránku venovanú tejto téme, kde okrem iného predáva tričká s nápisom „nie som očkovaný, nie som testovaný, som jednoducho zdravý”.

Niekoľkokrát bol Kedroutek aj hosťom v dezinformačnej televízii Slovan, kde po odchode z politiky moderovala reláciu súčasná ministerka kultúry Martina Šimkovičová a poslanec Národnej rady Peter Kotlár (obaja SNS). Okrem toho vlastní aj firmy zaoberajúce sa informačnými technológiami.

Úplatky od Rusov

Pre dezinformačný web Hlavné správy písal aj Bohuš Garbár. Toho uplácal a verboval na videu, ktoré prvý zverejnil Denník N, vojenský pridelenec ruskej ambasády na Slovensku Sergej Solomasov.

„Povedal som Moskve, že si taký dobrý chlapec, že máš veľa kamarátov, taká slovenská mafia, a Moskva rozhodla, že budeš taký lovec,“ hovoril Garbárovi na zdokumentovanom stretnutí Solomasov. Na videu je vidno, ako Solomasov nakoniec ponúkne Garbárovi 500 eur preňho a 500 pre kamaráta. Garbár ich prijal a neskôr za ne Solomasovovi v októbri 2021 odovzdal na vopred dohodnutom mieste v Ružomberku vyzvedené utajované skutočnosti na USB kľúči.

Garbár bol za skutok aj odsúdený. S prokurátorom Špeciálnej prokuratúry sa dohodol o vine a treste. Špecializovaný trestný súd dohodu vo februári schválil a Garbára za zločiny vyzvedačstva a prijímania úplatku odsúdil na tri roky podmienečne s odkladom na tri roky. Vymeral mu aj peňažný trest 15-tisíc eur, ktorý mu neskôr odpustil.

Web Hlavných správ bol od 1. marca 2022 do júla minulého roka zablokovaný na základe zákona o kybernetickej bezpečnosti Národným bezpečnostným úradom v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Webu však nebolo poskytnuté zdôvodnenie a o zablokovaní nerozhodol súd, možno teda hovoriť o netransparentnosti opatrenia, aktuality.sk

X X X

Ostrá debata medzi Erikom Kaliňákom a českým moderátorom: Video z rozhovoru sa stalo virálom

 Erik Kaliňák v rozhovore pre ČT 24 priznal, že on navrhol premiérovi Ficovi, aby prestal komunikovať s médiami.

 Osvedčenia o zvolení do Národnej rady (NR) SR si poslanci prevzali v pondelok v historickej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Na snímke poslanec Smeru Erik Kaliňák.

Po tom, čo sa k moci opäť dostal Robert Fico a podarilo sa mu zložiť vládu, je jednou z najsilnejších tém obmedzovanie prístupu novinárov k informáciám. Strana Smer má dlhodobo pocit, že novinári sú voči nim zaujatí – rovnaký pocit mal pritom počas predchádzajúceho volebného obdobia aj Igor Matovič. Úlohou médií v demokratickej spoločnosti totiž nie je len informovať o tom, čo sa deje, ale odkrývať aj chyby politikov a písať o nich.

To, že sa u nás viditeľne a nahlas chystajú obmedzenia pre vybrané médiá, ktoré dokonca Fico nazýva „nepriateľskými“, neušlo ani českým kolegom. Viaceré české médiá v posledných týždňoch intenzívne monitorujú dianie na Slovensku, venovali sa napríklad ministerstvu kultúry.

 Erik Kaliňák je poslancom NRSR za Smer a je známe, že je veľmi blízkym človekom šéfa Smeru. Robert Fico si dokonca od neho necháva radiť, v ČT24 bol uvedený ako šéf Zboru poradcov predsedu vlády – v minulosti sa Kaliňák podieľal aj na volebných kampaniach Smeru a radil politikom, ako získať čo najväčší zásah na sociálnych sieťach.

To sa mu aj darí, drvivá väčšina smeráckych tvárí je veľmi aktívna na sociálnych sieťach, komunikujú prakticky každodenne a ich príspevky majú veľký výtlak. Aj preto sa médiá venujú fact-checkingu týchto príspevkov, vo videách na Facebooku si totiž množstvo politikov (nielen za stranu Smer) upravuje pravdu podľa seba a často podsúva mylné informácie – ľudia tak nemajú k dispozícii opačný alebo odborný názor, ktorý by im ukázal iný pohľad na tému alebo poukázal na nepravdu.

Moderátor ho upratal

Erik Kaliňák bol pozvaný ako hosť do relácie na ČT24 s názvom Newsroom ČT24. Relácia sa vysiela raz týždenne a zameriava sa na dianie v českých ale aj v zahraničných médiách. Tento rozhovor sa uskutočnil na diaľku.

 Moderátor Ľuboš Rosí sa Kaliňáka hneď na úvod spýtal, či rady o (ne)komunikácii smerom k slovenským médiám pre Fica pochádzali od neho. „Áno, jedna z prvých mojich rád premiérovi bola smerom k našim médiám. Týkalo sa to zahraničných ciest, pretože keď som mal možnosť vidieť ich reportáž zo zahraničných ciest premiéra, tak bola veľmi tendenčná, manipulatívna a ako obvykle, kritická, jednostranná,“ odpovedal Erik Kaliňák.

Následne sa ho moderátor pýtal, na základe čoho si myslí, že médiá sú proti nim – či majú k dispozícii nejakú analýzu alebo stanovisko nestranného orgánu. „Pardon, a vy ste mediálny analytik? Alebo ste si dával nejaké čiarky v rámci kvantitatívnej alebo kvalitatívnej analýzy? Alebo to je váš subjektívny názor, to vás napadlo?“ spýtal sa moderátor.

Erik Kaliňák reagoval, že si čiarky robiť nemusí, pretože je to „do očí bijúce“. Taktiež povedal, že nepotrebuje názory alebo rozhodnutia nezávislých orgánov, tvrdí, že „to hovoria absolútne všetci, že sa zradikalizovali“.

Na tento výrok mu moderátor ČT24 odpovedal, že takýto argument nestačí. „Počkajte, všetci.. My v českej televízii nemôžeme takto zovšeobecňovať.“ Erik Kaliňák aj po tomto argumente moderátora tvrdí, že médiá „sa dohodli, že budú robiť zle“. Kvôli ostrej výmene názorov sa stal rozhovor hitom na internete, zdieľali ho tisíce ľudí./agentury/

X X X

Blanár privítal na ministerstve Hlavné správy. Spovedal ho antivaxer

Na rozhovor prišiel ako redaktor dezinformačného webu antivaxer Zdeněk Kedroutek. Otázky dopĺňal vyjadrením sympatií voči aktuálnej vláde.

 Za predchádzajúcej koalície im na niekoľko mesiacov znefunkčnili prístup na stránku. Dôvodom boli podozrenia, že Hlavné správy majú prepojenie na Rusko, ktoré v tom čase zaútočilo na Ukrajinu. Na ich stranu sa vtedy postavil Smer, ktorý je dnes najsilnejšou vládnou stranou. A s Hlavnými správami naďalej udržiava kontakt.

Najnovšie to potvrdil svojím krokom minister zahraničných vecí Juraj Blanár – prokremeľský web privítal na rezorte a poskytol mu asi 20-minútový rozhovor.

Zavrieť reklamu

Prekážkou pre Blanára nebolo ani to, že nedávno spolupracovníka portálu Bohuša Garbára usvedčili a odsúdili za vyzvedanie v prospech Ruska. V roku 2018 zas Denník N priniesol správu, že pre web pracuje Rus Jevgenij Paľcev (písal pod pseudonymom Eugen Rusnák), ktorý udržiava kontakt s ruskými štátnymi médiami, odkiaľ k nám čiastočne prúdi ich propaganda. A to aj vďaka Hlavným správam.

Na rozhovor prišiel za Hlavné správy Zdeněk Kedroutek. „Srdečne mnohokrát ďakujem za príležitosť,” adresoval v úvode ministrovi zahraničných vecí. V jednej z úvodných otázok konštatoval, že Blanár preberal ministerstvo po Ivanovi Korčokovi. Ten však na čele rezortu nepôsobí už od septembra minulého roka. Ministerstvo medzitým riadil Rastislav Káčer a po ňom člen úradníckej vlády Miroslav Wlachovský. V odpovedi ho Blanár opravil.

Blanár v rozhovore zopakoval to, čo Smer hovorí už od volieb, teda že ministerstvo bude mať pod jeho vedením „zvrchované a jasné postoje v zahraničnej politike”.

Kedroutek počas rozhovoru neskrýval sympatie a hovoril napríklad, že veľa ľudí „vsádza nádeje do novej vlády”. Tvrdil aj, že vznik koalície Smeru, SNS a Hlasu je „veľký krok”.

Minister zahraničných vecí zopakoval aj tézu, ktorú dlhodobo používa strana Smer, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Paradoxné na Blanárovom konaní je okrem iného aj to, že rezort zahraničia sa u nás ako prvý začal systematicky venovať strategickej komunikácii, v rámci čoho sa zaoberá aj hybridným hrozbami a dezinformáciám šírenými na Slovensku. Pre Európu predstavujú najväčší problém práve tie z Ruska.

Ministerstvo: Nelustrujeme médiá

S otázkami o rozhovore sme oslovili aj ministerstvo. Spýtali sme sa, či tým rezort nelegitimizuje dezinformácie a či nie je pre nich diskvalifikujúci faktor to, že prispievateľ Hlavných správ bol odsúdený za vysvedačstvo v prospech Ruskej federácie. „Odpovedáme na novinárske otázky, ktoré sa týkajú činnosti MZV a ministra a nelustrujeme a necenzurujeme médiá v tom zmysle, aké je ich pozadie, “ uvádza v stanovisku MZV.

„Napríklad pri TV Markíza nehovoríme, že jej neodpovieme preto, že jej zakladateľ bol odsúdený a sedí vo väzení za podvody a machinácie a mnoho jeho vtedajších spolupracovníkov doteraz pre túto televíziu pracuje,“ rezort má na mysli bývaléfo šéfa televízie Pavla Ruska. Ten však štruktúry Markízy opustil pred viac ako osemnástimi rokmi.

Ministerstvo ďalej argumentuje reportážou tevevízie, ktorej titulok znel „Dezoláti v uliciach“. Za prešľap sa Markíza obratom ospravedlnila, no porušenie zákona neskôr skonštatoval regulátor slovenských médií Rada pre mediálne služby.

„A sú tu ďalšie konštatovania porušovania zákona tejto televízie. Ak Hlavné správy v niečom nedodržiavajú zákon, tak nech dostanú rovnaké porušenie ako napríklad spomínaná televízia,“ reaguje rezort. Hlavné správy však v septembri minulého roka uverenili antisemitský blog spochybňujúci holoakust s názvom „Židovka z Tel Avivu odhaľuje falšovanie príbehu o holokauste“. Rada pre mediálne služby preto na konci minulého roka z vlastnej iniciatívy začala správne konanie. Konšpiračnému plátku hrozila pokuta od 2 500 do 100-tisíc eur, text sa teda rozhodli z webu stiahnuť.

Antivaxer a podnikateľ

Česky hovoriaci redaktor Kedroutek nie je na konšpiračnej scéne neznáma postava. Je to odporca akéhokoľvek povinného očkovania. Má stránku venovanú tejto téme, kde okrem iného predáva tričká s nápisom „nie som očkovaný, nie som testovaný, som jednoducho zdravý”.

Niekoľkokrát bol Kedroutek aj hosťom v dezinformačnej televízii Slovan, kde po odchode z politiky moderovala reláciu súčasná ministerka kultúry Martina Šimkovičová a poslanec Národnej rady Peter Kotlár (obaja SNS). Okrem toho vlastní aj firmy zaoberajúce sa informačnými technológiami.

Úplatky od Rusov

Pre dezinformačný web Hlavné správy písal aj Bohuš Garbár. Toho uplácal a verboval na videu, ktoré prvý zverejnil Denník N, vojenský pridelenec ruskej ambasády na Slovensku Sergej Solomasov.

„Povedal som Moskve, že si taký dobrý chlapec, že máš veľa kamarátov, taká slovenská mafia, a Moskva rozhodla, že budeš taký lovec,“ hovoril Garbárovi na zdokumentovanom stretnutí Solomasov. Na videu je vidno, ako Solomasov nakoniec ponúkne Garbárovi 500 eur preňho a 500 pre kamaráta. Garbár ich prijal a neskôr za ne Solomasovovi v októbri 2021 odovzdal na vopred dohodnutom mieste v Ružomberku vyzvedené utajované skutočnosti na USB kľúči.

Garbár bol za skutok aj odsúdený. S prokurátorom Špeciálnej prokuratúry sa dohodol o vine a treste. Špecializovaný trestný súd dohodu vo februári schválil a Garbára za zločiny vyzvedačstva a prijímania úplatku odsúdil na tri roky podmienečne s odkladom na tri roky. Vymeral mu aj peňažný trest 15-tisíc eur, ktorý mu neskôr odpustil.

Web Hlavných správ bol od 1. marca 2022 do júla minulého roka zablokovaný na základe zákona o kybernetickej bezpečnosti Národným bezpečnostným úradom v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Webu však nebolo poskytnuté zdôvodnenie a o zablokovaní nerozhodol súd, možno teda hovoriť o netransparentnosti opatrenia, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.