Prezident hokeja ČR Hadamczik: Ukrajinci v autách najluxusnejších značiek, Čo na to Fiala?

  Nie je ani týždeň vo funkcii prezidenta Českého zväzu ľadového hokeja a už spôsobil svojím vyjadrením veľký rozruch. Bývalý reprezentačný tréner Alois Hadamczik sa vyjadril k hráčom odchádzajúcim do ruskej KHL. V rozhovore pre sport.cz sa venoval otázke, či by mal zväz zakázať hokejistom z KHL reprezentovať Česko, rovnako ako to urobili Fíni a Švédi. „Potrebujeme každého dobrého hráča a keď tam ide niekto za peniazmi a ide tam rád, tak je to jeho vec. Keď bude mať patričnú výkonnosť, aby ho nominovali, tak nič proti tomu nemám. To by ste museli kadejakému človeku pracujúcemu v Rusku zakázať jeho činnosť.”

Česko má mať v novej sezóne v KHL zatiaľ jedného hráča. Do Admiralu Vladivostok má namierené Rudolf Červený. Aký má k tomu postoj Alois Hadamczik? „Hráči chcú tiež uživiť rodinu. Nejde bojovať proti demokracii. Neberie si zbraň a nejde strieľať do Ukrajincov. Je veľmi zlé, že je vojna, to bez debát. Ale spomenul som si, čo mi vždy hovoril otec,” vyjadril sa k Rudolfovi Červenému, ktorý uplynulý ročník hral rovnako v KHL, ale za Dinamo Riga.

A čo mu hovorieval otec? Že politika je svinstvo. „Nepoznám všetky objektívne príčiny vojny. Pre mňa je ale najdôležitejšie, že vojnou vždy trpia nevinní ľudia. Bolí ma a mrzí ma, keď vidím rozbombardované mestá, zabitých ľudí a trpiace deti.

Ale potom, keď u nás prechádzajú Ukrajinci v autách najluxusnejších značiek? Je zaujímavé, že sú tu a nie doma vo vojne. Všade je niečo. S vojnou a tým, čo sa na Ukrajine deje, nesúhlasím. Ale zakazovať našim ľuďom hrať v Rusku? To by som neurobil.”

Kontroverzie spôsobilo najmä jeho vyjadrenie o Ukrajincoch v luxusných autách. Tejto téme venovala v máji príspevok aj policajná stránka na Facebooku Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá vysvetlila, prečo v našich končinách vidíme aj ukrajinské luxusné autá a prečo to nič neznamená.

K téme prípadného zákazu reprezentovať sa nedávno vyjadril aj prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. „Zatiaľ sme nad tým neuvažovali. Uvidíme, aká bude situácia v novembri. Dúfame, že dovtedy sa všetko urovná a pozitívne zmení a nebudeme musieť riešiť takéto veci.” V novembri je prvá reprezentačná akcia.

Zo Slovákov budú hrať v KHL Michal Čajkovský, Christián Jaroš a Patrik Rybár. Zmluvu by mal v blízkej dobe podpísať aj Michal Krištof. Okrem Slovákov a Čecha neprišiel do KHL hokejista zo žiadnej inej európskej krajiny. Zmluvy však podpísali zámorskí hráči, aktuality.sk

X X X

 Nadpolovičná väčšina opýtaných si želá, aby Hegerova vláda SR skončila

Koncu aktuálneho kabinetu je naklonená aj nadpolovičná väčšina podporovateľov Sme rodina. Vláda Eduarda Hegera to má s popularitou nahnuté. Podľa prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV Joj si jej koniec želá viac ako 50 percent opýtaných.

Zotrvanie aktuálneho kabinetu chce približne tretina respondentov.

 Agentúra sa na popularitu pýtala v kontexte toho, že opozícia rozbieha druhý pokus zorganizovať referendum o predčasných voľbách. Na jeho vyhlásenie potrebujú zozbierať aspon 350-tisíc podpisov.

Prvý pokus zastavil Ústavný súd ešte minulý rok po tom, čo sa naň obrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Sudcovia dospeli k záveru, že naformulovaná otázka bola protiústavná.

Prezidentka sa obráti na Ústavný súd

Dnes chystá Smer, nový zber podpisov. Podporuje ho aj Hlas, SNS či odídenci od Mariana Kotlebu v Republike. Predseda Smeru Robert Fico by chcel, aby sa referendum konalo spoločne s jesennými voľbami starostov a županov.

Tentoraz sa však pokúšajú vyzbierať podpisy pod referendum s dvomi otázkami. Prvou chcú dosiahnuť odchod aktuálnej vlády Eduarda Hegera, druhou chcú zaviesť možnosť, aby mohli občania referendom skrátiť volebné obdobie parlamentu. To dnes na základe rozhodnutia Ústavného súdu možné nie je.

Hlava štátu dnes v relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo avizovala, že v prípade prvej otázky sa obráti na Ústavný súd.

„Neviem, či autori nečítali posledný judikát Ústavného súdu spred roka, ktorý sa týkal práve tohoto. Lebo vtedy hovoril, že nemôžu občania priamo v referende skrátiť volebné obdobie poslancov, pretože to pravidlo nie je v ústave. A teraz sa má takým istým rozhodnutím, teda v referende, skrátiť, ako keby dať príkaz vláde, že podaj demisiu, skonči. (…) Čiže, vidím tam otázniky. (…) Túto otázku budem musieť dať na Ústavný súd,” vyhlásila Čaputová po porade s viacerými ústavnými právnikmi (na videu od 29:08).

Druhú otázku prezidentka za takú problematickú nepovažuje a podľa nej sa zmestí do rámcov ústavy.

Odchod vlády si želajú aj voliči Sme rodina

Zberatelia podpisov sa pokúšajú spraviť to, čo si podľa prieskumu želajú aj ich voliči. Hegerov kabinet má medzi nimi iba mizivú podporu.

 Paradoxný je postoj prívržencov Sme rodina. Kým voliči OĽaNO a SaS si v drvivej väčšine želajú, aby vláda vytrvala, nadpolovičná väčšina podporovateľov Borisa Kollára by uvítala jej koniec.

Dnes môže opozícia podľa zákona odvolať vládu len cez návrh na vyslovenie nedôvery v parlamente. Ten musí podporiť nadpolovičná väčšina všetkých, teda 76 poslancov. Toľko hlasov však opozícia aktuálne v Národnej rade nemá.

Najväčšiu podporu má želanie ukončiť činnosť aktuálneho kabinetu medzi obyvateľmi Banskobystrického kraja. Stotožnilo sa s ním 67 percent respondentov. Na druhom mieste sa nachádzajú ľudia z Trenčianskeho kraja. Koniec vlády si tam želá 61 percent opýtaných. Prvú trojicu uzatvárajú obyvatelia Prešovského kraja. Odchod Hegerovho kabinetu si tam želá rovných 60 percent respondentov, aktuality.sk

X X X

Čaro dronov sa stráca, Rusi posilnili protivzdušnú obranu

 Rusko na východe Ukrajiny v poslednej dobe posilnilo svoje systémy protivzdušnej obrany, čo stále viac obmedzuje účinnosť ukrajinských bezpilotných lietadiel. K takému záveru dospel americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej najnovšej analýze, v ktorej sa opiera o článok časopisu Foreign Policy, ktorý hovoril s niekoľkými ukrajinskými vojenskými predstaviteľmi.

Ukrajinský vojak sa pozerá na obrazovku dronu, ktorý ukazuje pozície ruských jednotiek počas ťažkých bojov na frontovej línii v Severodonecku v Luhanskej oblasti vo štvrtok 9. júna 2022.

Rusko v posledných niekoľkých týždňoch posilnilo protivzdušnú obranu na hraniciach aj priamo na Ukrajine, uvádza Samuel Bendett z amerického think-tanku CNA. Riziko používania dronov na Ukrajine sa zvýšilo s tým, ako sa boje presunuli na východ do oblasti Donbasu, píše Foreign Policy. Ruský Západný vojenský okruh má podľa neho k dispozícii väčšie množstvo pokročilých systémov protivzdušnej obrany ako sú raketové batérie S-300 alebo S-400.

Podľa niektorých ukrajinských pilotov preto letectvo obmedzilo údery pomocou tureckých Bayraktarov, čo sú drony, ktoré sa ukázali byť účinné pri zastavovaní ruského postupu počas bitky o Kyjev na začiatku ruskej invázie.

„Boli veľmi užitočné a dôležité v prvých dňoch, keď zastavovali tie kolóny, ale teraz, keď vybudovali dobrú protivzdušnú obranu, sú takmer nepoužiteľné,“ povedal magazínu jeden z nemenovaných ukrajinských pilotov.

Ruské sily pravdepodobne nasadením protivzdušnej obrany na východnej Ukrajine chcú znemožniť ukrajinské útoky a ochrániť svoje delostrelecké systémy, na ktorých sú závislé pri postupe, konštatuje ISW.

Ukrajinské letectvo a ozbrojené bezpilotné lietadlá však podľa neho zostávajú aktívne inde, v minulom týždni údajne zasadili niekoľko úspešných úderov ruským cieľom v Chersonskej oblasti.

Ukrajinská armáda svoje straty nezverejňuje. Ruské ministerstvo obrany podľa agentúry Interfax uviedlo, že od začiatku „zvláštnej vojenskej operácie“, ako Moskva nazýva vojenskú agresiu voči susednej krajine, ruská armáda zničila okrem iného 1 329 ukrajinských bezpilotných lietadiel. Tento údaj nebolo možné nezávisle overiť.

Ukrajinskí vojenskí predstavitelia vedú diskusiu o tom, či s ohľadom na posilnenú ruskú protivzdušnú obranu môžu byť účinné americké drony Gray Eagle, ktoré USA využívali v Iraku a Afganistane, píše Foreign Policy. Pripomína, že Washington zvažuje ich predaj Kyjevu. Sú však výrazne drahšie ako model Bayraktar TB2; jeden americký stroj stojí podľa dostupných informácií desať miliónov dolárov. Cena za bezpilotné lietadlo Bayraktar TB2 sa podľa agentúry AP odhaduje na menej ako dva milióny dolárov, iné zdroje hovoria o piatich miliónoch eur.

Agentúra Reuters tiež nedávno napísala, že americkí predstavitelia majú obavy, že by do ruských rúk mohlo padnúť sofistikované vybavenie týchto strojov.

Ukrajinskí predstavitelia sa teraz podľa Foreign Policy zasadzujú o to, aby im USA poskytli okrem iného moderné stíhacie lietadlá, hoci tie vo väčšine prípadov vyžadujú špecializovaný výcvik. Ukrajina obmedzila svoje letecké operácie na 20 až 30 letov denne, tvrdí denník. „Máme teraz oveľa viac pilotov ako lietadiel,“ povedal mu jeden z ukrajinských letcov. Podľa nich by pritom americké stíhačky mohli pomôcť potlačiť ruskú protivzdušnú obranu.

Medzitým sa Ukrajine zároveň darí udržať svoju protivzdušnú obranu takmer neporušenú, okrem iného vďaka stratégii „vystrel a presuň sa“, tvrdí Denys Smažnyj, ukrajinský podplukovník, ktorý sa špecializuje na výcvik protileteckých jednotiek. Ukrajinská protivzdušná obrana podľa neho od začiatku vojny zničila 500 cieľov, vrátane 150 ruských vrtuľníkov a podobného počtu riadených striel. Tieto údaje však nie sú nezávisle overené, poznamenal časopis Foreign Policy./agentury/

X X X

 Kotlebovci si kúpili byt z príspevku od štátu. Šéf ĽSNS doň zadarmo nasťahoval matku svojej asistentky

Michaela Kružlicová pracovala pre Kotlebu už v čase, keď bol banskobystrickým županom. Neskôr neúspešne kandidovala za ĽSNS do parlamentu a stala sa jeho asistentkou.

Šéf ĽSNS Marian Kotleba míňa peniaze svojej strany aj na veci, ktoré s činnosťou politického subjektu nijako nesúvisia. Minulý rok si kotlebovci kúpili byt v Banskej Štiavnici. Žije v ňom matka ženy, o ktorej kedysi bulvár písal ako o Kotlebovej „sexi asistentke“. Strana za to od nej nič nepýta.

Čo kúpili

Kotleba zvykne odmeňovať svojich verných nasledovníkov. Aktuality.sk už písali o rodine poslanca a podpredsedu ĽSNS Andreja Medveckého, ktorej strana za neznáme tovary a služby podozrivo vyplatila desaťtisíce eur.

Každoročne si z financií, ktoré ĽSNS dostala za výsledok vo voľbách, prilepšia aj viacerí členovia vedenia strany, starí Kotlebovi známi ešte z čias Slovenskej pospolitosti.

Rovnaké pochybnosti ako záhadné zákazky, ktoré ĽSNS zadáva svojim členom a ich rodinným príslušníkom, vyvoláva aj minuloročná akvizícia strany.

Kotlebovci si podľa výročnej správy vlani v auguste v Banskej Štiavnici kúpili byt za 123-tisíc eur. Nehnuteľnosť sa nachádza na sídlisku Drieňová, konkrétne na Ulici Energetikov. Z listu vlastníctva nie je zrejmé, o aký veľký byt ide. Za podobné sumy sa však ešte aj dnes dajú na sídlisku kúpiť trojizbáky.

Z informácií, ktoré ĽSNS zverejnila v účtovnej závierke, vyplýva, že strana zadarmo odovzdala byt do užívania Slávke Kružlicovej, teda žene priamo prepojenej s kotlebovcami.

Asistentka

Kružlicová bola partnerkou poslanca ĽSNS Ondreja Bindera, ktorý v roku 2016 krátko po zložení poslaneckého sľubu tragicky zahynul, keď za volantom dostal infarkt. Jej dcéra Michaela Kružlicová kedysi pre Kotlebu pracovala.

Najskôr ako referentka na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja. Za ĽSNS v roku 2016 kandidovala do parlamentu, avšak neúspešne, a tak sa na istý čas stala Kotlebovou asistentkou v Národnej rade.

Neunikla pozornosti bulváru, ktorý si pred šiestimi rokmi všimol jej facebookový status plný gramatických chýb a len ťažko pochopiteľných vetných konštrukcií. „Kotlebovej kráske“ sa venovali weby Topky aj Pluska.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský v odpovedi na naše otázky uviedol, že strana kúpila byt pre „maloletého Jakubka, syna nášho nebohého poslanca Ondríka Bindera, ktorý mal mimoriadne zásluhy o vstup ĽSNS do parlamentu“.

Nehnuteľnosť vraj budú môcť užívať dovtedy, kým predsedníctvo strany nerozhodne inak. Rozprávať sme sa chceli aj so samotnou Kružlicovou. V čase, keď sme na zvonček bytu zvonili, nikto neotváral.

Susedia nám však potvrdili, že Slávka Kružlicová sa na mieste zdržiava a býva tam. Na schránke v bytovke sú okrem jej menovky uvedené aj mená jej detí a skratka ĽSNS.

Obchádzajú zákon

Kotlebovci napriek všetkému neporušili zákon. Ten síce stranám nedovoľuje, aby peniaze od štátu darovali, no explicitne im nezakazuje kúpiť za príspevok nehnuteľnosť a tú bezodplatne komukoľvek odovzdať do užívania.

„Obávam sa, že súčasný zákon o politických stranách je formulovaný tak vágne, že im umožňuje aj to, aby zo štátnych príspevkov riešili bytovú otázku svojich vlastných členov a ich rodinných príslušníkov,“ vysvetľuje analytik Transparency International Slovensko Ľuboš Kostelanský.

„Pravdepodobne trojizbový byt zrejme nemožno považovať za sociálne bývanie. Bolo by vhodnejšie, keby strana prejavila solidaritu iným spôsobom. Napríklad finančnou zbierkou jej členov, ktorej výnos by mohol byť použitý na prenájom vhodného bývania,“ pokračuje Kostelanský.

Mimovládka je presvedčená, že príspevky strán od štátu by mali slúžiť na krytie nákladov na ich činnosť. Kúpa bytu je v tomto prípade podľa Transparency obídením účelu, pre ktorý sa daňoví poplatníci skladajú na štedré štátne príspevky svojim voleným zástupcom.

„V prípade tejto strany ide o v poradí ďalší kontroverzný nákup nehnuteľnosti, vďaka ktorému sa opäť vystavila podozreniu z nekalého obohacovania sa,“ uzavrel Kostelanský.

Nákup nehnuteľnosti musela ĽSNS vysvetľovať už po voľbách v roku 2016. Kotlebovci si vtedy kúpili veľký rodinný dom v Banskej Bystrici za viac ako 200-tisíc eur. Viaceré médiá písali, že v dome býva sám Kotleba. Ten to poprel, dom podľa neho slúži len ako centrála strany, aktuality.sk

X X X

Heger na summite EÚ podporil koncept európskeho politického spoločenstva

Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok večer – na záver prvej časti dvojdňového summitu v Bruseli – podporili koncept „širšej Európy“, čiže užšiu neformálnu spoluprácu s krajinami mimo eurobloku. V piatok túto informáciu pre TASR potvrdil predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý sa na uvedených rokovaniach zúčastnil.

Premiéri a prezidenti sa venovali konceptu, ktorý francúzsky prezident Emmanuel Macron označuje ako európske politické spoločenstvo, kým predseda Európskej rady Charles Michel navrhol výraz európske geopolitické spoločenstvo.

Má ísť o nový rámec spolupráce EÚ s európskymi krajinami, ktorých vstup do eurobloku nie je v blízkej budúcnosti reálny.

Výzvy a problémy Európy

Heger poznamenal, že takéto diskusie sú potrebné pre súčasnú dobu, lebo predstavitelia Únie si uvedomujú, že potrebujú viesť dialóg s lídrami ostatných európskych krajín mimo EÚ. Majú to byť otvorené a neformálne diskusie o budúcnosti Európy, a výzvach a problémoch, „ktorým spoločne čelíme, ale hľadáme na ne rôzne nástroje“.

Podľa jeho slov má zmysel pripraviť spoločné stretnutie, možno neformálny summit, kde budú môcť lídri európskych krajín z EÚ aj mimo nej viesť diskusie o politických a strategických otázkach.

„Záver je taký, že zrejme na jeseň počas českého predsedníctva v Rade EÚ by sa takéto stretnutie zorganizovalo, pravdepodobne v Prahe, kde by sme pozvali lídrov krajín, ktorí sú nám blízki regionálne a hodnotovo, a v prvej fáze diskutovali o dôležitých témach ako bezpečnosť, energetika, pohľady na zahraničnú politiku a vôbec budúcnosť Európy,“ vysvetlil premiér.

Širšia Európa

Bol by to podľa neho iba prvý krok, z ktorého sa potom môžu tvoriť ďalšie rámce, ale všetci v EÚ to vnímajú ako potrebné. V tomto momente nie je snaha tento formát diskusií a stretnutí nejak inštitucionalizovať, ale ísť skôr do hlbokej diskusie, aby bolo možné lepšie porozumieť pohľadom jednotlivých regiónov Európy.

Koncept „širšej Európy“ by nemal v žiadnom prípade nahradiť súčasný politický proces rozširovania EÚ. Podľa Hegerových slov je to skôr naopak, komplementárny proces s pridanou hodnotou. Pretože ak rozširovanie je o tvrdej práci a technických detailoch, neformálne stretnutia v rámci európskeho politického spoločenstva prinesú politicko-strategické diskusie, na ktoré väčšinou nebýva čas a priestor pri iných pracovných stretnutiach.

„Takže by sa to navzájom dopĺňalo. Treba to vnímať ako dva prúdy spolupráce,“ uviedol Heger v závere rozhovoru, aktuality.sk

X X X

Sudca zrušil zatykače na Výboha. Príde v októbri na súd?

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odvolal príkaz na zatknutie podnikateľa Miroslava Výboha. Dôvodom je deklarovaný postoj obžalovaného, že sa chce osobne zúčastniť na hlavnom pojednávaní. Jeho termíny boli na banskobystrickom pracovisku ŠTS nariadené na 4., 5. a 6. októbra. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Miroslav Výboh, ktorý je obžalovaný v kauze Mýtnik, by už mohol v októbri prísť na súdne pojednávanie do Pezinka. Sudca Špecializovaného trestného súdu totiž odvolal všetky zatýkacie rozkazy, ktoré boli na Výboha vydané.

Oligarchu Výboha prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalova vlani koncom novembra z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku v rámci akcie Mýtnik III. Ešte vlani v auguste bol na neho vydaný medzinárodný a európsky zatykač.

Výbohova obhajoba argumentovala, že Výboh je už vyše desať rokov rezidentom iného štátu a v zahraničí sa zdržuje dlhodobo.

„Dňa 31. 5.2022 bol na Špecializovaný trestný súd doručený návrh prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR, v ktorom navrhuje, aby súd odvolal všetky zatýkacie rozkazy vydané na obžalovaného Ing. M.V. v trestnej veci vedenej pod sp. zn. 8T/15/2021, a to predovšetkým s poukazom na to, že uvedené príkazy doposiaľ neboli realizované, ako aj na deklarovaný postoj obžalovaného, že sa chce osobne zúčastniť hlavného pojednávania súdu,“ informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Preto sudca vyhovel návrhu prokurátora a 15. júna odvolal príkaz na zatknutie, európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz, ktorý súd v Pezinku vydal 22. decembra. „Zanikli dôvody pre ktoré boli tieto príkazy vydané. Príkazy na zatknutie týmto stratili platnosť,“ spresnila Kudjáková. Dodala, že súd informoval aj policajtov a oddelenie dokladov zmeni stav Výbohovho pasu z „odcudzený“ na „vydaný“.

„Súd nariadil termín hlavného pojednávania na dni 4., 5., 6. október a je zrejmé, že osobnej účasti obžalovaného už nebránia žiadne okolnosti. Následne súd bezodkladne zruší opatrenie o tom, že sa konanie proti obžalovanému vykoná ako proti ušlému,“ podotkla Kudjáková./agentury/

X X X

Suchom trpí 90 percent Česka, krajine chýbajú zásoby vody

Podľa klimatológa Pavla Zahradníčka chýbalo krajine jarné topenie snehu.

Suchom trpí drvivá väčšina Česka, na 20 percentách jeho územia je dokonca extrémne sucho. Výrazne nižšie hodnoty, ako je norma, majú aj vlhkosť pôdy, prietok riek a zásoba podzemnej vody. Vyplýva to z údajov projektu Intersucho, ktorý monitoruje sucho v Česku, Európe aj USA. TASR o tom informuje na základe článku servera Seznam Zprávy.

Hladina podzemných vôd je v ČR výrazne nižšia než obvykle. Výdatnosť prameňov je takisto mimoriadne pod hladinou normy. Minulý týždeň napršalo podľa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v priemere osem milimetrov zrážok, čo je iba polovica normálu v tomto období.

Najviac postihnutými oblasťami sú severozápadné, južné a stredovýchodné Čechy, naopak najmenej južná Morava a Šumava. Podľa odborníkov sú príčinou sucha chýbajúce zásoby vody, ktoré sa nevytvorili po teplej zime. Krajine chýbalo jarné topenie snehu.

„Tohtoročné zrážkové úhrny sa od tých priemerných zatiaľ dramaticky nelíšili. Ten problém nie je daný tým, že by zima bola chudobná na zrážky, ale tým, že bola výrazne teplejšia a zrážky nespadli v podobe snehu a z veľkej časti hneď odtiekli a vyparili sa,“ popísal Miroslav Trnka z Ústavu výskumu globálnej zmeny Akadémie vied ČR.

Aj podľa klimatológa Pavla Zahradníčka chýbalo krajine jarné topenie snehu. Zásoby vody zo zimy sa vyčerpali už v apríli a máji, pričom podľa Trnku k tomu obvykle dochádza až v období žatvy.

Teplotné extrémy, rovnako ako nedostatok vody a prudké búrky budú podľa Miroslava Trnku častejšie a intenzívnejšie. „Budú pribúdať dni s rekordnými teplotami, budú sa predlžovať obdobia horúcich vĺn. To sú veci predpovedané asi dve desiatky rokov a vieme, že nastanú,“ dodal Trnka, aktuality.sk

X X X

Rast cien potravín je podľa rezortu pôdohospodárstva odrazom aj globálneho rastu cien energií

Zvyšujúce sa ceny potravín sú odrazom aj globálneho rastu cien energií, ktoré v súčasnosti najviac vplývajú na konečnú cenu všetkých výrobkov.

Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, v reakcii na Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Ten vyzýva vládu a poslancov parlamentu na prijatie opatrení na zamedzenie kolapsu pekárskeho odvetvia.

Dobiehajú investičný dlh

„Je podstatné uviesť, že voči agrosektoru sa od roku 1989 postupne prehĺbil investičný dlh, ktorý sa zo dňa na deň nedá dobehnúť. Situáciu v súčasnosti a podľa maximálnych možností MPRV intenzívne rieši,“ priblížil agrorezort.

Ministerstvo poznamenalo, že do 10. júna mohli potravinári vypĺňať dotazník, na základe ktorého im MPRV SR poskytne mimoriadnu finančnú pomoc v aktuálnej situácii extrémneho zdražovania. Na túto pomoc je vyčlenených osem miliónov eur, ktorú im po uzatvorení a vyhodnotení dotazníka zašle agrorezort do konca júla 2022. Dotazník podľa MPRV vyplnilo 440 subjektov.

„Na základe dát z tohto dotazníka mimoriadnej pomoci MPRV plánuje v 2. polroku 2022 aktivovať schému štátnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu. Ide o mimoriadny dočasný rámec pre potravinárov a peniaze sa k nim dostanú najneskôr do konca roka 2022. Je to schéma, ktorú musí schváliť Európska komisia,“ informoval agrorezort.

Navrátená reputácia

„Čo sa týka pomoci so zabezpečením dostatku energie pre potravinársku výrobu, MPRV SR pripravilo ‚Návrh na zabezpečenie dostatočného množstva energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu‘, ktorý je po medzirezortnom pripomienkovom konaní a finalizujeme ho. Radi by sme pripomenuli aj aktuálne otvorené, respektíve vyhodnocované výzvy v súhrnnom objeme takmer 314 miliónov eur,“ doplnilo MPRV.

Z toho sa podľa rezortu už vyhodnocuje výzva pre potravinárov za 170 miliónov eur. „To považujeme za mimoriadny úspech vzhľadom na kauzu Dobytkár a následné problémy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) s akreditáciou po prevalení sa korupčných podvodov z čias minulej vládnej garnitúry v agrorezorte,“ dodalo ministerstvo.

„Vďaka nasadeniu aktuálneho vedenia MPRV SR a PPA sa podarilo akreditáciu a tiež reputáciu PPA prinavrátiť. Žiadosti o vyplácanie boli pozastavené (v objeme asi 80 miliónov eur) a tie sa postupne od apríla opäť vyplácajú. Potravinári sa tak konečne dostanú aj k projektovým eurofondovým peniazom, o ktoré Slovensko takmer prišlo vďaka pôsobeniu predošlej garnitúry,“ uzavrelo ministerstvo pôdohospodárstva.

Pekári, cukrári a cestovinári vyzývajú vládu a poslancov Národnej rady SR na bezodkladné prijatie opatrení na zamedzenie kolapsu pekárskeho odvetvia. Uviedol to Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC. Otvorenú výzvu vedeniu štátu schválili podľa neho členovia SZPCC na valnom zhromaždení 23. júna, aktuality.sk

X X X

Putinova propagandistka má firmu v Česku. Slúži jej ako „pokladnička“,

A přečo nie?

 Lekárka a hviezda ruskej televízie Prvý kanál Jelena Malyševová má firmu v Česku. Podporovateľka Vladimíra Putina podľa obchodného registra prenajíma nehnuteľnosti, žiadne však nemá v českom katastri zapísané. Firma jej zrejme slúži len ako pokladnička. TASR informáciu prevzala z webu Českej televízie.

Malyševová podľa zistení ruskej opozície vlastní luxusný 21-izbový dom v americkom New Jersey a dva byty v New Yorku za viac ako desať miliónov eur. Ako svoj hlavný príjem pritom označila televízne honoráre. Opozičný politik Alexej Navaľnyj však tvrdí, že nie je jasné, odkiaľ na nehnuteľnosti vzala peniaze. Televíznu moderátorku označuje za súčasť prokremeľskej propagandy.

Firma Antistress, ktorú Malyševová v Česku vlastní s manželom, má sídlo v Chodove pri Karlových Varoch. Na schránkach alebo na zvončeku však podľa Českej televízie uvedená nie je a nič o nej nevedia ani obyvatelia domu. „Nikdy som o tom nepočula, bývam tu veľmi dlho,“ povedala jedna z obyvateliek bytovky, kde má firma sídlo.

Podobne ako tisícky ďalších firiem v ruskom vlastníctve, ani táto nevykazuje žiadnu aktivitu. V zbierke listín má 17 rokov starý notársky zápis a podpisové vzory. „Neslúžia na to, aby tu tí Rusi podnikali, ale slúžia im skôr ako také pokladničky,“ vysvetlil analytik spoločnosti Datlab Jiří Skuhrovec.

Česká vláda pripravila dva zákony, ktoré umožnia rýchlejšie zistiť skutočných majiteľov firiem. Finančný analytický úrad by mal jednoduchšie získavať informácie od polície a tajných služieb. V zákone budú aj nové pravidlá, podľa ktorých môže domy alebo veci vydražiť./agentury/

X X X

Košice vyhrali spor s parkovacou spoločnosťou. Zmluva spred desiatich rokov je neplatná

Súkromná spoločnosť zváži aj uplatnenie nárokov či už z titulu bezdôvodného obohatenia na strane mesta ako aj z titulu zodpovednosti za škodu spôsobenú neplatnou nájomnou zmluvou. Aktivista verí, že dôjde aj k trestnoprávnej zodpovednosti exprimátora Rašiho, ktorý zmluvu v roku 2012 podpísal.

Nájomná zmluva o parkovaní medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI z roku 2012 je neplatná. Rozhodol o tom košický krajský súd a proti rozsudku nie je prípustné ďalšie odvolanie.

Mesto Košice má podľa primátora Jaroslava Polačeka rozviazané ruky a môžeme sa pustiť do práce na vlastnej parkovacej politike. Spoločnosť EEI rešpektuje rozhodnutie súdu, nevylučuje však využiť mimoriadne opravné prostriedky alebo uplatniť si ochranu svojich práv podaním sťažnosti na Ústavný súd.

Mesto s parkovacou spoločnosťou uzavrelo teraz už neplatnú zmluvu na desať rokov, a tak by jej činnosť skončila už o niekoľko týždňov, koncom júla.

Krajský súd Košice potvrdil takzvaný medzitýmny rozsudok Okresného súdu Košice I z októbra 2019.

„Odvolací súd dospel k záveru, že táto nájomná zmluva je neplatná, a preto súd prvej inštancie rozhodol správne medzitýmnym rozsudkom, že nájomný vzťah, ktorý mal vzniknúť z nájomnej zmluvy z roku 2012 a následne z dodatku číslo dva k tejto nájomnej zmluve z roku 2016, nie je, čiže nebol platne uzatvorený,“ uviedla predsedníčka senátu krajského súdu.

Budú žiadať kompenzáciu škôd

Spoločnosť EEI vydala stanovisko, podľa ktorého rešpektuje rozhodnutie košického krajského súdu.

„Naďalej sme však presvedčení, že by mali prevážiť právne argumenty, podľa ktorých je táto nájomná zmluva vrátane jej dodatku č. 2 platná a uzatvorená v súlade s právnymi predpismi,“ reagovala spoločnosť EEI.

Nedisponuje písomným vyhotovením rozsudku, a tak počká na jeho doručenie, aby sa s ním mohla oboznámiť a kvalifikovane vyjadriť k argumentom súdu.

„Vzhľadom na naše presvedčenie o platnosti nájomnej zmluvy však spoločnosť EEI s najväčšou pravdepodobnosťou využije mimoriadne opravné prostriedky, respektíve uplatní si ochranu svojich práv podaním sťažnosti na Ústavný súd, “ konštatovala spoločnosť EEI.

Firma trvá na názore, že spochybňovanie platnosti nájomnej zmluvy zo strany predstaviteľov mesta Košice je účelovým a politicky motivovaním konaním.

„Napriek spochybňovaniu platnosti zmluvy a prebiehajúcim súdnym sporom totiž mesto Košice okrem iného nepretržite od roku 2012 fakturuje spoločnosti EEI nájomné a prostredníctvom podriadených subjektov od nej vymáha plnenie nájomnej zmluvy ako aj prepojenej zmluvy na parkovací dom.“

V prípade, že nájomná zmluva bude definitívne príslušnými súdnymi orgánmi vyhlásená za neplatnú, spoločnosť EEI zváži aj uplatnenie nárokov či už z titulu bezdôvodného obohatenia na strane mesta ako aj z titulu zodpovednosti za škodu spôsobenú neplatnou nájomnou zmluvou.

„Ak by bola nájomná zmluva naozaj neplatná, túto neplatnosť spôsobilo priamo mesto Košice, ktoré návrh nájomnej zmluvy pripravilo a predostrelo na podpis víťazovi súťaže – spoločnosti EEI. Ak teraz mesto Košice napáda neplatnosť nájomnej zmluvy, napáda reálne výsledky svojej vlastnej činnosti,“ dodalo EEI.

Spoločnosť si vyčísli všetky právne nároky na kompenzáciu škôd, ktoré jej mesto Košice svojou protiprávnou činnosťou a prípravou neplatnej nájomnej zmluvy spôsobilo.

Mesto má rozviazané ruky

Zmluvu so spoločnosťou EEI vypovedalo mesto Košice a obe strany sa začali súdiť.

„Ťahanie sa po súdoch trvalo takmer štyri roky, ale vyplatilo sa bojovať. Súd definitívne rozhodol o tom, že parkovanie patrí opäť Košičanom. Mesto má rozviazané ruky a môžeme sa pustiť do práce na vlastnej parkovacej politike,“ konštatoval Jaroslav Polaček, primátor Košíc.

Výnosy z parkovného už podľa neho nebudú zlepšovať finančné ukazovatele súkromnej bratislavskej firmy, ale zostanú v meste a investujú sa do rozvoja dopravnej infraštruktúry.

„Krajský súd potvrdil to, že sme už pred rokmi mali aj spolu s ďalšími vtedajšími aktivistami na čele s Henrichom Burdigom pravdu, keď sme už od začiatku platnosti tejto nájomnej zmluvy trvali na jej neplatnosti a nezákonnosti z dôvodu jej rozporu so zákonom.“

 V roku 2018 vypracovala Právnická fakulta Univerzity P. J. Šafárika analýzu, podľa ktorej v roku 2012 právne predpisy nepripúšťali uzatvorenie takejto zmluvy. Mesto neskôr zmenilo všeobecne záväzné nariadenie a prebralo parkovací systém v meste.

„Môžeme už teraz povedať, že najneskôr doručením rozsudku spoločnosti EEI, stratí táto spoločnosť aj teoretické argumenty ohľadom prevádzkovania „jej“ časti parkovacieho systému,“ dodal Polaček.

Očakáva trestnoprávnu zodpovednosť

Bojom proti parkovacej spoločnosti EEI je známy aktivista Henrich Burdiga. Po zvolení za poslanca mestského zastupiteľstva sa stal splnomocnencom primátora pre parkovanie a rokoval s parkovacou firmou. Neskôr sa pre nezhody s primátorom vzdal tejto funkcie aj poslaneckého mandátu.

„Správa ma samozrejme potešila, tvrdil som to spolu s aktivistami a neskôr poslancami a ďalšími ľuďmi od začiatku. Neustále sme na to poukazovali, obetoval som tomu nesmierne množstvo energie a času,“ konštatoval Burdiga.

Je podľa neho smutné, že bývalé vedenie mesta na čele s vtedajším primátorom Richardom Rašim dovolilo súkromnej firme zarábať takto na Košičanoch.

„Rovnako smutné je, že Košičania na tento verdikt museli čakať toľko rokov.“

Súd dal za pravdu podľa Burdigu nielen jemu a ďalším aktivistom, ale hlavne veľkej časti Košičanov, ktorí celú dobu hovorili, že príjem z parkovného má ísť výlučne mestu Košice.

„Rovnako sme hovorili, že to nemá byť biznis pre spriaznenú firmu s vtedajším Smerom a teraz už Smerohlasom a exprimátorom Rašim. Verím, že s ohľadom na zmeny, ktoré sa na Slovensku udiali po ukončení vlády Smeru, dôjde aj k trestnoprávnej zodpovednosti vtedajšieho primátora Rašiho, ktorý túto zmluvu podpísal,“ dopĺňa Burdiga.

Poukazuje na vyjadrenie EEI, že sa bude domáhať svojich práv. „Je viac ako pravdepodobné, že si bude vymáhať od mesta Košice finančné prostriedky v miliónoch eur, pokiaľ nedôjde k mimosúdnej dohode,“ dodáva Burdiga.

Protesty aj petícia Košičanov

Poslanci košického mestského zastupiteľstva ešte v roku 2012 schválili nájomnú zmluvu na desať rokov s parkovacou spoločnosťou EEI. Mesto prenajalo firme parkovacie miesta v centrálnej mestskej zóne a parkovací dom pri Steel Aréne. Zmluva odporovala vtedajšiemu zneniu cestného zákona, čo napadol aj prokurátor o rok neskôr.

Poslanci parlamentu koncom roka 2013 schválili novelu cestného zákona, ktorým sa legalizovalo pôsobenie spoločnosti EEI v meste.

Neskôr sa parkovanie dodatkom z roku 2016 rozšírilo do desiatich lokalít. Vyvolalo to nevôľu Košičanov a vznikla občianska iniciatíva Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť. Protestovali viackrát pred magistrátom aj pred domom exprimátora Richarda Rašiho.

„Sme zásadne proti EEI a chceme ho zastaviť. Pán Raši môže odstúpiť od zmluvy, povedal počas protestu v roku 2016 Burdiga. Protestujúci požadovali zriadenie mestského podniku“.

V petícii vyzbierali podpisy viac ako 17-tisíc ľudí. So spoplatneným parkovaním súhlasili, boli však proti tomu, aby peniaze inkasovala súkromná firma.

Mesto Košice podalo proti spoločnosti EEI v novembri 2018 žalobu. Vychádzalo z tvrdenia o neplatnosti nájomnej zmluvy spred desiatich rokov na základe analýzy spracovanej Právnickou fakultou UPJŠ.

Od 1. januára 2019 prebralo mesto Košice parkovací systém na základe všeobecne záväzného nariadenia, aj keď s tým spoločnosť EEI nesúhlasila. Odvtedy sa za parkovanie platí mestu, ale aj spoločnosti EEI najmä na parkoviskách s rampami.

 V roku 2020 Krajský súd v Košiciach zrušil rozsudok okresného súdu a vec vrátil na ďalšie konanie a nové rozhodnutie. Mesto sa obrátilo na Ústavný súd, ktorý konštatoval, že košický krajský súd uznesením z augusta 2020, ktoré bolo v neprospech mesta, porušil práva sťažovateľa na súdnu ochranu a spravodlivé súdne konanie. Krajský súd Košice tento týždeň potvrdil rozsudok Okresného súdu.

X X X

Taliansko: Milan Škriniar je už s PSG údajne dohodnutý na zmluve aj výške platu

 Definitívne spečatenie prestupu Milana Škriniara z Interu Miláno do Paríža Saint-Germain má byť údajne už iba otázkou nasledujúcich pár dní.

Uznávaný taliansky novinár Nicolo Schira na Twitteri napísal, že sa rodák zo Žiaru nad Hronom s Parížanmi už dohodol aj na osobných podmienkach zmluvy, ktorú by mal podpísať na nasledujúcich päť sezón. Ročný plat nového kapitána slovenskej futbalovej reprezentácie by sa mal pohybovať na úrovni 7,5 milióna eur, pričom k tomu treba ešte pripočítať aj ďalšie výkonnostné bonusy.

Milan Škriniar prišiel do Interu v roku 2017 za 34 miliónov eur zo Sampdorie Janov. Za „Nerazzurri“ odohral celkovo 215 zápasov, v ktorých sa 11-krát tešil z gólu. Podľa všetkého sa ale čas slovenského reprezentanta v talianskom Miláne blíži ku koncu.

Milan Škriniar má s Interom podpísanú zmluvu iba do konca budúcej sezóny a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by ju mal predĺžiť. Pre „Nerazzurri“ by to bol, samozrejme, veľký risk, pokiaľ by si odchovanca MŠK Žilina s ohľadom na aktuálnu situáciu nechali vo svojom tíme aj naďalej. Je tu totiž pomerne veľká pravdepodobnosť, že by budúce leto mohol z klubu odísť úplne zadarmo.

Jedinou vecou, ktorá chýba k definitívnemu skompletizovaniu prestupu, je dohoda medzi obidvoma klubmi na finálnej cene. Francúzsky gigant medzičasom navýšil svoju ponuku na 60 miliónov eur, no predstavitelia Interu stále požadujú o minimálne 10 miliónov eur viac, aktuality.sk

X XX

Zásahový tím usmrtil problémovú medvedicu pod Tatrami

Odborníci tvrdia, že v tomto prípade stratila medvedica plachosť rýchlo. V piatok v skorých ranných hodinách usmrtil Zásahový tím pre medveďa hnedého problémovú medvedicu v lokalite Pribylina-Hrdovo, okres Liptovský Mikuláš.

Medvedica s dvoma mladými vykazovala známky agresívneho správania a pohybovala sa v okolí turisticky známych chatárskych oblastí Pribylina a Podbanské vo Vysokých Tatrách.

Odborníci zo zásahového tímu informujú, že podľa nimi zozbieraných údajov, išlo o rýchlo postupujúcu stratu plachosti jedinca.

Opakované hlásenia

Medvedica vyhľadávala ľahko dostupnú potravu v blízkosti ľudí. Zásahový tím ŠOP SR vyhodnotil správanie predmetnej 5-ročnej medvedice ako nebezpečné a predstavujúce hrozbu pre miestnych obyvateľov, chatárov a návštevníkov.

„Pohybovala sa aj s mláďatami v blízkosti turisticky atraktívnych lokalít – Hrdovo, Kokavský most a Pod surovým hrádkom, kde vyhľadávala odpad z ľudskej potravy,“ uvádza Štátna ochrana prírody s tým, že zásahový tímevidoval opakované hlásenia o jej výskyte na lokalite ako aj sťažnosti a spôsobené škody.

Ako uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko: „Pokiaľ by tento jedinec z populácie vyradený nebol, hrozilo by ďalšie páchanie škôd na majetku miestnych obyvateľov a riziko, že vyhľadávaním potravy v intraviláne spôsobí ujmu na zdraví človeka.“

Medvieďatá budú sledovať

Podľa ochranárov nebolo možné umiestniť problémovú medvedicu do odchovného zariadenia, pretože išlo o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí.

Medvieďatá budú zatiaľ monitorované Zásahovým tímom ŠOP SR s následným vyhodnotením ich správania.

Prípadný odchyt tohto jedinca a jeho premiestnenie nebolo vhodné, nakoľko by sa s vysokou pravdepodobnosťou na lokalitu vrátil alebo by svoje návyky a správanie opakoval aj v novej oblasti.

Zásahy zásahového tímu

Odstránenie problémových jedincov medveďa hnedého z populácie považuje Štátna ochrana prírody SR za najkrajnejšie riešenie v prípade neúčinnosti využitia všetkých dostupných preventívnych opatrení.

Ďalšími preventívnymi opatreniami by mal byť všeobecný zákaz prikrmovania a vznik vnadísk, ktoré navrhlo Ministerstvo životného prostredia SR dať aj priamo do poľovného zákona.

Pre obce, ktoré žijú v kontakte s karpatskou divočinou pripravilo ministerstvo aj program Karpatské obce, vďaka ktorému si budú môcť obce zabezpečiť bezpečné kontajnerové stojiská, nástroje na plašenie medveďa či zabezpečenie úľov.

Naďalej platí, že medvede prichádzajú do lokalít v blízkosti ľudí len preto, že stratili svoju plachosť a najväčším lákadlom je pre nich jednoduchý prístup k potrave. Či už na vnadiskách na lúkach alebo v nezabezpečených kontajneroch, aktuality.sk

X X X

Bittó Cigániková: Matovič je problém koalície a celej krajiny

 Kde budú nové nemocnice? „Som za Martin a päť regionálnych. Spolu s tými, čo chce Penta,“ povedala pre Pravdu Janka Bittó Cigániková (SaS).

Priznala, že fungovanie koalície je pre ňu veľkým sklamaním. „Otravujeme ľudí ako šľak,“ povedala v TV relácii Ide o pravdu predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková (SaS).

Podľa nej veci a problémy, ktoré sa neriešili desiatky rokov, zatieňujú stupídne koaličné hádky. Na margo nesúhlasu liberálov s návrhmi politického šéfa koalície Igora Matoviča (OĽaNO) poznamenala:

„Príde s nápadom pod pazuchou, nedáva to zmysel, a my máme byť ticho?“ Reagovala tým aj na otázku, prečo SaS trvale odmieta protiinflačný balíček.

Nepáči sa jej, že masívna pomoc pre rodiny smeruje aj do domácností poslancov. „Ja dostanem 200 eur na dieťa, ale ja to nepotrebujem a posuniem to ďalej. Takto to nemá byť,“ dodala.

Na otázku, prečo SaS neuplatnila v prípade vrátenia protiinflačného balíčka veto, reagovala Cigániková slovami: „My sme nečakali, že niektorí poslanci OĽaNO kolaborujú s fašistami.“ Veto považuje za veľmi silnú zbraň, ktorú treba použiť len v hraničných situáciách.

„Keby sme to robili stále, tak koalícia prestane fungovať,“ vysvetlila v relácii Cigániková. Je presvedčená, že problémom koalície je minister financií a šéf OĽaNO:

„Matovič je problém koalície a celej spoločnosti.“ Na poznámku, či by premiér nemal navrhnúť jeho odvolanie, poznamenala: „Nebudem Edovi Hegerovi radiť, čo má urobiť. Ale on je dirigent orchestra, a ten hrá falošne.“ Cigániková sa netajila pocitom, že Matovič chce vyhodiť SaS z koalície a „bačovať s fašistami“. Aká bude reakcia liberálov? „Chceme si dať čas na rozmyslenie,“ odpovedala šéfka zdravotníckeho výboru.

V relácii sa dozviete názor Janky Bittó Cigánikovej aj na kauzu okolo mylne vyoperovaného zdravého oka pacienta v ružinovskej nemocnici v Bratislave. Cigániková je presvedčená, že spoločnosť musí zmeniť postoj k lekárom a zdravotným sestrám, a vytvoriť im podmienky, aby sa kritické situácie „neutajovali a nekamuflovali“.

Ktoré nemocnice sa na Slovensku postavia, a ktoré opravia z plánu obnovy? Mala by vláda odsúhlasiť aj podporu pre súkromné zariadenia, ktoré patria finančnej skupine Penta? Je minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský muž na správnom mieste? Pozrite si TV reláciu Ide o pravdu s predsedníčkou parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jankou Bittó Cigánikovou (SaS) /agentury/

X X X

Prešovská primátorka Turčanová nepodpísala uznesenie k zmene rozpočtu

Podľa slov primátorky je potrebné šetriť.

Prešovská primátorka Andrea Turčanová nepodpísala uznesenie k zmene rozpočtu platného pre rok 2022, ktorú prijali poslanci 15. júna na rokovaní mestského zastupiteľstva. Podľa jej slov v čase, kedy je potrebné šetriť, by bolo podpísanie uznesenia nezodpovedné. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

Primátorka podľa Tomeka využila sistačné právo a vychádzala zo zákona o obecnom zriadení. Podľa neho môže primátor pozastaviť výkon uznesenia mestského zastupiteľstva, ak sa domnieva, že odporuje zákonu, alebo je pre mesto zjavne nevýhodné.

Viaceré položky v schválenom materiáli k zmene rozpočtu boli podľa Turčanovej príliš málo vysvetlené a nedostatočne zdôvodnené. „V čase zvyšovania cien stavebných materiálov a stúpajúcich cien energií, kedy je potrebné šetriť aj na bežných výdavkoch mesta, by bolo podpísanie takéhoto uznesenia nezodpovedné,“ uviedla Turčanová.

Medzi prijatými poslaneckými návrhmi bol, ako povedala, napríklad presun financií v objeme 100.000 eur z rezervného fondu na bližšie nešpecifikované aktivity v areáli prírodného kúpaliska Delňa.

„V čase rozbehnutej letnej sezóny to považujem za nelogické a nehospodárne. Okrem toho sme sa ocitli v situácii, kedy po prelomení veta prezidentky k takzvanému prorodinnému balíčku musíme očakávať ďalšie zníženie príjmov mesta,“ skonštatovala Turčanová, aktuality.sk

X X X

Taliansko znížilo svoju závislosť od ruského plynu na 25 zo 40 percent

Draghi uviedol, že lídri skupiny najrozvinutejších ekonomík skupiny G7 budú diskutovať o možnom zavedení cenového stropu na plyn.

Taliansko znížilo svoju závislosť od ruského plynu na 25 % zo 40 %, uviedol v piatok taliansky premiér Mario Draghi po summite lídrov EÚ v Bruseli.

Taliansko sa podobne ako ďalšie krajiny Európskej únie snaží o urýchlenú diverzifikáciu dodávok plynu. Všeobecný obrat spôsobila ruská invázia na Ukrajinu. Rím v utorok (21. 6.) ohlásil opatrenia na zvýšenie uskladňovania plynu, aby prekonal nedostatok dodávok z Ruska.

Draghi uviedol, že lídri skupiny najrozvinutejších ekonomík skupiny G7 budú diskutovať o možnom zavedení cenového stropu na plyn. Summit lídrov G7 sa začne v nedeľu (26. 6.) v Nemecku. Dodal však, že hlavnou námietkou proti zavedeniu takéhoto stropu sú obavy, že Rusko môže ešte viac obmedziť dodávky.

Podľa Draghiho sa Európska komisia (EK) dohodla, že pripraví správu o myšlienke cenového stropu a o trhu s elektrinou. Tá by mala byť hotová do septembra a lídri EÚ by o nej mali diskutovať na októbrovom summite, aktuality.sk

X X X

Žilinskí poslanci idú do kampane bez bilbordov. Podľa experta si poškodia

Poslanci reagovali na výzvu verejnosti, aby nezahlcovali verejný priestor na nelegálnych plochách. Odhlasovali si prísnejšiu formu a nevyužijú ani legálne bilbordy. Ich rozhodnutie môže ovplyvniť výsledky volieb.

ŽILINA: Podľa zdokumentovaných reklamných stavieb z minulého roka stojí na území Žiliny takmer tritisíc bilbordov, mnohé z nich sú postavené nelenegálne. Územný plán okrem toho od roku 2016 nepovoľuje veľkoplošnú, maloplošnú reklamu, ani reklamné zariadenia. Žilina je napriek tomu zahltená vizuálnym smogom.

Mnohí poslanci počas volebných období apelujú na zníženie tohto smogu a odstraňovanie reklám, neskôr v kampani sami využívajú priestor na vonkajšej reklame. Architekti a kultúrna obec vyzvala kandidátov do tohtoročných komunálnych a župných volieb, aby sa pri sebaprezentácii vyhli aspoň nelegálnym stavbám.

Mestskí poslanci túto výzvu podporili a odsúhlasili si ešte prísnejšiu verziu – zaviazali sa, že vo verejnom priestore nevyužijú ani legálnu reklamu. Komunálne voľby prebehnú v sobotu 29. októbra a prvý raz sa uskutočnia spoločne s voľbou zástupcov do samosprávnych krajov.

Prvá lastovička

Podľa Michala Kaliňáka, hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska, je iniciatíva žilinských poslancov prvá na Slovensku.

ZMOS tvrdí, že vonkajšia reklama potrebuje užitočnú reguláciu a aj samotné firmy, ktoré si objednávajú plochy, by sa reklamných agentúr mali dopytovať, či je preukázateľné, že ich objednaná reklama bude na legálnych zariadeniach. Podľa združenia je to prejav spoločenskej zodpovednosti.

„Neraz sme svedkami toho, ako niekto pred voľbami bojuje proti reklamnému smogu, sľubuje zavedenie účinnej koncepcie vonkajšej reklamy a následne svoju kampaň komunikuje cez bilbordy, čo je prinajmenšom rozpačité,” doplnil Kaliňák.

Reklamu stiahla

V podobných rozpakoch sa ocitli Žilinčania v prípade kampane poslankyne Miriam Šutekovej (Klub za ZA), ktorá je zároveň poslankyňou Národnej rady za stranu Za ľudí. Šuteková dlhodobo vystupuje za boj proti vizuálnemu smogu a nelegálnej reklame v meste.

Zároveň kritizuje nevysporiadané majetkovo-právne vzťahy medzi mestom Žilina a známym podnikateľom Georgeom Trabelssiem. Trabelssie vlastní v meste viaceré pozemky a budovy. Je známym bývalého primátora a politika Jána Slotu (SNS).

Šutekovej kampaň sa okrem iných plôch objavila aj na autobusoch prímestských liniek Slovenskej autobusovej dopravy Žilina, ktorú vlastní Trabelssie. Poslankyňa však odmieta tvrdenie, že by si u kritizovaného podnikateľa platila reklamu.

Reklamu som zadala oslovenej agentúre, ktorá má zazmluvnené prenájmy plôch v žilinskom regióne na linkách autobusov. Bohužiaľ, reklama na autobusoch SAD Žilina je jedna z mála možností legálnej reklamy v meste Žilina. Dlhodobo bojujem proti nevýhodným zmluvám so spoločnosťami pána Trabelssiho a nič sa na tom nemení,” okomentovala situáciu politička.

Šuteková neskôr zareagovala na výzvu architektov a kultúrnej obce a rozbehnutú kampaň stiahla. Klub žilinských poslancov, kde je predsedníčkou, odstúpil z ďalšej outdorovej prezentácie. V klube za ZA si uvedomujú aj to, že tým budú v nevýhode voči iným kandidátom. Na tom, ako budú viesť kampaň, sa ešte nedohodli.

Nezmysel

Politická strana, ktorá vedie volebnú kampaň vo voľbách do orgánov územnej samosprávy, môže na kampaň vynaložiť najviac 500-tisíc eur. Nezávislému kandidátovi, ktorý kandiduje na funkciu poslanca zastupiteľstva, zákon limit nákladov na volebnú kampaň nestanovuje. Poslanci zväčša využívajú bilbordy, letáky, online reklamu či osobnú kontaktnú kampaň s ľuďmi.

Gabriel Tóth, expert na politickú komunikáciu, záväzok žilinských poslancov nepoužívať vonkajšiu reklamu, hodnotí negatívne.

„Snaha obmedziť používanie akejkoľvek formy reklamy v rámci legislatívne stanoveného limitu na kampaň považujem za nezmyselné. Predvolebná kampaň, či už formou bilbordov, letákov alebo Facebookovej reklamy je súčasťou demokratického procesu informovania občanov o kandidátoch a ich programe.”

Kto obťažuje, škodí si

Poslanci okrem vonkajšej reklamy mali snahu obmedziť aj online prezentáciu. Chceli odhlasovať, že nebudú využívať ani reklamy na internete, pretože ľudí obťažuje. Keďže však ide o reklamu na súkromných webových platformách, nie na území či majetku mesta, tento návrh neprešiel.

„Ak nejaký kandidát akúkoľvek reklamu využíva tak intenzívne, že to ľudí obťažuje, v konečnom dôsledku poškodzuje sám sebe,” dodáva Tóth.

To, akú formu komunikácie s potenciálnym voličom kandidáti zvolia, podľa neho veľmi závisí od pozície kandidáta. „Ak ide o úradujúceho primátora, spravidla nie je od reklamy natoľko závislý, lebo je dostatočne známy a práca v úrade mu vytvára možnosti prezentácie prirodzene.”

Opačným prípadom sú však vyzývatelia, ktorí nie sú známi. Tí musia podľa experta do reklamy, či už vonkajšej alebo online, investovať väčšie prostriedky, aby sa o nich ľudia dozvedeli. „Snahy obmedziť kandidátom využívanie reklamy tak vnímam čiastočne ako neférové obmedzovanie ich šancí na zvolenie,” doplnil Tóth.

Nechcú ich financovať

Poslanci okolo viceprimátora Žiliny Vladimíra Randu (klub Za naše mesto), ktorí materiál do zastupiteľstva predkladali sa neboja, že by to, že sa neobjavia na bilbordoch, výrazne ovplyvnilo, či ich ľudia zvolia za poslancov.

Vonkajšiu reklamu nevyužili ani v predchádzajúcom volebnom období, kedy niektorí z nich kandidovali prvý raz. „Našou úlohou je mesto od týchto reklamných stavieb vyčistiť a nie ich ešte finančne podporovať,” komentuje to Randa.

V kampani využijú príspevky na Facebooku, webovú stránku, k zložitejším témam chcú písať blogy. „Naše kontakty sú verejne, takže podnety sa k nám väčšinou dostanú priamo. Na politickú propagáciu pred voľbami využijeme kontaktnú osobnú kampaň v uliciach a online reklamu,” doplnil druhý muž radnice.

Materiál, ktorý poslanci schválili, sa týka len kandidátov do mestského zastupiteľstva. Súčasný primátor Peter Fiabáne (nezávislý) záujem opäť kandidovať na svoj post oznámil a rovnako dal prísľub, že vonkajšiu reklamu vo svojej kampani nevyužije. Fiabáne, ako kandidát na primátora mesta, ktoré má okolo 80-tisíc obyvateľov, môže v kampani minúť až 100-tisíc eur.

Architekti a žilinská verejnosť apelovali nielen na kandidátov do mestskej správy, ale aj na záujemcov o post poslancov či predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Krajskí poslanci sa k výzve zatiaľ nepridali a podobný materiál neschvaľovali, aktuality.sk

X X X

Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku má nového veliteľa

Po dokončení rotácie nasadených jednotiek bude mnohonárodná bojová skupina pokračovať v spoločnom výcviku so slovenskými jednotkami.

Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku má nového veliteľa, je ním plukovník Ladislav Bujárek. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková s tým, že nahradil plukovníka Tomáša Unzeitiga.

V Centre výcviku Lešť na strednom Slovensku sa v piatok v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku uskutočnila plánovaná výmena nasadenej jednotky Armády Českej republiky. V súvislosti s tým je podľa hovorkyne zmena na poste veliteľa bojovej skupiny. „Nový tak nahradil prvého veliteľa tejto skupiny, ktorý stál na jej čele od začiatku apríla,“ zhrnula.

Pripomenula, že v rámci prípravy mnohonárodnej bojovej skupiny pôsobila v tomto priestore doposiaľ česká jednotka z chrudimského výsadkového práporu. „Tá počas nasadenia vypracovala potrebné plány a rozkazy, na základe ktorých preberá plnenie úloh prvá rotácia,“ podotkla. Uviedla, že tvorená je mechanizovanou rotou žateckého mechanizovaného práporu na bojových vozidlách Pandur.

Slovensko a Česko podpísali technickú dohodu

Počas nasadenia jednotiek pod velením plukovníka Unzeitiga doplnili mnohonárodnú bojovú skupinu mechanizovaná rota Armády USA v Európe a slovinská mechanizovaná rota. „V najbližších dňoch ju doplní aj nemecká mechanizovaná rota,“ konštatovala hovorkyňa rezortu obrany.

Ako dodala, po dokončení rotácie nasadených jednotiek bude mnohonárodná bojová skupina pokračovať v spoločnom výcviku so slovenskými jednotkami. Bude to najmä s jednotkami druhej mechanizovanej brigády, do zostavy ktorej je skupina zaradená.

Poznamenala, že národní vojenskí predstavitelia pri NATO v Bruseli podpísali v piatok Technickú dohodu medzi slovenským a českým ministerstvom obrany. Je o podpore pre mnohonárodnú bojovú skupinu na Slovensku zo strany hostiteľskej krajiny. Slúži tiež na zabezpečenie fungovania mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku, aktuality.sk

X X X

Tragédia na pretekoch v Jihlave. Po páde zahynul slovenský cyklista

Slovenský horský cyklista Marián Kiss podľahol v nemocnici vážnym zraneniam. Utrpel ich uplynulý víkend po páde na 24-hodinových pretekoch Jihlavská 24 MTB.

„Marián dostal okamžitú a odbornú prvú pomoc od prítomných pretekárov i usporiadateľov a následne od privolanej záchrannej služby. Napriek tomu nás dnes aj napriek maximálnej snahe a starostlivosti lekárov bohužiaľ opustil,“ uviedli vo štvrtok na svojom webe organizátori podujatia.

„Sú veci, na ktoré sa nedá pripraviť, na smrť pretekára, kamaráta. Sme veľmi zarmútení. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť Mariánovej rodine a blízkym.“ Preteky po páde Kissa predčasne ukončili po 13 hodinách a výsledky vyhlásili na základe dovtedajšieho poradia.

„Toto rozhodnutie ostatní pretekári akceptovali a potvrdili súhlasným potleskom,“ uviedli organizátori. Kiss mal 43 rokov a pochádzal z Veľkého Bielu pri Senci./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.