Ruská ropa už na Slovensku, ohlásil Sulík. Fiala ČR nezariadil v Rusku nič. Štrajk v Košiciach?

 Dodávky ropy z Ruska na Slovensko sa obnovia v stredu popoludní. Ruská spoločnosť Transnefť uviedla, že opätovne začne pumpovať do južnej vetvy ropovodu Družba ropu o 15.00 h SELČ. Ukrajina totiž potvrdila, že dostala poplatok za tranzit ruskej ropy cez svoje územie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 Minister hospodárstva Richard Sulík povedal, že za tranzit ropy zaplatí maďarský MOL, ktorý vlastní aj Slovnaft. Chyba sa stala v jednej z malých pobočiek bánk na území západnej Európy, ktorá spracovávala platbu za tranzit. Zastavenie dodávok ropy cez ropovod Družba nebolo chybou ukrajinskej, ani ruskej strany. „Ide o technický problém, nehľadajme za tým nič iné,“ vyhlásil Sulík.

Ako dodal, chyba sa stala v jednej z malých pobočiek bánk na území západnej Európy, ktorá spracovávala platbu za tranzit. „Vyhodnocovali a vyhodnocovali a oznámili, že tú platbu nepustia,“ objasnil Sulík.

 Keďže bola platba vrátená, ukrajinská strana prepravu zastavila. „Išlo o technické zlyhanie, nesprávne vyhodnotenie,“ zhodnotil. Ropa pritom prestala na Slovensko tiecť ešte minulý štvrtok a išlo už o štvrté prerušenie od začiatku vojny na Ukrajine.

Ako však zdôraznil Sulík, Slovensko má dostatok zásob na približne štyri mesiace. Aktuálne sa veci pohli a platbu zaplatil Slovnaft cez slovenskú banku. Išlo pritom o sumu do 10 miliónov eur. „Očakávam, na základe informácií, ktoré mám, že ropa potečie v najbližších hodinách,“ dodal Sulík.

** VIDEO: Robert Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva Richarda Sulíka o drobnej chybe v banke**

 Ropa začne prúdiť, zaplatí to MOL

Ukrajinská prepravná spoločnosť pozitívne zareagovala na návrh spoločností Slovnaft a MOL uhradiť tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba. Slovnaft už platbu uskutočnil na účet spoločnosti a očakáva, že na základe toho sa v najbližších dňoch dodávky ropy obnovia. Informoval o tom v stredu hovorca Slovnaftu Anton Molnár, podľa ktorého s týmto riešením súhlasila aj ruská strana.

 „Prerušenie dodávok nastalo po tom, ako sa vyskytli technické problémy na úrovni bánk v súvislosti s platbami za tranzitné poplatky z ruskej strany. Výrobný proces v bratislavskej rafinérii napriek tomu funguje bez prerušenia a zásobovanie trhu je plynulé,“ priblížil Molnár.

Bratislavská rafinéria podľa jeho slov v úzkej spolupráci s národným prepravcom, spoločnosťou Transpetrol, ako aj v súčinnosti s Ministerstvom hospodárstva počas tohto obdobia využíva na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme.

Spoločnosť Slovnaft i MOL podľa Molnára iniciovali diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOL-u, respektíve Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy./agentury/

X X X

Donald Trump naznačuje, že ho FBI chce zdiskreditovať

 Americká FBI nezverejnila podrobnosti okolo razie vo vile Donalda Trumpa. Bývalý americký prezident Donald Trump v stredu vyhlásil, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) mu bráni vstúpiť do jeho vily na Floride, v ktorom agenti v pondelok vykonali domovú prehliadku.

Je presvedčený, že FBI sa tam teraz zrejme snaží podstrčiť nejaké dôkazy, píše TASR s odvolaním sa na správu agentúry AFP. Trump sa posťažoval, že pri prehliadke nemohli byť prítomní ani jeho právnici. On sám v čase razie nebol doma.

„Všetci museli priestory opustiť, (agenti) tam chceli ostať sami, bez svedkov, ktorí by videli, čo tam robia, berú a, nedajbože, podstrkujú,” povedal Trump.

FBI odmietla zverejniť podrobnosti ohľadne razie vo vile Mar-a-Lago. Podľa amerických médií však agenti hľadali vládne dokumenty, ktoré Trump neodovzdal, keď vlani v januári opúšťal prezidentský úrad.

Trump obvinil v utorok svojho nástupcu Joea Bidena, že o razii v jeho floridskej rezidencii vopred vedel. Biely dom však uviedol, že nebol o pondelňajšej razii v Trumpovom sídle vopred informovaný, aktuality.sk

X X X

U. S. Steel: Zamestnanci hlasujú o štrajku, spoločnosť a odborári sa nedohodli

Sprostredkovateľka navrhla dve alternatívy. Odborári ich odmietli a trvajú na svojich. Ďalšie stretnutia oboch strán zatiaľ nebudú.

KOŠICE: Odborári košickej spoločnosti U. S. Steel začali s hlasovaním o možnom štrajku v hutníckej spoločnosti. Podpisy zbierajú od 1.augusta po tom, čo nedošlo k dohode so sociálnym partnerom ani po predložení dvoch alternatívnych návrhov sprostredkovateľky. Nesúhlasili s nimi, druhá strana bola za dohodu o ktoromkoľvek z nich.

Predmetom sporu je uzavretie Dodatku č. 4 ku platnej kolektívnej zmluve pre roky 2020 až 2024. Vyjednávanie začalo v januári 2022. Počas šiestich kôl rokovaní zástupcovia zamestnávateľa a odborových organizácií nedospeli k zhode, preto po šiestom kole 22.apríla vyhlásili spor. O tri dni neskôr Rada odborov OZ KOVO USSK vyhlásila štrajkovú pohotovosť.

Nedošlo k žiadnemu posunu

Obe strany sa dohodli na sprostredkovateľke, s ktorou sa stretli trikrát. Ešte v polovici júla doručila obom stranám návrhy riešenia sporu o uzavretie kolektívnej zmluvy. Počas ďalších dvoch týždňov o nich rokovali nielen vo Výbore Rady odborov OZ KOVO USSK, ale aj vo výboroch základných organizácií.

„Všetky tieto orgány jednotne dospeli k záveru, že návrhy sprostredkovateľky sú pre stranu zamestnancov neprijateľné,“ hovorí Juraj Varga, predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice.

 Na základe týchto stanovísk sa začalo od 1. augusta hlasovanie o štrajku v spoločnostiach U.S. Steel Košice, U.S. Steel Košice – SBS, U.S. Steel Košice – Labortest a Ferroenergy.

„Rozhodnutie o začatí hlasovania o štrajku bolo oznámené zamestnávateľovi. Vyjednávanie so zamestnávateľom o uzavretí Dodatku č. 4 môže pokračovať aj počas prebiehajúceho hlasovania o štrajku.“

Odborári aj napriek spomenutej aktivite vyjednávali o Dodatku č.4 začiatkom augusta formou konferenčného hovoru.

„Vo vyjednávaní nedošlo k žiadnemu posunu a pozície vyjednávajúcich strán zostávajú vzdialené,“ doplnil Varga.

Prijali by ktorýkoľvek návrh

Odborári prišli s požiadavkou udržať súčasný 35,5 hodinový týždenný pracovný čas a mzdové navýšenie plošne o 80 eur mesačne. U. S. Steel navrhoval zvýšenie na 37,5 hodinový týždenný pracovný čas a navýšenie o 30 eur.

Sprostredkovateľka po dvoch mesiacoch a troch kolách vyjednávania navrhla dve alternatívy. Prvou bolo zvýšenie pracovného času na 37,5 hodiny a príplatok 120 eur, druhou pôvodný pracovný čas 35,5 hodiny s možnosťou navýšenia zamestnávateľom na 37,5 hodiny po dobu šiestich mesiacov bez súhlasu odborárov a ďalšie tri so súhlasom a mzdové navýšenie 50 eur. Doteraz mohol zamestnávateľ zvýšiť raz ročne pracovný čas na tri mesiace a na ďalšie tri o dohode s odbormi.

„Mediátorka predložila po vyjednávaniach s oboma stranami dva alternatívne návrhy riešenia sporu. Zamestnávateľ bol ochotný prijať ktorýkoľvek z týchto dvoch,“ reagoval Ján Bača, hovorca spoločnosti U. S. Steel.

„Dohoda je nanajvýš potrebná, pretože spor je nutné vnímať v širších súvislostiach. Podnik má pripravený rozsiahly dekarbonizačný plán a bez spolupráce všetkých sa nebude dať uskutočniť.“

Nebránia sa ďalším rokovaniam

Odborári návrhy neodsúhlasili. Trvajú na navýšení tarifných miest a zachovanie dĺžky týždenného času a modelu jeho predlžovania podľa doterajšieho systému, teda 3 + 3.

„V posledných dvoch rokoch U.S. Steel Košice dosahuje obrovské zisky a tí, ktorí sa na ich tvorbe podieľajú, majú právo aj na primerané navyšovanie miezd, tiež vzhľadom na celkovú spoločenskú situáciu a rast životných nákladov,“ zdôvodňuje Varga.

Podotýka, že variabilná mzdová platba je výnimočná tak, ako sú výnimočné aj zisky spoločností, od ktorých sa odvíja.

„Zamestnanci ju vysoko oceňujú, ale nebude tu stále, a čo zostane, je tarifná mzda. Jej navyšovanie je základným cieľom kolektívneho vyjednávania v mzdovej oblasti.“

V prípade platného ustanovenia, keď zamestnávateľ môže podľa svojich potrieb výnimočne predĺžiť týždenný pracovný čas na 37,5 hod na konkrétnych prevádzkach, je podľa odborovej organizácie dostatočne flexibilné.

„Od posledného rokovania začiatkom mesiaca sme ďalšie nemali a ani nie je naplánované. Dôvodom sú aj prebiehajúce dovolenky. Nebránime sa ďalším, ktoré by viedli k dohode,“ dodáva Varga.

Hlasovanie o štrajku prebieha spôsobom, že zamestnanec na listine uvedie svoje meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, a ako nepovinný údaj kontakt – mobil alebo e-mail. Svoje stanovisko ku štrajku má možnosť vyjadriť podpisom, ktorým preukáže, že sa zúčastnil sa hlasovania o štrajku a súhlasí s vyhlásením a uskutočnením štrajku alebo nesúhlasí s vyhlásením a uskutočnením štrajku. Hlasovacia listina slúži výlučne pre potrebu odborovej organizácie a nebude poskytnutá zamestnávateľovi

Termín ukončenia hlasovania o štrajku nebol stanovený vzhľadom na počet zamestnancov, zmennosť a dovolenkové obdobie.

Vlani tiež sprostredkovateľ neuspel

Odborári štrajkovú pohotovosť vyhlásili aj vlani v júni a dodatok ku kolektívne zmluve podpísali s vedením spoločnosti v septembri. Minulý rok požiadali obe strany taktiež o sprostredkovateľa, s ktorým sa stretli trikrát. Na kompromisnom riešení sa dohodli už bez neho. Znenie dodatku schválila nadpolovičná väčšina členov základných organizácií OZ KOVO, pôsobiacich v U.S. Steel Košice.

V hutníckej fabrike v súčasnosti pracuje približne 9-tisíc zamestnancov, aktuality.sk

X X X

Kauza poľovnícka chata: Námestník generálneho prokurátora našiel prieťahy v konaní

Na prieťahy upozornila Nadácia Zastavme korupciu. Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera nariadil bezodkladne rozhodnúť.

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera zistil prieťahy v konaní prokurátorky, ktorá rozhoduje o sťažnosti obvineného vyšetrovateľa Martina J. v kauze Poľovnícka chata.

S prokurátorkou mal Kandera pohovor a zároveň jej nariadil bezodkladne rozhodnúť. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

Námestník skúmal postup prokurátorky z hľadiska plynulosti konania o sťažnosti obvineného Martina J. proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Na prieťahy v konaní v utorok upozornila Nadácia Zastavme korupciu, ktorá sa v tejto veci obrátila na GP.

História kauzy

Vyšetrovateľa Martina J. obvinili v súvislosti s kauzou Poľovníckej chaty v apríli zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Kauza je známa z videí, ktoré boli medializované vlani v októbri. Zobrazujú, ako sa stretávali šéf Smeru-SD Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora G. Marek P., bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora G., aktuality.sk

 X X X

Enerhoatom: Rusko plánuje napojiť Záporožskú jadrovú elektráreň na Krym

Ruské sily okupujúce Záporožskú jadrovú elektráreň na juhovýchode Ukrajiny sa pripravujú na jej spojenie s Ruskom anektovaným polostrovom Krym a poškodzujú ju preorientovaním jej výroby elektriny, upozornila v utorok ukrajinská jadrová agentúra Enerhoatom.

Záporožská elektráreň je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe a Ruskom je okupovaná už od počiatočnej fázy jeho vojenskej ofenzívy na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára. Za uplynulých niekoľko týždňov sa stala terčom ostreľovania, za čo sa Rusko i Ukrajina navzájom obviňujú.

„Ruská armáda prítomná v jadrovej elektrárni v Záporoží realizuje program (ruského prevádzkovateľa) Rosatomu zameraný na pripojenie elektrárne na krymskú elektrickú sieť,“ povedal pre ukrajinskú televíziu prezident Enerhoatomu Petro Kotin.

„Aby ste to urobili, musíte najskôr poškodiť elektrické vedenie závodu napojeného na ukrajinskú energetickú sústavu. Od 7. do 9. augusta už Rusi poškodili tri elektrické vedenia. V súčasnosti elektráreň funguje len s jednou výrobnou linkou, čo je mimoriadne nebezpečný spôsob práce,“ dodal.

„Pri odpojení poslednej výrobnej linky budú zariadenie poháňať generátory na naftu. Všetko potom bude závisieť od ich spoľahlivosti a zásob paliva,“ upozornil ďalej Kotin.

Elektráreň, ktorá sa nachádza neďaleko Krymského polostrova, má šesť z 15 ukrajinských reaktorov, ktoré sú schopné zásobovať energiou štyri milióny domácností. Nedávne boje v okolí elektrárne podnietili Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby varovala pred „veľmi reálnou hrozbou jadrovej katastrofy“./agentury/

X X X

Prečo nemôže Kremeľ povedať pravdu o tom, čo sa stalo na Kryme?

 Americkí analytici z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) vo svojej pravidelnej správe o vývoji situácie na Ukrajine uviedli, že Kremeľ váha, či obviniť Ukrajinu z utorkových úderov proti ruským objektom na anektovanom Kryme. Takéto obvinenie by totiž vrhlo zlé svetlo na kvalitu ruskej protivzdušnej obrany. Medzitým americký The Washington Post informoval, že podľa nemenovaného predstaviteľa Kyjeva, výbuchy na Kryme spôsobili ukrajinské špeciálne sily.

 Dym stúpa po výbuchoch v ruskej leteckej základni Novofedorivka na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym 9. augusta 2022.

V utorok boli z ruskej leteckej základne na západe Krymu hlásené silné explózie a požiar. Príčiny zostávajú nevyjasnené. Ruské ministerstvo obrany informovalo o explózii niekoľkých kusov leteckej munície v úložisku na letisku. Neoficiálne sa však podľa ruských médií hovorí o porušení pravidiel požiarnej bezpečnosti.

Kremeľ však potrebuje upokojiť situáciu. Ruskom dosadený správca polostrova Sergej Aksjonov uviedol, že úrady evakuovali iba zopár desiatok ľudí z okolia letiska. Zábery zo sociálnych sietí však ukazujú dlhé kolóny na krymskom moste, ktorý spája polostrov s Ruskom.

Deň po incidente informoval Ukrajinský generálny štáb vo svojej pravidelnej zvodke o deviatich zničených ruských lietadlách za uplynulých 24 hodín. Kde a ako boli lietadlá zlikvidované, nespresnil. Ukrajinské vzdušné sily však na svojom facebookovom učte napísali, že sa tak stalo na ruskom vojenskom letisku Saky (rus. Saki) na Kryme.

„Saky! Mínus deväť lietadiel okupantov,“ uviedli ukrajinské vzdušné sily na sociálnej sieti.

Hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat uviedol, že z videozáznamu je zrejmá explózia munície na letisku. „Dúfajme, že (lietadlá rozmiestnené na letisku) boli zničené rovnako ako tento sklad. Pretože po území celého letiska bolo vidieť niekoľko výbuchov,“ dodal podľa agentúry Unian. Saky je podľa neho jedno z piatich letísk na Kryme, ktoré môže ruská invázna armáda používať na útoky na Ukrajinu. Boli na ňom umiestnené stroje Su-30, Su-24 alebo Il-76, povedal Ihnat.

Výbuchy na Kryme pri ruskej leteckej základni

Americký Inštitút pre štúdium vojny upozornil, že zatiaľ nemá k dispozícii podklady pre posúdenie incidentu. Explózie na najmenej dvoch miestach však s najväčšou pravdepodobnosťou ruskú verziu náhodného požiaru vylučujú.

Naopak, nemožno vylúčiť sabotáž. Túto možnosť spomenul aj poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak. Podľa agentúry Reuters uviedol, že mohlo ísť o prácu partizánskych sabotérov alebo o ruskú nekompetentnosť.

Zatiaľ nie sú oficiálne správy o tom, že by Ukrajina mala k dispozícii zbraň s dostrelom niekoľko sto kilometrov. Američanmi dodané HIMARS-y síce dokážu odpáliť strelu do vzdialenosti 300 kilometrov. Zatiaľ však majú k dispozícii iba rakety s doletom niekoľko desiatok kilometrov./agentury/

X X X

Sulík: Najpravdepodobnejší scenár je demisia ministrov SaS na konci augusta

 SaS počíta s každou alternatívou riešenia koaličnej krízy. Najpravdepodobnejšia je podľa slov lídra liberálov Richarda Sulíka demisia ministrov zo SaS na konci augusta. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii. Predpokladá, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) z vlády neodíde a požiadavky SaS sa nenaplnia.

 „Toto sú vážne veci. Ide o to, ako bude naša krajina spravovaná. Teraz sa plašiť a naháňať aktérov k rozhodnutiam by bolo horšie ako počkať,“ reagoval Sulík na otázku, či má zmysel čakať do konca augusta. Deklaroval podporu vláde Eduarda Hegera (OĽANO). „Ale keď sa nedá, tak sa nedá,“ povedal s tým, že Matovič je prilepený na svojej stoličke. SaS však na jeho odchode trvá. Podľa Sulíka si preto musia v OĽANO zvážiť, či uprednostnia záujem krajiny alebo svojej strany.

Odmieta, že by SaS začala s predvolebnou kampaňou. Podčiarkol, že koalíciu opustili a majú právo predkladať do parlamentu aj ústavné zmeny. Avizoval, že do konca augusta predložia aj ďalšie návrhy a budú pre ne hľadať podporu./agentury/

X X X

Iskander je plný západných súčiastok. Rusko stále používa elektroniku zo Západu

 V najnovších ruských zbraniach sa používa viac ako 450 dovážaných súčiastok, aj keď čiastočné sankcie platia už od anexie Krymu v roku 2014.

 Najnovšie ruské zbrane, používané pri ruskom vpáde na Ukrajinu, sa nezaobídu bez západnej elektroniky. Časť súčiastok získava Rusko aj teraz, bez ohľadu na sankcie a vývozné obmedzenia, upozornil britský ústav RUSI, čo je analytické stredisko zamerané na výskum obrany. O správe informovala stanica BBC.

Po preštudovaní trosiek ruských zbraní a techniky dospeli experti k záveru, že v najnovších ruských zbraniach sa používa viac ako 450 dovážaných súčiastok, hlavne z USA, ale aj z Japonska, Taiwanu, Južnej Kórey a európskych krajín. Tieto súčiastky sa používajú v raketách Iskander a Tornado-S a v ďalších druhoch munície, v bezpilotných lietadlách či v prostriedkoch pre komunikáciu a rádioelektronický boj.

 V roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym, Západ uvalil na časť týchto dielov exportné obmedzenia, ale súčiastky sa naďalej dostávali do Ruska. Je možné, že za tým boli nelegálne machinácie využívajúce tretie krajiny, ale mnohé súčiastky sa doteraz dostávajú do Ruska legálne, ako tovar dvojakého určenia. Napríklad ide o čipy využiteľné tak v zbraniach, ako aj v domácich spotrebičoch.

Správa je výsledkom spoločného vyšetrovania RUSI spolu s agentúrou Reuters a serverom Važnyje istoriu, ktorý ruské úrady označili za „cudzieho agenta“ a zakázali ako „nežiaducu organizáciu“, dodala ruská redakcia BBC. Reuters označil správu za doteraz najpodrobnejšie publikované hodnotenie úlohy, ktorú zohrali západné súčiastky v ruskej vojne proti Ukrajine.

Vyšetrovanie RUSI napríklad zistilo, že jedna z najvyspelejších ruských rakiet 9M727 (Iskander), ktorá dokáže zasiahnuť ciele vzdialené stovky kilometrov, obsahovala 31 zahraničných dielov, vyrobených spoločnosťami ako sú americké firmy Texas Instruments a Advanced Micro Devices, či Cypress Semiconductor, ktorý teraz patrí nemeckej spoločnosti Infineon AG. Riadená strela Ch-101, použitá na ostreľovanie ukrajinských miest vrátane Kyjeva, obsahovala tiež 31 zahraničných dielov vyrobených spoločnosťami ako je americký Intel Corporation a Xilinx vlastnených AMD. Na otázky, ako ich čipy skončili v ruských zbraniach, spoločnosti odpovedali, že dodržiavajú obchodné sankcie a prestali predávať súčiastky do Ruska, napísal Reuters.

Ruskí vojaci podľa ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany vypálili za prvých päť mesiacov vojny viac ako 3 650 rakiet a riadených rakiet, vrátane 9M727 a Ch-101. Ruské rakety boli nasadené napríklad proti železničným tratiam, aby narušili západné zásobovacie trasy, ale terčom sa stali aj civilné ciele, ako sú nákupné centrá a nemocnice. Rusko stále tvrdí, že strieľa iba na vojenské ciele a neútočí na civilistov a civilné objekty, napriek mnohým dôkazom svedčiacim o opaku./agentury/

X X X

Moderátorka obvinila primátora Sabinova z obťažovania. On to odmieta

Moderátorka Katarína Balážiová, známa pod pseudonymom Becca, upozornila na incident s primátorom mesta Sabinov Michalom Repaským (nezávislý).

 Na podujatí, ktoré v Sabinove moderovala na konci júla, bolo podľa jej slov najprv všetko v poriadku. Problém nastal vo chvíli, keď si primátor zobral mikrofón a rukou ju chytil okolo pása, upozornil na to Korzár.

„Pritlačil ma k sebe a neskôr rukou pokračoval až na môj bok. Keďže mi je veľmi nepríjemné, keď sa ma dotýkajú cudzí muži, snažila som sa od neho odtlačiť a vytrhnúť sa z jeho objatia, čo nešlo. Preto som sa oboma rukami snažila otvoriť mu dlaň, aby ma pustil,“ povedala moderátorka s tým, že jej odpor bol naozaj citeľný.

Ide o nás: Sexuálne obťažovanie zažila väčšina Sloveniek: Dotyky, pokriky, narážky – ako zasiahnuť, ak ste svedkom?

„Keď primátor spozoroval, že sa snažím z jeho rúk dostať, neviem, či vedome alebo nevedome, pritlačil na mňa ešte väčšou silou,“ opísala situáciu na sociálnej sieti TikTok.

Primátor obvinenia odmieta

„Je možné, že keby existoval videozáznam zo spomínanej situácie, tak by sme sa mohli priamo porozprávať o tom, čo sa na tom podujatí reálne udialo,“ uviedol v reakcii na video primátor Michal Repaský.

„Pripúšťam, že mohlo dôjsť ku kontaktu s pani moderátorkou vo chvíli, keď mi blahoželala a ja som sa nakláňal k mikrofónu, ktorý držala oboma rukami veľmi blízko svojej tváre,“ opísal. Dodal, že kontakt nemohol byť dlhší než dve sekundy a že to bolo pred ľuďmi a nie niekde v zákulisí. Voči videu moderátorky sa ohradil.

 Balážiová uviedla, že videom chce upozorniť na to, aby ľudia v takýchto prípadoch neostali ticho.

„Je dôležité, aby v podobných situáciách zasiahla tretia osoba. Aby sa niekto ozval a zastal ženy, ktorá sa v takej situácii ocitne. Môže byť často v šoku, nemusí vedieť pohotovo reagovať alebo celá stuhne,“ dodala./agentury/

X X X

Kardinál Tomko bol hrdým Udavčanom až do smrti

 Udavské je malebná obec neďaleko Humenného. Žije tam niečo viac ako 1200 obyvateľov. O jedného, žiaľ, v týchto dňoch prišli. Ľuboslava Šalatová bola pri každej návšteve Kardinála Jozefa Tomka v Udavskom.

V marci 1924 sa tam v rodine Andreja a Anny Tomkovcov narodil syn Jozef. V rodnej obci vychodil ľudovú školu a potom jeho kroky už smerovali cez Michalovce, Bratislavu až do Ríma. Prežil tam plodný život i ťažké časy. Udavčanom však nikdy neprestal byť. Ak to bolo len trochu možné, vždy do obce zavítal. Ľuboslava Šalatová bola pri každej návšteve Kardinála Jozefa Tomka v Udavskom. Je miestnou kronikárkou a hlavne pamätníčkou. Na úrade v Udavskom pracuje už 38 rokov.

 Oficiálne aj neoficiálne

Ako prefekt vatikánskej Kongregácie pre šírenie evangelia bol v rodnej obci oficiálne po prvý raz 28. decembra 1990. Počas svojich návratov domov neustále povzbudzoval ľudí vo viere. „Presne v tejto miestnosti, kde sa teraz nachádzame, sme ho prijali, a veru musím povedať, že to bolo veľmi dojemné. Musím však spomenúť že tu bol aj rok predtým, keď mu zomrela mama. Pri hrobe som recitovala aj báseň. Prišlo veľmi veľa ľudí, aj takých všelijakých, ktorých nikto nepoznal a len si fotili,“ spomína na kardinála kronikárka, ukazujúc prvý zápis v kronike obce.

Ako bude prebiehať pohreb kardinála Tomka.

V roku 1994 oslavoval Jozef Tomko 70. narodeniny. V tom roku domov neprišiel, ale Udavčania sa vydali za ním do Ríma. „Zorganizovali sme autobusový zájazd. Okrem Udavčanov prišli aj ľudia z okolitých obcí. Neskôr nám poslal poďakovanie, že sme prišli. Pripravili nám tam aj pohostenie. Po sedemdesiatke už pravidelne každých päť rokov chodil domov. Poslednýkrát to bolo 11. marca 2019,“ hovorí Ľ. Šalatová.

 Podľa pracovníčky úradu bol kardinál Tomko úžasný človek. „Bol veľmi vzdelaný. Hoci bolo zvykom pobozkať kardinálovi prsteň, on to nemal rád. Vždy ma dvihol, keď som tak chcela urobiť. Preferoval pevný chlapský stisk ruky. S ľuďmi vždy vychádzal dobre. Obliekol si klasickú čiernu sutanu alebo oblek a poprechádzal sa po dedine. Pristavil sa pri ľuďoch, porozprával sa, opýtal sa, čo je nové. Hovoriť vedel s posledným chudákom, ale aj s človekom, ktorý mal desať titulov. Najviac sa mi páčilo, že bol rozvážny. Ak sa ho niekto niečo spýtal, chvíľu pouvažoval a až tak odpovedal. Uvedomoval si silu slova. Vedel, že všetko čo povie, bude každý brať ako „bernú mincu“ a že sa každé slovo môže zneužiť. Bol veľmi pokojný.“

 Kardinál Jozef Tomko je aj autorom viacerých kníh. Raz potreboval z archívu obce nejaké fotografie. A pani Ľuboslava bola tiež pri tom. „Prišiel k nám ako normálny človek. Pracovali sme dole v knižnici a ani som si neuvedomila, koho mám pri sebe. Nedá sa poprieť, že to bola veľká osobnosť. V súčasnej dobe to bol jeden z najvýznamnejších Slovákov.“

Samozrejme, že sa obec pri návšteve svojho rodáka snažila vždy dobre pripraviť. Vedeli však, že jedlá od výmyslu sveta nie sú potrebné. „Vyberal si lokše, pirohy, také tie gazdovské jedlá. Bola som fakt pri každom jeho prijatí, ale nikdy nemal žiadne zvláštne požiadavky. Viackrát u nás slúžil aj omšu. Keď vyšiel z kostola, s každým Udavčanom si podal ruku,“ spomína si kronikárka.

Krypta, kde bude pochovaný kardinál Jozef Tomko

Hlboké korene

Obec má zdokumentované predovšetkým kardinálove oficiálne návštevy. Ale do Udavského chodil aj inokedy. „Pravidelne chodil na liečenie do Bardejovských Kúpeľov. Viackrát nás v nedeľu prekvapil. Šli sme do kostola a namiesto nášho farára omšu slúžil náš kardinál. Nikto o tom nevedel. V kostole bolo zopár ľudí. Starých Udavčanov poznal aj podľa mena. Ostatných sa pýtal, čí je… Bol to jedinečný človek, ktorému nebol cudzí ani humor,“ opisuje nečakané stretnutia Ľ. Šalatová, ktorá si nikdy nedala ujsť omšu, ktorú slúžil v udavskom Kostole Najsvätejšej Trojice. „Hltala som každé jeho slovo. Stačilo mu ich zopár a povedal viac, ako keď niekto hovorí dve hodiny. Bol stále pripravený. Jeho slová mali vždy svoju váhu, aj keď sa niekedy vedel rozohniť.“

Pri jednej z viacerých návštev uviedol do života v obci aj dve ich publikácie. Použil na to vodu z udavskej studničky a rodnú hlinu. Požehnal obci obecné insígnie a kostolu daroval krásne vitrážové okná. Pri každej príležitosti veriacich vyzýval, aby nebažili za svetskými statkami, ale vrátili sa k svojim koreňom. Konzumný život sa mu nepáčil. „Aj keď sme mu vymýšľali nejaký darček, vyrábali ho väčšinou naši obecní remeselníci. Nikdy z Udavského neodišiel. Jeho korene sa však rozrástli do celého sveta,“ hovorí na záver Ľuboslava Šalatová./agentury/

X X X

Obnova Ukrajiny má prospieť aj Slovensku. Pomáhať chcú politici aj firmy

 Vojna na Ukrajine sa ešte neskončila, už teraz je však najvyšší čas začať debatu o tom, ako môže Slovensko východnému susedovi pomôcť. Stretnutie a diskusie problém nevyriešia, no je to kľúčový krok pre vznik nápadov, ako našej krajine pomôcť, otvoril stretnutie o pláne obnovy Ukrajiny a s tým súvisiacej spolupráci Jurij Muška, veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku, ktoré v stredu ráno organizovala spoločnosť Kreston.

 Prítomní boli aj zástupcovia vlády, ktorí zdôraznili, že záujem pomáhať Ukrajine v obnove regiónov a čo najhladšom vstupe do Európskej únie poháňa aj obava z geopolitických ambícií Ruska. „Ukrajina bol len prvý nárazník, kam totalitná vláda Moskvy udrela ako prvá. Kremeľ hovorí aj Poľsku, o Pobaltí, ale aj o Košiciach,” upozornil na ďalšie možné hrozby smerujúce z východu Peter Kremský (OĽaNO), predseda parlamentného Výboru pre hospodárske záležitosti.

„V prvej vlne pomoci reagovalo Slovensko dobre, zapájali sa bežní ľudia, chodili na hranice, pomáhali. Som veľmi rád, že v tomto sme nesklamali. No situácia na Ukrajine sa neskončila a v pomoci musíme pokračovať aj ďalej,” dodal Kremský.

 „V polovici októbra sa v Košiciach uskutoční medzinárodná konferencia, na ktorej budú minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a zástupcovia Ukrajiny diskutovať o konkrétnych stratégiách obnovy Ukrajiny a oblastiach, v ktorých Slovensko môže pomôcť,” ohlásil Taras Holub, poradca vicepremiéra pre európsku a euroatlantickú integráciu z kabinetu ministrov Ukrajiny, ktorý týmto pozval na účasť aj šéfa hospodárskeho výboru.

Účastníci stredajšieho stretnutia sa zhodli, že po prvej pomoci by mala nasledovať spolupráca, aby Slovensko našlo priestor a konkrétne oblasti, v ktorých treba konať. Treťou fázou bude potom dlhodobé partnerstvo, ktoré bude obojstranne výhodne pokračovať aj po skončení vojny. Vladimír Vaňo, analytik a ministerský poradca v oblasti ekonomiky, takéto efekty ilustroval napríklad pozitívnym prínosom Ukrajincov pre slovenské hospodárstvo, ktorý bol v posledných mesiacoch mimoriadne citeľný hlavne na východnom Slovensku.

 Stretnutie o pláne obnovy Ukrajiny organizovala spoločnosť Kreston. Prítomný bol ukrajinský veľvyslanec, ako aj zástupcovia vlády a priemyslu.

Ukrajinské deti čaká nástup do škôl

Ukrajinskí predstavitelia na stretnutí skonštatovali, že chápu, že Slovensko nie sú Spojené štáty, a preto akceptujú, že aj susedská pomoc a ukrajinský Marshallov plán budú nevyhnutne ovplyvnené samotnými kapacitami našej krajiny. Už teraz však apelovali na slovenských partnerov, aby si vytýčili čo najkonkrétnejšie oblasti, do ktorých pomoc nasmerujú, a bude tak adresnejšia aj účinnejšia.

„Momentálne najakútnejším problémom je blížiaci sa začiatok školského roka. O mesiac budú ukrajinské deti potrebovať nastúpiť do škôl, tie však musíme postaviť a opraviť,” zdôraznil Jurij Muška, veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku. V tejto súvislosti pripomenul, že boje sa odohrávajú najmä v srdci krajiny a život v pohraničných oblastiach na východ od nášho územia nezastal./agentury/

X X X

Odborník Hirman: Je pozoruhodné, že o zastavení dodávok neinformovala žiadna rafinéria, ale Rusi

 Bola to chyba v informačnej politike ukrajinskej strany, že skôr neinformovala a nevysvetlila situáciu a dokonca doteraz ju oficiálne ani operátor Ukrtransnafta, ani vláda Ukrajiny nekomentovali. Ponechali tak iniciatívu a priestor pre len pre ruskú stranu, vysvetľuje problém s dodávkami ropy cez Družbu odborník na energetiku Karel Hirman.

 X Skúsme najskôr vysvetliť, kde sa stal problém, že ropa južnou vetvou Družby prestala prúdiť.

Problém nastal pri prevode platby za tranzit z ruskej banky do ukrajinskej cez európsku korešpondenčnú banku. Tá ju posúdila, že je v rozpore s platným sankčným režimom, zablokovala ju a vrátila naspäť do ruskej banky.

X Štát zrejme vedel, že ropa neprúdi, je v poriadku, že o tom nikto neinformoval skôr?

Je pozoruhodné, že až dovčera o zastavení dodávok neinformovala žiadna postihnutá rafinéria ani ukrajinská strana. Informácie sme dostali všetci až od ruského ropovodného operátora Transnefť, ktorý však priamo nevysvetlil, že platbu zablokovala banka v EÚ a z jeho vyjadrenia sa zdalo, že na vine je ukrajinská strana. Bola to chyba v informačnej politike ukrajinskej strany, že skôr neinformovala a nevysvetlila situáciu a dokonca doteraz ju oficiálne ani operátor Ukrtransnafta, ani vláda Ukrajiny nekomentovali. Ponechali tak iniciatívu a priestor len pre ruskú stranu.

 X Okamžite sa vynorili špekulácie, že Kremeľ opäť využíva ropu ako geopolitickú zbraň. Keby to tak bolo, prekvapilo by vás to?

Vzhľadom na to, čo zažívame od leta minulého roka hlavne s dodávkami plynu a v tejto súvislosti, ako to komentuje Putin a Gazprom, ani veľmi nie. Ale je to opäť poučením, že musíme veľmi opatrne narábať s informáciami prichádzajúcimi z Ruska, ale aj z Ukrajiny.

X Čo hovoríte na to, že problém vyriešila súkromná firma MOL, ktorá vlastní aj Slovnaft?

Je to mimoriadne riešenie, ktoré však nie je systémovým riešením a ťažko bude možné takto fungovať dlhodobo. Minimálne by si to vyžadovalo zmenu zmlúv, ktoré podmienky prepravy po hranice Ukrajiny so Slovenskom a s Maďarskom upravujú už od rozpadu Sovietskeho zväzu. Plus je tu vážny moment, že ruskú ropu na slovensko-ukrajinskej hranici nenakupuje len MOL/Slovnaft, ale aj Česká rafinérska. Nie je preto dobré, ak by prepravu namiesto operátorov ropovodov začala organizovať jedna z rafinérií. Problém s platbami a bankovým prevodmi by sa preto mal rýchlo vyriešiť a objasniť.

X Ide im o to, aby profitovali z lacnej ruskej ropy, preto sa do toho vložili?

Ropu z Družby MOL jednoducho nutne potrebuje. To, že ju od útoku Putina na Ukrajinu, od marca, nakupuje s výrazným diskontom, je určite pre akcionárov a manažment MOL/Slovnaft veľmi potešujúce.

X Je možné, že si tento poplatok prenesú do vyšších cien nafty a benzínu?

To sa treba opýtať MOL/Slovnaft. Podstatné bude, či ruskí partneri budú túto platbu za tranzit cez Ukrajinu akceptovať, resp. kompenzovať v plnej miere.

 X Nemôže celá táto príhoda nejakým spôsobom poškodiť ukrajinskému režimu imidž?

Dnešné úplné vysvetlenie okolností celého problému jasne potvrdilo, že problém nevznikol ani na strane ruskej Transnefti, ani Ukrtransnafty a celú situáciu nespôsobila ani ruská, ani ukrajinská banka. Ale vznikol v európskej korešpondenčnej banke „po ceste“ medzi Ruskom a Ukrajinou. Jediné, čo sa dá vyčítať ukrajinskej strane, je to, že celý čas o probléme mlčala a nevysvetlila ho. A neurobila to ani po včerajšom stanovisku Transnefti, z ktorého vznikol dojem, že problém spôsobila naozaj ukrajinská banka a strana kontraktu. To bola zbytočná chyba a takpovediac zbytočný gól do vlastnej brány.

X Vie štát ešte nejako zareagovať na prípadné výpadky ropy inak ako tak, že máme v štátnych hmotných rezervách zásoby ropy na 90 až 100 dní?

Tieto rezervy sa vytvárajú už dlhé roky od vstupu Slovenska do OECD a Medzinárodnej energetickej agentúry a neskôr do EÚ. Je to povinnosť každej členskej krajiny, ktorá sa prísne kontroluje a reportuje sa každý mesiac. Je treba spresniť, že takto uvádzané zásoby sú komerčného charakteru a nejde o strategické rezervy určené pre armádu a podobne. Tie sa vytvárajú osobitne a nad rámec týchto zásob.

X Za ľudí aj SaS sú za daň z ropy pre Slovnaft. Vy ste za takúto daň?

Diabol sa ukrýva v detailoch, ale v princípe áno a verejne o tom hovorím už od jari. Pre mňa je pozoruhodné, že táto téma bola zablokovaná a odložená na jeseň. Čo ale znamená, že minimálne od jari do jesene sa tejto mimoriadnej dani Slovnaft možno už vyhol definitívne a akcionári firmy MOL z toho majú už teraz určite radosť. Na druhej strane tieto prostriedky budú vláde chýbať napríklad na kompenzáciu vysokých cien energií pre obyvateľstvo.

 X Mal by Slovnaft znížiť cenu benzínu a nafty, keďže odoberá lacnú ruskú ropu?

Je to súkromná spoločnosť, ktorá sa nezaoberá charitou. Ak ju vláda a parlament nezaťažili mimoriadnou daňou v súvislosti s veľkým diskontom, ktorý má pri nákupe ruskej ropy cez Družbu, tak prečo by to manažment a akcionári Slovnaftu mali robiť z vlastnej vôle? Na toto máme ako motoristi, voliči a daňoví poplatníci tlačiť na vládu a parlament, a nie na Slovnaft./agentury/

X X X

Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí v jedenástich obciach

Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v jedenástich obciach. Pre TASR to uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

Mimoriadna situácia, ktorá súvisí s nedostatkom pitných zdrojov, sa vyhlasuje v prípade vzniku mimoriadnej udalosti, ktorá znamená ohrozenie životov, zdravia, majetku alebo životného prostredia. Na území mesta, respektíve obce, ju vyhlasuje primátor alebo starosta, ktorí sú v zmysle uvedeného zákona orgány civilnej ochrany./agentury/

X X X

Francúzske Bordeaux je opäť v plameňoch

Hasiči bojujú s lesným požiarom na juhozápade Francúzska, v oblasti známej borovicovými lesmi, ktorú pustošili plamene aj minulý mesiac.

Požiar, ktorý si vyžiadal evakuáciu asi šesťtisíc ľudí, zničil aj najmenej 16 domov. V súvislosti s ním museli v stredu popoludní zatvoriť aj dôležitú diaľnicu pri meste Bordeaux.

Najnovší lesný požiar už spálil viac ako 60 kilometrov štvorcových v departemente Gironde a susednom Landes. Minister vnútra Gérald Darmanin oznámil, že s cieľom dostať plamene pod kontrolu vysielajú na miesto ďalších hasičov. Celkovo zmobilizovali viac ako tisíc hasičov, deväť lietadiel a dva vrtuľníky.

 Gironde minulý mesiac devastoval lesný požiar, ktorý si vyžiadal evakuáciu viac ako 39-tisíc ľudí, vrátane obyvateľov i turistov.

Francúzsko tento týždeň zažíva už štvrtú vlnu horúčav v tomto roku, pričom vláda varovala pred hrozbou najhoršieho sucha odkedy úrady robia záznamy. Teploty na juhu krajiny by mali podľa očakávania dosiahnuť 40 stupňov Celzia./agentury/

X X X

Čo nevyšlo v Európe, spúšťajú v Afrike. Superliga sa bude hrať napriek finančnej strate

Najvyšší predstaviteľ afrického futbalu Patrice Motsepe v stredu spustil novú 24-klubovú Superligu. Jej cieľom je revolúcia vo futbale v Afrike a aby sa stala jeho najbohatšou súťažou. Stalo sa tak iba niekoľko hodín po tom, čo Konfederácia afrického futbalu (CAF) vykázala za minulý rok stratu takmer 50 miliónov dolárov.

Motsepe na valnom zhromaždení CAF v Arushe v Tanzánii povedal, že Superliga CAF ponúkne celkové odmeny 100 miliónov dolárov, čo je päťkrát viac ako súčasná africká Liga majstrov. „Nová súťaž sa má začať v auguste 2023 a víťazný klub dostane vo svojej úvodnej sezóne 11,5 milióna dolárov,“ povedal Motsepe. Každý z 24 zúčastnených tímov dostane na začiatku 2,5 milióna dolárov na pokrytie výdavkov.

CAF a Motsepe neoznámili, ktorých 24 afrických klubov sa zúčastní v prvej sezóne, ani neuviedli podrobnosti o presnom formáte. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino sa zúčastnil na valnom zhromaždení CAF a slávnostnom uvedení.

„Je to projekt, vďaka ktorému zažiari africký klubový futbal aj mimo Afriky,“ povedal Infantino o navrhovanej súťaži, ktorú podporil na rozdiel od neúspešného vlaňajšieho projektu Európskej superligy, proti ktorej sa riadiaci orgán svetového futbalu ostro postavil.

Majitelia afrických tímov sa už desaťročia sťažujú na náklady v CAF Lige majstrov, ktorá ponúka za víťazstvo 2,5 milióna dolárov z celkového balíka 12,5 milióna dolárov. „Existujú niektoré africké kluby s doslova miliónmi fanúšikov a majitelia musia platiť peniaze, aby mohli hrať v súťažiach CAF,“ povedal Infantino.

Superliga by sa so 100-miliónovým rozpočtom nemohla rovnať s dvojmiliardovou európskou Ligou majstrov, no stala by sa finančne najlukratívnejšou futbalovou súťažou v Afrike. Prekonala by aj Africký pohár národov, ktorý na odmenách rozdelí 30 miliónov dolárov.

Motsepe však neuviedol žiadne konkrétne podrobnosti o tom, odkiaľ by CAF získal peniaze na financovanie Superligy. Nedávno zverejnené údaje CAF ukázali, že v rokoch 2020 – 2021 dosiahla konfederácia čistú stratu 44,6 milióna dolárov a niektoré nedávne správy v médiách dokonca tvrdili, že CAF je v skutočnosti v bankrote. Motsepe nedávno povedal, že CAF je „zaplavený investormi a sponzormi,“ ale ešte neoznámil veľkú obchodnú dohodu pre Superligu. Šéf afrického futbalu ďalej dodal, že okrem 100-miliónovej odmeny je na stole ďalších 50 miliónov na „udržanie najlepších afrických hráčov v Afrike.“

Myšlienka africkej Superligy sa prvýkrát objavila pred dvoma rokmi a Infantino bol od začiatku úzko spojený s projektom. Motsepe ocenil jeho podporu a na valnom zhromaždení CAF sa na jeho adresu vyjadril ako o „africkom bratovi so sídlom v Európe“ a povedal, že všetkých 54 členských krajín CAF bude za neho hlasovať v budúcoročných prezidentských voľbách FIFA v Rwande.

TASR cituje agentúru AP, ktorá pripomenula, že CAF je po UEFA druhý najväčší kontinentálny orgán futbalu a poskytuje veľký blok hlasov pre súťaž o vedenie FIFA. Infantino údajne použil podobnú taktiku ako jeho predchodca Sepp Blatter, ktorého priazeň v Afrike mu pomohla zabezpečiť veľkú časť z 54 hlasov a zostať pri moci takmer 20 rokov, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.