Slováci: Válku vyhrát Rusko, bude levný plyn, ropa, energie. Král Britů propustí zaměstnance, dluhy Anglie

  Rusko zaskočil průzkum. Závěry šetření respektovaných agentur a Slovenské akademie věd zveřejnil slovenský Denník N. Data mimo jiné dokládají, jak hodně propojená je antivaxerská a proruská propaganda.

 Těsná většina Slováků by uvítala spíše vítězství Ruska než Ukrajiny. Podle slovenského webu Denník N to ukazují data z průzkumu, který v červenci provedli na vzorku tisíce lidí výzkumníci z agentur MNFORCE, Seesame a Slovenské akademie věd.

Respondenti měli na otázku, komu by ve válce na Ukrajině přáli vítězství, odpovědět na desetibodové škále, přičemž 1 znamenalo „jasné vítězství Ruska“ a 10 „jasné vítězství Ukrajiny“.

Alespoň částečně se tak na stranu vítězství Ruska přiklonilo lehce přes 50 procent respondentů. Pětina všech přispěvatelů pak zvolila právě možnost, že si přejí, aby Rusko zvítězilo jasně.

Přesvědčivé vítězství Ukrajiny si vybrala rovněž asi pětina účastníků průzkumu, k jakékoli formě se pak celkem postavila asi třetina zúčastněných. 18 procent respondentů odpovědělo, že na otázku odpověď nezná.

Asi 16 procent respondentů označilo na škále možnost 5, což teoreticky znamená, že jsou spíše nakloněni tomu, aby Rusko válku vyhrálo, ale částečně se může jednat o lidi, kteří zvolili jakousi střední cestu. I s přihlédnutím k tomuto faktu si ale vítězství Ruska přálo více lidí než vítězství Ukrajiny, píše Denník N, který měl možnost do dat výzkumníků nahlédnout.

Slovenský web následně data analyzoval, podle stranických preferencí nebo podle regionu, ve kterém respondenti žijí. Došlo také na analýzu podle jejich věku, vzdělání nebo očkovacího statusu.

K vítězství Ruska se nejvíce přiklání věková kategorie 30–39

Možná nečekaným výsledkem průzkumu může být fakt, že se k vítězství Ruska nejvíce přiklání věková kategorie 30–39. Ve věkových kategoriích 18–29, 60–69 a 70 a víc dopadl průzkum téměř stejně – tázaní se shodli, že by vítězství spíše přáli Ukrajině. V téměř všech věkových kategoriích se ale průměr odpovědí pohybuje okolo středu, ani v jedné z nich nebyl vyhraněný.

Rozdělení podle politického spektra se naopak takovým překvapením nestalo. „Příznivci OLANO, Progresívneho Slovenska a SaS si nejvíce přejí vítězství Ukrajiny. Někde uprostřed jsou příznivci Sme rodina a Pellegriniho Hlasu, naopak na druhém konci spektra jsou příznivci krajní pravice a Smeru,“ napsal Denník N.

Z průzkumu také vychází, že se příklon k vítězství Ukrajiny v průměru zvyšuje s dosaženým vzděláním respondenta. „To však nemusí být jen odrazem vzdělání jako takového, ale skutečnosti, že lidé s nižším vzděláním mohou v důsledku energetické krize a inflace snáze upadat do sociální nejistoty,“ varoval Denník N před ukvapenými závěry.

Analogicky: Ukrajině přejí častěji obyvatelé hlavního města (koncentrace vzdělanějších osob, vyšší příjmy), Rusku slabší slovenské kraje – Nitranský a Prešovský.

 Výraznější rozdíl pak výzkumníci odhalili v otázce očkovacího statusu.

Ti, kteří se proti onemocnění covid-19 nechali očkovat i posilovací dávkou, se v průměru jednoznačně hlásili k podpoře ukrajinského vítězství. Očkovaní proti covidu se drželi v průměru. A neočkovaní stáli jasně za Ruskem

To podle Denníku N poukazuje na fakt, že „antivaxerská a proruská propaganda je velmi propojená“. Výzkumu se zúčastnilo 1 000 respondentů.

Data pro průzkum Ako sa máte, Slovensko? v červenci nasbírala společnost MNForce, což je webová stránka, kde se lidé sami registrují a vyplňují různé dotazníky. Za každý z nich dostávají takzvané eBody, které lze v případě dlouhodobé spolupráce proměnit v malý finanční obnos.

Z jiného šetření ze série Ako sa máte, Slovensko?, které bylo zveřejněno letos v dubnu, tedy krátce po začátku invaze, naopak vyplynulo, že válka na Ukrajině posunula Slováky geopoliticky na Západ. 46 procent odpovídajících si myslelo, že by Slovensko mělo usilovat o geopoliticky vyvážené postavení mezi Ruskem a Západem. 39 respondentů si tehdy přálo, aby se Slovensko postavilo na stranu Západu. Pouze 9 procent tázaných považovalo Rusko za spojence.

X X X

Generální inspektor německé armády Eberhard Zorn:

 Skutečnou protiofenzívu zatím na Ukrajině nevidím, vzkazuje německý generál

 Přestože ukrajinské vojenské úspěchy plní v posledních dnech stránky novin, generální inspektor německé armády tvrdí, že „skutečná“ protiofenzíva zatím na Ukrajině neprobíhá. Německu přitom radí, aby značně omezilo dodávky zbraní.

 Generální inspektor německé armády Eberhard Zorn tvrdí, že Ukrajinci zatím neprovádí skutečnou protiofenzívu, ale pouze „protiútoky, které mohou sloužit k opětovnému získání míst nebo jednotlivých úseků fronty, ale ne k zatlačení Ruska zpět na široké frontě“.

„Jsem opatrný s termíny,“ osvětluje své výroky Zorn, který poskytl rozhovor německému zpravodajskému časopisu Focus. Vyjádřil se v něm k současné situaci na frontě i německému postoji k dodávání zbraní.

„Ještě před čtrnácti dny bych řekl, že celý Donbas bude do půl roku v ruských rukou,“ uvedl Zorn. Dodal, že ukrajinská armáda si podle něj počíná „chytře, jen zřídkakdy se pouští do útoku a vede operace suverénně a velmi mobilně“.

Ukrajinské síly v posledních dnech obracejí zisky, které Rusko budovalo dlouhé měsíce a které zemi stály mnoho obětí. Pokračují zejména v protiútoku v Charkovské oblasti a pronikly hluboko na území ovládané Ruskem. Také dosáhly úspěchů v Luhansku, který je spolu s Doněckem klíčovým ruským válečným cílem.

Podle think-tanku Institut pro studium války Ukrajina od konce srpna osvobodila přibližně 9 tisíc kilometrů čtverečních území.

X X X

VAROVÁNÍ  GENERÁLA  ZORNA

Generální inspektor německé armády ovšem upozorňuje na to, že přicházející zima s sebou může přinést mnohé těžkosti. „Utrpení nezmírní, naopak,“ tvrdí generál.

Dodávky zbraní na Ukrajinu

Zorn v rozhovoru také vyzdvihoval dosavadní pomoc Německa v oblasti dodávek zbraní. „Budeme Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ tvrdí Zorn. Vývoz zbraní by ale podle něj Německo mělo do budoucna výrazně omezit.

„Seznam je značný, a to jak kvantitativně, tak kvalitativně. Společně s Nizozemci jsme vybavili celý ukrajinský prapor samohybnou houfnicí 2000 a raketometem MLRS. Obě pocházejí z našich vlastních zásob. Ukrajincům byl právě předán poslední z 30 gepardů (německá protivzdušná obrana, pozn. red.). Kromě toho jsme dodali nespočet vozidel, munice a vybavení. Se systémem IRIS-T vysíláme systém protiraketové obrany, který bychom sami chtěli mít,“ vysvětluje Zorn.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová ve čtvrtek oznámila, že Německo poskytne ukrajinské armádě 50 obrněných vozů Dingo a dva salvové raketomety MARS s municí.

Salvové raketomety MARS, jak německá armáda označuje americká zařízení M270 MLRS, už Berlín podle vládního seznamu dodaných zbraní poskytl Ukrajině i s municí tři. Nyní k nim podle Lambrechtové přidá další dva s 200 raketami. Vůbec poprvé pak Německo pošle na Ukrajinu obrněné vozy typu MRAP, které mají posílenou odolnost vůči minám a nástražným výbušným zařízením. Konkrétně Berlín předá ukrajinským silám 50 vozů Dingo, které má ve výzbroji i Česko.

X X X

Ukrajina požaduje po Německu také obrněné transportéry a tanky Leopard 2. K jejich dodání se zatím vláda kancléře Olafa Scholze staví zdráhavě. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková nicméně v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung řekla, že navrhuje na úrovni vládní koalice a mezinárodních spojenců co nejrychleji rozhodnout, zda Berlín ukrajinskému požadavku vyhoví.

„Moje rada zní, abychom si opravdu uvědomili naše počty: Všechno, co rozdáme, potřebujeme zpátky,“ varoval Zorn před dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu.

Podobný postoj zastává také Lambrechtová, která dříve hájila své ministerstvo před obviněními, že neposkytuje Ukrajině potřebné zbraně, tím, že její primární povinností je zajistit, aby byla německá armáda dostatečně vybavena k obraně své země.

Podle Zorna Putin rozumí jen jednomu jazyku, a to jazyku moci. „Pro účinné odstrašení potřebujeme odpovídající síly. Naši partneři na nás spoléhají,“ uvedl generál s tím, že Rusko má prostředky na to, aby otevřelo další frontu na jiném místě.

„Kaliningrad, Baltské moře, finská hranice, Gruzie, Moldavsko… možností je mnoho,“ vyjmenovává Zorn možná ohniska. „Putin by měl schopnosti. Přestože je asi 60 procent jeho pozemních sil nasazeno ve válce na Ukrajině, pozemní síly a zejména ruské námořnictvo a letectvo mají stále nevyužité kapacity. Kdyby Putin nařídil všeobecnou mobilizaci, neměl by problémy s lidskými zdroji,“ dodává generál.

Německo čelí opakovaně kritice Ukrajiny za zdrženlivost v poskytování zbraní. Po počátečním váhání německé vlády, zda poslat válčící Ukrajině nějaké zbraně, dodalo Německo ukrajinské armádě vybavení, munici a protiletadlové tanky.

Přislíbilo také, že v roce 2023 pošle zbraně v hodnotě více než 500 milionů eur, aby pomohlo Ukrajině odrazit ruskou invazi, upozorňuje stanice Deustche Welle. Tlak na Německo však vzrostl, když Ukrajina v rámci protiofenzívy vytlačila ruské jednotky a získala zpět rozsáhlé území. Berlín stále trvá na tom, že veškeré dodávky zbraní bude posílat v koordinaci se svými blízkými spojenci.

X X X

Ukrajina chce se spojenci uzavřít pakt, v Rusku straší třetí světovou válkou

 Tým ukrajinského prezidenta představil návrh dokumentu, který by Ukrajinu ještě více sblížil s jejími klíčovými spojenci a poskytl jí řadu bezpečnostních záruk. Medvěděv projekt označil za „prolog třetí světové války“.

 Když 24. února začala ruská invaze, Západ se jednoznačně postavil na stranu Ukrajiny. Napadené zemi začal téměř okamžitě posílat finanční prostředky a zbraně, na Rusko uvalil celou řadu sankcí.

Ani po téměř sedmi měsících válečného konfliktu západní pomoc neustala. Vysoce postavení ukrajinští představitelé ve spolupráci s bývalým šéfem NATO teď navrhují posunout vzájemnou spolupráci na další úroveň.

„Ukrajina se s pomocí spojenců této invazi úspěšně brání,“ uvedl na úterní tiskové konferenci šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. „Je však třeba podotknout, že rozhodnutí se často musela přijímat ad hoc a vývoj mechanismů této pomoci vyžadoval mnoho času, kterého je ve válce vždy nedostatek a který je vykoupen bolestí, krví a životy,“ dodal.

Pracovní skupina vedená Jermakem a bývalým generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem ve své zprávě západní země vyzývá, aby Kyjevu poskytly bezpečnostní záruky a vyslaly „jasný signál odhodlání a jednoty proti agresorovi a za budoucnost Ukrajiny“.

X X X

Generální inspektor německé armády Eberhard Zorn:

 Skutečnou protiofenzívu zatím na Ukrajině nevidím, vzkazuje německý generál

 Přestože ukrajinské vojenské úspěchy plní v posledních dnech stránky novin, generální inspektor německé armády tvrdí, že „skutečná“ protiofenzíva zatím na Ukrajině neprobíhá. Německu přitom radí, aby značně omezilo dodávky zbraní.

 Generální inspektor německé armády Eberhard Zorn tvrdí, že Ukrajinci zatím neprovádí skutečnou protiofenzívu, ale pouze „protiútoky, které mohou sloužit k opětovnému získání míst nebo jednotlivých úseků fronty, ale ne k zatlačení Ruska zpět na široké frontě“.

„Jsem opatrný s termíny,“ osvětluje své výroky Zorn, který poskytl rozhovor německému zpravodajskému časopisu Focus. Vyjádřil se v něm k současné situaci na frontě i německému postoji k dodávání zbraní.

„Ještě před čtrnácti dny bych řekl, že celý Donbas bude do půl roku v ruských rukou,“ uvedl Zorn. Dodal, že ukrajinská armáda si podle něj počíná „chytře, jen zřídkakdy se pouští do útoku a vede operace suverénně a velmi mobilně“.

Ukrajinské síly v posledních dnech obracejí zisky, které Rusko budovalo dlouhé měsíce a které zemi stály mnoho obětí. Pokračují zejména v protiútoku v Charkovské oblasti a pronikly hluboko na území ovládané Ruskem. Také dosáhly úspěchů v Luhansku, který je spolu s Doněckem klíčovým ruským válečným cílem.

Podle think-tanku Institut pro studium války Ukrajina od konce srpna osvobodila přibližně 9 tisíc kilometrů čtverečních území.

Více o ruských útocích na Ukrajině

Rusko při své invazi na Ukrajině opakovaně útočí na civilní infrastrukturu. Zásahy zintenzivnilo poté, co se ukrajinské armádě povedl průlom v Charkovské oblasti. Na co všechno Rusové cílí?

Dobyté elektrárny, zničená přehrada. Ruská taktika jako za Stalina

X X X

KRÁL  III  ŘADU  ZAMĚSTNANCŮ  PROPUSTÍ,  PROTOŽE  MONARCHIE  MUSÍ  ŠETŘIT.  POHŘEB  KRÁLOVNY  ALŽBĚTY  BUDE  STÁT  MNOHEM   VÍC,  NEŽ  KRÁLOVNY  MATKY,  PŘES  150  MILIARD

Řadu z vás propustíme, jste nadbyteční. Karel III. šokoval letité zaměstnance

Asi stovka zaměstnanců londýnského Clarence House, dosavadního sídla nového britského krále Karla III., dostala tento týden oznámení, že by mohli v nadcházejících měsících přijít o práci. Mnozí z nich totiž budou pro panovníka v jeho nové domácnosti „nadbyteční“. Sdělení zaměstnanci údajně silně otřáslo. „Všichni jsme v šoku,“ uvedl jeden z nich.

Mezi těmi, kteří oznámení obdrželi, jsou mimo jiné Karlovi osobní sekretáři, členové komunikačního týmu či pracovníci domácnosti. Někteří z nich pro krále, ještě coby prince z Walesu, pracovali desítky let.

Zaměstnanci upozornění, že jejich služby možná již nebudou zapotřebí, podle listu The Guardian obdrželi v pondělí, zatímco v katedrále svatého Jiljí v Edinburghu probíhala bohoslužba za zesnulou královnu.

Mnoho dosavadních Karlových zaměstnanců podle deníku předpokládalo, že budou začleněni do jeho nové domácnosti. O tom, co se chystá, prý nevěděli až do chvíle, než jim v pondělí dorazilo oznámení od Karlova hlavního pobočníka sira Cliva Aldertona.

„Změna role našich zaměstnavatelů bude znamenat změnu i pro naši domácnost,“ začíná dopis, jenž má The Guardian k dispozici. Aderton lidem sdělil, že domácnost v Clarence House bude uzavřena a někteří její zaměstnanci tak už nebudou dále zapotřebí.

„Chápu, že je to znepokojivé,“ napsal s tím, že někteří zaměstnanci poskytující „přímou, blízkou, osobní podporu a rady“ Karlovi a Camille zůstanou ve funkci.

„Všichni jsou rozzuření. Všichni zaměstnanci od čtvrtka (kdy zemřela královna) pracovali každou noc, aby za odměnu dostali toto. Lidé tím jsou otřeseni,“ uvedl jeden ze zaměstnanců, jenž chtěl zůstat v anonymitě.

Podle britského listu zatím nebyla přijata žádná konečná rozhodnutí, protože nejdříve je třeba dokončit konzultační období, které začne příští pondělí po státním pohřbu. Jaká konkrétní místa se zruší Aderton neuvedl.

Extrémně bezcitné, zuří odbory

„Žádáme o okamžité zastavení procesu propouštění. Někteří lidé v Clarence House pracovali dlouhá léta. Rozhodnutí oznámit propouštění v královské domácnosti během období národního smutku je bezcitné,“ reagoval na situaci Svaz veřejných a komerčních služeb (PCS).

„I když se nějaké personální změny daly očekávat, rozsah a rychlost s jakou bylo potenciální propouštění oznámeno, je extrémně bezcitné,“ řekl stanici CNN jeho tajemník svazu Mark Serwotka.

Podle britských médií se očekává, že zaměstnancům, kteří budou propuštěni, bude nabídnuta pomoc s hledáním alternativního zaměstnání ve všech královských domácnostech či asistence s hledáním nového pracovního místa mimo ně. Propuštění rovněž dostanou odstupné.

„Činnost domácnosti bývalého prince z Walesu a vévodkyně z Cornwallu se zastavila a v souladu se zákonem byl zahájen proces konzultací. Naši zaměstnanci poskytují dlouhodobé a loajální služby, a přestože některá propouštění budou nevyhnutelná, pracujeme na nalezení alternativních rolí pro co největší počet z nich,“ uvedl králův mluvčí.

Karel III. zatím nepotvrdil, zda se do Buckinghamského paláce – sídla britských monarchů, odstěhuje. Palác nyní prochází sérií oprav a některé jeho části jsou neobyvatelné. Spekuluje se proto nad tím, že král ho alespoň prozatím bude používat pro oficiální účely, jako jsou recepce, audience, bankety a jako svůj londýnský domov si ponechá právě Clarence House.

Karel III. v Clarence House nyní zaměstnává na plný úvazek 101 lidí. V kanceláři soukromých tajemníků jich pracuje 31, podobný počet je i v oddělení pokladníků. V komunikačním týmu působí 12 lidí. Mezi 28 členy domácnosti jsou čtyři kuchaři, pět správců domu, tři komorní či několik majordomů. Královna na plný úvazek zaměstnávala 491 lidí.

X X X

Trump nabídl jordánskému králi Západní břeh, monarchu šokoval, uvádí kniha

Kontrolu nad palestinským Západním břehem Jordánu prý kdysi nabídl americký exprezident Donald Trump jordánskému králi Abdalláhovi II. Monarchu tento návrh šokoval. S odvoláním na úryvky z nové knihy o Trumpově působení v Bílém domě o tom napsal americký list The Washington Post (WP).

„Myslel jsem, že mám infarkt,“ řekl americkému kamarádovi v roce 2018 Abdalláh II. „Nemohl jsem dýchat. Svíjel jsem se,“ dodal jordánský král podle nové knihy The Divider: Trump in the White House 2017-2021. Jejími autory jsou zpravodaj listu The New York Times Peter Baker a Susan Glasserová, která je novinářkou časopisu The New Yorker.

Podle zprávy listu WP si Trump zřejmě neuvědomil, že tento krok může destabilizovat hášimovské království. Více než polovina z 9,5 milionu obyvatel Jordánska je totiž palestinského původu, někteří z nich vyzvali ke svržení monarchie.

Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu, který s Jordánskem hraničí, Trump podle WP nabídl jordánskému králi v roce 2018. Jde přitom o území, které není pod kontrolou USA. Trump si ovšem myslel, že jordánskému králi prokáže laskavost.

Izrael Západní břeh Jordánu obsadil za války v roce 1967. Palestinci na tomto území chtějí mít vlastní stát. Kromě 2,5 milionu Palestinců zde v desítkách osad žije půl milionu Izraelců.

Kniha Bakera a Glasserové, jejíž kopii získal deník The Washington Post, je poslední z dlouhé řady hluboce propíraných zákulisních zpráv, v nichž vystupují nebo je napsali lidé zasvěcení do dění v Trumpově administrativě. Někteří z nich přitom tvrdí, že se snažili omezit nejhorší instinkty 45. prezidenta USA.

Baker a Glasserová, kteří jsou manželé, uvádí, že jejich kniha vychází z reportáží, které připravili pro svá média, „a také z přibližně 300 původních rozhovorů, které byly vedeny výhradně pro tuto knihu“.

„Získali jsme soukromé deníky, poznámky, zápisky, e-maily, textové zprávy a další dokumenty, které vrhají nové světlo na Trumpovo působení v úřadu,“ uvádějí. Novináři také vedli dva rozhovory s Trumpem v jeho sídle Mar-a-Lago.

Jedním z témat, která se v knize objevují, je Trumpova fixace na útoky proti domnělým nepřátelům a rostoucí obavy vrcholných představitelů jeho administrativy.

Podle jiného úryvku ze stejné knihy zveřejněného v srpnu se Trump během prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje, aby jeho generálové k němu byli stejně loajální, jako byli němečtí generálové za druhé světové války k Adolfu Hitlerovi

X X X

Tvrdili, že zůstanou navždy. Ukrajinští kolaboranti prchají do Belgorodu

Když Rusové koncem února obsadili města a vesnice v ukrajinské Charkovské oblasti, slíbili tamním obyvatelům, že s nimi zůstanou už na věčné časy. Místo toho se ale v minulém týdnu po drtivé ukrajinské ofenzívě z celého regionu stáhli. Společně s nimi směrem do Ruska uprchli také prokremelští Ukrajinci, které nastalá situace šokovala.

„Říkali nám, že se nemáme čeho bát, že už neodejdou,“ líčí Irina příchod Rusů do severoukrajinského Kupjansku. Mladá žena v nové ruské správě později přijala práci účetní a uvěřila, že se město pod kontrolu Kyjeva už nevrátí. Ústup okupantů a příchod ukrajinské armády ji zaskočil.

Ze strachu z trestu za spolupráci s okupačními silami proto uprchla do ruského Belgorodu, asi čtyřicet kilometrů severně od hranic s Ukrajinou.

399 fotografií

 

Moskva celé měsíce lidem na okupovaných místech Charkovské oblasti tvrdila, že už zůstane napořád. Zavedla rubl, seniorům slíbila důchody a proruské obyvatele najala do svých řad. Někteří přijali ruské pasy.

„Zůstaneme a zajistíme potřebnou pomoc,“ hlásal při červencové návštěvě Kupjansku Andrej Turčak, vůdce ruské vládní strany Jednotné Rusko. Tento slib byl pro mnohé lidi ochotné ke spolupráci zárukou, že je v budoucnu nečeká obvinění z kolaborace. Jenže právě to jim nyní hrozí.

Ukrajina se zavázala najít každého, kdo pomáhal ruské armádě nebo Kremlem dosazeným úřadům. Trestem je až patnáct let vězení. Ukrajinské síly podle prezidenta Volodymyra Zelenského nyní v Kupjansku, Izjumu, Balaklije a dalších osvobozených místech pátrají po „zbytcích okupantů a sabotérů“.

„Proč vůbec přišli, když tak snadno odešli?“

„Lidé se nás ptají, jak se ohledně zvláštní operace cítíme. Cítíme nejistotu a nechápeme, proč se vůbec děje,“ řekla Irina listu The Guardian.

Podle ruských úřadů od pátku do Belgorodské oblasti zamířilo z okupovaných území na Ukrajině několik set lidí. Videa, která na sociálních sítích o víkendu sdíleli místní, ukazují kolonu aut jedoucích směrem k hranici. „Od té doby se v regionu ubytovalo 1 300 uprchlých Ukrajinců,“ uvedl místní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit.

 Podobné video v pátek sdílel také gubernátor ukrajinské Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. „Okupanti a jejich kolaboranti utíkají směrem k Rusku. Balí kořist, své rodiny a mizí,“ napsal na Telegramu.

Někteří Ukrajinci, kteří do Belgorodu ať už z obav před trestem či před zesílením bojů uprchli, popsali, že je neschopnost Kremlu odolat ukrajinské ofenzívě ohromila. „Rusům trvalo měsíce, než získali celé to území, a pak ho během dvou dní opustili. Nechápu, co se stalo,“ uvedl čtyřicátník Alexandr, jenž se ženou a synem utekl z jedné z nyní osvobozených vesnic.

Alexandr řekl, že pro Rusy nepracoval, chtěl ale využít příležitosti k útěku před válkou. „Byli jsme z toho šílení. Už jsme to nemohli vydržet,“ líčí.

Málo lásky

Kreml o svém ústupu na severní Ukrajině víceméně mlčí. Ministerstvo obrany pouze uvedlo, že se ruská armáda v souladu s plány přesouvá směrem na Donbas. Informace o neúspěchu minimalizovala také ruská státní média. I v nich ale někteří nad situací vyjádřili rozladění.

Většina obyvatel Belgorodu podle listu The Wall Street Journal tvrdí, že plánům Kremlu stále důvěřuje. Někteří však pochybují, zda Rusko válčí efektivně. „Je třeba provést vyšetřování a zjistit, jestli došlo k sabotáži, nebo nekompetentnosti,“ myslí si zdejší právník Andrei Boržik.

Další obyvatel listu anonymně řekl, že do Kupjansku a dalších měst na okupovaných územích jezdil se zásobami léků a potravin a další pomoci. „Lidé tam často zůstali měsíce bez vody a elektřiny. Žili ve strachu, neměli spojení a nemohli komunikovat s příbuznými,“ řekl muž.

„Věřím, že to bylo jedno ze selhání ruské armády. Nevrátili věci do normálního stavu, a tak tito lidé okamžitě přijali Ukrajince, když se v pátek vrátili. Nedostali od Rusů dost lásky,“ myslí si obyvatel.

X X X

DEMONSTRACE  ZEMĚDĚLCŮ  PROTI  FIALOVI,  NEMAJÍ  PENÍZE  NA  PHM,  OSIVA,  KRMIVA, ENERGII,  ROPU

Česká pole zarostou kopřivami. Zemědělci protestovali proti drahotě a nedostupnosti potravin

Jídlo bude drahé a nedostupné, česká pole zarostou kopřivami. I to byly vzkazy tisíců zemědělců, kteří ve čtvrtek vyrazili na silnice napříč republikou v traktorech a kombajnech. Jejich zástupci se usadili i před Kongresovým centrem v Praze. Lidem tu rozdávali zadarmo údajně poslední česká jablka a brambory. A to přímo na dohled od místa, kde rokovali ministři zemědělství Evropské unie.

Zatlouct hřebíky, přivázat plachty a hlavně doplnit palivo. Zemědělci chtěli být vidět. Ve čtvrtek úderem deváté ráno se traktory a kombajny daly do pohybu. „Obáváme se prudkého nárůstu cen potravin a jejich případné nedostupnosti,“ sdělil Petr Pokorný, předseda představenstva Zemědělské služby Dynín. „Nebudeme smět orat, což ovlivní pěstování některých plodin,“ dodal předseda představenstva Agropodniku Košetice Zdeněk Duffek.

 Na Pelhřimovsku se domluvili zemědělci ze širokého okolí a vyrazili do ulic s transparenty jako „chceme rovné podmínky“. Na silnicích se protesty místy neobešly bez kolon a zmatků. „To, že se o 5 minut zpozdí na své cestě, je proti tomu, že nebudou mít za 10 let co jíst, minorita,“ podotkl zemědělec Jiří Vacek. „Naším cílem nebylo blokovat dopravu, ale upozornit na sebe. Proto jsme zvolili čtvrtek dopoledne mezi devátou a jedenáctou hodinou,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Seznam toho, co se valí na české zemědělce za pohromy, jako by byl v očích protestujících nekonečný. Vadí drahé ceny energií, příkazy z Evropské unie i konkurence ze zahraničí. „Chápu, že může být určitá nervozita na straně zemědělců,“ sdělil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

 Řada podniků už ukončuje chovy nebo snižuje plochy náročných plodin, jablka možná kvůli nákladnému skladování zůstanou na stromech. Pořád je ale dost menších farmářů, kteří se do podobných protestů nezapojují.

Zemědělci si stěžují i na marže v obchodech

Zemědělci se také shodují na tom, že marže supermarketů jsou nepřiměřené. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula ale marže kontrolovat nechce, supermarkety však vyzývá, aby zbytečně neprovokovaly.

Deset vajec chovatelé prodávali do obchodů za 22 korun. Supermarkety je pak nabídly za 34 korun. Podobná situace je u mléka. „Výkupní cena mléka je 11,50 až 12 Kč, zatímco ceny mléka v obchodech jsou na 22 až 25 korunách. Zemědělská prvovýroba je ve špatné tržní situaci,“ sdělil ekonom zemědělství Martin Sedláček.

Zástupci supermarketů ale vysoké marže vylučují. Ten, kdo podle nich situace zneužívá, jsou dlouhodobě zemědělci. „Obchody ale i potravináři mají ziskovost okolo 3 až 4 procent, zemědělci okolo 13 až 14 procent, pokud si někdo mastí kapsu jsou to agrobaroni,“ míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Oficiálně marže může kontrolovat jen ministerstvo financí. To ale takový krok odmítá. Prý by takové opatření bylo finančně velmi nákladné.

X X X

Ať nám neumrznete. Lukašenko štípe dříví, prý ho chce dát Evropanům na zimu

S blížící se zimou evropské státy čím dál tím více straší energetická a plynová krize. A zřejmě proto si běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko neodpustil rýpanec schovaný za netradiční nabídkou. Ve videu zveřejněném běloruskými státními médii ukazuje, jak štípá dříví. Následně v klipu říká, že ho dělá pro Evropany, zejména pak pro Poláky, „aby neumrzli“.

Běloruská hlava státu má se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem mnoho společného. Mimo jiné je to snaha působit před svým národem jako statný „moloděc“, který je zběhlý ve všem, co dělá. Lukašenko se tak naposledy předvedl při štípání dříví.

 Na videu, které zveřejnila běloruská média, si Lukašenko společně s podnikatelem Sergejem Teterinem každý bere velký špalek, na který se chystají se svými sekerami. „Nenecháme přece Evropu zamrznout,“ vysvětluje Lukašenko svému kamarádovi, přičemž tvrdí, že „pomáhá svým bratrům“. Před nimi již leží naštípaná hromada dřeva, ale asi lze bezpečně usoudit, že nešlo o práci běloruského vládce.

„Pomůžeme našim bratrům. Možná, že nám na oplátku jednoho dne taky pomohou,“ říká dále Lukašenko podnikateli. Ten reaguje pochvalou. „Ty myslíš na všechny. Na celou Evropu i na celou planetu,“ poklonkuje běloruské hlavě státu. „Co jiného dělat? Vždyť jsme ve středu Evropy,“ reaguje vládce a pustí se do práce.

Lukašenko následně říká, že Evropa je aktuálně ve stavu, kdy prý bude ráda za jakoukoliv pomoc. „Evropa si teď nemůže vybírat, jestli borovici nebo břízu. Záleží jen na tom, aby byli v teple,“ pokračuje ve videu autoritářský prezident, kterému se léta přezdívalo „poslední diktátor Evropy“. Kromě toho se s Teteninem zamýšlí, jak zajistit, aby dříví došlo „k dělníkům a rolníkům, ne boháčům“.

„Hlavní je, aby (Andrzej) Duda s (Mateuszem) Morawieckým neumrzli v Polsku,“ pokračoval Lukašenko s odkazem na polského prezidenta a premiéra. Teterin přitakává: „No, jsou to přece jen naši sousedi, že?“ Lukašenkova odpověď na sebe nenechává dlouho čekat. „Ano. Možná pak přijdou k rozumu,“ poznamenal běloruský vladař.

Na jeho slova již reagoval například poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. „Co bychom mu měli říci? Měli bychom mu ukázat video nových zásob těžkých zbraní, které jsou jistě na cestě?“ otázal se se na Twitteru.

 Muž velkých gest a spojenec Putina

Evropské státy aktuálně čelí rozsáhlým důsledkům energetické a plynové krize. Obě komodity v uplynulých týdnech a měsících velmi zdražily, přičemž řada vlád, včetně té české, musela přistoupit k opatřením na pomoc svým občanům.

Naproti tomu Lukašenko problémy s plynem rozhodně nemá. Stále totiž zůstává velkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož invaze na Ukrajinu plynovou krizi v podstatě zahájila a tu energetickou značně prohloubila.

 Do samotné války, kterou Kreml označuje za „speciální vojenskou operaci“, Bělorusové aktivně nezasáhli. Je však nesporné, že Rusům umožnili využívat své území u ukrajinských hranic, a to jak pro přesuny ruských vojáků, tak umístění artilerie. V běloruském pohraničí rovněž vznikly polní nemocnice pro raněné ruské vojáky. Lukašenko a jeho pohůnci byli posléze stejně jako mnozí významní Rusové zasaženi západními sankcemi.

Samotný Lukašenko je znám coby muž velkých gest. Podobně jako Putin se rád nechává fotit a natáčet při sportování nebo činnostech, které nejsou pro hlavu státu úplně typické. Mimo štípání dříví například sklízel úrodu obilí. Běloruský prezident pak stejně jako Putin má ve velké oblibě lední hokej, často jej hraje na exhibicích.

X X X

Ruští špioni na úřadech, ve firmách i v EU?

Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí měl spolupracovat s ruskou rozvědkou SVR a vynášet pro ni tajné informace. Zprávu Deníku N potvrdili členové vlády i bezpečnostní informační služba (BIS), která zmíněného pracovníka odhalila. Zjištění BIS nepřekvapilo někdejšího vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla ani bývalého ministra financí Ivana Pilipa.

„Rusko mělo a má své lidi nejen v české státní správě, ale i v řadě tuzemských firem. Má je v Německu a dalších evropský státech i v Evropské komisi,“ řekl v pořadu 360° na CNN prima NEWS Jaroslav Míl. Podle něj zastoupení ruských špionů v české státní správě není ničím neobvyklým.

 „Poznáte to podle argumentace či výsledků. Jak se v minulosti usilovně bránilo výstavbě plynového připojení na Polsko. Plynovod se nepostavil a my jsme v takové situaci, v jaké jsme. Podívejme se, kdo vládl v posledních osmi letech a jaké byly jeho zájmy,“ rýpnul si Míl do vlád Bohuslava Sobotky (dříve ČSSD) a Andreje Babiše (ANO).

Jaroslav Míl působil za Babišovy vlády jako vládní zmocněnec pro jadernou energetiku. Tehdy jako klíčový člověk pro přípravu tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany ostře kritizoval záměr ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) oslovit dotazníkem i ruský Rosatom.

Vláda na Havlíčkův návrh Míla v roce 2021 odvolala, prý i kvůli tomu, že neměl požadovanou bezpečnostní prověrku. To však Míl kategoricky popírá. „Na rozdíl od některých jsem to prověření měl,“ uvedl. Podle něj v Česku v posledních letech panovala maximální snaha nedělat nic proti takřka 100procentní závislosti na ruském plynu.

Pilip: Rusko má vazby i na Pražský hrad

Odhalení ruského špiona na resortu zahraničí nepřekvapilo ani ekonoma Ivana Pilipa, který zastával funkci ministra financí ve druhé vládě Václava Klause i v kabinetu Josefa Tošovského. „Že se takový člověk občas najde, je v evropských státech poměrně běžné. Pozitivní je fakt, že ho BIS odhalila,“ prohlásil Pilip.

Podle něj však ruský vliv sahá do mnohem vyšších pater českého systému. „Mnohem víc znepokojující je, že zájmovou agenturu Rusko mělo či má dlouho na Pražském hradě či v některých politických stranách. Proto Česko do těchto těžkých dob vstoupilo tak zranitelné, neboť je závislé na ruském plynu,“ dodal.

BIS premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) s případem ruského špiona seznámila už v první polovině letošního roku. Už před lety zjistila, že ruská tajná služba SVR má na českém ministerstvu zahraničí zdroj citlivých informací. Poté se jí povedlo podezřelou osobu identifikovat.

„Ruská rozvědka využila jeho slabosti pro ženy a peníze. Postupně po českém diplomatickém pracovníkovi začala vyžadovat informace z české diplomacie, a to i utajované. Muž za jejich předání opakovaně převzal peníze,“ řekl zdroj Deníku N.

Pandemie covidu kontakty mezi pracovníkem SVR a jeho českým informátorem zásadně omezila, podotkl Deník N. V první polovině letošního roku se pak kontrarozvědka rozhodla akci ukončit a o situaci informovala jak ministra zahraničí, tak i premiéra.

X X X

Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí měl spolupracovat s ruskou rozvědkou SVR a vynášet pro ni tajné informace. Zprávu Deníku N potvrdili členové vlády i bezpečnostní informační služba (BIS), která zmíněného pracovníka odhalila. Zjištění BIS nepřekvapilo někdejšího vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla ani bývalého ministra financí Ivana Pilipa.

„Rusko mělo a má své lidi nejen v české státní správě, ale i v řadě tuzemských firem. Má je v Německu a dalších evropský státech i v Evropské komisi,“ řekl v pořadu 360° na CNN prima NEWS Jaroslav Míl. Podle něj zastoupení ruských špionů v české státní správě není ničím neobvyklým.

 „Poznáte to podle argumentace či výsledků. Jak se v minulosti usilovně bránilo výstavbě plynového připojení na Polsko. Plynovod se nepostavil a my jsme v takové situaci, v jaké jsme. Podívejme se, kdo vládl v posledních osmi letech a jaké byly jeho zájmy,“ rýpnul si Míl do vlád Bohuslava Sobotky (dříve ČSSD) a Andreje Babiše (ANO).

Jaroslav Míl působil za Babišovy vlády jako vládní zmocněnec pro jadernou energetiku. Tehdy jako klíčový člověk pro přípravu tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany ostře kritizoval záměr ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) oslovit dotazníkem i ruský Rosatom.

Vláda na Havlíčkův návrh Míla v roce 2021 odvolala, prý i kvůli tomu, že neměl požadovanou bezpečnostní prověrku. To však Míl kategoricky popírá. „Na rozdíl od některých jsem to prověření měl,“ uvedl. Podle něj v Česku v posledních letech panovala maximální snaha nedělat nic proti takřka 100procentní závislosti na ruském plynu.

Pilip: Rusko má vazby i na Pražský hrad

Odhalení ruského špiona na resortu zahraničí nepřekvapilo ani ekonoma Ivana Pilipa, který zastával funkci ministra financí ve druhé vládě Václava Klause i v kabinetu Josefa Tošovského. „Že se takový člověk občas najde, je v evropských státech poměrně běžné. Pozitivní je fakt, že ho BIS odhalila,“ prohlásil Pilip.

Podle něj však ruský vliv sahá do mnohem vyšších pater českého systému. „Mnohem víc znepokojující je, že zájmovou agenturu Rusko mělo či má dlouho na Pražském hradě či v některých politických stranách. Proto Česko do těchto těžkých dob vstoupilo tak zranitelné, neboť je závislé na ruském plynu,“ dodal.

BIS premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) s případem ruského špiona seznámila už v první polovině letošního roku. Už před lety zjistila, že ruská tajná služba SVR má na českém ministerstvu zahraničí zdroj citlivých informací. Poté se jí povedlo podezřelou osobu identifikovat.

„Ruská rozvědka využila jeho slabosti pro ženy a peníze. Postupně po českém diplomatickém pracovníkovi začala vyžadovat informace z české diplomacie, a to i utajované. Muž za jejich předání opakovaně převzal peníze,“ řekl zdroj Deníku N.

Pandemie covidu kontakty mezi pracovníkem SVR a jeho českým informátorem zásadně omezila, podotkl Deník N. V první polovině letošního roku se pak kontrarozvědka rozhodla akci ukončit a o situaci informovala jak ministra zahraničí, tak i premiéra.

X X X

Země je náš jediný akcionář. Miliardář Chouinard převedl majetek ekologům

Americký miliardář Yvon Chouinard se rozhodl převést svou maloobchodní společnost Patagonia na organizace, které budou využívat její zisky k ochraně životního prostředí. Chouinard to dnes uvedl v otevřeném dopise na webových stránkách podniku. „Země je teď naším jediným akcionářem,“ píše se v záhlaví dopisu.

Třiaosmdesátiletý Chouinard se rozhodl převést všechny akcie podniku s hlasovacími právy na fond Patagonia Purpose Trust, který má chránit hodnoty firmy. Všechny akcie bez hlasovacích práv pak převede na organizaci Holdfast Collective, která se zabývá ochranou životního prostředí.

„Vydělané peníze po reinvesticích do podnikání budou rozděleny jako dividendy na pomoc v boji s (ekologickou) krizí,“ uvedl podnikatel. Chouinard podle serveru BBC předpokládá, že částka směřující na ekologické aktivity se bude pohybovat kolem 100 milionů dolarů (zhruba 2,5 miliardy Kč) ročně.

Společnost Patagonia je maloobchodním prodejcem outdoorového oblečení. Značka získala kultovní status díky svému důrazu na udržitelnost, například v podobě celoživotní záruky na oblečení či nabídky cenově dostupných oprav.

Podnik je známý reklamním sloganem „Don’t buy this jacket (Nekupujte si tuto bundu)“. Jeho cílem je přimět spotřebitele k tomu, aby se zamysleli nad dopady konzumního způsobu života na životní prostředí a kupovali jen takové zboží, které opravdu potřebují.

X X X

Královna vybrala dceru, aby provázela její rakev. Je mi ctí, uvedla princezna

Byla s matkou poslední hodiny života a Alžběta II. pro ni vybrala těžký úkol. Královna požádala princeznu Annu (72), aby provázela její rakev na poslední cestě ze Skotska do Londýna. Jediná dcera královny vydala prohlášení.

 „Měla jsem to štěstí, že jsem mohla sdílet posledních 24 hodin života mé nejdražší matky. Bylo mi ctí a výsadou doprovázet ji na jejích posledních cestách. Být svědkem lásky a úcty, kterou tolik lidí na těchto cestách projevovalo, bylo zarmucující i povznášející. Všichni budeme sdílet jedinečné vzpomínky. Děkuji každému, kdo sdílí náš pocit ztráty,“ uvedla princezna Anna.

„Možná jsme si připomněli, jak velkou část její přítomnosti a přínosu pro naši národní identitu jsme považovali za samozřejmost. Jsem také velmi vděčná za podporu a pochopení nabízené mému drahému bratru Charlesovi, když přijímá další povinnosti monarchy. Mé matce, královně, děkuji,“ dodala.

Právě princezna Anna a princ Charles byli u smrtelné postele své matky na zámku Balmoral, kde 8. září zemřela ve věku 96 let. Mladší sourozenci princové Andrew a Edward, stejně jako Charlesovi synové William a Harry přijeli až po královnině smrti.

X X X

Podnikatel Redl z kauzy Dozimetr je na svobodě, ven se dostal na kauci

Podnikatel Michal Redl, který je jedním z hlavních aktérů a obviněný v korupční kauze v pražském dopravním podniku (DPP) s policejním názvem Dozimetr, je na svobodě. Ve čtvrtek ho po třech měsících propustili z vazby, a to poté, co se se státním zástupcem dohodl na zaplacení kauce.

 Uvedl to server Seznam zprávy s odvoláním na mluvčí Vězeňské služby Markétu Prunerovou. Ta to následně potvrdila i redakci iDNES.cz. „Dnes po poledni byl propuštěn z vazby,“ uvedla.

Server dodal, že právě ve čtvrtek vyšetřovatelům skončila lhůta pro to, aby mohl být Redl ve vazbě kvůli ovlivňování svědků. V posledních týdnech byly z vazby propuštěny i další klíčové postavy kauzy Dozimetr.

Naposledy minulý pátek se na svobodu dostal podnikatel Zakaría Nemrah, o týden dříve vazbu opustil i bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček nebo někdejší ekonomický ředitel DPP Matej Augustín. Třeba Hlubuček musel zaplatit kauci ve výši šesti milionů korun.

Redl, který je podle kriminalistů jednou z hlav celé kauzy, čelil trestnímu stíhání již v minulosti, a to v souvislosti s případem daňových úniků jihlavské firmy M5, ve kterém byl odsouzen i Radovan Krejčíř. Redl však tehdy trestu unikl. Soudu předložil lékařský posudek, podle kterého je vážně psychicky nemocný a částečně je dokonce omezena jeho svéprávnost.

Okresní soud v Plzni přitom zrovna letos v polovině května rozhodl, že Redl může být dál nesvéprávný, a to s platností na dalších pět let. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ale v posledních dnech poslal podle Seznam zpráv pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové dopis, který mimo jiné obsahuje i podnět, aby Redlovo stíhání v této kauze znovu pokračovalo.

Z kontextu Blažkova dopisu na pražské vrchní státní zastupitelství podle serveru vyplývá, že ministr není přesvědčen o přetrvávajících psychických problémech zlínského podnikatele, které by měly bránit v jeho stíhání. Blažek poukazuje na možnost, že se Redlův zdravotní stav zlepšuje. „Zlepšující se zdravotní stav v rámci jednání před soudem konstatoval i sám obviněný, jeho partnerka a přizvaná znalkyně,“ citoval z ministrova dopisu server.

V kauze Dozimetr je obviněna víc než desítka lidí. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Kvůli kauze odstoupil ministr školství a jeden ze zakladatelů STAN Petr Gazdík, europoslanec Stanislav Polčák kvůli známosti Redlem v hnutí pozastavil členství. S mužem se scházel i ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek, který následně také rezignoval. Odstoupila i místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová. Byla terčem kritiky kvůli tomu, že svědkem jejího muže na jejich svatbě a kmotrem jejího dítěte byl Nemrah.

X X X

Ministerstvo zahraničí propustilo zaměstnance který spolupracoval s Ruskem. BIS ho sledovala již roky

Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí spolupracoval s ruskou Službou vnější rozvědky (SVR) a vynášel jí tajné informace, napsal ve čtvrtek web Deníku N s odkazem na premiéra Petra Fialu (ODS), ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) i Bezpečnostní informační službu (BIS). Ta pracovníka odhalila a roky sledovala. Ministerstvo podle Deníku N i serverů Aktuálně.cz a Respekt.cz musel opustit.

 Šlo o vysoce prověřeného zaměstnance, který měl i bezpečnostní osvědčení na nejvyšší stupeň přísně tajné, napsal Deník N s odkazem na své zdroje z diplomacie. Na ministerstvu pracoval od 90. let a vedle centrály v Praze působil také na českých ambasádách, mimo jiné v jedné z afrických zemí.

BIS premiéra a ministra zahraničí s případem seznámila v první polovině letošního roku, píše Deník N. „Mohu potvrdit, že jsem rozhodl o přijetí takových kroků, díky kterým na ministerstvu již nepůsobí zaměstnanec, který spolupracoval s cizí mocí. Další informace nebudu z bezpečnostních důvodů komentovat,“ uvedl Lipavský.

„Jsem o celé věci informován a oceňuji práci tajných služeb, v tomto případě BIS. Je to důkaz toho, že bezpečnostní složky pracují kvalitně a ve prospěch českých občanů,“ cituje Deník N Fialu.

Odhalení potvrdila také BIS. „Na ministerstvu zahraničí byly z naší strany zmapované aktivity jednoho z jeho zaměstnanců ve vztahu k ruské zpravodajské službě,“ řekl Deníku N mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Ruská policie zadržela na Sibiři vědce, kterého podezírá z vlastizrady

 BIS podle deníku nejprve před lety zjistila, že SVR má na českém ministerstvu zahraničí zdroj citlivých informací, a poté ho identifikovala a sledovala. „Ruská rozvědka využila jeho slabosti pro ženy a peníze,“ cituje deník jeden ze svých diplomatických zdrojů.

Není jasné, zda se o muže kvůli vynášení informací Rusku, které nyní vede válku proti Ukrajině, zajímá policie nebo zda je za to stíhán.

„Nejde to udělat, protože jde o zpravodajské informace, které nemohou být použité u soudu. Současný zákon to neumožňuje,“ cituje Deník N svůj vysoce postavený zdroj z justice, který si nepřál být jmenován.

X X X

Soud přihlédl k šikaně. Kornasová se opět vrací do čela ostravských žalobců

Městský soud v Praze (MS) dnes zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti o odvolání Tamary Kornasové z funkce vedoucí Okresního státního zastupitelství v Ostravě (OSZ). Soud opětovně rozhodoval poté, co Nejvyšší správní soud (NSS) v dubnu vyhověl kasační stížnosti ministra spravedlnosti. Kornasovou odvolal na návrh její někdejší nadřízené, vedoucí krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové, ministr spravedlnosti v listopadu 2018.

Tamara Kornasová se již podruhé vrátí po svém odvolání do funkce vedoucí státní zástupkyně OSZ v Ostravě. Rozhodl tak dnes senát MS v Praze v čele s předsedou Markem Bedřichem. Jedná se již o třetí rozhodnutí MS v Praze v tomto sporu. Poprvé soud žalobu zamítl, rozhodnutí ovšem zrušil NSS, když soudu vytkl, že se nezabýval tím, zda na vytýkaná pochybení Kornasové nemohla mít vliv šikana a bossing ze strany jejích nadřízených.

Tomu byla Kornasová vystavena podle pravomocného rozhodnutí civilních soudů. V lednu letošního roku MS v Praze rozhodnutí ministra zrušil, avšak NSS opět nebyl spokojen, a proto v dubnu částečně vyhověl kasační stížnosti ministra spravedlnosti.

Soud při dnešním jednání akceptoval důkazy Kornasové v podobě rozhodnutí obou civilních soudů ve věci její žaloby na stát ohledně šikany a bossingu.

Zástupkyně MSp oproti tomu upozornila soud na ty pasáže odůvodnění rozhodnutí, v nichž soudy konstatují, že Kornasová se chyb coby vedoucí dopustit měla a že tlak od nadřízených zvládala, zásah byl shledán „pouze“ do její důstojnosti.
Jakkoliv lze tedy podle zástupkyně MSp chápat nepříjemnost celé situace, ministr posuzoval pouze to, zda návrh obsahuje důvody pro odvolání z funkce vedoucí státní zástupkyně. A rozhodnutí ministra obsahovala všechny náležitosti, což konstatoval i NSS. S rozhodnutími civilních soudů se ministerstvo navíc vypořádat nemohlo, neboť v době posuzování návrhu na odvolání ještě neexistovala.

Hrubě zaujaté prověrky

Podle právního zástupce Kornasové Pavla Uhla však nelze při posuzování návrhu na odvolání odhlížet od toho, že tehdejší nadřízení Kornasové si vytvářeli tlakem důvody pro její odvolání. Dlouhodobě byla vyvíjen účelový tlak, který měl zásadní vliv na řídící a manažerské pravomoci Kornasové coby vedoucí státní zástupkyně. A protiprávně vytvořený podklad nemůže být důvodem pro odvolání. „Vedení Krajského státního zastupitelství v Ostravě si významným způsobem vyrábělo to, co potom měřilo. Můžeme vést polemiku, zda to žalobkyně snášela, ale rozhodně nelze pochybovat, že to dříve či později vede k chybám,“ konstatoval Uhl. Oprávněné tedy byly podle Uhla pouze důvody prověrek, nikoliv pak ovšem závěry. To vyplývá podle Uhla i ze svědeckých výpovědí kolegyň Kornasové, podle nichž byly závěry těchto prověrek „hrubě zaujaté“.

A ani podle dnešního rozhodnutí soudu nelze přehlédnout důkazy, které svědčí o tom, že vytýkaná pochybení, která sloužila jako důvod pro odvolání Kornasové z funkce, mohla být zapříčiněna šikanózním jednáním nadřízených. Podle soudu nejde jen o to, že byly uvedeny konkrétní důvody pro odvolání Kornasové z funkce. Bylo totiž prokázáno, že na ni byl vyvíjen tlak, který mohl mít vliv na to, aby dostála povinnostem vedoucím státní zástupkyně.

Soud proto rozhodnutí ministra spravedlnosti zrušil a o návrhu na odvolání Kornasové bude muset být znovu rozhodnuto. MSp může podat proti rozhodnutí ještě kasační stížnost.

Kornasová se nicméně doručením rozhodnutí stranám vrací do funkce vedoucí OSZ v Ostravě. Vedení soustavy jí bude muset vrátit 380 tis. Kč, které si na ní vymohlo po posledním kasačním rozhodnutí NSS. Otázkou nyní je, zda je vedení KSZ v Ostravě ještě schopno za dané situace objektivního přístupu vůči Kornasové, a není zde prostor pro mediaci ze strany nadřízených. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Znalkyně odmítla nepravdivý posudek. Trvá na tom, že dechovou zkoušku u soudkyně ovlivnily léky a žvýkačka

 Znalkyně Eva Herkommerová obžalovaná z podání nepravdivého posudku u soudu v Mostě se cítí být nevinná, řekla to dnes před soudem. Znalecký posudek vytvořila pro bývalou soudkyni Markétu Lehkou, odsouzenou za řízení pod vlivem alkoholu. Ta vinu odmítala, hájila se tím, že před jízdou užila léky. Pravomocný rozsudek pro ni znamenal konec v justici. Herkommerová v posudku uvedla, že výsledek obou dechových zkoušek u Lehké nepochybně ovlivnily léčivé přípravky. Za křivou výpověď jí hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, případně zákaz činnosti.

„Necítím se vinna, nesouhlasím s popisem skutku a jeho kvalifikací,“ uvedla Herkommerová, podle níž trestní stíhání vedené vůči ní trpí procesní vadou. Její obhájce Vlastimil Němec navrhl vrátit věc policejnímu orgánu k došetření. Herkommerová uvedla, že nikdy žádný nepravdivý posudek nezpracovala. Za více než 18 let vytvořila podle svých slov na 8000 posudků, jejichž závěry nikdo nezpochybnil. Po popisu svých zkušeností se obžalovaná věnovala ve své výpovědi zejména citacím odborníků, kteří se vyjadřovali k tématu měření alkoholu v dechu.

Hlídka Lehkou zastavila v Mostě v prosinci 2019 poté, co sledovala její jízdu ve městě. Při dechové zkoušce policisté ženě naměřili 1,8 promile alkoholu. Po pěti minutách naměřená hodnota činila 1,75 promile. S krevním testem Lehká nejprve souhlasila, následně ho odmítla. Hájila se tím, že zvýšenou hodnotu způsobily léky stopangin a bromhexin. Za řízení v opilosti dostala podmínku, peněžitý trest a přišla o talár. Nejvyšší soud letos v únoru odmítl její dovolání.

Léky a žvýkačka

Herkommerová řekla, že trvá na závěrech uvedených v posudku v případu Lehké. V něm mimo jiné uvedla, že je víc než pravděpodobné, že hladina alkoholu v krvi u soudkyně Lehké ve chvíli, kdy ji zastavila policejní hlídka, byla nulová, a že tedy neřídila auto pod vlivem alkoholu. Znalkyně dnes řekla, že osobně Lehkou před zadáním posudku neznala. Lehká oslovila znalkyni 13. prosince 2019 s tím, že jí o den dříve zastavila policejní hlídka a popsala Herkommerové svou situaci. Hotový posudek měla znalkyně 2. ledna 2020.

Dechové zkoušky nebyly podle znalkyně provedeny správně. Výsledky dechových zkoušek byly podle ní ovlivněny léky požitými před jízdou a během ní a Lehká měla při provádění dechových zkoušek v ústech žvýkačku. Herkommerová uvedla, že jí Lehká řekla, že po 17:00 užila předepsané dávkování bromhexinu a kolem 17:20, krátce před zastavením policií, si stříkla stopangin. První dechová zkouška byla provedena v 17:28 a druhá v 17:33. Podle Herkommerové měla být dechová zkouška provedena nejdříve 15 minut po užití léků. Zdůraznila, že se měla opakovat po deseti až patnácti minutách třetí dechová zkouška.

Po výslechu obžalované soud hlavní líčení odročil na 29. listopadu. Navrhováni jsou tři svědci a osobní slyšení znalce obžaloby, který v případu Lehké vyhotovil zdravotnický posudek. Státní zástupkyně navrhla ještě výslech odborníka, který udělal revizní posudek. Z něj podle tehdejšího vyjádření okresního soudu vyplynulo, že naměřené hodnoty neodpovídají uváděné aplikaci léků v době před dechovými zkouškami.

X X X

SOUDKYNĚ  TŮMOVÁ  V  PRAZE  SOUDILA  OPILÁ

Soudkyně Tůmová v Praze soudila opilá. Zkoušku na alkohol podstoupila až po vyřízení šesti případů

Soudkyně Jana Tůmová řídila jednání opilá, do jednačky šla v černých brýlích a byl z ní cítit alkohol. Hodonínský soudce Ladislav Sobotka zase ztratil zbraň coby předmět doličný. Pokud má platit zásada, že ten, kdo kontroluje a hodnotí práci ostatních, musí sám jít příkladem, obstál tento týden jeden z kárných senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) dobře. Hned tři případy pochybení soudců okresních soudů totiž zvládl během dvou hodin.

Šlo o věci poměrně jednoduché, řešené dohodou mezi účastníky a většinou formou videokonference.

Jako první se před kárný senát dostal případ soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 8 Mgr. Jany Tůmové. Její prohřešek spočíval v tom, že letos v únoru soudila opilá. Už při cestě do soudní síně z ní pracovníci soudu cítili alkohol, měla nasazené tmavé brýle a neudržela rovnováhu. Přesto asi po dvou hodinách nejprve odmítla orientační dechovou zkoušku nařízenou vedením soudu a pokračovala v jednáních, byť alkohol byl cítit i v soudní síni. V tomto stavu projednávala celkem šest případů a teprve poté se zkouškou souhlasila – po zhruba pěti hodinách v soudní síni ukázal přístroj 1.52 promile. „Lituju toho a už se to nebude opakovat,“ uvedla Tůmová, která je v justici od roku 2016 a pracuje na civilním úseku.

Kárný senát v tomto případě akceptoval dohodu o uznání kárného provinění a přijetí trestu snížení platu o 15 % na jeden rok. Alkohol při rozhodovací činnosti soudce je samozřejmě velmi závažné porušení povinnosti soudce a bez jakýchkoliv pochybností ohrožuje důvěru v soudní systém.
Na druhou stranu vzal senát v úvahu, že dvaačtyřicetiletá soudkyně se šestiletou praxí nebyla dosud nijak kárně řešena a její dlouhodobé pracovní výsledky jsou dobré. Podle předsedkyně obvodního soudu Andrey Lomozové patří Tůmová k průměrně pracujícím soudcům, je pečlivá, nemá průtahy. Daný exces byl prý ojedinělý a kárně obviněná z něj jednoznačně vyvodila potřebná opatření k nápravě tím, že dobrovolně nastoupila příslušnou léčbu.

Mimořádně pracovitá soudkyně s průtahy

Paradoxně nejsložitější byl pro senát případ, který sám o sobě byl poměrně jednoduchý – několik průtahů zjištěných u soudkyně Okresního soudu v Liberci Jany Vodehnalové. Předseda soudu Petr Hoček při videokonferenčním jednání zdůraznil, že jemu samotnému je velmi líto, že kárný návrh vůbec musel podat. Soudkyně Vodehnalová prý totiž patří k mimořádně pracovitým a poctivým soudcům a zasloužila by spíše obdiv. V práci tráví 10-12 hodin denně, o víkendech využívá často vzdáleného přístupu do ISASu z domu, soudí i 14 pracovních dnů v měsíci, ochotně pomáhá kolegům a administrativě.

Toto své pozitivní hodnocení podřízené ovšem Hoček podle mínění senátu až příliš promítl i do navrhovaného kárného opatření. Přestože snížení snížení platu o 10 % na pouhé tři měsíce soud nakonec schálil, jeho adekvátnost podle slov předsedkyně Miluše Doškové poměrně dlouho zvažoval.

Videokonferenční kárná jednání využívá NSS už několik let Foto: Ivan Holas

Zaviněné průtahy sice nakonec shledal pouze ve čtyřech případech, nicméně šlo o věci trestní staršího data a nečinnost trvala vždy kolem jednoho roku, navíc za průtahy už byla jedenačtyřicetiletá kárně obviněná v roce 2020 potrestána hned dvěma výtkami. Miluše Došková proto varovala, že přes všechny polehčující okolnosti je schválený postih opravdu hraniční a že při opakování by byl výrazně přísnější.

Ztráta zbraně

Třetí předložená dohoda se naopak týkala případu poměrně kuriózního, i když poměrně závažného – soudce Okresního soudu v Hodoníně Ladislav Sobotka totiž v loňském roce ztratil střelnou zbraň. Doličný předmět v jim projednávaném případu si vyžádal od policie k provedení vyšetřovacího pokusu a bezprostředně poté jej podle vlastních slov předal muži, který se představil jako policista a měl se prokázat služebním průkazem. Soudce však o tom neučinil úřední záznam, pistole se k policii nevrátila a Generální inspekce bezpečnostních sborů nezjistila, že by ji převzal policista. Osud zbraně je dodnes neznámý.

I v tomto případě byl kárně obviněný soudce svým nadřízeným během videokonference hodnocen velmi kladně. Předseda OS Hodonín Roman Smetka však současně konstatoval, že kárné řízení je v tomto případě zcela namístě, neboť pouhé projednání věci či uložení důtky by nebylo adekvátní tomu, že ztraceným předmětem byla střelná zbraň. „Nenapadlo mě, že bych to předával někomu jinému než policistovi, viděl jsem průkaz. Je mi opravdu líto, že zbraň se nenašla, samozřejmě v tom cítím své kárné provinění,“ řekl Sobotka,

V tomto případě shledal kárný senát navržené kárné opatření – snížení platu o 10 % na 5 měsíců – za přiměřené, kdy na jedné straně došlo ke ztrátě doličného předmětu, a to dokonce zbraně, na druhé pak stálo pozitivní hodocení soudce (mj. má v agendě trestné činnosti nezletilých mladistvých na delikventy velmi pozitivní vliv) a jeho dosavadní pracovní výsledky. Ivan Holas, ceskajustice.cz

X X X

TENISTA  FEDERER  KONĆÍ   NA  KURTU

Poslední turnaj a konec. Federer po Laver Cupu v příštím týdnu ukončí tenisovou kariéru

Bývalý první tenista světa a vítěz dvaceti grandslamů Roger Federer příští týden po Laver Cupu ukončí kariéru. Jednačtyřicetiletý Švýcar o tom informoval na twitteru.

„Pro návrat do vrcholné formy jsem udělal všechno, ale tělo mi dalo jasnou odpověď. Je mi 41 a za 24 let jsem odehrál přes 1500 zápasů,“ uvedl Federer, který v posledních letech víc než tenis řešil zdravotní komplikace.

Devatenáctiletý Alcaraz ovládl US Open, stane se historicky nejmladší tenisovou jedničkou. Podrobil se několika operacím kolena, v roce 2020 odehrál pouze šest zápasů a vloni třináct. Na kurtech se jeden z nejlepších tenistů všech dob naposledy představil loni ve Wimbledonu a ještě nedávno doufal, že se k soutěžnímu hraní vrátí.

Nakonec se však rozhodl ukončit kariéru. „Laver Cup v Londýně bude moje poslední ATP akce. I potom budu hrát tenis, ale ne na grandslamech nebo okruhu,“ přidal Federer.

Rodák z Basileje má na kontě celkem 103 titulů a také dvě olympijské medaile. V Pekingu v roce 2008 získal se Stanem Wawrinkou zlato ve čtyřhře, čtyři roky nato v Londýně nestačil ve finále singlu na domácího Andyho Murrayho.

Na gradslamech se Federerovi nejvíc dařilo ve Wimbledonu, kde získal rekordních osm titulů. Šest přidal na Australian Open, pět na US Open a Rolland Garros ovládl jednou.

Právě pořadatelé Wimbledonu jako jedni z prvních reagovali na Federerův konec. „Budeš nám chybět. Díky za všechny ty vzpomínky a radost, kterou jsi všem rozdával,“ napsali na twitteru.

 „Rozhodnutí skončit je trochu hořké, protože mi tenis bude hodně chybět. Ale také si uvědomuji, že jsem měl ohromný talent, který jsem využil beze zbytku a navíc mnohem déle, než bych si dokázal představit,“ řekl Federer.

„Takže z celého srdce děkuji všem lidem na světě, kteří jste malému podavači míčku z Basileje pomohli splnit dětský sen. A velké dík také patří tenisu – miluji tě a nikdy tě neopustím,“ uzavřel Federer.

X X X

Utajená svatba Evy Samkové. V Krkonoších se provdala za herce Marka Adamczyka

Olympijská šampionka ve snowboardcrossu Eva Samková se provdala za herce Marka Adamczyka. Utajená svatba se konala v mlhou zalitých Krkonoších.

Snowboardistka Eva Samková a herec Marek Adamczyk si řekli „ano“ ve čtvrtek 15. září. Skromné oslavy na horské chatě Dvoračky a v hotelu Štumpovka se účastnilo asi 50 hostů.

Ze Samkové se tak stala Adamczyková. „Úspěchy nedělá jméno, ale osoba. Moje maličkost odteď s hrdostí, láskou a radostí nosí příjmení Adamczyková,“ sdělila webu Sport.cz.

Svatbu se páru přitom dařilo dlouho tajit. „Zatím to není na pořadu dne,“ říkal ještě loni v létě Adamczyk podle webu iSport.cz. Samková pro změnu na jaře odmítala zvěsti o zásnubách, které naznačoval prstýnek na její ruce. „Tyto věci moc neřeším a dávám si prstýnky na prsty, na které mi sedí, takže mě vůbec nenapadlo, že by to tak mohli lidé brát. Určitě zásnuby neplánuji, protože nejsem typ, který plánuje,“ uvedla tehdy.

Samková a Adamczyk se dali dohromady v roce 2018. Během čtyř let vztahu si snowboardistka prošla těžkým obdobím, při němž přišla o oba rodiče. Vzdát musela i účast na olympiádě, když si během Světového poháru rakouském Montafonu nešťastně zlomila oba kotníky.

X X X

Veronika Žilková má nového přítele. Je to známý rocker. 

Může se Veronika Žilková těšit na lepší časy? V srpnu se v médiích objevovaly především zprávy o tom, že se známá herečka hodlá soudit s manželem, diplomatem Martinem Stropnickým, o to, kdo bude pečovat o dceru Kordulu. Stropnický pár dní na to podal žádost o rozvod. Nyní Žilková oznámila, že má nového přítele. Řekla to v exkluzivním rozhovoru pro pořad ShowTime. Rovněž prozradila jméno svého partnera.

„Už se tím netajím. Ano, někoho jsem potkala. Ten muž je z úplně jiného světa,“ řekla Žilková v rozhovoru pro ShowTime. Jejím novým partnerem je někdejší basový kytarista rockové skupiny Argema Josef Holomáč.

„Bývalý rocker a basák ze staré kapely Argema. Pak založili novou EX Argemu. Když jsem ho potkala, nevěděla jsem, o co jde. Nikdy jsem rock neposlouchala. Je to ale legrační, že to přišlo v době, kdy zkouším rockový muzikál na Broadway (Okno mé lásky v Divadle Broadway, muzikál s hity skupiny Olympic; pozn. red.),“ smála se známá herečka.

S Holomáčem se prý potkala čirou náhodou. „Dobrá zpráva je, že zase žiju. Už jsem byla i na Moravě, kde jsem potkala jeho slavného bratra. Ten je autorem obrovského hitu Vyznání (Ty jsi má láska, ty jsi můj sen), což jsem netušila, že je od Argemy,“ přiznala.

„Je to skvělé, když vás život svede dohromady s někým, kdo je stejně starý, a máte spoustu podobných zážitků. Pro mě je to dobrá zpráva, že se dá stále začínat znova,“ dodala.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.