Slovákom robí problém inakosť v akejkoľvek podobe. Berlíne demonštrovalo 80 000 ľudí

V zahraničí jeho inakosť akceptujú, na Slovensku zažil nepríjemné situácie. Lucia Vosátková, sestra autistu Lukáša, si nevie predstaviť iného brata. S jeho hendikepom sa zžila aj vďaka rodičom.

„Chcem zomrieť neskôr ako môj brat. Pokojne aj deň po ňom, pretože viem, že ma potrebuje,“ hovorí Lucia Vosátková, sestra dnes už dospelého autistu Lukáša. Vďaka iniciatíve rodičov nikdy nebrala brata s hendikepom ako príťaž, práve naopak. Už roky s ním cestuje po svete a nevie si predstaviť, že by to bolo inak.

 X Diagnostikovanie autizmu často obráti rodinám život naruby. Keď ho potvrdili vášmu bratovi, boli ste malé dieťa. Pamätáte si, čo nasledovalo?

Brata diagnostikovali, keď som mala asi päť rokov. Veľmi si to nepamätám. Moji rodičia sa snažili rýchlo cez to dostať a hľadali spôsoby, ako bratovi pomôcť. Zároveň sa snažili, aby sme si vytvorili vzťah. Tým, že som iba o dva roky staršia, tak pre mňa je toto normálne. Neviem, aké je to mať zdravého súrodenca.

X Hovoríte, že sa snažili bratovi pomôcť. Ako to ovplyvnilo vás?

Musela som rýchlejšie vyrásť a byť rýchlejšie samostatná. Dlhé roky som mala najmä starších kamarátov, pretože moji rovesníci nemohli napríklad sami chodiť na krúžky mestskou dopravou. Formovalo ma to a nemyslím si, že to bolo zlé.

X Deti často vnímajú viac, ako si rodičia myslia. Snažili sa vám rodičia vysvetliť, čo sa deje?

To si nepamätám. Pamätám si odjakživa, že toto je môj brat a tak to je. V 90. rokoch boli výskumy autizmu v plienkach. Na Slovensko chodilo veľmi málo informácií. Ak aj áno, prichádzali z USA a boli v angličtine. Rodičia nevedia po anglicky, čiže sa k nim dostávali maximálne nejaké preložené texty.

Pamätám si, že k nám domov dokonca chodila študentka z Česka, ktorá bola na pobyte v USA. Písala diplomovku zameranú na konkrétnu metódu terapie autizmu. A potom neskôr k nám chodievala ďalšia študentka zo Slovenska, ktorá s bratom pracovala.

X Rodičia detí s autizmom sa neraz dostávajú do hraničných emočných situácií. Pamätáte si vy, že by vaši rodičia dali najavo, že prišla kríza a že nezvládajú nejakú situáciu?

Ak sa to aj stalo, v detstve som to nevnímala. Skôr nedávno, pár rokov dozadu, som zažila, že mama bola zdrvená tým, ako funguje systém na Slovensku. Ako opatrovateľka ZŤP osoby má nárok na príspevok na benzín a raz za niekoľko rokov i príspevok na auto. Išla na úrad požiadať o peniaze a prišlo jej predvolanie, aby sa tam dostavila aj s bratom.

X Čo nasledovalo?

Vytiahli na neho sadu otázok, ktorým ako autista nerozumel alebo mu prišli primitívne – napríklad, či si vie umyť zuby, naliať pohár vody a podobne. Rozčúlil sa, tresol dverami a odišiel. Vôbec nebrali ohľad na jeho diagnózu. Tá pani reálne skúmala, či brat má ešte autizmus alebo nie. Akoby sa to dalo vyliečiť.

Je to absurdné – prirovanala by som to k tomu, že sa pýtate, či človeku s amputovanými nohami náhodou nenarástli. Mame vtedy stopli tieto dávky a musela opäť obiehať odborníkov, ktorí jej potvrdili, že naozaj autizmus má.

X Aký bol váš vzťah s bratom v detstve?

Bola som pre neho vzor. Všetko, čo som robila, opakoval. Svojím spôsobom som ho ťahala. Fungovalo to u nás tak, že mňa natočili na video – umývala som si zuby, čítala, cvičila. On opakoval, čo videl na videu alebo keď niečo chcel, pretočil kazetu a ukázal to mame. Nerozprával.

X Dnes rozpráva?

Áno, vďaka snahe rodičov a všetkým terapiám. Neviete s ním však viesť hlboký dialóg a má problém s abstraktnosťou. Rád rozpráva o tom, čo ho baví.

X Vaša mama bola s bratom odmalička doma a je to tak dodnes. Často sa stáva, že rodičia autistov prichádzajú o kontakt so svetom a o priateľov. Ako to bolo u vašich rodičov?

Otec udržuje kontakty, chodí hrať tenis i s bratom. Mame zostala kamarátka z detstva a tiež skupina priateľov, s ktorými sa v lete stretáva pri Draždiaku v Bratislave. Kedysi sa stretávala aj s ďalšími mamami autistických detí, ale dnes už nie.

X Boli ste dieťa, chodili ste do školy, mali ste kamarátov. Ako vnímali, že máte brata s autizmom?

Brat chodil do špeciálnych škôlok a škôl, no aj tak sa mi raz stal nepríjemný incident. Bola som ešte na základnej škole a nový spolužiak sa mi posmieval za to, že mám autistického brata. Udrela som ho a zároveň vysvetlila, že z tohto sa sranda nerobí. Na ďalší deň sa mi prišiel ospravedlniť.

X Hovoríte, že váš brat má atypický autizmus. Vieme, že poruchy autistického spektra sú rôznorodé. V čom spočíva jeho stav?

Má stredne ťažký atypický autizmus. Neviem, čo to presne znamená. Nesnažím sa riešiť jeho diagnózu. Snažím sa ho pochopiť ako človeka.

X Vaši rodičia odmalička brali vás i brata na rôzne dovolenky. Mnoho ľudí s autizmom má však problém, keď ich vytrhnú zo stereotypu. Ako to zvládal brat?

Nebolo to jednoduché. Vytrhnutie ho posúvalo a zo zážitkov vedel žiť ešte veľmi dlho. Rodičia sa nechceli obmedzovať a on sa naučil, že takto to je. Samozrejme, vytvárali určité formy stereotypu – chodili sme približne v rovnakých dátumoch, na rovnaké miesta. Dlhé roky túžil po návšteve Disneylandu. Nakoniec som ho tam vzala a začali sme spolu cestovať každý rok.

X Ako vyzerajú vaše spoločné výlety?

Je jednoduchšie, keď ide ešte niekto, keďže s bratom sa až tak neporozprávam. Zároveň som zistila, že je dobré, ak ide s nami nejaký muž. Ak je napríklad brat dlho na toalete, môže tam ísť a skontrolovať ho. Zatiaľ sa nám všetko podarilo zvládnuť.

X Vaše cesty však nie sú all inclusive dovolenkami v hoteloch. Spoznávate mestá, meníte ubytovania, skúšate nové veci. Ako sa tomu brat dokázal prispôsobiť?

Veľa z toho čerpá aj po návrate. Teší sa, je to taká čistá detská radosť, pretože on je také večné dieťa. Chce ísť všade, kam ho vezmem, a už sa naučil, že pri mne nezažije na dovolenkách taký stereotyp ako s rodičmi. Mama mu napríklad dáva na olovrant chrumky – jeden balík má na tri dni. Ja som to zatrhla a keď ide so mnou, žiadne chrumky nie sú. Už trikrát dokázal napríklad spať na letisku. Prvý raz nerozumel, ale potom to bolo v poriadku.

X Na čo treba pri cestovaní s bratom myslieť ?

Musíte mať plán a aj keď ho nemáte, musíte sa tváriť, že ho máte. Raz nám v Škótsku vybuchlo ubytovanie a ja som nemohla priznať, že neviem, kde budeme spať. Jasné, že vie byť nervózny, nahnevaný, ale viem si ho „kúpiť“ napríklad jedlom. Keď niekam ideme, veľa plánuje aj on sám – napríklad ak odchádzame v nedeľu ráno, plánuje, že v sobotu večer sa pobalí.

X I keď ide všetko podľa plánu, občas sa predsa len vyskytnú nečakané a neraz nepríjemné situácie. Spomeniete si na niečo?

Najhoršie to bolo, keď sme leteli z Londýna. Pokazilo sa lietadlo. Po noci na letisku nás v ňom usadili, no potom ho začali opravovať. Brat zaspal a keď sa zobudil, zistil, že sme stále v Londýne. Veľmi sa hneval. Vtedy som volala mame a ona ho upokojila.

X A čo vtipné momenty?

Keď sme cestovali cez Kanadu do New Yorku, pán na kontrole mal zrazu problém, že brat je umelec. V USA totiž nechcú, aby tam prichádzali umelci hrať na verejné priestranstvá. Ukázal nám videá z Youtube, kde bol môj brat. Išlo o koncerty v rámci jeho muzikoterapie. Všetko som pánovi vysvetlila a zaželal nám šťastnú cestu.

X Sú na svete krajiny, kam by si ho určite nevzala?

Nie. Moje skúsenosti ukazujú, že v zahraničí lepšie akceptujú, že je iný. Na Slovensku je to horšie.

X Prečo?

Mama zažila viacero nepríjemností na verejnosti zo strany okolia. Raz bola s bratom v nákupnom centre. Keďže sa mu snaží dávať voľnosť, ona išla do jedného obchodu a on do druhého, kde si skúšal opasok. Nedošlo mu, že opasky sú rôznej dĺžky a vzal si kratší. Predavačka na neho zavolala SBS s odôvodnením, že nechce kradnúť, ale je čudný. Ten muž na neho nepríjemne vybehol. Polroka potom odmietal ísť do nákupného centra.

V supermarkete si zasa niečo fotil a zavolali na neho SBS. Opäť krik. Mama sa snažila vysvetliť jeho diagnózu, ale esbéeskár si to nechcel dať vysvetliť. Brat nechápal, čo robí zle.

Naposledy na Draždiaku zakýval jednému dievčaťu. Jej matka urobila obrovskú scénu a kričala, že je úchylák. Mama sa snažila vysvetliť jej, že má autizmus. „Takíto majú sedieť doma a nevychádzať,“ reagovala rozčúlená pani.

X Ako by ste definovali dnes svoj vzťah s bratom?

Máme typický súrodenecký vzťah. Pre mňa je to najlepší brat na svete. Bolo by super vedieť sa s ním porozprávať na inej úrovni. Iný vzťah však nepoznám a snažím sa nájsť spôsob, ako mu pomôcť. Nerozmýšľam nad tým, ako by to mohlo byť. V súvislosti s ním mám jediné želanie – chcem zomrieť až po ňom. Pokojne aj jeden deň potom, ako zomrie on, pretože viem, že ma potrebuje a vždy bude.

X Niekedy môžu súrodenci brať svojich hendikepovaných bratov alebo sestry ako príťaž. Čo by ste im odkázali?

Nikdy sa za súrodenca nehanbiť a nezanevrieť na neho iba preto, že je iný. Mali by sa mu snažiť pomôcť a brať ho takého, aký je. Som citlivá i na to, keď niekto v bežnej komunikácii povie vetu „Ty si taký autista“ neuvážene. Som otvorená tomu, keď sa to používa trefne, ale ľudia to často používajú a nevedia, čo tá diagnóza naozaj znamená.

X Ste v kontakte alebo poznáte aj iných súrodencov ľudí s autizmom? Aký je ich vzťah?

Nie každý má taký vzťah ako my. Ja si vážim svojich rodičov za to, že nám pomohli vybudovať si ho. U iných sa to v niektorých prípadoch pokazilo, možno aj pričinením rodičov. Možno chceli ochrániť to zdravé dieťa a izolovali ho od toho autistického. Tým však zamedzili, aby si vytvorili vzťah a skôr berú súrodenca ako príťaž a možno sa za neho aj hanbia, aktuality.sk

X X X

Po ruských raketových útokoch na ukrajinské energetické objekty zostalo bez elektrického prúdu 1,5 milióna odberateľov energie v siedmich oblastiach krajiny.

Počas dňa ruské sily podnikli 40 raketových úderov a 16 útokov pomocou dronov Šáhed-136 iránskej výroby, oznámil vo svojej večernej operačnej zvodke ukrajinský generálny štáb, podľa ktorého protivzdušná obrana zostrelila 20 striel s plochou dráhou letu a 11 útočných bezpilotných lietadiel.

Rusi zasiahli energetickú a kritickú infraštruktúru v deviatich oblastiach – Volyňskej, Rivnenskej, Charkovskej, Chmelnyckej, Kirovohradskej, Čerkaskej, Záporožskej, Odeskej a Mykolajivskej, oznámilo velenie ukrajinských ozbrojených síl. Prezident Volodymyr Zelenskyj predtým na Telegrame napísal, že ruské invázne sily od noci podnikli „masívny útok“, pri ktorom vypálili na jeho krajinu 36 rakiet, z ktorých väčšinu zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana.

X X X

Španielska armáda posilní protivzdušnú obranu východného bloku Severoatlantickej aliancie. Do Rumunska a Bulharska vyšle do konca roka celkovo 14 stíhacích lietadiel, uviedlo španielske ministerstvo obrany. Madrid minulý týždeň vyslal do Rumunska radar, ktorý pomáha monitorovať vzdušný priestor v oblasti.

V polovici novembra Madrid vyšle šesť svojich stíhacích lietadiel Eurofighter do Bulharska a ďalších osem stíhacích lietadiel F-18 pošle v decembri do Rumunska. Majú posilniť kontrolu a ochranu vzdušného priestoru v oblasti. Sprevádzať ich bude 260 vojakov a pilotov.

X X X

Evakuácia Chersonu: Ruskom dosadení úradníci sa podľa niektorých informácií zúfalo snažia premeniť Cherson na pevnosť a pokúšajú sa presunúť desaťtisíce obyvateľov, poznamenala agentúra AP. Kým okupačné úrady tvrdia, že presuny sú dobrovoľné, niektorí ukrajinskí činitelia podľa AP vyjadrili obavy z možného núteného presunu obyvateľov do Ruska alebo na územia okupované inváznou armádou.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho sily odrazili ukrajinský pokus o prelomenie línie v Chersonskej oblasti, Kyjev sa k tomuto tvrdeniu nevyjadril. Podobné informácie jednotlivých bojujúcich strán nie je možné nezávisle overiť. Obe strany sa v uplynulých dňoch tiež navzájom obvinili z plánovania útoku na priehradu Kachovskej vodnej elektrárne, pretrhnutie jej hrádze by v časti regiónu spôsobilo katastrofu v podobe povodne. Zariadenie je tiež dôležité pre výrobu elektrickej energie.

X X X

Prečo Fico založil Smer. Umožnil mu to aj Dzurinda

 Neochota ponúknuť Robertovi Ficovi štátnu funkciu po parlamentných voľbách v roku 1998 viedla napokon k tomu, že sa rozhodol založiť si vlastnú stranu. Niekdajší predseda Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Peter Weiss v rozhovore pre Pravdu odhaľuje pozadie vtedajšieho vývoja, o ktorom verejnosť dosiaľ nevedela. Z jeho slov vyplýva, že pod vznik Ficovho Smeru sa nepriamo podpísali traja vtedajší politickí lídri Mikuláš Dzurinda, Ján Čarnogurský a Jozef Migaš.

SDĽ si v roku 1996, keď ste sa už znovu neuchádzali o post predsedu, zvolila za vášho nástupcu Jozefa Migaša. Prečo jeho? Veď strana mala populárnejších politikov.

Migaš zaujal mnohých straníkov prísľubom, že zabezpečí dostatočné financovanie SDĽ, s ktorým boli v poslednom čase problémy. Pôvodne sa však mal stať novým predsedom Robert Fico, ktorého som navrhoval aj ja. V podstate prevládala zhruba dvojtretinová zhoda na Ficovi.

X Prečo?

Fico bol pred novembrom 1989 len šesť mesiacov kandidátom na členstvo v komunistickej strane, takže nikto ho nemohol obviňovať, že by sa exponoval v štruktúrach bývalého režimu. Ďalší fakt bol ten, že bol mladý, talentovaný, nádejný, obľúbený medzi ľavicovými voličmi. Jeho kandidatúru som bral ako hotovú vec s tým, že má obrovskú šancu, aby ho delegáti zjazdu zvolili za predsedu. Avšak večer pred zjazdom už priamo v Nitre za mnou prišli Jozef Stank a Ľubomír Fogaš s tým, že Fico sa vzdáva svojej kandidatúry v prospech Fogaša… Ukázalo sa, že to bola chyba.

X Môžete to objasniť a aj povedať, aký mal Fico dôvod, aby uvoľnil pôdu Fogašovi?

Chyba spočívala v tom, že delegáti na zjazde nadobudli dojem, že politické špičky SDĽ robia poza ich chrbát nejaké machinácie v zákulisí. Takže napriek tomu, že už vtedy populárny Fico verejne podporil Fogaša za predsedu, väčšina delegátov hlasovala za Migaša ako novú tvár. Nazdávam sa, že Fico sa rozhodol prenechať kandidatúru Fogašovi kvôli tomu, že bol skúsenejší politik, starší od Fica o trinásť rokov. A možno si aj uvedomil, že SDĽ sa nachádza v neľahkej finančnej situácii, preto radšej vycúval. Ale to sú len moje domnienky.

X Ako ste prijali správu, ktorú vám prišli povedať Fogaš a Stank?

V prvom momente som zbledol. Vedel som, že je zle, čo potvrdila reakcia delegátov počas konania zjazdu, o čom som sa už zmienil. Mimochodom, aj Migaš vnímal kandidatúru Fica ako jasnú vec. A neskôr sa nám zdôveril, že napriek tomu, že išiel kandidovať, viac-menej rátal so zvolením Fica za nového predsedu SDĽ.

 X O dva roky neskôr po zjazde sa konali parlamentné voľby, v ktorých bol medzi voličmi SDĽ ťahúňom Fico s veľkým ziskom preferenčných hlasov. Napriek vstupu strany do širokej vládnej koalície sa musel uspokojiť s tým, že má len poslanecký mandát, do výkonnej moci sa nedostal. Ako to bolo možné?

Pripomeniem, že SDĽ získala vyše 492-tisíc voličov, pričom viac ako 194-tisíc preferenčných hlasov dostal Fico. Potešilo ma, že hneď za ním som bol ja s takmer 165-tisíc voličskými krúžkami. Tretia bola Brigita Schmögnerová, ktorú krúžkovalo bezmála 150-tisíc voličov. Migaš ako predseda sa teda takpovediac na medailové pozície nedostal. Pri zostavovaní novej vlády vznikol pre SDĽ vážny problém, pretože dominantný podiel na volebnom výsledku mal Ficovi logicky zabezpečiť významnú štátnu funkciu. Dôrazne som na to poukázal po voľbách na rokovaní výkonného výboru SDĽ. V zmysle, že v strane to nemôže fungovať tak, že jedni budú volavky na voličov bez adekvátneho uplatnenia v štruktúrach moci, a iní, ktorí získali 4-tisíc až 5-tisíc preferenčných hlasov, si vezmú významné funkcie.

X Dostal Fico primeranú ponuku?

Áno. Funkciu ministra spravodlivosti.

x Prečo ju neobsadil?

Príčina bola úplne mimo SDĽ. Rozpad Slovenskej demokratickej koalície (SDK) spočíval v tom, že Ján Čarnogurský chcel, aby Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktorému šéfoval, pôsobilo ako samostatný politický subjekt. Podporu budúcej vlády podmienil tým, že sa stane jej členom, vo funkcii, o ktorú prejaví záujem. V danej situácii prichádzali do úvahy len dva posty: minister spravodlivosti alebo minister obrany. V druhom uvedenom rezorte bol jasne neprijateľný.

X Prečo?

Lebo Čarnogurský nesúhlasil so vstupom Slovenska do NATO, všetci dlhodobo poznajú jeho zahranično-politický kompas… Členstvo v aliancii pritom bolo pre náš štát vtedy kľúčové. Jednou z hlavných úloh vznikajúcej vlády bolo dostať sa do obranného spolku, do ktorého získali pozvánku Česko, Maďarsko a Poľsko na madridskom summite NATO v júli 1997. Len pripomeniem, že Slovensku sa vtedy neušla vstupenka do aliancie i na rokovania o vstupe do EÚ pre nedemokratické spôsoby vládnutia Vladimíra Mečiara. Čarnogurský sa preto stal ministrom spravodlivosti. Aby neriadil rezort obrany.

X Čo nepriamo znamená, že Fico mohol prevziať ministerstvo obrany.

To nikdy nebolo predmetom debaty. Jasným kandidátom bol bývalý minister obrany z prvej Moravčíkovej vlády širokej koalície Pavol Kanis. Navyše, Fico nemal blízko k tejto agende, chcel využiť to, že je vyštudovaný právnik. Právo mu bolo najbližšie.

X Fico obišiel s kreslami vo vláde naprázdno, nebola ešte iná možnosť, ako by sa mohol uplatniť v inej vysokej štátnej funkcii?

Migaš mu vyšiel v ústrety, ale nepochodil. Oslovil Mikuláša Dzurindu – lídra Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ), aby súhlasil so zriadením funkcie štvrtého podpredsedu NR SR. Dzurinda však vytvorenie tohto postu pre Fica odmietol.

 x Znamenalo to koniec ambíciám Fica?

Nie, pretože sa v SDĽ objavili úvahy, že ako právnik by sa mohol stať generálnym prokurátorom. Išlo o zodpovedné demokratické správanie SDĽ, aby jej preferenčnými hlasmi najúspešnejší kandidát vo voľbách dostal adekvátne miesto v štáte. Koaliční partneri na čele s Dzurindom však odmietli meniť ústavu pre jedného človeka. Išlo o to, že kandidát na šéfa prokuratúry musel mať najmenej 35 rokov. Ficovi vtedy chýbali dva roky do splnenia tejto podmienky.

X Ako Fico vnímal, že sa mu neušlo nič, čo by zodpovedalo jeho volebnému výsledku na kandidátnej listine SDĽ?

Dal najavo, že ak nezíska adekvátnu funkciu, vzdá sa postu prvého podpredsedu SDĽ, za ktorého bol zvolený na zjazde vo Zvolene krátko po parlamentných voľbách.

X Tým, že Ficovi nebolo umožnené uchádzať sa o funkciu šéfa prokuratúry, vyčerpali sa všetky možnosti jeho uplatnenia?

Úplne ešte nie. Neskôr, keď sa Migaš dozvedel, že Fico sa vážne plánuje vydať na novú politickú cestu, ponúkol mu svoju funkciu predsedu parlamentu. Fico však už bol nezvratne odhodlaný založiť stranu Smer. V opačnom prípade by sa Migaš ako šéf SDĽ mohol stať aj predseda nášho poslaneckého klubu a Fico by obsadil post predsedu NR SR.

 x SDĽ v parlamentných voľbách v roku 2002 pohorela, lebo si získala podporu len necelých 40-tisíc voličov. Znamenalo to biednych 1,36 percenta hlasov, takže z NR SR vypadla. Hlavná vina vždy padá na predsedu strany, bol preto Migaš hrobár SDĽ?

Vonkoncom sa to tak nedá formulovať. Prepad popularity SDĽ spočíval v piatich hlavných príčinách. Prvou bolo hodnotenie našej účasti v prvej Dzurindovej vláde. Veľa našich voličov nám nevedelo odpustiť, že sme sa dali dokopy s pravicou, boli sme takpovediac v jej obkľúčení vo vláde, a že sme sa podieľali aj na nepopulárnych reformách, ktoré však boli potrebné. Napríklad pred voľbami sa koruna predávala na medzibankovom trhu za 30-percentný úrok. Vláda v takom zložení však bola nevyhnutnosť, pretože vo voľbách v roku 1998 SDĽ chcela dostať Slovensko do EÚ i do NATO. Koalícia s HZDS to vylučovala. Iné prointegračné východisko, ako bola pravicovo-ľavicová koalícia, neexistovalo.

Keď sa Slovensku počas fungovania tejto širokej koalície otvorila cesta do únie aj do aliancie, a potom, keď našu krajinu prijali za plnohodnotného člena, ukázalo sa, že obeta, ktorú SDĽ priniesla v roku 1998 aj za cenu neskoršej prehry v roku 2002, mala zmysel. Víťazom sa predsa stala Slovenská republika vstupom do EÚ a do NATO. Druhou príčinou volebného neúspechu SDĽ v roku 2002 bol odchod Fica, ktorý na jeseň 1999 založil Smer. Ten nám odsal priveľa hlasov.

X Dva dôvody ste pomenovali, takže ďalšie tri ešte zostávajú.

SDĽ zároveň neprospelo, že niektorí krajne ľavicovo naladení straníci začali verejne kritizovať vlastných ministrov. Dokonca to dospelo až tak ďaleko, že náš minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš navrhol odvolať Schmögnerovú z funkcie ministerky financií. A hlasy nám ubral nielen Ficov Smer. Niektorí rozčarovaní voliči sa dali zlákať radikálnymi sľubmi Komunistickej strany Slovenska. Tá sa vo voľbách v roku 2002 naposledy dostala do NR SR. Až na ďalšie miesto by som dal imidžový problém predsedu SDĽ.

 X Na jar 2000 hrozilo, že koalícia sa rozpadne. Pripomeňme si, o čo išlo, ako vyzeralo pozadie.

Migaša nahneval Dzurinda, ktorý zariadil odvolanie Štefana Košovana z funkcie šéfa Slovenských elektrární. Pripomeniem, že okolo jeho pôsobenia vznikla aféra, ktorá mediálne ťažko poškodila SDĽ. Neskôr sa k tomu pridala aféra s Devín bankou. Jej štatutár bol členom SDĽ a delegátom na jej zjazde v Košiciach roku 2001. To je ďalšia príčina pádu SDĽ. Ale vráťme sa späť. Migaš vtedy navrhol vysloviť Dzurindovi nedôveru. Keď sme debatovali v užšom vedení SDĽ, opýtal som sa ho, že kto by bol nový premiér namiesto Dzurindu, pretože som chcel vedieť, čo bude ďalej s týmto štátom. Do vlády sme predsa išli nie kvôli Dzurindovým očiam, ale pre vytvorenie podmienok na integráciu Slovenska. Odpoveď som nedostal. Dzurinda nakoniec odvolávanie ustál, aj vďaka tomu, že Migašov návrh v poslaneckom klube SDĽ nezískal dostatok hlasov. Vrátane toho môjho. Doteraz nemám jasno, kto vtedy mal Dzurindu nahradiť na čele vlády.

X Ešte sa vráťme k volebnému debaklu SDĽ v roku 2002. Označili ste päť príčin, ale neprišla facka od voličov aj preto, že ministri z tejto strany urobili chyby?

Som presvedčený, že sa nemali za čo hanbiť, naopak, urobili zásadné reformy. Už zosnulý minister obrany Jozef Stank a pred ním Pavol Kanis vykonali veľa na ceste Slovenska do NATO. Vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš zosúladil naše zákony s právnym poriadkom EÚ, čo bolo nevyhnutné z pohľadu budúceho členstva v únii. Dobehol 18– mesačné manko, ktoré Slovensko malo v negociáciách v porovnaní s inými kandidátskymi krajinami. To je nedocenený výkon. Brigita Schmögnerová ako ministerka financií oddlžila banky, čo bola jedna z kľúčových reforiem, a konsolidovala štátne financie. Užitočné veci sa podarili aj ministrovi pôdohospodárstva Pavlovi Koncošovi. A o Milanovi Ftáčnikovi, ktorý žiaľ rovnako ako Stank už nie je medzi nami, doteraz mnohí hovoria, že bol najlepším ministrom školstva. Odmietam preto prežívajúcu falošnú nálepku, že SDĽ bola v tej vláde protireformnou silou.

X Na záver návrat tam, kde sme začali rozhovor. Rok 1996 – prečo ste už nekandidovali za šéfa SDĽ? A viete si priznať aj nejaké vlastné politické chyby?

V strane nastala nespokojnosť so mnou, aj preto, že SDĽ sa ocitla vo finančných ťažkostiach. Jedna časť možných sponzorov hovorila, že nebudú podporovať našu stranu, lebo po budúcich voľbách chceme ísť do vlády s Mečiarom, druhá časť vravela, že finančná injekcia nepríde, pretože nechceme ísť s Mečiarom. SDĽ sa tak ocitla v začarovanom kruhu…

X A vaše chyby?

Som človek, ktorý nemá problém priznať si ich. Tou najväčšou je, že som presadzoval pred predčasnými voľbami v roku 1994 koalíciu Spoločná voľba. Teda nielen so Sociálnodemokratickou stranou Slovenska, ale aj so Stranou zelených a s Roľníckou stranou. Koalícia bola zbúchaná narýchlo, SDĽ kvôli túžbe integrovať ľavicu stratila svoju identitu. Volič si ju nevedel nájsť. Spoločná voľba získala len čosi nad povinných 10 percent hlasov.

Po volebnom neúspechu Sociálnodemokratickej alternatívy, ktorú som s Ftáčnikom založil začiatkom roku 2002, som však z politiky odchádzal s čistým štítom. Nič som neukradol, Slovenskej republike SDĽ pomohla. Pri kladení základov samostatného štátu i v dvoch vládach. Fungovala ako moderná ľavicová strana, bez nálepky boľševická. Podarilo sa mi ju nasmerovať do Socialistickej internacionály a do Strany európskych socialistov. Dala Slovensku veľa schopných ľudí – do celoštátnej politiky, do Ústavného súdu SR i na komunálnej a regionálnej úrovni.

X Nedávno ste oslávili okrúhle životné jubileum. A pred dvomi rokmi ste sa vrátili z Prahy, kde ste pôsobili ako veľvyslanec. Ako žijete?

Spokojne. Mám skvelú manželku a prvýkrát som slobodný človek.

X V akom zmysle?

Od roku 2004, keď sme v januári rozpustili Sociálnodemokratickú alternatívu, som nebol v žiadnej strane. A 11. októbra 2020 som prestal byť v štátnej službe. Takže si môžem písať a hovoriť čo chcem, bez toho, aby som bral ohľad na nejaké moje politické a štátne záväzky. Môj terajší status dôchodcu môžem preto doplniť vyjadrením, že som sociálny demokrat na voľnej nohe. Dvakrát do mesiaca píšem komentáre pre váš denník Pravda, dvakrát do mesiaca pre české Právo. A pripravujem nejaké knihy. Takže sa nenudím. To je hlavné. Moja žena vravieva, že to najhoršie, čo ťa v živote môže postretnúť, je nič./agentury/

X X X

V Berlíne vyšlo do ulíc 80-tisíc ľudí. Vyjadrili podporu iránskym protestom

V Berlíne demonštrovalo 80 000 ľudí na podporu protivládnych protestov v Iráne. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na odhady polície. Na demonštráciu v centre nemeckej metropoly prišlo mnoho Iráncov žijúcich v Nemecku a prišli na ňu aj ľudia, ktorí bývajú v zahraničí. Tvrdý postup proti protestom, ktoré v Iráne vypukli v súvislosti s úmrtím dvadsaťdvaročnej Mahsy Amínovej v policajnej väzbe, si vyžiadal vyše 200 mŕtvych.

 Demonštrácia v Berlíne na podporu protestov v Iráne.

Na demonštrácii v Berlíne bolo vidieť mnoho iránskych vlajok a sloganov v angličtine Woman, Life, Freedom (Žena, život, sloboda). Demonštranti požadovali pád iránskeho režimu a skandovali „smrť (ajatolláhovi Sejjedovi Alímu) Chameneímu“. Pôvodne organizátori očakávali približne 50 000 ľudí. Účasť pre nich bola podľa hovorkyne napokon prekvapením.

Protesty v Iráne vypukli v polovici septembra po tom, ako polícia zatkla pre zle nasadený hidžáb 22-ročnú Amíníovú. Tá potom v policajnej väzbe zomrela. Podľa rodičov sa tak stalo v dôsledku bitky a hrubého zaobchádzania zo strany polície, to však úrady odmietajú.

 Tohtoročné protesty predstavujú jednu z najväčších výziev pre teokratický režim, ktorý Iránu vládne od konca 70. rokov. Úrady proti demonštrantom tvrdo zasiahli. Agentúra HRANA, ktorá monitoruje porušovanie ľudských práv v Iráne, uviedla, že pri nepokojoch v krajine doteraz zahynulo 244 demonštrantov, vrátane 32 maloletých. Pri protestoch v 114 mestách a obciach a na 81 univerzitách bolo podľa nej do štvrtka zabitých 28 príslušníkov bezpečnostných síl a vyše 12 500 ľudí bolo zatknutých.

 Vznik protestov a ich pokračovanie predstavitelia iránskej vlády pripisujú podpore zo zahraničia. Iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján uviedol, že protesty podnecujú USA, aby oslabili Teherán v rokovaní o obnovení dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015. „Neurobíme ústupky Američanom,“ uviedol šéf iránskej diplomacie./agentury/

X X X

Deväť z desiatich bytov je na Slovensku v súkromnom vlastníctve

 Na Slovensku je minimum nájomných bytov. Na Slovensku je v súkromnom vlastníctve až 91 % bytov. V rámci Európskej únie (EÚ) je SR v tomto rebríčku druhá hneď za Rumunskom. Slováci majú tendenciu byty vlastniť, dôvodom je aj nedostupnosť nájomných bytov. Vyplýva to z výročnej správy medzinárodnej právnickej spoločnosti CMS a globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Ekonomický rast a voľná hospodárska politika štátov v regióne strednej a východnej Európy (CEE) viedli k rastu cien bytov a rezidenčných nehnuteľností a výrazne obmedzili možnosti investovania do bývania. Podľa analýzy to inak nie je ani na Slovensku, pričom následkom je, že bývanie v podnájme je čoraz obľúbenejšou voľbou a zdá sa, že tento trend sa tak skoro nezmení. Rezidenční developeri považujú nájomné byty za lákavú alternatívu k nehnuteľnostiam, ktoré sú určené na predaj.

 „Prieskumy hovoria jasnou rečou. Slovensko je na druhom mieste v Európskej únii v podiele bytov v osobnom vlastníctve – až 91 %. Potreba financovania prostredníctvom hypotéky, ekonomická situácia Bratislavského kraja, ale aj nedostatočná ponuka bytov vytlačili cenu za štvorcový meter (m2) za posledných šesť rokov približne na dvojnásobok,“ priblížil obchodný riaditeľ CBRE Slovensko Ľubor Procházka.

Stratégie investorov podľa Lukáša Hejduka zo spoločnosti CMS prejdú zmenami. „Tieto aspekty podľa všetkého prinesú výrazné zmeny do všetkých štátov Európy. Očakávame, že priemysel bude aj naďalej hľadať čo najlepšie spôsoby generovať príjmy tak, že kancelárske priestory prerobí na nájomné byty,“ dodal.

 Na rozdiel od ostatných miest EÚ sa pritom podľa analýzy mestá v CEE regióne stále považujú za relatívne lacné. Mesačné nájmy pri jednoizbových bytoch sa začínajú od 300 eur v Bukurešti, až po Varšavu, kde sa hýbu vo výške okolo 650 eur. V Bratislave sa ceny nájmov líšia na základe veľkosti bytov a hlavne lokality. Analýza vyčíslila, že jednoizbové byty s rozlohou 30 – 40 m2 sa pohybujú v cenových hodnotách od 400 eur za mesiac, zatiaľ čo mesačné nájmy najdrahších bytov v centre mesta s rozlohou nad 100 m2 dosahujú 2500 eur.

Aj napriek tomu, že legislatíva pre splnenie nových požiadaviek v rámci sektoru nájomného bývania sa neustále vyvíja, aj naďalej podľa analýzy uprednostňuje inštitucionálnych investorov. Analýza poukazuje tiež na to, že v posledných rokoch boli zavedené špeciálne predpisy, ktoré sú pre investorov priaznivé. Na ich základe môžu využívať nájomné zmluvy na určitú aj neurčitú dobu. Zároveň podotýka, že legislatíva v CEE regióne zvýhodňuje majiteľov bytov./agentury/

X X X

Pred spánkom nepoužívajte telefón a nepite alkohol. Vedec radí, ako sa dobre vyspať

 Pozor na modré svetlo, stres, niektoré potraviny a prehnané rozmýšľanie nad vecami. Dobrý spánok má svoje pravidlá.

Problémy s pamäťou, koncentráciou či nadmerná únava počas dňa. To sú nepríjemné dôsledky nedostatku spánku. Aj týmto problémom sa dá predísť správnymi návykmi a prispôsobením prostredia, v ktorom spíme. Neurogenetik a expert na spánok Tomáš Eichler z Viedenskej univerzity odporúča ľuďom, aby v čase krátko pred spánkom nerobili veľmi intenzívne cvičenia a vyhýbali sa používaniu digitálných zariadení s modrým svetlom.

Digitálne zariadenia

Každý človek, ktorý sa chce zdravo vyspať, by podľa Eichlera nemal zabúdať na to, že v mozgu máme zabudované akési biologické hodiny. Tie nám samy hovoria, kedy máme spať a kedy zas vstávať. „Striedanie dňa a noci je jeden z najstarších stimulov na tejto planéte — opakuje sa každodenne a každonočne už miliardy rokov. Sme tomu prispôsobení. Naše gény očakávajú signály, na ktoré sú zvyknuté, a my — aj vďaka vede — zisťujeme, čo sú tie správne signály,“ hovorí vedec pre Aktuality.sk.

Tieto vnútorné hodiny nám môže rozladiť modré svetlo, ktoré vyžarujú digitálne zariadenia. Zasahuje všetky procesy v tele – podľa vedca sa to prejaví jednak krátkodobo, ale modré svetlo má aj dlhodobý vplyv na spánok. Ľuďom preto neodporúča, aby zariadenia s modrým svetlom používali jednu až dve hodiny pred spánkom.

„Narúša to naše biologické hodiny — posúva ich na neskôr a môže nám to sťažiť zaspávanie a udržanie súvislého spánku. Súvisí to aj s modrým svetlom, ale aj s mentálne stimulujúcim obsahom, ktorý prijímame cez tieto obrazovky,“ hovorí o digitálnych zariadeniach.

Potraviny, ktoré môžu zhoršiť spánok

Spánok môžu zhoršovať aj rôzne potraviny, ktoré konzumujeme. Patrí medzi ne pivo (hoci mnoho ľudí má paradoxne pocit, že po ňom rýchlo zaspí), víno, syr, salámy a čokoláda. „Keď si odmyslíme samotný alkohol v pive a víne, tak sú tam fermentované aminokyseliny — biogénne amíny. Fungujú v našom tele ako hormóny pre zobúdzanie sa a ako stresové hormóny. Aj preto po ich konzumácii nie sme oddýchnutí, aj keď navonok vyzeráme, že spíme, prípadne po nich nezaspíme úplne,“ opisuje Eichler.

Ľudia sa majú vyhýbať aj nevhodným látkam, ktoré ovplyvňujú spánok – expert má na mysli napríklad nikotín v cigaretách, alkohol (nielen pivo a víno) a ďalšie látky. „Pôsobia ako stimulanty a prerušujú spánok,“ upozorňuje.

Spánková hygiena

Vedci hovoria aj o súbore pravidiel, ktoré nazývajú spánková hygiena. Ide o odporúčania a zásady, ktoré nám môžu pomôcť zlepšiť spánok. „Spánková hygiena znamená zariadenie si prostredia a dennej rutiny, ktoré napomáhajú pravidelnému nerušenému spánku. Ide o zvyky a prostredie, ktoré vám dopomôžu k celkovo lepšiemu zdraviu,“ opisuje vedec.

Dodržiavanie stabilného spánkového rozvrhu, udržiavanie prostredia na spánok bez rušivých vplyvov a budovanie zdravých návykov počas dňa, ako hovorí odborník, prospieva ideálnej spánkovej hygiene.

 „V posteli nečítajte, nejedzte, nepracujte, nepozerajte TV, aby ste si s nimi nespájali posteľ, a mali ju v mozgu asociovanú iba s posteľnými aktivitami,“ prízvukuje Eichler.

Vedec ľuďom odporúča, aby chodievali spávať v rovnakom čase. „V ideálnom prípade by náš rozvrh mal ostať približne rovnaký — plus-mínus 20 minút každú noc,“ hovorí. Ak si nemôžeme dovoliť alebo nedokážeme chodiť spať v rovnakom čase, odborník odporúča, aby sme sa snažili aspoň zobúdzať v rovnakom čase.

Pomáha aj šport

Pre kvalitný spánok je dôležitý šport — ten však môže za určitých okolností škodiť. „Dodržiavajte správnu životosprávu primeraný pohyb a výživu. Necvičte príliš intenzívne pred spaním,“ vedec odporúča ľuďom, aby sa stravovali a športovali pre skvalitnenie spánku. Šport a dobrá životospráva pomáhajú ako spánku, tak aj duševnému zdraviu. Práve vďaka nim sa môžeme cítiť lepšie nielen počas noci, ale aj cez deň.

Dajte si horúcu sprchu a skúste meditáciu

Pre dobrý spánok je dôležité aj to, či si človek dobre delí čas na úseky, kedy napríklad intenzívne premýšľa a kedy zas doslova vypne. Jedným z kľúčových odporúčaní vedca je naučiť sa lepšie pracovať so stresom.

„Skúste to zahrnúť do rutiny pred spaním. Napríklad si dajte teplú sprchu alebo kúpeľ. Telo sa následne ochladí a tento pokles telesnej teploty pomáha navodiť spánok. Vyskúšajte meditáciu ako mentálne ticho. Prestávky od myslenia vo forme medzier medzi myšlienkami majú vedecky merateľné benefity, vrátanie prehĺbenia rôznych fáz spánku.“

Môžeme to skombinovať sedením na stoličke s nohami v lavóre s teplou slanou vodou. „Stará mama mala pravdu, keď si máčala nohy v teplej slanej vode. Skúste tento trik na uvoľnenie napätia, vypotenie nôh a navodenie medzier medzi myšlienkami.“ Vedec spánok skúma a meditáciou si ho zlepšuje.

X X X

Maďarsko do konca roka ratifikuje vstup Švédska a Fínska do NATO

Šéf úradu vlády Gulyás uviedol, že rozšírenie NATO o tieto dve severské krajiny bude zo strany Budapešti ratifikované najneskôr do polovice decembra.

Maďarská vláda podporuje členstvo Švédska a Fínska v NATO, pričom parlamentu už predložila ratifikačné dokumenty na schválenie. Novinárom to na sobotňajšom brífingu povedal šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Gulyás ďalej uviedol, že rozšírenie NATO o tieto dve severské krajiny bude zo strany Budapešti ratifikované najneskôr do polovice decembra, informoval magazín POLITICO.

Na otázku, či sa vstupom Švédska a Fínska NATO posilní, Gulyás odpovedal, že v to dúfa. Dodal, že by sa dalo diskutovať o tom, či je rozšírenie Aliancie i v záujme národnej bezpečnosti Maďarska, ale povedal, že to je teraz nepodstatné.

Maďarsko a Turecko sú jedinými členskými štátmi NATO, ktoré vstup Švédska a Fínska do tohto obranného spolku ešte neratifikovali. Tento prístupový proces sa začal krátko po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu.

Fínska premiérka Sanna Marinová vo štvrtok pre POLITICO povedala, že neočakáva, že Maďarsko a Turecko budú rozšírenie Severoatlantickej aliancie blokovať, varovala však pred možnými rizikami odkladania vstupu.

Marinová potvrdila, že o tejto záležitosti rokovala s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom, ako aj s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Opozičné strany Maďarská socialistická strana, Demokratická koalícia a Momentum už vyzvali maďarský parlament, aby hlasoval, avšak poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP to odmietli, aktuality.sk

X X X

Kostarika: Našli zrejme vrak, ktorým letel aj známy nemecký podnikateľ Schaller

Kostarické úrady v sobotu potvrdili, že nemecký podnikateľ Rainer Schaller sa nachádzal na palube lietadla, o ktorom sa predpokladá, že sa zrútilo pri pobreží Kostariky.

 Úrady tejto stredoamerickej krajiny uviedli, že v priebehu soboty sa im podarilo nájsť asi 28 kilometrov od letiska Limón vrak lietadla. Úrady pritom predpokladajú, že ide o súkromné lietadlo, na ktorého palube cestoval Schaller, zakladateľ nemeckej siete posilňovní McFit. Okrem neho bolo na palube aj niekoľko jeho príbuzných.

Podľa úradov neboli pri vraku lietadla pozorované žiadne známky po ľuďoch, ktorí ním cestovali, píše AFP.

Schaller (53), cestoval s ďalšími nemeckými občanmi vrátane 44-ročnej ženy, 40-ročného muža a dvoch maloletých osôb. Pilot lietadla mal 66 rokov a bol švajčiarskym občanom.

Kostarické úrady dostali upozornenie o zmiznutí lietadla, ktoré smerovalo z Mexika na letisko Límon, v noci na sobotu, uviedol kostarický minister pre verejnú bezpečnosť Jorge Torres. Stroj, na ktorého palube bol aj Schaller, prestal komunikovať s kontrolnou vežou blízko obce Barra de Parismina, ktorá leží len pár minút od Límonu./agentury/

X X X

O dotáciu na obnovu domov požiadalo do piatku len 918 žiadateľov

Žiadostí na rekonštrukciu domov bolo 696 a 58 žiadostí podali žiadatelia zo znevýhodnených socioekonomických skupín v tzv. zvýhodnenej výzve. Pre získanie dotácie je potrebné dosiahnuť aspoň 30-percentnú energetickú úsporu.

O dotáciu na obnovu starších rodinných domov požiadalo do piatku (21. 10.) obeda celkovo 918 žiadateľov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaela Pšenáková.

Žiadostí na rekonštrukciu domov bolo 696 a 58 žiadostí podali žiadatelia zo znevýhodnených socioekonomických skupín v tzv. zvýhodnenej výzve. Záujemcovia tiež podali 164 žiadostí cez webový portál www.slovensko.sk, priblížila Pšenáková.

„Najviac osobných návštev občanov, ktorí majú záujem o konzultácie, evidujeme v regionálnej kancelárii v Košiciach,“ povedala Pšenáková s tým, že od 15. októbra ich bolo celkovo 177. Žiadosti na rekonštrukciu domov je možné podať poštou, odovzdať v regionálnych kanceláriách alebo prostredníctvom webu.

Regionálne kancelárie sa nachádzajú v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Nitre, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Lučenci. V prípade, že v žiadosti chýba nejaká dokumentácia, SAŽP vyzve na ich doplnenie. „Správnosť vyplnenia žiadosti je dôležitejšia ako rýchlosť jej podania. Ide o pilotné výzvy s cieľom zistiť reálny záujem,“ uviedla SAŽP.

Štandardná skupina žiadateľov môže získať príspevok 14 000 eur pri 30– až 60-percentnej úspore energií. Ak žiadateľ dosiahne úsporu energií nad 60 percent, môže získať príspevok z plánu obnovy vo výške až 19 000 eur. Znevýhodnené rodiny v rámci socioekonomickej skupiny môžu dostať dotáciu až do výšky 95 percent celkových oprávnených výdavkov, čo môže byť maximálne 18 000 eur. Žiadatelia môžu tiež na financovanie obnovy starších rodinných domov využiť zvýhodnené úvery komerčných bánk, s ktorými agentúra spolupracuje./agentury/

X X X

  Boris Sekulič: Reprezentovať Slovensko bola pre mňa vždy česť, ale ponúkať sa nie je môj štýl

 V súčasnosti by ste našli stovky futbalistov sťažujúcich sa na nahustený program. V úplne inej situácii je pravý obranca našej futbalovej reprezentácie Boris Sekulič. Keďže sa mu s Chicagom Fire nepodarilo prebojovať do play-off americkej MLS, dnes má už po sezóne, ktorá sa v USA hrá systémom jar – jeseň.

DIALÓG NA VÍKEND S BORISOM SEKULIČOM, OBRANCOM CHICAGA FIRE A NAŠEJ FUTBALOVEJ REPREZENTÁCIE

Voľný čas trávi v rodnom Srbsku. „Pre majstrovstvá sveta sa celkovo súťaž končí skôr. My sme uzavreli ročník 9. októbra. Som doma, oddychujem, s ľahkým tréningom začnem na budúci týždeň. Po dvanástich rokoch, keď som odišiel na Slovensko, som doma na svoje narodeniny. Rodina sa teší,“ povedal na úvod našej debaty belehradský rodák a naturalizovaný slovenský reprezentant, ktorý včera dovŕšil vek 31 rokov.

X V štrnásťčlennej Východnej konferencii MLS ste obsadili dvanáste miesto a nepostúpili ste do play-off. Zavládlo v klube veľké sklamanie?

„Áno. Pred sezónou prišlo veľa nových a najmä drahých hráčov. Všetci čakali lepšie výsledky. Začiatok sme nemali herne zlý, najmä defenzíva nám fungovala dobre, no nepretavili sme solídne výkony do väčšieho počtu víťazstiev. V strede sezóny sme ťahali dlhšiu šnúru bez výhry, potom sme zase mali lepšie obdobie a prepracovali sme sa na priečky, ktoré znamenali účasť v play-off.

Patrila nám siedma pozícia a čakali nás dva domáce zápasy, ktoré sme prehrali, to bol asi kľúč k neúspechu. Ešte sme to mohli zvrátiť, ale definitívne nás zrazila septembrová prehra 2:3 s tímom Charlotte, keď sme po prvom polčase viedli 2:0. Po reprezentačnej prestávke sme viac-menej súťaž už iba dohrávali. Sklamanie je veľké, Chicago v uplynulom období investovalo veľké peniaze, no posledné štyri roky nepostúpilo do play-off.“

X Čím si vysvetľujete, že ste si v priebehu sezóny nedokázali udržať dobrú športovú formu?

„Ťažko povedať. V dôležitých momentoch, keď sme mali zabrať, sme zlyhali. Dvakrát sme viedli 2:0 a prehrali sme 2:3. Na takýchto detailoch sa lámala sezóna, my sme ich nezvládli. Pritom sme nemali mladé mužstvo. Pred sezónou prišli posily ako bývalý hráč Bayernu Mníchov, Interu Miláno či FC Liverpool Xherdan Shaqiri alebo kapitán Rafael Czichos, ktorý odohral toho veľa v Nemecku. Možno nám chýbala kvalita, možno nevyšli klubu niektoré transfery…“

X Cherdan Shaqiri nezabral ako sa očakávalo?

„Ešte by som podotkol, že veľa chlapcov bolo zranených. Štyri – päť posíl chýbalo polovicu sezóny. Aj Shaqiri nám chýbal pre zdravotné problémy, ale on štatistiky mal. Strelil sedem gólov, na nejaké prihral.“

 X Vy ste absolvovali 33 zápasov, z toho 32 v základnej zostave. Asi sa nemôžete sťažovať na nízku vyťaženosť…

„Nevynechal som ani jeden tréning, z čoho mám radosť. Naposledy som bol zranený ešte počas zimy, čo ovplyvnilo moju prípravu, ale na začiatok súťaže som už bol fit. Odohral som prakticky všetko, čo ma teší. Na rozdiel od predošlých dvoch sezón, keď som zakaždým strelil dva góly, som sa tentoraz strelecky nepresadil. Mal som lepšie i horšie zápasy, bola to taká v pohode sezóna. V prvej polovici sa mi darilo trošku viac.“

X Máte za sebou tretiu sezónu v MLS. Už ste si úplne zvykli na futbal v Amerike?

„Áno. Keď si človek zvykne na cestovanie, zápasy v rôznych časových pásmach a na teplotné rozdiely, je to fajn. V Chicagu je počasie porovnateľné so Slovenskom. Zimy sú chladné a letá teplé. V Miami a na Floride je však veľmi horúco celoročne a zápasy tam sú náročné. Aj na to si však človek zvykne. Liga je super.“

X V zime vám vyprší zmluva. Budete teda v MLS pokračovať?

„Všetky možnosti sú dnes otvorené. Mám čas, nikam sa neponáhľam.“

X Láka vás to po troch rokoch v zámorí do Európy?

„Viem si predstaviť pokračovať v MLS, ale priznávam, že ma to láka do Európy už dlhší čas. MLS je síce super, hoci mnohí si myslia, že je finančne lukratívnejšia ako je realita. Nie každý má miliónové kontrakty ako hviezdy, ktoré tam prichádzajú. V USA však pôsobí veľa dobrých hráčov, reprezentantov svojich krajín. Podmienky na tréning a individuálny rozvoj sú všade super, všetko je na vysokej úrovni. Ak by sa ma nejaký slovenský hráč spýtal, určite by som mu angažmán v MLS odporúčal. Viete čo mi však v Amerike chýba?“

 X No prezraďte…

„Európska futbalová atmosféra, jednoducho naša kultúra fandenia. Pred odchodom do MLS som pôsobil v Poľsku a rád spomínam na divákov v Gorniku Zabrze, ale aj na priaznivcov Slovana či Košíc.“

  X V Chicagu to je v tomto smere biedne?

„Hrali sme na štadióne Soldier Field, kde sídli tím amerického futbalu Chicago Bears. Jeho kapacita je viac ako 60-tisíc miest. Na takú Atlantu chodí v priemere 47-tisíc divákov, no my sme mali približne 15-tisícové návštevy, ktoré sa na takom veľkom štadióne stratili. Najviac som zažil doma 35-tisícovú kulisu a to bol štadión teda plný iba spolovice. Je to niečo úplne iné, ako som mal týždeň čo týždeň v Poľsku.“

X Život v Amerike ste si užili?

„Áno, Chicago je super mesto, v ktorom žijú ľudia z celého sveta. Nič mi nechýbalo. Obehal som, čo sa len dalo.“

X Uvažujete aj nad tým, žeby ste pôsobili v rodnom Srbsku?

„V Srbsku určite nechcem hrať, nikdy ma to tam nelákalo. Liga má síce kvalitu, o čom svedčia aj výsledky Crvenej zvezdy Belehrad a Partizanu Belehrad v Európe, ale tamojšie štadióny a celkovo podmienky nie sú na dobrej úrovni. Napríklad, na Slovensku je to v tomto smere podstatne lepšie.“

X U nás ste pôsobili v Slovane a v Košiciach, oba kluby majú nové štadióny, na ktorých ste vy ešte nehrali. To by bola pre vás zaujímavejšia adresa?

„Oba kluby stále sledujem. Videl som niekoľko zápasov Slovana v pohárovej Európe a teším sa z jeho úspechov. Takisto mám radosť, že Košice bojujú o postup do prvej ligy. Verím, že sa im návrat podarí, pretože medzi elitu patria. Určite sa však nebudem ponúkať, obom mojim bývalým klubom držím palce.“

„Príležitosť reprezentovať Slovensko bola pre mňa vždy česť.

Boris Sekulic

X Mimochodom, láka vás to do Európy aj preto, aby ste boli viac na očiach nového reprezentačného trénera Francesca Calzonu?

„Uvidíme, aké možnosti budem mať. Uvedomujem si, že mám 31 rokov a z elitných európskych súťaží mi už asi nikto nezavolá. Mimochodom, verte, že MLS je dobrá liga. Určite najkvalitnejšia, v akej som hral. Teda lepšia ako slovenská, bulharská či poľská. Pôsobí v nej veľmi veľa reprezentantov z Európy, ale aj z krajín Strednej a Južnej Ameriky.

No a to sú skvelí hráči, hoci ich mená fanúšikom v Európe až tak veľa nepovedia. Je to však ďaleko a človek musí dlho letieť na reprezentačný zraz a vyrovnať sa s časovým posunom. Zápasy národného tímu pravidelne sledujem, videl som oba duely Ligy národov pod vedením nového kouča. Trénerom aj chlapcom držím palce, to je všetko, čo k tomu môžem povedať. Rozhodnutie o nominácii nie je na mne.“

X Čiže reprezentácia ešte nie je pre vás uzavretá kapitola? Ak vás tréner Francesco Calzona povolá, radi prídete?

„Samozrejme. Príležitosť reprezentovať Slovensko bola pre mňa vždy česť. Ale poznáte ma, ponúkať sa nie je môj štýl. Rešpektujme právo trénerov rozhodnúť sa.“

X Čo hovoríte na výkony Slovenska v septembrových zápasoch s Azerbajdžanom (1:2) a Bieloruskom (1:1)?

„Všimol som si, že za trénera Francesca Calzonu sme mali vyššie držanie lopty v porovnaní s predošlým obdobím. Škoda len, že sme prevahu na ihrisku nepretavili do lepších výsledkov. No a ešte väčšia škoda je, že sme sa prepadli až do piateho výkonnostného koša. Teraz je dôležité, aby sme sa odrazili od dna a posunuli sa vyššie, nech máme pri žrebe ďalších kvalifikácii lepšiu východiskovú pozíciu.“

82 zápasov v americkej MLS odohral za tri sezóny Boris Sekulič, strelil v nich štyri góly.

NIČ DIVOKÉ

Boris Sekulič včera oslavoval narodeniny po dlhých dvanástich rokoch doma v Srbsku v kruhu rodiny a ešte aj v dovolenkovom období. Debatovali sme spolu ešte vo štvrtok večer, a tak nás zaujímalo, ako využije túto príležitosť. „Budem celý deň doma s rodinou a potom vezmem najbližších na večeru. Nebojte sa, nič divoké to nebude,“ opísal s úsmevom svoj plán na narodeninový deň čerstvo 31-ročný obranca Boris Sekulič, aktuality.sk

X X X

Pavel Vrba o Guľovi a Skuhravom: Obaja majú radi dominantný futbal

 Na jeseň 2002 spolu hrávali v Jablonci. Neskôr sa stretli v jednom ročníku počas štúdia najvyššej trénerskej licencie v Česku. Ich futbalové videnie je podobné a určite aj to prispelo k tomu, že dunajskostredský tréner Adrian Guľa a podbrezovský kouč Roman Skuhravý sú nielen kolegovia, ale takisto priatelia.

Šláger kola Dunajská Streda – Podbrezová bude aj o trénerskom súboji bývalých spoluhráčov a dnes kolegov a priateľov Adriana Guľu a Romana Skuhravého

V nedeľu o 17.30 h si 47-roční rovesníci skrížia zbrane v šlágri 15. kola. Stane sa tak druhý raz v tomto ročníku a už len prítomnosť týchto koučov na lavičkách dáva vieru, že to bude opäť ofenzívne divadlo. V 4. kole sa Podbrezová s Dunajskou Stredou rozišli na Horehroní síce po bezgólovej remíze, ale diváci videli fantastický zápas, ktorému chýbalo naozaj iba gólové korenie.

„Adriana Guľu som spoznal už počas môjho angažmánu v Púchove (2004 – 2006), vtedy bol hráč, no už sa zaujímal o trénerské veci. Bolo mi jasné, akou cestou sa v budúcnosti vyberie. Romana Skuhravého poznám o čosi menej, ale výraznejšieho ho registrujem odvtedy, ako úspešne viedol Opavu. Je to tréner, ktorý si svoju pozíciu rýchlo vydobyl a dosiahol už aj úspechy,“ rozhovoril sa skúsený český tréner Pavel Vrba, ktorý obidvom prednášal v čase, keď študovali najvyššiu trénerskú licenciu. A oboch aj ovplyvnil…

Zaujímalo nás, prečo presne Pavel Vrba cítil, že z Adriana Guľu sa môže stať tréner. „Bolo vidieť, že ako hráč premýšľa o trénerských rozhodnutiach. Zaujímalo ho, prečo žiadame od mužstvo to alebo ono… Nemal problém prísť a spýtať sa: Prečo toto robíme a prečo sme minule robili toto? Prečo to nerobíme teraz? Rovnako aktívny bol aj počas štúdia. Aďo má otvorenú myseľ, je to učenlivý človek,“ vysvetlil tréner, ktorý naposledy viedol Baník Ostrava.

A ako sa Pavlovi Vrbovi pozdáva herný prejav, ktorí forsírujú dnes jeho bývalí poslucháči? „Obaja majú radi dominantný futbal a hráčov tlačia do ofenzívy. Sústredia sa na progres svojho tímu, ale zároveň vedia do detailov rozobrať súperov. Je známe, že ich zdobí pracovitosť,“ trafil klinec po hlavičke.

Workoholizmus je zrejme to správne slovo, ktoré najlepšie vystihuje pracovné nasadenie Adriana Guľu a Romana Skuhravého. Keď sa na nich spýtate ľudí z ich bezprostredného okolia, často použijú označenie futbaloví blázni. Na štadión chodia prví a opúšťajú ho poslední. Nesústredia sa len na prácu pri áčku, ale sledujú aj všetky mládežnícke kategórie klubov, v ktorých pôsobia.

„Aďo to možno s workoholizmom až trošku preháňa, občas si to tým sám komplikuje. Sústredí sa na každý detail. Viem, že Roman je takisto detailista. To je však jediná cesta – pracovitosť a akcent aj na tú najmenšiu drobnosť. Nikdy neviete, čo vám v zápase môže pomôcť,“ uviedol Pavel Vrba.

Oboch trénerov spája nielen snaha o ofenzívny futbal, ale aj ochota pracovať s mladými hráčmi. Za Adriana Guľu hovoria fakty. Jeho rukami prešli futbalisti, ktorí sa stali nielen slovenskými reprezentantmi, ale zažili aj Ligu majstrov či elitné európske súťaže. Stačí menovať Milana Škriniara, Stanislava Lobotku alebo Denisa Vavra.

Roman Skuhravý je na Slovensku ešte veľmi krátko, ale z jeho roboty už ťaží náš národný tím do 21 rokov. Veď svoje si v ňom odohrali Roland Galčík, Peter Kováčik či Samuel Ďatko. „U nás je vzhľadom na ekonomické zázemie klubov priam nutnosť dávať priestor mladým hráčom. Adrian Guľa pomohol v Žiline vychovať viacero výborných hráčov, pretože sa naplno stotožnil s filozofiou majiteľa klubu. Myslím si, že tým si urobil veľmi dobré meno,“ skonštatoval Pavel Vrba.

Nuž a chcete ďalšiu paralelu? Obom trénerom sa momentálne darí na Slovensku po tom, čo si prešli očistcom v Česku. Adrian Guľa úspešne pôsobil v Trenčíne a Žiline, s ktorou sa v roku 2017 radoval zo zisku titulu. Neskôr pôsobil v reprezentácii do 21 rokov a až vo Viktorii Plzeň zažil prvú výpoveď v trénerskej kariére, ďalšia potom prišla vo Wisle Krakov.

Roman Skuhravý zažil zase s druholigovou Opavou postup do finále pohára a následne aj do najvyššej súťaže. Hoci si v malom klube vybojoval renomé, neskôr neboli voči nemu trpezliví v Dukle Praha, odkiaľ ho vyhodili. Svoje kvality však opäť potvrdil v Podbrezovej, s ktorou vyhral druhú ligu a dnes sa „železiari“ ako nováčik pohybujú na horných poschodiach tabuľky.

„Myslím si, že obaja sú perspektívni, sú to zaujímavé typy.

Pavel Vrba

„Ťažko povedať, čím to je, že Aďo a Roman v Česku naposledy neuspeli. Možno sa tam v budúcnosti vrátia skúsenejší a potom dosiahnu viac ako naposledy,“ pokračoval Pavel Vrba, ktorého životopis je podstatne bohatší ako životopis jeho o jedenásť rokov mladších kolegov. Veď koľko trénerov v našom regióne sa môže pochváliť tým, že viedli mužstvo v Lige majstrov, národný tím aj na vrcholnom podujatí a prerazili aj v zahraničí. Na Slovensku niečo podobné dokázal iba Vladimír Weiss st.

„Veľa závisí od toho, že keď dostanete príležitosť vo veľkom klube, musíte tam potvrdiť svoje renomé, ktoré ste získali na menej prestížnej adrese. Niekedy je to aj o šťastí a dôvere majiteľov klubu,“ uviedol rodák z Přerova, ktorého sme sa na záver spýtali, či si myslí, že podobné úspechy ako on môžu zažiť aj Adrian Guľa alebo Roman Skuhravý. „Myslím si, že obaja sú perspektívni, aby sa im to podarilo. Dokazujú to svojou dennodennou prácou. Sú to zaujímavé typy,“ odpovedal aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.