iSpigl

internetové noviny ispigl.eu

iSpigl

SPD: Fiala rozhazuje miliardy Ukrajině, chce tam vládnout? Ženy, neodkládat mateřství, škodí…

 Fiala z ODS neřídí vládu, je mimořádně neschopný, řekl v neděli v televize CNN Prima NEWS. A to kvůli zmatkům kolem windfall tax, které se v ČR odehrály během posledních dní.„Windfall tax je návrh vlády Petra Fialy. Svědčí to o tom, že neřídí vládu.

Chtěl bych vyzvat vládní poslance a ministry, aby si na tato kurzotvorná vyjádření dávali pozor. Potom Petr Fiala přijde k rozlitému mléku, on je mimořádně nevýkonný, mimořádně neschopný, seděl jsem vedle něj čtyři roky ve Sněmovně. To, že vláda není řízená, víme z první ruky,“ pustil se Okamura v pořadu do předsedy vlády. Členové ODS by ho měli odvolat.

A to kvůli zmatkům kolem daně z neočekávaných zisků. Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové se totiž na úterním jednání zástupci pětikoalice shodli na tom, že windfall tax bude v Česku platit už za rok 2022. Richterová na schůzce zastupovala šéfa Pirátů Ivana Bartoše. Její slova o koaliční shodě následně potvrdili i vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.

„Pro“ měl v úterý hlasovat i ministr financí a zástupce ODS Zbyněk Stanjura. Ten ale následně ve středu po jednání vlády oznámil, že se ministerský kabinet kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023.

„Problém je v tom, že vláda chce získat 100 miliard, ale zároveň z toho chce sanovat ušlý zisk těch poškozených. Vytáhnete z českého rozpočtu peníze a ty pošlete obchodníkům. Způsobili jste škodu až 31 miliard, ponaučte se,“ káral Bartoše Okamura.

Kdyby podle něj takto zmatkovali politici USA, byli by vyšetřováni a hrozilo by jim mnohaleté vězení. „Je třeba vyšetřit, jestli to celé nebylo úmyslné a jestli ty akcie někdo nekoupil. Ve Spojených státech za to hrozí těžký flastr,“ varoval ještě.

Kafemlejnek různých obvinění

Podle Bartoše byla Okamurova slova „kafemlejnkem různých obvinění“. „Nemám problém s prošetřením, jestli na tom někdo účelně vydělal. My rozhodně ne,“ bránil se.

Zároveň se zastal Richterové. „Na K5 v úterý byli i další lidé – Zbyněk Stanjura, ministr průmyslu Jozef Síkela. Závěr byl tehdy skutečně takový, že by se daň měla vztahovat na rok 2022. Buď máme informovat o reálných úvahách v reálném časem, nebo mlčet až do poslední chvíle,“ apeloval.

Podle něj některé subjekty na válce vydělávají. „Pro mě je zásadní, aby to nevedlo firmy k nějaké výrazné daňové optimalizaci. Je třeba dívat se na období, kdy byly nadměrné zisky vygenerované. V tomto týdnu bychom měli vybrat nejvhodnější model. Cílem není podojit firmy, ale vyrovnat výkyvy způsobené válkou na Ukrajině,“ vysvětlil v pořadu.

„Neříkal bych, že došlo ke škodě 31 miliard, to je číslo vycucané z prstu. Akcie se vrátily na původní hodnotu,“ upozornil ještě.

Mimořádná daň se má vztahovat na některé energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Podle odhadů ministerstva financí by příští rok měla vynést 85 miliard korun, dalších 15 miliard korun by mohly zajistit evropské cenové stropy pro výrobce energií. Výnosy chce kabinet využít k pokrytí nákladů na zastropování cen energií, které začaly růst v důsledku konfliktu na Ukrajině.

X X X

BIDENOVI  VYPOVÍDÁ  PAMĚŤ,  OSTUDA  USA,  KDY  BUDE  ODVOLÁN?

Biden opět mimo formu. Při rozhovoru se na chvíli „vypnul“, pak odpověděl zmateně

Nejmocnějším mužem Spojených států amerických je Joe Biden ani ne dva roky. Už teď se ale intenzivně řeší, jak to bude s postem prezidenta po roce 2024. A navzdory tomu, že by na konci potenciálního druhého funkčního období bylo Bidenovi 86 let, jeho kandidatura je ve hře.

 V interview pro stanici MSNBC proto 46. hlava státu v historii USA čelila otázce, jak se to má s jeho ochotou nadále sedět v Bílém domě. „Oficiální rozhodnutí jsem neučinil, ale mým úmyslem je pokračovat. Ještě bude čas vynést stanovisko,“ odpověděl Biden.

Moderátor Jonathan Capehart navázal dotazem, jak se k tomuto staví první dáma – Jill Bidenová. Rozhostilo se podivné ticho, slavný respondent nasadil nepřítomný výraz. Capehart se proto pokusil Bidena „nastartovat“ oslovením a uspěl. I když reakce byla celkem krkolomná: „Doktorka Bidenová… Moje žena si myslí, že… Děláme něco velmi důležitého.“

Byl to další příspěvek do už poměrně rozsáhlého pomyslného archivu momentů, ve kterých se Biden nezdá být v nejlepší kondici. Letos například navštívil univerzitu v Severní Karolíně. V úvodu zvolal rýmující se „hohoho, Greensboro“, aby pozdravil město ležící ve jmenovaném státě. Po projevu se otočil směrem doprava a svoji pravou ruku nastavil tak, aby jí mohl někomu potřást. Jenže v okruhu několika metrů se nikdo nenacházel. Hlava státu se ještě nejistě rozhlédla, čekala, jestli se někdo nechopí jeho pravice, posléze odkráčela z pódia.

Už v únoru šla z USA zpráva, že se téměř čtyři desítky republikánských kongresmanů přidávají k apelu na amerického prezidenta, aby podstoupil Montrealský kognitivní test a vyvrátil tím podezření, že trpí demencí.

Mezi další nejslavnější Bidenovy omyly patří například ten zpřed prezidentských voleb v roce 2020, kdy si na mítinku ve Philadelphii spletl svoji vnučku s pět let mrtvým synem.

X X X

KDYŽ  MÁ  ČR  PLYNU  DOSTATEK,  PROČ  NENÍ  LEVNÝ?  A  LEVNÁ  I ENERGIE  A  PHM?

FIALA  JEN  NÁROD  OBLBUJE,  ABY  NEBYL  OD  KORYTA  VYHOZEN

Jednání vlády v Kyjevě? Už tam zůstaňte, Fialovi se přezdívá ukrajinský premiér, poznamenal Okamura

Už tam zůstaňte, reagoval šéf SPD Tomio Okamura na plánované jednání české vlády v Kyjevě v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Část kabinetu by měla na Ukrajinu jet koncem října. Petru Fialovi přezdívá „ukrajinský premiér“, uvedl  Okamura v besedě.

„Místo toho, abyste řešili drahé energie, jedete na zasedání do Kyjeva. Vláda se přesouvá na Ukrajinu místo toho, aby se v Česku zabývala situací vlastních občanů,“ kritizoval Okamura v Partii cestu kabinetu na Ukrajinu. „Už tam zůstaňte,“ vyzval českého premiéra a ministry.

 Ministr s ním ale nesouhlasil. „Jsme předsednická země, která Ukrajině výrazně pomohla. Akt solidarity a podílení se na obnově Ukrajiny, až válka skončí, a ona skončí, je zcela zásadní,“ upozornil šéfa SPD. „Není to tak, že vláda řeší jednu věc a jiné ne,“ zdůraznil ještě.

Kdo na Ukrajinu pojede?

Zasedání české a ukrajinské vlády by se mělo uskutečnit v Kyjevě 31. října. Tématem bude i pomoc Kyjevu a případný příchod dalších ukrajinských běženců do Česka. Je však možné, že do válečné zóny nezamíří všichni ministři. „Kdo tam všechno pojede, tady nebudu řešit, je to citlivé téma,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Bartoš.

Okamura zároveň v pořadu doporučoval, aby Česká republika letos nakoupila levný plyn na zimu od Ruska. Podle něj má totiž Česko plynu málo. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) jsou ale zásobníky plynu naplněny z 92 procent. A Fiala veřejnost opakovaně uklidňuje, že na zimu je Česko připraveno a že ji zvládne.

X X X

Experti: Rusové mění strategii. Situaci na bojišti nezmění, ale Ukrajince čeká velký problém

Ruské útoky mají za cíl donutit Ukrajinu, aby místo do protiofenzivy investovala více do ochrany infrastruktury. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Ruské síly provedly v sobotu 22. října masivní raketové útoky a útoky pomocí bezpilotních letounů, jejichž cílem bylo poškodit ukrajinskou energetickou infrastrukturu v devíti oblastech. Jak informoval ukrajinský generální štáb, ruské síly podnikly 40 raketových útoků a vypálily 16 dronů Šáhed-136 íránské výroby. Protivzdušná obrana sestřelila 20 střel s plochou dráhou letu a 11 útočných bezpilotních letounů.

„Je velmi nepravděpodobné, že by pokračující ruské údery na ukrajinskou civilní infrastrukturu podkopaly ukrajinskou vůli bojovat, nicméně budou pro Ukrajinu stále více představovat ekonomickou a humanitární výzvu, i vzhledem k tomu, že teploty v zemi klesají,“ uvedl institut.

 Ruské útoky a ostřelování poškodily v uplynulých týdnech asi 30 procent ukrajinské energetické infrastruktury, což vedlo k výpadkům elektřiny nejen u frontové linie, ale v celé zemi. Výpadky proudu v kombinaci s chladným zimním počasím a poničenými civilními budovami tuto zimu pravděpodobně zvýší utrpení ukrajinského civilního obyvatelstva, dodal ISW. Rusové podle něj svými útoky vytvářejí „humanitární tragédii, aniž by smysluplně měnily situaci na bojišti, a ruské výmluvy pro podobné údery jsou čím dál tím slabší“.

Institut ve své zprávě zhodnotil i další kroky Moskvy. Připomněl, že ruské okupační síly nařídily v sobotu násilnou „evakuaci“ civilistů z ukrajinského města Cherson. Oznámily, že „všichni obyvatelé Chersonu musí město okamžitě opustit“, a dodaly, že všichni civilisté a „odbory a ministerstva civilní správy se musí přesunout na východní břeh řeky Dněpr“. Za důvod okupační správa označila „napjatou“ situaci na frontě, „zvýšené nebezpečí masivního ostřelování města a hrozbu teroristických útoků“.

Okupační správa obyvatele vyzvala, aby si s sebou vzali oblečení, cennosti a dokumenty, což naznačuje, že neočekává brzký návrat Rusů či civilistů do západního Chersonu. Očekává se, že ruské síly město opustí a budou se pravděpodobně snažit vylidnit části oblastí, které znovu ovládne Ukrajina, což poškodí dlouhodobou sociální a ekonomickou životaschopnost jižní Ukrajiny, píše ve své zprávě americký institut.

 X X X    

Orbán nepřímo přirovnal sovětská vojska k institucím EU

„Neobtěžujme se těmi, kteří střílejí na Maďarsko ze stínu nebo z bruselských výšin. Skončí tam, kde skončili jejich předchůdci,“ prohlásil Orbán v projevu k vybrané skupině hostů ve městě Zalaegerszeg na západě Maďarska, čímž porušil tradici přednášet projevy v den výročí vypuknutí povstání v Budapešti.

 „Byli jsme tady, když nás napadla první dobyvačná říše, a budeme tady, až se zhroutí ta poslední,“ pronesl dále Orbán. „Budeme to snášet, když budeme muset, a budeme se bránit, když budeme moci. Vytáhneme meče, když bude příležitost, a budeme odolávat, když přijdou dlouhá léta útlaku,“ pokračoval premiér. „Jsme vítězové, i když jsme poraženi,“ poznamenal Orbán.

Agentura AP upozornila, že premiér nebyl přítomen v metropoli v den jednoho z nejvýznamnějších maďarských svátků v době, kdy jeho konzervativně-nacionalistická vláda čelí rostoucímu tlaku a pokračujícím protestům učitelů i studentů. Pedagogové požadují vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Další protest naplánovali na dnešek.

Maďarsko pod Orbánovým vedením rovněž čelí hrozbě odebrání části peněz z unijních fondů kvůli obavám Bruselu z korupce, nedostatků v zadávání veřejných zakázek, v nezávislé práci vyšetřovacích či justičních orgánů nebo v řešení možných střetů zájmů v zemi. Ve snaze zachránit část financování maďarský parlament nedávno schválil nové zákony proti korupci. Zemi však stále hrozí, že přijde o miliardy eur z unijních fondů kvůli porušování demokratických postupů, píše AP.

Dnes si Maďarsko připomíná 66. výročí začátku lidového povstání proti sovětské moci. Revolta vypukla po budapešťské demonstraci z 23. října 1956, jejíž účastníci chtěli vyjádřit solidaritu s tehdejšími změnami v Polsku. Původně pokojná akce v Budapešti přerostla v ničení symbolů komunismu a nakonec ve srážky s bezpečnostními silami. Nepokoje, které trvaly do listopadu, brutálně potlačila Sovětská armáda, zahynulo nejméně 3500 lidí.

AP zároveň uvedla, že dnešní připomínka výročí povstání přichází v době, kdy se sousední Ukrajina brání ruské vojenské agresi. Orbán, jehož mnozí považují za nejbližšího spojence ruského prezidenta Vladimira Putina v Evropské unii, vystupoval proti uvalení sankcí na Moskvu, ačkoliv nakonec hlasoval pro všechny balíky postihů.

Maďarsko jako jediné ze svých sousedů ve střední a východní Evropě odmítlo dodávat Ukrajině zbraně nebo umožnit jejich převoz přes své hranice. Orbán ale zároveň prohlásil, že invaze Moskvy na Ukrajinu je „jasnou agresí“ a jeho vláda podporuje ukrajinskou územní celistvost.

X X X

Krize drtí samoživitelky ČR, důchodce, všechny lidi. Azylové domy nezvládají nápor zoufalých matek, musí je odmítat

Velký nápor zájemců o bydlení zaznamenávají v současnosti azylové domy. Nové žadatele musí odmítat nejen ty určené pro širokou veřejnost, ale také zařízení pro matky s dětmi. A na poplach bijí i potravinové banky, které hlásí výrazný úbytek zásob pro potřebné.

Až desítky lidí musí v současné době čekat v dlouhých pořadnících na nouzové bydlení v azylových domech. Na vině je všeobecná krize, která prudce sráží hodnotu peněz. V bezvýchodné situaci se tak i přes státní podporu stále více ocitají například matky samoživitelky.

Paní Marie bydlela bez nájemní smlouvy a po zvýšení nájmu skončila v přerovském azylovém domě pro matky s dětmi. „Sama jsem to nezvládala. Abych nepřišla o dítě, tak jsem se musela postarat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

Azylové domy přitom zaznamenávají stále více žádostí, s jakými se nikdy předtím nesetkaly. Bydlet tu chtějí i matky, které bydlení mají. „Bydlí ve svém domečku někde na vesnici, ale nemají na dřevo, na topení. Takže přišly s tím, že by se na zimu chtěly přestěhovat do azylového domu a na jaře, až se oteplí, se zase vrátit,“ popsal ředitel centra sociálních služeb Armády spásy v Přerově Pavel Šíma.

V Olomouci je nápor zoufalých matek tak velký, že město rozhodlo o stavbě zcela nového domu. „My máme v současnosti kapacitu 16 bytových jednotek a evidujeme řádově třeba 90 žádostí. V současnosti se pracuje na tom, aby naše kapacita byla rozšířená. Ten nový dům by měl být určen nejenom pro matky s dětmi, ale pro celé rodiny s dětmi,“ upřesnil mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

A v souvislosti s rostoucím počtem lidí v nouzi klesají také zásoby potravinových bank. „V posledních až dvou měsících registrujeme mnohem menší množství potravin, které se k nám dostává,“ doplnil Šíma. „Těch trvanlivých je už dlouhodobě nedostatek. A my jsme moc rádi, že lidé jsou tak solidární a na každé té potravinové sbírce se vybere takové množství potravin,“ uzavřel Šimon Suk z Potravinové banky s tím, že nejbližší sbírka proběhne už v sobotu 12. listopadu.

X X X

Ukrajinci použijí špinavou bombu, řekl ruský ministr obrany Šojgu Francouzům

Reuters: Ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl v telefonickém rozhovoru svému francouzskému protějšku Sébastienovi Lecornuovi, že situace na Ukrajině směřuje k „nekontrolovatelné eskalaci“. Vyplývá to z vyjádření ruského resortu obrany, podle něhož Šojgu také hovořil o obavách z toho, že by Ukrajina mohla v konfliktu použít takzvanou špinavou bombu. Rusko neposkytlo žádné důkazy pro takové tvrzení, podotkla agentura Reuters. Kyjev zatím nereagoval.

 „Jednali o situaci na Ukrajině, která má stálou tendenci k další nekontrolované eskalaci,“ uvedlo k rozhovoru mezi Šojguem a Lecornuem ruské ministerstvo obrany podle agentur TASS a Interfax.

Šojgu svému francouzskému protějšku sdělil obavy z možných provokací ze strany Ukrajiny s použitím „špinavé bomby“, píší ruské agentury. Paříž se zatím k telefonátu nevyjádřila.

Podle pozdějšího sdělení agentury TASS ruský ministr obrany svá vyjádření ohledně možnosti použití špinavé bomby ze strany Ukrajiny zopakoval v telefonátu s tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem. Ani Ankara zatím neposkytla své informace k telefonickému jednání mezi ministry.

Takzvaná špinavá bomba používá konvenční výbušniny s příměsí radioaktivního materiálu, poznamenal Reuters. Ruská média už v březnu s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdila, že Ukrajina tento typ bomby vyvíjí.

.X X X

Nedodáváním plynu nám Rusko způsobilo škody v miliardách, chceme náhradu, řekl šéf ČEZ Beneš

Energetická společnost ČEZ utrpěla kvůli výpadkům ruských dodávek plynu škody ve vyšších stovkách milionů až v miliardách korun. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize (ČT) to uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle něj je vyloučené jednat s ruským Gazpromem o dodávkách na příští rok, jediným možným krokem je naopak mezinárodní arbitráž.

„V momentu, kdy někdo neplní kontrakt, který máte, je těžké se bavit o něčem jiném než náhradě škody,“ řekl Beneš na dotaz, zda ČEZ s ruským Gazpromem jedná o dodávkách na příští rok. Výpadky v dodávkách podle něj ČEZ jasně poškodily. „Je to ve vyšších stovkách milionů až v prvních miliardách korun, logicky to budeme vymáhat,“ řekl. Otázkou podle něj je, co se povede vymoct.

 Ekonom a bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer v nedělní Partii uvedl, že spor z globálního hlediska není nijak významný. „Spor o jednotky miliard mezi ČEZem a Gazpromem je z hlediska něčeho významnějšího naprosto nezajímavý. Ty částky skoro ani neovlivní akcie společnosti ČEZ, natož něco dalšího. Miliarda je tak malé číslo v tomto ohledu, že se tím nemá cenu zabývat,“ řekl.

Česko od září získává plyn například z LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven, ve kterém má pronajatý prostor pro tři miliardy metrů krychlových plynu. Spotřeba plynu v ČR loni přesáhla devět miliard metrů krychlových. „V Nizozemsku jednáme o navýšení. Jsou to jednotky miliard kubíků,“ řekl dále Beneš. Potenciál je podle něho i ve vznikajících terminálech v Německu a Polsku dohromady s kapacitou přes 50 miliard krychlových metrů.

Ruská energetická válka proti Evropě začala loni zhruba rok před letošní únorovou invazí na Ukrajinu, uvedl Beneš. Rusko podle něj nenápadně přestalo dodávat plyn, úroveň naplněnosti zásobníků klesala. „Byl to plíživý tah ze strany Ruska,“ podotkl. Přímé následky ruské geopolitiky podle něj zapříčinily až devět desetin z nárůstu cen. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová zmínila jako další důvody také bezvětrné počasí v Německu loni v létě či odstavené elektrárny ve Francii.

Nyní očekává spíš zklidnění, na trzích jsou podle něj patrná všechna politická opatření. „Trhy jsou velmi senzitivní,“ uvedl. Výrazné zklidnění podle něj znamená i výsledek jednání EU z tohoto týdne, při které lídři EU podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení.

Výrazné zklidnění podle Beneše závisí na tom, kdy se uklidní situace na Ukrajině. „Druhým faktorem je to, kdy bude evropská energetika nezávislá na Rusku,“ uvedl. Ceny energií jsou podle něj důsledkem energetické války a nelze si myslet, že se zásadně změní v řádu týdnů, očekává spíš postupné kroky ohledně snižování cen v nejbližších letech.

Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka by stát měl kvůli pomoci lidem s vysokými cenami energií kombinovat cenové stropy s opatřeními zaměřenými na ohrožené rodiny. Paragrafy, které by měly zavést tzv. statut zranitelného zákazníka, jsou podle něj nyní v meziresortních debatách. „Je to instrument, který dokáže vyhledávat zranitelné skupiny zákazníků a těm adresně pomoci,“ uvedl. Zmínil vdovy a vdovce či samoživitele.

X X X

LIDÉ  V  BRNĚ,  KDE  VLÁDNE  FIALOVA  ODS,  KORUPCÍ  PŘIJDOU  O  BYTY?

Advokát ke kauze brněnských bytů: Pokud podváděli, mohou přijít o bydlení v řádu měsíců

Městská část Brno-střed chce po policejní razii prověřit až 40 bytů, ve kterých mohou lidé bydlet neoprávněně. O levnější byty by pak mohli přijít. A to ještě před verdiktem soudu. „Pokud mám jednoznačnou pochybnost, prověřím to a vím, že situace byla zneužita, tak mohu konat,“ popsal pro iROZHLAS.cz advokát Zdeněk Joukl. Nejdříve by podle něj mohli o bydlení přijít v řádu měsíců, až jim skončí nájemní smlouva. Existuje ale i tvrdší postup.

X Brněnská kauza se může týkat desítek městských bytů. Přesný počet zatím neznáme. Mohou o toto nájemní bydlení lidé přijít?

Ano, možné to je. A to v případech, kdy lidé neuvedli pravdivé údaje, neboť pravdivé údaje jsou podmínkou pro zařazení do evidence o městský byt. Pokud tedy někdo neuvedl pravdivé údaje, může být z této evidence vyřazen. A městská část by se měla domáhat vrácení bytu.

X Kromě tedy nepravdivých údajů, mohli by lidé o byt přijít třeba i v případě, pokud se prokáže, že nabízeli úplatek?

Ano. Pokud se prokáže, že ten byt nepotřebuje, tak to může nastat. Nájemní smlouvy se v těchto bytech uzavírají na rok nebo na dva. A poté se prodlužují na dobu neurčitou. Město má možnost nechat smlouvy na dobu určitou doběhnout a už je neprodloužit. Pokud by to bylo na dobu neurčitou, tak by radnice musela využít paragraf, který říká, že smluvní strany vycházely při uzavření smlouvy z nějakého přesvědčení. A to přesvědčení je jiné.

X Může se podle vás stát, že by to policie vyčlenila do samotného případu? Aby mohla dokázat, že někteří lidé případně nabyli byty neoprávněně? Jaký vlastně bývá v těchto případech postup?

Nelze to paušalizovat. Skutková podstata je ale jak u toho, kdo úplatek přijme, tak u toho, kdo ho nabídne. Takže ten, kdo nabízel úplatek, se také dopustil trestného činu. Sám pro sebe získal výhodu nižšího nájemného, než které by měl v tržním bytě. Ve druhé fázi tak mohou být obviněni i ti, kteří úplatky poskytli.

X A ti teď mohu bydlet v těch daných městských bytech?

Ano. Sankce může být tedy dvojí – trestní a zároveň mohou o ten byt přijít.

X Mohou radnice jednotlivé městské byty požadovat nazpět až po verdiktu soudu? Nebo jim bude stačit rozhodnutí nějaké kontrolní komise nebo výboru?

Pokud bude mít radnice relevantní důkazy, že došlo k pochybení, tak asi není potřeba čekat na rozhodnutí soudu například v trestní věci. Pokud mám jednoznačnou pochybnost, prověřím to a vím, že situace byla zneužita, tak mohu konat.

x Pokud město dojde k závěru, že člověk získal bydlení neoprávněně, tak ho může požádat, aby byt vyklidil?
Ano, takto asi bude postupováno. Je snaha exemplárně přesvědčit k tomu, že takto konat nelze. Pro představu, bytů na Brno-střed je zhruba 3000. Nevíme samozřejmě, kolik je neobyvatelných. Ale přiděluje se jich zhruba 20 měsíčně.

x Pokud člověk odmítne byt opustit, co by mohlo následovat?

Pokud by člověk byt nevyklidil, muselo by město podat žalobu, domáhat se zrušení smlouvy a následně vyklizení bytu.

x Dá se odhadnout, jak dlouho bude trvat, než by první lidé mohli případně o byty přijít?

Pokud je nájemní smlouva na rok, tak je lepší to nechat doběhnout. Nejdříve tedy v řádu měsíců. Existuje ale možnost napsat danému člověku, že tím, že čerpá tento nájem, tak má výhodu oproti tržnímu nájmu, páchá trestný čin a prohlubuje danou škodu. Je ale otázkou, jestli bude chtít městská část postupovat takto tvrdě.

X Mohla by radnice případně člověka zažalovat ještě o náhradu škody, protože tam bydlel neoprávněně?

Ano. Dá se říci, že by to mohlo být kvůli rozdílu v nájmech, že se obohatil.

PŘIDĚLOVÁNÍ BYTŮ V BRNĚ-STŘED

Jak se přidělovaly byty v městské části Brno-střed, popsala pro Radiožurnál předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti).

„Na jeden byt máte 70 žadatelů, z toho 15 dodá motivační dopisy, přiřadí se jim nějaké body v rámci jejich životní situace, zaměstnání, dětí a tak dále. Body jsou ale u nás jenom orientační, takže jsou úplně k ničemu. Někdo, kdo je samoživitelka se třemi dětmi, by měl být v pořadníku v urgenci pro byt nahoře. Ve skutečnosti to ale nic neznamená.“

Ve skutečnosti pak podle ní záleželo na bytové komisi, komu bydlení přidělí. „Potom někdo přijde a řekne: ‚Já tedy navrhuji například tohoto pána, protože ve verifikovaném dopise uvedl, že má imobilní dítě.‘ Komise o tom hlasuje. Většinu v ní má koalice, takže to prohlasuje.“

Policie stíhá v tomto případě celkem osm lidí, dva z nich poslal soud do vazby. Šlo o jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku a o politika Otakara Bradáče z ODS.

X X X

ŽENY  UMÍRAJÍ  NA  RAKOVINU  PRSU,  VINA  ODKLÁDÁNÍ  MATEŘSTVÍ

Na rakovinu prsu umírá téměř dva tisíce žen ročně. Prevence jim může zachránit život

Každý rok v říjnu se po celém světě konají akce, které šíří osvětu ohledně rakoviny prsu. Pink October neboli Růžový říjen se tak stal symbolem druhého nejčastějšího nádorového onemocnění u žen. CNN Prima NEWS oslovila Kateřinou Šédovou, zakladatelku organizace Loono, která sdružuje tým mladých lékařů a studentů medicíny a mimo jiné se snaží informovat veřejnost o důležitosti samovyšetření pomocí projektu #prsakoule.

X Založení organizace Loono má svůj příběh související s vážným onemocněním, kterým jste prošla v mladém věku. Co se stalo?

Když mi bylo 22 let, objevili lékaři zhoubný nádor na mém vaječníku. Díky tomu, že jsem poslouchala varovné signály svého těla, byl zachycen včas a já se vyléčila. Prvotní šok z diagnózy vystřídala touha pomáhat lidem a inspirovat je, aby nepodceňovali prevenci. Když jsem totiž o svých zkušenostech mluvila s kamarádkami, které nestudovaly jako já medicínu, zjistila jsem, že by varovné signály pravděpodobně ignorovaly a nedávaly by jim takovou váhu, což by jejich následnou léčbu velmi zkomplikovalo. Objevit onemocnění včas je totiž klíčovým krokem k úspěšné léčbě.

X Loono je tým mladých lékařů a mediků. Podle čeho jste vybírala lidi, se kterými budete spolupracovat?

Studenti medicíny se nám už poslední roky hlásí sami, ve výběrovém řízení u nich testujeme zejména jejich prezentační dovednosti a motivaci připojit se k naší misi. Co se lékařů týče, ti tvoří naše odborné garanty. Jsou to většinou odborníci s mnohaletou klinickou praxí, nadšení do prevence. Revidují nám odborné materiály, mluví v panelových diskusích, podcastech a dávají nám vědět o novinkách v oboru. Patří mezi ně například Petra Steyerová pro oblast mamografie, Šárka Pavková pro oblast gynekologie a další. Naším poradcem je i plastický chirurg Ondřej Měšťák, který se kromě jiného věnuje i rekonstrukcím prsu žen po rakovině.

X Jak vy jako lékařka vnímáte osvětu ohledně rakoviny prsu a její prevence? Je podle vás dostatečná?

V České republice ročně zemřou téměř dva tisíce žen kvůli rakovině prsu. Přesto na preventivní mamografickou kontrolu chodí pouze 60 procent žen, kterým je doporučena. A právě osvěta ohledně prevence, preventivních prohlídek, ale také pravidelného samovyšetření je naprosto klíčová. Soustředit by se na ni mělo ministerstvo zdravotnictví, pojišťovny, ale také zaměstnavatelé a školy. I proto pořádáme workshopy ve školách, firmách a na kulturních akcích. Prošlo jimi již na 130 tisíc lidí, stále před sebou ale máme ještě spoustu práce.

Procento žen, které chodí pravidelně na mamograf, je bohužel stále velmi nízké.

X Sledujete pravidelně, kolik žen chodí na mamograf nebo na ultrazvuk a zda se průběžně tyto počty mění?

Sledujeme je pravidelně, jsme v kontaktu s Ústavem zdravotnických informací a statistiky i odbornými společnostmi. Bohužel, jak jsem již řekla, procento žen, které chodí na mamograf, je stále velmi nízké. V době koronaviru navíc lidé preventivní prohlídky často zanedbávali, a to včetně screeningových programů. V době covidu jsme ale také pozorovali zvýšený zájem lidí o zdraví, posílila se i zdravotní gramotnost tím, jak byli motivováni a bohužel vlastně i nuceni vyhledávat si informace po vlastní ose. To z dlouhodobého hlediska vítáme a věříme, že se budou zajímat o informace o prevenci i nadále.

X Jak by měla vypadat prevence rakoviny prsu? Jak často by ženy měly chodit na prohlídky a provádět samovyšetření?

Ženy by měly před 45. rokem chodit jednou za dva až tří roky na ultrazvuk prsu, po 45. roce pak jednou za dva roky na mamograf. Ten se někdy doporučuje už po 40. roce věku, screeningově se však provádí až o pět let později. Vedle toho by si měla každá žena svá prsa jednou měsíčně samovyšetřit, nejlépe pátý až desátý den od začátku menstruace – pokud ji nemá, může si vybrat jakýkoliv den v měsíci. Jestliže při samovyšetření objeví bulku nebo něco neobvyklého, měla by neprodleně navštívit svého gynekologa.

X Neměli by se v prevenci podle vás více angažovat gynekologové?

Gynekologové by určitě měli své pacientky informovat jak o ultrazvukovém vyšetření, tak o nutnosti návštěvy screeningu, tedy mamografu. Mnozí to samozřejmě dělají. Gynekolog je vedle praktického lékaře navíc tím, kdo vystavuje žádanku na screeningové mamografické vyšetření po 45. roce. Osvěta je však zapotřebí. O ultrazvukovém vyšetření pořád mnoho žen neví. Stejně tak o možnosti příspěvku ze strany zdravotní pojišťovny. A to je škoda. Rakovina se bohužel týká i velmi mladých lidí, rakovinou prsu ročně v Česku onemocní na 150 žen mladších 30 let. A je proto zapotřebí se o sebe starat mnohem dříve než po 45. narozeninách. Ultrazvuk prsu stojí 600 až 800 korun, což za vědomí, že jsem v pořádku, jistě stojí.

X Loono se každoročně zapojuje do osvětové kampaně v rámci Pink October. Jaké konkrétní aktivity letos podnikáte?

Spustili webovou podstránku s informacemi o prevenci rakoviny prsu, kde přinášíme také odpovědi na nejčastější otázky. V průběhu celého října také vydáváme edukační příspěvky na sociálních sítích. Připomínáme, na jaká vyšetření by měly ženy chodit a učíme správnou techniku samovyšetření. Kromě toho se zaměřujeme na tématiku mutace BRCA 1,2 genů, které výrazně zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníku. Toto riziko je celoživotní, nejvyšší mezi 30 a 50 lety. Řada lidí o jejich existenci nemá povědomí.

X Je pravda, že o těchto mutacích se stále mnoho neví. I když v posledních letech je informovanost lepší, že?

Ano, o mutacích BRCA genů před několika lety otevřeně promluvila herečka Angelina Jolie a dostala tak tuto problematiku do širšího povědomí. Tváří naší kampaně je Anna-Maria Jiravová, členka Loono týmu, která je nosičkou pozitivní mutace BRCA 2. Kvůli tomu se rozhodla podstoupit preventivní mastektomii, tedy odstranění prsní žlázy.

 X Co je hlavním cílem kampaně Růžový říjen?

Kampaní Růžový říjen chceme nejen podpořit povědomí o prevenci rakoviny prsu, ale také získat prostředky na šíření osvěty o prevenci onkologických onemocnění v příštím roce. Proto jsme pustili sbírku na Donio.cz. Vybrané peníze využijeme na pokračování úspěšné kampaně #prsakoule a naučíme další tisíce lidí, jak správně pečovat nejen o svá prsa.

X Kromě těchto aktivit spouštíte zcela novou aplikaci s názvem Preventivka. O co se přesně jedná?

Mobilní aplikace Preventivka nabízí uživatelům osobního průvodce prevencí. Ukáže, na jaké prohlídky by měl chodit a pohlídá jejich termíny. Přidat si člověk může i své vlastní prohlídky u dalších specialistů, třeba na dentální hygieně. Dále připomene samovyšetření prsou, varlat i kůže a naučí správnou techniku. Vyhledá specialisty v okolí uživatele a na jednom místě nabídne ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných onemocnění.

X Je tato aplikace placená?

Není, všichni si ji mohou stáhnout zcela zdarma, a to jak na mobilech s Androidem, tak na zařízeních s iOS.

Preventivka je aplikace, kterou podpořila řada ambasadorů. Mezi nimi je například i Anna Julie Slováčková, která rakovinu prsu prodělala v mladém věku.

X Kdo další se na vzniku této aplikace a její propagaci podílí?

Preventivka má své ambasadory. Jedná se o lidi, kterým vážná nemoc změnila pohled na prevenci nebo jim preventivní prohlídky a samovyšetření zachránily život. Je mezi nimi i Anna Julie Slováčková, která si objevila včas rakovinu prsu. Podpořili nás ale i lidé, kteří si prošli rakovinou varlat, čípku nebo ledvin, zažili mozkovou mrtvici ve 13 letech nebo žijí s chronickou leukémií. Jejich příběhy jsou neskutečné a v kampani je budeme postupně představovat veřejnosti.

X Mohla byste ještě stručně popsat vývoj organizace Loono?

Loono odstartovalo kampaní Sahám si na ně každý měsíc s podtitulem #prsakoule, v rámci které se dodnes věnujeme nádorům prsou, varlat a důležitosti samovyšetření. Nakoupila jsem modely těchto částí těla a sama jsem jezdila po workshopech po celé České republice. Za osm let existence se z Loona stala organizace čítající přes 100 lidí, kteří bojují za společnou misi – zachraňování životů skrze prevenci. Kromě onkologických a kardiovaskulárních onemocnění se věnujeme i duševnímu a reprodukčnímu zdraví a plánujeme další témata.

X Na co všechno jste v rámci organizace Loono nejvíce pyšná?

Získáváme ceny nejen v České republice, jako jsou například EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2021, ale také v zahraničí. Letos jsme si z Bruselu dovezli prestižní ocenění EU Health Award v kategorii prevence rakoviny. Nejvíce mě ale těší dopad naší práce. S miliony zásahů našich aktivit v on-line světě se nám ozvalo už více než 60 lidí, že si díky nám odhalili závažné onemocnění včas.

X X X

Karcinom prsu postihuje i mladší ženy. Může za to odkládaní mateřství, říká onkoložka

Karcinom prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen v Česku. Stále častěji se dotýká i mladších žen 45 let. V Česku každoročně onemocní nádorem prsu kolem sedmi tisíc žen. Lékaři stále apelují na prevenci, která zachraňuje životy. Protože čím dříve je nádor odhalen, tím vyšší je šance na plné uzdravení. Petra Svobodová je jednou z mnoha žen, které si tuto diagnózu vyslechly už před třicítkou. Jak zvládla léčbu vysoce agresivního nádoru? A proč se karcinom u mladých žen objevuje stále častěji?

Petře bylo 29 let, když si jednoho večera nahmatala malou bulku v prsu. Hned druhý den se objednala ke svému gynekologovi, který ji ujistil, že je mladá a nic vážného to nebude. S těmito slovy ji poslal domů. „Nechtěla jsem se ale nechat odbýt, trvala jsem na tom, že chci podrobnější vyšetření, abych měla jistotu. Nakonec jsem dostala žádanku do mamologické poradny,“ vypráví Petra. A právě toto rozhodnutí jí pravděpodobně zachránilo život. Po ultrazvuku a následné biopsii jí paní doktorka oznámila, že se jedná o velmi agresivní karcinom prsu a je nutné co nejdříve zahájit léčbu.

Po částečné operaci prsu musela Petra podstoupit chemoterapii, ze které měla velký strach. Nakonec ale tuto léčbu zvládala dobře. „Čekala jsem to daleko horší, i když mi samozřejmě po chemoterapii nebylo úplně nejlépe, dalo se to vydržet,“ vzpomíná. Protože měla typ nádoru, který byl silně hormonálně pozitivní, po ukončení terapie následovala ještě hormonální léčba a takzvaný umělý přechod. „To samozřejmě nebylo nijak příjemné, hlavně jsem měla velké návaly horka, ale také se to dalo zvládnout. Důležité pro mě bylo, abych se uzdravila,“ dodává.

 Petra na neschopence, i když původně uvažovala o tom, že by chodila do práce. „Nakonec jsem byla ráda, že jsem poslechla lékaře, kteří mi doporučili zůstat doma. I když vedlejší účinky léčby nebyly tak hrozné, byla jsem hodně unavená a měla alespoň čas věnovat se sama sobě a odpočívat,“ dodává Petra. Největší oporou jí byl její přítel, rodina a kamarádi. Petra měla štěstí, protože léčba zabrala a dnes se cítí dobře. „Ostatním ženám bych ráda vzkázala, aby si hlídaly svá prsa pravidelným samovyšetřováním každý měsíc. A hlavně nenechat se odbýt, pokud by lékaři jejich problém banalizovali,“ uzavírá.

Lékařka: Problém je odkládání mateřství i umělé oplodnění

O tom, že rakovina prsu postihuje stále častěji ženy mladší pětačtyřiceti let, hovoří také docentka Jana Prausová, předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP a přednostka Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Podle ní jde mimo jiné o důsledek narůstajícího věku prvního těhotenství žen. „Zatímco dříve ženy rodily mezi 20. a 25. rokem, dnes je to spíše rarita a věk prvorodiček se posunul za hranici 30 let,“ upřesňuje s tím, že není výjimkou, když ženy rodí první dítě i po čtyřicítce. „Dalším problémem je otázka umělého oplodnění. Stimulace hormony sehrávají svoji úlohu především u žen s přibývajícím věkem a s opakováním výkonů,“ doplňuje Prausová.

V současné době je však léčba karcinomu prsu na velmi dobré úrovni. „Základem terapie nádoru prsu jsou tři léčebné možnosti – chirurgický výkon, dále pak radioterapie a farmakoterapie. Také je zde léčba biologická, terčová nebo cílená a nově také imunoterapie,“ vysvětluje lékařka. Dodává, že terčová, biologická nebo cílená léčba je směřována na konkrétní struktury buňky nebo tkáně, nepůsobí tedy tak toxicky na zdravé buňky jako léčba cytostatická.

Ženy s rakovinou prsu se mohou obrátit na Alianci žen s rakovinou prsu, která byla založena v roce 2002 a sdružuje 47 pacientských organizací. Aliance slouží jako informační centrum nejen pro ženy, které rakovinou prsu procházejí, ale i pro širokou veřejnost.

X X X

Až třetinu mladých žen s karcinomem prsu opouští partner, vypráví lékařka

Rakovina prsu se může objevit v kterémkoliv věku. Edita Strusková si tuto diagnózu vyslechla v 31 letech. Mamince dvou malých dětí, z nichž jedno ještě kojila, se ze dne na den změnil život. V té době jí chyběly informace. Obrátila se proto na pacientskou organizaci Dialog Jessenius, která pomáhá onkologickým pacientům získat potřebné informace.

„Svou osudnou bulku v podpaží, která byla již metastázou k nádoru v prsu, jsem si objevila v den svých 31. narozeninami. Na popud mamky jsem šla hned další den ke gynekologovi, kde jsem dostala žádanku na statimové vyšetření (využívá se u akutních případů, toto vyšetření je dostupné 24 hodin denně, pozn. red.) ultrazvukem,“ vypráví svůj příběh 35letá Edita Strusková, dnes už trojnásobná maminka, která si před čtyřmi lety prošla rakovinou prsu. V té době měla doma dvě malé děti. „Julince byly tři roky a Edwinkovi 18 měsíců. Malého jsem ještě kojila. Žila jsem celkem zdravě, hodně sportovala. Můj největší koníček byl běh. A pak jednoho dne jsem si nahmatala malou bouličku v podpaží,“ pokračuje Edita. Nejprve si myslela, že je to jen zvětšená uzlina. Nakonec ji maminka přesvědčila, aby to ukázala lékaři a nastal kolotoč vyšetření.

Chemoterapii jsem zvládla bez větších potíží. Uvědomila jsem si, jakou sílu má psychika

Nejprve ultrazvuk, poté biopsie a týden čekání na výsledky. „Nikdy nezapomenu na ten okamžik, kdy mi lékař oznámil, že se jedná o nádor a budu muset podstoupit náročnou léčbu. Do té doby jsem si myslela, že se mě to nemůže týkat. Byla jsem mladá, v rodině tuto diagnózu nikdo neměl,“ vzpomíná Edita na nejtěžší období svého života. Další vyšetření naštěstí vyloučila metastázy a Edita si mohla alespoň částečně oddechnout. „Chemoterapie jsem zvládla bez větších potíží. Během léčby pro mě byla velikou oporou moje rodina. Zvláště manželova maminka, která skončila v práci, aby mi pomohla s dětmi. Po druhé chemoterapii mi vypadaly vlasy. V té době jsem začala psát blog,“ vypráví Edita.

Po třetím cyklu chemoterapie zvládla rodinný výlet do Barcelony. „Kdybych nebyla holohlavá, ani bych si nevzpomněla, že jsem nemocná. Cítila jsem se dobře. A tehdy jsem si uvědomila, jakou sílu má psychika,“ pokračuje ve svém vyprávění. Edita měla štěstí, chemoterapie zabrala, nádor se zcela ztratil. Poté ještě absolvovala operaci, při které jí lékaři vyjmuli několik uzlin a následně radioterapii a biologickou léčbu. Cesta k uzdravení byla dlouhá, ale úspěšná. Mimo rodiny a psaní blogu jí pomohla také pacientská organizace Dialog Jessenius, díky které získala potřebné informace i naději v plné uzdravení. „Vyléčit tělo pro mě bylo paradoxně snazší než psychiku. Protože i když jste v pořádku, pro lékaře už nebudete zdraví nikdy, jen v remisi. A to je na psychiku obrovský nápor,“ pokračuje Edita.

Dva roky po ukončení léčby se mi podařilo potřetí otěhotnět. Vše dopadlo dobře a dnes už jsem trojnásobná maminka

Dva roky po ukončení léčby Edita znovu otěhotněla a vloni v květnu porodila zdravého chlapečka Alfréda. O své nemoci dokáže velmi otevřeně psát a její blog Prsa v háji čtenáře baví a zároveň motivuje k tomu, že i po takto závažné nemoci lze mít ještě děti a žít běžný život. Sama se také angažuje v prevenci proti rakovině prsu ve spolupráci s Dialog Jessenius.

Mladé ženy s nádorem prsu mají velkou šanci na otěhotnění

Rakovina prsu patří mezi nejčastější onkologická onemocnění u žen. A velmi často postihuje i mladé ženy, které navíc nemají v rodině žádnou podobnou anamnézu. O zákeřnosti tohoto typu rakoviny i léčbě, která bývá většinou úspěšná, když se na nádor přijde včas, jsme si povídali s onkoložkou prof. Petrou Tesařovou z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

X Paní profesorko, můžete odborněji vysvětlit, proč karcinom prsu vzniká i v tak mladém věku a čím to je, že žen s touto diagnózou neustále přibývá?

Karcinom prsu je nejčastější zhoubný nádor ženské populace a jeho výskyt stoupá ve všech věkových skupinách, tedy netýká se to jen mladých žen. Jedná se bohužel o civilizační onemocnění. Ročně je v české republice diagnostikováno zhruba osm tisíc nových případů. Nádor se objevuje nejčastěji v období po přechodu, ale postihuje i mladé ženy. S věkem se pak „šance“ na onemocnění zvyšují. To ale neznamená, že by dvacetileté ženy neměly dbát na prevenci.

X Čím myslíte, že to je? Hraje v tom roli i pozdní mateřství?

Ano, právě jedním z důvodů je, že se věk prvorodiček neustále zvyšuje. Setkáváme se často s bezdětnými pacientkami s nádorem, léčíme těhotné s karcinomem prsu a také nemocné, které kojí své dítě, jako to měla paní Edita. Chemoterapie může zhoršit naději na budoucí otěhotnění, takže se snažíme pro bezdětné pacientky upravit léčebný režim tak, aby možnost otěhotnění co nejméně kompromitoval. Nemůžeme snížit intenzitu léčby, protože chceme pacientky uzdravit, ale můžeme aplikovat hormonální terapii, která vaječníky „uspí“, a tak je léčba cytostatiky (látky používané k léčbě nádorových onemocnění, pozn. red.) méně poškozuje. Spolupracujeme také s centry, která provádějí úkony nutné k budoucímu umělému oplodnění, jako pojistce, kdyby se těhotenství nedařilo.

X Povězte, jakou prevenci by měly dělat mladé ženy, které ještě na mamograf ani screening prsou nechodí… Stačí samovyšetření?

Mladé ženy by měly provádět samovyšetření pravidelně. I když nemají anamnézu v rodině, cítí se zdravé atd… Prevence je velice důležitá. Samovyšetření by měly provádět vždy asi pátý den po ukončení menstruace. Návod lze najít na internetu. Nejčastějším patologickým nálezem je nebolestivá boulička. Někdy se objeví jen vpáčení bradavky nebo výtok či krvácení z bradavky, případně se změní tvar prsu. Toto vyšetření je vhodné provádět v koupelně před zrcadlem. Každá dívka a žena by měla dobře znát svá prsa. Snadněji pak pozná jakoukoliv změnu, která se může týkat třeba počínajícího nádoru.

U mladých žen jsou nádory prsu agresivnější

X V čem spočívá léčba karcinomu prsu?

Mladé pacientky mají nejčastěji agresivnější formu karcinomu prsu, proto kromě operačního řešení, potřebují i zajišťovací nebo předoperační chemoterapii, případně cílenou biologickou léčbu nebo hormonální terapii, pokud to typ nádoru vyžaduje. Léčba je náročná, může trvat půl roku až rok a přináší nemocným řadu nežádoucích účinků. Tím nejviditelnějším je obvykle ztráta vlasů.

X Jak pomáhá stát? Mají ženy po rakovině prsu nějaké „zvýhodnění“ od státu, co se týče léčby, pomůcek, lázní atd?

Pokud je nutné odstranit celý prs, hradí příslušná pojišťovna prsní epitézu (náhradu prsu, pozn. red.) jednou za dva roky. Po ukončení primární léčby, mohou jet nemocné na tři týdny do lázní, což řada mladých žen nemůže využít kvůli péči o děti. Jestliže je to nutné, mohou pacientky čerpat pracovní neschopnost nebo invalidní důchod, pokud na něj ale získají nárok. Nemoc je dostává do obtížné situace, až třetinu mladých žen s karcinomem prsu opouští partner, což je zvlášť svízelné, neboť se v současné době žije mnoho párů společně bez svatby. Odcházející muž tak nemá k nemocné ženě žádné právní závazky. V průběhu léčby je někdy obtížné postarat se dobře o děti pro nežádoucí účinky léčby a její časovou náročnost. U mnoha mladých pacientek využíváme možností dobročinnosti nadačních fondů.

 X Jaká je prognóza do budoucna u této nemoci?

Mladé ženy mají horší prognózu, protože většinou trpí agresivnějšími typy zhoubných nádorů a skoro třetina žen do 35 let jsou nosičky genetických mutací, nejčastěji BRCA1/2 mutace, kterou zviditelnila herečka Angelina Jolie. U karcinomu prsu mladých žen se nemoc vrací, a to často v nevyléčitelné podobě, asi ve 30 až 35 procentech případů

X Jak se posunula léčba rakoviny prsu za posledních 20 let?

Léčba se změnila zásadně. Kromě chemoterapie můžeme u vhodných subtypů nemoci využít cílenou biologickou léčbu, imunoterapii a hormonální léčbu. Nové možnosti terapie nejenže zachraňují více životů žen s karcinomem prsu, ale podstatně prodlužují i život pacientkám v nevyléčitelné fázi nemoci při zachování kvality jejich života.

X Jakou má žena šanci, že si zachová plodnost i po vyléčení rakoviny prsu?

I při použití chemoterapie překvapivě velikou. Tady platí, že čím mladší je žena, která projde chemoterapií, tím větší má naději na otěhotnění. Problém mají obvykle nemocné, které odkládaly narození dítěte příliš dlouho a jsou ve věku po 40. roce, kdy už schopnost otěhotnění fyziologicky klesá. Pacientky mohou případně využít i některé možnosti in vitro fertilizace (umělé oplodnění neboli IVF, pozn. red.). Mám ve své ordinaci mnoho šťastných žen, které se nejenom úspěšně popraly se zhoubnou diagnózou, ale také potom porodily zdravé děti. V ordinaci jsem si vyvěsila velkou nástěnku, na které si vystavuji fotky dětí, které se narodily mým pacientkám. Je to velká radost, které je bohužel v našem oboru málo.

Naším cílem je zlepšit komunikaci v českém zdravotnictví

Příběh paní Edity i práce paní profesorky Tesařové jsou spojeny s obecně prospěšnou společnost Dialog Jessenius. Tato nezisková organizace se snaží šířit osvětu ohledně prevence nádorových onemocnění, jejich průběhu a léčbě. Obrátit se na ni mohou také onkologičtí pacienti a jejich rodiny. Dialog Jessenius nám představila blíže ředitelka této organizace paní Michaela Tůmová, která také hovoří v přiloženém videu.

X Kdy byla organizace založena a co bylo tím hlavním impulsem?

Dialog Jessenius jsme založili v roce 2009. České zdravotnictví jsem vždy považovala a považuji za jedinečné a úžasné. Bohužel problém je v komunikaci s pacienty, a právě tu se snažíme zlepšovat.

X Jaká je hlavní náplň vaší organizace?

Hlavní náplní jsou informace. Naše motto je „Vědět je klíč“. Pokud nic nevíte, neumíte se ani zeptat a nemůžete být aktivní pacient. A my máme rádi aktivní pacienty, kteří se starají o své uzdravení.

x Kolik máte členů?

Nejsme členská organizace, ale máme spoustu lidí, kteří aktivně pomáhají po celé republice. Těší nás to.

X V čem jste na organizaci nejvíce pyšná a jaké máte letos ještě plány?

Jsme pyšní na všechny naše projekty, protože jsme s nimi již řadu let a stále je rozvíjíme. Asi nejviditelnější je Centrum informací onkologického pacienta, pak naše videa o onkologických onemocněních a pak samozřejmě projekt Ruce na prsa – preventivní kampaň, která jezdí po celé republice od roku 2013. V loňském roce jsme zahájili projekt „Zahojíme pro pacienty s nehojící se ránou. Báječně se rozjíždí. A naše poslední video o genomickém testování nádorů prsu (toto testování pomáhá lékaři zjistit, jaká je pravděpodobnost návratu onemocnění. Pacient se tak může i vyhnout chemoterapii, pozn. red.) je poslední novinka a je to úžasná věc. Jsem moc vděčná Míše Kuklové, že do toho s námi šla.

x Je podle vás osvěta ohledně prevence dostatečná?

Prevence není nikdy dost. Stále se musí připomínat. Snaží se spousta organizací a čím více, tím lépe.

X V čem jste se za poslední roky nejvíce posunuli a čeho byste naopak ještě chtěli dosáhnout?

Neustále se přizpůsobujeme potřebám. Vyhledáváme novinky a dáváme o nich vědět a snažíme se vždy nějak jinak a zajímavě. Učíme se se zviditelňovat. Vlastně ne my, ale informace, které přinášíme. Chtěli bychom dosáhnout ještě větší sledovanosti našich projektů, abychom mohli pomoci více lidem.

x Jak moc ovlivnil činnost vaší společnosti covid?

Nemůžeme dělat semináře, školení. Nemůžeme se vídat s našimi pacienty. Nemůžeme dělat osobní konzultace. Naučili jsme se víc komunikovat on-line. Což tedy funguje, ale i tak se mi stýská po „živých“ lidech a těším se, až se zase budeme moci vrátit do normálu.

X X X

Až dvě stě dětí ročně se v ČR narodí s golfovou nohou. Jak se dají miminka zachránit?

Říká se jí golfová noha a ročně se s ní narodí v Česku na dvě stovky dětí. Jde o deformaci nožiček, ortopedickou vadu. Zpočátku se zdá, že dítě nebude nikdy normálně chodit. S tímto zdravotním znevýhodněním se narodil i malý Vašík Kundrát. Pro jeho rodiče to byl šok, protože v těhotenství lékaři vadu neodhalili. Jak rodina zvládla zdlouhavou léčbu a jak je na tom Vašík dnes?

Katka a Tomáš Kundrátovi žijí společně se třemi dětmi v Nemojanech u Vyškova. Když Katka čekala prostředního Vašíka (3 roky), nic nenasvědčovalo tomu, že malý nebude zcela v pořádku. „Těhotenství bylo bezproblémové, ale už po porodu bylo patrné, že má něco s nožičkou. Pravou nožku měl nepřirozeně zkroucenou dovnitř,“ vypráví maminka tří chlapců. Pro rodiče to bylo nemilé překvapení, protože se jedná o vadu, která často bývá patrná už na ultrazvuku v těhotenství. „V porodnici nás ujišťovali, že se to rozcvičí. Jakmile ale malého viděl ortoped, který v porodnici kontroloval kyčle, okamžitě mi dal termín, kdy mám s miminkem přijít na naložení sádry,“ vzpomíná maminka, pro kterou to byl tehdy obrovský šok. Lékař jí nic nevysvětlil ani nesdělil diagnózu. Katka tak musela sama začít googlit informace o tom, co jejího chlapečka čeká.

Stále jsem doufala, že se ten arogantní pan doktor spletl…

„Stále jsem doufala, že se ten arogantní pan doktor spletl, a že to všechno nebude nutné, takže jsme se ihned objednali k jinému lékaři, k němuž jsme si po propuštění došli pro druhý názor,“ pokračuje maminka. Bohužel i další lékař diagnózu „golfová noha“ potvrdil. Když měl malý deset dnů, dostal první sádru, která měla nožičku srovnat. Pro rodiče to bylo nesmírně stresující. Vašík dostal dohromady pět sáder, které se měnily po týdnu. Poté následovala operace, kdy lékaři museli „přetnout“ Achillovu šlachu. „V šesti týdnech jsme tedy museli s Vašíkem opět do nemocnice a po operaci mu lékaři dali poslední sádru, kterou měl následující tři týdny,“ pokračuje Katka.

Vašík musel podstoupit operaci a nosit dlahy.

Po sundání této sádry dostal Vašík dlahy, které měly spravenou nožičku držet ve správném postavení. Krátce nato začali rodiče s malým cvičit Vojtovu metodu, protože dva měsíce se sádrou na jedné nožičce vedly k výraznému preferování jedné strany, což bylo třeba řešit. „První tři měsíce jsme dávali dlahy prakticky na celý den a noc. Musel je mít na nožičkách 23 hodin denně a postupně jsme ubírali. V současné době je má jen na noc,“ pokračuje maminka. Poukazuje také na problémy, které s dlahami měli. Pojišťovna hradí tuto pomůcku vždy jednou za půl roku. „Už po dvou měsících mu ale neseděly, nožky mu z nich vyklouzávaly. Moc nám pomohla pacientská organizace Achilleus, kde i půjčují dlahy. Do dvou dnů jsme měli nové a mnohem lepší, které perfektně seděly,“ doplňuje Katka.

Vašíka nošení dlah poznamenalo. Oproti vrstevníkům je v chůzi dost nejistý. Dodnes musí mít dlahy na noc.

Vašíka pohybové omezení v podobě dlah poznamenalo. „Jeho motorický vývoj byl opožděný, lézt začal až v deseti měsících, krátce nato se postavil, ale nožičkám dlouho plně nedůvěřoval. Chodit zvládal pouze za ruku, samostatně se rozchodil až téměř ve dvou letech. I v současné době, kdy už mu jsou tři roky, je znát, že si není tak jistý, jako jeho vrstevníci,“ říká Kateřina, která s malým v rámci léčby už dvakrát absolvovala léčebný pobyt.

„Manžel se hned po narození Vašíka přidal ke skupině na Facebooku, která sdružuje rodiče dětí s touto vadou a zaštiťuje ji spolek Achilleus, takže mě neustále uklidňoval, že je to v pohodě, že léčbu zvládneme a Vašík bude jako ostatní děti,“ uzavírá maminka a dodává, že Vašík celou léčbu zvládal velice statečně a s manželem věří, že se mu vyhne recidiva, která se často u dětí s golfovou nohou (odborně Pes Equinovarus Congenitus – PEC) v průběhu růstu objevuje.

Čtyři maminky založily spolek, který pomáhá rodinám

Spolek Achilleus založily čtyři maminky, kterým se narodily děti s ortopedickou vadou. Dnes stojí v čele spolku Stanislava Bašatová (45), která je maminkou třináctileté Elišky. Díky dlouholetému boji a snaze „zachránit“ dceři nohy, aby mohla žít plnohodnotný život, má cenné zkušenosti s ortopedickou vadou zvanou „golfová noha“. Jak pacientská organizace Achilleus pomáhá rodinám a kolik rodičů se na ni už v průběhu let obrátilo? Na to jsme se zeptali Stanislavy Bašatové.

Spolek Achilleus.

X Ve kterém roce byl spolek Achilleus založen a jak jste se s ostatními maminkami dětí s ortopedickou vadou vlastně „našly“?

Bylo to v první diskusní skupině na internetu, kde jsme si společně předávaly zkušenosti. A napadlo nás, že by bylo dobré založit webové stránky na toto téma. Protože o ortopedické vadě pes equinovarus nebylo mnoho informací k dohledání ani na internetu. A tak jsme společně se třemi dalšími maminkami založily web. Tehdy nás ani nenapadlo, jak daleko se Achilleus dostane. Ale postupně se přidávali další rodiče a dnes už je nás ve svépomocné skupině na Facebooku 1500. A z malého spolku, který vznikl z nadšení a potřeb rodičů, je dnes profesionální pacientská organizace zastupující děti i dospělé s vrozenou vadou pes equinovarus.

X V čem vnímáte hlavní smysl spolku?

Pro rodiče je zjištění této diagnózy nepříjemným překvapením. Někdy se to dozví už v těhotenství, jindy těsně po porodu. Při pohledu na vtočené nožičky miminka rodiče napadne, že jejich dítě nebude nikdy chodit. Jsme tu proto, abychom je uklidnili, seznámili s tím, co je čeká, pomohli s výběrem lékaře a provedli je celou léčbou. Když se k nám přidají, velmi záhy zjistí, že i děti s touto diagnózou mají šanci prožít úplně normální dětství.

X Jaká je hlavní náplň vaší organizace?

Pořádáme malá i velká setkání, kde právě největší radostí je kolem sebe vidět běhající a smějící se děti. Snažíme se o osvětu nejen v široké veřejnosti, ale i směrem k lékařům jiných odborností, než je ortopedie – fyzioterapeutům, gynekologům, porodníkům aj. Spolupracujeme s podobnými zahraničními organizacemi, máme tak přístup k nejnovějším informacím v oblasti léčby Ponseti metodou.

X Co přesně Ponseti metoda obnáší?

V současnosti je Ponseti metoda zlatým standardem léčby golfové nohy. Je velmi efektivní, levná a obejde se bez velkých chirurgických zákroků. Spočívá především v precizní manipulaci s chodidly novorozence, která se pak zasádrují. Manipulace a narovnávání chodidel se dělá postupně ve čtyřech až pěti krocích s výměnou sádry po týdnu. Po těchto čtyřech až pěti sádrách je noha téměř narovnaná. Malý zákrok na Achillově šlaše uvolní patu do správné pozice a po poslední sádře nožky novorozence vypadají úplně jako zdravé. Následuje období přibližně od tří měsíců do pěti let, kdy léčbu přebírá rodič. Vada má přímou souvislost s růstem a během dětství se může kdykoliv vrátit. Aby korekce zůstala zachována, je potřeba nosit dlahy.

X Maminka malého Vašíka zmiňovala, že když syn vyrostl z dlahy po dvou měsících, pojišťovna jim dlahu neuhradila…

Na úhradu dlah od pojišťovny mají děti nárok dvakrát ročně. Bohužel, někdy se stává, že děti rostou příliš rychle a dlahy jsou jim brzy malé. Malé nebo jinak nevyhovující dlahy může dítě odmítat a roztočila by se tak spirála recidivy, která by vedla ke stočení chodidla zpět do zkroucené pozice. Ve spolku Achilleus sbíráme starší dlahy od rodičů a zdarma je zapůjčujeme dalším rodičům, kteří se ocitnou v situaci, kdy už nemají na úhradu pomůcky nárok.

Dříve lékaři doporučovali při odhalení PEC dokonce i potrat

X Dříve dokonce někteří lékaři nabízeli ženám potrat, když zjistili toto zdravotní postižení ještě v prenatálním věku…

Naštěstí dnes už se to nestává moc často. Ale je to tak. Proto se snažíme o osvětu. Lékaři většinou vědí, že vada je díky Ponsetiho metodě poměrně dobře léčitelná. Kromě nožiček se dítě vyvíjí normálně a nožky se dají opravit.

X Kolik máte ve spolku členů?

Řádných členů spolku je přibližně 300. Ale v naší velké svépomocné skupině je téměř 1500 rodičů a 200 dospělých pacientů. Vzájemně si radí a podporují se. Tvoříme velkou komunitní skupinu, která si umí i pomáhat. Např. když se jedna maminka samoživitelka se třemi dětmi, kdy jedno z nich má vadu PEC, ocitla v nouzi, vzedmula se vlna pomoci. Nejen, že jsme jí pomohli s vybavením nového bydlení, ale protože to bylo před Vánoci, dostala také spoustu zabalených dárečků pro děti.

V čem jste na organizaci nejvíce pyšná a jaké máte letos ještě plány?

Vidím za námi velký kus práce. Troufám si říct, že jsme odspodu změnili mnoho věcí. Většina dětí se dostane ke kvalitní léčbě a špatně sádrovaných dětí je čím dál méně, jsou zde dostupné a plně proplácené dlahy Johna Mitchella atd. Rodiče se nebojí ptát, žádají si kvalitní informace i léčbu. Podařilo se nám v poslední době navázat úspěšnou spolupráci s gynekology, genetiky a protetiky, na jejichž kongresy jsme byli přizváni vyprávět o životě s touto diagnózou. Těší nás zájem o naše pacienty a je zřejmé, že to bylo oboustranně přínosné. Spolupracujeme s podobnými organizacemi napříč Evropou i v USA. Zrodila se dokonce myšlenka Evropské zastřešující organizace, což nás velmi nadchlo. Vidím v tom velkou příležitost mít blízko k novinkám v léčbě a dovedu si představit velkou evropskou konferenci o této diagnóze právě v České republice.

X Máte nějaké statistiky, kolik pacientů se na vás už obrátilo?

To asi nedokážu přesně říct. Denně s rodiči komunikujeme a odpovídáme na spoustu otázek, telefonicky i on-line. Ročně se s touto diagnózou rodí přibližně 200 dětí. Nejspíš nás všichni nevyhledají. Avšak naše svépomocná skupina se přibližně o 200 členů ročně rozroste a já si ráda představuji, že to je právě těchto 200 nových rodičů. Pokud bych to násobila počtem let, co Achilleus existuje, pohybujeme se kolem čísla 2000!

Miminka mají nepřirozeně zkroucené nohy. (Iva Děkanovská)

X Je podle vás osvěta ohledně léčby této vady dostatečná?

Nikdy není dost informací. Zjištění diagnózy v těhotenství nebo při porodu je pro rodiče vždycky šok. Je důležité, aby lékaři už u prvního kontaktu mohli rodiče ihned upokojit a vysvětlit jim, že vada je řešitelná a nasměrovat je ke kvalitnímu odborníkovi. A když maminka najde nás, my už ji přesvědčíme, že se není čeho bát.

x V čem se činnost organizace za poslední roky nejvíce posunula a čeho byste naopak ještě chtěli dosáhnout?

Měníme se v profesionální pacientskou organizaci. Vstupujeme do jednání s ministerstvem zdravotnictví a dalšími úřady, lobujeme za lepší podmínky, diskutujeme s lékaři o kvalitě léčby. Nejsme už jen „spolek maminek“. Chtěli bychom se stát plnohodnotným partnerem lékařů, aby vnímali naše podněty pozitivně, protože máme společný cíl – aby děti s PEC mohly prožít plnohodnotný život.

Léčba je běh na dlouhou trať

Se spolkem Achilleus spolupracuje dětská lékařka z Ortopedické kliniky v Nemocnici na Bulovce MUDr. Monika Frydrychová. V oboru dětské ortopedie se pohybuje už mnoho let a obrací se na ni pacienti z celé republiky.

x Paní doktorko, můžete upřesnit, jak vzniká tato vývojová vada?

Jedná se o postižení svalů a vazivových tkání na bérci a noze, které jsou zkrácené a nohu deformují. Vada vzniká už v průběhu prvního trimestru těhotenství. Většinou ji lékař odhalí na ultrazvukovém vyšetření ve dvacátém týdnu gravidity, ale není tomu tak vždy.

x Je „golfová noha“ dědičná?

Ano, i když v některých případech se mohou uplatňovat určité mechanické faktory, podle dostupných informací to vypadá, že se jedná o dědičnou vývojovou vadu.

Speciální dlahy dítě nosí několik let.

X PEC lze léčit, i když je to běh na dlouhou trať. Co tedy následuje po narození miminka s tímto zdravotním znevýhodněním?

Co nejdříve je potřeba zahájit konzervativní léčbu. Její metody se mohou lišit. V současné době je celosvětově nejrozšířenější Ponsetiho metoda. Vadu korigujeme manipulacemi, jakmile dojde k uvolnění, je potřeba stabilizace pomocí sádry. Celá tato léčba trvá asi šest týdnů a každý týden je potřeba vyměnit sádru. Poté následuje u většiny dětí operace, jejímž cílem je prodloužit Achillovu šlachu. Po operaci se nožky opět zasádrují na tři týdny a po sundání poslední sádry dostane dítě abdukční dlahu, která drží nožičky v reponovaném postavení. Tuto dlahu je potřeba měnit podle toho, jak dítě roste. Je vhodné, aby ji dítě nosilo minimálně do čtyř až pěti let. Zpočátku je to prakticky na celé dny, později už jen na noc.

X Mají rodiče naději, že se dítě zcela vyléčí a nebude mít následky?

Úplně vyléčení bohužel není možné. Ponsetiho metodou lze ale docílit repozice, kdy má dítě velkou naději na kvalitní a bezbolestný život. Je ale potřeba, aby rodiče spolupracovali a skutečně dodržovali vše, co jim lékaři řeknou. Léčba trvá dlouho a pro větší děti jsou dlahy velice nepříjemné. Máme ale velmi dobré zkušenosti s tím, že vada časem téměř není patrná.

X X X

Ronaldo by rád prchl z United, klub ho pustí klidně zadarmo. Ale Portugalce nikdo nechce 

Podle fanoušků-vtipálků se Cristiano Ronaldo dopustil známé životní chyby. Loni na konci léta se vrátil k expřítelkyni jménem Manchester United. Vášeň mezi nimi ale vyhasla poměrně rychle. Pro předčasný ochod jsou jak hráč, tak klub. Problémem je, že slavnou značku CR7 momentálně nikdo nechce ani zadarmo.

Zadarmo by totiž platilo jen v případě přestupní částky. Zcela jinak se situace má z hlediska gáže, kterou by musel nový Ronaldův zaměstnavatel pětinásobnému vítězi Zlatého míče vyplácet. Jen týdenní služby Portugalce mají United aktuálně stát 480 tisíc liber, což je 13,4 milionu korun.

A takovouto sumu by si vzal na triko málokdo, když by platil zanedlouho už 38letého fotbalistu. Jakkoliv má za sebou rodák z Madeiry epochální kariéru plnou rekordů, momentálně v Manchesteru povětšinou vysedává na lavičce. To se mu nelíbí, při zápase s Tottenhamem dokonce nakvašeně odešel ještě před konečným hvizdem do šaten, za což byl potrestán vyřazením z nominace na následující duel s Chelsea.

I když se trenér „rudých ďáblů“ Erik ten Hag veřejně dušuje, že s Ronaldem nadále počítá, mnoho zpráv říká něco jiného. Například renomovaný web The Athletic píše, že CR7 zoufale touží odejít a nizozemský kouč by mu v tom rád vyhověl.

V minulé sezoně přitom Ronaldo United střelecky táhl. Nestačilo to ale na to, aby se dařilo celému týmu a návrat na Old Trafford po 12 letech hvězdě zhořkl. Kvůli absenci United v Lize mistrů v aktuální sezoně se v létě začalo spekulovat o tom, že hledá nový domov ještě před koncem smlouvy. Žádný přestup se nicméně neupekl.

Změna možná po Kataru

A to se klub kvůli nedostatku zájmu – jak informuje stanice ESPN – dokonce rozhodl nabídnout bývalého útočníka Realu Madrid i Juventusu Turín k bezplatnému transferu. Nicméně hradit astronomickou částku legendě moderního fotbalu se nikomu nechtělo. Jedinou výjimkou měl být saúdskoarabský tým Al Hilal, peníze prý podle jeho prezidenta nebyly problém. Ale zahučet z Premier League do takovéto fotbalové exotiky Ronaldovi zřejmě nepřišlo ideální.

ESPN uvádí, že Ronaldo by se možná mohl pro přední evropské kluby stát opět atraktivnějším zbožím, pokud ožije v reprezentačním dresu na blížícím se mistrovství světa v Kataru.

V tuto chvíli nicméně v zimním přestupovém období neexistují pro fotbalového velikána únikové cesty. A spíše tak v United splní dvouletý kontrakt do puntíku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.