„Štyrikrát doživotie sa nedá ako v Amerike?“Súd s Jankovskou, stíhajú za vydieranie. Smog sa zvyšuje

 Pýtal sa hrobár mafie, keď mu súd vymeral prísny trest. Najvyšši súd dnes rozhodne, či Lehel Horváth, blízky skupine sátorovcov, strávi zvyšok života vo väzení. Pôvodne naplánované verejné zhromaždenie zmenili na neverejné – v takom prípade zvyčajne pôvodný rozsudok rušia a kauzu vracajú späť nižšiemu súdu.

Hrobára dunajskostredskej mafie sátorovcov Lehela Horvátha súdili ako posledného, ale dostal najprísnejší trest – doživotie. Súd pritom potvrdil, že nepatril priamo do gangu, ale poskytoval mu pomoc.

Horváth, prezývaný Dagy, mal pritom niekoľko rokov obvinenia odložené, keďže sa priznal k zastreleniu bosa skupiny Lajosa Sátora aj ďalším skutkom a pomáhal policajtom s objasňovaním krvavej minulosti tejto skupiny. Osudným sa mu stalo obvinenie, že zbil manželku a podhodil ju levici, ktorú doma choval. Hoci ho v tejto veci napokon oslobodili, policajti aktivovali všetky obvinenia voči nemu, jedno nové pridali a skončil vo väzbe.

Vlani 23. novembra ho Špecializovaný trestný súd odsúdil na doživotie, čo prijal s veľkou nevôľou.

„To je radosť, že? Boli ste zaplatení. Peniaze hovoria, pes šteká,“ vykríkol obžalovaný po oznámení trestu. „Dosť veľký balík ste museli dostať, aby ste to urobili,“ kričal Horváth na sudcov a tlieskal.

Keď sudkyňa Pamela Záleská odôvodňovala rozhodnutie súdu, Horváth ju opakovane prerušoval, rodine gestikuloval, že senát zobral peniaze, potom zanôtil úryvok z piesne Money, money, money od skupiny ABBA. „Už by ste aj mohli skončiť, išiel by som už preč,“ oznámil smerom k súdu. „Štyrikrát doživotie sa nedá ako v Amerike?“

Najvyšší súd dnes rozhodne, či jeho doživotný trest potvrdí alebo nie.

Príbeh mafie

Posledný deň desaťročného úteku posledného obávaného bosa dunajskostredskej mafie bol kuriózny. Lajos Sátor, ktorému policajti pripisujú zosnovanie desaťnásobnej vraždy prakticky celého jadra znepriateleného gangu pápayovcov, zobral do ruky propán-butánovu bombu z karavanu, v ktorom sa skrýval. Pod bundou zas na ramene skrýval bizarné tetovanie – deväť lebiek svojich obetí v magickom kruhu a uprostred desiata – jeho vlastná. Sátor s prázdnou nádobou na plyn podišiel smerom ku garáži areálu v Čótfe, ktorý obhospodaroval jeho dvorný likvidátor mŕtvol Lehel Horváth.

Bos sa s ním dal do reči, ale Horváth ho náhle prekvapil. V istom momente totiž začal od polootvorených dverí garáže cúvať. To ešte Sátor netušil, že sa chystá streľba a jeho poskok sa už preventívne prace preč z dráh strely prichystaného strelca. V útrobách garáže sa ukrýval ďalši člen gangu Kristián Kádár so samopalom v ruke. Tento mafián sa už dávnejšie dohodol so svojím najbližším parťákom Františkom Zakálom a hrobárom Horváthom, že bosa Sátora sa radšej preventívne zbavia. Všetci sa ho báli.

Pri ucuknutí Horvátha ale znervóznel aj bos a poriadne sa zahľadel do garáže, situácia sa mu prestala pozdávať. Kádár však nevystrelil, jeho prst zamrzol na spúšti podobne ako pred rokmi, keď mal zabiť iného významného člena vlastnej skupiny – Sátorovho zástupcu Andora Reisza.

Zrazu však predsa len vyletel výstrel, ale nie z Kádárovho samopalu. Horváth sa zľakol, že Sátor všetko pochopil a oboch ich postrieľa, tak Kádára predbehol. Na obávaného šéfa zločineckej skupiny vystrelil Lehel Horváth od chrbta – z takpovediac záložnej pištole.

„Ty ko..t,“ zasyčal na neho Sátor v to ráno 2. decembra 2010 posledný vulgarizmus svojho života, keď padal na zem. Horváth na neho strelil ešte dvakrát a ukončil tak éru najdlhšie vládnuceho šéfa podsvetia na južnej zemi.

Prípad hrobára mafie Lehela Horvátha riešia samostatne, ostatných členov gangu už v megaprocese odsúdili na vysoké tresty. Napríklad Kádár aj Zakál dostali po 25 rokov väzenia a tresty prepadnutia majetku.

Vražda za žltý bager

Bos sátorovcov v spomínanom roku 2010 už aj sám zvažoval, ako ďalej. Zvyšok skupiny bol po mnohoročnom vražednom besnení, parazitovaní na bezbranných bielych koňoch a likvidácii viacerých vlastných ľudí vnútorne rozbitý – nikto nikomu neveril.

Lajos Sátor sa veľmi hneval na Kristiána Kádára a Františka Zakála. V minulosti ho všetci poslúchali na slovo, teraz ho títo dvaja ani len nezobrali do kšeftu s fotovoltikou, na ktorú si zriadili park v Krupine. Sátor navyše požadoval, aby ho Kádár vyplatil z nelegálnej cigaretovej fabriky, ktorú gang prevádzkoval. Potreboval totiž 400-tisíc eur na kúpu hotela v Dunajskej Strede. Bosa rozladili aj reči o tom, ako ho Kádár so Zakálom mali okradnúť pri fantómovej doprave, cez ktorú vyťahovali zo štátu dépeháčku, či pri kšeftoch s meďou a televízormi, z ktorých vraj tiež tiekli slušné peniaze.

Dvojica Kádár – Zakál dostala strach, že im to všetko bos spočíta a ani vo svojom maďarskom exile, kam sa utiahli pre jedno zbabrané vydieranie, sa už necítili v bezpečí. Najmä potom, ako ich kontaktoval hrobár gangu Lehel Horváth.

„Stretli sme sa v Györi, on tam došiel za nami. Povedal nám, že nás chce Sátor zabiť,“ opisoval v minulosti policajtom na výsluchu Kádár.

„Kádár mi zavolal, aby som išiel do Budapešti, kde sa už vtedy ukrývali, lebo sa báli Sátora a napadol ich aj Bodoky. Že ich už potom zavraždia,“ opisoval zas mužom zákona Horváth. Vraj mu hovorili, že Sátor od nich chce 600- až 800-tisíc eur.

Dvojica exulantov Kádár – Zakál sa napokon rozhodla, že bosa radšej zlikvidujú – a tým navždy ukončia túto kapitolu života. Horváth im mal vtedy povedať, že nemôže zakopať Sátorovo telo, lebo nemá bager.

Dvojica ponúkla, že môžu nejaký zohnať. „Tak ale nech to je jécebéčko, s tým som už robil a poznám ho,“ žiadal vraj Horváth. Sľúbili mu ho a čoskoro aj dodali – žltý bager kúpili v Maďarsku za 17-tisíc eur a poslali do Čótfy. Je celkom možné, že ním napokon naozaj Sátorovo telo zakopal. Možno preto, že Sátorovo telo sa nikdy nenašlo. V panike, keď začali policajti po udaniach zvnútra skupiny Čótfu prekopávať, mali pozostatky bosa opäť vykopať a previezť na iné miesto. Hľaďali ho aj pri dome Zakála, ani tam nič nebolo.

Odkrýval zločiny, potom prišiel zvrat

Lehel Horváth pred pár rokmi začal policajtom odkrývať zločiny beštiálneho gangu z Dunajskej Stredy, ale potom nastal v jeho prípade zvrat. V apríli 2018 sa prevalilo, že Horváthova žena Iveta skončila doráňaná po bitke.

Policajti Horvátha obvinili, že s pomocou syna z predošlého manželstva ženu dokopal. Potom ju mal položiť k levici, ktorú chovali ako domáceho miláčika – šelma ale žene neublížila. Zranenú potom niekto naložil do auta a vysadil v obci Kútniky, kde žijú jej rodičia.

Okrem obvinenia z ublíženia na zdraví Horváthovi pridali aj obvinenie z členstva v zločineckej skupine a podielu na štyroch starších mafiánskych vraždách, neskôr pribudlo aj obvinenie z piatej vraždy.

Horváthová žena sa zo zranení vystrábila a medzičasom odvolala tvrdenia voči manželovi. Okresný súd v Trnave v apríli 2020 Horvátha aj so synom spod obžaloby z útoku na ženu oslobodil, a to najmä pre procesné chyby pri výsluchu svedkyne a poškodenej.

Syn sa krátko po verdikte dostal z väzby na slobodu, Horvátha staršieho už pri bráne leopoldovskej väznice čakali policajti z NAKA. Čelí totiž obvineniam z podielu na starých mafiánskych vraždách. Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban ho najprv do väzby nevzal, ale Najvyšší súd verdikt zmenil, a tak hrobár mafie čakal na súd za mrežami.

„Moje ústavné práva boli porušené. Dúfam, že zákon nie je prokurátor, ale zákon zaručuje štát. Chcem požiadať, aby ma súd oslobodil spod obžaloby,“ vyhlásil 22. februára v úvode súdneho procesu a odmietol vypovedať.

Neúspešne žiadal o prepustenie z väzby a pripomínal svoju bývalú spoluprácu pri vyšetrovaní. „V roku 2016 som sám od seba všetky vraždy, ktoré sa teraz prejednávajú, pomohol objasniť. Bez mojej pomoci by neboli vypátrané, objasnené. V roku 2016 som pomohol objasniť ešte jednu vraždu, ktorú spáchal Ľudovít Sátor a Juraj Bugár.“

Za zločineckú skupinu označil, naopak, orgány činné v trestnom konaní. Kritizoval, že voči nemu svedčia masoví vrahovia skupiny, ktorých za početné vraždy odsúdili, podľa jeho názoru „len“ na 22 rokov väzenia.

Mafiána pomleli v mlynčeku

Vraždy, na ktorých sa mal Horváth podieľať, mali hrozivý priebeh. Už v novembri 2006, teda štyri roky pred bosom Sátorom, si mal prísť do areálu v Čótfe po svoju smrť aj Andrej (Ándor) Reisz. V tom čase mal v skupine vysoké postavenie, bol zástupcom ukrývajúceho sa bosa. Lenže ich vzťahy boli dobré len naoko. Sátor začal Reisza podozrievať, že z viacerých kšeftov mu neodviedol dostatočný podiel peňazí.

Sátor chcel využiť šancu, že sa Reisz rozhodol v Čótfe zazimovať loď, takže by ho tam mohol gang zlikvidovať. Na plánovanú obeť tam preto číhal ozbrojený člen skupiny Kristián Kádár, ktorý mal v gangu na starosti skôr ekonomiku. Na Reisza však napokon z neznámych príčin nevystrelil. Údajne ho „zastúpil“ samotný bos Sátor, ktorý strelil Reisza do hlavy. Lehel Horváth jeho telo s pomocou Kádára pomlel v mlynčeku a vylial do Malého Dunaja.

Bezbranné biele kone

Na bývalom družstve v Čótfe, ktoré patrí Horváthovi, sa našli aj telá bielych koní sátorovcov. Jedným z nich bol Gellert Lellkes, ktorý zabezpečil sátorovcom na jar 2007 z účtu spoločnosti Miar Dominus na podvodných vratkách daní necelých 730-tisíc korún. Zlikvidovali ho aj zakopali na ranči v Čótfe, Horváth vtedy použil na prípravu hrobu bager. Tohto bieleho koňa uškrtil Juraj Bugár za asistencie Zsolta Nagya.

Sátorovci prevádzkovali v roku 2007 cez firmu ďalšieho bieleho koňa nelegálnu výrobňu cigariet v Orechovej Potôni. V októbri však podnik odhalili policajti a colníci. Na mieste našli tabak a cigarety, z ktorých by bolo treba za normálnych okolností zaplatiť takmer 18 miliónov korún na daniach. Šéfovia gangu preto kázali Kádárovi, aby 5. októbra 2007 do Čótfy priviezol Jána Dubányho, na ktorého bola písaná cigaretová firma Tabaco Plus. Do auta ho vlákali pod zámienkou, že musí ísť ako konateľ firmy do Čiech.

„Vedel, že je nejaký problém s firmou, vedel, že preto ide do Čiech. Bol v kľude. Bol to normálny rozumný chalan, vôbec nebol nervózny, bral to tak, že to ide riešiť, keď treba,“ opísal Kádár posledné okamihy života bieleho koňa. Uškrtil ho Zsolt Nagy za asistencie bosa Sátora – a Horváth potom obeť pomocou bagra zakopal, podobne ako jeho predchodcu.

Urobil pre neho všetko, aj tak nemal šancu

Horváth je od roku 2019 obvinený aj v menej známej kauze likvidácie Csabu Kariku. Bol to bývalý strážnik diskotéky, fitnes štúdia a kaviarne, ktoré prevádzkoval Lehel Horváth v centre Euromarket pri Dunajskej Strede.

Prípad súvisí s krádežou veľkej sumy peňazí z bankového sejfu dunajskostredského podnikateľa Tibora Farkaša. Sátorovec Kristián Kádár už dávnejšie tvrdil, že ku kľúčom od schránky sa dostal Lehel Horváth, ktorý s okradnutým podnikal. Keď mal kľúče, prikázal svojmu zamestnancovi Karikovi, aby si v banke zriadil rovnakú schránku.

Potom ho údajne gang sátorovcov poslal vykradnúť trezorovú schránku dunajskostredského podnikateľa. Karika sa stal po krádeži zrejme nepohodlným svedkom a zmizol.

Horváth je teraz obvinený aj zo spomínanej krádeže. Karika zo sejfu, ktorý mal patriť manželskému páru, ukradol až 45,5 milióna slovenských korún, aktuality.sk

X X X

Súd s Jankovskou: stíhajú ju za vydieranie, obhajca upozorňuje na jej zlý zdravotný stav

Na lavici obžalovaných je aj bývalý policajný funkcionár Róbert Krajmer a Jankovskej svat Peter Vasko. Aj ten však tvrdí, že je v zlom stave.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

To najdôležitejšie: Monika Jankovská je obvinená z vydierania, skutok popiera;  pojednávanie je len na začiatku, prokurátor má prečítať obžalobu; súdia aj Jankovskej svata Petra Vaska (za vydieranie), trestnú činnosť popiera; obžalovaný je tiež policajný exfunkcionár Róbert Krajmer, vinu odmieta.

Trnavský sudca Rudolf Bott sa v stredu po druhý raz pokúsi riadne začať hlavné pojednávanie v kauze známej ako Fatima, v ktorej čelí obžalobe bývalá dvojka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Niekdajšia nominantka Smeru síce koncom augusta prišla na okresný súd, no nesúhlasila, aby sa pojednávanie vôbec začalo.

Súd totiž skonštatoval, že nebola dodržaná zákonná lehota pri doručovaní obžaloby. Chyba však nebola na strane štátu či polície, ktorá sa snažila tejto obvinenej exsudkyni poštu opakovane doručiť. Podarilo sa to až po tom, čo sudca priamo zavolal advokátovi a požiadal ho o súčinnosť klientky.

Jankovská si tak po niekoľkých neúspešných pokusoch obžalobu riadne prevzala, no s odštartovaním procesu už nesúhlasila. Súd to rešpektoval a nariadil nový dnešný termín.

Stíhaná Jankovská sa vraj necíti zdravotne dobre. Naposledy jej bolo nevoľno, triasla sa, plakala a rozprávala len veľmi pomaly a sekavo. Jej obhajca Peter Erdös opakoval, že klientka obvinenia odmieta, chce sa aktívne brániť, no jej zdravotný stav nie je dobrý.

„Tá obžaloba nemala byť nikdy podaná, pretože jej nebolo umožnené preštudovať si spis. Ospravedlnila sa, že sa necíti spôsobilá vzhľadom na zlý zdravotný stav, vyšetrovateľ ani prokurátor to nebol ochotný akceptovať,“ povedal jej obhajca. Sudca Bott však obžalobu riadne prijal a z doterajšieho postupu sa zdá, že hodlá proces začať.

Prokurátor Ondrej Repa po odročení hlavného pojednávania povedal, že nechce komentovať zdravotný stav obžalovanej Jankovskej. Avizoval, že počas procesu bude široké znalecké dokazovanie, ktoré objektívne objasní jej stav.

Prokuratúra: Šance nevyužila

V stanovisku však špeciálna prokuratúra poprela, že by Jankovskej v závere vyšetrovania neumožnili preštudovať spis. Od vyšetrovateľa vraj dostala dva rôzne termíny, no nezúčastnila sa ich ani vraj neposlala riadne ospravedlnenia, ako to vyžaduje zákon. „A preto nemohli byť akceptované (okrem iného aj z dôvodu, že neobsahovali ani len diagnózu obvinenej). Záverečné štúdium spisu je pritom právom obhajoby, nie ich povinnosťou, pričom zo strany orgánov prípravného konania boli vytvorené zákonom predpísané podmienky na realizáciu tohto práva, ktoré však obhajoba (vrátane obhajcu) nevyužila,“ skonštatovala v reakcii prokuratúra.

Pripomenula, že nielen v tejto kauze, ale aj v iných prípadoch Jankovskú posudzovali traja znalci z odboru psychiatrie. Tí skonštatovali, že „obžalovaná je schopná účasti na úkonoch trestného konania“. Jej obhajca však tvrdí, že znalci konštatujú psychické diagnózy. Toto všetko by sa malo objasniť práve počas hlavného pojednávania.

Jankovská čelí obžalobe pre vydieranie. Spolu so svojím svatom Petrom Vaskom mali zariadiť, aby nepohodlný svedok, ktorý svedčil práve v neprospech Jankovskej, zmenil výpoveď.

„Zosnovala a riadila iného páchateľa, aby iného hrozbou násilia a hrozbou inej ťažkej ujmy nútil, aby niečo konal, a tohto činu sa dopustila na chránenej osobe – svedkovi a z osobitného motívu – v úmysle zakryť a uľahčiť iný trestný čin,“ píše sa o bývalej nominantke Smeru v obžalobnom návrhu, ktorý majú Aktuality.sk k dispozícii. Jankovská podľa obžaloby nevydierala svedka priamo, ale zariadiť to mal jej svat Vasko.

Nepohodlná výpoveď

Zmenu svedeckej výpovede a otočenie svedka o 180 stupňov mal na polícii zabezpečiť vtedajší bývalý funkcionár Róbert Krajmer, ktorý je tiež obvinený a pred súdom. Všetci traja obvinenia odmietajú.

Svedok Michal Vida totiž okolo roku 2015 rozpovedal príbeh o tom, za akých okolností prišli v roku 2000 pôvodní majitelia trenčianskeho baru Fatima o podnik. Vida povedal, že skupina okolo mafiána Petra Čongrádyho dostala pôvodných majiteľov (Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka) do väzby a súdila ich práve Jankovská. Podľa pôvodného svedectva Vidu za to vtedajšia sudkyňa zobrala tri milióny korún (v prepočte 100-tisíc eur). Svedok dodal, že mafia týchto majiteľov baru aj vydierala. Účastný mal byť práve Jankovskej súčasný svat Vasko, ktorého viacerí považovali za akúsi pravú ruku mafiána Čongrádyho.

Vidovo svedectvo o úplatkoch aj vyhrážkach tak ohrozovalo Jankovskú aj Vaska. Podľa obžaloby sa preto rozhodli, že na svedka zatlačia a ten poprie svoje pôvodné slová.

Divadlo pred kamerou

Svedok Vida v roku 2018 skutočne prišiel na trenčiansku políciu. Svedok policajtovi Milanovi Žáčikovi povedal vopred dohodnuté heslo ,,Mariana“, ktoré malo signalizovať, že je pripravený. Potom odrecitoval, čo sa naučil z vopred pripravených podkladov, celá výpoveď sa nahrávala na kameru a jej súčasťou bolo aj ospravedlnenie Jankovskej.

Novú a nepravdivú výpoveď svedka formou trestného oznámenia spísal policajt Milan Žáčik, ktorý sa medzičasom priznal a je už aj právoplatne odsúdený. Za tento a ďalšie prípady dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na štyri roky.

Exfunkcionár Krajmer je stíhaný za to, že celú zmenu výpovede svedka zorganizoval na policajnej stanici, stíhajú ho za marenie spravodlivosti a zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Prečo Vida vôbec zmenil výpoveď? V tom čase sám čelil inej daňovej trestnej kauze. Ku krivej výpovedi v prípade Fatima v prospech exsudkyne ho vraj prinútili tak, že mu hrozili pobytom za mrežami alebo že mu polícia vyfabrikuje nové obvinenia. Naopak, Jankovskej svat Vasko mu mal sľúbiť, že ak výpoveď otočí a očistí političku, na súde mu vybavia podmienečný trest. Teraz svedčí, že k zmene výpovede ho donútili.

V kauze Fatima okolo Jankovskej a spol., ktorá odštartovala koncom augusta, bude Vida v úlohe svedka – poškodeného.

V tejto kauze bola pôvodne obvinená aj advokátka Anna Žedényiová, ktorá v minulosti zastupovala Vidu. Podľa zrušeného obvinenia mala asistovať pri zmene jeho výpovede a kontrolovať ho, či poslúcha pokyny. Jej obvinenie najprv zrušil generálny prokurátor na základe známeho paragrafu 363. Keď sa mal prípad dostať na súd a špeciálna prokuratúra podala obžalobu, Maroš Žilinka zasiahol opäť a prípad presunul na prokuratúru do Nitry, kde obžalobu stiahli, aktuality.sk

X X X

Čaputová v Grécku: Cestou z kríz je najmä európska spolupráca a jednota

 Slovensko a Grécko majú rovnaký postoj k rešpektu medzinárodného práva v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu alebo krokmi Turecka vo vzťahu ku Grécku.

V utorok to počas oficiálnej návštevy Grécka uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR informuje na základe vyjadrenia jej hovorcu Martina Strižinca.

Čaputová sa v Aténach stretla s gréckou prezidentkou Katerinou Sakellaropuluovou a gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. Rokovala s nimi najmä o možnosti využívať ich LNG terminály na posilnenie energetickej bezpečnosti Slovenska, keďže Grécko sa chce stať energetickým centrum v južnej Európe. Prezidentka to uviedla na svojom oficiálnom účte na Facebooku.

Slovenskí a grécki predstavitelia hovorili aj o súčasnej geopolitickej situácii vrátane ruskej invázie na Ukrajinu a vzťahoch medzi Gréckom a Tureckom.

„S mojimi gréckymi partnermi sme sa zhodli, že cestou z kríz, ktorým čelíme – energetickej, klimatickej, ale aj tej bezpečnostnej priamo v našom susedstve – je najmä silná európska spolupráca a jednota,“ uviedla Čaputová.

So Zuzanou Čaputovou odletela do Grécka i početná delegácia zložená z podnikateľov, predstaviteľov štátnej správy a výskumu či neziskovej organizácie, ktorá sa venuje začleňovaním vylúčených rómskych komunít do spoločnosti. Prezidentka podľa vlastných slov verí, že tento projekt by mohol byť inšpiráciou aj pre Grécko./agentury/

X X X

Miera smogu v slovenských mestách sa zvyšuje. Ako sa najlepšie ochrániť aspoň doma?

 Slovensko patrí spolu s Poľskom, Českom a Maďarskom ku krajinám s najviac znečisteným ovzduším v EÚ. Vnútorný vzduch v domácnosti pritom môže škodiť ešte viac, ako ten vonkajší.

V Európe sa za posledné desaťročia podstatne znížili emisie mnohých znečisťujúcich látok, čo viedlo k zlepšeniu kvality ovzdušia. Koncentrácie znečisťujúcich látok sú však stále príliš vysoké a problémy s kvalitou ovzdušia pretrvávajú.

Kvalitu ovzdušia ovplyvňuje doprava aj vykurovanie

Dlhodobú kvalitu ovzdušia na Slovensku, tak ako aj inde v Európe a vo svete, ovplyvňujú rôzne zdroje emisií znečisťujúcich látok. Medzi tie najdôležitejšie patria vykurovanie domácností, doprava,priemyselné a energetické zdroje, poľnohospodárstvo a vysoké koncentrácie pozadia (znečistenie, kde nie je možné priamo určiť zdroj emisií).

O kvalite ovzdušia na konkrétnom mieste rozhoduje to, koľko zdrojov emisií sa nachádza v okolí daného miesta a tiež jeho klimatické charakteristiky. Situáciu na Slovensku pravidelne monitorujú stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

 Kde sa dýcha najhoršie?

Najnižšiu kvalitu ovzdušia majú dlhodobo Košický a Banskobystrický kraj. Údaje tu potvrdzujú systematické prekračovanie denných limitných hodnôt pre tuhé častice PM10.

Zatiaľ čo v Bratislave je najkritickejšia situácia pozdĺž hlavných ťahov cestných komunikácií, v Košiciach a okolí vzniká výrazné znečistenie dôsledkom silného zastúpenia oblasti hutníctva a kovovýroby.

Problémom čelia aj obyvatelia menších miest a obcí. V zimných mesiacoch s nástupom chladného počasia môžu očakávať zvýšenie znečistenia, ktoré súvisí s vykurovaním domácností tuhými palivami.

Pred problémom nestačí zatvoriť dvere

Smog sa bez väčších ťažkostí dostáva aj do našich domovov, stačí len pár minút vetrania alebo zle utesnené okná. K jeho akumulácii navyše prispieva bezvetrie a vysoká vlhkosť vzduchu, ktoré sú v domácnostiach častým problémom.

Aj vnútorný znečistený vzduch môže spôsobovať zdravotné problémy. Medzi tie najčastejšie patria respiračné ochorenia, podráždenie očí, kože a pľúc, vznik alergii a astmy.

 Ako sa chrániť pred smogom v domácnosti?

Vhodná ochrana pred smogom je v skutočnosti bojom o zdravie nás a našich blízkych. Škodlivé látky v ovzduší nás obklopujú všade a aj keď pred nimi nemôžeme utiecť, koncentráciu znečistenia v našich domovoch dokážeme účinne znížiť.

Dlhodobým riešením pre celú domácnosť sú interiérové farby a stierky, ktoré regulujú vlhkosť vzduchu a produkujú prospešné vzdušné ióny. Tie priťahujú častice prachu, peľov, plesní a iných znečisťujúcich látok, ktoré následne „ťahajú” nadol na zem. Škodliviny tak nevíria vo vzduchu a nedostanú sa vdýchnutím do tela.

Obsah iónov vo vzduchu môže byť v každom dome odlišný. Z výsledkov meraní vo výskumnom parku Viva vyšlo, že miestnosť so špeciálnym minerálnym náterom Baumit IonitColor vykazovala približne 2x vyššiu hodnotu vzdušných iónov ako miestnosť s bežnou disperznou vnútornou farbou. Množstvo iónov sa ustálilo na hodnote 3600/cm³ vzduchu, čo je takmer rovnaký počet ako v prírode alebo v lese.

Kvalitu vzduchu v interiéri môžeme zvýšiť aj pomocou kvalitnej čističky vzduchu. Tá dokáže zachytiť drvivú väčšinu pevných častíc, ktoré neprejdú jemnými flitrami, a udržuje čistotu ovzdušia v danej miestnosti.

Ďalším spôsobom, ako minimalizovať škodlivé látky v domácnostiach, je správne vetranie bytu. Pri vetraní sa odporúča na krátku dobu otvoriť niekoľko okien naraz, vďaka čomu dôjde k rýchlej výmene vzduchu bez nadmerného vychladenia interiéru.

Cennou zbraňou v boji so znečisteným ovzduším môžu byť aj izbové rastliny. Hoci nie sú schopné neutralizovať všetky škodlivé látky vo vzduchu, ich prítomnosť má pozitívny vplyv na kvalitu vzduchu. Obohacujú atmosféru kyslíkom, upravujú vlhkosť vzduchu a zachytávajú prachové častice.

Laická verejnosť má len obmedzený dosah na to, akým smerom sa uberie kvalita ovzdušia v našich mestách. Každý však môže podniknúť kroky, ktorými prispeje k zdravšiemu ovzdušiu a životnému prostrediu. SHMÚ radí najmä: využívať verejnú dopravu, chodiť pešo alebo na bicykli, vyhýbať sa používaniu osobných automobilov v čase dopravnej špičky, zdieľať prepravu automobilom, nespaľovať odpad, vrátane odpadového dreva, dbať na energetickú účinnosť v domácnostiach, dbať na správny režim vykurovania a pravidelný servis kotlov a komínov./agentury/

X X X

Priama reč Martina Krnáča: Kvalita, povaha, jazyk

 Odchod nášho futbalového reprezentanta Martina Dúbravku rozhodne zarezonoval. Aby aj nie?! Veď koľko slovenských futbalistov pôsobilo na takej prestížnej adrese ako Manchester United. Zrátali by sme ich na prstoch jednej ruky… Mňa osobne to teší o to viac, že som s Martinom hrával v Žiline, keď som mu kryl chrbát ako dvojka MŠK.

Pre mňa je odchod „Heca“ jeden z najsilnejších momentov, čo som vo futbale zažil. Chalan, s ktorým som sedel v jednej kabíne a s ktorým sme spolu trénovali, tešili sa z úspechov a smútili z prehier, dnes sedí v šatni vedľa Cristiana Ronalda v klube, ktorý bol symbol našej mladosti. V klube, ktorý spoluformoval sir Alex Ferguson… Nikto z futbalistov mojej generácie nezabudne na pamätné barcelonské finále Ligy majstrov v roku 1999 s Bayernom Mníchov, keď „červení diabli“ v nadstavenom čase otočili dvoma gólmi Solskjaera z 0:1 na 2:1… Ťažko hľadať slová.

Martin ma svojím potenciálom upútal v podstate okamžite. Bol som v úžase z jeho fyzických parametrov, rýchlosti, dynamiky, sily. Jeho kvalita bila do očí. V dobe, keď sme spolu pôsobili, sa ešte nekládol taký doraz na hru nohou. On v tejto disciplíne exceloval, bol jeden z prvých „obojnohých“ brankárov. Predpokladal som, že zažije krásnu kariéru, no napriek tomu som si nemyslel, že to môže dotiahnuť až do United. Vieme, že hráči so slovenským pasom to nemajú pri prestupoch až také ľahké…

Martin mal len 21 rokov, keď Žiline vychytal postup do skupiny Ligy majstrov. Už vtedy mal na stole zaujímavé ponuky, ktoré sme spolu preberali. Napokon odišiel do dánskeho Esbjergu, kde ukázal silu osobnosti, pevnú vôľu a morálku. Presadil sa, ale potom neváhal spraviť krok späť. Išiel do Liberca, kde znova musel potvrdiť kvalitu. Potom zamieril do Sparty a znova si musel budovať meno a postavenie. Prestúpil do Newcastlu United a opäť to isté. Viete, aké je ťažké stále presviedčať o svojich schopnostiach? On to vždy zvládol. A som si istý, že sa mu to podarí aj v Manchestri United.

Veľmi mu pomohla aj reprezentácia, kde sa chopil šance po tom, čo sa zranil Matúš Kozáčik. Zažiaril práve proti ostrovným tímom, čo určite prispelo k prestupu do Premier League. Trochu odbočím a pripomeniem súčasnej generácii chalanov, aby nepodceňovali výkony v národnom tíme. Môžete byť akokoľvek výborný hráč, ale ak neukážete kvalitu v slovenskom drese, nemusí prísť taká šanca, akú dostal Martin. Tomu určite otvorili dvere aj skvelé výkony v Škótsku a Anglicku v kvalifikácii MS 2018.

Nuž a ďalšie dôležité faktory sú povaha a schopnosť adaptácie. Verte, že veľmi mu pomohla jeho špičková angličtina. Aj na to by sa mali talentovaní chlapci sústrediť. Som presvedčený, že Martin uspel tiež vďaka tomu, že je slušný a zároveň ambiciózny človek. V United vedia, že sa pobije o post jednotky férovým spôsobom.

Dôraz nebude klásť na zákulisné hry, ale na profesionálny prístup či kvalitu v tréningovom procese a zápasoch, keď dostane šancu. Síce sa neuspokojí s pozíciou dvojky, ale bojovať bude vždy športovými zbraňami. Keď bude chytať niekto iný, Martin mu pomôže čo najlepšie sa nachystať na zápas. Verím, že „Heco“ sa stane súčasťou novej úspešnej éry Manchestru United. Zároveň verím, že mužstvu pomôže aj na ihrisku. Keď dostane šancu, určite fanúšikov nesklame.

Na záver by som chcel, aby verejnosť vnímala tento úspech aj ako ocenenie roboty tých, čo k nemu dopomohli. Aj tento transfer potvrdzuje kvalitu práce trénera brankárov Miroslava Semana. V tomto remesle nie je jediný výborný na Slovensku. V Žiline pod jeho vedením boli okrem mňa a „Heca“ aj Matej Rakovan, Dominik Holec, František Plach či Patrik Le Giang. Všetci sme sa presadili, a to o niečom svedčí. Dnes vyrastá nová generácia trénerov brankárov, ktorí robia tiež dobrú robotu. Teší ma, že hoci náš futbal neprežíva ideálne obdobie, brankári sú stále jeho ozdoba.

Autor je bývalý ligový brankár a dnes tréner brankárov druholigovej Petržalky, aktuality.sk

X X X

Policajti ich bili, pankáči im hrajú. Rozpor na druhom turné po rómskych osadách

 V rómskych osadách po druhýkrát zaznel drsný pank. Pankáči z kapely Rozpor prišli aj odovzdať ľudskoprávne ocenenie obetiam krutej policajnej razie v Moldave nad Bodvou.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Deti sa pri pohľade na bubenícke paličky „odtrhli z reťaze“. Túžilo po nich každé a kto si chcel tiež zabubnovať, musel tvrdo zabojovať s tým, kto práve bubnoval. Džavot miestami prehlušil aj samotné bubnovanie.

No napokon sa predsa len ušlo každému a temperamentnú „bubnovačku“ si užila celá osada. Dorazila do nej totiž panková skupina Rozpor.

Do rómskych osád sa vydala znova po štyroch rokoch s jasnými cieľmi – ukázať, že aj biela kultúra patrí do osád a majorita sa nemusí báť Rómov navštíviť a upozorniť na problém chudoby, ktorý v osadách stále pretrváva.

Napriek zdôrazňovaniu kapely, že ich návšteva problém chudoby nevyrieši ani žiadne rýchle riešenia nemajú, sa chytajú iniciatívy, ktorá často bielej majorite – vrátane politikov – chýba.

Ocenené turné

Keď Rozpor v roku 2018 absolvoval víkendové turné v rómskych osadách, netušil, že za koncertné turné z vlastných peňazí získa ocenenie. Už vtedy však jeho členovia vedeli, že akciu chcú zopakovať.

Plány síce skrížil covid, no po štyroch rokoch sa kapela do osád predsa len dostala znovu. A tentoraz na celý týždeň.

Štvorica Datra (gitara), Fabko (spev), Zoro (bicie) a Bedla (basa) tak na prelome augusta a septembra 2022 nielen potešila ľudí, ktorí zväčša nemajú šancu dostať sa na nejaký koncert, ale zároveň upozornila, že covid je síce na ústupe, ale chudoba v osadách ostáva.

Ježiš v rockovej kapele

S výberom „koncertných miest“ pomohla dlhoročná sociálna pracovníčka Barbora Brichtová. Niekde Rozpor kľal oči starostom, inde zase zástupcom komunít, a tak skupina narazila aj na odmietnutie. Ale pondelkovému koncertu (29. augusta) v

Plaveckom Štvrtku sa do cesty nepostavila žiadna závažnejšia prekážka a Rozpor mohol spustiť svoju pankovú šou.

Plavecký Štvrtok leží síce na západe – na Záhorí, no sformovala sa tam osada, kde počet obyvateľov postupne vzrástol až na zhruba tisícku. „Pekné kérky máš, to máš odkiaľ?“ obrátil sa na speváka Fabka miestny päťdesiatnik, keď Rozpor v osade odstavil svoju dodávku s aparatúrou a benzínovým generátorom. „Já sem byl v kriminále sa tetúvať,“ dodal neskôr s typickým záhoráckym prízvukom.

Pozornosti sa dočkal aj dlhovlasý bubeník Zoro, ktorý si na prvom koncerte nechal rozpustené vlasy. „Ježiš hrá v rockovej kapele!“ kričali nadšene deti. Kým Zoro bol Ježiš, vysoký, svalnatý a celý potetovaný Datra zase „ujo strašidlo“.

„Hraj!“ znelo z davu už počas nazvučovania. Keď hudba znela naostro, dospelí sa síce ostýchali tancovať, no postupne sa rozhýbalo aj publikum a vyburcovaný spevák Fabko občas pozabudol na sľub, že tentoraz si na koncerte odpustí vulgarizmy, ktorými zvykne častovať diktátorov či fašistov.

Po polhodinovej pankovej „nakladačke“ prišiel rad na bubnovačku v rytme samby. Aj tentoraz vyústila do bujarého pochodu plného tanca a spevu. Pätica hudobníkov bubnovala na bubny a deti na veľký železný sud, ktorý kapela nosí so sebou – no zišiel by sa aj miestnym: „Ten sud mi nechajte, ja to potrebujem na vodu,“ zakričala s úsmevom pani, okolo ktorej prechádzal zástup bubeníkov.

 Dámska volenka

Druhý koncert bol už v regióne, ktorý sa osadami priam hemží – na východe. V Podskale na okraji Spišskej Novej Vsi zavládlo po príchode hudobníkov všeobecné nadšenie.

Príprava si vyžiadala viac úsilia v štýle „do it yourself“ (urob si sám) – nehralo sa totiž na betóne, ale na nerovnom podklade a štrku. Ukotviť sa však predsa len podarila aj bicia zostava.

Kým v Plaveckom Štvrtku boli odvážnejí chlapci, na „východze“ sa do popredia pretlačili dievčatá. Priamo pred pódiom predviedli kreácie v krásnych farebných sukniach. A nechýbala ani simulácia hry na gitare.

Nasledovala bubnovačka, pričom práve v Podskale vypukol detský súboj o bubenícke paličky.

 Ice het!

Aj ďalší deň sa koncertovalo na Spiši, tentokrát v osade Hájik. Ošarpané a neomietnuté chatrče sú tam pomiešané s honosnými domami, o ktorých by človek nepovedal, že patria do osady.

Hájik je v blízkosti Podskaly, takže kapelu zdravili aj chlapci a dievčatá, ktorí boli už na predošlom koncerte.

Objavili sa však aj prejavy nespokojnosti. „My máme svoju hudbu, cigánsku. Vás sem niekto zavolal? Nás vaša hudba nezaujíma,“ rozhorčila sa staršia pani. Odmietavo sa postavila aj k prosbe, či si skupina môže agregát postaviť pred jej dvor. „Ice het, fuj, taká hudba tu nebude!“

No netrvalo dlho a po odmietaní nebolo ani stopy. Pani sa pridala ku kamarátkam a razom sa začala pohupovať v rytme hudby.

Bubnovačka tentoraz nemala podobu okružnej jazdy, pretože osadou vedie len jediná cesta, ale deťom to zo zážitku nič neubralo. Niektoré sa potešili z bubeníckych paličiek, ktoré dostali ako suveníry.

 Lepší ako Rytmus

Vo štvrtok prišli na rad Jarovnice. Najväčšiu rómsku osadu na Slovensku s viac než 5000 obyvateľmi zasiahla v roku 1998 povodeň, počas ktorej zomrelo päť desiatok ľudí.

V lete 2022 však počas vystúpenia Rozporu na dávnu tragédiu sotvakto pomyslel. Odvážnejšie boli znovu dievčatá a ženy, dve sa roztancovali priamo medzi nástrojmi a hudobníkmi. Každú sekundu, keď spevák nespieval, dostával ponuku do tanca. A vyslúžil si aj ponuku na priateľstvo cez Facebook.

V každej osade sa objavilo hneď niekoľko nadšencov ochotných pomôcť pri zostavovaní aparatúry. Jarovnice v tomto smere vynikli. Nechýbal dobrovoľník, ktorý pomáhal, akoby šlo o prácu na plný úväzok. A nešetril slovami chvály. Rozpor bol vraj lepší ako Rytmus, ktorý v minulosti tiež zavítal do najväčše slovenskej osady.

 Strašidlo na stavenisku

V osade Kamenná Poruba neďaleko Vranova nad Topľou mali pripravené najlepšie pódium – rozmerné základy pre budúci dom. Potešili najmä bubeníka. Konečne nemal žiadne tažkosti pri rozostavovaní bicích.

Základy však spočiatku bránili kontaktu s publikom. Po prvej piesni sa tak aj diváci presunuli na „pódium“.

Označenie „strašidlo“ sa pre gitaristu Datru tak udomácnilo, že jeho gitarové sólo spevák Fabko ohlásil ako „sólo strašidlo!“. Najžiadanejším členom bol basák Bedla, s ktorým chceli selfie všetky mladé dievčatá.

Deti si koncert užili tak, že pri odchode Rozporu niekoľko minút bežali za dodávkou po rozbitej ceste.

 Tancovačka na stĺpe

Záver turné naplánovali do osád, kde v minulosti miestnych policajti zmlátili obuškami. V Zborove pri Bardejove pripravili na vystúpenie špeciálne miesto, Rozpor však zamieril inam – medzi domy, aby kapelu začul každý.

Tentoraz sa v originalite nenechali zahanbiť ani chlapci. Vyliezli na stĺp, aby si hudbu užili pri pohľade z výšky. A hoci tancovať na stĺpe je z pohľadu fyziky nemožné, zborovská mládež to predsa len dokázala.

Vyprevádzanie dodávky bolo v tomto prípade viac než dobrodužné. Časti detí sa podarilo otvorť zadné dvere a len vďaka rýchlemu Datrovmu zásahu na ne nevypadla aparatúra. Ďalší malý fanúšik sa na auto vrhol spredu. No vzápätí s úsmevom rutinérsky zoskočil a otvoril Rozporu cestu k záverečnému vystúpeniu.

 Na začiatku bola Moldava

Pred štyrmi rokmi chcel Rozpor zahrať v Moldave nad Bodvou, kde v roku 2013 policajti tamojších obyvateľov nielen zbili, ale niektorých z nich neskôr obvinili z krivej výpovede. Kvôli neochote starostu sa v roku 2018 nazvučený koncert nekonal.

Na rad prišiel až v súčasnosti, v čase, keď je už dlhšie známe, že všetky obvinenia z krivej výpovede zmietol zo stola súd v Štrasburgu. A keďže v roku 2018 sa Rozpor musel uchýliť len k bubnovačke, tentoraz hral výlučne s aparatúrou.

Deti tlieskali zo striech okolitých domov a napodobňovali tančeky „gadžov“, páni vykrúcali sociálnu pracovníčku Barboru pred pódiom. A ako vždy – všetci sa chceli fotiť.

Trochu smutne však kapela konštatovala, že osada na pohľad vyzerá ešte horšie ako v roku 2018. Ďalší z dôkazov, že táranie o internátnych školách či špeciálnej rómskej štatistike kriminality od predstaviteľov Smeru boli len pokusom maskovať neschopnosť niečo reálne robiť.

Členovia Rozporu okrem koncertovania v Moldave odovzdali získané ocenenie Roma Spirit Milanovi „Igorovi“ Hudákovi. Taktiež bol v minulosti obvinený z krivej výpovede po policajnej razii.

 … a ďalej?

Rozpor zahral v siedmich osadách, no cez Barboru Brichtovú, ktorá celé turné absolvovala spolu s kapelou, sa ich snažil vybaviť viac. Nie všade však mali toľko pochopenia či odvahy ako na spomínaných miestach.

Vystúpenie v Levočských Lúkach kompetentní zamietli, pretože vraj ide o stavenisko, kde je nebezpečné koncertovať. Ako sa mohla kapela presvedčiť na vlastné oči pri ceste okolo, tvrdenia boli poriadne zveličené.

Snáď to vyjde nabudúce, sľúbil Rozpor miestnym. Tohtoročné turné stáli skupinu zhruba tri litre benzínu do agregátu, 150 eur na prenájom samotnej elektrocentrály, 350 eur za benzín na cestu, pár dní dovolenky. Ubytovanie zabezpečil bubeník Zoro pochádzajúci z východného Slovenska.

Na rade by teraz mali byť politici.

Tí by mali zabezpečiť, aby komunitní pracovníci, školskí asistenti a ďalší nadšenci neboli odkázaní na „lotériu“ pri získavaní eurofondov, ale aby mohli cielene pracovať 20 či 30 rokov. Na celom svete sa totiž ukazuje, že východiskom z biedy je jedine vzdelávanie, ktoré vedie k zodpovednejšiemu prístupu k rodičovstvu, rastu životnej úrovne a aj poklesu kriminality, aktuality.sk

X X X

Francúzsko má dostatočné zásoby plynu na zimu

Prezident Emmanuel Macron vyzval firmy a domácnosti, aby znížili spotrebu energií.

Francúzsko je v súvislosti so zásobami plynu dobre pripravené na nadchádzajúcu zimnú sezónu, napriek energetickej kríze v Európe v dôsledku vojny na Ukrajine. Uviedla to v utorok francúzska ministerka energetiky Agnés Pannier-Runacherová s tým, že Francúzsko už dosiahlo maximálnu úroveň svojich strategických rezerv. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Čo sa týka našich rezerv plynu, dnes sme dosiahli maximálnu úroveň. Tieto zásoby predstavujú 50 % našej spotreby plynu počas zimných mesiacov, čo znamená, že sme na zvládnutie zimnej sezóny výborne pripravení,“ povedala Pannier-Runacherová pre televíznu stanicu CNews.

Ministerka to vyhlásila deň po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na zníženie spotreby energií vo Francúzsku o 10 % počas najbližších týždňov a mesiacov. „Najlepšou energiou je tá, ktorú nespotrebujeme,“ uviedol Macron v pondelok (5. 9.) na tlačovej konferencii, na ktorej vyzval firmy a domácnosti, aby znížili spotrebu energií napríklad tým, že stiahnu kúrenie a klimatizáciu./agentury/

X X X

 Bez Poláška je druhý týždeň nezaujímavý

 Žiadne prekvapenie, slovenskí tenisti skončili na US Open už v priebehu prvého týždňa. V tom druhom fanúšikovia na Slovensku môžu držať palce už len našim juniorom. Žiaľ, v posledných rokoch je realita taká, že v záverečnej fáze grandslamových turnajov zostával v hre len Filip Polášek. Deblista svetových kvalít však tentoraz pre zdravotné problémy v New Yorku nemohol obhajovať vlaňajšie semifinále.

Slovensko malo v hlavnej súťaži štyroch singlistov, z nich sa Norbert Gombos a Viktória Kužmová prebojovali z kvalifikácie. Obaja v nej odohrali tri kvalitné zápasy a Kužmová navyše zvládla aj úvodné kolo ženskej dvojhry, takže postupom do druhého si utvorila maximum na US Open. V rovnakej fáze skončila aj Anna Karolína Schmiedlová, čo vzhľadom na jej výsledky v sezóne možno považovať na úspech.

Obaja muži sa lúčili už v prvom kole, ale kým Gombos si splnil hlavný cieľ už v kvalifikácii, Alex Molčan sklamal. Najlepší slovenský singlista vstupoval do turnaja v pozícii 40. hráča sveta, pričom na US Open obhajoval 3. kolo z minulého roka. Rozhodne sa teda čakalo viac. Od mája už s novým trénerom Mariánom Vajdom, ktorý v tíme doplnil Karola Becka, totiž dosiahol niekoľko skvelých výsledkov.

Hneď na úvod spolupráce s bývalým koučom Novaka Djokoviča postúpil do finále turnaja v Lyone, na Roland Garros mal smolu na žreb, keď ho v druhom kole zastavil práve skvelý Djokovič, ale pri premiére vo Wimbledone uhral tretie kolo a potom po návrate na antuku skončil v Hamburgu až v semifinále na rakete Carlosa Alcaraza.

Prešovský ľavák viackrát potvrdil, že je univerzálny tenista a zmena povrchu mu nerobí problémy. V zámorí na tvrdom sa však zo štyroch zápasov tešil z víťazstva len raz. Na „tisícke“ v Montreale nad Mackenziem McDonaldom. Proti nasadenému Casperovi Ruudovi a potom aj v Cincinnati proti Diegovi Schwartzmanovi síce podal dobré výkony, ale koncovky nezvládol.

Na US Open si zase neporadil s pozíciou favorita. Proti Thiagovi Monteirovi, 67. hráčovi sveta z Brazílie, ním bol. Molčan tak stratí v rebríčku ATP body, ktoré na US Open obhajoval. Na druhej strane bude mať viac času na prípravu na daviscupový zápas proti Rumunsku, ktorý Slovensko odohrá už na budúci týždeň v Bratislave. Verme, že tím na čele s Molčanom a Gombosom, ale bez Poláška, tentoraz pozíciu favorita potvrdí, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.